scrollkeeper 0.3.15-pre1 - en to sv translation catalogue (194 entries)

en: Usage: scrollkeeper-install [-n] [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER_DB_DIR>] <OMF FILE>
sv: Användning: scrollkeeper-install [-n] [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER-DATABASKAT>] <OMF-FIL>

en: Could not create database.  Aborting install.
sv: Kunde inte skapa databas. Avbryter installation.

en: Registering %s
sv: Registrerar %s

en: Unable to register %s
sv: Kan inte registrera %s

en: Usage: scrollkeeper-preinstall [-n] <DOC FILE> <OMF FILE> <NEW OMF FILE>
sv: Användning: scrollkeeper-preinstall [-n] <DOKUMENTFIL> <OMF-FIL> <NY OMF-FIL>

en: Unable to update URL in OMF file %s.  Copying OMF file unchanged.
sv: Kan inte uppdatera URL i OMF-filen %s. Kopierande OMF-fil oförändrad.

en: Usage: scrollkeeper-uninstall [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER_DB_DIR>] <OMF FILE>
sv: Användning: scrollkeeper-uninstall [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER-DATABASKAT>] <OMF-FIL>

en: Unregistering %s
sv: Avregistrerar %s

en: Usage: %s [-n] [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER_DB_DIR>] [-o <OMF_DIR>]
sv: Användning: %s [-n] [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER-DATABASKATALOG>] [-o <OMF-KATALOG>]

en: %s: warning: %s overrides %s
sv: %s: varning: %s åsidosätter %s

en: Could not create database.  Aborting update.
sv: Kunde inte skapa databas. Avbryter uppdatering.

en: %s: %s: is not a directory
sv: %s: %s: är inte en katalog

en: Updating %s
sv: Uppdaterar %s

en: Unable to complete update.  Could not register %s
sv: Kan inte färdigställa uppdatering. Kunde inte registrera %s

en: Cannot stat %s
sv: Kan inte ta status på %s

en: Owner of %s is not the current user
sv: Ägaren till %s är inte den aktuella användaren

en: Wrong permissions for %s
sv: Felaktiga rättigheter för %s

en: Unknown error on directory creation of %s (%s)
sv: Okänt fel vid skapande av katalogen %s (%s)

en: Unable to determine username.
sv: Kan inte avgöra användarnamn.

en: Cannot open temporary file.
sv: Kan inte öppna temporär fil.

en: %s: Cannot open temp file: %s
sv: %s: Kan inte öppna temporär fil: %s

en: Usage: %s [-v] <LOCALE> <CATEGORY TREE FILE NAME>
sv: Användning: %s [-v] <LOKAL> <KATEGORITRÄDETS FILNAMN>

en: No Content List for this locale.
sv: Ingen innehållslista för denna lokal.

en: %s: out of memory: %s
sv: %s: slut på minne: %s

en: OMF validation error: %s
sv: OMF-valideringsfel: %s

en: TOC file does not exist, is not readable, or is not well-formed XML: %s
sv: TOC-filen finns inte, är inte läsbar, eller är inte korrekt XML: %s

en: OMF file does not exist, is not readable, or is not well-formed XML: %s
sv: OMF-filen finns inte, är inte läsbar, eller är inte korrekt XML: %s

en: Could not parse ScrollKeeper-OMF DTD: %s
sv: Kunde inte tolka Scrollkeeper-OMF DTD: %s

en: OMF file [%s] does not validate against ScrollKeeper-OMF DTD: %s
sv: OMF-filen [%s] validerar inte mot ScrollKeeper-OMF DTD: %s

note: This should not happen
en: Failed to locate an <OMF> element.
sv: Misslyckades med att lokalisera ett <OMF>-element.

note: This should not happen
en: <OMF> node has no children.
sv: <OMF>-noden har inga barn.

en: Content list file does not exist, is not readable, or is not well-formed XML: %s
sv: Innehållslistefil finns inte, är inte läsbar, eller är inte korrekt XML: %s

en: Extended content list file does not exist, is not readable, or is not well-formed XML: %s
sv: Utökad innehållslistefil finns inte, är inte läsbar, eller är inte korrekt XML: %s

en: wrong content list file %s
sv: felaktig fil med innehållslista %s

en: wrong extended content list file %s
sv: felaktig fil med utökad innehållslista %s

en: %s missing
sv: %s saknas

en: cannot create temporary file %s
sv: kan inte skapa temporär fil %s

en: Could not create directory %s : %s
sv: Kunde inte skapa katalogen %s: %s

en: OMF file was not well-formed.
sv: OMF-filen var inte korrekt.

en: Could not find root element of OMF file.
sv: Kunde inte hitta rotelementet i OMF-filen.

en: Root element of OMF file is not <omf>.
sv: Rotelementet i OMF-filen är inte <omf>.

en: OMF file does not have <resource> element.
sv: OMF-filen har inte <resource>-element.

en: Usage: scrollkeeper-extract <xml file> <stylesheet 1> <output file 1> <stylesheet 2> <output file 2> ...
sv: Användning: scrollkeeper-extract <xml-fil> <stilmall 1> <utdatafil 1> <stilmall 2> <utdatafil 2> ...

en: Unrecognized file type: %s
sv: Okänd filtyp: %s

en: 3D Modelling
sv: 3D-modellering

en: 3D Rendering
sv: 3D-rendering

en: Accessibility
sv: Tillgänglighet

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: Amusement
sv: Underhållning

en: Analysis
sv: Analys

en: Applets
sv: Panelprogram

en: Applications
sv: Program

en: Arcade
sv: Arkad

en: Archiving
sv: Arkivering

en: Arts
sv: Konst

en: Astronomy
sv: Astronomi

en: Astrophysics
sv: Astrofysik

en: Backups
sv: Säkerhetskopior

en: Biology
sv: Biologi

en: Board
sv: Bräde

en: Build Tools
sv: Byggverktyg

en: CD Mastering
sv: CD-skapande

en: CLI
sv: Konsollbaserade

en: Calculating
sv: Beräkning

en: Calendar
sv: Kalender

en: Capture
sv: Fångande

en: Chat
sv: Chatt

en: Chemistry
sv: Kemi

en: Clock
sv: Klocka

en: Clocks
sv: Klockor

en: Code Generators
sv: Kodgeneratorer

en: Compression
sv: Komprimering

en: Computer Science
sv: Datavetenskap

en: Config Files
sv: Konfigurationsfiler

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration Tools
sv: Konfigurationsverktyg

en: Conversion
sv: Omvandling

en: Core Desktop
sv: Kärnskrivbordet

en: Cryptography
sv: Kryptografi

en: Data Processing
sv: Databehandling

en: Database
sv: Databas

en: Databases
sv: Databaser

en: Debuggers
sv: Felsökare

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop Preferences
sv: Skrivbordsinställningar

en: Development
sv: Utveckling

en: Development Tools
sv: Utvecklingsverktyg

en: Display
sv: Visning

en: Distributions
sv: Distributioner

en: Drawing
sv: Ritande

en: Editing
sv: Redigering

en: Education
sv: Undervisning

en: Email
sv: E-post

en: English
sv: Engelska

en: Environments
sv: Miljöer

en: Fighting
sv: Kampsport

en: File Sharing
sv: Fildelning

en: File Utilities
sv: Filverktyg

en: Filesystems
sv: Filsystem

en: Financial
sv: Ekonomi

en: Firewall
sv: Brandvägg

en: First Person Shooters
sv: FPS

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: GUI
sv: Grafiska

en: Games
sv: Spel

en: General
sv: Allmänt

en: Genetics
sv: Genetik

en: Graphics
sv: Grafik

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: IDEs
sv: IDE:er

en: Input Devices
sv: Inmatningsenheter

en: Internet Phone
sv: IP-telefoni

en: Introductory
sv: Introduktion

en: Intrusion Detection
sv: Intrångsupptäckt

en: Kernels
sv: Kärnor

en: Language
sv: Språk

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Licenses
sv: Licenser

en: Local
sv: Lokal

en: Login Managers
sv: Inloggningshanterare

en: Math
sv: Matematik

en: Maths
sv: Matematik

en: Messaging
sv: Meddelande

en: Monitors
sv: Övervakare

en: Music
sv: Musik

en: Network
sv: Nätverk

en: Networking
sv: Nätverk

en: News
sv: Diskussionsgrupper

en: Office
sv: Kontor

en: Other
sv: Annat

en: Package Management
sv: Pakethantering

en: Packaging
sv: Paketering

en: Physics
sv: Fysik

en: Players
sv: Spelare

en: Plotting
sv: Grafritande

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Printing
sv: Utskrift

en: Profiling
sv: Profilering

en: Programming
sv: Programmering

en: Programs
sv: Program

en: Publishing
sv: Publicering

en: Puzzles
sv: Gåtor

en: Recording
sv: Inspelning

en: Remote
sv: Fjärr

en: Role-Playing
sv: Rollspel

en: Science
sv: Vetenskap

en: Scientific
sv: Vetenskapligt

en: Screensavers
sv: Skärmsläckare

en: Security
sv: Säkerhet

en: Services
sv: Tjänster

en: Settings
sv: Inställningar

en: Simulation
sv: Simulering

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound and Video
sv: Ljud och video

en: Speech
sv: Tal

en: Storage
sv: Lagring

en: Strategy
sv: Strategi

en: System Administration
sv: Systemadministration

en: System Calls
sv: Systemanrop

en: System Tools
sv: Systemverktyg

en: Technology
sv: Teknik

en: Terminals
sv: Terminaler

en: Testing
sv: Test

en: Text Editors
sv: Textredigerare

en: Text Utilities
sv: Textverktyg

en: Tutorials
sv: Guider

en: User Guides
sv: Användarguider

en: Users
sv: Användare

en: Utilities
sv: Verktyg

en: Utility
sv: Verktyg

en: Version Control
sv: Versionshantering

en: Video Conferencing
sv: Videokonferens

en: Viewing
sv: Visande

en: Visualisation
sv: Visualisering

en: Web
sv: Webb

en: Web Publishing
sv: Webbpublicering

en: White Papers
sv: Beskrivningar

en: Window Managers
sv: Fönsterhanterare

en: Word Processing
sv: Ordbehandling

en: Invalid category file.
sv: Ogiltig kategorifil.

en: Usage: scrollkeeper-tree-separate <tree file> <output directory>
sv: Användning: scrollkeeper-tree-separate <trädfil> <utdatakatalog>

en: File does not contain well-formed XML
sv: Filen innehåller inte korrekt XML

en: tree separation failed
sv: trädseparering misslyckades

en: Unable to create localized category file: %s
sv: Kan inte skapa lokaliserad kategorifil: %s

en: Creating localized category file: %s
sv: Skapar lokaliserad kategorifil: %s

en: Unable to create all localized category files.
sv: Kan inte skapa alla lokaliserade kategorifiler.

en: Cannot create temporary file: %s : %s
sv: Kan inte skapa temporär fil: %s: %s

en: Cannot read file: %s : %s
sv: Kan inte läsa fil: %s: %s

en: Document is not well-formed XML: %s
sv: Dokumentet är inte korrekt XML: %s

en: Cannot stat file: %s : %s
sv: Kan inte ta status på fil: %s: %s

en: Cannot apply stylesheet to document of type: %s
sv: Kan inte tillämpa stilmall på dokument av typen: %s

en: Cannot open output file: %s : %s
sv: Kan inte öppna utdatafil: %s: %s

en: Cannot stat stylesheet file: %s : %s
sv: Kan inte ta status på stilmallsfil: %s: %s

en: Usage: %s
sv: Användning: %s
