gnucash-glossary 1.7.4 - en to sv translation catalogue (157 entries)

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
sv: konto

note: "-"
en: account code
sv: kontokod

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
sv: kontohierarki

note: "-"
en: account name
sv: kontonamn

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts"
en: account type: Asset
sv: kontotyp: Tillgång

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
sv: kontotyp: check

note: "-"
en: account type: currency
sv: kontotyp: valuta

note: "see: Equity"
en: account type: Equity
sv: kontotyp: Eget kapital

note: "-"
en: account type: Expense
sv: kontotyp: Utgift

note: "-"
en: account type: Income
sv: kontotyp: Inkomst

note: "A debt, a financial obligation"
en: account type: Liability
sv: kontotyp: Skuld

note: "-"
en: account type: money-market
sv: kontotyp: penningmarknad

note: "-"
en: account type: Mutual fund
sv: kontotyp: aktiefond

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
sv: kontotyp: spar

note: "-"
en: account type: Stock
sv: kontotyp: aktie

note: "-"
en: account: parent account
sv: konto: förälderkonto

note: "-"
en: account: subaccount
sv: konto: underkonto

note: "-"
en: account: top level account
sv: konto: huvudkonto

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
sv: Händelse (register)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
sv: händelse: bankomat

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
sv: händelse: stående överföring

note: "-"
en: action: buy
sv: händelse: köp

note: "-"
en: action: deposit
sv: händelse: insättning

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
sv: händelse: autogiro

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
sv: händelse: dist

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
sv: händelse: utdelning

note: "-"
en: action: fee
sv: händelse: avgift

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
sv: händelse: ränta

note: "-"
en: action: loan
sv: händelse: lån

note: "see: payment 1."
en: action: payment
sv: händelse: betalning

note: "-"
en: action: POS
sv: händelse: POS

note: "-"
en: action: rebate
sv: händelse: rabatt

note: "-"
en: action: sell
sv: händelse: försäljning

note: "-"
en: action: Teller
sv: händelse: Kassa

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
sv: händelse: överföring

note: "-"
en: action: wire
sv: händelse: överför elektroniskt

note: "-"
en: action: withdraw
sv: händelse: uttag

note: "A sum of money"
en: amount
sv: summa

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
sv: medelvärde

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
sv: saldo (substantiv)

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
sv: balansräkning

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
sv: balansera, att

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received, whereas an 'invoice' is one that we sent out."
en: bill
sv: räkning

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
sv: betalningsvillkor

note: "-"
en: business (adjective)
sv: företags- (adjektiv)

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
sv: företag (substantiv)

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
sv: realisationsvinster

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
sv: gör skillnad på gemener/VERSALER

note: "Money in coins or notes"
en: cash
sv: kontanter

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
sv: kontrollera och reparera, att

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
sv: stänga, att

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
sv: vara

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
sv: varulista

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
sv: varualternativ: post

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
sv: varualterativ: Symbol

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
sv: Kredit (kolumn i register)

note: "-"
en: Credit Card
sv: Kreditkort

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
sv: överföring

note: "The system of money used in a country"
en: currency
sv: valuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
sv: Anpassat

note: "The backend where the data is stored."
en: database
sv: databas

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
sv: Datum

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
sv: datumformat

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
sv: datumintervall

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
sv: Debet (kolumn i register)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
sv: standardvärde

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
sv: insättning (i avstämningsdialogen)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
sv: avskrivning

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
sv: Beskrivning (kolumn i register)

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
sv: dubbel bokföring

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
sv: anställd

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
sv: eget kapital

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
sv: överföring (konto)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
sv: växelkurs

note: "in the account creation dialog??"
en: field
sv: fält

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
sv: fil

note: "-"
en: file type
sv: filtyp

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
sv: finansiell miniräknare: räntesats

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
sv: finansiell miniräknare: betalningar

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
sv: vinst

note: "Name of an automaticly created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
sv: obalans

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
sv: ränta

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out, whereas a 'bill' is one that we received."
en: invoice
sv: räkning

note: "In small business accounting: A piece of work or task undertaken on order at a stated rate?????"
en: job
sv: jobb

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
sv: liggare

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
sv: skulder/eget kapital

note: "A sum of money that is lent (by a bank)"
en: loan
sv: lån

note: "The money lost in business activity"
en: loss
sv: förlust

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
sv: Tappade konton

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
sv: markering

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
sv: MDI-läge

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
sv: Anteckning

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
sv: Inteckning

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
sv: nationell valuta

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
sv: netto

note: "net total of all assets"
en: net assets
sv: nettotillgångar

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
sv: nettoresultat

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
sv: nettovärde

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
sv: anteckningar (register)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
sv: Nr (kolumn i register)

note: "to make accessible"
en: open, to
sv: öppna, att

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
sv: ingående saldo

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
sv: alternativ

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
sv: föräldralös

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
sv: lösenfras

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
sv: Betalningar/Fordringar

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
sv: betalningsmottagare

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
sv: betalare

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
sv: betalning

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
sv: platshållare

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
sv: portfölj

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
sv: inställningar

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
sv: pris (i en delning)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
sv: pristyp: säljkurs

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
sv: pristyp: köpkurs

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
sv: pris: kurser

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned and the amount spent"
en: profit
sv: vinst

note: "(rather: profit and loss account!?) A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
sv: Vinst och förlust

note: "-"
en: quick-fill
sv: snabbifyllning

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
sv: ombalansera, att (en transaktion)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
sv: stämma av, att

note: "-"
en: record keeping
sv: bokföring

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
sv: registerpost: delad transaktion

note: "-"
en: register entry: stock split
sv: registerpost: aktiedelning

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
sv: register: autodelningsliggare

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
sv: register: grundläggande liggare

note: "another form of register"
en: register: general ledger
sv: register: allmän liggare

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
sv: register: transaktionsjournal

note: "reload the current document"
en: reload, to
sv: läs om, att

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
sv: Balanserade vinstmedel

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
sv: spara, att (till en fil)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
sv: Schemalagd transaktion

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
sv: städa upp, att

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
sv: värdepapper

note: "-"
en: Share Balance (register)
sv: Aktiebalans (register)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
sv: aktier

note: "(of a price) A place wfrom which sth comes or is obtained"
en: source
sv: källa

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
sv: del

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
sv: stilmall

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
sv: delsumma

note: "field of an account"
en: tax info
sv: skatteinformation

note: "if you create a new e.g. style sheet, you can start from a template"
en: template
sv: mall

note: "see: date range"
en: time period
sv: tidsperiod

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
sv: totalsumma

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
sv: transaktion

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
sv: transaktionstillstånd: godkänd

note: "-"
en: transaction state: frozen
sv: transaktionstillstånd: frusen

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
sv: transaktionstillstånd: avstämd

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
sv: transaktionstillstånd: annulerad

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
sv: överföring (substantiv)

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
sv: överföringskonto

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
sv: överföra, att (registerverktygsrad)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
sv: typ

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
sv: enheter

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
sv: värde (i en delning)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
sv: leverantör

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
sv: uttag (i avstämningsdialogen)
