ScrollKeeper - en to fr translation catalogue (125 entries)

en: Usage: scrollkeeper-install [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER_DB_DIR>] <OMF FILE>
fr: Usage : scrollkepper_install [-v] [-q] [-p <SCROLLKEEPER_DB_DIR>] <FICHIER OMF>

en: Could not create database.  Aborting install.
fr: Ne peut créer la base de données. Abandon de l'installation.

en: wrong content list file %s
fr: mavais fichier de contenu de liste %s

en: wrong extended content list file %s
fr: mauvais fichier de contenu de liste étendu %s

en: %s missing
fr: %s manquant

en: 3D Modelling
fr: Modèle 3D

en: 3D Rendering
fr: Rendu 3D

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Accessories
fr: Accessoires

en: Amusement
fr: Divertissements

en: Analysis
fr: Analyse

en: Archiving
fr: Archivage

en: Astronomy
fr: Astronomie

en: Astrophysics
fr: Astrophysique

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Biology
fr: Biologie

en: Board
fr: Damier

en: Build Tools
fr: Outils de construction

en: CAD
fr: DAO

en: CD Mastering
fr: Master CD

en: Calculating
fr: Calculatrices

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Chemistry
fr: Chimie

en: Clock
fr: Horloge

en: Clocks
fr: Horloges

en: Code Generators
fr: Générateurs de code

en: Computer Science
fr: Informatique

en: Config Files
fr: Fichiers de configuration

en: Configuration Tools
fr: Outils de configuration

en: Core Desktop
fr: Bureau

en: Cryptography
fr: Cryptographie

en: Data Processing
fr: Traitement de données

en: Database
fr: Base de données

en: Databases
fr: Bases de données

en: Debuggers
fr: Débogueurs

en: Desktop
fr: Bureau

en: Desktop Preferences
fr: Préférences du bureau

en: Development
fr: Développement

en: Development Tools
fr: Outils de développement

en: Display
fr: Affichage

en: Drawing
fr: Dessin

en: Editing
fr: Édition

en: Education
fr: Éducation

en: Email
fr: Courrier électronique

en: English
fr: Anglais

en: Environments
fr: Environements

en: Fighting
fr: Baston

en: File Sharing
fr: Partage de fichiers

en: File Utilities
fr: Utilitaires de fichiers

en: Filesystems
fr: Systèmes de fichiers

en: Financial
fr: Finance

en: Firewall
fr: Pare-feu

en: First Person Shooters
fr: Tir

en: Fonts
fr: Polices

en: Games
fr: Jeux

en: General
fr: Général

en: Genetics
fr: Génétique

en: Graphics
fr: Graphisme

en: Hardware
fr: Matériel

en: IDEs
fr: EDIs

en: Input Devices
fr: Périphériques d'entrée

en: Internet Phone
fr: Téléphone Internet

en: Introductory
fr: Introduction

en: Intrusion Detection
fr: Détection d'intrusion

en: Kernels
fr: Noyaux

en: Language
fr: Langue

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Licenses
fr: Licences

en: Login Managers
fr: Gestionnaires de connexions

en: Messaging
fr: Message

en: Monitors
fr: Moniteurs

en: Multimedia
fr: Multimédia

en: Music
fr: Musique

en: Network
fr: Réseau

en: Networking
fr: Réseau

en: News
fr: Nouvelles

en: Other
fr: Autres

en: Package Management
fr: Gestionnaire de paquets

en: Packaging
fr: Empaquetage

en: Physics
fr: Physique

en: Players
fr: Lecteurs

en: Plotting
fr: Graphique

en: Preferences
fr: Préférences

en: Presentation
fr: Présentation

en: Printing
fr: Impression

en: Processor
fr: Processeur

en: Profiling
fr: Profilage

en: Programming
fr: Programmation

en: Programs
fr: Programmes

en: Publishing
fr: Publication

en: RAD
fr: DRA

en: Recording
fr: Enregisteurs

en: Remote
fr: Distant

en: Role-Playing
fr: Jeux de role

en: Scientific
fr: Scientifique

en: Screensavers
fr: Économiseurs d'écrans

en: Security
fr: Sécurité

en: Settings
fr: Paramètres

en: Sound
fr: Son

en: Sound and Video
fr: Son et vidéo

en: Speech
fr: Voix

en: Storage
fr: Stockage

en: Strategy
fr: Stratégie

en: System
fr: Système

en: System Administration
fr: Administration système

en: System Calls
fr: Appels système

en: System Tools
fr: Outils système

en: Technology
fr: Technologie

en: Terminals
fr: Terminaux

en: Testing
fr: Test

en: Text Editors
fr: Éditeurs de texte

en: Text Utilities
fr: Utilitaires texte

en: Tutorials
fr: Tutoriels

en: User Guides
fr: Guides utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Utilities
fr: Utilitaires

en: Utility
fr: Utilitaire

en: Version Control
fr: Controle de version

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Conferencing
fr: Vidéo Conférence

en: Viewing
fr: Visualisation

en: Web Publishing
fr: Publication Web

en: White Papers
fr: Papiers blancs

en: Window Managers
fr: Gestionnaires de fenêtres

en: Word Processing
fr: Traitement de texte
