screem 0.4.0 - en to uk translation catalogue (770 entries)

en: _New Site...
uk: Новий сайт...

en: Create a new site
uk: Створити новий сайт

en: _New Page...
uk: Нова сторінка...

en: Create a new page (add if working on a site)
uk: Створити нову сторінку (додати, якщо робота над сайтом)

en: _New Blank Page
uk: Нова порожня сторінка

en: Create a blank page (add if working on a site)
uk: Створити порожню сторінку (додати, якщо робота над сайтом)

en: _New Site Template
uk: Новий шаблон сайту

en: Create a new site template
uk: Створити новий шаблон сайту

en: _Open Site...
uk: Відкрити сайт...

en: Open a site
uk: Відкрити сайт

en: _Save Site
uk: Зберегти сайт

en: Save a site
uk: Зберегти сайт

en: _Save Site as...
uk: Зберегти сайт як...

en: Save site as
uk: Зберегти сайт як

en: _Close Site
uk: Закрити сайт

en: Close the current site
uk: Закрити поточний сайт

en: _Recent Sites
uk: Останні сайти

en: _Open Page...
uk: Відкрити сторінку...

en: Open a single page
uk: Відкрити окрему сторінку

en: _Save Page
uk: Зберегти сторінку

en: Save the current page
uk: Зберегти поточну сторінку

en: _Save Page as...
uk: Зберегти сторінку як...

en: Save the current page as
uk: Зберегти поточну сторінку як

en: _Close Page
uk: Закрити сторінку

en: Close the current page
uk: Закрити поточну сторінку

en: _Recent Pages
uk: Останні сторінки

en: Paste Encoded
uk: Вставити закодоване

en: Paste the clipboard, encoding html entities where needed
uk: Вставити вміст буферу обміну, кодуючи html в разі необхідності

en: Goto Line...
uk: Перейти на рядок...

en: Move the cursor to the specified line
uk: Перемістити курсор у вказаний рядок

en: Editor
uk: Редактор

en: Switch to the Editor view
uk: Перемикнутись у вікно редактора

en: Preview
uk: Перегляд

en: Switch to the Preview view
uk: Перемикнутись у вікно перегляду

en: Link
uk: Посилання

en: Switch to the Link view
uk: Перемикнутись у вікно посилання

en: View Side Panel
uk: Показати бокову панель

en: Show/Hide the side panel
uk: Показати/прибрати бокову панель

en: View Messages
uk: Перегляд повідомлень

en: Show/Hide the messages
uk: Показати/прибрати повідомлення

en: _Checkout site
uk: Перевірити сайт

en: Obtain site from cvs
uk: Отримати сайт з cvs

en: _Update site
uk: Оновити сайт

en: Update local copy of site
uk: Оновити локальну копію сайту

en: _Update page
uk: Оновити сторінку

en: Update local copy of page from CVS
uk: Оновити локальну копію сторінки з CVS

en: _Import site...
uk: Імпортувати сайт...

en: Add the site to the cvs repository
uk: Додати сайт у репозиторій cvs

en: _Commit site...
uk: Зафіксувати зміни сайту...

en: Commit all changes made to site
uk: Зафіксувати всі зміни зроблені з сайтом

en: _Commit page...
uk: Зафіксувати зміни сторінки...

en: Commit the current page
uk: Зафіксувати зміни поточної сторінки

en: Loaded DTDs
uk: Завантажені DTD

en: DTDs supported by Screem
uk: DTD, що підтримує Screem

en: Site Template Editor
uk: Редактор шаблонів сайтів

en: Edit a Site Template
uk: Виправлення шаблону сайту

en: _CVS
uk: CVS

en: _Site...
uk: Сайт...

en: Alter site settings
uk: Змінити установки сайту

en: Tip of the Day...
uk: Порада дня...

en: Show the Tip of the Day
uk: Показати пораду дня

en: _Insert
uk: Вставити

en: _Tools
uk: Інструменти

en: document root
uk: корінь документу

en: unknown element
uk: невідомий елемент

en: unspecified
uk: не вказано

en: Unknown XML element `%s (in %s)'
uk: Невідомий елемент XML "%s (в %s)"

en: Could not write to file: %s
uk: Не вдалося записати у файл: %s

en: Could not read chunk size
uk: Не вдалося зчитати розмір блоку

en: Could not parse chunk size
uk: Не вдалося проаналізувати розмір блоку

en: Could not read response body
uk: Не вдалося зчитати тіло відповіді

en: %s: connection was closed by proxy server.
uk: %s: з'єднання закрито сервером проксі.

en: %s: connection was closed by server.
uk: %s: з'єднання закрито сервером.

en: %s: socket error.
uk: %s: помилка сокета.

en: Could not send request
uk: Не вдалося відіслати запит

note: error
en: Error waiting for response
uk: Помилка очікування відповіді

en: Could not send request body
uk: Не вдалося відіслати тіло запиту

en: Error reading response headers
uk: Помилка зчитування заголовків відповіді

en: Error sending request body
uk: Помилка відсилання тіла запиту

en: Response header too long
uk: Заголовок відповіді надто довгий

en: Could not create SSL connection through proxy server
uk: Не вдалося створити з'єднання SSL чирез сервер проксі

en: Could not connect to proxy server
uk: Не вдалося з'єднатись з сервером проксі

en: Could not connect to server
uk: Не вдалося з'єднатись з сервером

en: Line too long
uk: Рядок надто довгий

en: Host not found
uk: Хоста не знайдено

en: Host not found (try again later?)
uk: Хоста не знайдено (спробувати знову пізніше?)

en: Host exists but has no address.
uk: Хост існує, але не має адреси.

en: Unknown
uk: Невідомий

en: [unable to calculate]
uk: [неможливо підрахувати]

en: [invalid date]
uk: [невірна дата]

en: Server certificate is not yet valid
uk: Сертифікат сервера ще не дійсний

en: Server certificate has expired
uk: Сертифікат сервера вже не дійсний

en: This certificate is valid
uk: Цей сертифікат дійсний

en: SSL Certificate check
uk: Перевірка сертифікату SSL

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
uk: (в)ідкинути, (п)рийняти, приймати (з)авжди

en: roa
uk: впз

en: (r)eject, accept (o)nce
uk: (в)ідкинути, (п)рийняти

en: ro
uk: вп

en: Exit
uk: Вийти

en: Help
uk: Довідка

en: Warning: Couldn't save certificate
uk: Попаередження: неможливо зберегти сертифікат

en: Certificate saved
uk: Сертифікат збережено

en: Colour...
uk: Колір...

en: Insert a colour
uk: Вставити колір

note: place menu item after image under insert
en: _Insert/
uk: Вставити/

en: Colour Browser
uk: Перегляд кольорів

en: Open Stylesheet editor
uk: Відкрити редактор таблиць стилів

en: _Tools/
uk: Інструменти/

note: Open File Selection Window
en: Select CSS file to Open
uk: Виберіть файл CSS для відкривання

en: Select filename for CSS file
uk: Виберіть назву файлу для файлу CSS

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Create a new style
uk: Створити новий стиль

en: _New Style
uk: Новий стиль

en: _Delete Style
uk: Стерти стиль

en: Enter Style Name
uk: Введіть назву стилю

en: Style name:
uk: Назва стилю:

en: Class:
uk: Клас:

en: Pseudo-class:
uk: Псевдоклас:

en: _New
uk: Новий

en: Create a new stylesheet
uk: Сотворити нову таблицю стилів

en: New Stylesheet
uk: Нова таблиця стилів

en: Open a stylesheet
uk: Відкрити таблицю стилів

en: Open Stylesheet
uk: Відкрити таблицю стилів

en: Save a stylesheet
uk: Зберегти таблицю стилів

en: Save Stylesheet
uk: Зберегти таблицю стилів

en: Close CaSSIUS
uk: Закрити CaSSIUS

en: Insert stylesheet into editor
uk: Вставити таблицю стилів у редактор

en: Insert Stylesheet
uk: Вставити таблицю стилів

en: Insert current style into editor
uk: Вставити поточний стиль у редактор

en: Insert Style
uk: Вставити стиль

en: Tag
uk: Етикетка

en: Class
uk: Клас

en: Pseudo Class
uk: Псевдоклас

en: font-family
uk: ґарнітура шрифту

en: font-style
uk: cтиль шрифту

en: font-variant
uk: варіант шрифту

en: font-weight
uk: жирність шрифту

en: font-size
uk: розмір шрифту

en: color
uk: колір

en: Pick a color
uk: Вибрати колір

en: Font
uk: Шрифт

en: background-color
uk: колір тла

en: background-image
uk: зображення на тлі

en: background-repeat
uk: повтор тла

en: background-attachment
uk: долучення тла

en: background-position
uk: положення тла

en: Select background image
uk: Вибрати зображення на тло

en: Background
uk: Тло

en: line-height
uk: висота рядка

en: text-indent
uk: відступ тексту

en: text-align
uk: вирівнювання тексту

en: text-transform
uk: перетворення тексту

en: vertical-align
uk: вертикальне вирівнювання

en: text-decoration
uk: облямівка тексту

en: letter-spacing
uk: проміжок між літерами

en: word-spacing
uk: проміжок між словами

en: bottom
uk: за низом

en: Text
uk: Текст

en: margin-top
uk: відступ зверху

en: margin-right
uk: відступ справа

en: margin-bottom
uk: відсіуп знизу

en: margin-left
uk: відступ ліворуч

en: top colour
uk: коріл зверху

en: right colour
uk: колір праворуч

en: bottom colour
uk: колір знизу

en: left colour
uk: колір зліва

en: top style
uk: верхній стиль

en: right style
uk: cтиль праворуч

en: bottom style
uk: нижній стиль

en: left style
uk: cтиль ліворуч

en: Border
uk: Рамка

en: height
uk: висота

en: width
uk: ширина

en: Size/Placement
uk: Розмір/положення

en: display
uk: відобразити

en: Classification
uk: Класифікація

en: You already have a stylesheet open...
uk: У вас вже відкрито таблицю стилів...

en: Information
uk: Інформація

en: Save
uk: Зберегти

en: Discard
uk: Відмовитись

en: Entity...
uk: Об'єкт...

en: Insert a special character entity
uk: Вставити об'єкт -- спеціальний символ

en: Insert
uk: Вставити

en: Name
uk: Назва

en: Entity
uk: Об'єкт

en: Math/Greek.Symbolic
uk: Математичний чи грецький символ

en: Markup/Internationalisation
uk: Позначення/Інтернаціоналізація

en: Form...
uk: Форма...

en: Insert a Form
uk: Вставити форму

en: Type
uk: Тип

en: Value
uk: Значення

en: Method =
uk: Метод =

en: Action =
uk: Дія =

en: Enctype =
uk: Тип кодування =

en: Frames...
uk: Кадри...

en: Define a frameset
uk: Визначити набір кадрів

en: Styles
uk: Стилі

en: Layout
uk: Схема розташування

en: Frame Settings
uk: Установки кадру

en: src =
uk: джерело =

en: Select page to display in frame:
uk: Вибрати сторінку для відображення у кадрі:

en: Width =
uk: ширина =

en: Height =
uk: висота =

en: noresize
uk: незмінний розмір

en: has border
uk: має рамку

en: Scrolling =
uk: прокрутка =

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: name =
uk: назва =

en: Image Gallery
uk: Ґалерея зображень

en: Rows:
uk: Рядки:

en: Image directory:
uk: Каталог зображень:

en: Columns:
uk: Стовпчики:

en: Select Image Directory
uk: Вибрати каталог зображень

en: Image...
uk: Зображення...

en: Insert an Image
uk: Вставити зображення

en: Image
uk: Зображення

en: Location:
uk: Положення:

en: Select Image
uk: Вибрати зображення

en: The path name of the image
uk: Шлях до зображення

en: Alt text:
uk: Альтернативний текст:

en: Text to display if the browser  is not displaying images
uk: Показувати цей текст, якщо програма перегляду не підтримує зображення

en: Width:
uk: Ширина:

en: Set image width
uk: Встановити ширину зображення

en: Width of the image or thumbnail
uk: Ширина зображення чи мініатюри

en: Height:
uk: Висота:

en: Set image height
uk: Встановити висоту зображення

en: Height of the image or thumbnail
uk: Висота зображення чи мініатюри

en: Alignment:
uk: Вирівнювання:

en: bottom
    middle
    top
    left
    center
    abscenter
    right
uk: за низом
    за центром
    за верхом
    ліворуч
    в центр
    абсолютний центр
    праворуч

en: Alignment of text to the image
uk: Вирівнювання тексту за зображення

en: Border:
uk: Рамка:

en: Width of border around image if its a link
uk: Ширина рамки навколо зображення, якщо це посилання

en: Hspace:
uk: Горизонтальний проміжок:

en: Horizontal space between image and text
uk: Проміжок по горизонталі між зображенням і текстом

en: VSpace:
uk: Вертикальний проміжок:

en: Vertical space between image an text
uk: Проміжок по вертикалі між зображенням і текстом

en: Make thumbnail
uk: Зробити мініатюру

en: Image Details:
uk: Деталі зображення:

en: Initial Width:
uk: Початкова ширина:

en: Initial Height:
uk: Початкова висота:

en: File Size:
uk: Розмір файлу:

en: Link...
uk: Посилання...

en: Insert a link
uk: Вставити посилання

en: Link Text
uk: Текст посилання

en: Link To
uk: Посилання на

en: other
uk: інше

en: Target
uk: Ціль

en: Mail Page
uk: Почштова сторінка

en: Subject:
uk: Тема:

en: bcc:
uk: прихована копія:

en: cc:
uk: копія:

en: To:
uk: Кому:

en: Info: HTML shouldn't really be used for email
uk: Інформація: HTML не повинен використовуватись для е-пошти

en: SSI directive...
uk: Директива SSI...

en: Insert a Server-side Include
uk: Вставити Server-side Include

en: Insert a 'Server-Side Include' directive.
uk: Вставити директиву Server-side Include.

en: Include
uk: Вставити

en: Should be a relative path. A leading slash denotes the root of your website only.
uk: Має бути відносним шляхом. Початкова коса риска означає лише кореневий каталог вашого сайту.

en: Filename:
uk: Назва файлу:

en: File information
uk: Інформація про файл

en: Size
uk: Розмір

en: Modification time
uk: Час модифікації

en: Variables
uk: Змінні

en: Print variables
uk: Друк змінних

en: Set a variable
uk: Встановити змінну

en: Variable name:
uk: Назва змінної:

en: Value:
uk: Значення:

en: Configuration
uk: Крнфіґурація

en: help
uk: довідка

en: Bytes
uk: Байтів

en: Kb or Mb
uk: Кб чи Мб

en: Time format:
uk: Формат часу:

en: Error message:
uk: Повідомлення про помилку:

en: Size format:
uk: Формат розміру:

en: Execute
uk: Виконати

en: Exec:
uk: Виконати:

en: Shell
uk: Оболонка

en: Echo
uk: Надрукувати

en: Variable:
uk: Змінна:

en: Date (GMT)
uk: Дата (GMT)

en: Date (Local)
uk: Дата (місцева)

en: Document Name
uk: Назва документу

en: Document URI
uk: URI документу

en: Last Modified
uk: Останні зміни

en: Conditionals
uk: Умови

en: If
uk: Якщо

en: Elif
uk: ІнакшеЯкщо

en: Else
uk: Інакше

en: Endif
uk: КінецьЯкщо

en: Test expression:
uk: Тестовий вираз:

en: Table...
uk: Таблиця...

en: Insert a Table
uk: Вставити таблицю

en: Rows / Cols
uk: Рядки та стовпчики

en: Number of Rows:
uk: Кількість рядків:

en: Number of Cols:
uk: Кількість стовпчиків:

en: The number of rows in the table
uk: Кількість рядків у таблиці

en: The number of columns in the table
uk: Кількість стовпчиків у таблиці

en: Alignment
uk: Вирівнювання:

en: Left
uk: Ліворуч

en: Centre
uk: Центр

en: Right
uk: Праворуч

en: Caption / Summary
uk: Підпис та опис

en: above table
uk: над таблицею

en: below table
uk: під таблицею

en: Include Summary
uk: Вставити опис

en: Include Caption
uk: Включити підпис

en: A short summary of the table contents
uk: Короткий опис вмісту таблиці

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Border line width
uk: Ширина рамки

en: The border width in pixels
uk: Ширина рамки в пікселях

en: Pixels
uk: пікселів

en: Cell Spacing
uk: Проміжок між комірками

en: number of pixels to place between cells
uk: пікселів між комірками

en: Pixels between cells
uk: пікселів між комірками

en: Cell Padding
uk: Заповнення комірок

en: Number of pixels to add to cell width
uk: Кількість пікселів, що додається до ширини комірки

en: Table Width
uk: Ширина таблиці

en: % of window
uk: % ширини вікна

en: Use Colour:
uk: Використовувати колір:

en: The background colour for the table
uk: Колір тла таблиці

en: Use Image:
uk: Використовувати зображення:

en: Unknown system error
uk: Невідома системна помилка

en: Could not open file:
uk: Неможливо відкрити файл:

en: Could not write to file:
uk: Неможливо записати у файл:

en: Could not access resource
uk: Не вдалося отримати доступ до ресурсу

en: ^[yY]
uk: ^[тТ]

en: ^[nN]
uk: ^[нН]

en: Could not set modification time of local file.
uk: Не вдалося встановити час модифікації локального файлу.

en: Upload
uk: Вивантажити

en: Upload the site
uk: Вивантажити сайт

en: Remote path must being with ~ or /
uk: Шлях на віддаленій стороні має починатись з "~" чи "/"

en: Local path must being with ~ or /
uk: Локальний шлях має починатись з "~" чи "/"

en: Could not retrieve information about your local files.
uk: Не вдалося отримати інформацію про ваші локальні файли.

note: couldn't get info on local site files
en: Couldn't retrieve information about local files
uk: Неможливо отримати інформацію про локальні файли.

en: No site name given
uk: Не вказано назви сайту

en: No server name given.
uk: Не вказано назви сервера.

en: No remote directory given.
uk: Не вказано віддалений каталог.

en: No local directory given.
uk: Не вказано локальный каталог.

en: The local dir couldn't be accessed.
uk: Немає доступу до локального каталогу.

en: There was a problem with the port number for this site.
uk: Виникла проблема з номером порта для цього сайту.

en: Sorry, the symbolic links option you chose is not supported
    by this transfer protocol. Please choose another option.
uk: Вибачте, параметр символьних посилань, котрий ви вибрали не підтримується
    цим протоколом передавання. Виберіть інший параметр.

en: This protocol does not support relative remote directories.
uk: Цей протокол не підтримує відності віддалені каталоги.

en: The local dir is invalid.
uk: Невірний локальний каталог.

en: There was an undetermined problem verifying the correctness of your site definition. Please report this to the maintainer.
uk: Виникла невизначена проблема перевірки коректності визначень вашого сайту. Повідомте про це розробника.

en: Already uploaded
uk: Вже вивантажено

en: There was a problem authenticating with the remote server.
uk: Виникла проблема з ідентифікацією на віддаленому сервері.

en: Could not resolve the remote site's hostname.
uk: Не вдалося визначити назву віддаленого хоста.

en: Could not establish a connection to the remote site.
uk: Не вдалося встановити з'єднання з віддаленим сервером.

en: Update Failed (Authentication problems)
uk: Збій вивантаження (проблеми з ідентифікацією)

en: Update was aborted.
uk: Вивантаження відмінено.

en: Looking up hostname...
uk: Пошук назви хоста...

en: Attempting to connect...
uk: Спроба з'єднання...

en: Connected.
uk: З'єднано.

en: Commiting updates to %s...
uk: Фіксування змін на %s...

en: Creating directory...
uk: Створення каталогу...

note: can we move dirs yet?
en: Deleting directory...
uk: Стирання каталогу...

en: Uploading...
uk: Вивантаження...

en: Deleting...
uk: Стирання...

en: Moving...
uk: Переміщення...

en: ARG! The file hasn't changed, we shouldn't be doing anything!
uk: Файл не було змінено, не потрібно нічого робити!

en: server
uk: сервер

en: proxy server
uk: сервер проксі

note: couldn't access it
en: Couldn't access ~/.sitecopy
uk: Немає доступу до ~/.sitecopy

note: couldn't make it
en: Couldn't create ~/.sitecopy
uk: Неможливо створити ~/.sitecopy

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Update Progress
uk: Поступ поновлення

en: View Errors
uk: Показати помилки

en: Stop
uk: Зупинити

en: Status:
uk: Стан:

en: To:
uk: Кому:

en: Current Progress
uk: Поточний поступ

en: Total Progress
uk: Загальний поступ

en: File/Directory Name
uk: Назва файлу/каталогу

en: Error code/message
uk: Код/повідомлення помилки

en: Awaiting user input
uk: Очікування вооду користувача

en: Found information about these files
uk: Знайдено інформацію про ці файли

en: Upload Single File
uk: Вивантажити один файл

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Path:
uk: Шлях:

en: Screem: Authentication
uk: Screem: Ідентифікація

en: Password:
uk: Пароль:

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: window4
uk: вікно4

en: help about tag
uk: довідка про етикетку

en: Print current file
uk: Надрукувати поточний файл

en: Print
uk: Друкувати

en: Preview printing
uk: Перегляд друку

en: Print Preview
uk: Перегляд друку

en: Find text
uk: Пошук тексту

en: Find
uk: Пошук

en: View current page in external browser
uk: Перегляд поточної сторінки у зовнішній програмі перегляду

en: View
uk: Перегляд

en: View Site todo list
uk: Перегляд списку завдань для сайту

en: Todo
uk: Список завдань

en: Spellcheck page
uk: Перевірка правопису сторінки

en: Spellcheck
uk: Перевірка правопису

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Скопіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: New Site
uk: Новий сайт

en: Open Site
uk: Відкрити сайт

en: Save Site
uk: Зберегти сайт

en: Bold Tag
uk: Жирна етикетка

en: Bold
uk: Жирний

en: Italic Tag
uk: Курсивна етикетка

en: Italic
uk: Курсив

en: Underline Tag
uk: Підкреслена етикетка

en: Underline
uk: Підкреслений

en: New paragraph
uk: Новий абзац

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Numbered List
uk: Нумерований список

en: Left align text
uk: Вирівнювання тексту ліворуч

en: Centre align text
uk: Вирівнювання тексту в центр

en: Right align text
uk: Вирівнювання тексту праворуч

en: Justify text
uk: Вирівнювання тексту за форматом

en: Justify
uk: За форматом

en: <font> element
uk: елемент <font>

en: <pre> element
uk: елемент <pre>

en: Subscript
uk: Підпис

en: Superscript
uk: Надпис

en: Fonts
uk: Шрифти

en: <table> element
uk: елемент <table>

en: <tr> element
uk: елемент <tr>

en: <th> element
uk: елемент <th>

en: <td> element
uk: елемент <td>

en: <caption> element
uk: елемент <caption>

en: Tables
uk: Таблиці

en: form text area
uk: ділянка тексту форми

en: textarea
uk: текстова ділянка

en: form input box
uk: поле вводу форми

en: input box
uk: поле вводу

en: form file input box
uk: поле вводу файлу в формі

en: file input
uk: ввід файлу

en: form button
uk: кнопка форми

en: button
uk: кнопка

en: form option menu
uk: меню параметрів форми

en: option menu
uk: меню параметрів

en: Forms
uk: Форми

en: Edit helper scripts
uk: Виправлення скриптів помічника

en: Edit Helpers
uk: Виправлення помічників

en: Helpers
uk: Помічники

en: Link View
uk: Перегляд посилання

en: Help Browser
uk: Перегляд довідки

en: SCREEM Tip of the Day
uk: Порада дня SCREEM

en: The hint text will be displayed here
uk: Текст поради буде показано тут

en: Show tip next time
uk: Показувати поради наступного разу

en: Add a new page to the site
uk: Додати нову сторінку до сайту

en: New Page
uk: Нова сторінка

en: New Blank Page
uk: Новая порожня сторінка

en: Add a new directory to the site
uk: Додати новий каталог до сайту

en: New Directory
uk: Новий каталог

en: Open the file
uk: Відкрити файл

en: Open
uk: Відкрити

en: Delete the select file/directory
uk: Стерти вибраний файл або каталог

en: Delete
uk: Стерти

en: Rename the file/directory
uk: Перейменувати файл або каталог

en: Rename
uk: Перейменувати

en: View file/directory properties
uk: Продивитись властивості файлу або каталогу

en: Properties
uk: Властивості

en: Upload Flags
uk: Вивантижити ознаки

en: Ignore
uk: Іґнорувати

en: Refresh the file tree
uk: Оновити дерево файлів

en: Refresh
uk: Оновити

en: Site Settings
uk: Установки сайту

en: Site Todo List
uk: Список завдань для сайту

en: Edit
uk: Виправлення

en: Complete
uk: Завершити

en: Add
uk: Додати

en: Task
uk: Завдання

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Description
uk: Опис

en: Edit Todo Item
uk: Виправлення елементу списку завдань

en: Task:
uk: Завдання:

en: Priority:
uk: Пріоритет:

en: Description:
uk: Опис:

en: Low
uk: Низький

en: Medium
uk: Середній

en: High
uk: Високий

en: Screem: Site Information
uk: Screem: Інформація про сайт

en: Site management
uk: Керування сайтом

en: Select CVS Repository
uk: Вибрати репозиторій CVS

en: CVSROOT pathname
uk: Шлях CVSROOT

en: Select Page Template
uk: Вибрати шаблон сторінки

en: Path to the default page template for the site
uk: Типовий шлях до шаблону сторінки для цього сайту

en: Page Template
uk: Шаблон сторінки

en: Site details
uk: Деталі сайту

en: An identifying name for the site
uk: Ідентифікація назви сайту

en: Site Name:
uk: Назва сайту:

en: Site Path:
uk: Шлях сайту:

en: The site pathname
uk: Шлях сайту

en: Local
uk: Локальний

en: Remote Host Details
uk: Деталі віддаленого хоста

en: The hostname to upload to
uk: Назва хоста для вивантаження

en: The path on the upload host
uk: Шлях до хоста вивантаження

en: The URL where the site can be viewed
uk: URL, за яким сайт може бути переглянуто

en: Upload to:
uk: Вивантижити на:

en: Upload Method:
uk: Метод вивантаження:

en: Remote path:
uk: Віддалений шлях:

en: Base URL of site:
uk: Основний URL сайту:

en: Authentication
uk: Ідентифікація

en: Upload Options
uk: Параметри вивантаження

en: Passive FTP
uk: Пасивний FTP

en: No delete
uk: Не стирати

en: Check moved
uk: Перевіряти перенесене

en: No overwrite
uk: Не переписувати

en: Symbolic links:
uk: Символьні посилання:

en: Exec
uk: Виконання

en: All
uk: Все

en: Site statistics
uk: Статистика сайту

en: Site Last Uploaded:
uk: Останнє оновлення сайту:

en: Total Size:
uk: Загальний обсяг:

en: Number
uk: Число

en: Average Size
uk: Середній розмір

en: Statistics
uk: Статистика

en: Screem: Site Template Editor
uk: Screem: Редактор шаблонів сайтів.

en: Template
uk: Шаблон

en: Details
uk: Деталі

en: Type:
uk: Тип:

en: Name:
uk: Назва:

en: Directory
uk: Каталог

en: File
uk: Файл

en: Update
uk: Оновити

en: Remove
uk: Видалити

en: Use template
uk: Використовувати шаблон

en: Create New Site Template
uk: Створити новий шаблон сайту

en: New Template
uk: Новий шаблон

en: Open a Site Template
uk: Відкрити шаблон сайту

en: Open Template
uk: Відкрити шаблон

en: Save current Site Template
uk: Зберегти поточний шаблон сайту

en: Save Template
uk: Зберегти шаблон

en: Close Site Template editor
uk: Закрити редактор шаблонів сайтів

en: Close
uk: Закрити

en: You must set a page pathname and a page title before continuing
uk: Вам необхідно вказати шлях до сторінки і заголовок перед продовженням

en: You must set a site pathname and a site name before continuing
uk: Ви необхідно вказати шлях і назву сату перед продовженням

en: on
uk: увімк

en: off
uk: вимк

en: L: 0 C: 0
uk: Р: 0 С: 0

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
    Screem provides an integrated development environment for creating and maintaining websites
    
    Screem is licenced under the GNU General Public Licence version 2 or above
uk: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent (Середовище створення і редагування сайтів)
    Screem надає просте у використанні середовище розробки для створення сайтів
    
    Screem разповсюджується на умовах GNU General Public Licence версії 2 чи пізнішої

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
uk: SCREEM - Середовище створення і редагування сайтів

en: Screem: External Browser Settings
uk: Screem: Установки зовнішньої програми перегляду

en: Browser:
uk: Програма перегляду:

en: Select a browser
uk: Вибрати програму перегляду

en: Select icon for browser button
uk: Вибрати піктограму для кнопки програми перегляду

en: Preview using http url
uk: Перегляд з використанням URL HTTP

en: Spell Check
uk: Перевірка правопису

en: Word:
uk: Слово:

en: Check
uk: Перевірити

en: Alternatives
uk: Альтернативи

en: Accept
uk: Прийняти

en: Skip
uk: Пропустити

en: Replace
uk: Замінити

en: Main dictionary:
uk: Головний словник:

en: Ispell command:
uk: Команда Ispell:

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Screem: Helper Settings
uk: Screem: Установки помічника

en: Helper:
uk: Помічник:

en: Select icon for helper
uk: Вибрати піктограму для помічника

en: Refresh View
uk: Оновить перегляд

en: Screem: Preferences
uk: Screem: Параметри

en: Misc
uk: Різне

en: Filename:
uk: Назва файлу:

en: Charset:
uk: Набір символів:

en: This is the name of the initial file when you create a new site, and defaults to index.html
uk: Це назва першого файлу під час створення нового сайту, типово -- index.html

en: Display Settings
uk: Установки екрану

en: Syntax Highlighting
uk: Виділення синтаксису

en: Auto indent
uk: Автовідступи

en: Intelligent tag closing
uk: Розумне закривання етикеток

en: Pick a Font
uk: Вибрати шрифт

en: <HTML><HEAD><TITLE>FONT PICKER</TITLE></HEAD></HTML>
uk: <HTML><HEAD><TITLE>Вибір шрифту</TITLE></HEAD></HTML>

en: Notebook toolbar
uk: Панель інструментів блокноту

en: The font to be used in the editor
uk: Шрифт редактора

en: by charset
uk: за набором символів

en: Editor Keys
uk: Клавіші редактора

en: The key combinations currently set
uk: Встановлені на даний момент комбінації клавіш

en: Key Combo
uk: Комбінація клавіш

en: Action / Text
uk: Дія та текст

en: New key combo:
uk: Нова комбінація клавіш:

en: Grab a key combination
uk: Захопити комбінацію клавіш

en: Grab key...
uk: Захопити клавішу...

en: Add the current combo
uk: Додати поточну комбінацію

en: Remove the select combo
uk: Видалити вибрану комбінацію

en: Update the selected combo
uk: Оновити вибрану комбінацію

en: Action/Text
uk: Дія/текст

en: Editor keys
uk: Клавіші редактора

en: Editor Colours & Syntax Highlighting
uk: Виділення синтаксису в редакторі

en: Editor Colours
uk: Кольори редактора

en: Editor Background Colour
uk: Колір тла редактора

en: Editor Text Colour
uk: Колір тексту редактора

en: Syntax Colours
uk: Колір синтаксису

en: Helper Applications
uk: Програми-помічники

en: Path
uk: Шлях

en: Mime Type
uk: Тип MIME

en: Mime Type:
uk: Тип MIME:

en: Select Icon for helper toolbar button
uk: Вибрати піктограму для кнопки помічника на панелі інструментів

en: Printer Setup
uk: Параметри принтера

en: Printing
uk: Друк

en: Add header
uk: Додати заголовок

en: Enable word wrapping
uk: Увімкнути перенос слів

en: Print line numbers every:
uk: Друкувати номери рядків через кожні:

en: line(s)
uk: рядків

en: Portrait
uk: Портрет

en: Landscape
uk: Альбом

en: Paper
uk: Папір

en: Compiler:
uk: Компілятор:

en: Screem: Find/Replace
uk: Screem: Пошук/Заміна

en: Find Next
uk: Знайти наступне

en: Replace All
uk: Замінити все

en: Files which contain matches appear here
uk: Файли, що містять співпадіння будуть показані тут

en: Find string:
uk: Пошук рядка:

en: The string to search for
uk: рядок для пошуку

en: Replace string
uk: Замінити рядок

en: The string to replace the find string with
uk: Рядок для заміни знайденого

en: Use regular expressions
uk: Використовувати реґулярні вирази

en: From Start
uk: З початку

en: From Current position
uk: З поточної позиції

en: Check all files
uk: Перевірити всі файли

en: window1
uk: вікно1

en: Fore Colour
uk: Колір переднього плану

en: Back Colour
uk: Колір тла

en: SCREEM: Page Druid
uk: SCREEM: Друід сторінок

en: Basic Details
uk: Основні деталі

en: Page Path: (including filename)
uk: Шлях до сторінки: (включаючи назву файлу)

en: Page Doctype:
uk: Сторінки Doctype:

en: Page Stylesheet:
uk: Таблица стилів сторінки:

en: Meta Information
uk: Метаінформація

en: Page Title:
uk: Заголовок сторінки:

en: Page Author:
uk: Автор сторінки:

en: Page Character Set:
uk: Набір символів сторінки:

en: Page Keywords:
uk: Ключові слова сторінки:

en: SCREEM: Page Druid - Templates
uk: SCREEM: Друід сторінок - Шаблони

en: Available Page Templates
uk: Доступні шаблони сторінок

en: Template Settings
uk: Установки шаблону

en: Use Standard Template
uk: Використовувати стандартний шаблон

en: Use Custom Template
uk: Використовувати інший шаблон

en: Custom Settings
uk: Інші установки

en: Template File:
uk: Файл шаблону:

en: Template Information
uk: Інформація про шаблон

en: This label will be filled with information about the page template that is currently selected.
uk: Цю позначку буде заповнено інформацією про вибраний шаблон сторінки.

en: Colours
uk: Кольори

en: Overide template settings
uk: Переписати установки шаблону

en: Page defines frameset
uk: Сторінка визначає набір кадрів

en: Visited Link
uk: Відвідані посилання

en: Active Link
uk: Активні посилання

en: Images
uk: Зображення

en: Background:
uk: Тло:

en: Click Finish for the page to be created, or click back to
    check that the information you entered was correct.
uk: Натисніть "Завершити" для створення сторінки чи "Назад",
    щоб перевірити що ви ввели коректну інформацію.

en: Site Details
uk: Деталі сайту

en: Site Pathname:
uk: Шлях сайту:

en: Site Template:
uk: Шаблон сайту:

en: Site Management
uk: Керування сайтом

en: Use CVS:
uk: Використовувати CVS:

en: Default Page Template:
uk: типовий шаблон сторінки:

en: Hostname:
uk: Назва хоста:

en: Base URI of Site:
uk: Основний URI сайту:

en: Remote Authentication
uk: Віддалена ідентифікація

en: Maintain Permissions:
uk: Права керування:

en: Symbolic Links:
uk: Символьні посилання:

en: No Delete
uk: Не стирати

en: No Overwrite
uk: Не переписувати

en: Site Definition complete.  Click finish for the site to be created,
    or go back and check the details you entered.
uk: Опис сайту завершено. Клацніть на кнопці "Завершити" щоб створити сайт
    чи поверніться назад і перевірте введену інформацію.

en: File Properties
uk: Властивості файлу

en: Full Name:
uk: Повна назва:

en: File Name:
uk: Назва файлу:

en: File Type:
uk: Тип MIME:

en: File Created on:
uk: Файл створено:

en: Last Modified on:
uk: Останні зміни:

en: Last Accessed on:
uk: Останні доступ:

en: Exclude from uploading
uk: Виключити з вивантаження

en: Upload as ASCII File
uk: Вивантажити як ASCI-файл

en: Options
uk: Параметри

en: File Permissions
uk: Права доступу до файлу

en: File Ownership
uk: Володіння файлом

en: Owner:
uk: Власник:

en: Group:
uk: Групи:

en: Permissions
uk: Права:

en: Screem: Loaded DTDs
uk: SCREEM: Завантажені DTD

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: path
uk: шлях

en: _Save
uk: Зберегти

en: Save _As
uk: Зберегти як

en: _Close
uk: Закрити

en: Flags
uk: Ознаки

en: Site
uk: Сайт

en: Browse
uk: Переглянути

en: Struct
uk: Структура

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Errors
uk: Помилки

en: Guile scripts can be typed/loaded here and then executed
uk: Тут можна ввести чи завантажити для виконання скрипт Guile

en: Load...
uk: Завантаження...

en: Exec Helpers
uk: Виконання помічників

en: All Helpers
uk: Всі помічники

note: the site is a fake, so we want fake pathnames etc
en: Single Pages
uk: Окремі сторінки

en: Log Message
uk: Повідомлення журналу

en: Extra CVS Flags
uk: Додаткові ознаки CVS

en: CVS Module
uk: Модуль CVS

en: CVS Root
uk: Кореневий каталог CVS

en: When searching multiple files, any  which contain a match are shown below, selecting one will open the page in the editor.
uk: Під час пошуку серед декількох файлів, файли. які містять співпадіння показані внизу, вибраний файл буде відкрито в редакторі.

en: _Insert file...
uk: Вставити файл...

en: Insert file
uk: Вставити файл

en: Insert relative filename
uk: Вставити відносну назву файлу

en: Insert complete filename
uk: Вставити повну назву файлу

en: Insert tag
uk: Вставити етикетку

en: Insert tag attibute
uk: Вставити атрибут етикетки

en: If the drop is into a tag then the data is converted into an attribute for that tag
uk: Якщо вставити щось у етикетку, то дані буде перетворено у атрибути цієї етикетки

en: Insert inline
uk: Вставити у тіло

en: Insert the text from the file into the page
uk: Вставити текст з файлу в сторінку

en: Cancel drag
uk: Відмінити перетягування

en: Select file to insert
uk: Виберіть файл для вставляння

en: %s is already closed
uk: %s вже закрито

en: no tag needs closing
uk: не потрібно закривати ніяких етикеток

en: Perl Menu
uk: Меню Perl

en: Java Menu
uk: Меню Java

en: Compile...
uk: Компілювати...

en: : already exists
    overwrite?
uk: : вже існує
    переписати?

en: Select Guile script to load
uk: Вибрати скрипт Guile для завантаження

en: Guile Scripts
uk: Скрипти Guile

en: Wizards
uk: Помічники

en: Disables splash screen on start up
uk: Відімкнути заставку під час запуску

en: Use the given glade file instead of the default
uk: Використовувати вказаний файл Glade замість типового

en: PATH
uk: ШЛЯХ

note: init guile
en: Initialising Guile
uk: Ініціалізація Guile

en: Loading DTDs
uk: Завантаження типів DTD

en: Initialising gnome-vfs
uk: Ініціалізація gnome-vfs

en: Creating Interface
uk: Створення інтерфейсу

en: Loading Modules...
uk: Завантаження модулів...

en: Modules loaded
uk: Модулі завантажено

en: Modules not supported
uk: Модулі не підтримуються

en: Save site: %s
    (%s)
uk: Зберегти сайт: %s
    (%s)

en: Your SCREEM tips file appears to be missing!
    There should be a file called screem_hints.txt in the
    SCREEM data directory.  Please check your installation.
uk: Ваш файл порад SCREEM очевидно зіпсовано!
    Це має бути файл screem_hints.txt в
    каталозі даних SCREEM. Переверте ваше становлення.

note: select the page to open
en: Select page to open
uk: Вибрати сторінку для відкривання

en: Select filename to save as
uk: Вибрати назву файлу для збереження

en: Save %s
uk: Зберегти %s

en: Select filename for new page
uk: Вибрати назву файлу для нової сторінки

en: _File/_Recent Pages/
uk: Файл/Останні сторінки/

note: the file has been changed outside of screem!
en: : has changed on disk
uk: : було змінено на диску

en: Revert
uk: Відновити

en: No filename given.
uk: Не вказано назви файлу.

note: failed
en: Unable to rename file
uk: Не вдалося перейменувати файл

en: Select file to include
uk: Вибрати файл для включення

en: Module has no init() function
uk: Модуль не має функції init()

en: Error loading module %s
    %s
uk: Помилка завантаження модулю %s
    %s

en: Pages
uk: Сторінки

en: SCREEM (%s): Print Preview
uk: SCREEM (%s): Перегляд друку

en: Page: %i/%i
uk: Сторінка: %i/%i

en: Select filename for site template
uk: Вибрати назву файлу для шаблону сайту

en: _Move here
uk: Перемістити сюди

en: Move file
uk: Перемістити файл

en: _Copy here
uk: Копіювати сюди

en: Copy file
uk: Копіювати файл

en: Delete selected file
uk: Стерти вибраний файл

en: Delete selected directory
uk: Стерти вибраний каталог

en: perform CVS delete?
uk: виконати стирання CVS?

en: Old file
uk: Старий файл

en: New file
uk: Новий файл

en: Old directory
uk: Старий каталог

en: New directory
uk: Новий каталог

en: Rename file
uk: Перейменувати файл

en: Rename directory
uk: Перейменувати каталог

en: Rename in CVS?
uk: Перейменувати в CVS?

en: No directory name specified.
uk: Не вказано назви каталогу.

en: Directory could not be created.
uk: Каталог не можливо створити.

en: Enter the directory name to create:
uk: Введіть назву каталогу для створення:

en: Save current site?
uk: Зберегти поточний сайт?

en: Select directory to open as a site
uk: Вибрати каталог для відкривання як сайт

en: Select directory to save site as
uk: Вибрати каталог для збереження як сайт

en: _File/_Recent Sites/
uk: Файл/Останні сайти/

en: %i bytes
uk: %i байтів

en: Disabled
uk: Заборонено

en: Press a key...
uk: Натисніть клавішу...

en: Not set
uk: Не встановлено
