shared-mime-info 0.30 - en to nb translation catalogue (529 entries)

en: 3D Studio image
nb: 3D Studio-bilde

en: 3GPP multimedia file
nb: 3GPP-multimediafil

en: 7-zip archive
nb: 7-zip-arkiv

en: ACE archive
nb: ACE-arkiv

en: AIFC audio
nb: AIFC-lyd

en: AIFF audio
nb: AIFF-lyd

en: AIFF/Amiga/Mac audio
nb: AIFF/Amiga/Mac-lyd

en: AMR audio
nb: AMR-lyd

en: AMR-WB audio
nb: AMR-WB-lyd

en: ANIM animation
nb: ANIM-animasjon

en: AR archive
nb: AR-arkiv

en: ARC archive
nb: ARC-arkiv

en: ARJ archive
nb: ARJ-arkiv

en: ASF video
nb: ASF-film

en: ASP page
nb: ASP-side

en: ATK inset
nb: ATK-innsats

en: AVI video
nb: AVI-film

en: AWK script
nb: AWK-skript

en: AbiWord document
nb: AbiWord-dokument

en: Ada source code
nb: Ada-kildekode

en: Adobe DNG negative
nb: Adobe DNG-negativ

en: Adobe FrameMaker MIF document
nb: Adobe FrameMaker MIF-dokument

en: Adobe FrameMaker document
nb: Adobe FrameMaker-dokument

en: Adobe FrameMaker font
nb: Adobe FrameMaker skrifttype

en: Adobe Illustrator document
nb: Adobe Illustrator-dokument

en: Adobe font metrics
nb: Adobe skrifttypefil

en: Alzip archive
nb: Alzip-arkiv

en: Amiga SoundTracker audio
nb: Amiga SoundTracker-lyd

en: Applix Graphics image
nb: Applix Graphics-dokument

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
nb: Applix Spreadsheets-regneark

en: Applix Words document
nb: Applix Words-dokument

en: Atom syndication feed
nb: Atom syndikeringsstrøm

en: AutoCAD image
nb: AutoCAD-bilde

en: BCPIO document
nb: BCPIO-dokument

en: BDF font
nb: BDF-skrifttype

en: BibTeX document
nb: BibTeX-dokument

en: BitTorrent seed file
nb: Fil med utgangsverdi for BitTorrent

en: Blender scene
nb: Blender-scene

en: Bzip archive
nb: Bzip-arkiv

en: C header
nb: C-kildekodeheader

en: C shell script
nb: C-skallskript

en: C source code
nb: C-kildekode

en: C# source code
nb: C#-kildekode

en: C++ header
nb: C++-kildekodeheader

en: C++ source code
nb: C++-kildekode

en: CCITT G3 fax
nb: CCITT G3-faks

en: CD Table Of Contents
nb: Innholdsfortegnelse for CD

en: CD image cuesheet
nb: Filliste for CD-avtrykk

en: CHM document
nb: CHM-dokument

en: CMU raster image
nb: CMU-rasterbilde

en: CMake source code
nb: CMake-kildekode

en: CPIO archive
nb: CPIO-arkiv

en: CPIO archive (gzip-compressed)
nb: CPIO-arkiv (gzip-komprimert)

en: CSS stylesheet
nb: CSS-stilark

en: CSV document
nb: CSV-dokument

en: Canon CR2 raw image
nb: Canon CR2 raw-bilde

en: Canon CRW raw image
nb: Canon CRW raw-bilde

en: ChangeLog document
nb: ChangeLog-dokument

en: Cisco VPN Settings
nb: Cisco VPN-innstillinger

en: Citrix ICA settings file
nb: Innstillingsfil for Citrix ICA

en: Commodore 64 audio
nb: Commodore 64-lyd

en: Corel Draw drawing
nb: Corel Draw-tegning

en: D source code
nb: D-kildekode

en: DAR archive
nb: DAR-arkiv

en: DCL script
nb: DCL-skript

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
nb: DER/PEM/Netscape-kodet X.509-sertifikat

en: DIB image
nb: DIB-bilde

en: DICOM image
nb: DICOM-bilde

en: DOS font
nb: DOS-skrifttype

en: DOS/Windows executable
nb: Kjørbar fil for DOS/Windows

en: DPX image
nb: DPX-bilde

en: DSSSL document
nb: DSSSL-dokument

en: DTD file
nb: DTD-fil

en: DV video
nb: DV-film

en: DXF vector image
nb: DXF-vektorgrafikk

en: Debian package
nb: Debian pakke

en: Dia diagram
nb: Dia-diagram

en: DirectDraw surface
nb: DirectDraw-overflate

en: DjVu image
nb: DjVu-bilde

en: DocBook document
nb: DocBook-dokument

en: Dolby Digital audio
nb: Dolby digital lyd

en: Dreamcast ROM
nb: Dreamcast-ROM

en: ECMAScript program
nb: ECMAScript-program

en: EMF image
nb: EMF-bilde

en: EPS image
nb: EPS-bilde

en: EPS image (bzip-compressed)
nb: EPS-bilde (bzip-komprimert)

en: EPS image (gzip-compressed)
nb: EPS-bilde (gzip-komprimert)

en: EXR image
nb: EXR-bilde

en: Egon Animator animation
nb: Egon animator-animasjon

en: Eiffel source code
nb: Eiffel-kildekode

en: Emacs Lisp source code
nb: Emacs Lisp-kildekode

en: Enlightenment theme
nb: Enlightenment tema

en: Erlang source code
nb: Erlang-kildekode

en: Excel spreadsheet
nb: Excel regneark

en: FITS document
nb: FITS-dokument

en: FLAC audio
nb: FLAC-lyd

en: FLIC animation
nb: FLIC-animasjon

en: FLTK Fluid file
nb: FLTK Fluid-fil

en: FPX image
nb: FPX-bilde

en: FastTracker II audio
nb: FastTracker II-lyd

en: Flash video
nb: Flash-film

en: Fortran source code
nb: Fortran-kildekode

en: Fuji RAF raw image
nb: Fuji RAF raw-bilde

en: G3 fax image
nb: G3-faksbilde

en: GDBM database
nb: GDBM-database

en: GEDCOM family history
nb: GEDCOM-familiehistorikk

en: GIF image
nb: GIF-bilde

en: GIMP image
nb: GIMP-bilde

en: GMC link
nb: GMC-lenke

en: GNU Oleo spreadsheet
nb: GNU Oleo regneark

en: GNU mail message
nb: GNU e-postmelding

en: GNUnet search file
nb: GNUnet søkefil

en: GTKtalog catalog
nb: GTKtalog-katalog

en: Game Boy Advance ROM
nb: Game Boy Advance-ROM

en: Game Boy ROM
nb: Game Boy-ROM

note: Translate this to Megadrive if the console was known as such in your locale Should be Megadrive in all but en_US: http://en.wikipedia.org/wiki/Megadrive#History
en: Genesis ROM
nb: Genesis-ROM

en: Glade project
nb: Glade prosjekt

en: Gnumeric spreadsheet
nb: Gnumeric-regneark

en: Gnuplot document
nb: Gnuplot-dokument

en: Google Video Pointer
nb: Peker til Google Video

en: Graphite scientific graph
nb: Vitenskapelig graf fra Graphite

en: Gzip archive
nb: Gzip-arkiv

en: HDF document
nb: HDF-dokument

en: HPGL file
nb: HPGL-fil

en: HTML document
nb: HTML-dokument

en: Haansoft Hangul document
nb: Haansoft Hangul-dokument

en: Haansoft Hangul document template
nb: Haansoft Hangul-dokumentmal

en: Haskell source code
nb: Haskell-kildekode

en: IDL document
nb: IDL-dokument

en: IEF image
nb: IEF-bilde

en: IFF image
nb: IFF-bilde

en: ILBM image
nb: ILBM-bilde

en: ISI video
nb: ISI-film

en: Impulse Tracker audio
nb: Impulse Tracker-lyd

en: Internet shortcut
nb: Internettsnarvei

en: JAD document
nb: JAD-dokument

en: JBuilder project
nb: JBuilder-prosjekt

en: JET database
nb: JET-database

en: JNG image
nb: JNG-bilde

en: JNLP file
nb: JNLP-fil

en: JPEG image
nb: JPEG-bilde

en: JPEG-2000 image
nb: JPEG-2000-bilde

en: Java archive
nb: Java-arkiv

en: Java byte code
nb: Java-bytekode

en: Java class
nb: Java-klasse

en: Java source code
nb: Java-kildekode

en: JavaScript program
nb: JavaScript-program

en: KChart chart
nb: KChart-graf

en: KFormula formula
nb: KFormula-formel

en: KIllustrator drawing
nb: KIllustrator-tegning

en: KPovModeler scene
nb: KPovModeler-scene

en: KPresenter presentation
nb: KPresenter-presentasjon

en: KSpread spreadsheet
nb: KSpread-regneark

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
nb: KSpread-regneark (kryptert)

en: KSysV init package
nb: KSysV init-pakke

en: KWord document
nb: KWord-dokument

en: KWord document (encrypted)
nb: KWord-dokument (kryptert)

en: Karbon14 drawing
nb: Karbon14-tegning

en: Kivio flowchart
nb: Kivio-flytdiagram

en: Kodak DCR raw image
nb: Kodak DCR raw-bilde

en: Kodak K25 raw image
nb: Kodak K25 raw-bilde

en: Kodak KDC raw image
nb: Kodak KDC raw-bilde

en: Kontour drawing
nb: Kontour-tegning

en: Krita document
nb: Krita-dokument

en: Kugar document
nb: Kugar-dokument

en: LDIF address book
nb: LDIF-adressebok

en: LHA archive
nb: LHA-arkiv

en: LHS source code
nb: LHS-kildekode

en: LHZ archive
nb: LHZ-arkiv

en: LIBGRX font
nb: LIBGRX-skrifttype

en: LZMA archive
nb: LZMA-arkiv

en: LZO archive
nb: LZO-arkiv

en: LightWave object
nb: LightWave-objekt

en: LightWave scene
nb: LightWave-scene

en: Linux PSF console font
nb: Linux PSF konsollskrifttype

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
nb: Linux PSF konsollskrifttype (gzip-komprimert)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
nb: Lotus 1-2-3 regneark

en: Lotus AmiPro document
nb: Lotus AmiPro-dokument

en: Lua script
nb: Lua-skript

en: LyX document
nb: LyX-dokument

en: M4 macro
nb: M4-makro

en: MATLAB script/function
nb: Skript/funksjon for MATLAB

en: MIDI audio
nb: MIDI-lyd

en: MNG animation
nb: MNG-animasjon

en: MP2 audio
nb: MP2-lyd

en: MP3 ShoutCast playlist
nb: MP3 ShoutCast-spilleliste

en: MP3 audio
nb: MP3-lyd

en: MP3 audio (streamed)
nb: MP3-lyd (streaming)

en: MPEG video
nb: MPEG-film

en: MPEG-4 audio
nb: MPEG-4-lyd

en: MPEG-4 audio book
nb: MPEG-4-lydbok

en: MPEG-4 video
nb: MPEG-4-film

en: MPSub subtitles
nb: MPSub undertekst

en: MRML playlist
nb: MRML-spilleliste

en: MSX ROM
nb: MSX-ROM

en: MacOS X icon
nb: MacOS X-ikon

en: MacPaint Bitmap image
nb: MacPaint Bitmap-bilde

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
nb: dokument kodet med Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
nb: Macintosh BinHe-kodet arkiv

en: Macintosh MacBinary file
nb: Macintosh MacBinary-fil

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
nb: Macintosh Quickdraw/PICT-tegning

en: MagicPoint presentation
nb: MagicPoint-presentasjon

en: Markaby script
nb: Markaby-skript

en: MathML document
nb: MathML-dokument

en: Mathematica Notebook
nb: Mathematica notisblokk

en: Matroska audio
nb: Matroska-lyd

en: Matroska video
nb: Matroska-film

en: MicroDVD subtitles
nb: MicroDVD undertekst

en: Microsoft ASX playlist
nb: Microsoft ASX-spilleliste

en: Microsoft Works document
nb: Microsoft Works-dokument

en: MiniPSF audio
nb: MiniPSF-lyd

en: Minolta MRW raw image
nb: Minolta MRW raw-bilde

en: Monkey's audio
nb: Monkey's-lyd

en: Mozilla bookmarks
nb: Mozilla-bokmerker

en: Mup publication
nb: Mup publikasjon

en: Musepack audio
nb: Musepack-lyd

en: NFO document
nb: NFO-dokument

en: NIFF image
nb: NIFF-bilde

en: Nautilus link
nb: Nautilus-lenke

en: Nikon NEF raw image
nb: Nikon NEF raw-bilde

en: Nintendo DS ROM
nb: Nintendo DS-ROM

en: Nintendo64 ROM
nb: Nintendo64-ROM

en: NullSoft video
nb: Nullsoft-film

en: OCL file
nb: OCL-fil

en: OCaml source code
nb: OCaml-kildekode

en: ODA document
nb: ODA-dokument

en: ODB database
nb: ODB-database

en: ODC chart
nb: ODC-graf

en: ODF formula
nb: ODF-formel

en: ODG drawing
nb: ODG-tegning

en: ODG template
nb: ODG-mal

en: ODI image
nb: ODI-bilde

en: ODM document
nb: ODM-dokument

en: ODP presentation
nb: ODP-presentasjon

en: ODP template
nb: ODP-mal

en: ODS spreadsheet
nb: ODS-regneark

en: ODS template
nb: ODS-mal

en: ODT document
nb: ODT-dokument

en: ODT template
nb: ODT-mal

en: OGM video
nb: OGM-film

en: OLE2 compound document storage
nb: OLE-lager for sammensatte dokumenter

en: OPML syndication feed
nb: OPML syndikeringsstrøm

en: OTH template
nb: OTH-mal

en: Objective-C source code
nb: Objective-C-kildekode

en: Office drawing
nb: Office-tegning

en: Ogg Audio
nb: Ogg lyd

en: Ogg FLAC audio
nb: Ogg FLAC-lyd

en: Ogg Speex audio
nb: Ogg Speex lyd

en: Ogg Video
nb: Ogg video

en: Ogg Vorbis audio
nb: Ogg Vorbis lyd

en: Ogg multimedia file
nb: Ogg-multimediafil

en: Olympus ORF raw image
nb: Olympus ORF raw-bilde

en: OpenOffice Calc spreadsheet
nb: OpenOffice Calc-regneark

en: OpenOffice Calc template
nb: OpenOffice Calc-mal

en: OpenOffice Draw drawing
nb: OpenOffice Draw-tegning

en: OpenOffice Draw template
nb: OpenOffice Draw-mal

en: OpenOffice Impress presentation
nb: OpenOffice Impress-presentasjon

en: OpenOffice Impress template
nb: OpenOffice Impress-mal

en: OpenOffice Math formula
nb: OpenOffice Math-formel

en: OpenOffice Writer document
nb: OpenOffice Writer-dokument

en: OpenOffice Writer global document
nb: Global OpenOffice Writer globalt dokument

en: OpenOffice Writer template
nb: OpenOffice Writer-mal

en: OpenType font
nb: OpenType-skrifttype

en: PAK archive
nb: PAK-arkiv

en: PBM image
nb: PBM-bilde

en: PCD image
nb: PCD-bilde

en: PCF font
nb: PCF-skrifttype

en: PCL file
nb: PCL-fil

en: PCM audio
nb: PCM-lyd

en: PCX image
nb: PCX-bilde

en: PDF document
nb: PDF-dokument

en: PDF document (bzip-compressed)
nb: PDF-dokument (bzip-komprimert)

en: PDF document (gzip-compressed)
nb: PDF-dokument (gzip-komprimert)

en: PEF executable
nb: PEF-kjørbar

en: PGM image
nb: PGM-bilde

en: PGN chess game notation
nb: PGN sjakkspillnotasjon

en: PGP keys
nb: PGP-nøkler

en: PGP/MIME-encrypted message header
nb: PGP/MIME-kryptert meldingshode

en: PHP script
nb: PHP-skript

en: PKCS#10 certification request
nb: PKCS#10-sertifikatforespørsel

en: PKCS#12 certificate bundle
nb: PKCS#12 sertifikathaug

en: PNG image
nb: PNG-bilde

en: PNM image
nb: PNM-bilde

en: PPM image
nb: PPM-bilde

en: PS document
nb: PS-dokument

en: PSF audio
nb: PSF-lyd

en: PSFlib audio library
nb: PSFlib-lydbibliotek

en: Pack200 Java archive
nb: Pack200 Java-arkiv

en: Palm OS database
nb: Palm OS-database

en: Panasonic raw image
nb: Panasonic raw-bilde

en: Parchive archive
nb: Parchive-arkiv

en: Pascal source code
nb: Pascal-kildekode

en: Pathetic Writer document
nb: Pathetic Writer-dokument

en: Pentax PEF raw image
nb: Pentax PEF raw-bilde

en: Perl script
nb: Perl skript

en: PlanPerfect spreadsheet
nb: PlanPerfect-regneark

en: Plucker document
nb: Plucker-dokument

en: PostScript document (bzip-compressed)
nb: PostScript-dokument (bzip-komprimert)

en: PostScript document (gzip-compressed)
nb: PostScript-dokument (gzip-komprimert)

en: Postscript type-1 font
nb: Postscript type-1 skrift

en: PowerPoint presentation
nb: PowerPoint-presentasjon

en: Python bytecode
nb: Python-bytekode

en: Python script
nb: Python-skript

en: Qt Designer file
nb: Qt Designer-fil

en: Qt MOC file
nb: Qt MOC-fil

en: Quattro Pro spreadsheet
nb: Quattro Pro-regneark

en: QuickTime image
nb: Quicktime bilde

en: QuickTime metalink playlist
nb: QuickTime metalink-spilleliste

en: QuickTime video
nb: Quicktime film

en: Quicken document
nb: Quicken-dokument

en: RAR archive
nb: RAR-arkiv

en: RDF file
nb: RDF-fil

en: README document
nb: README-dokument

en: RGB image
nb: RGB-bilde

en: RIFF audio
nb: RIFF-lyd

en: RPM package
nb: RPM-pakke

en: RPM spec file
nb: RPM-spesifikasjonsfil

en: RSS summary
nb: RSS-sammendrag

en: RTF document
nb: RTF-dokument

en: RealAudio document
nb: RealAudio-dokument

en: RealMedia Metafile
nb: RealMedia-metafil

en: RealMedia document
nb: RealMedia-dokument

en: RealPix document
nb: RealPix-dokument

en: RealText document
nb: RealText-dokument

en: RealVideo document
nb: RealAudio-dokument

en: Ruby script
nb: Ruby-skript

en: Run Length Encoded bitmap image
nb: Run Length Encoded bitmap bilde

en: S/MIME file
nb: S/MIME-fil

en: SAMI subtitles
nb: SAMI undertekst

en: SC/Xspread spreadsheet
nb: SC/Xspread-regneark

en: SDP multicast stream file
nb: SDP-multicaststrøm

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
nb: SGF-oppføring

en: SGI image
nb: SGI-bilde

en: SGI video
nb: SGI-film

en: SGML document
nb: SGML-dokument

en: SIS package
nb: SIS-pakke

en: SISX package
nb: SISX-pakke

en: SMAF audio
nb: SMAF-lyd

en: SMIL document
nb: SMIL-dokument

en: SQL code
nb: SQL-kildekode

en: SQLite2 database
nb: SQLite2-database

en: SQLite3 database
nb: SQLite3-database

en: SSA subtitles
nb: SSA undertekst

en: SV4 CPIO archive
nb: SV4 CPIO-arkiv

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
nb: SV4 CPIO-arkiv (med CRC)

en: SVG image
nb: SVG-bilde

en: Scheme source code
nb: Scheme-kildekode

en: Scream Tracker 3 audio
nb: Scream Tracker 3-lyd

en: Scream Tracker audio
nb: Scream Tracker-lyd

en: Scream Tracker instrument
nb: Scream Tracker-instrument

en: Sega Master System/Game Gear ROM
nb: Sega Master System/Game Gear-ROM

en: Setext document
nb: Setext-dokument

en: Shockwave Flash file
nb: Shockwave Flash-fil

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
nb: Shorten lyd

en: Siag spreadsheet
nb: Siag-regneark

en: Sieve mail filter script
nb: Sieve e-postfilter skript

en: Sigma X3F raw image
nb: Sigma X3F raw-bilde

en: Sony ARW raw image
nb: Sony ARW raw-bilde

en: Sony SR2 raw image
nb: Sony SR2 raw-bilde

en: Sony SRF raw image
nb: Sony SRF raw-bilde

en: Speedo font
nb: Speedo-skrifttype

en: Speex audio
nb: Speex lyd

en: Stampede package
nb: Stampede-pakke

en: StarCalc spreadsheet
nb: StarCalc-regneark

en: StarChart chart
nb: StarChart graf

en: StarDraw drawing
nb: StarDraw tegning

en: StarImpress presentation
nb: StarImpress-presentasjon

en: StarMail email
nb: StarMail-melding

en: StarMath formula
nb: StarMath-formel

en: StarWriter document
nb: StarWriter-dokument

en: StuffIt archive
nb: StuffIt arkiv

en: SubRip subtitles
nb: SubRip undertekst

en: SubViewer subtitles
nb: SubViewer undertekst

en: Sun raster image
nb: Sun rasterbilde

en: SunOS News font
nb: SunOS News-skrifttype

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
nb: Super Nintendo ROM

en: T602 document
nb: T602-dokument

en: TGA image
nb: TGA-bilde

en: TGIF document
nb: TGIF-dokument

en: TIFF image
nb: TIFF-bilde

en: TNEF message
nb: TNEF-melding

en: TSV document
nb: TSV-dokument

en: Tar archive
nb: Tar-arkiv

en: Tar archive (LZMA-compressed)
nb: Tar-arkiv (LZMA-komprimert)

en: Tar archive (LZO-compressed)
nb: Tar-arkiv (LZO-komprimert)

en: Tar archive (bzip-compressed)
nb: Tar-arkiv (bzip-komprimert)

en: Tar archive (compressed)
nb: Tar-arkiv (komprimert)

en: Tar archive (gzip-compressed)
nb: Tar-arkiv (gzip-komprimert)

en: Tcl script
nb: Tcl-skript

en: TeX DVI document
nb: TeX DVI-dokument

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
nb: TeX DVI-dokument (bzip-komprimert)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
nb: TeX DVI-dokument (gzip-komprimert)

en: TeX document
nb: TeX-dokument

en: TeX font
nb: TeX-skrift

en: TeX font metrics
nb: TeX skrifttypemetrikk

en: TeXInfo document
nb: TeXInfo-dokument

en: ToutDoux document
nb: ToutDoux-dokument

en: Troff ME input document
nb: Troff ME-inndatadokument

en: Troff MM input document
nb: Troff MM-inndatadokument

en: Troff MS input document
nb: Troff MS-inndatadokument

en: Troff document
nb: Troff-dokument

en: Troff document (with manpage macros)
nb: Troff-dokument (med manualsidemakroer)

en: TrueAudio audio
nb: TrueAudio-lyd

en: TrueType XML font
nb: TrueType XML-skrift

en: TrueType font
nb: TrueType-skrift

en: UFRaw ID image
nb: UFRaw ID-bilde

en: ULAW (Sun) audio
nb: ULAW-lyd (Sun)

en: UNIX-compressed file
nb: UNIX-komprimert fil

en: Unidata NetCDF document
nb: Unidata NetCDF-dokument

en: Usenet news message
nb: Usenet nyhetsmelding

en: Ustar archive
nb: Ustar-arkiv

en: V font
nb: V-skrift

en: VCS/ICS calendar
nb: VCS/ICS-kalender

en: VHDL document
nb: VHDL-dokument

en: VOC audio
nb: VOC-lyd

en: VRML document
nb: VRML-dokument

en: Vala source code
nb: Vala-kildekode

en: Vivo video
nb: Vivo-film

en: WAIS source code
nb: WAIS-kildekode

en: WAV audio
nb: WAV-lyd

en: WBMP image
nb: WBMP-bilde

en: WMF image
nb: WMF-bilde

en: WML document
nb: WML-dokument

en: WMLScript program
nb: WMLScript-program

en: WRI document
nb: WRI-dokument

en: WavPack audio
nb: WavPack-lyd

en: WavPack audio correction file
nb: WavPack lydkorrigeringsfil

en: Wavelet video
nb: Wavelet-film

en: Windows BMP image
nb: Windows BMP-bilde

en: Windows Media Station file
nb: Windows Media Station-fil

en: Windows Media audio
nb: Windows Media lyd

en: Windows Media video
nb: Windows Media film

en: Windows Registry extract
nb: Utdrag av Windows Registry

en: Windows cursor
nb: Windows-markør

en: Word document
nb: Word-dokument

en: Word template
nb: Word-mal

en: WordPerfect document
nb: WordPerfect-dokument

en: WordPerfect/Drawperfect image
nb: WordPerfect-/Drawperfect-bilde

en: X window image
nb: X-Windows skjermbilde

en: X-Motif UIL table
nb: X-Motif UIL-tabell

en: X11 cursor
nb: X11-markør

en: XBEL bookmarks
nb: XBEL-bokmerker

en: XBM image
nb: XBM-bilde

en: XFig image
nb: XFig-bilde

en: XHTML page
nb: XHTML-side

en: XLIFF translation file
nb: XLIFF-oversettelsesfil

en: XMCD CD database
nb: XMCD CD-database

en: XMF audio
nb: XMF-lyd

en: XMI file
nb: XMI-fil

en: XML document
nb: XML-dokument

en: XML entities document
nb: XML-entitetsdokument

en: XPM image
nb: XPM-bilde

en: XPS document
nb: XPS-dokument

en: XSL FO file
nb: FO-fil for XSL

en: XSLT stylesheet
nb: XSLT-stilark

en: XSPF playlist
nb: XSPF-spilleliste

en: XUL document
nb: XUL-dokument

en: XUL interface document
nb: XUL-grensesnittdokument

en: Xbase document
nb: Xbase-dokument

en: Zip archive
nb: Zip-arkiv

en: Zoo archive
nb: Zoo-arkiv

en: application log
nb: applikasjonslogg

en: author credits
nb: liste med bidragsytere

en: author list
nb: forfatterliste

en: backup file
nb: sikkerhetskopi

en: block device
nb: blokkenhet

en: character device
nb: tegnenhet

en: comic book archive
nb: Tegneseriearkiv

en: compound document
nb: sammensatt dokument

en: compound documents
nb: sammensatte dokumenter

en: compressed GIMP image
nb: komprimert GIMP-bilde

en: compressed SVG image
nb: komprimert SVG-bilde

en: desktop configuration file
nb: konfigurasjonsfil for skrivebordet

en: detached OpenPGP signature
nb: frakoblet OpenPGP-signatur

en: detached S/MIME signature
nb: frakoblet S/MIME-signatur

en: differences between files
nb: forskjeller mellom filer

en: digital raw image
nb: digitalt raw-bilde

en: eMusic download package
nb: eMusic nedlastingspakke

en: email headers
nb: e-posthode

en: email message
nb: e-postmelding

en: empty document
nb: tomt dokument

en: encrypted message
nb: kryptert melding

en: enriched text document
nb: riktekst-dokument

en: executable
nb: kjørbar

en: folder
nb: mappe

en: generic font file
nb: vanlig skriftfil

en: help page
nb: hjelpside

en: iMelody ringtone
nb: iMelody ringetone

en: iPod firmware
nb: iPod-firmware

en: iRiver Playlist
nb: iRiver-spilleliste

en: installation instructions
nb: installationsinstruksjoner

en: iptables configuration file
nb: konfigurasjonsfil for iptables

en: libtool shared library
nb: libtool delt bibliotek

en: license terms
nb: lisensbestemmelser

en: mail delivery report
nb: e-postleveranserapport

en: mail disposition report
nb: e-postdispositionsrapport

en: mail system report
nb: e-postsystemrapport

en: mailbox file
nb: postboksfil

en: manual page (compressed)
nb: manualside (komprimert)

en: message catalog
nb: meldingskatalog

en: message digest
nb: medldingssamling

en: message in several formats
nb: melding i flere formater

en: mount point
nb: monteringspunkt

en: object code
nb: objektkode

en: packed font file
nb: pakket skriftfil

en: partial email message
nb: del av e-postmelding

en: pipe
nb: rør

en: plain text document
nb: vanlig tekstdokument

en: profiler results
nb: profileingsresultat

en: program crash data
nb: krasjdata fra program

en: raw CD image
nb: rått CD-bilde

en: reference to remote file
nb: referanse til ekstern fil

en: rejected patch
nb: avvist patchfil

en: resource location
nb: ressurslokasjon

en: rich text document
nb: rik tekst-dokument

en: shared library
nb: delt bibliotek

en: shell archive
nb: skallarkiv

en: shell script
nb: skallskript

en: signed message
nb: signert melding

en: socket
nb: plugg

en: spreadsheet interchange document
nb: dokument for regnearkutveksling

en: stream of data (server push)
nb: datastrøm (server push)

en: symbolic link
nb: symbolsk lenke

en: theme
nb: tema

en: translated messages (machine-readable)
nb: oversatte meldinger (maskinlesbar)

en: translation file
nb: oversettelsesfil

en: translation template
nb: mal for oversetting

en: txt2tags document
nb: txt2tags-dokument

en: unknown
nb: ukjent
