xchat-1.2.0 - en to da translation catalogue (314 entries)

en: Cannot create ~/.xchat2
da: Kunne ikke oprette ~/.xchat2

en: I'm busy
da: Jeg har travlt

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
da: * At køre IRC som root er dumt! Du bør oprette
      en almindelig bruger og bruge den til at logge ind.

en: Waiting
da: Venter

en: Active
da: Aktiv

en: Failed
da: Fejlede

en: Done
da: Færdig

en: Connect
da: Forbind

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Cannot access %s
da: Kunne ikke få adgang %s

en: Error
da: Fejl

en: No active DCCs
da: Ingen aktive DCC'er

en: YES
da: JA

en: NO
da: NEJ

en: No channel joined. Try /join #<channel>
da: Ingen kanal joinet. Prøv /join #<kanal>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
da: Ikke forbundet. Prøv /server <værtnavn> [<port>]

en: I need /bin/sh to run!
da: Jeg har brug for /bin/sh for at køre!

en: Unknown arg '%s' ignored.
da: Ukendt argument '%s' ignoreret.

en: No such plugin found.
da: Ingen sådan udvidelsesmodul fundet.

en: That plugin is refusing to unload.
da: Udvidelsesmodulet nægter at udlæses.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
da: ADDBUTTON <navn> <handling>, tilføj en knap under brugerlisten

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
da: ALLCHAN <kmd>, sender en kommando til alle kanalerne du er i

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
da: ALLSERV <kmd>, sender en kommando til alle serverne du er på

en: AWAY [<reason>], sets you away
da: AWAY [<grund>], sætter dig som fraværende

en: CLOSE, Closes the current window/tab
da: CLOSE, lukker det nuværende vindue/faneblad

en: DISCON, Disconnects from server
da: DISCON, hopper af server

en: DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
da: DNS <kaldenavn|vært|ip>, finder en brugers IP-nummer

en: ECHO <text>, Prints text locally
da: ECHO <tekst>, udskriver tekst lokalt

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
da: UNBAN <maske> [<maske>...], afbanner den speficerede maske.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
da: UNIGNORE <maske> [STILLE]

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: 
    No help available on that command.
da: 
    Ingen hjælp tilgængelig om den kommando.

en: No such command.
da: Ingen kommando der hedder det.

en: Bad arguments for user command.
da: Forkerte argumenter for brugerkommando.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
da: For mange rekursive brugerkommandoer, afbryder.

en: Unknown Command. Try /help
da: Ukendt Kommando. Prøv /help

en: No xchat_plugin_init symbol; is this really an xchat plugin?
da: Ingen xchat_plugin_init-symbol; er dette virkelig et xchat-modul?

en: Proxy traversal failed.
da: Proxy-gennemløb fejlede.

en: **** ENDING LOGGING AT %s
da: **** AFSLUTTER LOGNING KL. %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
da: **** BEGYNDER LOGNING KL. %s

en: The nick of the joining person
da: Persons, der joiner kanalens, kaldenavn

en: The channel being joined
da: Kanalen der bliver joinet

en: The host of the person
da: Personens vært

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: The action
da: Handlingen

en: Mode char
da: Mode-tegn

en: The text
da: Teksten

en: The message
da: Beskeden

en: Old nickname
da: Tidligere kaldenavn

en: New nickname
da: Nyt kaldenavn

en: Nick of person who changed the topic
da: Kaldenavnet på personen der ændrede topic

en: Topic
da: Emne

en: Channel
da: Annullér

en: The nickname of the kicker
da: Kickerens kaldenavn

en: The person being kicked
da: Personen der bliver kick'et

en: The channel
da: Kanalen

en: The reason
da: Grunden

en: The nick of the person leaving
da: Kaldenavnet af personen der leaver

en: The time
da: Tiden

en: The creator
da: Opretteren

en: Nick
da: Kaldenavn

en: Reason
da: Grund

en: Host
da: Værtnavn

en: Who it's from
da: Hvem er det fra

en: The time in x.x format (see below)
da: Tiden i x.x format (se nedenfor)

en: The Channel it's going to
da: Kanalen det går til

en: The sound
da: Lyden

en: The nick of the person
da: Kaldenavnet på personen

en: The CTCP event
da: CTCP-hændelelsen

en: The nick of the person who set the key
da: Kaldenavnet på personen som satte key'en

en: The key
da: Nøglen

en: The limit
da: Grænseværdien

en: The ban mask
da: Udelukkelsesmasken

en: Username
da: Brugernavn

en: Full name
da: Fulde navn

en: Server Information
da: Serverinformation

en: Idle time
da: Passiv-tid

en: Signon time
da: Tilsluttet-tid

en: Away reason
da: Away-grund

en: Message
da: Besked

en: Channel Name
da: Kanalnavn

en: Text
da: Tekst

en: Server Name
da: Servernavn

en: Nick of person who invited you
da: Personen som inviterede dig sins kaldenavn

en: Users
da: Brugerliste

en: Nickname in use
da: Kaldenavn i brug

en: Nick being tried
da: Afprøver kaldenavn

en: IP address
da: IP-adresse

en: DCC Type
da: DCC-type

en: Filename
da: Filnavn

en: Destination filename
da: Målfilnavn

en: Pathname
da: Stinavn

en: Position
da: Vinduesplacering

en: Size
da: Størrelse

en: DCC String
da: DCC-streng

en: Old Filename
da: Gammelt filnavn

en: New Filename
da: Nyt filnavn

en: Receiver
da: Modtager

en: Hostmask
da: Værtmaske

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: The Packet
da: Netpakken

en: Seconds
da: Sekunder

en: Banmask
da: Udelukkelsesmaske

en: Ban time
da: Udelukkelsestid

en: Connection refused
da: Forbindelse nægtet

en: No route to host
da: Ingen rute til værten

en: Connection timed out
da: Forbindelsestidsgrænse udløbet

en: Connection reset by peer
da: Forbindelse nulstillet af ligemand

en: Albania
da: Albanien

en: Armenia
da: Armenien

en: Netherlands Antilles
da: Nederlandske antiller

en: Reverse DNS
da: Reverse-DNS

en: Austria
da: Østrig

en: Australia
da: Australien

en: Belgium
da: Belgien

en: Brazil
da: Brazilien

en: Congo
da: Kongo

en: Switzerland
da: Sweitz

en: China
da: Kina

en: Costa Rica
da: Costa-Rica

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Germany
da: Tyskland

en: Denmark
da: Danmark

en: Educational Institution
da: Uddannelsesinstitution

en: Estonia
da: Esland

en: Egypt
da: Ægypten

en: Spain
da: Spanien

en: Ethiopia
da: Ethiopien

en: France
da: Frankrig

en: Great Britain
da: Store-Britanien

en: Greenland
da: Grønland

en: Government
da: Regering

en: Greece
da: Grækenland

en: Hong Kong
da: Hong-Kong

en: Hungary
da: Ungarn

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Ireland
da: Irland

en: India
da: Indien

en: International
da: Internationalt

en: Iraq
da: Irak

en: Iceland
da: Island

en: Italy
da: Italien

en: Military
da: Militær

en: Netherlands
da: Nederland (inkl. Holland)

en: Norway
da: Norge

en: Peru
da: Perú

en: Unknown
da: Ukendt

en: Ban
da: Udeluk

en: Leave Channel
da: Smut fra kanal

en: Join Channel...
da: Join kanal...

en: Server Links
da: Serverlink

en: Ping Server
da: Ping server

en: Hide Version
da: Skjul version

en: Op
da: Giv OP

en: DeOp
da: Tag OP

en: bye
da: farvel

en: Enter reason to kick %s:
da: Indtast grund for at kicke %s:

en: Sendfile
da: Send fil

en: Clear
da: Ryd

en: Character Chart
da: Tegnsætsoversigt

en: Mask
da: Maske

en: From
da: Fra

en: Date
da: Dato

en: Unban
da: Luk ind igen

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Select an output filename
da: Vælg et uddatafilnavn

en: Channel name
da: Kanalnavn

en: Send file to %s
da: Send fil til %s

en: File
da: Fil

en: Both
da: Begge

en: Abort
da: Afbryd

en: Accept
da: Acceptér

en: Resume
da: Genoptag

en: Recv
da: Modt.

en: Sent
da: Sendt

en: *NEW*
da: *NY*

en: EDIT ME
da: REDIGER MIG

en: Name
da: Navn

en: Command
da: Kommando

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Dn
da: Flyt ned

en: Cancel
da: Annullér

en: Save
da: Gem

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Delete
da: Slet

en: Sort
da: Sortér

en: Help
da: Hjælp

en: <none>
da: <ingen>

en: Key
da: Nøgle

en: Action
da: Handling

en: Error opening keys config file
da: Fejl ved åbning af nøglekonfigfil

en: Cannot write to that file.
da: Kan ikek skrive til filen.

en: Cannot read that file.
da: Kan ikke læse filen.

en: Private
da: Privat

en: Notice
da: Bemærk

en: Invite
da: Invitér

en: Unignore
da: Afignorér

en: Ignore Stats:
da: Ignoreringsstatistikker:

en: Channel:
da: Kanal:

en: Private:
da: Privat:

en: Notice:
da: Bemærk:

en: Invite:
da: Invitér:

en: Topic for %s is: %s
da: Emne for %s er: %s

en: No topic is set
da: Ingen emne er sat

en: Beep on message
da: Bip ved beskeder

en: Color paste
da: Farveindsætning

en: User limit must be a number!
da: Brugergrænse skal være et nummer!

en: Topic Protection
da: Emnebeskyttelse

en: No outside messages
da: Ingen beskeder udefra

en: Secret
da: Hemmelig

en: Invite Only
da: Kun for inviterede

en: Moderated
da: Modereret

en: Ban List
da: Udelukkelsesliste

en: Keyword
da: Nøgleord

en: User Limit
da: Brugergrænse

en: Show/Hide userlist
da: Vis/skjul brugerliste

en: Enter new nickname:
da: Indtast nyt kaldenavn:

en: Host unknown
da: Ukendt vært

en: Real Name:
da: Rigtige navn:

en: Join Channel
da: Join kanal

en: Cycle Channel
da: Cykel kanaler

en: Edit This Menu...
da: Ændr denne menu...

en: Server Tab...
da: Serverfaneblad...

en: Channel Tab...
da: Kanalfaneblad...

en: Server Window...
da: Servervindue...

en: Channel Window...
da: Kanalvindue...

en: Off
da: Fra

en: Graph
da: Graf

en: Marked Away
da: Markeret borte

en: S_ettings
da: Ops_ætning

en: CTCP Replies...
da: CTCP-svar...

en: Dialog Buttons...
da: Dialogknapper...

en: User Commands...
da: Brugerkommandoer...

en: Userlist Buttons...
da: Brugerlisteknapper...

en: Userlist Popup...
da: Brugerlistepopop...

en: _Window
da: _Vindue

en: Ban List...
da: Udlukkelsesliste...

en: Channel List...
da: Kanalliste...

en: Character Chart...
da: Tegnsætoversigt...

en: Direct Chat...
da: Direkte chat...

en: Ignore List...
da: Ignoreringsliste...

en: Notify List...
da: Anmeldsliste...

en: Raw Log...
da: Rå log...

en: URL Grabber...
da: URL-opsnapper...

en: C_lear Text
da: Ryd tekst

en: Search Text...
da: Søg i tekst...

en: Save Text...
da: Gem tekst...

en: _Help
da: _Hjælp

en: User
da: Bruger

en: Last Seen
da: Sidst Set

en: Never
da: Aldrig

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Select a Plugin or Script to load
da: Vælg et modul eller skript som skal indlæses

en: _Load...
da: Ind_læs...

en: _UnLoad
da: _Udlæs

en: New Network
da: Nyt netværk

en: Really remove network "%s" and all its servers?
da: Vil du virkelig fjerne netværket "%s" og alle dets servere?

en: Use a proxy server
da: Brug proxyserver

en: Networks
da: Netværk

en: C_onnect
da: Forbind

en: Font:
da: Skrift:

en: Background image:
da: Baggrundsbillede:

en: Scrollback lines:
da: Tilbagerulning:

en: Transparent background
da: Gennemsigtig baggrund

en: Time stamp format:
da: Tidsstempelformat:

en: See strftime manpage for details.
da: See strftime manualside for detajler.

en: Interpret %nnn as an ASCII value
da: Fortolk %nnn som en ASCII-værdi

en: A-Z, Ops first
da: A-Z, Op'er først

en: Z-A, Ops last
da: Z-A, Op'er sidst

en: Unsorted
da: Usorteret

en: Bottom
da: Bund

en: Hidden
da: Skjult

en: User List
da: Brugerliste

en: Windows
da: Vinduer

en: Tabs
da: Faneblade

en: letters.
da: tegn.

en: Open channels in:
da: Åbn kanaler i:

en: Open utilities in:
da: Åbn værktøjer i:

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Download files to:
da: Hent filer til:

en: DCC IP address:
da: DCC-IP-adresse:

en: First DCC send port:
da: Første DCC-sendeport:

en: Last DCC send port:
da: Sidste DCC-sendeport:

en: Announce your away messages to all channels
da: Annoncér dine away-beskeder til alle kanaler

en: Show identical away messages only once
da: Vis identiske away-beskeder kun en gang

en: Display MODEs in raw form
da: Vis MODE'er i rå form

en: Logging
da: Log-opsætning

en: Enable logging of conversations
da: Aktivér samtalelogning

en: Insert timestamps in logs
da: Indsæt tidsstempeler i log

en: Log timestamp format:
da: Log tidsstempelformat:

en: (Disabled)
da: (Deaktiveret)

en: Select an Image File
da: Vælg billedfil

en: Select font
da: Vælg skrifttype

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Select color
da: Vælg farve

en: mIRC colors:
da: mIRC-farver:

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Highlight:
da: Fremhævning:

en: Event
da: Hændelse

en: Interface
da: Brugerflade

en: Text box
da: Tekstboks

en: General
da: Generelt

en: Sound
da: Lyde

en: Categories
da: Kategorier

en: There was an error parsing the string
da: Der var en fejl da strengen skulle fortolkes

en: Print Texts File
da: Udskriv tekstfil

en: Edit Events
da: Redigér hændelser

en: $ Number
da: $ tal

en: Test All
da: Afprøv alle
