screem 0.1 - en to da translation catalogue (943 entries)

en: _New Site...
da: _Nyt netsted...

en: Create a new site
da: Opret et nyt netsted

en: _New Page...
da: _Ny side...

en: Create a new page (add if working on a site)
da: Opret en ny side (tilføj hvis der arbejdes på et netsted)

en: _New Blank Page
da: _Ny blank side

en: Create a blank page (add if working on a site)
da: Opret en ny tom side (tilføj hvis der arbejdes på et netsted)

en: _New Site Template
da: _Ny netstedsskabelon

en: Create a new site template
da: Opret en ny netstedsskabelon

en: _Open Site...
da: _Åbn netsted...

en: Open a site
da: Åbn et netsted

en: _Save Site
da: _Gem netsted

en: Save a site
da: Gem et netsted

en: _Save Site as...
da: _Gem netsted som...

en: Save site as
da: Gem netsted som

en: _Close Site
da: _Luk netsted

en: Close the current site
da: Luk det aktuelle netsted

en: _Recent Sites
da: _Nylige netsteder

en: _Open Page...
da: _Åbn side...

en: Open a single page
da: Åbn en enkelt side

en: _Save Page
da: _Gem side

en: Save the current page
da: Gem den aktuelle side

en: _Save Page as...
da: _Gem side som...

en: Save the current page as
da: Gem den aktuelle side som

en: _Close Page
da: _Luk side

en: Close the current page
da: Luk den aktuelle side

en: _Recent Pages
da: _Nylige sider

en: Paste Encoded
da: _Indsæt kodet

en: Paste the clipboard, encoding html entities where needed
da: Indsæt klippebordet og kod html-entiteter hvor det behøves

en: Goto Line...
da: Gå til linje...

en: Move the cursor to the specified line
da: Flyt markøren til den angivne linje

en: Editor
da: Tekstbehandler

en: Switch to the Editor view
da: Skift til teksbehandlervisning

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Switch to the Preview view
da: Skift til forhåndsvisning

en: Link
da: Lænke

en: Switch to the Link view
da: Skift til lænkevisning

en: View Side Panel
da: Vis sidepanel

en: Show/Hide the side panel
da: Vis/skjul sidepanelet

en: View Messages
da: Vis meddelelser

en: Show/Hide the messages
da: Vis/gem meddelelserne

en: _Checkout site
da: _Hent fra netsted

en: Obtain site from cvs
da: Hent netsted fra CVS

en: _Update site
da: _Opdatér netstedet

en: Update local copy of site
da: Opdatér lokal kopi af netsted

en: _Update page
da: _Opdatér side

en: Update local copy of page from CVS
da: Opdatér lokal kopi af side fra CVS

en: _Import site...
da: _Importér netsted...

en: Add the site to the cvs repository
da: Tilføj netstedet til CVS-lagret

en: _Commit site...
da: _Indsend netsted...

en: Commit all changes made to site
da: Indsend alle ændringer lavet til netsted

en: _Commit page...
da: _Indsend side...

en: Commit the current page
da: Indsend den aktuelle side

en: Loaded DTDs
da: Indlæste DTDer

en: DTDs supported by Screem
da: DTDer understøttet af Screem

en: Site Template Editor
da: Tekstbehandler til netstedsskabelon

en: Edit a Site Template
da: Rediger en netstedsskabelon

en: _Site...
da: _Netsted...

en: Alter site settings
da: Ændr netstedsindstillinger

en: Tip of the Day...
da: Dagens råd...

en: Show the Tip of the Day
da: Vis Dagens råd

en: _Insert
da: _Indsæt

en: _Tools
da: _Værktøj

en: Invalid HTTP status line in status element at line %d of response:
    Status line was: %s
da: Ugyldig HTTP-statuslinje i statuselementet i linje %d i svaret:
    Statuslinjen var: %s

en: No locks found.
da: Ingen låse fundet.

en: document root
da: dokumentrod

en: unknown element
da: ukendt element

en: unspecified
da: uspecificeret

en: XML is not valid (%s found in parent %s)
da: XML er ikke gyldig (%s fundet i forældren %s)

en: Unknown XML element `%s:%s'
da: Ukendt XML-element "%s:%s"

en: Server does not allow partial GETs.
da: Serveren tillader ikke delvise GET'er.

en: Could not write to file: %s
da: Kunne ikke skrive til fil: %s

en: Could not read chunk size
da: Kunne ikke læse delstørrelse

en: Could not read response body
da: Kunne ikke læse svarsteksten

en: Error reading chunked response body
da: Fejl ved læsning af opdelt svartekst

en: %s: connection was closed by proxy server.
da: %s: tilslutningen blev lukket af proxyserveren.

en: %s: connection was closed by server.
da: %s: tilslutningen blev lukket af serveren.

en: %s: connection timed out.
da: %s: tilslutningens tidsgrænse løb ud.

en: Could not send request
da: Kunne ikke sende forespørgsel

note: error
en: Error waiting for response
da: Fejl ved venten på svar

en: Could not send request body
da: Kunne ikke sende forespørgselstekst

en: Could not read status line
da: kunne ikke læse statuslinje

en: Error reading response headers
da: Fejl ved læsning af svarhoveder

en: Error sending request body
da: Fejl ved afsendelse af forespørgselstekst

en: Could not negotiate SSL session
da: Kunne ikke forhandle SSL-session

en: Response header too long
da: Svarhovedet er for langt

en: Malformed header line.
da: Fejlagtig linje i hoved.

en: Proxy server was not authenticated correctly.
da: Proxyserveren blev ikke korrekt godkendt.

en: Server was not authenticated correctly.
da: Serveren blev ikke korrekt godkendt.

note: It failed
en: Could not create SSL connection through proxy server
da: kunne ikke skabe SSL-tilslutning gennem proxyserver

en: Could not connect to proxy server
da: Kunne ikke tilslutte til proxyserver

en: Could not connect to server
da: Kunne ikke tilslutte til server

en: Line too long
da: For lang linje

en: Host not found
da: Vært ikke fundet

en: Host not found (try again later?)
da: Vært ikke fundet (forsøg igen senere?)

en: Host exists but has no address.
da: Vært findes men har ingen adresse.

en: Non-recoverable error in resolver library.
da: Uoprettelig fejl i opslagsbiblioteket.

en: This application does not have SSL support.
da: Dette program har ikke SSL-understøttelse.

en: Filling entropy pool
da: Fylder entropipulje

en: Failed to find enough entropy on your system
da: Fandt ikke tilstrækkelig med entropi på dit system

en: SSL disabled due the lack of entropy
da: SSL slået fra på grund af entropimangel

en: Unable to get certificate from peer
da: Kunne ikke hente certifikat fra ligemand

en: SSL connection using %s
da: SSL-tilslutning med %s

en: Unknown
da: Ukendt

en: [unable to calculate]
da: [kunne ikke beregne]

en: [invalid date]
da: [ugyldig dato]

en: Server certificate is not yet valid
da: Servercertifikatet er endnu ikke gyldigt

en: Server certificate has expired
da: Servercertifikatet er udløbet

en: This certificate belongs to:
da: Dette certifikat tilhører:

en: This certificate was issued by:
da: Dette certifikat blev udstedt af:

en: This certificate is valid
da: Dette certifikat er gyldigt

en:    from %s
da:    fra %s

en:      to %s
da:      til %s

en: Fingerprint: %s
da: Fingeraftryk: %s

en: SSL Certificate check
da: SSL-certifikatkontrol

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang, (v)arig godkendelse

en: roa
da: agv

en: (r)eject, accept (o)nce
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang

en: ro
da: ag

en: Exit
da: Afslut

en: Help
da: Hjælp

en: Warning: Couldn't save certificate
da: Advarsel: Kunne ikke gemme certifikat

en: Certificate saved
da: Certifikat gemt

en: Colour...
da: Farve...

en: Insert a colour
da: Indsæt en farve

note: place menu item after image under insert
en: _Insert/
da: _Indsæt/

en: Colour Browser
da: Farvevælger

en: Open Stylesheet editor
da: Åbn tekstbehandleren til stilark

en: _Tools/
da: _Værktøjer/

en: CSS Wizard
da: CSS-guide

note: Open File Selection Window
en: Select CSS file to Open
da: Vælg CSS-fil at åbne

en: Select filename for CSS file
da: Vælg filnavn til CSS-filen

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Create a new style
da: Opret en ny stil

en: _New Style
da: _Ny stil

en: _Delete Style
da: _Fjern stil

en: Enter Style Name
da: Angiv stilnavn

en: Style name:
da: Stilnavn:

en: Class:
da: Klasse:

en: Pseudo-class:
da: Pseudoklasse:

en: link
da: henvisning

en: visited
da: besøgt

en: active
da: aktiv

en: first-line
da: begyndelseslinje

en: first-letter
da: begyndelsesbogstav

en: _New
da: _Ny

en: Create a new stylesheet
da: Opret et nyt stilark

en: New Stylesheet
da: Nyt stilark

en: Open a stylesheet
da: Åbn et stilark

en: Open Stylesheet
da: Åben stilark

en: Save a stylesheet
da: Gem et stilark

en: Save Stylesheet
da: Gem stilark

en: Close CaSSIUS
da: Luk CaSSIUS

en: Close Wizard
da: Luk guide

en: Insert stylesheet into editor
da: Indsæt stilark i tekstbehandleren

en: Insert Stylesheet
da: Indsæt stilark

en: Insert current style into editor
da: Indsæt aktuel stil i tekstbehandleren

en: Insert Style
da: Indsæt stil

en: Tag
da: Mærke

en: Class
da: Klasse

en: Pseudo Class
da: Pseudoklasse

en: font-family
da: skrifttypefamilie

en: font-style
da: skrifttypestil

en: font-variant
da: skrifttypevariant

en: font-weight
da: skrifttypevægt

en: font-size
da: skrifttypestørrelse

en: color
da: farve

en: italic
da: kursiv

en: oblique
da: skrå

en: small-caps
da: små store bogstaver

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Font
da: Skrifttype

en: background-color
da: baggrundsfarve

en: background-image
da: baggrundsbillede

en: background-repeat
da: baggrundsgentagelse

en: background-attachment
da: baggrundsbilag

en: background-position
da: baggrundsposition

en: Select background image
da: Vælg baggrundsbillede

en: repeat
da: gentag

en: repeat-x
da: gentag-x

en: repeat-y
da: gentag-y

en: no-repeat
da: ingen gentagelse

en: scroll
da: rul

en: fixed
da: fast

en: Background
da: Baggrund

en: line-height
da: linjehøjde

en: text-indent
da: tekstindrykning

en: text-align
da: tekstjustering

en: text-transform
da: teksttransforméring

en: vertical-align
da: lodret-justér

en: text-decoration
da: tekstdekoration

en: letter-spacing
da: tegnmellemrum

en: word-spacing
da: ordmellemrum

en: 0.7em
da: 0,7 em

en: 1em
da: 1 em

en: 2em
da: 2 em

en: 3em
da: 3 em

en: 0.7ex
da: 0,7 ex

en: 1ex
da: 1 ex

en: 2ex
da: 2 ex

en: 3ex
da: 3 ex

en: 7pt
da: 7 pt

en: 10pt
da: 10 pt

en: 12pt
da: 12 pt

en: 15pt
da: 15 pt

en: 0.1em
da: 0,1 em

en: 0.2em
da: 0,2 em

en: 0.3em
da: 0,3 em

en: 0.5em
da: 0,5 em

en: 0.1ex
da: 0,1 ex

en: 0.2ex
da: 0,2 ex

en: 0.3ex
da: 0,3 ex

en: 0.5ex
da: 0,5 ex

en: bottom
da: bund

en: Text
da: Tekst

en: margin-top
da: margen-top

en: margin-right
da: margen-højre

en: margin-bottom
da: margen-bund

en: margin-left
da: margen-venstre

en: padding-top
da: fyld-top

en: padding-right
da: fyld-højre

en: padding-bottom
da: fyld-bund

en: padding-left
da: fyld-venstre

en: Box
da: Boks

en: top colour
da: top-farve

en: right colour
da: højre-farve

en: bottom colour
da: bund-farve

en: left colour
da: venstre-farve

en: top width
da: tops bredde

en: right width
da: højre bredde

en: bottom width
da: bunds bredde

en: left width
da: venstre bredde

en: top style
da: stíl for toppen

en: right style
da: stíl for højre side

en: bottom style
da: stíl for bunden

en: left style
da: stíl for venstre side

en: Border
da: Streg

en: clear
da: ryd

en: float
da: flydende

en: height
da: højde

en: width
da: bredde

en: Size/Placement
da: Størrelse/placering

en: display
da: udseende

en: white-space
da: mellemrum

en: list-style-type
da: liste-stiltype

en: list-style-image
da: liste-stilbillede

en: list-style-position
da: liste-stilposition

en: Select list-style-image
da: Vælg liste-stilbillede

en: Classification
da: Klassificering

en: (C) 1999, 2000 David A Knight
da: © 1999, 2000 David A Knight

en: CaSSIUS - Casscading Style Sheet Intergration Under SCREEM
da: CaSSIUS - Cascading Style Sheet integration under SCREEM

en: You already have a stylesheet open...
da: Du har allerede et stilark åbent...

en: Save
da: Gem

en: Discard
da: Afvis

en: Would you like to save the current stylesheet?
da: Vil du gemme det aktuelle stilark?

en: Entity...
da: Entitet...

en: Insert a special character entity
da: Indsæt en specialtegnsentitet

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Entity Wizard
da: Screem: Entitetsguide

en: Insert
da: Indsæt

en: Name
da: Navn

en: Entity
da: Entitet

en: Math/Greek.Symbolic
da: Mat./græske symboler

en: Markup/Internationalisation
da: Opmærk/internationalisering

en: Form...
da: Formular...

en: Insert a Form
da: Indsæt en formular

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Form Wizard
da: Formularguide

en: Value
da: Værdi

en: Method =
da: Metode =

en: Action =
da: Handling =

en: Enctype =
da: Kodningstype =

en: Frames...
da: Rammer...

en: Define a frameset
da: Definer et rammesæt

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Frame Wizard
da: Screem: Rammeguide

en: Styles
da: Stilark

en: Frame Settings
da: Rammeindstillinger

en: src =
da: kilde =

en: Select page to display in frame:
da: Vælg siden som skal vises i rammen:

en: Width =
da: Bredde =

en: Height =
da: Højde =

en: noresize
da: ændrikkestørrelse

en: has border
da: har kant

en: Scrolling =
da: Rulning =

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Auto
da: Automatisk

en: name =
da: navn =

en: Image Gallery
da: Billedgalleri

en: Gallery Wizard
da: Galleriguide

en: Rows:
da: Rækker:

en: Image directory:
da: Billedkatalog:

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Select Image Directory
da: Vælg billedkatalog

en: Image...
da: Billede...

en: Insert an Image
da: Indsæt et billede

en: Image Wizard
da: Billedguide

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Image Wizard
da: Screem: Billedguide

en: Image
da: Billede

en: Location:
da: Placering:

en: Select Image
da: Vælg billede

en: The path name of the image
da: Søgestien til billedet

en: Alt text:
da: Alternativ tekst:

en: Text to display if the browser  is not displaying images
da: Tekst som vises hvis netlæseren ikke viser billeder

en: Width:
da: Bredde:

en: Set image width
da: Indstil billedbredden

en: Width of the image or thumbnail
da: Billedets eller miniaturens bredde

en: Height:
da: Højde:

en: Set image height
da: Indstil billedhøjden

en: Height of the image or thumbnail
da: Billedets eller miniturens højde

en: Alignment:
da: Justering:

en: bottom
    middle
    top
    left
    center
    abscenter
    right
da: bund
    midte
    top
    venstre
    centrering
    absolut centrering
    højre

en: Alignment of text to the image
da: Justering af tekst relativt til billedet

en: Border:
da: Kant:

en: Width of border around image if its a link
da: Bredden på kanten rundt om billedet hvis det er en link

en: Hspace:
da: Vandret mellemrum:

en: Horizontal space between image and text
da: Vandret mellemrum mellem billede og tekst

en: VSpace:
da: Lodret mellemrum:

en: Vertical space between image an text
da: Lodret mellemrum mellem billede og tekst

en: Make thumbnail
da: Opret miniature

en: Copy to page's location
da: Kopiér til sidens placering

en: Image Details:
da: Billeddetaljer:

en: Initial Width:
da: Startbredde:

en: Initial Height:
da: Starthøjde:

en: File Size:
da: Filstørrelse:

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Image map
da: Billede

en: label1
da: etiket1

en: Area
da: Område

en: label2
da: etiket2

en: Tools
da: Værktøj

en: Image map...
da: Billedkort...

en: Create an image map file
da: Opret en billedkortfil

en: Image map Wizard
da: Billedkortguide

en: Image:
da: Billede:

en: file:
da: Fil:

en: Link to:
da: Link til:

en: Tools:
da: Værktøjer:

en: Save map
da: Gem afbildning

en: Erase
da: Fjern

en: Select
da: Vælg

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Circle
da: Cirkel

en: Link...
da: Lænke...

en: Insert a link
da: Indsæt et link

en: Link Wizard
da: Linkguide

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Link Wizard
da: Screem: Linkguide

en: Link Text
da: Linktekst

en: Link To
da: Link til

en: other
da: anden

en: Target
da: Mål

en: Mail Page
da: Epostside

en: Mail Wizard
da: Epostguide

en: Subject:
da: Emne:

en: To:
da: Til:

en: Info: HTML shouldn't really be used for email
da: Info: HTML bør egentlig ikke bruges i epost

en: SSI directive...
da: SSI-kommando...

en: Insert a Server-side Include
da: Indsæt en serverinkludering

en: Insert a 'Server-Side Include' directive.
da: Indsæt en "Server-Side Include"-kommando.

en: Include
da: Inkludér

en: Should be a relative path. A leading slash denotes the root of your website only.
da: Bør være en relativ søgesti. En indledende skråstreg angiver kun roden på dit netsted.

en: Filename:
da: Filnavn:

en: File information
da: Filinformation

en: Size
da: Størrelse

en: Modification time
da: Ændringstid

en: Variables
da: Variable

en: Print variables
da: Udskriv variable

en: Set a variable
da: Sæt en variabel

en: Variable name:
da: Variabelnavn:

en: Value:
da: Værdier:

en: Configuration
da: Konfiguration

en: help
da: hjælp

en: Bytes
da: Byte

en: Kb or Mb
da: Kb eller Mb

en: Time format:
da: Tidsformat:

en: Error message:
da: Fejlmeddelelse:

en: Size format:
da: Størrelsesformat:

en: Execute
da: Udfør

en: Exec:
da: Kør:

en: Shell
da: Skal

en: Echo
da: Ekko

en: Variable:
da: Variabel:

en: Date (GMT)
da: Dato (GMT)

en: Date (Local)
da: Dato (lokal)

en: Document Name
da: Dokumentnavn

en: Document URI
da: Dokument-URI

en: Last Modified
da: Sidst ændret

en: Conditionals
da: Betingelser

en: If
da: Hvis

en: Elif
da: Ellers hvis

en: Else
da: Ellers

en: Endif
da: Slut hvis

en: Test expression:
da: Test-udtryk:

en: Table...
da: Tabel...

en: Insert a Table
da: Indsæt en tabel

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Table Wizard
da: Tabelguide

en: Rows / Cols
da: Rækker / kolonner

en: Number of Rows:
da: Antal rækker:

en: Number of Cols:
da: Antal kolonner:

en: The number of rows in the table
da: Antal rækker i tabellen

en: The number of columns in the table
da: Antal kolonner i tabellen

en: Alignment
da: Justering

en: Left
da: Venstre

en: Centre
da: Midt

en: Right
da: Højre

en: Caption / Summary
da: Overskrift/sammenfatning

en: above table
da: over tabellen

en: below table
da: Under tabellen

en: Include Summary
da: Inkludér sammenfatning

en: Include Caption
da: Inkludér overskrift

en: A short summary of the table contents
da: En kort sammenfatning af tabelindholdet

en: Attributes
da: Attributter

en: Border line width
da: Bredde på kantlinje

en: The border width in pixels
da: Kantbredde i billedpunkter

en: Pixels
da: Billedpunkter

en: Cell Spacing
da: Mellemrum mellem celler

en: number of pixels to place between cells
da: antal billedpunkter som skal være mellem celler

en: Pixels between cells
da: Billedpunkter mellem celler

en: Cell Padding
da: Cellefyld

en: Number of pixels to add to cell width
da: Antal billedpunkter at lægge til cellebredden

en: Table Width
da: Tabelbredde

en: The width the table should occupy
da: Bredden på pladsen som tabellen skal optage

en: % of window
da: % af vinduet

en: Use Colour:
da: Brug farve:

en: The background colour for the table
da: Baggrundsfarven til tabellen

en: Use Image:
da: Brug billede:

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: The connection timed out.
da: Tilslutningens tidsgrænse blev overskredet.

en: The server did not authenticate itself correctly.
    Report this error to your server administrator.
da: Serveren godkendte ikke sig selv korrekt.
    Rapportér denne fejl til serverens administrator.

en: The proxy server did not authenticate itself correctly.
    Report this error to your proxy server administrator.
da: Proxy-serveren godkendte ikke sig selv korrekt.
    Rapportér denne fejl til proxy-serverens administrator.

en: SSL support has not be compiled in.
da: SSL-understøttelse er ikke kompileret ind.

en: The server does not appear to be a WebDAV server.
da: Serveren lader ikke til at være en WebDAV-server.

en: The server does not support the executable live property.
da: Serveren understøtter ikke den eksekverbare live-egenskab.

en: Could not open file:
da: Kunne ikke åbne fil:

en: Could not write to file:
da: Kunne ikke skrive til fil:

en: Could not access resource
da: Kunne ikke få adgang til resurse

en: ^[yY]
da: ^[jJyY]

en: Could not set modification time of local file.
da: Kunne ikke sætte ændringstiden på den lokale fil.

en: Upload succeeded, but could not retrieve modification time.
    If this message persists, turn off safe mode.
da: Afsendelse lykkedes, men kunne ikke hente ændringstid.
    Hvis denne besked vedvarer bør du slå sikker tilstand fra.

en: Remote file has been modified - not overwriting with local changes
da: Den fjerne fil er ændret - overskriver ikke med lokale ændringer

en: Could not examine file.
da: Kunne ikke undersøge filen.

en: Could not checksum file
da: Kunne ikke tage kontrolsum på filen

en: The target of the symlink could not be read.
da: Den symbolske lænkes mål kunne ikke læses.

en: Upload
da: Send

en: Upload the site
da: Send netstedet

en: Upload Wizard
da: Sendeguide

en: Remote path must being with ~ or /
da: Fjern sti skal starte med ~ eller /

en: Local path must being with ~ or /
da: Lokal sti skal starte med ~ eller /

en: Could not retrieve information about your local files.
da: Kunne ikke hente information om dine lokale filer.

note: couldn't get info on local site files
en: Couldn't retrieve information about local files
da: Kunne ikke hente information om lokale filer.

en: No site name given
da: Intet netstedsnavn angivet

en: No server name given.
da: Intet servernavn angivet.

en: No remote directory given.
da: Intet fjernt katalog angivet.

en: No local directory given.
da: Intet lokalt katalog angivet.

en: The local dir couldn't be accessed.
da: Det lokale katalog kunne ikke tilgås.

en: There was a problem with the port number for this site.
da: Der var et problem med portnummeret til dette netsted.

en: Sorry, the symbolic links option you chose is not supported
    by this transfer protocol. Please choose another option.
da: Beklager, det alternativ med symbolske lænker som du valgte
    understøttes ikke af denne overførelsesprotokol. Vælg et
    andet alternativ.

en: This protocol does not support relative remote directories.
da: Denne protokol understøtter ikke relative fjerne kataloger.

en: The protocol you are attempting to use does
    not currently support maintaining permissions.
da: Protokollen du forsøger at bruge understøtter ikke
    i øjeblikket vedligeholdelses-tilladelser.

en: The local dir is invalid.
da: Det lokale katalog er ugyldigt.

en: There was an undetermined problem verifying the correctness of your site definition. Please report this to the maintainer.
da: Der opstod et ukendt problem ved kontrollen af din netstedsdefinitions korrekthed. Rapportér dette til vedligeholderen.

en: This appears to be the first time you have attempted to upload
    this website. What is the state of the remote site?
da: Det ser ud til at være første gang du har forsøgt at sende til
    dette netsted. Hvad er det fjerne netsteds tilstand?

en: Empty
da: Tom

en: Already uploaded
da: Allerede sendt

en: There was a problem authenticating with the remote server.
da: Der opstod et problem med godkendelse fra den fjerne server.

en: Could not resolve the remote site's hostname.
da: Kunne ikke slå det fjerne netsteds værtsnavn op.

en: Could not establish a connection to the remote site.
da: Kunne ikke etablere en tilslutning til det fjerne netsted.

en: Update Failed (Authentication problems)
da: Opdateringen fejlede (godkendelsesproblemer)

en: Update was aborted.
da: Opdateringen blev afbrudt.

note: replace this with a custom dialog containing the errors, a la Xsitecopy
en: There were errors.
da: Der var fejl.

en: Looking up hostname...
da: Slår værtsnavnet op...

en: Attempting to connect...
da: Forsøger at tilslutte...

en: Connected.
da: Tilsluttet.

en: Commiting updates to %s...
da: Sender opdateringer af %s...

en: Creating directory...
da: Opretter katalog...

note: can we move dirs yet?
en: Deleting directory...
da: Fjerner katalog...

en: Uploading...
da: Sender...

en: Deleting...
da: Fjerner...

en: Moving...
da: Flytter...

en: ARG! The file hasn't changed, we shouldn't be doing anything!
da: ØV! Filen er ikke ændret, vi skulle ikke gøre nogen ting!

en: proxy server
da: proxyserver

en: Authentication required for %s on %s `%s':
da: Godkendelse krævet for %s på %s `%s':

en: Authentication required on %s `%s':
da: Godkendelse krævet på %s `%s':

note: couldn't access it
en: Couldn't access ~/.sitecopy
da: Kunne ikke få adgang til ~/.sitecopy

note: couldn't make it
en: Couldn't create ~/.sitecopy
da: Kunne ikke oprette ~/.sitecopy

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Update Progress
da: Opdateringsfremgang

en: View Errors
da: Vis fejl

en: Click Upload to begin.
da: Klik på Send for at starte.

en: To:
da: Til:

en: Current Progress
da: Aktuel fremgang

en: Total Progress
da: Total fremgang

en: Keep going if there is a problem creating directories.
da: Fortsæt selvom der opstår et problem med at oprette kataloger.

en: Errors during the recent update
da: Fejl under den seneste opdatering

en: There were errors with the following files and/or directories:
da: Der opstod fejl med følgende filer og/eller kataloger:

en: File/Directory Name
da: Fil/katalognavn

en: Error code/message
da: Fejlkode/meddelelse

en: Fetch file state
da: Hent filtilstand

en: Awaiting user input
da: Venter på brugerinddata

en: Found information about these files
da: Fandt information om disse filer

en: Upload Single File
da: Send enkelt fil

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Ny adgangskode:

en: Path:
da: Sti:

en: Screem: Authentication
da: Screem: Godkendelse

en: message will be written here by the code
da: meddelelsen vil blive skrevet her af koden

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Username:
da: Brugernavn:

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: window4
da: vindue4

en: Tag to get help on
da: Tag at få hjælp om

en: help about tag
da: hjælp om mærke

en: Print current file
da: Udskriv aktuel fil

en: Print
da: Udskriv

en: Preview printing
da: Smugkigs-udskrift

en: Print Preview
da: Forhåndsvisning af udskrift

en: Find text
da: Find tekst

en: View current page in external browser
da: Vis aktuel side i ekstern netlæser

en: View
da: Vis

en: View Site todo list
da: Vis huskeliste for netstedet

en: Todo
da: Gøres

en: Spellcheck page
da: Stavetjek side

en: Spellcheck
da: Stavetjek

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: New Site
da: Nyt netsted

en: Open Site
da: Åbn netsted

en: Save Site
da: Gem netsted

en: Bold Tag
da: Fed mærke

en: Bold
da: Fed

en: Italic Tag
da: Kursiv mærke

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline Tag
da: Understreg mærke

en: Underline
da: Understreg

en: New paragraph
da: Nyt afsnit

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Bulleted List
da: Punktliste

en: Bullet list
da: Cirkel-liste

en: Numbered List
da: Nummereret liste

en: Number List
da: Nummereret liste

en: indent level -1
da: indrykningsniveau -1

en: Indent -
da: Indryk -

en: Indent level +1
da: Indrykningsniveau +1

en: Indent +
da: Indryk +

en: Left align text
da: Venstrejustér tekst

en: Centre align text
da: Centrér tekst

en: Right align text
da: Højrejustér tekst

en: Justify text
da: Justér tekst

en: Justify
da: Lige kanter

en: Quickbar
da: Hurtiglinje

en: <font> element
da: <font>-element

en: <pre> element
da: <pre>-element

en: Subscript
da: Undertekst

en: Superscript
da: Overtekst

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: <table> element
da: <table>-element

en: <tr> element
da: <tr>-element

en: <th> element
da: <th>-element

en: <td> element
da: <td>-element

en: <caption> element
da: <caption>-element

en: Tables
da: Tabeller

en: form text area
da: Formulartekstområde

en: textarea
da: tekstområde

en: form input box
da: formularindtastningsfelt

en: input box
da: indtastningsfelt

en: form file input box
da: formularfilindtastningsfelt

en: file input
da: fil-inddata

en: form button
da: formularknap

en: button
da: knap

en: form checkbutton
da: formulartjekboks

en: checkbutton
da: tjekboks

en: form radiobutton
da: formularradioknap

en: radiobutton
da: radioknap

en: form option menu
da: formularalternativmenu

en: option menu
da: alternativmenu

en: Forms
da: Formularer

en: Edit helper scripts
da: Redigér hjælpeskript

en: Edit Helpers
da: Redigér hjælpeprogram

en: Helpers
da: Hjælpeprogrammer

en: Link View
da: Lænkevisning

en: Help Browser
da: Hjælpebrowser

en: SCREEM Tip of the Day
da: SCREEMs dagens råd

en: The hint text will be displayed here
da: Tipsteksten vil blive vist her

en: Show tip next time
da: Vis råd næste gang

en: Add a new page to the site
da: Tilføj en ny side til netstedet

en: New Page
da: Ny side

en: New Blank Page
da: Ny tom side

en: Add a new directory to the site
da: Tilføj et nyt katalog til netstedet

en: New Directory
da: Nyt katalog

en: Open the file
da: Åbn filen

en: Open
da: Åbn

en: Delete the select file/directory
da: Slet valgt fil/katalog

en: Delete
da: Slet

en: Rename the file/directory
da: Omdøb filen/kataloget

en: Rename
da: Omdøb

en: View file/directory properties
da: Vis egenskaber for fil/katalog

en: Properties
da: Egenskaber

en: Upload Flags
da: Sendeflag

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Ignore
da: Ignorér

en: Refresh the file tree
da: Opdatér filtræet

en: Refresh
da: Opdatér

en: Site Settings
da: Netstedsindstillinger

en: Site Todo List
da: Huskeliste for netsted

en: Edit
da: Redigér

en: Complete
da: Fuld

en: Add
da: Tilføj

en: Task
da: Opgave

en: Assigned to
da: Tildelt til

en: Priority
da: Prioritet

en: Linked to
da: Lænket til

en: Description
da: Beskrivelse

en: Edit Todo Item
da: Redigér gøres-objekt

en: Task:
da: Opgave:

en: Assigned To:
da: Tildelt til:

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Linked To:
da: Lænket til:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Low
da: Lav

en: Medium
da: Mellem

en: High
da: Høj

en: Screem: Site Information
da: Screem: Netstedsinformation

en: Site management
da: Netstedshåndtering

en: Select CVS Repository
da: Vælg CVS-lager

en: CVSROOT pathname
da: CVSROOT-søgesti

en: Select Page Template
da: Vælg sideskabelon

en: Path to the default page template for the site
da: Søgesti til netstedets standard sideskabelon

en: Page Template
da: Sideskabelon

en: Site details
da: Detaljer om side

en: An identifying name for the site
da: Et identificerende navn på netstedet

en: Site Name:
da: Netstedsnavn:

en: Site Path:
da: Søgesti til netsted:

en: The site pathname
da: Søgestien til netstedet

en: Local
da: Lokal

en: Remote Host Details
da: Detaljer om fjern vært

en: The hostname to upload to
da: Værtsnavnet at sende til

en: The path on the upload host
da: Stien på værten, der skal sendes til

en: The URL where the site can be viewed
da: URLen hvor netstedet kan ses

en: Upload to:
da: Send til:

en: Upload Method:
da: Sendemetode:

en: Remote path:
da: Fjern søgesti:

en: Base URL of site:
da: Grund-URL for netstedet:

en: Authentication
da: Autentisering

en: Upload Options
da: Sendealternativer

en: Passive FTP
da: Passiv FTP

en: No delete
da: Ingen slet

en: Check moved
da: Kontrollér flyttede

en: No overwrite
da: Ingen overskrivning

en: Symbolic links:
da: Symbolske lænker:

en: Maintain permissions:
da: Behandl rettigheder:

en: Exec
da: Kør

en: All
da: Alt

en: Follow
da: Følg

en: Maintain
da: Vedligehold

en: Publish
da: Publicér

en: Site statistics
da: Netstedsstatistik

en: Site Last Uploaded:
da: Netstedet senest sendt:

en: Total Size:
da: Total størrelse:

en: Number
da: Tal

en: Average Size
da: Gennemsnitsstørrelse

en: Statistics
da: Statistik

en: Screem: Site Template Editor
da: Screem: Tekstbehandler til skabeloner for netsteder

en: Template
da: Skabelon

en: Details
da: Detaljer

en: Name:
da: Navn:

en: Directory
da: Katalog

en: File
da: Fil

en: Update
da: Opdatér

en: Remove
da: Fjern

en: Use template
da: Brug skabelon

en: Create New Site Template
da: Opret ny sideskabelon

en: New Template
da: Ny skabelon

en: Open a Site Template
da: Åbn en netstedsskabelon

en: Open Template
da: Åbn skabelon

en: Save current Site Template
da: Gem aktuel netstedsskabelon

en: Save Template
da: Gem skabelon

en: Close Site Template editor
da: Luk tekstbehandleren til netstedsskabeloner

en: Close
da: Luk

en: You must set a page pathname and a page title before continuing
da: Du skal angive en søgesti og en titel til siden inden du fortsætter

en: You must set a site pathname and a site name before continuing
da: Du skal angive en søgesti og et navn til netstedet inden du fortsætter

en: on
da: aktiveret

en: off
da: deaktiveret

en: L: 0 C: 0
da: L: 0 K: 0

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
    Screem provides an integrated development environment for creating and maintaining websites
    
    Screem is licenced under the GNU General Public Licence version 2 or above
da: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
    Screem tilbyder et integreret udviklingsmiljø til at oprette og vedligeholde netsteder
    
    Screem er licenseret under GNU General Public License version 2 eller senere

en: Screem: External Browser Settings
da: Screem: Indstillinger til ekstern netlæser

en: Browser:
da: Netlæser:

en: Select a browser
da: Vælg en netlæser

en: Select icon for browser button
da: Vælg ikon til netlæserknap

en: Preview using http url
da: Forhåndsvis ved at anvende http-url

en: Spell Check
da: Stavekontrol

en: Word:
da: Ord:

en: Check
da: Tjek

en: Alternatives
da: Alternativer

en: label130
da: etiket130

en: Accept
da: Godkend

en: Skip
da: Ignorer

en: Replace
da: Erstat

en: Insert with case
da: Indsæt med stort

en: Main dictionary:
da: Hovedordbog

en: Ispell command:
da: Ispell-kommando:

en: Configure
da: Konfigurér

en: Screem: Helper Settings
da: Screem: Hjælpeprogramindstillinger

en: Helper:
da: Hjælpeprogram:

en: Select icon for helper
da: Vælg ikon til hjælpeprogram

en: Refresh View
da: Opdatér vindue

en: Attempts to tidy up the HTML by fixing the order of close tags etc
da: Forsøger at rydde HTML-koden op ved at fikse ordenen på slutmærker osv

en: Fix HTML
da: Fiks HTML

en: Screem: Preferences
da: Screem: Indstillinger

en: label133
da: etiket133

en: Misc
da: Forskelligt

en: Defaults
da: Standardværdier

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Charset:
da: Tegnsæt:

en: This is the name of the initial file when you create a new site, and defaults to index.html
da: Dette er navnet på den første fil når du opretter et nyt netsted, og standardnavnet er index.html

en: The default character set for html pages, defaults to ISO-8859-1
da: Standardtegnsættet til HTML-sider, standardværdien er ISO-8859-1

en: The default Document Type Definition to use for sgml/xml documents
da: Standard dokumenttypedefinitionen som skal bruges til sgml/xml-dokumenter

en: Display Settings
da: Fremvisningsindstillinger

en: Syntax Highlighting
da: Syntaksmarkering

en: Inline Tagging
da: Integreret opmærkning

en: Auto indent
da: Automatisk indrykning

en: Intelligent tag closing
da: Intelligent mærkningslukning

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: <HTML><HEAD><TITLE>FONT PICKER</TITLE></HEAD></HTML>
da: <HTML><HEAD><TITLE>SKRIFTTYPEV&AElig;LGER</TITLE></HEAD></HTML>

en: Notebook toolbar
da: Notesbogsværktøjsbjælke

en: display view toolbar
da: vis vis-værktøjsbjælken

en: The font to be used in the editor
da: Skrifttypen der skal bruges i tekstbehandleren

en: Auto entity insertion
da: Automatisk entitetindsætning

en: by charset
da: efter tegnsæt

en: Editor Keys
da: Tekstbehandlertaster

en: The key combinations currently set
da: De tastaturkombinationer som er angivne lige nu

en: Key Combo
da: Tastaturkombination

en: Action / Text
da: Handling / tekst

en: New key combo:
da: Ny tastaturkombination

en: The key combination which will perform the action/insert the text shown below.
da: Tastaturkombinationen som vil udføre handlingen/indsætte teksten som vises herunder.

en: Grab a key combination
da: Fang en tastaturkombination

en: Grab key...
da: Opsnap tast...

en: Add the current combo
da: Tilføj aktuel kombination

en: Remove the select combo
da: Fjern den valgte kombination

en: Update the selected combo
da: Opdatér den markerede kombination

en: Action/Text
da: Handling/tekst

en: The action to be taken in the editor when the key combo is pressed, or the text to insert when it is pressed if it doesn't match one of the presets.
da: Handlingen som skal udføres i tekstbehandleren når tastaturkombinationen anvendes, eller teksten som skal indsættes når den anvendes hvis den ikke stemmer overens med et af forvalgene.

en: Editor keys
da: Tekstbehandlertaster

en: Editor Colours & Syntax Highlighting
da: Tekstbehandlerfarver og syntaksmarkering

en: Editor Colours
da: Tekstbehandlerfarver

en: Editor Background Colour
da: Tekstbehandlerbaggrundsfarve

en: Editor Text Colour
da: Tekstbehandlertekstfarve

en: Syntax Colours
da: Syntaksfarver

en: Helper Applications
da: Hjælpeprogrammer

en: Path
da: Sti

en: Mime Type
da: Mime-type

en: Mime Type:
da: Mime-type:

en: Select Icon for helper toolbar button
da: Vælg ikon til hjælpeprogramværktøjsbjælkeknap

en: Printer Setup
da: Printerindstillinger

en: Printing
da: Udskriver

en: Add header
da: Tilføj hoved

en: Enable word wrapping
da: Aktivér tekstombrydning

en: Print line numbers every:
da: Udskriv linjenumre hver:

en: line(s)
da: linje(r)

en: Portrait
da: Portræt

en: Landscape
da: Landskab

en: Paper
da: Papir

en: Compiler:
da: Oversætter:

en: Screem: Find/Replace
da: Screem: Søg/Erstat

en: Find Next
da: Find næste

en: Replace All
da: Erstat alle

en: Files which contain matches appear here
da: Filer som indholder ligheder vises her

en: label3
da: etiket3

en: Find string:
da: Find streng:

en: The string to search for
da: Strengen at søge efter

en: Replace string
da: Erstat streng

en: The string to replace the find string with
da: Strengen at erstatte den søgte streng med

en: Use regular expressions
da: Brug regulære udtryk

en: From Start
da: Fra begyndelsen

en: From Current position
da: Fra aktuel position

en: Check all files
da: Tjek alle filer

en: window1
da: vindue1

en: Fore Colour
da: Forgrundsfarve

en: Back Colour
da: Baggrundsfarve

en: SCREEM: Page Druid
da: SCREEM: Sideguide

en: The Page Druid will guide you through the creation of a new page
da: Sideguiden vil hjælpe dig med oprettelsen af en ny side

en: SCREEM: Page Druid - Details
da: SCREEM: Sideguide - Detaljer

en: Basic Details
da: Grundlæggende detaljer

en: Page Path: (including filename)
da: Søgesti til siden: (inklusiv filnavn)

en: Page Doctype:
da: Dokumenttype til siden:

en: Page Stylesheet:
da: Stilskabelon til siden:

en: Meta Information
da: Metainformation

en: Page Title:
da: Titel til siden:

en: Page Author:
da: Sidens forfatter:

en: Page Character Set:
da: Tegnsæt til siden:

en: Page Keywords:
da: Nøgleord til siden:

en: SCREEM: Page Druid - Templates
da: SCREEM: Sideguide - Skabeloner

en: Available Page Templates
da: Tilgængelige sideskabeloner

en: Template Settings
da: Skabelonindstillinger

en: Use Standard Template
da: Brug standardskabelon

en: Use Custom Template
da: Brug tilpasset skabelon

en: Custom Settings
da: Tilpassede indstillinger

en: Template File:
da: Skabelonfil:

en: Template Information
da: Skabeloninformation

en: This label will be filled with information about the page template that is currently selected.
da: Denne etiket vil blive fyldt med information om den sideskabelon som er valgt lige nu.

en: SCREEM: Page Druid - Colours
da: SCREEM: Sideguide - Farver

en: Colours
da: Farver

en: Overide template settings
da: Ignorér skabelonindstillinger

en: Page defines frameset
da: Siden angiver rammestruktur

en: Visited Link
da: Besøgt lænke

en: Active Link
da: Aktiv lænke

en: Images
da: Billeder

en: Background:
da: Baggrund:

en: Click Finish for the page to be created, or click back to
    check that the information you entered was correct.
da: Klik på Afslut for at oprette siden, eller klik Tilbage
    for at tjekke at informationerne du angav stemmer.

en: SCREEM: Site Druid
da: SCREEM: Netstedsguide

en: The Site Druid will guide you through the creation of a new site
da: Netstedsguiden vil hjælpe dig med at oprette et nyt netsted

en: SCREEM: Site Druid - Details/Management
da: SCREEM: Netstedsguide - Detaljer/håndtering

en: Site Details
da: Netstedsdetaljer

en: Site Pathname:
da: Søgesti til netstedet:

en: Site Template:
da: Skabelon til netstedet:

en: Site Management
da: Netstedshåndtering

en: Use CVS:
da: Brug CVS:

en: Default Page Template:
da: Standard sideskabelon:

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (1)
da: SCREEM: Netstedsguide - Publiceringsindstillinger (1)

en: Hostname:
da: Værtsnavn:

en: Base URI of Site:
da: Base-URI til netstedet:

en: Remote Authentication
da: Ekstern godkendelse

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (2)
da: SCREEM: Netstedsguide - Publiceringsindstillinger (2)

en: Maintain Permissions:
da: Behandl rettigheder:

en: Symbolic Links:
da: Symbolske lænker:

en: No Delete
da: Ingen sletning

en: Check Moved
da: Tjek flyttede

en: No Overwrite
da: Ingen overskrivning

en: Site Definition complete.  Click finish for the site to be created,
    or go back and check the details you entered.
da: Netstedsdefinitionen er færdig. Klik på Afslut for at oprette
    netstedet, eller gå tilbage og tjek de detaljer du angav.

en: File Properties
da: Filegenskaber

en: Full Name:
da: Fuldt navn:

en: File Name:
da: Filnavn:

en: Filename will go here
da: Filnavnet vil havne her

en: File Type:
da: Filtype:

en: The file type will go here
da: Filtypen vil havne her

en: File size will go here
da: Filstørrelsen vil havne her

en: File Created on:
da: Filen blev oprettet den:

en: Last Modified on:
da: Sidst ændret den:

en: Last Accessed on:
da: Sidst tilgået den:

en: date/time will go here
da: dato/tid vil havne her

en: Exclude from uploading
da: Udeluk fra afsendelse

en: Upload as ASCII File
da: Send som ASCII-fil

en: Ignore the file when fetching
da: Ignorér filen når der hentes

en: Options
da: Alternativer

en: File Permissions
da: Filrettigheder

en: File Ownership
da: Filejerskab

en: Owner:
da: Ejer:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Screem: Loaded DTDs
da: Screem: Indlæste DTDer

en: Identifier
da: Identifikator

en: path
da: Sti

en: The above shows the DTDs supported by Screem on this system
da: Det ovenstående viser DTDerne som understøttes af Screem på dette system

en: As sibling
da: Som søskende

en: As child
da: Som barn

en: _Save
da: _Gem

en: Save _As
da: Gem _som

en: _Close
da: _Luk

en: Screem: Fetch DTD?
da: Screem: Hent DTD?

en: Fetch
da: Hent

en: Don't Fetch
da: Hent ikke

en: The DTD used by the current document cant be found by Screem.
    Screem can fetch the DTD from the url in the doctype.
    Should it be fetched now?
da: DTD-en som bruges af det aktuelle dokument kan ikke findes af Screem.
    Screem kan hente DTD'en fra netstedet angivet i doctype.
    Skal den hentes nu?

en: label36
da: etiket36

en: Flags
da: Flag

en: Site
da: Netsted

en: label18
da: etiket18

en: label19
da: etiket19

en: Browse
da: Gennemse

en: label132
da: etiket132

en: Messages
da: Beskeder

en: Errors
da: Fejl

en: Guile scripts can be typed/loaded here and then executed
da: Guile-skrifter kan indtastes/indlæses her og derefter køres

en: Load...
da: Indlæs...

en: Exec Helpers
da: Hjælpeprogrammer til udførelse

en: All Helpers
da: Alle hjælpeprogrammer

note: the site is a fake, so we want fake pathnames etc
en: Single Pages
da: Enkelte sider

en: Log Message
da: Logmeddelelse

en: Extra CVS Flags
da: Ekstra CVS-flag

en: CVS Module
da: CVS-modul

en: CVS Root
da: CVS-rod

en: When searching multiple files, any  which contain a match are shown below, selecting one will open the page in the editor.
da: Ved søgning i flere filer vil filer som indeholder en træffer vises herunder. At vælge en vil åbne siden i tekstbehandleren.

en: _Insert file...
da: _Indsæt fil...

en: Insert file
da: Indsæt fil

en: Insert relative filename
da: Indsæt relativt filnavn

en: Insert complete filename
da: Indsæt fuldt filnavn

en: Insert tag
da: Indsæt mærke

en: Insert tag attibute
da: Indsæt mærke-attribut

en: If the drop is into a tag then the data is converted into an attribute for that tag
da: Hvis droppet gøres i en opmærkning, vil data blive konverteret til en attribut til den opmærkning

en: Insert inline
da: Indsæt integreret

en: Insert the text from the file into the page
da: Indsæt teksten fra filen ind i siden

en: Cancel drag
da: Annullér træk

en: %s is not a valid element of this documents DTD
da: %s er ikke et gyldigt element i dette dokuments DTD

en: %s is already closed
da: %s er allerede lukket

en: no tag needs closing
da: ingen opmærkning behøver at blive lukket

en: Perl Menu
da: Perlmenu

en: Java Menu
da: Javamenu

en: Compile...
da: Oversæt...

en: : already exists
    overwrite?
da: : findes allerede
    overskriv?

en: Select Guile script to load
da: Vælg Guile-skript at indlæse

en: Guile Scripts
da: Guile Skrifter

en: Wizards
da: Troldmand

en: Disables splash screen on start up
da: Deaktiverer opstartsvindue ved start

note: init guile
en: Initialising Guile
da: Initialiserer Guile

en: Creating Interface
da: Opretter brugerflade

en: Loading Modules...
da: Indlæser moduler...

en: Modules loaded
da: Indlæste moduler

en: Save site: %s
    (%s)
da: Gem netsted: %s
    (%s)

en: Your SCREEM tips file appears to be missing!
    There should be a file called screem_hints.txt in the
    SCREEM data directory.  Please check your installation.
da: Din fil med råd om SCREEM ser ud til at mangle!
    Der bør findes en fil som hedder screem_hints.txt i
    SCREEM-datakataloget. Tjek din installation.

note: select the page to open
en: Select page to open
da: Vælg side at åbne

en: Select filename to save as
da: Vælg filnavn at gemme som

en: Save %s
da: Gem %s

en: Select filename for new page
da: Vælg filnavn til ny side

en: _File/_Recent Pages/
da: _Fil/_Nylige sider/

note: the file has been changed outside of screem!
en: : has changed on disk
da: : har ændringer på disken

en: Revert
da: Forkast

en: No filename given.
da: Intet filnavn angivet.

note: failed
en: Unable to rename file
da: Kan ikke omdøbe fil

en: Select file to include
da: Vælg fil at indsætte

en: Module has no init() function
da: Modulet har ingen init()-funktion

en: Error loading module %s
    %s
da: Fejl ved indlæsning af modulet %s
    %s

note: we found a wizard for this tag
en: %s Wizard
da: %s-guide

en: Keys
da: Nøgler

en: Pages
da: Sider

en: SCREEM (%s): Print Preview
da: SCREEM (%s): Forhåndsvisning af udskrift

en: Page: %i/%i
da: Side: %i/%i

en: Select filename for site template
da: Vælg filnavn til netstedsskabelon

en: _Move here
da: _Flyt hertil

en: Move file
da: Flyt fil

en: _Copy here
da: _Kopiér hertil

en: Copy file
da: Kopiér fil

en: Delete selected file
da: Fjern markeret fil

en: Delete selected directory
da: Fjern markeret katalog

en: perform CVS delete?
da: udfør CVS-slet?

en: Old file
da: Gammel fil

en: New file
da: Ny fil

en: Old directory
da: Gammelt katalog

en: New directory
da: Nyt katalog

en: Rename file
da: Omdøb fil

en: Rename directory
da: Omdøb katalog

en: Rename in CVS?
da: Omdøb i CVS?

en: No directory name specified.
da: Intet katalognavn er angivet.

en: Directory could not be created.
da: Kataloget kunne ikke oprettes.

en: Enter the directory name to create:
da: Angiv katalognavnet som skal oprettes:

en: Save current site?
da: Gem aktuelt netsted?

en: Select directory to open as a site
da: Vælg katalog som skal åbnes som netsted

en: Select directory to save site as
da: Vælg katalog til at gemme netsted som

en: _File/_Recent Sites/
da: _Fil/_Nylige netsteder/

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Press a key...
da: Tryk på en tast...

en: Not set
da: Ikke sat
