scrollkeeper 0.3.15-pre1 - en to da translation catalogue (200 entries)

en: Usage: scrollkeeper-install [-n] [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER_DB_DIR>] <OMF FILE>
da: Brug: scrollkeeper-install [-n] [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER-DBMAPPE>] <OMF-FIL>

en: Could not create database.  Aborting install.
da: Kunne ikke oprette database. Afbryder installation.

en: Registering %s
da: Registrerer %s

en: Unable to register %s
da: Kunne ikke registrere %s

en: Usage: scrollkeeper-preinstall [-n] <DOC FILE> <OMF FILE> <NEW OMF FILE>
da: Brug: scrollkeeper-preinstall [-n] <DOKUMENTFIL> <OMF-FIL> <NY OMF-FIL>

en: Unable to update URL in OMF file %s.  Copying OMF file unchanged.
da: Kunne ikke opdatere URL i OMF-filen %s. Kopierer OMF-fil unændret.

en: Usage: scrollkeeper-uninstall [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER_DB_DIR>] <OMF FILE>
da: Brug: scrollkeeper-uninstall [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER-DBMAPPE>] <OMF-FIL>

en: Unregistering %s
da: Afregistrerer %s

en: Usage: %s [-n] [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER_DB_DIR>] [-o <OMF_DIR>]
da: Brug: %s [-n] [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER-DBMAPPE>] [-o <OMF-MAPPE>]

en: %s: warning: %s overrides %s
da: %s: advarsel: %s lægger sig i stedet for %s

en: Could not create database.  Aborting update.
da: Kunne ikke oprette database. Afbryder opdatering.

en: %s: %s: is not a directory
da: %s: %s: er ikke en mappe

en: Updating %s
da: Opdaterer %s

en: Unable to complete update.  Could not register %s
da: Kunne ikke fuldføre opdatering. Kunne ikk registrere %s

en: Cannot stat %s
da: Kan ikke få oplysninger om filen %s

en: Owner of %s is not the current user
da: Ejeren af %s er ikke den aktuelle bruger

en: Wrong permissions for %s
da: Forkerte rettigheder for %s

en: Unknown error on directory creation of %s (%s)
da: Ukendt fejl ved oprettelse af mappen %s (%s)

en: Unable to determine username.
da: Kan ikke bestemme brugernavn.

en: Cannot open temporary file.
da: Kan ikke åbne midlertidig fil.

en: %s: Cannot open temp file: %s
da: %s: Kan ikke åbne midlertidig fil: %s

en: Usage: %s [-v] <LOCALE> <CATEGORY TREE FILE NAME>
da: Brug: %s [-v] <REGION> <KATEGORI TRÆ-FILNAVN>

en: No Content List for this locale.
da: Ingen indholdsliste for denne region.

en: %s: out of memory: %s
da: %s: ikke mere hukommelse: %s

en: OMF validation error: %s
da: OMF-valideringsfejl: %s

en: TOC file does not exist, is not readable, or is not well-formed XML: %s
da: Indholdsfortegnelsesfil eksisterer ikke, kan ikke læses eller er ikke korrekt udformet XML: %s

en: OMF file does not exist, is not readable, or is not well-formed XML: %s
da: OMF-fil eksisterer ikke, kan ikke læses eller er ikke korrekt udformet XML: %s

en: Could not parse ScrollKeeper-OMF DTD: %s
da: Kunne ikke fortolke ScrollKeeper-OMF DTD: %s

en: OMF file [%s] does not validate against ScrollKeeper-OMF DTD: %s
da: OMF-filen [%s] validerer ikke mod ScrollKeeper-OMF DTD: %s

note: This should not happen
en: Failed to locate an <OMF> element.
da: Kunne ikke finde et <OMF>-element.

note: This should not happen
en: <OMF> node has no children.
da: <OMF>-element har ingen afkom.

en: Content list file does not exist, is not readable, or is not well-formed XML: %s
da: Indholdslistefil eksisterer ikke, kan ikke læses eller er ikke korrekt udformet XML: %s

en: Extended content list file does not exist, is not readable, or is not well-formed XML: %s
da: Udvidet indholdsliste-fil eksisterer ikke, kan ikke læses eller er ikke korrekt udformet XML: %s

en: wrong content list file %s
da: forkert indholdslistefil %s

en: wrong extended content list file %s
da: forkert udvidet indholdsliste-fil %s

en: %s missing
da: %s mangler

en: cannot create temporary file %s
da: kan ikke oprette midlertidig fil %s

en: Could not create directory %s : %s
da: Kunne ikke oprette mappen %s: %s

en: OMF file was not well-formed.
da: OMF-fil var ikke korrekt udformet.

en: Could not find root element of OMF file.
da: Kunne ikke finde rodelementet for OMF-fil.

en: Root element of OMF file is not <omf>.
da: Rodelement i OMF-fil er ikke <omf>.

en: OMF file does not have <resource> element.
da: OMF-fil har ikke et <resource>-element.

en: Usage: scrollkeeper-extract <xml file> <stylesheet 1> <output file 1> <stylesheet 2> <output file 2> ...
da: Brug: scrollkeeper-extract <xml-fil> <stilark 1> <uddatafil 1> <stilark 2> <uddatafil 2> ...

en: Unrecognized file type: %s
da: Ukendt filtype: %s

en: 3D Modelling
da: 3D-modellering

en: 3D Rendering
da: 3D-rendering

en: ADA
da: Ada

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Accessories
da: Tilbehør

en: Amusement
da: Underholdning

en: Analysis
da: Analyse

en: Applets
da: Panelprogrammer

en: Applications
da: Programmer

en: Arcade
da: Arkade

en: Archiving
da: Arkivering

en: Arts
da: Kunst

en: Astronomy
da: Astronomi

en: Astrophysics
da: Astrofysik

en: Backups
da: Sikkerhedskopiering

en: Biology
da: Biologi

en: Board
da: Brætspil

en: Build Tools
da: Byggeværktøjer

en: CD Mastering
da: Cd-udarbejdelse

en: CLI
da: Kommandolinje

en: Calculating
da: Beregning

en: Calendar
da: Kalender

en: Capture
da: Optagning

en: Chemistry
da: Kemi

en: Clock
da: Ur

en: Clocks
da: Ure

en: Code Generators
da: Kodegeneratorer

en: Compression
da: Komprimering

en: Computer Science
da: Datalogi

en: Config Files
da: Konfigurationsfiler

en: Configuration
da: Konfigurering

en: Configuration Tools
da: Konfigureringsværktøjer

en: Conversion
da: Konvertering

en: Core Desktop
da: Grundskrivebord

en: Cryptography
da: Kryptografi

en: Data Processing
da: Databehandling

en: Databases
da: Databaser

en: Debuggers
da: Fejlsøgning

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Desktop Preferences
da: Skrivebordsindstillinger

en: Development
da: Programudvikling

en: Development Tools
da: Udviklingsværktøjer

en: Display
da: Fremvisning

en: Distributions
da: Distributioner

en: Drawing
da: Tegneprogrammer

en: EDA
da: Automatisk elektronikdesign

en: Editing
da: Redigering

en: Education
da: Uddannelse

en: Email
da: Elektronisk post

en: English
da: Engelsk

en: Environments
da: Miljøer

en: Fighting
da: Kampsport

en: File Sharing
da: Fildeling

en: File Utilities
da: Filværktøjer

en: Filesystems
da: Filsystemer

en: Financial
da: Finansielt

en: Firewall
da: Brandmur

en: First Person Shooters
da: 1. persons-skydespil

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: GNOME
da: Gnome

en: GTK+
da: Gtk+

en: GUI
da: Grafiske

en: Games
da: Spil

en: General
da: Generelt

en: Genetics
da: Genetik

en: Graphics
da: Grafik

en: Hardware
da: Udstyr

en: IDEs
da: Integrerede udviklingsmiljøer

en: Input Devices
da: Pege-/indtastningsenheder

en: Internet Phone
da: Internettelefoni

en: Introductory
da: Introduktion

en: Intrusion Detection
da: Indtrængningsvagt

en: Kernels
da: Kerner

en: Language
da: Sprog

en: Libraries
da: Rutinebiblioteker

en: Licenses
da: Licenser

en: Local
da: Lokalt

en: Login Managers
da: Logind-håndteringer

en: Math
da: Matematik

en: Maths
da: Matematik

en: Messaging
da: Meddeling

en: Mixers
da: Miksere

en: Monitors
da: Overvågere

en: Multimedia
da: Multimedier

en: Music
da: Musik

en: Network
da: Netværk

en: Networking
da: Netværk

en: News
da: Diskussionsgrupper

en: Office
da: Kontor

en: Other
da: Andet

en: PIM
da: Personlig planlægning

en: Package Management
da: Pakkehåndtering

en: Packaging
da: Pakning

en: Physics
da: Fysik

en: Players
da: Afspillere

en: Plotting
da: Plotning

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Presentation
da: Præsentation

en: Printing
da: Udskrivning

en: Profiling
da: Profilering

en: Programming
da: Programmering

en: Programs
da: Programmer

en: Publishing
da: Publicering

en: Puzzles
da: Gåder/puzzlespil

en: RAD
da: Visuelle udviklingsværktøjer

en: Recording
da: Indspilning

en: Remote
da: Fjernt

en: Role-Playing
da: Rollespil

en: Science
da: Videnskab

en: Scientific
da: Videnskabeligt

en: Screensavers
da: Pauseskærme

en: Security
da: Sikkerhed

en: Services
da: Tjenester

en: Settings
da: Indstillinger

en: Sound
da: Lyd

en: Sound and Video
da: Lyd og video

en: Speech
da: Tale

en: Storage
da: Lager

en: Strategy
da: Strategi

en: System Administration
da: Systemadministration

en: System Calls
da: Systemkald

en: System Tools
da: Systemværktøjer

en: Technology
da: Teknologi

en: Terminals
da: Terminaler

en: Testing
da: Testning

en: Text Editors
da: Tekstredigeringsprogrammer

en: Text Utilities
da: Tekstværktøjer

en: Tutorials
da: Selvstudier

en: User Guides
da: Brugervejledninger

en: Users
da: Brugere

en: Utilities
da: Værktøjer

en: Utility
da: Værktøj

en: Version Control
da: Versionskontrol

en: Video Conferencing
da: Video-konference

en: Viewing
da: Fremvisning

en: Visualisation
da: Visualisering

en: Web
da: Surfning

en: Web Publishing
da: Internetpublicering

en: White Papers
da: Afhandlinger

en: Window Managers
da: Vindueshåndteringer

en: Word Processing
da: Tekstbehandling

en: Invalid category file.
da: Ugyldig kategorifil.

en: Usage: scrollkeeper-tree-separate <tree file> <output directory>
da: Brug: scrollkeeper-tree-separate <træfil> <uddatamappe>

en: File does not contain well-formed XML
da: Fil indeholder ikke korrekt udformet XML

en: tree separation failed
da: træseparering mislykkedes

en: Unable to create localized category file: %s
da: Kunne ikke oprette lokaliseret kategorifil: %s

en: Creating localized category file: %s
da: Opretter lokaliseret kategorifil: %s

en: Unable to create all localized category files.
da: Kan ikke oprette alle lokaliserede kategorifiler.

en: Cannot create temporary file: %s : %s
da: Kan ikke oprette midlertidig fil: %s : %s

en: Cannot read file: %s : %s
da: Kan ikke læse fil: %s : %s

en: Document is not well-formed XML: %s
da: Dokument indeholder ikke korrekt udformet XML: %s

en: Cannot stat file: %s : %s
da: Kan ikke få oplysninger om fil: %s : %s

en: Cannot apply stylesheet to document of type: %s
da: Kan ikke anvende stilark på dokument af typen: %s

en: Cannot open output file: %s : %s
da: Kan ikke åbne uddatafil: %s : %s

en: Cannot stat stylesheet file: %s : %s
da: Kan ikke få oplysninger om stilarksfil: %s : %s

en: Usage: %s
da: Brug: %s
