jpilot-0.99.8-pre12 - en to tr translation catalogue (611 entries)

en: Out of memory
tr: Bellek yetersiz

en: error
tr: hata

en: Error reading file: %s
tr: Dosya okumada hata: %s

en: This record is deleted.
    Undelete it or copy it to make changes.
tr: Bu kayıt silindi.
    Değişiklik yapmak için silmeyi geri alınız ya da kopyalayınız.

en: Unable to open file: %s
tr: Dosya açılamadı: %s

en: File doesn't appear to be address.dat format
tr: Dosya adres.dat biçeminde gözükmüyor

en: Unfiled
tr: Dosyalanmamış

en: OK
tr: Tamam

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: %s is a directory
tr: %s bir dizin...

en: Error Opening File
tr: Dosya Açmada Hata

en: Directory
tr: Dizin

en: Do you want to overwrite file %s?
tr: %s dosyasının üstüne kaydetmek istiyor musunuz?

en: Overwrite File?
tr: Dosya Üstüne Yazılsın mı?

en: Overwrite File
tr: Üstüne yaz

en: Error opening file: %s
tr: Dosya Açmada Hata: %s

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Can't export address %d
tr: Adres ihraç edilemiyor %d

en: Field
tr: Alan

en: Unknown export type
tr: Bilinmeyen ihraç türü

en: Company/Name
tr: Şirket/İsim

en: Name/Company
tr: İsim/Şirket

en: You can't modify a record that is deleted
tr: Silinmiş bir kaydı değiştiremezsiniz

en: Category is not legal
tr: Kategori geçerli değil

en: executing command = [%s]
tr: Komut uygulanıyor = [%s]

en: Category:
tr: Sınıf

en: E-mail
tr: E-posta

en: Mail
tr: Posta

en: Dial
tr: Çevir

en: -Unnamed-
tr: -Adsız-

en: 0 records
tr: 0 kayıt

en: %d of %d records
tr: %2$d kaydın %1$d tanesi

en: Edit Categories
tr: Kategorileri Düzenle

en: Phone
tr: Telefon

en: Quick Find:
tr: Çabuk Bul

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel the modifications
tr: Değişiklikleri iptal et

en: Delete
tr: Sil

en: Delete the selected record
tr: Seçili kaydı sil

en: Undelete
tr: Silmeyi geri al

en: Undelete the selected record
tr: Silinmiş seçili kaydı kurtar

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy the selected record
tr: Seçili kaydı kopyala

en: New Record
tr: Yeni Kayıt

en: Add a new record
tr: Yeni bir kayıt ekle

en: Add Record
tr: Kayıt Ekle

en: Add the new record
tr: Yeni kaydı ekle

en: Apply Changes
tr: Değişiklikleri Uygula

en: Commit the modifications
tr: Değişiklikleri onayla

en: Private
tr: Özel

en: Name
tr: İsim

en: Address
tr: Adres

en: Other
tr: Diğer

en: All
tr: Tümü

en: Show
    In List
tr: Listede
    Göster

en: Quick View
tr: Hızlı Görünüm

en: Remind me
tr: Anımsat

en: Minutes
tr: Dakika

en: Hours
tr: Saat

en: Unable to open %s%s file
tr: %s%s dosyası açılamadı

en: Appointment Reminder
tr: Randevu Anımsatıcı

en: Past Appointment
tr: Geçmiş Randevu

en: Postponed Appointment
tr: Ertelenmiş Randevu

en: Appointment
tr: Randevu

en: J-Pilot Alarm
tr: J-Pilot Alarmı

en: infinite loop, breaking
tr: sonsuz döngü, kırılıyor

en: Unable to open %s.alarms file
tr: %s alarmlar dosyası açılamıyor

en: rename failed
tr: yeniden adlandırma başarısız

en: PC file corrupt?
tr: Bozuk PC dosyası?

en: fseek failed - fatal error
tr: fseek başarısız - ölümcül hata

en: Move
tr: Taşı

en: The maximum number of categories (16) are already used
tr: Maksimum kategori sayısı (16) zaten kullanılmış

en: Enter New Category
tr: Yeni Kategori Girin

en: You must select a category to rename
tr: Yeniden adlandırmak için bir kategori seçmelisiniz

en: You can't edit category %s.
tr: %s kategorisini düzenleyemezsiniz.

en: Enter New Category Name
tr: Yeni Kategori Adı Girin

en: You must select a category to delete
tr: Silmek için bir kategori seçmelisiniz

en: You can't delete category %s.
tr: %s kategorisini silemezsiniz.

en: There are %d records in %s.
    Do you want to move them to %s, or delete them?
tr: %2$s'de %1$d adet kayıt var.
    Bunları %3$s'e taşımak mı, silmek mi istersiniz?

en: invalid state file %s line %d
tr: geçersiz durum dosyası %s satır %d

en: The category %s can't be used more than once
tr: %s kategorisi birden fazla kullanılamaz

en: category name
tr: kategori adı

en: New
tr: Yeni

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: debug
tr: hata ayıklama

en: unknown type =
tr: bilinmeyen tür =

en: fields per row count != %d, unknown format
tr: satır başına alan sayısı != %d, bilinmeyen biçem

en: field count != %d, unknown format
tr: alan sayısı != %d, bilinmeyen biçem

en: Unknown format, file has wrong schema
tr: Bilinmeyen biçem, dosya yanlış şema içeriyor

en: File schema is:
tr: Dosya şeması:

en: It should be:
tr: Olması gereken:

en: %s:%d Record %d, field %d: Invalid type.  Expected %d, found %d
tr: %1$s:%2$d Kayıt %3$d, alan %4$d: Geçersiz tür.  %5$d bekleniyordu, %6$d bulundu

en: read of file terminated
tr: dosya okuma sonlandırıldı

en: Unknown repeatType (%d) found in DatebookDB
tr: RandevudefteriVT'da bilinmeyen yinelemeTürü (%d) bulundu

en: Su
tr: P

en: Mo
tr: Pzt

en: Tu
tr: S

en: We
tr: Çar

en: Th
tr: .

en: Fr
tr: C

en: Sa
tr: Cts

en: Appointment description text > %d, truncating to %d
tr: Randevu açıklama metni > %d çok uzun, %d'e kısaltılıyor

en: Error
tr: Hata

en: File doesn't appear to be datebook.dat format
tr: Dosya randevudefteri.dat biçeminde gözükmüyor

en: Unknown export type
tr: Bilinmeyen ihraç türü

en: Export
tr: İhraç et

en: Export All Datebook Records
tr: Tüm Randevu Defteri Kayıtlarını İhraç Et

en: Save as
tr: Farklı kaydet

en: Browse
tr: Gözat

en: Datebook Categories
tr: Randevudefteri Kategorileri

en: Done
tr: Bitti

en: None
tr: Hiçbiri

en: Begin On Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End On Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: 4th
tr: 4.

en: Last
tr: Son

en: This appointment can either
    repeat on the 4th %s
    of the month, or on the last
    %s of the month.
    Which do you want?
tr: Bu randevu ya ayın
    4'üncü %1$s'inde
    ya da son %2$s'inde
    yinelenir. Hangisini
    istersiniz?

en: Question?
tr: Soru?

en: Answer:
tr: Yanıt:

en: This is a repeating event.
    Do you want to apply these
    changes to just the CURRENT
    event, or ALL of the
    occurrences of this event?
tr: Bu, yinelenen bir olay.
    Bu değişiklikleri yalnızca
    şu anki olaya mı, yoksa olayın
    tüm yinelemelerine mi uygulamak
    istersiniz?

en: Current
tr: Şu anki

en: none
tr: hiçbiri/yok

en: day
tr: gün

en: week
tr: hafta

en: month
tr: ay

en: year
tr: yıl

en: You cannot have an appointment that repeats every %d %s(s)
tr: Her %d %s'de yinelenen randevunuz olamaz

en: You can not have a weekly repeating appointment that doesn't repeat on any day of the week.
tr: Haftanın herhangi bir gününde yinelenmeyen haftalık randevunuz olamaz.

en: No Time
tr: Zaman Yok

en: Invalid Appointment
tr: Geçersiz Randevu

en: The End Date of this appointment
    is before the start date.
tr: Bu randevunun Bitiş Tarihi
    başlangıç tarihinden önce.

en: No Date
tr: Tarih Yok

en: Error in DateBookDB advanceUnits = %d
tr: RandevudefteriVT ilerlemeBirimi hatası = %d

en: Unknown repeatType found in DatebookDB
tr: RandevudefteriVT'da bilinmeyen yinelemeTürü bulundu

en:  (TODAY)
tr:  (BUGÜN)

en: Week
tr: Hafta

en: W
tr: Çar

en: View appointments by week
tr: Randevuları haftalık görüntüle

en: Month
tr: Ay

en: M
tr: Pzt

en: View appointments by month
tr: Randevuları aylık görüntüle

en: Cats
tr: Sınıflar

en: Time
tr: Zaman

en: Show ToDos
tr: İş Listesini Göster

en: Task
tr: Görev

en: Due
tr: Sonlanma

en: Days
tr: Gün

en: This Event has no particular time
tr: Bu olayın belirli bir zamanı yok

en: Starts on
tr: Başlangıç:

en: Start Time
tr: Başlama Zamanı

en: End Time
tr: Bitiş Zamanı

en: DateBk Tags
tr: RandevuDf Etiketleri

en: Day
tr: Gün

en: Year
tr: Yıl

en: This event will not repeat
tr: Bu olay yinelenmeyecek

en: Frequency is Every
tr: Yineleme Her

en: Day(s)
tr: Gün

en: End on
tr: Bitiş

en: Week(s)
tr: Hafta

en: Repeat on Days:
tr: Yineleme Günü

en: Month(s)
tr: Ay

en: Repeat by:
tr: Yinele:

en: Day of week
tr: Haftanın günü

en: Date
tr: Tarih

en: Year(s)
tr: Yıl

en: Phone Dialer
tr: Telefon Çeviricisi

en: Prefix 1
tr: Sıfat 1

en: Prefix 2
tr: Sıfat 2

en: Prefix 3
tr: Sıfat 3

en: Phone number:
tr: Telefon numarası:

en: Extension
tr: Dahili

en: Dial Command
tr: Çevir Komutu

en: Dismiss
tr: Bitir

en: File Browser
tr: Dosya Gözatıcısı

en: Select records to be exported
tr: İhraç edilecek kayıtları seçiniz

en: Use Ctrl and Shift Keys
tr: Ctrl ve Shift tuşlarını kullanınız

en: Import
tr: İthal et

en: To change to a hidden directory type it below and hit TAB
tr: Gizli dizine dönüştürmek için aşağıya yazıp TAB'a basın

en: Import File Type
tr: İthal Edilen Dosya Türü

en: Record was marked as private
tr: Kayıt, özel olarak işaretlenmiş

en: Record was not marked as private
tr: Kayıt, özel olarak işaretlenmemiş

en: Category before import was: [%s]
tr: İthalden önceki kategori: [%s]

en: Record will be put in category [%s]
tr: Kaydın konacağı kategori [%s]

en: Import All
tr: Tümünü İthal Et

en: Skip
tr: Atla

en: Quit
tr: Çık

en: Install
tr: Yükle

en: Files to be installed
tr: Yüklenecek dosyalar

en: Add
tr: Ekle

en: Remove
tr: Çıkar

en: Close
tr: Kapat

en:  +B +M +A +T format like date +format (use -? for more info).
tr:  +B +M +A +T biçemi, tarih +biçemi gibi (daha fazla bilgi için -? kullanın).

en:  -v displays version and exits.
tr:  -v sürümü gösterir ve çıkar.

en:  -h displays help and exits.
tr:  -h yardımı gösterir ve çıkar.

en:  -B dump dateBook.
tr:  -B randevuDefterini boşaltır.

en:  -NYYYY/MM/DD dump apps on YYYY/MM/DD in dateBook.
tr:  -NYYYY/MM/DD randevuDefterinde YYYY/MM/DD'deki randevuları boşaltır.

en:  -N dump apps on today in dateBook.
tr:  -N randevuDefterinde bugünkü randevuları boşaltır.

en:  -M dump Memos.
tr:  -M Notları boşaltır.

en:  -A dump Address book.
tr:  -A Adres defterini boşaltır.

en:  -T dump Todo list as CSV.
tr:  -T İş Listesini CSV gibi boşaltır.

en:  J-Pilot preferences are read to get port, rate, number of backups, etc.
tr:  J-Pilot tercihleri port, yedekleme sayısı, vs.'yi almak için okunur.

en:  -v = version
tr:  -v = sürüm

en:  -h = help
tr:  -h = yardım

en:  -d = run in debug mode
tr:  -d = sorun giderme kipinde çalış

en:  -P = do not load plugins.
tr:  -P = eklentileri yükleme.

en:  -b = Do a sync and then a backup, otherwise just do a sync.
tr:  -b = Eşzmanalyın ve daha sonra yedekleyin, ya da yalnızca eşzamanlayın.

en:  -l = loop, otherwise sync once and exit.
tr:  -l =  döngüle, aksi halde bir kez eşzamanla ve çık.

en:  -p {port} = Use this port to sync with instead of getting preferences.
tr:  -p {port} = Tercihleri almaktansa bu portu kullanarak eşzamanla.

en: Invalid geometry specification: "%s"
tr: Geçersiz geometri betimlemesi: "%s"

en: Help
tr: Yardım

en: Print
tr: Yazdır

en: There is no print support for this conduit.
tr: Bu arabirim için yazdırma desteği bulunmamakta...

en: There is no import support for this conduit.
tr: Bu arabirim için ithal etme desteği bulunmamakta...

en: There is no export support for this conduit.
tr: Bu arabirim için ihraç etme desteği bulunmamakta...

en: This palm doesn't have the same user name
    or user ID as the one that was synced the
    last time.  Syncing could have unwanted effects.
    Read the user manual if you are uncertain.
tr: Bu avuçiçi son kez eşzamanlananla aynı kullanıcı
    adı ya da kimliğine sahip değil.  Eşzamanlamanın
    istenmeyen etkileri olabilir.  Emin değilseniz
    kullanıcı kılavuzunu okuyun.

en: This palm has a NULL user id.
    Every palm must have a unique user id in order to sync properly.
    If it has been hard reset, use restore from the menu to restore it,
    or use pilot-xfer.
    To add a user name and ID use the install-user command line tool,
    or use install-user from the menu
    Read the user manual if you are uncertain.
tr: Bu avuçiçi, NULL kullanıcı kimliğine sahip.
    Uygun şekilde eşzamanlanmak için her palm, kendine has bir kullanıcı
    kimliğine sahip olmalıdır. Eğer donanım yeniden başlatıldıysa, yeniden
    yüklemek için menüden yeniden yüklemeyi kullanın ya da pilot-xfer'i kullanın.
    Bir kullanıcı adı ve kimliği eklemek için install-user komut satırı aracı kullanın,
    ya da menüden kullanıcı-yükle'yi kullanın
    Emin değilseniz kullanıcı klavuzunu okuyun.

en: Cancel Sync
tr: Eşzamanlamayı iptal et

en: Sync Anyway
tr: Her halukarda eşzamanla

en: Sync Problem
tr: Problemi Eşzamanla

en: Sync
tr: Eşzamanla

en: Unknown command from sync process
tr: Eşzamanlama sürecinden bilinmeyen komut

en: About %s
tr: %s Hakkında

en: /_File
tr: /_Dosya

en: /File/tear
tr: /Dosya/yırt

en: /File/_Find
tr: /Dosya/_Bul

en: /File/sep1
tr: /Dosya/ayraç1

en: /File/_Install
tr: /Dosya/_Yükle

en: /File/Import
tr: /Dosya/İthal et

en: /File/Export
tr: /Dosya/İhraç et

en: /File/Preferences
tr: /Dosya/Tercihler

en: /File/_Print
tr: /Dosya/_Yazdır

en: /File/Install User
tr: /Dosya/Kullanıcı Yükle

en: /File/Restore Handheld
tr: /Dosya/Avuçiçini Geri Yükle

en: /File/_Quit
tr: /Dosya/_Çık

en: /_View
tr: /_Görünüm

en: /View/Hide Private Records
tr: /Görünüm/Özel Kayıtları Gizle

en: /View/Show Private Records
tr: /Görünüm/Özel Kayıtları Göster

en: /View/Mask Private Records
tr: /Görünüm/Özel Kayıtları Maskele

en: /View/sep1
tr: /Dosya/ayraç1

en: /View/Datebook
tr: /Görünüm/Randevular

en: /View/Addresses
tr: /Görünüm/Adresler

en: /View/Todos
tr: /Görünüm/İş listesi

en: /View/Memos
tr: /Görünüm/Notlar

en: /_Plugins
tr: /_Eklentiler

en: /_Help
tr: /_Yardım

en: /Help/PayBack program
tr: /Yardım/PayBack programı

en: /Help/J-Pilot
tr: Yardım/J-Pilot

en: /_Plugins/%s
tr: /_Eklentiler/%s

en: /_Help/%s
tr: /_Yardım/%s

en: Font Selection Dialog
tr: Yazıtipi Seçme İletişim Kutusu

en: calendar:week_start:0
tr: takvim:hafta_başı:0

en: Not loading plugins.
tr: Eklentiler yüklenmiyor.

en: Ignoring all alarms.
tr: Tüm alarmlar yok sayılıyor.

en: Ignoring past alarms.
tr: Geçmiş alarmlar yok sayılıyor.

en: Unable to open pipe
tr: Veriyolu açılamadı

en:  User:
tr:  Kullanıcı:

en: Clear
tr: Temizle

en: Show private records   Ctrl-Z
tr: Özel kayıtları göster   Ctrl-Z

en: Show private records
tr: Özel kayıtları göster

en: Hide private records   Ctrl-Z
tr: Özel kayıtları gizle   Ctrl-Z

en: Hide private records
tr: Özel kayıtları gizle

en: Mask private records   Ctrl-Z
tr: Özel kayıtları maskele   Ctrl-Z

en: Mask private records
tr: Özel kayıtları maskele

en: Sync your palm to the desktop   Ctrl-Y
tr: Avuçiçini masaüstüyle eşzamanlayın   Ctrl-Y

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Sync your palm to the desktop
    and then do a backup
tr: Avuçiçini masaüstüyle eşzamanlayın
    ve sonrasında yedekleyin

en: Datebook/Go to Today
tr: Randevular/Bugüne Git

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: ToDo List
tr: İş Listesi

en: Memo Pad
tr: Not defteri

en: Do it now
tr: Şimdi yap

en: Remind me later
tr: Daha sonra anımsat

en: Don't tell me again!
tr: Bana bir daha söyleme!

en: J-Pilot is using the GTK2 graphical toolkit. This version of the toolkit uses UTF-8 to encode characters.
    You should select a UTF-8 charset so you can see the non-ASCII characters (accents for example).
tr: J-Pilot, GTK2 grafik araç kitini kullanıyor. Araç kitinin bu sürümü karakterleri kodlamada UTF-8 kullanır.
    ASCII olmayan karakterleri (örneğin aksanlar) görebilmek için bir UTF-8 karakter kümesi seçmelisiniz.

en: Go to the menu "
tr: Menüye git "

en: " and change the "
tr: " ve şunu değiştir "

en: Character Set
tr: Karakter Kümesi

en: Select a UTF-8 encoding
tr: Bir UTF-8 kodlama seçiniz

en: Unknown PC header version = %d
tr: Bilinmeyen PC başlık sürümü = %d

en: %s:%d Error opening file: %s
tr: %1$s:%2$d Dosyayı açmada hata: %3$s

en: %s:%d Error reading file: %s
tr: %1$s:%2$d Dosya okumada hata: %3$s

en: This record is already deleted.
    It is scheduled to be deleted from the Palm on the next sync.
tr: Bu kayıt zaten silinmiş.
    Avuçiçinden bir sonraki eşzamanlamada silinecek.

en: Unable to open PC records file
tr: PC kayıt dosyası açılamadı

en: Couldn't find record to delete
tr: Silinecek kayıt bulunamıyor

en: Unknown header version %d
tr: Bilinmeyen başlık sürümü %d

en: Couldn't open PC records file
tr: PC kayıt dosyası açılamıyor

en: Error opening file: %s
tr: Dosya açmada hata: %s

en: Error reading PC file 1
tr: PC dosyası 1'i okumada hata

en: Error reading PC file 2
tr: PC dosyası 2'yi okumada hata

en: Error reading %s 5
tr: %s 5 okumada hata

en: Unable to open log file, giving up.
tr: Günlük (log) dosyası açılamıyor, vazgeçiyorum.

en: Unable to open log file
tr: Günlük (log) dosyası açılamadı

en: Memo text > 65535, truncating
tr: Not metni > 65535, sondan kırpılıyor

en: Imported Memo %s
tr: İthal edilen Not %s

en: File doesn't appear to be memopad.dat format
tr: Dosya anımsatıcı.dat biçeminde gözükmüyor

en: Can't export memo %d
tr: Not ihraç edilemiyor %d

en: Monthly View
tr: Aylık Görünüm

en: Palm Password
tr: Avuçiçi Parolası

en: Incorrect, Reenter PalmOS Password
tr: Yanlış, PalmOS Parolasını Tekrar Giriniz

en: Enter PalmOS Password
tr: PalmOS Parolasını Giriniz

en: infinite loop
tr: sonsuz döngü

en: While reading %s%s line 1:[%s]
tr: %s%s okunurken satır 1:[%s]

en: Wrong Version
tr: Yanlış sürüm

en: Check preferences->conduits
tr: Tercihler ->devreler'i kontrol edin

en: Open failed on plugin [%s]
     error [%s]
tr: Açma eklentide [%s] başarısız oldu
     hata [%s]

en:  plugin is invalid: [%s]
tr:  eklenti geçersiz: [%s]

en: Plugin:[%s]
tr: Eklenti:[%s]

en: This plugin is version (%d.%d).
tr: Bu eklenti sürüm (%d.%d).

en: It is too old to work with this version of J-Pilot.
tr: J-Pilot'un bu sürümüyle çalışmak için çok eski.

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Locale
tr: Yereller

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Datebook
tr: Randevu defteri

en: ToDo
tr: İş Listesi

en: Memo
tr: Notlar

en: Alarms
tr: Alarmlar

en: Conduits
tr: Arabirimler

en: Short date format
tr: Kısa tarih biçimi

en: Long date format
tr: Uzun tarih biçimi

en: Time format
tr: Saat biçimi

en: The first day of the week is
tr: Haftanın ilk günü

en: My GTK colors file is
tr: GTK renkleri dosyam

en: Serial Port (/dev/ttyS0, /dev/pilot)
tr: Seri Bağlantı (/dev/ttyS0, /dev/pilot)

en: Serial Rate (Does not affect USB)
tr: Seri Bağlantı Hızı (USB'yi etkilemez)

en: Number of backups to be archived
tr: Arşivlenecek yedekleme sayısı

en: Show deleted records (default NO)
tr: Silinmiş kayıtları göster (öntanımlı HAYIR)

en: Show modified deleted records (default NO)
tr: Değiştirilmiş silinmiş kayıtları göster (öntanımlı HAYIR)

en: Ask confirmation for file installation (J-Pilot -> PDA) (default YES)
tr: Dosya yüklemek için onay sor (J-Pilot -> PDA) (öntanımlı EVET)

en: Show popup tooltips (default YES)
tr: Beliriveren araç ipuçlarını göster (öntanımlı EVET)

en: Highlight calendar days with appointments
tr: Randevulu takvim günlerini vurgula

en: Use DateBk note tags
tr: DateBK not etiketlerini kullan

en: DateBk support disabled in this build
tr: DateBk desteği bu sürümde devre dışı bırakılmıştır

en: Annotate today in day, week, and month views
tr: Bugünü gün, hafta ve ay gösterimlerinde işaretle

en: Append years on anniversaries in day, week, and month views
tr: Yıldönümlerinin kaçıncı olduğunu gün, hafta ve ay görünümlerine ekle

en: Mail Command
tr: Gönderme Komutu

en: %s is replaced by the e-mail address
tr: %s e-posta adresiyle değiştirildi

en: Hide Completed ToDos
tr: Tamamlanmış İşleri Gizle

en: Hide ToDos not yet due
tr: Süresi henüz dolmamış İşleri gizle

en: Record Completion Date
tr: Tamamlanma Tarihini Kaydet

en: Use Manana database
tr: Manana veritabanını kullan

en: Use default number of days due
tr: Öntanımlı mühleti kullan

en: Use Memo32 (pedit32)
tr: Memo32'yi Kullan (pedit32)

en: Open alarm windows for appointment reminders
tr: Randevu anımsatıcıları için alarm pencereleri aç

en: Execute this command
tr: Bu komutu çalıştır

en: WARNING: executing arbitrary shell commands can be dangerous!!!
tr: UYARI: Kabuk komutlarını gelişigüzel çalıştırmak tehlikeli olabilir!!!

en: Alarm Command
tr: Alarm Komutu

en: %t is replaced with the alarm time
tr: %t, alarm saatine dönüştürüldü

en: %d is replaced with the alarm date
tr: %d, alarm tarihine dönüştürüldü

en: %D is replaced with the alarm description
tr: %D, alarm tanımına dönüştürüldü

en: %N is replaced with the alarm note
tr: %N, alarm notuna dönüştürüldü

en: %D (description substitution) is disabled in this build
tr: %D (açıklama yedeklemesi) bu sürümde devre dışı bırakılmıştır

en: %N (note substitution) is disabled in this build
tr: %N (not yedeklemesi) bu sürümde devre dışı bırakılmıştır

en: Sync datebook
tr: Randevu defterini eşzamanla

en: Sync address
tr: Adresleri eşzamanla

en: Sync todo
tr: İş listesini eşzamanla

en: Sync memo
tr: Notları eşzamanla

en: Sync memo32 (pedit32)
tr: Memo32'yi eşzamanla (pedit32)

en: Sync Manana
tr: Manana'yı Eşzamanla

en: Use J-OS (Not Japanese PalmOS:WorkPad/CLIE)
tr: J-OS kullan (Japonca PalmOS değil:WorkPad/CLIE)

en: Sync %s (%s)
tr: Eşzamanlanıyor %s (%s)

en: Print Options
tr: Yazdırma Seçenekleri

en: Paper Size
tr: Kağıt Boyutu

en: Daily Printout
tr: Günlük Yazıcı çıktısı

en: Weekly Printout
tr: Haftalık Yazıcı çıktısı

en: Monthly Printout
tr: Aylık Yazıcı çıktısı

en: One record
tr: Bir kayıt

en: All records in this category
tr: Bu sınıftaki tüm kayıtlar

en: Print all records
tr: Tüm kayıtları yazdır

en: One record per page
tr: Her sayfada bir kayıt

en:  Blank lines between each record
tr:  her kayıt arasına boş satır

en: Print Command (e.g. lpr, or cat > file.ps)
tr: Yazdırma Komutu (örn:lpr, ya da cat > dosya.ps)

en: Restore Handheld
tr: Avuçiçini Geri Yükle

en: To restore your handheld:
tr: Avuçiçini geri yüklemek için:

en: 1. Choose all the applications you wish to restore.  The default is all.
tr: 1. Geri yüklemek istediğiniz tüm uygulamaları seçiniz.  Öntanım tümünü seçer.

en: 2. Enter the User Name and User ID.
tr: 2. Kullanıcı İsim ve Numarasını giriniz.

en: 3. Press the OK button.
tr: 3. Tamam düğmesine basınız.

en: This will overwrite data that is currently on the handheld.
tr: Bu işlem, halen avuçiçinde kayıtlı verilerin üzerine yazacaktır.

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: User ID
tr: Kullanıcı No

en: datebook
tr: Randevu defteri

en: address
tr: Adres

en: todo
tr: iş listesi

en: memo
tr: Notlar

en: plugin ?
tr: eklenti ?

en: No records found
tr: Kayıt bulunamadı

en: Search
tr: Arama

en: Search for:
tr: Aranacak:

en: Case Sensitive
tr: Büyük/küçük harf duyarlı

en: open lock file failed
tr: kilit dosyası açma başarısız

en: lock failed
tr: kilitleme başarısız

en: sync file is locked by pid %d
tr: eşzamanlama dosyası pid %d tarafından kilitlendi

en: unlock failed
tr: kilit açma başarısız

en: sync is locked by pid %d
tr: eşzamanlama pid %d tarafından kilitlendi

en: %s: press the hotsync button on the cradle or "kill %d"
tr: %s: kaidedeki eşzamanlama (hotsync) düğmesine basınız ya da "kill %d"

en: Exiting with status %s
tr: %s durumuyla çıkılıyor

en: Finished
tr: Bitti

en: Finished installing user information.
tr: Kullanıcı bilgisi yüklemesi bitti.

en: Check your serial port and settings
tr: Seri bağlantıyı ve ayarlarını kontrol ediniz

en:  Syncing on device %s
tr: %s aygıtı eşzamanlanıyor

en:  Press the HotSync button now
tr:  Otomatik Eşzamanlama (HotSync) düğmesine basınız

en: Last Synced Username-->"%s"
tr: Son Eşzamanlanmış Kullanıcı Adı-->"%s"

en: Last Synced UserID-->"%d"
tr: Son Eşzamanlanmış Kullanıcı No-->"%d"

en:  This Username-->"%s"
tr:  Bu Kullanıcı Adı-->"%s"

en:  This User ID-->%d
tr:  Bu Kullanıcı No-->%d

en: Username is "%s"
tr: Kullanıcı Adı "%s"

en: User ID is %d
tr: Kullanıcı No %d

en: lastSyncPC = %d
tr: Son Eşzamanlanan PC = %d

en: This PC = %lu
tr: Bu PC = %lu

en: Last Username = [%s]
tr: Son Kullanıcı Adı = [%s]

en: Last UserID = %d
tr: Son Kullanıcı No = %d

en: Username = [%s]
tr: Kullanıcı Adı = [%s]

en: userID = %d
tr: Kullanıcı No = %d

en: Sync canceled
tr: Eşzamanlama iptal edildi

en: Finished restoring handheld.
tr: Avuçiçinin geri yüklenmesi bitti.

en: You may need to sync to update J-Pilot.
tr: J-Pilot'u güncellemek için eşzamanlamalısınız.

en: Doing a fast sync.
tr: Hızlı eşzamanlanıyor.

en: Doing a slow sync.
tr: Yavaş eşzamanlanıyor.

en: Thank you for using J-Pilot.
tr: J-Pilot kullandığınız için teşekkürler...

en: Finished.
tr: Bitti.

en: Syncing %s
tr: %s Eşzamanlanıyor

en: Wrote an %s record.
tr: Bir %s kaydı yazıldı.

en: Writing an %s record failed.
tr: Bir %s kaydı yazılamadı.

en: Deleting an %s record failed.
tr: Bir %s kaydı silinemedi.

en: Deleted an %s record.
tr: Bir %s kaydı silindi.

en: Wrote a %s record.
tr: Bir %s kaydı yazıldı.

en: Writing a %s record failed.
tr: Bir %s kaydı yazılamadı.

en: Deleting a %s record failed.
tr: Bir %s kaydı silinemedi.

en: Deleted a %s record.
tr: Bir %s kaydı silindi.

en: number of records = %d
tr: kayıt sayısı = %d

en: dlp_DeleteRecord failed
    This could be because the record was already deleted on the Palm
tr: dlp_DeleteRecord başarısız
    Kaydın, avuçiçinden daha önceden silinmiş olmasına bağlı olabilir

en: %s (Creator ID '%s') is up to date, fetch skipped.
tr: %s (Oluşturucu No '%s') güncel, atlandı.

en: Fetching '%s' (Creator ID '%s')...
tr: '%s' alınıyor (Oluşturucu No '%s')...

en: Failed, unable to create file %s
tr: Başarısız, dosya oluşturulamadı, %s

en: Failed, unable to back up database %s
tr: Başarısız, %s veritabanı yedeklenemedi

en: OK
tr: Tamam

en: Skipping %s (Creator ID '%s')
tr: %s atlanıyor (Oluşturucu No '%s')

en: Installing %s
tr: %s yükleniyor

en: 
    Unable to open file: '%s': %s!
tr: 
    Dosya açılamıyor: '%s': %s!

en: 
    Unable to sync file: '%s': file corrupted?
tr: 
    Dosya eşzamanlanamıyor: '%s': bozulmuş dosya?

en: (Creator ID is '%s')...
tr: (Oluşturucu No '%s')...

en: 
    Unable to open file: %s
tr: 
    Dosya açılamadı: %s

en: Install %s failed
tr: %s yüklenemedi

en: Failed.
tr: Başarısız.

en: Installed %s
tr: %s yüklendi

en: Unable to open file: %s%s
tr: Dosya açılamadı: %s%s

en: Unable to read home dir
tr: Ev dizini okunamadı

en: palm: number of records = %d
tr: avuçiçi: kayıt sayısı = %d

en: disk: number of records = %d
tr: disk: kayıt sayısı = %d

en: %s:%d Error getting app info %s
tr: %s:%d uyg bilgisi almada hata %s

en: %s:%d Error unpacking app info %s
tr: %s:%d uyg bilgisi paketini açmada hata %s

en: Error reading appinfo block for %s
tr: appinfo bloğu %s için okuma sırasında hata

en: Could not add category %s to remote.
tr: Uzak'a (remote) %s kategorisi eklenemedi.

en: Too many categories on remote.
tr: Uzak'ta (remote) çok sayıda kategori.

en: All records on desktop in %s will be moved to %s.
tr: %1$s'in masa üstündeki tüm kayıtlar %2$s'e taşınacak.

en: ToDo description text > %d, truncating to %d
tr: İş listesi açıklama metni > %d çok uzun, %d'e kısaltılıyor

en: ToDo note text > %d, truncating to %d
tr: İş listesi notu > %1$d çok uzun, %2$d'ye kısaltılıyor

en: %s:%d Error reading category info %s
tr: %s:%d Kategori bilgisi okumada hata %s

en: Due Date
tr: Sonlanma Tarihi

en: File doesn't appear to be todo.dat format
tr: Dosya işlistesi.dat biçeminde gözükmüyor

en: Can't export todo %d
tr: %d iş listesi ihraç edilemiyor

en: Priority out of range
tr: Öncelik, erim dışında

en: No date
tr: Tarih yok

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Priority:
tr: Öncelik:

en: Date Due:
tr: Sonlanma Tarihi:

en: Note
tr: Not

en:  -v displays version and compile options and exits.
tr:  -v sürümü ve derleme seçeneklerini gösterir ve çıkar.

en:  -d displays debug info to stdout.
tr:  -d hata ayıklama bilgisini stdout'a gönderir.

en:  -p do not load plugins.
tr:  -p eklentileri yükleme.

en:  -a ignore missed alarms since the last time this program was run.
tr:  -a bu programın son çalıştırılışından beri kaçırılmış alarmları yoksay.

en:  -A ignore all alarms)); past and future.
tr:  -A tüm alarmları yoksay)); geçmiş ve gelecek.

en:  -i makes jpilot iconify itself upon launch
tr:  -i jpilotun açılmasıyla birlikte kendini simgeleştirmesini sağlar

en:  The PILOTPORT, and PILOTRATE env variables are used to specify
tr: PILOTPORT ve PILOTRATE çevre değişkenleri, hangi porttan ve hangi hızla

en:  which port to sync on, and at what speed.
tr: eşzamanlama yapılacağını belirler.

en:  If PILOTPORT is not set then it defaults to /dev/pilot.
tr: Eğer PILOTPORT atanmamışsa, /dev/pilot'a öntanımlanır.

en: Date compiled
tr: Derleme tarihi

en: Compiled with these options:
tr: Şu seçeneklerle derlendi:

en: Installed Path
tr: Yükleme Yolu

en: pilot-link version
tr: pilot-link sürümü

en: USB support
tr: USB desteği

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: Private record support
tr: Özel kayıt desteği

en: Datebk support
tr: Datebk desteği

en: Plugin support
tr: Eklenti desteği

en: Manana support
tr: Manana desteği

en: NLS support (foreign languages)
tr: NLS desteği (yabancı diller)

en: GTK2 support
tr: GTK2 desteği

en: Today is %A, %x %X
tr: Bugün %A, %x %X

en: Today is %%A, %s %s
tr: Bugün %%A, %s %s

en: Today
tr: Bugün

en: Save Changed Record?
tr: Değiştirilen kayıt kaydedilsin mi?

en: Do you want to save the changes to this record?
tr: Değişiklikleri bu kayıta kaydetmek istiyor musunuz?

en: Save New Record?
tr: Yeni Kayıt kaydedilsin mi?

en: Do you want to save this new record?
tr: Bu yeni kaydı kaydetmek istiyor musunuz?

en: Can't get HOME environment variable
tr: HOME çevre değişkeni alınamıyor

en: Your HOME environment variable is too long for me
tr: HOME çevre değişkeniniz benim için çok uzun

en: Can't create directory %s
tr: %s dizini oluşturulamıyor

en: %s doesn't appear to be a directory.
    I need it to be.
tr: %s bir dizin gibi görünmüyor.
    Öyle olmalı(ydı).

en: I can't write files in directory %s
tr: %s dizininde dosya yazamıyorum

en: Error writing PC header to file: next_id
tr: PC başlığını dosyaya yazmada hata: next_id

en: Error writing next id to file: next_id
tr: Sonraki kimliği dosyaya yazmada hata: next_id

en: Error opening file: next_id
tr: Dosya açmada hata: next_id

en: Couldn't find empty DB file %s: %s
tr: Boş DB dosyası bulunamadı %s: %s

en:  may not be installed.
tr:  yüklenemeyebilir.

en: Error reading file
tr: Dosya okumada hata

en: PC ID is 0.
tr: PC No 0.

en: I generated a new PC ID.  It is %lu
tr: Yeni bir PC No oluşturdum: %lu

en: Weekly View
tr: Haftalık Görünüm

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Canada
tr: Kanada

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: Germany
tr: Almanya

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Japan
tr: Japonya

en: Korea
tr: Kore

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Mexico
tr: Meksika

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Norway
tr: Norveç

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Singapore
tr: Singapur

en: Spain
tr: İspanya

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Thailand
tr: Tayland

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Birleşik Devletler

en: Expense
tr: Gider

en: Airfare
tr: UçuşÜcreti

en: Breakfast
tr: Kahvaltı

en: Bus
tr: Otobüs

en: BusinessMeals
tr: İşYemekleri

en: CarRental
tr: ArabaKiralama

en: Dinner
tr: AkşamYemeği

en: Entertainment
tr: Eğlence

en: Fax
tr: Faks

en: Gas
tr: Yakıt

en: Gifts
tr: Armağanlar

en: Hotel
tr: Otel

en: Incidentals
tr: Rastlantısallar

en: Laundry
tr: Çamaşır

en: Lodging
tr: Konaklama

en: Lunch
tr: ÖğlenYemeği

en: Mileage
tr: Uzaklık(mil)

en: Parking
tr: Parketme

en: Postage
tr: PostaÜcreti

en: Snack
tr: Atıştırma

en: Subway
tr: Metro

en: Supplies
tr: Gereçler

en: Taxi
tr: Taksi

en: Telephone
tr: Telefon

en: Tips
tr: İpuçları

en: Tolls
tr: GeçişÜcretleri

en: Train
tr: Tren

en: Cash
tr: Nakit

en: Check
tr: Çek

en: CreditCard
tr: KrediKartı

en: MasterCard
tr: MasterKart

en: Prepaid
tr: ÖncedenÖdenmiş

en: Expense: Unknown category
tr: Gider: Bilinmeyen kategori

en: Expense: Unknown expense type
tr: Gider: Bilinmeyen gider türü

en: Expense: Unknown payment type
tr: Gider: Bilinmeyen ödeme türü

en: American Express
tr: Amerikan Ekspres

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: Master Card
tr: Master Kart

en: Category:
tr: Sınıf:

en: Type:
tr: Tür:

en: Payment:
tr: Ödeme:

en: Currency:
tr: Para birimi:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Month:
tr: Ay:

en: Day:
tr: Gün:

en: Year:
tr: Yıl:

en: Amount:
tr: Miktar:

en: Vendor:
tr: Satıcı:

en: City:
tr: Şehir:

en: Attendees
tr: Katılımcılar

en: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size too small
tr: AnahtarDemeti: pack_KeyRing(): buf_size çok küçük

en: KeyRing
tr: AnahtarDemeti

en: Incorrect, Reenter KeyRing Password
tr: Yanlış, AnahtarDemeti Parolasını Tekrar Giriniz

en: Enter a NEW KeyRing Password
tr: YENİ bir AnahtarDemeti Parolası Giriniz

en: Enter KeyRing Password
tr: AnahtarDemeti Parolasını Giriniz

en: KeyRing: file %s not found.
tr: AnahtarDemeti: %s dosyası bulunamadı.

en: KeyRing: Try Syncing.
tr: AnahtarDemeti: Eşzamanlamayı deneyin.

en: Account
tr: Hesap

en: Change
    KeyRing
    Password
tr: AnahtarDemeti
    Parolasını
    Değiştir

en: name:
tr: isim:

en: account:
tr: hesap:

en: password:
tr: parola:

en: Generate Password
tr: Parola Oluştur
