fileutils 4.1.11 - en to tr translation catalogue (399 entries)

en: invalid argument %s for %s
tr: %s argümanı `%s' için geçersiz

en: ambiguous argument %s for %s
tr: %s argümanı `%s' için belirsiz

en: Valid arguments are:
tr: Geçerli argümanlar:

en: program error
tr: yazılım hatası

en: stack overflow
tr: yığıt taşması

en: write error
tr: yazma hatası

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: regular empty file
tr: boş normal dosya

en: regular file
tr: normal dosya

en: directory
tr: dizin

en: block special file
tr: özel blok dosya

en: character special file
tr: özel karakter dosyası

en: symbolic link
tr: sembolik bağ

en: socket
tr: soket

en: message queue
tr: ileti kuyruğu

en: semaphore
tr: semafor

en: shared memory object
tr: paylaşımlı bellek nesnesi

en: weird file
tr: dosya garip

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s: `%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: seçenek `%c%s' argümansız kullanılır

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s: `%s' seçeneği bir argümanla kullanılır

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s: `--%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s: `%c%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: kuraldışı seçenek -- %c

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s: geçersiz seçenek -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: `-W %s' seçeneği argümansız kullanılır

en: block size
tr: blok uzunluğu

en: cannot create directory %s
tr: %s dizini oluşturulamıyor

en: %s exists but is not a directory
tr: %s var ama bir dizin değil

en: cannot change owner and/or group of %s
tr: %s'in sahibi ve/veya grubu değiştirilemiyor

en: cannot chdir to directory %s
tr: %s dizinine geçilemedi

en: cannot change permissions of %s
tr: %s'in erişim izinleri değiştirilemiyor

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: ^[yY]
tr: ^[eE]

en: ^[nN]
tr: ^[hH]

en: iconv function not usable
tr: iconv işlevi kullanılabilir değil

en: iconv function not available
tr: iconv işlevi yok

en: character out of range
tr: karakter kapsamdışı

en: cannot convert U+%04X to local character set
tr: U+%04X yerel karakter kümesine dönüştürülemiyor

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
tr: U+%04X yerel karakter kümesine dönüştürülemiyor: %s

en: invalid user
tr: kullanıcı geçersiz

en: invalid group
tr: grup geçersiz

en: cannot get the login group of a numeric UID
tr: bir sayısal kullanıcı-kimliğin grubu alınamıyor

en: cannot omit both user and group
tr: kullanıcı ve grubun her ikisi birden atlanamaz

en: Written by %s.
tr: %s tarafından yazıldı.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
tr: Bu bir serbest yazılımdır; kopyalama koşulları için kaynak koduna bakınız.
    Hiçbir garantisi yoktur; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya HERHANGİ BİR AMACA
    UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez.

en: string comparison failed
tr: dizge karşılaştırması başarısız

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
tr: Problemi devre dışı bırakmak için LC_ALL='C' tanımlayın.

en: The strings compared were %s and %s.
tr: Karşılaştırılan dizgeler: %s ve %s.

en: cannot change to null group
tr: boş gruba değişilemez

en: invalid group name %s
tr: geçersiz grup ismi %s

en: group number
tr: grup sayısı

en: invalid group number %s
tr: geçersiz grup sayısı %s

en: Try `%s --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `%s --help' yazın.

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... GRUP DOSYASI
      veya:  %s [SEÇENEK]... --reference=REFDOSYA DOSYA...

en: Change the group membership of each FILE to GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
tr: Her DOSYA'nın grup üyeliğini GRUP olarak değiştirir.
    
      -c, --changes          verbose seçeneği gibi fakat yalnızca bir değişiklik
                             olduğu zaman bilgi verir.
          --dereference      her sembolik bağın imlediği dosyayı değiştirir,
                             sembolik bağı değil.

en:   -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
tr:   -h, --no-dereference   her sembolik bağın kendisini etkiler, bağın imlediği
                             dosyayı değil. (yalnızca sembolik bağ sahibiyetini
                             değiştirebilen sistemlerde bulunur.

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than the specified
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
tr:   -f, --silent, --quiet  çoğu hata iletisini bastırır.
          --reference=RDOSYA RDOSYA'nın grup değerini kullanır, GRUP değerini
                             değil.
      -R, --recursive        dizin ve dosyalar üzerinde çevrimli işlem yapar.
      -v, --verbose          işlenen her dosya için bir durum iletisi gösterir.

en: 
    Report bugs to <%s>.
tr: 
    Yazılım hatalarını <%s> adresine,
    çeviri hatalarını <gnu-tr@belgeler.org> adresine bildirin.

en: too few arguments
tr: argüman sayısı yetersiz

en: failed to get attributes of %s
tr: %s'nın öznitelikleri alınamadı

en: getting new attributes of %s
tr: %s'nın yeni öznitelikleri alınıyor

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
tr: %s'nin kipi %04lo (%s) olarak değiştirildi

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
tr: %s'nın kipi %04lo (%s) olarak değiştirilemedi

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
tr: %s'nin kipi %04lo (%s) olarak korundu

en: changing permissions of %s
tr: %s'nın erişim izinleri değiştiriliyor

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... KİP[,KİP]... DOSYA...
      veya:  %s [SEÇENEK]... SEKİZLİK-KİP DOSYA
      veya:  %s [SEÇENEK]... --reference=REFDOSYA DOSYA...

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
tr: Her DOSYA'nın kipini KİP olarak değiştir.
    
      -c, --changes             --verbose gibi fakat yalnızca bir değişiklik olduğu
                                zaman haber verir
      -f, --silent, --quiet     çoğu hata mesajını bastırır
      -v, --verbose             işlenen her dosya için bir durum belirtir
          --reference=REFDOSYA  belirtilen KİP değerini değil,
                                 REFDOSYA'nın kipini kullanır
      -R, --recursive           Yinelemeli olarak dosya ve dizinleri işler

en: 
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
tr: 
    Her KİP ugoa harflerinden biri veya bir kaçından, +-= sembollerinden birinden
    ve rwxXstugo harflerinden biri veya bir kaçından oluşur.

en: invalid character %s in mode string %s
tr: geçersiz karakter %s kip dizgesi %s'de bulundu

en: invalid mode string: %s
tr: geçersiz kip dizgesi: %s

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
tr: ne sembolik bağ %s ne de imlediği dosya değiştirilmedi

en: changed ownership of %s to %s
tr: %s'nin sahipliği %s'e değiştirildi

en: changed group of %s to %s
tr: %s'nin grup üyeliği %s'e değiştirildi

en: failed to change ownership of %s to %s
tr: %s'nın sahipliği %s olarak değiştirilemedi

en: failed to change group of %s to %s
tr: %s'in grup üyeliği %s olarak değiştirilemedi

en: ownership of %s retained as %s
tr: %s'nin sahipliği %s olarak korundu

en: group of %s retained as %s
tr: %s'in grubu %s olarak korundu

en: changing ownership of %s
tr: %s'in sahipliği değiştiriliyor

en: changing group of %s
tr: %s'in grup üyeliği değiştiriliyor

en: unable to restore permissions of %s
tr: %s'in izinleri eski haline getirilemedi

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... :GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... SAHİBİ[:[GRUP]] DOSYA...
      veya: %s [SEÇENEK]... : GRUP DOSYA...
      veya: %s [SEÇENEK]... --reference=REFDOSYA DOSYA...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
tr: Her DOSYA'nın sahibi ve/veya grubunu SAHİP ve/veya GRUP olarak değiştirir.
    
      -c, --changes          verbose seçeneği gibi fakat yalnızca bir değişiklik
                             olduğu zaman bilgi verir.
          --dereference      her sembolik bağın imlediği dosyayı değiştirir,
                             sembolik bağı değil.

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
tr:       --from=ŞİMDİKİ_SAHİP:ŞİMDİKİ_GRUP
                             her dosyanın sahibini ve/veya grubunu eğer şimdiki
                             sahip ve/veya grup burada verilen değerlere eş ise
                             değiştirir. Bu değerlerin biri verilmeyebilir, o 
                             takdirde, verilmeyen değere eşleme yapılmaz.

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             the specified OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
tr:   -f, --silent, --quiet  çoğu hata iletisini bastırır.
          --reference=RDOSYA RDOSYA'nın sahip ve grup değerini kullanır, belirtilen
                             SAHİP:GRUP değerlerini değil
      -R, --recursive        dizin ve dosyalar üzerinde çevrimli işlem yapar.
      -v, --verbose          işlenen her dosya için bir durum iletisi gösterir.

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:'.  OWNER and GROUP may be numeric as well
    as symbolic.
tr: 
    Sahip değeri yok ise sahip değiştirilmez.  Grup değeri yok ise 
    değiştirilmez, fakat bir ':' ile işaret edilmiş ise
    kullanıcının grubuna değiştirilir.  SAHİP ve GRUP değerleri 
    sembolik olabileceği gibi sayısal değerler de olabilir.

en: cannot access %s
tr: %s'e erişilemedi

en: cannot open %s for reading
tr: %s okumak için açılamadı

en: cannot fstat %s
tr: %s'nin dosya durumu (fstat) alınamadı

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
tr: kopyalandığı esnada değiştirildiği için %s dosyası atlandı

en: cannot remove %s
tr: %s silinemedi

en: cannot create regular file %s
tr: normal dosya %s oluşturulamadı

en: reading %s
tr: %s okunuyor

en: cannot lseek %s
tr: %s'de lseek yapılamadı

en: writing %s
tr: %s yazılıyor

en: closing %s
tr: %s kapatılıyor

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
tr: %s: %s'ın, %04lo kipi gözardı edilerek, üzerine yazılsın mı?

en: %s: overwrite %s?
tr: %s: %s'ın üzerine yazılsın mı?

en: cannot stat %s
tr: %s durumlanamadı

en: omitting directory %s
tr: %s dizini atlanıyor

en: warning: source file %s specified more than once
tr: uyarı: %s kaynak dosyası bir defadan çok belirtilmiş

en: %s and %s are the same file
tr: %s ve %s aynı dosya

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
tr: Dizin olmayan %s'un üzerine dizin %s yazılamaz

en: will not overwrite just-created %s with %s
tr: yeni oluşturulmuş %s'un üzerine %s yazılamaz

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
tr: Dizin %s'ın üzerine dizin olmayan bir dosya yazılamaz

en: cannot overwrite directory %s
tr: %s dizininin üzerine yazılamaz

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
tr: bir dizin, dizin olmayanın üzerine taşınamaz: %s -> %s

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
tr: %s'ı yedeklemek kaynağı yok eder;  %s taşınmadı

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
tr: %s'ı yedeklemek kaynağı yok eder;  %s kopyalanmadı

en: cannot backup %s
tr: %s yedeklenemedi

en:  (backup: %s)
tr:  (yedek: %s)

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
tr: bir dizin, %s, kendi içine kopyalanamaz, %s

en: will not create hard link %s to directory %s
tr: Dizine sabit bağ oluşturulmayacak: sabit bağ %s, dizin %s

en: cannot create hard link %s to %s
tr: %s sabit bağı %s'e bağlanamadı

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
tr: %s kendi alt dizinine taşınamaz, %s

en: cannot move %s to %s
tr: %s %s'e taşınamadı

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
tr: aygıt arası taşıma başarısız: %s'yı %s'a; hedef silinemedi

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
tr: çevrimli sembolik bağ %s kopyalanamaz

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
tr: %s: göreceli sembolik bağlar yalnızca mevcut dizinde oluşturulabilir

en: cannot create symbolic link %s to %s
tr: sembolik bağ %s, %s'e bağlanamadı

en: cannot create link %s
tr: %s bağı oluşturulamadı

en: cannot create fifo %s
tr: %s fifosu oluşturulamadı

en: cannot create special file %s
tr: özel dosya %s oluşturulamadı

en: cannot read symbolic link %s
tr: %s sembolik bağı okunamadı

en: cannot create symbolic link %s
tr: %s sembolik bağı oluşturulamadı

en: failed to preserve ownership for %s
tr: %s'nin sahiplik bilgileri korunamadı

en: %s has unknown file type
tr: %s bilinmeyen dosya türüne sahip

en: preserving times for %s
tr: %s'in zaman damgaları korundu

en: failed to preserve authorship for %s
tr: %s'nin yazar bilgileri korunamadı

en: setting permissions for %s
tr: %s'in izinleri ayarlanıyor

en: cannot un-backup %s
tr: %s yedeklemesi geri alınamadı

en: %s -> %s (unbackup)
tr: %s -> %s (yedeklemeyi geri al)

en: Torbjorn Granlund, David MacKenzie, and Jim Meyering
tr: Torbjorn Granlund, David MacKenzie ve Jim Meyering

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY SOURCE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... KAYNAK HEDEF
      veya:   %s [SEÇENEK]... KAYNAK... DİZİN
      veya:   %s [SEÇENEK]... --target-directory=KAYNAK DİZİN...

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
tr: KAYNAK'ı HEDEF'e kopyalar veya birden fazla KAYNAK'ı DİZİN'e kopyalar.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
tr: Uzun seçenekler için zorunlu argümanlar kısa seçenekler için de zorunludur.

en:   -a, --archive                same as -dpR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
tr:   -a, --archive                -dpR ile aynı
          --backup[=KONTROL]       mevcut olan her hedef dosyanın yedeğini alır.
      -b                           --backup gibi, fakat argüman kabul etmez.
          --copy-contents          çevrimli olduğu zaman özel dosyaların içeriğini kopyalar
      -d                           --no-dereference --preserve=link ile aynı

en:       --no-dereference         never follow symbolic links
      -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
tr:       --no-dereference         sembolik bağları izlemez
      -f, --force                  eğer mevcut bir hedef dosya açılamaz ise, onu
                                     siler ve tekrar dener
      -i, --interactive            üzerine yazmadan önce sorar
      -H                           komut satırında sembolik bağları izler

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
      -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
tr:   -l, --link                   dosyaları kopyalamak yerine sembolik bağ
                                     oluşturur.
      -L, --dereference            sembolik bağları hep izler
      -p                           --preserve=mode,ownership,timestamps ile aynı
          --preserve[=ÖZNİT_LST]   belirtilen öznitelikleri korur
                                     öntanımlı öznitelikler:
                                     mode,ownership,timestamps
                                     (kip,sahibi,zaman damgaları)
                                     diğer öznitelikler:
                                     links,all

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                append source path to DIRECTORY
      -P                           same as `--no-dereference'
tr:       --no-preserve=ÖZNT_LİST  belirtilen öznitelikleri korumaz
          --parents                kaynak yolunu DİZİN'in sonuna ekler
      -P                           --no-dereference ile aynı

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
tr:   -R, -r, --recursive          yinelemeli kopyalar
          --remove-destination     bütün mevcut hedef dosyaları açmayı denemeden
                                     siler (--force ile karşılaştır)

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
tr:       --reply={yes,no,query}   mevcut bir hedef dosya için sorgulamanın nasıl
                                     yapılacağını ayarlar: 
                                     yes=evet, no=hayır, query=sor
          --sparse=ZAMAN           seyrek dosyaların oluşumunu kontrol eder
          --strip-trailing-slashes bütün KAYNAK argümanlarının sonundan kesmeleri
                                     (/) kaldırır

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
tr:   -s, --symbolic-link          kopyalama yerine sembolik bağ oluşturur
      -S, --suffix=SONEK           normal yedekleme soneki yerine SONEK'i kullanır
          --target-directory=DİZİN bütün KAYNAK argümanlarını DİZİN'e taşır

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
tr:   -u, --update                 yalnızca KAYNAK dosya hedef dosyadan daha yeni
                                     olduğu veya hedef dosya mevcut olmadığı zaman
                                     kopyalar
      -v, --verbose                ne yapıldığını anlatır
      -x, --one-file-system        bu dosya sisteminde kalır

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
tr: 
    Öntanımlı olarak seyrek KAYNAK dosyalar kaba bir yöntemle bulunur 
    ve ilgili HEDEF dosya da seyrek olarak oluşturulur. 
    Bu davranış --sparse=auto seçeneği ile belirtilir.  
    Eğer --sparse=always seçilir ise KAYNAK dosya yeterli 
    uzunlukta sıfır bayt dizisi içerdiği zaman seyrek HEDEF dosya 
    oluşturulur
    Hiçbir zaman seyrek dosya oluşturmamak için --sparse=never seçeneğini 
    kullanın.

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
tr: Yedekleme soneki eğer --suffix veya SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ile belirtilmemiş ise
     '~'dir. Yedekleme kontrol metodu --backup seçeneği ile veya 
    VERSION_CONTROL çevre değişkeninden belirlenebilir. Geçerli değerler:

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
tr:   none, off       hiç yedekleme yapma (--backup kullanılsa bile)
      numbered, t     numaralanmış yedekleme yap
      existing, nil   eğer numaralanmış yedekler var ise numaralanmış, yoksa basit
      simple, never   her zaman basit yedekleme yap

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
tr: 
    Özel bir durum olarak, cp force ve backup seçenekleri verilmiş ve 
    KAYNAK ve HEDEF değişkenleri birbirine eşit olup
    mevcut, normal bir dosyayı gösteriyorlarsa KAYNAK'ın bir yedeğini alır.

en: failed to preserve times for %s
tr: %s'in zaman damgaları korunamadı

en: failed to preserve permissions for %s
tr: %s'in izinleri korunamadı

en: cannot make directory %s
tr: dizin %s oluşturulamadı

en: missing file arguments
tr: dosya argümanları eksik

en: missing destination file
tr: hedef dosya yok

en: accessing %s
tr: %s'e erişiliyor

en: %s: specified target is not a directory
tr: %s: belirtilen hedef bir dizin değil

en: copying multiple files, but last argument %s is not a directory
tr: birden çok dosya kopyalanıyor fakat son argüman %s bir dizin değil

en: when preserving paths, the destination must be a directory
tr: dosya yolları korunurken hedef bir dizin olmalı

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
tr: uyarı: --version-control (-V) artık kullanılmıyor; ileride 
    bunun desteği kaldırılacak.   --backup=%s seçeneğini kullanın

en: symbolic links are not supported on this system
tr: bu sistemde sembolik bağlar desteklenmiyor

en: cannot make both hard and symbolic links
tr: hem sabit hem sembolik bağ oluşturulamaz

en: backup type
tr: yedekleme türü

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [DOSYA]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
tr: LS_COLORS çevre değişkenini değiştirmek için çıktı komutları.
    
    Çıktı formatını belirler:
      -b, --sh, --bourne-shell   LS_COLORS'u belirlemek için Bourne kabuk komutları
                                 çıktılar
      -c, --csh, --c-shell       LS_COLORS'u belirlemek için C kabuk komutları
                                 çıktılar
      -p, --print-database       öntanımlıları çıktılar

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
tr: 
    Eğer DOSYA belirtilmiş ise, hangi dosya türü ve uzantılar için hangi renklerin
    kullanılacağı dosyadan okunur.  Eğer DOSYA belirtilmemiş ise önceden derlenmiş
    bir veritabanı kullanılır.  Bu dosyaların biçemi için, 
    'dircolors --print-database' komutunu çalıştırın.

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
tr: %s: %lu geçersiz satır; ikinci dizgecik yok

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
tr: %s: %lu: tanınmayan anahtar kelime %s

en: <internal>
tr: <içsel>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
tr: dircolors çıktısının hem içsel veritabanına, hem de bir kabuk sentaksına
    göre olması çelişkili

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
tr: dircolors'un içsel veritabanını listelemek seçeneği ile 
    beraber DOSYA argümanı kullanılamaz

en: too many arguments
tr: çok fazla argüman

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
tr: SHELL çevre değişkeni yok ve kabuk türü seçeneği verilmemiş

en: standard input
tr: standart girdi

en: Paul Rubin, David MacKenzie, and Stuart Kemp
tr: Paul Rubin, David MacKenzie ve Stuart Kemp

en: Usage: %s [OPTION]...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]...

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
tr: Seçeneklere göre biçemleme ve dönüştürme yaparak bir dosya kopyalar.
    
      bs=BAYT         ibs=BAYT ve obs=BAYT anlamına gelir 
      cbs=BYTES       bir seferde BAYT dönüştürür
      conv=ANAHTAR_KELİMELER   dosyayı virgülle ayrılmış
                      anahtar kelime listesine uygun olarak dönüştürür
      count=BLOK      yalnızca BLOK sayıda girdi bloğu kopyalar
      ibs=BAYT        bir seferde BAYT bayt okur

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
tr:   if=DOSYA        standart girdi yerine DOSYA'dan okur
      obs=BAYT        bir seferde BAYT bayt yazdırır
      of=DOSYA        standart çıktı yerine DOSYA'ya yazdırır
      seek=BLOK       çıktının başında obs boyunda BLOK sayısında blok atlar
      skip=BLOK       girdinin başında ibs boyunda BLOK sayısında blok atlar

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
tr: 
    BLOK ve BAYTlar aşağıdaki çarpan sonekleri ile bitebilirler:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1,000,000, M 1,048,576,
    GD 1,000,000,000, G 1,073,741,824, ve T, P, E, Z, Y. için diğerleri
    Her ANAHTAR_KELİME:

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
tr:   ascii     EBCDIC'den ASCII'ye
      ebcdic    ASCII'den EBCDIC'ye
      ibm       ASCII'den alternatifli EBCDIC'ye
      block     satırsonu karakteri ile biten kayıtları cbs boyutuna getirmek için
                  boşlukla doldurur
      unblock   cbs boyutundaki kayıtlarda sonda yer alan boşlukları yenisatır 
                  ile değiştirir
      lcase     büyük harfleri küçük harfe dönüştürür

en:   notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                  with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
tr:   notrunc   çıktı dosyasını budamaz
      ucase     küçük harfleri büyük harfe dönüştürür
      swab      her girdi bayt çiftini takas eder
      noerror   okuma hatalarından sonra da devam eder
      sync      her girdi bloğunu NUL karakterle doldurarak ibs boyutuna getirir
                block veya unblock seçenekleri ile kullanıldığı zaman NUL yerine
                boşlukla doldurur

en: %s+%s records in
tr: %s+%s kayıt girdi

en: %s+%s records out
tr: %s+%s kayıt çıktı

en: truncated record
tr: budanmış kayıt

en: truncated records
tr: budanmış kayıtlar

en: closing input file %s
tr: girdi dosyası %s kapatılıyor

en: closing output file %s
tr: çıktı dosyası %s kapatılıyor

en: writing to %s
tr: %s'e yazılıyor

en: invalid conversion: %s
tr: geçersiz dönüşüm: %s

en: unrecognized option %s
tr: geçersiz seçenek %s

en: unrecognized option %s=%s
tr: geçersiz seçenek %s=%s

en: invalid number %s
tr: geçersiz sayı %s

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
tr: {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync} 
    seçenek kümelerinden her birinden birer tane kullanılabilir

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
tr: uyarı: mt_type=0x%2$0lx, %1$s dosyası için lseek çekirdek hatasına alternatifler
      kullanılıyor -- tür listesi için <sys/mtio.h>'e bakın

en: opening %s
tr: %s açılıyor

en: file offset out of range
tr: dosya göreli konumu aralık dışı

en: advancing past %s bytes in output file %s
tr: çıktı dosyasında %s bayt ileriye gidildi %s

en: standard output
tr: standart çıktı

en: Filesystem
tr: Dosya sistemi

en:    Type
tr:    Tür

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
tr: Dosyaindeksi Dolu    Boş   Kull%%

en:      Size   Used  Avail Use%%
tr:     Boy   Dolu Boş   Kull%%

en:     Size  Used Avail Use%%
tr:     Boy   Dolu Boş   Kull%%

en:  %4d-blocks      Used Available Capacity
tr:  %4d-blok        Dolu Boş       Kapasite

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
tr:  %4s-blok        Dolu Boş       Kull%%

en:  Mounted on
tr: Bağlanılan yer

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [DOSYA]...

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
tr: Üzerinde DOSYA'ların bulunduğu dosyasistemleri hakkında bilgi gösterir,
    veya öntanımlı olarak bütün dosyasistemleri hakkında bilgi gösterir.

en:   -a, --all             include filesystems having 0 blocks
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
tr:   -a, --all             0 bloğa sahip dosyasistemlerini de dahil eder.
          --block-size=BOY  BOY baytlık bloklar kullanır
      -h, --human-readable  boyutları insan okuyabilir biçemde gösterir
                            (örn., 1K 234M 2G)
      -H, --si              yukarıdaki gibi fakat 1000'in katlarını kullanır,
                            1024'ün değil.

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local filesystems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
tr:   -i, --inodes          blok kullanımı yerine idüğüm bilgilerini gösterir
      -k, --kilobytes       --block-size=1024 gibi
      -l, --local           listelemeyi yerel dosyasistemleri ile sınırlar
      -m, --megabytes       --block-size=1048576 gibi
          --no-sync         (öntanımlı) kullanım bilgisini almadan önce sync yapmaz

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
tr:   -P, --portability     POSIX çıktı biçemini kullanır
          --sync            kullanım bilgisini almadan önce sync yapar
      -t, --type=TÜR        bilgi göstermeyi TÜR türünde dosyasistemleri ile
                            sınırlar
      -T, --print-type      dosyasistemi türünü gösterir
      -x, --exclude-type=TÜR   bilgi göstermeyi TÜR türünde olmayan
                            dosyasistemleri ile sınırlar
      -v                    (yoksayılır)

en: 
    SIZE may be (or may be an integer optionally followed by) one of following:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
tr: 
    BOY aşağıdakilerin biri (veya aşağıdakilerin biri ile sonlanan bir tamsayı)
    olabilir:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576, ve G, T, P, E, Z, Y için diğerleri.

en: file system type %s both selected and excluded
tr: dosyasistem türü %s hem seçili hem dışarlanmış

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: %scannot read table of mounted filesystems
tr: %s bağlanmış dosyasistemleri tablosu okunamadı

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
tr: Her DOSYA'nın disk kullanımını özetler, dizinler için çevrimli çalışır.

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
tr:   -a, --all             sayıları bütün dosyalar için yazar, yalnız dizinler
                            için değil
          --block-size=BOY  BOY boyunda bloklar kullanır
      -b, --bytes           boyları bayt cinsinden yazar
      -c, --total           toplam hesaplar
      -D, --dereference-args  sembolik bağ olduğu zaman YOL'ları takip eder

en:   -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
tr:   -h, --human-readable  boyutları insan okuyabilir biçemde gösterir
                            (örn., 1K 234M 2G)
      -H, --si              yukarıdaki gibi fakat 1000'in katlarını kullanır,
                            1024'ün değil.
      -k, --kilobytes       --block-size=1024 gibi
      -l, --count-links     Eğer sabit bağ var ise, boyları toplama tekrar alır

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
tr:   -L, --dereference     bütün sembolik bağları takip eder
      -S, --separate-dirs   altdizinlerin boyutunu dahil etmez
      -s, --summarize       her argüman için yalnızca toplamı gösterir

en:   -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PATTERN Exclude files that match PATTERN.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
tr:   -x, --one-file-system  başka dosyasistemlerinde olan dizinleri atlar
      -X DOSYA, --exclude-from=DOSYA  DOSYA'da bulunan kalıplara uyan dosyaları
                             işlemden hariç tutar.
          --exclude=KAL     KAL kalıbına uyan dosyaları işlemden hariç tutar.
          --max-depth=N     bir dizin için toplamı (veya dosya için, --all ile),
                              yalnızca komut satırı argümanından N veya daha az
                              seviye aşağıda ise gösterir. 
                              --max-depth=0, --summarize ile aynıdır.

en: cannot change to `..' from directory %s
tr: '..''e %s dizininden çıkılamaz

en: cannot change to directory %s
tr: %s dizinine geçilemedi

en: total
tr: toplam

en: invalid maximum depth %s
tr: geçersiz maksimum derinlik %s

en: cannot both summarize and show all entries
tr: hem özetleyip hem bütün girdiler gösterilemez

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
tr: uyarı: özetlemek --max-depth=0 ile aynı

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
tr: uyarı: özetlemek --max-depth=%d ile çakışıyor

en: the strip option may not be used when installing a directory
tr: bir dizin kurulurken strip seçeneği kullanılamaz

en: invalid mode %s
tr: geçersiz kip %s

en: creating directory %s
tr: dizin %s oluşturuluyor

en: installing multiple files, but last argument, %s is not a directory
tr: birden çok dosya kuruluyor fakat son argüman %s bir dizin değil

en: %s is a directory
tr: %s bir dizin

en: cannot obtain time stamps for %s
tr: %s için zaman damgaları alınamadı

en: cannot set time stamps for %s
tr: %s için zaman damgalama yapılamadı

en: fork system call failed
tr: fork sistem çağrısı başarısız

en: cannot run strip
tr: strip çalıştırılamadı

en: strip failed
tr: strip başarısız

en: invalid user %s
tr: geçersiz kullanıcı %s

en: invalid group %s
tr: geçersiz grup %s

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... KAYNAK HEDEF           (1. biçem).
     veya:    %s [SEÇENEK]... KAYNAK... DİZİN        (2. biçem)
     veya:    %s -d [SEÇENEK]... DİZİN...            (3. biçem).

en: In the first two formats, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the third format, create all components of the given DIRECTORY(ies).
tr: İlk iki biçemde KAYNAK'ı HEDEF'e veya birden fazla KAYNAK'ı mevcut DİZİN'e
    kopyalar, aynı zamanda izin kiplerini ve sahip/grup bilgilerini atar.
    Üçüncü biçemde, ilgili DİZİN(ler)in bütün öğelerini oluşturur.

en:       --backup[=CONTROL] make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
tr:       --backup[=KONTROL] her mevcut hedef dosyasının bir yedeğini alır
      -b                  --backup gibi ama argüman kabul etmez
      -c                  (yoksayılır)
      -d, --directory     bütün argümanları dizin adı olarak alır; belirtilen
                            dizinlerin tüm öğelerini oluşturur

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST;  useful in the 1st format
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
tr:   -D                  HEDEF'in en sondaki hariç tüm öğelerini oluşturur, sonra
                            KAYNAK'ı HEDEF'e kopyalar; 1. biçemde faydalıdır
      -g, --group=GRUP    İşlemin şimdiki grubu yerine grup üyeliğini GRUP'a atar
      -m, --mode=KİP      izin kipini rwxr-xr-x yerine KİP olarak atar (chmod gibi)
      -o, --owner=SAHİP   sahibi atar (yalnızca süper-kullanıcı)

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables, only for 1st and 2nd formats
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
tr:   -p, --preserve-timestamps   KAYNAK dosyalarının erişim/değişim zaman
                            damgalarını ilgili hedef dosyalarına uygular
      -s, --strip         1. ve 2. biçemde sembol tablolarını soyar
      -S, --suffix=SONEK  öntanımlı yedek soneki yerine SONEK'i kullanır
      -v, --verbose       oluşturuldukça her dizinin adını gösterir

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
tr: 
    Yedekleme soneki eğer --suffix veya SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ile belirtilmemiş ise
    '~'dir. Yedekleme kontrol metodu --backup seçeneği ile veya 
    VERSION_CONTROL çevre değişkeninden belirlenebilir. Geçerli değerler:

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
tr: Kullanım: %s DOSYA1 DOSYA2
        veya: %s SEÇENEK

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
tr: Mevcut olan DOSYA1'e DOSYA2 adında bir bağ oluşturmak için 'link' (bağ)
    işlevini çağırın.

en: cannot create link %s to %s
tr: %s sabit bağı %s'e bağlanamadı

en: Mike Parker and David MacKenzie
tr: Mike Parker ve David MacKenzie

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
tr: %s: uyarı: sembolik bağa sabit bağ oluşturmak taşınabilirliği bozar

en: %s: hard link not allowed for directory
tr: %s: dizinde sabit bağa izin verilmiyor

en: %s: cannot overwrite directory
tr: %s: dizinin üzerine yazılamaz

en: %s: replace %s?
tr: %s: %s'un üzerine yazılsın mı?

en: %s: File exists
tr: %s: Dosya mevcut

en: create symbolic link %s to %s
tr: %s -> %s sembolik bağı oluştur

en: create hard link %s to %s
tr: %s -> %s sabit bağı oluştur

en: creating symbolic link %s to %s
tr: Sembolik bağ %s %s'e bağlanıyor

en: creating hard link %s to %s
tr: Sabit bağ %s %s'e bağlanıyor

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY TARGET...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... HEDEF [BAĞ_ADI]
      veya:   %s [SEÇENEK]... HEDEF... DİZİN
      veya:   %s [SEÇENEK]... --target-directory=HEDEF DİZİN...

en: Create a link to the specified TARGET with optional LINK_NAME.
    If LINK_NAME is omitted, a link with the same basename as the TARGET is
    created in the current directory.  When using the second form with more
    than one TARGET, the last argument must be a directory;  create links
    in DIRECTORY to each TARGET.  Create hard links by default, symbolic
    links with --symbolic.  When creating hard links, each TARGET must exist.
tr: Belirlenen HEDEF'e, opsiyonel BAĞ_ADI ile bir bağ oluşturur.
    Eğer BAĞ_ADI verilmemiş ise, HEDEF ile aynı adda bir bağ, mevcut dizinde
    oluşturulur. İkinci biçem birden fazla HEDEF ile kullanıldığı zaman son argüman
    dizin olmak zorundadır ve DİZİN'de her HEDEF için bir bağ oluşturulur.
    Öntanımlı olarak sabit bağ oluşturulur, --symbolic seçeneği kullanıldığı zaman
    sembolik bağ oluşturulur. Sabit bağ oluşturulduğu zaman, her HEDEF mevcut
    olmak zorundadır.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         hard link directories (super-user only)
      -f, --force                 remove existing destination files
tr:       --backup[=KONTROL]      her mevcut hedef dosyanın bir yedeğini alır
      -b                          --backup gibi fakat argüman almaz
      -d, -F, --directory         dizinleri sabit bağlar (yalnız süper kullanıcı)
      -f, --force                 önceden var olan hedef dosyaları siler

en:   -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
tr:   -n, --no-dereference        bir dizine sembolik bağ olan hedefi sanki normal
                                    bir dosyaymış gibi işler
      -i, --interactive           hedefleri silmeden önce sorar
      -s, --symbolic              sabit bağ yerine sembolik bağ oluşturur

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -v, --verbose               print name of each file before linking
tr:   -S, --suffix=SONEK          yedekleme soneki yerine SONEK'i kullanır
          --target-directory=DİZİN  bağların oluşturulacağı DİZİN'i belirtir
      -v, --verbose               bağlamadan önce her dosyanın adını gösterir

en: missing file argument
tr: Dosya argümanı eksik

en: %s: specified target directory is not a directory
tr: %s: belirtilen hedef dizin, bir dizin değil

en: when making multiple links, last argument must be a directory
tr: birden fazla bağ yaratırken son argüman bir dizin olmalı

en: Richard Stallman and David MacKenzie
tr: Richard Stallman ve David MacKenzie

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
tr: çevre değişkeni QUOTING_STYLE'da bulunan geçersiz değer yoksayıldı: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
tr: çevre değişkeni COLUMNS'da belirtilen geçersiz genişlik değeri yoksayıldı: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
tr: çevre değişkeni TABSIZE'da bulunan geçersiz sekme boyutu yoksayıldı: %s

en: invalid line width: %s
tr: geçersiz satır genişliği: %s

en: invalid tab size: %s
tr: geçersiz sekme boyutu: %s

en: invalid time style format %s
tr: geçersiz tarih biçemi %s

en: unrecognized prefix: %s
tr: tanımlanmamış önek: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
tr: çevre değişkeni LS_COLORS'da taranamaz değer

en: cannot determine device and inode of %s
tr: %s'nın aygıtı ve i-düğümü belirlenemedi

en: not listing already-listed directory: %s
tr: önceden listelenmiş %s dizini tekrar listelenmedi

en: cannot compare file names %s and %s
tr: %s ve %s dosya adları karşılaştırılamaz

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
tr: DOSYA(lar) hakkında bilgileri listeler (öntanımlı olarak şimdiki dizinde).
    Eğer -cftuSUX veya --sort seçenekleri verilmemiş ise girdileri alfabetik
    sıralar.

en:   -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
tr:   -a, --all                  . ile başlayan girdileri saklamaz
      -A, --almost-all           örtük . ve .. değerlerini göstermez
          --author               her dosyanın yazarını gösterir
      -b, --escape               grafik olmayan karakterleri sekizlik
                                   değerlerle gösterir

en:       --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
tr:       --block-size=BOY       BOY baytta bloklar kullanır
      -B, --ignore-backups       sonu ~ ile biten örtük yedekleri göstermez
      -c                         -lt ile: ctime'a (son dosya durum bilgisi
                                    değişikliği zamanı) göre sıralar ve ctime'ı
                                    gösterir
                                 -l ile: ctime'ı göster ve isme göre sıralar
                                 tek başına: ctime'a göre sıralar

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
tr:   -C                         Çıktıyı sütunlar halinde gösterir
          --color[=NEZAMAN]      Dosya tiplerini belirtmek için değişik renkler
                                   kullanılıp kullanılmamasını belirler. NEZAMAN
                                   değerleri never (asla), always (her zaman) veya
                                   auto (otomatik) olabilir.
      -d, --directory            içindekiler yerine dizin bilgilerini gösterir
      -D, --dired                Emacs dired kipine uygun çıktı verir

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
tr:   -f                         sıralama yapmaz, -aU seçeneğini etkinleştirir,
                                   -lst seçeneğini etkinsizleştir
      -F, --classify             çıktı bilgilerine belirteç ( */=@| seçeneklerinden
                                   birini) ekler
          --format=SÖZCÜK        -x yatay, -m virgüllü, -l uzun,
                                   -1 tek sütun,  -l uzun,  -C dikey
          --full-time            -l --time-style=full-iso gibi

en:   -g                         like -l, but do not list owner
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -H, --dereference-command-line  follow symbolic links on the command line
tr:   -g                         -l gibi fakat sahibi listelemez
      -G, --no-group             grup bilgisini göstermez
      -h, --human-readable       boyutları insan okuyabilir biçemde gösterir
                                   (örn., 1K 234M 2G)
          --si                   benzer ama 1000'in katlarını kullanır,
                                   1024'ün değil
      -H, --dereference-command-line  komut satırındaki sembolik bağları izler

en:       --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k                         like --block-size=1K
tr:       --indicator-style=SÖZCÜK  girdi isimlerine SÖZCÜK tarzında belirteç
                                   ekler: none (boş -- öntanımlı),
                                   classify (-F kipi gibi),
                                   file-type (-p kipi gibi)
      -i, --inode                her dosyanın indeks numarasını gösterir
      -I, --ignore=KALIP         kabuk KALIP'ıyla eşleşen girdileri göstermez
      -k, --kilobytes            --block-size=1024 gibi

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
tr:   -l                         uzun listeleme biçemi kullanır
      -L, --dereference          bir sembolik bağ için dosya bilgilerini
                                   gösterirken, sembolik bağın imlediği dosyanın
                                   bilgilerini gösterir, sembolik bağın kendi
                                   bilgilerini değil
      -m                         satırı virgül ayraçlı girdilerle doldurur

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric UIDs and GIDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
tr:   -n, --numeric-uid-gid      İsim yerine sayısal grup ve kullanıcı kimliklerini
                                   (UID ve GID) gösterir
      -N, --literal              ham isimleri gösterir (kontrol karakterlerini
                                   ayrıca işlemez)
      -o                         grup bilgisi olmaksızın uzun listeleme biçemi
                                   kullanır
      -p, --file-type            bilgilere belirteç ekler ( /=@| dan biri)

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
tr:   -q, --hide-control-chars   grafik olmayan karakterler yerine ? çıktılar
          --show-control-chars   grafik olmayan karakterleri olduğu gibi gösterir
                                 (program 'ls' ve çıktı bir terminal değil ise
                                   öntanımlı seçenek)
      -Q, --quote-name           çıktı adlarını çift tırnak içinde gösterir
          --quoting-style=SÖZCÜK tırnaklama biçemi için SÖZCÜK'te belirtilen 
                                   değeri kullanır:
                                   literal (olduğu gibi), locale (yerel),
                                   shell (kabuk), 
                                   shell-always (her zaman kabuk), c (C dili), 
                                   escape (kaçış karakterli)

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
tr:   -r, --reverse              ters sıralar
      -R, --recursive            alt dizinleri çevrimli listeler
      -s, --size                 her dosyanın boyutunu blok olarak gösterir

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
tr:   -S                      dosya büyüklüğüne göre sıralar
          --sort=SÖZCÜK       sözcükte belirtilen değere göre sıralar: 
                                extension (uzantı)-X, none (boş)-U, 
                                size (büyüklük)-S, time (zaman) -t,
                                version (sürüm) -v, status (durum) -c
                                time (değişim zamanı) -t,
                                atime (erişim zaman damgası) -u,
                                access (erişim zaman damgası) -u, 
                                use (erişim zaman damgası)-u
          --time=SÖZCÜK       değişim zamanı yerine belirtilen değeri gösterir:
                                atime (erişim zaman damgası), 
                                access (erişim), use (kullanım zamanı), 
                                ctime (dosya durum bilgisi değişim zamanı) veya
                                status (durum); eğer --sort=time belirtilmişse
                                seçilen zaman değerine göre sıralar.

en:       --time-style=STYLE     show times using style STYLE:
                                   full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT
                                 FORMAT is interpreted like `date'; if FORMAT is
                                 FORMAT1<newline>FORMAT2, FORMAT1 applies to
                                 non-recent files and FORMAT2 to recent files;
                                 if STYLE is prefixed with `posix-', STYLE
                                 takes effect only outside the POSIX locale
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
tr:       --time-style=BİÇEM     zamanı BİÇEM biçeminde gösterir:
                                   full-iso, iso, locale, posix-iso, +BİÇEM
                                 BİÇEM `date' gibi tanınır; eğer BİÇEM,
                                 BİÇEM1<yenisatır>BİÇEM2 şeklinde ise, BİÇEM1
                                 eski dosyalara, BİÇEM2, yeni dosyalara uygulanır
                                 eğer BİÇEM'in başında posix- var ise, BİÇEM
                                 yalnızca POSIX yerelinin haricinde geçerli olur.
      -t                         değişim zamanına göre sıralar
      -T, --tabsize=SÜT          öntanımlı 8 değeri yerine her SÜT değerinde sekme
                                   olduğunu varsayar.

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
tr:   -u                         -lt ile: erişim zamanını gösterir ve buna göre
                                    sıralar
                                 -l ile: erişim zamanını gösterir ve isme göre
                                    sıralar
                                 tekbaşına: erişim zamanına göre sıralar
      -U                         sıralamaz, girdileri dizin sırasına göre gösterir
      -v                         sürüme göre sıralar

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
tr:   -w, --width=SÜTUN          ekran genişliğini SÜTUNa ayarlar
      -x                         girdileri satır olarak çıktılar, sütun değil
      -X                         girdi sonekine göre alfabetik sıralar
      -1                         her satıra bir dosya olarak listeler

en: 
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
tr: 
    Öntanımlı olarak dosya tipleri renkle ayırdedilmezler. Bu, --color=none 
    seçeneğine eşittir. --color seçeneğini NEZAMAN seçeneğini belirtmeden kullanmak
    her zaman kullanılacağı manasına --color=always değerine eşittir. --color=auto
    seçeneği ile eğer standart çıktı bir terminale (tty) bağlı ise renk ayırdetmesi
    kullanılır.

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] DİZİN...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
tr: Eğer yoksa, ilgili DİZİN(ler)i oluşturur.

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
tr:   -m, --mode=KİP    izin kipini belirtir (chmod gibi), 
                          rwxrwxrwx öntanımlı değer
      -p, --parents     eğer üst dizinler var ise hata vermeden 
                        gerektiği şekilde üst dizinleri oluşturur
      -v, --verbose     oluşturulan her dizin için bir ileti çıktılar

en: created directory %s
tr: dizin %s oluşturuldu

en: cannot set permissions of directory %s
tr: %s dizininin izinleri değiştirilemedi

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] İSİM...

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
tr: İsimli veri yollarını (FIFO) belirtilen İSİM'lerle oluşturur.

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
tr:   -m, --mode=KİP     izin kipini belirtilen değere değiştirir
                         (chmod gibi) varsayılan değer: rw

en: fifo files not supported
tr: fifo dosyaları desteklenmiyor

en: invalid mode
tr: geçersiz kip

en: cannot set permissions of fifo %s
tr: '%s' fifosunun izinleri değiştirilemedi

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]...İSİM TİP [MAJÖR MİNÖR]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
tr: Belirtilen TÜR'de belirtilen İSİM'de özel dosya oluşturur.

en: 
    MAJOR MINOR are forbidden for TYPE p, mandatory otherwise.  TYPE may be:
    
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
tr: 
    MAJÖR MİNÖR p TÜR'ünde yasak, diğer TÜR'lerde zorunludur. 
    TÜR aşağıdaki değerlerden biri olabilir: 
    
      b      özel blok (önbellekli) dosyası oluşturur
      c, u   özel karakter (önbellekli) dosyası oluşturur
      p      FIFO oluşturur

en: wrong number of arguments
tr: argüman sayısı hatalı

en: block special files not supported
tr: özel blok dosyalar desteklenmiyor

en: character special files not supported
tr: özel karakter dosyaları desteklenmiyor

en: when creating special files, major and minor device
    numbers must be specified
tr: özel blok dosyalar oluşturulurken majör 
    ve minör aygıt numaraları belirtilmelidir

en: invalid major device number %s
tr: geçersiz majör aygıt numarası %s

en: invalid minor device number %s
tr: geçersiz minör aygıt numarası %s

en: invalid device %s %s
tr: geçersiz aygıt %s %s

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
tr: fifo dosyaları için majör ve minör aygıt numaraları belirtilemez

en: cannot set permissions of %s
tr: '%s'nın izinleri belirtilemedi

en: Mike Parker, David MacKenzie, and Jim Meyering
tr: Mike Parker, David MacKenzie ve Jim Meyering

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
tr: KAYNAK'ı HEDEF olarak yeniden adlandırır veya KAYNAK'ları DİZİN'e taşır.

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
                                     equivalent to --reply=yes
      -i, --interactive            prompt before overwrite
                                     equivalent to --reply=query
tr:       --backup[=KONTROL]       mevcut her hedef dosyanın bir yedeğini alır.
      -b                           --backup gibi ama argüman almaz.
      -f, --force                  üzerine yazmadan önce sormaz
                                      --reply=yes ile aynı
      -i, --interactive            üzerine yazmadan önce sorar
                                      --reply=query ile aynı

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
tr:       --reply={yes,no,query}   mevcut bir hedef dosya için sorgulamanın nasıl
                                     yapılacağını ayarlar: 
                                     yes=evet, no=hayır, query=sor
          --strip-trailing-slashes bütün KAYNAK argümanlarının sonundan kesmeleri
                                     (/) kaldırır
      -S, --suffix=SONEK           öntanımlı sonek yerine SONEK değerini kullanır.

en:       --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
tr:       --target-directory=DİZİN  bütün KAYNAK argümanlarını DİZİN'e taşır
      -u, --update                  taşıma işlemini yalnızca KAYNAK dosyası
                                      hedeften daha yeni ise, veya hedef dosya yok
                                      ise yapar
      -v, --verbose                 ne yapıldığını anlatır

en: specified target, %s is not a directory
tr: belirtilen hedef %s bir dizin değil

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
tr: birden fazla dosya taşınırken son argüman dizin olmalıdır

en: cannot chdir from %s to ..
tr: %s dizininden ..'ye geçilemedi

en: cannot lstat `.' in %s
tr: %s'de '.' durumlanamadı

en: %s changed dev/ino
tr: %s dev/ino'yu değiştirdi

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
tr: Uyarı: Döngülü dizin yapısı
    Bu hemen her zaman bozulmuş bir dosya sisteminiz olduğunu gösterir.
    SİSTEM YÖNETİCİNİZE HABER VERİN.
    Aşağıdaki dizin bu çevrimin bir parçası:
      %s

en: cannot lstat %s
tr: %s durumlanamadı

en: %s: descend into write-protected directory %s?
tr: %s: korumalı dizin %s'nin içine inilsin mi?

en: %s: descend into directory %s?
tr: %s: %s dizininin içine inilsin mi?

en: %s: remove write-protected %s %s?
tr: %s: korumalı %s %s silinsin mi?

en: %s: remove %s %s?
tr: %s: %s %s silinsin mi?

en: removed %s
tr: %s silindi

en: removed directory: %s
tr: %s dizini silindi

en: cannot remove directory %s
tr: dizin %s silinemiyor

en: cannot open directory %s
tr: dizin %s açılamadı

en: cannot chdir from %s to %s
tr: %s dizininden %s dizinine geçilemedi

en: cannot remove `.' or `..'
tr: '.' veya '..' silinemiyor

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DOSYA...

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink FILE, even if it is a non-empty directory
                              (super-user only)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
tr: DOSYA(lar)ı siler (bağlarını kaldırır).
    
      -d, --directory       DOSYA, boş olmayan bir dizin olsa bile bağını kaldırır
                              (yalnızca süper kullanıcı)
      -f, --force           mevcut olmayan dosyaları yok varsayar, hiç sormaz
      -i, --interactive     silmeden önce sorar
      -r, -R, --recursive   yinelemeli olarak dizinlerin içlerindekileri siler
      -v, --verbose         ne yapıldığını anlatır

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
tr: 
    Adı '-' ile başlayan bir dosyayı silmek için, örneğin '-foo' 
    aşağıdaki komutlardan birini kullanın:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
tr: 
    Not: Eğer bir dosyayı silerken rm kullandıysanız, genelde o dosyanın
    içindekileri geri almanız mümkündür. Eğer dosya içeriğinin gerçekten geri
    alınamaz olarak silinmesini istiyorsanız, shred komutunu kullanın.

en: removing directory, %s
tr: dizin %s siliniyor

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DİZİN...

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
tr: DİZİN(ler) boş ise siler.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      yalnızca bir dizinin boş olmamasından kaynaklanan 
                      hataları dikkate almaz

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY, then try to remove each directory
                      component of that path name.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
tr:   -p, --parents   DİZİN'i siler, ondan sonra o yolun her bileşenindeki
                      dizinleri silmeye çalışır. Örnek: 'rmdir -p a/b/c'
                      rmdir a/b/c a/b a' komutuna eşittir.
      -v, --verbose   işlenen her dizin için durum çıktılar

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] DOSYA [...]

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
tr: Belirtilen DOSYA(ların) üzerine bir kaç defa yazarak pahalı donanım 
    çözümleri ile bile dosya içeriğinin kurtarılabilmesini zorlaştırır.

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
tr:   -f, --force    eğer gerekli olursa yazma izni verir
      -n, --iterations=N  Öntanımlı (%d) defa üzerine yazma yerine N defa üzerine
                     yazar
      -s, --size=N   N sayıda baytı bu işlemden geçirir
                    (k, M, G gibi sonekler kabul edilir)

en:   -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
      -              shred standard output
tr:   -u, --remove   üzerine yazdıktan sonra dosyayı sıfırlar ve siler
      -v, --verbose  ilerlemeyi gösterir
      -x, --exact    dosya boyutunu sonraki tam bloğa yuvarlamaz
      -z, --zero     işlemi gizlemek için en son olarak üzerine sıfırlarla yazar
      -              standart çıktıyı bu işleme tabi tutar

en: 
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
tr: 
    Eğer --remove (-u) belirtilmişse DOSYA(ları) siler. Öntanımlı değer dosyaları
    silmez çünkü bu komut genelde /dev/hda gibi aygıt dosyaları üzerinde 
    çalıştırılır ve o dosyalar genelde silinmemelidir.  Normal dosyalar üzerinde
    çalıştırıldığı zaman genelde --remove seçeneği kullanılır.

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the filesystem overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern filesystem designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of filesystems on which shred is
    not effective:
tr: DİKKAT: shred komutu dosya sisteminin datayı yerinde 
    üzerine yazdığı varsayımına dayanır. Bu genelde yapılan işlemdir, 
    fakat pek çok modern dosya sistemi bu varsayıma uymaz. Aşağıda shred
    komutunun işe yaramadığı dosya sistemleri örneklenmiştir:

en: * log-structured or journaled filesystems, such as those supplied with
      AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * filesystems that write redundant data and carry on even if some writes
      fail, such as RAID-based filesystems
    
    * filesystems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
tr: * AIX ve Solaris ile gelen (ve JFS, ReiserFS, XFS vs.) gibi kayıt düzenli veya
      jurnalli dosya sistemleri
    
    * RAID gibi çoklu data yazan ve bazı yazma işlemleri başarısız olsa bile devam
      edebilen dosya sistemleri
    
    * Network Appliance'ın NFS sunucusu gibi dosya sisteminin bir görüntüsünü 
      kaydeden dosya sistemleri

en: * filesystems that cache in temporary locations, such as NFS
      version 3 clients
    
    * compressed filesystems
    
    In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
tr: * geçici yerlerde arabellek oluşturan dosya sistemleri (NFS sürüm 3 
      istemcileri gibi)
    
    * sıkıştırılmış dosya sistemleri
    
    Buna ek olarak, dosyasistem yedekleri ve uzak yansılar dosyanın
    silinemeyen kopyalarını taşıyabilir ve bu shred işleminden geçirilmiş
    bir dosyanın tekrar oluşturulabilmesini sağlayabilir.

en: %s: cannot rewind
tr: %s: geri gelinemiyor

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
tr: %s: geçiş %lu/%lu (%s)

en: %s: error writing at offset %s
tr: %s %s göreli konumunda yazdırma hatası

en: %s: file too large
tr: %s: dosya çok büyük

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
tr: %s: geçiş %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
tr: %s: geçiş %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: invalid file type
tr: %s: geçersiz dosya tipi

en: %s: file has negative size
tr: %s: dosya büyüklüğü negatif

en: %s: error truncating
tr: %s: kısaltmada hata

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
tr: %s: yalnızca eklenebilir kipte dosya belirteçine shred uygulanamaz

en: %s: removing
tr: %s: siliniyor

en: %s: renamed to %s
tr: %s: %s olarak yeniden adlandırıldı

en: %s: removed
tr: %s: silindi

en: %s: cannot remove
tr: %s: silinemedi

en: %s: invalid number of passes
tr: %s geçersiz sayıda geçiş

en: %s: invalid file size
tr: %s: geçersiz dosya büyüklüğü

en: cannot read file system information for %s
tr: %s için dosyasistem bilgisi okunamadı

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] DOSYA...

en: Display file or filesystem status.
    
      -f, --filesystem      display filesystem status instead of file status
      -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default
      -L, --dereference     follow links
      -t, --terse           print the information in terse form
tr: Dosya veya dosya sistemi durumunu gösterir.
    
      -f, --filesystem      dosya durumu yerine dosya sistemi durumunu gösterir
      -c  --format=BİÇEM    öntanımlı biçem yerine belirtilen BİÇEM'i kullanır
      -L, --dereference     bağları takip eder
      -t, --terse           bilgileri kısa biçemde gösterir

en: 
    The valid format sequences for files (without --filesystem):
    
      %A - Access rights in human readable form
      %a - Access rights in octal
      %b - Number of blocks allocated
tr: 
    Dosyalar için geçerli biçemler (--filesystem ile değil):
    
      %A - İnsan okuyabilir biçemde erişim hakları
      %a - Sekizlik düzende erişim hakları
      %b - Ayrılmış blok sayısı

en:   %D - Device number in hex
      %d - Device number in decimal
      %F - File type
      %f - raw mode in hex
      %G - Group name of owner
      %g - Group ID of owner
tr:   %D - 16lık düzende aygıt numarası
      %d - onluk düzende aygıt numarası
      %F - Dosya türü
      %f - 16lık düzende ham kip
      %G - sahibinin grup adı
      %g - sahibinin grup numarası

en:   %h - Number of hard links
      %i - Inode number
      %N - Quoted File name with dereference if symbolic link
      %n - File name
      %o - IO block size
      %s - Total size, in bytes
      %T - Minor device type in hex
      %t - Major device type in hex
tr:   %h - Sabit bağ sayısı
      %i - İdüğüm sayısı
      %N - Eğer sembolik bağ ise referansı alınarak dosya ismi
      %n - Dosya adı
      %o - IO blok boyu
      %s - Bayt cinsinden toplam boy
      %T - 16lık düzende minör aygıt türü
      %t - 16lık düzende majör aygıt türü

en:   %U - User name of owner
      %u - User ID of owner
      %X - Time of last access as seconds since Epoch
      %x - Time of last access
      %Y - Time of last modification as seconds since Epoch
      %y - Time of last modification
      %Z - Time of last change as seconds since Epoch
      %z - Time of last change
tr:   %U - Sahibin kullanıcı adı
      %u - Sahibin kullanıcı kimlik no'su
      %X - Son erişimin zaman başlangıcından beri saniye cinsinden süresi
      %x - Son erişim zamanı
      %Y - Son değişikliğin zaman başlangıcından beri saniye cinsinden süresi
      %y - Son değişiklik zamanı
      %Z - Son değişimin zaman başlangıcından beri saniye cinsinden süresi
      %z - Son değişim zamanı

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a - Free blocks available to non-superuser
      %b - Total data blocks in file system
      %c - Total file nodes in file system
      %d - Free file nodes in file system
      %f - Free blocks in file system
tr: Dosya sistemleri için geçerli biçemler:
    
      %a - Normal kullanıcılara ayrılabilecek serbest bloklar
      %b - Dosya sistemindeki toplam veri blokları
      %c - Dosya sisteminde toplam dosya düğümleri
      %d - Dosya sisteminde serbest dosya düğümleri
      %f - Dosya sisteminde serbest bloklar

en:   %i - File System id in hex
      %l - Maximum length of filenames
      %n - File name
      %s - Optimal transfer block size
      %T - Type in human readable form
      %t - Type in hex
tr:   %i - 16lık düzende dosya sistem kimlik no'su
      %l - Dosya isimlerinin maksimum uzunluğu
      %n - Dosya adı
      %s - En uygun transfer blok boyu
      %T - İnsan okunur biçemde tür
      %t - 16lık düzende tür

en: Usage: %s [OPTION]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
tr: Değişen blokları diske yazılmaya zorlar ve süper bloğu günceller.

en: ignoring all arguments
tr: argümanların tamamı yoksayılıyor

en:       --help     display this help and exit
tr:       --help     bu yardımı gösterir ve çıkar

en:       --version  output version information and exit
tr:       --version  sürüm bilgisini gösterir ve çıkar

en: creating %s
tr: %s oluşturuluyor

en: setting times of %s
tr: %s'in zamanları değiştiriliyor

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
tr: Her DOSYA'nın erişim ve değişim zamanlarını şimdiki zamana günceller.

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
tr:   -a                     yalnız erişim zamanını günceller
      -c, --no-create        dosya oluşturmaz
      -d, --date=DİZGİ       DİZGİyi tarar ve şimdiki zaman yerine kullanır
      -f                     (yoksayılıyor)
      -m                     yalnız değişim tarihini günceller

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            set time given by WORD: access atime use (same as -a)
                               modify mtime (same as -m)
tr:   -r, --reference=DOSYA  şimdiki zaman yerine bu DOSYAnın zaman damgalarını
                               kullanır
      -t DAMGA               şimdiki zaman yerine [[YY]YY]AAGGssdd[ss] değerini
                               kullanır
      --time=SÖZCÜK          SÖZCÜKle belirtilen zaman damgasını değiştirir:
                               access (erişim) atime (erişim) use (kullanım, -a ile
                               aynı) modify (değişim) mtime (değişim, -m ile aynı)

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
tr: 
    Dikkat: -d ve -t seçenekleri farklı zaman/tarih biçemleri kabul ederler.

en: invalid date format %s
tr: geçersiz tarih biçemi %s

en: cannot specify times from more than one source
tr: zaman birden fazla kaynaktan belirtilemez

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'
tr: uyarı: `touch %s' artık kullanılmıyor; `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d' kullanılmalı

en: file arguments missing
tr: dosya argümanları eksik

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
tr: Kullanım: %s DOSYA
        veya: %s SEÇENEK

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
tr: Belirtilen DOSYA'yı silmek için 'unlink' (bağ çöz) işlevini çağırın.

en: cannot unlink %s
tr: %s bağı çözülemedi
