JPilot - en to nb translation catalogue (164 entries)

en: error
nb: feil

note: JPA current category name previous category name yes! entry text, in Pilot character set
en: OK
nb: Greit

en: Company/Name
nb: Bedrift/Navn

en: Name/Company
nb: Navn/Bedrift

note: Category menu
en: Category:
nb: Kategori

en: 0 records
nb: 0 poster

en: %d of %d records
nb: %d av %d poster

en: Phone
nb: Telefon

note: Create Cancel button Add record modification buttons on right side Create "event" button Cancel button
en: Cancel
nb: Angre

note: Delete Button Create "Delete" button Delete button Delete, Copy, New, etc. buttons
en: Delete
nb: Slette

note: Create "Copy" button Copy button
en: Copy
nb: Kopier

note: Create "New" button New Record button
en: New Record
nb: Ny post

note: Create "Add Record" button Add Record button
en: Add Record
nb: Legg til post

note: Create "apply changes" button Apply Changes button
en: Apply Changes
nb: Lagre endringer

note: Private check box
en: Private
nb: Privat

note: Page 1
en: Name
nb: Navn

note: Page 2
en: Address
nb: Adresse

note: Page 3
en: Other
nb: Andre

note: Page 4 Create a "All" button
en: All
nb: Alle

note: The Quickview page
en: Quick View
nb: Kortversjon

en: Minutes
nb: Minutter

en: Hours
nb: Timer

en: Remind me
nb: Minn meg på

en: Appointment Reminder
nb: Avtale-påminnelse

en: Past Appointment
nb: Forbigåtte avtaler

en: Postponed Appointment
nb: Utsatt avtale

en: Appointment
nb: Avtale

en: Su
nb: Sø

en: Mo
nb: Ma

en: Tu
nb: Ti

en: We
nb: On

en: Sa
nb: Lø

en: Close
nb: Lukk

note: Create a "None" button labels for notebook
en: None
nb: Ingen

en: End On Date
nb: Slutt-dato

en: Sunday
nb: Søndag

en: Monday
nb: Mandag

en: Tuesday
nb: Tirsdag

en: Wednesday
nb: Onsdag

en: Thursday
nb: Torsdag

en: Friday
nb: Fredag

en: Saturday
nb: Lørdag

en: none
nb: ingen

en: day
nb: dag

en: week
nb: uke

en: month
nb: måned

en: year
nb: år

en: You cannot have an appointment that repeats every %d %s(s)
nb: Du kan ikke ha en avtale som repeteres hver %d %s

note: This is a timeless event
en: No Time
nb: Ingen tid

note: The No due date check box
en: No Date
nb: Ingen forfallsdato

note: Make Weekview button
en: Week
nb: Uke

note: Make Monthview button
en: Month
nb: Måned

note: Make Category button
en: Cats
nb: Katter

en: Time
nb: Ingen tid

en: Task
nb: Oppgave

en: Due
nb: Forfall

en: Days
nb: Dager

en: This Event has no particular time
nb: Denne avtalen har ingen tidsangivelse

en: Starts on
nb: Starter den

en: Day
nb: Dag

en: Year
nb: År

note: no repeat page for notebook
en: This event will not repeat
nb: Denne avtalen skal ikke gjentas

en: Frequency is Every
nb: Frekvens er

en: Day(s)
nb: dag(er)

note: checkbutton
en: End on
nb: Slutt-dato

en: Week(s)
nb: uker(r)

en: Repeat on Days:
nb: Gjenta på følgende dager:

en: Month(s)
nb: måned(er)

en: Repeat by:
nb: Gjenta på:

en: Day of week
nb: ukedag

en: Date
nb: dato

en: Year(s)
nb: år

en: To change to a hidden directory type it below and hit TAB
nb: For å bytte til en skjult katalog, angi den under og trykk TAB

en: Done
nb: Ferdig

en: Install
nb: /Arkiv/_Installere

note: i18n hack to have title correctly translated
en: Files to be installed
nb: Filer som skal installeres

en: Add
nb: Legg til

en: Remove
nb: Fjern

en: Print
nb: Skriv ut

en: There is no print support for this conduit.
nb: Det finnes ikke skriverstøtte for dette tillegget

en: About %s
nb: Om %s

en: /File/tear
nb: /_Arkiv/tear

en: /File/_Find
nb: /Arkiv/Skriv ut

en: /File/sep1
nb: /Arkiv/sep1

en: /File/_Install
nb: /Arkiv/_Installer

en: /File/Preferences
nb: /Arkiv/Innstillinger

en: /File/_Print
nb: /Arkiv/Skriv ut

en: /File/_Quit
nb: /Arkiv/Avslutt

en: /_View
nb: /_Vis

en: /View/Datebook
nb: /Vis/Kalender

en: /View/Addresses
nb: /Vis/Adresser

en: /View/Todos
nb: /Vis/Huskeliste

en: /View/Memos
nb: /Vis/Notater

en: /_Help
nb: /_Hjelp

en: /Help/PayBack program
nb: /Hjelp/PayBack program

en: /_Help/%s
nb: /_Hjelp/%s

en: Clear
nb: Fjern

en: Sync your palm to the desktop
    and then do a backup
nb: Synkroniser Palm'en med PC'en
    Ta deretter sikkerhetskopi

en: Datebook/Go to Today
nb: Kalender/Gå til i dag

en: Address Book
nb: Adressebok

en: ToDo List
nb: Huskeliste

en: Memo Pad
nb: Notater

note: Character Set
en: Character Set
nb: Tegnsett

en: Monthly View
nb: Månedlig visning

en: Palm Password
nb: Palm-passord

en: Enter PalmOS Password
nb: Angi Palm-passord

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Locale
nb: Språk

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Alarms
nb: Alarm

en: Conduits
nb: Tillegg

note: Shortdate
en: Short date format
nb: Kort datoangivelse

note: Longdate
en: Long date format
nb: Lang datoangivelse

note: Time
en: Time format
nb: Tidsangivelse

en: The first day of the week is
nb: Første dag i uken er

note: GTK colors file
en: My GTK colors file is
nb: Min GTK-fargefil er

note: Port
en: Serial Port (/dev/ttyS0, /dev/pilot)
nb: Seriellport (/dev/ttyS0, /dev/pilot)

note: Number of backups
en: Number of backups to be archived
nb: Antall kopier som skal arkiveres

note: Show deleted files check box
en: Show deleted records (default NO)
nb: Vise slettede poster? (standard: nei)

note: Show modified files check box
en: Show modified deleted records (default NO)
nb: Vise endrede slettede poster? (standard: nei)

note: ******************************************************************** Datebook preference tab Show highlight days check box
en: Highlight calendar days with appointments
nb: Markere dager med avtaler

note: ******************************************************************** ToDo preference tab The hide completed check box
en: Hide Completed ToDos
nb: Gjem ferdige oppgaver?

note: ******************************************************************** Alarms preference tab Show open alarm windows check box
en: Open alarm windows for appointment reminders
nb: Åpne alarmvinduer ved avtale-påminnelser

note: Show open alarm windows check box
en: Execute this command
nb: Utfør denne kommandoen

note: Shell warning
en: WARNING: executing arbitrary shell commands can be dangerous!!!
nb: ADVARSEL: å utføre tilfeldige skall-kommandoer kan gi uforutsette resultater!

en: Alarm Command
nb: Alarm-kommando

en: %t is replaced with the alarm time
nb: %t erstattes med alarm-tidspunktet

en: %d is replaced with the alarm date
nb: %d erstattes med alarm-datoen

en: %D is replaced with the alarm description
nb: %D erstattes med alarm-beskrivelsen

en: %N is replaced with the alarm note
nb: %N erstattes med alarm-meldingen

note: ******************************************************************** Conduits preference tab Show sync datebook check box
en: Sync datebook
nb: Synkroniser dagbok

note: Show sync address check box
en: Sync address
nb: Synkroniseradresser

note: Show sync todo check box
en: Sync todo
nb: Synkroniser oppgaver

note: Show sync memo check box
en: Sync memo
nb: Synkroniser notater

en: Print Options
nb: Skriverinnstilinger

en: One record
nb: En post

en: All records in this category
nb: Alle poster i denne kategorien

en: Print all records
nb: Skriv ut alle poster

en: One record per page
nb: En post per side

en:  Blank lines between each record
nb:  blanke linjer mellom hver post

note: Print Command
en: Print Command (e.g. lpr, or cat > file.ps)
nb: Utskriftskomando (f.eks. lpr, eller cat > fil.ps)

en: No records found
nb: Ingen poster funnet

en: Search
nb: Søk

en: Search for:
nb: Søk etter:

en: Case Sensitive
nb: Skill store/små bokstaver

en: Check your serial port and settings
nb: Kontroller serieporten og innstillingene

en:  Press the HotSync button now
nb: Trykk på HotSync-knappen nå

en: Doing a fast sync.
nb: Utfører hurtigsynkronisering

en: Doing a slow sync.
nb: Utfører en treg synkronisering

en: Thank you for using J-Pilot.
nb: Takk for at du bruker J-Pilot.

en: OK
nb: Greit

en: Install %s failed
nb: Innstallering av %s mislyktes

note: the space after the %s is a hack, the last char gets cut off
en: Installed %s
nb: %s innstallert

en: Due Date
nb: Ingen forfallsdato

en: No date
nb: Ingen forfallsdato

note: The completed check box
en: Completed
nb: Utført

en: Priority:
nb: Prioritet:

en: Date Due:
nb: Forfallsdato:

note: Note textbox
en: Note
nb: Notat

en: Today is %A, %x %X
nb: I dag er %A %x %X

en: Today is %%A, %s %s
nb: I dag er det %%A %s %s

en: Today
nb: dag

en: PC ID is 0.
nb: PC ID er 0.

en: Weekly View
nb: Ukentlig visning
