iso_4217-3.22 - en to sl translation catalogue (274 entries)

note: currency_name for AED
en: UAE Dirham
sl: dirham

note: currency_name for AFN, historic currency_name for AFA (withdrawn unknown)
en: Afghani
sl: afgani

note: currency_name for ALL
en: Lek
sl: albanski lek

note: currency_name for AMD
en: Armenian Dram
sl: armenski dram

note: currency_name for ANG
en: Netherlands Antillian Guilder
sl: gulden Nizozemskih Antilov

note: currency_name for AOA
en: Kwanza
sl: kvanza

note: currency_name for ARS
en: Argentine Peso
sl: argentinski peso

note: currency_name for AUD
en: Australian Dollar
sl: avstralski dolar

note: currency_name for AWG
en: Aruban Guilder
sl: arubski gulden

note: currency_name for AZN, historic currency_name for AZM (withdrawn unknown)
en: Azerbaijanian Manat
sl: azerbajdžanski manat

note: currency_name for BAM
en: Convertible Marks
sl: konvertibilna marka

note: currency_name for BBD
en: Barbados Dollar
sl: barbadoški dolar

note: currency_name for BDT
en: Taka
sl: taka

note: currency_name for BGN
en: Bulgarian Lev
sl: bolgarski lev

note: currency_name for BHD
en: Bahraini Dinar
sl: bahrajnski dinar

note: currency_name for BIF
en: Burundi Franc
sl: burundijski frank

note: currency_name for BMD
en: Bermudian Dollar
sl: bermudski dolar

note: currency_name for BND
en: Brunei Dollar
sl: brunejski dolar

note: currency_name for BOB
en: Boliviano
sl: boliviano

note: currency_name for BOV
en: Mvdol
sl: mvdol

note: currency_name for BRL
en: Brazilian Real
sl: brazilski real

note: currency_name for BSD
en: Bahamian Dollar
sl: bahamski dolar

note: currency_name for BTN
en: Ngultrum
sl: ngultrum

note: currency_name for BWP
en: Pula
sl: bocvanska pula

note: currency_name for BYR
en: Belarussian Ruble
sl: beloruski rubelj

note: currency_name for BZD
en: Belize Dollar
sl: belizejski dolar

note: currency_name for CAD
en: Canadian Dollar
sl: kanadski dolar

note: currency_name for CDF
en: Congolese Franc
sl: kongoški frank

note: currency_name for CHE
en: WIR Euro
sl: WIR-evro

note: currency_name for CHF
en: Swiss Franc
sl: švicarski frank

note: currency_name for CHW
en: WIR Franc
sl: WIR-frank

note: currency_name for CLF
en: Unidades de fomento
sl: čilski unidades de fomento

note: currency_name for CLP
en: Chilean Peso
sl: čilski peso

note: currency_name for CNY
en: Yuan Renminbi
sl: kitajski juan renminbi

note: currency_name for COP
en: Colombian Peso
sl: kolumbijski peso

note: currency_name for COU
en: Unidad de Valor Real
sl: kolumbijski unidad de valor real

note: currency_name for CRC
en: Costa Rican Colon
sl: kostariški kolon

note: currency_name for CUP
en: Cuban Peso
sl: kubanski peso

note: currency_name for CVE
en: Cape Verde Escudo
sl: zelenortski eskudo

note: currency_name for CYP
en: Cyprus Pound
sl: ciprski funt

note: currency_name for CZK
en: Czech Koruna
sl: češka krona

note: currency_name for DJF
en: Djibouti Franc
sl: džibutijski frank

note: currency_name for DKK
en: Danish Krone
sl: danska krona

note: currency_name for DOP
en: Dominican Peso
sl: dominikanski peso

note: currency_name for DZD
en: Algerian Dinar
sl: alžirski dinar

note: currency_name for EEK
en: Kroon
sl: estonska krona

note: currency_name for EGP
en: Egyptian Pound
sl: egiptovski funt

note: currency_name for ERN
en: Nakfa
sl: nakfa

note: currency_name for ETB
en: Ethiopian Birr
sl: etiopski bir

note: currency_name for EUR
en: Euro
sl: evro

note: currency_name for FJD
en: Fiji Dollar
sl: fidžijski dolar

note: currency_name for FKP
en: Falkland Islands Pound
sl: falklandski funt

note: currency_name for GBP
en: Pound Sterling
sl: britanski funt

note: currency_name for GEL
en: Lari
sl: lari

note: currency_name for GHS
en: Ghana Cedi
sl: ganski cedi

note: currency_name for GIP
en: Gibraltar Pound
sl: gibraltarski funt

note: currency_name for GMD
en: Dalasi
sl: dalasi

note: currency_name for GNF
en: Guinea Franc
sl: gvinejski frank

note: currency_name for GTQ
en: Quetzal
sl: kecal

note: currency_name for GYD
en: Guyana Dollar
sl: gvajanski dolar

note: currency_name for HKD
en: Hong Kong Dollar
sl: hongkonški dolar

note: currency_name for HNL
en: Lempira
sl: lempira

note: currency_name for HRK
en: Croatian Kuna
sl: hrvaška kuna

note: currency_name for HTG
en: Gourde
sl: gurd

note: currency_name for HUF
en: Forint
sl: madžarski forint

note: currency_name for IDR
en: Rupiah
sl: indonezijska rupija

note: currency_name for ILS
en: New Israeli Sheqel
sl: novi izraelski šekel

note: currency_name for INR
en: Indian Rupee
sl: indijska rupija

note: currency_name for IQD
en: Iraqi Dinar
sl: iraški dinar

note: currency_name for IRR
en: Iranian Rial
sl: iranski rial

note: currency_name for ISK
en: Iceland Krona
sl: islandska krona

note: currency_name for JMD
en: Jamaican Dollar
sl: jamajški dolar

note: currency_name for JOD
en: Jordanian Dinar
sl: jordanski dinar

note: currency_name for JPY
en: Yen
sl: jen

note: currency_name for KES
en: Kenyan Shilling
sl: Kenijski šiling

note: currency_name for KGS
en: Som
sl: som

note: currency_name for KHR
en: Riel
sl: riel

note: currency_name for KMF
en: Comoro Franc
sl: komorski frank

note: currency_name for KPW
en: North Korean Won
sl: severnokorejski von

note: currency_name for KRW
en: Won
sl: von

note: currency_name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
sl: kuvajtski dinar

note: currency_name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
sl: dolar Kajmanskih otokov

note: currency_name for KZT
en: Tenge
sl: tenge

note: currency_name for LAK
en: Kip
sl: kip

note: currency_name for LBP
en: Lebanese Pound
sl: libanonski funt

note: currency_name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
sl: šrilanška rupija

note: currency_name for LRD
en: Liberian Dollar
sl: liberijski dolar

note: currency_name for LSL
en: Loti
sl: loti

note: currency_name for LTL
en: Lithuanian Litas
sl: litvanski litas

note: currency_name for LVL
en: Latvian Lats
sl: latvijski lats

note: currency_name for LYD
en: Libyan Dinar
sl: libijski dinar

note: currency_name for MAD
en: Moroccan Dirham
sl: maroški dirham

note: currency_name for MDL
en: Moldovan Leu
sl: moldavski leu

note: currency_name for MGA
en: Malagasy Ariary
sl: madagaskarski ariary

note: currency_name for MKD
en: Denar
sl: makedonski denar

note: currency_name for MMK, historic currency_name for BUK (withdrawn 1990-02)
en: Kyat
sl: kiat

note: currency_name for MNT
en: Tugrik
sl: tugrik

note: currency_name for MOP
en: Pataca
sl: pataka

note: currency_name for MRO
en: Ouguiya
sl: uguija

note: currency_name for MTL
en: Maltese Lira
sl: malteška lira

note: currency_name for MUR
en: Mauritius Rupee
sl: mavricijska rupija

note: currency_name for MVR
en: Rufiyaa
sl: rufija

note: currency_name for MWK
en: Kwacha
sl: kvača

note: currency_name for MXN, historic currency_name for MXP (withdrawn 1993-01)
en: Mexican Peso
sl: mehiški peso

note: currency_name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
sl: mehiški unidad de inversion (UID)

note: currency_name for MYR
en: Malaysian Ringgit
sl: malezijski ringit

note: currency_name for MZN
en: Metical
sl: metikal

note: currency_name for NAD
en: Namibia Dollar
sl: namibijski dolar

note: currency_name for NGN
en: Naira
sl: naira

note: currency_name for NIO
en: Cordoba Oro
sl: zlata kordova

note: currency_name for NOK
en: Norwegian Krone
sl: norveška krona

note: currency_name for NPR
en: Nepalese Rupee
sl: nepalska rupija

note: currency_name for NZD
en: New Zealand Dollar
sl: novozelandski dolar

note: currency_name for OMR
en: Rial Omani
sl: omanski rial

note: currency_name for PAB
en: Balboa
sl: balboa

note: currency_name for PEN
en: Nuevo Sol
sl: novi sol

note: currency_name for PGK
en: Kina
sl: kina

note: currency_name for PHP
en: Philippine Peso
sl: filipinski peso

note: currency_name for PKR
en: Pakistan Rupee
sl: pakistanska rupija

note: currency_name for PLN
en: Zloty
sl: zlot

note: currency_name for PYG
en: Guarani
sl: gvarani

note: currency_name for QAR
en: Qatari Rial
sl: katarski rial

note: currency_name for RON
en: New Leu
sl: novi leu

note: currency_name for RSD, historic currency_name for CSD (withdrawn unknown)
en: Serbian Dinar
sl: srbski dinar

note: currency_name for RUB
en: Russian Ruble
sl: ruski rubelj

note: currency_name for RWF
en: Rwanda Franc
sl: ruandski frank

note: currency_name for SAR
en: Saudi Riyal
sl: savdski rial

note: currency_name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
sl: dolar Solomonovih otokov

note: currency_name for SCR
en: Seychelles Rupee
sl: sejšelska rupija

note: currency_name for SDG, historic currency_name for SDD (withdrawn unknown), historic currency_name for SDP (withdrawn 1998-06)
en: Sudanese Pound
sl: sudanski funt

note: currency_name for SEK
en: Swedish Krona
sl: švedska krona

note: currency_name for SGD
en: Singapore Dollar
sl: singapurski dolar

note: currency_name for SHP
en: Saint Helena Pound
sl: funt Sv. Helene

note: currency_name for SLL
en: Leone
sl: sieraleonski leone

note: currency_name for SOS
en: Somali Shilling
sl: somalski šiling

note: currency_name for SRD
en: Surinam Dollar
sl: surinamski dolar

note: currency_name for STD
en: Dobra
sl: dobra

note: currency_name for SVC
en: El Salvador Colon
sl: salvadorski kolon

note: currency_name for SYP
en: Syrian Pound
sl: sirski funt

note: currency_name for SZL
en: Lilangeni
sl: lilangeni

note: currency_name for THB
en: Baht
sl: bat

note: currency_name for TJS
en: Somoni
sl: somoni

note: currency_name for TMM
en: Manat
sl: manat

note: currency_name for TND
en: Tunisian Dinar
sl: tunizijski dinar

note: currency_name for TOP
en: Pa'anga
sl: paanga

note: currency_name for TRY
en: New Turkish Lira
sl: nova turška lira

note: currency_name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
sl: dolar Trinidada in Tobaga

note: currency_name for TWD
en: New Taiwan Dollar
sl: novi tajvanski dolar

note: currency_name for TZS
en: Tanzanian Shilling
sl: tanzanijski šiling

note: currency_name for UAH
en: Hryvnia
sl: hryvnia

note: currency_name for UGX
en: Uganda Shilling
sl: ugandski šiling

note: currency_name for USD
en: US Dollar
sl: ameriški dolar

note: currency_name for USN
en: US Dollar (Next day)
sl: ameriški dolar (naslednji dan)

note: currency_name for USS
en: US Dollar (Same day)
sl: ameriški dolar (isti dan)

note: currency_name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas
sl: urugvajski peso en unidades indexadas

note: currency_name for UYU
en: Peso Uruguayo
sl: urugvajski peso

note: currency_name for UZS
en: Uzbekistan Sum
sl: uzbekistanski sum

note: currency_name for VEF
en: Bolivar Fuerte
sl: bolivar fuerte

note: currency_name for VND
en: Dong
sl: dong

note: currency_name for VUV
en: Vatu
sl: vatu

note: currency_name for WST
en: Tala
sl: tala

note: currency_name for XAF
en: CFA Franc BEAC
sl: frank CFA (zahodnoafriški)

note: currency_name for XAG
en: Silver
sl: srebro

note: currency_name for XAU
en: Gold
sl: zlato

note: currency_name for XBA
en: European Composite Unit (EURCO)
sl: evropska sestavljena enota (EURCO)

note: currency_name for XBB
en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
sl: evropska denarna enota (EMU-6)

note: currency_name for XBC
en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
sl: evropska obračunska enota 9 (EUA-9)

note: currency_name for XBD
en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
sl: evropska obračunska enota (EUA-17)

note: currency_name for XCD
en: East Caribbean Dollar
sl: vzhodnokaribski dolar

note: currency_name for XDR
en: Special Drawing Rights
sl: posebne pravice črpanja

note: currency_name for XFO
en: Gold-Franc
sl: zlati frank

note: currency_name for XFU
en: UIC-Franc
sl: frank UIC

note: currency_name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
sl: frank CFA (srednjeafriški)

note: currency_name for XPD
en: Palladium
sl: paladij

note: currency_name for XPF
en: CFP Franc
sl: frank CFP

note: currency_name for XPT
en: Platinum
sl: platina

note: currency_name for XTS
en: Code for testing purposes
sl: koda za namene preizkušanja

note: currency_name for XXX
en: No currency
sl: nobena valuta

note: currency_name for YER
en: Yemeni Rial
sl: jemenski rial

note: currency_name for ZAR
en: Rand
sl: rand

note: currency_name for ZMK
en: Zambian Kwacha
sl: zambijska kvača

note: currency_name for ZWD
en: Zimbabwe Dollar
sl: zimbabvejski dolar

note: historic currency_name for ADP (withdrawn 2002-03)
en: Andorran Peseta
sl: andorska pezeta

note: historic currency_name for ADF (withdrawn unknown)
en: Andorran Franc
sl: andorski frank

note: historic currency_name for ALK (withdrawn 1989-12)
en: Albanian Old Lek
sl: albanski stari lek

note: historic currency_name for AON (withdrawn 2000-02)
en: Angolan New Kwanza
sl: angolska nova kwanza

note: historic currency_name for AOR (withdrawn 2000-02)
en: Angola Kwanza Reajustado
sl: angolska renominirana kvanza

note: historic currency_name for ARA (withdrawn 1992-01)
en: Argentine Austral
sl: argentinski avstral

note: historic currency_name for ARM (withdrawn unknown)
en: Argentine peso moneda nacional
sl: argentinski peso moneda nacional

note: historic currency_name for ARL (withdrawn unknown)
en: Argentine peso ley
sl: argentinski peso ley

note: historic currency_name for ARP (withdrawn 1985-07)
en: Peso Argentino
sl: argentinski peso

note: historic currency_name for ATS (withdrawn 2002-03)
en: Austrian Schilling
sl: avstrijski šiling

note: historic currency_name for BAD (withdrawn 1997-07)
en: Bosnia and Herzegovina Dinar
sl: bosansko-hercegovski dinar

note: historic currency_name for BEC (withdrawn 1990-03)
en: Belgian Franc Convertible
sl: belgijski konvertibilni frank

note: historic currency_name for BEF (withdrawn 2002-03)
en: Belgian Franc
sl: belgijski frank

note: historic currency_name for BEL (withdrawn 1990-03)
en: Belgian Franc Financial
sl: belgijski finančni frank

note: historic currency_name for BGJ (withdrawn 1990)
en: Bulgarian Lev A/52
sl: bolgarski lev A/52

note: historic currency_name for BGK (withdrawn 1990)
en: Bulgarian Lev A/62
sl: bolgarski lev A/62

note: historic currency_name for BGL (withdrawn unknown)
en: Bulgarian Lev A/99
sl: bolgarski lev A/99

note: historic currency_name for BOP (withdrawn 1987-02)
en: Bolivian Peso
sl: bolivijski peso

note: historic currency_name for BRB (withdrawn 1986-03), historic currency_name for BRE (withdrawn 1993-03)
en: Brazilian Cruzeiro
sl: brazilski cruzeiro

note: historic currency_name for BRC (withdrawn 1989-02)
en: Brazilian Cruzado
sl: brazilski cruzado

note: historic currency_name for BRN (withdrawn 1990-03)
en: Brazilian New Cruzado
sl: brazilski novi cruzado

note: historic currency_name for BRR (withdrawn 1994-07)
en: Brazilian Cruzeiro Real
sl: brazilski cruzeiro real

note: historic currency_name for BYB (withdrawn 1999)
en: Belarussian Rouble
sl: beloruski rubelj

note: historic currency_name for CNX (withdrawn 1989-12)
en: Chinese Peoples Bank Dollar
sl: dolar Kitajske ljudske banke

note: historic currency_name for CSJ (withdrawn 1990)
en: Czechoslovak Krona A/53
sl: českoslovaška krona A/53

note: historic currency_name for CSK (withdrawn 1993-03)
en: Czechoslovak Koruna
sl: češkoslovaška krona

note: historic currency_name for DDM (withdrawn 1990-09)
en: East German Mark of the GDR
sl: vzhodnonemška marka

note: historic currency_name for DEM (withdrawn 2002-03)
en: Deutsche Mark
sl: nemška marka

note: historic currency_name for ECS (withdrawn 2000-09-15)
en: Ecuador Sucre
sl: ekvadorski sukre

note: historic currency_name for ECV (withdrawn unknown)
en: Ecuador Unidad de Valor Constante UVC
sl: ekvadorski unidad de valor constante UVC

note: historic currency_name for ESA (withdrawn 1981)
en: Spanish Peseta ('A' Account)
sl: španska pezeta (račun A)

note: historic currency_name for ESB (withdrawn 1994-12)
en: Spanish Peseta (convertible)
sl: španska pezeta (konvertibilna)

note: historic currency_name for ESP (withdrawn 2002-03)
en: Spanish Peseta
sl: španska pezeta

note: historic currency_name for FIM (withdrawn 2002-03)
en: Finnish Markka
sl: finska marka

note: historic currency_name for FRF (withdrawn 2002-03)
en: French Franc
sl: francoski frank

note: historic currency_name for GEK (withdrawn 1995-10)
en: Georgian Coupon
sl: gruzijski bon

note: historic currency_name for GNE (withdrawn 1989-12), historic currency_name for GNS (withdrawn 1986-02)
en: Guinea Syli
sl: gvinejski sili

note: historic currency_name for GQE (withdrawn 1989-12)
en: Equatorial Guinea Ekwele
sl: ekvatorialnogvinejski ekvele

note: historic currency_name for GHC (withdrawn unknown)
en: Cedi
sl: ganski cedi

note: historic currency_name for GRD (withdrawn 2002-03)
en: Greek Drachma
sl: grška drahma

note: historic currency_name for GWE (withdrawn 1981)
en: Guinea Escudo
sl: gvinejski eskudo

note: historic currency_name for GWP (withdrawn 1997-04)
en: Guinea-Bissau Peso
sl: gvineja-bissauski peso

note: historic currency_name for HRD (withdrawn 1995-01)
en: Croatian Dinar
sl: hrvaški dinar

note: historic currency_name for IEP (withdrawn 2002-03)
en: Irish Pound
sl: irski funt

note: historic currency_name for ILP (withdrawn 1981)
en: Israeli Pound
sl: izraelski funt

note: historic currency_name for ILR (withdrawn 1990)
en: Israeli Old Shekel
sl: izraelski stari šekel

note: historic currency_name for ISJ (withdrawn 1990)
en: Iceland Old Krona
sl: islandska stara krona

note: historic currency_name for ITL (withdrawn 2002-03)
en: Italian Lira
sl: italijanska lira

note: historic currency_name for LAJ (withdrawn 1989-12)
en: Lao kip
sl: laoški kip

note: historic currency_name for LSM (withdrawn 1985-05)
en: Lesotho Maloti
sl: lesotski maloti

note: historic currency_name for LTT (withdrawn 1993-07)
en: Lithuanian Talonas
sl: litvanski talonas

note: historic currency_name for LUC (withdrawn 1990-03)
en: Luxembourg Convertible Franc
sl: luksemburški konvertibilni frank

note: historic currency_name for LUF (withdrawn 2002-03)
en: Luxembourg Franc
sl: luksemburški frank

note: historic currency_name for LUL (withdrawn 1990-03)
en: Luxembourg Financial Franc
sl: luksemburški finančni frank

note: historic currency_name for LVR (withdrawn 1994-12)
en: Latvian Ruble
sl: latvijski rubelj

note: historic currency_name for MAF (withdrawn 1989-12), historic currency_name for MLF (withdrawn 1984-11)
en: Mali Franc
sl: malijski frank

note: historic currency_name for MGF (withdrawn unknown)
en: Malagasy Franc
sl: malgaški frank

note: historic currency_name for MTP (withdrawn 1983-06)
en: Maltese Pound
sl: malteški funt

note: historic currency_name for MVQ (withdrawn 1989-12)
en: Maldive Rupee
sl: maldivska rupija

note: historic currency_name for MZE (withdrawn 1981)
en: Mozambique Escudo
sl: mozambiški eskudo

note: historic currency_name for MZM (withdrawn unknown)
en: Mozambique Metical
sl: mozambiški metikal

note: historic currency_name for NIC (withdrawn 1990-10)
en: Nicaraguan Cordoba
sl: nikaragevska kordoba

note: historic currency_name for NLG (withdrawn 2002-03)
en: Netherlands Guilder
sl: nizozemski gulden

note: historic currency_name for PEH (withdrawn 1990), historic currency_name for PES (withdrawn 1986-02)
en: Peruvian Sol
sl: perujski sol

note: historic currency_name for PEI (withdrawn 1991-07)
en: Peruvian Inti
sl: perujski inti

note: historic currency_name for PLZ (withdrawn 1997-01)
en: Polish Złoty
sl: poljski zlot

note: historic currency_name for PTE (withdrawn 2002-03)
en: Portuguese Escudo
sl: portugalski eskudo

note: historic currency_name for RHD (withdrawn 1981)
en: Rhodesian Dollar
sl: rodezijski dolar

note: historic currency_name for ROK (withdrawn 1990)
en: Romanian Leu A/52
sl: romunski lev A/52

note: historic currency_name for ROL (withdrawn 2005-06)
en: Romanian Old Leu
sl: romunski stari lev

note: historic currency_name for RUR (withdrawn 1997)
en: Russian Rouble
sl: ruski rubelj

note: historic currency_name for SIT (withdrawn 2006-12-31)
en: Slovenian Tolar
sl: slovenski tolar

note: historic currency_name for SKK (withdrawn 2009-01-01)
en: Slovak Koruna
sl: slovaška krona

note: historic currency_name for SRG (withdrawn unknown)
en: Suriname Guilder
sl: surinamski gulden

note: historic currency_name for SUR (withdrawn 1990-12)
en: USSR Rouble
sl: rubelj ZSSR

note: historic currency_name for TJR (withdrawn 2000)
en: Tajik Rouble
sl: tadžiški rubelj

note: historic currency_name for TLE (withdrawn unknown)
en: Timor Escudo
sl: vzhodnotimorski eskudo

note: historic currency_name for TRL (withdrawn unknown)
en: Turkish Lira
sl: turška lira

note: historic currency_name for UAK (withdrawn 1996-09)
en: Ukrainian Karbovanet
sl: ukrajinski karbovanet

note: historic currency_name for UGS (withdrawn 1987-05)
en: Uganda Schilling
sl: ugandski šiling

note: historic currency_name for UGW (withdrawn 1990)
en: Uganda Old Schilling
sl: ugandski stari šiling

note: historic currency_name for UYN (withdrawn 1989-12)
en: Old Uruguayan Peso
sl: urugvajski stari peso

note: historic currency_name for UYP (withdrawn 1993-03)
en: Uruguayan Peso
sl: urugvajski peso

note: historic currency_name for VEB (withdrawn 2008-01-01)
en: Venezuela Bolívar
sl: bolivar

note: historic currency_name for VNC (withdrawn 1990)
en: Viet Nam Old Dong
sl: vietnamski dong

note: historic currency_name for XEU (withdrawn 1999-01)
en: European Currency Unit ECU
sl: evropska denarna enota ECU

note: historic currency_name for XRE (withdrawn 1999-11)
en: RINET Funds Code
sl: koda sredstev RINET

note: historic currency_name for YDD (withdrawn 1991-09)
en: Yemeni Dinar
sl: jemenski dinar

note: historic currency_name for YUD (withdrawn unknown), historic currency_name for YUN (withdrawn 1995-11)
en: Yugoslavian Dinar
sl: jugoslovanski dinar

note: historic currency_name for ZAL (withdrawn 1995-03)
en: South African Financial Rand
sl: južnoafriški finančni rand

note: historic currency_name for ZRN (withdrawn 1999-06)
en: New Zaire
sl: zairski novi zaire

note: historic currency_name for ZRZ (withdrawn 1994-02)
en: Zaire
sl: zairski zaire
