iso_15924 - en to pl translation catalogue (32 entries)

note: name for Arab
en: Arabic
pl: Arabski

note: name for Armn
en: Armenian
pl: Ormiański

note: name for Beng
en: Bengali
pl: Bengalski

note: name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pl: Zunifikowane symbole kanadyjskich autochtonów

note: name for Cher
en: Cherokee
pl: Irokeski

note: name for Copt
en: Coptic
pl: Koptyjski

note: name for Cyrl
en: Cyrillic
pl: Cyrylicki

note: name for Egyd
en: Egyptian demotic
pl: Egipski demotyczny

note: name for Egyh
en: Egyptian hieratic
pl: Egipski hieratyczny

note: name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
pl: Hieroglify egipskie

note: name for Glag
en: Glagolitic
pl: Głagolicki

note: name for Goth
en: Gothic
pl: Gotycki

note: name for Grek
en: Greek
pl: Grecki

note: name for Gujr
en: Gujarati
pl: Gudźaracki

note: name for Hebr
en: Hebrew
pl: Hebrajski

note: name for Hung
en: Old Hungarian
pl: Starowęgierski

note: name for Khmr
en: Khmer
pl: Khmerski

note: name for Laoo
en: Lao
pl: Laotański

note: name for Latn
en: Latin
pl: Łaciński

note: name for Lina
en: Linear A
pl: Linearny A

note: name for Linb
en: Linear B
pl: Linearny B

note: name for Mong
en: Mongolian
pl: Mongolski

note: name for Perm
en: Old Permic
pl: Staropermski

note: name for Phnx
en: Phoenician
pl: Fenicki

note: name for Runr
en: Runic
pl: Runiczny

note: name for Sinh
en: Sinhala
pl: Syngaleski

note: name for Syrc
en: Syriac
pl: Syryjski

note: name for Taml
en: Tamil
pl: Tamilski

note: name for Thai
en: Thai
pl: Tajski

note: name for Tibt
en: Tibetan
pl: Tybetański

note: name for Ugar
en: Ugaritic
pl: Ugarycki

note: name for Xpeo
en: Old Persian
pl: Staroperski
