iso_15924-3.9 - en to sl translation catalogue (107 entries)

note: Name for Arab
en: Arabic
sl: arabska pisava

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
sl: aramejska pisava

note: Name for Armn
en: Armenian
sl: armenska pisava

note: Name for Avst
en: Avestan
sl: avestska pisava

note: Name for Bali
en: Balinese
sl: balijska pisava

note: Name for Batk
en: Batak
sl: bataška pisava

note: Name for Beng
en: Bengali
sl: bengalska pisava

note: Name for Blis
en: Blissymbols
sl: Blissova simbolna pisava

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
sl: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
sl: brahmi

note: Name for Brai
en: Braille
sl: brajica

note: Name for Bugi
en: Buginese
sl: buginska pisava

note: Name for Buhd
en: Buhid
sl: buhidska pisava

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sl: poenotena zlogovna pisava kanadskih staroselcev

note: Name for Cari
en: Carian
sl: karijska pisava

note: Name for Cham
en: Cham
sl: čamska pisava

note: Name for Cher
en: Cherokee
sl: čerokeška pisava

note: Name for Cirt
en: Cirth
sl: kirt

note: Name for Copt
en: Coptic
sl: koptska pisava

note: Name for Cprt
en: Cypriot
sl: ciprska pisava

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
sl: cirilica

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
sl: cirilica (starocerkvenoslovanska različica)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
sl: devanagari

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
sl: deseret (mormonska pisava)

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
sl: egipčanska demotska pisava

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
sl: egiščanska hieratska pisava

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
sl: egipčanska hieroglifna pisava

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
sl: etiopska pisava (giz)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
sl: gruzinska pisava (mhedruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
sl: glagolica

note: Name for Goth
en: Gothic
sl: gotska pisava

note: Name for Grek
en: Greek
sl: grška pisava

note: Name for Gujr
en: Gujarati
sl: gudžaratska pisava

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
sl: gurmuki

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
sl: hangul

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
sl: han (hanzi, kandži, handža)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
sl: han (poenostavljeni zapis)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
sl: han (tradicionalni zapis)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
sl: hebrejska pisava

note: Name for Hira
en: Hiragana
sl: hiragana

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
sl: hmonška pisava

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
sl: induška pisava

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
sl: italska pisava (etruščanska, oskijska...)

note: Name for Java
en: Javanese
sl: javanska pisava

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
sl: japonska pisava (han + hiragana + katakana)

note: Name for Kali
en: Kayah Li
sl: karenska pisava

note: Name for Kana
en: Katakana
sl: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
sl: gandarska pisava

note: Name for Khmr
en: Khmer
sl: kmerska pisava

note: Name for Knda
en: Kannada
sl: kanarejska pisava

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
sl: korejska pisava (hangul + han)

note: Name for Kthi
en: Kaithi
sl: kajatska pisava

note: Name for Laoo
en: Lao
sl: laoška pisava

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
sl: latinica (gotica)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
sl: latinica (gelska)

note: Name for Latn
en: Latin
sl: latinica

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
sl: lepška pisava

note: Name for Limb
en: Limbu
sl: limbuška pisava

note: Name for Lina
en: Linear A
sl: linearna pisava A

note: Name for Linb
en: Linear B
sl: linearna pisava B

note: Name for Lyci
en: Lycian
sl: licijska pisava

note: Name for Lydi
en: Lydian
sl: lidijska pisava

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
sl: mandanska pisava

note: Name for Mani
en: Manichaean
sl: manihejska pisava

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
sl: majevski hieroglifi

note: Name for Mlym
en: Malayalam
sl: malajalska pisava

note: Name for Mong
en: Mongolian
sl: mongolska pisava

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
sl: Moonova pisava

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
sl: manipurska pisava

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
sl: burmanska pisava

note: Name for Ogam
en: Ogham
sl: ogamska pisava

note: Name for Orya
en: Oriya
sl: orijska pisava

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
sl: psalmski pahlavi

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
sl: knjižni pahlavi

note: Name for Phnx
en: Phoenician
sl: feničanska pisava

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
sl: Pollardova pisava

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
sl: rezervirano za zasebno rabo (začetek)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
sl: rezervirano za zasebno rabo (konec)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
sl: rongorongo

note: Name for Runr
en: Runic
sl: runska pisava

note: Name for Samr
en: Samaritan
sl: samaritanska pisava

note: Name for Sara
en: Sarati
sl: saratska pisava

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
sl: šojevska pisava

note: Name for Sinh
en: Sinhala
sl: singalska pisava

note: Name for Sund
en: Sundanese
sl: sundska pisava

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
sl: silotska pisava

note: Name for Syrc
en: Syriac
sl: sirijska pisava

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
sl: sirijska pisava (estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
sl: sirijska pisava (zahodna)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
sl: sirijska pisava (vzhodna)

note: Name for Taml
en: Tamil
sl: tamilska pisava

note: Name for Telu
en: Telugu
sl: teluška pisava

note: Name for Teng
en: Tengwar
sl: tengvar

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
sl: berberska pisava

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
sl: tagalog

note: Name for Thaa
en: Thaana
sl: maldivska pisava

note: Name for Thai
en: Thai
sl: tajska pisava

note: Name for Tibt
en: Tibetan
sl: tibetanska pisava

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
sl: ugaritska pisava

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
sl: staroperzijska pisava

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
sl: klinopis, sumersko-akadijski

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
sl: koda za podedovano pisavo

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
sl: matematični zapis

note: Name for Zsym
en: Symbols
sl: simboli

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
sl: koda za nezapisane dokumente

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
sl: koda za neznano pisavo

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
sl: koda za nekodirano pisavo
