popt 1.14 - en to pl translation catalogue (24 entries)

en: unknown errno
pl: nieznane errno

en: option type (%u) not implemented in popt
pl: typ opcji (%u) nie zaimplementowany w popt

en: missing argument
pl: brak parametru

en: unknown option
pl: nieznana opcja

en: mutually exclusive logical operations requested
pl: żądanie wykluczających się operacji

en: opt->arg should not be NULL
pl: opt->arg nie może być NULL

en: aliases nested too deeply
pl: zbyt duże zagłębienie aliasów

en: error in parameter quoting
pl: błąd w cytowaniu parametru

en: invalid numeric value
pl: błędna wartość liczbowa

en: number too large or too small
pl: liczba zbyt duża lub zbyt mała

en: memory allocation failed
pl: błąd alokacji pamięci

en: unknown error
pl: nieznany błąd

en: Show this help message
pl: Pokaż tę pomoc

en: Display brief usage message
pl: Wyświetl skrócony sposób użycia

en: Terminate options
pl: Opcje zakończenia

en: Display option defaults in message
pl: Wyświetl domyślne opcje w opisie

en: Help options:
pl: Opcje pomocy:

en: Options implemented via popt alias/exec:
pl: Opcje zaimplementowane poprzez popt alias/exec:

en: NONE
pl: BRAK

en: VAL
pl: WART

en: STRING
pl: ŁAŃCUCH

en: ARG
pl: PARAM

en: Usage:
pl: Składnia:

en: [OPTION...]
pl: [OPCJA...]
