textutils 2.0.14 - en to pl translation catalogue (278 entries)

en: invalid argument %s for `%s'
pl: błędny łańcuch %s opcji `%s'

en: ambiguous argument %s for `%s'
pl: niejednoznaczny argument %s opcji `%s'

note: We try to put synonyms on the same line.  The assumption is that synonyms follow each other
en: Valid arguments are:
pl: Prawidłowe argumenty to:

en: write error
pl: błąd zapisu

en: Unknown system error
pl: Nieznany błąd systemu

en: %s: option `%s' is ambiguous
pl: %s: opcja `%s' jest niejednoznaczna

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja `--%s' nie może mieć argumentu

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja `%c%s' nie może mieć argumentu

en: %s: option `%s' requires an argument
pl: %s: opcja `%s' wymaga argumentu

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
pl: %s: nierozpoznana opcja `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
pl: %s: nierozpoznana opcja `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
pl: %s: nielegalna opcja -- %c

en: %s: invalid option -- %c
pl: %s: błędna opcja -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
pl: %s: opcja wymaga argumentu -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
pl: %s: opcja `-W %s' jest niejednoznaczna

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja `-W %s' nie może mieć argumentu

en: block size
pl: rozmiar bloku

en: cannot create directory %s
pl: nie można utworzyć katalogu %s

en: %s exists but is not a directory
pl: %s istnieje, ale nie jest katalogiem

en: cannot change owner and/or group of %s
pl: nie można zmienić użytkownika i/lub grupy %s

en: cannot chdir to directory, %s
pl: nie można przejść do katalogu %s

en: cannot change permissions of %s
pl: nie można zmienić uprawnień %s

note: If XALLOC_FAIL_FUNC is NULL, or does return, display this message before exiting when memory is exhausted.  Goes through gettext.
en: memory exhausted
pl: brak pamięci

en: ^[yY]
pl: ^[yYtT]

en: cannot output U+%04X: iconv function not usable
pl: nie można wypisać U+%04X: funkcja iconv jest bezużyteczna

en: U+%04X: character out of range
pl: U+%04X: znak spoza zakresu

en: cannot convert U+%04X to local character set
pl: nie można przekodować U+%04X do lokalnego zestawu znaków

en: cannot output U+%04X: iconv function not available
pl: nie można wypisać U+%04X: funkcja iconv nie jest dostępna

en: invalid user
pl: błędna użytkownik

en: invalid group
pl: błędna grupa

en: cannot get the login group of a numeric UID
pl: Nie można ustalić grupy identyfikatora numerycznego UID

en: cannot omit both user and group
pl: nie można pominąć użytkownika i grupy równocześnie

en: Written by %s.
pl: Napisany przez %s.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
pl: Ten program jest darmowy; warunki kopiowania są opisane w źródłach.
    Autorzy nie dają ŻADNYCH gwarancji, w tym również gwarancji PRZYDATNOŚCI
    DO SPRZEDAŻY LUB DO KONKRETNYCH CELÓW.

en: Try `%s --help' for more information.
pl: Spróbuj `%s --help' dla uzyskania informacji.

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
pl: Użycie: %s [OPCJA] [PLIK]...

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
      -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
pl: Połączenie PLIK(ÓW) albo przekazanie ze standardowego wejścia na wyjście.
    
      -A, --show-all           równoważne -vET
      -b, --number-nonblank    numerowanie niepustych linii na wyjściu
      -e                       równoważne -vE
      -E, --show-ends          wypisanie $ na końcu każdej linii
      -n, --number             numerowanie wszystkich linii na wyjściu
      -s, --squeeze-blank      nigdy więcej niż jedna pusta linia
      -t                       równoważne -vT
      -T, --show-tabs          wypisanie znaków TAB jako ^I
      -u                       (ignorowane)
      -v, --show-nonprinting   użycie zapisu ^ i M-, oprócz LFD i TAB
          --help               wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version            wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie
    
    Jeżeli nie został podany PLIK albo PLIK to -, czytaj standardowe wejście.

en: 
      -B, --binary             use binary writes to the console device.
pl: 
      -B, --binary             pisz w trybie binarnym na konsolę.

en: 
    Report bugs to <bug-textutils@gnu.org>.
pl: 
    Raporty o błędach wysyłaj do <bug-textutils@gnu.org>.

en: cannot do ioctl on `%s'
pl: nie można wykonać ioctl na `%s'

en: standard output
pl: standardowe wyjście

en: %s: input file is output file
pl: %s: plik wejściowy jest plikiem wyjściowym

en: %s: file too long
pl: %s: plik jest za długi

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
pl: Składnia: %s [PLIK]...
         lub: %s [OPCJA]

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
pl: Wypisanie sumy CRC i ilości bajtów każdego PLIKU,
    
      --help      wyświetlenie tego opisu i zakończenie
      --version   wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie

en: Usage: %s [OPTION]... LEFT_FILE RIGHT_FILE
pl: Użycie: %s [OPCJA]... LEWY_PLIK PRAWY_PLIK

en: Compare sorted files LEFT_FILE and RIGHT_FILE line by line.
    
      -1              suppress lines unique to left file
      -2              suppress lines unique to right file
      -3              suppress lines unique to both files
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
pl: Porównanie posortowanych plików LEWY_PLIK i PRAWY_PLIK linia po linii.
    
      -1              bez pokazania linii, które są tylko w lewym pliku
      -2              bez pokazania linii, które są tylko w prawym pliku
      -3              bez pokazania linii, które są tylko w jednym pliku
          --help      wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version   wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie

en: read error
pl: błąd czytania

en: input disappeared
pl: dane wejściowe zniknęły

en: %s: line number out of range
pl: %s: numer linii spoza zakresu

en: %s: `%s': line number out of range
pl: %s: `%s': numer linii spoza zakresu

en:  on repetition %d
pl:  przy powtórzeniu %d

en: %s: `%s': match not found
pl: %s: `%s': nie pasuje

en: error in regular expression search
pl: błąd szukania wyrażenia regularnego

en: write error for `%s'
pl: błąd pisania dla `%s'

en: %s: `+' or `-' expected after delimeter
pl: %s: po ograniczniku oczekiwano `+' albo `-'

en: %s: integer expected after `%c'
pl: %s: po `%c' oczekiwano liczby całkowitej

en: %s: `}' is required in repeat count
pl: %s: '}' jest wymagany w liczniku powtórzeń

en: %s}: integer required between `{' and `}'
pl: %s}: między `{' a `}' musi być liczba całkowita

en: %s: closing delimeter `%c' missing
pl: %s: brak zamykającego ogranicznika `%c'

en: %s: invalid regular expression: %s
pl: %s: błędne wyrażenie regularne: %s

en: %s: invalid pattern
pl: %s: błędny wzorzec

en: %s: line number must be greater than zero
pl: %s: numer linii musi być większy od zera

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %s
pl: numer linii `%s' jest mniejszy niż numer linii poprzedzającej, %s

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
pl: uwaga: numer linii `%s' jest taki sam jak numer linii poprzedzającej

en: missing conversion specifier in suffix
pl: brak określenia konwersji w rozszerzeniu

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
pl: błędne określenie konwersji w rozszerzeniu: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
pl: błędne określenie konwersji w rozszerzeniu: \%.3o

en: missing %% conversion specification in suffix
pl: brak określenia konwersji %% w rozszerzeniu

en: too many %% conversion specifications in suffix
pl: za dużo określeń konwersji %% w rozszerzeniu

en: %s: invalid number
pl: %s: błędna liczba

en: too few arguments
pl: za mało argumentów

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
pl: Użycie: %s [OPCJA]... PLIK WZORZEC...

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx01', `xx02', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
    
      -b, --suffix-format=FORMAT use sprintf FORMAT instead of %%d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
      -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
    
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %%REGEXP%%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
pl: Zapisanie kawałków PLIKU oddzielonych przez WZORCE do plików `xx01', `xx02',
    ..., podanie ilości bajtów w każdym kawałku na standardowym wyjściu.
    
      -b, --suffix-format=FORMAT użycie FORMATU sprintf zamiast %%d
      -f, --prefix=PRZEDROSTEK   użycie PRZEDROSTKA zamiast `xx'
      -k, --keep-files           bez kasowania plików wyjściowych w razie błędów
      -n, --digits=CYFRY         użycie podanej ilości CYFR zamiast dwóch
      -s, --quiet, --silent      bez podawania ilości bajtów w plikach wyjściowych
      -z, --elide-empty-files    usunięcie pustych plików wyjściowych
          --help                 wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version              wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie
    
    Jeżeli PLIK to -, czytane jest standardowe wejście. Każdy WZORZEC może być:
    
      LICZBA_CAŁKOWITA   kopiowanie do podanej linii, oprócz tej linii
      /REGEXP/[PRZESUNIĘCIE]   kopiowanie do pasującej linii, oprócz tej linii
      %%REGEXP%%[PRZESUNIĘCIE]   przeskoczenie do pasującej linii, ale z
                           pominięciem jej samej
      {LICZBA_CAŁKOWITA}       powtórzenie poprzedniego wzorca podaną ilość razy
      {*}                powtórzenie poprzedniego wzorca tyle razy ile się da
    
    PRZESUNIĘCIE linii musi się składać z `+' albo `-' oraz liczby całkowitej.

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
pl: Użycie: %s [OPCJA]... [PLIK]...

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
    
      -b, --bytes=LIST        output only these bytes
      -c, --characters=LIST   output only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
      -f, --fields=LIST       output only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
      -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
pl: Wypisanie wybranych części linii każdego PLIKU na standardowym wyjściu.
    
      -b, --bytes=LISTA       wypisanie tylko tych bajtów
      -c, --characters=LISTA  wypisanie tylko tych znaków
      -d, --delimiter=OGRANICZNIK   użycie OGRANICZNIKA zamiast TABa jak separatora
      -f, --fields=LISTA      wypisanie tylko tych pól; również linii, które
                                nie zawierają znaku ogranicznika, chyba że podana
                                jest opcja -s
      -n                      (ignorowane)
      -s, --only-delimited    bez wypisania linii nie zawierających ogranicznika
          --output-delimiter=ŁAŃCUCH  użycie ŁAŃCUCHA jako separatora danych
                                wyjściowych, domyślnie uzywany jest separator
                                danych wejściowych
          --help              wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version           wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie
    
    Można użyć tylko jednej opcji z -b, -c i -f. Każda LISTA składa się z
    jednego zakresu lub wielu zakresów oddzielonych przecinkami. Każdy zakres
    to:
    
      N     N-ty bajt, znak lub pole, liczone od 1
      N-    od N-tego bajtu, znaku lub pola do końca linii
      N-M   od N-tego do M-tego (włącznie) bajtu, znaku lub pola
      -M    od pierwszego do M-tego (włącznie) bajtu, znaku lub pola
    
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytane jest standardowe
    wejście.

en: invalid byte or field list
pl: błędna lista bajtów lub pól

en: only one type of list may be specified
pl: można podać tylko jeden tym listy

en: missing list of positions
pl: brakująca lista pozycji

en: missing list of fields
pl: brakująca lista pól

en: the delimiter must be a single character
pl: ogranicznik musi być pojedyńczym znakiem

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
pl: musisz podać listę bajtów, znaków albo pól

en: a delimiter may be specified only when operating on fields
pl: ogranicznik może być podany tylko dla operacji na polach

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
pl: blokowanie wyświetlania linii bez ograniczników jest sensowne
    	tylko dla operacji na polach

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -i, --initial       do not convert TABs after non whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
pl: Zamiania TABów we wszystkich PLIKach na spacje, wypisanie na standardowe
    wyjście. Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytane jest standardowe
    wejście.
    
      -i, --initial       bez zamiany TABów nie po znaku odstępu
      -t, --tabs=ILE      użycie TABów co ILE znaków, nie co 8
      -t, --tabs=LISTA    użycie listy pozycji TABów oddzielanych przecinkami
          --help          wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version       wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie
    
    Zamiast -t ILE albo -t LISTA można używać -ILE albo -LISTA.

en: tab size contains an invalid character
pl: rozmiar TABa zawiera błędny znak

en: tab size cannot be 0
pl: rozmiar TABa nie może wynosić 0

en: tab sizes must be ascending
pl: kolejne pozycje TABa muszą rosnąć

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
pl: Użycie: %s [-CYFRY] [OPCJA]... [PLIK]...

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       combine only lines having STRING as prefix
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
      -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=NUMBER        maximum line width (default of 75 columns)
          --help                display this help and exit
          --version             output version information and exit
    
    In -wNUMBER, the letter `w' may be omitted.
pl: Sformatowanie każdego akapitu w PLIK(ACH), wynik zapisywany na standardowe
    wyjście. Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytane jest standardowe
    wejście.
    
    Argumenty obowiązkowe dla opcji długich obowiązują również dla krótkich.
      -c, --crown-margin        zachowanie wcięć w pierwszych dwóch liniach
      -p, --prefix=ZNAKI        łączenie tylko linii mających przedrostek ZNAKI
      -s, --split-only          podzielenie długich linii, ale bez wyrównania
      -t, --tagged-paragraph    wcięcie pierwszej linii inne niż drugiej
      -u, --uniform-spacing     jedna spacja między słowami, dwie między zdaniami
      -w, --width=ILE           maksymalna szerokośc linii (domyślnie 75 kolumn)
          --help                wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version             wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie
    
    W -wILE można pominąć literę `w'.

en: invalid line number increment: `%s'
pl: błędny przyrost numeru linii: `%s'

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
    
      -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
pl: Łamanie linii w każdym PLIKu wejściowym (domyślnie standardowym wejściu),
    wynik zapisywany jest na standardowe wyjście.
    
      -b, --bytes         liczenie bajtów zamiast kolumn
      -s, --spaces        łamanie na spacjach
      -w, --width=SZER    użycie SZER kolumn zamiast 80
          --help          wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version       wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie

en: invalid number of columns: `%s'
pl: błędna ilość kolumn: `%s'

en: Print first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -c, --bytes=SIZE         print first SIZE bytes
      -n, --lines=NUMBER       print first NUMBER lines instead of first 10
      -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
    If -VALUE is used as first OPTION, read -c VALUE when one of
    multipliers bkm follows concatenated, else read -n VALUE.
pl: Wypisanie 10 pierwszych linii każdego PLIKU na standardowym wyjściu.
    Dla większej ilości PLIKÓW przez każdym wypisywany jest nagłówek z nazwą.
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytane jest standardowe wejście.
    
      -c, --bytes=ROZMIAR      wypisanie pierwszych ROZMIAR bajtów
      -n, --lines=ILE          wypisanie pierwszych ILE linii zamiast 10
      -q, --quiet, --silent    bez wypisania nagłówków z nazwami plików
      -v, --verbose            wypisanie zawsze nagłówków z nazwami plików
          --help               wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version            wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie
    
    ROZMIAR może mieć dodany mnożnik: b dla 512, k dla 1K, m dla 1M.
    Jeżeli -WARTOŚĆ jest użyta jako pierwsza OPCJA, jest traktowana jak -c
    WARTOŚĆ jeżeli ma na końcu jedną z liter bkm, w przeciwnym wypadku jest
    traktowana jak -n WARTOŚĆ.

en: standard input
pl: standardowe wejście

en: invalid number of lines
pl: błędna ilość linii

en: invalid number of bytes
pl: błędna ilość bajtów

en: %s: %s is so large that it is not representable
pl: %s: %s jest tak duże, że nie może zostać wyrażone

en: number of lines
pl: ilośc linii

en: number of bytes
pl: ilość bajtów

en: unrecognized option `-%c'
pl: nierozpoznana opcja `-%c'

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
pl: Użycie: %s [OPCJA]... PLIK1 PLIK2

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a SIDE           print unpairable lines coming from file SIDE
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
      -i, --ignore-case ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          (obsolescent) equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -j1 FIELD         (obsolescent) equivalent to `-1 FIELD'
      -j2 FIELD         (obsolescent) equivalent to `-2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
      -v SIDE           like -a SIDE, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being `SIDE.FIELD' or `0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.
pl: Dla każdej pary linii wejściowych z identycznymi polami łączącymi join
    zapisuje linię na standardowym wyjściu. Domyślnie pierwsze pole jest
    łączącym i jest oddzielone odstępem. Gdy PLIK1 albo PLIK2 to -, czytane
    jest standardowe wejście.
    
      -a STRONA         wypisanie linii nie do pary z pliku STRONA
      -e PUSTE          zamiana brakujących pól na wejściu na PUSTE
      -i, --ignore-case porównywanie pól z ignorowaniem różnic między małymi
                          i wielkimi literami
      -j POLE           (przestarzałe) równoważne `-1 POLE -2 POLE'
      -j1 POLE          (przestarzałe) równoważne `-1 POLE'
      -j2 POLE          (przestarzałe) równoważne `-2 POLE'
      -o FORMAT         zachowanie FORMATU przy tworzeniu linii wyjściowej
      -t ZNAK           użycie ZNAKU jako separatora pól linii wejściowych
                          i wyjściowych
      -v STRONA         jak -a STRONA, ale bez wypisania połączonych linii
                          wyjściowych
      -1 POLE           połączenie na tym POLU pliku 1
      -2 POLE           połączenie na tym POLU pliku 2
      --help            wyświetlenie tego opisu i zakończenie
      --version         wyświetlenie informacjk o wersji i zakończenie
    
    Jeżeli nie jest podana opcja -t ZNAK, spacje na początku linii oddzielają
    pola i są ignorowane, w przeciwnym wypadku pola są oddzielane przez
    ZNAK. POLE jest numerem pola liczonym od 1. FORMAT to jedna lub więcej
    specyfikacji oddzielonych przecinkami lub odstępami, w każdej z postaci
    `STRONA.POLE' albo `0'. Domyślny format wypisuje pole łączące, pozostałe
    pola z PLIK1 i pozostałe pola z PLIK2, wszystkie oddzielone ZNAKIEM.

note: `0' must be all alone -- no `.FIELD'.
en: invalid field specifier: `%s'
pl: błędna specyfikacja pola: `%s'

en: invalid field number: `%s'
pl: błędny numer pola: `%s'

en: invalid file number in field spec: `%s'
pl: błędny numer pliku w specyfikacji pola: `%s'

en: invalid field number for file 1: `%s'
pl: błędny numer pola dla pliku 1: `%s'

en: invalid field number for file 2: `%s'
pl: błędny numer pola dla pliku 2: `%s'

en: too many non-option arguments
pl: za dużo argumentów nie będących opcjami

en: too few non-option arguments
pl: za mało argumentów nie będących opcjami

en: both files cannot be standard input
pl: oba pliki nie mogą być standardowym wejściem

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --binary            read files in binary mode (default on DOS/Windows)
      -c, --check             check %s sums against given list
      -t, --text              read files in text mode (default)
    
    The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated checksum lines
    
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    The sums are computed as described in %s.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
pl: Składnia: %s [OPCJA] [PLIK]...
         lub: %s [OPCJA] --check [PLIK]
    Wypisanie albo sprawdzenie sum kontrolnych %s (%d-bitowych).
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytaj standardowe wejście.
    
      -b, --binary            czytaanie plików w trybie binarnym (domyślne dla
                              DOS/Windows)
      -c, --check             sprawdzenie sumy %s dla plików podanych na liście
      -t, --text              czytanie plików w trybie tekstowym (domyślne)
    
    Następujące opcje są potrzebne tylko do sprawdzania sum kontrolnych:
          --status            bez wypisywania niczego, kod stanu mówi czy się udało
      -w, --warn              ostrzeganie o źle sformatowanych liniach sum kontr.
    
          --help              wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version           wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie
    
    Sumy są liczone wg opisu w %s. Przy sprawdzaniu dane wejściowe powinny
    być takie jak wygenerowane przez ten program na wyjściu. Domyślny tryb to
    wypisanie linii z sumą kontrolną, znaku wskazującego typ (`*' - binarny, ` '
    - tekstowy) i nazwy każdego PLIKU.

en: %s: %lu: improperly formatted %s checksum line
pl: %s: %lu: nieprawidłowo sformatowana linia sumy kontrolnej %s

en: %s: FAILED open or read
pl: %s: NIEPOWODZENIE otwarcia lub odczytu

en: FAILED
pl: NIEPOWODZENIE

en: OK
pl: DOBRZE

en: %s: read error
pl: %s: błąd odczytu

note: Warn if no tests are found.
en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
pl: %s: brak poprawnie sformatowanych linii sumy kontrolnej %s

en: WARNING: %d of %d listed %s could not be read
pl: UWAGA: %d z %d %s nie mogło być odczytanych

en: file
pl: pliku

en: files
pl: plików

en: WARNING: %d of %d computed %s did NOT match
pl: UWAGA: %d z %d %s się NIE zgadza

en: checksum
pl: wyliczonej sumy kontrolnej

en: checksums
pl: wyliczonych sum kontrolnych

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
pl: opcje --binary i --text nie mają znaczenia przy weryfikacji sum kontrolnych

en: the --string and --check options are mutually exclusive
pl: opcje --string i --check wzajemnie się wykluczają

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
pl: opcja --status ma znaczenie tylko pzy weryfikacji sum kontrolnych

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
pl: opcja --warn ma znaczenie tylko pzy weryfikacji sum kontrolnych

en: no files may be specified when using --string
pl: nie można podawać żadnych plików jeżeli użyta jest opcja --string

en: only one argument may be specified when using --check
pl: jeżeli jest używana opcja --check można podać tylko jeden argument

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
      -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
      -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
          --help                      display this help and exit
          --version                   output version information and exit
    
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
    
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pREGEXP   number only lines that contain a match for REGEXP
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
pl: Przepisanie wszystkich PLIKÓW do standardowego wyjścia, dodając numery
    linii. Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytane jest standardowe
    wejście.
    
      -b, --body-numbering=STYL       użyj STYLu do numeracji linii treści
      -d, --section-delimiter=CC      użyj CC do oddzielania stron logicznych
      -f, --footer-numbering=STYLE    użyj STYLu for numbering footer lines
      -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE do numeracjki linii naglówka
      -i, --page-increment=ILE        przyrost numeracji linii
      -l, --join-blank-lines=ILE      grupa ILU pustych linii liczona jako jedna
      -n, --number-format=FORMAT      dopisz numery linii zgodnie z FORMATem
      -p, --no-renumber               nie zeruj numeracji na pocz. str. logicznych
      -s, --number-separator=ŁAŃCUCH  add STRING after (possible) line number
      -v, --first-page=NUMER          NUMER pierwszej linii na stronie logicznej
      -w, --number-width=ILE          użyj ILE kolumn dla numerów linii
          --help                      wyświetl ten opis i zakończ
          --version                   wyświetl informację o wersji i zakończ
    
    Domyślnie wybrane są -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC to
    dwa ograniczniki oddzielające strony logiczne. Jeżeli brakuje drugiego
    przyjmowana jest wartość :. Napisz \\ żeby uzyskać \. STYL to jeden z:
    
      a         numeruj wszystkie linie
      t         numeruj tylko niepuste linie
      n         nie numeruj linii
      pREGEXP   numeruj tylko linie pasujące doREGEXP
    
    FORMAT to jeden z:
    
      ln   dosunięty do lewej, bez zer na pocz#tku
      rn   dosunięty do prawej, bez zer na pocz#tku
      rz   dosunięty do prawej, z zerami na pocz#tku

en: invalid starting line number: `%s'
pl: błędny początkowy numer linii: `%s'

en: invalid number of blank lines: `%s'
pl: błędna ilość pustych linii: `%s'

en: invalid line number field width: `%s'
pl: błędna szerokość pola numeru linii: `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s --traditional [FILE] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]
pl: Użycie: %s [OPCJA]... [PLIK]...
      lub:  %s --traditional [PLIK] [[+]PRZESUNIĘCIE [[+]ETYKIETA]]

en: Write an unambiguous representation, octal bytes by default, of FILE
    to standard output.  With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first on each file
      -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes per file
      -s, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in pre-POSIX form
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    Pre-POSIX format specifications may be intermixed, they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters
      -b   same as -t oC, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal shorts
      -f   same as -t fF, select floats
      -h   same as -t x2, select hexadecimal shorts
      -i   same as -t d2, select decimal shorts
      -l   same as -t d4, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal shorts
      -x   same as -t x2, select hexadecimal shorts
pl: Wypisz jednoznaczną reprezentację PLIKu, domyślnie bajty ósemkowo, na
    standardowe wyjście.  Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytaj
    standardowe wejście.
    
      -A, --address-radix=BAZA    postać wypisywania pozycji
      -j, --skip-bytes=BAJTY      omiń tyle początkowych BAJTÓW każdego pliku
      -N, --read-bytes=BAJTY      ograniczenie wielkości do BAJTÓW dla pliku
      -s, --strings[=BAJTY]       wypisuj przynajmniej tyle BAJTÓW zn. graficznych
      -t, --format=TYP            wybierz format lub formaty danych wyjściowych
      -v, --output-duplicates     nie używaj * do zaznaczania powtórzonych linii
      -w, --width[=BAJTY]         wypisz tyle BAJTÓW w każdej linii wyjściowej
          --traditional           akceptuj argumenty w formacie przed-POSIXowym
          --help                  wyświetl ten opis i zakończ
          --version               wyświetl informację o wersji i zakończ
    
    przed-POSIXowe specyfikacje formatu mogą być mieszane, akumulują się:
      -a   to samo co -t a,  nazwy znaków
      -b   to samo co -t oC, bajty ósemkowo
      -c   to samo co -t c,  znaki ASCII i numery znaków z backslashem
      -d   to samo co -t u2, dziesiętnie liczby short ze znakiem
      -f   to samo co -t fF, zmiennoprzecinkowy float
      -h   to samo co -t x2, szestnastkowo short
      -i   to samo co -t d2, dziesiętnie short
      -l   to samo co -t d4, dziesiętnmie long
      -o   to samo co -t o2, ósemkowo short
      -x   to samo co -t x2, szestnastkowo short

en: 
    For older syntax (second call format), OFFSET means -j OFFSET.  LABEL
    is the pseudo-address at first byte printed, incremented when dump is
    progressing.  For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates
    hexadecimal, suffixes maybe . for octal and b multiply by 512.
    
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character
      c          ASCII character or backslash escape
      d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
    
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
    
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  Adding a z suffix to
    any type adds a display of printable characters to the end of each line
    of output.  -s without a number implies 3.  -w without a number implies 32.
    By default, od uses -A o -t d2 -w 16.
pl: 
    W starej składni (drugi format wywołania), PRZESUNIĘCIE oznacza -j
    PRZESUNIĘCIE.  ETYKIETA to pseudo-adres wypisanego bajtu, zwiększa się w trakcie
    pracy programu.  Dla PRZESUNIĘCIA i ETYKIETY przedrostek 0x lub 0X oznacza zapis
    szestnastkowy, dla ósemkowego może być przyrostek . , a b mnoży przez 512.
    
    TYP składa się z jednej lub więcej następujących specyfikacji:
    
      a           nazwy znaków
      c           znaki ASCII lub numery znaków z backslashem
      d[ROZMIAR]  dziesiętny ze znakiem, liczba o takim ROZMIARZE
      f[ROZMIAR]  zmiennoprzecinkowy, liczba o takim ROZMIARZE
      o[ROZMIAR]  ósemkowy, liczba o takim ROZMIARZE
      u[ROZMIAR]  dziesiętny bez znaku, liczba o takim ROZMIARZE
      x[ROZMIAR]  szestnastkowy, liczba o takim ROZMIARZE
    
    ROZMIAR jest liczbą.  Dla TYPÓW d, o, u, x ROZMIAR może być też C dla
    sizeof(char), S dla sizeof(short), I dla sizeof(int) albo L dla
    sizeof(long).  Jeżeli TYP to f, ROZMIAR może być też F dla sizeof(float), D
    dla sizeof(double) albo L dla sizeof(long double).
    
    BAZĘ oznacza się d jeżeli dziesiętna, o - ósemkowa, x - szestnastkowa, n -
    żadna. BAJTY są w zapisie szestnastkowym jeżeli maja przedrostek 0x albo 0X,
    jeżeli przyrostek to b, są mnożone przez 512, k - 1204, m - 1048576. Dodanie
    przyrostka `z' do dowonego typu dodaje wyświetlanie znaków drukowalnych na
    końcu każdej linii.  -s bez liczby oznacza -s 3.  -w bez liczby oznacza -w 32.
    Domyślnie od używa -A o -t d2 -w 16.

note: The integer at P in S would overflow an unsigned long. A digit string that long is sufficiently odd looking that the following diagnostic is sufficient.
en: invalid type string `%s'
pl: błędny łańcuch typu `%s'

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
pl: błędny łańcuch typu `%s';ten system nie ma %lu-bajtowych liczb całkowitych

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
pl: błędny łańcuch typu `%s';ten system nie ma %lu-bajtowych liczb zmiennoprzecinkowych

en: invalid character `%c' in type string `%s'
pl: błędny znak `%c' w łańcuchu typu `%s'

en: cannot skip past end of combined input
pl: nie można przeskoczyć poza koniec połączonych danych wejściowych

en: old-style offset
pl: przesunięcie w starym stylu

en: %s is larger than the maximum file size on this system
pl: %s jest większy niż maksymalny rozmiar pliku w tym systemie

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
pl: błędna baza danych wyjściowych `%c'; musi to być jeden ze znaków [doxn]

en: skip argument
pl: przeskakuję argument

en: limit argument
pl: ograniczam argument

en: minimum string length
pl: minimalna długośc łańcucha

en: %s is too large
pl: %s jest za duży

en: width specification
pl: specyfikacja szerokości

en: no type may be specified when dumping strings
pl: nie można podawać typu przy wypisywaniu łańcuchów

en: invalid second operand in compatibility mode `%s'
pl: błędny drugi argument w trybie zgodnym ze starą wersją `%s'

en: in compatibility mode, the last two arguments must be offsets
pl: w trybie zgodnym ze starą wersją ostatnie 2 argumenty muszą być przesunięciami

en: compatibility mode supports at most three arguments
pl: tryb zgodny ze starą wersją może mieć najwyżej 3 argumenty

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
pl: uwaga: błędna szerokość %lu; używam %d zamiast

en: %d: fmt="%s" width=%d
pl: %d: format="%s" szerokość=%d

en: standard input is closed
pl: standardowe wejście jest zamknięte

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
pl: Zapisz linie składające się z kolejno sobie odpowiadających linii z każdego
    PLIKu, oddzielając TABami, na standardowe wyjście.
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytaj standardowe wejście.
    
      -d, --delimiters=LISTA  użyj znaków z LISTY zamiast TABów
      -s, --serial            bierz po jednym plików naraz zamiast równolegle
          --help              wyświetl ten opis i zakończ
          --version           wyświetl informację o wersji i zakończ

en: `--pages' invalid range of page numbers: `%s'
pl: `--pages' błędny zakres numerów stron: `%s'

en: `--pages' invalid starting page number: `%s'
pl: `--pages' błędny numer strony początkowej: `%s'

en: `--pages' invalid ending page number: `%s'
pl: `--pages' błędny numer strony końcowej: `%s'

en: `--pages' starting page number is larger than ending page number
pl: `--pages' numer strony początkowej jest większy niż końcowej

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
pl: `--pages=PIERWSZA_STRONA[:OSTATNIA_STRONA]' - brakujący argument

en: `--columns=COLUMN' invalid number of columns: `%s'
pl: `--columns=COLUMN' błędna ilość kolumn: `%s'

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: `%s'
pl: `-l DŁ_STRONY' błędna ilość linii: `%s'

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: `%s'
pl: `-N LICZBA' błędny numer linii początkowej: `%s'

en: `-o MARGIN' invalid line offset: `%s'
pl: `-o MARGINES' błędne przesunięcie linii: `%s'

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
pl: `-w SZEROKOŚĆ_STRONY' błędna ilość znaków: `%s'

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
pl: `-W SZEROKOŚĆ_STRONY' błędna ilość znaków: `%s'

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
pl: Przy wypisywaniu równoległym nie można podawać liczby kolumn.

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
pl: Nie można wypisywac równocześnie wzdłuż i równolegle.

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: `%s'
pl: `-%c' nadmiarowe znaki lub błędna liczba w argumencie: `%s'

en: page width too narrow
pl: szerokość strony za mała

en: starting page number larger than total number of pages: `%d'
pl: numer strony początkowej jest większy ilość stron: `%d'

note: The translator must ensure that formatting the translation of "Page %d" does not generate more than (sizeof page_text - 1) bytes.
en: Page %d
pl: Strona %d

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
    
      +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        produce COLUMN-column output and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
      -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
      -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
pl: Stronicowanie lub ułóżenie w kolumny PLIKU(ÓW) do drukowania.
    
      +PIERWSZA_STRONA[:OSTATNIA_STRONA], --pages=PIERWSZA_STRONA[:OSTATNIA_STRONA]
                        zaczęcie [zakończenie] od strony PIERWSZA_[OSTATNIA_]STRONA
      -COLUMN, --columns=KOLUMNY
                        wypisywanie danych w tylu KOLUMNACH i drukowanie kolumn od
                        góry do dołu, chyba że użyte jest -a. Wyrównanie ilości
                        linii w kolumnach na każdej stronie.
      -a, --across      kolejne linie będą wypisane w kolejnych kolumnach, nie po
                        kolei od góry do dołu; używa się razem z -KOLUMNY
      -c, --show-control-chars
                        użycie zapisu z daszkiem (np. ^G) i ósemkowych numerów
                        znaków z backslashem
      -d, --double-space
                        podwójny odstęp na wyjściu
      -e[ZNAK[SZER]], --expand-tabs[=ZNAK[SZER]]
                        rozwijanie ZNAKÓW wejściowych (TABów) do tej SZERokości (8)
      -F, -f, --form-feed
                        do odzielania stron będzie użyty znak nowej strony zamiast
                        znaku nowej linii (przez 3-liniowy nagłówek strony z -f
                        lub 5-liniowy nagłówek i stopkę bez -f)

en:   -h HEADER, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, -S[STRING] sets separators
      -l PAGE_LENGTH, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
      -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N NUMBER, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
      -o MARGIN, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
pl:   -h NAGŁÓWEK, --header=NAGŁÓWEK
                        użycie wycentrowanego NAGŁÓWKA zamiast nazwy pliku w
                        nagłówkach, dla długich nagłówków może dojść do obcięcia
                        z lewej. -h "" drukuje pustą linie, nie używaj -h ""
      -i[ZNAK[SZER]], --output-tabs[=ZNAK[SZER]]
                        zamiana spacji na ZNAKI (TABy) do tej SZERokości (8)
      -J, --join-lines
                        połączenie pełnych linii, wyłącza obcinanie linii przez
                        -w, bez wyrównania kolumn, -s[ŁAŃCUCH] ustawia separatory
      -l DŁUGOŚĆ_STRONY, --length=DŁUGOŚĆ_STRONY
                        ustawienie DŁUGOŚĆ_STRONY w liniach (66)
                        (domyślna ilość linii tekstu: 56; dla -f 63)
      -m, --merge       wypisuanie wszystkich plików równolegle, każdego w jednej
                        kolumnie, obcięcie linii, ale łączenie linii o pełnej
                        długości przez -j
      -n[SEP[CYFRY]], --number-lines[=SEP[CYFRY]]
                        numerowanie linii, użycie tylu CYFR (5), potem SEParatora
                        (TAB), domyślnie liczone od pierwszej linii pliku wejściowego
      -N LICZBA, --first-line-number=LICZBA
                        początek liczenia od LICZBY przy pierwszej linii pierwszej
                        drukowanej strony (zob. +PIERWSZA_STRONA)
      -o MARGINES, --indent=MARGINES
                        Przesunięcie każdej linii o MARGINES (zero) spacji, nie
                        wpływa na -w ani -W, MARGINES będzie dodany do
                        SZEROKOŚCI_STRONY
      -r, --no-file-warnings
                        bez ostrzegania kiedy plik nie może być otwarty

en:   -s[CHAR],--separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
      -S[STRING], --sep-string[=STRING]
                        separate columns by an optional STRING, don't use
                        -S "STRING", -S only: No separator used (same as -S""),
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header omit page headers and trailers
      -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
      -W PAGE_WIDTH, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
      --help            display this help and exit
      --version         output version information and exit
    
    -T implied by -l nn when nn <= 10 or <= 3 with -F. With no FILE, or when
    FILE is -, read standard input.
pl:   -s[ZNAK], --separator[=ZNAK]
                        oddzielaj kolumny pojedynczym ZNAKiem, domyślnie TABem,
                        chyba że jest użyta opcja -w - wtedy znak pusty.
                        -s[ZNAK] wyłącza obcinanie linii we wszystkich 3
                        kolumnach, są włączane opcje (-COLUMN|-a -COLUMN|-m),
                        chyba że jest używa opcja -w
      -t, --omit-header nie wypisuj nagłówków i stopek stron
      -T, --omit-pagination
                        nie wypisuj nagłówków i stopek stron, wyłącz formatowanie
                        stron przez znaki nowej strony w plikach wejściowych
      -v, --show-nonprinting
                        użyj zapisu ósemkowego z backslashem
      -w SZEROKOŚĆ_STRONY, --width=SZEROKOŚĆ_STRONY
                        ustaw SZEROKOŚĆ_STRONY w kolumnach (72), tylko dla wyruku
                        wielokolumnowego, -s[ZNAK] wyłącza wartość domyślną
      -w SZEROKOŚĆ_STRONY, --page-width=SZEROKOŚĆ_STRONY
                        ustaw SZEROKOŚĆ_STRONY w kolumnach (72) zawsze, obcinaj
                        linie, chyba że jest użyta opcja -J; nie przeszkadza
                        opcjom -S ani -s.
      --help            wyświetl ten opis i zakończ
      --version         wyświetl informację o wersji i zakończ
    
    -T jest implikowane przez -l nn kiedy nn <= 10 lub <= 3 z -F.
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytaj standardowe wejście.

en: %s (for regexp `%s')
pl: %s (dla wyr. regularnego `%s')

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
pl: Składnia: %s [OPCJA]... [WEJŚCIE]... (bez -G)
         lub: %s -G [OPCJA]... [WEJŚCIE [WYJŚCIE]]

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    
      -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -C, --copyright                display Copyright and copying conditions
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
      -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
      -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
      -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
          --help                     display this help and exit
          --version                  output version information and exit
    
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
pl: Obowiązkowe argumenty długich form opcji są wymagane także dla krótkich form.
    
      -A, --auto-reference           wypisz automatycznie wygenerowane odnośniki
      -C, --copyright                wyświetl informacje licencyjne
      -G, --traditional              zachowaj zgodność z SysV wersją ptx 
      -F, --flag-truncation=ŁAŃCUCH  używaj ŁAŃCUCHA do zaznaczania wyciętych linii
      -M, --macro-name=ŁAŃCUCH       nazwa makra używanego zamiast `xx'
      -O, --format=roff              generuj wyjście w postaci dyrektyw roff-a
      -R, --right-side-refs      umieszczaj odnośniki po prawej, nie liczone w -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   REGEXP dla określenia końców linii lub zdań
      -T, --format=tex               generuj wyjście w postaci dyrektyw TeX-a
      -W, --word-regexp=REGEXP       używaj REGEXPa to rozpoznawania słów klucz.
      -b, --break-file=PLIK          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              zamieniaj małe litery na duże przy sortowaniu
      -g, --gap-size=LICZBA          odstęp w kolumnach między polami wyjściowymi
      -i, --ignore-file=PLIK         czytaj listę ignorowanych słów z PLIKu
      -o, --only-file=FILE           uwzględniaj tylko słowa z PLIKu
      -r, --references               pierwsze pole każdej linii jest odnośnikiem
      -t, --typeset-mode               - nie zaimplementowane -
      -w, --width=NUMBER       szerokość wyjścia w kolumnach, wyłączając odnośniki
          --help                     wyświetl ten tekst pomocy i zakończ pracę
          --version                  wyświetl wersję programu i zakończ pracę
    
    Jeśli PLIK nie jest podany lub jest `-' program czyta standardowe wejście.
    Domyślnie przyjmowana jest opcja `-F /'.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
pl: Ten program jest darmowy; możesz rozprowadzać go i/lub modyfikować zachowując
    warunki Powszechnej Licencji Publicznej GNU (General Public Licence), 
    opublikowanej przez Free Software Foundation, w wersji 2 lub wyższej.
    
    program ten jest rozprowadzany w nadziei, że będzie przydatny,
    ale BEZ ŻADNEJ GWARANCJI, nawet bez domyślnej gwarancji SPRZEDAWALNOŚCI
    lub PRZYDATNOŚCI DO KONKRETNYCH ZASTOSOWAŃ. Szczegóły znajdziesz
    w Powszechnej Licencji Publicznej GNU.
    
    Powinieneś otrzymać kopię Powszechnej Licencji Publicznej GNU wraz
    z tym programem. Jeśli nie, napisz do Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
    
    Ordering options:
    
      -b, --ignore-leading-blanks ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
      -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC'
      -n, --numeric-sort          compare according to string numerical value
      -r, --reverse               reverse the result of comparisons
pl: Zapisanie posortowanego połączenia wszystkich PLIK(ÓW) na standardowe
    wyjście
    
    Opcje porząkujące:
      -b, --ignore-leading-blanks ignorowanie początkowych spacji
      -d, --dictionary-order      branie pod uwagę tylko spacji, liter i cyfr w
                                  kluczach
      -f, --ignore-case           zamiana małych liter na wielkie
      -g, --general-numeric-sort  porównywanie wartości liczbowych
      -i, --ignore-nonprinting    branie pod uwagę tylko znaków drukowalnych
      -M, --month-sort            porządek (nieznany) < `JAN' < ... < `DEC'
      -n, --numeric-sort          porównywanie wartości liczbowych łańcuchów
      -r, --reverse               odwrócenie wyników porównań

en: Other options:
    
      -c, --check               check whether input is sorted; do not sort
      -k, --key=POS1[,POS2]     start a key at POS1, end it at POS 2 (origin 1)
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
      -t, --field-separator=SEP use SEP instead of non- to whitespace transition
      -T, --temporary-directory=DIR  use DIR for temporaries, not $TMPDIR or %s
                                  multiple options specify multiple directories
      -u, --unique              with -c: check for strict ordering
                                  otherwise: output only the first of an equal run
      -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
      +POS1 [-POS2]             start a key at POS1, end it before POS2 (origin 0)
                                  Warning: this option is obsolescent
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
pl: Inne opcje:
    
      -c, --check               sprawdzenie czy podane pliki nie są już
                                  posortowane; bez samego sortowania
      -k, --key=POZ1[,POZ2]     klucz obejmuje kolumny od POZ1 do -POZ2 włącznie
                                  (numeracja od 1)
      -m, --merge               połączenie już posortowanych plików; bez samego
                                  sortowania
      -o, --output=PLIK         zapisanie wyników do PLIKU zamiast na standardowe
                                  wyjście
      -s, --stable              stabilizacja sortowania przez wyłączenie
                                  porównania pól nie podanych w kluczu
      -S, --buffer-size=ROZMIAR użycie bufora w pamięci o podanym ROZMIARZE
      -t, --field-separator=SEP użycie SEPARATORA zamiast przejścia między
                                  odstępem a nie-odstępem
      -T, --temporary-directory=KATALOG  użycie KATALOGU na pliki tymczasowe
                                  zamiast $TMPDIR lub %s; wielokrotne użycie
                                  specyfikuje wiele katalogów
      -u, --unique                z -c sprawdzenie ścisłego uporządkowania, w
                                    przeciwnym wypadku tylko pierwsza linia z
                                    identycznych pozostaje
      -z, --zero-terminated       zakończenie linii bajtem 0, zamiast znakiem
                                    nowej linii
          --help                  wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version               wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie

en: POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field, both counted from one with -k, from zero with the obsolescent
    form.  OPTS is made up of one or more single-letter ordering options, which
    override global ordering options for that key.  If no key is given, use the
    entire line as the key.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
    %% 1%% of memory, b 1, k 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses native byte values.
pl: POZ to P[.Z][OPCJE], gdzie P to numer pola, a Z pozycja znaku w polu, oba
    liczone od jedynki, jeżeli jest użyta opcja -k, od zera przy użyciu
    przestarzałego formatu. OPCJE to jedna lub więcej jednoliterowych opcji
    porządkujących, które zmieniają domyślne globalne opcje porząkujące dla
    tego klucza. Jeżeli nie jest podany klucz, cała linia jest używana jako
    klucz.
    
    Do ROZMIARU może być dodany przyrostek mnożący:
    %% 1%% pamięci, b 1, k 1024 (domyślnie) itd. dla M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytane jest standardowe
    wejście.

en: cannot create temporary file
pl: nie można utworzyć pliku tymczasowego

en: open failed
pl: błąd otwierania pliku

en: close failed
pl: błąd zamykania pliku

en: write failed
pl: błąd zapisu

en: sort size
pl: rozmiar bloku

en: stat failed
pl: błąd wywołanie stat

en: read failed
pl: błąd odczytu

en: %s: %s:%s: disorder:
pl: %s: %s:%s: nieuporządkowanie:

en: standard error
pl: błąd standardowy

en: %s: invalid field specification `%s'
pl: %s: błędna specyfikacja kolumny `%s'

en: %s: count `%.*s' too large
pl: %s: liczba `%.*s' jest za duża

en: %s: invalid count at start of `%s'
pl: %s: błędna liczba na początku `%s'

en: invalid number after `-'
pl: błędna liczba po `-'

en: invalid number after `.'
pl: błędna liczba po `.'

en: stray character in field spec
pl: błędny znak w specyfikacji kolumny

en: invalid number at field start
pl: błędna liczba na początku kolumny

note: Provoke with `sort -k0'
en: field number is zero
pl: numer kolumny jest zerem

note: Provoke with `sort -k1.0'
en: character offset is zero
pl: pozycja znaku w kolumnie jest zerem

en: invalid number after `,'
pl: błędna liczba po `,'

note: Provoke with `sort -txx'.  Complain about "multi-character tab" instead of "multibyte tab", so that the diagnostic's wording does not need to be changed once multibyte characters are supported.
en: multi-character tab `%s'
pl: separator składa się z wielu znaków `%s'

en: extra operand `%s' not allowed with -c
pl: dodatkowy argument `%s' nie jest dozwolony z -c

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
pl: Użycie: %s [OPCJA] [PLIK [PRZEDROSTEK]]

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT is -, read standard input.
    
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
      -NUMBER                 same as -l NUMBER
          --verbose           print a diagnostic to standard error just
                                before each output file is opened
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
pl: Zapisanie równych kawałków PLIKu do PRZEDROSTEKaa, PRZEDROSTEKab, ...;
    domyślny PRZEDROSTEK to `x'. Jeżeli PLIK nie podany lub podany jako -,
    czytane jest standardowe wejście
    
      -b, --bytes=ROZMIAR     zapisanie po ROZMAIR bajtów do plików wyjściowych
      -C, --line-bytes=ROZMIAR  zapisanie najwyżej tyle bajtów pełnych linii
      -l, --lines=ILE         zapisanie ILOŚCI linii do każdego pliku wyjściowego
      -ILE                    to samo co -l ILE
          --verbose           wypisanie komunikatów diagnostycznych do
                                standardowego błędu (stderr) przed otwarciem
                                każdego pliku
          --help              wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version           wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie
    
    ROZMIAR może mieć dodany mnożnik: b - 512, k - 1K, m - 1 Mega.

en: creating file `%s'
pl: tworzę plik `%s'

en: cannot split in more than one way
pl: nie można podzielic na więcej niż jeden sposób

en: %s: invalid number of bytes
pl: %s: błędna ilość bajtów

en: %s: invalid number of lines
pl: %s: błędna ilość linii

en: invalid number
pl: błędna liczba

en: too many arguments
pl: za dużo argumentów

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
pl: Dla każdego PLIKu wypisz sumę kontrolną i ilość bloków.
    
      -r              użyj algorytmu BSD i bloków po 1 KB
      -s, --sysv      użyj algorytmu Systemu V i bloków po 512 bajtów
          --help      wyświetl ten opis i zakończ
          --version   wyświetl informację o wersji i zakończ
    
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytaj standardowe wejście.

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
pl: Pisz każdy PLIK do standardowego wyjścia, ostatnia linia pierwsza.
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytaj standardowe wejście.
    
      -b, --before             dołącz separator przed zamiast po
      -r, --regex              interpretuj separator jako wyrażenie regularne
      -s, --separator=ŁAŃCUCH  użyj ŁAŃCUCHa jako separatora zamiast nowej linii
          --help               wyświetl ten opis i zakończ
          --version            wyświetl informację o wersji i zakończ

en: stdin: read error
pl: stdin: błąd odczytu

en: separator cannot be empty
pl: separator nie może być pusty

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
          --retry              keep trying to open a file even if it is
                                 inaccessible when tail starts or if it becomes
                                 inaccessible later -- useful only with -f
      -c, --bytes=N            output the last N bytes
      -f, --follow[={name|descriptor}] output appended data as the file grows;
                                 -f, --follow, and --follow=descriptor are
                                 equivalent
      -n, --lines=N            output the last N lines, instead of the last %d
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                                 changed size after N (default %d) iterations
                                 to see if it has been unlinked or renamed
                                 (this is the usual case of rotated log files)
          --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
      -s, --sleep-interval=S   with -f, each iteration lasts approximately S
                                 (default 1) seconds
      -v, --verbose            always output headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
pl: Wypisanie ostatnich %d linii każdego PLIKu na standardowe wyjście.
    Jeżeli plików jest więcej niż jeden, każdy będzie poprzedzony nagłówkiem z
    nazwą.
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytane jest standardowe wejście.
    
          --retry              próba otwarcia pliku, nawet jeżeli nie istnieje lub
                                 znika poźniej -- przydatne tylko z -f
      -c, --bytes=N            wypisanie ostatnich N bajtów
      -f, --follow[={name|descriptor}]  wypisywanie danych w miarę przyrastania
                                 pliku; -f, --follow i --follow=descriptor są
                                 równoważne
      -n, --lines=N            wypisanie ostatnich N linii zamiast ostatnich %d
          --max-unchanged-stats=N
                               jeżeli jest użyte --follow=name - ponowne otwarcie
                                 PLIKU, który nie zmienił rozmiaru przez N
                                 (domyślnie %d) iteracji, żeby sprawdzić czy nie
                                 został usunięty lub nie została zmieniona jego
                                 nazwa (tak zwykle jest z rotowanymi plikami
                                 logów)
          --pid=PID            z -f - zakończenie pracy jeżeli skończył się proces
                                 o numerze PID
      -q, --quiet, --silent    bez wypisywania nagłówków z nazwami plików
      -s, --sleep-interval=S   z -f - każda iteracja trwa ok. S sekund (domyślnie
                                 1)
      -v, --verbose            wypisywanie zawsze nagłówków z nazwami plików
          --help               wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version            wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie

en: If the first character of N (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Nth item from the start of each file, otherwise,
    print the last N items in the file.  N may have a multiplier suffix:
    b for 512, k for 1024, m for 1048576 (1 Meg).  A first OPTION of -VALUE
    or +VALUE is treated like -n VALUE or -n +VALUE unless VALUE has one of
    the [bkm] suffix multipliers, in which case it is treated like -c VALUE
    or -c +VALUE.  Warning: a first option of +VALUE is obsolescent, and support
    for it will be withdrawn.
    
    With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.  This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file by reopening it periodically to see if it has been removed and
    recreated by some other program.
pl: Jeżeli pierwszy znak N (ilości bajtów lub linii) to `+', pisanie zaczyna
    się od N-tego elementu od początku każdego pliku. W przeciwnym wypadku
    wypisane jest ostatnich N elementów pliku. N może mieć mnożnik: b - 512, k
     - 1204 albo m - 1048576 (1 Mega). Pierwsza opcja -WARTOŚĆ albo +WARTOŚĆ
    jest traktowana jak -n WARTOŚĆ albo -n +WARTOŚĆ, chyba że WARTOŚĆ ma
    jeden z mnożników [bkm]. Wtedy jest traktowana jak -c WARTOŚĆ albo
    -c +WARTOŚĆ. Uwaga: opcja +WARTOŚĆ jest przestarzała i będzie wycofana.
    
    Z --follow (-f) tail śledzi przyrosty zawartości pliku o określonym
    deskryptorze, więc nawet po zmianie nazwy.  To zachownie jest niepożądane,
    jeżeli śledzony ma być plik o określonej nazwie (np. rotowany log). W tym
    przypadku należy użyć --follow=name , co powoduje, że tail śledzi podany plik,
    otwierając go co jakiś czas ponownie, żeby sprawdzić nie został usunięty i
    ponownie utworzony przez jakis program.

en: closing %s (fd=%d)
pl: zamykam %s (fd=%d)

note: FIXME-maybe: detect the case in which the file first becomes unreadable (perms), and later becomes readable again and can be seen to be the same file (dev/ino).  Otherwise, tail prints the entire contents of the file when it becomes readable.
en: `%s' has become inaccessible
pl: `%s' stał sie niedostępny

en: `%s' has been replaced with an untailable file; giving up on this name
pl: `%s' został zamieniony na plik, którego nie można śledzić tailem; koniec śledzenia

en: `%s' has become accessible
pl: `%s' stał się dostepny

en: `%s' has appeared;  following end of new file
pl: `%s' został zamieniony; śledzę koniec nowego pliku

en: `%s' has been replaced;  following end of new file
pl: `%s' został zamieniony; śledzę koniec nowego pliku

en: %s: file truncated
pl: %s: plik skrócony

en: no files remaining
pl: nie ma więcej plików

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
pl: %s: pliku tego typu nie będzie śledzony

en: %c: invalid suffix character in obsolescent option
pl: %c: błędny znak przyrostka w przestarzałej opcji

en: too many arguments;  When using tail's obsolescent option syntax (%s)
    there may be no more than one file argument.  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
pl: za dużo argumentów;  Gdy jest jest używana przestarzała składnia taila
    (%s) nie może być więcej niż jeden argument plikowy.  Użyj odpowiednika,
    opcji -n albo -c.

en: Warning: it is not portable to use two or more file arguments with
    tail's obsolescent option syntax (%s).  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
pl: Uwaga: nie jest przenaszalne używanie dwóch lub więcej plików jako
    argumentów taila w przestarzałej składni (%s).  Użyj odpowiednika,
    opcji -n albo -c

en: %s: is so large that it is not representable
pl: %s: jest tak duże, że nie może zostać wyrażone

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
pl: %s: błędna ilość maksymalna braków zmian stanów między otwarciami pliku

en: %s: invalid maximum number of consecutive size changes
pl: %s: błędna ilość maksymalna kolejnych zmian rozmiaru

en: %s: invalid PID
pl: %s: błędny PID

en: %s: invalid number of seconds
pl: %s: błędna ilość sekund

en: warning: --retry is useful only when following by name
pl: uwaga: opcja --retry jest przydatna przy śledzeniu nazwy

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
pl: uwaga: zignorowany PID; opcja --pid=PID jest przydatna tylko przy śledzeniu

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
pl: uwaga: opcja --pid=PID nie działa w tym systemie

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
pl: Użycie: %s [OPCJA]... ZBIÓR1 [ZBIÓR2]

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, --complement        first complement SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace sequence of characters with one
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
pl: Zamień, usuń wielokrotne i/lub skasuj znaki ze standardowego wejścia,
    pisząc wyniki do standardowego wyjścia.
    
      -c, --complement        najpierw wylicz odwrotność ZBIORu1
      -d, --delete            skasuj znaki ze ZBIORu1, nie zamieniaj
      -s, --squeeze-repeats   zamień ciąg tych samych znaków na 1 znak
      -t, --truncate-set1     najpierw obetnij ZBIÓR1 do długości ZBIORu2
          --help              wyświetl ten opis i zakończ
          --version           wyświetl informację o wersji i zakończ

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
      \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
      [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
pl: 
    ZBIORY są podawane jako ciągi znaków.  Większość znaków reprezentuje same
    siebie. Specjalnie interpretowane ciągi to:
    
      \NNN            znak o wartości ósemkowej NNN (od 1 do 3 cyfr ósemkowych)
      \\              ukośnik odwrotny (backslash)
      \a              znak BEL (dzwonek)
      \b              backspace
      \f              nowa strona
      \n              nowa linia
      \r              powrót na początek linii
      \t              tab poziomy
      \v              tab pionowy
      ZNAK1-ZNAK2     wszystkie znaki od ZNAK1 do ZNAK2, rosnąco
      [ZNAK*]         w ZBIORZe2 kopiuje ZNAK uzupełniając do długości ZBIORu1
      [ZNAK*POWTÓRZ]  POWTÓRZ kopii ZNAKu, POWRTÓRZ ósemkowe gdy zaczyna się od 0
      [:alnum:]       wszystkie litery i cyfry
      [:alpha:]       wszystkie litery
      [:blank:]       wszystkie odtępy poziome
      [:cntrl:]       wszystkie znaki sterujące
      [:digit:]       wszystkie cyfry
      [:graph:]       wszystkie znaki drukowalne oprócz spacji
      [:lower:]       wszystkie małe litery
      [:print:]       wszystkie znaki drukowałne włącznie ze spacją
      [:punct:]       wszystkie znaki przestankowe
      [:space:]       wszystkie odstępy poziome i pionowe
      [:upper:]       wszystkie wielkie litery
      [:xdigit:]      wszystkie cyfry szestnastkowe
      [=ZNAK=]        wszystkie znaki równoważne ZNAKowi

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.  Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.  -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
pl: 
    Zamiana następuje gdy nie jest podana opcja -d i są podane oba zbiory ZBIÓR1
    i ZBIÓR2.  -t może być użyte tylko przy zamianie.  W razie potrzeby ZBIÓR2
    jest uzupełniany do długości ZBIORU1 przez powtórzenie ostatniego znaku.
    Nadmiarowe znaki ZBIORU2 są ignorowane.  Tylko [:lower:] i [:upper:] będą na
    pewno rozwinięte w porządku rosnącym; użyte w ZBIORZE2 przy zamianie mogą być
    tylko zestawione w parach dla konwersji małe-wielkie litery.  Jeżeli operacją
    nie jest ani zamiana ani kasowanie -s używa ZBIORU1.  W przeciwnym wypadku
    kompresja powtórzeń zachodzi po zamianie i kasowaniu.

note: Any octal number larger than 0377 won't fit in 8 bits.  So we stop when adding the next digit would put us over the limit and give a warning about the ambiguity.  POSIX isn't clear on this, but one person has said that in his interpretation, POSIX says tr can't even give a warning.
en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, `%c'
pl: uwaga: niejednoznaczny zapis ósemkowy \%c%c%c zostanie
    	zinterpretowany jako sekwencja 2-bajtowa \0%c%c, `%c'

en: invalid backslash escape at end of string
pl: błędny backslash na końcu łańcucha znaków

en: invalid backslash escape `\%c'
pl: błędna sekwencja z backslashem `\%c'

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
pl: końce zakresu `%s-%s' są w odwrotnym porządku sortowania

en: invalid repeat count `%s' in [c*n] construct
pl: błędna ilość powtórzeń `%s' w specyfikacji [c*n]

en: invalid character class `%s'
pl: błędna klasa znaków `%s'

en: %s: equivalence class operand must be a single character
pl: %s: operator równoważny klasie musi być pojedyńczym znakiem

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
pl: specyfikacja powtarzania [c*] nie może być w ZBIORZe1

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
pl: tylko jedna specyfikacja powtarzania [c*] może być z ZBIORZe2

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
pl: wyrażenia [=c=] nie mogą być z ZBIORZe2 przy zamianie

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
pl: jeżeli nie jest obcinany ZBIÓR1, ZBIÓR2 musi być niepusty

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
pl: przy użyciu uzupełnionych klas znaków przy zamianie
    ZBIÓR2 musi mapować wszystkie znaki z domeny do jednego

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
pl: przy zamianie w ZBIORZe2 mogą się poajawić tylko klasy znaków
    `upper' i `lower'

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
pl: specyfikacja [c*] może się pojawić w ZBIORZe2 tylko przy zamianie

en: two strings must be given when translating
pl: przy zamianie muszą być podane dwa zbiory

en: two strings must be given when both deleting and squeezing repeats
pl: przy równoczesnym kasowaniu i kompresji powtórzeń muszą być 2 zbiory

en: only one string may be given when deleting without squeezing repeats
pl: przy kasowaniu bez kompresji powtórzeń może być podany tylko 1 zbiór

en: at least one string must be given when squeezing repeats
pl: przy kompresji powtórzeń musi być podany przynajmniej 1 zbiór

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
pl: niedopasowane [:upper:] i/lub [:lower:]

en: invalid identity mapping;  when translating, any [:lower:] or [:upper:]
    construct in string1 must be aligned with a corresponding construct
    ([:upper:] or [:lower:], respectively) in string2
pl: błędne mapowanie identyczności;  przy tłumaczeniu każde wyrażenie [:lower:]
    lub [:upper:] w ŁAŃCUCHu1 musi być dopasowane do odpowiedniego wyrażenia
    (odpowiednie [:upper:] lub [:lower:]) w ŁAŃCUCHu2

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
pl: Użycie: %s [OPCJA] [PLIK]
    Wypisz sume CRC i ilość bajtów każdego PLIKu,
    Bez PLIKu albo gdy PLIK to -, czytaj standardowe wejście.
    
          --help       wyświetl ten opis i zakończ
          --version    wyświetl informację o wersji i zakończ

note: The input contains a loop.
en: %s: input contains a loop:
pl: %s: dane wejściowe zawierają pętlę:

en: only one argument may be specified
pl: może być podany tylko jeden argument

en: Convert spaces in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -a, --all           convert all whitespace, instead of initial whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart instead of 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
pl: W każdym PLIKu zamień spacje na TABy, pisz do standardowego wyjścia.
    Jeżeli PLIK nie jest podany lub PLIK to -, czytaj standardowe wejście.
    
      -a, --all           zamień wszystkie odstępy, nie tylko początkowe
      -t, --tabs=ILE      kolejne TABy co ILE znaków zamiast 8
      -t, --tabs=LISTA    użyj oddzielanej przecinkami listy pozycji TABów
          --help          wyświetl ten opis i zakończ
          --version       wyświetl informację o wersji i zakończ
    
    Zamiast -t ILE albo -t LISTA można użyć -LISTA.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
pl: Użycie: %s [OPCJA]... [WEJŚCIE [WYJŚCIE]]

en: Discard all but one of successive identical lines from INPUT (or
    standard input), writing to OUTPUT (or standard output).
    
      -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
      -D, --all-repeated    print all duplicate lines
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
      -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
      -N                    same as -f N
      +N                    same as -s N (obsolescent; will be withdrawn)
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
    
    A field is a run of whitespace, then non-whitespace characters.
    Fields are skipped before chars.
pl: Skasowanie wszystkich kolejnych identycznych linii z WEJŚCIA (lub
    standardowego wejścia) oprócz jednej, wynik zapisywany na WYJŚCIE (lub
    standardowe wyjście).
    
      -c, --count           poprzedzenie linii ilością powtórzeń
      -d, --repeated        wypisanie tylko powtórzonych linii
      -D, --all-repeated    wypisanie wszystkich powtarzających się linii
      -f, --skip-fields=N   bez porównania pierwszych N pól
      -i, --ignore-case     ignorowanie różnic między małymi i wielkimi literami
      -s, --skip-chars=N    bez porównania pierwszych N znaków
      -u, --unique          wypisanie tylko linii unikalne
      -w, --check-chars=N   porównanie najwyżej N znaków w liniach
      -N                    to samo co -f N
      +N                    to samo co -s N
          --help            wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version         wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie
    
    Pole to ciąg znaków odstępu, za którym są znaki nie będące znakami odstepu.
    Pola są przeskakiwane przez przeskakiwaniem znaków.

en: error reading %s
pl: błąd czytania %s

en: error writing %s
pl: błąd zapisu %s

en: invalid number of fields to skip: `%s'
pl: błędna liczba pól do przeskoczenia `%s'

en: invalid number of bytes to skip: `%s'
pl: błędna liczba bajtów do przeskoczenia: `%s'

en: invalid number of bytes to compare: `%s'
pl: błędna liczba bajtów do porównania: `%s'

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
pl: wypisywanie wszystkich powtórzonych linii i ilości powtórzeń nie ma sensu

en: Print newline, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
      -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
pl: Wypisanie dla każdego PLIKu ilości linii, słów i bajtów oraz posumowania
    jeżeli podany jest więcej niż jeden PLIK. Jeżeli PLIK nie jest podany
    lub PLIK to -, czytane jest standardowe wejście.
      -c, --bytes, --chars   wypisanie ilości bajtów
      -l, --lines            wypisanie ilości znaków nowej linii
      -L, --max-line-length  wypisanie długości najdłuższej linii
      -w, --words            wypisanie ilości słów
          --help             wyświetlenie tego opisu i zakończenie
          --version          wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie

en: total
pl: razem
