gnucash-glossary 1.7.4 - en to es translation catalogue (155 entries)

note: "English Definition"
en: Term
es: Condiciones (Términos) (de pago)

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
es: cuenta

note: "-"
en: account code
es: código de cuenta

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
es: plan de cuentas

note: "-"
en: account name
es: nombre de cuenta

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts"
en: account type: Asset
es: tipo de cuenta: Activo

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
es: tipo de cuenta: cuenta corriente

note: "-"
en: account type: currency
es: tipo de cuenta: divisa

note: "see: Equity"
en: account type: Equity
es: tipo de cuenta: Patrimonio

note: "-"
en: account type: Expense
es: tipo de cuenta: Gastos

note: "-"
en: account type: Income
es: tipo de cuenta: Ingresos

note: "A debt, a financial obligation"
en: account type: Liability
es: tipo de cuenta: Pasivo

note: "-"
en: account type: money-market
es: tipo de cuenta: mercado monetario

note: "-"
en: account type: Mutual fund
es: tipo de cuenta: Fondo de Inversión

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
es: tipo de cuenta: cuenta de ahorro

note: "-"
en: account type: Stock
es: tipo de cuenta: Existencias

note: "-"
en: account: parent account
es: cuenta: cuenta padre

note: "-"
en: account: subaccount
es: cuenta: subcuenta

note: "-"
en: account: top level account
es: cuenta: cuenta de nivel superior

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
es: Acción (libro)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
es: acción: cajero automático

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
es: acción: autoDep

note: "-"
en: action: buy
es: acción: compra

note: "-"
en: action: deposit
es: acción: ingreso

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
es: acción: abono directo

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
es: acción: dist

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
es: acción: div

note: "-"
en: action: fee
es: acción: fee

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
es: acción: int

note: "-"
en: action: loan
es: acción: préstamo

note: "see: payment 1."
en: action: payment
es: acción: pago

note: "-"
en: action: POS
es: acción: POS

note: "-"
en: action: rebate
es: acción: descuento

note: "-"
en: action: sell
es: acción: venta

note: "-"
en: action: Teller
es: acción: cajero (persona)

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
es: acción: transferencia

note: "-"
en: action: withdraw
es: acción: reintegro

note: "A sum of money"
en: amount
es: cantidad

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
es: promedio

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
es: saldo

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
es: hoja de balance

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
es: saldar

note: "-"
en: bank
es: banco

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received, whereas an 'invoice' is one that we sent out."
en: bill
es: factura

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
es: condiciones de pago

note: "-"
en: business (adjective)
es: de negocio

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
es: negocio

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
es: ganancias de capital

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
es: distinguir mayúsculas

note: "Money in coins or notes"
en: cash
es: metálico

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
es: cheque

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
es: comprobar y reparar

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
es: cerrar

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
es: valor

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
es: índice de valores

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
es: opción de valor: fracción

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
es: opción de valor: Símbolo

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
es: Haber (columna en el libro), Abono

note: "-"
en: Credit Card
es: Tarjeta de crédito

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
es: transferencia (bancaria)

note: "The system of money used in a country"
en: currency
es: moneda

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
es: Personalizado

note: "The backend where the data is stored."
en: database
es: base de datos

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
es: Día (Fecha)

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
es: Formato de fecha

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
es: rango de fechas

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
es: Debe (columna en el libro), Cargo

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
es: defecto

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
es: ingreso

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
es: depreciación

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
es: Descripción

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
es: partida doble

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
es: empleado

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
es: patrimonio

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
es: tipo de cambio

note: "in the account creation dialog??"
en: field
es: campo

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
es: archivo

note: "-"
en: file type
es: tipo de archivo

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
es: calculadora financiera: tasa de interés

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
es: calculadora financiera: pagos

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
es: ganancia, beneficio

note: "Name of an automaticly created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
es: descuadre

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
es: importar

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
es: interés

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out, whereas a 'bill' is one that we received."
en: invoice
es: factura

note: "In small business accounting: A piece of work or task undertaken on order at a stated rate?????"
en: job
es: trabajo/tarea

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
es: libro mayor

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
es: pasivo/patrimonio

note: "A sum of money that is lent (by a bank)"
en: loan
es: préstamo

note: "The money lost in business activity"
en: loss
es: pérdida

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
es: Cuentas perdidas

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
es: marcador

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
es: modo MDI

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
es: Nota

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
es: Hipoteca

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
es: moneda nacional

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
es: neto

note: "net total of all assets"
en: net assets
es: activo neto

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
es: beneficio neta

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
es: notas

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
es: Núm.

note: "to make accessible"
en: open, to
es: abrir

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
es: saldo de apertura

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
es: opciones

note: "In small business accounting: unused term at the moment (maybe: a particular piece of work, maybe created through an order from a customer???)"
en: order
es: pedido

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
es: huérfano

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
es: clave de acceso

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
es: Pagos pendientes/Ingresos pendientes

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
es: tenedor

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
es: pagador

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
es: pago

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
es: contenedor

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
es: cartera

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
es: preferencias

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
es: cotización (valor), precio (asiento)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
es: tipo de precio: venta

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
es: tipo de precio: compra

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
es: precio: cotizaciones

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned and the amount spent"
en: profit
es: beneficio

note: "(rather: profit and loss account!?) A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
es: Cuenta de Pérdidas y Ganancias

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
es: resaldar (un asiento)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
es: conciliar

note: "-"
en: record keeping
es: teneduría de libros?

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
es: libro de cuentas/anotaciones

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
es: asiento múltiple

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
es: libro de cuentas con autodesglose

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
es: libro diario

note: "another form of register"
en: register: general ledger
es: libro de cuentas: libro mayor

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
es: libro de cuentas: diario

note: "reload the current document"
en: reload, to
es: recargar

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
es: guardar

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
es: Asiento programado

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
es: cuadrar

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
es: certificado

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
es: acciones

note: "(of a price) A place wfrom which sth comes or is obtained"
en: source
es: fuente

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
es: partida

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
es: hoja de estilo

note: "field of an account"
en: tax info
es: información sobre impuestos

note: "if you create a new e.g. style sheet, you can start from a template"
en: template
es: plantilla

note: "see: date range"
en: time period
es: período de tiempo

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
es: Tot.

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
es: asiento

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
es: estado del asiento: limpiado

note: "-"
en: transaction state: frozen
es: estado del asiento: congelado

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
es: estado del asiento: conciliado

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
es: estado de asiento: inválido

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
es: transferencia

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
es: cuenta de la transferencia

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
es: transferir

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
es: tipo

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
es: unidades

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
es: valor

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
es: proveedor

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
es: cargo
