iso_4217-3.8 - en to nb translation catalogue (269 entries)

note: currency_name for AED
en: UAE Dirham
nb: Emiratarabiske dirham

note: currency_name for AFN, historic currency_name for AFA (withdrawn unknown)
en: Afghani
nb: Afghanske afghani

note: currency_name for ALL
en: Lek
nb: Albanske lek

note: currency_name for AMD
en: Armenian Dram
nb: Armenske dram

note: currency_name for ANG
en: Netherlands Antillian Guilder
nb: Antillianske gylden

note: currency_name for AOA
en: Kwanza
nb: Angolanske kwanza

note: currency_name for ARS
en: Argentine Peso
nb: Argentinske peso

note: currency_name for AUD
en: Australian Dollar
nb: Australske dollar

note: currency_name for AWG
en: Aruban Guilder
nb: Arubanske florin

note: currency_name for AZN, historic currency_name for AZM (withdrawn unknown)
en: Azerbaijanian Manat
nb: Aserbajdsjanske manat

note: currency_name for BAM
en: Convertible Marks
nb: Konvertibilna mark

note: currency_name for BBD
en: Barbados Dollar
nb: Barbadiske dollar

note: currency_name for BDT
en: Taka
nb: Bangladeshiske taka

note: currency_name for BGN
en: Bulgarian Lev
nb: Bulgarske lev

note: currency_name for BHD
en: Bahraini Dinar
nb: Bahrainske dinar

note: currency_name for BIF
en: Burundi Franc
nb: Burundiske franc

note: currency_name for BMD
en: Bermudian Dollar
nb: Bermudiske dollar

note: currency_name for BND
en: Brunei Dollar
nb: Bruneiske dollar

note: currency_name for BOB
en: Boliviano
nb: Bolivianske boliviano

note: currency_name for BOV
en: Mvdol
nb: Bolivianske mvdol

note: currency_name for BRL
en: Brazilian Real
nb: Brasilianske real

note: currency_name for BSD
en: Bahamian Dollar
nb: Bahamanske dollar

note: currency_name for BTN
en: Ngultrum
nb: Bhutanske ngultrum

note: currency_name for BWP
en: Pula
nb: Botswanske pula

note: currency_name for BYR
en: Belarussian Ruble
nb: Kviterussiske rubler

note: currency_name for BZD
en: Belize Dollar
nb: Beliziske dollar

note: currency_name for CAD
en: Canadian Dollar
nb: Canadiske dollar

note: currency_name for CDF
en: Franc Congolais
nb: Kongolesiske franc

note: currency_name for CHE
en: WIR Euro
nb: WIR-euro

note: currency_name for CHF
en: Swiss Franc
nb: Sveitsiske franc

note: currency_name for CHW
en: WIR Franc
nb: WIR-franc

note: currency_name for CLP
en: Chilean Peso
nb: Chilenske pesos

note: currency_name for CNY
en: Yuan Renminbi
nb: Kinesiske renminbi

note: currency_name for COP
en: Colombian Peso
nb: Colombianske pesos

note: currency_name for CRC
en: Costa Rican Colon
nb: Costaricanske colon

note: currency_name for CUP
en: Cuban Peso
nb: Cubanske pesos

note: currency_name for CVE
en: Cape Verde Escudo
nb: Kappverdiske escudos

note: currency_name for CYP
en: Cyprus Pound
nb: Kypriotiske pund

note: currency_name for CZK
en: Czech Koruna
nb: Tjekkiske koruna

note: currency_name for DJF
en: Djibouti Franc
nb: Djiboutiske franc

note: currency_name for DKK
en: Danish Krone
nb: Danske kroner

note: currency_name for DOP
en: Dominican Peso
nb: Dominikanske pesos

note: currency_name for DZD
en: Algerian Dinar
nb: Algeriske dinarer

note: currency_name for EEK
en: Kroon
nb: Estiske kroner

note: currency_name for EGP
en: Egyptian Pound
nb: Egyptiske pund

note: currency_name for ERN
en: Nakfa
nb: Eritreiske nakfa

note: currency_name for ETB
en: Ethiopian Birr
nb: Etiopiske birr

note: currency_name for FJD
en: Fiji Dollar
nb: Fijianske dollar

note: currency_name for FKP
en: Falkland Islands Pound
nb: Falklandspund

note: currency_name for GBP
en: Pound Sterling
nb: Britiske pund

note: currency_name for GEL
en: Lari
nb: Georgiske lari

note: currency_name for GHS
en: Ghana Cedi
nb: Ghanesiske cedi

note: currency_name for GIP
en: Gibraltar Pound
nb: Gibraltarpund

note: currency_name for GMD
en: Dalasi
nb: Gambiske dalasi

note: currency_name for GNF
en: Guinea Franc
nb: Guineanske franc

note: currency_name for GTQ
en: Quetzal
nb: Guatemalanske quetzal

note: currency_name for GYD
en: Guyana Dollar
nb: Guyanske dollar

note: currency_name for HKD
en: Hong Kong Dollar
nb: Hong Kong-dollar

note: currency_name for HNL
en: Lempira
nb: Honduranske lempira

note: currency_name for HRK
en: Croatian Kuna
nb: Kroatiske kuna

note: currency_name for HTG
en: Gourde
nb: Haitiske gourde

note: currency_name for HUF
en: Forint
nb: Ungarske forinter

note: currency_name for IDR
en: Rupiah
nb: Indonesiske rupiah

note: currency_name for ILS
en: New Israeli Sheqel
nb: Israelske nye shekler

note: currency_name for INR
en: Indian Rupee
nb: Indiske rupier

note: currency_name for IQD
en: Iraqi Dinar
nb: Irakiske dinarer

note: currency_name for IRR
en: Iranian Rial
nb: Iranske rial

note: currency_name for ISK
en: Iceland Krona
nb: Islandske kroner

note: currency_name for JMD
en: Jamaican Dollar
nb: Jamaicanske dollar

note: currency_name for JOD
en: Jordanian Dinar
nb: Jordanske dinarer

note: currency_name for JPY
en: Yen
nb: Japanske yen

note: currency_name for KES
en: Kenyan Shilling
nb: Kenyanske shilling

note: currency_name for KGS
en: Som
nb: Kirgisiske som

note: currency_name for KHR
en: Riel
nb: Kambodsjanske riel

note: currency_name for KMF
en: Comoro Franc
nb: Komoriske franc

note: currency_name for KPW
en: North Korean Won
nb: Nordkoreanske won

note: currency_name for KRW
en: Won
nb: Sørkoreanske won

note: currency_name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
nb: Kuwaitiske dinarer

note: currency_name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
nb: Caymanske dollar

note: currency_name for KZT
en: Tenge
nb: Kasakhstanske tenge

note: currency_name for LAK
en: Kip
nb: Laotiske kip

note: currency_name for LBP
en: Lebanese Pound
nb: Libanesiske pund

note: currency_name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
nb: Srilankiske rupier

note: currency_name for LRD
en: Liberian Dollar
nb: Liberiske dollar

note: currency_name for LSL
en: Loti
nb: Lesothiske loti

note: currency_name for LTL
en: Lithuanian Litas
nb: Litauiske litas

note: currency_name for LVL
en: Latvian Lats
nb: Latviske lats

note: currency_name for LYD
en: Libyan Dinar
nb: Libyiske dinarer

note: currency_name for MAD
en: Moroccan Dirham
nb: Marokkanske dirham

note: currency_name for MDL
en: Moldovan Leu
nb: Moldoviske leu

note: currency_name for MGA
en: Malagasy Ariary
nb: Malagassiske franc

note: currency_name for MKD
en: Denar
nb: Makedonske denarer

note: currency_name for MMK, historic currency_name for BUK (withdrawn 1990-02)
en: Kyat
nb: Myanmarske kyat

note: currency_name for MNT
en: Tugrik
nb: Mongolske tugrik

note: currency_name for MOP
en: Pataca
nb: Makaoiske pataca

note: currency_name for MRO
en: Ouguiya
nb: Mauritanske ouguiya

note: currency_name for MTL
en: Maltese Lira
nb: Maltesiske lira

note: currency_name for MUR
en: Mauritius Rupee
nb: Mauritiske rupier

note: currency_name for MVR
en: Rufiyaa
nb: Maldiviske rufiyah

note: currency_name for MWK, currency_name for ZMK
en: Kwacha
nb: Malawiske kwacha

note: currency_name for MXN, historic currency_name for MXP (withdrawn 1993-01)
en: Mexican Peso
nb: Meksikanske pesos

note: currency_name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
nb: Meksikanske Unidad de Inversion (UDI)

note: currency_name for MYR
en: Malaysian Ringgit
nb: Malaysiske ringgit

note: currency_name for MZN
en: Metical
nb: Mosambikiske metical

note: currency_name for NAD
en: Namibia Dollar
nb: Namibiske dollar

note: currency_name for NGN
en: Naira
nb: Nigeriske naira

note: currency_name for NIO
en: Cordoba Oro
nb: Nicaraguanske cordoba

note: currency_name for NOK
en: Norwegian Krone
nb: Norske kroner

note: currency_name for NPR
en: Nepalese Rupee
nb: Nepalske rupier

note: currency_name for NZD
en: New Zealand Dollar
nb: Newzealandske dollar

note: currency_name for OMR
en: Rial Omani
nb: Omanske rial

note: currency_name for PAB
en: Balboa
nb: Panamanske balboa

note: currency_name for PEN
en: Nuevo Sol
nb: Peruanske nuevos soles

note: currency_name for PGK
en: Kina
nb: Papuanske kina

note: currency_name for PHP
en: Philippine Peso
nb: Filippinske pesos

note: currency_name for PKR
en: Pakistan Rupee
nb: Pakistanske rupier

note: currency_name for PLN
en: Zloty
nb: Polske zloty

note: currency_name for PYG
en: Guarani
nb: Paraguayanske guarani

note: currency_name for QAR
en: Qatari Rial
nb: Qatarske rial

note: currency_name for RON
en: New Leu
nb: Rumenske nye leu

note: currency_name for RSD, historic currency_name for CSD (withdrawn unknown)
en: Serbian Dinar
nb: Serbiske dinarer

note: currency_name for RUB
en: Russian Ruble
nb: Russiske rubler

note: currency_name for RWF
en: Rwanda Franc
nb: Rwandiske franc

note: currency_name for SAR
en: Saudi Riyal
nb: Saudiarabiske riyal

note: currency_name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
nb: Salomonske dollar

note: currency_name for SCR
en: Seychelles Rupee
nb: Seychelliske rupier

note: currency_name for SDG, historic currency_name for SDD (withdrawn unknown), historic currency_name for SDP (withdrawn 1998-06)
en: Sudanese Pound
nb: Sudanske pund

note: currency_name for SEK
en: Swedish Krona
nb: Svenske kroner

note: currency_name for SGD
en: Singapore Dollar
nb: Singaporske dollar

note: currency_name for SHP
en: Saint Helena Pound
nb: Sankthelenske pund

note: currency_name for SLL
en: Leone
nb: Sierraleonske leone

note: currency_name for SOS
en: Somali Shilling
nb: Somalske shilling

note: currency_name for SRD
en: Surinam Dollar
nb: Surinamske dollar

note: currency_name for STD
en: Dobra
nb: Saotomesiske dobra

note: currency_name for SVC
en: El Salvador Colon
nb: Salvadoranske colon

note: currency_name for SYP
en: Syrian Pound
nb: Syriske pund

note: currency_name for SZL
en: Lilangeni
nb: Swazilandske lilangeni

note: currency_name for THB
en: Baht
nb: Thailandske baht

note: currency_name for TJS
en: Somoni
nb: Tadsjikiske somoni

note: currency_name for TMM
en: Manat
nb: Turkmenske manat

note: currency_name for TND
en: Tunisian Dinar
nb: Tunisiske dinarer

note: currency_name for TOP
en: Pa'anga
nb: Tonganske pa’anga

note: currency_name for TRY
en: New Turkish Lira
nb: Tyrkiske nye lira

note: currency_name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
nb: Trinidadiske dollar

note: currency_name for TWD
en: New Taiwan Dollar
nb: Taiwanske nye dollar

note: currency_name for TZS
en: Tanzanian Shilling
nb: Tanzanianske shilling

note: currency_name for UAH
en: Hryvnia
nb: Ukrainske hryvnia

note: currency_name for UGX
en: Uganda Shilling
nb: Ugandiske shilling

note: currency_name for USD
en: US Dollar
nb: Amerikanske dollar

note: currency_name for USN
en: US Dollar (Next day)
nb: Amerikanske dollar (neste dag)

note: currency_name for USS
en: US Dollar (Same day)
nb: Amerikanske dollar (samme dag)

note: currency_name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas
nb: Uruguayanske Pesos en Unidades Indexadas

note: currency_name for UYU
en: Peso Uruguayo
nb: Uruguayanske pesos

note: currency_name for UZS
en: Uzbekistan Sum
nb: Usbekiske som

note: currency_name for VEF
en: Bolivar Fuerte
nb: Venezuelanske bolivar fuerte

note: currency_name for VND
en: Dong
nb: Vietnamesiske dồng

note: currency_name for VUV
en: Vatu
nb: Vanuatiske vatu

note: currency_name for WST
en: Tala
nb: Samoanske tala

note: currency_name for XAF
en: CFA Franc BEAC
nb: Sentralafrikanske CFA-franc

note: currency_name for XAG
en: Silver
nb: Sølv

note: currency_name for XAU
en: Gold
nb: Gull

note: currency_name for XBA
en: European Composite Unit (EURCO)
nb: Europeisk sammensatt enhet (EURCO)

note: currency_name for XBB
en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
nb: Europeisk monetær enhet (E.M.U.-6)

note: currency_name for XBC
en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
nb: Europeisk regneenhet 9 (E.U.A.-9)

note: currency_name for XBD
en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
nb: Europeisk regneenhet 17 (E.U.A.-17)

note: currency_name for XCD
en: East Caribbean Dollar
nb: Østkaribiske dollar

note: currency_name for XDR
en: Special Drawing Rights
nb: Spesiell trekkrett

note: currency_name for XFO
en: Gold-Franc
nb: Gullfranc

note: currency_name for XFU
en: UIC-Franc
nb: UIC-franc

note: currency_name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
nb: Vestafrikanske CFA-franc

note: currency_name for XPF
en: CFP Franc
nb: CFP-franc

note: currency_name for XTS
en: Code for testing purposes
nb: Kode for testing

note: currency_name for XXX
en: No currency
nb: Ingen valuta

note: currency_name for YER
en: Yemeni Rial
nb: Jemenittiske rial

note: currency_name for ZAR
en: Rand
nb: Sørafrikanske rand

note: currency_name for ZWD
en: Zimbabwe Dollar
nb: Zimbabwiske dollar

note: historic currency_name for ADP (withdrawn 2002-03)
en: Andorran Peseta
nb: Andorranske pesetas

note: historic currency_name for ADF (withdrawn unknown)
en: Andorran Franc
nb: Andorranske franc

note: historic currency_name for ALK (withdrawn 1989-12)
en: Albanian Old Lek
nb: Albanske gamle lek

note: historic currency_name for AOK (withdrawn 1991-03)
en: Angolan New Kwanza
nb: Angolanske nye kwanza

note: historic currency_name for AON (withdrawn 2000-02)
en: Angola New Kwanza
nb: Angolanske nye kwanza

note: historic currency_name for AOR (withdrawn 2000-02)
en: Angola Kwanza Reajustado
nb: Angolanske kwanza reajustado

note: historic currency_name for ARA (withdrawn 1992-01)
en: Argentine Austral
nb: Argentinske austral

note: historic currency_name for ARM (withdrawn unknown)
en: Argentine peso moneda nacional
nb: Argentinske peso moneda nacional

note: historic currency_name for ARL (withdrawn unknown)
en: Argentine peso ley
nb: Argentinske pesos ley

note: historic currency_name for ARP (withdrawn 1985-07)
en: Peso Argentino
nb: Argentinske pesos

note: historic currency_name for ATS (withdrawn 2002-03)
en: Austrian Schilling
nb: Østerrikske schilling

note: historic currency_name for BAD (withdrawn 1997-07)
en: Bosnia and Herzegovina Dinar
nb: Bosniske dinarer

note: historic currency_name for BEC (withdrawn 1990-03)
en: Belgian Franc Convertible
nb: Belgiske franc convertible

note: historic currency_name for BEF (withdrawn 2002-03)
en: Belgian Franc
nb: Belgiske franc

note: historic currency_name for BEL (withdrawn 1990-03)
en: Belgian Franc Financial
nb: Belgiske franc finance

note: historic currency_name for BGJ (withdrawn 1990)
en: Bulgarian Lev A/52
nb: Bulgarske lev A/52

note: historic currency_name for BGK (withdrawn 1990)
en: Bulgarian Lev A/62
nb: Bulgarske lev A/62

note: historic currency_name for BGL (withdrawn unknown)
en: Bulgarian Lev A/99
nb: Bulgarske lev A/99

note: historic currency_name for BOP (withdrawn 1987-02)
en: Bolivian Peso
nb: Bolivianske boliviano

note: historic currency_name for BRB (withdrawn 1986-03), historic currency_name for BRE (withdrawn 1993-03)
en: Brazilian Cruzeiro
nb: Brasilianske cruzeiro

note: historic currency_name for BRC (withdrawn 1989-02)
en: Brazilian Cruzado
nb: Brasilianske cruzado

note: historic currency_name for BRN (withdrawn 1990-03)
en: Brazilian New Cruzado
nb: Brasilianske nye cruzado

note: historic currency_name for BRR (withdrawn 1994-07)
en: Brazilian Cruzeiro Real
nb: Brasilianske cruzeiro real

note: historic currency_name for BYB (withdrawn 1999)
en: Belarussian Rouble
nb: Kviterussiske rubler

note: historic currency_name for CNX (withdrawn 1989-12)
en: Chinese Peoples Bank Dollar
nb: Kinesiske folkebankdollar

note: historic currency_name for CSJ (withdrawn 1990)
en: Czechoslovak Krona A/53
nb: Tjekkoslovakiske krona A/53

note: historic currency_name for CSK (withdrawn 1993-03)
en: Czechoslovak Koruna
nb: Tsjekkoslovakiske koruna

note: historic currency_name for DDM (withdrawn 1990-09)
en: East German Mark of the GDR
nb: Østtyske mark fra GDR

note: historic currency_name for DEM (withdrawn 2002-03)
en: Deutsche Mark
nb: Tyske mark

note: historic currency_name for ECS (withdrawn 2000-09-15)
en: Ecuador Sucre
nb: Ecuadorianske sucre

note: historic currency_name for ECV (withdrawn unknown)
en: Ecuador Unidad de Valor Constante UVC
nb: Ecuadorianske Unidad de Valor Constante UVC

note: historic currency_name for ESA (withdrawn 1981)
en: Spanish Peseta ('A' Account)
nb: Spanske pesetas (A-konto)

note: historic currency_name for ESB (withdrawn 1994-12)
en: Spanish Peseta (convertible)
nb: Spanske pesetas (B-konto)

note: historic currency_name for ESP (withdrawn 2002-03)
en: Spanish Peseta
nb: Spanske pesetas

note: historic currency_name for FIM (withdrawn 2002-03)
en: Finnish Markka
nb: Finske mark

note: historic currency_name for FRF (withdrawn 2002-03)
en: French Franc
nb: Franske franc

note: historic currency_name for GEK (withdrawn 1995-10)
en: Georgian Coupon
nb: Georgiske kuponger

note: historic currency_name for GNE (withdrawn 1989-12), historic currency_name for GNS (withdrawn 1986-02)
en: Guinea Syli
nb: Guineanske syli

note: historic currency_name for GQE (withdrawn 1989-12)
en: Equatorial Guinea Ekwele
nb: Ekvatorialguineanske ekwele

note: historic currency_name for GHC (withdrawn unknown)
en: Cedi
nb: Ghanesiske cedi

note: historic currency_name for GRD (withdrawn 2002-03)
en: Greek Drachma
nb: Greske drakmer

note: historic currency_name for GWE (withdrawn 1981)
en: Guinea Escudo
nb: Guineanske escudos

note: historic currency_name for GWP (withdrawn 1997-04)
en: Guinea-Bissau Peso
nb: Bissauguineanske pesos

note: historic currency_name for HRD (withdrawn 1995-01)
en: Croatian Dinar
nb: Kroatiske dinarer

note: historic currency_name for IEP (withdrawn 2002-03)
en: Irish Pound
nb: Iriske pund

note: historic currency_name for ILP (withdrawn 1981)
en: Israeli Pound
nb: Israelske pund

note: historic currency_name for ILR (withdrawn 1990)
en: Israeli Old Shekel
nb: Israelske gamle shekler

note: historic currency_name for ISJ (withdrawn 1990)
en: Iceland Old Krona
nb: Islandske gamle kroner

note: historic currency_name for ITL (withdrawn 2002-03)
en: Italian Lira
nb: Italienske lire

note: historic currency_name for LAJ (withdrawn 1989-12)
en: Lao kip
nb: Laotiske kip

note: historic currency_name for LSM (withdrawn 1985-05)
en: Lesotho Maloti
nb: Lesothiske loti

note: historic currency_name for LTT (withdrawn 1993-07)
en: Lithuanian Talonas
nb: Litauiske talonas

note: historic currency_name for LUC (withdrawn 1990-03)
en: Luxembourg Convertible Franc
nb: Luxembourgske franc convertible

note: historic currency_name for LUF (withdrawn 2002-03)
en: Luxembourg Franc
nb: Luxembourgske franc

note: historic currency_name for LUL (withdrawn 1990-03)
en: Luxembourg Financial Franc
nb: Luxembourgske franc finance

note: historic currency_name for LVR (withdrawn 1994-12)
en: Latvian Ruble
nb: Latviske rubler

note: historic currency_name for MAF (withdrawn 1989-12), historic currency_name for MLF (withdrawn 1984-11)
en: Mali Franc
nb: Maliske franc

note: historic currency_name for MGF (withdrawn unknown)
en: Malagasy Franc
nb: Malagassiske franc

note: historic currency_name for MTP (withdrawn 1983-06)
en: Maltese Pound
nb: Maltesiske pund

note: historic currency_name for MVQ (withdrawn 1989-12)
en: Maldive Rupee
nb: Maldiviske rupier

note: historic currency_name for MZE (withdrawn 1981)
en: Mozambique Escudo
nb: Mosambikiske escudos

note: historic currency_name for MZM (withdrawn unknown)
en: Mozambique Metical
nb: Mosambikiske metical

note: historic currency_name for NIC (withdrawn 1990-10)
en: Nicaraguan Cordoba
nb: Nicaraguanske cordoba

note: historic currency_name for NLG (withdrawn 2002-03)
en: Netherlands Guilder
nb: Nederlandske gylden

note: historic currency_name for PEH (withdrawn 1990), historic currency_name for PES (withdrawn 1986-02)
en: Peruvian Sol
nb: Peruanske sol

note: historic currency_name for PEI (withdrawn 1991-07)
en: Peruvian Inti
nb: Peruanske inti

note: historic currency_name for PLZ (withdrawn 1997-01)
en: Polish Złoty
nb: Polske zloty

note: historic currency_name for PTE (withdrawn 2002-03)
en: Portuguese Escudo
nb: Portugisiske escudos

note: historic currency_name for RHD (withdrawn 1981)
en: Rhodesian Dollar
nb: Rhodesiske dollar

note: historic currency_name for ROK (withdrawn 1990)
en: Romanian Leu A/52
nb: Rumenske leu A/52

note: historic currency_name for ROL (withdrawn 2005-06)
en: Romanian Old Leu
nb: Rumenske gamle leu

note: historic currency_name for RUR (withdrawn 1997)
en: Russian Rouble
nb: Russiske rubler

note: historic currency_name for SIT (withdrawn 2006-12-31)
en: Slovenian Tolar
nb: Slovenske tolar

note: historic currency_name for SKK (withdrawn 2009-01-01)
en: Slovak Koruna
nb: Slovakiske koruna

note: historic currency_name for SRG (withdrawn unknown)
en: Suriname Guilder
nb: Surinamske gylden

note: historic currency_name for SUR (withdrawn 1990-12)
en: USSR Rouble
nb: Sovjetiske rubler

note: historic currency_name for TJR (withdrawn 2000)
en: Tajik Rouble
nb: Tadsjikiske rubler

note: historic currency_name for TLE (withdrawn unknown)
en: Timor Escudo
nb: Timoresiske escudos

note: historic currency_name for TRL (withdrawn unknown)
en: Turkish Lira
nb: Tyrkiske lira

note: historic currency_name for UAK (withdrawn 1996-09)
en: Ukrainian Karbovanet
nb: Ukrainske karbovanet

note: historic currency_name for UGS (withdrawn 1987-05)
en: Uganda Schilling
nb: Ugandiske schilling

note: historic currency_name for UGW (withdrawn 1990)
en: Uganda Old Schilling
nb: Ugandiske gamle schilling

note: historic currency_name for UYN (withdrawn 1989-12)
en: Old Uruguayan Peso
nb: Uruguayanske gamle pesos

note: historic currency_name for UYP (withdrawn 1993-03)
en: Uruguayan Peso
nb: Uruguayanske pesos

note: historic currency_name for VEB (withdrawn 2008-01-01)
en: Venezuela Bolívar
nb: Venezuelanske bolivar

note: historic currency_name for VNC (withdrawn 1990)
en: Viet Nam Old Dong
nb: Vietnamesiske gamle dong

note: historic currency_name for XEU (withdrawn 1999-01)
en: European Currency Unit ECU
nb: Europeisk myntenhet (ECU)

note: historic currency_name for XRE (withdrawn 1999-11)
en: RINET Funds Code
nb: RINET-fondkode

note: historic currency_name for YDD (withdrawn 1991-09)
en: Yemeni Dinar
nb: Jemenittiske rial

note: historic currency_name for YUD (withdrawn unknown), historic currency_name for YUN (withdrawn 1995-11)
en: Yugoslavian Dinar
nb: Jugoslaviske nye dinarer

note: historic currency_name for ZAL (withdrawn 1995-03)
en: South African Financial Rand
nb: Sørafrikanske finansrand

note: historic currency_name for ZRN (withdrawn 1999-06)
en: New Zaire
nb: Zairiske nye zaire

note: historic currency_name for ZRZ (withdrawn 1994-02)
en: Zaire
nb: Zairiske zaire
