gnucash-glossary 1.8.9 - en to vi translation catalogue (165 entries)

note: "English Definition"
en: Term
vi: Kỹ thuật

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
vi: tài khoản

note: "-"
en: account code
vi: mã tài khoản

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
vi: cây tài khoản

note: "-"
en: account name
vi: tên tài khoản

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts"
en: account type: Asset
vi: kiểu tài khoản: tài sản

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
vi: kiểu tài khoản: hàng ngày

note: "-"
en: account type: currency
vi: kiểu tài khoản: tiền tệ

note: "see: Equity"
en: account type: Equity
vi: kiểu tài khoản: cổ phần

note: "-"
en: account type: Expense
vi: kiểu tài khoản: phụ phí

note: "-"
en: account type: Income
vi: kiểu tài khoản: thu nhập

note: "A debt, a financial obligation"
en: account type: Liability
vi: kiểu tài khoản: nợ

note: "-"
en: account type: money-market
vi: kiểu tài khoản: thị trường tiền

note: "-"
en: account type: Mutual fund
vi: kiểu tài khoản: quỹ lẫn nhau

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
vi: kiểu tài khoản: tiết kiệm

note: "-"
en: account type: Stock
vi: kiểu tài khoản: chứng khoán

note: "-"
en: account: parent account
vi: kiểu tài khoản: tài khoản mẹ

note: "-"
en: account: subaccount
vi: kiểu tài khoản: tài khoản con

note: "-"
en: account: top level account
vi: kiểu tài khoản: tài khoản mức đỉnh

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
vi: Hành động (sổ mục)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
vi: hành động: máy gửi và lấy tiền

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
vi: hành động: tự động gởi tiền

note: "-"
en: action: buy
vi: hành động: mua

note: "-"
en: action: deposit
vi: hành động: gởi tiền

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
vi: hành động: tự động rút tiền

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
vi: hành động: phân phối

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
vi: hành động: cổ tức

note: "-"
en: action: fee
vi: hành động: lệ phí

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
vi: hành động: tiền lãi

note: "-"
en: action: loan
vi: hành động: tín dụng

note: "see: payment 1."
en: action: payment
vi: hành động: trả tiền

note: "-"
en: action: POS
vi: hành động: điểm bán

note: "-"
en: action: rebate
vi: hành động: hạ giá

note: "-"
en: action: sell
vi: hành động: bán

note: "-"
en: action: Teller
vi: hành động: thâu ngân viên

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
vi: hành động: chuyển

note: "-"
en: action: wire
vi: hành động: đánh điện tiền

note: "-"
en: action: withdraw
vi: hành động: rút tiền

note: "A sum of money"
en: amount
vi: số tiền

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
vi: số trung bình

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
vi: số tiền còn lại

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
vi: bảng cân đối tài sản

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
vi: cân đối

note: "-"
en: bank
vi: ngân hàng

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received, whereas an 'invoice' is one that we sent out."
en: bill
vi: hoá đơn nhận

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
vi: điều kiện hóa đơn

note: "-"
en: business (adjective)
vi: kinh doanh

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
vi: công ty

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
vi: khoản lãi vốn

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
vi: phân biết chữ hoa/thường

note: "Money in coins or notes"
en: cash
vi: tiền mặt

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
vi: séc

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
vi: kiểm tra và sửa

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
vi: đóng

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
vi: hàng hóa

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
vi: danh sách hàng hóa

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
vi: tùy chọn hàng hóa: đơn vị

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
vi: tùy chọn hàng hóa: ký hiệu

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
vi: tín dụng (cột trong sổ)

note: "-"
en: Credit Card
vi: Thẻ tín dụng

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
vi: chuyển tín dụng

note: "The system of money used in a country"
en: currency
vi: tiền tệ

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
vi: Tự chọn

note: "The backend where the data is stored."
en: database
vi: cơ sở dữ liệu

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
vi: Ngày

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
vi: dạng ngày

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
vi: phạm vị ngày

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
vi: Nợ (cột trong sổ)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
vi: mặc định

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
vi: gởi tiền (trong hội thoại điều hoà)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
vi: khấu hao

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
vi: Mô tả (cột trong sổ)

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
vi: kế toán kép

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
vi: nhân viên

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
vi: cổ phần

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
vi: bản giao kèo do người thứ ba gữ (tài khoản)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
vi: tỷ lệ hội suất

note: "in the account creation dialog??"
en: field
vi: trường

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
vi: tập tin

note: "-"
en: file type
vi: kiểu tập tin

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
vi: máy tính tài chính: lãi xuất

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
vi: máy tính tài chính: số tiền trả

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
vi: lợi

note: "Name of an automaticly created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
vi: chưa cân bằng

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
vi: nhập

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
vi: lãi

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out, whereas a 'bill' is one that we received."
en: invoice
vi: hóa đơn gởi

note: "In small business accounting: A piece of work or task undertaken on order at a stated rate?????"
en: job
vi: việc

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
vi: sổ cái

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
vi: nợ/cổ phần

note: "A sum of money that is lent (by a bank)"
en: loan
vi: sự cho vay

note: "The money lost in business activity"
en: loss
vi: mất

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
vi: Tài khoản chưa tên

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
vi: bộ đánh dấu

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
vi: Giao diện đa tài liệu

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
vi: Ghi nhớ

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
vi: Thế chấp

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
vi: tiền quốc gia

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
vi: số ròng

note: "net total of all assets"
en: net assets
vi: tài sản ròng

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
vi: lợi ròng

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
vi: giá ròng

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
vi: ghi chú (sổ)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
vi: Số (cột trong sổ)

note: "to make accessible"
en: open, to
vi: mở

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
vi: số còn lại đầu

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
vi: tùy chọn

note: "In small business accounting: unused term at the moment (maybe: a particular piece of work, maybe created through an order from a customer???)"
en: order
vi: đặt hàng

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
vi: chưa kết hợp

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
vi: cụm từ mật khẩu

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
vi: Số chưa trả/nhận

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
vi: người nhận

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
vi: người trả

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
vi: (số) trả

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
vi: giữ chỗ

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
vi: danh sách vốn đầu tư

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
vi: sở thích

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
vi: giá (trong phần)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
vi: kiểu giá: hỏi

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
vi: kiểu giá: đặt

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
vi: giá: hiện thời

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned and the amount spent"
en: profit
vi: lợi

note: "(rather: profit and loss account!?) A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
vi: Lợi và mất

note: "-"
en: quick-fill
vi: đầy đủ nhanh

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
vi: cân bằng lại (giao tác)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
vi: điều hoà

note: "-"
en: record keeping
vi: ghi mục

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
vi: sổ mục

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
vi: mục ghi: giao tác nhiều phần

note: "-"
en: register entry: stock split
vi: mục ghi: chứng khoán nhiều phần

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
vi: sổ mục: sổ cái tự động nhiều phần

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
vi: sổ mục: sổ cái cơ bản

note: "another form of register"
en: register: general ledger
vi: sổ mục: sổ cái chung

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
vi: sổ mục: nhật ký giao tác

note: "reload the current document"
en: reload, to
vi: tải lại

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
vi: Lợi còn giữ

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
vi: lưu (vào tập tin)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
vi: Giao tác đã định

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
vi: sửa suốt

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
vi: giấy chứng khoán

note: "-"
en: Share Balance (register)
vi: Chứng khoán còn lại (sổ mục)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
vi: cổ phiếu

note: "(of a price) A place wfrom which sth comes or is obtained"
en: source
vi: nguồn

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
vi: phần

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
vi: tờ kiểu dạng

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
vi: tổng phụ

note: "field of an account"
en: tax info
vi: thông tin thuế

note: "if you create a new e.g. style sheet, you can start from a template"
en: template
vi: mẫu

note: "see: date range"
en: time period
vi: khoảng thời gian

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
vi: Tổng

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
vi: tổng số

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
vi: giao tác

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
vi: tính trạng giao tác: xong rồi

note: "-"
en: transaction state: frozen
vi: tính trạng giao tác: bị đông cứng

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
vi: tính trạng giao tác: điều hoà rồi

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
vi: tính trạng giao tác: bị hủy bỏ

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
vi: sự chuyển

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
vi: tài khoản chuyển

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
vi: chuyển (thanh công cụ sổ)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
vi: kiểu

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
vi: đơn vị

note: "-"
en: URL
vi: Địa chỉ Mạng

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
vi: giá trị (trong phần)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
vi: nhà bán

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
vi: rút (trong hộp thoại điều hoà)
