leafpad 0.8.16 - en to pt translation catalogue (67 entries)

en: /_File
pt: /_Ficheiro

en: /File/_New
pt: /Ficheiro/_Novo

en: /File/_Open...
pt: /Ficheiro/_Abrir...

en: /File/_Save
pt: /Ficheiro/_Gravar

en: /File/Save _As...
pt: /Ficheiro/Gravar _como...

en: /File/Print Pre_view
pt: /Ficheiro/Ante_ver impressão

en: /File/_Print...
pt: /Ficheiro/Im_primir...

en: /File/_Quit
pt: /Ficheiro/_Sair

en: /_Edit
pt: /_Editar

en: /Edit/_Undo
pt: /Editar/_Desfazer

en: /Edit/_Redo
pt: /Editar/_Refazer

en: /Edit/Cu_t
pt: /Editar/Cor_tar

en: /Edit/_Copy
pt: /Editar/_Copiar

en: /Edit/_Paste
pt: /Editar/Co_lar

en: /Edit/_Delete
pt: /Editar/_Eliminar

en: /Edit/Select _All
pt: /Editar/Seleccion_ar tudo

en: /_Search
pt: /_Procurar

en: /Search/_Find...
pt: /Procurar/_Localizar...

en: /Search/Find _Next
pt: /Procurar/Localizar segui_nte

en: /Search/Find _Previous
pt: /Procurar/Localizar _Anterior

en: /Search/_Replace...
pt: /Procurar/Substitui_r...

en: /Search/_Jump To...
pt: /Procurar/_Ir para...

en: /_Options
pt: /_Opções

en: /Options/_Font...
pt: /Opções/_Letra...

en: /Options/_Word Wrap
pt: /Opções/_Quebra de linha

en: /Options/_Line Numbers
pt: /Opções/Números de _linha

en: /Options/_Auto Indent
pt: /Opções/_Auto-indentar

en: /_Help
pt: /A_juda

en: /Help/_About
pt: /Ajuda/_Acerca

en: GTK+ based simple text editor
pt: Editor de texto simples em GTK+

en: Save changes to '%s'?
pt: Gravar alterações em "%s"?

en: Font
pt: Letra

en: Current Locale (%s)
pt: Idioma actual (%s)

en: Other Codeset
pt: Outro conjunto de caracteres

en: Code_set:
pt: Conjunto de caractere_s:

en: '%s' is not supported
pt: "%s" não é suportado

en: Auto-Detect
pt: Auto-detectar

en: Open
pt: Abrir

en: Save As
pt: Gravar como

en: C_haracter Coding:
pt: Codi_ficação de caracteres:

en: '%s' already exists. Overwrite?
pt: "%s" já existe. Sobrescrever?

en: Untitled
pt: Sem título

en: Can't convert codeset to '%s'
pt: Impossível converter para "%s"

en: Can't open file to write
pt: Impossível abrir o ficheiro para escrita

en: Can't write file
pt: Impossível escrever o ficheiro

en: Search string not found
pt: Cadeia não encontrada

en: Replace?
pt: Substituir?

en: %d strings replaced
pt: %d cadeias substituídas

en: Replace
pt: Substituir

en: Find
pt: Localizar

en: Fi_nd what:
pt: Procurar o _quê:

en: Re_place with:
pt: Substituir _por:

en: _Match case
pt: Co_mparar maiúsculas

en: Replace _all at once
pt: Substituir tod_as

en: Jump To
pt: Ir para

en: _Jump
pt: _Ir

en: _Line number:
pt: Nº da _linha:

en: Credits
pt: Créditos

en: Written by
pt: Escrito por

en: Documented by
pt: Documentado por

en: Translated by
pt: Traduzido por

en: C_redits
pt: C_réditos

en: _Credits
pt: _Créditos

en: About %s
pt: Acerca de %s

en: Print
pt: Imprimir

en: Print Preview
pt: Antever impressão

en: Simple text editor
pt: Editor de texto simples
