iso_4217 1.6 - en to pl translation catalogue (204 entries)

note: currency_name for AED
en: UAE Dirham
pl: Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich

note: currency_name for AMD
en: Armenian Dram
pl: Dram armeński

note: currency_name for ANG
en: Netherlands Antillian Guilder
pl: Gulden Antyli Holenderskich

note: currency_name for ARS
en: Argentine Peso
pl: Peso argentyńskie

note: currency_name for AUD
en: Australian Dollar
pl: Dolar australijski

note: currency_name for AWG
en: Aruban Guilder
pl: Gulden Aruby

note: currency_name for AZN, historic currency_name for AZM (withdrawn unknown)
en: Azerbaijanian Manat
pl: Manat azerbejdżański

note: currency_name for BAM
en: Convertible Marks
pl: Marka wymienna

note: currency_name for BBD
en: Barbados Dollar
pl: Dolar Barbadosu

note: currency_name for BGN
en: Bulgarian Lev
pl: Lew bułgarski

note: currency_name for BHD
en: Bahraini Dinar
pl: Dinar Bahrajnu

note: currency_name for BIF
en: Burundi Franc
pl: Frank burundzki

note: currency_name for BMD
en: Bermudian Dollar
pl: Dolar Bermudów

note: currency_name for BND
en: Brunei Dollar
pl: Dolar Brunei

note: currency_name for BRL
en: Brazilian Real
pl: Real brazylijski

note: currency_name for BSD
en: Bahamian Dollar
pl: Dolar Wysp Bahama

note: currency_name for BYR
en: Belarussian Ruble
pl: Rubel białoruski

note: currency_name for BZD
en: Belize Dollar
pl: Dolar Belize

note: currency_name for CAD
en: Canadian Dollar
pl: Dolar kanadyjski

note: currency_name for CDF
en: Franc Congolais
pl: Frank Konga

note: currency_name for CHF
en: Swiss Franc
pl: Frank szwajcarski

note: currency_name for CLP
en: Chilean Peso
pl: Peso chilijskie

note: currency_name for CNY
en: Yuan Renminbi
pl: Yuan renminbi

note: currency_name for COP
en: Colombian Peso
pl: Peso kolumbijskie

note: currency_name for CRC
en: Costa Rican Colon
pl: Colon kostarykański

note: currency_name for CUP
en: Cuban Peso
pl: Peso kubańskie

note: currency_name for CVE
en: Cape Verde Escudo
pl: Eskudo Zielonego Przylądka

note: currency_name for CYP
en: Cyprus Pound
pl: Funt cypryjski

note: currency_name for CZK
en: Czech Koruna
pl: Korona czeska

note: currency_name for DJF
en: Djibouti Franc
pl: Frank Dżibutti

note: currency_name for DKK
en: Danish Krone
pl: Korona duńska

note: currency_name for DOP
en: Dominican Peso
pl: Peso dominikańskie

note: currency_name for DZD
en: Algerian Dinar
pl: Dinar algierski

note: currency_name for EEK
en: Kroon
pl: Korona estońska

note: currency_name for EGP
en: Egyptian Pound
pl: Funt egipski

note: currency_name for ETB
en: Ethiopian Birr
pl: Birr etiopski

note: currency_name for FJD
en: Fiji Dollar
pl: Dolar fidżijski

note: currency_name for FKP
en: Falkland Islands Pound
pl: Funt Wysp Falklandzkich

note: currency_name for GBP
en: Pound Sterling
pl: Funt szterling

note: currency_name for GIP
en: Gibraltar Pound
pl: Funt Gibraltaru

note: currency_name for GNF
en: Guinea Franc
pl: Frank gwinejski

note: currency_name for GYD
en: Guyana Dollar
pl: Dolar gujański

note: currency_name for HKD
en: Hong Kong Dollar
pl: Dolar Hongkongu

note: currency_name for HRK
en: Croatian Kuna
pl: Kuna chorwacka

note: currency_name for IDR
en: Rupiah
pl: Rupia indonezyjska

note: currency_name for INR
en: Indian Rupee
pl: Rupia indyjska

note: currency_name for IQD
en: Iraqi Dinar
pl: Dinar iracki

note: currency_name for IRR
en: Iranian Rial
pl: Rial irański

note: currency_name for ISK
en: Iceland Krona
pl: Korona islandzka

note: currency_name for JMD
en: Jamaican Dollar
pl: Dolar Jamajki

note: currency_name for JOD
en: Jordanian Dinar
pl: Dinar jordański

note: currency_name for KES
en: Kenyan Shilling
pl: Szyling kenijski

note: currency_name for KMF
en: Comoro Franc
pl: Frank Komorów

note: currency_name for KPW
en: North Korean Won
pl: Won północnokoreański

note: currency_name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
pl: Dinar kuwejcki

note: currency_name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
pl: Dolar Kajmanów

note: currency_name for LBP
en: Lebanese Pound
pl: Funt libański

note: currency_name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
pl: Rupia lankijska

note: currency_name for LRD
en: Liberian Dollar
pl: Dolar liberyjski

note: currency_name for LTL
en: Lithuanian Litas
pl: Lit litewski

note: currency_name for LVL
en: Latvian Lats
pl: Łat łotewski

note: currency_name for LYD
en: Libyan Dinar
pl: Dinar libijski

note: currency_name for MAD
en: Moroccan Dirham
pl: Dirham marokański

note: currency_name for MDL
en: Moldovan Leu
pl: Lej mołdawski

note: currency_name for MGA
en: Malagasy Ariary
pl: Ariary malgaski

note: currency_name for MMK, historic currency_name for BUK (withdrawn 1990-02)
en: Kyat
pl: Kiat

note: currency_name for MOP
en: Pataca
pl: Pataka

note: currency_name for MTL
en: Maltese Lira
pl: Lira maltańska

note: currency_name for MUR
en: Mauritius Rupee
pl: Rupia Mauritiusa

note: currency_name for MVR
en: Rufiyaa
pl: Rupia malediwska

note: currency_name for MXN, historic currency_name for MXP (withdrawn 1993-01)
en: Mexican Peso
pl: Peso meksykańskie

note: currency_name for MYR
en: Malaysian Ringgit
pl: Ringgit malajski

note: currency_name for NIO
en: Cordoba Oro
pl: Złota cordoba

note: currency_name for NOK
en: Norwegian Krone
pl: Korona norweska

note: currency_name for NPR
en: Nepalese Rupee
pl: Rupia nepalska

note: currency_name for NZD
en: New Zealand Dollar
pl: Dolar nowozelandzki

note: currency_name for OMR
en: Rial Omani
pl: Rial omański

note: currency_name for PEN
en: Nuevo Sol
pl: Nowy sol

note: currency_name for PHP
en: Philippine Peso
pl: Peso filipińskie

note: currency_name for PKR
en: Pakistan Rupee
pl: Rupia pakistańska

note: currency_name for QAR
en: Qatari Rial
pl: Rial katarski

note: currency_name for RSD, historic currency_name for CSD (withdrawn unknown)
en: Serbian Dinar
pl: Dinar serbski

note: currency_name for RUB
en: Russian Ruble
pl: Rubel rosyjski

note: currency_name for RWF
en: Rwanda Franc
pl: Frank rwandyjski

note: currency_name for SAR
en: Saudi Riyal
pl: Rial saudyjski

note: currency_name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
pl: Dolar Wysp Salomona

note: currency_name for SCR
en: Seychelles Rupee
pl: Rupia seszelska

note: currency_name for SDG, historic currency_name for SDD (withdrawn unknown), historic currency_name for SDP (withdrawn 1998-06)
en: Sudanese Pound
pl: Funt sudański

note: currency_name for SEK
en: Swedish Krona
pl: Korona szwedzka

note: currency_name for SGD
en: Singapore Dollar
pl: Dolar singapurski

note: currency_name for SHP
en: Saint Helena Pound
pl: Funt Wysp Św. Heleny

note: currency_name for SKK
en: Slovak Koruna
pl: Korona słowacka

note: currency_name for SOS
en: Somali Shilling
pl: Szyling somalijski

note: currency_name for SRD
en: Surinam Dollar
pl: Dolar surinamski

note: currency_name for SVC
en: El Salvador Colon
pl: Colon salwadorski

note: currency_name for SYP
en: Syrian Pound
pl: Funt syryjski

note: currency_name for TND
en: Tunisian Dinar
pl: Dinar tunezyjski

note: currency_name for TOP
en: Pa'anga
pl: Paanga

note: currency_name for TRY
en: New Turkish Lira
pl: Nowa lira turecka

note: currency_name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
pl: Dolar Trynidadu i Tobago

note: currency_name for TWD
en: New Taiwan Dollar
pl: Nowy dolar tajwański

note: currency_name for TZS
en: Tanzanian Shilling
pl: Szyling tanzański

note: currency_name for UAH
en: Hryvnia
pl: Hrywna

note: currency_name for USD
en: US Dollar
pl: Dolar amerykański

note: currency_name for UYU
en: Peso Uruguayo
pl: Peso urugwajskie

note: currency_name for XAF
en: CFA Franc BEAC
pl: Frank CFA BEAC

note: currency_name for XAG
en: Silver
pl: Srebro

note: currency_name for XAU
en: Gold
pl: Złoto

note: currency_name for XBB
en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
pl: Europejska jednostka monetarna (E.M.U.-6)

note: currency_name for XCD
en: East Caribbean Dollar
pl: Dolar wschodniokaraibski

note: currency_name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
pl: Frank CFA BCEAO

note: currency_name for XPD
en: Palladium
pl: Pallad

note: currency_name for XPF
en: CFP Franc
pl: Frank CFP

note: currency_name for XPT
en: Platinum
pl: Platyna

note: currency_name for XXX
en: No currency
pl: Brak waluty

note: currency_name for YER
en: Yemeni Rial
pl: Rial jemeński

note: currency_name for ZWD
en: Zimbabwe Dollar
pl: Dolar Zimbabwe

note: historic currency_name for ADP (withdrawn 2002-03)
en: Andorran Peseta
pl: Peseta andorska

note: historic currency_name for ADF (withdrawn unknown)
en: Andorran Franc
pl: Frank Andory

note: historic currency_name for ALK (withdrawn 1989-12)
en: Albanian Old Lek
pl: Stary lek albański

note: historic currency_name for AOK (withdrawn 1991-03)
en: Angolan New Kwanza
pl: Nowa kwanza angolska

note: historic currency_name for AON (withdrawn 2000-02)
en: Angola New Kwanza
pl: Nowa kwanza angolska

note: historic currency_name for AOR (withdrawn 2000-02)
en: Angola Kwanza Reajustado
pl: Kwanza reajustado angolska

note: historic currency_name for ARA (withdrawn 1992-01)
en: Argentine Austral
pl: Austral argentyński

note: historic currency_name for ARL (withdrawn unknown)
en: Argentine peso ley
pl: Peso ley argentyńskie

note: historic currency_name for ARP (withdrawn 1985-07)
en: Peso Argentino
pl: Peso argentino

note: historic currency_name for ATS (withdrawn 2002-03)
en: Austrian Schilling
pl: Szyling austriacki

note: historic currency_name for BAD (withdrawn 1997-07)
en: Bosnia and Herzegovina Dinar
pl: Dinar Bośni i Hercegowiny

note: historic currency_name for BEC (withdrawn 1990-03)
en: Belgian Franc Convertible
pl: Wymienny frank belgijski

note: historic currency_name for BEF (withdrawn 2002-03)
en: Belgian Franc
pl: Frank belgijski

note: historic currency_name for BEL (withdrawn 1990-03)
en: Belgian Franc Financial
pl: Finansowy frank belgijski

note: historic currency_name for BGJ (withdrawn 1990)
en: Bulgarian Lev A/52
pl: Lew bułgarski A/52

note: historic currency_name for BGK (withdrawn 1990)
en: Bulgarian Lev A/62
pl: Lew bułgarski A/62

note: historic currency_name for BGL (withdrawn unknown)
en: Bulgarian Lev A/99
pl: Lew bułgarski A/99

note: historic currency_name for BOP (withdrawn 1987-02)
en: Bolivian Peso
pl: Peso boliwijskie

note: historic currency_name for BRB (withdrawn 1986-03), historic currency_name for BRE (withdrawn 1993-03)
en: Brazilian Cruzeiro
pl: Cruzeiro brazylijskie

note: historic currency_name for BRC (withdrawn 1989-02)
en: Brazilian Cruzado
pl: Cruzado brazylijskie

note: historic currency_name for BRN (withdrawn 1990-03)
en: Brazilian New Cruzado
pl: Nowe cruzado brazylijskie

note: historic currency_name for BRR (withdrawn 1994-07)
en: Brazilian Cruzeiro Real
pl: Cruzeiro real brazylijskie

note: historic currency_name for BYB (withdrawn 1999)
en: Belarussian Rouble
pl: Rubel białoruski

note: historic currency_name for CNX (withdrawn 1989-12)
en: Chinese Peoples Bank Dollar
pl: Dolar Chińskiego Banku Ludowego

note: historic currency_name for CSJ (withdrawn 1990)
en: Czechoslovak Krona A/53
pl: Korona czechosłowacka A/53

note: historic currency_name for CSK (withdrawn 1993-03)
en: Czechoslovak Koruna
pl: Korona czechosłowacka

note: historic currency_name for DDM (withdrawn 1990-09)
en: East German Mark of the GDR
pl: Marka wschodnioniemiecka

note: historic currency_name for DEM (withdrawn 2002-03)
en: Deutsche Mark
pl: Marka niemiecka

note: historic currency_name for ECS (withdrawn 2000-09-15)
en: Ecuador Sucre
pl: Sukra ekwadorska

note: historic currency_name for ESA (withdrawn 1981)
en: Spanish Peseta ('A' Account)
pl: Peseta hiszpańska (konto 'A')

note: historic currency_name for ESB (withdrawn 1994-12)
en: Spanish Peseta (convertible)
pl: Peseta hiszpańska (wymienna)

note: historic currency_name for ESP (withdrawn 2002-03)
en: Spanish Peseta
pl: Peseta hiszpańska

note: historic currency_name for FIM (withdrawn 2002-03)
en: Finnish Markka
pl: Marka fińska

note: historic currency_name for FRF (withdrawn 2002-03)
en: French Franc
pl: Frank francuski

note: historic currency_name for GEK (withdrawn 1995-10)
en: Georgian Coupon
pl: Kupon gruziński

note: historic currency_name for GNE (withdrawn 1989-12), historic currency_name for GNS (withdrawn 1986-02)
en: Guinea Syli
pl: Syli gwinejski

note: historic currency_name for GQE (withdrawn 1989-12)
en: Equatorial Guinea Ekwele
pl: Ekwele Gwinei Równikowej

note: historic currency_name for GRD (withdrawn 2002-03)
en: Greek Drachma
pl: Drachma grecka

note: historic currency_name for GWE (withdrawn 1981)
en: Guinea Escudo
pl: Eskudo gwinejskie

note: historic currency_name for GWP (withdrawn 1997-04)
en: Guinea-Bissau Peso
pl: Peso Gwinei-Bissau

note: historic currency_name for HRD (withdrawn 1995-01)
en: Croatian Dinar
pl: Dinar jordański

note: historic currency_name for IEP (withdrawn 2002-03)
en: Irish Pound
pl: Funt irlandzki

note: historic currency_name for ILP (withdrawn 1981)
en: Israeli Pound
pl: Funt izraelski

note: historic currency_name for ILR (withdrawn 1990)
en: Israeli Old Shekel
pl: Stary szekel izraelski

note: historic currency_name for ISJ (withdrawn 1990)
en: Iceland Old Krona
pl: Stara korona islandzka

note: historic currency_name for ITL (withdrawn 2002-03)
en: Italian Lira
pl: Lir włoski

note: historic currency_name for LAJ (withdrawn 1989-12)
en: Lao kip
pl: Kip laotański

note: historic currency_name for LSM (withdrawn 1985-05)
en: Lesotho Maloti
pl: Maloti lesotski

note: historic currency_name for LTT (withdrawn 1993-07)
en: Lithuanian Talonas
pl: Talon litewski

note: historic currency_name for LUC (withdrawn 1990-03)
en: Luxembourg Convertible Franc
pl: Wymienny frank luksemburski

note: historic currency_name for LUF (withdrawn 2002-03)
en: Luxembourg Franc
pl: Frank luksemburski

note: historic currency_name for LUL (withdrawn 1990-03)
en: Luxembourg Financial Franc
pl: Finansowy frank luksemburski

note: historic currency_name for LVR (withdrawn 1994-12)
en: Latvian Ruble
pl: Rubel łotewski

note: historic currency_name for MAF (withdrawn 1989-12), historic currency_name for MLF (withdrawn 1984-11)
en: Mali Franc
pl: Frank malijski

note: historic currency_name for MGF (withdrawn unknown)
en: Malagasy Franc
pl: Frank malagaski

note: historic currency_name for MTP (withdrawn 1983-06)
en: Maltese Pound
pl: Funt maltański

note: historic currency_name for MVQ (withdrawn 1989-12)
en: Maldive Rupee
pl: Rupia malediwska

note: historic currency_name for MZE (withdrawn 1981)
en: Mozambique Escudo
pl: Eskudo mozambickie

note: historic currency_name for MZM (withdrawn unknown)
en: Mozambique Metical
pl: Metical mozambicki

note: historic currency_name for NIC (withdrawn 1990-10)
en: Nicaraguan Cordoba
pl: Cordoba Nikaragui

note: historic currency_name for NLG (withdrawn 2002-03)
en: Netherlands Guilder
pl: Gulden holenderski

note: historic currency_name for PEH (withdrawn 1990), historic currency_name for PES (withdrawn 1986-02)
en: Peruvian Sol
pl: Sol peruwiański

note: historic currency_name for PEI (withdrawn 1991-07)
en: Peruvian Inti
pl: Inti peruwiański

note: historic currency_name for PLZ (withdrawn 1997-01)
en: Polish Złoty
pl: Złoty polski

note: historic currency_name for PTE (withdrawn 2002-03)
en: Portuguese Escudo
pl: Eskudo portugalskie

note: historic currency_name for RHD (withdrawn 1981)
en: Rhodesian Dollar
pl: Dolar rodezyjski

note: historic currency_name for ROK (withdrawn 1990)
en: Romanian Leu A/52
pl: Lej rumuński A/52

note: historic currency_name for ROL (withdrawn 2005-06)
en: Romanian Old Leu
pl: Lej rumuński

note: historic currency_name for RUR (withdrawn 1997)
en: Russian Rouble
pl: Rubel rosyjski

note: historic currency_name for SIT (withdrawn 2006-12-31)
en: Slovenian Tolar
pl: Tolar słoweński

note: historic currency_name for SRG (withdrawn unknown)
en: Suriname Guilder
pl: Gulden surinamski

note: historic currency_name for SUR (withdrawn 1990-12)
en: USSR Rouble
pl: Rubel radziecki

note: historic currency_name for TJR (withdrawn 2000)
en: Tajik Rouble
pl: Rubel tadżycki

note: historic currency_name for TLE (withdrawn unknown)
en: Timor Escudo
pl: Eskudo timorskie

note: historic currency_name for TRL (withdrawn unknown)
en: Turkish Lira
pl: Lira turecka

note: historic currency_name for UAK (withdrawn 1996-09)
en: Ukrainian Karbovanet
pl: Karbowaniec ukraiński

note: historic currency_name for UGS (withdrawn 1987-05)
en: Uganda Schilling
pl: Szyling Ugandy

note: historic currency_name for UGW (withdrawn 1990)
en: Uganda Old Schilling
pl: Stary szyling Ugandy

note: historic currency_name for UYN (withdrawn 1989-12)
en: Old Uruguayan Peso
pl: Stare peso urugwajskie

note: historic currency_name for UYP (withdrawn 1993-03)
en: Uruguayan Peso
pl: Peso urugwajskie

note: historic currency_name for VEB (withdrawn 2008-01-01)
en: Venezuela Bolívar
pl: Boliwar wenezuelski

note: historic currency_name for VNC (withdrawn 1990)
en: Viet Nam Old Dong
pl: Stary dong wietnamski

note: historic currency_name for XEU (withdrawn 1999-01)
en: European Currency Unit ECU
pl: Europejska jednostka monetarna ECU

note: historic currency_name for YDD (withdrawn 1991-09)
en: Yemeni Dinar
pl: Dinar jemeński

note: historic currency_name for YUD (withdrawn unknown), historic currency_name for YUN (withdrawn 1995-11)
en: Yugoslavian Dinar
pl: Dinar jugosłowiański

note: historic currency_name for ZAL (withdrawn 1995-03)
en: South African Financial Rand
pl: Finansowy rand południowoafrykański

note: historic currency_name for ZRN (withdrawn 1999-06)
en: New Zaire
pl: Nowy zaire
