gnome-mime-data - en to da translation catalogue (369 entries)

en: 3D Studio image
da: 3D Studio-billede

en: AIFC audio
da: AIFC-lyd

en: AIFF audio
da: AIFC-lyd

en: AIFF/Amiga/Mac audio
da: AIFF/Amiga/Mac-lyd

en: ANIM animation
da: ANIM-animation

en: AR archive
da: AR-arkiv

en: ARJ archive
da: ARJ-arkiv

en: AVI video
da: AVI-video

en: AWK script
da: AWK-program

en: AbiWord document
da: AbiWord-dokument

en: Ada source code
da: Ada-kildekode

en: Adobe FrameMaker font
da: Adobe FrameMaker-skrifttype

en: Adobe Illustrator document
da: Adobe Illustrator-dokument

en: Adobe font metrics
da: Adobe skrifttypefil

en: Amiga SoundTracker audio
da: Amiga SoundTracker-lyd

en: Andrew Toolkit inset
da: Andrew Toolkit indsæt

en: Applix Graphics image
da: Applix Graphics-billede

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
da: Applix Spreadsheets-regneark

en: Applix Words document
da: Applix Words-dokument

en: AutoCAD image
da: AutoCAD-billede

en: AutoDesk FLIC animation
da: AutoDesk FLIC-animation

en: BCPIO document
da: BCPIO-dokument

en: BDF font
da: BDF-skrifttype

en: Bibtex bibliographic data
da: Bibtex-litteraturdata

en: BitTorrent seed file
da: BitTorrent-frøfil

en: Blender scene
da: Blender-scene

en: C shell script
da: C-skalprogram

en: C source code
da: C-kildekode

en: C source code header
da: C-inkluderingskildekode

en: C# source code
da: C#-kildekode

en: C++ source code
da: C++-kildekode

en: C++ source code header
da: C++-inkluderingskildekode

en: CCITT G3 fax
da: CCITT G3-fax

en: CGI script
da: CGI-program

en: CMU raster image
da: CMU-rasterbillede

en: CPIO archive
da: CPIO-arkiv

en: CPIO archive (gzip-compressed)
da: CPIO-arkiv (gzip-komprimeret)

en: Cascading Style Sheet
da: CSS-stilark

en: Commodore 64 audio
da: Commodore 64-lyd

en: Computer Graphics Metafile
da: Computer Graphics Metafile-billede

en: Corel Draw drawing
da: Corel Draw-tegning

en: DCL script
da: DCL-program

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
da: DER/PEM/Netscape-encoded X.509-certifikat

en: DOS font
da: DOS-skrifttype

en: DOS/Windows executable
da: DOS/Windows-kørbar

en: DSSSL document
da: DSSSL-dokument

en: DXF vector image
da: DXF-vektorbillede

en: Debian package
da: Debianpakke

en: Device Independant Bitmap
da: Enhedsuafhængigt billede

en: Dia diagram
da: Dia-diagram

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
da: Digital Imaging and Communications in Medicine-billede

en: Digital Moving Picture Exchange image
da: Digital Moving Picture Exchange-billede

en: DjVu image
da: DjVu-billede

en: Dolby Digital audio
da: Dolby Ditital-lyd

en: Dreamcast ROM
da: Dreamcast-rom

en: Egon Animator animation
da: Egon Animator-animation

en: Emacs Lisp source code
da: Emacs Lisp-kildekode

en: Encapsulated PostScript image
da: Encapsulated PostScript-billede

en: Enlightenment theme
da: Enlightenment-tema

en: FLAC audio
da: FLAC-lyd

en: FastTracker II audio
da: FastTracker II-lyd

en: FlashPix image
da: FlashPix-billede

en: Flexible Image Transport System
da: FlashPix-billedtransportsystem

en: Fortran source code
da: Fortran-kildekode

en: FrameMaker MIF document
da: FrameMaker MIF-dokument

en: G3 fax image
da: G3-faxbillede

en: GIF image
da: GIF-billede

en: GIMP image
da: GIMP-billede

en: GIMP image (compressed)
da: GIMP-billede (komprimeret)

en: GMC link
da: GMC-henvisning

en: GNU Oleo spreadsheet
da: GNU Oleo-regneark

en: GNU mail message
da: GNU-postmeddelelse

en: GTK configuration
da: GTK-konfiguration

en: GTKtalog catalog
da: GTKtalog-katalog

en: Game Boy ROM
da: Game Boy-rom

en: Genesis ROM
da: Genesis-rom

en: Glade project
da: Glade-projekt

en: GnuCash spreadsheet
da: GnuCash-regneark

en: Gnumeric spreadsheet
da: Gnumeric-regneark

en: Graphite scientific graph
da: Graphite-videnskabelig graf

en: HDF document
da: HDF-dokument

en: HP Printer Control Language file
da: HP Printer Control Language-fil

en: HTML page
da: HTML-side

en: Haskell source code
da: Haskell-kildekode

en: IDL document
da: IDL-dokument

en: IEF image
da: IEF-billede

en: IFF image
da: IFF-billede

en: ILBM image
da: ILBM-billede

en: ISI video
da: ISI-video

en: Impulse Tracker audio
da: Impulse Tracker-lyd

en: JBuilder project
da: JBuilder-projekt

en: JNG image
da: JNG-billede

en: JPEG image
da: JPEG-billede

en: JPEG-2000 image
da: JPEG2000-billede

en: Java archive
da: Java-arkiv

en: Java byte code
da: Java-bytekode

en: Java class
da: Java-klasse

en: Java source code
da: Java-kildekode

en: JavaScript program
da: JavaScript-program

en: KChart chart
da: KChart-diagram

en: KFormula formula
da: KFormula-formel

en: KIllustrator drawing
da: KIllustrator-tegning

en: KPovModeler scene
da: KPovModeler-scene

en: KPresenter presentation
da: KPresenter-præsentation

en: KSpread spreadsheet
da: KSpread-regneark

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
da: KSpread-regneark (krypteret)

en: KWord document
da: KWord-dokument

en: KWord document (encrypted)
da: KWord-dokument (krypteret)

en: Karbon14 drawing
da: Karbon14-tegning

en: Kivio flowchart
da: Kivio-rutediagram

en: Kontour drawing
da: Kontour-tegning

en: Korn shell script
da: Korn-skalprogram

en: Krita document
da: Krita-dokument

en: Kugar document
da: Kugar-dokument

en: LHA archive
da: LHA-arkiv

en: LHZ archive
da: LHZ-arkiv

en: LIBGRX font
da: LIBGRX-skrifttype

en: LZO archive
da: LZO-arkiv

en: LightWave object
da: LightWave-objekt

en: LightWave scene
da: LightWave-scene

en: Linux PSF console font
da: Linux PSF-konsolskrifttype

en: Literate haskell source code
da: Literate Haskell-kildekode

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
da: Lotus 1-2-3-regneark

en: Lotus AmiPro document
da: Lotus AmiPro-dokument

en: LyX document
da: LyX-dokument

en: MIDI audio
da: MIDI-lyd

en: MNG animation
da: MNG-animation

en: MP3 ShoutCast playlist
da: MP3 ShoutCast-afspilningsliste

en: MP3 audio
da: MP3-lyd

en: MP3 audio (streamed)
da: MP3-lyd (strøm)

en: MP3 playlist
da: MP3-afspilningsliste

en: MPEG video
da: MPEG-video

en: MSX ROM
da: MSX-rom

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
da: Macintosh AppleDouble-kodet fil

en: Macintosh BinHex-encoded file
da: Macintosh BinHex-kodet fil

en: Macintosh MacBinary file
da: Macintosh MacBinary-fil

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
da: Macintosh Quickdraw/PICT-tegning

en: Macintosh StuffIt archive
da: Macintosh StuffIt-arkiv

en: MagicPoint presentation
da: MagicPoint-præsentation

en: Makefile
da: Bygningsfil

en: MathML document
da: MathML-dokument

en: Matroska video
da: Matroska-video

en: Microsoft ASF video
da: Microsoft ASF-video

en: Microsoft AVI video
da: Microsoft AVI-video

en: Microsoft Excel spreadsheet
da: Microsoft Excel-regneark

en: Microsoft Office drawing
da: Microsoft Office-tegning

en: Microsoft PowerPoint presentation
da: Microsoft PowerPoint-præsentation

en: Microsoft WMF file
da: Microsoft WMF-fil

en: Microsoft WMV video
da: Microsoft WMV-video

en: Microsoft Windows icon
da: Microsoft Windows-ikon

en: Microsoft Word document
da: Microsoft Word-dokument

en: Microsoft Write document
da: Microsoft Write-dokument

en: Mozilla bookmarks
da: Mozilla-bogmærker

en: NES ROM
da: NES-rom

en: Nautilus link
da: Nautilus-henvisning

en: Netscape bookmarks
da: Netscape-bogmærker

en: Nintendo64 ROM
da: Nintendo64-rom

en: Nullsoft video
da: Nullsoft-video

en: ODA document
da: ODA-dokument

en: OLE2 compound document storage
da: OLE2-sammensat dokument-lager

en: Objective-C source code
da: Objektiv C-kildekode

en: Ogg Vorbis audio
da: Ogg Vorbis-lyd

en: OpenOffice.org Calc spreadsheet
da: OpenOffice.org Calc-regneark

en: OpenOffice.org Calc spreadsheet template
da: OpenOffice.org Calc-regnearksskabelon

en: OpenOffice.org Draw drawing
da: OpenOffice.org Draw-tegning

en: OpenOffice.org Draw drawing template
da: OpenOffice.org Draw-tegningsskabelon

en: OpenOffice.org Impress presentation
da: OpenOffice.org Impress-præsentation

en: OpenOffice.org Impress presentation template
da: OpenOffice.org Impress-præsentationsskabelon

en: OpenOffice.org Math formula
da: OpenOffice.org Math-formel

en: OpenOffice.org Writer document
da: OpenOffice.org Writer-dokument

en: OpenOffice.org Writer document template
da: OpenOffice.org Writer-dokumentskabelon

en: OpenOffice.org Writer global document
da: OpenOffice.org Writer-globalt dokument

en: OpenType font
da: OpenType-skrifttype

en: PCF font
da: PCF-skrifttype

en: PCM audio
da: PCM-lyd

en: PDF document
da: PDF-dokument

en: PEF executable
da: PEF-kørbar

en: PGN chess game
da: PGN-skakspil

en: PGP keys
da: PGP-nøgler

en: PGP message
da: PGP-meddelelse

en: PGP/MIME-encrypted message header
da: PGP/MIME-krypteret meddelelseshoved

en: PHP script
da: PHP-program

en: PKCS#12 certificate bundle
da: PKCS#12-certifikatsbundt

en: PNG image
da: PNG-billede

en: PNM image
da: PNM-billede

en: Palm OS database
da: Palm OS-database

en: Palmpilot database/document
da: Palmpilot-database/dokument

en: Pascal source code
da: Pascal-kildekode

en: Pathetic Writer document
da: Pathetic Writer-dokument

en: Perl script
da: Perl-program

en: PhotoCD image
da: PhotoCD-billede

en: Photoshop image
da: Photoshop-billede

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Portable Bitmap File Format
da: Portable Bitmap-filformat

en: Portable Graymap File Format
da: Portable Graymap-filformat

en: Portable Pixmap File Format
da: Portable Pixmap-filformat

en: PostScript document
da: PostScript-dokument

en: PostScript document (gzip-compressed)
da: PostScript-dokument (gzip-komprimeret)

en: Python bytecode
da: Python-bytekode

en: Python script
da: Python-program

en: Qt Designer file
da: Qt Designer-fil

en: Qt Meta Object file
da: Qt Meta Object-fil

en: Quattro Pro spreadsheet
da: Quattro Pro-regneark

en: QuickTime video
da: QuickTime-video

en: Quicken document
da: Quicken-dokument

en: RAR archive
da: RAR-arkiv

en: RDF Site Summary
da: RDF-sidesammendrag

en: README document
da: README-dokument

en: RGB image
da: RGB-billede

en: RIFF audio
da: RIFF-lyd

en: RPM package
da: RPM-pakke

en: RealAudio broadcast
da: RealAudio-udsendelse

en: RealAudio/Video document
da: RealAudio/Video-dokument

en: RealVideo video
da: RealVideo-video

en: Resource Description Framework (RDF) file
da: RDF-fil

en: Rich Text Format
da: Rigt tekst-dokument

en: Ruby script
da: Ruby-program

en: Run Length Encoded bitmap
da: RLE-billede

en: S/MIME file
da: S/MIME-fil

en: SGI video
da: SGI-video

en: SGML document
da: SGML-dokument

en: SMS/Game Gear ROM
da: SMS/Game Gear-rom

en: SQL code
da: SQL-kode

en: SUN Rasterfile image
da: SUN-rasterbillede

en: SV4 CPIO archive
da: SV4 CPIO-arkiv

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
da: SV4 CPIO-arkiv (med CRC)

en: Scheme source code
da: Scheme-kildekode

en: Scream Tracker 3 audio
da: Scream Tracker 3-lyd

en: Scream Tracker audio
da: Scream Tracker-lyd

en: Scream Tracker instrument
da: Scream Tracker-instrument

en: Setext document
da: Setext-dokument

en: Shockwave Flash file
da: Shockwave Flash-fil

en: Siag spreadsheet
da: Siag-regneark

en: Silicon Graphics IRIS image
da: Silicon Graphics IRIS-billede

en: Speech document
da: Speech-dokument

en: Speedo font
da: Speedo-skrifttype

en: Spreadsheet interchange document
da: Regnearksudvekslingsdokument

en: Stampede package
da: Stampede-pakke

en: StarCalc spreadsheet
da: StarCalc-regneark

en: StarChart chart
da: StarChart-diagram

en: StarDraw drawing
da: StarDraw-tegning

en: StarImpress presentation
da: StarImpress-præsentation

en: StarMail email
da: StarMail-e-brev

en: StarMath formula
da: StarMath-formel

en: StarWriter document
da: StarWriter-dokument

en: SunOS News font
da: SunOS News-skrifttype

en: TGIF document
da: TGIF-dokument

en: TIFF image
da: TIFF-billede

en: TarGA image
da: TarGA-billede

en: Tcl script
da: Tcl-program

en: TeX DVI document
da: TeX DVI-dokument

en: TeX document
da: TeX-dokument

en: TeX font
da: TeX-skrifttype

en: TeX font metrics
da: TeX-skrifttypeinformation

en: TeXInfo document
da: TeXInfo-dokument

en: ToutDoux document
da: ToutDoux-dokument

en: Troff ME input document
da: Troff ME inddata-dokument

en: Troff MM input document
da: Troff MM inddata-dokument

en: Troff MS input document
da: Troff MS inddata-dokument

en: Troff document
da: Troff-dokument

en: Troff document (with manpage macros)
da: Troff-dokument (med manualsidemakroer)

en: TrueType font
da: TrueType-skrifttype

en: Truevision Targa image
da: Truevision Targa-billede

en: ULAW (Sun) audio
da: ULAW (Sun)-lyd

en: UNIX-compressed file
da: UNIX-komprimeret fil

en: Unidata NetCDF document
da: Unidata NetCDF-dokument

en: Usenet news message
da: Usenet-nyhedsmeddelelse

en: V font
da: V-skrifttype

en: VOC audio
da: VOC-lyd

en: VRML document
da: VRML-dokument

en: Vivo video
da: Vivo-video

en: WAIS source code
da: WAIS-kildekode

en: WAV audio
da: WAV-lyd

en: WML document
da: WML-dokument

en: Wavelet video
da: Wavelet-video

en: Windows BMP image
da: Windows BMP-billede

en: Windows cursor
da: Windows-markør

en: WordPerfect document
da: WordPerfect-dokument

en: WordPerfect/Drawperfect image
da: WordPerfect/Drawperfect-billede

en: X BitMap image
da: X BitMap-billede

en: X PixMap image
da: X PixMap-billede

en: X window image
da: X-billede

en: X-Motif UIL table
da: X-Motif UIL-tabel

en: XBEL bookmarks
da: XBEL-bogmærker

en: XFig image
da: XFig-billede

en: XHTML page
da: XHTML-side

en: XML Metadata Interchange file
da: XML-metadataudvekslingsfil

en: XSL Formating Object file
da: XML-formateringsobjektfil

en: XSLT stylesheet
da: XSLT-stilark

en: ZIP archive
da: ZIP-arkiv

en: active server page
da: aktiv serverside

en: application log
da: programlog

en: author list
da: forfatterliste

en: backup file
da: sikkerhedskopi

en: block device
da: blokenhed

en: bzip archive
da: bzip-arkiv

en: character device
da: tegnenhed

en: compound document
da: sammensat dokument

en: compound documents
da: sammensatte dokumenter

en: dBASE document
da: dBASE-dokument

en: desktop configuration file
da: skrivebordskonfigurationsfil

en: detached OpenPGP signature
da: frigjort OpenPGP-signatur

en: detached S/MIME signature
da: frigjort S/MIME-signatur

en: differences between files
da: forskel mellem filer

en: directory information file
da: mappeinformationsfil

en: document type definition
da: dokumenttypedefinition

en: eXtensible Markup Language document
da: eXtensible Markup Language-dokument

en: electronic business card
da: elektronisk visitkort

en: email headers
da: posthoveder

en: email message
da: postmeddelelse

en: empty document
da: tomt dokument

en: encrypted message
da: krypteret meddelelse

en: enriched text document
da: beriget tekstdokument

en: executable
da: kørbar

en: folder
da: mappe

en: font
da: skrifttype

en: generic font file
da: general skrifttypefil

en: gtar archive
da: gtar-arkiv

en: gzip archive
da: gzip-arkiv

en: help page
da: hjælpeside

en: iCalendar file
da: iCalendar-fil

en: iPod firmware
da: iPod-styreprogram

en: mail delivery report
da: postleveringsrapport

en: mail disposition report
da: postdisponeringsrapport

en: mail system report
da: postsystemrapport

en: manual page (compressed)
da: manualside (komprimeret)

en: message catalog
da: meddelelseskatalog

en: message digest
da: meddelelsessammendrag

en: message in several formats
da: meddelelse i flere formater

en: message translation template
da: meddelselsoversættelsesskabelon

en: mount point
da: monteringspunkt

en: object code
da: objektkode

en: packed font file
da: pakket skrifttypefil

en: partial email message
da: delvis postmeddelelse

en: pipe
da: datakanal

en: plain text document
da: ren tekst-dokument

en: profiler results
da: profileringsresultater

en: program crash data
da: programnedbrudsdata

en: raw CD image
da: rå CD-aftryk

en: reference to remote file
da: reference til fjern fil

en: rejected patch
da: afvist tekstlap

en: resource location
da: resurseplacering

en: rich text document
da: rig tekst-dokument

en: scalable SVG image
da: skalérbart SVG-billede

en: shared library
da: delt bibliotek

en: shared library (la)
da: delt bibliotek (la)

en: shell archive
da: skalarkiv

en: shell script
da: skalprogram

en: signed message
da: signeret meddelelse

en: socket
da: sokkel

en: software author credits
da: bidragydere

en: software installation instructions
da: installationsinstruktioner

en: software license terms
da: programlicens

en: stream of data (server push)
da: datastrøm (server-skubbet)

en: symbolic link
da: symbolsk henvisning

en: tar archive
da: tar-arkiv

en: tar archive (LZO-compressed)
da: tar-arkiv (LZO-komprimeret)

en: tar archive (bzip-compressed)
da: tar-arkiv (bzip-komprimeret)

en: tar archive (compressed)
da: tar-arkiv (komprimeret)

en: tar archive (gzip-compressed)
da: tar-arkiv (gzip-komprimeret)

en: text document (with comma-separated values)
da: tekst dokument (med komma-adskilte værdier)

en: text document (with tab-separated values)
da: tekst dokument (med tabulator-adskilte værdier)

en: theme
da: tema

en: translated messages
da: oversatte meddelelser

en: translated messages (machine-readable)
da: oversatte meddelelser (maskinlæsbare)

en: unknown
da: ukendt

en: ustar archive
da: ustar-arkiv

en: vCalendar interchange file
da: vCalendar-udvekslingsfil

en: zoo archive
da: zoo-arkiv
