jpilot 0.99.9-pre1 - en to fr translation catalogue (608 entries)

en: Out of memory
fr: Plus de mémoire

en: error
fr: erreur

en: Error reading file: %s
fr: Erreur en lecture: %s

en: This record is deleted.
    Undelete it or copy it to make changes.
fr: Cet enregistrement est effacé.
    Restaurez le ou copier le avant de pouvoir le modifier.

en: %s%s: %s
fr: %s%s : %s

en: Unable to open file: %s
fr: Impossible d'ouvrir: %s

en: File doesn't appear to be address.dat format
fr: Le fichier n'est pas du type carnet d'adresses

en: Unfiled
fr: Non renseigné

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: %s is a directory
fr: %s est un répertoire

en: Error Opening File
fr: Erreur d'ouverture du fichier

en: Do you want to overwrite file %s?
fr: Voulez vous écraser le fichier %s?

en: Overwrite File?
fr: Écraser le fichier?

en: Error opening file: %s
fr: Erreur d'ouverture du fichier: %s

en: Can't export address %d
fr: Ne peut pas exporter l'adresse %d

en: Field
fr: Champ

en: Unknown export type
fr: Type d'export inconnu

en: Company/Name
fr: Société/Nom

en: Name/Company
fr: Nom/Société

en: You can't modify a record that is deleted
fr: Vous ne pouvez pas modifier un enregistrement effacé

note: Illegal category
en: Category is not legal
fr: Catégorie illégale

en: email command empty
fr: Commande d'envoi de mél vide

en: executing command = [%s]
fr: Exécution de la commande = [%s]

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: External program not found, or other error
fr: Programme externe non trouvé, ou autre erreur

en: J-Pilot can not find an external program "convert"
    or an error occurred while executing convert.
    You may need to install package ImageMagick
fr: J-Pilot ne peut pas trouver le programme externe "convert"
    ou une erreur s'est produite pendant l'excution de convert.You devez peut-être installer le paquet ImageMagick

en: Command executed was "%s"
fr: La commande exécutée était "%s"

en: return code was %d
fr: le code de retour était %d

en: Add Photo
fr: Ajouter une photo

note: NEW CODE Fill out the "All" text buffer Category menu
en: Category:
fr: Catégorie :

en: Mail
fr: Mél

note: Dial Phone Button
en: Dial
fr: Appel

en: -Unnamed-
fr: -Sans-nom-

en: 0 records
fr: 0 enregistrements

en: %d of %d records
fr: %d de %d enregistrements

en: Name
fr: Nom

en: Address
fr: Adresse

en: Other
fr: Autre

en: Reverting to Address database
fr: Utilise la base Address

note: Edit category button
en: Edit Categories
fr: Edition Catégories

en: Phone
fr: Téléphone

en: Quick Find:
fr: Recherche rapide :

note: Create Cancel button Add record modification buttons on right side Create "event" button Cancel button
en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel the modifications
fr: Annuler les modifications

note: Delete Button Create "Delete" button Delete button Delete, Copy, New, etc. buttons
en: Delete
fr: Effacer

en: Delete the selected record
fr: Efface l'enregistrement sélectionné

note: Undelete Button Create "Undelete" button Undelete button
en: Undelete
fr: Restaurer

en: Undelete the selected record
fr: Récupérer l'enregistrement sélectionné

note: Create "Copy" button Copy button
en: Copy
fr: Copier

en: Copy the selected record
fr: Copier l'enregistrement sélectionné

note: Create "New" button New Record button
en: New Record
fr: Nouveau

en: Add a new record
fr: Ajouter un nouvel enregistrement

note: Create "Add Record" button Add Record button
en: Add Record
fr: Ajouter

en: Add the new record
fr: Ajouter le nouvel enregistrement

note: Create "apply changes" button Apply Changes button
en: Apply Changes
fr: Appliquer

en: Commit the modifications
fr: Appliquer les modifications

note: Private check box
en: Private
fr: Privé

en: Change Photo
fr: Changer la photo

en: Remove Photo
fr: Supprimer la photo

en: Show In List
fr: Montrer dans la liste

en: Reminder
fr: Me le rappeler

en: Days
fr: Jours

note: All page Create a "All" button
en: All
fr: Tous

en: Hours
fr: Heures

en: Remind me
fr: Me le rappeler

en: Unable to open %s%s file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s%s

en: Appointment Reminder
fr: Rappel de rendez-vous

en: Past Appointment
fr: Rendez-vous passé

en: Postponed Appointment
fr: rendez-vous reporté

en: Appointment
fr: Rendez-vous

en: J-Pilot Alarm
fr: Alarme de J-Pilot

en: infinite loop, breaking
fr: boucle infinie, annulation

en: Unable to open %s.alarms file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s.alarms

en: rename failed
fr: echec de renommage

en: PC file corrupt?
fr: Fichier PC corrompu?

en: fseek failed - fatal error
fr: fseek échoué - erreur fatale

en: Move
fr: Déplacer

en: The maximum number of categories (16) are already used
fr: Le nombre maximum de catégories (16) est atteint

en: Enter New Category
fr: Saisir la nouvelle Catégorie

en: Edit Categories Error
fr: Erreur d'édition de catégories

en: You must select a category to rename
fr: Vous devez sélectionner une catégorie à renommer

en: You can't edit category %s.
fr: Impossible de modifier la catégorie %s.

en: Enter New Category Name
fr: Saisir le nom de la nouvelle catégorie

en: You must select a category to delete
fr: Vous devez sélectionnet la catégorie à supprimer

en: You can't delete category %s.
fr: La catégorie %s ne peut pas être supprimée.

en: There are %d records in %s.
    Do you want to move them to %s, or delete them?
fr: Il y a %d enregistrements dans %s.
    Voulez vous les déplacer vers %s, ou les supprimer?

en: invalid state file %s line %d
fr: état invalide fichier %s ligne %d

en: The category %s can't be used more than once
fr: La catégorie %s ne peut pas être utilisée plusieures fois

note: correctly translate title
en: category name
fr: Catégorie

en: New
fr: Nouveau

en: Rename
fr: Renommer

en: unknown type =
fr: type inconnu =

en: fields per row count != %d, unknown format
fr: champs par colonne != %d, format inconnu

en: field count != %d, unknown format
fr: nombre de champs != %d, format inconnu

en: Unknown format, file has wrong schema
fr: Format inconnu, le fichier utilise un mauvais schéma

en: File schema is:
fr: Le schéma du fichier est :

en: It should be:
fr: Il devrait être :

en: %s:%d Record %d, field %d: Invalid type.  Expected %d, found %d
fr: %s:%d Enregistrement %d, champ %d: Type invalide.  Attendu %d, trouvé %d

en: read of file terminated
fr: lecture du fichier terminé

en: Unknown repeatType (%d) found in DatebookDB
fr: repeatType (%d) inconnu trouvé dans DatebookDB

en: Su
fr: Di

en: Mo
fr: Lu

en: Tu
fr: Ma

en: We
fr: Me

en: Th
fr: Je

en: Fr
fr: Ve

en: Appointment description text > %d, truncating to %d
fr: Description trop longue > %d , coupée à %d

en: Error
fr: Erreur

en: File doesn't appear to be datebook.dat format
fr: Le fichier n'est pas du type datebook.dat

en: Unknown export type
fr: Type d'export inconnu

en: Export
fr: Exporter

note: Label for instructions
en: Export All Datebook Records
fr: Exporter tous les enregistrements agenda

en: Save as
fr: Sauver sous

en: Browse
fr: Parcourir

en: Datebook Categories
fr: Catégories agenda

en: Close
fr: Fermer

note: Create a "None" button labels for notebook
en: None
fr: Aucun

en: Begin On Date
fr: Date de début

en: End On Date
fr: Date de fin

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: 4th
fr: 4ème

en: Last
fr: Dernier

en: This appointment can either
    repeat on the 4th %s
    of the month, or on the last
    %s of the month.
    Which do you want?
fr: Ce rendez-vous peut être
    répété le 4ème %s
    du mois, ou le dernier
    %s du mois.
    Que voulez-vous ?

en: Question?
fr: Question ?

note: ---------------------------
en: This is a repeating event.
    Do you want to apply these
    changes to just the CURRENT
    event, or ALL of the
    occurrences of this event?
fr: C'est un évènement répété.
    Voulez vous modifier uniquement
    l'événement COURANT ou TOUTES
    les apparitions de cet
    évènement?

en: Current
fr: Courant

en: none
fr: aucun

en: day
fr: jour

en: week
fr: semaine

en: month
fr: mois

en: year
fr: année

en: You cannot have an appointment that repeats every %d %s(s)
fr: Vous ne pouvez pas avoir un rendez-vous répété tous les %d %s(s)

en: You can not have a weekly repeating appointment that doesn't repeat on any day of the week.
fr: Vous ne pouvez pas avoir une rendez-vous hebdomadaire qui ne se répète aucun jour de la semaine

note: This is a timeless event
en: No Time
fr: Pas d'heure

en: Invalid Appointment
fr: Rendez-vous non valable

en: The End Date of this appointment
    is before the start date.
fr: La date de fin de ce rendez-vous
    est antérieure à celle de début.

note: The No due date check box
en: No Date
fr: Pas de date

en: Error in DateBookDB advanceUnits = %d
fr: Erreur dans DateBookDB advanceUnits = %d

en: Unknown repeatType found in DatebookDB
fr: repeatType inconnu trouvé dans DatebookDB

en:  (TODAY)
fr:  (AUJOURD'HUI)

note: Make Weekview button
en: Week
fr: Semaine

en: W
fr: S

en: View appointments by week
fr: Voir les rendez-vous par semaine

note: Make Monthview button
en: Month
fr: Mois

en: View appointments by month
fr: Voir les rendez-vous par mois

en: Time
fr: Heure

note: * Hide ToDo button
en: Show ToDos
fr: Montrer les tâches à faire

en: Task
fr: Tâche

en: Due
fr: Prévu(e)

en: Alarm
fr: Alarme

en: This Event has no particular time
fr: Cet évènement n'a pas d'heure définie

en: Starts on
fr: Commence le

en: Start Time
fr: Heure de début

en: End Time
fr: Heure de fin

en: DateBk Tags
fr: Étiquettes DateBk

en: Day
fr: Jour

en: Year
fr: Année

note: no repeat page for notebook
en: This event will not repeat
fr: Cet évènement de se répètera pas

en: Frequency is Every
fr: La fréquence est chaque

en: Day(s)
fr: jour(s)

note: checkbutton
en: End on
fr: Fin le

en: Week(s)
fr: semaine(s)

en: Repeat on Days:
fr: Répété les jours :

en: Month(s)
fr: mois

en: Repeat by:
fr: Répété tous les :

en: Day of week
fr: Jour de la semaine

en: Year(s)
fr: année(s)

en: Phone Dialer
fr: Composition des numéros

en: Prefix 1
fr: Préfixe 1

en: Prefix 2
fr: Préfixe 2

en: Prefix 3
fr: préfixe 3

en: Phone number:
fr: Numéro de téléphone :

en: Dial Command
fr: commande de numérotation

en: Dismiss
fr: Annuler

en: File Browser
fr: Parcourir les fichiers

note: Label for instructions
en: Select records to be exported
fr: Sélectionnez les enregistrements à exporter

en: Use Ctrl and Shift Keys
fr: Utilisez les touches Ctrl et Shift

note: Import button
en: Import
fr: Importer

en: To change to a hidden directory type it below and hit TAB
fr: Pour aller dans un répertoire caché tapez son nom et pressez <TAB>

en: Done
fr: Valider

en: Import File Type
fr: Importer Fichier

en: Record was marked as private
fr: L'enregistrement était privé

en: Record was not marked as private
fr: L'enregistrement n'était pas privé

en: Category before import was: [%s]
fr: La catégorie avant l'import était : [%s]

en: Record will be put in category [%s]
fr: Les enregistrements seront rangés dans la catégorie [%s]

note: Import All button
en: Import All
fr: Importer tout

note: Skip button
en: Skip
fr: Sauter

en: Install
fr: Installer

note: i18n hack to have title correctly translated
en: Files to be installed
fr: Fichiers à installer

en: Add
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Supprimer

en: Install User
fr: Installer un utilisateur

en: A PalmOS(c) device needs a user name and a user ID in order to sync properly.
fr: Un PDA PalmOS(c) a besoin d'un ID d'utilisateur pour fonctionner correctement.

en: If you want to sync more than 1 PalmOS(c) device each one should have a different ID and preferably a different user name.
fr: Si vous voulez synchroniser plus d'un PDA, chaque PDA doit avoir un ID différent et, de préférence, un nom d'utilisateur différent.

en: Most people choose their name or nickname for the user name.
fr: La plupart des utilisateurs utilisent leur nom ou surnom comme nom d'utilisateur.

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: The ID should be a random number.
fr: L'ID devrait être un nombre aléatoire.

en: User ID
fr: ID utilisateur

en:  +D +A +T +M format like date +format.
fr:  +D +A +T +M format comme date +format.

en:  -v displays version and exits.
fr:  -v affiche la version et sort.

en:  -h displays help and exits.
fr:  -h affiche l'aide et sort.

en:  -f displays help for format codes.
fr:  -h affiche l'aide des codes de formatage.

en:  -D dump DateBook.
fr:  -D dump agenda.

en:  -i dump DateBook in iCalendar format.
fr:  -i affiche l'agenda au format iCalendar.

en:  -N dump appts for today in DateBook.
fr:  -N affiche les rendez-vous d'aujourd'hui.

en:  -NYYYY/MM/DD dump appts on YYYY/MM/DD in DateBook.
fr:  -NYYYY/MM/DD affiche les rendez-vous du YYYY/MM/DD.

en:  -A dump Address book.
fr:  -A dump le carnet d'adresse.

en:  -T dump ToDo list as CSV.
fr:  -T affiche les tâches au format CSV.

en:  -M dump Memos.
fr:  -M dump mémos.

en:  J-Pilot preferences are read to get port, rate, number of backups, etc.
fr:  Les préférences J-Pilot sont lus pour connaître le port, la vitesse, le nombre de sauvegardes, etc.

en:  -h = help
fr:  -h = aide

en:  -d = run in debug mode
fr:  -d = mode débug

en:  -P = do not load plugins.
fr:  -P = ne pas charger les plugins

en:  -b = Do a sync and then a backup, otherwise just do a sync.
fr:  -b = synchroniser et faire une sauveragde, sinon juste synchroniser.

en:  -l = loop, otherwise sync once and exit.
fr:  -l = boucle, sinon synchronise une fois et sort.

en:  -p {port} = Use this port to sync with instead of getting preferences.
fr:  -p {port} = utilise ce port pour synchroniser plutôt que celui des préférences

note: The log window hasn't been created yet
en: Invalid geometry specification: "%s"
fr: Spécification de géométrie invalide : "%s"

en: Print
fr: Imprimer

en: There is no print support for this conduit.
fr: Pas de support d'impression pour ce conduit

en: There is no import support for this conduit.
fr: Pas d'import pour ce conduit

en: There is no export support for this conduit.
fr: Pas d'export pour ce conduit

note: -------------------------------------------
en: This palm doesn't have the same user name
    or user ID as the one that was synced the
    last time.  Syncing could have unwanted effects.
    Read the user manual if you are uncertain.
fr: Ce palm n'a pas le même nom d'utilisateur
    ou de user ID que celui de la dernière synchronisation.
    Synchroniser peut avoir des effets non désirés.
    Lisez le manuel utilisateur en cas de doute.

note: -------------------------------------------
en: This palm has a NULL user id.
    Every palm must have a unique user id in order to sync properly.
    If it has been hard reset, use restore from the menu to restore it,
    or use pilot-xfer.
    To add a user name and ID use the install-user command line tool,
    or use install-user from the menu
    Read the user manual if you are uncertain.
fr: Ce palm a un user id NULL.
    Chaque palm doit avoir un user id unique pour un synchronisation correcte.
    Si il a été remis à zéro, utilisez le menu restauration manuelle
    ou utilisez  pilot-xfer.
    Pour ajouter un nom d'utilisateur et ID utilisez la commande install-user
    ou utilisez 'Installer un utilisateur' depuis le menu
    Lisez le manuel utilisateur en cas de doute.

en: Cancel Sync
fr: Annuler Sync

en: Sync Anyway
fr: Sync quand même

en: Sync Problem
fr: Problème de synchronisation

en: Unknown command from sync process
fr: Commande inconnue du processus de synchronisation

en: About %s
fr: À propos de %s

en: /_File
fr: /_Fichier

en: /File/tear
fr: /Fichier/tear

en: /File/_Find
fr: /Fichier/Rechercher

en: /File/sep1
fr: /Fichier/sep1

en: /File/_Install
fr: /Fichier/_Installer

en: /File/Import
fr: /Fichier/Importer

en: /File/Export
fr: /Fichier/Exporter

en: /File/Preferences
fr: /Fichier/Préférences

en: /File/_Print
fr: /Fichier/Im_primer

en: /File/Install User
fr: /Fichier/Installer un utilisateur

en: /File/Restore Handheld
fr: /Fichier/Restauration manuelle

en: /File/_Quit
fr: /Fichier/_Quitter

en: /_View
fr: /Affichage

en: /View/Hide Private Records
fr: /Affichage/Cacher les enregistrements privés

en: /View/Show Private Records
fr: /Affichage/Montrer les enregistrements privés

en: /View/Mask Private Records
fr: /Affichage/Masquer les enregistrements privés

en: /View/sep1
fr: /Affichage/sep1

en: /View/Datebook
fr: /Affichage/Agenda

en: /View/Addresses
fr: /Affichage/Carnet d'adresses

en: /View/Todos
fr: /Affichage/Tâches

en: /View/Memos
fr: /Affichage/Bloc-notes

en: /_Plugins
fr: /_Greffons

en: /_Help
fr: /_Aide

en: /Help/PayBack program
fr: /Aide/PayBack program

en: /Help/About J-Pilot
fr: /Aide/À propos de J-Pilot

en: /_Plugins/%s
fr: /_Greffons/%s

en: /_Help/%s
fr: /_Aide/%s

en: Font Selection Dialog
fr: Boîte de choix de police

en: Not loading plugins.
fr: Non chargement des plugins.

en: Ignoring all alarms.
fr: Ignore toutes les alarmes.

en: Ignoring past alarms.
fr: Ignore les alarmes échues.

en: Unable to open pipe
fr: Impossible d'ouvrir le pipe

en:  User:
fr:  Utilisateur :

en: Clear
fr: Effacer

en: Show private records   Ctrl-Z
fr: Montrer les enregistrements privés   Ctrl-Z

en: Show private records
fr: Montrer les enregistrements privés

en: Hide private records   Ctrl-Z
fr: Cacher les enregistrements privés   Ctrl-Z

en: Hide private records
fr: Cacher les enregistrements privés

en: Mask private records   Ctrl-Z
fr: Masquer les enregistrements privés   Ctrl-Z

en: Mask private records
fr: Masquer les enregistrements privés

en: Sync your palm to the desktop   Ctrl-Y
fr: Synchronise le Palm avec l'ordinateur   Ctrl-Y

note: Create "Font" button
en: Font
fr: Police

en: Sync your palm to the desktop
    and then do a backup
fr: Synchronise le palm au bureau
    et fait une sauvegarde

en: Datebook/Go to Today
fr: Agenda/Aller à Aujourd'hui

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: ToDo List
fr: Liste de tâches

en: Memo Pad
fr: Bloc notes

en: Do it now
fr: Le faire maintenant

en: Remind me later
fr: Me le rappeler plus tard

en: Don't tell me again!
fr: Ne plus me le rapeller !

en: J-Pilot is using the GTK2 graphical toolkit. This version of the toolkit uses UTF-8 to encode characters.
    You should select a UTF-8 charset so you can see the non-ASCII characters (accents for example).
fr: J-Pilot utilise la boîte à outils graphique GTK2. Cette version de la boîte à outils utilise UTF-8 pour encoder les caractères.
    Vous devriez selectionner un encodage UTF-8 pour pouvoir voir les caractères non-ASCII (comme les accents par exemple).

en: Go to the menu "
fr: Allez dans le menu "

en: " and change the "
fr: " et changez le "

note: Character Set
en: Character Set
fr: Jeu de caractères

en: Select a UTF-8 encoding
fr: Selectionnez un encodage UTF-8

en: Unknown PC header version = %d
fr: Version PC header inconnue =%d

en: %s:%d Error opening file: %s
fr: %s:%d Erreur à l'ouverture du fichier %s

en: %s:%d Error reading file: %s
fr: %s:%d Erreur en lisant le fichier %s

en: This record is already deleted.
    It is scheduled to be deleted from the Palm on the next sync.
fr: Cet enregistrement est déjà efface.
    Il sera effacé du Palm lors de la prochaine synchronisation.

en: Unable to open PC records file
fr: Impossible d'ouvrir le fichiers des enregistrements

en: Couldn't find record to delete
fr: Impossible de trouver l'enregistrement à effacer

en: Unknown header version %d
fr: version d'entête inconnue %d

en: Couldn't open PC records file
fr: Ne peut pas ouvrir le fichier des enregistrements

en: Error opening file: %s
fr: Erreur d'ouverture du fichier : %s

en: Error reading PC file 1
fr: Erreur en lecture fichier PC 1

en: Error reading PC file 2
fr: Erreur en lecture fichier PC 2

en: Error reading %s 5
fr: Erreur en lecture %s 5

en: Unable to open log file, giving up.
fr: Impossible d'ouvrir le journal de bord, abandon.

en: Unable to open log file
fr: Impossible d'ouvrir le journal de bord

en: Memo text > 65535, truncating
fr: Texte du mémo > 65535, troncation

en: Imported Memo %s
fr: Mémo importé %s

en: File doesn't appear to be memopad.dat format
fr: Le fichier n'est pas au format bloc-notes

en: Can't export memo %d
fr: Imposible d'exporter le mémo %d

en: Monthly View
fr: Vue mensuelle

en: Palm Password
fr: Mot de passe Palm

en: Incorrect, Reenter PalmOS Password
fr: Erreur, Re-entrez le mot de passe PalmOS

en: Enter PalmOS Password
fr: Entrez le mot de passe PalmOS

en: infinite loop
fr: boucle infinie

en: While reading %s%s line 1:[%s]
fr: En lisant %s%s ligne 1:[%s]

en: Wrong Version
fr: Mauvaise version

en: Check preferences->conduits
fr: Verifiez préférences->conduits

en: Open failed on plugin [%s]
     error [%s]
fr: Échec d'ouverture du greffon [%s]
     erreur [%s]

en:  plugin is invalid: [%s]
fr:  greffon invalide : [%s]

en: Plugin:[%s]
fr: Greffon:[%s]

en: This plugin is version (%d.%d).
fr: Ce greffon est version (%d.%d).

en: It is too old to work with this version of J-Pilot.
fr: Il est trop ancien pour fonctionner avec cette version de J-Pilot.

en: Preferences
fr: Préférences

en: Settings
fr: Réglages

en: Datebook
fr: Agenda

en: ToDo
fr: Liste de tâches

en: Memo
fr: Bloc-notes

en: Alarms
fr: Alarmes

note: Shortdate
en: Short date format
fr: Date format court

note: Longdate
en: Long date format
fr: Date format long

note: Time
en: Time format
fr: Format de l'heure

en: The first day of the week is
fr: Le premier jour de la semaine est

note: GTK colors file
en: My GTK colors file is
fr: Mon fichier couleurs GTK est

note: Port
en: Serial Port (/dev/ttyS0, /dev/pilot)
fr: port série (/dev/ttyS0, /dev/pilot)

note: Rate
en: Serial Rate
fr: Vitesse série

note: Number of backups
en: Number of backups to be archived
fr: Nombre de sauvegardes à archiver

note: Show deleted files check box
en: Show deleted records (default NO)
fr: Montrer les enregistrements effacés (NON par défaut)

note: Show modified files check box
en: Show modified deleted records (default NO)
fr: Montrer les enregistrements modifiés (NON par défaut)

en: Ask confirmation for file installation (J-Pilot -> PDA) (default YES)
fr: Demande confirmation pour l'installation de fichier (J-Pilot -> PDA) (OUI par défaut)

note: Show tooltips check box
en: Show popup tooltips (default YES)
fr: Montre les bulles d'aide (défaut OUI)

en: Use Datebook database (Palm OS <= 3.5)
fr: Utiliser la base de donnée Datebook (Palm OS <= 3.5)

en: Use Calendar database (Palm OS >= 4.0)
fr: Utiliser la base de donnée Calendar (Palm OS >= 4.0)

note: Show highlight days check box
en: Highlight calendar days with appointments
fr: Surligner les jours avec rendez-vous

note: Show use DateBk check box
en: Use DateBk note tags
fr: Utilise DateBk note tags

en: DateBk support disabled in this build
fr: Le support pour DateBk est désactivé pour cet exécutable

note: Highlight today on month and week view
en: Annotate today in day, week, and month views
fr: Signaler aujourd'hui dans les vues jour, semaine et mois

en: Append years on anniversaries in day, week, and month views
fr: Ajoute le nombre d'années pour les anniversaires dans les vues jour, semaine et mois

en: Use Address database (Palm OS <= 3.5)
fr: Utiliser la base de donnée Address (Palm OS <= 3.5)

en: Use Contacts database (Palm OS >= 4.0)
fr: Utiliser la base de donnée Contacts (Palm OS >= 4.0)

en: Mail Command
fr: Commande d'envoi de mél

en: %s is replaced by the e-mail address
fr: %s est remplacé par l'adresse mél

note: The hide completed check box
en: Hide Completed ToDos
fr: Masquer les tâches terminées

note: The hide todos not yet due check box
en: Hide ToDos not yet due
fr: Cacher les tâches à date non échue

note: The record todo completion date check box
en: Record Completion Date
fr: Date de fin de l'enregistrement

note: Use Manana check box
en: Use Manana database
fr: Utiliser la base de données Mañana

en: Use default number of days due
fr: Utilise le nombre de jours à 'échéance par défaut

en: Use Memo32 database (pedit32)
fr: Utiliser la base Memo32 (pedit32)

note: ******************************************************************** Alarms preference tab Show open alarm windows check box
en: Open alarm windows for appointment reminders
fr: Ouvrir une fenêtre de rappel pour les rendez vous

note: Show open alarm windows check box
en: Execute this command
fr: Exécuter la commande

note: Shell warning
en: WARNING: executing arbitrary shell commands can be dangerous!!!
fr: ATTENTION : exécuter des commandes shell peut être dangereux !!!

en: Alarm Command
fr: Commande d'alarme

en: %t is replaced with the alarm time
fr: %t est remplacé par l'heure de l'alarme

en: %d is replaced with the alarm date
fr: %d est remplace par la date de l'alarme

en: %D is replaced with the alarm description
fr: %D est remplacé par la description de l'alarme

en: %N is replaced with the alarm note
fr: %N est remplacé par le note associée à l'alarme

en: %D (description substitution) is disabled in this build
fr: %D (description substitution) est désactivé pour cet exécutable

en: %N (note substitution) is disabled in this build
fr: %N (note substitution) est désactivé pour cet exécutable

note: ******************************************************************** Conduits preference tab Show sync datebook check box
en: Sync datebook
fr: Sync agenda

note: Show sync address check box
en: Sync address
fr: Sync carnet d'adresses

note: Show sync todo check box
en: Sync todo
fr: Sync tâches

note: Show sync memo check box
en: Sync memo
fr: Sync bloc-notes

note: Show sync Ma~nana check box
en: Sync Manana
fr: Sync Mañana

note: Show use Japanese Kana extention check box
en: Use J-OS (Not Japanese PalmOS:WorkPad/CLIE)
fr: Utilise J-OS (Sauf PalmOS:WorkPad/CLIE japonais)

note: Make a checkbox for each plugin
en: Sync %s (%s)
fr: Synchronise %s (%s)

en: Print Options
fr: Options d'impression

en: Paper Size
fr: Taille papier

en: Daily Printout
fr: Impression quotidienne

en: Weekly Printout
fr: Impression hebdomadaire

en: Monthly Printout
fr: Impression mensuelle

en: One record
fr: Un enregistement

en: All records in this category
fr: Tous les enregistrements de cette catégorie

en: Print all records
fr: Imprimer tous les enregistrements

en: One record per page
fr: Un enregistrement par page

en:  Blank lines between each record
fr: Lignes blanches entre les enregistrements

note: Print Command
en: Print Command (e.g. lpr, or cat > file.ps)
fr: Commande d'impression (e.g. lpr ou cat > fichier.ps)

en: Restore Handheld
fr: Restaure le PDA

note: Label for instructions
en: To restore your handheld:
fr: Restaurer votre PDA

en: 1. Choose all the applications you wish to restore.  The default is all.
fr: 1. Choisir toutes les applications à restaurer (toutes par défaut).

en: 2. Enter the User Name and User ID.
fr: 2. Entrez le nom d'utilisateur et l'identifiant (user ID).

en: 3. Press the OK button.
fr: 3. Appuyez sur OK.

en: This will overwrite data that is currently on the handheld.
fr: Cette opération écrase les données sur le PDA.

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: datebook
fr: agenda

en: address
fr: Adresse

en: todo
fr: tâches

en: memo
fr: bloc-notes

en: plugin ?
fr: Greffons ?

en: No records found
fr: Aucun enregistrement trouvé

en: Search
fr: Recherche

en: Search for:
fr: Chercher :

en: Case Sensitive
fr: Tiens compte de MAJ/min

en: open lock file failed
fr: Échec à l'ouverture du fichier verrou

en: lock failed
fr: echec du verrouillage

en: sync file is locked by pid %d
fr: fichier de synchro verrouillé par pid %d

en: unlock failed
fr: echec du déverrouillage

en: sync is locked by pid %d
fr: synchro verrouillée par pid %d

en: %s: press the hotsync button on the cradle or "kill %d"
fr: %s : appuyez sur le bouton HotSync ou "kill %d"

en: Exiting with status %s
fr: Fin avec l'état %s

en: Finished
fr: Terminé

en: Finished installing user information.
fr: Fin de l'installation des informations utilisateur.

en: Check your serial port and settings
fr: Vérifier le port série et ses réglages

en:  Syncing on device %s
fr:  Synchronisation sur %s

en:  Press the HotSync button now
fr:  Appuyez sur le bouton HotSync maintenant

en: Last Synced Username-->"%s"
fr: Dernière Sync Username-->"%s"

en: Last Synced UserID-->"%d"
fr: Dernière Sync UserID-->"%d"

en:  This Username-->"%s"
fr:  Ce Username-->"%s"

en:  This User ID-->%d
fr:  Ce User ID-->%d

en: Username is "%s"
fr: Le nom d'utilisateur est "%s"

en: User ID is %d
fr: L'ID utilisateur est %d

en: This PC = %lu
fr: Ce PC = %lu

en: Last Username = [%s]
fr: Dernier Username = [%s]

en: Last UserID = %d
fr: dernier UserID = %d

en: Sync canceled
fr: Sync annulé

en: Finished restoring handheld.
fr: Restauration manuelle terminée.

en: You may need to sync to update J-Pilot.
fr: Vous pouvez avoir besoin de synchroniser pour mettre à jour J-Pilot.

en: Doing a fast sync.
fr: Effectue une synchronisation rapide.

en: Doing a slow sync.
fr: Effectue une synchronisation lente.

en: Thank you for using J-Pilot.
fr: Merci d'utiliser J-Pilot.

en: Finished.
fr: Terminé.

en: Syncing %s
fr: Synchronise %s

en: Wrote an %s record.
fr: Écrit un enregistrement %s.

en: Writing an %s record failed.
fr: L'écriture d'un enregistrement %s a échoué.

en: Deleting an %s record failed.
fr: La suppression d'un enregistrement %s a échoué.

en: Deleted an %s record.
fr: Supprime un enregistrement %s.

en: Sync Conflict: duplicated an %s record.
fr: Conflit de synchronisation : duplication de l'enregistrement %s.

en: Wrote a %s record.
fr: Écrit un enregistrement %s.

en: Writing a %s record failed.
fr: L'écriture d'un enregistrement %s a échoué.

en: Deleting a %s record failed.
fr: La suppression d'un enregistrement %s a échoué.

en: Deleted a %s record.
fr: Supprime un enregistrement %s.

en: Sync Conflict: duplicated a %s record.
fr: Conflit de synchronisation : duplication de l'enregistrement %s.

en: number of records = %d
fr: Nombre d'enregistrements = %d

en: dlp_DeleteRecord failed
    This could be because the record was already deleted on the Palm
fr: dlp_DeleteRecord failed
    l'enregistrement est peut-être déjà supprimé sur le Palm

en: %s (Creator ID '%s') is up to date, fetch skipped.
fr: %s (Creator ID '%s') est à jour, récupération sautée

en: Fetching '%s' (Creator ID '%s')...
fr: Récupère '%s' (Creator ID '%s')...

en: Failed, unable to create file %s
fr: Échoué, ne peut créer le fichier %s

en: Failed, unable to back up database %s
fr: Échoué, ne peut sauvegarder la base de données %s

en: Skipping %s (Creator ID '%s')
fr: Saute  %s (Creator ID '%s')

en: Installing %s
fr: Installe %s

en: 
    Unable to open file: '%s': %s!
fr: 
    Ne peut pas ouvrir '%s' : %s !

en: 
    Unable to sync file: '%s': file corrupted?
fr: 
    Ne peut pas synchroniser '%s' : fichier corrompu ?

en: (Creator ID is '%s')...
fr: (Creator ID est '%s')...

en: 
    Unable to open file: %s
fr: 
    Impossible d'ouvrir le fichier %s

en: Install %s failed
fr: Installation de %s echouée

en: Failed.
fr: Échoué.

note: the space after the %s is a hack, the last char gets cut off
en: Installed %s
fr: Installé %s

en: Unable to open file: %s%s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s%s

en: Unable to read home dir
fr: Impossible d'ouvrir le home dir

en: palm: number of records = %d
fr: palm : nombre d'enregistrements = %d

en: disk: number of records = %d
fr: disque : nombre d'enregistrements = %d

en: %s:%d Error getting app info %s
fr: %s:%d Erreur de lecture app info  %s

en: %s:%d Error unpacking app info %s
fr: %s:%d Erreur décompactage app info %s

en: Error reading appinfo block for %s
fr: Erreur en lecture bloc appinfo pour %s

note: Fix - need a func for this logging
en: Could not add category %s to remote.
fr: Impossible d'ajouter la catégorie %s au distant.

en: Too many categories on remote.
fr: Trop de catégories sur le distant.

en: All records on desktop in %s will be moved to %s.
fr: Tous les enregistrements dans %s seront déplacés vers %s.

en: ToDo description text > %d, truncating to %d
fr: Description de la tâche trop longue > %d, coupée à %d

en: ToDo note text > %d, truncating to %d
fr: Note de la tâche trop longue > %d, coupée à %d

en: %s:%d Error reading category info %s
fr: %s:%d Erreur lecture catatégorie %s

en: Due Date
fr: Date prévue

en: File doesn't appear to be todo.dat format
fr: Le fichier ne semble pas au bon format (todo.dat)

en: Can't export todo %d
fr: Ne peut exporter tâche %d

en: Priority out of range
fr: Priorité hors limite

en: No date
fr: Sans date

note: The completed check box
en: Completed
fr: Terminé

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Date Due:
fr: Date prévue :

en:  -v displays version and compile options and exits.
fr:  -v affiche la version, les options de compilation et sort.

en:  -d displays debug info to stdout.
fr:  -d affiche les information de debug sur stdout.

en:  -p skips loading plugins.
fr:  -p non chargement des plugins.

en:  -a ignores missed alarms since the last time program was run.
fr:  -a ignore les alarmes échues depuis la dernière exécution.

en:  -A ignores all alarms past and future.
fr:  -A ignore toutes les alarmes; passées et futures.

en:  -i makes program iconify itself upon launch.
fr:  -i iconifie jpilot au lancement.

en:  The PILOTPORT, and PILOTRATE env variables are used to specify
fr:  Les variables d'environnement PILOTPORT et PILOTRATE sont utilisées

en:  which port to sync on, and at what speed.
fr:  pour spécifier quel port utiliser et quelle vitesse.

en:  If PILOTPORT is not set then it defaults to /dev/pilot.
fr:  Si PILOTPORT n'est pas défini alors /dev/pilot est utilisé.

en: Date compiled
fr: Date de compilation

en: Compiled with these options:
fr: Compilé avec ces options :

en: Installed Path
fr: Chemin d'installation

en: pilot-link version
fr: version de pilot-link

en: USB support
fr: Support USB

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: Private record support
fr: Support des enregistrements privés

en: Datebk support
fr: Support Datebk

en: Plugin support
fr: Support des greffons

en: Manana support
fr: Support Mañana

en: NLS support (foreign languages)
fr: Support NLS (autres langages)

en: GTK2 support
fr: support GTK2

en: Today is %A, %x %X
fr: Aujourd'hui %A, %x %X

en: Today is %%A, %s %s
fr: Aujourd'hui %%A, %s %s

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Save Changed Record?
fr: Sauver les enregistrements modifiés ?

en: Do you want to save the changes to this record?
fr: Voulez vous sauvegarder les modifications de cet enregistrement ?

en: Save New Record?
fr: Sauver nouvel enregistrement ?

en: Do you want to save this new record?
fr: Voulez vous sauvegarder ce nouvel enregistrement ?

note: Not home;
en: Can't get HOME environment variable
fr: Ne peut pas récupérer la variable d'environnement HOME

en: Your HOME environment variable is too long for me
fr: Votre variable d'environnement HOME est trop longue pour moi

note: Can't create directory
en: Can't create directory %s
fr: Ne peut créer le répertoire %s

en: %s doesn't appear to be a directory.
    I need it to be.
fr: %s n'est pas un répertoire.
    Il devrait l'être.

en: I can't write files in directory %s
fr: Ne peut pas écrire de fichiers dans le répertoire %s

en: Error writing PC header to file: next_id
fr: Erreur d'écriture de l'entête PC dans le fichier : next_id

en: Error writing next id to file: next_id
fr: Erreur d'écriture de next id PC dans le fichier : next_id

en: Error opening file: next_id
fr: Erreur d'ouverture du fichier : next_id

en: Couldn't find empty DB file %s: %s
fr: Ne peut pas trouver la base vide %s : %s.

note: EPN is jpilot, or copilot depending on configure
en:  may not be installed.
fr:  peut ne pas être installé.

en: Error reading file
fr: Erreur en lisant le fichier

en: PC ID is 0.
fr: PC ID est 0.

en: I generated a new PC ID.  It is %lu
fr: J'ai généré une nouveau PC ID. C'est %lu

en: Weekly View
fr: Vue hebdo

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Belgium
fr: Belgique

en: Brazil
fr: Brésil

en: Denmark
fr: Danemark

en: Finland
fr: Finlande

en: Germany
fr: Allemagne

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Ireland
fr: Irlande

en: Italy
fr: Italie

en: Japan
fr: Japon

en: Korea
fr: Corée

en: Malaysia
fr: Malaysie

en: Mexico
fr: Mexique

en: Netherlands
fr: Pays Bas

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Norway
fr: Norvège

en: P.R.C.
fr: Chine

en: Singapore
fr: Singapour

en: Spain
fr: Espagne

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: United Kingdom
fr: Royaume Uni

en: United States
fr: USA

en: Expense
fr: Dépenses

en: Airfare
fr: Transport aérien

en: Breakfast
fr: petit déjeuner

en: BusinessMeals
fr: repas d'affaire

en: CarRental
fr: Location de voiture

en: Dinner
fr: Diner

en: Entertainment
fr: Distraction

en: Fax
fr: Télécopie

en: Gas
fr: Essence

en: Gifts
fr: Cadeaux

en: Hotel
fr: Hôtel

en: Incidentals
fr: Faux-frais

en: Laundry
fr: Blanchisserie

en: Limo
fr: Voiture

en: Lodging
fr: Pension

en: Lunch
fr: Déjeuner

en: Mileage
fr: Kilométrage

en: Postage
fr: frais d'envois

en: Subway
fr: Métro

en: Supplies
fr: Subsistance

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Tips
fr: Pourboires

en: Tolls
fr: Péages

en: Expense: Unknown category
fr: Expense : catégorie inconnue

en: Expense: Unknown expense type
fr: Expense : type de dépense inconnu

en: Expense: Unknown payment type
fr: Expense : type de paiement inconnu

en: Cash
fr: Espèces

en: Check
fr: Chèque

en: Credit Card
fr: Carte de crédit

en: Master Card
fr: MasterCard/Eurocard

en: Prepaid
fr: Prépayé

en: VISA
fr: VISA / CB

note: Category Menu
en: Category:
fr: Catégorie :

note: Type Menu
en: Type:
fr: Type :

note: Payment Menu
en: Payment:
fr: Paiement :

note: Currency Menu
en: Currency:
fr: Monnaie :

note: Date Spinners
en: Date:
fr: Date :

en: Month:
fr: Mois :

en: Day:
fr: Jour :

en: Year:
fr: Année :

note: Amount Entry
en: Amount:
fr: Montant :

note: Vendor Entry
en: Vendor:
fr: Vendeur :

note: City
en: City:
fr: Ville :

note: Attendees
en: Attendees
fr: Invités

en: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size too small
fr: KeyRing : pack_KeyRing() : buf_size trop petite

en: Incorrect, Reenter KeyRing Password
fr: Erreur, Re-entrez le mot de passe KeyRing

en: Enter a NEW KeyRing Password
fr: Tapez le NOUVEAU mot de passe KeyRing

en: Enter KeyRing Password
fr: Tapez le mot de passe KeyRing

en: Your HOME environment variable is too long(>1024)
fr: Votre variable d'environnement HOME est trop longue (>1024)

en: KeyRing: file %s not found.
fr: KeyRing : fichier %s non trouvé.

en: KeyRing: Try Syncing.
fr: KeyRing : Essayez de synchroniser.

note: Change Password button
en: Change
    KeyRing
    Password
fr: Changer
    KeyRing
    Mot de passe

note: Clist
en: Changed
fr: Modifié

en: Account
fr: Compte

note: Name entry
en: name:
fr: nom :

note: Account entry
en: account:
fr: compte :

note: Password entry
en: password:
fr: Mot de passe :

note: Last Changed entry
en: last changed:
fr: dernier changement :

note: Generate Password button (creates random password)
en: Generate Password
fr: Génération d'un mot de passe

en: synctime: Palm OS Version 3.25 and 3.30 do not support SyncTime
fr: synctime: Palm OS versions 3.25 et 3.30 ne supportent pas SyncTime

en: synctime: NOT setting the time on the pilot
fr: synctime: PAS de mise à l'heure du pilot

en: synctime: Setting the time on the pilot...
fr: synctime: Mise à l'heure du pilot...

en: Done
fr: Fait
