iso_15924 3.8 - en to nb translation catalogue (82 entries)

note: name for Arab
en: Arabic
nb: arabisk

note: name for Armn
en: Armenian
nb: armensk

note: name for Bali
en: Balinese
nb: balinesisk

note: name for Batk
en: Batak
nb: batak

note: name for Beng
en: Bengali
nb: bengalsk

note: name for Blis
en: Blissymbols
nb: blissymbol

note: name for Bopo
en: Bopomofo
nb: bopomofo

note: name for Brah
en: Brahmi
nb: brahmi

note: name for Brai
en: Braille
nb: braille

note: name for Bugi
en: Buginese
nb: buginesisk

note: name for Buhd
en: Buhid
nb: buhid

note: name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
nb: felles kanadiske urspråksstavelser

note: name for Cari
en: Carian
nb: karisk

note: name for Cham
en: Cham
nb: cham

note: name for Cher
en: Cherokee
nb: cherokee

note: name for Cirt
en: Cirth
nb: cirth

note: name for Copt
en: Coptic
nb: koptisk

note: name for Cprt
en: Cypriot
nb: kypriotisk

note: name for Cyrl
en: Cyrillic
nb: kyrillisk

note: name for Egyd
en: Egyptian demotic
nb: egyptisk demotisk

note: name for Egyh
en: Egyptian hieratic
nb: egyptisk hieratisk

note: name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
nb: egyptiske hieroglyfer

note: name for Glag
en: Glagolitic
nb: glagolittisk

note: name for Goth
en: Gothic
nb: gotisk

note: name for Grek
en: Greek
nb: gresk

note: name for Gujr
en: Gujarati
nb: gujarati

note: name for Guru
en: Gurmukhi
nb: gurmukhi

note: name for Hebr
en: Hebrew
nb: hebraisk

note: name for Hira
en: Hiragana
nb: hiragana

note: name for Hmng
en: Pahawh Hmong
nb: pahawh hmong

note: name for Hung
en: Old Hungarian
nb: gammelungarsk

note: name for Java
en: Javanese
nb: javanesisk

note: name for Kali
en: Kayah Li
nb: kayah li

note: name for Kana
en: Katakana
nb: katakana

note: name for Khar
en: Kharoshthi
nb: kharoshthi

note: name for Khmr
en: Khmer
nb: khmer

note: name for Knda
en: Kannada
nb: kannada

note: name for Laoo
en: Lao
nb: laotisk

note: name for Latn
en: Latin
nb: latinsk

note: name for Limb
en: Limbu
nb: limbu

note: name for Lina
en: Linear A
nb: lineær A

note: name for Linb
en: Linear B
nb: lineær B

note: name for Lyci
en: Lycian
nb: lykisk

note: name for Lydi
en: Lydian
nb: lydisk

note: name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
nb: maya-hieroglyfer

note: name for Mlym
en: Malayalam
nb: malayalam

note: name for Mong
en: Mongolian
nb: mongolsk

note: name for Nkoo
en: N’Ko
nb: n'ko

note: name for Ogam
en: Ogham
nb: ogham

note: name for Orya
en: Oriya
nb: oriya

note: name for Osma
en: Osmanya
nb: osmanya

note: name for Perm
en: Old Permic
nb: gammelpermisk

note: name for Phag
en: Phags-pa
nb: phags-pa

note: name for Phnx
en: Phoenician
nb: fønikisk

note: name for Roro
en: Rongorongo
nb: rongorongo

note: name for Runr
en: Runic
nb: runer

note: name for Sara
en: Sarati
nb: sarati

note: name for Saur
en: Saurashtra
nb: saurashtra

note: name for Sgnw
en: SignWriting
nb: tegnskrift

note: name for Sinh
en: Sinhala
nb: sinhala

note: name for Sund
en: Sundanese
nb: sundanesisk

note: name for Sylo
en: Syloti Nagri
nb: syloti nagri

note: name for Syrc
en: Syriac
nb: syrisk

note: name for Tagb
en: Tagbanwa
nb: tagbanwa

note: name for Tale
en: Tai Le
nb: tai le

note: name for Talu
en: New Tai Lue
nb: ny tai lue

note: name for Taml
en: Tamil
nb: tamil

note: name for Telu
en: Telugu
nb: telugu

note: name for Teng
en: Tengwar
nb: tengwar

note: name for Thaa
en: Thaana
nb: thaana

note: name for Thai
en: Thai
nb: thai

note: name for Tibt
en: Tibetan
nb: tibetansk

note: name for Ugar
en: Ugaritic
nb: ugaritisk

note: name for Vaii
en: Vai
nb: vai

note: name for Visp
en: Visible Speech
nb: synlig tale

note: name for Xpeo
en: Old Persian
nb: gammelpersisk

note: name for Yiii
en: Yi
nb: yi

note: name for Zmth
en: Mathematical notation
nb: Matematisk notasjon

note: name for Zsym
en: Symbols
nb: Symboler

note: name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
nb: Kode for uskrevne dokumenter

note: name for Zyyy
en: Code for undetermined script
nb: Kode for ubestemt skript

note: name for Zzzz
en: Code for uncoded script
nb: Kode for ikke-kodet skript
