xchat 2.6.0 - en to sq translation catalogue (1027 entries)

en: Cannot create ~/.xchat2
sq: S'mund të krijoj ~/.xchat2

en: I'm busy
sq: Jam i zënë

en: Leaving
sq: Po iki

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
sq: * Xhirimi i IRC-së si rrënjë është budallallëk! Duhet
      të krijoni një Llogari Përdoruesi dhe të përdorni atë për t'u futur.

en: Waiting
sq: Po pres

en: Active
sq: Veprues

en: Failed
sq: Dështova

en: Done
sq: Përmbushur

en: Connect
sq: Lidhu

en: Aborted
sq: Ndërprerë

en: Cannot access %s
sq: S'mund të futem në %s

en: Error
sq: Gabim

en: No active DCCs
sq: S'ka DCC-ra vepruese

en: YES
sq: PO

en: NO
sq: JO

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
sq: Po CTCP përmbyteni prej %s, po shpërfill %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_auto_open_dialog OFF.
sq: Po MSG përmbyteni prej %s, po vendos gui_auto_open_dialog OFF.

en:   %-20s online
sq:   %-20s të lidhur

en:   %-20s offline
sq:   %-20s të palidhur

en: No channel joined. Try /join #<channel>
sq: Pa u bashkuar me ndonjë kanal. Provoni /join #<kanal>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
sq: I palidhur. Provoni /server <strehë> [<portë>]

en: I need /bin/sh to run!
sq: Më duhet /bin/sh për të xhiruar!

en: Commands Available:
sq: Urdhra të Mundshëm:

en: User defined commands:
sq: Urdhra të përkufizuar nga përdoruesi:

en: Plugin defined commands:
sq: Urdhra të përkufizuar nga shtojca:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
sq: Shtypni /HELP <urdhër> për më tepër të dhëna, ose /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
sq: Është shpërfillur arg i panjohur '%s'.

en: No such plugin found.
sq: S'gjendet shtojcë e tillë.

en: That plugin is refusing to unload.
sq: Ajo shtojcë nuk pranon të çngarkohet.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
sq: ADDBUTON <emër> <veprim>, shton një buton nën një listë përdoruesi

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
sq: ALLCHAN <urd>,  u dërgon një urdhër tërë kanaleve ku keni hyrë

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels you're in
sq: ALLCHAN <urd>,  u dërgon një urdhër tërë kanaleve ku keni hyrë

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
sq: ALLSERV <urd>, u dërgon një urdhër tërë shërbyesve ku keni hyrë

en: AWAY [<reason>], sets you away
sq: AWAY [<arsye>], ju tregon të larguar

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
sq: BAN <maskë> [<tipndalimi>], i ndalon kanalin e çastit kujtdo që përputhet me maskën. Nëse tashmë janë në kanal kjo nuk i përzë (lyp kanop)

en: CLOSE, Closes the current window/tab
sq: CLOSE, Mbyll dritaren/skedën e çastit

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
sq: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, gjen një kod vendi, p.sh.: sq = Shqipëri

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
sq: CTCP <nofkë> <mesazh>, i dërgon nofkës një mesazh CTCP, mesazhe të rëndomtë janë VERSION dhe USERINFO

en: CYCLE, parts current channel and immediately rejoins
sq: CYCLE, del dhe menjëherë ribashkohet me kanalin e çastit

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
sq: 
    DCC GET <nofkë>                        - prano një kartelë të ofruar
    DCC SEND [-maxcps=#] <nofkë> [kartelë] - dërgo një kartelë te dikush
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file]    - dërgo një kartelë duke përdorur mënyrën pasive
    DCC LIST                               - shfaq listë DCC
    DCC CHAT <nofkë>                       - ofro FJALOSJE DCC për dikë
    DCC PCHAT <nick>                       - ofro FJALOSJE DCC duke përdorur mënyrën pasive
    DCC CLOSE <tip> <nofkë> <kartelë>         shembull:
             /dcc close send hasanqerja kartelë.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
sq: DEOP <nofkë>, i heq nofkës gjendjen gjysëm-kanop për kanalin e çastit (lyp kanop)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
sq: DELBUTON <emër>, fshin një buton prej që poshtë liste përdoruesish

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
sq: DEOP <nofkë>, i heq nofkës gjendjen kanop në kanalin e çastit (lyp kanop)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
sq: DEVOICE <nofkë>, i heq nofkës gjendjen i zëshëm në kanalin e çasti (lyp kanop)

en: DISCON, Disconnects from server
sq: DISCON, Shkëputet prej shërbyesit

en: DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
sq: DNS <nofkë|strehë|ip>, Gjen numër IP të një përdoruesi

en: ECHO <text>, Prints text locally
sq: ECHO <text>, Shfaq tekst lokalisht

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
sq: EXEC [-o] <urdhër>, përmbush urdhrin. Nëse përdoret flamurka -o atëherë përfundimi dërgohet në kanalin e çastit, në të kundërt jepet te kuti tekstesh të çastit

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
sq: EXECCONT, dërgon procesin SIGCONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
sq: EXECKILL [-9], asgjëson një përmbushje që po kryhet në kanalin e çastit. Nëse jepet -9 procesi është "SIGKILL'ed"

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
sq: EXECSTOP, i dërgon procesit SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
sq: EXECWRITE, i dërgon të dhënat te proceset "stdin"

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
sq: FLUSHQ, asgjëson mesazhe të çastit që prisnin të dërgoheshin

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
sq: GATE <strehë> [<portë>], ndërmjetëson te një strehë përmes një porte, me portë parazgjedhje 23

en: GHOST <nick> <password>, Kills a ghosted nickname
sq: GHOST <nofkë> <fjalëkalim>, Asgjëson një emër nofke fantazmë

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
sq: HOP <nofkë>, i jep nofkës gjendjen kangjys-op (lyp kanop)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
sq: ID <password>, ju identifikon karshi nickserv

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
sq: IGNORE <maskë> <tipe..> <mundësi..>
        maskë - maskë strehe për t'u shpërfillur, p.sh.: *!*@*.aol.com
        tipe - tipe të dhënash për t'u shpërfillur, një ose tërë prej:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        mundësi - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
sq: INVITE <nofkë> [<kanal>], fton dikë në një kanal, si parazgjedhje tek kanali i çastit (lyp chanop)

en: JOIN <channel>, joins the channel
sq: JOIN <kanal>, bashkohesh me kanalin

en: KICK <nick>, kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sq: KICK <nofkë>, përzë nofkën prej kanalit të çastit (ly chanop)

en: KICKBAN <nick>, bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sq: KICKBAN <nofkë>, i ndalon hyrjen e mandej përzë nofkën prej kanalit të çastit (lyp chanop)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
sq: LAGCHECK, detyron një kontroll të ri vonese

en: LASTLOG <string>, searches for a string in the buffer
sq: LASTLOG <varg>, kërkon në shtytëz për një varg

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
sq: LOAD [e] <kartelë>, ngarkon një shtojcë ose një programth

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
sq: MDEHOP, Heq gjendje operatori për tërë gjysmëoperatorët e kanalit në kanalin e çastit (lyp kanop)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
sq: MDEOP, Heq gjendje operatori për tërë kanop-ët në kanalin e çastit (lyp kanop)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
sq: ME <veprim>, dërgon veprimin te kanali i çastit (veprimet shprehen në vetën e tretë, si /unë hidhet)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
sq: MKICK, Përzë në masë cilindon veç jush nga kanali i çastit (lyp chanop)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
sq: MOP, Op-on në masë tërë përdoruesit në kanalin e çastit (lyp kanop)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message
sq: MSG <nofkë> <mesazh>, dërgon një mesazh vetiak

en: NAMES, Lists the nicks on the current channel
sq: NAMES, Liston nofkat në kanalin e çastit

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
sq: NCTCP <nofkë> <mesazh>, Dërgon një njoftim CTCP

en: NICK <nickname>, sets your nick
sq: NICK <nofkë>, cakton nofkën tuaj

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice. Notices are a type of message that should be auto reacted to
sq: NOTICE <nofkë/kanal> <mesazh>, dërgon një njoftim. Njoftimet janë një tip mesazhi ndaj të cilëve vetëreagohet

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
sq: OP <nofkë>, ijep nofkës gjendje kanop (lyp kanop)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
sq: PART [<kanal>] [<arsye>], lë kanalin, si parazgjedhje atë të çastit

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
sq: PING <nofkë | kanal>, CTCP ping për nofkë ose kanal

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
sq: QUIT [<arsye>], shkëputet prej shërbyesit të çastit

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
sq: QUOTE <tekst>, dërgon te shërbyesi tekstin e patrajtuar

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sq: RECONNECT [-ssl] [<strehë>] [<portë>] [<fjalëkalim>], Mund të jepet thjesht si /RECONNECT për t'u rilidhur me shërbyesin e çastit ose si /RECONNECT ALL për t'u rilidhur me tërë shërbyesat e hapur

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sq: RECONNECT [<strehë>] [<portë>] [<fjalëkalim>], Mund të jepet thjesht si /RECONNECT për t'u rilidhur me shërbyesin e çastit ose si /RECONNECT ALL për t'u rilidhur me tërë shërbyesat e hapur

en: RECV <text>, send raw data to xchat, as if it was received from the irc server
sq: RECV <tekst>, i dërgon xchat-it të dhëna bruto, si të merreshin prej shërbyesit irc

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
sq: SAY <tekst>, dërgon tekstin te objekti në dritaren e çastit

en: SEND <nick> [<file>]
sq: SEND <nofkë [<kartelë>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sq: SERVCHAN [-ssl] <strehë> <portë> <kanal>, lidhet te dhe bashkohet me një kanal

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sq: SERVCHAN <strehë> <portë> <kanal>, lidhet te dhe bashkohet me një kanal

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 9999 for ssl connections
sq: SERVER [-ssl] <strehë> [<portë>] [<fjalëkalim>], lidhet me një shërbyes, porta parazgjedhje është 6667 për lidhje normale, dhe 9999 për lidhje ssl

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
sq: SERVER <strehë> [<portë>] [<fjalëkalim>], lidhet me një shërbyes, porta parazgjedhje është 6667

en: SETCURSOR [-|+]<position>
sq: SETCURSOR [-|+]<pozicion>

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
sq: TOPIC [<temë>], e cakton si temë nëse jepet një, përndryshe shfaq temën e çastit

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
sq: UNBAN <maskë> [<maskë>...], heq ndalimin për maskat e treguara.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
sq: UNIGNORE <maskë> [URTË]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
sq: UNLOAD <emër>, çngarkon një shtojcë ose një programth

en: URL <url>, opens a URL in your browser
sq: URL <url>, hap një URL në shfletuesin tuaj

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
sq: USELECT [-a] [-s] <nofka1> <nofka2> etj, thekson nofkën(at) në listën e përdoruesve të kanalit

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
sq: VOICE <nofkë>, jep gjendje i zëshëm për dikë (lyp kanop)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
sq: WALLCHAN <mesazh>, shkruan mesazhin te tërë kanalet

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
sq: WALLCHOP <mesazh>, dërgon mesazhin te tërë kanopët në kanalin e çastit

en: Usage: %s
sq: Përdorim: %s

en: 
    No help available on that command.
sq: 
    S'ka ndihmë rreth këtij urdhri.

en: No such command.
sq: S'ka të tillë urdhër.

en: Bad arguments for user command.
sq: Argumente të gabuar për urdhër përdoruesi.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
sq: Shumë urdhra përdoruesi ripërsëritës, po ndërpres.

en: Unknown Command. Try /help
sq: Urdhër i Panjohur. Provoni /help

en: No xchat_plugin_init symbol; is this really an xchat plugin?
sq: S'ka shenjë xchat_plugin_init; është kjo vërtet një shtojcë xchat-i?

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
sq: Jeni të sigurtë se ky është një shërbyes dhe portë me mundësi SSL?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
sq: Nuk ftilloj dot emërstrehën %s
    Kontrolloni Rregullimet tuaj IP!

en: Proxy traversal failed.
sq: "Proxy traversal" dështoi.

en: Cycling to next server in %s...
sq: Po cikloj te shërbyesi pasues në %s...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
sq: Kujdes: Gërmat "%s" janë të panjohura. Nuk do të zbatohet ndonjë shndërrim për rrjetin %s.

en: %C22*%O$t$1 added to notify list.
sq: %C22*%O$t$1 u shtua te lista njofto.

en: %C22*%O$t$1 Banlist:%C19 $4%C20 $2%C21 $3
sq: %C22*%O$t$1 Listë ndalimesh:%C19 $4%C20 $2%C21 $3

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(You are banned).
sq: %C22*%O$tNuk bashkohet dot me%C26 %B$1 %O(Ju është ndaluar).

en: %C22*%O$t$1 is now known as $2
sq: %C22*%O$t$1 njihet si $2

en: %C22*%O$t$1 sets ban on $2
sq: %C22*%O$t$1 vendos ndalim mbi $2

en: %C22*%O$tChannel $1 created on $2
sq: %C22*%O$tKanal $1 krijuar në $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from%C26 $2
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i heq%C26 $2 gjendjen gjysmë-operator kanali

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from%C26 $2
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i heq%C26 $2 gjendjen operator kanali

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from%C26 $2
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i heq%C26 $2 zërin

en: %C22*%O$t$1 sets exempt on $2
sq: %C22*%O$t$1 vendos përjashtim ndaj $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to%C26 $2
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i jep%C26 $2 gjendjen gjysmë-operator kanali

en: %C22*%O$t$1 sets invite on $2
sq: %C22*%O$t$1 cakton ftesë në $2

en: %UChannel          Users   Topic
sq: %UKanal          Përdoruesa   Temë

en: %C22*%O$t$1 sets mode $2$3 $4
sq: %C22*%O$t$1 cakton mënyrë $2$3 $4

en: %C22*%O$t%C22Channel $1 modes: $2
sq: %C22*%O$t%C22Kanal $1 mënyra: $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to%C26 $2
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i jep%C26 $2 gjendjen operator kanali

en: %C22*%O$t$1 removes exempt on $2
sq: %C22*%O$t$1 heq përjashtim ndaj $2

en: %C22*%O$t$1 removes invite on $2
sq: %C22*%O$t$1 heq ftesë nga $2

en: %C22*%O$t$1 removes channel keyword
sq: %C22*%O$t$1 heq fjalëkyça kanali

en: %C22*%O$t$1 removes user limit
sq: %C22*%O$t$1 heq kufi përdoruesi

en: %C22*%O$t$1 sets channel keyword to $2
sq: %C22*%O$t$1 cakton si fjalëkyç kanali $2

en: %C22*%O$t$1 sets channel limit to $2
sq: %C22*%O$t$1 vendos kufi kanali në $2

en: %C22*%O$t$1 removes ban on $2
sq: %C22*%O$t$1 heq ndalim për $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to%C26 $2
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i jep zë%C26 $2

en: %C22*%O$t%C22Connected. Now logging in...
sq: %C22*%O$t%C22I lidhur. Tani po futem..

en: %C22*%O$t%C22Connecting to $1 ($2) port $3%O...
sq: %C22*%O$t%C22Po lidhem me $1 ($2) porta $3%O...

en: %C21*%O$t%C21Connection failed. Error: $1
sq: %C21*%O$t%C21Lidhja dështoi. Gabim: $1

en: %C22*%O$tReceived a CTCP $1 from $2
sq: %C22*%O$tErdhi një CTCP $1 prej $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP $1 from $2 (to $3)
sq: %C22*%O$tErdhi një CTCP $1 prej $2 (te $3)

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2
sq: %C22*%O$tErdhi një Tingull CTCP $1 prej $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2 (to $3)
sq: %C22*%O$tErdhi një Tingull CTCP $1 prej $2 (te $3)

en: %C22*%O$tDCC CHAT to %C26$1%O aborted.
sq: %C22*%O$tFJALOSJA DCC te %C26$1%O dështoi.

en: %C22*%O$tDCC CHAT connection established to %C26$1 %C30[%O$2%C30]
sq: %C22*%O$tLidhje FJALOSJEJE DCC me %C26$1 %C30[%O$2%C30] e vendosur

en: %C22*%O$tDCC CHAT to %C26$1%O lost ($4).
sq: %C22*%O$tFjalosje DCC me %C26$1%O e humbur ($4).

en: %C22*%O$tReceived a DCC CHAT offer from $1
sq: %C22*%O$tErdhi një ofertë FJALOSJEJE DCC prej $1

en: %C22*%O$tOffering DCC CHAT to $1
sq: %C22*%O$tPo ofroj FJALOSJE DCC për $1

en: %C22*%O$tAlready offering CHAT to $1
sq: %C22*%O$tKeni ofruar një herë FJALOSJE për $1

en: %C22*%O$tDCC $1 connect attempt to%C26 $2%O failed (err=$3).
sq: %C22*%O$tDCC $1 dështoi përpjekja për lidhje me%C26 $2%O (err=$3).

en: %C22*%O$tReceived '$1%O' from $2
sq: %C22*%O$tMora '$1%O' prej $2

en: %C24,18 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
sq: %C24,18 Tip  Prej/Për    Gjendje  Madhësi    Pos     Kartelë

en: %C22*%O$tReceived a malformed DCC request from %C26$1%O.%010%C22*%O$tContents of packet: $2
sq: %C22*%O$tErdhi prej %C26$1%O një kërkesë DCC e keqformuar.%010%C22*%O$tPërmbajtje pakete: $2

en: %C22*%O$tOffering%C26 $1%O to%C26 $2
sq: %C22*%O$tPo ofroj%C26 $1%O te%C26 $2

en: %C22*%O$tNo such DCC offer.
sq: %C22*%O$tNuk ka një ofertë DCC të tillë.

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $2%O to%C26 $1%O aborted.
sq: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $2%O për%C26 $1%O dështoi.

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O from%C26 $3%O complete %C30[%C26$4%O cps%C30]%O.
sq: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O prej%C26 $3%O e plotësuar %C30[%C26$4%O cps%C30]%O.

en: %C22*%O$tDCC RECV connection established to%C26 $1 %C30[%O$2%C30]
sq: %C22*%O$tLidhje DCC RECV me%C26 $1 %C30[%O$2%C30] e vendosur

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O from%C26 $3%O failed ($4).
sq: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O prej%C26 $3%O dështoi ($4).

en: %C22*%O$tDCC RECV: Cannot open $1 for writing ($2).
sq: %C22*%O$tDCC RECV: Nuk hap dot $1 për shkrim ($2).

en: %C22*%O$tThe file%C26 $1%C already exists, saving it as%C26 $2%O instead.
sq: %C22*%O$tKa tashmë një kartelë%C26 $1%C, ndaj po e ruaj te%C26 $2%O ndryshe.

en: %C22*%O$t%C26$1 %Ohas requested to resume%C26 $2 %Cfrom%C26 $3%C.
sq: %C22*%O$t%C26$1 %Oka kërkuar të rimarrë%C26 $2 %Cprej%C26 $3%C.

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $2%O to%C26 $1%O aborted.
sq: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $2%O te%C26 $1%O u ndërpre.

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O to%C26 $2%O complete %C30[%C26$3%O cps%C30]%O.
sq: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O te%C26 $2%O i plotësuar %C30[%C26$3%O cps%C30]%O.

en: %C22*%O$tDCC SEND connection established to%C26 $1 %C30[%O$2%C30]
sq: %C22*%O$tLidhje DCC SEND me%C26 $1 %C30[%O$2%C30]e vendosur

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O to%C26 $2%O failed. $3
sq: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O te%C26 $2%O dështoi. $3

en: %C22*%O$t%C26$1 %Ohas offered%C26 $2 %O(%C26$3 %Obytes)
sq: %C22*%O$t%C26$1 %Oka ofruar%C26 $2 %O(%C26$3 %Obytes)

en: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Oto%C26 $3 %Cstalled - aborting.
sq: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Ote%C26 $3 %Cu bajatos - po e ndërpres.

en: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Oto%C26 $3 %Otimed out - aborting.
sq: %C22*%O$tDCC-s $1%C26 $2 %Ote%C26 $3 %Oi mbaroi koha - po e ndërpres.

en: %C22*%O$t$1 deleted from notify list.
sq: %C22*%O$t$1 u hoq prej liste njoftimesh.

en: %C22*%O$tDisconnected ($1).
sq: %C22*%O$tI shkëputur ($1).

en: %C22*%O$tFound your IP: [$1]
sq: %C22*%O$tU gjet IP-ja juaj: [$1]

en: %O%C26$1%O added to ignore list.
sq: %O%C26$1%O ju shtua listës së shpërfilljeve.

en: Ignore on %C26$1%O changed.
sq: U ndryshua shpërfill mbi %C26$1%O.

en: %C24,18 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
sq: %C24,18 Strehëmaskë                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG

en: %O%C26$1%O removed from ignore list.
sq: %O%C26$1%O hequr prej liste shpërfill.

en:   Ignore list is empty.
sq: Lista shpërfill është e zbrazët.

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(Channel is invite only).
sq: %C22*%O$tnuk mund t'i bashkangjitet%C26 %B$1 %O(Kanali është vetëm me ftesa).

en: %C22*%O$tYou have been invited to%C26 $1%O by%C26 $2%C (%C26$3%C)
sq: %C22*%O$tJeni ftuar te%C26 $1%O prej%C26 $2%C (%C26$3%C)

en: %C19*%O$t%C19%B$1 %B($3) has joined $2
sq: %C19*%O$t%C19%B$1 %B($3) i është bashkuar $2

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(Requires keyword).
sq: %C22*%O$tNuk mund të bashkohet me%C26 %B$1 %O(Lipset fjalëkyç).

en: %C21*%O$t%C21$1 has kicked $2 from $3 ($4%O%C21)
sq: %C21*%O$t%C21$1 ka përzënë $2 prej $3 ($4%O%C21)

en: %C22*%O$tYou have been killed by $1 ($2%O%C22)
sq: %C22*%O$tJeni asgjësuar prej $1 ($2%O%C22)

en: %C22*%O$t%C22MOTD Skipped.
sq: %C22*%O$t%C22MOTD Anashkaluar.

en: %C22*%O$t$1 already in use. Retrying with $2...
sq: %C22*%O$t$1 tashmë i përdorur. Po provoj me $2...

en: %C22*%O$tNickname already in use. Use /NICK to try another.
sq: %C22*%O$tNofkë tashmë në përdorim. Përdorni /NICK për të provuar një tjetër.

en: %C22*%O$tNo such DCC.
sq: %C22*%O$tNuk ka DCC të tillë.

en: %C22*%O$tNo process is currently running
sq: %C22*%O$tPër çastin nuk ka proces në xhirim

en: $tNotify list is empty.
sq: $tLista njofto është e zbrazët.

en: %C24,18 %B  Notify List
sq: %C24,18 %B  Listë Njoftimesh

en: %C22*%O$t$1 users in notify list.
sq: %C22*%O$t$1 përdoruesë në listë njoftimesh.

en: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) has left $3
sq: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) ka ikur $3

en: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) has left $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)
sq: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) ka ikur $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)

en: %C22*%O$tPing reply from $1: $2 second(s)
sq: %C22*%O$tPërgjigje ping prej $1 : $2 sekonda

en: %C22*%O$tNo ping reply for $1 seconds, disconnecting.
sq: %C22*%O$tPa përgjigje ping për $1 sekonda, po shkëputem.

en: %C22*%O$tA process is already running
sq: %C22*%O$tKa një proces në xhirim e sipër

en: %C23*%O$t%C23$1 has quit (%O%C23%B%B$2%O%C23)
sq: %C23*%O$t%C23$1 ka lënë (%O%C23%B%B$2%O%C23)

en: %C22*%O$t$1 sets modes%B %C30[%O$2%B%C30]
sq: %C22*%O$t$1 cakton mënyra%B %C30[%O$2%B%C30]

en: %C22*%O$tLooking up IP number for%C26 $1%O...
sq: %C22*%O$tPo kërkoj numra IP për%C26 $1%O...

en: %C22*%O$t%C22Connected.
sq: %C22*%O$t%C22I lidhur.

en: %C22*%O$t%C22Looking up $1
sq: %C22*%O$t%C22Po kërkoj $1

en: %C22*%O$tStopped previous connection attempt (pid=$1)
sq: %C22*%O$tU ndalua përpjekja e mëparshme për lidhje (pid=$1)

en: %C29*%O$t%C29Topic for $1%C %C29is: $2
sq: %C29*%O$t%C29Temë për $1%C %C29is: $2

en: %C22*%O$t$1 has changed the topic to: $2
sq: %C22*%O$t$1 ka ndryshuar temën në: $2

en: %C29*%O$t%C29Topic for $1%C %C29set by $2%C %C29at $3
sq: %C29*%O$t%C29Temë për $1%C %C29e caktuar prej $2%C %C29më $3

en: %C22*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
sq: %C22*%O$tStrehë e panjohur. Mundet e shkruajtët keq?

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(User limit reached).
sq: %C22*%O$tNuk mund të bashkoheni me%C26 %B$1 %O(Është arritur kufi përdoruesish).

en: %C22*%O$t%C26Users on $1:%C $2
sq: %C22*%O$t%C26Përdoruesa në $1:%C $2

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Cis away %C30(%O$2%O%C30)
sq: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Cka dalë %C30(%O$2%O%C30)

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
sq: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %OFund i listës WHOIS.

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O idle%C26 $2
sq: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O pa ngarkesë%C26 $2

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O idle%C26 $2%O, signon:%C26 $3
sq: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O p ngarkesë%C26 $2%O, signon:%C26 $3

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Oreal user@host%C27 $2%O, real IP%C27 $3
sq: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Opërdorues real@host%C27 $2%O, IP reale%C27 $3

en: %C19*%O$t%C19Now talking on $2
sq: %C19*%O$t%C19Tani po flisni tek $2

en: %C23*$tYou have been kicked from $2 by $3 ($4%O%C23)
sq: %C23*$tJeni përzënë prej $2 nga $3 ($4%O%C23)

en: %C23*$tYou have left channel $3
sq: %C23*$tKeni lënë kanalin $3

en: %C23*$tYou have left channel $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)
sq: %C23*$tKeni lënë kanalin $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)

en: %C22*%O$tYou've invited%C26 $1%O to%C26 $2%O (%C26$3%O)
sq: %C22*%O$tKeni ftuar%C26 $1%O te%C26 $2%O (%C26$3%O)

en: %C22*%O$tYou are now known as $2
sq: %C22*%O$tTani njiheni si $2

en: **** ENDING LOGGING AT %s
sq: **** PO PËRFUNDOJ REGJISTRIM NË %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
sq: **** PO FILLOJ REGJISTRIM NË %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
      permissions on %s/xchatlogs
sq: * S'hap dot kartelë(a) për të shkruajtur. Kontrolloni
      lejet tek %s/xchatlogs

en: Left message
sq: Mesazh majtas

en: Right message
sq: Mesazh djathtas

en: The nick of the joining person
sq: Nofka e personit që po hyn

en: The channel being joined
sq: Kanali ku po hyhet

en: The host of the person
sq: Streha e personit

en: Nickname
sq: Nofkë

en: The action
sq: Veprimi

en: Mode char
sq: Gërma mënyre

en: The text
sq: Teksti

en: Identified text
sq: Tekst i identifikuar

en: The message
sq: Mesazhi

en: Old nickname
sq: Nofkë e vjetër

en: New nickname
sq: Nofkë e re

en: Nick of person who changed the topic
sq: Nofkë e personit që ndryshoi temë

en: Topic
sq: Temë

en: Channel
sq: Kanal

en: The nickname of the kicker
sq: Nofka e përzënësit

en: The person being kicked
sq: Personi që po përzihet

en: The channel
sq: Kanali

en: The reason
sq: Arsyeja

en: The nick of the person leaving
sq: Nofka e personit që po ikën

en: The time
sq: Koha

en: The creator
sq: Krijuesi

en: Nick
sq: Nofkë

en: Reason
sq: Arsye

en: Host
sq: Strehë

en: Who it's from
sq: Kush është prej

en: The time in x.x format (see below)
sq: Koha në format x.x (shih më poshtë)

en: The Channel it's going to
sq: Kanali ku po shkohet

en: The sound
sq: Tingulli

en: The nick of the person
sq: Nofka e personit

en: The CTCP event
sq: Ngjarja CTCP

en: The nick of the person who set the key
sq: Nofka e personit që caktoi kyçin

en: The key
sq: Kyçi

en: The nick of the person who set the limit
sq: Nofka e personit që caktoi kufirin

en: The limit
sq: Kufiri

en: The nick of the person who did the op'ing
sq: Nofka e personit që bëri op-im

en: The nick of the person who has been op'ed
sq: Nofka e personit që u op-ua

en: The nick of the person who has been halfop'ed
sq: Nofka e personit që është gjysmëop-uar

en: The nick of the person who did the halfop'ing
sq: Nofka e personit që bëri gjysmëop-im

en: The nick of the person who did the voice'ing
sq: Nofka e personit që dha zë

en: The nick of the person who has been voice'ed
sq: Nofka e personit që u bë i zëshëm

en: The nick of the person who did the banning
sq: Nofka e personit që bëri ndalimin

en: The ban mask
sq: Maska e ndalimit

en: The nick who removed the key
sq: Nofka që hoqi kyçin

en: The nick who removed the limit
sq: Nofka që hoqi kufirin

en: The nick of the person of did the deop'ing
sq: Nofka e personit që bëri deopimin

en: The nick of the person who has been deop'ed
sq: Nofka e personit që u deopua

en: The nick of the person of did the dehalfop'ing
sq: Nofka e personit që bëri gjysmëdeopimin

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
sq: Nofka e personit që u gjysmëdeopua

en: The nick of the person of did the devoice'ing
sq: Nofka e personit që bëri çzanimin

en: The nick of the person who has been devoice'ed
sq: Nofka e personit që u çzanua

en: The nick of the person of did the unban'ing
sq: Nofka e personit që hoqi ndalimin

en: The nick of the person who did the exempt
sq: Nofka e personit që bëri përjashtimin

en: The exempt mask
sq: Maska e përjashtimit

en: The nick of the person removed the exempt
sq: Nofka e personit që hoqi përjashtimin

en: The nick of the person who did the invite
sq: Nofka e personit që bëri ftesën

en: The invite mask
sq: Maska e ftesës

en: The nick of the person removed the invite
sq: Nofka e personit që hoqi ftesën

en: The nick of the person setting the mode
sq: Nofka e personit që po cakton mënyrën

en: The mode's sign (+/-)
sq: Shenja mënyre (+/-)

en: The mode letter
sq: Gërma e mënyrës

en: The channel it's being set on
sq: Kanali është duke u bërë gati

en: Username
sq: Emër përdoruesi

en: Full name
sq: Emër i plotë

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
sq: Anëtarësi Kanali/"është një operator IRC"

en: Server Information
sq: Të dhëna Shërbyesi

en: Idle time
sq: Kohë bosh

en: Signon time
sq: Kohë nënshkrimi

en: Away reason
sq: Arsye largimi

en: Message
sq: Mesazh

en: Account
sq: Llogari

en: Real user@host
sq: përdorues@strehë e vërtetë

en: Real IP
sq: IP reale

en: Channel Name
sq: Emër Kanali

en: Text
sq: Tekst

en: Server Name
sq: Emër Shërbyesi

en: Nick of person who invited you
sq: Nofkë e personit që ju ftoi

en: Users
sq: Përdoruesa

en: Nickname in use
sq: Nofkë në përdorim

en: Nick being tried
sq: Nofkë që po provohet

en: Port
sq: Portë

en: Network
sq: Rrjet

en: Modes string
sq: Varg mënyrash

en: IP address
sq: Vendndodhje IP

en: DCC Type
sq: Tip DCC-je

en: Filename
sq: Emër kartele

en: Destination filename
sq: Emër kartele vendmbrritjeje

en: Pathname
sq: Emër shtegu

en: Position
sq: Vendndodhje

en: Size
sq: Madhësi

en: DCC String
sq: Varg DCC

en: Number of notify items
sq: Numër objektesh njofto

en: Old Filename
sq: Emër i Vjetër kartele

en: New Filename
sq: Emër i Ri kartele

en: Receiver
sq: Marrës

en: Hostmask
sq: Strehëmaskë

en: Hostname
sq: Emërstrehë

en: The Packet
sq: Paketa

en: Seconds
sq: Sekonda

en: Nick of person who have been invited
sq: Nofkë e personit që është ftuar

en: Banmask
sq: Maskë ndalimesh

en: Who set the ban
sq: Kush vendosi ndalimin

en: Ban time
sq: Kohë ndalimi

en: Error parsing event %s.
    Loading default.
sq: Gabim në trajtimin e ngjarjes %s.
    Po ngarkoj parazgjedhje.

en: Cannot read sound file:
    %s
sq: S'lexoj dot kartelë tingulli:
    %s

en: Remote host closed socket
sq: Streha e largët mbylli "socket"-in

en: Connection refused
sq: Ndërlidhje e papranuar

en: No route to host
sq: S'ka udhë për te strehë

en: Connection timed out
sq: Mbaroi koha e ndërlidhjes

en: Cannot assign that address
sq: Nuk mund të caktoj atë vendndodhje

en: Connection reset by peer
sq: Lidhje e rivendosur nga tjetri

en: United Arab Emirates
sq: Emiratet e Bashkuar Arabë

en: Afghanistan
sq: Afganistan

en: Antigua and Barbuda
sq: Antigua dhe Barbuda

en: Anguilla
sq: Anguila

en: Albania
sq: Shqipëri

en: Armenia
sq: Armeni

en: Netherlands Antilles
sq: Antilet Holandeze

en: Angola
sq: Angolë

en: Antarctica
sq: Antarktidë

en: Argentina
sq: Argjentinë

en: Reverse DNS
sq: Përmbys DNS

en: American Samoa
sq: Samoa Amerikane

en: Austria
sq: Austri

en: Australia
sq: Australi

en: Azerbaijan
sq: Azerbaixhan

en: Bosnia and Herzegovina
sq: Bosnjë-Hercegovinë

en: Belgium
sq: Belgjikë

en: Bulgaria
sq: Bullgari

en: Businesses
sq: Biznese

en: Bolivia
sq: Bolivi

en: Bhutan
sq: Butan

en: Bouvet Island
sq: Ishulli Bouvet

en: Botswana
sq: Botsvana

en: Belarus
sq: Bjelorusi

en: Canada
sq: Kanada

en: Cocos Islands
sq: Ishujt Kokos

en: Democratic Republic of Congo
sq: Republika Demokratike e Kongos

en: Central African Republic
sq: Republika e Afrikës Qendrore

en: Congo
sq: Kongo

en: Switzerland
sq: Zvicër

en: Cote d'Ivoire
sq: Bregu i Fildishtë

en: Cook Islands
sq: Ishujt Kuk

en: Chile
sq: Kili

en: Cameroon
sq: Kamerun

en: China
sq: Kinë

en: Colombia
sq: Kolumbi

en: Internic Commercial
sq: Tregtar Internic

en: Costa Rica
sq: Kosta Rika

en: Serbia and Montenegro
sq: Serbi dhe Mal i Zi

en: Cuba
sq: Kubë

en: Cape Verde
sq: Kepi i Gjelbër

en: Christmas Island
sq: Ishulli i Krishtlindjeve

en: Cyprus
sq: Qipro

en: Czech Republic
sq: Republika Çeke

en: Germany
sq: Gjermani

en: Djibouti
sq: Xhibut

en: Denmark
sq: Danimarkë

en: Dominica
sq: Dominika

en: Dominican Republic
sq: Republika Dominikane

en: Algeria
sq: Algjeri

en: Ecuador
sq: Ekuador

en: Educational Institution
sq: Institucione Edukimi

en: Estonia
sq: Estoni

en: Egypt
sq: Egjypt

en: Western Sahara
sq: Sahara Perëndimore

en: Eritrea
sq: Eritre

en: Spain
sq: Spanjë

en: Ethiopia
sq: Etiopi

en: Finland
sq: Finlandë

en: Fiji
sq: Fixhi

en: Falkland Islands
sq: Ishujt Falkland

en: Micronesia
sq: Mikronezi

en: Faroe Islands
sq: Ishujt Faroe

en: France
sq: Francë

en: Great Britain
sq: Britani e Madhe

en: Georgia
sq: Georgji

en: French Guiana
sq: Guajana Franceze

en: British Channel Isles
sq: Ishujt e Kanalit Britanik

en: Ghana
sq: Gana

en: Gibraltar
sq: Gjibraltar

en: Greenland
sq: Groenlandë

en: Government
sq: Qeveri

en: Guadeloupe
sq: Guadalup

en: Equatorial Guinea
sq: Guinea Ekuatoriale

en: Greece
sq: Greqi

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
sq: Georgji

en: Guyana
sq: Guajana

en: Heard and McDonald Islands
sq: Ishujt Heard dhe McDonald

en: Croatia
sq: Kroaci

en: Hungary
sq: Hungari

en: Indonesia
sq: Indonezi

en: Ireland
sq: Irlandë

en: Israel
sq: Izrael

en: India
sq: Indi

en: Informational
sq: Informativ

en: International
sq: Ndërkombëtar

en: British Indian Ocean Territory
sq: Territoret Britanike të Oqeanit Indian

en: Iraq
sq: Irak

en: Iceland
sq: Islandë

en: Italy
sq: Itali

en: Jamaica
sq: Xhamaika

en: Jordan
sq: Jordani

en: Japan
sq: Japoni

en: Kenya
sq: Kenia

en: Kyrgyzstan
sq: Kirgizstan

en: Cambodia
sq: Kamboxhia

en: Comoros
sq: Komore

en: St. Kitts and Nevis
sq: Shën Kits dhe Nevis

en: North Korea
sq: Kore e Veriut

en: South Korea
sq: Kore e Jugut

en: Kuwait
sq: Kuvait

en: Cayman Islands
sq: Ishujt Kajman

en: Kazakhstan
sq: Kazakistan

en: Lebanon
sq: Liban

en: Saint Lucia
sq: Santa Luçia

en: Liechtenstein
sq: Lihtenshtein

en: Liberia
sq: Liberi

en: Lesotho
sq: Lesoto

en: Lithuania
sq: Lituani

en: Luxembourg
sq: Luksemburg

en: Latvia
sq: Latvi

en: Libya
sq: Libi

en: Morocco
sq: Marok

en: Monaco
sq: Monako

en: Moldova
sq: Moldavi

en: United States Medical
sq: Mjeksor i Shteteve të Bashkuara

en: Madagascar
sq: Madagaskar

en: Marshall Islands
sq: Ishujt Marshall

en: Military
sq: Ushtarake

en: Macedonia
sq: Maqedonia

en: Myanmar
sq: Mianmar

en: Mongolia
sq: Mongoli

en: Macau
sq: Makau

en: Northern Mariana Islands
sq: Ishujt Veriorë Mariana

en: Martinique
sq: Martinikë

en: Mauritania
sq: Mauritani

en: Malta
sq: Maltë

en: Mauritius
sq: Mauricius

en: Maldives
sq: Maldive

en: Malawi
sq: Malaui

en: Mexico
sq: Meksikë

en: Malaysia
sq: Malajzi

en: Mozambique
sq: Mozambik

en: Namibia
sq: Namibi

en: New Caledonia
sq: Kaledonia e Re

en: Internic Network
sq: Rrjet Internic

en: Norfolk Island
sq: Ishujt Norfolk

en: Nigeria
sq: Nigeri

en: Nicaragua
sq: Nikaragua

en: Netherlands
sq: Holandë

en: Norway
sq: Norvegji

en: New Zealand
sq: Zelandë e Re

en: Internic Non-Profit Organization
sq: Organizëm Jofitimprurës Internic

en: French Polynesia
sq: Polinezia Franceze

en: Papua New Guinea
sq: Papua Guinea e Re

en: Philippines
sq: Filipine

en: Poland
sq: Poloni

en: St. Pierre and Miquelon
sq: Shën. Pier dhe Mikëlon

en: Pitcairn
sq: Pitkern

en: Puerto Rico
sq: Porto Riko

en: Palestinian Territory
sq: Territor Palestinez

en: Portugal
sq: Portugali

en: Paraguay
sq: Paraguaj

en: Qatar
sq: Katar

en: Reunion
sq: Ribashkim

en: Romania
sq: Rumani

en: Russian Federation
sq: Federata Ruse

en: Rwanda
sq: Ruandë

en: Saudi Arabia
sq: Arabi Saudite

en: Solomon Islands
sq: Ishujt Solomon

en: Seychelles
sq: Sejshelle

en: Sweden
sq: Suedi

en: Singapore
sq: Singapor

en: St. Helena
sq: Shën Helena

en: Slovenia
sq: Slloveni

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
sq: Ishujt Svalbard dhe Jan Mayen

en: Slovak Republic
sq: Republika Slovake

en: Somalia
sq: Somali

en: Suriname
sq: Surinam

en: Sao Tome and Principe
sq: Sao Tome dhe Principe

en: Former USSR
sq: Ish USSR

en: Syria
sq: Siri

en: Swaziland
sq: Svaziland

en: Turks and Caicos Islands
sq: Ishujt Turks dhe Caicos

en: Chad
sq: Çad

en: French Southern Territories
sq: Territoret Franceze Jugore

en: Thailand
sq: Tailandë

en: Tajikistan
sq: Taxhikistan

en: East Timor
sq: Timori Lindor

en: Tunisia
sq: Tunizi

en: Turkey
sq: Turqi

en: Trinidad and Tobago
sq: Trinidad dhe Tobago

en: Taiwan
sq: Taivan

en: Tanzania
sq: Tanzani

en: Ukraine
sq: Ukrainë

en: United Kingdom
sq: Mbretëri e Bashkuar

en: US Minor Outlying Islands
sq: Ishujt e Vegjël të Përtejmë të US-it

en: United States of America
sq: Shtetet e Bashkuar të Amerikës

en: Uruguay
sq: Uruguaj

en: Vatican City State
sq: Qytetshteti i Vatikanit

en: St. Vincent and the Grenadines
sq: Shën. Vincent dhe Grenadinet

en: Venezuela
sq: Venezuelë

en: British Virgin Islands
sq: Ishujt British Virgin

en: US Virgin Islands
sq: Ishujt US Virgin

en: Wallis and Futuna Islands
sq: Ishujt Wallis dhe Futuna

en: Yemen
sq: Jemen

en: Mayotte
sq: Majot

en: Yugoslavia
sq: Serbi dhe Mali i Zi

en: South Africa
sq: Afrikë e Jugut

en: Zimbabwe
sq: Zimbabve

en: Unknown
sq: I panjohur

en: Open Dialog Window
sq: Hap Dritare Dialogu

en: Send a File
sq: Dërgo Kartelë

en: User Info (WHOIS)
sq: Të dhëna Përdoruesi (WHOIS)

en: Operator Actions
sq: Veprime Operatori

en: Give Ops
sq: Jepi Op

en: Take Ops
sq: Hiqi Op

en: Give Voice
sq: Jepi Zë

en: Take Voice
sq: Hiqi Zë

en: Kick/Ban
sq: Përzër/Ndalo

en: Kick
sq: Përzër

en: Ban
sq: Ndalo

en: KickBan
sq: Përzënie

en: Direct client-to-client
sq: Drejtpërdrejt klient-me-klient

en: Send File
sq: Dërgo Kartelë

en: Offer Chat
sq: Ofro Fjalosje

en: Abort Chat
sq: Ndërprit Fjalosje

en: Userinfo
sq: Të dhëna përdoruesi

en: Clientinfo
sq: Të dhëna klienti

en: Time
sq: Kohë

en: Finger
sq: Gisht

en: Kill this user
sq: Asgjëso këtë përdorues

en: Mode
sq: Mënyrë

en: Give Half-Ops
sq: Jepi Gjysmë-Op

en: Take Half-Ops
sq: Hiqi Gjysmë-Op

en: Ignore
sq: Shpërfill

en: Ignore User
sq: Shpërfill Përdorues

en: UnIgnore User
sq: Çshpërfill Përdorues

en: Info
sq: Të dhëna

en: Who
sq: Kush

en: WhoIs
sq: KushËshtë

en: DNS Lookup
sq: Kërkim DNS-je

en: Trace
sq: Gjurmo

en: UserHost
sq: StrehëPërdoruesi

en: External
sq: I jashtëm

en: Leave Channel
sq: Lër Kanal

en: Join Channel...
sq: Hyni në Kanal...

en: Enter Channel to Join:
sq: Jepni Kanal ku të Hyhet:

en: Server Links
sq: Lidhje Shërbyesish

en: Ping Server
sq: Ping Shërbyes

en: Hide Version
sq: Fshih Version

en: DeOp
sq: Çop

en: Enter reason to kick %s:
sq: Jepni arsye për të përzënë %s:

en: Sendfile
sq: Dërgokartelë

en: Send
sq: Dërgo

en: Chat
sq: Fjalosje

en: Clear
sq: Pastro

en: Couldn't connect to session bus
sq: S'u lidha dot me busin e sesionit

en: About XChat
sq: Rreth X-Chat-it

en: A multiplatform IRC Client
sq: Një Klient IRC shumëplatformësh

en: Character Chart
sq: Tabelë Gërmash

en: Not connected.
sq: I palidhur

en: You must select some bans.
sq: Duhet të përzgjidhni disa ndalime.

en: Mask
sq: Maskë

en: From
sq: Prej

en: Date
sq: Datë

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
sq: Mundeni të hapni dritaren e Listës së Ndalimeve vetëm kur jeni në një skedë kanali

en: XChat: Ban List (%s)
sq: XChat: Listë Ndalimesh (%s)

en: Unban
sq: Çndalo

en: Refresh
sq: Rifresko

en: User and Channel Statistics: %d/%d Users on %d/%d Channels
sq: Statistika Përdoruesish dhe Kanali: %d/%d Përdorues në %d/%d Kanale

en: I can't save an empty list!
sq: S'ruaj dot një listë të zbrazët!

en: Select an output filename
sq: Zgjidhni një emër kartele përfundim

en: XChat: Channel List (%s)
sq: XChat: Listë Kanalesh (%s)

en: List display options:
sq: Listo mundësi shfaqjeje:

en: Minimum Users:
sq: Përdoruesa Minimum:

en: Maximum Users:
sq: Përdoruesa Maksimum:

en: Regex Match:
sq: Përputhje "Regex":

en: Apply Match to:
sq: Zbato Përputh te:

en: Apply
sq: Zbato

en: Refresh the list
sq: Rifresko listën

en: Save the list
sq: Ruaj listën

en: Join Channel
sq: Hyni në Kanal

en: Send file to %s
sq: Dërgo kartelë te %s

en: None
sq: Asnjë

en: File
sq: Kartelë

en: To
sq: Për

en: That file is not resumable.
sq: Kjo kartelë nuk është e përmbledhshme.

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
sq: S'hyj dot në kartelën: %s
    %s.
    Rimarrje jo e mundur.

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
sq: Kartela në drejtorinë e shkarkimit është më e madhe se kartela e ofruar. Rimarrje jo e mundur.

en: Cannot resume the same file from two people.
sq: Nuk mund të rimarr të njëjtën kartelë prej dy personash

en: Status
sq: Gjendje

en: XChat: File Receive List
sq: XChat: Listë Marrjesh Kartelash

en: Abort
sq: Ndërprit

en: Accept
sq: Prano

en: Resume
sq: Rimerr

en: Open
sq: Hap

en: Ack
sq: Pranuar

en: XChat: File Send List
sq: XChat: Listë Dërgimesh Kartelash

en: To/From
sq: Te/Për

en: Recv
sq: Marr

en: Sent
sq: Dërguar

en: XChat: DCC Chat List
sq: XChat: Listë Fjalosjeje DCC

en: *NEW*
sq: *I RI*

en: EDIT ME
sq: PËRPUNOMË

en: Name
sq: Emër

en: Command
sq: Urdhër

en: Move Up
sq: Ngjitu

en: Move Dn
sq: Zbrit

en: Cancel
sq: Anulo

en: Save
sq: Ruaj

en: Add New
sq: Shto të Ri

en: Delete
sq: Fshij

en: Sort
sq: Rendit

en: Help
sq: Ndihmë

en: Don't auto connect to servers
sq: Mos u vetërilidhu me shërbyesa

en: Use a different config directory
sq: Përdor një tjetër drejtori config

en: Don't auto load any plugins
sq: Mos vetëngarko ndonjë shtojcë

en: Show plugin auto-load directory
sq: Shfaq drejtori shtojcash vetëngarkuese

en: Show user config directory
sq: Përdor drejtori config të përdoruesit

en: Open an irc://server:port/channel URL
sq: Hap një URL irc://shërbyes:portë/kanal

en: Show version information
sq: Shfaq të dhëna versioni

en: Failed to open font:
    
    %s
sq: Dështova në hapje gërmash:
    
    %s

en: Search buffer is empty.
sq: Shtytëza e kërkimeve është e zbrazët.

en: Network send queue: %d bytes
sq: Radhë dërgimi rrjeti: %d bajte

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it has been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate seperate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
sq: Veprimi Run Command lëshon të dhënat në Të Dhëna 1 si të ishin shkruajtur në kuti dhënieje kur shtypët varg tastesh. Kështu që mund të përmbajë tekst (i cili do t'i dërgohet kanalit/personit), urdhra ose urdhra përdoruesi. Kur jepet tërë, shenjat \ në Të Dhëna 1 përdoren për të ndarë urdhra të veçantë që kështu të mundet të jepen më shumë se një urdhër. Nëse doni një \ në tekstin në fjalë jepni \\

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position
sq: Urdhri Change Page bën kalimin midis faqesh në bllok shënimesh. Cakton si Data 1 faqen ku doni të kalohet. Nëse si Data 2 është caktuar dicka tjetër atëherë kalimi do të bëhet duke ju referuar pozicionit të çastit

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
sq: Urdhri Fut në Shtytëz do të fusë përmbajtjen e Data 1 te pjesa ku u shtyp vargu i tasteve te vendndodhje çasti e kursorit

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Up, Down, +1 or -1.
sq: Urdhri Zhvendos Faqe rrëshqet pjesën e tekstit lart ose poshtë me një faqe ose një rresht. Caktojeni Data 1 si Up, Down, +1 ose -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
sq: Urdhri Vendos Shtytëz vendos futjen atje ku u shtyp varg tastesh te përmbajtja e Data 1

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
sq: Urdhri Urdhri i Fundit bën që si hyrje të jetë urdhri i fundit i dhënë - njësoj si shtypja e shigjetës sipër brenda një shelli

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
sq: Urdhri Next Command e bën zërin në fjalë të përmbajë urdhrin pasues që jepet - njësoj si shtypja e shigjetës poshtë brenda një shelli

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
sq: Ky urdhër ndryshon tekstin që jepet për të përfunduar një urdhër apo një nofkë ende jo të plotësuar. Nëse është rregulluar Të dhëna 1 atëherë shtypja dyshe e tastit tab në një varg do të zgjedhë nofkën e fundit, jo pasuesen

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
sq: Ky urdhër kryen lëvizjen lart e poshtë nëpër listë nofkash. Nëse është dhënë diçka si  Data 1shkohet sipër, ndryshe zbritet poshtë

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
sq: Ky urdhër kontrollon fjalën e fundit të dhënë përkundër listës zëvendëso dhe bën zëvendësim nëse gjendet përputhje

en: This command moves the front tab left by one
sq: Ky urdhër zhvendos skedën ballore majtas me një

en: This command moves the front tab right by one
sq: Ky urdhër zhvendos skedën ballore djathtas me një

en: This command moves the current tab family to the left
sq: Ky urdhër zhvendos grupin e skedave të çastit majtas

en: This command moves the current tab family to the right
sq: Ky urdhër zhvendos grupin e skedave të çastit djathtas

en: Push input line into history but doesn't send to server
sq: I kalon historikut rresht dhënieje por nuk ja dërgon shërbyesit

en: There was an error loading key bindings configuration
sq: Pati një gabimi gjatë ngarkimit të formësimit për funksione tastesh

en: <none>
sq: <asnjë>

en: Mod
sq: Ndry

en: Key
sq: Kyç

en: Action
sq: Veprim

en: XChat: Keyboard Shortcuts
sq: XChat: Shkurtprerje Tastiere

en: Data 1
sq: Të dhëna 1

en: Data 2
sq: Të dhëna 2

en: Error opening keys config file
sq: Gabim në hapje kartele formësimi tastesh

en: Unknown keyname %s in key bindings config file
    Load aborted, please fix %s/keybindings.conf
sq: Emër i panjohur kyçi %s në kartelë formësimi funksionesh kyçash
    Ngarkimi u ndërpre, ju lutem ndreqni %s/keybindings.conf

en: Unknown action %s in key bindings config file
    Load aborted, Please fix %s/keybindings
sq: Veprim i panjohur %s në kartelë formësimi funksionesh kyçash
    Ngarkimi u ndërpre, ju lutem ndreqni %s/keybindings

en: Expecting Data line (beginning Dx{:|!}) but got:
    %s
    
    Load aborted, Please fix %s/keybindings
sq: Pritej rresht Të Dhënash (që fillon me Dx{:|!}) por u mor:
    %s
    
    Ngarkimi u ndërpre, ju lutem ndreqni %s/keybindings

en: Key bindings config file is corrupt, load aborted
    Please fix %s/keybindings.conf
sq: Kartela e formësimit të funksioneve të kyçeve është e dëmtuar, ngarkim i ndërprerë
    Ju lutem ndreqni %s/keybindings.conf

en: Cannot write to that file.
sq: S'mund të shkruaj tek kjo kartelë.

en: Cannot read that file.
sq: S'mund të lexoj këtë kartelë.

en: That mask already exists.
sq: Ka tashmë një maskë si kjo.

en: Private
sq: Vetiake

en: Notice
sq: Njofto

en: Invite
sq: Fto

en: Unignore
sq: Çshpërfill

en: Enter mask to ignore:
sq: Jepni maskë që do të shpërfillet:

en: XChat: Ignore list
sq: XChat: Listë shpërfilljesh

en: Ignore Stats:
sq: Statistika Shpërfilljesh:

en: Channel:
sq: Kanal:

en: Private:
sq: Vetiake:

en: Notice:
sq: Njofto:

en: Invite:
sq: Fto:

en: Dialog with
sq: Dialog me

en: Topic for %s is: %s
sq: Tema për %s është: %s

en: No topic is set
sq: Nuk është caktuar temë

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
sq: Ky shërbyes ka ende %d kanale apo dialogje të lidhur me të. Ti mbyll të tërë?

en: No other tabs open, quit xchat?
sq: S'ka skedë tjetër të hapur, ta lë xchat-it?

en: Insert Attribute or Color Code
sq: Fut Kod Ngjyre ose Atributi

en: <b>Bold</b>
sq: <b>Të trasha</b>

en: <u>Underline</u>
sq: <u>Nënvizuar</u>

en: Colors 0-7
sq: Ngjyra 0-7

en: Colors 8-15
sq: Ngjyra 8-15

en: Beep on message
sq: Bip në mesazhe

en: Show join/part messages
sq: Shfaq mesazhe hyr/dil

en: Color paste
sq: Ngjit ngjyrë

en: Go to
sq: Shko te

en: _Close Tab
sq: _Mbyll Skedë

en: _Detach Tab
sq: _Shqit Skedë

en: Some file transfers still active, quit xchat?
sq: Shpërngulje kartelash në përmbushje e sipër, ta lë xchat-in?

en: User limit must be a number!
sq: Kufi përdoruesish duhet të jetë një numër!

en: Topic Protection
sq: Mbrojtje Teme

en: No outside messages
sq: Jo mesazhe nga jashtë

en: Secret
sq: Sekret

en: Invite Only
sq: Vetëm me Ftesa

en: Moderated
sq: Ndryshuar

en: Ban List
sq: Listë Ndalimesh

en: Keyword
sq: Fjalëkyç

en: User Limit
sq: Kufi Përdoruesi

en: Show/Hide userlist
sq: Shfaq/Fshih listë përdoruesish

en: Unable to set transparent background!
    
    You may be using a non-compliant window
    manager that is not currently supported.
sq: I pazoti të vendos ngjyrë të tejdukshme!
    
    Mund të jeni duke përdorur përgjegjës
    dritaresh të papërputhshëm që nuk mbulohet ende.

en: Enter new nickname:
sq: Jepni nofkën e re:

en: Host unknown
sq: Strehë e panjohur

en: Real Name:
sq: Emër i Vërtetë:

en: User:
sq: Përdorues:

en: Country:
sq: Vend:

en: Server:
sq: Shërbyes:

en: Away Msg:
sq: Mesazh Largimi:

en: %u minutes ago
sq: %u minuta më parë

en: Last Msg:
sq: Msz i Fundit:

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
sq: Paneli i menuve tashti është i fshehur. Mund ta shfaqni sërish duke shtypur F9 ose duke djathtasklikuar në një pjesë bosh të zonës kryesore për tekste

en: Open Link in Browser
sq: Hap Lidhje në Shfletues

en: Copy Selected Link
sq: Kopjo Lidhjen e Përzgjedhur

en: Part Channel
sq: Dil prej Kanali

en: Cycle Channel
sq: Ciklo Kanal

en: XChat: User menu
sq: XChat: Menu përdoruesi

en: Edit This Menu...
sq: Përpuno Këtë Menu...

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! infront of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of XChat
sq: Trajtuesa URL - Kode specialë:
    
    %s  =  vargu URL
    
    Vendosja e një ! para një urdhri
    tregon që ky do të duhej dërguar te një
    shell dhe jo te X-Chat-i

en: XChat: User Defined Commands
sq: XChat: Urdhra të Përcaktuar nga Përdoruesi

en: XChat: Userlist Popup menu
sq: XChat: Menu flluckë Liste Përdoruesish

en: Replace with
sq: Zëvendësoje me

en: XChat: Replace
sq: XChat: Zëvendëso

en: XChat: URL Handlers
sq: XChat: Trajtuesa URL

en: XChat: Userlist buttons
sq: XChat: Butona liste përdoruesish

en: XChat: Dialog buttons
sq: XChat: Butona dialogu

en: XChat: CTCP Replies
sq: XChat: Përgjigjje CTCP

en: _New
sq: _E re

en: Server Tab...
sq: Skedë Shërbyesi...

en: Channel Tab...
sq: Skedë Kanali...

en: Server Window...
sq: Dritare Shërbyesi...

en: Channel Window...
sq: Dritare Kanali...

en: _Load Plugin or Script...
sq: _Ngarko Shtojcë ose Programth...

en: _Quit
sq: _Lër

en: _View
sq: _Parje

en: _Menubar
sq: _Shtyllë Menush

en: _Topicbar
sq: _Shtyllë Temash

en: _Userlist Buttons
sq: Butona _Liste përdoruesish

en: M_ode Buttons
sq: Butona Mën_yre

en: _Layout
sq: _Skemë

en: _Tabs
sq: _Skeda

en: T_ree
sq: _Pemë

en: _Network Meters
sq: Matësa _Rrjeti

en: Off
sq: Asnjë

en: Graph
sq: Grafik

en: Both
sq: Të dyja

en: _Server
sq: _Shërbyes

en: _Disconnect
sq: _Shkëputu

en: _Reconnect
sq: _Rilidhu

en: Marked Away
sq: Shenjuar si i Larguar

en: _Usermenu
sq: _Menu përdoruesi

en: S_ettings
sq: Rr_egullime

en: Advanced
sq: Të mëtejshme

en: Auto Replace...
sq: Vetëzëvendëso...

en: CTCP Replies...
sq: Përgjigje CTCP...

en: Dialog Buttons...
sq: Butona Dialogu...

en: Keyboard Shortcuts...
sq: Shkurtprerje Tastiere...

en: Text Events...
sq: Ngjarje Tekst...

en: URL Handlers...
sq: Trajtuesa URL...

en: User Commands...
sq: Urdhra Përdoruesi...

en: Userlist Buttons...
sq: Butona Liste përdoruesish...

en: Userlist Popup...
sq: Flluckë Liste përdoruesish...

en: _Window
sq: _Dritare

en: Ban List...
sq: Listë Ndalimesh...

en: Channel List...
sq: Listë Kanalesh...

en: Character Chart...
sq: Tabelë Gërmash...

en: Direct Chat...
sq: Fjalosje e Drejtpërdrejtë...

en: File Transfers...
sq: Shpërngulje Kartelash

en: Ignore List...
sq: Listë Shpërfilljesh...

en: Notify List...
sq: Listë Njoftimesh...

en: Plugins and Scripts...
sq: Shtojca dhe Programthe...

en: Raw Log...
sq: Regjistrim Bruto...

en: URL Grabber...
sq: Kopjues URL-sh...

en: Reset Marker Line
sq: Ricakto Vijë Shënimi

en: C_lear Text
sq: P_astro Tekst

en: Search Text...
sq: Kërko Tekst...

en: Save Text...
sq: Ruaj Tekst...

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: _Contents
sq: _Përmbajtje

en: _About
sq: _Rreth

en: _Attach Window
sq: _Dritare Bashkangjitjesh

en: _Close Window
sq: _Mbyll Dritare

en: User
sq: Përdorues

en: Last Seen
sq: Parë së Fundmi

en: Offline
sq: Jo i lidhur

en: Never
sq: Kurrë

en: Online
sq: I lidhur

en: Enter nickname to add:
sq: Jepni nofkë për ta shtuar:

en: XChat: Notify List
sq: XChat: Listë Njoftimesh

en: Remove
sq: Hiq

en: Description
sq: Përshkrim

en: Select a Plugin or Script to load
sq: Zgjidhni një Shtojcë ose një Programth për t'u ngarkuar

en: XChat: Plugins and Scripts
sq: XChat: Shtojca dhe Programthe

en: _Load...
sq: _Ngarko...

en: _UnLoad
sq: _Çngarko

en: _Close
sq: -Mbyll

en: Save As...
sq: Ruaj Si...

en: XChat: Rawlog (%s)
sq: XChat: Regjistrim bruto (%s)

en: Clear rawlog
sq: Pastro regjistrim bruto

en: The window you opened this Search for doesn't exist anymore.
sq: Dritarja prej ku hapët këtë Kërkim nuk ekziston më.

en: XChat: Search
sq: XChat: Kërko

en: Find:
sq: Gjej:

en: New Network
sq: Rrjet i Ri

en: Really remove network "%s" and all its servers?
sq: Të heq vërtet rrjetin "%s" dhe tërë shërbyesit e tij?

en: User name and Real name cannot be left blank.
sq: Emri i përdoruesit dhe emri i vërtetë nuk mund të lihen bosh.

en: XChat: Edit %s
sq: XChat: Përpuno %s

en: Servers for %s
sq: Shërbyesa për %s

en: Connect to selected server only
sq: Lidhu vetëm me shërbyesin e përzgjedhur

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
sq: Mos ciklo nëpër tërë shërbyesit kur dështon lidhja.

en: Your Details
sq: Hollësi Tuajat

en: Use global user information
sq: Përdor të dhëna të përgjithshme përdoruesi

en: _Nick name:
sq: Nofkë:

en: Second choice:
sq: Zgjedhje e dytë:

en: _User name:
sq: _Emër përdorues:

en: Rea_l name:
sq: Emër i _vërtetë:

en: Connecting
sq: Lidhje

en: Auto connect to this network at startup
sq: Vetëlidhu me këtë rrjet gjatë nisjes

en: Use SSL for all the servers on this network
sq: Përdor SSL për tërë shërbyesit në këtë rrjet

en: Accept invalid SSL certificate
sq: Prano dëshmi SSL të mangëta

en: C_hannels to join:
sq: _Kanale ku të hyhet:

en: Channels to join, separated by commas, but not spaces!
sq: Kanale ku të hyhet, ndarë me presje, por pa hapësira!

en: Connect command:
sq: Urdhër lidhjeje:

en: Extra command to execute after connecting. If you need more than one, set this to LOAD -e <filename>, where <filename> is a text-file full of commands to execute.
sq: Urdhër ekstra për t'u përmbushur pas lidhjes. Nëse ju duhet më tepër se një, vëreni këtë si  LOAD -e <emër kartele>, ku <emër kartele> është një kartelë tekst mbushur plot me urdhrapër t'u përmbushur.

en: Nickserv password:
sq: Fjalëkalim nofke shërbyesi:

en: If your nickname requires a password, enter it here. Not all IRC networks support this.
sq: Nëse nofka juaj lyp fjalëkalim, jepeni atë këtu. Jo tërë rrjetet IRC e mbulojnë këtë.

en: Server password:
sq: Fjalëkalim shërbyesi:

en: Password for the server, if in doubt, leave blank.
sq: Fjalëkalim për shërbyesin, po qetë në mëdyshje, lëreni bosh.

en: Character set:
sq: Gërma:

en: _Edit
sq: _Përpuno

en: User Information
sq: Të dhëna Shërbyesi

en: Third choice:
sq: Zgjedhje e tretë:

en: Networks
sq: Rrjete

en: _Edit...
sq: _Përpuno...

en: _Sort
sq: _Rendit

en: C_onnect
sq: _Lidhu

en: Text Box Appearance
sq: Dukje Kutie Tekstesh

en: Font:
sq: Gërma:

en: Background image:
sq: Pamje sfond:

en: Scrollback lines:
sq: Rreshta rrëshqitjeje:

en: Colored nick names
sq: Nofka të ngjyrosura

en: Give each person on IRC a different color
sq: Jepi çdo personi në IRC një ngjyrë të ndryshme

en: Indent nick names
sq: Sposto nofka djathtas

en: Make nick names right-justified
sq: Përligj nofkat djathtas

en: Transparent background
sq: Sfond i tejdukshëm

en: Show marker line
sq: Shfaq vijë shënimi

en: Insert a red line after the last read text.
sq: Fut një vijë të kuqe pas tekstit të lexuar së fundmi.

en: Transparency Settings
sq: Rregullime Tejdukshmërie

en: Red:
sq: E kuqe:

en: Green:
sq: E gjelbër:

en: Blue:
sq: Blu:

en: Time Stamps
sq: Vula Kohore

en: Enable time stamps
sq: Aktivizo vula kohore

en: Time stamp format:
sq: Format vule kohore:

en: See strftime manpage for details.
sq: Për hollësira shihni faqe manuali (manpage) për strftime.

en: Input box
sq: Kuti futjeje

en: Use the Text box font and colors
sq: Përdor gërma dhe ngjyra të kutisë së Teksteve

en: Nick Completion
sq: Plotësim Nofkash

en: Nick completion suffix:
sq: Prapashtesë plotësimi nofkash:

en: Input Box Codes
sq: Kode Kutije Futjesh

en: Interpret %nnn as an ASCII value
sq: Interpreto %nnn si një vlerë ASCII

en: Interpret %C, %B as Color, Bold etc
sq: Interpreto %C, %B si Ngjyrë, të Trasha etj

en: A-Z, Ops first
sq: A-Z, Op të parët

en: Z-A, Ops last
sq: Z-A, Op të fundit

en: Unsorted
sq: E parenditur

en: User List
sq: Listë Përdoruesish

en: Show hostnames in user list
sq: Shfaqi strehëemrat në listë përdoruesish

en: Resizable user list
sq: Listë përdoruesish e ripërmasueshme

en: User list sorted by:
sq: Listë përdoruesish renditur sipas:

en: Away tracking
sq: Gjurmim të larguarish

en: Track the Away status of users and mark them in a different color
sq: Ndjek gjendjen i Larguar të përdoruesve dhe i shenjon ata me një ngjyrë tjetër

en: On channels smaller than:
sq: Në kanale më të vegjël se:

en: Action Upon Double Click
sq: Veprim Kur Dyklikohet

en: Execute command:
sq: Përmbush urdhër:

en: Windows
sq: Dritare

en: Tabs
sq: Skeda

en: Bottom
sq: Poshtë

en: Top
sq: Sipër

en: Left
sq: Majtas

en: Right
sq: Djathtas

en: Hidden
sq: Fshehur

en: Always
sq: Përherë

en: Only requested tabs
sq: Vetëm skedat e nevojshme

en: Open an extra tab for server messages
sq: Hap një skedë ekstra për mesazhe shërbyesi

en: Open an extra tab for server notices
sq: Hap një skedë ekstra për njoftime shërbyesi

en: Sort tabs in alphabetical order
sq: Rendit skeda sipas abc-së

en: Small tabs
sq: Skeda të vogla

en: Focus new tabs:
sq: Fokuso skeda të reja:

en: Show tabs at:
sq: Shfaq skeda:

en: Shorten tab labels to:
sq: Shkurto etiketë skedash në:

en: letters.
sq: gërma.

en: Tabs or Windows
sq: Skeda ose Dritare

en: Open channels in:
sq: Hap kanale në:

en: Open dialogs in:
sq: Hap dialogje në:

en: Open utilities in:
sq: Hap "utilities" në:

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
sq: DCC, Shpërfill, Njofto etj, t'i hap si skeda apo si dritare?

en: Files and Directories
sq: Kartela dhe Drejtori

en: Download files to:
sq: Shkarko kartela te:

en: Move completed files to:
sq: Zhvendos kartela të plotësuara te:

en: Save nick name in filenames
sq: Ruaj nofka në emra kartelash

en: Network Settings
sq: Rregullime Rrjeti

en: Get my address from the IRC server
sq: Kije vendndodhjen time prej serverit IRC

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
sq: Pyet shërbyesin IRC për vendndodhjen tuaj të vërtetë. Përdoreni nëse keni një vendndodhje 192.168.*.* !

en: DCC IP address:
sq: Vendndodhje DCC IP:

en: Claim you are at this address when offering files.
sq: Pretendoni se jeni në këtë vendndodhje kur ofroni kartela.

en: First DCC send port:
sq: Porta e parë DCC dërg:

en: Last DCC send port:
sq: Porta e fundit DCC dërg:

en: Maximum File Transfer Speeds (bytes per second)
sq: Shpejtësi më e Madhe Shpërnguljesh Kartelash (bajt për sekondë)

en: One upload:
sq: Një ngarkim:

en: Maximum speed for one transfer
sq: Shpejtësi më e madhe pë një shpërngulje

en: One download:
sq: Një shkarkim:

en: All uploads combined:
sq: Tërë shkarkimet të ndërthurur:

en: Maximum speed for all files
sq: Shpejtësi më e madhe për tërë kartelat

en: All downloads combined:
sq: Tërë shkarkimet të ndërthurur:

en: Default Messages
sq: Mesazhe Parazgjedhje

en: Quit:
sq: Lër:

en: Leave channel:
sq: Lër kanal:

en: Away:
sq: Largime:

en: Away
sq: Larguar

en: Announce away messages
sq: Lajmëro mesazhe largimi

en: Announce your away messages to all channels
sq: Lajmëroni te tërë kanalet mesazhe largimi tuajt

en: Show away once
sq: Shfaq i larguar vetëm një herë

en: Show identical away messages only once
sq: Shfaq mesazhe largimi identikë vetëm një herë

en: Automatically unmark away
sq: Çshenjo automatikisht si të larguar

en: Unmark yourself as away before sending messages
sq: Çshenjoni vetveten si të larguar para dërgimit të mesazheve

en: (Can be a text file relative to ~/.xchat2/).
sq: (Mund të jetë një kartelë tekst e lidhur me ~/.xchat2/).

en: (Can be a text file relative to config dir).
sq: (Mund të jetë një kartelë tekst e lidhur me config dir).

en: Alerts
sq: Sinjalizime

en: Flash taskbar on highlighted messages
sq: Xixëllo shtyllë veprimesh në mesazhe të theksuar

en: Beep on highlighted messages
sq: Bip në mesazhe të theksuar

en: Beep on private messages
sq: Bip në mesazhe vetiakë

en: Beep on channel messages
sq: Bip në mesazhe kanali

en: Extra words to highlight on:
sq: Fjalë ekstra për t'u theksuar:

en: Nicks not to highlight on:
sq: Nofka për t'u mos theksuar:

en: Advanced Settings
sq: Rregullime të Mëtejshëm

en: Auto reconnect delay:
sq: Vonesë vetërilidhjeje:

en: Display MODEs in raw form
sq: Shfaq MËNYRA në formë bruto

en: Whois on notify
sq: Whois në njoftime

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list
sq: Dërgon një /WHOIS kur një përdorues vjen "online" në listën tuaj të njoftimeve

en: Hide join and part messages
sq: Fshih mesazhe ardhjesh dhe ikjesh

en: Hide channel join/part messages by default
sq: Fshih, si parazgjedhje, mesazhe ardhjeje/daljeje prej kanalit

en: Auto Open DCC Windows
sq: Vetëhap Dritare DCC

en: Send window
sq: Dritare dërgimesh

en: Receive window
sq: Dritare marrjesh

en: Chat window
sq: Dritare fjalosjeje

en: Logging
sq: Hyrje

en: Enable logging of conversations
sq: Aktivizo regjistrim bashkëbisedimesh

en: Log filename:
sq: Emër kartele regjistrimesh

en: Insert timestamps in logs
sq: Fut vulë kohore në regjistra

en: Log timestamp format:
sq: Format vule kohore regjistri

en: (Disabled)
sq: (Çaktivizuar)

en: Your Address
sq: Vendndodhja Juaj

en: Bind to:
sq: Lidhe te

en: Proxy Server
sq: Shërbyes "Proxy"

en: Hostname:
sq: Emërstrehë:

en: Port:
sq: Portë:

en: Type:
sq: Tip:

en: Username:
sq: Em. përdoruesi:

en: Password:
sq: Fjalëkalim:

en: Select an Image File
sq: Zgjidh një Kartelë Pamjeje

en: Select font
sq: Përzgjidhni gërma

en: Browse...
sq: Shfleto...

en: Mark identified users with:
sq: Shenjo përdorues të identifikuar me:

en: Mark not-identified users with:
sq: Shenjo përdorues të paidentifikuar me:

en: Select color
sq: Përzgjidhni ngjyrë

en: Text Colors
sq: Ngjyra Teksti

en: mIRC colors:
sq: Ngjyra mIRC:

en: Foreground:
sq: Përpara:

en: Background:
sq: Sfond:

en: Marking Text
sq: Shenjim Tekstesh

en: Interface Colors
sq: Ngjyra Ndërfaqeje

en: New data:
sq: Të dhëna të reja:

en: Marker line:
sq: Vijë shënimi

en: New message:
sq: Mesazh i ri:

en: Away user:
sq: Përdorues i larguar:

en: Highlight:
sq: Theksim:

en: Event
sq: Ngjarje

en: Sound file
sq: Kartelë tingull

en: Select a sound file
sq: Përzgjidhni një kartelë tingull

en: Sound playing method:
sq: Metodë luajtjeje tingulli:

en: External sound playing _program:
sq: Program i jashtëm luajtjeje tingujsh:

en: _External program
sq: Program i _jashtëm

en: _Automatic
sq: _Automatike

en: Sound files _directory:
sq: _Drejtori kartelash tingulli:

en: Sound file:
sq: Kartelë tingulli:

en: _Browse...
sq: _Shfleto...

en: _Play
sq: _Luaj

en: Interface
sq: Ndërfaqe

en: Text box
sq: Kuti tekstesh

en: User list
sq: Listë përdoruesi

en: Colors
sq: Ngjyra

en: Chatting
sq: Fjalosje

en: General
sq: Të përgjithshme

en: Sound
sq: Tingull

en: Network setup
sq: Rregullim rrjeti

en: File transfers
sq: Shpërngulje kartelash

en: Categories
sq: Kategori

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
sq: Për disa nga ndryshimet lipset të rinisni programin pa të jenë vepruese.

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
sq: *KUJDES*
    Vetëpranimi i DCC-së në drejtorinë tuaj shtëpi
    mund të jetë i rrezikshëm dhe është i shfrytëzueshëm. P.sh:
    Dikush mund t'ju dërgojë një .bash_profile

en: XChat: Preferences
sq: XChat: Parapëlqime

en: There was an error parsing the string
sq: Pati një gabim në përtypjen e vargut

en: Print Texts File
sq: Shtyp Kartelë Tekstesh

en: Edit Events
sq: Përpuno Ç'ndodh

en: $ Number
sq: $ Numër

en: Load From...
sq: Ngarko Prej...

en: Test All
sq: Testo Tërë

en: XChat: URL Grabber
sq: XChat: Kopjues URL-sh

en: Clear list
sq: Fshij listë

en: Copy selected URL
sq: Kopjo URL-në e përzgjedhur

en: Copy
sq: Kopjo

en: Save list to a file
sq: Ruaj listë si një kartelë

en: %d ops, %d total
sq: %d op, gjithsej %d
