screem 0.4.0 - en to fr translation catalogue (596 entries)

en: Insert a colour
fr: Insérez une couleur

en: CSS Wizard
fr: Assistant CSS

en: Select CSS file to Open
fr: Sélectionner le fichier CSS à ouvrir

en: Select filename for CSS file
fr: Sélectionnez un nom de ficher pour le fichier CSS

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Create a new style
fr: Crée un nouveau style

en: _New Style
fr: _Nouveau style

en: _Delete Style
fr: _Supprimer le style

en: Enter Style Name
fr: Saisissez un nom de style

en: Style name:
fr: Nom du style :

en: Class:
fr: Classe :

en: Pseudo-class:
fr: Pseudo-classe :

en: link
fr: lien

en: visited
fr: visité

en: active
fr: actif

en: _New
fr: _Nouveau

en: Create a new stylesheet
fr: Crée une nouvelle feuille de style

en: New Stylesheet
fr: Nouvelle feuille

en: Open a stylesheet
fr: Ouvre une feuille de style

en: Open Stylesheet
fr: Ouvrir une feuille

en: Save a stylesheet
fr: Enregistre la feuille de style

en: Save Stylesheet
fr: Enregistrer la feuille

en: Close CaSSIUS
fr: Ferme CaSSIUS

en: Close Wizard
fr: Fermer l'assistant

en: Insert stylesheet into editor
fr: Insére une feuille de style dans l'éditeur

en: Insert Stylesheet
fr: Insérer une feuille

en: Insert current style into editor
fr: Insére le style courant dans l'éditeur

en: Insert Style
fr: Insérer un style

en: Tag
fr: Balise

en: Class
fr: Classe

en: Pseudo Class
fr: Pseudo Classe

en: italic
fr: italique

en: Pick a color
fr: Sélectionnez une couleur

en: Font
fr: Police

en: Select background image
fr: Sélectionnez une image d'arrière-plan

en: Background
fr: Arrière-plan

en: line-trough
fr: line-trought

en: Text
fr: Texte

en: Box
fr: Boîte

en: Border
fr: Bordure

en: Size/Placement
fr: Taille/Positionnement

en: Select list-style-image
fr: Sélectionnez list-style-image

en: CaSSIUS - Casscading Style Sheet Intergration Under SCREEM
fr: CaSSIUS - Cascading Style Sheet Integration Under SCREEM

en: You already have a stylesheet open...
fr: Vous avez déjà une feuille de style ouverte...

en: Save
fr: Enregistrer

en: Discard
fr: Ignorer

en: Would you like to save the current stylesheet?
fr: Voulez-vous enregistrer votre feuille de style en cours ?

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Entity Wizard
fr: Screem : Assistant Entité

en: Insert
fr: Insérer

en: Name
fr: Nom

en: Entity
fr: Entité

en: Math/Greek.Symbolic
fr: Math/Symbole grec

en: Markup/Internationalisation
fr: Marquage/I18N

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Form Wizard
fr: Assistant Formulaire

en: Value
fr: Valeur

en: Image Wizard
fr: Assistant Image

en: Insert an Image
fr: Insère une image

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Image Wizard
fr: Screem : Assistant Image

en: Location:
fr: Location :

en: Select Image
fr: Sélectionnez une image

en: The path name of the image
fr: Chemin d'accès de l'image

en: Alt text:
fr: Texte alternatif :

en: Text to display if the browser  is not displaying images
fr: Texte à afficher si le navigateur n'affiche pas les images

en: Width:
fr: Largeur :

en: Set image width
fr: Défini la largeur de l'image

en: Width of the image or thumbnail
fr: Largeur de l'image ou de l'aperçu

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Set image height
fr: Défini la hauteur de l'image

en: Height of the image or thumbnail
fr: Hauteur de l'image ou de l'aperçu

en: Alignment:
fr: Alignement :

en: Alignment of text to the image
fr: Alignement du texte par rapport à l'image

en: Border:
fr: Bordure :

en: Width of border around image if its a link
fr: Largeur des bordures autour de l'image si c'est un lien

en: Hspace:
fr: Espace horizontal :

en: Horizontal space between image and text
fr: Espace horizontal entre l'image et le texte

en: VSpace:
fr: Espace vertical :

en: Vertical space between image an text
fr: Espace vertical entre l'image et le texte

en: Make thumbnail
fr: Créer un aperçu

en: Copy to page's location
fr: Copier vers la location de la page

en: Preview
fr: Aperçu

en: Image Details:
fr: Détails de l'image :

en: Initial Width:
fr: Largeur d'origine:

en: Initial Height:
fr: Hauteur d'origine:

en: File Size:
fr: Taille du fichier :

en: Link Wizard
fr: Assistant Lien

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Link Wizard
fr: Screem : Assistant Lien

en: Link Text
fr: Texte du lien

en: Link To
fr: Lié à

en: other
fr: autre

en: Target
fr: Cible

en: help
fr: aide

en: Set a variable
fr: Définir une variable

en: Execute
fr: Exécuter

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Size
fr: Taille

en: Modification time
fr: Date de modification

en: File Information
fr: Information du fichier

en: Conditionals
fr: Conditionnels

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Table Wizard
fr: Assistant Table

en: Insert a Table
fr: Insère une table

en: Rows / Cols
fr: Lignes / Colonnes

en: Number of Rows:
fr: Nombre de lignes :

en: Number of Cols:
fr: Nombre de colonnes :

en: The number of rows in the table
fr: Le nombre de ligne dans la table

en: The number of columns in the table
fr: Le nombre de colonnes dans la table

en: Alignment
fr: Alignement

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Caption / Summary
fr: Légende / Résumé

en: above table
fr: au-dessus de la table

en: below table
fr: en-dessous de la table

en: Include Summary
fr: Inclure un résumé

en: Include Caption
fr: Inclure une légende

en: A short summary of the table contents
fr: Une courte description du contenu de la table

en: Attributes
fr: Attributs

en: Border line width
fr: Épaisseur des bordures :

en: The border width in pixels
fr: La largeur de la bordure en pixels

en: Cell Spacing
fr: Espacement des cellules

en: number of pixels to place between cells
fr: nombre de pixels entre les cellules

en: Pixels between cells
fr: Pixels entre les cellules

en: Cell Padding
fr: Bourrage des cellules

en: Number of pixels to add to cell width
fr: Nombre de pixels à ajouter à la largeur des cellules

en: Table Width
fr: Largeur de la table

en: The width the table should occupy
fr: La largeur que la table doit occuper

en: Use Colour:
fr: Utiliser une couleur :

en: The background colour for the table
fr: La couleur de fond pour la table

en: Use Image:
fr: Utiliser une image :

en: Unknown system error
fr: Erreur système inconnue

en: The connection timed out.
fr: Le délai de connexion a expiré.

en: The proxy server did not authenticate itself correctly.
    Report this error to your proxy server administrator.
fr: Le serveur proxy ne s'est pas authentifié correctement.
    Rapporter cette erreur à votre administrateur système.

en: The server does not appear to be a WebDAV server.
fr: Le serveur n'apparait pas être un serveur WebDAV.

en: The server does not support the executable live property.
fr: Le serveur ne supporte pas la propriété `executable live'.

en: Could not open file:
fr: Ne peut ouvrir le fichier :

en: Could not access resource
fr: Ne peut accéder à la ressource

en: ^[yY]
fr: ^[oO]

en: Could not set modification time of local file.
fr: Ne peut définir la date de modification du fichier local.

en: Upload succeeded, but could not retrieve modification time.
    If this message persists, turn off safe mode.
fr: Publication effectué, mais ne peut récupérer la date de modification.
    Si ce message persiste, invalidez le mode sain.

en: Remote file has been modified - not overwriting with local changes
fr: Le fichier distant a été modifié - ne l'écrase pas avec les modifications locales

en: Could not examine file.
fr: Ne peut examiner le fichier.

en: Could not checksum file
fr: Ne peut calculer le checksum du fichier

en: The target of the symlink could not be read.
fr: La cible du lien symbolique ne peut être lue.

en: Upload
fr: Publication

en: Fetch
fr: Récupérer

en: Remote path must being with ~ or /
fr: Le chemin d'accès distant doit commencer avec ~ or /

en: Local path must being with ~ or /
fr: Le chemin d'accès local doit commencer avec ~ or /

en: Could not retrieve information about your local files.
fr: Ne peut récupérer les informations concernant vos fichiers locaux.

note: couldn't get info on local site files
en: Couldn't retrieve information about local files
fr: Ne peut récupérer les informations concernant les fichiers locaux

en: No site name given
fr: Aucun nom de site donné

en: No server name given.
fr: Aucun nom de serveur donné.

en: No remote directory given.
fr: Aucun répertoire distant donné.

en: No local directory given.
fr: Aucun répertoire local donné.

en: The local dir couldn't be accessed.
fr: Le répertoire local ne peut être accédé.

en: There was a problem with the port number for this site.
fr: Il y a un problème avec le numéro de port pour ce site.

en: Sorry, the symbolic links option you chose is not supported
    by this transfer protocol. Please choose another option.
fr: Désolé, l'option Liens symboliques que vous avez choisi n'est pas
    supporté par ce protocole de transfert. Choisissez une autre option SVP.

en: This protocol does not support relative remote directories.
fr: Ce protocole ne supporte pas les répertoires relatifs distants.

en: The protocol you are attempting to use does
    not currently support maintaining permissions.
fr: Le protocole que vous allez utiliser ne supporte
    actuellement pas le maintien des permissions.

en: The local dir is invalid.
fr: Le répertoire local est invalide.

en: There was an undetermined problem verifying the correctness of your site definition. Please report this to the maintainer.
fr: Il y a eu un problem indéterminé durant la vérification de la validité de la définition de votre site.  Reportez cela au mainteneur SVP.

en: There was a problem authenticating with the remote server.
fr: Il y a eu un problème d'authentification avec le site distant.

en: Could not resolve the remote site's hostname.
fr: Ne peut résoudre le nom d'hôte du site distant.

en: Could not establish a connection to the remote site.
fr: Ne peut établir de connection vers le site distant.

en: Update Failed (Authentication problems)
fr: Mise à jour interrompue (problèmes d'authentification)

en: Update was aborted.
fr: La mise à jour a été interrompu.

note: replace this with a custom dialog containing the errors, a la Xsitecopy
en: There were errors.
fr: Il y a eu des erreurs.

en: Commiting updates to %s...
fr: Soumets les mises à jour à %s...

en: Creating directory...
fr: Création du répertoire...

note: can we move dirs yet?
en: Deleting directory...
fr: Suppression du répertoire...

en: Uploading...
fr: Publication...

en: Deleting...
fr: Suppression...

en: Moving...
fr: Déplacement...

en: ARG! The file hasn't changed, we shouldn't be doing anything!
fr: ARG! Le fichier n'a pas changé, nous ne pouvons rien faire !

en: server
fr: serveur

en: proxy server
fr: serveur proxy

en: Authentication required for %s on %s `%s':
fr: Authentification requise pour %s sur %s « %s » :

en: Authentication required on %s `%s':
fr: Authentification requise sur %s « %s » :

note: couldn't access it
en: Couldn't access ~/.sitecopy
fr: Ne peut accéder à ~/.sitecopy

note: couldn't make it
en: Couldn't create ~/.sitecopy
fr: Ne peut créer ~/.sitecopy

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Update Progress
fr: Progression de la mise à jour

en: View Errors
fr: Voir les erreurs

en: Click Upload to begin.
fr: Cliquez sur Publier pour commencer.

en: Status:
fr: État :

en: To:
fr: Vers :

en: Current Progress
fr: Progression actuelle

en: Total Progress
fr: Progression totale

en: Keep going if there is a problem creating directories.
fr: Continuer si il y a un problème durant la création des répertoires.

en: Errors during the recent update
fr: Erreurs durant la récente mise à jour

en: There were errors with the following files and/or directories:
fr: Il y a eu des erreurs avec les fichiers et/ou répertoires suivants :

en: File/Directory Name
fr: Nom du Fichier/Répertoire

en: Error code/message
fr: Code/Message d'erreur

en: Fetch file state
fr: Récupère l'état du fichier

en: Awaiting user input
fr: Attend une entrée de l'utilisateur

en: Found information about these files
fr: Information trouvé concernant ces fichiers

en: Upload Single File
fr: Publier le fichier

en: URI:
fr: URI :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Path:
fr: Chemin :

en: Screem: Authentication
fr: Screem : Identification

en: message will be written here by the code
fr: message sera écrit ici par le code

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Tag to get help on
fr: Balise ayant une aide

en: help about tag
fr: Aide à propos de la balise

en: Help
fr: Aide

en: Print current file
fr: Imprimer le fichier en cours

en: Print
fr: Imprimer

en: Preview printing
fr: Aperçu de l'impression

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: Find text
fr: Recherche de texte

en: Find
fr: Recherche

en: View current page in external browser
fr: Visualiser la page dans un browser externe

en: View
fr: Vue

en: View Site todo list
fr: Voir la liste « À Faire » du site

en: Todo
fr: À Faire

en: Spellcheck page
fr: Vérifier l'orthographe de la page

en: Spellcheck
fr: Vérification orthographique

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: New Site
fr: Nouveau Site

en: Open Site
fr: Ouvrir un site

en: Save Site
fr: Enregistre le site

en: Bold Tag
fr: Balise Gras

en: Bold
fr: Gras

en: Italic Tag
fr: Balise Italique

en: Italic
fr: Italique

en: Underline Tag
fr: Balise Souligné

en: Underline
fr: Souligné

en: New paragraph
fr: Nouveau paragraphe

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Bulleted List
fr: Liste à puce

en: Bullet list
fr: Liste à puce

en: Numbered List
fr: Liste numérotée

en: Number List
fr: Liste numérotée

en: indent level -1
fr: Décrémente le niveau

en: Indent -
fr: Décrémente

en: Indent level +1
fr: Incrémente le niveau

en: Indent +
fr: Incrémente

en: Left align text
fr: Texte aligné à gauche

en: Centre align text
fr: Texte aligné au centre

en: Right align text
fr: Texte aligné à droite

en: Justify text
fr: Texte justifié

en: Justify
fr: Justifié

en: Quickbar
fr: Rapidbar

en: <font> element
fr: élément <font>

en: <pre> element
fr: élément <pre>

en: Subscript
fr: Indice

en: Superscript
fr: Exposant

en: Fonts
fr: Polices

en: <table> element
fr: élément <table>

en: <tr> element
fr: élément <tr>

en: <th> element
fr: élément <th>

en: <td> element
fr: élément <td>

en: <caption> element
fr: élément <caption>

en: form text area
fr: champ d'aire de texte

en: textarea
fr: aire de texte

en: form input box
fr: champ de texte

en: input box
fr: boîte de texte

en: form file input box
fr: champ de sélection de fichier

en: file input
fr: sélection de fichier

en: form button
fr: bouton

en: button
fr: bouton

en: form checkbutton
fr: case à cocher

en: checkbutton
fr: case à cocher

en: form radiobutton
fr: bouton radio

en: radiobutton
fr: bouton radio

en: form option menu
fr: menu d'option

en: option menu
fr: menu d'option

en: Forms
fr: Formulaires

en: Edit helper scripts
fr: Édite les scripts d'aide

en: Edit Helpers
fr: Édite les applets d'aide

en: Helpers
fr: Applets d'aide

en: Editor
fr: Éditeur

en: Link View
fr: Vue des liens

en: Help Browser
fr: Navigateur d'aide

en: SCREEM Tip of the Day
fr: SCREEM : Astuce du jour

en: The hint text will be displayed here
fr: Le texte d'aide sera affiché ici

en: Show tip next time
fr: Afficher un conseil la prochaine fois

en: Add a new page to the site
fr: Ajoute une nouvelle page au site

en: New Page
fr: Nouvelle Page

en: Create a blank page (add if working on a site)
fr: Crée une nouvelle page vierge (ajoute si travaille sur un site)

en: New Blank Page
fr: Nouvelle page vierge

en: Add a new directory to the site
fr: Ajoute un nouveau répertoire au site

en: New Directory
fr: Nouveau répertoire

en: Open the file
fr: Ouvre le fichier

en: Open
fr: Ouvrir

en: Delete the select file/directory
fr: Supprime le fichier/répertoire sélectionné

en: Delete
fr: Supprimer

en: Rename the file/directory
fr: Renomme le fichier/répertoire

en: Rename
fr: Renommer

en: View file/directory properties
fr: Voir les propriétés du fichier/répertoire

en: Properties
fr: Propriétés

en: Upload Flags
fr: Options de publication

en: Exclude
fr: Exclure

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Refresh the file tree
fr: Rafraîchit l'arborescence de fichier

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Site Settings
fr: Paramètres du site

en: Site Todo List
fr: Liste « À faire » du site

en: Edit
fr: Éditer

en: Complete
fr: Achever

en: Add
fr: Ajouter

en: Task
fr: Tâche

en: Assigned to
fr: Assignée à

en: Priority
fr: Priorité

en: Linked to
fr: Lié à

en: Edit Todo Item
fr: Édite élément « À faire »

en: Task:
fr: Tâche :

en: Assigned To:
fr: Assignée à :

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Linked To:
fr: Liée à :

en: Description:
fr: Description :

en: Low
fr: Basse

en: Medium
fr: Moyenne

en: High
fr: Haute

en: Screem: Site Information
fr: Screem : Information sur le Site

en: Site management
fr: Gestion du site

en: Select CVS Repository
fr: Sélectionnez le dépot CVS

en: CVSROOT pathname
fr: Chemin d'accès de la racine CVS

en: Select Page Template
fr: Sélectionnez le modèle de page

en: Path to the default page template for the site
fr: Chemin d'accès vers le modèle de page par défaut du site

en: Page Template
fr: Modèle de page

en: Auto update from CVS upon opening this site
fr: Mise à jour automatique depuis le CVS à l'ouverture du site

en: Site details
fr: Détails du site

en: An identifying name for the site
fr: Un identifiant pour le site

en: Site Name:
fr: Nom du site :

en: Site Path:
fr: Chemin d'accès du site :

en: The site pathname
fr: Chemin d'accès du site

en: Remote Host Details
fr: Détails de l'hôte distant

en: The hostname to upload to
fr: Le nom d'hôte vers lequel publier

en: The path on the upload host
fr: Le chemin d'accès sur l'hôte de publication

en: The URL where the site can be viewed
fr: L'URL où le site peut être visualisé

en: Upload to:
fr: Publier vers :

en: Upload Method:
fr: Méthode de publication :

en: Remote path:
fr: Chemin d'accès distant :

en: Base URL of site:
fr: URL de base du site :

en: Requires RCP to be set up to not require the password to be entered
fr: Nécessite que RCP soit bien configuré pour ne pas avoir à saisir de mot de passe

en: Requires SCP to be set up to not require the password to be entered
fr: Nécessite que SCP soit bien configuré pour ne pas avoir à saisir de mot de passe

en: Authentication
fr: Authentification

en: Username to login with, if not given then you will be prompted when trying to publish the site
fr: Nom d'utilisateur pour la connexion, si vous ne le fournissez pas, il vous sera demandé lorsque vous essaierez de publier le site

en: Password to login with, if not given you will be prompted when trying to publish the site
fr: Mot de passe pour la connexion, si vous ne le fournissez pas, il vous sera demandé lorsque vous essaierez de publier le site

en: Upload Options
fr: Options de publication

en: Passive FTP
fr: FTP passif

en: No delete
fr: Pas de suppression

en: Check moved
fr: Vérifier déplacé

en: No overwrite
fr: Pas d'écrasement

en: Symbolic links:
fr: Liens symboliques :

en: Maintain permissions:
fr: Maintenir les permissions :

en: All
fr: Tout

en: Follow
fr: Suivre

en: Maintain
fr: Maintenir

en: Publish
fr: Publication

en: Site statistics
fr: Statistiques du site

en: Site Last Uploaded:
fr: Date de publication :

en: Total Size:
fr: Taille totale :

en: File information
fr: Information sur les fichiers

en: Number
fr: Nombre

en: Average Size
fr: Taille moyenne

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Screem: Site Template Editor
fr: Screem : Éditeur de modèle de site

en: Template
fr: Modèle

en: Details
fr: Détails

en: Type:
fr: Type :

en: Name:
fr: Nom :

en: Directory
fr: Répertoire

en: File
fr: Fichier

en: Update
fr: Mise à jour

en: Remove
fr: Enlever

en: Use template
fr: Utiliser un modèle

en: Create New Site Template
fr: Crée un nouveau modèle de site

en: New Template
fr: Nouveau modèle

en: Open a Site Template
fr: Ouvre un modèle de site

en: Open Template
fr: Ouvrir un modèle

en: Save current Site Template
fr: Enregistre le modèle de site actuel

en: Save Template
fr: Enregistrer le modèle

en: Close Site Template editor
fr: Ferme l'éditeur de modèle de site

en: Close
fr: Fermer

en: You must set a page pathname and a page title before continuing
fr: Vous devez définir un chemin d'accès et un titre pour la page avant de
    continuer.

en: You must set a site pathname and a site name before continuing
fr: Vous devez définir un chemin d'accès et un nom pour le site avant de
    continuer.

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
    Screem provides an integrated development environment for creating and maintaining websites
    
    Screem is licenced under the GNU General Public Licence version 2 or above
fr: SCREEM : Site CReation and Editing EnvironMent
    Screem fournit un environnement de développement intégré pour la création
    et la gestion de sites web.
    
    Screem est distribué sous les termes de la Licence Publique Générale GNU version 2 ou supérieure.

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
fr: SCREEM : Site CReating and Editing EnvironMent

en: Screem: External Browser Settings
fr: Screem : Paramètres du navigateur externe

en: Browser:
fr: Navigateur :

en: Select a browser
fr: Sélectionnez un navigateur

en: Select icon for browser button
fr: Sélectionnez une icône pour le bouton du navigateur

en: Preview using http url
fr: Aperçu utilisant une URL http

en: Spell Check
fr: Correcteur orthographique

en: Word:
fr: Mot :

en: Check
fr: Correcteur

en: Accept
fr: Accepter

en: Skip
fr: Passer

en: Replace
fr: Remplacer

en: Insert with case
fr: Insérer avec la casse

en: Main dictionary:
fr: Dictionnaire principal :

en: Ispell command:
fr: Commande ispell :

en: Configure
fr: Configuration

en: Screem: Helper Settings
fr: Screem : Paramètres d'aide

en: Helper:
fr: Aide :

en: Select icon for helper
fr: Sélectionnez une icône pour l'aide

en: Refresh View
fr: Rafraîchir la vue

en: Attempts to tidy up the HTML by fixing the order of close tags etc
fr: Tente de nettoyer l'HTML en corrigeant l'ordre des balises fermantes, etc

en: Fix HTML
fr: Corrige HTML

en: Screem: Preferences
fr: Screem : Préférences

en: Misc
fr: Divers

en: Defaults
fr: Défauts

en: Charset:
fr: Table de caractères :

en: This is the name of the initial file when you create a new site, and defaults to index.html
fr: C'est le nom du fichier initial quand vous créez un nouveau site, etest par défaut index.html

en: The default character set for html pages, defaults to ISO-8859-1
fr: La table de caractères par défaut pour les pages HTML, ISO-8859-1 par défaut

en: DTD:
fr: DTD :

en: The default Document Type Definition to use for sgml/xml documents
fr: La DTD (Document Type Definition) pardéfaut à utiliser pour les documents SGML/XML

en: Causes screem to load the projects that were previously in use when screem was last exited
fr: Force screem à charger les projets qui étaient en cours d'utilisation la dernière foois que screem a été quitté.

en: Auto load projects on startup
fr: Chargement auto des projets au démarrage

en: Automatically open pages which were open in auto loaded projects
fr: Charge automatiquement les pages qui étaient ouvertes dans les projets chargés

en: Auto open pages
fr: Ouverture auto des pages

en: With this enabled then editing features will only be enabled where they make sense, eg no auto entity insertion when editing a section of javascript.  If editing large documents you may want this switched off
fr: Avec ceci d'activé, les fonctionnalités d'édition seront seulement activées là où elles auront un sens, càd pas d'insertion automatique d'entité quand vous éditez une section de JavaScript.  Si vous éditez de grands documents, vous devriez le désactiver.

en: Enable Document Parsing
fr: Activer l'analyse du document

en: Display Settings
fr: Réglages de l'affichage

en: Syntax Highlighting
fr: Coloration syntaxique

en: Inline Tagging
fr: Attribution auto

en: Auto indent
fr: Indentation auto

en: Intelligent tag closing
fr: Fermeture de balise intelligente

en: Pick a Font
fr: Choisissez une police

en: <HTML><HEAD><TITLE>FONT PICKER</TITLE></HEAD></HTML>
fr: <HTML><HEAD><TITLE>S&eacute;lecteur de police</TITLE></HEAD></HTML>

en: Notebook toolbar
fr: Barre d'outil carnet

en: display view toolbar
fr: Afficher la barre d'outil Vue

en: The font to be used in the editor
fr: La police à utiliser dans l'éditeur

en: Auto entity insertion
fr: Insertion d'entité automatique

en: on
fr: oui

en: off
fr: non

en: by charset
fr: en fonction du jeu de caractères

en: Editor Keys
fr: Éditeur de touches

en: The key combinations currently set
fr: Combinaisons de touches actuellement définies

en: Key Combo
fr: Combinaison de touches

en: Action / Text
fr: Action / Texte

en: New key combo:
fr: Nouvelle combinaison de touches :

en: The key combination which will perform the action/insert the text shown below.
fr: La combinaison de touches qui effectura l'action/insertion du texte affiché dessous.

en: Grab a key combination
fr: Capture une combinaison de touches

en: Grab key...
fr: Capturer les touches...

en: Add the current combo
fr: Ajoute la combinaison courante

en: Remove the select combo
fr: Supprime la combinaison sélectionnée

en: Update the selected combo
fr: Met à jour la combinaison sélectionnée

en: Action/Text
fr: Action/Texte

en: The action to be taken in the editor when the key combo is pressed, or the text to insert when it is pressed if it doesn't match one of the presets.
fr: L'action à effectuer dans l'éditeur quand la combinaison de touches est pressée, ou le texte à insérer quand il est tapé si il ne correspond à aucune des présélections.

en: Editor keys
fr: Éditeur de touches

en: Editor Colours & Syntax Highlighting
fr: Couleurs de l'éditeur & Coloration syntaxique

en: Editor Colours
fr: Couleurs de l'éditeur

en: Editor Background Colour
fr: Couleur de l'arrière-plan de l'éditeur

en: Editor Text Colour
fr: Couleur du texte de l'éditeur

en: Syntax Colours
fr: Couleurs de syntaxe

en: Helper Applications
fr: Applications d'aide

en: Path
fr: Chemin

en: Mime Type
fr: Type MIME

en: Mime Type:
fr: Type MIME :

en: Select Icon for helper toolbar button
fr: Sélectionnez une icône pour le bouton de la barre d'outil d'aide

en: Printer Setup
fr: Paramètres d'impression

en: Printing
fr: Impression

en: Add header
fr: Ajouter un en-tête

en: Enable word wrapping
fr: Activer le retour à la ligne

en: Print line numbers every:
fr: Imprimer les numéros de lignes toutes les :

en: line(s)
fr: ligne(s)

en: Landscape
fr: Paysage

en: Paper
fr: Papier

en: Compiler:
fr: Compilateur :

en: Screem: Find/Replace
fr: Screem : Rechercher/Remplacer

en: Find Next
fr: Rechercher le suivant

en: Replace All
fr: Remplacer tout

en: Files which contain matches appear here
fr: Les fichiers qui contienne des occurences apparaissent ici

en: Find string:
fr: Rechercher la chaîne :

en: The string to search for
fr: La chaîne à rechercher

en: Replace string
fr: Remplacer par la chaîne :

en: The string to replace the find string with
fr: La chaîne de remplacement de la chaîne cherchée

en: Use regular expressions
fr: Utiliser les expressions régulières

en: From Start
fr: Depuis le début

en: From Current position
fr: Depuis le position courante

en: Check all files
fr: Vérifier tous les fichiers

en: Fore Colour
fr: Couleur du premier plan

en: Back Colour
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: SCREEM: Page Druid
fr: SCREEM : Druide Page

en: The Page Druid will guide you through the creation of a new page
fr: Le druide page vous guidera durant la création d'une nouvelle page.

en: SCREEM: Page Druid - Details
fr: SCREEM : Druide Page - Détails

en: Basic Details
fr: Détails de base

en: Page Path: (including filename)
fr: Chemin d'accès de la page (inclus le nom de fichier) :

en: Page Doctype:
fr: Doctype de la page :

en: Page Stylesheet:
fr: Feuille de style de la page :

en: Meta Information
fr: Méta Information

en: Page Title:
fr: Titre du document :

en: Page Author:
fr: Auteur de la page :

en: Page Character Set:
fr: Jeu de caractère de la page :

en: Page Keywords:
fr: Mots clés de la page :

en: SCREEM: Page Druid - Templates
fr: SCREEM : Druide Page - Modèles

en: Available Page Templates
fr: Modèles de page disponible

en: Template Settings
fr: Paramètres du modèle

en: Use Standard Template
fr: Utiliser un modèle standard

en: Use Custom Template
fr: Utiliser un modèle personnalisé

en: Custom Settings
fr: Paramètres personnalisés

en: Template File:
fr: Fichier Modèle :

en: Template Information
fr: Information du modèle

en: This label will be filled with information about the page template that is currently selected.
fr: Ce champ sera rempli avec les informations à propos du modèle de page qui sera sélectionné.

en: SCREEM: Page Druid - Colours
fr: SCREEM : Druide Page - Couleurs

en: Colours
fr: Couleurs

en: Overide template settings
fr: Écrase les paramètres du modèle

en: Page defines frameset
fr: La page définie un jeu de frame

en: Link
fr: Lien

en: Visited Link
fr: Lien visité

en: Active Link
fr: Lien actif

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Click Finish for the page to be created, or click back to
    check that the information you entered was correct.
fr: Cliquez sur Terminer pour que la page soit créée, ou sur Retour
    pour vérifier que les informations que vous avez rentrées sont correctes.

en: SCREEM: Site Druid
fr: SCREEM : Druide Site

en: The Site Druid will guide you through the creation of a new site
fr: Le Druide Site vous guidera à travers la création d'un nouveau site

en: SCREEM: Site Druid - Details/Management
fr: SCREEM : Druide Site - Détails/Gestion

en: Site Details
fr: Détails du site

en: Site Pathname:
fr: Chemin d'accès du site :

en: Site Template:
fr: Modèle du site :

en: Site Management
fr: Gestion du site

en: Use CVS:
fr: Utiliser CVS :

en: Default Page Template:
fr: Modèle de page par défaut :

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (1)
fr: SCREEM : Druide Site - Paramètres de publication (1)

en: Hostname:
fr: Nom d'hôte :

en: Base URI of Site:
fr: URI de base du site :

en: Remote Authentication
fr: Authentification distante

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (2)
fr: SCREEM : Druide Site - Paramètres de publication (2)

en: Maintain Permissions:
fr: Maintien des permissions :

en: Symbolic Links:
fr: Liens symboliques :

en: No Delete
fr: Ne pas supprimer

en: Check Moved
fr: Vérifier déplacé

en: No Overwrite
fr: Pas d'écrasement

en: Site Definition complete.  Click finish for the site to be created,
    or go back and check the details you entered.
fr: Définition de site complétée.  Cliquez sur Terminer pour que le site
    soit créé ou Retour pour vérifier les paramètres que vous avez rentrés.

en: File Properties
fr: Propriétés du fichier

en: Full Name:
fr: Nom complet :

en: File Name:
fr: Nom du fichier :

en: Filename will go here
fr: Le nom du fichier sera affiché ici

en: File Type:
fr: Type de fichier :

en: The file type will go here
fr: Le type de fichier sera affiché ici

en: File size will go here
fr: La taille du fichier sera affichée ici

en: File Created on:
fr: Fichier créé le :

en: Last Modified on:
fr: Dernière modification le :

en: Last Accessed on:
fr: Dernier accès le :

en: date/time will go here
fr: date/heure sera affiché ici

en: Exclude from uploading
fr: Exclure de la publication

en: Upload as ASCII File
fr: Publier comme fichier ASCII

en: Ignore the file when fetching
fr: Ignorer le fichier lors du téléchargement

en: File Permissions
fr: Permissions de fichier :

en: File Ownership
fr: Propriétaire de fichier

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Group:
fr: Groupe :

en: Screem: Loaded DTDs
fr: Screem : DTDs chargées

en: Identifier
fr: Identifiant

en: path
fr: chemin

en: The above shows the DTDs supported by Screem on this system
fr: Ci-dessus sont affichées les DTD supportées par Screem sur ce système

en: As sibling
fr: Comme sibling

en: As child
fr: Comme enfant

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save _As
fr: Enregistrer _sous

en: _Close
fr: _Fermer

en: Screem: Fetch DTD?
fr: Screem : Récupérer la DTD ?

en: Don't Fetch
fr: Ne pas récupérer

en: The DTD used by the current document cant be found by Screem.
    Screem can fetch the DTD from the url in the doctype.
    Should it be fetched now?
fr: La DTD utilisé par le document courant ne peut être trouvé par Screem.
    Screem peut récupérer la DTD à partir de l'URL dans le DOCTYPE.
    Doit-elle être récupéré maintenant ?

en: Don't show this message again
fr: Ne plus réafficher ce message

en: Errors
fr: Erreurs

en: Guile scripts can be typed/loaded here and then executed
fr: Les scripts Guile peuvent être tapés/chargés ici et exécutés

en: Load...
fr: Chargement...

en: Screem: Update from CVS?
fr: Screem : Mettre à jour depuis le CVS ?

en: Don't Update
fr: Ne pas mettre à jour

en: Don't show message again for this site
fr: Ne plus réafficher ce message pour ce site

en: This site uses CVS for version control
    Attempt to update to the latest version?
fr: Ce site utilise CVS pour contrôler les versions
    Tenter de mettre à jour vers la dernière version ?

en: When searching multiple files, any  which contain a match are shown below, selecting one will open the page in the editor.
fr: Quand la recherche est faites sur plusieurs fichiers, tous ceux qui contiennent une occurence sont affichés ci-dessous.  En sélectionner un l'affichera dans l'éditeur.

en: Select filename to save as
fr: Sélectionnez le nom de fichier pour enregistrer sous

en: Select file to include
fr: Sélectionner le fichier à inclure

en: Module has no init() function
fr: Le module n'a pas de fonction init()

en: Error loading module %s
    %s
fr: Erreur de chargement du module %s
    %s

en: Insert relative filename
fr: Insère un nom de fichier relatif

en: Insert complete filename
fr: Insère un nom de fichier absolu

en: Insert tag
fr: Insère une balise

en: Insert tag attibute
fr: Insère un attribut de balise

en: If the drop is into a tag then the data is converted into an attribute for that tag
fr: Si la dépose est effectué dans une balise alors la donnée est convertie en attribut pour cette balise.

en: Insert inline
fr: Insère inline

en: Insert the text from the file into the page
fr: Insère le texte du fichier dans la page

en: Cancel drag
fr: Annuler glisser

en: Error: invalid drop type for editor occured
fr: Erreur : type de déposé invalide pour l'éditeur survenu

en: %s is already closed
fr: %s est déjà fermé

en: no tag needs closing
fr: aucune balise ne nécessite de fermeture

en: %s is not a valid element of this documents DTD
fr: %s n'est pas un élément valide de ces documents DTD

en: Your SCREEM tips file appears to be missing!
    There should be a file called screem_hints.txt in the
    SCREEM data directory.  Please check your installation.
fr: Votre fichier d'astuce SCREEM semble être manquant !
    Il devrait y avoir un fichier appelé screem_hints_fr.txt dans le
    répertoire de données SCREEM.  Veuillez vérifiez votre installation.

en: Broken Link
fr: Lien cassé

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Checking Link
fr: Vérification du lien

en: Disables splash screen on start up
fr: Désactive l'écran d'accueil au démarrage

en: Unknown
fr: Inconnu

en: %i bytes
fr: %i octets

en: Select directory to save site as
fr: Sélectionnez le répertoire où enregistrer le site

en: _Move here
fr: _Déplacer ici

en: Move file
fr: Déplace ici

en: _Copy here
fr: _Copier ici

en: Copy file
fr: Copie ici

en: No directory name specified.
fr: Aucun nom de répertoire spécifié.

en: Directory could not be created.
fr: Le répertoire ne peut être créé.

en: Enter the directory name to create:
fr: Saisissez le nom du répertoire à créer :
