screem 0.11.7 - en to ja translation catalogue (1341 entries)

en: Screem HTML/XML Editor
ja: Screem HTML/XML エディタ

en: Website editor and management system
ja: ウェブサイトの編集と管理システムです

en: Apply highlighting to printout
ja: 印刷時の強調表示の適用

en: Default DTD
ja: デフォルトの DTD

en: Default FALSE booleans
ja: デフォルトは FALSE (論理値) です

en: Default TRUE booleans
ja: デフォルトは TRUE (論理値) です

en: Default filename
ja: デフォルトのファイル名

en: Default font
ja: デフォルトのフォント

en: Do not split words over two lines
ja: 二行にまたがる単語を分割しない

en: If lines are to be printed, print them every N lines
ja: 行数を印刷する場合に N 行毎に印刷します。

en: Message view scrollback lines
ja: スクロール行数

en: Mime Type for new blank documents
ja: 新しい空のドキュメントの MIME 型

en: Override the desktop default for toolbar appearance
ja: ツールバーの表示方法をデスクトップのデフォルト値に合わせます。

en: Print lines every N lines
ja: N 行毎に行番号を印刷する

en: Should Screem load remote files
ja: Screem がリモート先のファイルを読み込むかどうか

en: Should a header be printed
ja: ヘッダを印刷するかどうか

en: Should line numbers be printed
ja: 行番号を印刷するかどうか

en: Should lines be wrapped at characters
ja: 文字の行ラップを有効にするかどうか

en: Should remote DTDs, images etc be loaded
ja: TRUE にすると、リモート先の DTD、画像などを読み込みます。

en: Should the main toolbar be shown
ja: メイン・ツールバーを表示するかどうか

en: Should the syntax highlighting be printed as well
ja: 印刷時も同様に文法の強調表示を行います。

en: Should the wizard toolbar be shown
ja: ウィザード・ツールバーを表示するかどうか

en: The character set a page uses if the page doesn't define one itself
ja: ページで文字セットを定義していない場合に使用するデフォルトの文字セットを指定します。

en: The column to draw the right hand margin
ja: 右側のマージンを描画する間隔

en: The current hint number
ja: 現在のヒント番号

en: The default character set a page uses
ja: ページで使用するデフォルトの文字セット

en: The default doctype to use if a page doesn't define one
ja: ページで DTD (DOCTYPE 宣言) を定義していない場合に使用するデフォルトの DOCTYPE を指定します。

en: The default filename used when creating a new page
ja: 新規に生成したページで使用するデフォルトのファイル名です。

en: The editor background color
ja: エディタの背景色

en: The editor text color
ja: エディタの前景色

en: The mime type that new blank documents will be created as.
ja: 新しい空のドキュメントを生成したら適用する MIME 型です。

en: The number of lines in the message view window
ja: メッセージ表示ウィンドウに表示する行数です。

en: The path to the directory containing the hints files
ja: ヒント・ファイルを格納するフォルダのパス

en: The path to the main glade file
ja: メインの .glade ファイルを格納するフォルダのパス

en: The path to the main glade file, this is set upon starting screem if it isn't already
ja: メインで使用する .glade ファイルへのパスで、指定されていない場合は Screem を起動する際にセットされます。

en: The position of the document tabs, valid values are "top", "right", "bottom", and "left"
ja: ドキュメント・タブの位置です。指定可能な値: "top"、"right"、"bottom" と "left"

en: Toolbar appearance
ja: ツールバーの外観

en: Use the colors from the current theme in the editor
ja: 現在使用しているテーマの色をエディタに反映させます。

en: Use the font from the current theme in the editor
ja: 現在使用しているテーマのフォントをエディタに反映させます。

en: Use theme colors
ja: テーマの色を使用する

en: Use theme font
ja: テーマのフォントを使用する

en: When wrapping is enabled wrap based on words, not characters
ja: ワードラップが有効であるときに、文字ではなく単語をベースにラップします。

en: screem will check for this key on startup, if it doesn't get the value TRUE then it will exit
ja: 起動時に Screem がこのキーを確認し、値が TRUE でなければ終了します。

en: setting used by screem to check schemas are present, do not change it
ja: Screem がスキーマが存在しているかチェックするための設定【変更しないで下さい】

en: width of a tab in characters
ja: タブの幅 (文字数)

en: Compiled WML Script
ja: コンパイル済みの WML スクリプト

en: Compiled WML document
ja: コンパイル済みの WML ドキュメント

en: HTML Component
ja: HTML コンポーネント

en: HTML document
ja: HTML ドキュメント

en: Javascript source code
ja: Javascript ソース・コード

en: Screem Project file
ja: Screem のプロジェクト・ファイル

en: Screem Tag Tree file
ja: Screem のタグ・ツリーのファイル

en: WML Bitmap image
ja: WML ビットマップ画像

en: WML Script
ja: WML スクリプト

en: WML document
ja: WML ドキュメント

en: Web Editor Markup Language
ja: ウェブ・エディタのマークアップ言語

en: XHTML document
ja: XHTML ドキュメント

en: Allow any Users
ja: どんなユーザでも許可する

en: Allow group
ja: グループを許可する

en: Apache configuration resources
ja: Apache の設定リソース

en: Basic Authentication
ja: 基本認証

en: Group file entry
ja: グループ・ファイルのエントリ

en: A shorthand method for specifying the top, right, bottom, left margin widths / heights
ja: 上、右、下、左マージン、幅/高さを指定するための省略形です

en: A shorthand method of applying the list-style properties
ja: リスト形式のプロパティに対する簡易表記です

en: Aural
ja: 聴覚メディア

en: CSS 2.0 properties
ja: CSS 2.0 プロパティ

en: Controls how an element is rendered, if at all
ja: 要素の描画スタイルを定義します

en: Controls if empty cells in tables should be shown or not
ja: テーブルにある空のセルを表示するかどうかを定義します

en: Controls tiling of background images
ja: 背景画像をタイル状に並べるかどうかを定義します

en: Enables a variant of the font to be used, such as small-caps
ja: スモールキャップのフォント (小文字のサイズの大文字フォント) を有効にします

en: Increment a named counter
ja: 名前付きカウンタを増やします

en: Interactive
ja: 対話式メディア

en: Paged
ja: ページ・メディア

en: Properties for aural media
ja: 聴覚メディア向けのプロパティです

en: Properties for interactive media
ja: 対話式メディア向けのプロパティです

en: Properties for paged media
ja: ページ・メディア向けのプロパティです

en: Properties for visual media
ja: 視覚メディア向けのプロパティです

en: Provides a height for an element
ja: 要素の高さを指定します

en: Provides a way to stretch / squash the font
ja: フォントの幅や高さを指定します

en: Reset a named counter to 0, or a specified value
ja: 名前付きカウンタを 0または、指定した値に指定します

en: Set the aspect ratio of the font
ja: フォントの高さと幅の比率を指定します

en: Set the mouse pointer to the specified type
ja: マウス・ポインタの形状を指定した形式に指定します

en: Sets an image to use as the background
ja: 指定した画像を背景に使用します

en: Sets the background colour
ja: 背景の色を指定します

en: Sets the text direction, left to right, right to left, etc.
ja: 文の方向 (左→右、左←右、など) を指定します

en: Shorthand for setting the individual font properties
ja: フォント関連のプロパティを指定するための簡易表記です

en: Specifies a maximum height for an element, does not apply to table elements
ja: 要素の高さ (最大値) を指定します (テーブルの要素は除く)

en: Specifies a maximum width for an element, does not apply to table elements
ja: 要素の幅 (最大値) を指定します (テーブルの要素は除く)

en: Specifies a minimum height for an element, does not apply to table elements
ja: 要素の高さ (最小値) を指定します (テーブルの要素は除く)

en: Specifies a minimum width for an element, does not apply to table elements
ja: 要素の幅 (最小値) を指定します (テーブルの要素は除く)

en: Specifies an image that should be used as the marker in a list or list item
ja: リストまたはリスト・アイテムのタグで使用する画像を指定します

en: Specifies how big the font should be
ja: フォントの大きさを指定します

en: Specifies if an element should float to the left or right, or not at all.
ja: 要素の表示位置を指定します (左端または右端、あるいは指定なし)

en: Specifies if the background is fixed to the viewport if it scrolls, which is the default.
ja: ウィンドウをスクロールした時の背景の動作を指定します

en: Specifies if the font should be italic, oblique, etc.
ja: フォントのスタイルを指定します (イタリック、斜めなど)

en: Specifies the height of the bottom margin on an element
ja: 要素の下側のマージン (余白) を指定します

en: Specifies the height of the top margin on an element
ja: 要素の上側のマージン (余白) を指定します

en: Specifies the offset of the left hand side of a positioned element
ja: 位置を指定した要素に対する左端からのオフセット (距離) を指定します

en: Specifies the position of a background image if one is given
ja: 背景画像の位置を指定します

en: Specifies the spacing between letters
ja: 文字と文字の間隔を指定します

en: Specifies the type of marker to display, circle, square etc.
ja: リスト・タグで表示するマーカの種類 (円、矩形、など) を指定します

en: Specifies the weight of the font
ja: フォントの太さを指定します

en: Specifies the width of the left hand margin on an element
ja: 要素の左側のマージン (余白) を指定します

en: Specifies the width of the right hand margin on an element
ja: 要素の右側のマージン (余白) を指定します

en: The name of the font, or font family to use
ja: 使用するフォント名、またはフォント・ファミリを指定します

en: Used to control if the list marker is rendered inside or outside the actual list item
ja: リストのマーカをアイテムの内側に描画するか、外側に描画するかを定義します

en: Visual
ja: 視覚メディア

en: background is shorthand for setting the individual background properties
ja: 背景に関連するプロパティを設定するための簡易表記です

en: border is shorthand for setting the individual border properties on all four borders
ja: 境界線に関連するプロパティを設定するための簡易表記です

en: border-bottom is shorthand for setting the style, colour and width of the bottom border
ja: 下側の境界線のスタイル、色、幅を設定するための簡易表記です

en: border-bottom-color sets the colour of the bottom border
ja: 下側の境界線の色を指定します

en: border-bottom-style sets the style of the bottom border
ja: 下側の境界線のスタイルを指定します

en: border-bottom-width sets the width of the bottom border
ja: 下側の境界線の幅を指定します

en: border-collapse controls how borders are handled in tables
ja: テーブルの中で境界線を取り扱う方法を定義します

en: border-color is shorthand for setting the colour of all four borders
ja: 四種類の境界の色を設定するための簡易表記です

en: border-left is shorthand for setting the style, colour and width of the left hand border
ja: 左側の境界線のスタイル、色、幅を設定するための簡易表記です

en: border-left-color sets the colour of the left hand border
ja: 左側の境界線の色を指定します

en: border-left-style sets the style of the left hand border
ja: 左側の境界線のスタイルを指定します

en: border-left-width sets the width of the left hand border
ja: 左側の境界線の幅を指定します

en: border-right is shorthand for setting the style, colour and width of the right hand border
ja: 右側の境界線のスタイル、色、幅を設定するための簡易表記です

en: border-right-color sets the colour of the right hand border
ja: 右側の境界線の色を指定します

en: border-right-style sets the style of the right hand border
ja: 右側の境界線のスタイルを指定します

en: border-right-width sets the width of the right hand border
ja: 右側の境界線の幅を指定します

en: border-spacing controls the spacing between cell borders in tables
ja: テーブル内にあるセルの境界線と境界線の間隔を定義します

en: border-style is shorthand for setting the style of all four borders
ja: 四種類の境界線のスタイルを設定するための簡易表記です

en: border-top is shorthand for setting the style, colour and width of the top border
ja: 上側の境界線のスタイル、色、幅を設定するための簡易表記です

en: border-top-color sets the colour of the top border
ja: 上側の境界線の色を指定します

en: border-top-style sets the style of the top border
ja: 上側の境界線のスタイルを指定します

en: border-top-width sets the width of the top border
ja: 上側の境界線の幅を指定します

en: border-width is shorthand for setting the width of all four borders
ja: 四種類の境界線の幅を設定するための簡易表記です

en: bottom specifies the offset from the bottom edge of the containing block
ja: ブロックを含む下端からのオフセット (距離) を指定します

en: caption-side specifies where a table caption will appear
ja: テーブルのタイトルを表示する位置を指定します

en: clear specifies which sides of an element may not have a earlier floating element next to them
ja: float タグで指定した文の回り込みを解除します

en: clip specifies the clipping rectangle for the element
ja: 表示する矩形範囲を指定します

en: color specifies the foreground colour to be used for text
ja: テキストを表示する際に使用する前景色を指定します

en: content provides a way of inserting extra content into the document
ja: ドキュメントの中に他のオブジェクト (文字や画像) などを挿入する方法を定義します

en: controls how content that does not fit inside its element should be handled
ja: 領域をはみ出した要素の扱い方を定義します

en: controls the padding added to the bottom of the element inside the border.
ja: 境界線の内側にある要素の下にある余白 (パディング) を定義します

en: controls the padding added to the element inside the border. This property is shorthand for setting top, right, bottom, and left in one go.
ja: 境界線の内側にある要素の余白 (パディング) を定義します。このプロパティは、上、右、下、左について設定する簡易表記です

en: controls the padding added to the left of the element inside the border.
ja: 境界線の内側にある要素の左にある余白 (パディング) を定義します

en: controls the padding added to the right of the element inside the border.
ja: 境界線の内側にある要素の右にある余白 (パディング) を定義します

en: controls the padding added to the top of the element inside the border.
ja: 境界線の内側にある要素の上にある余白 (パディング) を定義します

en: outline is shorthand for setting the individual outline properties on all sides of the box
ja: アウトライン (リンクやフォームがフォーカス状態になった時に表示される薄い枠線) のプロパティを設定する簡易表記です

en: outline-color sets the colour of the outline on all sides of the box
ja: アウトラインの色を指定します

en: outline-style sets the style of the outline on all sides of the box
ja: アウトラインのスタイルを指定します

en: outline-width sets the width of the outline on all sides of the box
ja: アウトラインの幅を指定します

en: A directory listing, e.g. showing files / directories. This tag not part of strict HTML 4
ja: ディレクトリのリスト化 (例: ファイルやフォルダを表示する) します (このタグは Strict HTML 4.0 規格外です)

en: A generic list item, use this for items in all list types except definition lists
ja: 汎用的なリスト・アイテムで、定義リスト以外の全てのリスト・アイテムでい使用して下さい

en: A special type of table cell which indicates the cell contains a heading for the column it is in
ja: セルがカラムの先頭を格納することを示す、テーブル・セルの特殊な種類です

en: Abbreviation
ja: 略語 (Abbreviation)

en: Acronym
ja: 頭字語 (Acronym)

en: Address
ja: アドレス (Address)

en: All HTML 4.0 Elements
ja: HTML 4.0 に準拠した全ての要素です

en: Anchor
ja: アンカー (Anchor)

en: Another generic element with no default styling. This differs from &lt;div&gt; in that it is an inline element so does not cause line breaks at all.
ja: デフォルトのスタイルを持たない汎用的な要素です (タグ &lt;div&gt; との違いは、アンカーはインライン要素なので、行をまたげません)

en: Basefont
ja: ベースフォント (Basefont)

en: Basic page structure tags
ja: ページを構成する基本的なタグです

en: Bi-directional overide
ja: 双方向文字列 (Bi-directional Overide)

en: Block quotation
ja: 引用範囲 (Block Quotation)

en: Body Structure
ja: 本文の構成

en: Bold
ja: 太字

en: Button
ja: ボタン

en: Centre align
ja: 中央配置 (Centre Align)

en: Citation
ja: 引用/参照 (Citation)

en: Code
ja: コード (Code)

en: Column
ja: 表の列

en: Column group
ja: カラム・グループ (Column group)

en: Content between this tag will only be shown if there has been a &lt;script&gt; tag which the browser could not run as it does not support the type of script
ja: ブラウザがスクリプトの種類をサポートしれいる場合にのみ、このタグ &lt;script&gt; で囲まれた部分が表示されます

en: Create a group of columns, enables properties to be assigned to a number of columns at once
ja: プロパティを一度に複数のカラム (列) に適用できる、カラムのグループを生成します

en: Defines a column in a column group for a table. This allows you to specify properties for all cells in that specific column
ja: テーブルのカラム・グループにあるカラム（列）を定義します (これにより、指定したカラムの中にある全てのセルのプロパティを指定することができます)

en: Defines a form. Forms can not be nested.
ja: 入力フォームを定義します (入れ子は不可)

en: Defines a group of frames by the size of rows and/or columns. This tag is only present with the Frameset DOCTYPE
ja: 行列のサイズを指定してフレームのグループを定義します (このタグは Frameset DOCTYPE を使った場合にのみ利用できます)

en: Defines a row in a table
ja: テーブルの中に行を定義します

en: Defines a specific area of an image map which can be used to link to another file/document
ja: 別のファイルやドキュメントへのリンクを利用できる画像の map の範囲を指定します

en: Defines an individual frame for a &lt;frameset&gt;. This tag is only present with the Frameset DOCTYPE
ja: タグ &lt;frameset&gt; に対する個々のフレームを定義します (このタグは Frameset DOCTYPE を使った場合にのみ利用できます)

en: Definition description
ja: 定義の説明 (Definition Description)

en: Definition list
ja: 定義リスト (Definition List)

en: Definition title
ja: 定義語 (Definition Title)

en: Deleted
ja: 削除 (Deleted)

en: Directory listing
ja: ディレクトリ・リスト (Directory List)

en: Displays the content with a line struck through it. This tag is not allowed in Strict HTML 4
ja: 文が取り消されたことを示す打ち消し線を付与します (このタグは Strict HTML 4.0 規格外です)

en: Document base URI
ja: 基準 URI (Document Base URI)

en: Document body
ja: 本文 (Document Body)

en: Document head
ja: ヘッダ (Document Head)

en: Document title
ja: タイトル (Document Title)

en: Emphasize
ja: 強調 (Emphasize)

en: Fieldset
ja: グループ化 (Fieldset)

en: Font
ja: フォント

en: Fonts
ja: フォント

en: Form
ja: フォーム (Form)

en: Forms
ja: フォーム

en: Frame
ja: フレーム (Frame)

en: Frames
ja: フレーム

en: Frames alternative
ja: フレーム代替え

en: Frameset
ja: フレーム分割 (Frameset)

en: Frameset DTD
ja: フレームセットの DTD

en: Generic block container
ja: 汎用ブロック・コンテナ

en: Generic inline container
ja: 汎用インライン・コンテナ

en: Generic object
ja: 汎用オブジェクト

en: Global Structure
ja: グローバルな構造

en: Heading (1)
ja: 見出し (1)

en: Heading (1.1)
ja: 見出し (1.1)

en: Heading (1.1.1)
ja: 見出し (1.1.1)

en: Heading (1.1.1.1)
ja: 見出し (1.1.1.1)

en: Heading (1.1.1.1.1)
ja: 見出し (1.1.1.1.1)

en: Heading (1.1.1.1.1.1)
ja: 見出し (1.1.1.1.1.1)

en: Horizontal line
ja: 水平方向の罫線

en: If just emphasizing something with &lt;em&gt; is not a strong enough indication of how important something is then this tag can be useful. Browsers generally render this in bold, but it should not be used just for this effect.
ja: タグ &lt;em&gt; で強調したものが何か重要なものを表すほど強調されない場合、このタグを利用することができます (一般的に、ブラウザはこのタグを太字で描画しますが、この効果が素直に反映されないかもしれません)

en: Image
ja: 画像

en: Image map
ja: 画像のマップ

en: Image map area
ja: 画像のマップ範囲

en: Inline frame
ja: インライン・フレーム (Inline Frame)

en: Input box
ja: 入力ボックス

en: Inputted text
ja: 入力したテキスト

en: Inserted
ja: 挿入

en: Inserts a horizontal line
ja: 水平方向の罫線を挿入します

en: Inserts an image into a page
ja: 画像をページに挿入します

en: Instance definition
ja: 定義部 (Instance definition)

en: Italic
ja: 斜体

en: Java applet
ja: Java アプレット

en: Label
ja: ラベル

en: Legend
ja: 凡例 (Legend)

en: Links
ja: リンク

en: List item
ja: リスト (List)

en: Lists
ja: リスト

en: Makes the content bold
ja: 文を太字にします

en: Makes the content italic
ja: 文をイタリックにします

en: Media independant link
ja: メディアに依存しないリンク

en: Menu list
ja: メニュー・リスト

en: Meta information
ja: メタ情報

en: Most commonly used to link in external stylesheets this type of link can only appear in the &lt;head&gt; section of an html document. It can be used to link to any type of document/file and describes the relationship that document/file has to the current one.
ja: 一般的には外部のスタイルシートで使用し、この類のリンクは HTML ドキュメントのセクション &lt;head&gt; の中にのみ定義することが可能で、いろいろな種類のドキュメント/ファイルを指すリンクに使用します (また、HTML ドキュメントとの関係を定義するのに使用します)

en: Most commonly used to provide a link to other documents / parts of documents. This tag is also the one used for marking places that can be jumped to inside documents
ja: 一般的に、ドキュメントの別の部分 (別のドキュメント) を指すリンクを提供するために使用し、さらに、ドキュメント内部へジャンプできる場所を表す場合にも使用します

en: New line
ja: 改行 (New Line)

en: Object property
ja: オブジェクトのプロパティ

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Option
ja: オプション (Option)

en: Option group
ja: オプション・グループ (Option Group)

en: Ordered list
ja: 順番付きリスト

en: Override default text direction algorithm
ja: 文を記述する方向を上書きします

en: Paragraph
ja: 段落

en: Preformatted
ja: 整形済み (Preformatted)

en: Prompt
ja: 検索 (Prompt)

en: Provides a single line text entry box. &lt;input&gt; should be used instead of this. This tag is not allowed in Strict HTML 4
ja: 一行のテキスト入力ボックスを提供しますが、このタグの代わりに &lt;input&gt; を使用して下さい (このタグは Strict HTML 4.0 規格では利用できません)

en: Provides descriptions for &lt;dt&gt; tags in a list of definitions
ja: 定義リストの中にあるタグ &lt;dt&gt; の説明を定義します

en: Quotation
ja: 引用 (Quotation)

en: Root Element
ja: Root 要素

en: Sample output
ja: サンプル出力

en: Script
ja: スクリプト

en: Script alternative
ja: スクリプト代替え

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Select box
ja: 選択 (Select Box)

en: Signifies that the contents have been inserted into the document
ja: ドキュメントへ挿入された内容であることを表します

en: Signifies that the contents have been removed from the document
ja: ドキュメントから削除された内容であることを表します

en: Strike through
ja: 打ち消し線 (Strike through)

en: Strongly emphasize
ja: 強調 (Strongly Emphasize)

en: Style
ja: スタイル

en: Style Sheets
ja: スタイルシート

en: Subtext
ja: 下付き (Subtext)

en: Supertext
ja: 上付き (Supertext)

en: Table
ja: テーブル

en: Table Caption
ja: タイトル (Caption)

en: Table body
ja: 本文 (Body)

en: Table cell
ja: セル (Cell)

en: Table footer
ja: フッタ (Footer)

en: Table header
ja: ヘッダ (Header)

en: Table heading cell
ja: ヘッダ・セル (Heading Cell)

en: Table row
ja: 行 (Row)

en: Tables
ja: テーブル

en: Tags for creating forms, buttons, textareas etc.
ja: フォーム、ボタン、テキストエリアなどを生成するタグです

en: Tags for displaying tables of data
ja: データを表にするタグです

en: Tags for showing changes to documents over time
ja: ドキュメントの変更点を表現するタグです

en: Teletype
ja: 等幅 (Teletype)

en: Text Changes
ja: テキストの変更

en: Text Direction
ja: テキストの向き

en: Text Paragraphs
ja: 段落

en: Text Structure
ja: テキストの構造

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: The content of the page appears between &lt;body&gt;&lt;/body&gt;, The only tags outside of it should be &lt;head&gt; and its content, and of course &lt;html&gt;
ja: タグ &lt;body&gt;&lt;/body&gt; の間にページのコンテンツが表示されます (このタグの外側には、&lt;head&gt; とそのコンテンツ、もちろんタグ &lt;html&gt; のみです)

en: The frameset doctype should be use for in the document which defines the &lt;frameset&gt; only, and not in the documents in the frames themselves, unless they are framesets as well. For the purposes of the &lt;noframes&gt; element the doctype is the same as Transitional
ja: Frameset DOCTYPE は、フレーム自身のドキュメントではなく、タグ &lt;frameset&gt; のみ定義したドキュメントの中で使用して下さい (&lt;noframes&gt; な DOCTYPE の使用目的は Transitional DOCTYPE と同じです)

en: The next level of heading, this should be used for subsection headings for &lt;h1&gt;
ja: 次のレベルの見出しで、タグ &lt;h1&gt; を含むサブセクションで使用して下さい

en: The next level of heading, this should be used for subsection headings for &lt;h2&gt;
ja: 次のレベルの見出しで、タグ &lt;h2&gt; を含むサブセクションで使用して下さい

en: The next level of heading, this should be used for subsection headings for &lt;h3&gt;
ja: 次のレベルの見出しで、タグ &lt;h3&gt; を含むサブセクションで使用して下さい

en: The next level of heading, this should be used for subsection headings for &lt;h4&gt;
ja: 次のレベルの見出しで、タグ &lt;h4&gt; を含むサブセクションで使用して下さい

en: The next level of heading, this should be used for subsection headings for &lt;h5&gt;
ja: 次のレベルの見出しで、タグ &lt;h5&gt; を含むサブセクションで使用して下さい

en: The strict HTML 4 doctype does not allow any of the purely presentational tags and attributes, for which CSS should be used instead. This is the only difference between it and the Transitional doctype
ja: Strict HTML 4.0 DOCTYPE では単に表象的なタグと属性は許していないので、CSS で代用して下さい (これだけが HTML DOCTYPE と Transitional DOCTYPE との間にある違いです)

en: The title of the document, this is generally shown in the window titlebar of browsers. Every HTML page is required to have this tag present in the &lt;head&gt; section.
ja: ドキュメントのタイトルで、一般的にブラウザのウィンドウ・タイトルバーに表示されるものです (HTML ページのセクション &lt;head&gt; 内で必要です)

en: The transitional doctype is the one that most pages are written against. If there is a specific reason you need presentational tags/attributes use this one, otherwise try to aim for Strict and use CSS.
ja: Transitional DOCTYPE は、ほとんどのページでかかれている DOCTYPE と逆のもので、表象的なタグや属性を使用しなければならないと言う特別な理由がある場合のみ利用でき、それ以外は Strict DOCTYPE と CSS を利用してみて下さい

en: This is a generic element that provides no default styling. As it is a block element it will start on a new line, and have a new line afterwards as well. It is commonly used to divide a page up into different areas in non table based layouts.
ja: これはデフォルトではないスタイルを提供するための汎用的な要素の一つで、ブロック要素のように、前後に改行が入ることになります (一般的に、テーブルを用いないレイアウトとは異なる領域にページを分けて配置する際に使用します)

en: This is a shorthand version of &lt;div align="center"&gt; and is not present in the strict version of HTML 4
ja: これはタグ &lt;div align="center"&gt; の簡易表現バージョンであり、Strict HTML 4.0 の規格外です

en: This tag allows more complex buttons than those acheivable with &lt;input&gt;, allowing you both images and text. Netscape Navigator 4 does not support this.
ja: このタグは、タグ &lt;input&gt; を使ったものよりも、画像とテキストを用いた、もっと複雑なボタンを表現することが可能です (Netscape Navigator 4 ではサポートされていません)

en: This tag allows you to associate a form control with a text label
ja: このタグを使うと、テキスト型ラベルと一緒にフォーム・コントロールを関連づけることができます

en: This tag allows you to insert a frame in a normal document without having to use framesets. It is not allowed in Strict HTML 4, &lt;object&gt; can be used for this purpose.
ja: このタグを使うと、標準的なドキュメントの中に、フレームセットを利用することなくフレームを挿入することができます (Strict HTML 4.0 では使えなにので、タグ &lt;object&gt; で代用して下さい)

en: This tag can be used to define groups of items in a &lt;select&gt; box.
ja: このタグは、&lt;select&gt; ボックスの中にアイテムのグループを定義する際に使用します

en: This tag can be used to group your fields into related sections
ja: このタグはフィールドを関連するセクションの中に加えてグループ化する際に使用します

en: This tag can be used to insert any file into an html page, be that an image, a java applet, a video clip, flash or anything else. It relies on the browser knowing what to do with the specific mime type though. Nested &lt;object&gt; tags can provide alternative representations incase the first mime type is not supported.
ja: このタグは、画像ファイル、Java アプレットのコード、ビデオ・クリップ、などを HTML ページに挿入する際に使用し、ブラウザはファイルを認識するために特定の MIME 型を利用します (このタグ &lt;object&gt; を入れ子にすると、サポートされていない MIME 型をラップして別の表現に変更することができます)

en: This tag can only appear within the &lt;head&gt; of a page, and is used for defining styles, usually CSS.
ja: このタグは &lt;head&gt; セクションの中にのみ挿入でき、CSS などのスタイルを定義するのに使用します

en: This tag defines a normal table cell
ja: このタグは標準的なテーブルのセルを定義します

en: This tag defines a single item in a &lt;select&gt; box.
ja: このタグは &lt;select&gt; ボックスの中に一個のアイテムを定義します

en: This tag is a general purpose form control. Depending on the type assigned it can be: a single line text input, a file selection input, a radio button, a checkbox, a normal button, a submit button, an image based submit button, or a reset form button
ja: このタグは多目的なフォーム・コントロールで、割り当てられた種類に依存します: 一行のテキスト入力、ファイル選択、ラジオ・ボタン、チェックボックス、標準的なボタン、リクエスト提出ボタン、画像が付いたリクエスト提出ボタン、フォーム・リセットボタン

en: This tag is for specifying paragraphs of text. It should not be used for inserting space in a page.
ja: このタグはテキストの段落を指定するためのものです (ページの中に空白を挿入するために使用するものではありません)

en: This tag is used for displaying text in a larger font
ja: このタグは、テキストを大きなフォントで表示する際に使用します

en: This tag is used for displaying text in a smaller font
ja: このタグは、テキストを小さなフォントで表示する際に使用します

en: This tag is used to contain the tags which provide information about the page, non of the content of it will be displayed in the main browser display area.
ja: このタグは、ブラウザに中に表示するコンテンツではなく、HTML ページに関する情報を提供する別のタグを格納します

en: This tag is used to designate its contents as computer code
ja: このタグは、コンテンツをコンピュータ・コードとして指定する際に使用します

en: This tag is used to provide extra information about a page, such as the author, the application used to create it, or a description of the page.
ja: このタグは HTML ページに関する情報 (作者、使用したアプリ、またはページの説明) を追加するのに使用します

en: This tag is used to specify the the text it contains represents user input
ja: このタグは、ユーザ入力によるテキストであることを指定する際に使用します

en: This tag should be used for the main heading on a page, some say that this should be your page logo, others that it is more for the main sections, e.g. a chapter heading.
ja: このタグはメインの見出しに使用して下さい (多くの人は、このタグは自分のページのロゴに使用し、それ以外はメインのセクション、たとえば章の見出しなど、に利用するものだと言っています)

en: Underlined
ja: 下線 (Underlined)

en: Underlines the content, this tag is not allowed in Strict HTML 4
ja: コンテンツに下線を付与します (このタグは Strict HTML 4.0 規格外です)

en: Unorder list
ja: 順番なしリスト (Unorder List)

en: Use for citations / references to other sources
ja: 他のソースに対する引用または参照に使用します

en: Use for subscript text
ja: 下付き文字にします

en: Use for superscript text
ja: 上付き文字にします

en: Use this for inserting tables of data, it is commonly used for laying out pages as well, but this use is discouraged
ja: テーブルのデータを挿入するために使用するもので、一般的にはページのレイアウトを定義する際にも使用しますが、この使い方は推奨しません

en: Use this for separating the main table data from the header and/or footer of a table.
ja: テーブルのヘッダやフッタから、メインのテーブル・データを分割するために使用します

en: Use this for small quotations. If the quote is quite long then look at using &lt;blockquote&gt; insted. Browsers may automatically insert quote marks for you so there is no need to add them yourself.
ja: 短い引用を記述する際に使用して下さい (もし引用がかなり長いならば、代わりに &lt;blockquote&gt; を使ってみて下さい)

en: Use this tag for representing sample output from a program
ja: プログラムの出力例を表現する際に使用して下さい

en: Use this tag to display a drop down menu, or a list of selectable items
ja: ドロップ・ダウン式メニュー、または選択可能なアイテムのリストを表示する際に使用して下さい

en: Use this tag to display a multi line text box
ja: 複数行のテキスト・ボックスを表示する際に使用して下さい

en: Use this tag to provide a title for each &lt;frameset&gt; in your form
ja: フォームの中にある &lt;frameset&gt; にタイトルを付与する際に使用します

en: Use this tag to provide an alternative page for browser which do not support frames. This tag is only present with the Frameset DOCTYPE
ja: フレームに対応していないブラウザのために、代替えのページを提供する際に使用して下さい (このタグは Frameset DOCTYPE を使った場合にのみ利用できます)

en: Use this tag to signify that all the table cells / rows contained within it are part of the footer for the table
ja: テーブルのセル/行がテーブルのフッタ部であることを示す際に使用して下さい

en: Use this tag to signify that all the table cells / rows contained within it are part of the header for the table
ja: テーブルのセル/行がテーブルのヘッダ部であることを示す際に使用して下さい

en: Use this tag to wrap around contact details
ja: 連絡先のメールアドレスなどを記述する際に使用して下さい

en: Use this tag when the contained text is to be displayed as teletype or as monospaced text
ja: コンテンツのテキストを TeleType または等幅フォントで表示する際に使用して下さい

en: Use this tag when the list items are in a specific order. They will generally also be numbered instead of having bullets
ja: 特定の順番でリストアイテムを並べる時に使用して下さい (一般的に●の代わりに番号が付与されます)

en: Use this tag when you want its contents to be displayed as is, white space and newlines will be displayed
ja: コンテンツにあるホワイトスペースや改行をそのまま表示させたい場合に使用して下さい

en: Use this to indicate an instance of a variable / program arguement
ja: 変数やプログラムへ渡す引数のインスタンスであることを明示する際に使用して下さい

en: Use this to signify the defining instance of its contents
ja: コンテンツのインスタンスを定義していることを示す際に使用して下さい

en: Use this type of list when the order of the items is not important. They will generally be show with bullets before each item
ja: アイテムの順番が重要でいないリストを表現する際に使用して下さい (一般的に、各アイテムの先頭に●が付与されます)

en: Use this type of list when you have items which provide terms and descriptions of those terms
ja: 用語や用語の説明を提供するアイテムをリストにする際に使用して下さい

en: Use to insert a line break
ja: 改行文字を挿入する際に使用して下さい

en: Used for executing scripts written in different languages. The main one of course being javascript, with only Internet Explorer supporting vbscript
ja: 別の言語で記述されたスクリプトを実行する際に使用して下さい (主に JavaScript、Internet Explorer がサポートしている VBScript 向けです)

en: Used in a definition list to give a term, its description is given via the use of the &lt;dd&gt; tag
ja: 用語を提供する定義リストのなかで使用してください (用語の説明はタグ &lt;dd&gt; で提供します)

en: Used to add a caption to a table
ja: テーブルに見出しを追加する際に使用します

en: Used to define an image map
ja: クリッカブルマップの画像を定義する際に使用します

en: Used to insert a JAVA applet into a page, this tag can not be used in HTML 4 Strict, instead &lt;object&gt; can be used
ja: ページの中に Java Applet を挿入する際に使用して下さい (このタグは Strict HTML 4.0 では使用できないので、代わりに &lt;object&gt; を使用して下さい)

en: Used to pass parameters to go along with &lt;object&gt; tags
ja: タグ &lt;object&gt; にパラメータを引き渡す際に使用して下さい

en: Used to provide a base URI which is prepended to all src=&quot;&quot; or href=&quot;&quot; attributes, or in Transitional HTML 4 it can also provide a target which all links will default to using
ja: src=&quot;&quot; または href=&quot;&quot; 属性の先頭に付与されるベース URI を提供する際に使用して下さい (Transitional HTML 4.0 では、デフォルトで使用するターゲット・ウィンドウ/ターゲット・フレームを指定する際にも使用します)

en: Used to set default font settings. e.g. size, colour etc. This tag is not allowed in Strict HTML 4.
ja: デフォルトのフォント設定 (例: サイズ、色など) を指定する際に使用して下さい (このタグは Strict HTML 4.0 規格では利用できません)

en: Used to set font settings for its content. e.g. size, colour etc. This tag is not allowed in Strict HTML 4.
ja: コンテンツのフォント設定 (例: サイズ、色など) を指定する際に使用して下さい (このタグは Strict HTML 4.0 規格では利用できません)

en: Used to show that the list is for a menu. This tag is not part of strict HTML 4
ja: メニューにリストを表示する際に使用して下さい (このタグは Strict HTML 4.0 規格では利用できません)

en: Used to specify a block of quoted text, it is not for indenting content in a page, which is what older WYSIWYG editors used it for
ja: 引用文のブロックを指定する際に使用し、(古い WYSIWYG エディタが処理する) ページの中でコンテンツをインデントすることには使用しないで下さい

en: Used to specify that some text is an abbreviation, unfortunetly Internet Explorer has no idea this tag exists
ja: 略語であることを指定する際に使用して下さい (残念ながら、Internet Explorer 6.0 ではサポートしていません)

en: Used to specify that some text is an acronym, an abbreviation that is pronounce as a word rather than individual letters. This is the only option for abbreviations though as Internet Explorer does not understand &lt;abbr&gt;
ja: 頭字語や個々の文字ではなく単語の発音としての略語であることを指定する際に使用して下さい (これは略語だけのオプションですが、Internet Explorer ではタグ &lt;abbr&gt; を理解しません)

en: Variable
ja: 変数 (Variable)

en: While the usual display of this tag is italics it is meant to be used to emphasize some text. Do not just use it to make some text italic
ja: 一般的に、このタグによりイタリック表記になるので、文を強調する際に使用します (単にイタリック表記にするためだけに使用しないで下さい)

en: scripting related tags
ja: スクリプトに関連するタグです

en: Link Title
ja: リンクのタイトル

en: Preload
ja: プリロード

en: Rollover
ja: ロールバー

en: Screem Javascript Library
ja: Screem JavaScript ライブラリ

en: Screem's collection of javascript functions
ja: Screem の JavaScript 関数集です

en: Editor
ja: エディタ

en: Item
ja: アイテム

en: Name
ja: 名前

en: Text
ja: テキスト

en: Color Wizard
ja: 色の挿入ウィザード

en: Select a Color to Insert
ja: 挿入する色を選択します

en: Insert a color
ja: 色の挿入

en: CSS Selector
ja: CSS セレクタ

en: activated
ja: アクティブにした (:active)

en: hovered
ja: カーソルを乗せた (:hover)

en: focused
ja: フォーカスした (:focus)

en: Rule
ja: ルール

en: Contained in
ja: 中に含める

en: Child of
ja: 子の要素

en: After a
ja: 直後

en: <b>Match</b>
ja: <b>マッチ</b>

en: Anywhere
    Container somewhere in
    As a child of
    Straight after
ja: どこか
    どこかのコンテナの中
    子の要素として
    直後

en: Background
ja: 背景

en: Border
ja: 境界

en: Box
ja: 枠

en: CSS Pattern - Screem
ja: CSS パターン - Screem

en: Classification
ja: 分類

en: If checked then the pattern will match the chosen specific tag
ja: これを有効にすると、パターンが選択したタグにマッチします

en: Matc_h class
ja: マッチさせるクラス(_H)

en: Match _tag
ja: マッチさせるタグ(_T)

en: Match i_d
ja: マッチさせる ID(_D)

en: Match tag with corresponding class=""
ja: class="" が付いたタグにマッチします

en: Match the tag with the corresponding id="".  Note an id must be unique within the current page
ja: id="" が付いたタグに一致します (【注意】ID は現在のページの中で重複しないものにして下さい)

en: Note: Internet Explorer 6 and lower only allows these on an <a>  Mozilla, Opera, Safari etc. allow them on anything
ja: 【注意】Internet Explorer 6 とそれ以下のバージョンでは <a> 上でのみ利用でき、Mozilla、Opera、Safari などではどこでも利用できます

en: Size / Placement
ja: サイズ/配置

en: Unvisited
    Visited
ja: 未訪問
    訪問済み

en: When checked the rule will only apply if the match is a hyperlink
ja: これを有効にすると、マッチしたものがハイパーリンクの場合だけルールを適用します

en: _Apply to user action
ja: 適用するアクション(_A)

en: _Hyperlink
ja: ハイパーリンク(_H)

en: _Insert
ja: 挿入(_I)

en: _Location:
ja: 場所(_L):

en: _Match
ja: マッチ(_M)

en: _Styles
ja: スタイル(_S)

en: activated
    hovered
    focused
ja: アクティブにした (:active)
    カーソルを乗せた (:hover)
    フォーカスした (:focus)

en: bottom _color
ja: 下の境界色(_C)

en: bottom _style
ja: 下の境界線スタイル(_S)

en: bottom _width
ja: 下の境界線の幅(_W)

en: left _color
ja: 左の境界色(C)

en: left _style
ja: 左の境界線スタイル(_S)

en: left _width
ja: 左の境界線の幅(_W)

en: right _color
ja: 右の境界色(_C)

en: right _style
ja: 右の境界線スタイル(_S)

en: right _width
ja: 右の境界線の幅(_W)

en: top _color
ja: 上の境界色(_C)

en: top _style
ja: 上の境界線スタイル(_S)

en: top _width
ja: 上の境界線の幅(_W)

en: Entity Wizard
ja: エンティティ・ウィザード

en: Select an Entity to Insert
ja: 挿入するエンティティを選択します

en: Entity Wizard - Screem
ja: エンティティ・ウィザード - Screem

en: Markup/Internationalisation
ja: マークアップ/国際化

en: Math/Greek.Symbolic
ja: 算術/ギリシア語のシンボル

en: Form Wizard
ja: フォーム・ウィザード

en: Create a Form
ja: フォームを生成します

en: Insert a Form - Screem
ja: フォームの挿入 - Screem

en: Link Wizard
ja: リンク・ウィザード

en: Insert a Link
ja: リンクを挿入します

note: Keep these 2 last
en: Other
ja: その他

en: <b>Meta-information</b>
ja: <b>メタ情報</b>

en: <b>Scripting</b>
ja: <b>スクリプト</b>

en: <b>Standard</b>
ja: <b>標準</b>

en: <b>Window Properties</b>
ja: <b>ウィンドウのプロパティ</b>

en: A_bsolute
ja: 絶対位置(_B)

en: D_irectories
ja: フォルダ(_I)

en: Edit _events...
ja: イベントの編集(_E)...

en: Edit _pop-up...
ja: ポップアップの編集(_P)...

en: Features:
ja: 追加する機能:

en: Link Wizard - Screem
ja: リンク・ウィザード - Screem

en: Popup Properties - Screem
ja: ポップアップのプロパティ - Screem

en: Re_lative
ja: 相対位置(_L)

en: Re_verse Relation:
ja: 逆の関係(_V):

en: S_crollbars
ja: スクロールバー(_C)

en: Stat_usbar
ja: ステータスバー(_U)

en: Target:
ja: 対象:

en: _Apply properties via Javascript
ja: JavaScript 経由でプロパティを適用する(_A)

en: _Dimensions:
ja: 次元(_D):

en: _Frame:
ja: フレーム(_F):

en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Location
ja: 場所(_L)

en: _Menubar
ja: メニューバー(_M)

en: _Name / ID:
ja: 名称/ID(_N):

en: _Position:
ja: 位置(_P):

en: _Relation:
ja: 関係(_R):

en: _Resizable
ja: サイズ変更可(_R)

en: _Text:
ja: テキスト(_T):

en: _Toolbars
ja: ツールバー(_T)

en: Object
ja: オブジェクト

en: Insert an Image
ja: 画像を挿入します

en: <b>Preview</b>
ja: <b>プレビュー</b>

en: <b>Properties</b>
ja: <b>プロパティ</b>

en: C_opy object / thumbnail to page location
ja: オブジェクトを現在編集しているページの場所にコピーする(_O)

en: Insert Object - Screem
ja: オブジェクトの挿入 - Screem

en: Only certain types of multimedia file can be thumbnailed, if there is no preview, then screem will not allow a thumbnail to be inserted.
ja: マルチメディアの特定の種類のみサムネイル化できます。プレビューが無い場合、サムネイルの挿入はできません。

en: _Border:
ja: 枠の太さ(_B):

en: _Horizontal Padding:
ja: 水平方向のマージン(_H):

en: _Insert as a thumbnailed link
ja: サムネイルのリンクとして挿入する(_I)

en: _Text Alternative:
ja: 代替え文字(_T):

en: _Vertical Padding:
ja: 垂直方向のマージン(_V):

en: pixels
ja: ピクセル

en: SSI Wizard
ja: SSI ウィザード

en: <b>Directive Information</b>
ja: <b>ディレクティブの情報</b>

en: <b>_Directive Type</b>
ja: <b>ディレクティブの種類(_D)</b>

en: E_lif
ja: Elif(_L)

en: En_dif
ja: Endif(_D)

en: File Information
ja: ファイル情報

en: Include
ja: インクルード

en: Insert a "Server-Side Include" directive - Screem
ja: "SSI" ディレクティブの挿入 - Screem

en: Should be a relative path.  A leading slash denotes the root of your website only
ja: 関連するパス名を入力して下さい。先頭の '/' (スラッシュ) はウェブ・サイトのルートを表します。

en: Variable _Name:
ja: 変数名(_N):

en: Variable _Value:
ja: 変数の値(_V):

en: Variables
ja: 変数

en: _Else
ja: Else(_E)

en: _Error Message:
ja: エラーメッセージ(_E):

en: _Exec:
ja: 実行形式(_E):

en: _Filename:
ja: ファイル名(_F):

en: _If
ja: If(_I)

en: _Modification time
ja: 修正時刻(_M)

en: _Print Variables
ja: 変数を出力する(_P)

en: _Set a variable
ja: 変数をセットする(_S)

en: _Size
ja: サイズ(_S)

en: _Size Format:
ja: サイズの書式(_S):

en: _Test Expression:
ja: 条件式(_T):

en: _Time Format:
ja: 時刻の書式(_T):

en: _Variable
ja: 変数(_V)

en: help
ja: ヘルプ

en: Table Wizard
ja: テーブル・ウィザード

en: Insert a Table
ja: テーブルを挿入します

en: % o_f parent's width
ja: 親の幅に対する％(_F)

en: <b>Alignment</b>
ja: <b>位置</b>

en: <b>Display</b>
ja: <b>表示</b>

en: <b>Information</b>
ja: <b>情報</b>

en: <b>Size</b>
ja: <b>サイズ</b>

en: Above _Table
ja: テーブルの上(_T)

en: B_order line width:
ja: 外枠線の太さ(_O):

en: Back_ground Color:
ja: 背景の色(_G):

en: Background I_mage:
ja: 背景の画像(_M):

en: Cell Pa_dding:
ja: セルのマージン(_D):

en: Cell Sp_acing:
ja: セルの間隔(_A):

en: Include _Summary
ja: タイトルを付ける(_S)

en: Insert Table - Screem
ja: 表の挿入 - Screem

en: Number of _Rows:
ja: 行数(_R):

en: Table _Width:
ja: テーブルの幅(_W):

en: The number of rows in the table
ja: テーブルの列の数です

en: _Below Table
ja: テーブルの下

en: _Include Caption
ja: 表題を付ける(_I)

en: _Number of Columns:
ja: 列数(_N):

en: _left
ja: 左(_L)

en: _right
ja: 右(_R)

en: c_enter
ja: 中央(_E)

en: pi_xels
ja: ピクセル(_X)

en: Could not set modification time of local file.
ja: ローカル・ファイルに修正時刻をセットできませんでした。

en: Upload succeeded, but could not retrieve modification time.
    If this message persists, turn off safe mode.
ja: アップロードが完了しましたが、修正時間を取得できませんでした。
    このメッセージが常に表示される場合はセーフ・モードに切り替えて下さい。

en: Remote file has been modified - not overwriting with local changes
ja: リモート・ファイルが変更されました - ローカルの変更で上書きしません

en: Could not examine file.
ja: ファイルを調査することができませんでした。

en: Could not checksum file
ja: ファイルのチェックサムを確認できませんでした

en: The target of the symlink could not be read.
ja: シンボリック・リンクの実体が読めません。

en: Upload
ja: アップロード

en: Remote path must being with ~ or /
ja: リモート・パス名の先頭は '~' または '/' にして下さい

en: Invalid URI for remote host
ja: リモート・ホストの URI が間違っています

en: The upload wizard can only be used with local sites
ja: アップロード・ウィザードはローカル・サイトでのみ使用可能です

en: Local path must begin with ~ or /
ja: ローカル・パス名の先頭は '~' または '/' にして下さい

en: Idle
ja: アイドル

en: Could not retrieve information about your local files.
ja: ローカル・ファイルの情報を取得できませんでした。

note: couldn't get info on local site files
en: Couldn't retrieve information about local files
ja: ローカル・ファイルの情報を取得できませんでした。

note: nothing needs uploading
en: The remote site is already uptodate
ja: リモート・サイトは既に更新されています

en: No site name given
ja: サイト名が与えられていません。

en: No server name given.
ja: サーバ名が与えられていません。

en: No remote directory given.
ja: リモート・フォルダが与えられていません。

en: No local directory given.
ja: ローカル・フォルダが与えられていません。

en: The local dir couldn't be accessed.
ja: ローカル・フォルダにアクセスできませんでした。

en: There was a problem with the port number for this site.
ja: このサイトのポート番号に問題があります。

en: Sorry, the symbolic links option you chose is not supported
    by this transfer protocol. Please choose another option.
ja: すみません、この転送プロトコルではシンボリック・リンクの
    オプションをサポートしていません。他のオプションを選択して下さい。

en: This protocol does not support relative remote directories.
ja: このプロトコルはリモート・フォルダへの問い合わせをサポートしていません。

en: The protocol you are attempting to use does
    not currently support maintaining permissions.
ja: 使用しようとしているプロトコルは現在、
    サポートされていません。

en: The local dir is invalid.
ja: ローカル・フォルダが不正です。

en: There was an undetermined problem verifying the correctness of your site definition. Please report this to the maintainer.
ja: サイトの差異の正当性をチェックする問題が解決されていません。管理者に報告して下さい。

en: This appears to be the first time you have attempted to upload
    this website.  Does the site already exist on the server?
ja: これは、このウェブサイトに初めてアップロードしようとした時に
    表示されます。リモート・サイトの状態はどうなってますか？

en: Upload Wizard: %s
ja: アップロード・ウィザード: %s

en: Upload Wizard: %s
ja: アップロード・ウィザード: %s

en: Looking up hostname:
ja: ホスト名の検索中:

en: Connected
ja: 接続しました

en: Commiting updates to %s...
ja: %s へ更新をコミット中...

en: Creating directory %s
ja: フォルダ %s の作成中

note: can we move dirs yet?
en: Deleting directory
ja: フォルダの削除中

en: Uploading %s
ja: %s のアップロード中

en: Deleting %s
ja: %s の削除中

en: Moving %s
ja: %s へ移動中

en: Unchanged File %s
ja: 未変更のファイル %s

note: couldn't access it
en: Couldn't access ~/.sitecopy
ja: フォルダ '~/.sitecopy' にアクセスできませんでした。

note: couldn't make it
en: Couldn't create ~/.sitecopy
ja: フォルダ '~/.sitecopy' を生成できませんでした。

en: Authentication - Screem
ja: 認証 - Screem

en: Awaiting user input
ja: ユーザ入力を待ちです

en: Current Progress:
ja: 現在の進捗状況:

en: Fetch file state
ja: ファイルの状態の同期

en: Host:
ja: ホスト名:

en: P_assword:
ja: パスワード(_A):

en: Status:
ja: 状態:

en: Status:
ja: 状態:

en: Stop
ja: 停止

en: Total Progress:
ja: 全ての進捗状況:

en: U_RI:
ja: URI(_R):

en: U_sername:
ja: ユーザ名(_S):

en: Upload Progress - Screem
ja: アップロードの進捗 - Screem

en: Upload Single File
ja: ファイルのアップロード

en: _FTP
ja: FTP(_F)

en: _Keep going if there is a problem creating directories.
ja: フォルダ生成時に問題が発生しても続行する(_K)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Path:
ja: パス名(_P):

en: _Upload
ja: アップロード(_U)

en: _Username:
ja: ユーザ名(_U):

en: _WebDAV
ja: WebDAV(_W)

en: message will be written here by the code
ja: コードによってメッセージが記述されました

en:  _Completed
ja: 完了(_C)

en: <b>"%s" Already exists.</b>
    
    Overwriting will lose the current contents of the file.
ja: <b>"%s" は既に存在します</b>
    
    上書きすると現在のファイルの内容が無くなります。

en: <b>Accessed:</b>
ja: <b>アクセス日時:</b>

en: <b>Appearance</b>
ja: <b>外観</b>

en: <b>Are you sure you want to permanently delete "file"?</b>
ja: <b>"file" を完全に削除してもよろしいですか？</b>

en: <b>Authentication</b>
ja: <b>認証</b>

en: <b>Checkout / Update Details</b>
ja: <b>チェックアウト/更新の詳細</b>

en: <b>Colors</b>
ja: <b>色</b>

en: <b>D_ocuments</b>
ja: <b>ドキュメント(_O)</b>

en: <b>Defaults</b>
ja: <b>デフォルト</b>

en: <b>Enter the URL of the file to open.</b>
ja: <b>開くファイルの URL を入力して下さい</b>

en: <b>Enter the absolute original link, and the absolute new link.</b>
ja: <b>オリジナル・リンクと新しいリンクの絶対パスを入力して下さい</b>

en: <b>Enter the line number to goto</b>
ja: <b>ジャンプする行番号を入力して下さい</b>

en: <b>External Browser 1</b>
ja: <b>外部ブラウザ１</b>

en: <b>External Browser 2</b>
ja: <b>外部ブラウザ２</b>

en: <b>External Browser 3</b>
ja: <b>外部ブラウザ３</b>

en: <b>Features</b>
ja: <b>いろいろな機能</b>

en: <b>File _group:</b>
ja: <b>ファイルのグループ(_G):</b>

en: <b>File owner:</b>
ja: <b>ファイルの所有者:</b>

en: <b>Font</b>
ja: <b>フォント</b>

en: <b>General</b>
ja: <b>全般</b>

en: <b>Group:</b>
ja: <b>グループ:</b>

en: <b>Internal Previewing</b>
ja: <b>内部プレビュー表示</b>

en: <b>Line Numbers</b>
ja: <b>行番号</b>

en: <b>Loading "%s"</b>
    
    This file is quite large or is not on your machine.  You can cancel this operation if required.
ja: <b>"%s" を読み込んでいます</b>
    
    このファイルはかなり大きいか、あるいはお使いのシステムに存在していません。必要に応じて、この操作をキャンセルして下さい。

en: <b>Location:</b>
ja: <b>場所:</b>

en: <b>MIME Type:</b>
ja: <b>MIME 型:</b>

en: <b>Modified:</b>
ja: <b>修正日時:</b>

en: <b>Others:</b>
ja: <b>その他:</b>

en: <b>Owner:</b>
ja: <b>所有者:</b>

en: <b>Provide a name for the new editable region.</b>
ja: <b>新しい編集可能なセクションの名前を入力して下さい</b>

en: <b>Remote Host Details</b>
ja: <b>リモート・ホストの情報</b>

en: <b>Save changes to document "%s" before continuing?</b>
    
    Without saving the changes you will not be using an up-to-date version of the document.
ja: <b>続行する前にドキュメント "%s" に対する変更を保存しますか？</b>
    
    変更点を保存しないと、最新版のドキュメントを利用できなくなります。

en: <b>Site Details</b>
ja: <b>サイトの情報</b>

en: <b>Site Management</b>
ja: <b>サイトの管理</b>

en: <b>Site Statistics</b>
ja: <b>サイトの統計</b>

en: <b>Size:</b>
ja: <b>サイズ:</b>

en: <b>Text Wrapping</b>
ja: <b>テキストのラッピング</b>

en: <b>Transfer Options</b>
ja: <b>転送オブジェクト</b>

en: <b>Type:</b>
ja: <b>種類:</b>

en: <b>Update the site from version control?</b>
ja: <b>サイトをバージョン・コントロールから更新しますか？</b>

en: <b>_Current Bookmarks</b>
ja: <b>現在のブックマーク(_C)</b>

en: <b>_Doctypes</b>
ja: <b>DOCTYPE(_D)</b>

en: <b>_Enter text to send to helper:</b>
ja: <b>ヘルパーに送信するテキストを入力して下さい:</b>

en: <b>_Extra Flags</b>
ja: <b>追加するフラグ(_E)</b>

en: <b>_File Information</b>
ja: <b>ファイル情報(_F)</b>

en: <b>_Files</b>
ja: <b>ファイル(_F)</b>

en: <b>_Helpers</b>
ja: <b>ヘルパー(_H)</b>

en: <b>_Log Message</b>
ja: <b>ログ・メッセージ(_L)</b>

en: <b>_Macros</b>
ja: <b>マクロ(_M)</b>

en: <b>_Name:</b>
ja: <b>名前(_N):</b>

en: <b>_Tag Tree Files</b>
ja: <b>タグ・ツリーのファイル(_T)</b>

en: <b>_ToDo List</b>
ja: <b>ToDo リスト(_T)</b>

en: <b>_Trees</b>
ja: <b>ツリー(_T)</b>

en: <span weight="bold" size="larger">Screem Tip Of The Day:</span>
ja: <span weight="bold" size="larger">Screem 今日の一言:</span>

en: A template can be used to create an initial page structure if required.  Details you enter in this druid will overide the template settings where neccessary.
ja: テンプレートは、必要であれば、初期ページの構造を生成する際に使用できます。このドルイドで入力した詳細は、必要に応じて、テンプレートの設定を上書きします。

en: A_uto complete from tag trees
ja: タグ・ツリーからの自動補完を有効にする(_U)

en: Access rights:
ja: アクセス権:

en: Action / _Text:
ja: 操作/テキスト(_T):

en: Add a tag tree from a non standard location, this may take a few seconds depending on the size of the tree
ja: 標準ではない場所からタグ・ツリーを追加します (この処理はツリーの大きさに依存するので数秒かかるかもしれません)

en: Au_tomatically update ctags file upon opening
ja: サイトを開いたときに自動的に ctags ファイルを更新する(_T)

en: Auto _update from CVS upon opening this site
ja: サイト開いたときに CVS から自動的に更新する(_U)

en: Auto entity insertion
ja: エンティティの自動挿入

en: Background _Image:
ja: 背景の画像(_I):

en: Basic
ja: 基本

en: Bookmark _Name:
ja: ブックマークの名前(_N):

en: Browsers
ja: ブラウザ

en: CVS _Root:
ja: CVS ルート(_R):

en: Character _Set:
ja: 文字セット(_S):

en: Check
ja: チェック

en: Co_mmand:
ja: コマンド(_M):

en: Configure
ja: 設定

en: Create Page
ja: ページの生成

en: Create Site
ja: サイトの生成

en: Custom _template:
ja: カスタム・テンプレートを使う(_T):

en: Delete? - Screem
ja: 削除しますか？ - Screem

en: Details of how and where to upload the site so that others can view it can now be provided.  These are entirely optional.
    
    If Username and Password are not provided you will be prompted for them when you attempt to upload the site.
    
    The password if provided here will be stored <b>unencrypted</b> in the project file, which only yourself, or the system administrator can read.
ja: ここで、他の人たちに公開するために、サイトをアップロードする方法と場所の詳細を提供できます。全てオプションです。
    
    ユーザ名とパスワードを指定しない場合、サイトへアップロードする際に問い合わせがあります。
    
    ここで指定したパスワードは、<b>暗号化せずに</b>プロジェクト・ファイルへ保存されるので、あなた自身、あるいはシステム管理者のみ閲覧が可能です。

en: Do _not use a template
ja: テンプレートを使用しない(_N)

en: Do not _overwrite files
ja: ファイルを上書きしない(_O)

en: Do not _split words over two lines
ja: 単語を二行に分割しない(_S)

en: Doctypes
ja: DOCTYPE

en: Document Appearance
ja: ドキュメントの外観

en: Document Details
ja: ドキュメントの情報

en: Document List - Screem
ja: ドキュメント一覧 - Screem

en: Document Preview
ja: プレビュー

en: Document Template
ja: ドキュメントのテンプレート

en: Edit Helpers - Screem
ja: ヘルパーの編集 - Screem

en: Edit Macros - Screem
ja: マクロの編集 - Screem

en: Editor _font:
ja: エディタのフォント(_F):

en: Enable / Disable error highlighting for supported document types.
ja: サポートするドキュメントの種類に応じたエラーの強調表示を有効/無効にします

en: Enable / Disable syntax highlighting for supported document types.
ja: サポートするドキュメントの種類に応じた文法の強調表示を有効/無効にします

en: Enable text _wrapping
ja: テキスト・ラッピングを有効にする(_W)

en: Execute helper - Screem
ja: 実行ヘルパー - Screem

en: File Properties - Screem
ja: ファイルのプロパティ - Screem

en: File change options:
ja: ファイル変更のオプション:

en: Files in _Current Site
ja: このサイトのファイルから(_C)

en: Find / Replace - Screem
ja: 検索/置換 - Screem

en: Find In Tag Tree - Screem
ja: タグ・ツリーの検索 - Screem

en: Find XPath - Screem
ja: XPath の検索 - Screem

en: Fix Links - Screem
ja: リンクの修正 - Screem

en: Fo_llow
ja: リンクに従う(_L)

en: Fonts & Colors
ja: フォントと色

en: For HTML documents the title is requried, the other fields are optional.
    
    Keywords help search engines and other tools categorize the page.  Although they have only a small effect on searching these days due to abuse.
    
    The description and title will have a stronger effect on search engines like google than keywords will.
ja: HTML ドキュメントの場合、タイトルは必須で、それ以外はオプションです。
    
    キーワード・ヘルプの検索エンジンと他のツールはページを分類します。とはいえ、これらのツールを乱用しても効果は小さいです。
    
    タイトルと説明は、キーワードに比べ Google のような検索エンジンでは効果は絶大です。

en: From Current _Position
ja: 現在位置から(_P)

en: From St_art
ja: 先頭から(_A)

en: From _Current Position
ja: 現在位置から(_Q)

en: From _Start
ja: 先頭から(_S)

en: Goto Line - Screem
ja: 指定行へジャンプ - Screem

en: Here you can setup the basic color scheme / look of a page by either providing a stylesheet, or specifying default colors / the document background image.
ja: ここで、基本的な色のスキーマ/スタイルシートによるページの見え方やデフォルト色/ドキュメントの背景画像を設定できます。

en: I_gnore
ja: 無視する(_G)

en: I_ntelligent tag closing
ja: タグの自動クローズを有効にする(_N)

en: Initial Document Setup
ja: 初期ドキュメントの設定

en: Input:
ja: 入力:

en: Inse_rt spaces instead of tabs
ja: タブの代わりにスペースを挿入する(_R)

en: Insert Doctype - Screem
ja: DOCTYPE の挿入 - Screem

en: Insert _with case
ja: 大文字で挿入(_W)

en: Loading File - Screem
ja: ファイルの読み込み - Screem

en: Local
ja: ローカル

en: Maintain _all
ja: 全て扱う(_A)

en: Maintain _execute only
ja: 実行形式のみ扱う(_E)

en: Misc
ja: その他

en: Module _Name:
ja: モジュール名(_N):

en: New Page - Screem
ja: 新しいページ - Screem

en: New Page Druid
ja: 新しいページの作成

en: New Site - Screem
ja: 新しいサイト - Screem

en: New Site Druid
ja: 新しいサイトの作成

en: Note: This is only a preview, the page may look different in other browsers such as Mozilla, Opera, Internet Explorer etc.
ja: 注記: これは単なるプレビューです。Mozilla, Opera, Internet Explorer などの他のブラウザでは異なった表示になるかもしれません。

en: O_ff
ja: 無効(_F)

en: Open Location - Screem
ja: 場所を開く - Screem

en: Output:
ja: 出力:

en: Override _Root Element
ja: Root 要素の上書き(_R)

en: Override _System Id
ja: System Id の上書き(_S)

en: Overwrite
ja: 上書きする

en: P_review static pages from publishing address
ja: 公開するアドレスからスタティック・ページをプレビューする(_R)

en: Page Setup - Screem
ja: ページの設定 - Screem

en: Page _text
ja: ページのテキスト(_T)

en: Patterns can either be a URI, or glob:pattern, or regex:pattern;
ja: パターンには URI, glob:パターン, regex:パターンのいずれかを指定することが可能です

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Pick a color
ja: 色の選択

en: Pr_eview dynamic pages from publishing address
ja: 公開するアドレスからダイナミック・ページをプレビューする(_E)

en: Preferences - Screem
ja: 設定 - Screem

en: Print _line numbers
ja: 行番号を印刷する(_L)

en: Print s_yntax highlighting
ja: 構文を強調して印刷する(_Y)

en: Publishing
ja: 公開

en: Publishing options
ja: 公開のオプション

en: Reload the selected tag tree, this may tag a few seconds depending on the size of the tree
ja: 指定したタグ・ツリーをリロードします (この処理はツリーの大きさに依存するので数秒かかるかもしれません)

en: Removes user added tag tree files from screem, do not use this to just disable a tag tree
ja: screem からユーザが追加したタグ・ツリーのファイルを削除します (単にタグ・ツリーを無効にする場合には使用しないこと)

en: Replace _All
ja: 全て置換(_A)

en: Running Helper - Screem
ja: ヘルパーの実行 - Screem

en: SGML entities will be inserted for special / non ascii characters
ja: SGML エンティティを特殊文字/非 ASCII 文字として挿入します

en: SGML entities will be inserted for special characters
ja: SGML エンティティを特殊文字として挿入します

en: S_earch all:
ja: 全て検索する(_E):

en: Screem supports a number of features to aid in managing / maintaining your site, select the ones you want to use.
    
    If you are uncertain these can always be changed from the site settings dialog once the site has been created.
ja: Screem では、あなたのサイトの維持・管理を支援する機能をたくさんサポートしています。使用する機能を選択して下さい。
    
    ここで決定しなくても、一度サイトを生成したら、サイト設定のダイアログでいつでも変更できます。

en: Select an icon for external browser 1
ja: 外部ブラウザ向けのアイコンの選択

en: Set Editable Section Name- Screem
ja: 編集可能なセクション名のセット - Screem

en: Site Details
ja: サイトの詳細

en: Site Last Uploaded:
ja: サイトの最終更新:

en: Site Management
ja: サイトの管理

en: Site Operations
ja: サイトの操作

en: Site Path:
ja: サイトのパス:

en: Site Publishing
ja: サイトの公開

en: Site Settings - Screem
ja: サイトの設定 - Screem

en: Site definition complete, click Apply to create the site, or click Back to check the details you entered were correct.
ja: サイトの定義が完了しました。
    サイトを生成する場合は、ボタン [適用] をクリックして下さい。
    入力した情報をチェックする場合は、ボタン [戻る] をクリックして下さい。

en: Spell Check - Screem
ja: スペルチェック - Screem

en: Symbolic links:
ja: シンボリック・リンク:

en: Tag Trees
ja: タグ・ツリー

en: The document definition is now complete, click Apply to create it, or click Back to check the details you entered were correct.
ja: ドキュメントの定義が完了しました。
    ボタン [適用] をクリックするとドキュメントを生成します。
    入力した情報をチェックする場合は、ボタン [戻る] をクリックして下さい。

en: The page druid will guide you through the creation of a new HTML page.
    
    It will request some basic details about the new page, and allow you to specify a template to use if required.
ja: 'ページ・ドルイド' は
    新しい HTML ページの生成方法をガイドします。
    
    新しいページには基本的な情報が必要です。
    また必要ならば使用するテンプレートを指定することが可能です。

en: The site druid will guide you through the creation of a new web site.
    
    It will include publishing details of where the site will be uploaded to for viewing.
ja: 'サイト・ドルイド' は
    新しいウェブ・サイトの生成方法をガイドします。
    
    ウェブ・サイトの情報には、
    どこのサイトにアップロードして表示するかという公開情報が含まれます。

en: Total Size:
ja: 合計サイズ:

en: U_se default theme colors
ja: 現在使用してるテーマの色を使う(_S)

en: Underline
ja: 下線

en: Update Site - Screem
ja: サイトの更新 - Screem

en: Use a _custom template
ja: カスタム・テンプレートを使う(_C)

en: Use a _standard template
ja: 標準テンプレートを使う(_S)

en: Use loaded tag trees for auto completion. e.g. When editing PHP files the PHP tag tree will be used to auto complete function names.
ja: ロードしたタグ・ツリーを自動補完で使用します (例: PHP ファイルを編集する際に、関数名を自動補完するために PHP タグ・ツリーを使用します)

en: Use publishing address to view:
ja: 使用する公開アドレス:

en: User _defined
ja: ユーザ定義(_D)

en: When enabled and space is pressed inside a tag then a list of valid attributes will be given for autocompletion
ja: 有効にすると、タグ内部でスペースが配置され、自動補完に必要な属性のリストが表示されます

en: When enabled screem will update the ctags tag file in the root directory of the site when files are saved.
ja: 有効にすると、ファイルを保存するときに Screem はサイトの root フォルダにある ctags ファイルを更新します

en: When enabled the document structure tree will be used for determining the indentation level of HTML files.  As such the doctype in use will effect this.
ja: 有効にすると、HTML ファイルのインデント・レベルを決定するために、ドキュメント構造ツリーを使用します (そのような DOCTYPE を使用すると効果があります)

en: When enabled typing / inside <> will automatically determine which tag is being closed
ja: 有効にすると、<> 内部で '/' を入力すると、自動的にどのタグをクローズすべきか決定してくれます

en: When searching multiple files, any which contain a match are shown below, selecting one will open the page in the editor.
ja: 複数のファイルを検索した場合、一致した物が以下に表示され、選択した一つがエディタの中に開かれます

en: When uploading a site screem needs to know what operations should be performed, and how they should be done.
    
    Select the ones you want below.
ja: サイトをアップロードする際に、Screem は何の操作が実行されたか、どのようにアップロードするかを知る必要があります。
    
    次の中から一つ選択して下さい。

en: Wrap lines instead of using a horizontal scrollbar or not
ja: 水平方向のスクロールバーを使う代わりに行をラップするかどうかです

en: _Accept
ja: 適用(_A)

en: _Active Link
ja: 通常のリンク(_A)

en: _Author:
ja: ページの作者(_A):

en: _Automatically update ctags tag file
ja: 自動的に ctags ファイルを更新する(_A)

en: _Automatically update the site from CVS upon opening
ja: サイトを開いたときに自動的に CVS からサイトを更新する(_A)

en: _Background
ja: 背景(_B)

en: _Background color:
ja: 背景の色(_B):

en: _By Character Set
ja: 文字セットに合わせて(_B)

en: _CVS
ja: CVS(_C)

en: _Can be viewed at:
ja: 閲覧できる場所(_C):

en: _Check
ja: チェック(_C)

en: _Check if files have just been moved.
ja: ファイルが移動されたかチェックする(_C)

en: _Checkout to:
ja: チェックアウト先(_C):

en: _Command:
ja: コマンド(_C):

en: _Continue without Saving
ja: 保存せずに続行する(_C)

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: _Display a right margin at column
ja: 右マージンを表示する桁(_D):

en: _Do not delete anything
ja: 何も削除しない(_D)

en: _Don't ask again for this site
ja: 次回からこのサイトに対して訊ねない(_D)

en: _Error Highlighting
ja: エラーを強調表示する(_E)

en: _Execute helper when saving documents:
ja: ドキュメントを保存したら実行するヘルパー(_E):

en: _Fix Links
ja: リンクの修正(_F)

en: _Goto Line
ja: ジャンプ(_G)

en: _Ignore
ja: 無視する(_I)

en: _Inline Tagging
ja: インラインでタグを付ける(_I)

en: _Inserted into page
ja: ページへ挿入する(_I)

en: _Ispell Command:
ja: `ispell` コマンド(_I):

en: _Key Combo:
ja: キーの組み合わせ(_K):

en: _Keywords:
ja: キーワード(_K):

en: _Line Number:
ja: 行番号(_L):

en: _Line:
ja: 行番号(_L):

en: _Link
ja: リンク(_L)

en: _Main Dictionary:
ja: メイン・フォルダ(_M):

en: _Maintain
ja: 取り扱う(_M)

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _New:
ja: 新規(_N):

en: _None
ja: なし(_N)

en: _Number every
ja: 番号を付与する間隔(_N)

en: _On
ja: 有効(_O)

en: _Open Files
ja: ファイルを開く(_O)

en: _Original:
ja: オリジナル(_O):

en: _Override template settings
ja: テンプレートの設定を上書きする(_O)

en: _Page Filename:
ja: ページのファイル名(_P):

en: _Page Template
ja: ページのテンプレート(_P)

en: _Page defines a frameset
ja: ページでフレームセットを定義する(_P)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Print page headers
ja: ページのヘッダを印刷する(_P)

en: _Provide a default page template
ja: デフォルトのページ・テンプレートを提供する(_P)

en: _Remote Path:
ja: リモートのパス名(_R):

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: _Replace With:
ja: 置換する文字列(_R):

en: _Replaces page
ja: ページを置き換える(_R)

en: _Set
ja: セット(_S)

en: _Show tip next time
ja: 次回も表示する

en: _Shown as messages
ja: メッセージとして表示する(_S)

en: _Site Name:
ja: サイト名(_S):

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _String to find:
ja: 検索する文字列(_S):

en: _Stylesheet:
ja: スタイルシート(_S):

en: _Tabs are
ja: タブの幅(_T):

en: _Text
ja: テキスト(_T)

en: _Text color:
ja: テキストの色(_T):

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: _Type of Document
ja: ドキュメントの種類(_T)

en: _Update
ja: 更新(_U)

en: _Use CVS for version control
ja: バージョン管理として CVS を利用する(_U)

en: _Use a site template:
ja: サイト・テンプレートを使用する(_U):

en: _Use current selection
ja: 現在の選択範囲を使う(_U)

en: _Use default theme font
ja: 現在使用しているテーマのフォントを使う(_U)

en: _Use regular expressions
ja: 正規表現を使う(_U)

en: _Username:
ja: ユーザ名(_U):

en: _Visited Link
ja: 訪問済のリンク(_V)

en: _Word:
ja: 単語(_W):

en: _Wrap lines
ja: 行ラップを有効にする(_W)

en: _XPath to find:
ja: 検索する XPath(_X):

en: _dynamic pages
ja: ダイナミック・ページ(_D)

en: _static pages
ja: スタティック・ページ(_S)

en: characters wide
ja: 文字

en: execute
ja: 実行

en: lines
ja: 行毎

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: All Text Files
ja: 全てのテキスト・ファイル

en: CSS Files
ja: CSS ファイル

en: Javascript Files
ja: JavaScript ファイル

en: Markup Files
ja: マークアップ・ファイル

en: Select filename to save as
ja: ファイルに名前を付けて保存

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: %s has changed on disk
    Reload instead of saving?
ja: %s は変更されました。
    保存するかわりに再読み込みしますか？

en: Loading - Screem
ja: 読み込み中 - Screem

en: Starting...
ja: 起動中...

en: Initialising...
ja: 初期化中...

en: Initialise Python...
ja: Python の初期化中...

note: load syntax files
en: Loading Syntax files...
ja: 文法ファイルの読み込み中...

note: load helpers
en: Loading Helpers...
ja: ヘルパーの読み込み中...

note: load DTDs
en: Loading DTDs...
ja: DTD の読み込み中...

en: Loading Session...
ja: セッションの読み込み中...

note: create initial window
en: Creating Interface...
ja: インターフェースの生成中...

en: HTML Anchors
ja: HTML アンカー

en: Classes
ja: クラス

en: Defines
ja: 定義

en: Enumerators
ja: 列挙子

en: Functions
ja: 関数

en: Filenames
ja: ファイル名

en: Enumerator Names
ja: 列挙子の名前

en: Class/Struct Members
ja: クラス/構造体のメンバ

en: Function Prototypes
ja: 関数のプロトタイプ

en: Structs
ja: 構造体

en: Typedefs
ja: 型定義

en: Unions
ja: 共用体

en: In File
ja: 格納するファイル

en: Insert relative filename
ja: 関連するファイル名の挿入

en: Insert filename relative to the current document
ja: 現在のドキュメントに関連するファイル名を挿入します

en: Insert complete filename
ja: 完全なファイル名の挿入

en: Insert full filename
ja: ファイル名の完全な形式を挿入します

en: Insert tag
ja: タグの挿入

en: Insert an HTML tag, based on what type the drop is
ja: HTML タグを挿入します

en: Insert tag attribute
ja: タグ属性の挿入

en: Insert an HTML attribute, based on what type the drop is
ja: HTML 属性を挿入します

en: Insert inline
ja: インラインの挿入

en: Insert the file into the current document
ja: このドキュメントにファイルを挿入します

en: Cancel drag
ja: ドラッグのキャンセル

en: Cancel the drag and drop operation
ja: ドラッグ＆ドロップ操作をキャンセルします

en: Learn More...
ja: もっと学習する...

en: Input _Methods
ja: 入力メソッド(_M)

en: Could not open recent page: %s
ja: 現在のページを開けませんでした: %s

en: Print Preview - Screem
ja: 印刷プレビュー - Screem

en: %s is already closed
ja: %s は既に閉じています

en: no tag needs closing
ja: 閉じたタグはありません

en: %s is not a valid element of this documents DTD
ja: このドキュメントで %s は正しい要素ではありません

en: Default
ja: デフォルト

en: Valid Elements
ja: 正しい要素

en: Tip of the day - Screem
ja: 今日の一言 - Screem

note: filename for translated hints file
en: screem_hints.txt
ja: screem_hints_ja.txt

en: Your SCREEM tips file appears to be missing!
    There should be a file called screem_hints.txt in the
    SCREEM data directory.  Please check your installation.
ja: 'Screem 今日の一言' ファイルが見つかりません！
    Screem データ・フォルダの中に
    'screem_hints.txt' という名前で存在している必要があります。
    正しくインストールされているか確認して下さい。

en: External
ja: 外部リンク

en: Broken
ja: リンク切れ

en: Ignored
ja: 無視するリンク

en: Changed
ja: 変更したリンク

en: Checking
ja: 確認するリンク

en: Zoom:
ja: ズーム:

en: Depth:
ja: 深さ:

en: Show Labels
ja: ラベルを表示する

en: Check Links
ja: リンクをチェックする

en: Refresh
ja: 再読込み

en: Zoom
ja: ズーム

en: Load the given session file
ja: 指定したセッション・ファイルを読み込む

en: Site CReation and Editing EnvironMent
ja: サイト作成と編集環境 (Site CReating and Editing EnvironMent)

en: Screem was unable to locate one of its files.
ja: Screem はファイルの一つを格納できませんでした。

en: The user interface file appears to be missing, this means that screem doesn't appear to have been installed correctly and can not continue.
ja: ユーザ・インタフェースのファイルが見つかりません。これは、Screem が正しくインストールされていないことを意味します。続行できません。

en: The default configuration could not be found, this means that screem doesn't appear to have been installed correctly and can not continue.  If you have just installed screem then try restarting gconfd.
ja: デフォルトの設定が見つかりませんでした。これは、Screem が正しくインストールされていないことを意味します。続行できません。たった今、Screem  をインストールしたならば、gconfd を再起動してみて下さい。

en: ~/.screem could not be accessed, check that you, the owner, have read/write/execute permissions. If that directory doesn't exist then you need to make sure you have permissions to create .screem in your home directory.
ja: フォルダ "~/.screem" にアクセスできませんでした。所有者、読み込み/書き込み/実行権限を確認して下さい。そのフォルダが存在しない場合は、ホーム・フォルダ配下に作成するための権限があるか確認してみて下さい。

en: _Manage Documents
ja: ドキュメントの管理(_M)

en: Show a dialog listing all documents open in this window,
ja: このウィンドウの中で開いている全てのドキュメントの一覧ダイアログを表示します。

en: No Document
ja: ドキュメントなし

en: Unsaved Document
ja: ドキュメントは保存されていません

en: Loading page: %s
ja: ページの読み込み中: %s

en: Loaded page: %s
ja: 読み込んだページ: %s

en: Failed to load page: %s
ja: ページの読み込みに失敗しました: %s

en: Failed to load %s
ja: %s の読み込みに失敗しました

note: add open pages menu
en: Opened Pages
ja: 開いたページ

en: Not an HTML document
ja: HTML ドキュメントはありません

en: Invalid URI in page:
ja: ページ内に不正な URI:

en: Failed to load: %s
ja: 読み込みに失敗しました: %s

en: Loading site: %s
ja: サイトの読み込み中: %s

en: Failed to load site: %s
ja: サイトの読み込みに失敗しました: %s

en: Loaded site: %s
ja: 読み込んだサイト: %s

en: Imported Site
ja: サイトのインポート

en: Unknown
ja: 不明

en: Number
ja: 数

en: Total Size
ja: 合計サイズ

en: Average Size
ja: 平均サイズ

en: Enter Pattern
ja: パターンの入力

en: Pattern
ja: パターン

en: _Move here
ja: ここへ移動(_M)

en: Move file
ja: ファイルを移動します

en: _Copy here
ja: ここへコピー(_C)

en: Copy file
ja: ファイルをコピーします

en: New Directory
ja: 新しいフォルダ

en: Delete
ja: 削除

en: Properties
ja: プロパティ

en: Exclude
ja: 除外:

en: Ignore
ja: 無視する

en: Site name
ja: サイト名

en: No directory name specified.
ja: フォルダ名が与えられていません。

en: Directory could not be created.
ja: フォルダを作成できませんでした。

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ja: "%s" を完全に削除してもよろしいですか？

en: Individual Files
ja: 個人ファイル

en: Current Doctype
ja: この DOCTYPE

en: Elements for the current doctype
ja: この DOCTYPE の要素

en: Invalid URI for requested resource
ja: 要求したリソースで不正な URI

en: Remote resources are not available in offline mode
ja: オフライン・モードではリモートのリソースを利用できません

en: Parameters
ja: パラメータ

note: attributes page
en: Attributes
ja: 属性

en: Text to Insert
ja: 挿入するテキスト

en: Tag Help - Screem
ja: タグ・ヘルプ - Screem

en: Resources
ja: タグ・ツリー

en: Find in Tag Tree...
ja: タグ・ツリーの検索...

en: Search the tag tree
ja: タグ・ツリーを検索します

en: Tag Help
ja: タグのヘルプ

en: Help
ja: ヘルプ

en:   Ln %d, Col. %d
ja:   %d 行 %d 桁

en: Open document(s) - Screem
ja: ドキュメントを開く - Screem

en: Enter the URL of the file to open
ja: 開くファイルの URI を入力して下さい

en: Enter the URL of the site to open
ja: 開くサイトの URL を入力して下さい

en: Failed to save: %s
ja: 保存に失敗しました: %s

en: Failed to save page
ja: ページの保存に失敗しました

en: Failed to save template
ja: テンプレートの保存に失敗しました

en: Failed to save template: %s
ja: テンプレートの保存に失敗しました: %s

en: Failed to save copy to: %s
ja: 複製のコピーに失敗しました: %s

en: Open Folder as Site - Screem
ja: フォルダをサイトとして開く - Screem

en: Open document - Screem
ja: ドキュメントを開く - Screem

en: Toolbar Editor
ja: ツールバーの編集

en: _Add a New Toolbar
ja: 新しいツールバーの追加(_A)

en: Could not display help for Screem.
ja: Screem のヘルプを表示できませんでした。

en: Translater Credits
ja: 相花 毅 <aihana@gnome.gr.jp>
    日本GNOMEユーザー会 <http://www.gnome.gr.jp>

en: %s no longer exists
ja: もう %s は存在していません

en: External Browser %i Not Set
ja: 外部ブラウザ %i がセットされていません

en: External Browser %i
ja: 外部ブラウザ %i

en: Messages
ja: メッセージ

en: Show/Hide the Messages dockitem
ja: メッセージ・ペインの表示/非表示を切り替えます

en: Errors
ja: エラー

en: Files
ja: ファイル

en: Show/Hide the file browser
ja: ファイル・ブラウザの表示/非表示を切り替えます

en: Show/Hide the resources browser
ja: リソース・ブラウザの表示/非表示を切り替えます

en: Structure
ja: 構成物

en: Show/Hide the document structure browser
ja: 構成物ブラウザの表示/非表示を切り替えます

en: Show/Hide the tag attribute editor
ja: タグ属性エディタの表示/非表示を切り替えます

en: Symbols
ja: シンボル

en: Show/Hide the ctags browser
ja: ctags ブラウザの表示/非表示を切り替えます

en: Main Toolbar
ja: メイン・ツールバー

en: Show/Hide the Main Toolbar
ja: メイン・ツールバーの表示/非表示を切り替えます

en: Wizard Toolbar
ja: ウィザード・ツールバー

en: Show/Hide the Wizards Toolbar
ja: ウィザード・ツールバーの表示/非表示を切り替えます

en: _Editor
ja: エディタ(_E)

en: Switch to the editor view
ja: エディタ表示に切り替えます

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: Switch to the preview view
ja: プレビュー表示に切り替えます

en: _Link View
ja: リンク表示(_L)

en: Switch to the link view
ja: リンク表示に切り替えます

en: _Tree View
ja: ツリー表示(_T)

en: Switch to the tree view
ja: ツリー表示に切り替えます

en: _Desktop Default
ja: デスクトップに従う(_D)

en: Set toolbar button style according to desktop Menu and Toolbar Preferences
ja: お使いのデスクトップの "メニューとツールバーの設定" に従って、ツールバーのスタイルをセットします

en: _Icons Only
ja: アイコンのみ(_I)

en: Show only icons in the toolbars
ja: ツールバーにアイコンのみ表示します

en: Text for _All Icons
ja: アイコンとラベル

en: Show text below every icon in the toolbars
ja: ツールバーのアイコンの下にラベルを表示します

en: Text for I_mportant Icons
ja: 重要なアイコンとラベル

en: Show text only besides important icons in the toolbars
ja: ツールバーで重要なアイコンの横にラベルを表示します

en: _Text Only
ja: ラベルのみ(_T)

en: Show only text in the toolbars
ja: ツールバーにラベルのみ表示します

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: Recent Pages
ja: 最近開いたページ

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Editable Regions
ja: 編集可能な部分

en: Block Operations
ja: ブロック操作

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Se_arch
ja: 検索(_A)

en: Wizards
ja: ウィザード

en: Formatting
ja: 書式

en: _Site
ja: サイト(_S)

en: Recent Sites
ja: 最近開いたサイト

en: Switch to site
ja: サイトへ切り替え

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Helpers
ja: ヘルパー(_H)

en: _Documents
ja: ドキュメント(_D)

en: Toolbar Appearence
ja: ツールバーの外観

en: New _Window
ja: 新しいウインドウ(_W)

en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開きます

en: New _Site...
ja: 新しいサイト(_S)...

en: Create a new site
ja: サイトを新規に作成します

en: New Document...
ja: 新しいドキュメント...

en: Create a new document
ja: 新しいドキュメントを生成します

en: New Blank Document
ja: 新しい空のドキュメント

en: Create a new empty document
ja: 新しい空のドキュメントを生成します

en: Open...
ja: 開く...

en: Open a site
ja: サイトを開きます

en: Open Location...
ja: 場所を開く...

en: Open a site from a specified location
ja: 指定した場所にあるサイトを開きます

en: Save All
ja: 全て保存

en: Save All modified documents in the current site
ja: このサイトで変更したドキュメントを全て保存します

en: Close
ja: 閉じる

en: Close the current site
ja: 現在のサイトを閉じます

en: Open a document
ja: ドキュメントを開きます

en: Open a document from a specified location
ja: 指定した場所にあるドキュメントを開きます

en: Save
ja: 保存

en: Save a document
ja: ドキュメントを保存します

en: Save As...
ja: 別名で保存...

en: Save document as
ja: ドキュメントに名前を付けて保存します

en: Save Copy...
ja: 複製のコピー...

en: Save a copy of the document
ja: ドキュメントの複製を保存します

en: Save As Template...
ja: テンプレートとして保存...

en: Save document as a template
ja: ドキュメントをテンプレートとして保存します

en: Close the current document
ja: このドキュメントを閉じます

en: Close All
ja: 全て閉じる

en: Close all open documents in the current site
ja: このサイトにある全てのドキュメントを閉じます

en: Print...
ja: 印刷...

en: Print the current view
ja: このページを印刷します

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Preview Printing of the current view
ja: このページの印刷プレビューを表示します

en: Page Set_up
ja: ページの設定(_U)

en: Setup page printing settings
ja: 印刷するページを設定します

en: Work Offline
ja: オフライン操作

en: Prevent Screem from attempting to load remote files
ja: リモート・ファイルに対する操作を無効にします

en: Work Online
ja: オンライン操作

en: Allow Screem to attempt to load remote files
ja: リモート・ファイルに対する操作を有効にします

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit Screem
ja: Screem を終了します

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut current selection
ja: 選択範囲を切り取ります

en: Copy
ja: コピー

en: Copy current selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste clipboard contents
ja: クリップボードから貼り付けます

en: Paste Unformatted
ja: 書式化せずに貼り付け

en: Paste Encoded
ja: エンコード付きの貼り付け

en: Paste clipboard contents, encoding html entites where needed
ja: クリップボードから貼り付けます (必要ならば HTML エントリにエンコードします)

en: Clear
ja: クリア

en: Clear the current selection
ja: 選択範囲を消去します

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select Context
ja: コンテキストの選択

en: Select the element which the cursor is currently within
ja: カーソル位置にある要素を選択します

en: Select Element Content
ja: 要素の内容の選択

en: Select the content of the element which the cursor is currently within
ja: カーソル位置にある要素の内容を選択します

en: Find...
ja: 検索...

en: Find matches in document(s)
ja: ドキュメントの中から一致するものを検索します

en: Find Again
ja: 再検索

en: Find more matches in the current document
ja: 現在のドキュメントの中から、一致するものを更に検索します

en: Replace...
ja: 置換...

en: Find and Replace matches in document(s)
ja: ドキュメントの中から一致するものを検索して置換します

en: Find XPath...
ja: XPath の検索...

en: Find matches for an XPath
ja: XPath に一致するものを検索します

en: Find XPath Again
ja: XPath の再検索

en: Find next match for an XPath
ja: 次に一致する XPath を検索します

en: Goto _Line...
ja: ジャンプ(_L)...

en: Goto a specified line
ja: 指定した行へジャンプします

en: Goto Context Start
ja: コンテキストの先頭へ

en: Goto to the opening tag of the current element
ja: 現在の要素タグの先頭へジャンプします

en: Goto Context End
ja: コンテキストの末尾へ

en: Goto to the closing tag of the current element
ja: 現在の要素タグの末尾へジャンプします

en: Goto Parent Element
ja: 親の要素へ

en: Goto to the parent element of the current one
ja: 現在の要素タグの親の要素へジャンプします

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Edit Bookmarks
ja: ブックマークを編集します

en: Create Editable Region...
ja: 編集可能な領域の生成...

en: Add a new editable region, or make a region out of the selected text
ja: 新規に編集可能な領域を追加するか、選択範囲以外を領域に指定します

en: Auto Indent
ja: 自動インデントを有効にする

en: Indent block according to the document tree
ja: ドキュメントのツリーに合わせてブロックをインデントします

en: Indent
ja: インデント

en: Indent block
ja: ブロックのインデント

en: Unindent
ja: インデント解除

en: Unindent block
ja: ブロックのインデント解除

en: Encode Entities
ja: エンティティのエンコード

en: Encode necessary characters as entities
ja: エンティティとして必要な文字をエンコードします

en: URL Encode
ja: URL のエンコード

en: Encode using URL encoding. eg. %20 for space
ja: URL エンコーディングを使ってエンコードします (例: 'スペース' は %20)

en: Tags to lowercase
ja: タグを小文字に

en: Change all tags to lowercase
ja: 全てのタグを小文字に変更します

en: Tags to uppercase
ja: タグを大文字に

en: Change all tags to uppercase
ja: 全てのタグを大文字に変更します

en: Toolbars
ja: ツールバー

en: Edit toolbar display and appearance
ja: ツールバーの表示と外観を変更します

en: Macros
ja: マクロ

en: Edit Macros
ja: マクロを編集します

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Edit Preferences for Screem
ja: Screem の設定を変更します

en: Dock Items
ja: 組み込むアイテム

en: External Preview
ja: 外部ブラウザ

en: Preview in Default external browser
ja: デフォルトの外部ブラウザでプレビューします

en: Site Tasks
ja: サイトのタスク

en: Tasks to be performed on the site
ja: サイトで実行するタスクです

en: Spell Check
ja: スペルのチェック

en: Spell check the current document
ja: このドキュメントのスペルをチェックします

en: Bold Text
ja: 太字にします

en: Italic Text
ja: 斜体 (イタリック) にします

en: Underlined Text
ja: 下線を付けます

en: Bullet List
ja: 箇条書き

en: Bulleted List
ja: 箇条書きにします

en: Numbered List
ja: 番号付き箇条書

en: Left Align
ja: 行揃え (左詰め)

en: Align Text Left
ja: テキストを左詰めにします

en: Center Align
ja: 行揃え (中央詰め)

en: Align Text Center
ja: テキストを中央詰めにします

en: Right Align
ja: 行揃え (右詰め)

en: Align Text Right
ja: テキストを右詰めにします

en: Justify
ja: 両端揃え

en: Justify Text
ja: テキストを両端揃え (センタリング) します

en: Font Attributes
ja: フォントの属性

en: Preformatted Text
ja: 入力したとおりにテキストを表示します

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Subscripted Text
ja: 下付き文字にします

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Superscripted Text
ja: 上付き文字にします

en: Table Body
ja: 表の本体

en: Table Row
ja: 表の行

en: Table Heading
ja: 表のヘッダ

en: Table Column
ja: 表の列

en: Table Summary
ja: 表のサマリ

en: Text Area
ja: テキストエリア

en: Input
ja: 入力

en: Text Input
ja: テキストの入力

en: File Input
ja: ファイル入力

en: Checkbutton
ja: チェックボタン

en: Radiobutton
ja: ラジオボタン

en: Optionmenu
ja: オプションメニュー

en: Flash Movie
ja: フラッシュの動画

en: Insert a Flash movie, set the data="" and value="" to the file to view
ja: Flash の動画を挿入します (data="" と value="" をファイルにセットします)

en: Java Applet
ja: Java アプレット

en: Insert a Java applet, set the classid="" to java:YourFile.class
ja: Java アプレットを挿入します (classid="" を java:クラスファイル.class にセットします)

en: Basic Structure
ja: 基本的な構造

en: Insert basic HTML page, based on the default doctype
ja: (デフォルトの DOCTYPE をベースにした) 基本 HTML ページを挿入します

en: Closing Tag
ja: タグを閉じる

en: Insert the closing tag for the current element
ja: 現在の要素に閉じタグを挿入します

en: Generator meta
ja: ジェネレータ・メタ

en: Insert a generator meta tag
ja: ジェネレータ・メタ・タグを挿入します

en: Author meta
ja: Author メタ

en: Insert an author meta tag
ja: author メタ・タグを挿入します

en: Content-Type meta
ja: Content-Type メタ

en: Insert a content type meta tag
ja: コンテンツ・タイプのメタ・タグを挿入します

en: Content-Script-Type meta
ja: Content-Script-Type メタ

en: Insert a script type meta tag
ja: スクリプト・タイプのメタ・タグを挿入します

en: Content-Style-Type meta
ja: Content-Style-Type メタ

en: Insert a style type meta tag
ja: スタイル・タイプのメタ・タグを挿入します

en: Refresh meta
ja: refresh メタ・タグ

en: Insert a refresh meta tag
ja: refresh メタ・タグを挿入します

en: _Doctype tag...
ja: DOCTYPE タグ(_D)...

en: Insert a <!DOCTYPE>
ja: タグ <!DOCTYPE> を挿入します

en: _From File...
ja: ファイルから(_F)...

en: Insert text from a file
ja: 別のファイルからテキストを挿入します

en: Checkout Site
ja: サイトのチェックアウト

en: Checkout a Site from CVS
ja: サイトを CVS から 'checkout' します

en: Update Site
ja: サイトの更新

en: Update a Site from CVS
ja: サイトを CVS から 'update' します

en: Update Page
ja: ページの更新

en: Update a Page from CVS
ja: ページを CVS から 'update' します

en: Import Site
ja: サイトのインポート

en: Place a Site in CVS
ja: サイトを CVS へ 'import' します

en: Commit Site
ja: サイトのコミット

en: Commit Site changes to CVS
ja: サイトに対する全ての変更を 'commit' します

en: Commit Page
ja: ページのコミット

en: Commit Page changes to CVS
ja: ページに対する全ての変更を CVS へ 'commit' します

en: Add Page
ja: ページの追加

en: Add Page to CVS
ja: ページを CVS へ 'add' します

en: Add File
ja: ファイルの追加

en: Add File to CVS
ja: ファイルを CVS へ 'add' します

en: Commit File
ja: ファイルのコミット

en: Commit File to CVS
ja: ファイルを CVS へ 'commit' します

en: Update File
ja: ファイルの更新

en: Update File from CVS
ja: CVS からファイルを 'update' します

en: Login
ja: ログイン

en: Login to a CVS server
ja: CVS サーバへ 'login' します

en: Fix Links...
ja: リンクの更新...

en: Update all links to a source to point to a new location
ja: 全てのリンクを新しい場所を指すソースに更新します

en: Update from Template
ja: テンプレートからの更新

en: Updates the page from the template it is using
ja: 使用しているテンプレートからページを更新します

en: Edit Helpers
ja: ヘルパーの編集

en: Edit helpers
ja: ヘルパーを編集します

en: _Previous Document
ja: 前のドキュメント(_P)

en: Switch to the previous open document
ja: 以前、開いたドキュメントに切り替えます

en: _Next Document
ja: 次のドキュメント(_N)

en: Switch to the next open document
ja: 次に開いたドキュメントに切り替えます

en: Contents
ja: 目次

en: Help On this application
ja: このアプリケーションのヘルプを表示します

en: _About Screem
ja: Screem について(_A)

en: Display credits for the creators of Screem
ja: Screem を開発した方々のクレジットを表示します

en: Tip Of The Day
ja: 今日の一言

en: Show the Tip Of The Day
ja: '今日の一言' を表示します

en: Debug
ja: デバッグ

en: _Site Settings
ja: サイトの設定(_S)

en: Edit Settings for the current Site
ja: このサイトの設定を変更します

en: Change type of document
ja: ドキュメントの種類を変更します

note: add our main dock area
en: Main
ja: メイン

en:   OVR
ja:  [上書き]

en:   INS
ja:  [挿入]

en: Error: invalid drop type for window occured
ja: エラー: ウィンドウに対して不正な型のドロップがありました

en: Open site:
ja: サイトを開く :

en: Open:
ja: 開く:

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Baltic
ja: バルチック語

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Central European
ja: 中欧

en: Chinese Simplified
ja: 中国語 (簡体字)

en: Chinese Traditional
ja: 中国語 (繁体字)

en: Croation
ja: クロアチア語

en: Cyrillic
ja: キリル語

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル/ロシア語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル/ウクライナ語

en: English
ja: 英語

en: Georgian
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Gurmukhi
ja: グルムキー語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hindi
ja: ヒンズー語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Nordic
ja: スカンジナビア語

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: South European
ja: 南欧

en: Thai
ja: タイ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Visual Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Western
ja: 西欧

en: Master
ja: マスタ

en: GdlDockMaster object which the dockbar widget is attached to
ja: レイアウト・オブジェクトが連結する先の GdlDockMaster です

en: Floating
ja: フロート化

en: Whether the dock is floating in its own window
ja: ドックが所有するウィンドウでフロート化できるかどうか

en: Default title
ja: デフォルトのタイトル

en: Default title for the newly created floating docks
ja: 新規に生成したフロート式ドックの (デフォルト) タイトルです

en: Width
ja: 幅

en: Width for the dock when it's of floating type
ja: フロート化した際のドックの幅です

en: Height
ja: 高さ

en: Height for the dock when it's of floating type
ja: フロート化した際のドックの高さです

en: Float X
ja: フロート X 座標

en: X coordinate for a floating dock
ja: フロート化した際に配置する X 座標です

en: Float Y
ja: フロート Y 座標

en: Y coordinate for a floating dock
ja: フロート化した際に配置する Y 座標です

en: Dock #%d
ja: ドック #%d

en: Orientation
ja: 向き

en: Orientation of the docking item
ja: アイテムを組み込む向きです

en: Resizable
ja: サイズ変更

en: If set, the dock item can be resized when docked in a paned
ja: 有効にすると、ペインの中に組み込まれた際にドック・アイテムのサイズを変更します

en: Item behavior
ja: アイテムの動作

en: General behavior for the dock item (i.e. whether it can float, if it's locked, etc.)
ja: ドック・アイテムの一般的な動作 (ロックされている場合にフロート化できるかどうか等) を設定します

en: Locked
ja: ロック済み

en: If set, the dock item cannot be dragged around and it doesn't show a grip
ja: 有効にすると、ドック・アイテムをドラッグできなくなります (グリップが表示されません)

en: Preferred width
ja: ドック・アイテムの幅

en: Preferred width for the dock item
ja: ドック・アイテムに対するお好みの幅です

en: Preferred height
ja: ドック・アイテムの高さ

en: Preferred height for the dock item
ja: ドック・アイテムに対するお好みの高さです

en: You can't add a dock object (%p of type %s) inside a %s. Use a GdlDock or some other compound dock object.
ja: ドック・オブジェクト (%p - %s 型) を %s の内側に追加することはできません。GdlDock またはその他の合成ドック・オブジェクトを利用して下さい。

en: Attempting to add a widget with type %s to a %s, but it can only contain one widget at a time; it already contains a widget of type %s
ja: %s 型のウィジットを %s に追加しているようですが、同時に一つのウィジットのみ追加できます。既に %s 型のウィジットがあります。

en: Unsupported docking strategy %s in dock object of type %s
ja: ドック方式 %s (%s 型のドック・オブジェクト内) はサポートしていません

note: UnLock menuitem
en: UnLock
ja: ロックの解除

note: Hide menuitem.
en: Hide
ja: 隠す

note: Lock menuitem
en: Lock
ja: ロックする

en: Attempt to bind an unbound item %p
ja: 解放したアイテム %p を組み込もうとしています

en: Iconify
ja: アイコン化

en: Iconify this dock
ja: このドックをアイコン化します

en: Close this dock
ja: ドックを閉じる

en: Controlling dock item
ja: ドック・アイテムの制御

en: Dockitem which 'owns' this grip
ja: この tablabel を所有するドック・アイテムです

en: GdlDockMaster object which the layout object is attached to
ja: レイアウト・オブジェクトが連結する先の GdlDockMaster です

en: True if the layouts have changed and need to be saved to a file
ja: 変更したレイアウトをファイルに保存する場合は有効にして下さい

note: FIXME: pop up an error dialog
en: Could not load layout user interface file '%s'
ja: レイアウトのユーザ・インタフェース・ファイル '%s' を読み込めませんでした

en: Visible
ja: 表示

en: Dock items
ja: 組み込むアイテム

en: Saved layouts
ja: レイアウトの保存

en: While loading layout: don't know how to create a dock object whose nick is '%s'
ja: レイアウトの読み込み中: '%s' という名前のドック・オブジェクトの生成方法が不明です

en: Layout managment
ja: レイアウト管理

en: Default title for newly created floating docks
ja: 新しく生成したフロート型ドックのデフォルトのタイトル

en: If is set to 1, all the dock items bound to the master are locked; if it's 0, all are unlocked; -1 indicates inconsistency among the items
ja: 1 にセットすると、全てのドック・アイテムがロックしたマスタ・アイテムに連結します; 0 にセットすると全てのアイテムが解放されます; -1 はアイテム間で整合していない状態です

en: master %p: unable to add object %p[%s] to the hash.  There already is an item with that name (%p).
ja: マスタ・アイテム %p: オブジェクト %p[%s] をハッシュに追加できません。同じ名前 (%p) のアイテムが既にあります。

en: The new dock controller %p is automatic.  Only manual dock objects should be named controller.
ja: 新規に生成したドック・コントローラ %p は自動制御です。手動制御のドック・オブジェクトの名前は controller にして下さい。

en: Page
ja: ページ

en: The index of the current page
ja: 現在表示中のページ番号です

en: Unique name for identifying the dock object
ja: ドック・オブジェクトを識別する重複しない名前です

en: Long name
ja: 長い名前

en: Human readable name for the dock object
ja: ドック・オブジェクトの可読な名前です

en: Stock Icon
ja: ストック・アイコン

en: Stock icon for the dock object
ja: ドック・オブジェクト用のストック・アイコンです

en: Dock master
ja: ドック・マスタ

en: Dock master this dock object is bound to
ja: ドック・オブジェクトを連結するドック・マスタ

en: Call to gdl_dock_object_dock in a dock object %p (object type is %s) which hasn't implemented this method
ja: ドック・オブジェクト %p (オブジェクトの型は %s) の中で呼び出した gdl_dock_object_dock() の実装がありません

en: Dock operation requested in a non-bound object %p. The application might crash
ja: 解放されたオブジェクト %p の中でドック操作が行われました。アプリケーションが強制終了する可能性があります

en: Cannot dock %p to %p because they belong to different masters
ja: 別のマスタに属しているドック %p を %p にドックできません

en: Attempt to bind to %p an already bound dock object %p (current master: %p)
ja: %p に連結しようとしていますが、既にドック・オブジェクト %p (現在のマスタ: %p) に連結しています

en: Position
ja: 位置

en: Position of the divider in pixels
ja: 区切り線の位置です (ピクセル単位

en: Sticky
ja: 貼り付け

en: Whether the placeholder will stick to its host or move up the hierarchy when the host is redocked
ja: 代替物がそのホストに貼り付くか、そのホストが再びドックに入った際の一つ上の階層に貼り付くかどうか

en: Host
ja: ホスト

en: The dock object this placeholder is attached to
ja: この代替物が貼り付くドック・オブジェクト

en: Next placement
ja: 次の場所

en: The position an item will be docked to our host if a request is made to dock to us
ja: ドックするよう要求された場合にホストにドックするアイテムの位置です

en: Attempt to dock a dock object to an unbound placeholder
ja: ドック・オブジェクトを解放されていない代替物にドックしようとしています

en: Got a detach signal from an object (%p) who is not our host %p
ja: オブジェクト (%p - ホスト %p にはない) から分離シグナルを取得します

en: Something weird happened while getting the child placement for %p from parent %p
ja: %p の子の位置を親 %p から取得する際になにかおかしなことが発生しました

en: Dockitem which 'owns' this tablabel
ja: この tablabel を所有するドック・アイテムです
