gnucash-glossary 1.7.4 - en to da translation catalogue (156 entries)

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
da: konto

note: "-"
en: account code
da: kontonummer

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
da: kontoplan

note: "-"
en: account name
da: kontonavn

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts"
en: account type: Asset
da: kontotype: Aktiv

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
da: kontotype: almindelig

note: "-"
en: account type: currency
da: kontotype: valuta

note: "see: Equity"
en: account type: Equity
da: kontotype: Kapital

note: "-"
en: account type: Expense
da: kontotype: Omkostning

note: "-"
en: account type: Income
da: kontotype: Salg

note: "A debt, a financial obligation"
en: account type: Liability
da: kontotype: Gæld

note: "-"
en: account type: money-market
da: kontotype: aftaleindskud

note: "-"
en: account type: Mutual fund
da: kontotype: aktiefond

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
da: kontotype: opsparing

note: "-"
en: account type: Stock
da: kontotype: aktie

note: "-"
en: account: parent account
da: konto: ophavskonto

note: "-"
en: account: subaccount
da: konto: underkonto

note: "-"
en: account: top level account
da: konto: hovedkonto

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
da: Hændelse (kassekladde)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
da: hændelse: pengeautomat

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
da: hændelse: fast overføring

note: "-"
en: action: buy
da: hændelse: køb

note: "-"
en: action: deposit
da: hændelse: indsættelse

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
da: hændelse: betalingsservice

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
da: hændelse: dist

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
da: hændelse: dividendeudbetaling

note: "-"
en: action: fee
da: hændelse: gebyr

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
da: hændelse: rente

note: "-"
en: action: loan
da: hændelse: lån

note: "see: payment 1."
en: action: payment
da: hændelse: betaling

note: "-"
en: action: POS
da: hændelse: kasseapparat

note: "-"
en: action: rebate
da: hændelse: rabat

note: "-"
en: action: sell
da: hændelse: salg

note: "-"
en: action: Teller
da: hændelse: Kasse

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
da: hændelse: overførsel

note: "-"
en: action: wire
da: hændelse: elektronisk overførsel

note: "-"
en: action: withdraw
da: hændelse: hævning

note: "A sum of money"
en: amount
da: beløb

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
da: gennemsnit

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
da: saldo (navneord)

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
da: kontoudtog

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
da: afstemme, at

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received, whereas an 'invoice' is one that we sent out."
en: bill
da: regning

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
da: betalingsbetingelser

note: "-"
en: business (adjective)
da: firma- (adjektiv)

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
da: firma (navneord)

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
da: kapitalgevinster

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
da: versalfølsom

note: "Money in coins or notes"
en: cash
da: kontanter

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
da: tjekke og reparere, at

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
da: lukke, at

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
da: vare

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
da: vareliste

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
da: varealternativ: varedel

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
da: varealternativ: Symbol

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
da: Kredit (kolonne i kassekladde)

note: "-"
en: Credit Card
da: Kreditkort

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
da: overførsel

note: "The system of money used in a country"
en: currency
da: valuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
da: Tilpasset

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
da: Dato

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
da: datoformat

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
da: datointerval

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
da: Debet (kolonne i kassekladde)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
da: standardværdi

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
da: indsætning (i afstemningsdialogen)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
da: afskrivning

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
da: Beskrivelse (kolonne i kassekladde)

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
da: dobbelt bogholderi

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
da: medarbejder

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
da: egenkapital

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
da: deponeret (konto)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
da: vekselkurs

note: "in the account creation dialog??"
en: field
da: felt

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
da: fil

note: "-"
en: file type
da: filtype

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
da: finansiel lommeregner: rentesats

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
da: finansiel lommeregner: betalinger

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
da: gevinst

note: "Name of an automaticly created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
da: ubalance

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
da: rente

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out, whereas a 'bill' is one that we received."
en: invoice
da: faktura

note: "In small business accounting: A piece of work or task undertaken on order at a stated rate?????"
en: job
da: opgave

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
da: hovedbog

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
da: gæld/egenkapital

note: "A sum of money that is lent (by a bank)"
en: loan
da: lån

note: "The money lost in business activity"
en: loss
da: tab

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
da: Tabte konti

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
da: markering

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
da: MDI-tilstand

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
da: Note

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
da: Huslån

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
da: national valuta

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
da: netto

note: "net total of all assets"
en: net assets
da: nettoaktiver

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
da: nettoresultat

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
da: nettoværdi

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
da: noter (kassekladde)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
da: Nr (kolonne i kassekladde)

note: "to make accessible"
en: open, to
da: åbne, at

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
da: åbningssaldo

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
da: alternativer

note: "In small business accounting: unused term at the moment (maybe: a particular piece of work, maybe created through an order from a customer???)"
en: order
da: ordre

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
da: forældreløs

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
da: adgangsfrase

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
da: Kreditorer/debitorer

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
da: betalingsmodtager

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
da: betaler

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
da: betaling

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
da: portefølge

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
da: indstillinger

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
da: pris (i en deling)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
da: pristype: salgspris

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
da: pristype: købspris

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
da: pris: tilbud

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned and the amount spent"
en: profit
da: gevinst

note: "(rather: profit and loss account!?) A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
da: Resultatopgørelse

note: "-"
en: quick-fill
da: hurtigudfyldning

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
da: ompostere, at (en transaktion)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
da: afstemme, at

note: "-"
en: record keeping
da: bogføring

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
da: kassekladde

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
da: kassekladdepost: delt transaktion

note: "-"
en: register entry: stock split
da: kassekladdepost: aktiedeling

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
da: kassekladde: autodelings bogføring

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
da: kassekladde: grundlæggende bogføring

note: "another form of register"
en: register: general ledger
da: kassekladde: generel bogføring

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
da: kassekladde: transaktionsjournal

note: "reload the current document"
en: reload, to
da: genindlæse, at

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
da: Overført resultat

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
da: gemme, at (til en fil)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
da: planlagt transaktion

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
da: rense op, at

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
da: værdipapir

note: "-"
en: Share Balance (register)
da: Aktiebalance (kassekladde)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
da: aktier

note: "(of a price) A place wfrom which sth comes or is obtained"
en: source
da: kilde

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
da: del

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
da: stilark

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
da: delsum

note: "field of an account"
en: tax info
da: skatteinformation

note: "if you create a new e.g. style sheet, you can start from a template"
en: template
da: skabelon

note: "see: date range"
en: time period
da: tidsperiode

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
da: totalsum

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
da: transaktion

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
da: transaktionstilstand: godkendt

note: "-"
en: transaction state: frozen
da: transaktionstilstand: frosset

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
da: transaktionstilstand: afstemt

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
da: transaktionstilstand: ugyldig

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
da: overførsel (substantiv)

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
da: overførselskonto

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
da: overføre, at (kassekladdeværktøjslinje)

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
da: enheder

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
da: værdi (i en deling)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
da: leverandør

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
da: hævning (i afstemningsdialogen)
