shared-mime-info 0.15 - en to ms translation catalogue (268 entries)

en: 3D Studio image
ms: Imej 3D Studio

en: AIFC audio
ms: Audio AIFC

en: AIFF audio
ms: Audio AIFF

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ms: Audio AIFF/Amiga/Mac

en: ANIM animation
ms: Animasi ANIM

en: AR archive
ms: Arkib AR

en: ARJ archive
ms: Arkib ARJ

en: AVI video
ms: Video AVI

en: AWK script
ms: Skrip AWK

en: AbiWord document
ms: Dokumen AbiWord

en: Ada source code
ms: Kod sumber Ada

en: Adobe FrameMaker font
ms: Font Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
ms: Dokumen Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
ms: Metrik font Adobe

en: Amiga SoundTracker audio
ms: Audio Amiga Soundtracker

en: Applix Graphics image
ms: Imej Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ms: Hamparan Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
ms: Dokumen Perkataan Applix

en: AutoCAD image
ms: Imej AutoCAD

en: BCPIO document
ms: Dokumen BCPIO

en: BDF font
ms: Font BDF

en: BitTorrent seed file
ms: Fail seed BitTorrent

en: Blender scene
ms: Babak Blender

en: C shell script
ms: Skrip shell C

en: C source code
ms: Kod sumber C

en: C# source code
ms: Kod sumber C#

en: C++ source code
ms: Kod sumber C++

en: CCITT G3 fax
ms: Faks g3 CCITT

en: CMU raster image
ms: Imej raster CMU

en: CPIO archive
ms: Arkib CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ms: Arkib CPIO (dimampatkan-gzip)

en: Commodore 64 audio
ms: Audio Commodore 64

en: Computer Graphics Metafile
ms: Failmeta Grafik Komputer

en: Corel Draw drawing
ms: Lukisan Corel Draw

en: DCL script
ms: Skrip DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ms: Sijil X.509 dienkod /DER/PEM/Netscape

en: DOS font
ms: Font DOS

en: DOS/Windows executable
ms: Bolehlaksana DOS/Windows

en: DSSSL document
ms: Dokumen DSSSL

en: DXF vector image
ms: Imej vektor DXF

en: Debian package
ms: Pakej Debian

en: Dia diagram
ms: Diagram Dia

en: DjVu image
ms: Imej DjVu

en: Dolby Digital audio
ms: Audio Digital Dolby

en: Dreamcast ROM
ms: ROM Dreamcast

en: Egon Animator animation
ms: Animasi Egon Animator

en: Emacs Lisp source code
ms: Kod sumber Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
ms: Tema Enlightenment

en: FLAC audio
ms: Audio FLAC

en: FastTracker II audio
ms: Audio FastTracker II

en: Fortran source code
ms: kod sumber Fortran

en: G3 fax image
ms: Imej fax G3

en: GIF image
ms: Imej GIF

en: GIMP image
ms: Imej GIMP

en: GMC link
ms: Pautan GMC

en: GNU Oleo spreadsheet
ms: Hamparan GNU Oleo

en: GNU mail message
ms: Mesej emel GNU

en: GTKtalog catalog
ms: Katalog GTKtalog

en: Game Boy ROM
ms: ROM Game Boy

note: Translate this to Megadrive if the console was known as such in your locale Should be Megadrive in all but en_US: http://en.wikipedia.org/wiki/Megadrive#History
en: Genesis ROM
ms: ROM Genesis

en: Glade project
ms: Projek Glade

en: Gnumeric spreadsheet
ms: Hamparan Gnumeric

en: Graphite scientific graph
ms: Graf saintifik Graphite

en: HDF document
ms: Dokumen HDF

en: Haskell source code
ms: Kod sumber Haskell

en: IDL document
ms: Dokumen IDL

en: IEF image
ms: Imej IEF

en: IFF image
ms: Imej IFF

en: ILBM image
ms: Imej ILBM

en: ISI video
ms: Video ISI

en: Impulse Tracker audio
ms: Audio Impulse Tracker

en: JBuilder project
ms: Projek JBuilder

en: JNG image
ms: Imej PNG

en: JPEG image
ms: Imej JPEG

en: JPEG-2000 image
ms: Imej JPEG-2000

en: Java archive
ms: Arkib Java

en: Java byte code
ms: Kod bait Java

en: Java class
ms: Kelas Java

en: Java source code
ms: Kod sumber Java

en: JavaScript program
ms: Program JavaScript

en: KChart chart
ms: Carta KChart

en: KFormula formula
ms: Formula KFormula

en: KIllustrator drawing
ms: Lukisan KIllustrator

en: KPovModeler scene
ms: Babak KPovModeler

en: KPresenter presentation
ms: Persembahan Kpresenter

en: KSpread spreadsheet
ms: Hamparan KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
ms: Hampatan KSpread (terenkripsi)

en: KWord document
ms: Dokumen KWord

en: KWord document (encrypted)
ms: Dokumen Kword (terenkripsi)

en: Karbon14 drawing
ms: Lukisan Karbon14

en: Kivio flowchart
ms: Cartalir Kivio

en: Kontour drawing
ms: Lukisan Kontour

en: Krita document
ms: Dokumen Krita

en: Kugar document
ms: Dokumen Kugar

en: LHA archive
ms: Arkib LHA

en: LHZ archive
ms: Arkib LHZ

en: LIBGRX font
ms: Font LIBGRX

en: LZO archive
ms: Arkib LZO

en: LightWave object
ms: Objek LightWave

en: LightWave scene
ms: Babak LightWave

en: Linux PSF console font
ms: Font konsol PSF Linux

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ms: Hamparan Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
ms: Dokumen Lotus AmiPro

en: LyX document
ms: Dokumen LyX

en: MIDI audio
ms: Audio MIDI

en: MNG animation
ms: Animasi MNG

en: MP3 ShoutCast playlist
ms: Senaraimain ShoutCast MP3

en: MP3 audio
ms: Audio MP3

en: MP3 audio (streamed)
ms: Audio MP3 (aliran)

en: MPEG video
ms: Video MPEG

en: MSX ROM
ms: ROM MSX

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ms: Fail terenkod-AppleDouble Macintosh

en: Macintosh BinHex-encoded file
ms: Fail terenkod-BinHex Macintosh

en: Macintosh MacBinary file
ms: Fail MacBinary Macintosh

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
ms: Lukisan Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
ms: Persembahan MagicPoint

en: MathML document
ms: Dokumen MathML

en: Matroska video
ms: Video Matroska

en: Mozilla bookmarks
ms: Tandabuku Mozilla

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
ms: ROM NES

en: Nautilus link
ms: Pautan Nautilus

en: Nintendo64 ROM
ms: ROM Nintendo64

en: ODA document
ms: Dokumen ODA

en: OLE2 compound document storage
ms: Storan dokumen halaman OLE2

en: Objective-C source code
ms: Kod sumber Objective-C

en: Ogg Vorbis audio
ms: Audio Ogg Vorbis

en: OpenOffice Writer template
ms: Templat OpenOffice Writer

en: OpenType font
ms: Font OpenType

en: PCF font
ms: Font PCF

en: PCM audio
ms: Audio PCM

en: PDF document
ms: Dokumen PDF

en: PEF executable
ms: Bolehlaksana PEF

en: PGP keys
ms: Kekunci PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
ms: Pengepala mesej terenkripsi PGP/MIME

en: PHP script
ms: Skrip PHP

en: PKCS#12 certificate bundle
ms: Sijil PKCS#12

en: PNG image
ms: Imej PNG

en: PNM image
ms: Imej PNM

en: Palm OS database
ms: Pangkalandata PalmOS

en: Pascal source code
ms: Kod sumber Pascal

en: Pathetic Writer document
ms: Dokumen Pathetic Writer

en: Perl script
ms: Skrip Perl

en: Photoshop image
ms: Imej Photoshop

en: PostScript document (gzip-compressed)
ms: Dokumen PostScript (dimampatkan-gzip)

en: Python bytecode
ms: Kodbait Python

en: Python script
ms: Skrip Python

en: Qt Designer file
ms: Fail Qt Designer

en: Quattro Pro spreadsheet
ms: Hamparan Quatro Pro

en: QuickTime video
ms: Video QuickTime

en: Quicken document
ms: Dokumen Quicken

en: RAR archive
ms: Arkib RAR

en: README document
ms: Dokumen README

en: RGB image
ms: Imej RGB

en: RIFF audio
ms: Audio RIFF

en: RPM package
ms: Pakej RPM

en: Ruby script
ms: Skrip Ruby

en: S/MIME file
ms: Fail S/MIME

en: SGI video
ms: Video SGI

en: SGML document
ms: Dokumen SGML

en: SQL code
ms: Kod SQL

en: SV4 CPIO archive
ms: Arkib CPIO SV4

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
ms: Arkib CPIO SV4 (dengan CRC)

en: Scheme source code
ms: Kod sumber Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
ms: Audio Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
ms: Audio Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
ms: Instrumen Scream Tracker

en: Setext document
ms: Dokumen Setext

en: Shockwave Flash file
ms: Fail Shockwave Flash

en: Siag spreadsheet
ms: Hamparan Siag

en: Speedo font
ms: Font Speedo

en: Stampede package
ms: Pakej Stampede

en: StarCalc spreadsheet
ms: Hamparan StarCalc

en: StarChart chart
ms: Carta StarChart

en: StarDraw drawing
ms: Lukisan StarDraw

en: StarImpress presentation
ms: Persembahan StarImpress

en: StarMail email
ms: Emel StarMail

en: StarMath formula
ms: Formula StarMath

en: StarWriter document
ms: Dokumen StarWriter

en: SunOS News font
ms: Font News SunOS

en: TGIF document
ms: Dokumen TGIF

en: TIFF image
ms: Imej TIFF

en: Tar archive
ms: Arkib Tar

en: Tcl script
ms: Skrip Tcl

en: TeX DVI document
ms: Dokumen TeX DVI

en: TeX document
ms: Dokumen TeX

en: TeX font
ms: Font TeX

en: TeX font metrics
ms: Metrik font TeX

en: TeXInfo document
ms: Dokumen TeXInfo

en: ToutDoux document
ms: Dokumen ToutDoux

en: Troff ME input document
ms: Dokumen input Troff ME

en: Troff MM input document
ms: Dokumen input Troff MM

en: Troff MS input document
ms: Dokumen input Troff MS

en: Troff document
ms: Dokumen Troff

en: Troff document (with manpage macros)
ms: Dokumen Troff (dengan macros halaman man)

en: TrueType font
ms: Font TrueType

en: ULAW (Sun) audio
ms: Audio ULAW (Sun)

en: UNIX-compressed file
ms: Fail termampat-UNIX

en: Unidata NetCDF document
ms: Dokumen Unidata NetCDF

en: Usenet news message
ms: Mesej berita USENET

en: V font
ms: Font V

en: VOC audio
ms: Audio VOC

en: VRML document
ms: Dokumen VRML

en: Vivo video
ms: Video Vivo

en: WAIS source code
ms: Kod sumber WAIS

en: WAV audio
ms: Audio VOC

en: WML document
ms: Dokumen XML

en: Wavelet video
ms: Video Wavelet

en: Windows BMP image
ms: Imej BMP Windows

en: Windows cursor
ms: Kursor Windows

en: WordPerfect document
ms: Dokumen WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
ms: Imej WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
ms: Imej tetingkap X

en: X-Motif UIL table
ms: Jadual X-Motif UIL

en: XBEL bookmarks
ms: Tandabuku XBEL

en: XFig image
ms: Imej XFig

en: XHTML page
ms: Laman XHTML

en: XSLT stylesheet
ms: Helaian Gaya XSLT

en: application log
ms: Log aplikasi

en: author list
ms: Senarai penulis

en: backup file
ms: Fail backup

en: block device
ms: Peranti blok

en: character device
ms: Peranti aksara

en: compound document
ms: Dokumen halaman

en: compound documents
ms: Dokumen halaman

en: desktop configuration file
ms: Fail konfigurasi desktop

en: detached OpenPGP signature
ms: Tandatangan OpenPGP terlerai

en: detached S/MIME signature
ms: Tandatangan S/MIME terlerai

en: differences between files
ms: Perbezaan antara fail

en: email headers
ms: Pengepala emel

en: email message
ms: Mesej emel

en: empty document
ms: Dokumen kosong

en: encrypted message
ms: Mesej terenkripsi

en: enriched text document
ms: Dokumen teks diperkaya

en: executable
ms: Bolehlaksana

en: folder
ms: Folder

en: generic font file
ms: Fail font generik

en: help page
ms: Halaman bantuan

en: iPod firmware
ms: Firmware iPod

en: mail delivery report
ms: Laporan penghantaran mel

en: mail disposition report
ms: Laporan pelupusan mel

en: mail system report
ms: Laporan sistem mel

en: manual page (compressed)
ms: Halaman manual (termampat)

en: message catalog
ms: Katalog mesej

en: message digest
ms: Jilid mesej

en: message in several formats
ms: Mesej dalam beberapa format

en: mount point
ms: Titik lekapan

en: object code
ms: Kod objek

en: packed font file
ms: Fail font dipek

en: partial email message
ms: Bahagian mesej emel

en: pipe
ms: Paip

en: plain text document
ms: Dokumen teks jernih

en: profiler results
ms: Hasil pemprofil

en: program crash data
ms: Data program musnah

en: raw CD image
ms: Imej CD mentah

en: reference to remote file
ms: Rujukan ke fail jauh

en: rejected patch
ms: Tampungan ditolak

en: resource location
ms: Lokasi sumber

en: rich text document
ms: Dokumen teks diperkaya

en: shared library
ms: Pustaka terkongsi

en: shell archive
ms: Arkib shell

en: shell script
ms: Skrip shell

en: signed message
ms: Mesej ditandatangani

en: socket
ms: Soket

en: stream of data (server push)
ms: Aliran dara (paksaan pelayan)

en: symbolic link
ms: Pautan simbolik

en: theme
ms: Tema

en: translated messages (machine-readable)
ms: Mesej diterjemah (bolehdibaca-mesin)

en: unknown
ms: Entah
