screem 0.4.2 - en to ja translation catalogue (964 entries)

en: _New Site...
ja: 新規サイト(_N)...

en: Create a new site
ja: 新規サイトを作成します

en: _New Page...
ja: 新規ページ(_N)...

en: Create a new page (add if working on a site)
ja: 新規ページを作成します(サイトで作業中ならば追加します)

en: _New Blank Page
ja: 新規の空ページ(_N)

en: Create a blank page (add if working on a site)
ja: 空のページを作成します(サイトで作業中ならば追加します)

en: _New Site Template
ja: 新規サイトテンプレート(_N)

en: Create a new site template
ja: 新規サイトテンプレートを作成します

en: _Open Site...
ja: サイトを開く(_O)...

en: Open a site
ja: サイトを開きます

en: _Save Site
ja: サイトの保存(_S)

en: Save a site
ja: サイトを保存します

en: _Save Site as...
ja: サイトを別名で保存(_S)...

en: Save site as
ja: サイトに名前を付けて保存します

en: _Close Site
ja: サイトを閉じる(_C)

en: Close the current site
ja: 現在のサイトを閉じます

en: _Recent Sites
ja: 最近使ったサイト(_R)

en: _Open Page...
ja: ページを開く(_O)...

en: Open a single page
ja: シングルページを開きます

en: _Save Page
ja: ページの保存(_S)

en: Save the current page
ja: 現在のページを保存します

en: _Save Page as...
ja: ページに名前を付けて保存(_S)...

en: Save the current page as
ja: 現在のページに名前を付けて保存します

en: _Close Page
ja: ページを閉じる(_C)

en: Close the current page
ja: 現在のページを閉じます

en: _Recent Pages
ja: 最近使ったページ(_R)

en: Paste Encoded
ja: エンコード付きの貼り付け

en: Paste the clipboard, encoding html entities where needed
ja: クリップボードから貼り付け(必要ならば HTML エントリにエンコード)

en: Goto Line...
ja: 指定行へジャンプ...

en: Move the cursor to the specified line
ja: 指定した行へカーソルを移動します

en: Editor
ja: エディタ

en: Switch to the Editor view
ja: エディタに切り替え

en: Preview
ja: プレビュー

en: Switch to the Preview view
ja: プレビューに切り替え

en: Link
ja: リンク

en: Switch to the Link view
ja: リンクビューに切り替え

en: View Side Panel
ja: サイドパネルの表示

en: Show/Hide the side panel
ja: サイドパネルの表示/非表示

en: View Messages
ja: ビューメッセージ

en: Show/Hide the messages
ja: メッセージの表示/非表示

en: _Checkout site
ja: サイトのチェックアウト(_C)

en: Obtain site from cvs
ja: CVS からサイトを取得

en: _Update site
ja: サイトのアップデート(_U)

en: Update local copy of site
ja: サイトのローカルコピーをアップデート

en: _Update page
ja: ページのアップデート(_U)

en: Update local copy of page from CVS
ja: CVS から取得したローカルページのアップデート

en: _Import site...
ja: サイトのインポート(_I)...

en: Add the site to the cvs repository
ja: サイトを CVS リポジトリに追加

en: _Commit site...
ja: サイトのコミット(_C)...

en: Commit all changes made to site
ja: サイトに対する全ての変更をコミット

en: _Commit page...
ja: ページのコミット(_C)...

en: Commit the current page
ja: 現在のページのコミット

en: Loaded DTDs
ja: ロード済み DTD

en: DTDs supported by Screem
ja: Screem がサポートする DTD

en: Site Template Editor
ja: サイトテンプレートエディタ

en: Edit a Site Template
ja: サイトテンプレートの編集

en: _CVS
ja: CVS(_C)

en: _Site...
ja: サイト(_S)...

en: Alter site settings
ja: 別のサイトの設定

en: Tip of the Day...
ja: 今日の一言...

en: Show the Tip of the Day
ja: 今日の一言を表示します

en: _Insert
ja: 挿入(_I)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: Invalid HTTP status line in status element at line %d of response:
    Status line was: %s
ja: 応答の %d 行のステータス要素におかしな HTTP ステータス行があります:
    ステータス行: %s

en: document root
ja: 文書ルート

en: unknown element
ja: 不明な要素

en: unspecified
ja: 未指定

en: XML is not valid (%s found in parent %s)
ja: XML が正しくありません (%s が上位レベル %s にあります)

en: Unknown XML element `%s (in %s)'
ja: 不明な XML エレメント '%s (%s の中に)'

en: Server does not allow partial GETs.
ja: サーバーは部分的な GET を許可していません。

en: Could not write to file: %s
ja: ファイルに書き込めませんでした: %s

en: Could not read chunk size
ja: チャンクのサイズが読み込めませんでした

en: Could not parse chunk size
ja: チャンクのサイズを解析できませんでした

en: Could not read response body
ja: 応答の本体が読み込めませんでした

en: Error reading chunked response body
ja: 応答の本体 (チャンク) が読み込めませんでした

en: %s: connection was closed by proxy server.
ja: %s: プロキシサーバーから接続が切断されました。

en: %s: connection was closed by server.
ja: %s: サーバーから接続が切断されました。

en: %s: connection timed out.
ja: %s: 接続がタイムアウトになりました。

en: %s: socket error.
ja: %s: ソケットエラーです。

en: Could not send request
ja: 要求を送信することが出来ませんでした

note: error
en: Error waiting for response
ja: 応答待ちでエラーが発生しました

en: Could not send request body
ja: 要求の本体を送信することが出来ませんでした

en: Could not read status line
ja: ステータス行が読み込めませんでした

en: Could not parse response status line.
ja: 応答ステータス行が解析できませんでした。

en: Error reading response headers
ja: 応答のヘッダ読み込み中にエラー

en: Error sending request body
ja: 要求の本体送信中にエラー

en: Could not negotiate SSL session
ja: SSL セッションに要求することが出来ませんでした

en: Response header too long
ja: 応答のヘッダが長すぎます

en: Malformed header line.
ja: おかしなヘッダ行です。

en: Proxy server was not authenticated correctly.
ja: プロキシサーバーは正しく認証されていませんでした。

en: Server was not authenticated correctly.
ja: サーバーが正しく認証されていませんでした。

en: Could not create SSL connection through proxy server
ja: プロキシサーバ経由で SSL 接続を確立することが出来ませんでした。

en: Could not connect to proxy server
ja: プロキシサーバに接続できません

en: Could not connect to server
ja: サーバに接続できません

note: This might not or might not be an error depending on the context.
en: Connection was closed by server
ja: サーバーが接続を切断しました

en: Line too long
ja: 行が長すぎます

en: Host not found
ja: ホストが見つかりません

en: Host not found (try again later?)
ja: ホストが見つかりません (後で再試行しますか？)

en: Host exists but has no address.
ja: ホストは存在しますが、アドレスがありません。

en: Non-recoverable error in resolver library.
ja: レゾルバライブラリで復旧不可能なエラーが発生しました。

en: This application does not have SSL support.
ja: このアプリケーションは SSL をサポートしていません。

en: Filling entropy pool
ja: エントロピープールを埋める

en: Failed to find enough entropy on your system
ja: システム上で十分なエントロピーが見つかりません

en: SSL disabled due the lack of entropy
ja: エントロピー不足で SSL が使えません

en: Unable to get certificate from peer
ja: ピアから証明書を受け取ることができません

en: SSL connection using %s
ja: %s による SSL 接続

en: Unknown
ja: 不明

en: [unable to calculate]
ja: [計算不可能]

en: [invalid date]
ja: [不適切な日付]

en: Server certificate is not yet valid
ja: サーバの証明書が有効になってません

en: Server certificate has expired
ja: サーバの証明書が期限切れです

en: This certificate belongs to:
ja: この証明書が所属するのは:

en: This certificate was issued by:
ja: この証明書が発行されたのは:

en: This certificate is valid
ja: この証明書は有効です

en:    from %s
ja:    %s から

en:      to %s
ja:      %s まで

en: Fingerprint: %s
ja: 指紋: %s

en: SSL Certificate check
ja: SSL 証明書のチェック

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
ja: (r)受領しない、(o)一度だけ受領、(a)常に受領

en: (r)eject, accept (o)nce
ja: (r)受領しない、(o)一度だけ受領

en: Exit
ja: 終了

en: Help
ja: ヘルプ

en: Warning: Couldn't save certificate
ja: 警告: 証明書を保存することが出来ませんでした

en: Certificate saved
ja: 証明書を保存しました

en: Colour...
ja: 色...

en: Insert a colour
ja: カラー定義の挿入

note: place menu item after image under insert
en: _Insert/
ja: 挿入(_I)/

en: Colour Browser
ja: カラーブラウザ

en: Open Stylesheet editor
ja: スタイルシートエディタを開く

en: _Tools/
ja: ツール(_T)/

en: CSS Wizard
ja: スタイルシート(CSS)ウィザード

note: Open File Selection Window
en: Select CSS file to Open
ja: 開く CSS ファイルを選択

en: Select filename for CSS file
ja: CSS ファイルのファイル名を選択

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Create a new style
ja: 新しいスタイルを作成します

en: _New Style
ja: 新しいスタイル(_N)

en: _Delete Style
ja: スタイルの削除(_D)

en: Enter Style Name
ja: スタイル名を入力して下さい

en: Style name:
ja: スタイル名:

en: Class:
ja: クラス名:

en: Pseudo-class:
ja: Pseudoクラス:

en: link
ja: link を使用する

en: visited
ja: 訪問

en: active
ja: 有効

en: first-line
ja: 最初の行

en: first-letter
ja: 最初の文字

en: _New
ja: 新規(_N)

en: Create a new stylesheet
ja: スタイルシートを新規に作成します

en: New Stylesheet
ja: 新規

en: Open a stylesheet
ja: スタイルシートを開きます

en: Open Stylesheet
ja: 開く

en: Save a stylesheet
ja: スタイルシートを保存します

en: Save Stylesheet
ja: スタイルシート保存

en: Close CaSSIUS
ja: CaSSIUS ウィザードを閉じます

en: Close Wizard
ja: ウィザード終了

en: Insert stylesheet into editor
ja: エディタにスタイルシートを挿入します

en: Insert Stylesheet
ja: スタイルシート挿入

en: Insert current style into editor
ja: エディタに現在のスタイルシートを挿入します

en: Insert Style
ja: スタイル挿入

en: Tag
ja: タグ

en: Class
ja: クラス

en: Pseudo Class
ja: Pseudoクラス

en: font-family
ja: フォントの種類

en: font-style
ja: フォントのスタイル

en: font-variant
ja: 別のフォント

en: font-weight
ja: フォントの太さ

en: font-size
ja: フォントのサイズ

en: color
ja: 文字色

en: normal
ja: 標準

en: italic
ja: 斜体

en: oblique
ja: 斜線

en: small-caps
ja: 小文字

en: Pick a color
ja: 色の選択

en: Font
ja: フォント

en: background-color
ja: 背景色

en: background-image
ja: 背景画像

en: background-repeat
ja: 背景画像の並び方

en: background-attachment
ja: 背景画像の固定

en: background-position
ja: 背景画像の表示位置

en: Select background image
ja: 背景画像の選択

en: scroll
ja: スクロール

en: fixed
ja: 固定

en: Background
ja: 背景

en: line-height
ja: 行の高さ

en: text-indent
ja: インデント

en: text-align
ja: 行揃え

en: text-transform
ja: テキストの変換

en: vertical-align
ja: 縦方向の行揃え

en: text-decoration
ja: 文の装飾

en: letter-spacing
ja: 文字間隔

en: word-spacing
ja: 単語間隔

en: none
ja: なし

en: underline
ja: 下線

en: overline
ja: 上線

en: line-trough
ja: 行の高さ

en: blink
ja: 点滅

en: baseline
ja: 親要素のベースラインに揃える

en: sub
ja: 下付き文字の位置にベースラインを揃える

en: super
ja: 上付き文字の位置にベースラインを揃える

en: top
ja: 上に揃える

en: text-top
ja: 親要素のフォントの上に揃える

en: middle
ja: 中心に揃える

en: bottom
ja: 下に揃える

en: text-bottom
ja: 親要素のフォントの下に揃える

en: capitalize
ja: 大文字にする

en: uppercase
ja: 大文字にする

en: lowercase
ja: 小文字にする

en: left
ja: 左

en: right
ja: 右

en: center
ja: 中央

en: justify
ja: 均等揃え

en: Text
ja: テキスト

en: margin-top
ja: 上マージン

en: margin-right
ja: 右マージン

en: margin-bottom
ja: 下マージン

en: margin-left
ja: 左マージン

en: padding-top
ja: 文字の上マージン

en: padding-right
ja: 文字の右マージン

en: padding-bottom
ja: 文字の下マージン

en: padding-left
ja: 文字の左マージン

en: auto
ja: 自動

en: Box
ja: 枠

en: top colour
ja: 上の境界色

en: right colour
ja: 右の境界色

en: bottom colour
ja: 下の境界色

en: left colour
ja: 左の境界色

en: top width
ja: 上の境界線の幅

en: right width
ja: 右の境界線の幅

en: bottom width
ja: 下の境界線の幅

en: left width
ja: 左の境界線の幅

en: thin
ja: 薄く

en: medium
ja: 中位

en: top style
ja: 上の境界線スタイル

en: right style
ja: 右の境界線スタイル

en: bottom style
ja: 下の境界線スタイル

en: left style
ja: 左の境界線スタイル

en: Border
ja: 境界

en: clear
ja: 回り込み解除

en: float
ja: 配置位置

en: height
ja: 高さ

en: width
ja: 幅

en: both
ja: 両方

en: Size/Placement
ja: 大きさ/配置

en: display
ja: 表示

en: white-space
ja: 空白

en: list-style-type
ja: リストの形状(種類)

en: list-style-image
ja: リストの形状(画像)

en: list-style-position
ja: リストの形状(位置)

en: Select list-style-image
ja: リストの形状(画像)の選択

en: Classification
ja: 分類

en: CaSSIUS - Casscading Style Sheet Intergration Under SCREEM
ja: CaSSIUS - SCREEM用カスケード式スタイルシート統合ツール

en: You already have a stylesheet open...
ja: 既にスタイルシートを開いています...

en: Information
ja: 情報

en: Save
ja: 保存

en: Discard
ja: 破棄

en: Would you like to save the current stylesheet?
ja: このスタイルシートを保存しても宜しいですか？

en: Entity...
ja: エンティティ...

en: Insert a special character entity
ja: 特殊文字のエンティティを挿入

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Entity Wizard
ja: Screem: エンティティ ウィザード

en: Insert
ja: 挿入

en: Name
ja: 名称

en: Entity
ja: エンティティ

en: Math/Greek.Symbolic
ja: 算術/ギリシア語のシンボル

en: Markup/Internationalisation
ja: マークアップ/国際化

en: Form...
ja: フォーム...

en: Insert a Form
ja: フォームの挿入

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Form Wizard
ja: フォーム ウィザード

en: Type
ja: タイプ

en: Value
ja: 値

en: Method =
ja: HTTPメソッド =

en: Action =
ja: プログラムURL =

en: Enctype =
ja: MIMEタイプ =

en: Frames...
ja: フレーム...

en: Define a frameset
ja: フレームセットの定義

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Frame Wizard
ja: Screem: フレームウィザード

en: Styles
ja: スタイル

en: Layout
ja: 配置

en: Frame Settings
ja: フレーム設定

en: Select page to display in frame:
ja: フレームの中で表示するページ:

en: Width =
ja: 幅 =

en: Height =
ja: 高さ =

en: has border
ja: 境界付き

en: Scrolling =
ja: スクロール =

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Auto
ja: 自動

en: name =
ja: 名前 =

en: Image Gallery
ja: イメージギャラリー

en: Gallery Wizard
ja: ギャラリー ウィザード

en: Rows:
ja: 行:

en: Image directory:
ja: 画像ディレクトリ:

en: Columns:
ja: 列:

en: Select Image Directory
ja: 画像ディレクトリの選択

en: Image...
ja: 画像...

en: Insert an Image
ja: 画像の挿入

en: Image Wizard
ja: 画像ウィザード

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Image Wizard
ja: Screem: 画像ウィザード

en: Image
ja: 画像

en: Location:
ja: 場所:

en: Select Image
ja: 画像の選択

en: The path name of the image
ja: 画像ファイルのパス名

en: Alt text:
ja: 代替テキスト:

en: Text to display if the browser  is not displaying images
ja: ブラウザが画像を表示できない場合に代替えで表示するテキスト

en: Width:
ja: 幅:

en: Set image width
ja: 画像の幅を設定

en: Width of the image or thumbnail
ja: 画像またはサムネイルの幅

en: Height:
ja: 高さ:

en: Set image height
ja: 画像の高さを設定

en: Height of the image or thumbnail
ja: 画像またはサムネイルの高さ

en: Alignment:
ja: テキスト位置:

en: Alignment of text to the image
ja: 画像に対するテキストの位置

en: Border:
ja: 枠の太さ:

en: Width of border around image if its a link
ja: リンクする場合の画像の境界の幅

en: Hspace:
ja: 横間隔:

en: Horizontal space between image and text
ja: 画像とテキストの間の水平間隔

en: VSpace:
ja: 縦間隔:

en: Vertical space between image an text
ja: 画像とテキストの間の垂直間隔

en: Make thumbnail
ja: サムネイルの作成

en: Copy to page's location
ja: ページの位置のコピー

en: Image Details:
ja: 画像の情報:

en: Initial Width:
ja: 幅の初期値:

en: Initial Height:
ja: 高さの初期値:

en: File Size:
ja: ファイルサイズ:

en: Link...
ja: リンク...

en: Insert a link
ja: リンクの挿入

en: Link Wizard
ja: リンク ウィザード

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Link Wizard
ja: Screem: リンクウィザード

en: Link Text
ja: リンクするテキスト

en: Link To
ja: リンク先

en: other
ja: その他

en: Target
ja: ターゲット

en: Mail Page
ja: ページをメイルで送信

en: Mail Wizard
ja: メイル ウィザード

en: Subject:
ja: タイトル:

en: bcc:
ja: BCC:

en: cc:
ja: CC:

en: To:
ja: 宛先:

en: Info: HTML shouldn't really be used for email
ja: 情報: HTML は通常、電子メールでは使用されません。

en: SSI directive...
ja: SSI ディレクティブ...

en: Insert a Server-side Include
ja: サーバサイドインクルード(SSI)の挿入

en: Insert a 'Server-Side Include' directive.
ja: 'サーバサイドインクルード(SSI)'ディレクティブの挿入

en: Include
ja: インクルード

en: Should be a relative path. A leading slash denotes the root of your website only.
ja: 関連するパス名を入力しなければなりません。先頭に '/'(スラッシュ)を付けると貴方のウェブサイトのルートを表します。

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: File information
ja: ファイル情報

en: Size
ja: サイズ

en: Modification time
ja: 修正時刻

en: Variables
ja: 変数

en: Print variables
ja: 変数の印刷

en: Set a variable
ja: 変数の設定

en: Variable name:
ja: 変数名:

en: Value:
ja: 値:

en: Configuration
ja: 設定

en: help
ja: ヘルプ

en: Bytes
ja: バイト数

en: Kb or Mb
ja: キロバイトまたはメガバイト

en: Time format:
ja: 時刻の書式:

en: Error message:
ja: エラーメッセージ:

en: Size format:
ja: サイズの書式:

en: Execute
ja: 実行

en: Exec:
ja: 実行:

en: Shell
ja: シェル

en: Echo
ja: エコー

en: Variable:
ja: 変数:

en: Date (GMT)
ja: 日付 (GMT)

en: Date (Local)
ja: 日付 (ローカル)

en: Document Name
ja: 文書名

en: Document URI
ja: 文書の URI

en: Last Modified
ja: 最終更新日

en: Conditionals
ja: 条件文

en: Test expression:
ja: 条件式:

en: Table...
ja: 表...

en: Insert a Table
ja: 表(テーブル)を挿入します

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Table Wizard
ja: テーブル ウィザード

en: Rows / Cols
ja: 列 / 行

en: Number of Rows:
ja: 行数:

en: Number of Cols:
ja: 列数:

en: The number of rows in the table
ja: テーブルの列の数

en: The number of columns in the table
ja: テーブルの行の数

en: Alignment
ja: 配置

en: Left
ja: 左

en: Centre
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Caption / Summary
ja: 表題 / サマリ

en: above table
ja: 表の上

en: below table
ja: 表の下

en: Include Summary
ja: サマリ付き

en: Include Caption
ja: 表題付き

en: A short summary of the table contents
ja: 表の内容に対する短い概要

en: Attributes
ja: 属性

en: Border line width
ja: 外枠の太さ

en: The border width in pixels
ja: 外枠の太さをピクセル単位で

en: Pixels
ja: ピクセル

en: Cell Spacing
ja: セルの間隔

en: number of pixels to place between cells
ja: セル間隔をピクセル数で

en: Pixels between cells
ja: セル間隔のピクセル

en: Cell Padding
ja: セル内のマージン

en: Number of pixels to add to cell width
ja: 追加するセル幅をピクセル数で

en: Table Width
ja: 表の幅

en: The width the table should occupy
ja: 表全体の幅

en: Use Colour:
ja: 色を使用:

en: The background colour for the table
ja: 表の背景色

en: Use Image:
ja: 画像を使用:

en: Unknown system error
ja: 不明なシステムエラー

en: The connection timed out.
ja: 接続がタイムアウトしました。

en: The server did not authenticate itself correctly.
    Report this error to your server administrator.
ja: サーバ自身が正しく認証されませんでした。
    このエラーをサーバ管理者に報告して下さい。

en: The proxy server did not authenticate itself correctly.
    Report this error to your proxy server administrator.
ja: プロキシサーバ自身が正しく認証されませんでした。
    このエラーをプロキシサーバー管理者に報告して下さい。

en: SSL support has not be compiled in.
ja: SSL サポートでコンパイルされていません。

en: The server does not appear to be a WebDAV server.
ja: サーバは WebDAV サーバーではないようです。

en: The server does not support the executable live property.
ja: サーバは実行可能なライブプロパティをサポートしていません。

en: Could not open file:
ja: ファイルが開けませんでした:

en: Could not write to file:
ja: ファイルに書き込めませんでした:

en: Could not access resource
ja: リソースにアクセス出来ませんでした

en: Could not set modification time of local file.
ja: ローカルファイルに修正時刻をセットできませんでした。

en: Upload succeeded, but could not retrieve modification time.
    If this message persists, turn off safe mode.
ja: アップロードが完了しましたが、修正時間が取得できませんでした。
    このメッセージが常に表示される場合は、セーフモードに切り替えて下さい。

en: Remote file has been modified - not overwriting with local changes
ja: リモートファイルが変更されました - ローカルの変更を上書きしません

en: Could not examine file.
ja: ファイルを調査することができませんでした。

en: Could not checksum file
ja: ファイルのチェックサムを確認できませんでした

en: The target of the symlink could not be read.
ja: シンボリックリンクの実体が読めません。

en: Upload
ja: アップロード...

en: Upload the site
ja: サイトをアップロードします。

en: Upload Wizard
ja: アップロード ウィザード

en: Remote path must being with ~ or /
ja: リモートパス名は '~' または '/' で始まる必要があります。

en: Local path must being with ~ or /
ja: ローカルパス名は '~' または '/' で始まる必要があります。

en: Could not retrieve information about your local files.
ja: ローカルファイルについて情報を取得できませんでした。

note: couldn't get info on local site files
en: Couldn't retrieve information about local files
ja: ローカルファイルについて情報を取得できませんでした。

en: No site name given
ja: サイト名が与えられていません。

en: No server name given.
ja: サーバー名が与えられていません。

en: No remote directory given.
ja: リモートディレクトリが与えられていません。

en: No local directory given.
ja: ローカルディレクトリが与えられていません。

en: The local dir couldn't be accessed.
ja: ローカルディレクトリにアクセスできませんでした。

en: There was a problem with the port number for this site.
ja: このサイトに対するポート番号に問題があります。

en: Sorry, the symbolic links option you chose is not supported
    by this transfer protocol. Please choose another option.
ja: すみません、この転送プロトコルではシンボリックリンクオプションを
    サポートしていません。他のオプションを選択して下さい。

en: This protocol does not support relative remote directories.
ja: このプロトコルはリモートディレクトリへの問い合わせをサポートしていません。

en: The protocol you are attempting to use does
    not currently support maintaining permissions.
ja: 使用しようとしているプロトコルは現在、
    サポートされていません。

en: The local dir is invalid.
ja: ローカルディレクトリが不正です。

en: There was an undetermined problem verifying the correctness of your site definition. Please report this to the maintainer.
ja: サイトの差異の正当性をチェックする問題が解決されていません。管理者に報告して下さい。

en: This appears to be the first time you have attempted to upload
    this website. What is the state of the remote site?
ja: これはこのウェブサイトに始めてアップロードしようとした時に
    表示されます。リモートサイトの状態はどうなってますか?

en: Empty
ja: 空

en: Already uploaded
ja: 既にアップロード済み

en: There was a problem authenticating with the remote server.
ja: リモートサーバーでの認証に問題が生じました。

en: Could not resolve the remote site's hostname.
ja: リモートサイトのホスト名が解決できませんでした。

en: Could not establish a connection to the remote site.
ja: リモートサイトに対する接続を確立できませんでした。

en: Update Failed (Authentication problems)
ja: 更新に失敗しました(認証問題)

en: Update was aborted.
ja: 更新は中止されました。

note: replace this with a custom dialog containing the errors, a la Xsitecopy
en: There were errors.
ja: 複数のエラーが発生しました。

en: Looking up hostname...
ja: ホスト名を検索中...

en: Attempting to connect...
ja: 接続中...

en: Connected.
ja: 接続しました。

en: Commiting updates to %s...
ja: %s へ更新をコミット中...

en: Creating directory...
ja: ディレクトリを作成中...

note: can we move dirs yet?
en: Deleting directory...
ja: ディレクトリを削除中...

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: Deleting...
ja: 削除中...

en: Moving...
ja: 移動中...

en: ARG! The file hasn't changed, we shouldn't be doing anything!
ja: おっと! ファイルは編集されていません。何もしないで下さい!

en: server
ja: サーバー

en: proxy server
ja: プロキシサーバー

en: Authentication required for %s on %s `%s':
ja: %s 用の %s 上で要求された認証 '%s':

en: Authentication required on %s `%s':
ja: %s 上で要求された認証 '%s':

note: couldn't access it
en: Couldn't access ~/.sitecopy
ja: '~/.sitecopy' ディレクトリにアクセスできませんでした。

note: couldn't make it
en: Couldn't create ~/.sitecopy
ja: '~/.sitecopy' ディレクトリを作成できませんでした。

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Update Progress
ja: 進捗の更新

en: View Errors
ja: エラーの表示

en: Stop
ja: 停止

en: Click Upload to begin.
ja: クリックするとアップロードを開始します。

en: Status:
ja: 状態:

en: To:
ja: 宛先:

en: Current Progress
ja: 現在の進捗状態

en: Total Progress
ja: トータルの進捗状態

en: Keep going if there is a problem creating directories.
ja: ディレクトリ作成中の問題がある場合は、そのまま進んで下さい。

en: Errors during the recent update
ja: 更新中にエラー

en: There were errors with the following files and/or directories:
ja: 次のファイルと/またはディレクトリでエラーが発生しました:

en: File/Directory Name
ja: ファイル/ディレクトリ名

en: Error code/message
ja: エラーコード/メッセージ

en: Fetch file state
ja: 同期ファイル状態

en: Awaiting user input
ja: ユーザー入力を待ちます

en: Found information about these files
ja: これらのファイルに対する情報が見つかりました。

en: Upload Single File
ja: 単一のファイルをアップロード

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Path:
ja: パス:

en: Screem: Authentication
ja: Screem: 認証

en: message will be written here by the code
ja: コードによってメッセージが記述されました

en: Password:
ja: パスワード:

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Tag to get help on
ja: ヘルプを表示するタグ

en: help about tag
ja: ヘルプタグ

en: Print current file
ja: 現在のページを印刷します

en: Print
ja: 印刷

en: Preview printing
ja: 印刷プレビューを表示します

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Find text
ja: 文字列の検索を行います

en: Find
ja: 検索

en: View current page in external browser
ja: 現在のページを外部のブラウザで表示します

en: View
ja: 表示

en: View Site todo list
ja: サイトの ToDo リストを表示します

en: Todo
ja: TODO

en: Spellcheck page
ja: このページのスペルチェックを行います

en: Spellcheck
ja: スペルチェック

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: 複写

en: Paste
ja: 貼り付け

en: New Site
ja: 新規サイト

en: Open Site
ja: サイトを開く

en: Save Site
ja: サイトの保存

en: Bold Tag
ja: 太字のタグ

en: Bold
ja: 太字

en: Italic Tag
ja: 斜体のタグ

en: Italic
ja: 斜体

en: Underline Tag
ja: 下線のタグ

en: Underline
ja: 下線

en: New paragraph
ja: 新規のパラグラフ

en: Paragraph
ja: パラグラフ

en: Bulleted List
ja: 箇条書

en: Bullet list
ja: 箇条書

en: Numbered List
ja: 番号付き箇条書

en: Number List
ja: 番号付き箇条書

en: indent level -1
ja: 行揃え(-1)

en: Indent -
ja: 行揃え(-)

en: Indent level +1
ja: 行揃え(+1)

en: Indent +
ja: 行揃え(+)

en: Left align text
ja: 行揃え(左詰め)

en: Centre align text
ja: 行揃え(中央詰め)

en: Right align text
ja: 行揃え(右詰め)

en: Justify text
ja: 両端揃え

en: Justify
ja: 両端揃え

en: Quickbar
ja: クイックバー

en: <font> element
ja: <font> 要素

en: <pre> element
ja: <pre> 要素

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Superscript
ja: 下付き文字

en: Fonts
ja: フォント

en: <table> element
ja: <table> 要素

en: <tr> element
ja: <tr> 要素

en: <th> element
ja: <th> 要素

en: <td> element
ja: <td> 要素

en: <caption> element
ja: <caption> 要素

en: Tables
ja: 表

en: form text area
ja: テキストエリアのフォーム

en: textarea
ja: テキストエリア

en: form input box
ja: 入力フォーム

en: input box
ja: 入力フォーム

en: form file input box
ja: ファイル入力フォーム

en: file input
ja: ファイル入力

en: form button
ja: ボタンフォーム

en: button
ja: ボタン

en: form checkbutton
ja: チェックボタンフォーム

en: checkbutton
ja: チェックボタン

en: form radiobutton
ja: ラジオボタンフォーム

en: radiobutton
ja: ラジオボタン

en: form option menu
ja: オプションメニューフォーム

en: option menu
ja: オプションメニュー

en: Forms
ja: フォーム

en: Edit helper scripts
ja: スクリプトの編集ヘルパーを起動します

en: Edit Helpers
ja: 編集へルパー

en: Helpers
ja: ヘルパー

en: Link View
ja: リンクビュー

en: Help Browser
ja: ヘルプブラウザ

en: SCREEM Tip of the Day
ja: SCREEM 今日の一言

en: The hint text will be displayed here
ja: ここにヒントが表示されます

en: Show tip next time
ja: 次回もヒントを表示する

en: Add a new page to the site
ja: 新規ページをサイトに追加します

en: New Page
ja: 新規ページ

en: New Blank Page
ja: 新規空ページ

en: Add a new directory to the site
ja: 新規ディレクトリをサイトに追加します

en: New Directory
ja: 新規ディレクトリ

en: Open the file
ja: ファイルを開きます

en: Open
ja: 開く

en: Delete the select file/directory
ja: 選択されたファイル/ディレクトリを削除します

en: Delete
ja: 削除

en: Rename the file/directory
ja: ファイル/ディレクトリ名を変更します

en: Rename
ja: 名前を変更

en: View file/directory properties
ja: ファイル/ディレクトリのプロパティを表示します

en: Properties
ja: 設定

en: Upload Flags
ja: フラグのアップロード...

en: Exclude
ja: 除外:

en: Ignore
ja: 無視

en: Refresh the file tree
ja: ファイルツリーを再表示します

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Site Settings
ja: サイト設定

en: Site Todo List
ja: サイトの Todo リスト

en: Edit
ja: 編集

en: Complete
ja: 完了

en: Add
ja: 追加

en: Task
ja: タスク

en: Assigned to
ja: 割り当て

en: Priority
ja: 重要度

en: Linked to
ja: リンク先

en: Description
ja: 記述

en: Edit Todo Item
ja: TODO アイテムの編集

en: Task:
ja: タスク:

en: Assigned To:
ja: 割り当て先:

en: Priority:
ja: 重要度:

en: Linked To:
ja: リンク先:

en: Description:
ja: 記述:

en: Low
ja: 低

en: Medium
ja: 中

en: High
ja: 高

en: Screem: Site Information
ja: Screem: サイト情報

en: Site management
ja: サイト管理

en: Select CVS Repository
ja: CVS リポジトリの選択

en: CVSROOT pathname
ja: CVSROOT パス名を入力して下さい

en: Select Page Template
ja: ページテンプレートの選択

en: Path to the default page template for the site
ja: サイト向けのデフォルトのページテンプレートのパス名を入力して下さい

en: Page Template
ja: ページテンプレート

en: Auto update from CVS upon opening this site
ja: このサイト開いて CVS から自動的に更新する

en: Site details
ja: サイト詳細情報

en: An identifying name for the site
ja: サイトに付ける固有の名前を入力して下さい

en: Site Name:
ja: サイト名:

en: Site Path:
ja: サイトパス:

en: The site pathname
ja: サイトパス名を入力して下さい

en: Local
ja: ローカル

en: Remote Host Details
ja: リモートホスト詳細情報:

en: The hostname to upload to
ja: アップロードするホスト名を入力して下さい

en: The path on the upload host
ja: アップロードするホストのパス名を入力して下さい

en: The URL where the site can be viewed
ja: サイトが表示される URL を入力して下さい

en: Upload to:
ja: アップロード先:

en: Upload Method:
ja: アップロード方法:

en: Remote path:
ja: リモートパス:

en: Base URL of site:
ja: サイトのベース URL:

en: Requires RCP to be set up to not require the password to be entered
ja: 設定される RCP はパスワード要求をしません

en: Requires SCP to be set up to not require the password to be entered
ja: 設定される SCP はパスワード要求をしません

en: Authentication
ja: 認証

en: Username to login with, if not given then you will be prompted when trying to publish the site
ja: ログインするユーザー名、指定しなかった場合にはサイトの公開毎にプロンプトが表示されます

en: Password to login with, if not given you will be prompted when trying to publish the site
ja: ログインする際のパスワード、指定しなかった場合にはサイトの公開毎にプロンプトが表示されます。

en: Upload Options
ja: アップロードオプション

en: Passive FTP
ja: パッシブ FTP

en: No delete
ja: 削除しない

en: Check moved
ja: 移動を確認する

en: No overwrite
ja: 上書きしない

en: Symbolic links:
ja: シンボリックリンク:

en: Maintain permissions:
ja: パーミッション設定:

en: Exec
ja: 実行権

en: All
ja: 全ての権限

en: Follow
ja: 従う

en: Maintain
ja: 維持する

en: Publish
ja: 公開

en: Site statistics
ja: サイトの情報

en: Site Last Uploaded:
ja: サイトの最終更新:

en: Total Size:
ja: 合計サイズ:

en: Number
ja: 数

en: Average Size
ja: 平均サイズ

en: Statistics
ja: 統計

en: Screem: Site Template Editor
ja: Screem: サイトテンプレートエディタ

en: Template
ja: テンプレート

en: Details
ja: 詳細

en: Type:
ja: タイプ:

en: Name:
ja: 名称:

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: File
ja: ファイル

en: Update
ja: 更新

en: Remove
ja: 削除

en: Use template
ja: テンプレートを使用する

en: Create New Site Template
ja: 新規にサイトテンプレートを作成します

en: New Template
ja: 新規テンプレート

en: Open a Site Template
ja: サイトテンプレートを開きます

en: Open Template
ja: テンプレートを開く

en: Save current Site Template
ja: 現在のサイトテンプレートを保存します

en: Save Template
ja: テンプレートの保存

en: Close Site Template editor
ja: サイトテンプレートエディタを閉じます

en: Close
ja: 閉じる

en: You must set a page pathname and a page title before continuing
ja: 作業を続ける前に、ページのパス名とページのタイトルを設定する必要があります。

en: You must set a site pathname and a site name before continuing
ja: 作業を続けるには、サイトのパス名とサイトの名称を設定する必要があります。

en: Legend:
ja: 説明:

en: Zoom:
ja: ズーム:

en: Depth of Map:
ja: マップの深さ:

en: Labels:
ja: ラベル:

en: on
ja: 有効

en: off
ja: 無効

en: Broken Link checking
    is currently broken and
    does not actually perform
    the check.
ja: リンク切れの確認は
    リンクが切れたものや
    実体がない物を正しく
    確認します。

en: L: 0 C: 0
ja: 行: 0 桁: 0

en: (C) 1999, 2000, 2001 David A Knight
ja: (C) 1999-2001 David A Knight

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
    Screem provides an integrated development environment for creating and maintaining websites
    
    Screem is licenced under the GNU General Public Licence version 2 or above
ja: SCREEM: サイト作成と編集環境 (Site CReating and Editing EnvironMent)
    Screem はウェブサイトの構築と管理における統合開発環境を提供します。
    
    Screem はGNU一般公有使用許諾契約書(第2版以上)の下で配布されます。

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
ja: SCREEM: サイト作成と編集環境 (Site CReating and Editing EnvironMent)

en: Screem: External Browser Settings
ja: Screem: 外部ブラウザ設定

en: Browser:
ja: ブラウザ:

en: Select a browser
ja: ブラウザを選択してください

en: Select icon for browser button
ja: ブラウザボタン用のアイコン選択

en: Preview using http url
ja: HTTPのURLをプレビューする

en: Spell Check
ja: スペルチェック

en: Word:
ja: 単語:

en: Check
ja: 確認

en: Alternatives
ja: 代替え

en: Accept
ja: 適用

en: Skip
ja: スキップ

en: Replace
ja: 置換

en: Insert with case
ja: ケース挿入

en: Main dictionary:
ja: メインディレクトリ:

en: Ispell command:
ja: 'Ispell'コマンド:

en: Configure
ja: 設定

en: Screem: Helper Settings
ja: Screem: ヘルパー設定

en: Helper:
ja: ヘルパー

en: Select icon for helper
ja: ヘルパー用のアイコン選択

en: Refresh View
ja: 再表示

en: Zoom
ja: ズーム

en: Attempts to tidy up the HTML by fixing the order of close tags etc
ja: タグを閉じたりすることで HTML を整形してみます

en: Fix HTML
ja: HTML 固定

en: Screem: Preferences
ja: Screem: 設定

en: Misc
ja: その他

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Charset:
ja: 文字セット:

en: This is the name of the initial file when you create a new site, and defaults to index.html
ja: これは新規にサイトを作成した場合の初期ファイルの名前で、デフォルトは index.html です

en: The default character set for html pages, defaults to ISO-8859-1
ja: HTML 表示のデフォルトの文字セットで、デフォルトは ISO-8859-1

en: The default Document Type Definition to use for sgml/xml documents
ja: SGML/XML 文書で使用する、デフォルトのドキュメントタイプ定義

en: Causes screem to load the projects that were previously in use when screem was last exited
ja: Screem が最後に終了した時に以前使用したプロジェクトを読み込ませる

en: Auto load projects on startup
ja: 起動時に自動的にプロジェクトを読み込む

en: Automatically open pages which were open in auto loaded projects
ja: プロジェクトの自動読み込みで開かれたページを自動的に開く

en: Auto open pages
ja: 自動ページオープン

en: With this enabled then editing features will only be enabled where they make sense, eg no auto entity insertion when editing a section of javascript.  If editing large documents you may want this switched off
ja: この割り込み可能な編集機能は感知可能な場所でだけ有効です。つまり java スクリプトの編集中は自動的にエンティティは挿入されません。大きな文書を編集する場合はこの機能を OFF にした方が良いかもしれません。

en: Enable Document Parsing
ja: 文書の解析を有効にする

en: Display Settings
ja: ディスプレイ設定

en: Syntax Highlighting
ja: 構文ハイライト

en: Inline Tagging
ja: インラインタグ

en: Auto indent
ja: 自動インデント

en: Intelligent tag closing
ja: タグの自動クローズ

en: Pick a Font
ja: フォントの選択

en: Notebook toolbar
ja: ノートブックタイプのツールバー

en: display view toolbar
ja: ビューツールバーの表示

en: The font to be used in the editor
ja: エディタ内で使用するフォント

en: Auto entity insertion
ja: 自動エントリ挿入

en: by charset
ja: キャラクタセット依存

en: Editor Keys
ja: エディタキー

en: The key combinations currently set
ja: 現在登録されているキー設定

en: Key Combo
ja: キー設定

en: Action / Text
ja: 操作/テキスト

en: New key combo:
ja: 新規キー設定:

en: The key combination which will perform the action/insert the text shown below.
ja: 操作/挿入(下に表示されるテキスト)に対するキー操作を入力してください

en: Grab a key combination
ja: キーの組み合わせを取り込みます

en: Grab key...
ja: キー取り込み...

en: Add the current combo
ja: このキー組み合わせを追加します

en: Remove the select combo
ja: 選択したキー操作を削除します

en: Update the selected combo
ja: 選択されたキー操作を更新します

en: Action/Text
ja: 操作/テキスト

en: The action to be taken in the editor when the key combo is pressed, or the text to insert when it is pressed if it doesn't match one of the presets.
ja: キーの組み合わせが押されたときに、エディタの中で利用される操作、もしくはプリセットした組み合わせがマッチしなかった場合に押されたらテキストを挿入します

en: Editor keys
ja: エディタキー

en: Editor Colours & Syntax Highlighting
ja: エディタの色と構文ハイライト

en: Editor Colours
ja: エディタの色

en: Editor Background Colour
ja: エディタの背景色

en: Editor Text Colour
ja: エディタの前景色

en: Syntax Colours
ja: 構文の色

en: Helper Applications
ja: ヘルパーアプリケーション

en: Path
ja: パス

en: Mime Type
ja: MIMEタイプ

en: Mime Type:
ja: MIMEタイプ:

en: Select Icon for helper toolbar button
ja: ヘルパーツールバーのボタン用のアイコン設定

en: Printer Setup
ja: プリンタ設定

en: Printing
ja: 印刷

en: Add header
ja: ヘッダを追加する

en: Enable word wrapping
ja: ワートラップを有効にする

en: Print line numbers every:
ja: 各行に番号を付ける

en: line(s)
ja: 行

en: Portrait
ja: 縦向き

en: Landscape
ja: 横向き

en: Paper
ja: 用紙

en: Compiler:
ja: コンパイラ:

en: Screem: Find/Replace
ja: Screem: 検索/置換

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Replace All
ja: 全て置換

en: Files which contain matches appear here
ja: マッチしたファイルがここに表示されます

en: Find string:
ja: 検索する文字列:

en: The string to search for
ja: 検索する文字列を入力してください

en: Replace string
ja: 置換する文字列:

en: The string to replace the find string with
ja: 検索された文字列を置き換える文字列を入力してください

en: Use regular expressions
ja: 正規表現の使用

en: From Start
ja: 先頭から

en: From Current position
ja: 現在位置から

en: Check all files
ja: 全ファイルのチェック

en: Fore Colour
ja: 前景色

en: Back Colour
ja: 背景色

en: SCREEM: Page Druid
ja: SCREEM: ページドルイド

en: The Page Druid will guide you through the creation of a new page
ja: 'ページドルイド' は貴方に新規ページの作成のお手伝いをします。

en: SCREEM: Page Druid - Details
ja: SCREEM: ページドルイド - 詳細

en: Basic Details
ja: 基本詳細

en: Page Path: (including filename)
ja: ページパス: (ファイル名を含む)

en: Page Doctype:
ja: ページの文書タイプ:

en: Page Stylesheet:
ja: ページのスタイルシート:

en: Meta Information
ja: メタ情報

en: Page Title:
ja: ページのタイトル:

en: Page Author:
ja: ページの作者:

en: Page Character Set:
ja: ページのキャラクタセット:

en: Page Keywords:
ja: ページのキーワード:

en: SCREEM: Page Druid - Templates
ja: SCREEM: ページドルイド - テンプレート

en: Available Page Templates
ja: ページテンプレートを使用する

en: Template Settings
ja: テンプレート設定

en: Use Standard Template
ja: 標準テンプレートを使用する

en: Use Custom Template
ja: カスタムテンプレートを使用する

en: Custom Settings
ja: カスタム設定

en: Template File:
ja: テンプレートファイル:

en: Template Information
ja: テンプレート情報

en: This label will be filled with information about the page template that is currently selected.
ja: このラベルは、現在選択したページテンプレートについての情報で一杯になります。

en: SCREEM: Page Druid - Colours
ja: SCREEM: ページドルイド - 色設定

en: Colours
ja: 色

en: Overide template settings
ja: テンプレート設定の上書き

en: Page defines frameset
ja: ページはフレームセットを定義する

en: Visited Link
ja: リンクを訪問

en: Active Link
ja: 有効なリンク

en: Images
ja: 画像

en: Background:
ja: 背景

en: Click Finish for the page to be created, or click back to
    check that the information you entered was correct.
ja: 生成されたページを有効にするために '終了'ボタンを押すか、
    入力された情報を確認する場合は、'戻る' ボタンを押して下さい。

en: SCREEM: Site Druid
ja: SCREEM: サイトドルイド

en: The Site Druid will guide you through the creation of a new site
ja: 'サイトドルイド'は新規サイトの作成を通して貴方のお手伝いをします。

en: SCREEM: Site Druid - Details/Management
ja: SCREEM: サイトドルイド - 詳細/管理

en: Site Details
ja: サイト詳細情報

en: Site Pathname:
ja: サイトのパス名:

en: Site Template:
ja: サイトテンプレート:

en: Site Management
ja: サイト管理

en: Use CVS:
ja: CVS を使用:

en: Default Page Template:
ja: デフォルトページテンプレート:

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (1)
ja: SCREEM: サイトドルイド - 公開設定 (1)

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: Base URI of Site:
ja: サイトのベース URL:

en: Remote Authentication
ja: リモート認証

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (2)
ja: SCREEM: サイトドルイド- 公開設定 (2)

en: Maintain Permissions:
ja: パーミッション設定:

en: Symbolic Links:
ja: シンボリックリンク:

en: No Delete
ja: 削除しない

en: Check Moved
ja: 移動を確認する

en: No Overwrite
ja: 上書きしない

en: Site Definition complete.  Click finish for the site to be created,
    or go back and check the details you entered.
ja: サイト定義が完了しました。作成されたサイトを利用するために '終了' ボタンを、
    この設定の詳細を確認する場合は '戻る' ボタンを押して下さい。

en: File Properties
ja: ファイル設定

en: Full Name:
ja: 名称:

en: File Name:
ja: ファイル名:

en: Filename will go here
ja: ここにファイル名が表示されます

en: File Type:
ja: ファイル形式:

en: The file type will go here
ja: ここにファイル形式が表示されます

en: File size will go here
ja: ここにファイルサイズが表示されます

en: File Created on:
ja: ファイル作成:

en: Last Modified on:
ja: 最終更新日:

en: Last Accessed on:
ja: 最終アクセス:

en: date/time will go here
ja: ここに日時が表示されます

en: Exclude from uploading
ja: アップロード中に実行

en: Upload as ASCII File
ja: ASCII ファイルとしてアップロード

en: Ignore the file when fetching
ja: 同期時にファイルを無視

en: Options
ja: オプション

en: File Permissions
ja: ファイルパーミッション

en: File Ownership
ja: ファイルの所有者

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Group:
ja: グループ:

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Screem: Loaded DTDs
ja: Screem: DTD の読み込み

en: Identifier
ja: 識別子

en: path
ja: パス

en: The above shows the DTDs supported by Screem on this system
ja: このシステムで Screem がサポートする DTD が上に表示されます

en: As sibling
ja: 同胞として

en: As child
ja: 子供として

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Screem: Fetch DTD?
ja: Screem: DTD のダウンロード

en: Fetch
ja: ダウンロードする

en: Don't Fetch
ja: ダウンロードしない

en: The DTD used by the current document cant be found by Screem.
    Screem can fetch the DTD from the url in the doctype.
    Should it be fetched now?
ja: この文書で使用される DTD を Screem では検出できませんでした。
    Screem は DOCTYPE の URL から DTD をダウンロードすることが可能です。
    今すぐダウンロードしますか？

en: Don't show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Site
ja: サイト

en: Browse
ja: 参照

en: Struct
ja: 構造

en: Messages
ja: メッセージ

en: Errors
ja: エラー

en: Guile scripts can be typed/loaded here and then executed
ja: 'Guile' スクリプトがここにタイプされ/読み込まれ、実行されました

en: Load...
ja: 読み込み...

en: Screem: Update from CVS?
ja: Screem: CVS から更新しますか？

en: Don't Update
ja: 更新しない

en: Don't show message again for this site
ja: 次回からこのサイトのメッセージを表示しない

en: This site uses CVS for version control
    Attempt to update to the latest version?
ja: サイトを最新バージョンに更新する場合の
    バージョン管理で CVS を使用しますか？

note: the helper failed to complete properly
en: The helper failed to complete successfully
ja: ヘルパーが正常に完了することができませんでした

en: Exec Helpers
ja: へルパーの起動

en: All Helpers
ja: 全てのへルパー

note: the site is a fake, so we want fake pathnames etc
en: Single Pages
ja: シングルページ

en: Log Message
ja: ログメッセージ

en: Extra CVS Flags
ja: 追加の CVS フラグ

en: CVS Module
ja: CVS モジュール

en: CVS Root
ja: CVS ルート

en: When searching multiple files, any  which contain a match are shown below, selecting one will open the page in the editor.
ja: 複数のファイルを検索した場合、一致した物が以下に表示され、選択した１つがエディタで開かれます。

en: _Insert file...
ja: ファイルの挿入(_I)...

en: Insert file
ja: ファイルを挿入します

en: Insert relative filename
ja: 関連するファイル名の挿入

en: Insert complete filename
ja: 完全なファイル名の挿入

en: Insert tag
ja: タグの挿入

en: Insert tag attibute
ja: タグ属性の挿入

en: If the drop is into a tag then the data is converted into an attribute for that tag
ja: タグの中にドラッグ＆ドロップした場合、データがそのタグの属性に変換されます

en: Insert inline
ja: インラインの挿入

en: Insert the text from the file into the page
ja: このページへファイルからテキストを挿入します

en: Cancel drag
ja: ドラッグのキャンセル

en: %s is not a valid element of this documents DTD
ja: このドキュメントで %s は正しい要素ではありません

en: Select file to insert
ja: 挿入するファイルの選択

en: %s is already closed
ja: %s は既に閉じています

en: no tag needs closing
ja: 閉じたタグはありません

note: we don't know about this type, and as such this case should never execute
en: Error: invalid drop type for editor occured
ja: エラー: エディタでおかしなドロップタイプです

en: Perl Menu
ja: Perl メニュー

en: Java Menu
ja: Java メニュー

en: Compile...
ja: コンパイル...

en: : already exists
    overwrite?
ja: : 既に存在します。
    上書きしますか?

en: Select Guile script to load
ja: 読み込む Guile スクリプトの選択

en: Guile Scripts
ja: Guile スクリプト

en: Wizards
ja: ウィザード

en: Checking for broken links (may take a while depending on your connection speed)
ja: リンク切れしたかを確認 (ネットワーク接続のスピードに依存して時間がかかります)

en: Link/File exists
ja: リンク/ファイルは存在します

en: External Link/File
ja: 外部リンク/ファイル

en: Broken Link
ja: リンク切れ

en: Ignored
ja: 無視

en: Requires Upload
ja: ダウンロードの要求

en: Checking Link
ja: リンクの確認

en: Timeout checking: %s
ja: 確認のタイムアウト: %s

en: Disables splash screen on start up
ja: 起動時のスプラッシュスクリーンを無効にする

en: Use the given glade file instead of the default
ja: デフォルトの代わりに指定された glade ファイルを使用する

note: init guile
en: Initialising Guile
ja: 'Guile' の初期化中

en: Loading DTDs
ja: DTD の読み込み

en: Initialising gnome-vfs
ja: gnome-vfs の初期化中

en: Creating Interface
ja: インターフェースを作成中

en: Loading Modules...
ja: モジュールをロード中...

en: Modules loaded
ja: 読み込まれたモジュール

en: Modules not supported
ja: サポートされていないモジュール

en: Save site: %s
    (%s)
ja: 保存サイト: %s
    (%s)

en: Your SCREEM tips file appears to be missing!
    There should be a file called screem_hints.txt in the
    SCREEM data directory.  Please check your installation.
ja: 'SCREEM 今日の一言' ファイルが見つかりません!
    SCREEM データディレクトリの中に 'screem_hints.txt' と言う名前で
    存在している必要があります。インストールされたか確認してください。

note: select the page to open
en: Select page to open
ja: 選択されたページを開きます

en: Select filename to save as
ja: 保存するファイル名を選択します

en: Save %s
ja: %s を保存します

en: Select filename for new page
ja: 新規ファイル名を選択します

en: _File/_Recent Pages/
ja: ファイル(_F)/最近使用したファイル(_R)/

note: the file has been changed outside of screem!
en: : has changed on disk
ja: : は変更されました

en: Revert
ja: 戻す

en: No filename given.
ja: 名前が指定されていません。

note: failed
en: Unable to rename file
ja: ファイル名が変更できません

en: Select file to include
ja: 挿入するファイルの選択

en: Module has no init() function
ja: モジュールは init() 関数を持っていません

en: Error loading module %s
    %s
ja: モジュールのロードのエラー %s
    %s

note: we found a wizard for this tag
en: %s Wizard
ja: %s ウィザード

en: Keys
ja: キー設定

en: Release Notes:
ja: リリースノート:

en: Fixed some DTD loading/parsing bugs
ja: 幾つかの DTD 読み込み/解析バグの Fix

en: Change HTMLsymbol.ent to HTMLsymbols.ent as it should have been in the first place
ja: 先頭におかれるよう HTMLsymbol.ent を HTMLsymbols.ent に変更

en: Now loads DTD catalog files mentioned inside other catalog files
ja: 内部で他のカタログファイルを呼び出す DTD カタログファイルの読み込み

en: Pages
ja: ページ

en: SCREEM (%s): Print Preview
ja: SCREEM (%s): 印刷プレビュー

en: Page: %i/%i
ja: ページ: %i/%i

en: Select filename for site template
ja: サイトテンプレート用のファイル名を選択して下さい

en: _Move here
ja: ここへ移動(_M)

en: Move file
ja: ファイルを移動します

en: _Copy here
ja: ここへコピー(_C)

en: Copy file
ja: ファイルをコピーします

en: Failed to create folder open icon
ja: フォルダ開くアイコンの生成に失敗しました

en: Failed to create folder close icon
ja: フォルダ閉じるアイコンの生成に失敗しました

en: Delete selected file
ja: 選択されたファイルを削除します

en: Delete selected directory
ja: 選択されたディレクトリを削除します

en: perform CVS delete?
ja: CVS 削除を実行しますか？

en: Old file
ja: 古いファイル

en: New file
ja: 新規ファイル

en: Old directory
ja: 古いディレクトリ

en: New directory
ja: 新規ディレクトリ

en: Rename file
ja: ファイル名の変更

en: Rename directory
ja: ディレクトリ名の変更

en: Rename in CVS?
ja: CVS 中の名前も変更しますか？

en: No directory name specified.
ja: ディレクトリ名が与えられていません。

en: Directory could not be created.
ja: ディレクトリを作成することが出来ませんでした。

en: Enter the directory name to create:
ja: 生成するディレクトリ名:

en: Save current site?
ja: 現在のサイトを保存しますか?

en: Select directory to open as a site
ja: サイトとして開くディレクトリを選択

en: Select directory to save site as
ja: サイトとして保存するディレクトリを選択

en: _File/_Recent Sites/
ja: ファイル(_F)/最近使用したサイト(_R)

en: %i bytes
ja: %i バイト

en: Disabled
ja: 無効

en: Press a key...
ja: 何かキーを押して下さい...

en: Not set
ja: セットしない
