guix-packages 0.9.0 - en to pl translation catalogue (43 entries)

en: Word processing program
pl: Edytor tekstu

en: Spell checker
pl: Korekta pisowni

en: Digital audio workstation
pl: Cyfrowa stacja dźwiękowa

en: Signal processing language
pl: Język przetwarzania sygnałów

en: Stream editor
pl: Edytor ciągów

en: Core GNU utilities (file, text, shell)
pl: Podstawowe narzędzia GNU (file, text, shell)

en: Compression library
pl: Biblioteka kompresji

en: Parallel bzip2 implementation
pl: Równoległa implementacja bzip2

en: Berkeley database
pl: Baza danych Berkeley

en: Trivial database
pl: Baza danych Trivial

en: 3d Rubik's cube game
pl: Trójwymiarowa kostka Rubika

en: Lemmings clone
pl: Klon Lemingów

en: Full chess implementation
pl: Pełna implementacja programu szachowego

en: Typing tutor
pl: Nauka pisania

en: Play the game of Go
pl: Gra w Go

en: GNU Compiler Collection
pl: Kolekcja kompilatorów GNU

en: GNU C++ standard library
pl: Standardowa biblioteka GNU C++

en: CD/DVD burning tool for Gnome
pl: Narzędzie do wypalania płyt CD/DVD pod GNOME

en: GNOME's document viewer
pl: Przeglądarka dokumentów GNOME

en: GNOME icon theme
pl: Motyw ikon GNOME

en: Icons for the GNOME desktop.
pl: Ikony dla środowiska GNOME

en: Freedesktop icon theme
pl: Motyw ikon Freedesktop

en: Freedesktop icon theme.
pl: Motyw ikon Freedesktop

en: Spreadsheet application
pl: Arkusz kalkulacyjny

en: Default GNOME 3 themes
pl: Domyślne motywy GNOME 3

en: Minesweeper game
pl: Gra Saper

en: Terminal emulator
pl: Emulator terminala

en: Solitaire card games
pl: Gry typu pasjans

en: Music player for GNOME
pl: Odtwarzacz muzyki GNOME

en: GNOME image viewer
pl: Przeglądarka obrazów GNOME

en: GNOME web browser
pl: Przeglądarka internetu GNOME

en: Entirely free browser derived from Mozilla Firefox
pl: Całkowicie wolna przeglądarka pochodząca od Firefoksa

en: JPEG 2000 codec
pl: Kodek JPEG 2000

en: Vector graphics editor
pl: Edytor grafiki wektorowej

en: Hyphenation library
pl: Biblioteka dzielenia wyrazów

en: Office suite
pl: Pakiet biurowy

en: Graphical IRC Client
pl: Graficzny klient IRC

en: PDF rendering library
pl: Biblioteka wyświetlania PDF

en: Random password generator
pl: Generator losowych haseł

en: Definition of MIME types
pl: Definicja typów MIME

en: Convert Texinfo to HTML
pl: Konwersja Texinfo do HTML

en: Distributed version control system
pl: Rozproszony system kontroli wersji

en: Revision control system
pl: System kontroli wersji
