gretl 1.6.5 - en to pt translation catalogue (2828 entries)

en: test without constant
pt: teste sem constante

en: test with constant
pt: teste com constante

en: with constant and trend
pt: com constante e tendência

en: with constant and quadratic trend
pt: com constante e tendência quadrática

en: unknown
pt: desconhecido

en: asymptotic p-value
pt: p-value assimptótico

en: lag order %d
pt: ordem de "lag" %d

en: 
    Augmented Dickey-Fuller test, order %d, for %s
pt: 
    Teste Aumentado de Dickey-Fuller, ordem %d, para %s

en: 
    Dickey-Fuller test for %s
pt: 
    Teste de Dickey-Fuller para %s

en: 
    Augmented Dickey-Fuller tests, order %d, for %s
pt: 
    Teste Dickey-Fuller aumentado, de ordem %d, para %s

en: 
    Dickey-Fuller tests for %s
pt: 
    Teste Dickey-Fuller para %s

en: sample size %d
pt: dimensão de amostragem %d

en: unit-root null hypothesis: a = 1
pt: hipótese nula de raiz unitária: a = 1

en: plus seasonal dummies
pt: variáveis auxiliares de sazonalidade aditiva

en: model
pt: modelo

en: lag order:
pt: ordem de "lag":

en: 1st-order autocorrelation coeff. for e
pt: coeficiente de 1ª-ordem para e

en: estimated value of (a - 1)
pt: valor estimado de (a - 1)

en: test statistic
pt: estatística de teste

en: P-values based on MacKinnon (JAE, 1996)
pt: P-values baseados em MacKinnon (JAE, 1996)

en: Robust estimate of variance
pt: Estimação robusta da variância

en: Sum of squares of cumulated residuals
pt: Soma dos quadrados dos resíduos acumulados

en: 
    KPSS test for %s %s
pt: 
    teste KPSS para %s %s

en: (including trend)
pt: (incluindo tendência)

en: (without trend)
pt: (sem tendência)

en: Lag truncation parameter = %d
pt: Parâmetro de truncagem do retardo = %d

en: Test statistic
pt: Estatística de teste

en: Critical values
pt: Valores críticos

en: Step %d: testing for a unit root in %s
pt: Passo %d: teste para uma raiz unitária em %s

en: Step %d: cointegrating regression
pt: Passo %d: regressão de cointegração

en: Step %d: Dickey-Fuller test on residuals
pt: Passo %d: teste Dickey-Fuller nos resíduos

en: 
    There is evidence for a cointegrating relationship if:
    (a) The unit-root hypothesis is not rejected for the individual variables.
    (b) The unit-root hypothesis is rejected for the residuals (uhat) from the 
        cointegrating regression.
pt: 
    Existe evidência de uma relação de cointegração se:
    (a) A hipótese de raiz unitária não é rejeitada para as variáveis individuais.
    (b) A hipótese de raiz unitária é rejeitada para os resíduos (uhat) da 
        regressão de cointegração.

en: For the coefficient on %s (point estimate %g)
pt: Para o coeficiente em %s (estimativa pontual %g)

en: Studentized %g%% confidence interval = %g to %g
pt: Intervalo de confiança de Student a %g%% = de %g a %g

en: %g%% confidence interval = %g to %g
pt: Intervalo de confiança a %g%% = de %g a %g

en: Based on %d replications
pt: Baseado em %d replicações

en: using resampled residuals
pt: usando resíduos reamostrados

en: with simulated normal errors
pt: com erros normais simulados

en: recognized lagged dependent variable
pt: identificada variável dependente dos "lags"

en: bootstrap F-test
pt: bootstrap teste-F

en: bootstrap t-ratio
pt: bootstrap rácio-t

en: bootstrap coefficient
pt: coeficiente bootstrap

en: Comparison of Model %d and Model %d:
pt: Comparação entre o Modelo %d e o Modelo %d:

en: 
      Null hypothesis: the regression parameters are zero for the variables
pt: 
      Hipótese nula: os parâmetros de regressão para as variáveis valem zero.

en: Robust F
pt: F robusto

en: with p-value = %g
pt: com p-value = %g

en: omit
pt: omitir

en: add
pt: adicionar

en: Asymptotic test statistic
pt: Estatística de teste assimptótica

en: Chi-square
pt: Qui-quadrado

en: with p-value = %g
pt: com p-value = %g

en:   Of the %d model selection statistics, %d
pt:   De %d estatísticas de selecção do modelo, %d

en: has improved.
pt: melhorou.

en: have improved.
pt: melhoraram.

en: Non-linearity test (squared terms)
pt: Teste de não-linearidade (termos quadrados)

en: Non-linearity test (log terms)
pt: Teste de não-linearidade (logaritmos dos termos)

en: with p-value = prob(Chi-square(%d) > %g) = %g
pt: com p-value = prob(Qui-quadrado(%d) > %g) = %g

en: non-linearity
pt: não-linearidade

en: with p-value
pt: com p-value

en: Breusch-Godfrey test for
pt: Teste Breusch-Godfrey para

en: autocorrelation up to order
pt: autocorrelação até à ordem

en: first-order autocorrelation
pt: autocorrelação de primeira-ordem

en: residual
pt: resíduo

en: lagging uhat failed
pt: impossível calcular os retardos dos resíduos

en: Alternative statistic
pt: Estatística alternativa

en: autocorrelation
pt: autocorrelação

en: dummy variable for Chow test
pt: variável auxiliar para o teste de Chow

en: Chow F-test for break
pt: Teste F de Chow para quebra estrutural

en: Quandt likelihood ratio test for structural break at an unknown point,
    with 15 percent trimming
pt: Teste de razões de verosimilhança de Quandt para a quebra estrutural num ponto desconhecido,
    com 15 porcento de desbaste

en: The maximum F(%d, %d) = %g occurs at observation %s
pt: O máximo F(%d, %d) = %g ocorre na observação %s

en: Significant at the %d percent level
pt: Significativo com um nível de %d porcento

en: (%d%% critical value %s %.2f)
pt: (%d%% valor crítico %s %.2f)

en: 10%% critical value for q = 20 is %.2f
pt: 10%% valor crítico para q = 20 é %.2f

en: Not significant at the 10 percent level
pt: Não significativo com um nível de 10 porcento

en: (10%% value = %.2f)
pt: (10%% valor = %.2f)

en: This statistic does not follow the standard F distribution;
    critical values are from Stock and Watson (2003).
pt: Esta estatística não segue uma distribuição F padrão;
    os valores críticos provêm de Stock e Watson (2003).

en: Invalid sample split for Chow test
pt: Separação de amostra inválida para o teste de Chow

en: 
    Chow test for structural break at observation %s:
      F(%d, %d) = %f with p-value %f
pt: 
    Teste Chow para quebra estrutural na observação %s:
      F(%d, %d) = %f com p-value %f

en: Observation
pt: Observação

en: CUSUMSQ plot with 95% confidence band
pt: Gráfico CUSUMQ com intervalo de confiança a 95%

en: CUSUM plot with 95% confidence band
pt: gráfico CUSUM com intervalo de confiança a 95%

en: 
    Harvey-Collier t(%d) = %g with p-value %.4g
pt: 
    Harvey-Collier t(%d) = %g com p-value %.4g

en: CUSUMSQ test for stability of parameters
pt: Teste CUSUMQ para a estabilidade dos parâmetros

en: Cumulated sum of squared residuals
pt: Soma acumulada dos resíduos ao quadrado

en: CUSUM test for stability of parameters
pt: Teste CUSUM para a estabilidade dos parâmetros

en: mean of scaled residuals = %g
pt: média dos resíduos escalados = %g

en: sigmahat                 = %g
pt: sigmahat                  = %g

en: Cumulated sum of scaled residuals
pt: Soma acumulada dos resíduos escalados

en: ('*' indicates a value outside of 95% confidence band)
pt: ('*' indica um valor fora do intervalo de confiança a 95%)

en: This test is only relevant for pooled models
pt: Este teste só é relevante para modelos com dados em painel

en: This test requires that the model contains a constant
pt: Este teste requer que o modelo contenha uma constante

en: Sorry, can't do this test on an unbalanced panel.
    You need to have the same number of observations
    for each cross-sectional unit
pt: Desculpe, não é possível realizar esse teste em um painel não-balanceado.
    Você precisa do mesmo número de observações
    para cada unidade cross-section

en: %7co stands for %s and x stands for %s (+ means they are equal)
    
    %9s, %s
pt: %7co pode ser descrito como %s e x pode ser descrito como %s (+ significa que são iguais)
    
    %9s, %s

en: %25cNOTE: o stands for %s
    
    %8c
pt: %25cNOTA: o pode ser descrito como %s
    
    %8c

en: %17cNOTE: o stands for %s,   x stands for %s
    %17c+ means %s and %s are equal when scaled
pt: %17cNOTA: o pode ser descrito como %s,   x pode ser descrito como %s
    %17c+ significa que %s e %s são iguais quando escalados

en: %20c%s and %s are plotted on same scale
    
    %8c
pt: %20c%s e %s são representados na mesma escala
    
    %8c

en: = rho-differenced %s
pt: = %s rho-diferenciado

en: WARNING: binary data read error at var %d
pt: Atenção: erro na leitura dos dados binários na variável %d

en: WARNING: ascii data read error at var %d, obs %d
pt: Atençao: erro na leitura dos dados ASCII na variável %d, na observação %d

en: WARNING: ascii data read error at obs %d
pt: Atenção: erro na leitura dos dados ASCII na observação %d

en: WARNING: failed to read case marker for obs %d
pt: Atenção: impossível ler o marcador para a observação %d

en: First char of varname ('%c') is bad
    (first must be alphabetical)
pt: O primeiro caractere da variável ('%c') é inválido
    (deve ser alfabético).

en: Varname contains illegal character '%c'
    Use only letters, digits and underscore
pt: O nome da variável contém o caracter inválido, '%c'
    Use apenas letras, dígitos e o sublinhado ('_')

en: First char of varname (0x%x) is bad
    (first must be alphabetical)
pt: O primeiro caracter da variável (0x%x) é inválido
    (deve ser alfabético).

en: Varname contains illegal character 0x%x
    Use only letters, digits and underscore
pt: O nome da variável contém o caracter inválido, 0x%x
    Use apenas letras, dígitos e o sublinhado ('_')

en: Couldn't open file %s
pt: Impossível abrir o ficheiro %s

en: Opened header file %s
    Couldn't find list of variables (must be terminated with a semicolon)
pt: Aberto o cabeçalho do ficheiro %s
    Impossível encontrar a lista de variáveis (deve terminar com um ponto-e-vírgula)

en: Failed to store data comments
pt: Falhou ao armazenar comentários dos dados

en: Bad character '%c' in date string
pt: Caracter inválido '%c' numa data

en: Bad character %d in date string
pt: Caracter inválido %d numa data

en: Date strings inconsistent
pt: Valores de datas inconsistentes

en: Observation number out of bounds
pt: Número de observações supera o limite

en: space for comments
pt: espaço para comentários

en: Couldn't open %s
pt: Impossível abrir %s

en: No info in %s
pt: Nenhuma observação em %s

en: Data info in file %s:
pt: Informações sobre os dados no ficheiro %s:

en:  (none)
pt: (nenhum)

en: You can't use the same character for the column delimiter and the decimal point
pt: Você não pode usar o mesmo caracter para o delimitador da coluna e o ponto decimal

en: Write of header file failed
pt: Escrita do cabeçalho dos dados inválida

en: Write of labels file failed
pt: Falha na escrita do ficheiro de nomes

en: time series
pt: série temporal

en: panel
pt: painel

en: undated
pt: não datado

en: special
pt: especial

en: annual
pt: anual

en: quarterly
pt: trimestral

en: monthly
pt: mensal

en: hourly
pt: horária

en: weekly
pt: semanal

en: daily
pt: diária

en: decennial
pt: decenial

en: Data file %s
    as of
pt: Ficheiro de Dados %s
    do tipo

en: (unsaved)
pt: (não guardado)

en: Description
pt: Descrição

en: Type of data
pt: Tipo de dados

en: Frequency
pt: Frequência

en: Range
pt: Intervalo

en: Listing of variables
pt: Listagem das variáveis

en: Bad data label in %s
pt: Má etiqueta de dados em %s

en: extraneous label for var '%s'
pt: etiqueta estranha para a variável '%s'

en: 
    Reading header file %s
pt: 
    Lendo o cabeçalho do ficheiro %s

en: periodicity: %d, maxobs: %d,
    observations range: %s-%s
pt: periodicidade: %d, máxobs: %d,
    intervalo das observações: %s-%s

en: 
    Reading
pt: 
    Lendo

en: time-series
pt: série temporal

en: cross-sectional
pt: sessão-cruzada

en:  datafile
pt: ficheiro de dados

en: index variable
pt: variável índice

en:    %s: probably a year...
pt:    %s: provavelmente um ano...

en:    %s: probably not a year
pt:    %s: provavelmente não é um ano

en:    but I can't make sense of the extra bit
pt:    não se percebe o significado do bit extra

en: and just a year
pt: e apenas um ano

en:    but the dates are not complete and consistent
pt:    mas as datas não estão completas e consistentes

en: quarter %s?
pt: trimestre %s?

en: month %s?
pt: mês %s?

en:    first row label "%s", last label "%s"
pt:    etiqueta da primeira linha "%s", última etiqueta "%s"

en:    label strings can't be consistent dates
pt:    etiquetas não podem ser datas consistentes

en: trying to parse row labels as dates...
pt: a tentar interpretar etiquetas de linhas como datas...

en:    definitely not a four-digit year
pt:    definitivamente não é um ano de quatro-digítos

en: Data frequency does not match
pt: Frequência dos dados não corresponde

en: New data not conformable for appending
pt: Novos dados não são adequados para serem acrescentados

en: Inconsistency in observation markers
pt: Inconsistência nos marcadores de observações

en: Out of memory adding data
pt: Memória esgotada ao acrescentar dados

en: Data appended OK
pt: Dados acrescentados com sucesso

en: Binary data (%d) encountered: this is not a valid text file
pt: Dados binários (%d) encontrados: não é um ficheiro de texto válido

en: Data file is empty
pt: Ficheiro de dados está vazio

en: Data file has trailing commas
pt: Ficheiro de dados tem vírgulas em excesso

en:    first field: '%s'
pt:    primeiro campo: '%s'

en:    seems to be observation label
pt:    parece ser etiqueta de observação

en:    the cell for variable %d, obs %d is empty: treating as missing value
pt:    a célula da variável %d, observação %d está vazia: tratando como valor omisso

en:    warning: missing value for variable %d, obs %d
pt:    atenção: valor omisso para a variável %d, observação %d

en: At variable %d, observation %d:
pt: Na variável %d, observação %d:

en: 
    Please note:
    - The first row of the CSV file should contain the names of the variables.
    - The first column may optionally contain date strings or other 'markers':
      in that case its row 1 entry should be blank, or should say 'obs' or 'date'.
    - The remainder of the file must be a rectangular array of data.
pt: 
    Tenha em atenção:
    - A primeira linha do ficheiro CSV deve conter os nomes das variáveis.
    - A primeira coluna pode opcionalmente conter datas ou outros 'marcadores':
      nesse caso a entrada 1 da primeira deve estar em branco, ou conter 'obs' ou 'date'.
    - O remanescente do ficheiro deve ser uma matriz rectangular de dados.

en: Out of memory
pt: Memória esgotada

en: parsing
pt: interpretando

en: using delimiter '%c'
pt: usando o separador '%c'

en:    longest line: %d characters
pt:    maior linha: %d caracteres

en:    number of columns = %d
pt:    número de colunas = %d

en:    ...but row %d has %d fields: aborting
pt:    ...mas a linha %d tem %d campos: abortando

en:    number of variables: %d
pt:    número de variáveis: %d

en:    number of non-blank lines: %d
pt:    número de linhas não vazias: %d

en: Invalid data file
pt: Ficheiro de dados inválido

en: scanning for variable names...
pt: porcurando nomes de variáveis...

en:    line: %s
pt:    linha: %s

en:    variable name %d is missing: aborting
pt:    falta o nome da variável %d: aborting

en: it seems there are no variable names
pt: parece que não há nomes de variáveis

en: scanning for row labels and data...
pt: procurando por etiquetas de linha e dados...

en: warning: truncating data at row %d, column %d
pt: atenção: truncando dados na linha %d, coluna %d

en: taking date information from row labels
pt: obtendo informação de datas a partir das etiquetas de linha

en: treating these as undated data
pt: tratando estes dados como não sendo datados

en: warning: some variable names were duplicated
pt: atenção: alguns nomes de variáveis estavam repetidos

en:    Found matrix '%s' with %d rows, %d columns
pt:    Encontrada matriz '%s' com %d linhas, %d colunas

en:    number of observations: %d
pt:    número de observações: %d

en:    number of data blocks: %d
pt:    número de blocos de dados: %d

en: Binary data (%d) encountered: this is not a valid BOX1 file
pt: Encontrados dados binários (%d) : este ficheiro BOX1 não é válido

en:    found %d variables
pt:    encontradas %d variáveis

en:    found %d observations
pt:    encontradas %d observações

en:    longest line = %d characters
pt:    linha mais longa = %d caracteres

en: allocating memory for data...
pt: reservando memória para os dados...

en: done
pt: feito

en: reading variable information...
pt: lendo informação da variável...

en:  variable %d: '%s'
pt:  variável %d: '%s'

en:    starting col. %d,
pt:    coluna inicial %d,

en: field width %d,
pt: largura do campo %d,

en: decimal places %d
pt: casas decimais %d

en:    Warning: coded variable (format '%s' in BOX file)
pt:    Atenção: variável codificada (formato '%s' no ficheiro BOX)

en:    definition: '%s'
pt:    definição: '%s'

en: done reading data
pt: concluída a leitura dos dados

en: Warning: discarded %d non-numeric variable(s)
pt: Atenção: %d variáveis não-numéricas foram descartadas

en: Unrecognized data type
pt: Tipo de dados desconhecido

en: box file seems to be malformed
pt: ficheiro BOX parece estar mal formatado

en: '%s' -- no numeric conversion performed!
pt: '%s' -- não foi efectuada nenhuma conversão numérica!

en: Extraneous character '%c' in data
pt: Caracter estranho '%c' nos dados

en: Extraneous character (0x%x) in data
pt: Caracter estranho (0x%x) nos dados

en: '%s' -- number out of range!
pt: '%s' -- número fora dos limites!

en: Dataset contains scalars, can't transpose
pt: O conjunto de dados contém escalares, não se pode transpôr

en: auto-generated constant
pt: constante auto-gerada

en: Please open a data file first
pt: Por favor primeiro abra um ficheiro de dados

en: Generated
pt: Gerado

en: Replaced
pt: Substituído

en: series
pt: série temporal

en: The data set is currently sub-sampled.
pt: O conjunto de dados encontra-se sub-amostrado.

en: Dataset extended by %d observations
pt: Conjunto de dados extendido com %d observações

en: Couldn't open database index file
pt: Não se conseguiu abrir o ficheiro índice da base de dados

en: Failed to parse series information
pt: Falhou a interpretação da informação da série

en: Series not found, '%s'
pt: Série não encontrada, '%s'

en: This is not a valid RATS 4.0 database
pt: Não é uma base de dados RATS 4.0 válida

en: frequency (%d) does not make seem to make sense
pt: a frequência (%d) não parece fazer sentido

en: frequency %d is not supported
pt: a frequência %d não é suportada

en: No valid series found
pt: Não se encontraram séries válidas

en: Out of memory!
pt: Memória esgotada!

en: error reading smpl line
pt: erro ao ler linha da amostra

en: Invalid null sample
pt: Amostra nula inválida

en: No database has been opened
pt: Não foi aberta nenhuma base de dados

en: Series imported OK
pt: Série importada com sucesso

en: Couldn't open %s
pt: Não se conseguiu abrir %s

en: Out of memory adding series
pt: A memória esgotou-se ao adicionar séries

en: Sorry, can't handle this conversion yet!
pt: Lamentamos, mas esta conversão ainda não pode ser efectuada!

en: %s: using default compaction method: averaging
pt: %s: usando método de compactação por omissão: média

en: Compacted dataset would be empty
pt: O conjunto de dados compactado ficaria vazio

en: Couldn't open %s for writing
pt: Não se conseguiu abrir %s para escrita

en: Of the variables to be saved, %d were already present in the database.
pt: Das variáveis a serem guardadas, %d já estavam presentes na base de dados.

en: Insufficient data to build frequency distribution for variable %s
pt: Dados insuficientes para obter a distribuição de frequência para a variável %s

en: %s is a constant
pt: %s é uma constante

en: gnuplot command failed
pt: o comando gnuplot falhou

en: lag
pt: "lag"

en: Residual ACF
pt: Resíduo ACF

en: ACF for
pt: ACF para

en: Residual PACF
pt: Resíduo PACF

en: PACF for
pt: PACF para

en: Correlogram
pt: Correlograma

en: Missing values within sample -- can't do correlogram
pt: Valores ausentes na amostra -- não se pode fazer correlograma

en: Insufficient observations for correlogram
pt: Observações insuficientes para correlograma

en: Residual autocorrelation function
pt: Função de autocorrelação dos resíduos

en: Autocorrelation function for %s
pt: Função de autocorrelação para %s

en:   LAG      ACF          PACF         Q-stat. [p-value]
pt:  "LAG"   ACF          PACF         Q-stat. [p-value]

en: Correlations of %s and lagged %s
pt: Correlações de %s e %s defasada ("lagged")

en: Cross-correlogram
pt: Correlograma cruzado

en: Cross-correlation function for %s and %s
pt: Função de correlação cruzada para %s e %s

en: GPH test for fractional integration
pt: Teste GPH para integração fraccional

en: Estimated degree of integration
pt: Grau de integração estimada

en: Local Whittle Estimator
pt: Estimador de Whittle local

en: quarters
pt: trimestres

en: months
pt: mêses

en: years
pt: anos

en: periods
pt: períodos

en: scaled frequency
pt: frequência escalada

en: Residual spectrum
pt: Espectro dos resíduos

en: Spectrum of %s
pt: Espectro de %s

en: Bartlett window, length %d
pt: Janela de Bartlett, comprimento %d

en: log scale
pt: escala logarítmica

en: Residual periodogram
pt: Periodograma dos resíduos

en: 
    Periodogram for %s
pt: 
    Períodograma para %s

en: Number of observations = %d
pt: Número de observações = %d

en: Using Bartlett lag window, length %d
pt: Usando a janela de Bartlett dos "lags", comprimento %d

en: Missing values within sample -- can't do periodogram
pt: Valores ausentes na amostra -- não se pode fazer o periodograma

en: Insufficient observations for periodogram
pt: Observações insuficientes para fazer o periodograma

en: '%s' is a constant
pt: '%s' é uma constante

en: Fractional integration test failed
pt: Falhou o teste de integração fraccional

en:  omega  scaled frequency  periods  log spectral density
pt:  omega  frequência escalada  períodos  log da densidade espectral

en:  omega  scaled frequency  periods  spectral density
pt: períodos de frequência em escala omega densidade espectral

en: NA
pt: ND

en: %s, using the observations %s - %s
pt: %s, usando as observações %s - %s

en: (missing values were skipped)
pt: (valores ausentes ignorados)

en: Mean
pt: Média

en: Median
pt: Mediana

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Maximum
pt: Máximo

en: Standard deviation
pt: Desvio padrão

en: Skewness
pt: Enviesamento

en: Ex. kurtosis
pt: Curtose Ex.

en: Within s.d.
pt: Dentro s.d.

en: Between s.d.
pt: Entre s.d.

en: Summary Statistics
pt: Estatísticas Descritivas

en: for the variable '%s' (%d valid observations)
pt: para a variável '%s' (%d observações válidas)

en: Variable
pt: Variável

en:       MEAN           MEDIAN           MIN             MAX
pt:       MÉDIA         MEDIANA           MIN             MÁX

en:       S.D.            C.V.            SKEW          EXCSKURT
pt:       D.P.            C.V.            VIÉS          EXCSKURT

en: Dropping %s: sample range contains no valid observations
pt: Descartando %s: o intervalo da amostra não tem observações válida

en: Dropping %s: sample range has only one obs, namely %g
pt: Descartando %s: o intervalo da amostra tem apenas uma observação, nomeadamente %g

en: undefined
pt: indefinido

en: 5%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
pt: 5%% valor crítico (bilateral) = %.4f para n = %d

en: Correlation Coefficients
pt: Coeficientes de Correlação

en: Sample range has no valid observations.
pt: O intervalo da amostra não tem observações válidas

en: Sample range has only one observation.
pt: O intervalo da amostra tem apenas uma observação

en: 
    Equality of means test (assuming %s variances)
pt: 
    Teste de igualdade de médias (assumindo variâncias %s)

en: unequal
pt: diferentes

en: equal
pt: iguais

en:    Difference between sample means = %g - %g = %g
pt:    Diferença entre médias amostrais = %g - %g = %g

en:    Null hypothesis: The two population means are the same.
pt:    Hipótese nula: As médias das duas populações.

en:    Estimated standard error = %g
pt:    Erro padrão estimado = %g

en:    Test statistic: t(%d) = %g
pt:    Estatística de teste: t(%d) = %g

en:    p-value (two-tailed) = %g
pt:    p-value (bilateral) = %g

en:    The difference is not statistically significant.
pt:    A diferença não é estatisticamente significativa.

en: difference of means
pt: diferença de médias

en: 
    Equality of variances test
pt: 
    Teste de igualdade de variâncias

en:    Ratio of sample variances = %g
pt:    Rácio de variâncias amostrais = %g

en: Null hypothesis
pt: Hipótese nula

en: The two population variances are equal
pt: As variâncias das duas populações são iguais

en: difference of variances
pt: diferenças de variâncias

en: Mahalanobis distances
pt: distâncias de Mahalanobis

en: Covariance matrix
pt: Matriz de covariância

en: Inverse of covariance matrix
pt: Inversa da matriz de covariância

en: Mahalanobis distances from the centroid
pt: distâncias de Mahalanobis ao centróide

en: using the variables:
pt: usando as variáveis:

en: Distances saved as '%s'
pt: Distâncias gravadas como '%s'

en: illegal negative value
pt: valor negativo ilegal

en: Lorenz curve
pt: Curva de Lorenz

en: Warning: there were missing values
pt: Atenção: havia valores ausentes

en: Sample Gini coefficient
pt: Coeficiente amostral de Gini

en: Estimate of population value
pt: Estimativa do valor da população

en: Failed to construct Hessian matrix
pt: Falha na construção da matriz Hessiana

en: Iteration %d: log likelihood = NA
pt: Iteração %d: logarítmo da verosimilhança = NA

en: Iteration %d: log likelihood = %#.12g
pt: Iteração %d: logarítmo da verosimilhança = %#.12g

en: The dependent variable '%s' is not a 0/1 variable.
pt: A variável dependente variable '%s' não é uma variável 0/1 .

en: Illegal non-positive value of the dependent variable
pt: Valor não-positivo da variável dependente ilegal.

en: Invalid value for the maximum of the dependent variable
pt: Valor inválido para o máximo da variável dependente.

en: No. of obs (%d) is less than no. of parameters (%d)
pt: Número de observações (%d) é inferior ao de parâmetros (%d)

en: Weight variable is all zeros, aborting regression
pt: A variável peso só tem zeros, abortando a regressão

en: Weight variable contains negative values
pt: A variável peso contém valores negativos

en: Missing value encountered for variable %d, obs %d
pt: Encontrado valor ausente para a variável %d, observação %d

en: Error sum of squares (%g) is not > 0
pt: Erro soma de quadrados (%g) não é > 0

en: 
    
    ESS is minimum for rho = %g
pt: 
    
    ESS é mínimo para rho = %g

en: 
    Fine-tune rho using the CORC procedure...
pt: 
    Afinar rho usando o procedimento CORC...

en: 
    Performing iterative calculation of rho...
pt: 
    Executando o cálculo iterado de rho...

en: White's test for heteroskedasticity
pt: Teste de White para a heterosquedicidade

en: White's
pt: de White

en: Generalized Cochrane-Orcutt estimation
pt: Estimação generalizada de Cochrane-Orcutt

en: ITER             ESS           % CHANGE
pt: ITER             ESS           % ALTERADA

en: Invalid lag order for arch (%d)
pt: Ordem de "lag" inválida para arch (%d)

en: Couldn't load plugin function
pt: Não se conseguiu carregar a função acessória (plugin)

en: X-12-ARIMA can't handle more than 720 observations.
    Please select a smaller sample.
pt: X-12-ARIMA não consegue lidar com mais que 720 observações.
    Por favor seleccionar uma amostra menor.

en: This test is only available for panel data
pt: Este teste apenas está disponível para dados de painel

en: predicted values
pt: valores de predição

en: forecast standard errors
pt: erros padrão de predição

en: invalid operands for '^'
pt: Argumento inválido para '^'

en: invalid argument for log()
pt: Argumento inválido para log()

en: invalid argument for sqrt()
pt: Argumento inválido para sqrt()

en: invalid argument for exp()
pt: Argumento inválido para exp()

en: Number of arguments (%d) does not match the number of
    parameters for function %s (%d)
pt: O número de argumentos (%d) não correspondem ao número de
    parâmetros para a função %s (%d)

en: '%s': invalid argument for %s()
pt: '%s': argumento inválido para %s()

en: Wrong type argument for %s: should be %s
pt: Tipo de argumento errado para %s: deve ser %s

en: Unmatched '%c'
pt: '%c' sem par

en: = 1 if quarter = %d, 0 otherwise
pt: = 1 se trimestre = %d, 0 caso contrário

en: = 1 if month is %s, 0 otherwise
pt: = 1 se o mês é %s, 0 caso contrário

en: %s = 1 if period is %d, 0 otherwise
pt: %s = 1 se o período é %d, 0 caso contrário

en: This command won't work with the current periodicity
pt: Este comando não funciona com a periodicidade actual

en: Out of memory error
pt: Erro de memória esgotada

en: %s = 1 if %s is %d, 0 otherwise
pt: %s = 1 se %s é %d, 0 caso contrário

en: period
pt: período

en: unit
pt: unidade

en: cross-sectional unit index
pt: índice unitário da secção-cruzada

en: time trend variable
pt: variável de tendência temporal

en: data index variable
pt: variável de índice de dados

en: day of week (1 = Monday)
pt: dia da semana (1 = Segunda-feira)

en: residual from model %d
pt: resíduo do modelo %d

en: fitted value from model %d
pt: valor ajustado do modelo %d

en: squared residual from model %d
pt: resíduo ao quadrado do modelo %d

en: fitted variance from model %d
pt: variânciar ajustada do modelo %d

en: per-unit constants from model %d
pt: constantes por unidade do modelo %d

en: The symbol '%s' is undefined
pt: O símbolo "%s" não está definido

en: '%s': no argument was given
pt: '%s': não foi fornecido nenhum argumento

en: The symbol '%c' is not valid in this context
pt: O símbolo '%c' não é válido neste contexto

en: The symbol '%s' is not valid in this context
pt: O símbolo '%s' não é válido neste contexto

en: Empty string
pt: Cadeia de texto vazia

en: Empty observation []
pt: Observação vazia []

en: Invalid character '%c'
pt: Caractere '%c' inválido

en: Modified series %s (ID %d)
pt: Série temporal modificada, %s (ID %d)

en: Replaced scalar %s (ID %d)
pt: Substituiu-se o escalar %s (ID %d)

en: Generated scalar %s (ID %d)
pt: Gerou-se o escalar %s (ID %d)

en: Replaced series %s (ID %d)
pt: Substituiu-se a série temporal %s (ID %d)

en: Generated series %s (ID %d)
pt: Gerou-se a série temporal %s (ID %d)

en: Modified matrix %s
pt: Matriz %s modificada

en: Replaced matrix %s
pt: Matriz %s substituída

en: Generated matrix %s
pt: Matriz %s gerada

en: Generated list %s
pt: Gerada a lista %s

en: Warning
pt: Aviso

en: missing values were generated
pt: (foram gerados valores ausentes)

en: Replaced after model %d:
pt: Substituído a seguir ao modelo %d:

en: a constant
pt: uma constante

en: an internal variable
pt: uma variável interna

en: a function
pt: uma função

en: '%s' refers to %s and may not be used as a variable name
pt: '%s' refere-se a %s e não pode ser utilizada como nome de variável

en: Periodic dummy variables generated.
pt: Geradas variáveis periódicas auxiliares.

en: Periodic dummy variables already present.
pt: Variáveis periódicas auxiliares já existentes.

en: Panel dummy variables generated.
pt: Geradas variáveis de painel auxiliares.

en: Expected '%c' but found '%s'
pt: Esperado '%c' mas encontrou-se '%s'

en: String is too long (%d versus %d max)
pt: Cadeia de caracteres demasiado longa (%d versus máx. %d)

en: Unknown variable '%s'
pt: Variável '%s' desconhecida

en: Orthogonality conditions must come before the weights matrix
pt: Condições de ortogonalidade têm que aparecer antes dos pesos da matriz

en: Weights must come after orthogonality conditions
pt: Os pesos têm que vir depois das condições de ortogonalidade

en: Weights are already defined
pt: Os pesos já estão definidos

en: Weight matrix is of wrong size: should be %d x %d
pt: Matriz de pesos de dimensões erradas: deve ser %d x %d

en: No orthogonality conditions have been specified
pt: Não foram especificadas nenhumas condições de ortogonalidade

en: No weights have been specified
pt: Não foram especificadas nenhuns pesos

en: Orthogonality conditions - descriptive statistics
pt: Condições de ortogonalidade - estatísticas descritivas

en: mean
pt: média

en: std. dev
pt: desvio padrão

en: %s versus %s (with least squares fit)
pt: %s versus %s (com ajustamento por mínimos quadrados)

en: %s versus %s (with inverse fit)
pt: %s versus %s (com ajustamento inverso)

en: %s versus %s (with quadratic fit)
pt: %s versus %s (com ajustamento quadrático)

en: Regression residuals (= observed - fitted %s)
pt: Resíduos de regressão (= observados - ajustados %s)

en: Actual and fitted %s
pt: Efectivo e ajustado %s

en: Actual and fitted %s versus %s
pt: Efectivo e ajustado %s versus %s

en: %s versus %s (with loess fit)
pt: %s versus %s (com ajustamento LOESS)

en: loess fit, d = %d, q = %g
pt: ajustamento LOESS, d = %d, q = %g

en: right
pt: direita

en: left
pt: esquerda

en: actual
pt: efectivo

en: fitted
pt: ajustado

en: Test statistic for normality
pt: Estatística de teste para normalidade

en: Chi-squared(2) = %.3f pvalue = %.5f
pt: Qui-quadrado(2) = %.3f p-value = %.5f

en: Test statistic for gamma
pt: Estatística de teste para Gamma

en: z = %.3f pvalue = %.5f
pt: z = %.3f p-value = %.5f

en: Density
pt: Densidade

en: Relative frequency
pt: Frequência relativa

en: forecast
pt: predição

en: 95 percent confidence interval
pt: Intervalo de confiança a 95 porcento

en: +- sqrt(h(t))
pt: +- raiz_quadrada(h(t))

en: time
pt: tempo

en: response of %s to a shock in %s, with bootstrap confidence interval
pt: resposta de %s a um choque em %s, com intervalo de confiança bootstrap

en: response of %s to a shock in %s
pt: resposta de %s a um choque em %s

en: point estimate
pt: estimativa pontual

en: 0.025 and 0.975 quantiles
pt: quartis 0,025 e 0,975

en: VAR residuals
pt: resíduos VAR

en: VAR inverse roots in relation to the unit circle
pt: Raízes da inversa de VAR em relação ao círculo unitário

en: 95% confidence ellipse and 95% marginal intervals
pt: elipse a 95% de confiança e 95% de intervalos marginais

en: with least squares fit
pt: com ajuste de mínimos quadrados

en: Data error
pt: Erro de dados

en: Exact or near collinearity encountered
pt: Encontrada colinearidade exacta ou aproximada

en: Insufficient degrees of freedom for regression
pt: Graus de liberdade insuficientes para a regressão

en: Dependent variable is all zeros, aborting regression
pt: Variável dependente só com valores nulos, abortando a regressão

en: Total sum of squares was not positive
pt: A soma total dos quadrados não era positiva

en: Sum of squared residuals negative!
pt: Soma dos resíduos quadrados negativa!

en: Sorry, command not available for this estimator
pt: Lamentamos, comando não disponível para este estimador

en: Unspecified error -- FIXME
pt: Erro Imprevisto -- FIXME (informe os programadores)

en: Syntax error in genr formula
pt: Erro de sintaxe na expressão genr

en: Error attempting to open file
pt: Erro ao tentar abrir ficheiro

en: No formula supplied in genr
pt: Fórmula não introduzida em genr

en: Unknown variable name in command
pt: Nome de variável desconhecido no comando

en: Command has insufficient arguments
pt: Comando com argumentos insuficientes

en: This command is implemented only for OLS models
pt: Este comando está implementado apenas para modelos OLS

en: Invalid argument for function
pt: Argumento inválido para a função

en: Syntax error in command line
pt: Erro de sintaxe na linha do comando

en: No independent variables left after omissions
pt: Não restaram variáveis independentes depois das omissões

en: No independent variables were omitted
pt: Não foram omitidas nenhumas variáveis independentes

en: No new independent variables were added
pt: Não foram adicionadas nenhumas novas variáveis independentes

en: One or more "added" vars were already present
pt: Uma ou mais variáveis "added" já existiam

en: Error generating logarithms
pt: Erro ao gerar logarítmos

en: Error generating squares
pt: Erro ao gerar quadrados

en: Error generating lagged variables
pt: Erro ao gerar variáveis defasadas

en: Attempting to take square root of negative number
pt: Tentando obter raiz quadrada de número negativo

en: Excessive exponent in genr formula
pt: Excesso de expoentes na fórmula em genr

en: Need valid starting and ending observations
pt: Necessita de observações válidas para o ínicio e fim

en: You must include a constant in this sort of model
pt: Tem que se incluir uma constante neste tipo de modelo

en: The statistic you requested is not available
pt: A estatística que você pediu não está disponível

en: Missing sub-sample information; can't merge data
pt: Falta informação de sub-amostragem; não se pode fundir os dados

en: The convergence criterion was not met
pt: Não se atingiu critério de convergência

en: The operation was canceled
pt: A operação foi cancelada

en: Missing values encountered
pt: Foram encontrados valores ausentes

en: Not a Number in calculation
pt: Valor não-numérico no cálculo

en: Matrices not conformable for operation
pt: Matrizes não adequadas para a operação

en: Data types not conformable for operation
pt: Tipos de dados não adequados para a operação

en: Wrong data type
pt: Tipo de dados errado

en: Incompatible options
pt: Opções incompatíveis

en: No description available
pt: Não há descrição disponível

en: You can't change the name of a function here
pt: Você não pode alterar o nome de uma função aqui

en: Error compiling function
pt: Erro ao compilar função

en: Error message from %s:
pt: Mensagem de erro vinda de %s:

en: "%s" is not defined.
pt: "%s" não está definida.

en: /File/_Open data
pt: /Ficheiro/Abrir Dad_os

en: Replaced list '%s'
pt: Substituiu-se a lista '%s'

en: Added list '%s'
pt: Acrescentou-se a lista '%s'

en: Warning: the name was truncated to %d characters
pt: Aviso: o nome foi truncado para %d caracteres

en: Variable %d was not in the original list
pt: A variável %d não estava na lista original

en: Can't do this: some vars in original model have been redefined
pt: Não se pode fazer isto: algumas variáveis no modelo original foram redefinidas

en: Nullspace calculation failed
pt: Falhou o cálculo do espaço-vazio ("nullspace")

en: Test for addition of variables
pt: Teste para o acrescento de variáveis

en: parameters are zero for the variables
pt: os parâmetros são nulos para as variáveis

en: Test for ARCH of order %s
pt: Teste ARCH de ordem %s

en: no ARCH effect is present
pt: o efeito ARCH não está presente

en: LM test for autocorrelation up to order %s
pt: Teste LM para autocorrelação até à ordem %s

en: no autocorrelation
pt: sem autocorrelação

en: Chow test for structural break at observation %s
pt: Teste de Chow para a falha estrutural na observação %s

en: no structural break
pt: sem falha estrutural

en: CUSUM test for parameter stability
pt: Teste CUSUM para a estabilidade dos parâmetros

en: no change in parameters
pt: sem alterações nos parâmetros

en: QLR test for structural break
pt: Teste QLR para quebra estrutural

en: Likelihood ratio test for groupwise heteroskedasticity
pt: Teste de razão de verosimilhanças para heterosquedicidade entre grupos

en: the units have a common error variance
pt: as unidades têm a mesma variância de erro

en: Non-linearity test (logs)
pt: Teste de não-linearidade ("lags")

en: relationship is linear
pt: a relação é linear

en: Test for normality of residual
pt: Teste da normalidade dos resíduos

en: error is normally distributed
pt: o erro tem distribuição Normal

en: Test for omission of variables
pt: Teste para a omissão de variáveis

en: RESET test for specification
pt: Teste RESET para especificação

en: specification is adequate
pt: a especificação é adequada

en: Non-linearity test (squares)
pt: Teste de não-linearidade (quadrados)

en: heteroskedasticity not present
pt: sem heterosquedicidade

en: Sargan over-identification test
pt: Teste de Sargan para a sobre-identificação

en: all instruments are valid
pt: todos os instrumentos são válidos

en: Hausman test
pt: Teste Hausman

en: OLS estimates are consistent
pt: as estimativas OLS são consistentes

en: GLS estimates are consistent
pt: As estimativas GLS são consistentes

en: Test for differing group intercepts
pt: Teste para diferenciar grupos de intercepções no eixo x=0

en: The groups have a common intercept
pt: Os grupos têm a mesma intercepção no eixo x=0

en: Breusch-Pagan test
pt: Teste Breusch-Pagan

en: Variance of the unit-specific error = 0
pt: Variância do erro de unidade-específica = 0

en: Wald test for joint significance of time dummies
pt: Teste de Wald para a significância conjunta das variáveis tempo auxiliares

en: %g percent critical value
pt: valor crítico a %g porcento

en: Can't retrieve uhat: data set has changed
pt: Não se conseguiu obter uhat: o conjunto de dados foi alterado

en: Can't retrieve yhat: data set has changed
pt: Não se conseguiu obter yhat: o conjunto de dados foi alterado

en: Can't retrieve ht: data set has changed
pt: Não se conseguiu obter ht: o conjunto de dados foi alterado

en: Can't retrieve series: data set has changed
pt: Não se pode obter a série: o conjunto de dados for alterado

en: Can't retrieve intercepts
pt: Não se conseguiu obter as intercepções no eixo x=0

en: Can't retrieve error variance
pt: Não se conseguiu obter a variância do erro

en:                          Random effects estimator
               allows for a unit-specific component to the error term
               (standard errors in parentheses, p-values in brackets)
pt:                          Estimador de efeitos aleatórios
               permite para uma unidade-específica no termo do erro
               (erros padrão em parentísis, p-values em chavetas)

en: Fixed effects estimator
    allows for differing intercepts by cross-sectional unit
    slope standard errors in parentheses, p-values in brackets
pt: Estimador de efeitos fixos
    permite diferenciar intercepções no eixo x=0 por unidade de secção-cruzada
    erros padrão dos declives em parentísis, p-values em chavetas

en: %d group means were subtracted from the data
pt: %d médias de grupo foram subtraídas aos dados

en: 
    Residual variance: %g/(%d - %d) = %g
pt: 
    Variância dos resíduos: %g/(%d - %d) = %g

en: Joint significance of differing group means:
pt: Significância conjunta da diferenciação das médias de grupo:

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the fixed effects alternative.)
pt: (Um p-value baixo contraria a hipótese nula de que o modelo OLS agrupado (pooled)
    é adequado, validando a hipótese alternativa da existência de efeitos fixos.)

en: Failed to compute test statistic
pt: Falha no cálculo da estatítica de teste

en: Error estimating fixed effects model
pt: Erro ao estimar o modelo de efeitos fixos

en: 
    Hausman test matrix is not positive definite (this result may be treated as
    "fail to reject" the random effects specification).
pt: 
    A matriz teste de Hausman não é definida positiva (este resultado pode ser
    interpretado como "falha na rejeição" da especificação do efeito aleatório).

en: 
    Hausman test statistic:
     H = %g with p-value = prob(chi-square(%d) > %g) = %g
pt: 
    Estatística de teste de Hausman:
     H = %g com p-value = prob(qui-quadrado(%d) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the random effects
    model is consistent, in favor of the fixed effects model.)
pt: (Um p-value baixo contraria a hipótese nula de que o modelo de efeitos aleatórios
    é consistente, validando a hipótese alternativa da existência do modelo de efeitos fixos.)

en: Error estimating random effects model
pt: Erro ao estimar o modelo de efeitos aleatórios

en: 
    Means of pooled OLS residuals for cross-sectional units:
pt: 
    Médias do resíduos OLS agrupados (pooled) para unidades de secções-cruzadas:

en:  unit %2d: %13.5g
pt:  unidade %2d: %13.5g

en: 
    Breusch-Pagan test statistic:
     LM = %g with p-value = prob(chi-square(1) > %g) = %g
pt: 
    Estatística de teste Breusch-Pagan:
     LM = %g com p-value = prob(qui-quadrado(1) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the random effects alternative.)
pt: (Um p-value baixo contraria a hipótese nula de que o modelo OLS agrupado (pooled)
    é adequado, validando a hipótese alternativa da existência de efeitos aleatórios.)

en: Error attempting to invert vcv difference matrix
pt: Erro ao tentar inverter a matriz de diferenças vcv

en:       Diagnostics: assuming a balanced panel with %d cross-sectional units
                             observed over %d periods
pt:       Diagnósticos: assumindo um painel equilibrado com %d secções-cruzadas
                             observadas durante %d períodos

en: Couldn't estimate group means regression
pt: Não se conseguiu estimar a regressão de médias de grupo

en: Distribution free Wald test for heteroskedasticity
pt: Teste de Wald independente da distribuição para heterocedasticidade

en: based on the FGLS residuals
pt: baseado nos resíduos FGLS

en: Can't produce ML estimates: some units have only one observation
pt: Não se pode produzir estimativas ML (máxima verosimilhança): algumas unidades apenas têm uma observação

en: iteration
pt: iteração

en: User directory is not set
pt: A directoria do utilizador não está definida

en: Couldn't create directory '%s'
pt: Não se conseguiu criar a directoria '%s'

en: Couldn't write to '%s': gretl will not work properly!
pt: Não se conseguiu escrever em '%s': gretl não funcionará correctamente!

en: gretl: using these basic search paths:
pt: gretl: usando estes caminhos básicos de pesquisa:

en: gretl_prn_new: out of memory
pt: gretl_prn_new: memória esgotada

en: gretl_prn_new: couldn't open %s
pt: gretl_prn_new: não se conseguiu abrir %s

en: gretl_prn_new: Must supply a filename
pt: gretl_prn_new: Tem que fornecer um nome de ficheiro

en: Coefficient number (%d) is out of range
pt:  O Coeficiente número (%d) ultrapassou os limites admissíveis

en: Equation number (%d) is out of range
pt: A equação número (%d) ultrapassou os limites admissíveis

en: parse error in '%s'
pt: erro de interpretação '%s'

en: Restriction set
pt: Conjunto de Restrições

en: Restriction
pt: Restrição

en: Coefficient number (%d) out of range for equation %d
pt:  O Coeficiente número (%d) ultrapassou os limites admissíveis para a equação %d

en: Too many restrictions (maximum is %d)
pt: Demasiadas restrições (o máximo é %d)

en: Restricted estimates
pt: Estimativas restringidas

en: Standard error of residuals
pt: Erro padrão dos resíduos

en: Robust chi^2
pt: Qui^2 robusto

en: restriction
pt: restrição

en: Matrix inversion failed:
     restrictions may be inconsistent or redundant
pt: Inversão de matriz falhou:
    as restrições podem ser inconsistentes ou redundantes

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Variables
pt: Variáveis

en: Sum of coefficients
pt: Soma dos coeficientes

en: Standard error
pt: Erro padrão

en: sum
pt: soma

en: variable %d: translating from strings to code numbers
pt: variável %d: traduzindo de texto para números de código

en: One or more non-numeric variables were found.
    Gretl cannot handle such variables directly, so they
    have been given numeric codes as follows.
pt: Foram encontradas uma ou mais variáveis não-numéricas.
    Gretl não consegue lidar com essas variáveis directamente,
     por isso foram atribuídos códigos numéricos conforme adiante
    se mostra.

en: String code table for variable %d (%s):
pt: Tabela de codificação para a variável %d (%s):

en: String code table written to
     %s
pt: Tabela de codificação escrita para
     %s

en: Maximum length of command line (%d bytes) exceeded
pt: Excedido o comprimento máximo da linha de comandos (%d bytes)

en: Error calculating model selection criteria
pt: Erro no cálculo do critério de selecção do modelo

en: Using ess = %g, %d observations, %d coefficients
pt: Usando ess = %g, %d observações, %d coeficientes

en: no ':' allowed in starting obs with frequency 1
pt: não é permitido ':' na observação inicial com frequência 1

en: panel data must have frequency > 1
pt: dados de painel têm que ter frequência >1

en: starting obs must contain a ':' with frequency > 1
pt: observação inicial tem que conter um ':' quando frequência > 1

en: starting obs '%s' is incompatible with frequency
pt: observação inicial '%s' é incompatível com a frequência

en: cross-sectional data: frequency must be 1
pt: dados de secção-cruzada: a frequência tem que ser 1

en: Panel datasets must be balanced.
    The number of observations (%d) is not a multiple
    of the number of %s (%d).
pt: Conjuntos de dados de painel têm que ser equilibrados.
    O número de observações (%d) não é um múltiplo
    do númro de %s (%d).

en: units
pt: unidades

en: Failed to parse line as frequency, startobs
pt: Falha no processamento de linha como sendo frequência, observação inicial

en: starting obs '%s' is invalid
pt: observação inicial '%s' inválida

en: Command failed
pt: Falha no comando

en: Couldn't write to %s
pt: Não se conseguiu escrever para %s

en: %s test
pt: teste %s

en: p-value for %s test
pt: p-value para o teste %s

en: Couldn't open registry
pt: Não se conseguiu abrir o registo

en: Host not found
pt: Servidor não encontrado

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: No data received
pt: Não foram recebidos dados

en: Malformed status line
pt: Linha de estado mal formada

en: (no description)
pt: (sem descrição)

en: Failed to parse HTTP proxy:
    format must be ipnumber:port
pt: Falhou a interpretação do endereço do servidor proxy HTTP :
    o formato tem que ser número_IP:porto

en: HTTP proxy: first field must be an IP number
pt: Servidor proxy HTTP : o primeiro campo tem que se um número IP

en: xmlParseFile failed on %s
pt: xmlParseFile falhou em %s

en: %s: empty document
pt: %s: documento vazio

en: File of the wrong type, root node not %s
pt: Ficheiro do tipo errado, nó raiz não é %s

en: Writing %ld Kbytes of data
pt: Escrevendo %ld Kbytes de dados

en: Out of memory
pt: Memória esgotada

en: Failed to parse count of variables
pt: Falha no processamento da contagem de variáveis

en: Out of memory reading data file
pt: Memória esgotada durante a leitura de ficheiro de dados

en: Got no variables
pt: Não se tem variáveis

en: Variable %d has no name
pt: A variável %d não tem nome

en: Number of variables does not match declaration
pt: O número de variáveis não corresponde à declaração

en: Failed to parse data values at obs %d
pt: Falha no processamento dos valores na observação %d

en: Failed to parse number of observations
pt: Falha no processamento do número de observações

en: labels attribute for observations must be 'true' or 'false'
pt: etiquetas de atributos para as observações têm que ser 'true' ou 'false'

en: Got no observations
pt: Não se tem observações

en: Case marker missing at obs %d
pt: Marcador de caso em falta na observação %d

en: Values missing at observation %d
pt: Valor em falta na observação %d

en: Number of observations does not match declaration
pt: O número de observações não corresponde à declaração

en: Required attribute 'type' is missing from data file
pt: O atributo imprescindível 'type' está ausente do ficheiro de dados

en: Unrecognized type attribute for data file
pt: Tipo de atributo desconhecido para o ficheiro de dados

en: Failed to parse data frequency
pt: Falha no processamento da frequêcia dos dados

en: Failed to parse startobs
pt: Falha no processamento da observação inicial

en: Failed to parse endobs
pt: Falha no processamento da observação final

en: 
    Read datafile %s
pt: 
    Lido o ficheiro de dados %s

en: Uncompressing
pt: Descompactando

en: Reading
pt: Lendo

en: of data
pt: dos dados

en: File of the wrong type, root node not gretldata
pt: Ficheiro do tipo errado, o nó raiz não é dados gretl

en: Variables information is missing
pt: A informação das variáveis não existe

en: No observations were found
pt: Não se encontraram observações

en: Memory allocation failed for command list
pt: Falou a reserva de memória para a lista de comandos

en: generation of lag variable failed
pt: falhou gerar a variável de "lag"

en: requires a variable number and a new name
pt: requer um nome de variável e um novo nome

en: Variable number %d is out of bounds
pt: A variável número %d está fora dos limites

en: '%s': there is already a variable of this name
pt: '%s': já existe uma variável com este nome

en: command 'end %s' not recognized
pt: o comando 'end %s' não é conhecido

en: end: nothing to end
pt: end: nada para terminar

en: %s: required parameter is missing
pt: %s: falta um parâmetro exigido

en: %d is not a valid variable number
pt: %d não é um número de variável válido

en: '%s' is not the name of a variable
pt: '%s' não é o nome de uma variável

en: command '%s' not recognized
pt: o comando '%s' não é conhecido

en: field '%s' in command is invalid
pt: o campo '%s' no comando não é válido

en: variable %s is a scalar
pt: a variável %s é escalar

en: var number %d duplicated in the command list.
pt: o número de variável %d está duplicado na lista de comandos.

en: 
    Valid gretl commands are:
pt: 
    Os comandos gretl possíveis são:

en: 
    
    For help on a specific command, type: help cmdname
pt: 
    
    Para ajuda sobre um comando específico, escreva: help nomedocomando

en:  (e.g. help smpl)
pt:  (por ex. help smpl)

en: "%s" is not a gretl command.
pt: "%s" não é um comando gretl.

en: Unable to access the file %s.
pt: Não se conseguiu aceder ao ficheiro %s.

en: %s: sorry, no help available.
pt: %s: infelizmente não há ajuda disponível.

en: ess: negative value is out of bounds.
pt: ess: valor negativo fora dos limites.

en: T: negative value is out of bounds.
pt: T: valor negativo fora dos limites.

en: k: negative value is out of bounds.
pt: k: valor negativo fora dos limites.

en: Try again later
pt: Tente mais tarde

en: Listing labels for variables:
pt: Listando as etiquetas das variáveis:

en: Output is not currently diverted to file
pt: O dispositivo de saída não está redireccionado para ficheiro

en: Closed output file '%s'
pt: O ficheiro de redireccionamento de resultados '%s' está fechado

en: Output is already diverted to '%s'
pt: O dispositivo de saída já está redireccionado para '%s'

en: Couldn't open %s for writing
pt: Não se conseguiu abrir %s para escrita

en: Now writing output to '%s'
pt: A partir de agora a redireccionar o dispositivo de saída para '%s' em modo escrita

en: Now appending output to '%s'
pt: A partir de agora a redireccionar o dispositivo de saída para '%s' em modo de acréscimo

en: No data information is available.
pt: Não existe informação sobre os dados.

en: Failed to generate correlogram
pt: Falhou a produção do correlograma

en: Failed to generate periodogram
pt: Falhou a produção do periodorama

en: You can't end a loop here, you haven't started one
pt: Não pode terminar um ciclo aqui, não iniciou nenhum

en: Retrieved fitted values as "autofit"
pt: Valores ajustados recolhidos como "autofit"

en: Error in computing model selection criteria.
pt: Erro ao determinar o critério de selecção de modelo.

en: Error adding log differences of variables.
pt: Erro ao acrescentar logarítmos das diferenças das variáveis.

en: Error adding first differences of variables.
pt: Erro ao acrescentar as primeiras diferenças das variáveis.

en: Error adding lags of variables.
pt: Erro ao acrescentar os "lags" das variáveis.

en: Error adding logs of variables.
pt: Erro ao acrescentar os logarítmos das variáveis.

en: Failed to generate squares
pt: Não se conseguiu gerar quadrados

en: This command requires one variable.
pt: Este comando requer uma variável.

en: generation of summary stats failed
pt: falhou a produção das estatíticas descritivas

en: setting data frequency = %d
pt: colocando a frequência dos dados = %d

en: store: using filename %s.gz
pt: store: usando o nome de ficheiro %s.gz

en: store: using filename %s
pt: store: usando o nome de ficheiro %s

en: store: no filename given
pt: store: não foi fornecido o nome de ficheiro

en: write of data file failed
pt: a escrita do ficheiro de dados falhou

en: Data written OK.
pt: Dados escritos com sucesso.

en: Warning: case markers not saved in binary datafile
pt: Atenção: os marcadores de caso não foram guardados no ficheiro de dados binário

en: This estimator requires panel data
pt: Este estimador requer dados de painel

en: Failed to reconstruct model %d
pt: Falhou a reconstrução do modelo %d

en: Couldn't format model
pt: Não se conseguiu formatar o modelo

en: Couldn't open tex file for writing
pt: Não se conseguiu abrir ficheiro tex para escrita

en: Model printed to %s
pt: Modelo escrito em %s

en: Command is malformed
pt: O comando está mal formado

en: Error reading %s
pt: Erro ao ler %s

en: Infinite loop detected in script
pt: Ciclo infinito detectado na sequência de comandos

en: Sorry, the %s command is not yet implemented in libgretl
pt: Desculpe, o comando %s ainda não está implementado em libgretl

en: Sorry, this command is not available in loop mode
pt: Lamentamos, mas este comando não está disponível em modo iterado.

en: Line width for %s = %d
pt: Espessura de linha para %s = %d

en: Baxter-King band = %d-%d periods
pt: Banda Baxter-King = %d-%d períodos

en: '%s': no such matrix
pt: '%s': não existe essa matriz

en: Pseudo-random number generator seeded with %d
pt: Gerador de números pseudo-aleatórios com semente %d

en: Baxter-King approximation = %d
pt: Aproximação Baxter-King = %d

en: Set %d values to "missing"
pt: Marcar %d valores como "omissos"

en: Didn't find any matching observations
pt: Não se encontraram nenhumas observações de acordo com o critério

en: The variable %s is a scalar
pt: A variável %s é um escalar

en: %s: set %d observations to "missing"
pt: %s: marcadas %d observações como "omissas"

en: %s: Didn't find any matching observations
pt: %s: Não se encontrou nenhuma observação de acordo com o critério

en: Median of dependent variable
pt: Mediana da variável dependente

en: Mean of dependent variable
pt: Média da variável dependente

en: Standard deviation of dep. var.
pt: Desvio padrão da variável dependente

en: S.D. of dependent variable
pt: D.P da variável dependente

en: Unconditional error variance
pt: Variância do erro incondicional

en: Sum of squared residuals
pt: Soma dos resíduos quadrados

en: GMM criterion
pt: Critério GMM

en: Unadjusted R-squared
pt: R-quadrado não-ajustado

en: Uncentered R-squared
pt: R-quadrado não-centrado

en: Unadjusted $R^2$
pt: $R^2$ não-ajustado

en: Uncentered $R^2$
pt: $R^2$ não-centrado

en: Unadjusted R{\super 2}
pt: R{\super 2} não-ajustado

en: Uncentered R{\super 2}
pt: R{\super 2} não-centrado

en: Adjusted R-squared
pt: R-quadrado ajustado

en: Adjusted R{\super 2}
pt: R{\super 2} ajustado

en: Adjusted $\bar{R}^2$
pt: $\bar{R}^2$ ajustado

en: McFadden's pseudo-R-squared
pt: pseudo-R-quadrado de McFadden

en: McFadden's pseudo-R{\super 2}
pt: pseudo-R{\super 2} de McFadden

en: McFadden's pseudo-$R^2$
pt: pseudo-$R^2$ de McFadden

en: Akaike information criterion
pt: Critério de informação de Akaike

en: Schwarz Bayesian criterion
pt: Critério Bayesiano de Schwarz

en: Hannan-Quinn criterion
pt: Critério de Hannan-Quinn

en: Hannan--Quinn criterion
pt: Critério de Hannan--Quinn

en: LR over-identification test
pt: Teste LR de sobre-identificação

en: Equation is just identified
pt: A equação é identificada justa

en: Test for AR(%d) errors:
pt: Testar erros AR(%d):

en: Wald (joint) test
pt: Teste Wald (conjunto)

en: J test
pt: Teste J

en: Sargan test
pt: Teste de Sargan

en: Sum of absolute residuals
pt: Soma dos resíduos absolutos

en: 
    Warning: solution is probably not unique
pt: 
    Aviso: a solução provavelmente não é única

en: p-value for
pt: p-value para

en: 'Within' variance
pt: 'Por dentro' da variância

en: 'Between' variance
pt: 'Por entre' a variância

en: theta used for quasi-demeaning
pt: teta utilizado para quasi-desmédiação

en: Degrees of freedom
pt: Graus de liberdade

en: F-statistic
pt: Estatística-F

en: Durbin-Watson statistic
pt: Estatística de Durbin-Watson

en: First-order autocorrelation coeff.
pt: Coeficiente de autocorrelação de primeira-ordem

en: Durbin--Watson statistic
pt: Estatística de Durbin--Watson

en: Durbin's h stat. %g
pt: Estatística h de Durbin %g

en: (Using variable %d for h stat, with T' = %d)
pt: (Usando a variável %d para a estatística h , com T' = %d)

en: Durbin's $h$ statistic
pt: Estatística $h$ de Durbin

en: Durbin's h
pt: h de Durbin

en: Excluding the constant, p-value was highest for variable %d (%s)
pt: Excluindo a constante, o p-value foi o maior para a variável %d (%s)

en: P-value was highest for variable %d (%s)
pt: O p-value foi o maior para a variável %d (%s)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (squared terms)
pt: Regressão auxiliar para o teste de não-linearidade (termos ao quadrado)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (log terms)
pt: Regressão auxiliar para o teste de não-linearidade (logaritmos dos termos)

en: Augmented regression for Chow test
pt: Regressão aumentada para o teste de Chow

en: Cointegrating regression --
pt: Regressão de cointegração --

en: Cointegrating regression -
pt: Regressão de cointegração -

en: Augmented Dickey--Fuller regression
pt: Regressão aumentada de Dickey--Fuller

en: Augmented Dickey-Fuller regression
pt: Regressão aumentada de Dickey-Fuller

en: Dickey--Fuller regression
pt: Regressão de Dickey--Fuller

en: Dickey-Fuller regression
pt: Regressão de Dickey-Fuller

en: KPSS regression
pt: Regressão KPSS

en: Auxiliary regression for RESET specification test
pt: Regressão auxiliar para o teste de especificação RESET

en: Groupwise heteroskedasticity
pt: heterocedasticidade em Grupos

en: Heteroskedasticity-corrected
pt: heterocedasticidade-corrigida

en: High-Precision OLS
pt: OLS (Mínimos Quadrados) de Alta-Precisão

en: Logistic
pt: Logístico

en: Maximum Likelihood
pt: Máxima Verosimilhança

en: Fixed-effects
pt: Efeitos-fixos

en: Random-effects (GLS)
pt: Efeitos-aleatórios (GLS)

en: Between-groups
pt: Entre-grupos

en: Pooled OLS
pt: Mínimos quadrados de amostragem ("Pooled OLS")

en: 2-step Arellano-Bond
pt: Arellano-Bond de duas fases

en: 1-step Arellano-Bond
pt: Arellano-Bond de uma fase

en: Iterated GMM
pt: GMM iterado

en: 2-step GMM
pt: GMM de duas fases

en: 1-step GMM
pt: GMM de uma fase

en: Ordered Logit
pt: Logit com ordem

en: Ordered Probit
pt: Probit com ordem

en: First-stage F-statistic
pt: Estatística-F de primeira-fase

en: A value < 10 may indicate weak instruments
pt: Um valor < 10 pode indicar instrumentos fracos

en: Instruments
pt: Instrumentos

en: none
pt: nenhum

en: Asymptotic standard errors (unreliable)
pt: Erros padrão assimptóticos (não fiável)

en: Robust (HAC) standard errors
pt: Erros padrão robustos (HAC)

en: Beck-Katz standard errors
pt: Erros padrão de Beck-Katz

en: Beck--Katz standard errors
pt: Erros padrão de Beck--Katz

en: Could not compute Beck-Katz standard errors
pt: Não se conseguiu calcular os erros padrão de Beck-Katz

en: Bartlett kernel
pt: Núcleo Bartlett ("Bartlett kernel")

en: Parzen kernel
pt: Núcleo Parzen ("Parzen kernel")

en: QS kernel
pt: Núcleo QS ("QS kernel")

en: HAC standard errors, bandwidth %.2f
pt: Erros padrão HAC; largura de banda = %.2f

en: HAC standard errors, bandwidth %d
pt: Erros padrão HAC, largura de banda %d

en: prewhitened
pt: prébranqueado

en: Heteroskedasticity-robust standard errors
pt: heterocedasticidade-robusta erros padrão

en: variant
pt: variante

en: Standard errors based on Hessian
pt: Erros padrão baseados na Hessiana

en: Standard errors based on Information Matrix
pt: Erros padrão baseados na Matriz de Informação

en: Standard errors based on Outer Products matrix
pt: Erros padrão baseados na matriz dos Produtos Externos

en: QML standard errors
pt: Erros padrão QML

en: Bollerslev--Wooldridge standard errors
pt: Erros padrão Bollerslev--Wooldridge

en: Bollerslev-Wooldridge standard errors
pt: Erros padrão Bollerslev-Wooldridge

en: Omitted because all values were zero:
pt: Omitido porque todos os valores são zero:

en: Omitted due to exact collinearity:
pt: Omitido devido a colinearidade exacta:

en: Redundant instruments:
pt: Instrumentos redundantes:

en: Dependent variable
pt: Variável dependente

en: Estimated using X-12-ARIMA
pt: Estimado usando X-12-ARIMA

en: exact ML
pt: Máxima Verosimilhança (ML) exacta

en: conditional ML
pt: Máxima Verosimilhança (ML) conditional

en: Estimated using Kalman filter
pt: Estimado usando o filtro de Kalman

en: Estimated using BHHH method
pt: Estimado usando o método BHHH

en: Test for ARCH of order
pt: Teste para ARCH de ordem

en: Equation
pt: Equação

en: Model
pt: Modelo

en: %s estimates using the %d observations %s%s%s
pt: Estimativas %s usando as %d observações %s%s%s

en: %s estimates using %d observations from %s%s%s
pt: Estimativas %s usando %d observações a partir de %s%s%s

en: Missing or incomplete observations dropped
pt: Observações omissas ou incompletas foram ignoradas

en: %s estimates using %d observations
pt: Estimativas %s usando %d observações

en: Included %d cross-sectional units
pt: Incluídas %d unidades de secção-cruzada

en: Time-series length = %d
pt: Comprimento da série temporal = %d

en: Time-series length: minimum %d, maximum %d
pt: Comprimento da série temporal: mínimo %d, máximo %d

en: Allowing for groupwise heteroskedasticity
pt: Permitindo a heterocedasticidade entre grupos

en: Weights based on per-unit error variances
pt: Pesos baseados nas variâncias de erro por unidade

en: Variable used as weight
pt: Variável usada como peso

en: Weight var is a dummy variable, effective obs =
pt: A variável peso é uma variável auxiliar, observação efectiva =

en:       VARIABLE       COEFFICIENT        STDERROR      T STAT   P-VALUE
pt:       VARIÁVEL       COEFICIENTE        ERRO PADRÃO      ESTAT. T   P-VALUE

en:       PARAMETER       ESTIMATE          STDERROR      T STAT   P-VALUE
pt:       PARÂMETRO       ESTIMATIVA          ERRO PADRÃO      ESTAT. T   P-VALUE

en:       VARIABLE            COEFFICIENT                  STDERROR
pt:       VARIÁVEL            COEFICIENTE                  ERRO PADRÃO

en:       VARIABLE       COEFFICIENT        STDERROR      T STAT       SLOPE
pt:       VARIÁVEL       COEFICIENTE        ERRO PADRÃO      ESTAT. T       DECLIVE

en: (at mean)
pt: (na média)

en: VARIABLE
pt: VARIÁVEL

en: COEFFICIENT
pt: COEFICIENTE

en: STDERROR
pt: ERRO PADRÃO

en: T STAT
pt: ESTAT. T

en: SLOPE at mean
pt: DECLIVE na média

en: PARAMETER
pt: PARÂMETRO

en: ESTIMATE
pt: ESTIMATIVA

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Estimate
pt: Estimativa

en: Coefficient
pt: Coeficiente

en: Std. Error
pt: Erro Padrão

en: t-statistic
pt: estatística-t

en: Slope
pt: Declive

en: Warning: data matrix close to singularity!
pt: Atenção: matriz de dados quase singular!

en: R-squared is computed as the square of the correlation between observed and
    fitted values of the dependent variable
pt: O R-quadrado é calculado como sendo o quadrado da correlação entre os valores ajustados e observados da variável dependente

en: Statistics based on the weighted data
pt: Estatísticas baseadas nos dados pesados

en: Statistics based on the original data
pt: Estatísticas baseadas nos dados originais

en: Statistics based on the rho-differenced data
pt: Estatísticas baseadas nos dados diferenciados-rho

en: Log-likelihood
pt: Verosimilhança-Logarítmica

en: Log-likelihood for %s
pt: Verosimilhança-Logarítmica para %s

en: Convergence achieved after %d iterations
pt: Convergência atingida depois de %d iterações

en: Function evaluations: %d
pt: Funções calculadas: %d

en: Evaluations of gradient: %d
pt: Cálculos de gradientes: %d

en: Estimates of the AR coefficients
pt: Estimativas dos coeficientes AR

en: Sum of AR coefficients
pt: Soma dos coeficientes AR

en:                         Real  Imaginary    Modulus  Frequency
pt:                         Real  Imaginária    Módulo  Frequência

en: Root
pt: Raiz

en: Imaginary
pt: Imaginária

en: Modulus
pt: Módulo

en: AR (seasonal)
pt: AR (sazonal)

en: MA (seasonal)
pt: MA (sazonal)

en: Censored observations
pt: Observações censuradas

en: Mean of innovations
pt: Média de inovações

en: Variance of innovations
pt: Variância de inovações

en: Predicted
pt: Predito

en: Mean of
pt: Média de

en: Number of cases 'correctly predicted'
pt: Número de casos 'correctamente preditos'

en: at mean of independent vars
pt: na média das variáveis independentes

en: Likelihood ratio test
pt: Teste de razões de verosimilhanças

en: Evaluated at the mean
pt: Avaliado na média

en: Number of cases `correctly predicted'
pt: Número de casos 'correctamente preditos'

en: Analysis of Variance
pt: Análise de Variância

en: Sum of squares
pt: Soma de quadrados

en: df
pt: gl

en: Mean square
pt: Quadrado da média

en: Regression
pt: Regressão

en: Residual
pt: Resíduo

en: dataset is subsampled, model is not
pt: o conjunto de dados é subamostrado, o modelo não

en: model is subsampled, dataset is not
pt:  o modelo é subamostrado, o conjunto de dados não

en: model and dataset subsamples not the same
pt:  o modelo e o conjunto de dados sub-amostrados são diferentes

en: Can't do this: no model has been estimated yet
pt: Não se pode fazer isto: ainda não foi estimado nenhum modelo

en: Can't do this: there is no model %d
pt: Não se pode fazer isto: não existe o modelo %d

en: Can't do: the current data set is different from the one on which
    the reference model was estimated
pt: Não se pode fazer: o conjunto de dados actual é diferente daquele
    a partir do qual o modelo de referência foi estimado

en: error evaluating loop condition
pt: erro ao avaliar a condição de ciclo

en: Undefined variable '%s' in loop condition.
pt: Variável não definida '%s' na condição de ciclo.

en: The loop control variable must be a scalar
pt: A variável de controlo de ciclo tem que ser um escalar

en: The index in a 'for' loop must be a single character in the range '%c' to '%c'
pt: O índice num ciclo 'for' tem que ser um único caractere no intervalo '%c' a '%c'

en: Ending value for loop index must be greater than starting value.
pt: O valor final numa variável índice tem que ser superior ao valor inicial.

en: Loop count must be positive.
pt: A contagem do ciclo tem que ser positiva.

en: No valid loop condition was given.
pt: Não foi dada uma condição válida para o ciclo.

en: Loop count missing or invalid
pt: Falta a contagem do ciclo ou é inválida

en: Reached maximum interations, %d
pt: Atingido o máximo de iterações, %d

en: Warning: no convergence after %d interations
pt: Atenção: não se atingiu a convergência após %d iterações

en: 
    Number of iterations: %d
pt: 
    Número de iterações: %d

en: %s estimates using the %d observations %s-%s
pt: Estimativas %s usando as %d observações %s-%s

en: Statistics for %d repetitions
pt: Estatísticas para %d repetições

en: Dependent variable: %s
pt: Variável dependente: %s

en:                      mean of      std. dev. of     mean of     std. dev. of
                        estimated      estimated      estimated      estimated
          Variable     coefficients   coefficients   std. errors    std. errors
pt:                      média de      desv. padrão de     média de      desv. padrão de
                        estimado      estimado      estimado      estimado
          Variável     coeficientes   coeficientes   desv. padrão    erros padrão

en:    Variable     mean         std. dev.
pt:    Variável     média         desv. padrão

en: Failed to initialize model for loop
pt: Falha ao inicializar o modelo para o ciclo

en: error evaluating 'if'
pt: erro ao avaliar 'if'

en: indeterminate condition for 'if'
pt: condição indeterminada em 'if'

en: iteration %2d: SSR = %.8g
pt: iteração %2d: SSR = %.8g

en: Perfect fit achieved
pt: Encontrado ajuste perfeito

en: In Gauss-Newton Regression:
pt: Na Regressão Gauss-Newton:

en: Failed to calculate Jacobian
pt: Falha ao calcular a Jacobiana

en: NLS: The supplied derivatives seem to be incorrect
pt: NLS: A derivadas fornecidas parecem estar incorrectas

en: %d out of %d tests gave zero
pt: %d de %d testes resultaram em zero

en: Warning: The supplied derivatives may be incorrect, or perhaps
    the data are ill-conditioned for this function.
pt: Atenção: As derivadas fornecidas podem estar incorrectas, ou talvez
    os dados foram mal-condicionados para esta função.

en: %d out of %d gradients looked suspicious.
pt: %d dos %d gradientes parecem suspeitos.

en: Invalid NLS specification
pt: Inválida especificação NLS

en: NLS: failed to converge after %d iterations
pt: NLS: não se conseguiu convergir após %d iterações

en: Analytical derivatives cannot be used with GMM
pt: Não se podem usar derivadas analíticas com GMM

en: No regression function has been specified
pt: Não foi especificada nenhuma função regressão

en: You cannot supply both a "params" line and analytical derivatives
pt: Não pode fornecer ao mesmo tempo uma linha de "parâmetros" e derivadas analíticas

en: Analytical derivatives supplied: "params" line will be ignored
pt: Fornecidas derivadas analíticas: ignorada a linha "parâmetros"

en: No parameters have been specified
pt: Não foram especificados nenhuns parâmetros

en: No function has been specified
pt: Não foi especificada nenhuma função

en: Using numerical derivatives
pt: Usando derivadas numéricas

en: Using analytical derivatives
pt: Usando derivadas analíticas

en: Tolerance = %g
pt: Tolerância = %g

en: stopped after %d iterations
pt: parou após %d iterações

en: 
    --- FINAL VALUES:
pt: 
    --- VALORES FINAIS:

en: This command requires two variables
pt: Este comando requer duas variáveis

en: 
    For the variables '%s' and '%s'
pt: 
    Para as variáveis '%s' e '%s'

en: not significant at the 10% level
pt: não significativo com um nível de 10%

en: Sample is too small to calculate a p-value based on the normal distribution
pt: A amostra é demasiado pequena para calcular um p-value baseado na distribuição normal

en: Obs
pt: Observações

en: rank
pt: ordem

en: 
    Insufficient data for runs test
pt: 
    Dados insuficientes para o teste de aleatoriedade (runs)

en: Runs test (first difference)
pt: Teste de aleatoriedade ( "Runs") (primeira diferença)

en: Runs test (level)
pt: Teste de aleatoriedade ( "Runs") (nível)

en: 
    Number of runs (R) in the variable '%s' = %d
pt: 
    Número de sequências runs (R) na variável '%s' = %d

en: Wilcoxon Signed-Rank Test
pt: Teste dos Sinais de Wilcoxon

en: the median difference is zero
pt: a diferença da mediana é zero

en: Expected value
pt: Valor esperado

en: Variance
pt: Variância

en: Wilcoxon Rank-Sum Test
pt: Teste das Somas de Wilcoxon

en: the two medians are equal
pt: as duas medianas são iguais

en: Sign Test
pt: Teste dos Sinais

en: Number of differences: n = %d
pt: Número de diferenças: n = %d

en: Number of cases with %s > %s: w = %d (%.2f%%)
pt: Número de casos com %s > %s: w = %d (%.2f%%)

en: Under the null hypothesis of no difference, W follows B(%d, %.1f)
pt: De acordo com a hipótese nula de não diferença, W segue uma B(%d, %.1f)

en: System
pt: Sistema

en: %s saved
pt: %s guardado

en: Warning: option%s ignored outside of loop
pt: Atenção: opção%s ignorada fora do ciclo

en: Couldn't load plugin %s
pt: Não se conseguiu carregar o "plugin" %s

en: Failed to load plugin: %s
pt: Falha no carregamento do "plugin": %s

en: Couldn't load plugin function
pt: Não se conseguiu carregar função "plugin"

en: Covariance matrix of regression coefficients
pt: Matriz de covariâncias dos coeficientes de regressão

en: Current session
pt: Sessão actual

en: gretl version %s
pt: gretl versão %s

en: Copyright Ramu Ramanathan, Allin Cottrell and Riccardo "Jack" Lucchetti
pt: Copyright Ramu Ramanathan, Allin Cottrell e Riccardo "Jack" Lucchetti

en: This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY
pt: Este software é livre e TOTALMENTE SEM NENHUMA GARANTIA

en: gretl: gui client for gretl version %s,
pt: gretl: cliente de interface gráfico (gui) para gretl versão %s,

en: Copyright Allin Cottrell and Riccardo "Jack" Lucchetti
pt: Copyright Allin Cottrell e Riccardo "Jack" Lucchetti

en: This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
pt: Este software é livre e TOTALMENTE SEM NENHUMA GARANTIA.

en:       VARIABLE         COEFFICIENT      95% CONFIDENCE INTERVAL
pt:       VARIÁVEL         COEFICIENTE      95% INTERVALO DE CONFIANÇA

en: Test for null hypothesis of normal distribution
pt: Teste para a hipótese nula de distribuição normal

en: Test for null hypothesis of gamma distribution
pt: Teste para a hipótese nula de distribuição gama

en: 
    Frequency distribution for %s, obs %d-%d
pt: 
    Distribuição de frequência para %s, observações %d-%d

en: number of bins = %d, mean = %g, sd = %g
pt: número de classes = %d, média = %g, desvio padrão = %g

en: 
           interval          midpt   frequency    rel.     cum.
pt: 
           intervalo        ponto médio     frequência    rel.     acum.

en: 
              frequency    rel.     cum.
pt: 
              frequência    rel.     acum.

en: Missing observations
pt: Observações omissas

en: Cross-tabulation of %s (rows) against %s (columns)
pt: Tabulação cruzada entre %s (linhas) e %s (colunas)

en: TOT.
pt: TOTAL

en: %d missing values
pt: %d valores omissos

en: Pearson chi-square test not computed: some expected frequencies were less
    than %g
pt: O teste do qui-quadrado de Pearson não foi calculado: algumas das frequências esperadas
    eram menores que %g

en: Pearson chi-square test = %g (%d df, p-value = %g)
pt: Teste do qui-quadrado de Pearson = %g (%d gl, p-value = %g)

en: Full data set: %d observations
pt: Conjunto de dados completo: %d observações

en: Current sample: %d observations
pt: Amostra actual: %d observações

en: Full data range
pt: Intervalo completo dos dados

en: Current sample
pt: Amostra actual

en: Cross-equation VCV for residuals
pt: Equação-cruzada VCV para os resíduos

en: correlations above the diagonal
pt: correlações acima da diagonal

en: log determinant
pt: logarítmo do determinante

en: 
    Take notes then press return key to continue (or q to quit)
pt: 
    Tire notas e pressione a tecla "return" para continuar (ou "q" para sair)

en: 
    Take notes then press return key to continue
pt: 
    Tire notas e pressione a tecla "return" para continuar

en: Recursive one-step ahead forecasts
pt: Predições recursivas um passo à frente

en: The forecast for time t is based on (a) coefficients obtained by
    estimating the model over the sample %s to t-1, and (b) the
    regressors evaluated at time t.
pt: A predição para o instante t é baseada em (a) coeficientes obtidos
    pela estimação do modelo percorrendo a amostra %s até t-1, e (b)
    nos regressores encontrados no instante t.

en: This is truly a forecast only if all the stochastic regressors
    are in fact lagged values.
pt: Isto apenas é uma predição efectiva se todos os regressores
    estocásticos forem valores de defasagem ("lagged").

en: Model estimation range: %s - %s
pt: Intervalo de estimação do modelo: %s - %s

en: Standard error of residuals = %g
pt: Erro padrão dos resíduos = %g

en: error
pt: erro

en: Listing %d variables:
pt: Lista das %d variáveis:

en: list is empty
pt: A lista está vazia

en: Varname: %s
pt: Nome da variável: %s

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
pt: Nota: * assinala um resíduo que excede 2.5 vezes o erro padrão

en: Mean Squared Error
pt: Erro Médio Quadrado

en: Root Mean Squared Error
pt: Erro Unitário Médio Quadrado

en: Mean Absolute Error
pt: Erro Médio Absoluto

en:  For 95%% confidence intervals, z(.025) = %.2f
pt:  Para intervalos de confiança a 95%%, z(.025) = %.2f

en:  For 95%% confidence intervals, t(%d, .025) = %.3f
pt:  Para intervalos de confiança a 95%%, t(%d, .025) = %.3f

en: prediction
pt: predição

en:  std. error
pt: erro padrão

en:    95%% confidence interval
pt:    intervalo de confiança a 95%%

en: Criterion
pt: Critério

en: Iteration
pt: iteração

en: Parameters:
pt: Parâmetros:

en: Gradients:
pt: Gradientes:

en: Standard normal distribution
pt: Distribuição normal padrão

en: right-tail probability = %g
pt: probabilidade da cauda direita = %g

en: complementary probability = %g
pt: probabilidade do complementar = %g

en: two-tailed probability = %g
pt: probabilidade bilateral = %g

en: Critical value = %g
pt: Valor crítico = %g

en: area to the right of %g =~ %g
pt: área à direita de %g =~ %g

en: area to the right of %g = %g
pt: área à direita de %g = %g

en: Standard normal
pt: Normal padrão

en: (two-tailed value = %g; complement = %g)
pt: (valor bilateral = %g; complemento = %g)

en: (to the left: %g)
pt: (à esquerda: %g)

en: 
    Poisson (mean = %g):
pt: 
    Poisson (média = %g):

en: out of memory in XML encoding
pt: memória esgotada durante codificação em XML

en: Out of memory expanding data set
pt: Memória esgotada durante a expansão do conjunto de dados

en: Missing sub-sample information; can't merge data
pt: Falta informação de sub-amostragem; não se pode fundir os dados

en: '%s' is not a dummy variable
pt: '%s' não é uma variável auxiliar

en: Variable '%s' not defined
pt: Variável '%s' não está definida

en: Invalid number of cases %d
pt: Número de casos %d inválido

en: Sub-sample command failed mysteriously
pt: O comando de sub-amostragem falhou misteriosamente

en: No observations would be left!
pt: Não restariam nenhumas observações!

en: No observations were dropped!
pt: Não foram descartadas nenhumas observações!

en: error in new starting obs
pt: erro na nova observação inicial

en: error in new ending obs
pt: erro na nova observação final

en: missing values
pt: valores omissos

en: 
    Number of observations (rows) with missing data values = %d (%.2f%%)
pt: 
    Número de observações (linhas) com valores omissos = %d (%.2f%%)

en: Total number of missing data values = %d (%.2f%% of total data values)
pt: Número total de valores omissos = %d (%.2f%% do total de valores de dados)

en: Seemingly Unrelated Regressions
pt: Regressões Aparentemente Não Relacionadas ("Seemingly Unrelated Regressions")

en: Three-Stage Least Squares
pt: Mínimos Quadrados de Três Fases ("Three-Stage Least Squares")

en: Full Information Maximum Likelihood
pt: Máxima Verosimilhança de Informação Completa ("Full Information Maximum Likelihood")

en: Limited Information Maximum Likelihood
pt: Máxima Verosimilhança de Informação Limitada ("Limited Information Maximum Likelihood")

en: Ordinary Least Squares
pt: Mínimos Quadrados ("Ordinary Least Squares")

en: Two-Stage Least Squares
pt: Mínimos Quadrados de Duas Fases ("Two-Stage Least Squares")

en: Weighted Least Squares
pt: Mínimos Quadrados com Pesos ("Weighted Least Squares")

en: No system of equations has been defined
pt: Não foi definido nenhum sistema de equações

en: Unrecognized equation system type
pt: Tipo de sistema de equações desconhecido

en: An equation system must have at least two equations
pt: Um sistema de equações tem que ter pelo menos duas equações

en: F test for the specified restrictions
pt: Teste F para as restrições especificadas

en: LR test for the specified restrictions
pt: Teste LR para as restrições especificadas

en: Restricted log-likelihood
pt: Logarítmo da verosimilhança restringido

en: Unrestricted log-likelihood
pt: Logarítmo da verosimilhança sem restrições

en: '%s': unrecognized name
pt: '%s': nome desconhecido

en: SUR residual, equation %d
pt: resíduo SUR, equação %d

en: 3SLS residual, equation %d
pt: resíduo 3SLS, equação %d

en: system residual, equation %d
pt: resíduo de sistema, equação %d

en: SUR fitted value, equation %d
pt: valor SUR ajustado, equação %d

en: 3SLS fitted value, equation %d
pt: valor 3SLS ajustado, equação %d

en: system fitted value, equation %d
pt: valor sistema ajustado, equação %d

en: iterated %s
pt: iterado %s

en: Undefined variable '%s'.
pt: Variável '%s' não definida.

en: Warning: the Hansen-Sargan over-identification test failed.
    This probably indicates that the estimation problem is ill-conditioned.
pt: Atenção: o teste de sobre-identificação de Hansen-Sargan falhou.
    Isto poderá querer indicar que o problema a estimar está mal condicionado.

en: Hansen-Sargan over-identification test
pt: Teste de sobre-identificação de Hansen-Sargan

en: LR test for diagonal covariance matrix
pt: Teste LR para a diagonal da matriz de covariância

en: Breusch-Pagan test for diagonal covariance matrix
pt: Teste Breusch-Pagan para a diagonal da matriz de covariância

en: Equation system
pt: Sistema de equações

en: Estimator
pt: Estimador

en: Std.\ Error
pt: Erro\ Padrão

en: $t$-statistic
pt: estatística-$t$

en: Cross-equation covariance matrix
pt: Matriz de covariâncias de equações-cruzadas

en: determinant
pt: determinante

en: Cointegrating vectors
pt: Vectores de cointegração

en: standard errors in parentheses
pt: erros padrão em parentísis

en: Determinant of covariance matrix
pt: Determinante da matriz de covariâncias

en: $t$-statistics in parentheses
pt: Estatística-$t$ em parentísis

en: = first difference of %s
pt: = primeira diferença de %s

en: = log difference of %s
pt: = diferença logarítmica de %s

en: = seasonal difference of %s
pt: = diferença sazonal de %s

en: = log of %s
pt: = logarítmo de %s

en: = %s squared
pt: = %s quadrado

en: dummy for %s = %lf
pt: auxiliar para %s = %lf

en: = %s times %s
pt: = %s vezes %s

en: dummy for %s = %g
pt: auxiliar para %s = %g

en: dummify: no suitable variables were found
pt: auxiliarizar ("dummify"): não se encontraram variáveis adequadas

en: squared time trend variable
pt: quadrado da variável de tendência temporal

en: The order condition for identification is not satisfied.
    At least %d more instruments are needed.
pt: Não foi satisfeita a condição de ordem para identificação.
    Pelo menos são necessários mais %d instrumentos.

en: Deleted matrix %s
pt: Matriz %s apagada

en: Matrix inversion failed
pt: Falhou a inversão de matriz

en: Matrix decomposition failed
pt: Falhou a decomposição de matriz

en: vecm: rank %d is out of bounds
pt: vecm: ordem %d está fora do limite

en: Sample variance-covariance matrices for residuals
pt: Matrizes de variância-covariância amostrais para os resíduos

en: VAR system in first differences
pt: Sistema VAR em primeiras diferenças

en: System with levels as dependent variable
pt: Sistema com níveis como variáveis dependentes

en: Cross-products
pt: Produtos-cruzados

en: Johansen test
pt: Teste Johansen

en: Number of equations
pt: Número de equações

en: Lag order
pt: Ordem de "lag"

en: Estimation period
pt: Período de estimação

en: residual from VAR system, equation %d
pt: resíduo do sistema VAR, equação %d

en: residual from VECM system, equation %d
pt: resíduo do sistema VECM, equação %d

en: Responses to a one-standard error shock in %s
pt: Respostas a um choque de erro padrão-unidade em %s

en: Decomposition of variance for %s
pt: Decomposição de variância para %s

en: continued
pt: continuação

en: std. error
pt: erro padrão

en: Case 1: No constant
pt: Caso 1: Sem constante

en: Case 2: Restricted constant
pt: Caso 2: Constante restringida

en: Case 3: Unrestricted constant
pt: Caso 3: Constante sem restrições

en: Case 4: Restricted trend, unrestricted constant
pt: Case 4: Tendência restringida, constante sem restrições

en: Case 5: Unrestricted trend and constant
pt: Case 5: Tendência e constante sem restrições

en: Cointegration rank
pt: Ordem de cointegração

en: VECM system, lag order %d
pt: Sistema VECM, grau de "lag" %d

en: VAR system, lag order %d
pt: Sistema VAR, grau de "lag" %d

en: %s estimates, observations %s--%s ($T=%d$)
pt: Estimativas %s, observações %s--%s ($T=%d$)

en: Maximum likelihood
pt: Máxima verosimilhança

en: %s estimates, observations %s-%s (T = %d)
pt: Estimativas %s, observações %s-%s (T = %d)

en: Equation for
pt: Equação para

en: F-tests of zero restrictions
pt: Testes-F com zero restrições

en: All lags of %-15s
pt: Todos os "lags" de %-15s

en: All vars, lag %-13d
pt: Todas as variáveis, "lag" %-13d

en: the longest lag is %d
pt: o maior "lag" é %d

en: For the system as a whole
pt: Para o sistema como um todo

en: Alternative hypothesis
pt: Hipótese alternativa

en: Comparison of information criteria
pt: Comparação dos critérios de informação

en: Lag order %*d
pt: Ordem de "lag" %*d

en: VAR system, maximum lag order %d
pt: Sistema VAR, máximo grau de "lag" %d

en: The asterisks below indicate the best (that is, minimized) values
    of the respective information criteria, AIC = Akaike criterion,
    BIC = Schwartz Bayesian criterion and HQC = Hannan-Quinn criterion.
pt: Os asteriscos abaixo indicam os melhores (isto é, minimizados) valores
    dos respectivos critérios de informação. AIC = critério de Akaike,
    BIC = critério Bayesiano de Schwartz, e HQC = critério de Hannan-Quinn.

en: lags        loglik    p(LR)       AIC          BIC          HQC
pt: "lags"     verosimilhança-logarítmica    p(LR)       AIC          BIC          HQC

en: %s: no such object
pt: %s: esse objecto não existe

en: Freed %s
pt: Libertado %s

en: 
    You may supply the name of a data file on the command line.
    Options:
     -b or --batch     Process a command script and exit.
     -r or --run       Run a script then hand control to command line.
     -h or --help      Print this info and exit.
     -v or --version   Print version info and exit.
     -e or --english   Force use of English rather than translation.
     -q or --basque    Force use of Basque translation.
    Example of batch mode usage:
     gretlcli -b myfile.inp >myfile.out
    Example of run mode usage:
     gretlcli -r myfile.inp
pt: 
    Pode-se fornecer um nome de um ficheiro de dados na linha de comandos.
    Opções:
     -b ou --batch     Processar um ficheiro de comandos e sair.
     -r ou --run       Executar um ficheiro de comandos e passar controlo para a linha de comandos.
     -h ou --help      Mostrar esta informação e sair.
     -v ou --version   Mostrar informação sobre a versão e sair.
     -e ou --english   Forçar o uso do Inglês em vez da tradução.
     -q ou --basque    Forçar o uso da tradução Basca.
    Exemplo de uso do modo --batch:
     gretlcli -b meuficheiro.inp >meuficheiro.txt
    Exemplo de uso do modo --run:
     gretlcli -r meuficheiro.inp

en: Couldn't create user directory %s
pt: Não se conseguiu criar a directoria do utilizador %s

en: Created user directory %s
pt: Foi criada a directoria do utilizador %s

en: 
    gretlcli: error executing script: halting
pt: 
    gretlcli: erro ao executar sequência de comandos: terminando

en: Couldn't allocate memory for %s
pt: Não se conseguiu reservar memória para %s

en: data information
pt: informação dos dados

en: command line
pt: linha de comandos

en: Can't open file to save commands
pt: Não se consegue abrir ficheiro para guardar comandos

en: 
    "help" gives a list of commands
pt: 
    "help" apresenta uma lista de comandos

en: help file %s is not accessible
pt: ficheiro de ajuda %s não está acessível

en: Type "open filename" to open a data set
pt: Entrar "open filename" para abrir um conjunto de dados

en: Opening a new data file closes the present one.  Proceed? (y/n)
pt: Ao abrir um novo ficheiro de dados fecha o actual.  Prosseguir? (sim (y) / não (n))

en: OK, staying with current data set
pt: OK, mantendo o conjunto de dados actual

en: You must open a data file first
pt: Primeiro tem que abrir um ficheiro de dados

en: Command '%s' ignored; not valid within equation system
pt: O comando '%s' foi ignorado; não é válido num sistema de equações

en: Enter commands for loop.  Type 'endloop' to get out
pt: Entrar comandos para ciclo. Escrever 'endloop' para sair

en: Command '%s' ignored; not available in loop mode
pt: O comando '%s' foi ignorado; não é possível em modo de ciclo

en: Can't delete a variable when in sub-sample mode
pt: Não se pode eliminar uma variável quando em modo de sub-amostragem

en: Failed to shrink the data set
pt: Falhou a redução do conjunto de dados

en: Take note: variables have been renumbered
pt: Tome nota: as varíaveis foram renumeradas

en: You must supply three variables, the last of which is a dummy variable
    (with values 1 or 0)
pt: Tem que fornecer três variáveis, sendo a última delas uma variável auxiliar
    (com valores 1 ou 0)

en: wrote %s
pt: escreveu %s

en: Data series length count missing or invalid
pt: Contagem da dimensão da série de dados ausente ou inválida

en: Failed to create empty data set
pt: Falhou a criação de um conjunto de dados vazio

en: Done
pt: Feito

en: commands saved as %s
pt: comandos gravados como %s

en: type a filename to store output (enter to quit):
pt: escreva um nome de ficheiro onde guardar resultados ("Enter" para sair):

en: writing session output to %s%s
pt: escrevendo os resultados da sessão em %s%s

en: Couldn't open script "%s"
pt: Não se conseguiu abrir ficheiro de comandos "%s"

en: %s opened OK
pt: %s aberto com sucesso

en: An econometrics program for the gnome desktop issued under the GNU General Public License.  http://gretl.sourceforge.net/
pt: Um programa de econometria para o ambiente de trabalho Gnome que corre sob a licença GNU General Public License.  http://gretl.sourceforge.net/

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it's in %s
pt: Não se encontrou o ficheiro de licenciamento COPYING. Por favor assegurar que esteja em %s

en: About gretl
pt: Acerca de gretl

en: About
pt: Acerca

en: License Agreement
pt: Acordo de Licenciamento

en: Save boxplot file
pt: Guardar ficheiro gráfico caixa com bigodes

en: Numerical summary
pt: Resumo numérico

en: Save to session as icon
pt: Guardar para sessão como ícone

en: Save as EPS...
pt: Guardar como EPS...

en: Save as PS...
pt: Guardar como PS...

en: Help
pt: Ajuda

en: Close
pt: Fechar

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a memória de edição

en: Save as XPM...
pt: Guardar como XPM...

en: gretl: boxplots
pt: gretl: gráficos caixa com bigodes

en: median
pt: mediana

en: Numerical summary with bootstrapped confidence interval for median
pt: Resumo numérico com intervalo de confiança (bootstrapped) para a mediana

en: (90% interval)
pt: (intervalo 90%)

en: gretl: boxplot data
pt: gretl: dados de gráfico caixa com bigodes

en: Dropping %s: insufficient observations
pt: Descartando %s: observações insuficientes

en: Couldn't obtain confidence interval
pt: Não se conseguiu obter intervalo de confiança

en: Failed to set clipboard data
pt: Falhou ao preparar dados na memória de edição

en: Failed to close Clipboard
pt: Falhou o fecho da Memória de Edição

en: Couldn't open XPM file for writing
pt: Não se conseguiu abrir ficheiro XPM para escrita

en: boxplot file is corrupt
pt: o ficheiro de gráfico caixa com bigodes está corrompido

en: got invalid variable number %d
pt: encontrado número de variável inválido %d

en: got invalid varname '%s'
pt: encontrado nome de variável inválido '%s'

en: got invalid field '%s'
pt: encontrado campo inválido '%s'

en: boxplots: generation of dummy variable failed
    %s
pt: gráfico caixa com bigodes: falhou a criação de variável auxiliar
    %s

en: Gaussian sampling distribution
pt: Distribuição de amostragem Gaussiana

en: t(%d) sampling distribution
pt: Distribuição de amostragem t(%d)

en: Chi-square(%d) sampling distribution
pt: Distribuição de amostragem Chi-square(%d)

en: F(%d, %d) sampling distribution
pt: Distribuição de amostragem F(%d, %d)

en: Chi-square(%d)
pt: Qui-quadrado(%d)

en: Standard errors
pt: Erros padrão

en: gnuplot command failed
pt: falhou o comando "gnuplot"

en: Incomplete entry
pt: Entrada incompleta

en: Invalid entry
pt: Entrada inválida

en: gretl: critical values
pt: gretl: valores críticos

en: Failed to compute critical value
pt: Falha no cálculo do valor crítico

en: Failed to compute p-value
pt: Falhou o cálculo do p-value

en: Range is non-positive!
pt: A amplitude é não-positiva!

en: Two-tailed p-value = %.4g
    (one-tailed = %.4g)
pt: p-value bilateral = %.4g
    (unilateral = %.4g)

en: Null hypothesis: population mean = %g
pt: Hipótese nula: média da população = %g

en: Sample size: n = %d
pt: Dimensão da amostra: n = %d

en: Sample mean = %g, std. deviation = %g
pt: Média da amostra = %g, desvio padrão = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g)/%g = %g
pt: Estatística de teste: z = (%g - %g)/%g = %g

en: Test statistic: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g
pt: Estatística de teste: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g

en: Null hypothesis: population variance = %g
pt: Hipótese nula: variância da população= %g

en: Sample variance = %g
pt: Variância da amostra = %g

en: Test statistic: chi-square(%d) = %d * %g/%g = %g
pt: Estatística de teste: chi-square(%d) = %d * %g/%g = %g

en: Null hypothesis: population proportion = %g
pt: Hipótese nula: proporção da população = %g

en: Sample proportion = %g
pt: Proporção da amostra = %g

en: Null hypothesis: Difference of means = %g
pt: Hipótese nula: Diferença de médias = %g

en: Sample 1:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
pt: Amostra 1:
     n = %d, média = %g, desvio padrão = %g

en:  standard error of mean = %g
pt: erro padrão da média = %g

en:  95%% confidence interval for mean: %g to %g
pt:  intervalo de confiança de 95%% para a média: %g a %g

en: Sample 2:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
pt: Amostra 2:
     n = %d, média = %g, desvio padrão = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g - %g)/%g = %g
pt: Estatística de teste: z = (%g - %g - %g)/%g = %g

en: Test statistic: z = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g
pt: Estatística de teste: z = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g

en: Warning: with small samples, asymptotic approximation may be poor
pt: Atenão: com amostras pequenas, a aproximação assimptótica pode ser fraca

en: Null hypothesis: The population variances are equal
pt: Hipótese nula: As variâncias das populações são iguais

en: Sample 1:
     n = %d, variance = %g
pt: Amostra 1:
     n = %d, variância = %g

en: Sample 2:
     n = %d, variance = %g
pt: Amostra 2:
     n = %d, variância = %g

en: Test statistic: F(%d, %d) = %g
pt: Estatística de teste: F(%d, %d) = %g

en: Null hypothesis: the population proportions are equal
pt: Hipótese nula: as proporções das populações são iguais

en: Sample 1:
     n = %d, proportion = %g
pt: Amostra 1:
     n = %d, proporção= %g

en: Sample 2:
     n = %d, proportion = %g
pt: Amostra 2:
     n = %d, proporção= %g

en: Test statistic: z = (%g - %g) / %g = %g
pt: Estatística de teste: z = (%g - %g) / %g = %g

en: gretl: hypothesis test
pt: gretl: teste de hipóteses

en: The assumption of a normal sampling distribution
    is not justified here.  Abandoning the test.
pt: A assunção de uma distribuição amostral normal
    não está justificada neste caso.  Abandonando o teste.

en: chi-square
pt: qui-quadrado

en: gamma
pt: gama

en: poisson
pt: Poisson

en: minimum
pt: mínimo

en: maximum
pt: máximo

en: std. deviation
pt: desvio padrão

en: dfn
pt: gln

en: dfd
pt: gld

en: scale
pt: escala

en: trials
pt: experiências

en: right-tail probability
pt: probabilidade da cauda direita

en: value
pt: valor

en: name
pt: nome

en: Data missing for variable '%s'
pt: Falta dados para a variável '%s'

en: Variable %d
pt: Variável %d

en: Use variable from dataset
pt: Usar variável do conjunto de dados

en: Difference test
pt: Teste da Diferença

en: Runs test
pt: Teste de Aleatoriedade

en: Sign test
pt: Teste dos sinais

en: Show details
pt: Mostrar detalhes

en: Use first difference
pt: Usar primeira diferença

en: variance
pt: variância

en: proportion
pt: proporção

en: 2 means
pt: 2 médias

en: 2 variances
pt: 2 variâncias

en: 2 proportions
pt: 2 proporções

en: sample mean
pt: média amostral

en: sample size
pt: dimensão da amostra

en: H0: mean =
pt: H0: média =

en: Assume standard deviation is population value
pt: Assumir que o desvio padrão é o valor da população

en: sample variance
pt: variância amostral

en: H0: variance =
pt: H0: variância =

en: sample proportion
pt: proporção amostral

en: H0: proportion =
pt: H0: proporção =

en: mean of sample 1
pt: média da amostra 1

en: std. deviation, sample 1
pt: desvio padrão, amostra 1

en: size of sample 1
pt: dimensão da amostra 1

en: mean of sample 2
pt: média da amostra 2

en: std. deviation, sample 2
pt: desvio padrão, amostra 2

en: size of sample 2
pt: dimensão da amostra 2

en: H0: Difference of means =
pt: H0: Diferença de médias =

en: Assume common population standard deviation
pt: Assumir que as populações têm o mesmo desvio padrão

en: variance of sample 1
pt: variância da amostra 1

en: variance of sample 2
pt: variância da amostra 2

en: H0: Ratio of variances = 1
pt: H0: Razão de variâncias = 1

en: proportion, sample 1
pt: proporção, amostra 1

en: proportion, sample 2
pt: proporção, amostra 2

en: H0: Difference of proportions = 0
pt: H0: Diferença de proporções = 0

en: Show graph of sampling distribution
pt: Mostrar gráfico da distribuição de amostragem

en: gretl: add distribution graph
pt: gretl: acrescentar gráfico da distribuição

en: gretl: p-value finder
pt: gretl: localizador de p-value

en: gretl: test calculator
pt: gretl: calculador de testes

en: gretl: nonparametric tests
pt: gretl: testes não-paramétricos

en: gretl: distribution graphs
pt: gretl: gráficos de distribuições

en: No suitable data are available
pt: Não existem dados adequados

en: Open data file
pt: Abrir ficheiro de dados

en: Open CSV file
pt: Abrir ficheiro CSV

en: Open Octave file
pt: Abrir ficheiro Octave

en: Open BOX file
pt: Abrir ficheiro BOX

en: Open Gnumeric file
pt: Abrir ficheiro Gnumeric

en: Open Excel file
pt: Abrir ficheiro Excel

en: Open Eviews workfile
pt: Abrir ficheiro de trabalho Eviews

en: Open Stata file
pt: Abrir ficheiro Stata

en: Open JMulTi file
pt: Abrir ficheiro JMulTi

en: gretl: add markers
pt: gretl: acrescentar marcadores

en: gretl: open database
pt: gretl: abrir base de dados

en: Open script file
pt: Abrir ficheiro script

en: Open session file
pt: Abrir ficheiro session

en: Save output file
pt: Gravar ficheiro de resultados

en: Save console output
pt: Gravar resultados da consola

en: Save command script
pt: Gravar ficheiro de comandos

en: Save LaTeX file
pt: Gravar ficheiro LaTeX

en: Save gnuplot commands
pt: Gravar comandos "gnuplot"

en: Sorry, this item not yet implemented!
pt: Desculpe, este ítem ainda não está implementado!

en: gretl: data summary
pt: gretl: resumo dos dados

en: You don't have permission to do this
pt: Você não tem permissão para fazer isto

en: gretl: edit data info
pt: gretl: editar a informação dos dados

en: gretl: specify model
pt: gretl: especificar modelo

en: gretl: add var
pt: gretl: acrescentar variável

en: Enter formula for new variable:
pt: Entrar fórmula para nova variável:

en: gretl: cointegration test
pt: gretl: teste de cointegração

en: gretl: VAR lag selection
pt: gretl: selecção de "lag" VAR

en: gretl: define graph
pt: gretl: definir gráfico

en: gretl: model tests
pt: gretl: testes de modelos

en: rank correlation
pt: correlação de ordem

en: gretl: restrict sample
pt: gretl: restringir amostra

en: Enter boolean condition for selecting cases:
pt: Entrar condição lógica para a selecção de casos:

en: gretl: missing code
pt: gretl: código de omissos

en: Enter value to be read as "missing":
pt: ler:

en: Specify variables to plot:
pt: Especificar variáveis para gráfico:

en: GMM: Specify function and orthogonality conditions:
pt: GMM: Especificar a função e as condições de ortogonalidade:

en: gretl: maximum likelihood
pt: gretl: máxima verosimilhança

en: MLE: Specify function, and derivatives if possible:
pt: MLE: Especificar a função, e derivadas se possível:

en: gretl: nonlinear least squares
pt: gretl: mínimos quadrados não-lineares

en: NLS: Specify function, and derivatives if possible:
pt: NLS: Especificar a função, e derivadas se possível:

en: gretl: simultaneous equations system
pt: gretl: sistema de equações simultâneas

en: Specify simultaneous equations:
pt: Especificar as equações simultâneas:

en: gretl: linear restrictions
pt: gretl: restrições lineares

en: Specify restrictions:
pt: Especificar as restrições:

en: gretl: command entry
pt: gretl: entrada de comando

en: Type a command:
pt: Escreva um comando:

en: Sorry, not yet implemented
pt: Desculpe, ainda não está implementado

en: gretl: create data set
pt: gretl: criar conjunto de dados

en: Number of observations:
pt: Número de observações:

en: Failed to create empty data set
pt: Falhou a criação de conjunto de dados vazio

en: cross-correlogram
pt: correlograma cruzado

en: Please give the current dataset a name
pt: Por favor dê um nome ao conjunto de dados actual

en: Save data file
pt: Gravar ficheiro de dados

en: Couldn't open command file for writing
pt: Não se conseguiu abrir o ficheiro de comandos para escrever

en: The command log is empty
pt: O registo de comandos está vazio

en: Closing redirected output file
pt: Fechando o ficheiro de redireccionamento de resultados

en: gretl console: type 'help' for a list of commands
    ?
pt: consola gretl: escreva 'help' para uma lista de comandos
    ?

en: Network status: %s
pt: Estado da rede: %s

en: Error retrieving data from server
pt: Erro ao obter dados do servidor

en: Retrieving data...
pt: Obtendo dados...

en: gretl: display database series
pt: gretl: mostrar bases de dados de séries

en: boxplot command failed
pt: o comando caixa com bigodes ("boxplot") falhou

en: Do you really want to add a lower frequency series
    to a higher frequency dataset?
    
    If you say 'yes' I will expand the source data by
    repeating each value %d times.  In general, this is
    not a valid thing to do.
pt: Quer realmente acrescentar uma série de baixa frequência
    a um conjunto de dados de alta frequência?
    
    Se responder 'sim' irei expandir os dados originais 
    repetindo cada valor  %d vezes.  Em geral, isto não é 
    uma coisa válida para se fazer.

en: There is already a variable of this name
    in the dataset.  OK to overwrite it?
pt: Já existe uma variável com este nome
    no conjunto de dados.  Está bem escrever por cima?

en: Warning: series has missing observations
pt: Atenção: a série tem observações omissas

en: Couldn't access binary datafile
pt: Não se conseguiu aceder a ficheiro de dados binário

en: Display
pt: Écran

en: Graph
pt: Gráfico

en: Import
pt: Importar

en: Delete
pt: Apagar

en: Find...
pt: Procurar...

en: /_Series/_Display
pt: /_Série/_Mostrar

en: /_Series/_Graph
pt: /_Série/_Gráfico

en: /_Series/_Import
pt: /_Série/_Importar

en: /_Find
pt: /_Procurar

en: /Find/_Find in window
pt: /Procurar/_Procurar na Janela

en: /Codebook/_Open
pt: /_Codebook/_Abrir

en: Network status: OK
pt: Estado da Rede: OK

en: Database parse error at variable '%s'
pt: Erro de processamento em base de dados na variável '%s'

en: Couldn't open RATS data file
pt: Não se conseguiu abrir ficheiro de dados do tipo RATS

en: Couldn't open PcGive data file
pt: Não se conseguiu abrir ficheiro de dados PcGive

en: Name
pt: Nome

en: Observations
pt: Observações

en: Couldn't open database
pt: Não se conseguiu abrir base de dados

en: Couldn't gzopen %s for reading
pt: Não se conseguiu descompactar ("gzopen") %s para leitura

en: Function package installed
pt: Pacote de funções instalado

en: Error unzipping compressed data
pt: Erro ao descompactar dados comprimidos

en: Database installed.
    Open it now?
pt: Base de dados instalada.
    Abrir agora?

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Unknown: access error
pt: Desconhecido: erro de acesso

en: Not up to date
pt: Não actualizado

en: Up to date
pt: Actualizado

en: No database files found
pt: Não se encontrou ficheiros de bases de dados

en: No function packages found
pt: Não se encontrou pacotes de funções

en: Can't open folder %s
pt: Não se conseguiu abrir a pasta %s

en: gretl: data header
pt: gretl: cabeçalho de dados

en: Failed to retrieve description of data
pt: Falha ao obter a descrição dos dados

en: didn't get description from %s
pt: não se obteve a descrição a partir de %s

en: Really delete %s?
pt: Realmente apagar %s?

en: gretl: delete
pt: gretl: apagar

en: function code
pt: código da função

en: Info
pt: Informação

en: Open
pt: Abrir

en: Edit
pt: Editar

en: View code
pt: Ver código

en: Execute
pt: Executar

en: New
pt: Novo

en: Install
pt: Instalar

en: Index
pt: Índice

en: Find
pt: Procurar

en: gretl: practice files
pt: gretl: ficheiros de exercícios

en: gretl: function packages
pt: gretl: pacotes de funções

en: gretl: data files
pt: gretl: ficheiros de dados

en: gretl: database files
pt: gretl: ficheiros de bases de dados

en: gretl: databases on server
pt: gretl: bases de dados em servidor

en: gretl: function packages on server
pt: gretl: pacotes de funções em servidor

en: No function files found
pt: Não se encontrou ficheiros de funções

en: File
pt: Ficheiro

en: Summary
pt: Resumo

en: Script
pt: Comando

en: Topic
pt: Tópico

en: Data
pt: Dados

en: Database
pt: Base de dados

en: Source
pt: Origem

en: Local status
pt: Estado local

en: Package
pt: Pacote

en: Version
pt: Versão

en: Loaded?
pt: Carregado?

en: Do you want to save this gretl session?
pt: Deseja gravar esta sessão do gretl?

en: Do you want to save the changes you made
    to this session?
pt: Deseja gravar as alterações que foram feitas
    para esta sessão?

en: Do you want to save changes you have
    made to the current data set?
pt: Deseja gravar as alterações que foram
    feitas ao conjunto de dados actual?

en: gretl: data delimiter
pt: gretl: delimitador de dados

en: separator for data columns:
pt: separador para dados em colunas:

en: comma (,)
pt: vírgula (,)

en: space
pt: espaço

en: tab
pt: tabulação

en: semicolon
pt: ponto-e-vírgula

en: decimal point character:
pt: caracter de ponto decimal:

en: period (.)
pt: ponto (.)

en: include observations column
pt: incluir a coluna das observações

en: Tab separated
pt: Separado por tabulações

en: Comma separated
pt: Separado por vírgulas

en: plain text
pt: texto simples

en: gretl: select format
pt: gretl: seleccionar formato

en: Copy as:
pt: Copiar como:

en: Save as
pt: Gravar como

en: gretl: bootstrap analysis
pt: gretl: análise bootstrap

en: Confidence interval
pt: Intervalo de confiança

en: Studentized confidence interval
pt: Intervalo de confiança de Student ("Studentized")

en: Resample residuals
pt: Reamostrar resíduos

en: Simulate normal errors
pt: Simular erros normais

en: Number of replications:
pt: Número de replicações:

en: Save bootstrap data to file
pt: Gravar dados bootstrap para um ficheiro

en: The display name for a variable cannot contain double quotes
pt: O nome de apresentação de uma variável não pode conter aspas

en: not set
pt: não definido

en: average of observations
pt: média das observações

en: sum of observations
pt: soma das observações

en: first observation
pt: primeira observação

en: last observation
pt: última observação

en: gretl: variable attributes
pt: gretl: atributos das variáveis

en: Name of variable:
pt: Nomde da variável:

en: Formula:
pt: Fórmula:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Value:
pt: Valor:

en: Display name (shown in graphs):
pt: Nome a apresentar (mostrado nos gráficos):

en: Compaction method (for reducing frequency):
pt: Método de compactação (para redução de frequência):

en: Graph line width:
pt: Espessura da linha nos gráficos:

en: Treat this variable as discrete
pt: Tratar esta variável como discreta

en: gretl: database description
pt: gretl: descrição da base de dados

en: description:
pt: descrição:

en: gretl: seed for random numbers
pt: gretl: semente dos números aleatórios

en: Seed for generator:
pt: Semente para o gerador:

en: Observations: %d
pt: Observações: %d

en: There are no dummy variables in the current sample
pt: Não existem variáveis auxiliares na amostra actual

en: There are no dummy variables in the dataset
pt: Não existem variáveis auxiliares no conjunto de dados

en: gretl: set sample
pt: gretl: definir amostra

en: Name of dummy variable to use:
pt: Nome da variável auxiliar a usar:

en: Number of observations to select (max %d)
pt: Número de observações a seleccionar (max %d)

en: Set sample range
pt: Definir intervalo da amostra

en: Start:
pt: Ínicio:

en: End:
pt: Fim:

en: Number of pre-forecast observations to graph
pt: Número de observações pré-preditas para o gráfico

en: automatic forecast (dynamic out of sample)
pt: predição automática (dinâmica fora da amostra)

en: dynamic forecast
pt: predição dinâmica

en: static forecast
pt: predição estática

en: rolling one-step ahead forecasts
pt: executando predições de um passo à frente

en: gretl: forecast
pt: gretl: predição

en: Forecast range:
pt: Intervalo de predição:

en: Start
pt: Ínicio

en: End
pt: Fim

en: Add observations
pt: Acrescentar observações

en: Number of observations to add:
pt: Número de observações a acrescentar:

en: select variable
pt: seleccionar variável

en: Quarterly
pt: Trimestral

en: Annual
pt: Anual

en: Weekly
pt: Semanal

en: Monthly
pt: Mensal

en: Week starts on Monday
pt: Semana inicia à Segunda-Feira

en: Week starts on Sunday
pt: Semana inicia ao Domingo

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-Feira

en: Tuesday
pt: Terça-Feira

en: Wednesday
pt: Quarta-Feira

en: Thursday
pt: Quinta-Feira

en: Friday
pt: Sexta-Feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Default method:
pt: Método por omissão:

en: Compact by averaging
pt: Compactar por média (averaging)

en: Compact by summing
pt: Compactar por somar (summing)

en: Use end-of-period values
pt: Usar valores de fim-de-período

en: Use start-of-period values
pt: Usar valores de ínicio-de-período

en: Use representative day
pt: Usar dia representativo

en: gretl: compact data
pt: gretl: compactar dados

en: You are adding a %s series to %s dataset
pt: Está a acrescentar uma série %s a um conjunto de dados %s

en: a quarterly
pt: uma trimestral

en: an annual
pt: uma anual

en: Compact quarterly data to annual
pt: Compactar dados trimestrais para anuais

en: Compact monthly data to:
pt: Compactar dados mensais para:

en: Compact daily data to:
pt: Compactar dados diários para:

en: Compact daily data to weekly
pt: Compactar dados diários para semanais

en: Compact weekly data to monthly
pt: Compactar dados semanais para mensais

en: gretl: expand data
pt: gretl: expandir dados

en: Adding %s series to %s dataset
pt: Acrescentando séries %s a conjunto de dados %s

en: Expand annual data to:
pt: Expandir dados anuais para:

en: Expand quarterly data to monthly
pt: Expandir dados trimestrais para mensais

en: density estimation options
pt: opções de estimação de densidade

en: Gaussian kernel
pt: Núcleo Gaussiano ('Gaussian kernel')

en: Epanechnikov kernel
pt: Núcleo de Epanechnikov ("Epanechnikov kernel")

en: bandwidth adjustment factor:
pt: factor de ajustamento de largura-de-banda:

en: Number of bins:
pt: Número de classes:

en: Minimum value, left bin:
pt: Valor mínimo, classe à esquerda:

en: Bin width:
pt: Amplitude das classes:

en: Structure of dataset
pt: Estrutura do conjunto de dados

en: Time series frequency
pt: Frequência da série temporal

en: Days in week
pt: Dias por semana

en: Daily date to represent week:
pt: Data diária para representar semana:

en: Starting observation:
pt: Observação inicial:

en: Panel data organization
pt: Organização de dados de painel

en: Number of cross-sectional units:
pt: Número de unidades de secção-cruzada:

en: Panel index variables
pt: Variáveis índice de painel

en: Confirm dataset structure:
pt: Confirmar estrutura do conjunto de dados:

en: gretl: new dataset
pt: gretl: novo conjunto de dados

en: Do you want to start entering data values
    using gretl's spreadsheet?
pt: Pretende iniciar a introdução de valores
    usando o sistema de folha-de-cálculo do gretl?

en: gretl: name variable
pt: gretl: nomear variável

en: Enter name for first variable
    (max. 15 characters)
pt: Entrar nome para a primeira variável
    (máx. 15 caracteres)

en: No changes were made
pt: Não se fizeram alterações

en: Daily
pt: Diária

en: Hourly
pt: Horária

en: Decennial
pt: Decenal

en: Other
pt: Outro

en: Stacked time series
pt: Séries temporais empilhadas

en: Stacked cross sections
pt: Secções cruzadas empilhadas

en: Use index variables
pt: Usar variáveis índice

en: Cross-sectional
pt: Secção-cruzada

en: Time series
pt: Série temporal

en: Panel
pt: Painel

en: 5 days in week
pt: semana com 5 dias

en: 6 days in week
pt: semana com 6 dias

en: 7 days in week
pt: semana com 7 dias

en: None (don't use dates)
pt: Nenhum (não usar datas)

en: %s, observations 1 to %d
pt: %s, observações de 1 a %d

en: cross-sectional data
pt: dados de secção-cruzada

en: time-series data
pt: dados de série temporal

en: %s, %s to %s
pt: %s, %s a %s

en: panel data (%s)
    %d cross-sectional units observed over %d periods
pt: dados de painel (%s)
    %d unidades de secção-cruzada observadas durante %d períodos

en: stacked time series
pt: séries temporais empilhadas

en: stacked cross sections
pt: secções-cruzadas empilhadas

en: The unit and time index variables must be distinct
pt: As variáveis índice de unidade e de tempo têm que ser distintas

en: The selected index variables do not represent a panel structure
pt: As variáveis índice seleccionadas não representam uma estrutura de painel

en: Unit or group index variable:
pt: Variável unidade ou índice de grupo:

en: Time index variable:
pt: Variável índice de tempo:

en: The data set contains no suitable index variables
pt: O conjunto de dados não tem nenhumas variáveis índice apropriadas

en: Data structure wizard
pt: Assistente de estrutura de dados

en: The maximum must be greater than %g
pt: O máximo tem que ser maior que %g

en: Logistic model
pt: Modelo Logístico

en: Maximum (asymptote) for the
    dependent variable
pt: Máximo (assimptótico) para a
    variável dependente

en: t-ratio
pt: rácio-t

en: gretl: TeX tabular format
pt: gretl: formato TeX em tabela

en: Standard format
pt: Formato padrão

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: Show
pt: Mostrar

en: decimal places
pt: casas decimais

en: significant figures
pt: algarismos significativos

en: Add equation
pt: Acrescentar equação

en: Add derivative
pt: Acrescentar derivada

en: Add identity
pt: Acrescentar identidade

en: Add list of endogenous variables
pt: Acrescentar lista de variáveis endógenas

en: Add list of instruments
pt: Acrescentar lista de instrumentos

en: add to current restriction
pt: acrescentar à restrição actual

en: replace current restriction
pt: substituir a restrição actual

en: Show details of iterations
pt: Mostrar detalhes das iterações

en: Robust standard errors
pt: Erros padrão robustos

en: Use bootstrap
pt: Usar bootstrap

en: One-step estimation
pt: Estimação num passo

en: Two-step estimation
pt: Estimação em dois passos

en: Iterated estimation
pt: Estimação iterada

en: (Please refer to Help for guidance)
pt: (Por favor consulte a Ajuda para orientações)

en: /File/Open data
pt: /Ficheiro/Abrir Dados

en: /File/Session files
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Sessões

en: /File/Script files
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Comandos

en: The suffix you selected should be used
    only for gretl datafiles
pt: A extensão que escolheu deve ser apenas
    usada para ficheiros de dados de gretl

en: Couldn't open file for writing
pt: Não se conseguiu abrir ficheiro em modo de escrita

en: Saved data as %s
pt: Dados gravados como %s

en: boxplot save failed
pt: falhou guardar o gráfico caixa-com-bigodes

en: postscript files (*.eps)
pt: ficheiros postscript (*.eps)

en: PDF files (*.pdf)
pt: ficheiros PDF (*.pdf)

en: xfig files (*.fig)
pt: ficheiros xfig (*.fig)

en: LaTeX files (*.tex)
pt: ficheiros LaTeX (*.tex)

en: PNG files (*.png)
pt: ficheiros PNG (*.png)

en: Windows metafiles (*.emf)
pt: metaficheiros Windows (*.emf)

en: gnuplot files (*.plt)
pt: ficheiros gnuplot (*.plt)

en: all files (*.*)
pt: todos os ficheiros (*.*)

en: gretl data files (*.gdt)
pt: ficheiros de dados gretl (*.gdt)

en: gretl database files (*.bin)
pt: ficheiros bases de dados gretl (*.bin)

en: gretl script files (*.inp)
pt: ficheiros de sequência de comandos gretl (*.inp)

en: gretl command files (*.inp)
pt: ficheiros de comandos gretl (*.inp)

en: session files (*.gretl)
pt: ficheiros de sessão (*.gretl)

en: postscript files (*.ps)
pt: ficheiros postscript (*.ps)

en: gretl function files (*.gfn)
pt: ficheiros de funções gretl (*.gfn)

en: CSV files (*.csv)
pt: ficheiros CSV (*.csv)

en: GNU R files (*.R)
pt: ficheiros GNU R (*.R)

en: GNU Octave files (*.m)
pt: ficheiros GNU Octave (*.m)

en: PcGive files (*.dat)
pt: ficheiros PcGive (*.dat)

en: JMulti files (*.dat)
pt: ficheiros JMulti (*.dat)

en: text files (*.txt)
pt: ficheiros de texto (*.txt)

en: TeX files (*.tex)
pt: ficheiros TeX (*.tex)

en: RTF files (*.rtf)
pt: ficheiros RTF (*.rtf)

en: ASCII files (*.txt)
pt: ficheiros ASCII (*.txt)

en: BOX data files (*.box)
pt: ficheiros de dados BOX (*.box)

en: Gnumeric files (*.gnumeric)
pt: ficheiros Gnumeric (*.gnumeric)

en: Excel files (*.xls)
pt: ficheiros Excel (*.xls)

en: Eviews workfiles (*.wf1)
pt: ficheiros de trabalho Eviews (*.wf1)

en: Stata files (*.dta)
pt: ficheiros Stata (*.dta)

en: JMulTi files (*.dat)
pt: Ficheiros JMulTi (*.dat)

en: RATS databases (*.rat)
pt: bases de dados RATS (*.rat)

en: PcGive data files (*.bn7)
pt: Ficheiros de dados PcGive (*.bn7)

en: program files (*.exe)
pt: ficheiros de executável (*.exe)

en: File dialog box error
pt: Mensagem de erro em Ficheiro

en: Simple moving average
pt: Média móvel simples

en: Exponential moving average
pt: Média móvel exponential

en: Hodrick-Prescott filter
pt: Filtro Hodrick-Prescott

en: Baxter-King Band-pass filter
pt: Filtro de passagem de banda de Baxter-King ("Band-pass")

en: Variable name is missing
pt: Falta nome da variável

en: Conflicting variable names
pt: Nomes de variáveis em conflito

en: Save smoothed series as
pt: Gravar a série alisada como

en: Save cyclical component as
pt: Gravar componente cíclica como

en: Lower frequency bound:
pt: Limite inferior da frequência:

en: Upper frequency bound:
pt: Limite superior da frequência:

en: The first EMA value is
pt: O primeiro valor EMA é

en: the mean of the whole series
pt: a média da série completa

en: the mean of the first n observations
pt: a média das primeiras n observações

en: gretl: time-series filter
pt: gretl: filtro de série temporal

en: Number of observations in average:
pt: Número de observações na média:

en: Centered
pt: Centrada

en: Weight on current observation:
pt: Peso na observação actual:

en: lambda (higher values -> smoother trend):
pt: lambda (valores maiores -> tendência mais alisada):

en: k (higher values -> better approximation):
pt: k (valores maiores -> melhor aproximação):

en: Graph filtered series
pt: Apresentar gráfico da série filtrada

en: Save cyclical series as
pt: Gravar série cíclica como

en: Graph original and smoothed series
pt: Apresentar gráfico da série original e alisada

en: Graph residual or cycle series
pt: Apresentar gráfico dos resíduos ou de série cíclica

en: %s (original data)
pt: %s (dados originais)

en: %s (smoothed)
pt: %s (alisados)

en: Cyclical component of %s
pt: Componente cíclica de %s

en: Baxter-King component of %s at frequency %d to %d
pt: Componente Baxter-King de %s na frequência %d a %d

en: This variable is a scalar
pt: Esta variável é um escalar

en: Argument %d (%s) is missing
pt: Falta o argumento %d (%s)

en: No name was given for the list
pt: Não foi fornecido nenhum nome para a lista

en: Really create an empty list?
pt: Deseja criar uma lista vazia?

en: Define list
pt: Definir lista

en: gretl: function call
pt: gretl: chamada de função

en: Call to function %s
pt: Chamada à função %s

en: Arguments:
pt: Argumentos:

en: type
pt: tipo

en: selection
pt: selecção

en: More...
pt: Mais...

en: New...
pt: Novo...

en: Assign return value (optional):
pt: Atribuir valor de retorno (opcional):

en: selection (or new variable)
pt: selecção (ou nova variável)

en: Function package is broken
pt: O pacote de funções está estragado

en: Couldn't get function package information
pt: Não se conseguiu obter informação sobre o pacote de funções

en: Some required information is missing
pt: Falta alguma informação obrigatória

en: Invalid version string: use numbers and '.' only
pt: Cadeia de caracteres inválida para número de versão: use apenas números e '.'

en: Save function package
pt: Gravar pacote de funções

en: Saved package as %s
pt: Pacote gravado como %s

en: No special requirement
pt: Sem requisito especial

en: Time-series data
pt: Dados de série temporal

en: Quarterly or monthly data
pt: Dados trimestrais ou mensais

en: Panel data
pt: Dados de painel

en: Data requirement
pt: Requisitos dos dados

en: Minimum gretl version
pt: Mínima versão gretl

en: Author
pt: Autor

en: Date (YYYY-MM-DD)
pt: Data (AAAA-MM-DD)

en: Package description
pt: Descrição de pacote

en: gretl: function package editor
pt: gretl: editor de pacote de funções

en: Help text for %s:
pt: Texto de ajuda para %s:

en: Edit function code
pt: Editar o código da função

en: Upload package to server on save
pt: Enviar pacote para o servidor ao gravar

en: gretl: upload
pt: gretl: "upload"

en: Upload function package
pt: Fazer "upload" de pacote de funções

en: Login
pt: Nome de utilizador ("Login")

en: Password
pt: Palavra-chave ("Password")

en: If you don't have a login to the gretl server
    please see http://ricardo.ecn.wfu.edu/gretl/apply/.
    The 'Website' button below should open this page
    in your web browser.
pt: Se não tiver um login no servidor gretl
    por favor ver (em Inglês) http://ricardo.ecn.wfu.edu/gretl/apply/.
    O botão 'Website' abaixo deve abrir essa página
    no seu visionador da Web.

en: The package filename must match the name of
    the package's public interface
pt: O nome de ficheiro do pacote tem que coincidir com o nome
    do interface público do pacote

en:  Click to set label position
pt:  Clicar para definir a posição do texto

en: Couldn't access graph info
pt: Não se conseguiu aceder à informação do gráfico

en: Failed to copy graph file
pt: Falhou a cópia do ficheiro de gráfico

en: Gnuplot error creating graph
pt: Erro do Gnuplot ao criar gráfico

en: Failed to parse gnuplot file
pt: Falhou o processamento do ficheiro de gnuplot

en: Couldn't open graph file
pt: Não se conseguiu abrir ficheiro de gráficos

en: Plot file is corrupted
pt: O ficheiro de gráfico está corrompido

en: monochrome
pt: monocromático

en: Save as postscript (EPS)...
pt: Gravar como "postscript" (EPS)...

en: Save gnuplot graph
pt: Gravar gráfico "gnuplot"

en: Save as Windows metafile (EMF)...
pt: Gravar como metaficheiro do Windows (EMF)...

en: Print
pt: Imprimir

en: VAR roots (real, imaginary, modulus, frequency)
pt: raízes VAR (real, imaginária, módulo, frequência)

en: VAR roots
pt: raízes VAR

en: Add another curve...
pt: Acrescentar outra curva...

en: Save as PNG...
pt: Gravar como PNG...

en: Save as PDF...
pt: Gravar como PDF...

en: Freeze data labels
pt: Fixar etiquetas dos dados

en: Clear data labels
pt: Apagar etiquetas dos dados

en: Zoom...
pt: Ampliar...

en:  Drag to define zoom rectangle
pt: Arrastar para definir área de ampliação

en: Restore full view
pt: Restaurar a vista completa

en: Print...
pt: Imprimir...

en: OLS estimates
pt: Estimativas OLS

en: Numerical values
pt: Valores numéricos

en: color
pt: cor

en: Failed to generate PNG file
pt: Falhou a produção do ficheiro PNG

en: Malformed PNG file for graph
pt: Ficheiro PNG mal formado para gráfico

en: gretl: gnuplot graph
pt: gretl: gráfico gnuplot

en:  Click on graph for pop-up menu
pt: Clicar no gráfico para menu de contexto

en: Title of plot
pt: Título do gráfico

en: Title for axis
pt: Título para eixo

en: quadratic: y = a + b*x + c*x^2
pt: quadrática: y = a + b*x + c*x^2

en: inverse: y = a + b*(1/x)
pt: inversa: y = a + b*(1/x)

en: loess (locally weighted fit)
pt: LOESS (ajustamento com pesos locais)

en: Invalid label position, must be X Y
pt: Posição inválida da etiqueta, tem que ser X Y

en: Fill color
pt: Cor de preenchimento

en: Color %d
pt: Cor %d

en: Reset to default
pt: Reverter para omissão

en: Main
pt: Principal

en: key position
pt: posição da legenda

en: fitted line
pt: linha de ajustamento

en: Show full border
pt: Mostrar o bordo completo

en: Use only one y axis
pt: Usar apenas um eixo y

en: Show all data labels
pt: Mostrar todas as etiquetas de dados

en: None
pt: Nenhum

en: TrueType font
pt: Fonte Tipo Verdadeiro ("True Type")

en: Output to file
pt: Saída redireccionada para ficheiro

en: output format
pt: Formato de saída

en: Lines
pt: Linhas

en: line %d:
pt: linha %d:

en: legend
pt: legenda

en: y axis
pt: eixo y

en: line width
pt: espessura da linha

en: Labels
pt: Etiquetas

en: label %d:
pt: etiqueta %d:

en: text
pt: texto

en: position (X Y)
pt: posição (X Y)

en: justification
pt: justificação

en: X-axis
pt: eixo-X

en: Y-axis
pt: eixo-Y

en: Y2-axis
pt: eixo-Y2

en: auto axis range
pt: escala do eixo automática

en: manual range:
pt: escala manual:

en: You can only have one plot controller open
    at any given time
pt: Apenas se pode ter um controlador gráfico
    aberto em cada instante

en: gretl plot controls
pt: controles dos gráficos do gretl

en: The graph page is full
pt: A página do gráfico está cheia

en: Failed to process TeX file
pt: Falhou o processamento do ficheiro TeX

en: The graph page is empty
pt: A página do gráfico está vazia

en: graph page options
pt: opções da página de gráficos

en: open a script file on startup
pt: abrir um ficheiro de comandos no arranque

en: open a database on startup
pt: abrir uma base de dados no arranque

en: open a remote (web) database on startup
pt: abrir uma base de dados remota (web) no arranque

en: force use of English
pt: forçar o uso de Inglês

en: force use of Basque
pt: forçar o uso de Basco

en: dump gretl configuration to file
pt: gravar a configuração do gretl num ficheiro

en: /_File
pt: /_Ficheiro

en: /File/Open data/_User file...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Ficheiro do _Utilizador...

en: /File/Open data/_Sample file...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Ficheiro de Exemplo_s...

en: /File/Open data/_Import
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/_Importar

en: /File/Open data/Import/_CSV...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Importar/_CSV...

en: /File/Open data/Import/_ASCII...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Importar/_ASCII...

en: /File/Open data/Import/_Octave...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Importar/_Octave...

en: /File/Open data/Import/_Excel...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Importar/_Excel...

en: /File/Open data/Import/_Gnumeric...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Importar/_Gnumeric...

en: /File/Open data/Import/_Eviews...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Importar/_Eviews...

en: /File/Open data/Import/_Stata...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Importar/_Stata...

en: /File/Open data/Import/_JMulTi...
pt: /Ficheiro/Abrir Dados/Importar/_JMulTi...

en: /File/_Append data
pt: /Ficheiro/_Acrescentar Dados

en: /File/Append data/_Standard format...
pt: /Ficheiro/Acrescentar Dados/Formato _Padrão...

en: /File/Append data/_CSV...
pt: /Ficheiro/Acrescentar Dados/_CSV...

en: /File/Append data/_ASCII...
pt: /Ficheiro/Acrescentar Dados/_ASCII...

en: /File/Append data/_Octave...
pt: /Ficheiro/Acrescentar Dados/_Octave...

en: /File/Append data/_Gnumeric...
pt: /Ficheiro/Acrescentar Dados/_Gnumeric...

en: /File/Append data/_Excel...
pt: /Ficheiro/Acrescentar Dados/_Excel...

en: /File/Append data/_Eviews...
pt: /Ficheiro/Acrescentar Dados/_Eviews...

en: /File/Append data/_Stata...
pt: /Ficheiro/Acrescentar Dados/_Stata...

en: /File/Append data/_JMulTi...
pt: /Ficheiro/Acrescentar Dados/_JMulTi...

en: /File/_Save data
pt: /Ficheiro/Guardar Dado_s

en: /File/Save data _as
pt: /Ficheiro/Gu_ardar Dados como

en: /File/Save data as/_Standard format...
pt: /Ficheiro/Guardar Dados como/Formato _Padrão...

en: /File/Save data as/_Database...
pt: /Ficheiro/Guardar Dados como/Base de _Dados...

en: /File/_Export data
pt: /Ficheiro/_Exportar Dados

en: /File/Export data/_CSV...
pt: /Ficheiro/Exportar Dados/_CSV...

en: /File/Export data/GNU _R...
pt: /Ficheiro/Exportar Dados/GNU _R...

en: /File/Export data/_Octave...
pt: /Ficheiro/Exportar Dados/_Octave...

en: /File/Export data/_JMulTi...
pt: /Ficheiro/Exportar Dados/_JMulTi...

en: /File/Export data/_PcGive...
pt: /Ficheiro/Exportar Dados/_PcGive...

en: /File/Send To...
pt: /Ficheiro/Enviar Para...

en: /File/_New data set
pt: /Ficheiro/_Novo conjunto de dados

en: /File/C_lear data set
pt: /Ficheiro/_Limpar conjunto de dados

en: /File/_Script files
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Comando_s

en: /File/Script files/_User file...
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Comandos/Ficheiro do _Utilizador...

en: /File/Script files/_Practice file...
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Comandos/Ficheiro de _Exercícios...

en: /File/Script files/_New script
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Comandos/_Novo Ficheiro de Comandos

en: /File/_Session files
pt: /Ficheiro/Ficheiros de _Sessão

en: /File/Session files/_Open session...
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Sessão/_Abrir Sessão...

en: /File/Session files/_Save session
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Sessão/_Gravar Sessão

en: /File/Session files/Save session _as...
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Sessão/_Gravar Sessão como...

en: /File/_Databases
pt: /Ficheiro/Bases de _Dados

en: /File/Databases/_Gretl native...
pt: /Ficheiro/Bases de Dados/_Gretl...

en: /File/Databases/_RATS 4...
pt: /Ficheiro/Bases de Dados/_RATS 4...

en: /File/Databases/_PcGive...
pt: /Ficheiro/Bases de Dados/_PcGive...

en: /File/Databases/On database _server...
pt: /Ficheiro/Bases de Dados/No _Servidor de Bases de Dados...

en: /File/_Function files
pt: /Ficheiro/Ficheiros de _Funções

en: /File/Function files/On _local machine...
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Funções/Na máquina _local...

en: /File/Function files/On _server...
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Funções/Em _servidor...

en: /File/Function files/_New package
pt: /Ficheiro/Ficheiros de Funções/_Novo pacote

en: /File/E_xit
pt: /Ficheiro/Sair (_x)

en: /_Tools
pt: /_Ferramentas

en: /Tools/_Statistical tables
pt: /Ferramentas/_Tabelas Estatísticas

en: /Tools/_P-value finder
pt: /Ferramentas/Localizador de _p-value

en: /Tools/_Test statistic calculator
pt: /Ferramentas/Calculador de Estatísticas de _Teste

en: /Tools/_Nonparametric tests
pt: /Ferramentas/Testes _Não-paramétricos

en: /Tools/_Seed for random numbers
pt: /Tools/_Semente dos números aleatórios

en: /Tools/_Command log
pt: /Ferramentas/Registo de _Comandos

en: /Tools/_Gretl console
pt: /Ferramentas/Consola _Gretl

en: /Tools/Start GNU _R
pt: /Ferramentas/Iniciar GNU _R

en: /Tools/_Sort variables
pt: /Ferramentas/Ordenar Variávei_s

en: /Tools/Sort variables/By _ID number
pt: /Ferramentas/Ordenar Variáveis/Por número _ID

en: /Tools/Sort variables/By _name
pt: /Ferramentas/Ordenar Variáveis/Por nome

en: /Tools/_NIST test suite
pt: /Ferramentas/Testes _NIST

en: /Tools/NIST test suite/_Basic
pt: /Ferramentas/Testes NIST/_Básico

en: /Tools/NIST test suite/_Verbose
pt: /Ferramentas/Testes NIST/_Detalhado

en: /Tools/NIST test suite/V_ery verbose
pt: /Ferramentas/Testes NIST/_Muito detalhado

en: /Tools/_Preferences
pt: /Ferramentas/_Preferências

en: /Tools/_Preferences/_General...
pt: /Ferramentas/Preferências/_Geral...

en: /Tools/Preferences/_Fixed font...
pt: /Ferramentas/Preferências/_Fonte Fixa...

en: /Tools/Preferences/_Menu font...
pt: /Ferramentas/Preferências/Fonte do _Menu...

en: /_Data
pt: /_Dados

en: /Data/Select _all
pt: /Dados/Seleccionar _todos

en: /Data/_Display values
pt: /Dados/_Mostrar valores

en: /Data/_Edit values
pt: /Dados/_Editar valores

en: /Data/_Add observations...
pt: /Dados/_Acrescentar observações...

en: /Data/_Remove extra observations
pt: /Dados/_Remover observações em excesso

en: /Data/_Read info
pt: /Dados/_Ver informação

en: /Data/Edit _info
pt: /Dados/Ed_itar informação

en: /Data/_Print description
pt: /Dados/Im_primir descrição

en: /Data/Add _case markers...
pt: /Dados/Acrescentar marcadores de caso...

en: /Data/Remove case _markers
pt: /Dados/Remover _marcadores de caso

en: /Data/Dataset _structure...
pt: /Dados/E_strutura do Conjunto de Dados...

en: /Data/_Compact data...
pt: /Dados/_Compactar Dados...

en: /Data/_Expand data...
pt: /Dados/_Expandir Dados...

en: /Data/_Transpose data...
pt: /Dados/_Transpor Dados...

en: /Data/_Refresh window
pt: /Dados/_Reescrever a janela

en: /_View
pt: /_Ver

en: /View/_Icon view
pt: /Ver/Por _Ícones

en: /View/_Graph specified vars
pt: /Ver/_Gráfico das variáveis

en: /View/Graph specified vars/_Time series plot...
pt: /Ver/Gráfico das variáveis/Série temporal...

en: /View/Graph specified vars/X-Y _scatter...
pt: /Ver/Gráfico das variáveis/X-Y em dispersão...

en: /View/Graph specified vars/X-Y with _impulses...
pt: /Ver/Gráfico das variáveis/X-Y com impulsos...

en: /View/Graph specified vars/X-Y with _factor separation...
pt: /Ver/Gráfico das variáveis/X-Y com separação factorizada...

en: /View/Graph specified vars/_Boxplots...
pt: /Ver/Gráfico das variáveis/Caixa com bigodes...

en: /View/Graph specified vars/_Notched boxplots...
pt: /Ver/Gráfico das variáveis/Caixa com bigodes e entalhe...

en: /View/Graph specified vars/_3D plot...
pt: /Ver/Gráfico das variáveis/Gráfico 3D...

en: /View/_Multiple graphs
pt: /Ver/Gráficos _Múltiplos

en: /View/Multiple graphs/X-Y _scatters...
pt: /Ver/Gráficos Múltiplos/Gráficos de dispersão _múltipla...

en: /View/Multiple graphs/_Time series...
pt: /Ver/Gráficos Múltiplos/Séries temporais...

en: /View/_Summary statistics
pt: /Ver/Estatí_sticas Descritivas

en: /View/_Correlation matrix
pt: /Ver/Matriz de _correlação

en: /View/Cross _Tabulation
pt: /Ver/_Tabela Cruzada

en: /View/_Principal components
pt: /Ver/Componentes _principais

en: /View/_Mahalanobis distances
pt: /Ver/Distâncias de _Mahalanobis

en: /View/C_ross-correlogram
pt: /Variável/_Correlograma cruzado

en: /_Add
pt: /_Acrescentar

en: /Add/_Logs of selected variables
pt: /Acrescentar/_Logaritmos das variáveis seleccionadas

en: /Add/_Squares of selected variables
pt: /Acrescentar/_Quadrados das variáveis seleccionadas

en: /Add/_Lags of selected variables
pt: /Acrescentar/"_Lags" das variáveis seleccionadas

en: /Add/_First differences of selected variables
pt: /Acrescentar/_Primeiras diferenças das variáveis seleccionadas

en: /Add/_Log differences of selected variables
pt: /Acrescentar/Diferença de _logaritmos das variáveis seleccionadas

en: /Add/_Seasonal differences of selected variables
pt: /Acrescentar/Diferenças de _sazonalidade das variáveis seleccionadas

en: /Add/_Index variable
pt: /Acrescentar/Variável _índice

en: /Add/_Time trend
pt: /Acrescentar/_Tendência temporal

en: /Add/_Periodic dummies
pt: /Acrescentar/Variáveis auxiliares _periódicas

en: /Add/_Unit dummies
pt: /Acrescentar/Variáveis auxiliares de raiz unitária

en: /Add/_Time dummies
pt: /Acrescentar/Variáveis auxiliares _temporais

en: /Add/Dummies for selected _discrete variables
pt: /Acrescentar/Variáveis auxiliares para as variáveis discretas seleccionadas

en: /Add/Define _new variable...
pt: /Acrescentar/Definir _nova variável...

en: /Add/_Define matrix...
pt: /Acrescentar/Definir _matriz...

en: /_Sample
pt: /_Amostra

en: /Sample/_Set range...
pt: /Amostra/Definir _intervalo

en: /Sample/_Restore full range
pt: /Amostra/_Restaurar intervalo completo

en: /Sample/_Define, based on dummy...
pt: /Amostra/Definir, baseado em simuladas...

en: /Sample/_Restrict, based on criterion...
pt: /Amostra/Restringir, baseado em critérios...

en: /Sample/R_andom sub-sample...
pt: /Sample/Sub-amostra aleatória...

en: /Sample/Drop all obs with _missing values
pt: /Amostra/Descartar valores o_missos

en: /Sample/_Count missing values
pt: /Amostra/_Contagem de valores omissos

en: /Sample/Set missing _value code...
pt: /Amostra/Definir código para _valores omissos...

en: /_Variable
pt: /_Variável

en: /Variable/_Find...
pt: /Variável/_Procurar...

en: /Variable/_Display values
pt: /Variável/_Mostrar valores

en: /Variable/_Summary statistics
pt: /Variável/Estatí_sticas

en: /Variable/_Frequency distribution
pt: /Variável/_Distribuição de frequência

en: /Variable/Frequency _plot
pt: /Variável/_Gráfico de frequência

en: /Variable/Frequency plot/_Simple
pt: /Variável/Gráfico de frequência/_Simples

en: /Variable/Frequency plot/Against _Normal
pt: /Variável/Gráfico de frequência/comparado com distribuição _Normal

en: /Variable/Frequency plot/Against _Gamma
pt: /Variável/Gráfico de frequência/comparado com distribuição _Gama

en: /Variable/Estimated _density plot...
pt: /Variável/Gráfico de _densidade estimada...

en: /Variable/_Gini coefficient
pt: /Variável/Coeficiente de _Gini

en: /Variable/_Range-mean graph
pt: /Variável/Gráfico _Amplitude-Média

en: /Variable/_Time series plot
pt: /Variável/Gráfico de série _temporal

en: /Variable/_Correlogram
pt: /Variável/_Correlograma

en: /Variable/_Spectrum
pt: /Variável/E_spectro

en: /Variable/Spectrum/Sample _periodogram
pt: Variável/Espectro/_Periodograma Amostral

en: /Variable/Spectrum/_Bartlett lag window
pt: Variável/Espectro/Janela de "lags" de _Bartlett

en: /Variable/_Augmented Dickey-Fuller test
pt: /Variável/Teste de Dickey-Fuller aumentado

en: /Variable/_KPSS test
pt: /Variável/Teste _KPSS

en: /Variable/_Filter
pt: /Variável/_Filtro

en: /Variable/Filter/_Simple moving average
pt: /Variável/Filtro/Média móvel _simples

en: /Variable/Filter/_Exponential moving average
pt: /Variável/Filtro/Média móvel _exponencial

en: /Variable/Filter/_Hodrick-Prescott
pt: /Variável/Filtro/_Hodrick-Prescott

en: /Variable/Filter/_Baxter-King
pt: /Variável/Filtro/_Baxter-King

en: /Variable/_X-12-ARIMA analysis
pt: /Variável/Análise _X-12-ARIMA

en: /Variable/_TRAMO analysis
pt: /Variável/Análise _TRAMO

en: /Variable/_Hurst exponent
pt: /Variável/Expoente de _Hurst

en: /Variable/_Edit attributes
pt: /Variável/Editar características

en: /Variable/Set missing _value code...
pt: /Variável/Definir código de _valor ausente...

en: /Variable/Define _new variable...
pt: /Variável/Definir _nova variável...

en: /_Model
pt: /_Modelo

en: /Model/_Ordinary Least Squares...
pt: /Modelo/Mínimos Quadrados (OLS)...

en: /Model/Other _linear models
pt: /Modelo/Outros modelos _lineares

en: /Model/Other linear models/_Weighted Least Squares...
pt: /Modelo/Outros modelos lineares/Mínimos Quadrados com Pesos...

en: /Model/Other linear models/H_eteroskedasticity corrected...
pt: /Modelo/Outros modelos lineares/He_terosquedicidade corrigida...

en: /Model/Other linear models/_Two-Stage Least Squares...
pt: /Modelo/Outros modelos lineares/Mínimos Quadrados de _duas fases...

en: /Model/Other linear models/High _precision OLS...
pt: /Modelo/Outros modelos lineares/Mínimos Quadrados com Alta _Precisão Numérica...

en: /Model/_Time series
pt: /Modelo/Série _temporal

en: /Model/_Panel
pt: /Modelo/_Painel

en: /Model/_Nonlinear models
pt: /Modelo/Modelos _não-lineares

en: /Model/Nonlinear models/_Logit...
pt: /Modelo/Modelos não-lineares/_Logit...

en: /Model/Nonlinear models/_Probit...
pt: /Modelo/Modelos não-lineares/_Probit...

en: /Model/Nonlinear models/To_bit...
pt: /Modelo/Modelos não-lineares/To_bit...

en: /Model/Nonlinear models/Poi_sson...
pt: /Modelo/Modelos não-lineares/Poi_sson...

en: /Model/Nonlinear models/Lo_gistic...
pt: /Modelo/Modelos não-lineares/Lo_gístico...

en: /Model/Nonlinear models/_Nonlinear Least Squares...
pt: /Modelo/Modelos não-lineares/Mínimos Quadrados Não-Linear (NLS)...

en: /Model/_Robust estimation
pt: /Modelo/Estimação _Robusta

en: /Model/Robust estimation/Least _Absolute Deviation...
pt: /Modelo/Estimação Robusta/Mínimo Desvio Absoluto (MAD)...

en: /Model/Robust estimation/_Rank correlation...
pt: /Modelo/Estimação Robusta//Modelo/Correlação O_rdinal...

en: /Model/_Maximum likelihood...
pt: /Modelo/_Máxima Verosimilhança...

en: /Model/_GMM...
pt: /Modelo/_GMM...

en: /Model/_Simultaneous equations...
pt: /Modelo/Equações _Simultâneas...

en: /_Help
pt: /_Ajuda

en: /Help/_Command reference
pt: /Ajuda/_Comandos

en: /Help/Command reference/Plain _text
pt: /Ajuda/Comandos/_Texto

en: /Help/Command reference/_PDF
pt: /Ajuda/Comandos/_PDF

en: /Help/_User's guide
pt: /Ajuda/Guia do _Utilizador

en: /Help/Check for _updates
pt: /Ajuda/Verificar actualização da versão

en: /Help/_About gretl
pt: /Ajuda/_Acerca de gretl

en: 
    You may supply the name of a data file on the command line.
    Options:
     -c or --dump      Dump the configuration file.
     -d or --db        Open a local database.
     -e or --english   Force use of English rather than translation.
     -q or --basque    Force use of Basque translation.
     -r or --run       Open a command script.
     -w or --webdb     Open a remote database.
     -h or --help      Print this info and exit.
     -v or --version   Print version info and exit.
pt: 
    Você pode fornecer o nome de um ficheiro de dados linha de comandos.
    Opções:
     -c ou --dump      Despejar o ficheiro de configuração.
     -d ou --db        Abrir uma base de dados local.
     -e ou --english   Forçar o uso do Inglês e não a tradução.
     -q ou --basque    Forçar o uso da tradução Basca.
     -r ou --run       Executar um ficheiro de sequência de comandos.
     -w or --webdb     Abrir uma base de dados remota.
     -h ou --help      Mostrar esta informação e sair.
     -v ou --version   Mostrar informação sobre a versão e sair.

en: Couldn't find script '%s'
pt: Não se encontrou a sequência de comandos '%s'

en: %s found
pt: encontrado %s

en: The GNOME 2.0 econometrics package
pt: O pacote de econometria do GNOME 2.0

en: models
pt: modelos

en: main window
pt: janela principal

en: ID #
pt: n.º ID

en: Variable name
pt: Nome da Variável

en: Descriptive label
pt: Descrição

en: Econometrics program
pt: Programa de Econometria

en:  No datafile loaded
pt:  Nenhum ficheiro de dados carregado

en: Couldn't find usable socket driver
pt: Não se conseguiu encontrar um controlador de rede utilizável

en: Couldn't write R startup file
pt: Não se conseguiu escrever o ficheiro de inicialização do R

en: Couldn't set R_PROFILE environment variable
pt: Não se conseguiu definir a variável de ambiente R_PROFILE

en: Write of R data file failed
pt: Falhou a escrita do ficheiro de dados do R

en: Couldn't access help file
pt: Não se conseguiu aceder ao ficheiro de ajuda

en: Copy buffer was empty
pt: A memória de cópia estava vazia

en: Cannot open the clipboard
pt: Não se consegue abrir a memória de edição

en: Please find the gretl data file %s attached.
pt: Por favor veja o ficheiro de dados do gretl %s em anexo.

en: Please find the gretl script %s attached.
pt: Por favor veja o ficheiro de comandos do gretl %s em anexo.

en: To paste, use Edit/Paste special.../Enhanced metafile
pt: Para colar, use Editar/Colar especial.../Metaficheiro melhorado

en: Font name
pt: Nome da fonte

en: The X string that represents this font.
pt: O texto X que representa esta fonte.

en: Font
pt: Fonte

en: The GdkFont that is currently selected.
pt: A fonte GdkFont que está actualmente seleccionada.

en: Preview text
pt: Antever o texto

en: The text to display in order to demonstrate the selected font.
pt: O texto em antevisão de modo a demonstrar a fonte seleccionada.

en: Filter
pt: Filtro

en: The filter for acceptable fonts.
pt: O filtro para as fontes aceitáveis.

en: _Family:
pt: _Família:

en: _Style:
pt: _Estilo:

en: Si_ze:
pt: _Tamanho:

en: _Preview:
pt: _Antever:

en: Font Selection
pt: Selecção de Fonte

en: for
pt: para

en: gretl output
pt: saída gretl

en: %s, page %d
pt: %s, página %d

en: print gretl graph
pt: imprimir gráfico gretl

en: Failed to generate graph
pt: Falhou a produção do gráfico

en: Summary Statistics, using the observations %s - %s
pt: Estatísticas Descritivas, usando as observações %s - %s

en: for the variable %s (%d valid observations)
pt: para a variável %s (%d observações válidas)

en: Std. Dev.
pt: Desvio Padrão

en: Summary Statistics, using the observations %s--%s
pt: Estatísticas Descritivas, usando as observações %s--%s

en: Std.\ Dev.
pt: Desvio\ Padrão

en: Correlation coefficients, using the observations %s - %s
pt: Coeficientes de correlação, usando todas as observações %s - %s

en: Coefficient covariance matrix
pt: Matriz de covariâncias dos coeficientes

en: Correlation coefficients, using the observations %s--%s
pt: Coeficientes de correlação, usando as observações %s -- %s

en: 5\%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
pt: 5\%% valor crítico (bilateral) = %.4f para n = %d

en: Model estimation range:
pt: Intervalo de estimação do modelo:

en: Standard error of residuals = %g
pt: Erro padrão dos resíduos = %g

en: \textit{Note}: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
pt: \textit{Note}: * assinala um resíduo que excede 2,5 vezes os erros padrão

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
pt: Nota: * assinala um resíduo que excede 2,5 vezes os erros padrão

en: For 95\%% confidence intervals, $z(.025) = %.2f$
pt: Para intervalos de confiança a 95\%%, $z(.025) = %.2f$

en: For 95\%% confidence intervals, $t(%d, .025) = %.3f$
pt: Para intervalos de confiança a 95\%%, $t(%d, .025) = %.3f$

en: 95\% confidence interval
pt: Intervalo de confiança a 95\%

en: For 95%% confidence intervals, z(.025) = %.2f
pt: Para intervalos de confiança a 95%%, z(.025) = %.2f

en: For 95%% confidence intervals, t(%d, .025) = %.3f
pt: Para intervalos de confiança a 95%%, t(%d, .025) = %.3f

en: 95% confidence interval
pt: Intervalo de confiança a 95%

en: low
pt: baixo

en: high
pt: alto

en: Save data
pt: Guardar Dados

en: /File/_Save as...
pt: /Ficheiro/_Guardar como...

en: /File/Save to session as _icon
pt: /Ficheiro/Guardar para sessão como ícone (_i)

en: /File/Save as icon and cl_ose
pt: /Ficheiro/Guardar como ícone e sair (_x)

en: /File/_Print...
pt: /Ficheiro/Im_primir...

en: /File/_Close
pt: /Ficheiro/_Fechar

en: /_Edit
pt: /_Editar

en: /Edit/_Copy
pt: /Editar/_Copiar

en: /_Tests
pt: /_Testes

en: /Tests/_Omit variables
pt: /Testes/_Omitir variáveis

en: /Tests/_Add variables
pt: /Testes/_Acrescentar variáveis

en: /Tests/_Sum of coefficients
pt: /Testes/_Soma de coeficientes

en: /Tests/_Linear restrictions
pt: /Testes/Restrições _lineares

en: /Tests/Non-linearity (s_quares)
pt: /Testes/Não-linearidade (_quadrados)

en: /Tests/Non-linearity (_logs)
pt: /Testes/Não-linearidade (_logarítmos)

en: /Tests/_Ramsey's RESET
pt: /Testes/RESET de _Ramsey

en: /Tests/_Heteroskedasticity
pt: /Testes/_Heterosquedicidade

en: /Tests/_Normality of residual
pt: /Testes/_Normalidade dos resíduos

en: /Tests/_Influential observations
pt: /Testes/Observações _influentes

en: /Tests/_Collinearity
pt: /Testes/_Colinearidade

en: /Tests/_Autocorrelation
pt: /Testes/_Autocorrelação

en: /Tests/A_RCH
pt: /Testes/A_RCH

en: /Tests/_Chow test
pt: /Testes/Teste de _Chow

en: /Tests/_QLR test
pt: /Testes/Teste _QLR

en: /Tests/_CUSUM test
pt: /Testes/Teste _CUSUM

en: /Tests/CUSUM_SQ test
pt: /Testes/Teste CUSUM_SQ

en: /Tests/_Panel diagnostics
pt: /Testes/Diagnósticos de Painel

en: /_Save
pt: /_Gravar

en: /_Graphs
pt: /_Gráficos

en: /Graphs/_Residual plot
pt: /Gráficos/Gráfico dos _resíduos

en: /Graphs/_Fitted, actual plot
pt: /Gráficos/Gráficos _ajustado e actual

en: /_Analysis
pt: /_Análise

en: /Analysis/_Display actual, fitted, residual
pt: /Análise/_Mostrar actual, ajustado, resíduos

en: /Analysis/_Forecasts...
pt: /Análise/_Predições...

en: /Analysis/_Confidence intervals for coefficients
pt: /Análise/Intervalos de _confiança para os coeficientes

en: /Analysis/Confidence _ellipse...
pt: /Análise/Elipse de confiança...

en: /Analysis/Coefficient covariance _matrix
pt: /Análise/_Matriz de covariâncias dos coeficientes

en: /Analysis/ANOVA
pt: /Análise/ANOVA

en: /Analysis/Bootstrap...
pt: /Análise/Bootstrap...

en: /LaTeX/_View
pt: /LaTeX/_Ver

en: /LaTeX/View/_Tabular
pt: /LaTeX/Ver/_Tabular

en: /LaTeX/View/_Equation
pt: /LaTeX/Ver/_Equação

en: /LaTeX/_Copy
pt: /LaTeX/_Copiar

en: /LaTeX/Copy/_Tabular
pt: /LaTeX/Copiar/_Tabular

en: /LaTeX/Copy/_Equation
pt: /LaTeX/Copiar/_Equação

en: /LaTeX/_Save
pt: /LaTeX/_Gravar

en: /LaTeX/Save/_Tabular
pt: /LaTeX/Gravar/Em _tabela

en: /LaTeX/Save/_Equation
pt: /LaTeX/Gravar/_Equação

en: /LaTeX/_Equation options
pt: /LaTeX/Opções de _equações

en: /LaTeX/Equation options/Show _standard errors
pt: /LaTeX/Opções de equações/Mostrar erro_s padrão

en: /LaTeX/Equation options/Show _t-ratios
pt: /LaTeX/Opções de equações/Mostrar rácios _t

en: /LaTeX/_Tabular options...
pt: /LaTeX/Opções de _tabulações

en: Failed to import data
pt: Falhou a importação dos dados

en: gretl: open data
pt: gretl: abrir dados

en: The imported data have been interpreted as undated
    (cross-sectional).  Do you want to give the data a
    time-series or panel interpretation?
pt: Os dados importados foram interpretados como não sendo
    datados (secção cruzada).  Pretende que sejam
    interpretados como sendo série temporal ou dados de painel?

en: Opening a new data file will automatically
    close the current one.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open data file?
pt: Abrir um novo ficheiro de dados fechará automaticamente
    o actual.  Todo o trabalho que não tenha sido gravado,
    será perdido.  Proceder com a abertura do ficheiro de dados?

en: gretl: open session
pt: gretl: abrir sessão

en: Opening a new session file will automatically
    close the current session.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open session file?
pt: Abrir um novo ficheiro de sessão fechará automaticamente
    a sessão actual.  Todo o trabalho que não tenha sido gravado,
    será perdido.  Proceder com a abertura do ficheiro de sessão?

en: Buffer is empty
pt: A memória tampão está vazia

en: Can't open file for writing
pt: Não se consegue abrir ficheiro em modo de escrita

en: gretl: save matrix
pt: gretl: gravar matriz

en: Enter a name
pt: Introduzir um nome

en: Nothing to send
pt: Nada a enviar

en: Save
pt: Gravar

en: Save as...
pt: Gravar como...

en: Send to gnuplot
pt: Enviar para gnuplot

en: Run
pt: Executar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: Replace...
pt: Substituir...

en: Undo
pt: Desfazer

en: Sort
pt: Ordenar

en: Sort by...
pt: Ordenar por...

en: Send To...
pt: Enviar para...

en: Scripts index
pt: Índice  de sequência de comandos

en: Help on command
pt: Ajuda sobre o comando

en: Reformat...
pt: Reformatar...

en: Add to dataset...
pt: Acrescentar ao conjunto de dados...

en: gretl: help
pt: gretl: ajuda

en: gretl: command syntax
pt: gretl: sintaxe do comando

en: gretl: command log
pt: gretl: registo do comando

en: gretl console
pt: consola gretl

en: gretl: command script
pt: gretl: sequência de comandos

en: gretl: session notes
pt: gretl: notas da sessão

en: gretl: edit plot commands
pt: gretl: editar comandos do gráfico

en: gretl: script output
pt: gretl: saída da sequência de comandos

en: gretl: display data
pt: gretl: apresentar dados

en: Can't open %s for reading
pt: Não se consegue abrir %s para leitura

en: Save changes?
pt: Gravar alterações?

en: /Save/_Fitted values
pt: /Gravar/Valores _ajustados

en: /Save/_Residuals
pt: /Gravar/_Resíduos

en: /Save/_Squared residuals
pt: /Gravar/Resíduos _Quadrados

en: /Save/_Error sum of squares
pt: /Gravar/_Erro da soma de quadrados

en: /Save/_Standard error of residuals
pt: /Gravar/Erro _padrão dos resíduos

en: /Save/_R-squared
pt: /Gravar/_R-Quadrado

en: /Save/_T*R-squared
pt: /Gravar/_T*R-Quadrado

en: /Save/_Log likelihood
pt: /Gravar/Verosimilhança _Logarítmica

en: /Save/_Akaike Information Criterion
pt: /Gravar/Critério de Informação de _Akaike

en: /Save/_Bayesian Information Criterion
pt: /Gravar/Critério de Informação de _Bayes

en: /Save/_Hannan-Quinn Information Criterion
pt: /Gravar/Critério de Informação de _Hannan-Quinn

en: /Save/_Predicted error variance
pt: /Gravar/Variância do erro de _predição

en: /Save/Per-unit _constants
pt: /Gravar/_Constantes por-unidade

en: /Save/Define _new variable...
pt: /Gravar/Definir _nova variável...

en: /Graphs/Residual plot
pt: /Gráficos/Gráfico dos resíduos

en: /Graphs/Fitted, actual plot
pt: /Gráficos/Gráfico Ajustado, Actual

en: %s/_Correlogram
pt: %s/_Correlograma

en: %s/_Spectrum
pt: %s/_Espectro

en: %s/_Against time
pt: %s/_Comparado com tempo

en: %s/By _observation number
pt: %s/Por número de _observação

en: %s/_Against %s
pt: %s/_Comparado com %s

en: %s/_Against %s and %s
pt: %s/_Comparado com %s e %s

en: /Graphs/Separation
pt: /Gráficos/Separação

en: %s/none
pt: %s/nenhum

en: %s/By %s
pt: %s/Por %s

en: impulse responses
pt: respostas de impulsos

en: variance decompositions
pt: variância decompositions

en: forecast horizon (periods):
pt: horizonte de predição (períodos):

en: gretl: VAR covariance matrix
pt: gretl: matriz de covariância VAR

en: gretl: VAR impulse responses
pt: gretl: resposta de impulsos VAR

en: gretl: VAR variance decompositions
pt: gretl: decomposições de variância VAR

en: Heteroskedasticity (_White's test)
pt: Heterocedasticidade (teste de White)

en: View X-12-ARIMA output
pt: Ver a saída X-12-ARIMA

en: include bootstrap confidence interval
pt: incluir o intervalo de confiança bootstrap

en: gretl: forecasts
pt: gretl: predições

en: gretl: autocorrelation
pt: gretl: autocorrelação

en: gretl: ARCH test
pt: gretl: teste ARCH

en: Lag order for test:
pt: Ordem de "lag" para o teste:

en: gretl: LM test (autocorrelation)
pt: gretl: teste LM (autocorrelação)

en: /Tests
pt: /Testes

en: /Graphs
pt: /Gráficos

en: /Analysis
pt: /Análise

en: /Analysis/Forecasts
pt: /Análise/Predições

en: /Save
pt: /Gravar

en: Autocorrelation
pt: Autocorrelação

en: Normality of residuals
pt: Normalidade dos resíduos

en: Linear restrictions
pt: Restrições lineares

en: Omit exogenous variables...
pt: Omitir variáveis exógenas...

en: Impulse responses
pt: Respostas de impulsos

en: Forecast variance decomposition
pt: Decomposição da variância de predição

en: Residual plots
pt: Gráficos dos resíduos

en: Combined residual plot
pt: Gráfico combinado dos resíduos

en: VAR inverse roots
pt: inversas das raízes VAR

en: Impulse responses (combined)
pt: Respostas de impulsos (combinadas)

en: Residuals from equation
pt: Resíduos a partir de equação

en: Response of %s
pt: Resposta de %s

en: to %s
pt: para %s

en: Variable name %s... is too long
    (the max is %d characters)
pt: O nome de variável %s... é muito grande
    (o máximo são %d caracteres)

en: First char of name ('%c') is bad
    (first must be alphabetical)
pt: O primeiro caracter do nome ('%c')
    não é possível (o primeiro tem que ser alfabético)

en: Name contains an illegal char (in place %d)
    Use only unaccented letters, digits and underscore
pt: O nome contém um caracter ilegal (na posição %d)
    Use apenas letras sem acentos, digítos e sublinhado ('_')

en: No command was supplied to start R
pt: Não foi fornecido um comando para iniciar R

en: Couldn't fork
pt: Não se conseguiu ramificar processo

en: /_Topics
pt: /_Tópicos

en: Dataset
pt: Conjunto de Dados

en: Estimation
pt: Estimação

en: Graphs
pt: Gráficos

en: Prediction
pt: Predição

en: Printing
pt: Impressão

en: Programming
pt: Programação

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Tests
pt: Testes

en: Transformations
pt: Transformações

en: Utilities
pt: Utilidades

en: help file %s is not up to date
pt: o ficheiro de ajuda %s não está actualizado

en: Show English help
pt: Mostrar Ajuda em Inglês

en: Search wrapped
pt: A pesquisa "deu a volta"

en: String was not found.
pt: O texto não foi encontrado.

en: gretl: find
pt: gretl: procurar

en:  Find what:
pt:  Procurar o quê:

en: Failed to download file
pt: Falhou download do ficheiro

en: No data were available to graph
pt: Não existem dados para produzir gráfico

en: Error adding variables
pt: Erro ao acrescentar variáveis

en: forecast of %s
pt: predição de %s

en: correlation matrix
pt: matriz de correlação

en: principal components
pt: componentes principais

en: frequency distribution
pt: distribuição de frequência

en: cross tabulation
pt: tabela cruzada

en: summary statistics
pt: estatísticas descritivas

en: summary stats:
pt: estatísticas descritivas:

en: Failed to generate summary statistics
pt: Falha ao produzir estatísticas descritivas

en: Couldn't read cointegration order
pt: Não se conseguiu ler a ordem de cointegração

en: with constant
pt: com constante

en: with constant, trend and trend squared
pt: com constante, tendência e quadrado da tendência

en: include seasonal dummies
pt: incluir auxiliares de sazonalidade

en: show regression results
pt: mostrar resultados da regressão

en: test down from maximum lag order
pt: testar para baixo a partir da ordem máxima de "lag"

en: use level of variable
pt: usar nível da variável

en: use first difference of variable
pt: usar a primeira diferença da variável

en: include a trend
pt: incluir um tendência

en: gretl: ADF test
pt: gretl: teste ADF

en: gretl: KPSS test
pt: gretl: teste KPSS

en: Lag order for ADF test:
pt: Ordem de "lag" para o teste ADF:

en: Lag order for KPSS test:
pt: Ordem de "lag" para o teste KPSS:

en: Lag order:
pt: Ordem de "lag":

en: gretl: add info
pt: gretl: acrescentar informação

en: The data file contains no informative comments.
    Would you like to add some now?
pt: O ficheiro de dados não contém comentários informativos.
    Deseja acrescentar alguns agora?

en: gretl: data info
pt: gretl: informação dos dados

en: Unspecified error
pt: Erro não especificado

en: Sample now includes only complete observations
pt: Agora a amostra só inclui observações completas

en: gretl: missing values info
pt: gretl: informação sobre os valores omissos

en: No missing data values
pt: Sem valores omissos

en: Failed to add case markers
pt: Falha ao acrescentar marcadores de casos

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  You can add some observations now
    if you wish.
pt: Não existem observações fora da amostra para
    predição.  Se o desejar pode acrescentar observações
    neste momento.

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  If you wish, you can add observations
    (Data menu, Edit data), or you can shorten the sample
    range over which the model is estimated (Sample menu).
pt: modelo.

en: Failed to generate fitted values
pt: Falhou a produção de valores ajustados

en: Error saving model information
pt: Erro ao gravar a informação do modelo

en: gretl: model %d
pt: gretl: modelo %d

en: gretl: Wald omit test
pt: gretl: teste de omissão de Wald

en: gretl: vector autoregression
pt: gretl: autoregressão vectorial

en: gretl: LM test
pt: gretl: teste LM

en: (heteroskedasticity)
pt: (heterocedasticidade)

en: gretl: groupwise heteroskedasticity
pt: gretl: heterocedasticidade entre grupos

en: (non-linearity)
pt: (não linearidade)

en: gretl: panel model diagnostics
pt: gretl: diagnósticos do modelo de painel

en: gretl: leverage and influence
pt: gretl: alavancagem e influência

en: gretl: collinearity
pt: gretl: colinearidade

en: Gini coefficient
pt: Coeficiente de Gini

en: This test only implemented for OLS models
pt: Este teste apenas está implementado para modelos OLS

en: gretl: Chow test
pt: gretl: teste Chow

en: Observation at which to split the sample:
pt: Observação onde será dividida a amostra:

en: gretl: Chow test output
pt: gretl: saída do teste Chow

en: gretl: QLR test output
pt: gretl: saída do teste QLR

en: gretl: CUSUM test output
pt: gretl: saída do teste CUSUM

en: gretl: CUSUMSQ test output
pt: gretl: saída do teste CUSUMSQ

en: gretl: RESET test
pt: gretl: saída do teste RESET

en: Lag order for ARCH test:
pt: Ordem de "lag" para o teste ARCH:

en: linear restrictions
pt: restrições lineares

en: Sorry, not implemented yet!
pt: Desculpe, ainda não está implementado!

en: Set %d values to "missing"
pt: Designar %d valores como sendo "omissos"

en: Didn't find any matching observations
pt: Não se encontrou nenhumas observações de acordo com o critério

en: Set %d observations to "missing"
pt: Designar %d observações como sendo "omissos"

en: gretl: residual dist.
pt: gretl: dist. residual

en: Frequency plot for %s (n = %d, range %g to %g)
pt: Gráfico de frequência de %s (n = %d, intervalo de %g a %g)

en: Data contain negative values: gamma distribution not appropriate
pt: O dados contêm valores negativos: a distribuição gama não é apropriada

en: Can't do this analysis on a scalar
pt: Não se pode fazer esta análise num escalar

en: This analysis is applicable only to seasonal time series
pt: Esta análise só aplicável a séries temporais com sazonalidade

en: TRAMO command failed
pt: falhou o comando TRAMO

en: X-12-ARIMA command failed
pt: falhou o comando X-12-ARIMA

en: gretl: TRAMO analysis
pt: gretl: análise TRAMO

en: gretl: X-12-ARIMA analysis
pt: gretl: análises X-12-ARIMA

en: gretl: range-mean statistics
pt: gretl: estatísticas amplitude-média

en: gretl: Hurst exponent
pt: gretl: expoente Hurst

en: correlogram
pt: correlograma

en: Maximum lag:
pt: Máximo "Lag":

en: gretl: periodogram
pt: gretl: períodograma

en: Bandwidth:
pt: Largura de banda:

en: Periodogram command failed
pt: falhou o comando periodogram

en: gretl: coefficient confidence intervals
pt: gretl: intervalos de confiança para os coeficientes

en: Data set is gone
pt: O conjunto de dados desapareceu

en: Error generating covariance matrix
pt: Erro ao produzir a matriz de covariância

en: gretl: coefficient covariances
pt: gretl: covariâncias dos coeficientes

en: Data set is not recognized as a panel.
    Please use "Sample/Set frequency, startobs".
pt: O conjunto de dados não é reconhecido como sendo de painel.
    Por favor use "Amostra/Definir frequência, observação inicial".

en: Error generating time trend
pt: Erro ao produzir tendência temporal

en: Error generating index variable
pt: Erro ao produzir variável de índice

en: Really delete the last %d observations?
pt: Realmente apagar as últimas %d observações?

en: gretl: drop observations
pt: gretl: descartando observações

en: There are no extra observations to drop
pt: Não há observações extra para descartar

en: Encode all values
pt: Codificar todos os valores

en: Skip the lowest value
pt: Ignorar o valor mais baixo

en: Skip the highest value
pt: Ignorar o valor mais alto

en: gretl: create dummy variables
pt: gretl: criar variáveis auxiliares

en: Encoding variables as dummies
pt: Codificando as variáveis como sendo auxiliares

en: gretl: generate lags
pt: gretl: gerar "lags"

en: Number of lags to create:
pt: Número de "lags" a criar:

en: No discrete variables were selected
pt: Não foi seleccionada nenhuma variável discreta

en: error sum of squares from model %d
pt: erro da soma dos quadrados do modelo %d

en: R-squared from model %d
pt: R-quadrado do modelo %d

en: T*R-squared from model %d
pt: T*R-quadrado do modelo %d

en: degrees of freedom from model %d
pt: graus de liberdade do modelo %d

en: std err of residuals from model %d
pt: erro padrão dos resíduos do modelo %d

en: log likelihood from model %d
pt: logaritmo da verosimilhança do modelo %d

en: Akaike Information Criterion from model %d
pt: Informação do Critério de Akaike do modelo %d

en: Bayesian Information Criterion from model %d
pt: Informação do Critério de Bayes do modelo %d

en: Hannan-Quinn Information Criterion from model %d
pt: Informação do Critério de Hannan-Quinn do modelo %d

en: Cannot delete %s; variable is in use
pt: Não se pode apagar %s, a variável está em uso

en: Cannot delete the specified variables
pt: Não se podem apagar as variáveis especificadas

en: Cannot delete all of the specified variables
pt: Não se podem apagar todas as variáveis especificadas

en: You must supply three variables, the last
    of which is a dummy variable (values 1 or 0)
pt: Você tem que fornecer 3 variáveis, sendo
    a última delas uma auxiliar (valores 1 ou 0)

en: Couldn't find xterm or rxvt
pt: Não se conseguiu encontrar xterm ou rxvt

en: X-axis variable
pt: Variável do eixo dos XX

en: gretl: import %s data
pt: gretl: importar dados %s

en: gretl: save data
pt: gretl: gravar dados

en: The data set is currently sub-sampled.
    Would you like to restore the full range?
pt: O conjunto de dados está sub-amostrado.
    Deseja restaurar o intervalo completo?

en: gretl: Compact data
pt: gretl: Compactar dados

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before compacting.
    Restore the full range now?
pt: O conjunto de dados está sub-amostrado.
    O intervalo completo tem que ser restaurado antes da compactação.
    Restaurar agora o intervalo completo?

en: gretl: Expand data
pt: gretl: Expandir dados

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before expanding.
    Restore the full range now?
pt: O conjunto de dados está sub-amostrado.
    O intervalo completo tem que ser restaurado antes da expansão.
    Restaurar agora o intervalo completo?

en: gretl: transpose data
pt: gretl: transpor dados

en: Transposing means that each variable becomes interpreted
    as an observation, and each observation as a variable.
    Do you want to proceed?
pt: A transposição significa que cada variável passa a ser interpretada
    como sendo uma observação, e cada observação como uma variável.
    Deseja prosseguir?

en: Data transposed
pt: Dados transpostos

en: OK to overwrite?
pt: Confirma escrever por cima?

en: gretl: revised data set
pt: gretl: conjunto de dados revisto

en: You have saved a reduced version of the current data set.
    Do you want to switch to the reduced version now?
pt: Você gravou uma versão reduzida do conjunto de dados actual.
    Deseja agora mudar para a versão reduzida?

en: There is already a data file of this name.
    OK to overwrite it?
pt: Já existe um ficheiro de dados com esse nome.
    Confirma escrever por cima?

en: Write of data file failed
    %s
pt: Falou a escrita do ficheiro de dados
    %s

en: Couldn't open script
pt: Não se conseguiu abrir ficheiro de comandos

en: No commands to execute
pt: Nenhuns comandos para executar

en: 
    Error executing script: halting
pt: 
    Erro ao executar sequência de comandos: parando

en: Please use the Close button to exit
pt: Por favor use o botão Fechar para sair

en: Script done
pt: Sequência de comandos concluída

en: Run command failed
pt: falhou o comando run

en: Failed to flip state of "%s"
pt: Falhou o estado de troca de "%s"

en: /Model/Time series/_Cochrane-Orcutt...
pt: /Modelo/Série temporal/_Cochrane-Orcutt...

en: /Model/Time series/_Hildreth-Lu...
pt: /Modelo/Série temporal/_Hildreth-Lu...

en: /Model/Time series/_Prais-Winsten...
pt: /Modelo/Série temporal/_Prais-Winsten...

en: /Model/Time series/_Autoregressive estimation...
pt: /Modelo/Série temporal/Estimação _autoregressiva...

en: /Model/Time series/ARI_MA...
pt: /Modelo/Série temporal/ARI_MA...

en: /Model/Time series/_ARCH...
pt: /Modelo/Série temporal/_ARCH...

en: /Model/Time series/_GARCH...
pt: /Modelo/Série temporal/_GARCH...

en: /Model/Time series/_Vector Autoregression...
pt: /Modelo/Série temporal/Autoregressão _vectorial...

en: /Model/Time series/VAR _lag selection...
pt: /Modelo/Série temporal/Selecção de "_lags" VAR...

en: /Model/Time series/V_ECM...
pt: /Modelo/Série temporal/V_ECM...

en: /Model/Time series/_Cointegration test
pt: /Modelo/Série temporal/Testes de _Cointegração

en: /Model/Time series/Cointegration test/_Engle-Granger...
pt: /Modelo/Série temporal/Testes de Cointegração/_Engle-Granger...

en: /Model/Time series/Cointegration test/_Johansen...
pt: /Modelo/Série temporal/Testes de Cointegração/_Johansen...

en: /Model/Panel/_Fixed or random effects...
pt: /Modelo/Painel/Efeitos _Fixos ou Aleatórios...

en: /Model/Panel/_Weighted least squares...
pt: /Modelo/Painel/Mínimos Quadrados com _Pesos...

en: /Model/Panel/_Between model...
pt: /Modelo/Painel/_Entre modelos...

en: /Model/Panel/_Arellano-Bond...
pt: /Modelo/Painel/_Arellano-Bond...

en: Display values
pt: Mostrar valores

en: Descriptive statistics
pt: Estatísticas descritivas

en: Time series plot
pt: Gráfico de série temporal

en: Frequency distribution
pt: Distribuição de Frequência

en: Frequency plot
pt: Gráfico de Frequência

en: Boxplot
pt: Caixa de bigodes

en: Spectrum
pt: Espectro

en: Spectrum (Bartlett)
pt: Espectro (Bartlett)

en: ARIMA model
pt: Modelo ARIMA

en: Dickey-Fuller test
pt: Teste Dickey-Fuller

en: KPSS test
pt: Teste KPSS

en: Hurst exponent
pt: Expoente de Hurst

en: Edit attributes
pt: Editar características

en: Edit values
pt: Editar valores

en: Define new variable...
pt: Definir nova variável...

en: Correlation matrix
pt: Matriz de correlação

en: XY scatterplot
pt: Gráfico de dispersão XY

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Undated
pt: Sem Data

en: Undated: Full range n = %d; current sample n = %d
pt: Não datado: Intervalo completo n = %d; amostra actual n = %d

en: %s: Full range %s - %s
pt: %s: Intervalo completo %s - %s

en: %s; sample %s - %s
pt: %s; amostra %s - %s

en:  Unsaved data
pt: Dados não gravados

en: Model table is full
pt: Tabela do Modelo está cheia

en: Model table cleared
pt: Tabela do Modelo vazia

en: Sorry, this model can't be put in the model table
pt: Desculpe, este modelo não pode ser colocado na tabela de modelos

en: Sorry, ARMA models can't be put in the model table
pt: Desculpe, os modelos ARMA não podem ser colocados na tabela de modelos

en: Sorry, TSLS models can't be put in the model table
pt: Desculpe, os modelos TSLS não podem ser colocados na tabela de modelos

en: Can't add model to table -- this model has a different dependent variable
pt: Não se pode acrescentar modelo à tabela -- este modelo tem uma variável dependente diferente

en: Model is already included in the table
pt: O modelo já está incluído na tabela

en: Model added to table
pt: Modelo acrescentado à tabela

en: Within
pt: Dentro

en: Between
pt: Entre

en: R-squared
pt: R-quadrado

en: The model table is empty
pt: A tabela de modelos está vazia

en: %s estimates
pt: Estimativas %s

en: Dependent variable: %s
pt: Variável dependente: %s

en: Model %d
pt: Modelo %d

en: t-statistics in parentheses
pt: estatísticas-t em parentísis

en: Standard errors in parentheses
pt: Erros padrão em parentísis

en: * indicates significance at the 10 percent level
pt: * indica significância num nível de 10 porcento

en: ** indicates significance at the 5 percent level
pt: ** indica significância num nível de 5 porcento

en: For logit and probit, R-squared is McFadden's pseudo-R-squared
pt: Para logit e probit, o R-quadrado é o pseudo-R-quadrado de McFadden

en: gretl: model table
pt: gretl: tabela de modelos

en: For logit and probit, $R^2$ is McFadden's pseudo-$R^2$
pt: Para logit e probit, o $R^2$ é o pseudo-$R^2$ de McFadden

en: For logit and probit, R{\super 2} is McFadden's pseudo-R{\super 2}
pt: Para logit e probit, o R{\super 2} é o pseudo-R{\super 2} de McFadden

en: No model is available
pt: Não está disponível nenhum modelo

en: model table options
pt: opções da tabela de modelos

en: %s replaced
pt: substituído %s

en: Value
pt: Valor

en: Reads the current value, or sets a new value
pt: Lê o valor actual, ou define um novo valor

en: You must select an X-axis variable
pt: Tem que seleccionar uma variável para o eixo dos XX

en: You must select a Y-axis variable
pt: Tem que seleccionar uma variável para o eixo dos YY

en: You must specify a public interface
pt: Tem que especificar um interface público

en: You must select a dependent variable
pt: Tem que seleccionar uma variável dependente

en: You must select a weight variable
pt: Tem que seleccionar uma variável peso

en: You must specify a list of lags
pt: Tem que especificar uma lista de "lags"

en: You must select a Z-axis variable
pt: Tem que seleccionar uma variável para o eixo dos ZZ

en: You must select a factor variable
pt: Tem que seleccionar uma variável factor

en: You must select two or more endogenous variables
pt: Tem que seleccionar duas ou mais variáveis exógenas

en: You must specify a set of instrumental variables
pt: Tem que especificar um conjunto de variáveis instrumentais

en: Heteroskedasticity corrected
pt: Heterocedasticidade corrigida

en: Panel model
pt: Modelo de painel

en: Groupwise WLS
pt: Mínimos Quadrados Pesados (WLS) entre grupos

en: Between-groups model
pt: Modelo entre-grupos

en: Dynamic panel model
pt: Modelo de painel dinâmico

en: Weighted least squares
pt: Mínimos quadrados com pesos

en: Two-stage least squares
pt: Mínimos quadrados de duas-fases

en: Autoregressive model
pt: Modelo autoregressivo

en: VAR lag selection
pt: Selecção de "lags" VAR

en: Cointegration
pt: Cointegração

en: Multiple precision OLS
pt: Mínimos quadrados de precisão múltipla

en: Weight variable
pt: Variável peso

en: Offset variable
pt: Variável de deslocamento (offset)

en: List of AR lags
pt: Lista de "lags" AR

en: Y-axis variable
pt: Variável do eixo dos YY

en: Y-axis variables
pt: Variáveis do eixo dos YY

en: X-axis variables
pt: Variáveis do eixo dos XX

en: Choose->
pt: Escolher->

en: Choose ->
pt: Escolher ->

en: Set as default
pt: Definir por omissão

en: Public interface
pt: Interface público

en: cointegration rank:
pt: ordem de cointegração:

en: maximum lag:
pt: "lag" máximo:

en: ARCH order:
pt: ordem ARCH:

en: AR order:
pt: ordem AR:

en: Factor (dummy)
pt: Factor (auxiliar)

en: Z-axis variable
pt: Variável do eixo dos ZZ

en: Exogenous variables
pt: Variáveis exógenas

en: Add ->
pt: Acrescentar ->

en: <- Remove
pt: <- Remover

en: lags...
pt: "lags"...

en: Non-seasonal
pt: Não-sazonal

en: Seasonal
pt: Sazonal

en: Difference:
pt: Diferença:

en: MA order:
pt: ordem MA:

en: ARCH p:
pt: p ARCH:

en: ARCH q:
pt: q ARCH:

en: configure
pt: configurar

en: Include a constant
pt: Incluir uma constante

en: Configure
pt: Configurar

en: Include a trend
pt: Incluir uma tendência

en: Show details of regressions
pt: Mostrar detalhes das regressões

en: Include seasonal dummies
pt: Incluir auxiliares sazonais

en: Fine-tune using Cochrane-Orcutt
pt: Afinar usando Cochrane-Orcutt

en: Test down from maximum lag order
pt: Testar para baixo a partir do "lag" de maior ordem

en: Skip initial DF tests
pt: Ignorar os testes iniciais DF

en: Iterated weighted least squares
pt: Mínimos quadrados pesados iterados

en: Include time dummies
pt: Incluir auxiliares temporais

en: Use X-12-ARIMA
pt: Usar X-12-ARIMA

en: Show lagged variables
pt: Mostrar as variáveis com "lags"

en: Use points
pt: Usar pontos

en: Use lines
pt: Usar linhas

en: Estimate reduced model
pt: Estimar modelo reduzido

en: Wald test, based on covariance matrix
pt: Teste Wald baseado na matriz de covariância

en: Exact Maximum Likelihood
pt: Máxima Verosimilhança Exacta

en: Conditional Maximum Likelihood
pt: Máxima Verosimilhança Condicionada

en: Fixed effects
pt: Efeitos fixos

en: Random effects
pt: Efeitos aleatórios

en: 1-step estimation
pt: Estimação de uma fase

en: 2-step estimation
pt: Estimação de duas fazes

en: No constant
pt: Sem constante

en: Restricted constant
pt: Constante restringida

en: Unrestricted constant
pt: Constante sem restrições

en: Restricted trend
pt: Tendência restringida

en: Unrestricted trend
pt: Tendência sem restrições

en: plot with impulses
pt: gráfico com impulsos

en: 3D plot
pt: Gráfico 3D

en: multiple scatterplots
pt: gráficos de dispersão múltiplos

en: factorized plot
pt: gráfico com separação por factores

en: functions to package
pt: funções a empacotar

en: Variables to test
pt: Variáveis a testar

en: Endogenous variables
pt: Variáveis endógenas

en: Independent variables
pt: Variáveis independentes

en: Helper functions
pt: Funções Ajudantes

en: Select variables for logging
pt: Seleccionar variáveis para registos

en: Select variables for lagging
pt: Seleccionar variáveis para criar "lags"

en: Select variables to square
pt: Seleccionar variáveis para quadrar

en: Select variables to difference
pt: Seleccionar variáveis para diferença

en: Select variables to log-difference
pt: Seleccionar variáveis para diferença-logarítmica

en: Select variables to add
pt: Seleccionar variáveis para acrescentar

en: Select variables to omit
pt: Seleccionar variáveis para omitir

en: Select coefficients to sum
pt: Seleccionar coeficientes para somar

en: Select two variables
pt: Seleccionar duas variáveis

en: Select variables to display
pt: Seleccionar variáveis para mostrar

en: Select variables to plot
pt: Seleccionar variáveis para produzir gráfico

en: Select variables to save
pt: Seleccionar variáveis para gravar

en: Select variables to copy
pt: Seleccionar variáveis para copiar

en: Define named list
pt: Definir lista com nome

en: Available vars
pt: Variáveis disponíveis

en: Selected vars
pt: Variáveis seleccionadas

en: Select ->
pt: Seleccionar ->

en: All ->
pt: Todas ->

en: No variables are available
pt: Não estão disponiveis nenhumas variáveis

en: Too many items were selected
pt: Foram seleccionados demasiados items

en: Save CSV data file
pt: Gravar ficheiro de dados CSV

en: Save R data file
pt: Gravar ficheiro de dados R

en: Save octave data file
pt: Gravar ficheiro de dados Octave

en: No user-defined functions are currently loaded.
    Please load or define some functions first.
pt: Não estão carregadas nenhumas funções definidas pelo utilizador.
    Por favor, primeiro carregar ou definir algumas funções.

en: No user-defined functions are currently available
    for packaging.
    
    Please load or define some functions first.
pt: Não estão disponíveis nenhumas funções de utilizador para empacotamento.
    Por favor, primeiro carregar ou definir algumas funções.

en: Save functions
pt: Gravar funções

en: Copy data
pt: Copiar dados

en: lag order
pt: ordem de "lag"

en: lags
pt: "lags"

en: or
pt: ou

en: specific lags
pt: "lags" específicos

en: Lags of dependent variable
pt: "lags" da variável dependente

en: to
pt: para

en: Variable to sort by
pt: Variável para ordenação

en: gretl: data format
pt: gretl: formato dos dados

en: Select data format
pt: Seleccionar o formato dos dados

en: Save session
pt: Gravar sessão

en: Arrange icons
pt: Organizar ícones

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Add to model table
pt: Acrescentar à tabela de modelos

en: Clear
pt: Limpar

en: Options
pt: Opções

en: Save as TeX...
pt: Gravar como TeX...

en: Edit plot commands
pt: Editar comandos do gráfico

en: Save...
pt: Gravar...

en: Export as CSV...
pt: Exportar como CSV...

en: Copy as CSV...
pt: Copiar como CSV...

en: View
pt: Ver

en: Properties
pt: Propriedades

en: Model is already saved
pt: O modelo já foi gravado

en: 
    Reading session file %s
pt: 
    Lendo o ficheiro de sessão %s

en: Couldn't set sample
pt: Não se conseguiu definir amostra

en: Clearing the data set will end
    your current session.  Continue?
pt: Limpar o conjunto de dados actual
    irá fechar a sessão.  Continuar?

en: There is already a session file of this name.
    OK to overwrite it?
pt: Já existe um ficheiro de sessão com este nome.
    Está bem escrever por cima?

en: Please close this object's window first
pt: Por favor primeiro feche a janela deste objecto

en: Data set
pt: Conjunto de dados

en: Data info
pt: Informação dos dados

en: Notes
pt: Notas

en: Correlations
pt: Correlações

en: Model table
pt: Tabela de modelos

en: Graph page
pt: Página do Gráfico

en: current session
pt: sessão actual

en: Properties of matrix %s
pt: Propriedades da matriz %s

en: Scalar matrix, value %g
pt: Matriz escalar, valor %g

en: Identity matrix, order %d
pt: Matriz identidade, ordem %d

en: Null matrix, %d x %d
pt: Matriz nula, %d x %d

en: Rows
pt: Linhas

en: Columns
pt: Colunas

en: Rank
pt: Ordem

en: Square
pt: Quadrada

en: Lower triangular
pt: Triangular inferior

en: Upper triangular
pt: Triangular superior

en: Symmetric
pt: Simétrica

en: Positive definite
pt: Definida positiva

en: Not positive definite
pt: Não definida positiva

en: Idempotent
pt: Idempotente

en: Not idempotent
pt: Não idempotente

en: 1-norm
pt: norma-1

en: Infinity-norm
pt: Norma-infinito

en: Trace
pt: Traço

en: Determinant
pt: Determinante

en: Eigenvalues
pt: Valores próprios

en: Warning: couldn't open graph file %s
pt: Atenção: não se conseguiu abrir ficheiro de gráficos %s

en: Main gretl directory
pt: Directoria principal gretl

en: User's gretl directory
pt: Directoria do utilizador de gretl

en: Expert mode (no warnings)
pt: Modo perito (sem avisos)

en: Tell me about gretl updates
pt: Informe-me sobre actualizações do gretl

en: Show gretl toolbar
pt: Mostrar a barra de ferramentas do gretl

en: Remember main window size
pt: Lembrar as dimensões da janela principal

en: Use locale setting for decimal point
pt: Usar a definição local para o ponto decimal

en: Emulate Windows look
pt: Emular o aspecto do Windows

en: Web browser
pt: Visionador Web

en: Allow shell commands
pt: Permitir comandos shell

en: Command to launch gnuplot
pt: Comando para iniciar gnuplot

en: Command to launch GNU R
pt: Comando para iniciar GNU R

en: Command to compile TeX files
pt: Comando para compilar ficheiros TeX

en: Command to view DVI files
pt: Comando para visionar ficheiros DVI

en: Command to view postscript files
pt: Comando para visionar ficheiros postscript

en: Command to view PDF files
pt: Comando para visionar ficheiros PDF

en: Program to play MIDI files
pt: Programa para tocar ficheiros MIDI

en: Calculator
pt: Calculadora

en: path to x12arima
pt: caminho para x12arima

en: path to tramo
pt: caminho para tramo

en: gretl database directory
pt: directoria da base de dados gretl

en: RATS data directory
pt: directoria dos dados de RATS

en: Database server name
pt: Nome do servidor de base de dados

en: HTTP proxy (ipnumber:port)
pt:  proxy HTTP (número_IP:porto)

en: Use HTTP proxy
pt: Usar proxy HTTP

en: Use current working directory as default
pt: Usar por omissão a directoria de trabalho actual

en: Use gretl user directory as default
pt: Usar por omissão a directoria do utilizador de gretl

en: Use QR decomposition
pt: Usar a decomposição QR

en: Use Cholesky decomposition
pt: Usar a decomposição de Cholesky

en: Fixed font
pt: Fonte fixa

en: Menu font
pt: Fonte do menu

en: PNG graph font
pt: Fonte dos gráficos PNG

en: Gnuplot colors
pt: Cores do gnuplot

en: Use robust covariance matrix by default
pt: Usar por omissão a matriz de covariância robusta

en: For cross-sectional data
pt: Para dados de secção-cruzada

en: For time-series data
pt: Para dados de séries temporais

en: For panel data
pt: Para dados de painel

en: For GARCH estimation
pt: Para estimação GARCH

en: PDF manual preference
pt: Preferência de manual PDF

en: You seem to be running gretl as root.  Do you really want to do this?
pt: Parece que está a executar gretl como "root".  Tem a certeza que quer fazer isso?

en: gretl: options
pt: gretl: opções

en: Browse...
pt: Explorar...

en: This change will take effect when you restart gretl
pt: Esta alteração apenas terá efeito após re-iniciar o gretl

en: English (US letter paper)
pt: Inglês (papel carta US)

en: English (A4 paper)
pt: Inglês (papel A4)

en: Italian
pt: Italiano

en: Spanish
pt: Espanhol

en: General
pt: Geral

en: Databases
pt: Bases de dados

en: Programs
pt: Programas

en: File Open/Save
pt: Ficheiro Abrir/Gravar

en: Manuals
pt: Manuais

en: Couldn't open config file for writing
pt: Não se conseguiu abrir ficheiro de configuração em modo de escrita

en: Font for gretl output windows
pt: Fonte para a saída nas janelas do gretl

en: Font for menus and labels
pt: Fonte para menus e etiquetas

en: Select color
pt: Seleccionar cor

en: gretl: graph color selection
pt: gretl: selecção de cores do gráfico

en: gretl: working directory
pt: gretl: directoria de trabalho

en: You seem to be using gretl for the first time.
    Please enter a directory for gretl user files.
pt: Parece estar a usar o gretl pela primeira vez.
    Por favor introduza uma directoria para os ficheiros do utilizador de gretl.

en: /_Observation
pt: /_Observação

en: /Observation/_Append obs
pt: /Observação/_Acrescentar observações

en: /Observation/_Insert obs
pt: /Observação/_Inserir observações

en: /Variable/_Add
pt: /Variável/_Acrescentar

en: /_Fill
pt: /_Preencher

en: /Fill/_Identity matrix
pt: /Preencher/Matriz _identidade

en: /Fill/_Uniform random
pt: /Preencher/_Uniforme aleatória

en: /Fill/_Normal random
pt: /Preencher/_Nornal aleatória

en: /_Properties
pt: /_Propriedades

en: /Properties/_View
pt: /Propriedades/_Ver

en: /_Transform
pt: /_Transformações

en: /Transform/_X'X
pt: /Transformações/_X'X

en: /Transform/_Transpose
pt: /Transformações/_Transposta

en: /Transform/_Cholesky
pt: /Transformações/_Cholesky

en: /Transform/_Invert
pt: /Transformações/_Inversa

en: /Transform/_Multiply by scalar
pt: /Transformações/_Multiplicar por escalar

en: /Transform/_Divide by scalar
pt: /Transformações/_Dividir por escalar

en: Enter name for new variable
    (max. 15 characters)
pt: Introduza nome para a nova variável
    (máx. 15 caracteres)

en: gretl: case marker
pt: gretl: marcador de casos

en: Enter case marker for new obs
    (max. 8 characters)
pt: Introduza marcador de casos para novas observações
    (máx. 8 caracteres)

en: gretl: specify scalar
pt: gretl: especificar escalar

en: Enter a numerical value
pt: Introduzir um valor numérico

en: Add Variable
pt: Acrescentar Variável

en: Add Observation
pt: Acrescentar Observação

en: Insert Observation
pt: Inserir Observação

en: Warning: there were missing observations
pt: Atenção: havia observações omissas

en: A matrix named %s already exists
    OK to overwrite it?
pt: Já existe uma matriz com o nome %s.
    Está bem escrever por cima?

en: No series to edit
pt: Não há série para editar

en: gretl: edit matrix
pt: gretl: editar matriz

en: gretl: edit data
pt: gretl: editar dados

en: Sorry, can't edit more than 1600 rows
pt: Desculpe, não se pode editar mais que 1600 linhas

en: Please add a variable to the dataset first
pt: Por favor primeiro acrescente uma variável ao conjunto de dados

en: You must give the matrix a name
pt: Você tem que dar um nome à matriz

en: The matrix formula is empty
pt: A fórmula de matriz está vazia

en: New matrix
pt: Nova matriz

en: Name:
pt: Nome:

en: Build from series
pt: Criar a partir da série temporal

en: Build numerically
pt: Criar numéricamente

en: Number of rows:
pt: Número de linhas:

en: Number of columns:
pt: Número de colunas:

en: Initial fill value:
pt: Valor de preenchimento inicial:

en: Build from formula
pt: Criar a partir de fórmula

en: Define matrix
pt: Definir matriz

en: Couldn't open '%s'
pt: Não se conseguiu abrir '%s'

en: You can't do this while editing the dataset
pt: Não pode fazer isto quando está a editar o conjunto de dados

en: No undo information available
pt: Sem informação para "desfazer"

en: Gretl Command Reference
pt: Manual de Referência dos Comandos Gretl

en: Back
pt: Recuar

en: gretl: replace
pt: gretl: substituir

en: Find:
pt: Procurar:

en: Replace with:
pt: Substituir por:

en: Replace all
pt: Substituir tudo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: String to replace was not found
pt: O texto a substituir não foi encontrado

en: launch calculator
pt: iniciar a calculadora

en: new script
pt: nova sequência de comandos

en: open gretl console
pt: abrir a consola gretl

en: session icon view
pt: vista de sessão em ícones

en: gretl website
pt: sítio da Web do gretl

en: user's guide
pt: guia do utilizador

en: command reference
pt: manual de referência dos comandos

en: X-Y graph
pt: gráfico X-Y

en: OLS model
pt: modelo de mínimos quadrados

en: open dataset
pt: abrir conjunto de dados

en: New files are available from the gretl web site.
    These files have a combined size of %u bytes.
    
    Would you like to exit from gretl and update your installation now?
    (You can run gretl_updater.exe later if you prefer.)
pt: Estão disponíveis novos ficheiros no sítio Web do gretl.
    Estes ficheiros ocupam no total %u bytes.
    
    Deseja sair agora do gretl e fazer uma actualização da instalação?
    (Se preferir, pode executar mais tarde o gretl_updater.exe.)

en: New files are available from the gretl web site
    http://gretl.sourceforge.net/
pt: Estão disponíveis novos ficheiros no sítio Web do gretl
    http://gretl.sourceforge.net/

en: You may want to let the system administrator know
    that new files are available from the gretl web site
    http://gretl.sourceforge.net/
pt: Talvez queira informar o administrador de sistemas que
    estão disponíveis novos ficheiros no sítio Web do gretl.
    http://gretl.sourceforge.net/

en: This file is part of the gretl update notification system
pt: Este ficheiro faz parte do sistema de notificação de actualizações do gretl

en: No new files
pt: Nenhuns novos ficheiros

en: Error in arma command
pt: Erro no comando arma

en: Failed to execute x12arima
pt: Falhou a exeução de x12arima

en: No variables were read
pt: Não foram lidas nenhumas variáveis

en: Error reading workfile header
pt: Erro ao ler o cabeçalho do ficheiro de trabalho

en: Perhaps you need to adjust the starting column or row?
pt: Não terá que ajustar a coluna ou linha inicial?

en: String index too large
pt: Texto de índice demasiado grande

en: %s: No BOF record found
pt: %s: Não se encontrou registo BOF

en: No data found.
pt: Não se encontrou dados.

en: Failed to get workbook info
pt: Falhou a obtenção de informação no livro de trabalho (workbook)

en: No worksheets found
pt: Não se encontrou folhas de cálculo

en: Failed to process Excel file
pt: Falhou o processamento do ficheiro Excel

en: Starting row is out of bounds.
pt: A linha inicial está fora dos limites.

en: Starting column is out of bounds.
pt: A coluna inicial está fora dos limites.

en: One or more variable names are missing.
pt: Falta um ou mais nomes de variáveis.

en: Expected numeric data, found string:
    %s" at row %d, column %d
pt: dados numéricos esperados, mas encontrado texto:
    "%s" na linha %d, coluna %d

en:  (using Hessian)
pt:  (usando Hessiana)

en: Gradients at last iteration
pt: Gradientes obtidos na última iteração

en: Rescaled-range plot for
pt: Intervalo do gráfico re-escalado para

en: log(sample size)
pt: log(dimensão da amostra)

en: Size
pt: Dimensão

en: RS(avg)
pt: RS(média)

en: log(Size)
pt: log(Dimensão)

en: There were missing data values
pt: Havia valores omissos nos dados

en: Sample is too small for Hurst exponent
pt: A amostra é demasiado pequena para determinar o expoente de Hurst

en: Rescaled range figures for %s
pt: Intervalo re-escalado para %s

en: (logs are to base 2)
pt: (logaritmos são para base 2)

en: Error estimating Hurst exponent model
pt: Erro ao estimar o modelo expoente de Hurst

en: Regression results
pt: Resultados da regressão

en: coeff
pt: coeficiente

en: Intercept %12.6g   %g
pt: Intercepção em %12.6g   %g

en: Slope     %12.6g   %g
pt: Declive     %12.6g   %g

en: Estimated Hurst exponent
pt: Expoente de Hurst estimado

en: Error in garch command
pt: Erro no comando garch

en: Couldn't get value for col %d, row %d.
    Maybe there's a formula in the sheet?
pt: Não se conseguiu obter valor para coluna %d, linha %d.
    Talvez exista um erro na fórmula?

en: Found an extraneous row of text
pt: Encontrou-se uma estranha linha de texto

en: Found an extraneous column of text
pt: Encontrou-se uma estranha coluna de texto

en: File of the wrong type, root node not Workbook
pt: Ficheiro do tipo errado, nó raiz não é Workbook

en: error in wsheet_setup()
pt: Erro em wsheet_setup()

en: 
    Please rename this variable and try again
pt: 
    Por favor renomear esta variável e tentar de novo

en: Sending debugging output to %s
pt: Enviando saída para despiste de erros para %s

en: Sheet to import:
pt: Folha a importar:

en: gretl: spreadsheet import
pt: gretl: importação de folha-de-cálculo

en: Start import at:
pt: Iniciar a importação em:

en: column:
pt: coluna:

en: row:
pt: linha:

en: Produce debugging output
pt: Produzir saída para despiste de erros

en: renormalized beta
pt: beta re-normalizado

en: renormalized alpha
pt: alfa re-normalizado

en: beta (cointegrating vectors)
pt: beta (vectores de cointegração)

en: alpha (adjustment vectors)
pt: alfa (vectores de ajustamento)

en: long-run matrix (alpha * beta')
pt: matriz de longo prazo (long-run) (alfa * beta')

en: eigenvalue
pt: valor próprio

en: Eigenvalue
pt: Valor próprio

en: Trace test
pt: Teste Trace

en: Lmax test
pt: Teste Lmax

en: Failed to find eigenvalues
pt: Falhou a determinação dos valores próprios

en: bandwidth = %g
pt: largura de banda = %g

en: Estimated density of %s
pt: Densidade estimada de %s

en: Insufficient observations for density estimation
pt: Número de observações insuficiente para a estimação da densidade

en: Variables to save:
pt: Variáveis a gravar:

en: leverage
pt: alavancagem

en: influence
pt: influência

en: ('*' indicates a leverage point)
pt: ('*' indica um ponto de alavancagem)

en: No leverage points were found
pt: Não foram encontrados nenhuns pontos de alavancagem ("leverage")

en: To:
pt: Para:

en: Reply-To:
pt: Responder-Para:

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Note:
pt: Nota:

en: gretl: send mail
pt: gretl: enviar E-mail

en: Message
pt: Mensagem

en: Append signature
pt: Acrescentar assinatura

en: Mail setup
pt: Preparação de E-mail

en: SMTP server:
pt: Servidor (para envio) SMTP:

en: port:
pt: porto:

en: POP server:
pt: Servidor (para receber) POP:

en: Username:
pt: Nome de Utilizador:

en: Password:
pt: Palavra-chave:

en: gretl: POP info
pt: gretl: informação POP

en: Variable '%s' is all zeros
pt: A variável '%s' é toda ela zeros

en: Error sum of squares is not >= 0
pt: Erro a soma dos quadrados não é >= 0

en: Components with eigenvalues > 1.0
pt: Componentes com valores próprios > 1.0

en: All components
pt: Todas as componentes

en: Principal Components Analysis
pt: Análise de Componentes Principais

en: Eigenanalysis of the Correlation Matrix
pt: Análise de valores próprios da matriz de correlação (ECM?)

en: Component  Eigenvalue  Proportion   Cumulative
pt: Componente  Valor próprio  Proporção   Acumulada

en: Eigenvectors (component loadings)
pt: Vectores próprios (cargas das componentes)

en: poisson: the dependent variable must be count data
pt: poisson: a variável dependente tem que ser dados de contagens

en: gretl: loading data
pt: gretl: carregando os dados

en: gretl: storing data
pt: gretl: guardando os dados

en: gretl: scanning fonts
pt: gretl: pesquisando fontes

en: Retrieving
pt: Obtendo

en: Storing
pt: Guardando

en: Scanning %ld fonts
pt: Pesquisando %ld fontes

en: range-mean plot for
pt: gráfico amplitude-média para

en: range
pt: amplitude

en: Sample is too small for range-mean graph
pt: A amostra é demasiado pequena para o gráfico amplitude-média

en: Range-mean statistics for %s
pt: Estatísticas amplitude-média para %s

en: using %d sub-samples of size %d
pt: usando %d sub-amostras de dimensão %d

en: Error estimating range-mean model
pt: Erro ao estimar o modelo amplitude-média

en: slope of range against mean = %g
pt: declive da amplitude versus média = %g

en: p-value for H0: slope = 0 is %g
pt: p-value para H0: declive = 0 é %g

en: unknown data type
pt: tipo de dados desconhecido

en: something strange in the file
    (Type 0 characteristic of nonzero length)
pt: algo estranho com o ficheiro
    (Tipo 0 característico de tamanho não nulo)

en: cannot read Stata .dta on this platform
pt: não se consegue ler Stata .dta nesta plataforma

en: This file does not seem to be a valid Stata data file
pt: Este ficheiro não aparenta ser um ficheiro de dados Stata válido

en: 5% critical values for Durbin-Watson statistic
pt: valores críticos a 5% para a estatística de Durbin-Watson

en:        Number of explanatory variables (excluding the constant)
pt:        Número de variáveis explicativas (excluindo a constante)

en: lower tail
pt: cauda inferior

en: upper tail
pt: cauda superior

en: Time-series model plus seasonal adjustment
pt: Modelo de série temporal com ajustamento de sazonalidade

en: Time-series model only
pt: Modelo apenas de série temporal

en: Standard automatic analysis
pt: Análise automática padrão

en: Output
pt: Saída

en: Output window:
pt: Janela de saída:

en: Full details
pt: Detalhes completos

en: Reduced output
pt: Saída reduzida

en: Save to data set:
pt: Gravar para conjunto de dados:

en: Seasonally adjusted series
pt: Série com ajustamento de sazonalidade

en: Trend/cycle
pt: Tendência/Ciclo

en: Generate graph
pt: Gerar gráfico

en: Log transformation
pt: Transformação logarítmica

en: No log transformation
pt: Sem transformação logarítmica

en: Automatic
pt: Automático

en: Mean correction
pt: Correcção de média

en: No mean correction
pt: Sem correcção da média

en: Outliers
pt: Valores extremos

en: Detect and correct for outliers
pt: Detectar e corrigir para valores extremos

en: Besides additive outliers, allow for:
pt: Para além de valores extremos aditivos, permitir para:

en: transitory changes
pt: alterações transitórias

en: shifts of level
pt: trocas de nível

en: innovational outliers
pt: valores extremos inovadores

en: Critical value for outliers:
pt: Valor crítico para valores extremos:

en: Non-seasonal differences:
pt: Diferenças não-sazonais:

en: Seasonal differences:
pt: Diferenças sazonais:

en: Non-seasonal AR terms:
pt: Termos AR não-sazonais:

en: Seasonal AR terms:
pt: Termos AR sazonais:

en: Non-seasonal MA terms:
pt: Termos MA não-sazonais:

en: Seasonal MA terms:
pt: Termos MA sazonais:

en: seasonally adjusted %s
pt: %s com ajustamento de sazonalidade

en: trend/cycle for %s
pt: tendência/ciclo para %s

en: irregular component of %s
pt: componente irregular de %s

en: trend/cycle
pt: tendência/ciclo

en: adjusted
pt: ajustado

en: Failed to allocate memory for new data
pt: Falha ao reservar memória para novos dados

en: is a scalar
pt: é um escalar

en: TRAMO can't handle more than 600 observations.
    Please select a smaller sample.
pt: TRAMO não pode lidar com mais que 600 observações.
    Por favor escolher uma amostra mais pequena.

en: Properties of matrix X'X
pt: Propriedades da matriz X'X

en: Reciprocal condition number
pt: Número de condição recíproca

en: The statistic you requested is not meaningful for this model
pt: A estatística que requereu não tem significado para este modelo

en: Variance Inflation Factors
pt: Factores de Inflaccionamento da Variância (VIF)

en: Minimum possible value = 1.0
pt: Valor mínimo possível = 1,0

en: Values > 10.0 may indicate a collinearity problem
pt: Valores > 10,0 podem indicar um problema de colinearidade

en: VIF(j) = 1/(1 - R(j)^2), where R(j) is the multiple correlation coefficient
    between variable j and the other independent variables
pt: VIF(j) = 1/(1 - R(j)^2), onde R(j) é o coeficiente de correlação múltipla
    entre a variável j e a outra variável independente

en: Password protected workbooks are not supported yet.
pt: Ainda não é suportado livros de trabalho (workbooks) protegidos com palavra-chave

en: This file is not an 'OLE' file -- it may be too old for gretl to read
pt: Este não é um ficheiro OLE -- talvez seja demasiado antigo para o gretl ler

en: Unexpected error reading the file
pt: Erro inesperado durante a leitura do ficheiro
