shared-mime-info 0.16 - en to sr translation catalogue (289 entries)

en: 3D Studio image
sr: 3D Studio слика

en: AIFC audio
sr: AIFC звучни запис

en: AIFF audio
sr: AIFF звучни запис

en: AIFF/Amiga/Mac audio
sr: AIFF/Амига/Мекинтош звучни запис

en: ANIM animation
sr: ANIM анимација

en: AR archive
sr: АР архива

en: ARJ archive
sr: ARJ архива

en: AVI video
sr: AVI видео

en: AWK script
sr: AWK скрипта

en: AbiWord document
sr: Абиворд документ

en: Ada source code
sr: Ада изворни ко̂д

en: Adobe FrameMaker font
sr: Adobe FrameMaker фонт

en: Adobe Illustrator document
sr: Адоуби Илустратор документ

en: Adobe font metrics
sr: Adobe метрика фонта

en: Amiga SoundTracker audio
sr: Амига soundtracker звук

en: Applix Graphics image
sr: Applix графички документ

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
sr: Applix табеларни документ

en: Applix Words document
sr: Applix Words документ

en: AutoCAD image
sr: AutoCAD слика

en: BCPIO document
sr: BCPIO документ

en: BDF font
sr: BDF фонт

en: BitTorrent seed file
sr: Датотека са БитТорентовим полазиштима

en: Blender scene
sr: Блендер сцена

en: C shell script
sr: C скрипта окружења

en: C source code
sr: C изворни ко̂д

en: C# source code
sr: C# изворни ко̂д

en: C++ source code
sr: C++ изворни ко̂д

en: CCITT G3 fax
sr: CCITT g3 факс

en: CGI script
sr: CGI скрипта

en: CMU raster image
sr: CMU растерска слика

en: CPIO archive
sr: CPIO архива

en: CPIO archive (gzip-compressed)
sr: CPIO архива (компресована gzip-ом)

en: Commodore 64 audio
sr: Комодор 64 звучни запис

en: Computer Graphics Metafile
sr: Метадатотека са рачунарском графиком (CGM)

en: Corel Draw drawing
sr: Corel Draw цртеж

en: D source code
sr: D изворни ко̂д

en: DCL script
sr: DCL скрипта

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
sr: DER, PEM или Нетскејп кодирани сертификат X.509

en: DOS font
sr: DOS фонт

en: DOS/Windows executable
sr: ДОС/Виндоуз извршна датотека

en: DSSSL document
sr: DSSSL документ

en: DXF vector image
sr: DXF векторска графика

en: Debian package
sr: Debian пакет

en: Dia diagram
sr: Диа дијаграм

en: DjVu image
sr: DjVu слика

en: Dolby Digital audio
sr: Дигитални Dolby звучни запис

en: Egon Animator animation
sr: Егон аниматор анимација

en: Electronic Business Card
sr: електронска бизнис картица

en: Emacs Lisp source code
sr: Емакс Лисп изворни ко̂д

en: Enlightenment theme
sr: Enlightenment тема

en: FLAC audio
sr: FLAC звучни запис

en: FastTracker II audio
sr: FastTracker II аудио запис

en: Fortran source code
sr: Фортран изворни ко̂д

en: G3 fax image
sr: G3 факс слика

en: GIF image
sr: GIF слика

en: GIMP image
sr: Гимп слика

en: GIMP image (compressed)
sr: Гимп слика (компресована)

en: GMC link
sr: GMC веза

en: GNU Oleo spreadsheet
sr: ГНУ Oleo табеларни прорачун

en: GNU mail message
sr: ГНУ е-писмо

en: GTKtalog catalog
sr: Гткталог каталог

en: Game Boy ROM
sr: Гејмбој РОМ

en: Genesis ROM
sr: Genesis РОМ

en: Glade project
sr: Глејд пројекат

en: GnuCash spreadsheet
sr: ГнуКеш табеларни прорачун

en: Gnumeric spreadsheet
sr: Гнумерик табеларни рачун

en: Graphite scientific graph
sr: Graphite научни графикони

en: HDF document
sr: HDF документ

en: Haskell source code
sr: Haskell изворни ко̂д

en: IDL document
sr: IDL документ

en: IEF image
sr: IEF слика

en: IFF image
sr: IFF слика

en: ILBM image
sr: ILBM слика

en: ISI video
sr: ISI видео

en: Impulse Tracker audio
sr: Impulse Tracker звучни запис

en: JBuilder project
sr: JBuilder пројекат

en: JNG image
sr: JNG слика

en: JPEG image
sr: JPEG слика

en: JPEG-2000 image
sr: JPEG-2000 слика

en: Java archive
sr: Јава архива

en: Java byte code
sr: Јава бајтни ко̂д

en: Java class
sr: Јава класа

en: Java source code
sr: Јава изворни ко̂д

en: KChart chart
sr: KChart графикон

en: KFormula formula
sr: KFormula формула

en: KIllustrator drawing
sr: KIllustrator цртеж

en: KPovModeler scene
sr: KPovModeler сцена

en: KPresenter presentation
sr: KPresenter презентација

en: KSpread spreadsheet
sr: KSpread табеларни прорачун

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
sr: KSpread табеларни прорачун (шифровани)

en: KWord document
sr: KWord документ

en: KWord document (encrypted)
sr: KWord документ (шифровани)

en: Karbon14 drawing
sr: Karbon14 цртеж

en: Kivio flowchart
sr: Kivio дијаграм

en: Kontour drawing
sr: Kontour цртеж

en: Krita document
sr: Krita документ

en: Kugar document
sr: Kugar документ

en: LHA archive
sr: LHA архива

en: LHZ archive
sr: LHZ архива

en: LIBGRX font
sr: LIBGRX фонт

en: LZO archive
sr: LZO архива

en: LightWave object
sr: LightWave објекат

en: LightWave scene
sr: LightWave сцена

en: Linux PSF console font
sr: Линукс PSF конзолни фонт

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
sr: Lotus 1-2-3 табеларни прорачун

en: Lotus AmiPro document
sr: Лотус АмиПро документ

en: LyX document
sr: LyX документ

en: MIDI audio
sr: MIDI звучни запис

en: MNG animation
sr: MNG анимација

en: MP3 ShoutCast playlist
sr: MP3 ShoutCast списак песама

en: MP3 audio
sr: MP3 звучни запис

en: MP3 audio (streamed)
sr: MP3 звучни запис (непрекидан)

en: MP3 playlist
sr: MP3 списак песама

en: MPEG video
sr: MPEG видео

en: MSX ROM
sr: MSX ром

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
sr: Мекинтош AppleDouble-encoded датотека

en: Macintosh BinHex-encoded file
sr: Мекинтош BinHex-encoded датотека

en: Macintosh MacBinary file
sr: Мекинтош MacBinary датотека

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
sr: Мекинтош Quickdraw/PICT цртеж

en: Macintosh StuffIt archive
sr: Мекинтош StuffIt архива

en: MagicPoint presentation
sr: MagicPoint презентација

en: Makefile
sr: Производна датотека

en: MathML document
sr: MathML документ

en: Matroska video
sr: Матрошка видео

en: Mozilla bookmarks
sr: Mozilla обележивачи

en: NES ROM
sr: NES ром

en: Nautilus link
sr: Наутилус веза

en: Nintendo64 ROM
sr: Нинтендо64 РОМ

en: ODA document
sr: ODA документ

en: OLE2 compound document storage
sr: ОЛЕ2 сједињени документ

en: Objective-C source code
sr: Објектни-C изворни ко̂д

en: OpenType font
sr: OpenType фонт

en: PBM image
sr: PBM слика

en: PCF font
sr: PCF фонт

en: PCM audio
sr: PCM звучни запис

en: PDF document
sr: PDF документ

en: PEF executable
sr: PEF извршна

en: PGP keys
sr: PGP кључ

en: PGP/MIME-encrypted message header
sr: ПГП/МИМЕ шифровано заглавље поруке

en: PHP script
sr: PHP скрипта

en: PKCS#12 certificate bundle
sr: PKCS#12 пакет сертификата

en: PNG image
sr: PNG слика

en: PNM image
sr: PNM слика

en: PPM image
sr: PPM слика

en: Palm OS database
sr: Palm OS база података

en: Pascal source code
sr: Паскал изворни ко̂д

en: Pathetic Writer document
sr: Документ Патетичног писца

en: Perl script
sr: Перл скрипта

en: Playlist
sr: Списак песама

en: PostScript document (gzip-compressed)
sr: Постскрипт документ (компресована gzip-ом)

en: Python bytecode
sr: Питонов бајт ко̂д

en: Python script
sr: Питон скрипта

en: Qt Designer file
sr: Qt Designer датотека

en: Quattro Pro spreadsheet
sr: Quattro Pro табеларни рачун

en: Quicken document
sr: Quicken документ

en: RAR archive
sr: РАР архива

en: README document
sr: ПРОЧИТАЈМЕ документ

en: RGB image
sr: RGB слика

en: RIFF audio
sr: RIFF звучни запис

en: RPM package
sr: RPM пакет

en: Ruby script
sr: Руби скрипта

en: Run Length Encoded bitmap
sr: РЛЕ битмапа

en: S/MIME file
sr: S/MIME датотека

en: SGI video
sr: SGI видео

en: SGML document
sr: SGML документ

en: SMS/Game Gear ROM
sr: SMS/Game Gear РОМ

en: SQL code
sr: SQL ко̂д

en: SUN Rasterfile image
sr: SUN растерска датотека

en: SV4 CPIO archive
sr: SV4 CPIO архива

en: Scheme source code
sr: Scheme изворни ко̂д

en: Scream Tracker 3 audio
sr: Scream Tracker 3 звучни запис

en: Scream Tracker audio
sr: Scream Tracker звучни запис

en: Scream Tracker instrument
sr: Scream Tracker инструмент

en: Setext document
sr: Setext документ

en: Shockwave Flash file
sr: Шоквејв Флеш датотека

en: Siag spreadsheet
sr: Siag табеларни прорачун

en: Speech document
sr: Speech документ

en: Speedo font
sr: Speedo фонт

en: Spreadsheet interchange document
sr: Документ за размену табеларних прорачуна

en: Stampede package
sr: Stampede пакет

en: StarCalc spreadsheet
sr: StarCalc табеларни прорачун

en: StarChart chart
sr: StarChart графикон

en: StarImpress presentation
sr: StarImpress презентација

en: StarMail email
sr: StarMail пошта

en: StarMath formula
sr: StarMath формула

en: StarWriter document
sr: StarWriter документ

en: StuffIt archive
sr: StuffIt архива

en: SunOS News font
sr: SunOS News фонт

en: TGIF document
sr: TGIF документ

en: TIFF image
sr: TIFF слика

en: Tcl script
sr: Tcl скрипта

en: TeX DVI document
sr: ТеХ ДВИ документ

en: TeX document
sr: ТеХ документ

en: TeX font
sr: ТеХ фонт

en: TeX font metrics
sr: ТеХ метрика фонта

en: TeXInfo document
sr: ТеХинфо документ

en: ToutDoux document
sr: ToutDoux документ

en: Troff ME input document
sr: Troff ME улазни документ

en: Troff MM input document
sr: Troff MM улазни документ

en: Troff MS input document
sr: Troff MS улазни документ

en: Troff document
sr: Troff документ

en: Troff document (with manpage macros)
sr: Troff документ (са макроима за ман странице)

en: TrueType font
sr: Трутајп фонт

en: ULAW (Sun) audio
sr: ULAW (Sun) звучни запис

en: UNIX-compressed file
sr: UNIX-компресована датотека

en: Unidata NetCDF document
sr: Unidata NetCDF документ

en: Usenet news message
sr: Порука са дискусионе групе

en: V font
sr: V фонт

en: VOC audio
sr: VOC звучни запис

en: VRML document
sr: VRML документ

en: Vivo video
sr: Vivo видео

en: WAIS source code
sr: WAIS изворни ко̂д

en: WAV audio
sr: WAV звучни запис

en: WML document
sr: WML документ

en: Wavelet video
sr: Wavelet видео

en: Windows BMP image
sr: Windows BMP слика

en: Windows cursor
sr: Виндуз курзор

en: WordPerfect document
sr: WordPerfect документ

en: WordPerfect/Drawperfect image
sr: WordPerfect/Drawperfect слика

en: X window image
sr: X прозор слика

en: X-Motif UIL table
sr: X-Motif UIL табела

en: XBEL bookmarks
sr: XBEL обележивачи

en: XFig image
sr: XFig слика

en: XHTML page
sr: XHTML страна

en: XSLT stylesheet
sr: Датотека са XSLT стилом

en: ZIP archive
sr: Зип архива

en: application log
sr: дневник програма

en: author list
sr: списак аутора

en: backup file
sr: резервна копија

en: block device
sr: блок уређај

en: bzip archive
sr: бзип архива

en: character device
sr: знаковни уређај

en: compound document
sr: сједињени документ

en: compound documents
sr: сједињени документи

en: desktop configuration file
sr: датотека за подешавања радне површи

en: detached OpenPGP signature
sr: одвојени ОпенПГП потпис

en: detached S/MIME signature
sr: одвојени S/MIME потпис

en: differences between files
sr: разлике међу датотекама

en: email headers
sr: заглавља е-порука

en: email message
sr: е-порука

en: empty document
sr: празан документ

en: encrypted message
sr: шифрована порука

en: enriched text document
sr: обогаћени текстуални документ

en: executable
sr: извршна

en: folder
sr: директоријум

en: font
sr: фонт

en: generic font file
sr: општа датотека фонта

en: gtar archive
sr: гтар архива

en: gzip archive
sr: гзип архива

en: help page
sr: страна помоћи

en: iPod firmware
sr: iPod програм

en: mail delivery report
sr: извештај доставе поруке

en: mail disposition report
sr: извештај слања поруке

en: mail system report
sr: извештај поштанског система

en: manual page (compressed)
sr: страна упутства (компресована)

en: message catalog
sr: каталог порука

en: message digest
sr: гомила порука

en: message in several formats
sr: поруке у више записа

en: mount point
sr: тачка прикључења

en: object code
sr: објектни ко̂д

en: packed font file
sr: пакована датотека са фонтом

en: partial email message
sr: делимична е-порука

en: pipe
sr: цев

en: plain text document
sr: обичан текстуални документ

en: profiler results
sr: резултати профилатора

en: program crash data
sr: подаци о кркљавини програма

en: raw CD image
sr: сирови отисак ЦД-а

en: reference to remote file
sr: референца на удаљену датотеку

en: rejected patch
sr: одбијена закрпа

note: Note: text/uri-list is reserved by the XDND protocol!
en: resource location
sr: путања ресурса

en: rich text document
sr: обогаћени текстуални документ

en: shared library
sr: дељена библиотека

en: shared library (la)
sr: дељена библиотека (la)

en: shell archive
sr: Архива љуске (SHAR)

en: shell script
sr: скрипта љуске

en: signed message
sr: потписана порука

en: socket
sr: сокет

en: stream of data (server push)
sr: проток података (гурање са сервера)

en: symbolic link
sr: симболичка веза

en: tar archive
sr: тар архива

en: tar archive (LZO-compressed)
sr: Tar архива (LZO-компресована)

en: tar archive (bzip-compressed)
sr: тar архива (bzip-компресована)

en: tar archive (compressed)
sr: тar архива (компресована)

en: tar archive (gzip-compressed)
sr: тar архива (gzip-компресована)

en: theme
sr: тема

en: translated messages (machine-readable)
sr: преведене поруке (машинама читљиво)

en: unknown
sr: непознато

en: ustar archive
sr: ustar архива

en: zoo archive
sr: zoo архива
