GNU gettext 0.10.34 - en to el translation catalogue (92 entries)

en: Unknown system error
el: Άγνωστο σφάλμα συστήματος

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `%s' είναι διφορούμενη

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `--%s' δεν επιτρέπει παράμετρο

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `%c%s' δεν επιτρέπει παράμετρο

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή `%s' απαιτεί παράμετρο

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
el: %s: μη αποδεκτή επιλογή -- %c

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: μη έγκυρη επιλογή -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί παράμετρο -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `-W %s' είναι διφορούμενη

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `-W %s' δεν επιτρέπει παράμετρο

en: Memory exhausted
el: H μνήμη εξαντλήθηκε

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
el: Πνευματικά Δικαιώματα (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό· δείτε το πηγαίο κώδικα για τους
    κανονισμούς αντιγραφής. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ· ούτε ακόμα για
    ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.

en: Written by %s.
el: Γραμμένο από τον/την %s.

en: missing arguments
el: υπολείπονται ορίσματα

en: too many arguments
el: πάρα πολλά ορίσματα

en: Try `%s --help' for more information.
el: Δοκιμάστε `%s --help' για περισσότερες πληροφορίες.

en: Usage: %s [OPTION] [[[TEXTDOMAIN] MSGID] | [-s [MSGID]...]]
      -d, --domain=TEXTDOMAIN   retrieve translated messages from TEXTDOMAIN
      -e                        enable expansion of some escape sequences
      -E                        (ignored for compatibility)
      -h, --help                display this help and exit
      -n                        suppress trailing newline
      -V, --version             display version information and exit
      [TEXTDOMAIN] MSGID        retrieve translated message corresponding
                                to MSGID from TEXTDOMAIN
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] [[[TEXTDOMAIN] MSGID] | [-s [MSGID]...]]
      -d, --domain=TEXTDOMAIN   ανάκτηση μεταφρασμένων μηνυμάτων από το TEXTDOMAIN
      -e                        ενεργοποίηση της αναδίπλωσης ορισμένων σειρών
                                  χαρακτήρων διαφυγής
      -E                        (αγνοείται για λόγους συμβατότητας)
      -h, --help                εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος
      -n                        αποβολή χαρακτήρα αλλαγής γραμμής στο τέλος της σειράς
      -v, --version             εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος
      [TEXTDOMAIN] MSGID        ανάκτηση αντίστοιχου μεταφρασμένου μηνύματος που αντιστοιχεί
                                στο MSGID από το TEXTDOMAIN

en: 
    If the TEXTDOMAIN parameter is not given, the domain is determined from the
    environment variable TEXTDOMAIN.  If the message catalog is not found in the
    regular directory, another location can be specified with the environment
    variable TEXTDOMAINDIR.
    When used with the -s option the program behaves like the `echo' command.
    But it does not simply copy its arguments to stdout.  Instead those messages
    found in the selected catalog are translated.
    Standard search directory: %s
el: 
    Αν η παράμετρος TEXTDOMAIN δε δίνεται, τότε περιοχή ανακτάται από τη
    μεταβλητή περιβάλλοντος TEXTDOMAIN. Αν ο κατάλογος μηνυμάτων δε βρεθεί στο
    καθιερωμένο κατάλογο, ελέγχεται η τιμή της μεταβλητής περιβάλλοντος TEXTDOMAINDIR.
    Όταν γίνεται χρήση της επιλογής -s, το πρόγραμμα συμπεριφέρεται σαν
    την εντολή `echo'. Αλλά δεν αντιγράφει απλά τα ορίσματα στην κανονική έξοδο.
    Αντίθετα, τα μηνύματα που βρίσκονται στο επιλεγμένο κατάλογο, μεταφράζονται.
    Καθιερωμένος κατάλογος αναζήτησης: %s

en: Report bugs to <bug-gnu-utils@gnu.org>.
el: Στείλτε αναφορές σφαλμάτων στο <bug-gnu-utils@gnu.org>.

en: internationalized messages should not contain the `\%c' escape sequence
el: τα μηνύματα προς μετάφραση δεν πρέπει να περιέχουν το χαρακτήρα διαφυγής `\%c'

en: cannot create output file "%s"
el: αδυναμία δημιουργίας αρχείου εξόδου "%s"

en: standard output
el: κανονική έξοδος

en: error while writing "%s" file
el: σφάλμα στην εγγραφή του αρχείου "%s"

en: no input files given
el: δεν καθορίστηκαν αρχεία εισόδου

en: exactly 2 input files required
el: απαιτούνται ακριβώς δύο αρχεία εισόδου

en: Usage: %s [OPTION] def.po ref.po
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -D, --directory=DIRECTORY   add DIRECTORY to list for input files search
      -h, --help                  display this help and exit
      -V, --version               output version information and exit
    
    Compare two Uniforum style .po files to check that both contain the same
    set of msgid strings.  The def.po file is an existing PO file with the
    old translations.  The ref.po file is the last created PO file
    (generally by xgettext).  This is useful for checking that you have
    translated each and every message in your program.  Where an exact match
    cannot be found, fuzzy matching is used to produce better diagnostics.
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] def.po ref.po
    Οι υποχρεωτικοί παράμετροι στα περιφραστικά ορίσματα είναι υποχρεωτικοί
    και για τα σύντομα ορίσματα.
      -D, --directory=ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ  πρόσθεσε τον ΚΑΤΑΛΟΓΟ στη λίστα
                               για αναζήτηση αρχείων εισόδου.
      -h, --help               εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος
      -V, --version            εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης προγράμματος και έξοδος
    
    Σύγκριση δύο αρχείων .po της μορφής Uniforum για τον έλεγχο αν και τα δύο
    περιέχουν το ίδιο σύνολο από msgid αλφαριθμιτικά. Το αρχείο def.po είναι
    ένα προϋπάρχον αρχείο PO με τις παλιές μεταφράσεις. Το αρχείο ref.po file
    είναι το πιο πρόσφατο αρχείο PO (γενικά δημιουργημένο από το πρόγραμμα
    xgettext). Είναι χρήσιμο για το έλεγχο ότι όλα τα μηνύματα τους προγράμματος
    έχουν μεταφραστεί. Εκεί που δεν εντοπίζεται ακριβής αντιστoιχία,
    γίνεται ελαστικό ταίριασμα για καλύτερα αποτελέσματα.

en: this message is used but not defined...
el: αυτό το μήνυμα χρησιμοποείται, αλλά δεν ορίζεται...

en: ...but this definition is similar
el: ...αλλά αυτός ο ορισμός είναι παρόμοιος

en: this message is used but not defined in %s
el: αυτό το μήνυμα χρησιμοποείται, αλλά δεν ορίζεται στο %s

en: warning: this message is not used
el: προειδοποίηση: αυτό το μήνυμα δεν χρησιμοποείται

en: duplicate message definition
el: επαναλαμβανόμενος ορισμός μηνύματος

en: ...this is the location of the first definition
el: ...αυτή είναι η θέση του πρώτου ορισμού

en: this message has no definition in the "%s" domain
el: αυτό το μήνυμα δεν έχει ορισμό στη περιοχή "%s"

note: We are about to construct the absolute path to the directory for the output files but asprintf failed.
en: while preparing output
el: καθώς προετοιμαζόταν η έξοδος

en: %s and %s are mutually exclusive
el: τα %s και %s είναι αμοιβαία αποκλειώμενα

en: at least two files must be specified
el: πρέπει να οριστούν τουλάχιστον δύο αρχεία

en: impossible selection criteria specified (%d < n < %d)
el: έχει επιλεχθεί αδύνατο κριτήριο επιλογής (%d < n < %d)

en: Usage: %s [OPTION] INPUTFILE ...
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -d, --default-domain=NAME      use NAME.po for output (instead of messages.po)
      -D, --directory=DIRECTORY      add DIRECTORY to list for input files search
      -e, --no-escape                do not use C escapes in output (default)
      -E, --escape                   use C escapes in output, no extended chars
      -f, --files-from=FILE          get list of input files from FILE
          --force-po                 write PO file even if empty
      -F, --sort-by-file             sort output by file location
      -h, --help                     display this help and exit
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] ΑΡΧΕΙΟΕΙΣΟΔΟΥ ...
    Οι υποχρεωτικοί παράμετροι στα περιφραστικά ορίσματα είναι υποχρεωτικοί
    και για τα σύντομα ορίσματα.
      -d, --default-domain=ΟΝΟΜΑ     χρήση του ΟΝΟΜΑ.po για έξοδο (αντί του messages.po)
      -D, --directory=ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ      προσθήκη του ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ στην αναζήτηση αρχείων εισόδου
      -e, --no-escape                αποφυγή χρήσης κωδικών διαφυγής αλά C στην έξοδο
                                       (εξ ορισμού)
      -E, --escape                   χρήση κωδικών διαφυγής αλά C στην έξοδο, όχι όμως
                                     και εκτεταμένους χαρακτήρες.
      -f, --files-from=ΑΡΧΕΙΟ        λήψη λίστας αρχείων εισόδου από ΑΡΧΕΙΟ
          --force-po                 δημιουργία αρχείου PO ακόμα και αν είναι άδειο
      -F, --sort-by-file             ταξινόμηση εξόδου βάση της θέσης αρχείου
      -h, --help                     εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος

en:   -i, --indent                   write the .po file using indented style
          --no-location              do not write '#: filename:line' lines
      -n, --add-location             generate '#: filename:line' lines (default)
          --omit-header              don't write header with `msgid ""' entry
      -o, --output=FILE              write output to specified file
      -p, --output-dir=DIR           output files will be placed in directory DIR
      -s, --sort-output              generate sorted output and remove duplicates
          --strict                   write out strict Uniforum conforming .po file
      -T, --trigraphs                understand ANSI C trigraphs for input
      -u, --unique                   shorthand for --less-than=2, requests
                                     that only unique messages be printed
el:   -i, --indent                   δημιουργία .po αρχείου με μορφοποιημένη έξοδο
          --no-location              αποφυγή εμφάνισης γραμμών '#: filename:line'
      -n, --add-location             δημιουργία γραμμών '#: filename:line' (εξ ορισμού)
          --omit-header              να μη γραφτεί κεφαλίδα με εγγραφή `msgid ""'
      -o, --output=ΑΡΧΕΙΟ            εγγραφή εξόδου στο επιλεγμένο αρχείο
      -p, --output-dir=ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ     τα αρχεία εξόδου θα τοποθετηθούν στοκατάλογο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ
      -s, --sort-output              δημιουργία ταξινομημένης εξόδου και απαλοιφή επαναλήψεων
          --strict                   δημιουργία αρχείο .po που συμφωνούν απόλυτα με το πρότυπο Uniforum
      -T, --trigraphs                αποδοχή ANSI C τριγραμμάτων στην είσοδο
      -u, --unique                   συντομογραφία του --less-than=2, αίτηση για
                                     εμφάνιση μόνο των μοναδικών μηνυμάτων

en:   -V, --version                  output version information and exit
      -w, --width=NUMBER             set output page width
      -<, --less-than=NUMBER         print messages with less than this many
                                     definitions, defaults to infinite if not
                                     set
      ->, --more-than=NUMBER         print messages with more than this many
                                     definitions, defaults to 1 if not set
    
    Find messages which are common to two or more of the specified PO files.
    By using the --more-than option, greater commonality may be requested
    before messages are printed.  Conversely, the --less-than option may be
    used to specify less commonality before messages are printed (i.e.
    --less-than=2 will only print the unique messages).  Translations,
    comments and extract comments will be preserved, but only from the first
    PO file to define them.  File positions from all PO files will be
    preserved.
el:   -V, --version                  εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης προγράμματος
                                       και έξοδος
      -w, --width=ΑΡΙΘΜΟΣ            ορισμός πλάτους σελίδας εξόδου
      -<, --less-than=ΑΡΙΘΜΟΣ        εμφάνιση μηνυμάτων με λιγότερα από ΑΡΙΘΜΟΣ
                                       ορισμούς, εξ ορισμού σε άπειρο αν δεν τεθεί
      ->, --more-than=ΑΡΙΘΜΟΣ        εμφάνιση μηνυμάτων με περισσότερα από ΑΡΙΘΜΟΣ
                                       ορισμούς, εξ ορισμού σε ένα αν δεν τεθεί
    
    Εύρεση μηνυμάτων που είναι κοινά σε δύο ή περισσότερα ορισμένα αρχεία PO.
    Με τη χρήση της επιλογής --more-than option, μπορεί να ζητηθεί μεγαλύτερη
    συγγένεια πριν εμφανιστούν τα μηνύματα.  Αντίθετα, με την επιλογή --less-than
    μπορεί να οριστεί μικρότερη συγγένεια πριν εμφανιστούν τα μηνύματα (π.χ.
    το --less-than=2 θα εμφανίσει μόνο τα μοναδικά μηνύματα).  Οι μεταφράσεις,
    τα σχόλια και τα μηνύματα σε μορφή σχολίων θα διατηρηθούν, αλλά μόνο από το
    πρώτο αρχείο PO που τα έχει ορίσει. Οι θέσεις αρχείου από όλα τα αρχεία PO
    θα διατηρηθούν.

en: error while opening "%s" for reading
el: σφάλμα στο άνοιγμα του "%s" για ανάγνωση

en: this file may not contain domain directives
el: αυτό το αρχείο δεν μπορεί να περιέχει οδηγίες για τη περιοχή

en: no input file given
el: δεν δόθηκε αρχείο εισόδου

en: error while opening "%s" for writing
el: σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου "%s" για εγγραφή

en: %d translated messages
el: %d μεταφρασμένα μυνήματα

en: , %d fuzzy translations
el: , %d προσεγγιστικές μεταφράσεις

en: , %d untranslated messages
el: , %d μη μεταφρασμένα μηνύματα

en: Usage: %s [OPTION] filename.po ...
    Generate binary message catalog from textual translation description.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -a, --alignment=NUMBER      align strings to NUMBER bytes (default: %d)
      -c, --check                 perform language dependent checks on strings
      -D, --directory=DIRECTORY   add DIRECTORY to list for input files search
      -f, --use-fuzzy             use fuzzy entries in output
      -h, --help                  display this help and exit
          --no-hash               binary file will not include the hash table
      -o, --output-file=FILE      specify output file name as FILE
          --statistics            print statistics about translations
          --strict                enable strict Uniforum mode
      -v, --verbose               list input file anomalies
      -V, --version               output version information and exit
    
    Giving the -v option more than once increases the verbosity level.
    
    If input file is -, standard input is read.  If output file is -,
    output is written to standard output.
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] filename.po ...
    Δημιουργία δυαδικού καταλόγου μηνυμάτων από λεκτική μετάφραση περιγραφών.
    
    Οι υποχρεωτικοί παράμετροι στα περιφραστικά ορίσματα είναι υποχρεωτικοί
    και για τα σύντομα ορίσματα.
      -a, --alignment=ΑΡΙΘΜΟΣ  στοίχηση αλφαριθμητικών σε ΑΡΙΘΜΟΣ από bytes
                               (εξ ορισμού τιμή: %d)
      -c, --check              εκτέλεση ελέγχων εξαρτημένων από τη γλώσσα
                               στα αλφαριθμητικά
      -D, --directory=ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ  πρόσθεσε τον ΚΑΤΑΛΟΓΟ στη λίστα για αναζήτηση
                               αρχείων εισόδου.
      -f, --use-fuzzy          χρήση προσεγγιστικών εγγραφών στην έξοδο
      -h, --help               εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος
          --no-hash            δυαδικά αρχεία δεν συμπεριλαμβάνονται στο
                                 hash table
      -o, --output-file=ΑΡΧΕΙΟ καθορισμός του ΑΡΧΕΙΟ σαν αρχείο εξόδου
          --statistics         εμφάνιση στατιστικών για τις μεταφράσεις
          --strict             ενεργοποίηση κατάστασης αυστηρού Uniforum
      -v, --verbose            εμφάνιση σφαλμάτων αρχείου εισόδου
      -V, --version            εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος
    
    Δίνοντας την παράμετρο -v περισσότερες από μια φορές, αυξάνει το βαθμό
    περιφραστικότητας των μηνυμάτων
    
    Αν το αρχείο εισόδου είναι το -, γίνεται ανάγνωση της κανονικής εισόδου.
    Αν το αρχείο εξόδου είναι -, τότε η έξοδος γράφεται στην κανονική έξοδο.

en: while creating hash table
el: κατά τη δημιουργία του hash table

en: %s: warning: no header entry found
el: %s: προειδοποίηση: δε βρέθηκε αρχή κεφαλίδας

en: domain name "%s" not suitable as file name
el: το όνομα για τη περιοχή "%s" δεν είναι κατάλληλο για όνομα αρχείου

en: domain name "%s" not suitable as file name: will use prefix
el: το όνομα για τη περιοχή "%s" δεν είναι κατάλληλο για όνομα αρχείου· θα γίνει χρήση προθέματος

note: We don't change the exit status here because this is really only an information.
en: `domain %s' directive ignored
el: η οδηγία `domain %s' αγνοείται

en: empty `msgstr' entry ignored
el: η κενή εγγραφή `msgstr' αγνοείται

en: fuzzy `msgstr' entry ignored
el: η προσεγγιστική εγγραφή `msgstr' αγνοείται

en: headerfield `%s' missing in header
el: το πεδίο `%s' έχει παραληφθεί από τη κεφαλίδα

en: header field `%s' should start at beginning of line
el: το πεδία κεφαλίδας `%s' θα έπρεπε να ξεκινά στην αρχή της γραμμής

en: some header fields still have the initial default value
el: μερικά πεδία της κεφαλίδας έχουν ακόμα την αρχική εξ ορισμού τιμή

en: field `%s' still has initial default value
el: το πεδίο `%s' έχει ακόμα την αρχική εξ ορισμού τιμή

en: %s: warning: source file contains fuzzy translation
el: %s: προειδοποίηση: το αρχείο εισόδου περιέχει προσεγγιστικές μεταφράσεις

en: `msgid' and `msgstr' entries do not both begin with '\n'
el: Οι εγγραφές `msgid' και `msgstr' δεν ξεκινούν και οι δύο με '\n'

en: `msgid' and `msgstr' entries do not both end with '\n'
el: Οι εγγραφές `msgid' και `msgstr' δεν τελειώνουν και οι δύο με '\n'

en: number of format specifications in `msgid' and `msgstr' does not match
el: ο αριθμός των αναφορών σε μορφοποιήσεις των `msgid' και `msgstr' δε συμπίπτει

en: format specifications for argument %u are not the same
el: οι μορφοποιήσεις για τη παράμετρο %u δεν είναι ίδιες

en: Usage: %s [OPTION] def.po ref.po
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -D, --directory=DIRECTORY   add DIRECTORY to list for input files search
      -e, --no-escape             do not use C escapes in output (default)
      -E, --escape                use C escapes in output, no extended chars
          --force-po              write PO file even if empty
      -h, --help                  display this help and exit
      -i, --indent                indented output style
      -o, --output-file=FILE      result will be written to FILE
          --no-location           suppress '#: filename:line' lines
          --add-location          preserve '#: filename:line' lines (default)
          --strict                strict Uniforum output style
      -v, --verbose               increase verbosity level
      -V, --version               output version information and exit
      -w, --width=NUMBER          set output page width
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] def.po ref.po
    Οι υποχρεωτικοί παράμετροι στα περιφραστικά ορίσματα είναι υποχρεωτικοί
    και για τα σύντομα ορίσματα.
      -D, --directory=ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ   πρόσθεσε τον ΚΑΤΑΛΟΓΟ στη λίστα για αναζήτηση
                                    αρχείων εισόδου.
      -e, --no-escape             αποφυγή χρήσης κωδικών διαφυγής αλά C στην έξοδο
                                    (εξ ορισμού)
      -E, --escape                χρήση κωδικών διαφυγής αλά C στην έξοδο,
                                    όχι όμως και εκτεταμένους χαρακτήρες.
          --force-po              δημιουργία αρχείου PO ακόμα και αν είναι άδειο
      -h, --help                  εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος
      -i, --indent                μορφοποιημένη έξοδος
      -o, --output-file=ΑΡΧΕΙΟ    το αρχείο εξόδου θα είναι το ΑΡΧΕΙΟ
          --no-location           αποφυγή εμφάνισης γραμμών '#: filename:line'
          --add-location          διατήρηση γραμμών '#: filename:line' (εξ ορισμού)
          --strict                αυστηρή μορφή εξόδου Uniforum
      -v, --verbose               περιφραστική εμφάνιση προειδοποιήσεων
      -V, --version               εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος
      -w, --width=ΑΡΙΘΜΟΣ         ορισμός μεγέθους πλάτους σελίδας εξόδου

en: 
    Merges two Uniforum style .po files together.  The def.po file is an
    existing PO file with the old translations which will be taken over to
    the newly created file as long as they still match; comments will be
    preserved, but extract comments and file positions will be discarded.
    The ref.po file is the last created PO file (generally by xgettext), any
    translations or comments in the file will be discarded, however dot
    comments and file positions will be preserved.  Where an exact match
    cannot be found, fuzzy matching is used to produce better results.  The
    results are written to stdout unless an output file is specified.
el: 
    Συνένωση δύο αρχείων .po μορφής Uniforum. Το αρχείο def.po είναι το
    προϋπάρχον αρχείο PO με τις παλιές μεταφράσεις που θα μεταφερθούν στο
    νέο αρχείο, όσα φυσικά δεν έχουν αλλάξει· τα σχόλια θα διατηρηθούν
    αλλά τα εξαγώμενα σχόλια και οι θέσεις αρχείων θα αφαιρεθούν.
    Το αρχείο ref.po είναι το τελευταία δημιουργημένο αρχείο PO 
    (γενικά κατασκευάζεται από το xgettext) και ο,τι μεταφράσεις ή σχόλια 
    υπάρχουν στο αρχείο θα αγνοηθούν, ωστόσο σχόλια που ξεκινούν με τελεία 
    και θέσεις αρχείων θα διατηρηθούν. Εκεί που δεν εμφανίζεται απόλυτο
    ταίριασμα, γίνεται χρήση ελαστικού ταιριάσματος για καλύτερα αποτελέσματα.
    Τα αποτελέσματα γράφονται στην κανονική έξοδο εκτός και αν ορίζεται
    κάποιο αρχείο εξόδου.

en: %sRead %d old + %d reference, merged %d, fuzzied %d, missing %d, obsolete %d.
el: %sΑναγνώστηκαν %d παλαιά + %d αναφορές, συγχωνευμένα %d, προσεγγιστικά %d,έχουν παραληφθεί %d, αχρησιμοποίητα %d.

en:  done.
el:  έγινε.

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -e, --no-escape          do not use C escapes in output (default)
      -E, --escape             use C escapes in output, no extended chars
          --force-po           write PO file even if empty
      -h, --help               display this help and exit
      -i, --indent             write indented output style
      -o, --output-file=FILE   write output into FILE instead of standard output
          --strict             write strict uniforum style
      -V, --version            output version information and exit
      -w, --width=NUMBER       set output page width
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] def.po ref.po
    Οι υποχρεωτικοί παράμετροι στα περιφραστικά ορίσματα είναι υποχρεωτικοί
    και για τα σύντομα ορίσματα.
      -e, --no-escape          αποφυγή χρήσης κωδικών διαφυγής αλά C στην έξοδο
                               (εξ ορισμού)
      -E, --escape             χρήση κωδικών διαφυγής αλά C στην έξοδο,
                                 όχι όμως και εκτεταμένους χαρακτήρες.
          --force-po           δημιουργία αρχείου PO ακόμα και αν είναι άδειο
      -h, --help               εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος
      -i, --indent             μορφοποιημένη έξοδος
      -o, --output-file=ΑΡΧΕΙΟ  το αρχείο εξόδου θα είναι το ΑΡΧΕΙΟ
          --strict             μορφή εξόδου το αυστηρό Uniforum
      -V, --version            εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος
      -w, --width=ΑΡΙΘΜΟΣ      ορισμός μεγέθους πλάτους σελίδας εξόδου

en: 
    Convert binary .mo files to Uniforum style .po files.
    Both little-endian and big-endian .mo files are handled.
    If no input file is given or it is -, standard input is read.
    By default the output is written to standard output.
el: 
    Μετατροπή δυαδικών αρχείων .mo σε Uniforum .po αρχεία.
    Και τα little-endian και τα big-endian αρχεία .mo μπορούν
    να χρησιμοποιηθούν. Αν το αρχείο εισόδου δίνεται ή είναι -,
    τότε αναγιγνώσκεται η κανονική είσοδος. Εξ ορισμού, η έξοδος
    γράφεται στην κανονική έξοδο.

en: error while reading "%s"
el: σφάλμα στην ανάγνωση του "%s"

en: file "%s" truncated
el: το αρχείο "%s" μηδενίστηκε και θα γραφούν δεδομένα σε αυτό

en: seek "%s" offset %ld failed
el: η πρόσβαση στο αρχείο "%s", θέση %ld, απέτυχε

en: file "%s" is not in GNU .mo format
el: το αρχείο "%s" δεν είναι στη μορφή GNU .mo

en: missing `msgstr' section
el: λείπει ενότητα `msgstr'

en: found %d fatal errors
el: βρέθηκαν %d σοβαρά σφάλματα

en: too many errors, aborting
el: πάρα πολλά σφάλματα, εγκαταλείπω

en: keyword "%s" unknown
el: άγνωστη εντολή "%s"

en: illegal control sequence
el: μη αποδεκτή σειρά χαρακτήρων διαφυγής

en: end-of-line within string
el: τέρμα-γραμμής (eol) στο αλφαριθμητικό

en: end-of-file within string
el: τέλος αρχείου (EOF) στο αλφαριθμητικό

en: standard input
el: κανονική είσοδος

en: %s:%d: warning: unterminated character constant
el: %s:%d: προειδοποίηση: μη τερματισμένη σταθερά χαρακτήρων

en: %s:%d: warning: unterminated string literal
el: %s:%d: προειδοποίηση: μη τερματισμένο αλφαριθμητικό

en: --join-existing cannot be used when output is written to stdout
el: το --join-existing δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν η έξοδος γράφεται στην κανονική έξοδο

en: warning: file `%s' extension `%s' is unknown; will try C
el: προειδοποίηση: το αρχείο `%s' με κατάληξη `%s' είναι άγνωστο· θα δοκιμαστεί C

en: Usage: %s [OPTION] INPUTFILE ...
    Extract translatable string from given input files.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -a, --extract-all              extract all strings
      -c, --add-comments[=TAG]       place comment block with TAG (or those
                                     preceding keyword lines) in output file
      -C, --c++                      shorthand for --language=C++
          --debug                    more detailed formatstring recognision result
      -d, --default-domain=NAME      use NAME.po for output (instead of messages.po)
      -D, --directory=DIRECTORY      add DIRECTORY to list for input files search
      -e, --no-escape                do not use C escapes in output (default)
      -E, --escape                   use C escapes in output, no extended chars
      -f, --files-from=FILE          get list of input files from FILE
          --force-po                 write PO file even if empty
          --foreign-user             omit FSF copyright in output for foreign user
      -F, --sort-by-file             sort output by file location
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] ΑΡΧΕΙΟΕΙΣΟΔΟΥ ...
    Εξαγωγή αλφαριθμητικών που μπορούν να μεταφραστούν από δοσμένα αρχεία εισόδου.
    
    Οι υποχρεωτικοί παράμετροι στα περιφραστικά ορίσματα είναι υποχρεωτικοί
    και για τα σύντομα ορίσματα.
      -a, --extract-all              εξαγωγή όλων των αλφαριθμητικών
      -c, --add-comments[=TAG]       τοποθέτηση τμήμα σχολίων με TAG (ή αυτά που
                                     ακολουθούν γραμμές με εντολές) στο αρχείο εξόδου
      -C, --c++                      συντομογραφία για --language=C++
          --debug                    περισσότερο λεπτομερής εμφάνιση μηνυμάτων
      -d, --default-domain=ΟΝΟΜΑ     χρήση του ΟΝΟΜΑ.po για έξοδο (αντί του messages.po)
      -D, --directory=ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ      αλλαγή στο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ πριν την έναρξη της επεξεργασίας
      -e, --no-escape                αποφυγή χρήσης κωδικών διαφυγής αλά C στην έξοδο
                                       (εξ ορισμού)
      -E, --escape                   χρήση κωδικών διαφυγής αλά C στην έξοδο, όχι όμως
                                     και εκτεταμένους χαρακτήρες.
      -f, --files-from=ΑΡΧΕΙΟ        λήψη λίστας αρχείων εισόδου από ΑΡΧΕΙΟ
          --force-po                 δημιουργία αρχείου PO ακόμα και αν είναι άδειο
          --foreign-user             παράλειψη εμφάνισης πνευματικών δικαιωμάτων της FSF
                                     στην έξοδο για ξένο χρήστη
      -F, --sort-by-file             ταξινόμηση εξόδου βάση της θέσης αρχείου

en:   -h, --help                     display this help and exit
      -i, --indent                   write the .po file using indented style
      -j, --join-existing            join messages with existing file
      -k, --keyword[=WORD]           additonal keyword to be looked for (without
                                     WORD means not to use default keywords)
      -l, --string-limit=NUMBER      set string length limit to NUMBER instead %u
      -L, --language=NAME            recognise the specified language (C, C++, PO),
                                     otherwise is guessed from file extension
      -m, --msgstr-prefix[=STRING]   use STRING or "" as prefix for msgstr entries
      -M, --msgstr-suffix[=STRING]   use STRING or "" as suffix for msgstr entries
          --no-location              do not write '#: filename:line' lines
el:   -h, --help                     εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος
      -i, --indent                   δημιουργία .po αρχείου με μορφοποιημένη έξοδο
      -j, --join-existing            πρόσθεση μηνυμάτων με το υπάρχον αρχείο
      -k, --keyword[=ΛΕΞΗ]           επιπλέον λεκτικό για αναζήτηση (χωρίς ΛΕΞΗ σημαίνει
                                     αναζήτηση για εξ ορισμού λεκτικά).
      -l, --string-limit=ΑΡΙΘΜΟΣ     ορισμός μεγέθους αλφαριθμητικού σε ΑΡΙΘΜΟΣ αντί του %u
      -m, --msgstr-prefix[=ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ] χρήση του ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ ή "" για πρόθεμα
                                     σε εγγραφές msgstr
      -M, --msgstr-suffix[=ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ] χρήση του ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ ή "" για κατάληξη
                                     σε εγγραφές msgstr
          --no-location              να μην γραφούν γραμμές '#: filename:line'

en:   -n, --add-location             generate '#: filename:line' lines (default)
          --omit-header              don't write header with `msgid ""' entry
      -o, --output=FILE              write output to specified file
      -p, --output-dir=DIR           output files will be placed in directory DIR
      -s, --sort-output              generate sorted output and remove duplicates
          --strict                   write out strict Uniforum conforming .po file
      -T, --trigraphs                understand ANSI C trigraphs for input
      -V, --version                  output version information and exit
      -w, --width=NUMBER             set output page width
      -x, --exclude-file=FILE        entries from FILE are not extracted
    
    If INPUTFILE is -, standard input is read.
el:   -n, --add-location             δημιουργία γραμμών '#: filename:line' (εξ ορισμού)
          --omit-header              να μη γραφεί κεφαλίδα με εγγραφή `msgid ""'
      -o, --output=ΑΡΧΕΙΟ            εγγραφή εξόδου στο επιλεγμένο αρχείο
      -p, --output-dir=ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ     τα αρχεία εξόδου θα τοποθετηθούν
                                       στο κατάλογο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ
      -s, --sort-output              δημιουργία ταξινομημένης εξόδου και
                                       απαλοιφή επαναλήψεων
          --strict                   δημιουργία αρχείο .po που συμφωνούν απόλυτα
                                       με το πρότυπο Uniforum
      -T, --trigraphs                αποδοχή ANSI C τριγραμμάτων στην είσοδο
      -V, --version                  εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος
      -x, --exclude-file=ΑΡΧΕΙΟ      εγγραφές από το ΑΡΧΕΙΟ δεν αφαιρούνται
    
    Αν το ΑΡΧΕΙΟΕΙΣΟΔΟΥ είναι -, γίνεται ανάγνωση της κανονικής εισόδου.

en: language `%s' unknown
el: η γλώσσα `%s' είναι άγνωστη
