liferea - en to pt translation catalogue (508 entries)

en: Download and view feeds
pt: Transferir e exibir fontes

en: Feed Reader
pt: Leitor de Fontes

en: Liferea Feed Reader
pt: Leitor de Fontes Liferea

en: Details
pt: Detalhes

en: Feed:
pt: Fonte:

en: Filter Error Details
pt: Detalhes dos Erros do Filtro

en: Parser Error Details
pt: Detalhes dos Erros do Analisador

en: Publisher
pt: Editores

en: Source:
pt: Fontes:

en: The last update of this subscription failed!<br/><b>HTTP error code <xsl:value-of select="httpErrorCode"/>: <xsl:value-of select="httpError"/></b>
pt: A última actualização desta subscrição falhou!<br/><b>Código de erro HTTP <xsl:value-of select="httpErrorCode"/>: <xsl:value-of select="httpError"/></b>

en: There were errors while filtering this feed!
pt: Foram encontrados alguns erros ao filtrar esta fonte!

en: There were errors while parsing this feed!
pt: Foram encontrados alguns erros ao processar esta fonte!

en: This feed is discontinued. It's no longer available. Liferea won't update it anymore but you can still access the cached headlines.
pt: Esta fonte foi interrompida, e não se encontra disponível. O Liferea não a actualizará mais, mas poderá ainda aceder aos títulos em cache.

en: You may want to validate the feed using
pt: Poderá querer validar a fonte usando

en: children with
pt: filhos com

en: unread headlines
pt: títulos não lidos

en: Folder:
pt: Pasta:

en: Also posted in
pt: Também publicado em

en: Author
pt: Autor

en: Comments
pt: Comentários

en: Creator
pt: Criador

en: Department
pt: Departamento

en: Feed
pt: Fonte

en: Filed under
pt: Arquivado sob

en: No comments yet.
pt: Ainda sem comentários.

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Related
pt: Relacionado

en: Section
pt: Secção

en: Shared by
pt: Partilhado por

en: Source
pt: Fonte

en: Updating...
pt: A Actualizar...

en: bookmark
pt: marcador

en: comments
pt: comentários

en: flag
pt: marcar

en: link cosmos
pt: ligação cosmos

en: Add items to this news bin by selecting "Copy to News Bin" from the item list context menu.
pt: Adicione itens a este recipiente de notícias seleccionando "Copiar para o Recipiente de Notícias" da lista de itens no menu de contexto.

en: News Bin:
pt: Recipiente de Notícias:

en: Search Folder:
pt: Pasta de Procura:

en: Browser command failed: %s
pt: Falha ao iniciar o navegador: %s

en: Starting: "%s"
pt: A iniciar: "%s"

note: unauthorized
en: Authorization Error
pt: Erro de Autorização

note: translation hint: date format for today, reorder format codes as necessary
en: Today %l:%M %p
pt: Hoje %l:%M %p

note: translation hint: date format for yesterday, reorder format codes as necessary
en: Yesterday %l:%M %p
pt: Ontem %l:%M %p

note: translation hint: date format for dates older than a week but from this year, reorder format codes as necessary
en: %b %d %l:%M %p
pt: %d de %b %l:%M %p

note: translation hint: date format for dates from the last years, reorder format codes as necessary
en: %b %d %Y
pt: %d de %b %Y

en: Cannot create cache directory "%s"!
pt: Não foi possível criar o directório de cache "%s"!

en: "%s" is not a valid enclosure type config file!
pt: "%s" não é um tipo de ficheiro válido de configuração de componentes!

en: Enclosure download FAILED: "%s"
pt: Transferência do componente FALHOU "%s"

note: just saving
en: Enclosure download finished: "%s"
pt: Transferência do componente completa: "%s"

en: Error renaming %s to %s
pt: Erro ao renomear %s para %s

en: XML error while reading OPML file! Could not import "%s"!
pt: Erro de XML ao ler o ficheiro OPML! Não foi possível importar "%s"!

en: Empty document! OPML document "%s" should not be empty when importing.
pt: Documento vazio! O documento OPML "%s" não deve estar vazio ao importar.

en: "%s" is not a valid OPML document! Liferea cannot import this file!
pt: "%s" não é um documento OPML válido! O Liferea não pode importar este ficheiro!

en: Imported feed list
pt: Lista de fontes importadas

en: Import Feed List
pt: Importar Lista de Fontes

en: Import
pt: Importar

en: Error while exporting feed list!
pt: Erro ao exportar a lista de fontes!

en: Feed List exported!
pt: Lista de fontes exportada!

en: Export Feed List
pt: Exportar Lista de Fontes

en: Export
pt: Exportar

en: <p>Could not detect the type of this feed! Please check if the source really points to a resource provided in one of the supported syndication formats!</p>XML Parser Output:<br /><div class='xmlparseroutput'>
pt: <p>Não foi possível detectar o tipo desta fonte! Por favor, verifique se a fonte realmente aponta para um recurso fornecido num dos formatos de subscrição suportados!</p> Saída do Analisador de XML:<br /><div class='xmlparseroutput'>

en: "%s" updated...
pt: "%s" actualizado...

en: "%s" is not available
pt: "%s" não está disponível

en: The URL you want Liferea to subscribe to points to a webpage and the auto discovery found no feeds on this page. Maybe this webpage just does not support feed auto discovery.
pt: O URL que deseja subscrever com o Liferea aponta para uma página web mas a pesquisa automática não encontrou nenhuma fonte nesta página. Talvez esta página web não suporte a pesquisa automática de fontes.

en: XML error while reading feed! Feed "%s" could not be loaded!
pt: Erro de XML ao ler a fonte! Não foi possível carregar a fonte "%s"!

en: Empty document!
pt: Documento vazio!

en: Invalid XML!
pt: XML inválido!

en: Source points to HTML document.
pt: Fonte aponta para um documento em HTML.

en: Could not determine the feed type.
pt: Não foi possível determinar o tipo de fonte.

note: if we don't find a feed with unread items do nothing
en: There are no unread items
pt: Não há artigos não lidos

en: Start Liferea with its main window in STATE. STATE may be `shown', `iconified', or `hidden'
pt: Iniciar o Liferea com a sua janela principal em ESTADO. ESTADO pode ser `apresentada', `iconificada', ou `oculta'

en: STATE
pt: ESTADO

en: Show version information and exit
pt: Apresentar informações de versão e sair

en: Print debugging messages of all types
pt: Imprimir mensagens de depuração de todos os tipos

en: Print debugging messages for the cache handling
pt: Imprimir mensagens de depuração para a gestão de cache

en: Print debugging messages of the configuration handling
pt: Imprimir mensagens de depuração da gestão de configuração

en: Print debugging messages of the database handling
pt: Imprimir mensagens de depuração da gestão de bases de dados

en: Print debugging messages of all GUI functions
pt: Imprimir mensagens de depuração de todas as funções de IGU

en: Enables HTML rendering debugging. Each time Liferea renders HTML output it will also dump the generated HTML into ~/.liferea_1.6/output.xhtml
pt: Activa a depuração de renderização HTML. Todas as vezes que o Liferea renderiza HTML de saída irá também despejar o HTML gerado para ~/.liferea_1.6/output.xhtml

en: Print debugging messages of all network activity
pt: Imprimir mensagens de depuração de toda a actividade de rede

en: Print debugging messages of all parsing functions
pt: Imprimir mensagens de depuração de todas as funções de parseamento

en: Print debugging messages when a function takes too long to process
pt: Imprimir mensagens de depuração quando uma função demora demasiado a processar

en: Print debugging messages for the plugin loading
pt: Imprimir mensagens de depuração para o carregamento de plugins

en: Print debugging messages when entering/leaving functions
pt: Imprimir mensagens de depuração ao carregar/sair de funções

en: Print debugging messages of the feed update processing
pt: Imprimir mensagens de depuração do processo de actualização da fonte

en: Print verbose debugging messages
pt: Imprimir mensagens de depuração verbosas

en: Print debugging messages for the given topic
pt: Imprimir mensagens de depuração para o tópico dado

en: Liferea, the Linux Feed Reader
pt: Liferea, o Leitor de Fontes para Linux

en: For more information, please visit http://liferea.sourceforge.net/
pt: Para mais informações, por favor visite http://liferea.sourceforge.net/

en: Liferea seems to be running already!
pt: O Liferea já está em execução!

en: This version of Liferea uses a new cache format and has migrated your feed cache. The cache content in %s was not deleted automatically. Please remove this directory manually once you are sure migration was successful!
pt: Esta versão do Lifera utiliza um novo formato de cache e migrou o seu cache de fontes. O conteúdo do cache de %s não foi removido automaticamente. Por favor, remova este directório manualmente quando tiver a certeza que a actualização foi feita com sucesso!

note: Some libsoup transport errors
en: The update request was cancelled
pt: O pedido de actualização foi cancelado

en: Unable to resolve destination host name
pt: Incapaz de resolver o nome de máquina de destino

en: Unable to resolve proxy host name
pt: Incapaz de resolver o nome de máquina proxy

en: Unable to connect to remote host
pt: Incapaz de ligar à máquina remota

en: Unable to connect to proxy
pt: Incapaz de ligar ao proxy

en: A network error occurred, or the other end closed the connection unexpectedly
pt: Ocorreu um erro de rede, ou o outro lado terminou a ligação inesperadamente

note: http 3xx redirection
en: The resource moved permanently to a new location
pt: O recurso foi movido permanentemente para uma nova localização

note: http 4xx client error
en: You are unauthorized to download this feed. Please update your username and password in the feed properties dialog box
pt: Não está autorizado a transferir esta fonte. Por favor, actualize o seu nome de utilizador e senha na caixa de diálogo de propriedades da fonte.

en: Payment required
pt: Pagamento necessário

en: You're not allowed to access this resource
pt: Não tem autorização para aceder a este recurso

en: Resource Not Found
pt: Recurso Não Encontrado

en: Method Not Allowed
pt: Método Não Permitido

en: Not Acceptable
pt: Não Aceitável

en: Proxy authentication required
pt: Autenticação proxy requerida

en: Request timed out
pt: Tempo Esgotado

en: Gone. Resource doesn't exist. Please unsubscribe!
pt: Esta fonte não existe. Por favor, remova a sua subscrição!

en: There was an internal error in the update process
pt: Ocorreu um erro interno no processo de actualização

en: Feed not available: Server requested unsupported redirection!
pt: Fonte não disponível: O Servidor solicitou um redireccionamento não suportado!

en: Client Error
pt: Erro do Cliente

en: Server Error
pt: Erro do Servidor

en: An unknown networking error happened!
pt: Ocorreu um erro desconhecido de rede!

en: does contain
pt: contém

en: does not contain
pt: não contém

en: Item title
pt: Título do item

en: Item body
pt: Corpo do item

en: Feed title
pt: Título do item

en: Read status
pt: Estado de leitura

en: is unread
pt: não lido

en: is read
pt: lido

en: Flag status
pt: Marcador de Estado

en: is flagged
pt: sinalizado

en: is unflagged
pt: não sinalizado

en: Update status
pt: Actualizar estado

en: was updated
pt: foi actualizado

en: was not updated
pt: não foi atualizado

en: included
pt: incluído

en: not included
pt: não incluído

en: Category
pt: Categoria

en: is set
pt: está definido

en: is not set
pt: não está definido

en: Subscription "%s" is already being updated!
pt: A subscrição "%s" já está a ser actualizada!

en: The subscription "%s" was discontinued. Liferea won't update it anymore!
pt: A fonte "%s" foi descontinuada e não será mais actualizada pelo Liferea!

en: Updating favicon for "%s"
pt: A actualizar o ícone da fonte "%s"

en: There was a problem while reading this subscription. Please check the URL and console output.
pt: Foi encontrado um problema ao ler esta subscrição. Por favor, verifique o URL e a saída da consola.

en: The URL of "%s" has changed permanently and was updated
pt: O URL de "%s" mudou permanentemente e foi actualizado

en: "%s" is discontinued. Liferea won't updated it anymore!
pt: "%s" foi interrompido e não será mais actualizado pelo Liferea!

en: "%s" has not changed since last update
pt: "%s" não foi modificado desde a última actualização

en: Updating "%s"
pt: A Actualizar "%s"

en: Error opening temp file %s to use for filtering!
pt: Erro ao abrir ficheiro temporário %s para usar na filtragem!

en: %s exited with status %d
pt: %s saiu com estado %d

en: Error: Could not open pipe "%s"
pt: Erro: Não foi possível abrir a linha de processamento "%s"

note: FIXME: maybe setting request->returncode would be better
en: Error: Could not open file "%s"
pt: Erro: Não foi possível abrir o ficheiro "%s"

en: Error: There is no file "%s"
pt: Erro: O ficheiro "%s" não existe

en: New Search Folder
pt: Nova Pasta de Procura

en: [There were more errors. Output was truncated!]
pt: [Houveram mais erros. A saída foi truncada!]

en: XML Parser: Could not parse document:
pt: Analisador XML: Não foi possível analisar o documento:

en: Orientation
pt: Orientação

en: The orientation of the tray.
pt: A orientação da bandeja.

en: Attachments
pt: Anexos

note: update list title
en: %d attachment | %d attachments
pt[0]: %d anexo
pt[1]: %d anexos

en: kB
pt: KB

en: Choose File
pt: Escolher Ficheiro

en: <b>File Extension .%s</b>
pt: <b>Extensão de Ficheiro .%s</b>

en:  (%d new) |  (%d new)
pt[0]: (%d novo)
pt[1]: (%d novos)

en: %d unread%s | %d unread%s
pt[0]: %d não lido%s
pt[1]: %d não lidos%s

en: Help Topics
pt: Tópicos de Ajuda

en: Quick Reference
pt: Referência Rápida

en: Liferea is now online
pt: Liferea está ligado

en: Work Offline
pt: Trabalhar Desligado

en: Liferea is now offline
pt: Liferea está desligado

en: Work Online
pt: Trabalhar Ligado

en: _Subscriptions
pt: _Subscrições

en: Update _All
pt: Ac_tualizar Todas

en: Updates all subscriptions.
pt: Actualizar todas as subscrições.

en: Mark All As _Read
pt: Ma_rcar Todos Como Lidos

en: Marks read every item of every subscription.
pt: Marca todos itens de todas as subscrições como lidos.

en: _Import Feed List...
pt: _Importar Lista de Fontes...

en: Imports an OPML feed list.
pt: Importa uma lista OPML de fontes.

en: _Export Feed List...
pt: _Exportar Lista de Fontes..

en: Exports the feed list as OPML.
pt: Exporta a lista de fontes como OPML.

en: _Quit
pt: _Sair

en: _Feed
pt: _Fonte

en: Remove _All Items
pt: Remover _Todos Itens

en: Removes all items of the currently selected feed.
pt: Remove todos os item seleccionados da fonte actual.

en: _Item
pt: _Itens

en: _Next Unread Item
pt: _Avançar Para Item Não Lido

en: Jumps to the next unread item. If necessary selects the next feed with unread items.
pt: Avança para o próximo item não lido. Se for necessário, selecciona a próxima fonte com itens ainda não lidos.

en: _View
pt: _Ver

en: _Increase Text Size
pt: _Aumentar Tamanho do Texto

en: Increases the text size of the item view.
pt: Aumenta o tamanho do texto de exibição do item.

en: _Decrease Text Size
pt: _Diminuir Tamanho do Texto

en: Decreases the text size of the item view.
pt: Diminui o tamanho do texto de exibição do item.

en: _Tools
pt: Ferramentas

en: _Update Monitor
pt: Monitor de Actualização

en: Show a list of all feeds currently in the update queue
pt: Exibe uma lista de todas as fontes na fila de actualização

en: _Script Manager
pt: Gestor de _Scripts

en: Allows to configure and edit LUA hook scripts
pt: Permite configurar e editar ganchos de scripts LUA

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: Edit Preferences.
pt: Editar Preferências.

en: S_earch
pt: _Procurar

en: Search All Feeds...
pt: Procurar em Todas as Fontes...

en: Show the search dialog.
pt: Exibe o diálogo de procura.

en: Search With ...
pt: Procurar Com...

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Contents
pt: _Índice

en: View help for this application.
pt: Veja a ajuda para esta aplicação.

en: _Quick Reference
pt: R_eferência Rápida

en: View a list of all Liferea shortcuts.
pt: Exibir uma lista de atalhos do Liferea.

en: View the FAQ for this application.
pt: Exibir as FAQ desta aplicação.

en: _About
pt: _Sobre

en: Shows an about dialog.
pt: Mostra o diálogo 'sobre'.

en: _Normal View
pt: Visualização _Normal

en: Set view mode to mail client mode.
pt: Define o modo de visualização para o modo de cliente de e-mail.

en: _Wide View
pt: Visualização Alargada

en: Set view mode to use three vertical panes.
pt: Define o modo de visualização para usar três painéis verticais.

en: _Combined View
pt: Visualização _Combinada

en: Set view mode to two pane mode.
pt: Define o modo de visualização para um modo com dois painéis.

en: _Reduced Feed List
pt: Lista de Fontes _Reduzida

en: Hide feeds with no unread items.
pt: Ocultar fontes sem artigos não lidos

en: _New Subscription...
pt: _Nova Subscrição...

en: Adds a subscription to the feed list.
pt: Adiciona uma nova subscrição à lista de fontes.

en: New _Folder...
pt: Nova _Pasta...

en: Adds a folder to the feed list.
pt: Adiciona uma pasta à lista de fontes.

en: New S_earch Folder...
pt: Nova Pasta de Procura...

en: Adds a new search folder to the feed list.
pt: Adicionar uma nova pasta de procura à lista de fontes.

en: New _Source...
pt: Nova Fo_nte...

en: Adds a new feed list source.
pt: Adicionar uma nova fonte de lista de fontes.

en: New _News Bin...
pt: _Novo Recipiente de Notícias...

en: Adds a new news bin.
pt: Adiciona um novo recipiente de notícias.

en: _Mark Items Read
pt: _Marcar Itens Como Lidos

en: Marks all items of the selected feed list node / in the item list as read.
pt: Marca todos os itens do nó da lista de subscrição seleccionada / na lista de itens como lidos.

en: _Update
pt: _Actualizar

en: Updates the selected subscription or all subscriptions of the selected folder.
pt: Actualiza a subscrição seleccionada ou todas subscrições da pasta seleccionada.

en: _Properties
pt: _Propriedades

en: Opens the property dialog for the selected subscription.
pt: Abre o diálogo de propriedades para a subscrição seleccionada.

en: _Remove
pt: _Remover

en: Removes the selected subscription.
pt: Remove as subscrições seleccionadas.

en: Toggle _Read Status
pt: Alte_rnar para Lido ou Não Lido

en: Toggles the read status of the selected item.
pt: Alterna o estado de leitura do item seleccionado.

en: Toggle Item _Flag
pt: Alternar Sinalizador do Item

en: Toggles the flag status of the selected item.
pt: Alterna o sinalizador de estado do item seleccionado.

en: R_emove
pt: R_emover

en: Removes the selected item.
pt: Remove os itens seleccionados.

en: _Launch In Browser
pt: _Abrir No Navegador

en: Launches the item's link in the configured browser.
pt: Abre o link do item no navegador configurado.

en: _Work Offline
pt: T_rabalhar Offline

en: This option allows you to disable subscription updating.
pt: Esta opção permite desactivar a actualização de subscrições.

en: Liferea - Linux Feed Reader
pt: Liferea - Leitor de Fontes do Linux

en: <p>Welcome to <b>Liferea</b>, a desktop news aggregator for online news feeds.</p><p>The left pane contains the list of your subscriptions. To add a subscription select Feeds -&gt; New Subscription. To browse the headlines of a feed select it in the feed list and the headlines will be loaded into the right pane.</p>
pt: <p>Bem-vindo ao <b>Liferea</b>, um agregador de fontes de notícias online para o ambiente de trabalho</p><p>O painel esquerdo contém uma lista das suas subscrições. Para adicionar uma subscrição, seleccione Fontes -&gt; Nova Subscrição. Para navegar pelos títulos de uma fonte,seleccione-a na lista e os títulos serão carregados no painel direito.</p>

en: %d Search Result for "%s" | %d Search Results for "%s"
pt[0]: %d Resultado da Procura por "%s"
pt[1]: %d Resultados da Procura por "%s"

en: %d Search Result | %d Search Results
pt[0]: %d Resultado da Procura
pt[1]: %d Resultados da Procura

en: The item list now contains all items matching the specified search pattern. If you want to save this search result permanently you can click the "Search Folder" button in the search dialog and Liferea will add a search folder to your feed list.
pt: A lista de itens agora contém todos os itens que coincidem com o resultado da Procura. Se quiser guardar este resultado permanentemente, clique no botão "Pasta de Procura" no diálogo da procura e o Liferea irá adicionar uma Pasta de Procura na sua lista de fontes.

en: Count
pt: Contagem

en: Enter the username and password for "%s" (%s):
pt: Digite o nome de utilizador e senha para "%s" (%s):

en: Unknown source
pt: Fonte desconhecida

en: Couldn't find pixmap file: %s
pt: Não foi possível localizar o ficheiro de imagem: %s

en: Deleting entry
pt: A apagar entrada

en: Are you sure that you want to delete "%s" and its contents?
pt: Tem a certeza que deseja apagar "%s" e todo o seu conteúdo?

en: Are you sure that you want to delete "%s"?
pt: Tem a certeza que deseja apagar "%s"?

en: Deletion Confirmation
pt: Confirmar Exclusão

en: You have to select a feed entry
pt: Deve seleccionar uma entrada de fonte

en: Liferea is in offline mode. No update possible.
pt: O Liferea está em modo desligado. Não é possível actualizar.

en: Launch Link In _Tab
pt: Abrir Link Em _Separador

en: _Launch Link In Browser
pt: _Abrir Link No Navegador

en: _Bookmark Link at %s
pt: _Marcar Link em %s

en: _Copy Link Location
pt: _Copiar Localização do Link

en: _Subscribe...
pt: _Subscrever...

en: *** No title ***
pt: *** Sem título ***

en: Date
pt: Data

en: Headline
pt: Títulos

en: No item has been selected
pt: Nenhum item foi selecionado

en: This item has no link specified!
pt: Este item não possui um link especificado!

en: You must select a feed to delete its items!
pt: Seleccione um fonte para apagar os seus itens!

en: <i>(empty)</i>
pt: <i>(vazio)</i>

en: Launch Item In _Tab
pt: Abrir Item Em _Separador

en: _Launch Item In Browser
pt: _Abrir Item No Navegador

en: Copy to News Bin
pt: Copiar para o Recipiente de Notícias

en: Copy Item _URL to Clipboard
pt: Copiar _URL do Item para a Área de Transferência

en: R_emove Item
pt: R_emover Item

en: Open Enclosure...
pt: Abrir Componente...

en: Save As...
pt: Guardar Como...

en: Copy Link Location
pt: Copiar Localização do Link

en: _Update All
pt: Act_ualizar Tudo

en: _Show Liferea
pt: _Apresentar o Liferea

en: _Update Folder
pt: Act_ualizar Pasta

en: _Mark All As Read
pt: _Marcar Todas Como Lidas

en: _New
pt: _Nova

en: New _Subscription...
pt: _Nova Subscrição...

en: New S_ource...
pt: Nova Fo_nte...

en: _Delete
pt: _Apagar

en: _Properties...
pt: _Propriedades...

en: GNOME Default Browser
pt: Navegador por Omissão do GNOME

en: GNOME default
pt: Por Omissão do GNOME

en: Text below icons
pt: Texto abaixo dos ícones

en: Text beside icons
pt: Texto ao lado dos ícones

en: Icons only
pt: Apenas ícones

en: Text only
pt: Apenas texto

en: Update out-dated feeds
pt: Actualizar fontes desactualizadas

en: Force update of all feeds
pt: Forçar actualização de todas as fontes

en: No feed update at all
pt: Nenhuma actualização da fonte

en: minutes
pt: minutos

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Space
pt: Espaço

en: <Ctrl> Space
pt: <Ctrl> Espaço

en: <Alt> Space
pt: <Alt> Espaço

en: Choose download directory
pt: Escolha o directório de transferência

en: Browser default
pt: Navegador por omissão

en: Existing window
pt: Janela existente

en: New window
pt: Nova Janela

en: New tab
pt: Novo separador

en: Type
pt: Tipo

en: Program
pt: Programa

en: startup
pt: inicialização

note: update events
en: feed updated
pt: fonte actualizada

note: feed list editing
en: feed added
pt: fontes adicionada

note: selection hooks
en: item selected
pt: item selecionado

en: feed selected
pt: fonte seleccionada

en: item unselected
pt: item não selecionado

en: feed unselected
pt: fonte não seleccionada

en: shutdown
pt: desligar

en: Sorry, no scripting support available!
pt: Desculpe, mas não há suporte para scripts disponível!

en: Script Name
pt: Nome do Script

en: No script selected!
pt: Nenhum script seleccionado!

en: Create a new search feed.
pt: Criar uma nova de fonte de procura.

en: The provider of this feed suggests an update interval of %d minute. | The provider of this feed suggests an update interval of %d minutes.
pt[0]: O fornecedor desta fonte sugere um intervalo de actualização de %d minuto.
pt[1]: O fornecedor desta fonte sugere um intervalo de actualização de %d minutos.

en: This feed specifies no default update interval.
pt: Esta fonte não possui um intervalo de actualização por omissão.

en: %d new item | %d new items
pt[0]: %d novo item
pt[1]: %d novos itens

en: No new items
pt: Não há novos itens

en: %s
    %d unread item | %s
    %d unread items
pt[0]: %s
    %d item não lido
pt[1]: %s
    %d itens não lidos

en: %s
    No unread items
pt: %s
    Nenhum item não lido

en: Liferea is unable to display this item's content.
pt: Liferea não foi capaz de exibir o conteúdo deste item.

en: <p><a href="%s">View this item's content.</a></p>
pt: <p><a href="%s">Exibir o conteúdo deste item.</a></p>

en: Invalid Atom feed: unknown author
pt: Fonte em formato Atom inválido: autor desconhecido

en: %b %d %H:%M
pt: %d de %b %H:%M

en: Integrate the feed list of your Bloglines account. Liferea will present your Bloglines subscription as a read-only subtree in the feed list.
pt: Integrar a lista de fontes da sua conta do Bloglines. O Liferea apresentará a sua subscrição do Bloglines como uma árvore secundária na lista de fontes.

note: "feedlist.opml" is translatable so that translators can provide a localized default feed list
en: feedlist.opml
pt: feedlist_pt.opml

en: New Subscription
pt: Nova Subscrição

en: Google Reader login failed!
pt: Falha ao efectuar aceder ao Google Reader!

en: Integrate the feed list of your Google Reader account. Liferea will present your Google Reader subscriptions, and will synchronize your feed list and reading lists.
pt: Integrar a lista de fontes da sua conta do Google Reader. O Liferea irá apresentar as suas subscrições do Google Reader, e irá sincronizar a sua lista de fontes e listas de leitura.

en: Planet, BlogRoll, OPML
pt: Planeta, BlogRoll (lista de blogs), OPML

en: Integrate blogrolls or Planets in your feed list. Liferea will automatically add and remove feeds according to the changes of the source OPML document
pt: Integrar blogrolls (lista de blogs) ou Planetas na sua lista de fontesO Liferea irá adicionar ou remover fontes automaticamente de acordo com as actualizações na fonte do documento OPML

en: Choose OPML File
pt: Escolher Ficheiro OPML

en: New OPML Subscription
pt: Nova Subscrição OPML

en: No feed list source types found!
pt: Nenhum tipo de lista de fontes encontrado!

en: Source Type
pt: Tipo de Fonte

en: This feed does not exist anymore!
pt: Esta fonte já não existe!

en: This news entry has no headline
pt: Esta entrada de notícias não possui título

en: Visit
pt: Visita

en: Open feed
pt: Abrir fonte

en: Mark all as read
pt: Ma_rcar todos como lidos

en: %s has %d new / updated headline
     | %s has %d new / updated headlines
pt[0]: %s possui %d novo / título actualizado
pt[1]: %s possui %d novos / títulos actualizados

en: Feed Update
pt: Actualização de Fonte

en: Show details
pt: Mostrar detalhes

en: Liferea Sync %s@%s
pt: Sincronização do Liferea %s@%s

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Note: <i>The username and password will be saved to your Liferea feedlist file without using encryption.</i>
pt: Nota: <i>O nome de utilizador e senha serão guardados no seu ficheiro de subscrições sem encriptação.</i>

en: User_name:
pt: Nome de utilizador:

en: _Password:
pt: _Senha:

en: Add Bloglines Account
pt: Adicionar Conta do Bloglines

en: Please enter your Bloglines account settings.
pt: Por favor insira a configuração de sua conta do Bloglines.

en: _Password
pt: _Senha

en: _Username
pt: Nome de _Utilizador

en: Add Google Reader Account
pt: Adicionar Conta do Google Reader

en: Please enter your Google Reader account settings.
pt: Por favor insira a configuração de sua conta do Google Reader.

en: _Username (Email)
pt: Nome de _Utilizador (E-mail)

en: <b>Downloading Now</b>
pt: <b>A Transferir Agora</b>

en: <b>Feed Source</b>
pt: <b>Fonte</b>

en: <b>Find Items that meet the following criteria</b>
pt: <b>Procurar itens que correspondam ao seguinte critério</b>

en: <b>Hook</b>
pt: <b>Gancho</b>

en: <b>Pending Requests</b>
pt: <b>Pedidos Pendentes</b>

en: <b>Registered Scripts</b>
pt: <b>Scripts Registados</b>

en: <b>Script Code</b>
pt: <b>Código de Script</b>

en: <b>text/plain</b>
pt: <b>texto/plano</b>

en: <i>This option can cause significant delays when loading folders containing many feeds.</i>
pt: <i>Esta opção pode causar atrasos significativos no carregamento de pastas contendo muitas fontes.</i>

en: <span weight="bold">Downloading Enclosures</span>
pt: <span weight="bold">A Transferir Componentes</span>

en: <span weight="bold">External Browser Settings</span>
pt: <span weight="bold">Configurações do Navegador Externo</span>

en: <span weight="bold">Feed Cache Handling</span>
pt: <span weight="bold">Manipulação do Cache da Fonte</span>

en: <span weight="bold">Feed Icons (Favicons)</span>
pt: <span weight="bold">Ícones das Fontes (Favicons)</span>

en: <span weight="bold">Feed Name</span>
pt: <span weight="bold">Nome da Fonte</span>

en: <span weight="bold">Feed Update Settings</span>
pt: <span weight="bold">Configurações de Actualização de Fontes</span>

en: <span weight="bold">Folder Display Settings</span>
pt: <span weight="bold">Configurações de Exibição de Pastas</span>

en: <span weight="bold">HTTP Proxy Server</span>
pt: <span weight="bold">Servidor de Proxy HTTP</span>

en: <span weight="bold">Internal Browser Settings</span>
pt: <span weight="bold">Configurações do Navegador Interno</span>

en: <span weight="bold">Notification Settings</span>
pt: <span weight="bold">Configuração das Notificações</span>

en: <span weight="bold">Opening Enclosures</span>
pt: <span weight="bold">A Abrir Componentes</span>

en: <span weight="bold">Reading Headlines</span>
pt: <span weight="bold">A Ler Títulos</span>

en: <span weight="bold">Synchronized with Nearby Hosts</span>
pt: <span weight="bold">Sincronizado com Máquinas Próximas</span>

en: <span weight="bold">Toolbar Settings</span>
pt: <span weight="bold">Configurações da Barra de Ferramentas</span>

en: <span weight="bold">Update Interval</span>
pt: <span weight="bold">Intervalo de Actualização</span>

en: <span weight="bold">Web Integration</span>
pt: <span weight="bold">Integração Web</span>

en: A_ny Rule Matches
pt: _Qualquer Regra Coincidente

en: About
pt: Sobre

en: Add Script
pt: Adicionar Script

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced Search
pt: Procura Avançada

en: Archive
pt: Arquivo

en: At _startup:
pt: Ao _iniciar:

en: Attention Profile
pt: Perfil de Atenção

en: Auto-_load item link in configured browser when selecting articles.
pt: Carregar automaticamente o _link do item no navegador configurado ao seleccionar artigos.

en: Browser
pt: Navegador

en: Cancel _All
pt: C_ancelar Todos

en: Convert _using:
pt: _Converter _usando:

en: Copyright (c) 2003-2009
    The Liferea Team
pt: Copyright (c) 2003-2009
    A Equipa do Liferea

en: Create News Bin
pt: Criar Recipiente de Notícias

en: Create Search Engine Feed
pt: Criar Subscrição de Motor de Busca

en: Create new script
pt: Criar um novo script

en: Default Feed Refresh _Interval:
pt: _Intervalo Por Omissão de Actualização de Fontes:

en: Default _number of items per feed to save:
pt: _Número por omissão de itens por fonte para guardar:

en: Di_sable cache
pt: De_sabilitar Cache

en: Download
pt: Transferência

en: Downloading Enclosure
pt: A Transferir Componente

en: Downloading an enclosure of type:
pt: A transferir um componente do tipo:

en: Enclosures
pt: Componentes

en: Enter a search string Liferea should find either in a items title or in its content.
pt: Digite o termo que o Liferea deve procurar nos títulos de itens ou nos seus conteúdos.

en: Exec Command
pt: Exec Comando

en: Feed _Name:
pt: _Nome da Fonte:

en: Feeds
pt: Fontes

en: Folders
pt: Pastas

en: GUI
pt: Interface Gráfica

en: General
pt: Geral

en: Headlines
pt: Títulos

en: Ignore _comment feeds for this subscription.
pt: Ignorar fontes de _comentários para esta subscrição.

en: Liferea Homepage
pt: Página Web do Liferea

en: Liferea Preferences
pt: Preferências do Liferea

en: Liferea can use external filter plugins in order to access feeds and directories in non-supported formats.  See the documentation for more information.
pt: O Liferea pode usar plug-ins de filtros externos para aceder a fontes e directórios com formatos não suportados.  Leia a documentação para mais informações.

en: Liferea is a news aggregator for GTK+
pt: O Liferea é um agregador de notícias para GTK+

en: Maximal _Number Of Result Items:
pt: _Número Máximo de Itens por Resultado:

en: New Folder
pt: Nova Pasta

note: Feed update interval hint in preference dialog.
en: Note: <i>Please remember to set a reasonable refresh time. Usually it is a waste of bandwidth to poll feeds more often than each hour.</i>
pt: Nota: <i>Lembre-se de definir um intervalo de actualização razoável. Geralmente é um desperdício de tráfego actualizar fontes com uma frequência maior que uma vez por hora.</i>

en: Note: Liferea will generate a feed subscription which is used to query the search engine results for the specified search string. You can keep this feed permanently and update it like any other subscription.
pt: Nota: O Liferea criará uma subscrição de fonte que poderá ser usada para consultar os resultados dos motores de busca pela frase específica. Poderá manter esta fonte em definitivo e actualizá-la como qualquer outra subscrição.

en: Online/Offline Button
pt: Botão Online/Offline

en: Open links in Liferea's _window.
pt: Abrir links na _janela do Liferea.

en: Proxy Pass_word:
pt: Se_nha do Proxy:

en: Proxy _Host:
pt: _Servidor Proxy:

en: Proxy _Port:
pt: _Porta do Proxy:

en: Proxy _Username:
pt: _Utilizador Proxy:

en: Rename
pt: Renomear

en: Reuse existing script
pt: Reutilizar script existente

en: Script Manager
pt: Gestor de Script

en: Search All Feeds
pt: Procurar em Todas as Fontes

en: Search Folder Properties
pt: Propriedades da Pasta Virtual

en: Search _Link Cosmos with
pt: Procurar _Link Cosmos com

en: Search _Name:
pt: Procurar _Nome:

en: Select File...
pt: Seleccionar Ficheiro...

en: Show _number of new items in the tray icon.
pt: Mostrar _número de novos itens no ícone da bandeja.

en: Show a _popup window with new headlines.
pt: Mostra uma janela de _popup com novos títulos.

en: Show a status _icon in the notification area (system tray).
pt: Mostra um _ícone na área de notificação (bandeja do sistema).

en: Source Type:
pt: Tipo de Fonte:

en: Starts searching for the specified text in all feeds. The search result will appear in the item list.
pt: Procura o texto especificado em todas as fontes. O resultado da procura irá ser exibido na lista de itens.

en: Subscription Properties
pt: Propriedades da Subscrição

en: Sync
pt: Sincronizar

en: T_erminate instead of minimizing to tray icon.
pt: Terminar em vez de minimizar para o ícone da band_eja

en: The cache setting controls if the contents of feeds are saved when Liferea exits. Marked items are always saved to the cache.
pt: As configurações do cache controlam se o conteúdo das fontes é guardado quando o Liferea encerrar. Os itens marcados são sempre guardados em cache.

en: This feed provider suggests an update interval of %d minutes.
pt: Esta fonte sugere um intervalo de actualização de %d minutos.

en: Toolbar _button labels:
pt: Etiquetas dos botões da barra de ferramentas:

en: Update Monitor
pt: Monitor de Actualização

en: Use HTTP _authentication
pt: Usar _autenticação HTTP

en: Use Proxy Au_thentication
pt: Usar Au_tenticação de Proxy

en: Use conversion _filter
pt: Usar _filtro de conversão

en: View Headlines
pt: Ver Títulos

en: What should Liferea do with this enclosure? Please enter the command you want to be executed below. Downloaded enclosures will be supplied as an argument for this command:
pt: O que deve fazer o Liferea com este componente? Por favor, digite abaixo o comando a ser executado. Os componentes transferidos serão usados como um argumento para este comando:

en: _Advanced...
pt: _Avançado...

en: _All Rules Must Match
pt: _Todas as Regras Coincidem

en: _Auto Detect (GNOME or environment)
pt: Detectar _Automaticamente (GNOME ou ambiente)

en: _Automatically download all enclosures of this feed.
pt: Transferência _automática de todos componentes desta fonte.

en: _Browse
pt: _Navegar

en: _Browser:
pt: _Navegador:

en: _Command
pt: _Comando

en: _Default cache settings
pt: Configuração pa_drão da cache

en: _Disable Javascript.
pt: _Desactivar Javascript.

en: _Do this automatically for enclosures like this from now on.
pt: _Fazer isso automaticamente para componentes como este de agora em diante.

en: _Don't update this feed automatically.
pt: _Não actualizar esta fonte de automaticamente.

en: _Don't use proxy for download
pt: Não usar proxy para _transferir

en: _Download using
pt: _Transferir usando

en: _Enable Local LAN Synchronization
pt: _Activar Sincronização de Rede Local

en: _Enforce popup notification for this subscription.
pt: _Forçar notificação popup para esta subscrição.

en: _Feed specific update interval of
pt: _Intervalo de actualização específico de fonte de

en: _Folder name:
pt: N_ome da pasta:

en: _Hide read items.
pt: O_cultar itens já lidos.

en: _Hide toolbar.
pt: _Ocultar barra de ferramentas.

en: _Local File
pt: Ficheiro _Local

en: _Manual Setting:
pt: Configuração _Manual:

en: _Manual:
    (%s for URL)
pt: _Manual:
    (%s para URL)

en: _Mark downloaded items as read.
pt: _Marcar itens transferidos com lidos.

en: _Never do popup notification for this subscription.
pt: _Nunca utilizar notificações popup para esta subscrição.

en: _New Name:
pt: _Novo Nome:

en: _News Bin Name:
pt: _Nome do Recipiente de Notícias:

en: _No Proxy
pt: Sem Proxy

en: _Number of items to save:
pt: _Número de itens a guardar:

en: _Open link in:
pt: _Abrir link em:

en: _Pass URL and do not download enclosure.
pt: _Passar URL e não transferir componente.

en: _Post Bookmarks to
pt: _Publicar Marcadores em

en: _Save downloads in
pt: _Guardar transferências em

en: _Search Folder...
pt: Pasta de _Procura...

en: _Search for:
pt: Pesqui_sar por:

en: _Service Name
pt: Nome _Serviço

en: _Show the items of all child feeds when a folder is selected.
pt: Mostrar os itens de todas as fontes quando uma pasta é _seleccionada.

en: _Skim through articles with:
pt: Avançar pelos artigo_s rapidamente com:

en: _Source:
pt: _Fonte:

en: _Start in tray icon.
pt: _Iniciar no ícone da área de notificação.

en: _Unlimited cache
pt: Cache _Ilimitada

en: _Update all favicons now
pt: At_ualizar todos os favicons agora.

en: _Use global default update interval.
pt: _Usar o intervalo padrão de actualização.

en: combined view
pt: visualização combinada

en: enter any search string you want
pt: digite qualquer termo para procurar

en: normal view
pt: visualização normal

en: wide view
pt: visualização alargada

en: <b>Download / Postprocessing</b>
pt: <b>Transferência / Pós-Processamento</b>

en: Select the source type you want to add...
pt: Seleccione o tipo de fonte que deseja adicionar...

en: Source Selection
pt: Selecção de Fonte

en: Add OPML/Planet
pt: Adicionar OPML/Planeta

en: Please specify a local file or an URL pointing to a valid OPML feed list.
pt: Por favor especifique um arquivo local ou URL apontando para uma lista válida de fonte OPML.

en: _Location
pt: _Localização

en: _Select File
pt: _Seleccionar Ficheiro

en: Advanced...
pt: Avançado...

en: Enter a website location to use feed autodiscovery or in case you know it the exact feed location.
pt: Digite o endereço de website a usar na pesquisa automática ou, caso conheça, o endereço exacto da fonte.
