gnucash-glossary 1.7.4 - en to it translation catalogue (156 entries)

note: "English Definition"
en: Term
it: Termine

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
it: conto

note: "-"
en: account code
it: numero conto

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
it: struttura conti

note: "-"
en: account name
it: nome conto

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts"
en: account type: Asset
it: tipo conto: attivo, attività

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
it: tipo conto: conto corrente

note: "-"
en: account type: currency
it: tipo conto: valuta, conto finanziario

note: "see: Equity"
en: account type: Equity
it: tipo conto: capitale, valore netto

note: "-"
en: account type: Expense
it: tipo conto: uscite

note: "-"
en: account type: Income
it: tipo conto: entrate

note: "A debt, a financial obligation"
en: account type: Liability
it: tipo conto: passivo, passività, obbligazione, debito

note: "-"
en: account type: money-market
it: tipo conto: mercato monetario

note: "-"
en: account type: Mutual fund
it: tipo conto: fondi comuni

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
it: tipo conto: di risparmio

note: "-"
en: account type: Stock
it: tipo conto: azionario

note: "-"
en: account: parent account
it: conto: conto padre

note: "-"
en: account: subaccount
it: conto: sottoconto

note: "-"
en: account: top level account
it: conto: conto livello principale

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
it: Operazione (registro)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
it: operazione: Bancomat, sportello automatico

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
it: operazione: autodep

note: "-"
en: action: buy
it: operazione: acquisto, compera, spesa

note: "-"
en: action: deposit
it: operazione: deposito, versamento

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
it: operazione: RID (Rimessa Interbancaria Diretta)

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
it: operazione: dist, distribuzione

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
it: operazione: div, dividendo

note: "-"
en: action: fee
it: operazione: onorario, emolumento, parcella, commissione, tassa

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
it: operazione: int, interessi

note: "-"
en: action: loan
it: operazione: mutuo, prestito

note: "see: payment 1."
en: action: payment
it: operazione: pagamento

note: "-"
en: action: POS
it: operazione: POS

note: "-"
en: action: rebate
it: operazione: rimborso, riduzione, deduzione, detrazione, sconto

note: "-"
en: action: sell
it: operazione: vendita

note: "-"
en: action: Teller
it: operazione: banchiere

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
it: operazione: trasferimento

note: "-"
en: action: withdraw
it: operazione: prelievo

note: "A sum of money"
en: amount
it: importo, ammontare, totale, competenze

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
it: media

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
it: saldo, pareggio

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
it: bilancio

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
it: essere in pareggio, pareggiare, saldare, chiudere i conti, quadrare

note: "-"
en: bank
it: banca

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received, whereas an 'invoice' is one that we sent out."
en: bill
it: ricevuta, scontrino

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
it: termini di pagamento

note: "-"
en: business (adjective)
it: commerciale

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
it: affare

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
it: utile del capitale

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
it: maiuscolo/minuscolo

note: "Money in coins or notes"
en: cash
it: denaro contante, contante, liquidi

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
it: assegno

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
it: controllare e riparare

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
it: chiudere

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
it: titolo (prodotto, valuta)

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
it: listino azionario

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
it: frazione

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
it: opzione titolo: simbolo

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
it: Avere, entrata (colonna nel registro)

note: "-"
en: Credit Card
it: Carta di credito

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
it: bonifico

note: "The system of money used in a country"
en: currency
it: valuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
it: Personalizzato

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
it: Data

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
it: formato data

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
it: intervallo temporale, di tempo

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
it: Avere, uscita (colonna nel registro)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
it: predefinito

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
it: versamento (nella finestra di riconciliazione)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
it: deprezzamento

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
it: Descrizione (colonna nel registro)

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
it: doppia entrata

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
it: lavoratore

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
it: tasso di scambio

note: "in the account creation dialog??"
en: field
it: campo

note: "-"
en: file type
it: tipo di file

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
it: calcolatrice finanziaria: tasso d'interesse

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
it: calcolatrice finanziaria: pagamenti

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
it: guadagno

note: "Name of an automaticly created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
it: sbilancio

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
it: importare

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
it: interesse

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out, whereas a 'bill' is one that we received."
en: invoice
it: fattura

note: "In small business accounting: A piece of work or task undertaken on order at a stated rate?????"
en: job
it: lavoro, compito

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
it: libro mastro, mastro

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
it: passività/nette

note: "A sum of money that is lent (by a bank)"
en: loan
it: prestito

note: "The money lost in business activity"
en: loss
it: perdita

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
it: Conti persi

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
it: marcatore

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
it: modalità MDI

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
it: memo

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
it: mutuo

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
it: valuta nazionale

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
it: netto

note: "net total of all assets"
en: net assets
it: attivo netto

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
it: utile netto

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
it: guadagno netto

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
it: note (registro)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
it: Nr. (colonna nel registro)

note: "to make accessible"
en: open, to
it: aprire

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
it: saldo d'apertura

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
it: opzioni

note: "In small business accounting: unused term at the moment (maybe: a particular piece of work, maybe created through an order from a customer???)"
en: order
it: ordine

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
it: orfano

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
it: frase segreta

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
it: Pagabile/esigibile

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
it: creditore, beneficiario

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
it: pagatore, pagante, debitore

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
it: pagamento

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
it: segnaposto

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
it: portafoglio, paniere

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
it: preferenze

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
it: prezzo (in una suddivisione)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
it: tipo prezzo: lettera

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
it: tipo prezzo: denaro

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
it: prezzo: quotazioni

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned and the amount spent"
en: profit
it: utile, profitto

note: "(rather: profit and loss account!?) A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
it: profitti e perdite

note: "-"
en: quick-fill
it: riempimento veloce

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
it: ripareggiare (un movimento)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
it: riconciliare

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
it: registro (termine generico e più comprensibile)

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
it: elemento di registro: movimento suddiviso

note: "-"
en: register entry: stock split
it: elemento di registro: scissione azionaria

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
it: registro: (libro) mastro auto-suddiviso

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
it: registro: (libro) mastro di base

note: "another form of register"
en: register: general ledger
it: registro: (libro) mastro generale

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
it: registro: libro giornale

note: "reload the current document"
en: reload, to
it: ricaricare

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
it: salvare (su un file)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
it: movimento calendarizzato

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
it: cancellare, annullare

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
it: certificato, ipoteca, titoli, obbligazioni

note: "-"
en: Share Balance (register)
it: bilancio quote (registro)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
it: quota

note: "(of a price) A place wfrom which sth comes or is obtained"
en: source
it: sorgente

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
it: suddivisione

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
it: foglio di stile

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
it: subtotale

note: "field of an account"
en: tax info
it: info imposte

note: "if you create a new e.g. style sheet, you can start from a template"
en: template
it: esempio

note: "see: date range"
en: time period
it: periodo di tempo

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
it: totale

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
it: movimento

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
it: stato movimento: compensato, tolto, eliminato

note: "-"
en: transaction state: frozen
it: stato movimento: congelato

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
it: stato movimento: riconciliato

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
it: stato movimento: non valido

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
it: trasferimento

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
it: conto destinazione

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
it: trasferire (barra degli attrezzi del registro)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
it: tipo

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
it: unità

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
it: valore (in una suddivisione)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
it: fornitore

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
it: prelievo (in una finestra di riconciliazione)
