jpilot 0.99.2 - en to sv translation catalogue (320 entries)

en: error
sv: fel

en: Error reading
sv: Fel vid läsning

en: Could not open file %s
sv: Kunde inte öppna filen %s

en: File doesn't appear to be address.dat format
sv: Filen verkar inte vara i address.dat-format

en: Unfiled
sv: Oarkiverad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: %s is a directory
sv: %s är en katalog

en: Error Opening File
sv: Fel vid filöppning

en: Do you want to overwrite file %s?
sv: Vill du skriva över filen %s?

en: Overwrite File?
sv: Vill du skriva över filen?

en: Overwrite File
sv: Skriv över filen

en: Company/Name
sv: Företag/Namn

en: Name/Company
sv: Namn/Företag

note: Category Menu
en: Category:
sv: Kategori:

en: 0 records
sv: 0 poster

en: %d of %d records
sv: %d av %d poster

en: Phone
sv: Telefon

en: Quick Find
sv: Snabbsök

note: Delete Button
en: Delete
sv: Ta bort

note: Create "Copy" button
en: Copy
sv: Kopiera

note: Create "New" button
en: New Record
sv: Ny post

note: Create "Add Record" button
en: Add Record
sv: Lägg till post

note: Create "apply changes" button
en: Apply Changes
sv: Verkställ ändringar

note: Private check box
en: Private
sv: Privat

note: Page 1
en: Name
sv: Namn

note: Page 2
en: Address
sv: Adress

note: Page 3
en: Other
sv: Annat

note: Page 3
en: All
sv: Alla

en: Show
    In List
sv: Visa
    i lista

note: The Quickview page
en: Quick View
sv: Snabbvisning

en: Remind me
sv: Påminn mig

en: Minutes
sv: Minuter

en: Hours
sv: Timmar

en: Appointment Reminder
sv: Mötespåminnare

en: Past Appointment
sv: Förflutet möte

en: Postponed Appointment
sv: Senarelagt möte

en: Appointment
sv: Möte

en: Su
sv: Sö

en: Mo
sv: Må

en: Tu
sv: Ti

en: We
sv: On

en: Th
sv: To

en: Sa
sv: Lö

en: File doesn't appear to be datebook.dat format
sv: Filen verkar inte vara i datebook.dat-format

note: Label for instructions
en: Export All Datebook Records
sv: Exportera alla kalenderposter

en: Save as
sv: Spara som

en: Browse
sv: Bläddra

note: Create a "Quit" button
en: Cancel
sv: Avbryt

note: Create a "Quit" button
en: Done
sv: Klar

note: Create a "None" button
en: None
sv: Ingen

en: Begin On Date
sv: Startdatum

en: End On Date
sv: Slutdatum

en: Sunday
sv: Söndag

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: 4th
sv: 4:e

en: Last
sv: Sista

note: ---------------------------
en: This is a repeating event.
    Do you want to apply these
    changes to just the CURRENT
    event, or ALL of the
    occurrences of this event?
sv: Detta är en återkommande händelse.
    Vill du att ändringarna ska gälla alla
    händelser, eller bara den här händelsen?

en: Current
sv: Aktuell

en: none
sv: ingen

en: day
sv: dag

en: week
sv: vecka

en: month
sv: månad

en: year
sv: år

en: You cannot have an appointment that repeats every %d %s(s)
sv: Du kan inte ha ett möte som repeteras var %d %s

en: You can not have a weekly repeating appointment that doesn't repeat on any day of the week.
sv: Du kan inte ha ett möte med veckovis upprepning som inte upprepas på någon veckodag.

note: This is a timeless event
en: No Time
sv: Ingen tid

note: The No due date check box
en: No Date
sv: Inget datum

en: RTh
sv: To

note: Make Weekview button
en: Week
sv: Vecka

note: Make Monthview button
en: Month
sv: Månad

note: Make Category button
en: Cats
sv: Kategorier

en: Time
sv: Tid

en: Days
sv: Dagar

en: This Event has no particular time
sv: Denna händelse har ingen speciell tid

en: Starts on:
sv: Börjar på:

en: Time:
sv: Tid:

en: Day
sv: Dag

en: Year
sv: År

note: no repeat page for notebook
en: This event will not repeat
sv: Denna händelse återkommer inte

en: Frequency is Every
sv: Återkommer var

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

note: checkbutton
en: End on
sv: Sluta på

en: Week(s)
sv: Vecka(or)

en: Repeat on Days:
sv: Återkommer följande dagar:

en: Month(s)
sv: Månad(er)

en: Repeat by:
sv: Upprepa på:

en: Day of week
sv: Veckodag

en: Date
sv: Datum

en: Year(s)
sv: År

en: File Browser
sv: Filbläddrare

note: Label for instructions
en: Select records to be exported
sv: Välj poster som ska exporteras

en: Use Ctrl and Shift Keys
sv: Använd Ctrl- och Skift-knapparna

note: Import button
en: Import
sv: Importera

en: To change to a hidden directory type it below and hit TAB
sv: För att flytta till en dold katalog, skriv in det nedan och tryck TAB

en: Import File Type
sv: Importera filtyp

en: Record was marked as private
sv: Posten var markerad som privat

en: Record was not marked as private
sv: Posten var inte markerad som privat

note: Import All button
en: Import All
sv: Importera alla

note: Skip button
en: Skip
sv: Hoppa över

note: Quit button
en: Quit
sv: Avsluta

en: Install
sv: Installera

en: Files to be installed
sv: Filer att installera

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: 
    jpilot [ [-v] || [-h] || [-d] || [-a] || [-A]
     -v displays version and exits.
     -h displays help and exits.
     -d displays debug info to stdout.
     -p do not load plugins.
     -a ignore missed alarms since the last time this program was run.
     -A ignore all alarms, past and future.
     The PILOTPORT, and PILOTRATE env variables are used to specify which
     port to sync on, and at what speed.
     If PILOTPORT is not set then it defaults to /dev/pilot.
sv: 
    jpilot [ [-v] || [-h] || [-d] || [-a] || [-A]
     -v visar versionsinformationen och avslutar.
     -h visar hjälptexten och avslutar.
     -d skriver felsökningsinformationen på standard ut.
     -p laddar inte insticksmoduler.
     -a ignorerar missade alarm sedan senaste gången programmet kördes.
     -A ignorera alla alarm, passerade och kommande.
     PILOTPORT och PILOTRATE är miljövariabler som bestämmer vilken
     port som synkronisering skall ske över och med vilken hastighet.
     Om PILOTPORT inte är satt så är standardvärdet /dev/pilot.

en: Help
sv: Hjälp

note: Create a "Print" button
en: Print
sv: Skriv ut

en: There is no print support for this conduit.
sv: Det finns inget utskriftsstöd för detta tillägg.

en: There is no import support for this conduit.
sv: Det finns inget importstöd för detta tillägg.

en: Export
sv: Exportera

en: There is no export support for this conduit.
sv: Det finns inget exportstöd för detta tillägg.

en: Sync Anyway
sv: Synka ändå

note: -------------------------------------------
en: %s was written by
    Judd Montgomery (c) 1999-2001.
    judd@jpilot.org
    http://jpilot.org
sv: %s är skrivet av
    Judd Montgomery © 1999-2001.
    judd@jpilot.org
    http://jpilot.org

en: About %s
sv: Om %s

en: /File
sv: /Arkiv

en: /File/tear
sv: /Arkiv/Riv av

en: /File/_Find
sv: /Arkiv/_Sök

en: /File/sep1
sv: /Arkiv/sep1

en: /File/_Install
sv: /Arkiv/_Installera

en: /File/Import
sv: /Arkiv/Importera

en: /File/Export
sv: /Arkiv/Exportera

en: /File/Preferences
sv: /Arkiv/Inställningar

en: /File/_Print
sv: /Arkiv/Skriv ut

en: /File/Restore Handheld
sv: /Arkiv/Återställ handdatorn

en: /File/Quit
sv: /Arkiv/Avsluta

en: /_View
sv: /_Visa

en: /View/Hide-Show Private Records
sv: /Visa/Dölj-Visa privata poster

en: /View/Datebook
sv: /Visa/Kalender

en: /View/Addresses
sv: /Visa/Adresser

en: /View/Todos
sv: /Visa/Att göra-lista

en: /View/Memos
sv: /Visa/Minnesanteckningar

en: /Plugins
sv: /Insticksmoduler

en: /_Help
sv: /_Hjälp

en: /_Help/%s
sv: /_Hjälp/%s

en: /Plugins/%s
sv: /Insticksmoduler/%s

en: Clear
sv: Töm

note: Create "Quit" button
en: Quit!
sv: Avsluta!

note: Create "Sync" button
en: Sync
sv: Synka

en: Sync your palm to the desktop
sv: Synkronisera din palm med datorn

note: Create "Backup" button in left column
en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Sync your palm to the desktop
    and then do a backup
sv: Synkronisera din palm med datorn
    och gör sedan en säkerhetskopia

en: Datebook/Go to Today
sv: Kalender/Gå till idag

en: Address Book
sv: Adressbok

en: ToDo List
sv: Att göra-lista

en: Memo Pad
sv: Anteckningsblock

en: Cannot open log file, giving up.
sv: Kan inte öppna loggfil, ger upp.

en: Cannot open log file
sv: Kan inte öppna loggfil

en: File doesn't appear to be memopad.dat format
sv: Filen verkar inte vara i memopad.dat format

note: Memo32 check box
en: Use Memo32 (pedit32)
sv: Använd Memo32 (pedit32)

en: Monthly View
sv: Månadsvy

note: Create a "Quit" button
en: Close
sv: Stäng

en: Palm Password
sv: Palmlösenord

note: Label
en: Enter PalmOS Password
sv: Skriv PalmOSlösenord

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Locale
sv: Lokal

en: Settings
sv: Inställningar

en: Alarms
sv: Alarm

en: Conduits
sv: Tillägg

note: Character Set
en: Character Set
sv: Teckenuppsättning

note: Shortdate
en: Short date format
sv: Kort datumformat

note: Longdate
en: Long date format
sv: Långt datumformat

note: Time
en: Time format
sv: Tidsformat

note: FDOW
en: The first day of the week is
sv: Första dagen i veckan är

note: GTK colors file
en: My GTK colors file is
sv: Min GTK-färgfil är

note: Port
en: Serial Port (/dev/ttyS0, /dev/pilot)
sv: Seriell port (/dev/ttyS0, /dev/pilot)

note: Rate
en: Serial Rate
sv: Seriell överföringshastighet

note: Number of backups
en: Number of backups to be archived
sv: Antal säkerhetskopior som skall arkiveras?

en: Show deleted records (default NO)
sv: Visa borttagna poster (standard: Nej)

en: Show modified deleted records (default NO)
sv: Visa modifierade borttagna poster (standard: Nej)

en: Highlight calendar days with appointments
sv: Markera kalenderdagar med möten

en: Use DateBk3/4 note tags
sv: Använd DateBk3/4-anteckningstaggar

en: Sync datebook
sv: Synka kalender

en: Sync address
sv: Synka adress

en: Sync todo
sv: Synka att göra-lista

en: Sync memo
sv: Synka minnesanteckningar

en: Sync memo32 (pedit32)
sv: Synka memo32 (pedit32)

en: Open alarm windows for appointment reminders
sv: Öppna alarmfönster för mötespåminnelser

en: Execute this command
sv: Kör det här kommandot

note: Shell warning
en: WARNING: executing arbitrary shell commands can be dangerous!!!
sv: VARNING: att köra godtyckliga skalkommandon kan vara farligt!!!

en: Alarm Command
sv: Alarmkommando

en: %t is replaced with the alarm time
sv: %t ersätts med alarmtiden

en: %d is replaced with the alarm date
sv: %d ersätts med alarmdatumet

en: %D is replaced with the alarm description
sv: %D erätts alarmbeskrivningen

en: %N is replaced with the alarm note
sv: %N ersätts med alarmanteckningen

en: Print Options
sv: Utskriftsinställningar

en: Paper Size
sv: Papperstorlek

en: Daily Printout
sv: Dagsutskrift

en: Weekly Printout
sv: Veckoutskrift

en: Monthly Printout
sv: Månadsutskrift

en: One record
sv: En post

en: All records in this category
sv: Alla poster i den här kategorin

en: Print all records
sv: Skriv ut alla poster

en: One record per page
sv: En post per sida

en:  Blank lines between each record
sv:  Blanka rader mellan varje post

note: Print Command
en: Print Command (e.g. lpr, or cat > file.ps)
sv: Utskriftskommando (tex. lpr, eller cat > fil.ps)

en: Restore Handheld
sv: Återställ handdator

note: Label for instructions
en: To restore your handheld:
sv: För att återställa din handdator:

en: 1. Choose all the applications you wish to restore.  The default is all.
sv: 1. Välj alla program du vill återställa. Standard är att återställa alla.

en: 2. Enter the User Name and User ID.
sv: 2. Skriv in användarnamnet och användar-ID.

en: 3. Press the OK button.
sv: 3. Tryck på OK-knappen nu

en: This will overwrite data that is currently on the handheld.
sv: Det här kommer att skriva över data som just nu finns på handdatorn.

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User ID
sv: Användar-ID

en: No records found
sv: Inga poster funna

en: Search
sv: Sök

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Case Sensitive
sv: Skilj på gemener/versaler

en:  Syncing on device %s
sv:  Synkroniserar enhet %s

en:  Press the HotSync button now
sv:  Tryck på HotSync-knappen nu

en: Check your serial port and settings
sv: Kontrollera din serieport och inställningar

note: These are carefully worded so as not to be read by * the parent program and interpreted
en: Last Username-->"%s"
sv: Senaste användarnamn-->"%s"

en: Last UserID-->"%d"
sv: Senaste användar-ID-->"%d"

en: Username-->"%s"
sv: Användarnamn-->"%s"

en: User ID-->%d
sv: Användar-ID-->%d

en: This PC = %lu
sv: Denna PC = %lu

en: Sync canceled
sv: Synkronisering avbruten

en: You may need to sync to update J-Pilot.
sv: Du kanske behöver synkronisera för att uppdatera J-Pilot.

en: Doing a fast sync.
sv: En snabb synkronisering utförs.

en: Doing a slow sync.
sv: En långsam synkronisering utförs.

en: Thank you for using J-Pilot.
sv: Tack för att du använder J-Pilot.

en: Syncing %s
sv: Synkroniserar %s

en: Wrote an %s record.
sv: Skrev en %s-post.

en: Writing an %s record failed.
sv: Skrivandet av en %s-post misslyckades.

en: Deleting an %s record failed.
sv: Borttagandet av en %s-post misslyckades.

en: Deleted an %s record.
sv: Tog bort en %s-post.

en: Wrote a %s record.
sv: Skrev en %s-post.

en: Writing a %s record failed.
sv: Skrivandet av en %s post misslyckades.

en: Deleting a %s record failed.
sv: Borttagandet av en %s-post misslyckades.

en: Deleted a %s record.
sv: Tog bort en %s-post.

en: Unable to open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: number of records = %d
sv: antal poster = %d

en: PC file corrupt?
sv: PC-fil korrupt?

en: slow_sync_application(): Out of memory
sv: slow_sync_application(): Slut på minne

en: dlp_WriteRecord failed
sv: dlp_WriteRecord misslyckades

en: fseek failed - fatal error
sv: fseek misslyckades - ödestigert fel

en: %s (Creator ID '%s') is up to date, fetch skipped.
sv: %s (Skapar-ID "%s") är redan uppdaterad, hoppar över nerladdning

en: Fetching '%s' (Creator ID '%s')...
sv: Hämtar "%s" (Skapar-ID "%s")...

en: Skipping %s (Creator ID '%s')
sv: Hoppar över %s (Skapar-ID "%s")

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: 
    Unable to open '%s'!
sv: 
    Kan inte öppna "%s"!

en: (Creator ID is '%s')...
sv: (Skapar ID är "%s")...

en: Install %s failed
sv: Installering av %s misslyckades

en: Failed.
sv: Misslyckades.

note: the space after the %s is a hack, the last char gets cut off
en: Installed %s
sv: Installerade %s

en: Cannot open jpilot_to_install file
sv: Kan inte öppna jpilot_to_install-filen

en: Cannot open jpilot_to_install.tmp file
sv: Kan inte öppna jpilot_to_install.tmp-filen

en: fast_sync_local_recs(): Out of memory
sv: fast_sync_local_recs(): Slut på minne

en: dlp_DeleteRecord failed
    This could be because the record was already deleted on the Palm
sv: dlp_DeleteRecord misslyckades
    Det kan bero på att posten redan var borttagen på Palmen

en: palm: number of records = %d
sv: palm: antal poster = %d

en: disk: number of records = %d
sv: disk: antal poster = %d

en: Due Date
sv: Förfallodatum

en: File doesn't appear to be todo.dat format
sv: Filen verkar inte var i todo.dat-format

en: No date
sv: Inget datum

note: The hide completed check box
en: Hide Completed ToDos
sv: Dölj avklarade att göra-poster?

en: Task
sv: Uppgift

en: Due
sv: Förfallen

note: The completed check box
en: Completed
sv: Avslutad

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Date Due:
sv: Förfallodatum:

en: Today is %A, %x %X
sv: Idag är det %A, %x %X

en: Today is %%A, %s %s
sv: Idag är det %%A, %s %s

en: Today
sv: Idag

en: Save Changed Record?
sv: Spara ändrad post?

en: Do you want to save the changes to this record?
sv: Vill du spara ändringarna i den här posten?

en: Save New Record?
sv: Spara denna nya posten?

en: Do you want to save this new record?
sv: Vill du spara den nya posten?

en: Couldn't find empty DB file.
sv: Kunde inte hitta en tom databas-fil.

en: jpilot may not be installed.
sv: jpilot är kanske inte installerat.

en: PC ID is 0.
sv: PC-ID är 0.

en: I generated a new PC ID.  It is %lu
sv: Jag genererade ett nytt PC-ID. Det är %lu

en: Weekly View
sv: Veckovy

en: About Expense
sv: Om Expense

en: Airfare
sv: Flygbiljetter

en: Breakfast
sv: Frukost

en: Bus
sv: Buss

en: BusinessMeals
sv: Affärsmåltider

en: CarRental
sv: Hyrbil

en: Dinner
sv: Middag

en: Entertainment
sv: Underhållning

en: Gas
sv: Bensin

en: Gifts
sv: Gåvor

en: Hotel
sv: Hotell

en: Incidentals
sv: Oförutsedda

en: Laundry
sv: Tvätt

en: Limo
sv: Limousine

en: Lodging
sv: Logi

en: Mileage
sv: Milkostnad

en: Parking
sv: Parkering

en: Postage
sv: Porto

en: Snack
sv: Tilltugg

en: Subway
sv: Tunnelbana

en: Supplies
sv: Förnödenheter

en: Telephone
sv: Telefon

en: Tolls
sv: Avgifter

en: Train
sv: Tåg

en: Cash
sv: Kontant

en: CreditCard
sv: Kreditkort

en: Prepaid
sv: Förbetald

en: Credit Card
sv: Kreditkort

en: Type:
sv: Typ:

en: Payment:
sv: Betalning:

en: Month:
sv: Månad:

en: Day:
sv: Dag:

en: Year:
sv: År:

en: Amount:
sv: Summa:

en: Vendor:
sv: Försäljare:

en: City:
sv: Stad:

en: Attendees
sv: Närvarande

note: Note textbox
en: Note
sv: Anteckning

note: Label
en: Enter KeyRing Password
sv: Skriv KeyRing-lösenord

en: Account
sv: Konto

note: name Entry
en: name:
sv: namn:

note: account Entry
en: account:
sv: konto:

note: password
en: password:
sv: lösenord:
