screem 0.4.0 - en to tr translation catalogue (692 entries)

en: Insert a colour
tr: Bir renk ekle

en: CSS Wizard
tr: CSS Sihirbazı

en: Select CSS file to Open
tr: Açılacak CSS dosyasını seç

en: Select filename for CSS file
tr: CSS dosyası için dosya adını belirle

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Create a new style
tr: Yeni bir stil yarat

en: _New Style
tr: _Yeni Stil

en: _Delete Style
tr: Stili _Sil

en: Enter Style Name
tr: Stil Adı Gir

en: Style name:
tr: Stil adı:

en: Class:
tr: Sınıf:

en: Pseudo-class:
tr: Sanal-sınıf:

en: link
tr: bağ

en: visited
tr: ziyaret edilmiş

en: active
tr: etkin

en: first-line
tr: ilk satır

en: first-letter
tr: ilk karakter

en: _New
tr: _Yeni

en: Create a new stylesheet
tr: Yeni bir biçimlendiriciyi yarat

en: New Stylesheet
tr: Yeni Biçim Dosyası

en: Open a stylesheet
tr: Bir biçimlendiriciyi aç

en: Open Stylesheet
tr: Biçim Dosyasını Aç

en: Save a stylesheet
tr: Bir biçimlendiriciyi kaydet

en: Save Stylesheet
tr: Biçim Dosyasını Kaydet

en: Close CaSSIUS
tr: CaSSIUS'u kapat

en: Close Wizard
tr: Sihirbazı kapat

en: Insert stylesheet into editor
tr: Biçim dosyasını düzenleyiciye yerleştir

en: Insert Stylesheet
tr: Biçim Dosyasını Ekle

en: Insert current style into editor
tr: Geçerli biçimlendiriciyi düzenleyiciye ekle

en: Insert Style
tr: Stil Ekle

en: Tag
tr: İm

en: Class
tr: Sınıf

en: Pseudo Class
tr: Sanal sınıf

en: font-family
tr: yazı ailesi

en: font-style
tr: yazı stili

en: font-variant
tr: yazı çeşidi

en: font-weight
tr: yazı ağırlığı

en: font-size
tr: yazı büyüklüğü

en: color
tr: renk

en: italic
tr: eğik

en: oblique
tr: yatık

en: small-caps
tr: küçük karakterler

en: Pick a color
tr: Bir renk seçin

en: Font
tr: Yazıtipi

en: background-color
tr: arkaplan rengi

en: background-image
tr: arkaplan resmi

en: background-repeat
tr: tekrarlı arkaplan

en: background-attachment
tr: arkaplan eki

en: background-position
tr: arkaplan konumu

en: Select background image
tr: Arkaplan resmini seçin

en: repeat
tr: tekrarlama

en: repeat-x
tr: x-tekrarlama

en: repeat-y
tr: y-tekrarlama

en: no-repeat
tr: tekrarlama yok

en: scroll
tr: kaydır

en: fixed
tr: sabit

en: Background
tr: Arkaplan

en: line-height
tr: satır yüksekliği

en: text-indent
tr: metin yenlemesi

en: text-align
tr: metin hizalama

en: text-transform
tr: metin dönüştürme

en: vertical-align
tr: dikey hizalama

en: text-decoration
tr: metin süslemeleri

en: letter-spacing
tr: harf boşlukları

en: word-spacing
tr: kelime boşlukları

en: none
tr: hiçbiri

en: underline
tr: alt çizgi

en: overline
tr: üst çizgi

en: line-trough
tr: içinden çizgi

en: blink
tr: parlama

en: sub
tr: alt

en: super
tr: üst

en: top
tr: tepe

en: text-top
tr: tepe-metin

en: middle
tr: orta

en: bottom
tr: alt

en: text-bottom
tr: alt-metin

en: right
tr: sağ

en: center
tr: orta

en: 10%
tr: %%10

en: 20%
tr: %%20

en: 30%
tr: %%30

en: 40%
tr: %%40

en: 60%
tr: %%60

en: 70%
tr: %%70

en: 80%
tr: %%80

en: 90%
tr: %%90

en: Text
tr: Metin

en: margin-top
tr: üst kenarlık

en: margin-right
tr: sağ kenarlık

en: margin-bottom
tr: alt kenarlık

en: margin-left
tr: sol kenarlık

en: padding-top
tr: üst doldurması

en: padding-right
tr: sağ doldurması

en: padding-bottom
tr: alt doldurması

en: padding-left
tr: sol doldurması

en: auto
tr: otomatik

en: Box
tr: Kutu

en: top colour
tr: üst rengi

en: right colour
tr: sağ rengi

en: bottom colour
tr: alt rengi

en: left colour
tr: sol rengi

en: top width
tr: üst eni

en: right width
tr: sağ eni

en: bottom width
tr: alt eni

en: left width
tr: sol eni

en: thin
tr: ince

en: medium
tr: orta

en: think
tr: kalın

en: top style
tr: üst stili

en: right style
tr: sağ stili

en: bottom style
tr: alt stili

en: left style
tr: sol stili

en: dotted
tr: noktalı

en: dashed
tr: çizgili

en: solid
tr: koyu

en: double
tr: çift

en: Border
tr: Kenar

en: clear
tr: temiz

en: float
tr: kaygan

en: height
tr: yükseklik

en: width
tr: en

en: both
tr: her ikisi

en: Size/Placement
tr: Büyüklük/Yerleşim

en: display
tr: gösterim

en: white-space
tr: boşluk

en: list-style-type
tr: liste stili

en: list-style-image
tr: liste stili resmi

en: list-style-position
tr: liste stili yerleşimi

en: Select list-style-image
tr: Liste stili resmini seç

en: Classification
tr: sınıflandırma

en: (C) 1999, 2000 David A Knight
tr: Tel'if hakkı (C) 1999, 2000 David A Knight

en: CaSSIUS - Casscading Style Sheet Intergration Under SCREEM
tr: CaSSIUS - SCREEM İçin Biçim Dosyası Düzenleyici

en: You already have a stylesheet open...
tr: Zaten bir biçim dosyası açık...

en: Information
tr: Bilgi

en: Save
tr: Kaydet

en: Discard
tr: Unut

en: Would you like to save the current stylesheet?
tr: Güncel biçim dosyasını kaydetmek istiyor musunuz?

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Entity Wizard
tr: SCREEM: Şekil Sihirbazı

en: Insert
tr: Ekle

en: Name
tr: İsim

en: Entity
tr: Şekil

en: Math/Greek.Symbolic
tr: Matematik/Yunan sembolleri

en: Markup/Internationalisation
tr: Sekil/Yerelleştirme

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Form Wizard
tr: Form Sihirbazı

en: Type
tr: Tur

en: Value
tr: Değer

en: Method =
tr: Yöntem =

en: Action =
tr: Eylem =

en: Enctype =
tr: Şekillendirme =

en: Image Wizard
tr: Resim Sihirbazı

en: Insert an Image
tr: Bir Resim Ekle

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Image Wizard
tr: Screem : Resim sihirbazı

en: Image
tr: Resim

en: Location:
tr: Konum:

en: Select Image
tr: Resmi Seçin

en: The path name of the image
tr: Resmin yolu

en: Alt text:
tr: Yedek metin:

en: Text to display if the browser  is not displaying images
tr: Webgezgini resim göstermiyorsa gösterilecek metin

en: Width:
tr: En:

en: Set image width
tr: Resim enini belirt

en: Width of the image or thumbnail
tr: Resmin yada resim tırnağını eni

en: Height:
tr: Yükseklik :

en: Set image height
tr: Resim yüksekliğini belirt

en: Height of the image or thumbnail
tr: Resmin yada resim tırnadının yüksekliği

en: Alignment:
tr: Taraflama :

en: Alignment of text to the image
tr: Resmin metninin taraflaması

en: Border:
tr: Kenar :

en: Width of border around image if its a link
tr: Resim bir bağsa, etrafındaki kenarın genişliği

en: Hspace:
tr: Ufki boşluk :

en: Horizontal space between image and text
tr: Resim ve metnin arasındaki ufki boşluk

en: VSpace:
tr: Dikey boşluk :

en: Vertical space between image an text
tr: Resim ve metnin arasındaki dikey boşluk

en: Make thumbnail
tr: Tırnak resmini yarat

en: Copy to page's location
tr: Sayfanın mekanına kopyala

en: Preview
tr: Önizleme

en: Image Details:
tr: Resim bilgileri :

en: Initial Width:
tr: Başlangıç eni :

en: Initial Height:
tr: Başlangıç yüksekliği :

en: File Size:
tr: Dosya büyüklüğü :

en: Link Wizard
tr: Bağ sihirbazı

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Link Wizard
tr: Screem : Bağ sihirbazı

en: Link Text
tr: Bağ metni

en: Link To
tr: Bağ hedefi

en: other
tr: başka

en: mailto
tr: ePosta

en: Target
tr: Hedef

en: help
tr: yardım

en: Configuration
tr: Ayarlama

en: Set a variable
tr: Bir veriyi belirt

en: Variables
tr: Veriler

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Include
tr: Içer

en: Size
tr: Büyüklük

en: Modification time
tr: Değişim zamanı

en: If
tr: Eğer

en: Elif
tr: Yada

en: Else
tr: Veya

en: Endif
tr: Dahası yok

en: Conditionals
tr: Şartlamalar

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Table Wizard
tr: Çizgiye sihirbazı

en: Insert a Table
tr: Bir çizgiye ekle

en: Number of Rows:
tr: Satır Sayısı:

en: Number of Cols:
tr: Sütun Sayısı:

en: The number of rows in the table
tr: Tablodaki satır sayısı

en: The number of columns in the table
tr: Tablodaki sütun sayısı

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Left
tr: Sol

en: Centre
tr: Orta

en: Right
tr: Sağ

en: above table
tr: tablonun üzerinde

en: below table
tr: tablonun altında

en: Include Summary
tr: Özet Bilgisi Ekle

en: Attributes
tr: Özellikler

en: Border line width
tr: Kenar çizgisinin genişliği

en: The border width in pixels
tr: Kenar çizgisinin genişliği (benek)

en: Pixels
tr: Benek

en: Cell Spacing
tr: Hücre Boşluğu

en: number of pixels to place between cells
tr: Hücreler arasındaki boşluk (benek)

en: Pixels between cells
tr: Hücreler arasındaki boşluk (benek)

en: Table Width
tr: Tablo Eni

en: The width the table should occupy
tr: Tablonun kaplayacağı genişlik

en: Use Colour:
tr: Renk Kullan:

en: The background colour for the table
tr: Tablonun arkaplan rengi

en: Use Image:
tr: Resim Kullan:

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: The connection timed out.
tr: Bağlantı zaman aşımını uğradı.

en: The proxy server did not authenticate itself correctly.
    Report this error to your proxy server administrator.
tr: Vekil sunucu kimlik sınamasında bir hata oluştu.
    Bu hatayı sistem yöneticisine bildirin.

en: The server does not appear to be a WebDAV server.
tr: Sunucu WebDAV desteği içermiyor.

en: The server does not support the executable live property.
tr: Sunucu executable live özelliğini desteklemiyor.

en: Could not open file:
tr: Dosya açılamadı:

en: Could not access resource
tr: Kaynaklara erişim yapılamadı

en: ^[yY]
tr: ^[eE]

en: ^[nN]
tr: ^[hH]

en: Could not set modification time of local file.
tr: Yerel dosyanın değiştirilme tarihi düzenlenemedi.

en: Upload succeeded, but could not retrieve modification time.
    If this message persists, turn off safe mode.
tr: Dosya gönderimi başarıyla tamamlandı, ancak değiştirme tarihi
    düzenlenemedi. Eğer bu hata devam ederse, güvenli kipi kapatın.

en: Remote file has been modified - not overwriting with local changes
tr: Uzak makinedeki dosya değiştirildi - yerel değişiklikler güncellenmyecek

en: Could not examine file.
tr: Dosya incelenemedi.

en: Could not checksum file
tr: Dosya içeriği denetlenemedi (checksum)

en: The target of the symlink could not be read.
tr: Sembolik bağlantının hedefi okunamadı.

en: Upload
tr: Yükle

en: Fetch
tr: Al

en: Remote path must being with ~ or /
tr: Uzaktaki yollar ya '~' yada '/' ile başlamak zorundadır

en: Local path must being with ~ or /
tr: Yerel yollar mutlaka ya '~' yada '/' ile başlamak zorundadır

en: Could not retrieve information about your local files.
tr: Yerel dosyalar hakkında bilgi alınamadı.

note: couldn't get info on local site files
en: Couldn't retrieve information about local files
tr: Yerel dosyalar hakkında bilgi alamadım

en: No site name given
tr: Site ismi verilmedi

en: No server name given.
tr: Sunucu adı girilmedi.

en: No remote directory given.
tr: Sunucu dizini belirtilmedi.

en: No local directory given.
tr: Yerel dizin belirtilmedi.

en: The local dir couldn't be accessed.
tr: Yerel dizine erişilemedi.

en: There was a problem with the port number for this site.
tr: Bu sitenin port numarasında bir sorun var.

en: Sorry, the symbolic links option you chose is not supported
    by this transfer protocol. Please choose another option.
tr: Üzgünüm, sembolik bağları bu protokolle kullanmak mümkün
    değildir. Lütfen başka bir seçenek girin.

en: This protocol does not support relative remote directories.
tr: Bu protokol dizinleri desteklemiyor.

en: The protocol you are attempting to use does
    not currently support maintaining permissions.
tr: Kullanmaya çalıştığınız protokol
    dosya izin haklarını yönetmeyi desteklemiyor.

en: The local dir is invalid.
tr: Yerel dizin geçersizdir.

en: There was an undetermined problem verifying the correctness of your site definition. Please report this to the maintainer.
tr: Sitenin bilgilerini doğrularken bir bilinmeyen hata oldu. Bunu lütfen uygulama yöneticisine bildiriin.

en: There was a problem authenticating with the remote server.
tr: Uzaktaki sunucuyla kimlik denetimi yapılırken bir hata oluştu.

en: Could not resolve the remote site's hostname.
tr: Sunucu makine adı bulunamadı.

en: Could not establish a connection to the remote site.
tr: Sunucu makine ile bağlantı kurulamadı.

en: Update Failed (Authentication problems)
tr: Güncelleme Hatası (Kimlik sınama problemi)

en: Update was aborted.
tr: Güncelleme iptal edildi.

note: replace this with a custom dialog containing the errors, a la Xsitecopy
en: There were errors.
tr: Hatalar var.

en: Commiting updates to %s...
tr: %s'ye yenilemeleri uyguluyorum ...

en: Creating directory...
tr: Dizini yaratıyorum ...

note: can we move dirs yet?
en: Deleting directory...
tr: Dizini siliyorum ...

en: Uploading...
tr: Gönderiyorum...

en: Deleting...
tr: Siliyorum ...

en: Moving...
tr: Taşıyorum ...

en: ARG! The file hasn't changed, we shouldn't be doing anything!
tr: Dosya değişmemiş. Herhangi bir işlem yapılamaz!

en: server
tr: sunucu

en: proxy server
tr: vekil sunucu

en: Authentication required for %s on %s `%s':
tr: %s için %s '%s' için kimlik sınaması gerekiyor:

en: Authentication required on %s `%s':
tr: %s '%s' üzerinde kimlik sınaması yapılması gerekiyor:

note: couldn't access it
en: Couldn't access ~/.sitecopy
tr: ~/.sitecopy'e erişemedim

note: couldn't make it
en: Couldn't create ~/.sitecopy
tr: ~/.sitecopy'i yaratamadım

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Update Progress
tr: Güncelleme İşlemi

en: View Errors
tr: Hataları İzle

en: Stop
tr: Dur

en: Click Upload to begin.
tr: Başlamak için tıklayın

en: Status:
tr: Durum:

en: To:
tr: Nereye:

en: Current Progress
tr: Mevcut İşlem

en: Total Progress
tr: Toplam İşlem

en: Keep going if there is a problem creating directories.
tr: Eğer dizin yaratirken bir problem oluşursa devam et.

en: Errors during the recent update
tr: Son güncelleme sırasında yaşanan hatalar

en: There were errors with the following files and/or directories:
tr: Aşağıdaki dosya/dizinlere ulaşırken hata oluştu:

en: File/Directory Name
tr: Dosya/Dizin Adı

en: Error code/message
tr: Hata kodu/mesajı

en: Fetch file state
tr: Getirilen dosyanın durumu

en: Awaiting user input
tr: Kullanıcı girişi bekleniyor

en: Found information about these files
tr: Bu dosyalar hakkında bilgi bulundu

en: Upload Single File
tr: Tek Dosya Gönder

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Path:
tr: Yol:

en: Screem: Authentication
tr: Screem: Kimlik Sınaması

en: message will be written here by the code
tr: mesaj buraya yazılacak

en: Password:
tr: Parola:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: window4
tr: pencere4

en: Tag to get help on
tr: Yardımı gösterilecek im

en: help about tag
tr: im hakkında yardım

en: Help
tr: Yardım

en: Print current file
tr: Geçerli dosyayı yazdır

en: Print
tr: Yazdır

en: Preview printing
tr: Yazdırma önizlemesi

en: Print Preview
tr: Önizlemeyi Yazdır

en: Find text
tr: Metni bul

en: Find
tr: Bul

en: View current page in external browser
tr: Geçerli sayfayı harici bir tarayıcı ile göster

en: View
tr: Göster

en: View Site todo list
tr: Sitenin yapılacaklar listesini göster

en: Todo
tr: Yapılacaklar

en: Spellcheck page
tr: Sayfanın imlasını kontrol et

en: Spellcheck
tr: İmla kontrolü

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: New Site
tr: Yeni site

en: Open Site
tr: Siteyi aç

en: Save Site
tr: Siteyi kaydet

en: Bold Tag
tr: Kalın

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic Tag
tr: Eğik Komut

en: Italic
tr: Eğik

en: Underline Tag
tr: Altçizgili Komut

en: Underline
tr: Altçizgili

en: New paragraph
tr: Yeni paragraf

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Bulleted List
tr: Öğeli liste

en: Bullet list
tr: Öğeli liste

en: Numbered List
tr: Rakamlanmış liste

en: Number List
tr: Rakamlı liste

en: Left align text
tr: Metni sola hizala

en: Centre align text
tr: Metni ortaya hizala

en: Right align text
tr: Metni sağa hizala

en: Justify text
tr: Metni hizala

en: Justify
tr: Hizala

en: Quickbar
tr: Hızlı çubuk

en: <font> element
tr: <font> elemanı

en: <pre> element
tr: <pre> elemanı

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: <table> element
tr: <table> elemanı

en: <tr> element
tr: <tr> elemanı

en: <th> element
tr: <th> elemanı

en: <td> element
tr: <td> elemanı

en: <caption> element
tr: <caption> elemanı

en: Tables
tr: Tablolar

en: form text area
tr: form metin bölgesi

en: textarea
tr: metin bölgesi

en: form input box
tr: form giriş kutusu

en: input box
tr: giriş kutusu

en: form file input box
tr: form dosya giriş kutusu

en: file input
tr: dosya girişi

en: form button
tr: form düğmesi

en: button
tr: düğme

en: form checkbutton
tr: form tıklama düğmesi

en: checkbutton
tr: tıklama düğmesi

en: form radiobutton
tr: form radyo düğmesi

en: radiobutton
tr: radyo düğmesi

en: form option menu
tr: form seçenek menüsü

en: option menu
tr: seçenek mönüsü

en: Forms
tr: Formlar

en: Edit helper scripts
tr: Yardımcı programları düzenle

en: Edit Helpers
tr: Yardımcıları değiştir

en: Helpers
tr: Yardımcılar

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Link View
tr: Bağ Bakışı

en: Help Browser
tr: Yardım Tarayıcısı

en: SCREEM Tip of the Day
tr: SCREEM Günün İpucu

en: The hint text will be displayed here
tr: İpucu metni burada gösterilecektir

en: Show tip next time
tr: İpucunu program çalıştırılınca yeniden göster

en: Add a new page to the site
tr: Siteye yeni bir sayfa ekle

en: New Page
tr: Yeni Sayfa

en: Create a blank page (add if working on a site)
tr: Boş bir sayfa yarat (bir sitede çalışılıyorsa)

en: New Blank Page
tr: Yeni Boş Sayfa

en: Add a new directory to the site
tr: Siteye yeni bir dizin ekle

en: New Directory
tr: Yeni Dizin

en: Open the file
tr: Dosyayı aç

en: Open
tr: Aç

en: Delete the select file/directory
tr: Seçilmiş dosyayı/dizini sil

en: Delete
tr: Sil

en: Rename the file/directory
tr: Dosyayı/dizini yeniden adlandır

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: View file/directory properties
tr: Dosya/dizin özelliklerini göster

en: Properties
tr: Özellikler

en: Upload Flags
tr: Yükleme Seçenekleri

en: Exclude
tr: Dışla

en: Ignore
tr: Geç

en: Refresh the file tree
tr: Dosya ağacını yenile

en: Refresh
tr: Yenile

en: Site Settings
tr: Site Ayarları

en: Site Todo List
tr: Sitenin Yapılacaklar Listesi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Add
tr: Ekle

en: Task
tr: Görev

en: Assigned to
tr: Görevli

en: Priority
tr: Öncelik

en: Linked to
tr: Bağlantılı

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit Todo Item
tr: Yapılacaklar Maddesini Düzenle

en: Task:
tr: Görev:

en: Assigned To:
tr: Görevli:

en: Priority:
tr: Öncelik:

en: Linked To:
tr: Bağlantılı:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Low
tr: Düşük

en: Medium
tr: Orta

en: High
tr: Yüksek

en: Screem: Site Information
tr: Screem: Site Bilgisi

en: Site management
tr: Site yönetimi

en: Select CVS Repository
tr: CVS Tabanını Seçin

en: CVSROOT pathname
tr: CVSROOT dizin adı

en: Select Page Template
tr: Sayfa Örneğini Seçin

en: Path to the default page template for the site
tr: Site için öntanımlı sayfa şablonu yolu

en: Page Template
tr: Sayfa Şablonu

en: Auto update from CVS upon opening this site
tr: Sitenin açılmasından sonra otomatik CVS güncellemesi yap

en: Site details
tr: Site bilgileri

en: An identifying name for the site
tr: Siteyi tanımlatan bir isim

en: Site Name:
tr: Site Adı:

en: Site Path:
tr: Site Yolu:

en: The site pathname
tr: Site yol adı

en: Local
tr: Yerel

en: Remote Host Details
tr: Uzaktaki Sunucunun Bilgileri

en: The hostname to upload to
tr: Gönderilecek sunucunun adı

en: The path on the upload host
tr: Dosyaların gönderilecek sunucudaki yolu

en: The URL where the site can be viewed
tr: Sitenin gösterileceği adres

en: Upload to:
tr: Gönderme dizini:

en: Upload Method:
tr: Gönderme Yöntemi:

en: Remote path:
tr: Uzaktaki dizin:

en: Base URL of site:
tr: Sitenin ana adresi:

en: Requires RCP to be set up to not require the password to be entered
tr: Parola girilmesi istenmiyorsa RCP kullanmanız gereklidir.

en: Requires SCP to be set up to not require the password to be entered
tr: Parola girilmesi istenmiyorsa SCP kullanmanız gereklidir.

en: Authentication
tr: Doğrulama

en: Username to login with, if not given then you will be prompted when trying to publish the site
tr: Kullanıcı adı (eğer verilmez ise sisteye dosya gönderirken sizden istenecektir.

en: Password to login with, if not given you will be prompted when trying to publish the site
tr: Kullanılacak parola (eğer verilmez ise sisteye dosya gönderirken sizden istenecektir.

en: Upload Options
tr: Gönderme Seçenekleri

en: Passive FTP
tr: Pasif FTP

en: No delete
tr: Silme yok

en: Check moved
tr: Taşınanları kontrol et

en: No overwrite
tr: Üzerine yazma

en: Symbolic links:
tr: Sembolik bağlantılar:

en: Maintain permissions:
tr: Erişim haklarını düzenle:

en: Exec
tr: Çalıştır

en: All
tr: Hepsini

en: Follow
tr: Takip et

en: Maintain
tr: Yönet

en: Publish
tr: Yayınla

en: Site statistics
tr: Site istatistikleri

en: Site Last Uploaded:
tr: Sitenin Son Yenilenmesi:

en: Total Size:
tr: Toplam Büyüklük:

en: File information
tr: Dosya bilgisi

en: Number
tr: Sayı

en: Average Size
tr: Ortalama Büyüklük

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Screem: Site Template Editor
tr: SCREEM: Site Şablon Düzenleyici

en: Template
tr: Örnek

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Type:
tr: Tip:

en: Name:
tr: İsim:

en: Directory
tr: Dizin

en: File
tr: Dosya

en: Update
tr: Güncelle

en: Remove
tr: Sil

en: Use template
tr: Şablonu kullan

en: Create New Site Template
tr: Yeni Site Şablonu Yarat

en: New Template
tr: Yeni Şablon

en: Open a Site Template
tr: Bir Site Şablonu Aç

en: Open Template
tr: Şablon Aç

en: Save current Site Template
tr: Geçerli Site Şablonunu Kaydet

en: Save Template
tr: Şablonu Kaydet

en: Close Site Template editor
tr: Site Şablon Düzenleyiciyi Kapat

en: Close
tr: Kapat

en: You must set a page pathname and a page title before continuing
tr: Devam etmeden önce bir sayfa yolu ve başlığı vermek zorundasınız.

en: You must set a site pathname and a site name before continuing
tr: Devam etmeden önce bir site yolu ve başlığı vermek zorundasınız.

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
    Screem provides an integrated development environment for creating and maintaining websites
    
    Screem is licenced under the GNU General Public Licence version 2 or above
tr: SCREEM: Site yaratma ve düzenleme ortamı
    SCREEM, web siteleri yaratmak ve düzenlemek için gelişmiş bir ortam sağlar.
    
    SCREEM, GNU GPL sürüm 2 yada daha yeni sürümlere göre dağıtılmaktadır.

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
tr: SCREEM: Site Yaratma ve Düzenleme Ortamı

en: Screem: External Browser Settings
tr: Screem: Harici Tarayıcı Ayarları

en: Browser:
tr: Tarayıcı:

en: Select a browser
tr: Bir tarayıcı seçin

en: Select icon for browser button
tr: Tarayıcı düğmesi için kullanılıcak simgeyi belirt

en: Preview using http url
tr: Http adresini kullanarak önizleme yap

en: Spell Check
tr: İmla Denetimi

en: Word:
tr: Kelime:

en: Check
tr: Denetle

en: Alternatives
tr: Alternatifler

en: label130
tr: etiket130

en: Accept
tr: Kabul et

en: Skip
tr: Atla

en: Replace
tr: Değiştir

en: Insert with case
tr: Büyük/küçük harfe göre ekle

en: Main dictionary:
tr: Ana sözlük:

en: Ispell command:
tr: Ispell komutu:

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Screem: Helper Settings
tr: Screem: Yardımcı Ayarları

en: Helper:
tr: Yardımcı:

en: Select icon for helper
tr: Yardımcının simgesini seçin

en: Refresh View
tr: Bakışı Tazele

en: Zoom
tr: Odakla

en: 25%
tr: %%25

en: 200%
tr: %%200

en: 300%
tr: %%300

en: 400%
tr: %%400

en: Attempts to tidy up the HTML by fixing the order of close tags etc
tr: HTML'i mümkün olduğu kadar temiz ve düzenli tutar.

en: Fix HTML
tr: HTML'i temiz tut

en: Screem: Preferences
tr: SCREEM: Tercihler

en: label133
tr: etiket133

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Defaults
tr: Öntanımlı değerler

en: Charset:
tr: Karakter seti:

en: This is the name of the initial file when you create a new site, and defaults to index.html
tr: Yeni bir site yaratıldığında başlangıç dosyasının adı öntanımlı olarak "index.html"'dir.

en: The default character set for html pages, defaults to ISO-8859-1
tr: HTML sayfaları için öntanımlı karakter seti (öntanımlı ISO-8859-9)

en: The default Document Type Definition to use for sgml/xml documents
tr: Sgml/xml belgeleri için öntanımlı belge türü tanımı (DTD)

en: Auto load projects on startup
tr: Başlangıçta projeleri otomatik yükle

en: Auto open pages
tr: Sayfaları otomatik aç

en: Enable Document Parsing
tr: Belge Ayrıştırmasını Etkinleştir

en: Display Settings
tr: Gösterim Ayarları

en: Syntax Highlighting
tr: Vurgulama

en: Inline Tagging
tr: İçeride imleştir

en: Intelligent tag closing
tr: Akıllı komut kapatımı

en: Pick a Font
tr: Bir Yazıtipi Seçin

en: <HTML><HEAD><TITLE>FONT PICKER</TITLE></HEAD></HTML>
tr: <HTML><HEAD><TITLE>YAZITİPİ SEÇMENİ</TITLE></HEAD></HTML>

en: Notebook toolbar
tr: Defter araç çubuğu

en: display view toolbar
tr: araç çubuğunu göster

en: The font to be used in the editor
tr: Düzenleyicide kullanılacak yazıtipi

en: on
tr: açık

en: off
tr: kapalı

en: by charset
tr: karakter kümesine göre

en: Editor Keys
tr: Düzenleyici Tuşları

en: The key combinations currently set
tr: Geçerli tuş kombinasyonları

en: Key Combo
tr: Tuş Düzeni

en: Action / Text
tr: Eylem / Metin

en: New key combo:
tr: Yeni tuş düzeni:

en: The key combination which will perform the action/insert the text shown below.
tr: Alttaki metni/eylemi gerçekleştirecek tuş düzeni

en: Grab a key combination
tr: Bir tuş düzeni yakala

en: Grab key...
tr: Tuşu yakala...

en: Add the current combo
tr: Geçerli tuş düzenini ekle

en: Remove the select combo
tr: Geçerli tuş düzenini sil

en: Update the selected combo
tr: Geçerli tuş düzenini güncelle

en: Action/Text
tr: Eylem/Metin

en: Editor keys
tr: Düzenleyici tuşları

en: Editor Colours & Syntax Highlighting
tr: Düzenleyici Renkleri & Vurgulaması

en: Editor Colours
tr: Düzenleyici Renkleri

en: Editor Background Colour
tr: Düzenleyici Arkaplan Rengi

en: Editor Text Colour
tr: Düzenleyici Metin Rengi

en: Syntax Colours
tr: Vurgulama Renkleri

en: Helper Applications
tr: Yardımcı Uygulamalar

en: Path
tr: Yol

en: Mime Type
tr: MIME Türü

en: Mime Type:
tr: MIME Türü:

en: Select Icon for helper toolbar button
tr: Yardımcılar çubuğundaki düğmenin simgesini seçin

en: Printer Setup
tr: Yazıcı Kurulumu

en: Printing
tr: Yazdırma

en: Add header
tr: Başlığı ekle

en: Print line numbers every:
tr: Satır numarasını her

en: line(s)
tr: satırda yazdır

en: Paper
tr: Kağıt

en: Compiler:
tr: Derleyici:

en: Screem: Find/Replace
tr: Screem: Bul/Değiştir

en: Find Next
tr: Sonrakini Bul

en: Replace All
tr: Hepsini Değiştir

en: Files which contain matches appear here
tr: Aranacak metni içeren dosyalar burada sıralanacaktır

en: label2
tr: etiket2

en: label3
tr: etiket3

en: Find string:
tr: Metni bul:

en: The string to search for
tr: Aranacak metin

en: Replace string
tr: Metni değiştir

en: The string to replace the find string with
tr: Bulunacak metnin yerine değiştirilecek metin

en: Use regular expressions
tr: Düzgün deyimler kullan

en: From Start
tr: Başlangıçtan İtibaren

en: From Current position
tr: Geçerli Konumdan İtibaren

en: Check all files
tr: Tüm dosyaları kontrol et

en: window1
tr: pencere1

en: Fore Colour
tr: Önplan Rengi

en: Back Colour
tr: Arkaplan Rengi

en: SCREEM: Page Druid
tr: SCREEM: Sayfa Sihirbazı

en: The Page Druid will guide you through the creation of a new page
tr: Sayfa Sihirbazı yeni bir sayfa hazırlamak için size yardımcı olacaktır

en: SCREEM: Page Druid - Details
tr: SCREEM: Sayfa Sihirbazı - Ayrıntılar

en: Basic Details
tr: Temel Detaylar

en: Page Path: (including filename)
tr: Sayfa Yolu: (dosya adını içerecek şekilde)

en: Page Doctype:
tr: Sayfa Belge Türü:

en: Page Stylesheet:
tr: Sayfa Biçim Dosyası:

en: Meta Information
tr: Meta Bilgileri

en: Page Title:
tr: Sayfanın Başlığı:

en: Page Author:
tr: Sayfa Yazarı:

en: Page Character Set:
tr: Sayfanın Karakter Kümesi:

en: Page Keywords:
tr: Sayfanın Anahtar Sözcükleri:

en: SCREEM: Page Druid - Templates
tr: SCREEM: Sayfa sihirbazı - Şablonlar

en: Available Page Templates
tr: Kullanılabilir Sayfa Şablonları

en: label1
tr: etiket1

en: Template Settings
tr: Şablon Ayarları

en: Use Standard Template
tr: Öntanımlı şablonu kullan

en: Use Custom Template
tr: Özel Şablon Kullan

en: Custom Settings
tr: Özel Ayarlar

en: Template File:
tr: Şablon Dosyası:

en: Template Information
tr: Şablon Bilgileri

en: SCREEM: Page Druid - Colours
tr: SCREEM: Sayfa sihirbazı - Renkler

en: Colours
tr: Renkler

en: Overide template settings
tr: Şablon ayarlarının üzerine yaz

en: Page defines frameset
tr: Sayfa çerçeveyi tanımlasın

en: Link
tr: Bağ

en: Visited Link
tr: Ziyaret Edilmiş Bağ

en: Active Link
tr: Etkin Bağ

en: Images
tr: Resimler

en: Background:
tr: Arkaplan:

en: Click Finish for the page to be created, or click back to
    check that the information you entered was correct.
tr: Sayfanın yaratılması için Bitir düğmesine basın, ya da
    gidip verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.

en: SCREEM: Site Druid
tr: SCREEM: Site Sihirbazı

en: The Site Druid will guide you through the creation of a new site
tr: Site sihirbazı bir yeni site yaratılırken size yardımcı olacaktır

en: SCREEM: Site Druid - Details/Management
tr: SCREEM: Site Sihirbazı - Detaylar/Yönetim

en: Site Details
tr: Site Detayları

en: Site Pathname:
tr: Site Yolu:

en: Site Template:
tr: Site Şablonu:

en: Site Management
tr: Site Yönetimi

en: Use CVS:
tr: CVS Kullan:

en: Default Page Template:
tr: Öntanımlı Sayfa Şablonu:

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (1)
tr: SCREEM: Site Sihirbazı - Yayın Ayarları (1)

en: Hostname:
tr: Sunucu adı:

en: Base URI of Site:
tr: Sitenin ana URI'si:

en: Remote Authentication
tr: Uzaktaki Kimlik Sınama

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (2)
tr: SCREEM: Site Sihirbazı - Yayın Ayarları (2)

en: Maintain Permissions:
tr: Yönetme Hakları:

en: Symbolic Links:
tr: Sembolik Bağlar:

en: No Delete
tr: Silme Yok

en: Check Moved
tr: Taşınanları Kontrol Et

en: No Overwrite
tr: Üstüne Yazma

en: Site Definition complete.  Click finish for the site to be created,
    or go back and check the details you entered.
tr: Site bilgilerinin alınması tamamlandı. Sitenin yaratılması için lütfen 
    Bitir düğmesine basın, ya da geri gidip verdiğiniz bilgileri gözden geçirin.

en: File Properties
tr: Dosya Özellikler

en: Full Name:
tr: Tam İsim:

en: File Name:
tr: Dosya Adı:

en: Filename will go here
tr: Dosya adı buraya gelecek

en: File Type:
tr: Dosya Türü:

en: The file type will go here
tr: Dosya türü buraya gelecek

en: File size will go here
tr: Dosya boyu buraya gelecek

en: File Created on:
tr: Dosya Yaratılma Tarihi:

en: Last Modified on:
tr: Son Değişim Tarihi:

en: Last Accessed on:
tr: Son Erişim Tarihi:

en: date/time will go here
tr: tarih/zaman buraya gelecek

en: Exclude from uploading
tr: Gönderme listesinden çıkar

en: Upload as ASCII File
tr: ASCII dosya olarak gönder

en: Ignore the file when fetching
tr: Alırken dosyayı gözardı et

en: Options
tr: Seçenekler

en: File Permissions
tr: Dosya İzinleri

en: File Ownership
tr: Dosya Sahibi/Grubu

en: Owner:
tr: Sahibi

en: Group:
tr: Grubu:

en: Permissions
tr: İzinler

en: Screem: Loaded DTDs
tr: Screem: Yüklenen DTD'ler

en: Identifier
tr: Belirleyici

en: path
tr: yol

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save _As
tr: _Farklı Kaydet

en: _Close
tr: K_apat

en: Screem: Fetch DTD?
tr: Screem: DTD alınsın mı?

en: Don't Fetch
tr: Alma

en: Don't show this message again
tr: Bu mesajı yeniden gösterme

en: Messages
tr: İletiler

en: Errors
tr: Hatalar

en: Guile scripts can be typed/loaded here and then executed
tr: Guile denetlemleri yazılıp, yüklendikten sonra çalıştırılabilir

en: Load...
tr: Yükle...

en: Screem: Update from CVS?
tr: Screem: CVS'ten güncellensin mi?

en: Don't Update
tr: Güncelleme

en: Don't show message again for this site
tr: Bu siteye ilişkin mesajları yeniden gösterme

en: Select filename to save as
tr: Kaydedilecek dosyanın adını seçin

en: Select file to include
tr: Eklenecek dosyayı seçin

en: Module has no init() function
tr: Modülün init() işlemi yok

en: Error loading module %s
    %s
tr: Modül %s yüklenirken bir hata oldu
    %s

en: Insert relative filename
tr: Dosya adını içer

en: Insert complete filename
tr: Tam dosya adını içer

en: Insert tag
tr: Im ekle

en: Insert tag attibute
tr: Im sıfatı ekle

en: Insert inline
tr: İçine ekle

en: Insert the text from the file into the page
tr: Dosyanın içeriğini metin olarak sayfaya ekle

en: Cancel drag
tr: Taşımayı iptal et

en: %s is already closed
tr: %s zaten kapalı

en: %s is not a valid element of this documents DTD
tr: %s, bu belge DTD'sine ait değil.

en: Your SCREEM tips file appears to be missing!
    There should be a file called screem_hints.txt in the
    SCREEM data directory.  Please check your installation.
tr: SCREEM ipuçları dosyası eksik görünüyor!
    SCREEM veriler dizininde screem_hints.txt dosyasının
    yeralması gerekiyordu. Lütfen kurulumu gözden geçirin.

en: Broken Link
tr: Kırık Bağlantı

en: Ignored
tr: Gözardı Edildi

en: Checking Link
tr: Bağlantı Kontrol Ediliyor

en: Disables splash screen on start up
tr: Başlangıçtaki ekranı kapatır

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: %i bytes
tr: %i bayt

en: Select directory to save site as
tr: Siteyi kaydedilecek dizini seç

en: _Move here
tr: Buraya _taşı

en: Move file
tr: Dosyayı taşı

en: _Copy here
tr: Buraya _kopyala

en: Copy file
tr: Dosyayı kopyala

en: No directory name specified.
tr: Dizin adı belirtilmedi.

en: Directory could not be created.
tr: Dizin yaratılamadı.

en: Enter the directory name to create:
tr: Oluşturulacak dizinin adı:
