fileutils 4.1.11 - en to ro translation catalogue (394 entries)

en: invalid argument %s for %s
ro: argument invalid %s pentru %s

en: ambiguous argument %s for %s
ro: argument ambiguu %s pentru %s

en: Valid arguments are:
ro: Argumente valide sunt:

en: program error
ro: eroare de program

en: stack overflow
ro: depăşire(overflow) de stivă(stack)

en: write error
ro: eroare de scriere

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: regular empty file
ro: fişier regulat vid

en: regular file
ro: fişier regulat

en: directory
ro: director

en: block special file
ro: fişier special de block

en: character special file
ro: fişier special de caracter

en: symbolic link
ro: legătură(link) simbolică

en: message queue
ro: coadă de mesaj

en: semaphore
ro: semafor

en: shared memory object
ro: obiect memorie globală(shared)

en: weird file
ro: fişier ciudat

en: %s: option `%s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `%s' este ambiguă

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `--%s' nu permite argumente

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `%c%s' nu permite argumente

en: %s: option `%s' requires an argument
ro: %s: opţiunea `%s' necesită un argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
ro: %s: opţiune necunoscută `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ro: %s: opţiune necunoscută `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opţiune ilegală --%c

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s opţiune invalidă -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opţiunea necesită un parametru -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `-W %s' este ambiguă

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `-W%s' nu permite argumente

en: block size
ro: mărime bloc

en: cannot create directory %s
ro: nu se poate crea directorul %s

en: %s exists but is not a directory
ro: %s există dar nu este director

en: cannot change owner and/or group of %s
ro: nu se poate schimba owner-ul şi/sau grupul lui %s

en: cannot chdir to directory %s
ro: nu se poate trece(chdir) în directorul %s

en: cannot change permissions of %s
ro: nu se pot schimba permisiunile lui %s

en: memory exhausted
ro: memorie plină

en: iconv function not usable
ro: funcţia iconv nu este utilizabilă

en: iconv function not available
ro: funcţia iconv nu este disponibilă

en: character out of range
ro: caracter în afara domeniului(range)

en: cannot convert U+%04X to local character set
ro: nu se poate converti U+%04X în setul de caractere local

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
ro: nu se poate converti U+%04X în setul de caractere local: %s

en: invalid user
ro: user invalid

en: invalid group
ro: grup invalid

en: cannot get the login group of a numeric UID
ro: nu se poate afla(get) grupul de login al unui UID numeric

en: cannot omit both user and group
ro: nu se pot omite atât userul cât şi grupul

en: Written by %s.
ro: Scris de %s.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ro: Acesta este software liber; citiţi sursa pentru condiţii de copiere. Nu există NICI O
    garanţie; nici măcar pentru VANDABILITATE sau MODIFICARE ÎNTR-UN SCOP PRIVAT.

en: string comparison failed
ro: compararea de şiruri a eşuat

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
ro: Setaţi LC_ALL='C' pentru a găsi o soluţie(workaround) problemei.

en: The strings compared were %s and %s.
ro: Şirurile comparate au fost %s şi %s.

en: cannot change to null group
ro: nu se poate trece(change) într-un grup null

en: invalid group name %s
ro: numele de grup %s este invalid

en: group number
ro: numărul de grup

en: invalid group number %s
ro: numărul de grup %s este invalid

en: Try `%s --help' for more information.
ro: Încercaţi `%s --help' pentru mai multe informaţii.

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... GRUP FIŞIER...
      sau:  %s [OPŢIUNE]... --reference=FIŞIER_REF FIŞIER...

en: Change the group membership of each FILE to GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
ro: Schimbă apartenenţa(membership) fiecărui FIŞIER la GRUP:
    
      -c, --changes          la fel ca detaliat, dar raportează doar când este efectuată
                                   o schimbare
          --dereference      afectează referinţa fiecărei legături simbolice, decât să
                             afecteze legătura simbolică

en:   -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
ro:   -h, --no-dereference   afectează legătura simbolică în locul oricărui fişier referinţă
                             (disponibil doar pe sistemele care pot schimba 
                             calitatea(ownership) unui symlink)

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than the specified
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
ro:   -f, --silent, --quiet  suprimă mesajele de eroare
          --reference=FIŞIER_REF  foloseşte grupul FIŞIERului_REF decât valoarea
                             GRUPului
      -R, --recursive        operează pe fişiere şi directoare recursiv
      -v, --verbose          afişează un diagnostic pentru fiecare fişier procesat

en: 
    Report bugs to <%s>.
ro: 
    Raportaţi bug-urile la <%s>.

en: too few arguments
ro: prea puţine argumente

en: failed to get attributes of %s
ro: nu s-au putut afla atributele lui %s

en: getting new attributes of %s
ro: se primesc(get) atribute noi pentru %s

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
ro: modul lui %s a fost schimbat în %04lo (%s)

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
ro: nu s-a putut schimba modul lui %s în %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
ro: modul lui %s păstrat ca %04lo (%s)

en: changing permissions of %s
ro: se schimbă permisiunile lui %s

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... MOD[,MOD]... FIŞIER...
      sau:  %s [OPŢIUNE]... MOD-OCTAL FIŞIER...
      sau:  %s [OPŢIUNE]... --reference=FIŞIER_REF FIŞIER...

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
ro: Schimbă modul fiecărul FIŞIER în MOD.
    
      -c, --changes           lafel ca verbose, dar raportează doar când este efectuată o schimbare
      -f, --silent, --quiet   suprimă cele mai multe mesaje de eroare
      -v, --verbose          afişează un diagnostic pentru fiecare fişier procesat
          --reference=FIŞIER_REF  foloseşte modul FIŞIERului_REF decât valoarea
                             MODului
      -R, --recursive        schimbă fişierele şi directoarele recursiv

en: 
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
ro: 
    Fiecare MOD este una sau mai multe dintre literele ugoa, unul din simbolurile
    +-= şi una sau mai multe dintre literele rwxXstugo.

en: invalid character %s in mode string %s
ro: caracter invalid %s în şirul de mod %s

en: invalid mode string: %s
ro: şir de mod invalid %s

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
ro: nu a fost schimbată nici legătura simbolică %s nici referinţa

en: changed ownership of %s to %s
ro: a fost schimbată proprietatea(ownership) lui %s în %s

en: changed group of %s to %s
ro: a fost schimbat grupul lui %s în %s

en: failed to change ownership of %s to %s
ro: eroare în schimbarea proprietăţii(ownership) lui %s în %s

en: failed to change group of %s to %s
ro: eroare în schimbarea grupului lui %s în %s

en: ownership of %s retained as %s
ro: proprietatea(ownership) lui %s păstrată ca %s

en: group of %s retained as %s
ro: grupul lui %s păstrat ca %s

en: changing ownership of %s
ro: schimbare proprietate(ownership) a lui %s

en: changing group of %s
ro: schimbare grup a lui %s

en: unable to restore permissions of %s
ro: nu se pot restabilil(restore) permisiunile lui %s

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... :GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... OWNER[:[GRUP]] FIŞIER...
      or:  %s [OPŢIUNE]... :GRUP FIŞIER...
      or:  %s [OPŢIUNE]... --reference=FIŞIER_REF FIŞIER...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
ro: Schimbă proprietarul (owner) şi/sau grupul fiecărui FIŞIER la OWNER şi/sau GRUP.
    
      -c, --changes          asemenea lui verbose, dar raportează doar când este
                                   efectuată o schimbare
          --dereference      afectează referinţa legăturii simbolice, decât
                             legătura simbolică în sine

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
ro:       --from=OWNER_CURENT:GRUP_CURENT
                             schimbă proprietarul(owner) şi/sau grupul fiecărui fişier doar
                              dacă proprietarul(owner) şi/sau grupul se potrivesc aceloraspecificate
                             aici.  Fie poate fi omis, caz în carepotrivirea nu este necesară
                             pentru atributul omis.

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             the specified OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
ro:   -f, --silent, --quiet  suprimă cele mai multe din mesajele de eroare
          --reference=FIŞIER_REF  foloseşte owner-ul şi grupul FIŞIER_REF
                             mai degrabă decât valorile OWNER:GRUP specificate
      -R, --recursive        operează recursiv pe fişiere şi directoare
      -v, --verbose          afişează un diagnostic pentru fiecare fişier procesat

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:'.  OWNER and GROUP may be numeric as well
    as symbolic.
ro: 
    Owner-ul rămâne neschimbat dacă lipseşte.  Grupul rămâne neschimbat dacă
    lipseşte, dar schimbat într-un grup de login dacă este implicat de un `:'.
    OWNERul şi GRUPul pot fi fie numerice fie simboluri.

en: cannot access %s
ro: nu se poate accesa %s

en: cannot open %s for reading
ro: nu se poate deschide %s pentru citire

en: cannot fstat %s
ro: nu se poate face fstat %s

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
ro: se omite fişierul %s, deoarece a fost înlocuit în timpul copierii

en: cannot remove %s
ro: nu se poate şterge %s

en: cannot create regular file %s
ro: nu se poate crea fişierul regulat %s

en: reading %s
ro: se citeşte %s

en: cannot lseek %s
ro: nu se poate face lseek %s

en: writing %s
ro: se scrie %s

en: closing %s
ro: se închide %s

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
ro: %s: se suprascrie %s, mod de suprascriere(overriding) %04lo?

en: %s: overwrite %s?
ro: %s: se suprascrie %s?

en: cannot stat %s
ro: nu se poate face stat %s

en: omitting directory %s
ro: se omite directorul %s

en: warning: source file %s specified more than once
ro: avertisment: fişierul sursă %s este specificat mai mult de o dată

en: %s and %s are the same file
ro: %s şi %s sunt acelaşi fişier

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
ro: nu se poate suprascrie non-directorul %s cu directorul %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
ro: nu se va suprascrie recent-creatul %s cu %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
ro: nu se poate suprascrie directorul %s cu non-director

en: cannot overwrite directory %s
ro: nu se poate suprascrie directorul %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
ro: nu se poate muta directorul în non-director: %s -> %s

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
ro: Backupul pentru %s ar distruge sursa;  %s nu este mutat

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
ro: Backupul pentru %s ar distruge sursa;  %s nu este copiat

en: cannot backup %s
ro: nu se poate face backup pentru %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
ro: nu se poate copia un director, %s, peste sine, %s

en: will not create hard link %s to directory %s
ro: nu se poate crea legătura hard %s înspre directorul %s

en: cannot create hard link %s to %s
ro: nu se poate crea legătura hard %s înspre %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
ro: nu se poate muta %s spre un subdirector ori spre sine, %s

en: cannot move %s to %s
ro: nu se poate muta %s în %s

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
ro: mutarea inter-device a eşuat: %s spre %s, nu se poate şterge ţinta

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
ro: nu se poate copia legătura simbolică ciclică %s

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
ro: %s: se pot face legături simbolice relative doar în directorul curent

en: cannot create symbolic link %s to %s
ro: nu se poate crea legătura simbolică %s înspre %s

en: cannot create link %s
ro: nu se poate crea legătura %s

en: cannot create fifo %s
ro: nu se poate crea fifo %s

en: cannot create special file %s
ro: nu se poate crea fişierul special %s

en: cannot read symbolic link %s
ro: nu se poate cifi legătura simbolică %s

en: cannot create symbolic link %s
ro: nu se poate cra legătura simbolică %s

en: failed to preserve ownership for %s
ro: eroare în păstrarea proprietăţii(ownership) pentru %s

en: %s has unknown file type
ro: %s are tip de fişier necunoscut

en: preserving times for %s
ro: păstrarea timpului pentru %s

en: failed to preserve authorship for %s
ro: eroare în păstrarea authorship pentru %s

en: setting permissions for %s
ro: setări permisiuni pentru %s

en: cannot un-backup %s
ro: nu se poate face inversul backup-ului pentru %s

en: %s -> %s (unbackup)
ro: %s -> %s (backup inversat)

en: Torbjorn Granlund, David MacKenzie, and Jim Meyering
ro: Torbjorn Granlund, David MacKenzie, şi Jim Meyering

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY SOURCE...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... SURSĂ DEST
      or:  %s [OPŢIUNE]... SURSĂ... DIRECTOR
      or:  %s [OPŢIUNE]... --target-directory=DIRECTOR SURSĂ...

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
ro: Copiază SURSĂ în DEST, sau multiple SURSE în DIRECTOR.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
ro: Argumentele obligatorii pentru opţiunile lungi sunt obligatorii şi pentru opţiunile
    scurte.

en:   -a, --archive                same as -dpR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
ro:   -a, --archive                asemenea lui -dpR
          --backup[=CONTROL]       crează un backup al fiecărui fişier destinaţieexistent
      -b                          asemenea lui --backup dar nu acceptă argumente
          --copy-contents          copiază conţinutul fişierelor speciale când erecursiv
      -d                           la fel ca --no-dereference --preserve=link

en:       --no-dereference         never follow symbolic links
      -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
ro:       --no-dereference         nu urmează niciodată legăturile simbolice
      -f, --force                  dacă fişierul destinaţie nu poate fi deschis
                                     îl şterge şi încearcă din nou
      -i, --interactive            întreabă înainte de suprascriere
      -H                           urmează legăturile simbolice din linia de comandă

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
      -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
ro:   -l, --link                   face legătura între fişiere în loc să le copieze
      -L, --dereference            întotdeauna urmează legăturile simbolice
      -p                           la fel ca --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=LISTĂ_ATRIB]   paştrează atributele specificate (implicit:
                                     mode,ownership,timestamps), şi dacă e posibi
                                     atribute adiţionale: links, all

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                append source path to DIRECTORY
      -P                           same as `--no-dereference'
ro:       --no-preserve=LISTĂ_ATRIB  nu păstrează atributele specificate
          --parents                adaugă calea sursă spre DIRECTOR
      -P                           asemenea lui `--no-dereference'

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
ro:   -R, -r, --recursive          copiază recursiv directoarele
          --remove-destination     şterge fiecare fişier destinaţie înaintea încercării de
                                     a-l deschide (contrast with --force)

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
ro:       --reply={yes,no,query}   specifică modul de manipulare a unei întrebări în
                                     cazul unui fişier destinaţie existent
          --sparse=CÂND            controlează crearea fişierelor sparse
          --strip-trailing-slashes şterge toate slash-urile de sfârşit din fiecare argument
                                     din SURSĂ

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
ro:   -s, --symbolic-link          crează legături simbolice în locul copierii
      -S, --suffix=SUFIX          suprascrie sufixul de backup obişnuit
          --target-directory=DIRECTOR  mută toate argumentele din SURSĂ în DIRECTOR

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
ro:   -u, --update                 copiază doar dacă fişierul SURSĂ e mai nou
                                     decât fişierul destinaţie sau dacă
                                     lipseşte fişierul destinaţie
      -v, --verbose                explică ce se întâmplă
      -x, --one-file-system        rămâne în acest sistem de fişiere

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
ro: 
    Implicit fişierele SURSĂ sparse sunt detectate de o euristică brută şi fişierul
    DEST corespunzător e făcut sparse de asemenea.  Aceasta este comportarea
    selectată prin --sparse=auto.  Specificaţi --sparse=always pentru a crea un
    fişier DEST sparse oricând fişierul SURSĂ conţine o secvenţă destul de mare
    de octeţi zero.
    Folosiţi --sparse=never pentru a inhiba crearea fişierelor sparse.

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
ro: Sufixul de backup este `~' în afara cazului în care este setat cu --suffix sau
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    Metoda controlului de versiune poate fi selectată prin opţiunea --backup sau
    prin variabila
    de mediu VERSION_CONTROL. Iată valorile:

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
ro:   none, off       niciodată nu face backup-uri (chiar dacă este dat --backup)
      numbered, t     crează backup-uri numerotate
      existing, nil   numerotat dacă există backup-uri numerotate, simplu în caz contrar
      simple, never   întotdeauna crează backup-uri simple

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
ro: 
    Ca şi caz special, cp crează un backup pentru SURSĂ când sunt specificate
    opţiunile force şi backup şi când SURSĂ şi DEST au acelaşi nume pentru
    un fişier regular existent.

en: failed to preserve times for %s
ro: eroare în păstrarea timpului pentru %s

en: failed to preserve permissions for %s
ro: eroare în păstrarea permisiunilor pentru %s

en: cannot make directory %s
ro: nu se poate face directorul %s

en: missing file arguments
ro: lipsesc argumentele fişierului

en: missing destination file
ro: lipseşte fişierul destinaţie

en: accessing %s
ro: accesare %s

en: %s: specified target is not a directory
ro: %s: ţinta specificată nu este un director

en: copying multiple files, but last argument %s is not a directory
ro: se copiaza fişiere multiple, dar ultimul argument %s nu este un director

en: when preserving paths, the destination must be a directory
ro: când se păstrează căi, destinaţia trebuie să fie un director

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
ro: avertisment:  --version-control (-V) nu se mai foloseşte;  suportul pentru el
    va fi eliminat într-o versiune viitoare.  Folosiţi în loc --backup=%s.

en: symbolic links are not supported on this system
ro: legăturile simbolice nu sunt suportate pe acest sistem

en: cannot make both hard and symbolic links
ro: nu se pot face şi legături hard şi legături simbolice deodată

en: backup type
ro: tip backup

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... [FIŞIER]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
ro: Afişează comenzile pentru a seta variabila de mediu LS_COLORS.
    
    Determină formatul de output:
      -b, --sh, --bourne-shell    afişează cod Bourne shell pentru a seta LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        afişează cod C shell pentru a seta LS_COLORS
      -p, --print-database        afişează implicite

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
ro: 
    Dacă FIŞIER este specificat, îl citeşte pentru a determina care culori
    trebuie folosite pentru ce tipuri de fişiere şi extensii.  În caz contrar
    o bază de date precompilată este folosită. Pentru detalii ale formatului
    acestor fişiere, rulaţi `dircolors --print-database'.

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
ro: %s:%lu: linie invalidă;  lipseşte al doilea simbol(token)

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
ro: %s:%lu: cuvânt cheie %s necunoscut

en: <internal>
ro: <intern>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
ro: opţiunile pentru output-ul bazei de date interne a dircolors şi
    selectarea unei sintaxe de shell sunt reciproc exclusiv

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
ro: nici un argument al FIŞIERului nu poate fi folosit cu opţiunea de output
    a bazei de date interne dircolors

en: too many arguments
ro: prea mutle argumente

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
ro: nu există variabila de mediu SHELL, şi nu este specificată nici o opţiune pentru tipul shell-ului

en: standard input
ro: intrare(input) standard)

en: Paul Rubin, David MacKenzie, and Stuart Kemp
ro: Paul Rubin, David MacKenzie, şi Stuart Kemp

en: Usage: %s [OPTION]...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]...

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
ro: Copiază un fişier, convertindu-l şi formatându-l potrivit opţiunilor.
    
      bs=OCTEŢI        forţează ibs=OCTEŢI şi obs=OCTEŢI
      cbs=OCTEŢI       converteşte OCTEŢI octeţi deodată
      conv=CUVINTE_CHEIE   converteşte fişierul ca pe o listă de cuvinte cheie separate prin virgulă
      count=BLOCURI    copiază doar BLOCURI blocuri de intrare(input)
      ibs=OCTEŢI       citeşte OCTEŢI octeţi deodată

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
ro:   if=FIŞIER         citeşte din FIŞIER în loc de stdin
      obs=OCTEŢI       scrie OCTEŢI octeţi deodată
      of=FIŞIER         scrie în FIŞIER în loc de stdout
      seek=BLOCURI     omite BLOCURI blocuri de mărime obs la începutul output-ului
      skip=BLOCURI     omite BLOCURI blocuri de mărime ibs la începutul output-ului

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
ro: 
    BLOCURIle şi OCTEŢIi pot fi urmate de următoarele sufixe multiplicative:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, şi aşa mai departe pentru T, P, E, Z, Y.
    CUVINTEle_CHEIE pot fi:

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
ro:   ascii     din EBCDIC în ASCII
      ebcdic    din ASCII în EBCDIC
      ibm       din ASCII în EBCDIC alternativ
      block     umple înregistrările terminate newline-terminate cu spaţii pentru mărime-cbs
      unblock   înlocuieşte spaţiile de final în înregistrările de mărime cbs cu newline
      lcase     schimbă majuscule în minuscule

en:   notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                  with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
ro:   notrunc   nu trunchiază fişierul de output
      ucase     schimbă minuscule în majuscule
      swab      interschimbă(swap) fiecare pereche de octeţi de intrare(input)
      noerror   continuă după ce se citesc erori
      sync      umple fiecare bloc de intrare(input) cu NUL pentru mărime ibs;               când este folosit cu block sau unblock, se umple mai degrabă cu
                  spaţii decât cu NULuri

en: %s+%s records in
ro: %s+%s înregistrări intrate

en: %s+%s records out
ro: %s+%s înregistrări ieşite

en: truncated record
ro: înregistrare trunchiată

en: truncated records
ro: înregistrări trunchiate

en: closing input file %s
ro: se închide fişierul de intrare(input) %s

en: closing output file %s
ro: se închide fişierul de ieşire(output) %s

en: writing to %s
ro: se scrie în %s

en: invalid conversion: %s
ro: conversie invalidă: %s

en: unrecognized option %s
ro: opţiune necunoscută %s

en: unrecognized option %s=%s
ro: opţiune necunoscută %s=%s

en: invalid number %s
ro: număr invalid %s

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
ro: doar o conv din {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
ro: avertisment: se încearcă o rezolvare pentru bugul de kernel lseek pentru fişierul
     (%s)de tip mt_type=0x%0lx -- vedeţi <sys/mtio.h> pentru o listă de tipuri

en: opening %s
ro: se deschide %s

en: file offset out of range
ro: offset-ul fişierului este în afara intervalului

en: advancing past %s bytes in output file %s
ro: se trec %s în fişierul de output %s

en: standard output
ro: ieşire(output) standard

en: Filesystem
ro: Sistem de fişiere

en:    Type
ro:    Tip

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
ro:     Inod-uri   IFolosiţi   ILiberi IUz%%

en:      Size   Used  Avail Use%%
ro:    Mărime   Folos  Disponib Uz%%

en:     Size  Used Avail Use%%
ro:   Mărime   Folos  Disp Folosire%%

en:  %4d-blocks      Used Available Capacity
ro: blocuri %4d      Folosite Disponibile Capacitate

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
ro: blocuri %4s    Folosite Disponibile Uz%%

en:  Mounted on
ro:  Montat în

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... [FIŞIER]...

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
ro: Afişează informaţii despre sistemul de fişiere în care fiecare rezidă fiecare
    FIŞIER sau implicit toate sistemele de fişiere.

en:   -a, --all             include filesystems having 0 blocks
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
ro:   -a, --all             include sistemele de fişiere care au 0 blocuri
      -B, --block-size=MĂRIME foloseşte blocuri de MĂRIME octeţi
      -h, --human-readable  afişează mărimile în format uşor de citit (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              la fel, dar foloseşte puteri ale lui 1000 nu 1024

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local filesystems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
ro:   -i, --inodes          listează informaţii despre inode-uri în locul utilizării blocurilor
      -k                    asemenea lui --block-size=1K
      -l, --local           limitează listarea la sistemele de fişiere locale
          --no-sync         nu invocă sync înainte de a primi informaţii despre folosire(implicit)

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
ro:   -P, --portability     foloseşte formatul de output POSIX
          --sync            invocă sync înainte de a primi informaţiile despre folosire
      -t, --type=TIP       limitează listarea la sistemele de fişiere de tipul TIP
      -T, --print-type      tipăreşte tipul sistemului de fişiere
      -x, --exclude-type=TIP   limitează listarea la sistemele de fişiere diferite de tipul TIP
      -v                    (ignorat)

en: 
    SIZE may be (or may be an integer optionally followed by) one of following:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
ro: 
    MĂRIME poate fi (sau poate fi un întreg urmat opţional de) una din următoarele:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576, şi aşa mai departe pentru
    G, T, P, E, Z, Y.

en: file system type %s both selected and excluded
ro: sistemul de fişiere tipul %s este atât selectat cât şi exclus

en: Warning:
ro: Avertisment:

en: %scannot read table of mounted filesystems
ro: %snu se poate citi tabela sistemelor de fişiere montate

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
ro: Dă un sumar al folosirii discului de către fiecare FIŞIER, recursiv pentru directoare.

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
ro:   -a, --all             scrie contorizările pentru toate fişierele, nu doar pentru directoare
      -B, --block-size=MĂRIME foloseşte blocuri de mărime MĂRIME
      -b, --bytes           afişează mărimea în octeţi
      -c, --total           produce un total mare
      -D, --dereference-args  dacă este legătură simbolică se dereferenţiază CĂIle

en:   -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
ro:   -h, --human-readable  afişează mărimile în format uşor de citit (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              asemenea, dar foloseşte puteri ale lui 1000 nu 1024
      -k                    asemenea lui --block-size=1K
      -l, --count-links     numără de mai multe ori mărimile dacă există legături hard

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
ro:   -L, --dereference     dereferinţă pentru toate legăturile simbolice
      -S, --separate-dirs   nu include mărimea subdirectoarelor
      -s, --summarize       afişează doar un total pentru fiecare argument

en:   -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PATTERN Exclude files that match PATTERN.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
ro:   -x, --one-file-system  omite directoarele de pe sisteme de fişiere diferite
      -X FIŞIER, --exclude-from=FIŞIER  Exclude fişierele care se potrives oricăruitipar din FIŞIER.
          --exclude=TIPAR Exclude fişierele care se potrivesc TIPARului.
          --max-depth=N     afişează totalul pentru un director (sau fişier, cu --all)
                              doar dacă este N sau mai puţine nivele sub argumentul liniei
                              de comandă;  --max-depth=0 e asemănător lui
                              --summarize

en: cannot change to `..' from directory %s
ro: nu se poate trece în `..' din directorul %s

en: cannot change to directory %s
ro: nu se poate trece în directorul %s

en: invalid maximum depth %s
ro: adâncime maximă %s invalidă

en: cannot both summarize and show all entries
ro: nu se pot şi arăta toate intrările şi sumariza în acelaşi timp

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
ro: avertisment: sumarizarea este echivalentă folosirii lui --max-depth=0

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
ro: avertisment: sumarizarea este în conflict cu --max-depth=%d

en: the strip option may not be used when installing a directory
ro: opţiunea strip nu poate fi folosită când se instalează un director

en: invalid mode %s
ro: mod invalid %s

en: creating directory %s
ro: se crează directorul %s

en: installing multiple files, but last argument, %s is not a directory
ro: se instalează fişiere multiple, dar ultimul argument, %s nu este un director

en: %s is a directory
ro: %s este un director

en: cannot obtain time stamps for %s
ro: nu se pot obţime marcajele de timp pentru %s

en: cannot set time stamps for %s
ro: nu se pot seta marcajele de timp pentru %s

en: fork system call failed
ro: eroare în apelarea sistem fork

en: cannot run strip
ro: nu se poate rula strip

en: strip failed
ro: strip eşuat

en: invalid user %s
ro: user %s invalid

en: invalid group %s
ro: grup %s invalid

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... SURSĂ DEST           (formatul 1)
      sau:  %s [OPŢIUNE]... SURSĂ... DIRECTOR   (formatul 2)
      sau:  %s -d [OPŢIUNE]... DIRECTOR...       (formatul 3)

en: In the first two formats, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the third format, create all components of the given DIRECTORY(ies).
ro: În primele două formate, se copiază SURSĂ în DEST sau SURSE multiple
    în DIRECTOR existent, în timp ce se setează modurile de permisiune şi
    ownerul/grupul.
    În al treilea format se crează toate componentele DIRECTORului(oarelor) dat(e).

en:       --backup[=CONTROL] make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
ro:       --backup[=CONTROL] crează un backup al fiecărui fişier destinaţie existent
      -b                  asemenea lui --backup dar nu acceptă argumente
      -c                  (ignorat)
      -d, --directory     tratează toate argumentele ca nume de directoare; crează
                            toate componentele directoarelor specificate

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST;  useful in the 1st format
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
ro:   -D                  crează toate componentele de început DEST exceptândultimul,
                            apoi copiază SURSĂ în DEST; folositor în formatul 1
      -g, --group=GRUP   setează proprietatea(ownership) de grup în locul procesării grupului curent
      -m, --mode=MOD     setează modul de permisiune (ca în chmod), în loc de rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   setează proprietatea (doar pentru super-user)

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables, only for 1st and 2nd formats
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
ro:   -p, --preserve-timestamps   aplică timpurile de access/modificare ale fişierelor SURSĂ
                            fişierelor destinaţie corespunzătoare
      -s, --strip         strip pe tabelele de simboluri, doar pentru formatele 1 şi 2
      -S, --suffix=SUFIX suprascrie sufixul obişnuit de backup
      -v, --verbose       tipăreşte numele fiecărui director pe măsură ce e creat

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
ro: 
    Sufixul de backup este `~' în afara cazului în care este setat cu --suffix sau
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    Metoda controlului de versiune poate fi selectată prin opţiunea --backup sau
    prin variabila
    de mediu VERSION_CONTROL. Iată valorile:

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
ro: Folosire: %s FIŞIER1 FIŞIER2
      sau:  %s OPŢIUNE

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
ro: Apelează funcţia legăturii pentru a crea o legătură numită FIŞIER2 spre un
    FIŞIER1 existent.

en: cannot create link %s to %s
ro: nu se poate crea legătura %s spre %s

en: Mike Parker and David MacKenzie
ro: Mike Parker şi David MacKenzie

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
ro: %s: avertisment: crearea unei legături hard către o legătură simbolică nu este portabilă

en: %s: hard link not allowed for directory
ro: %s: legătura hard nu este admisă în director

en: %s: cannot overwrite directory
ro: %s: nu se poate suprascrie directorul

en: %s: replace %s?
ro: %s: înlocuim %s?

en: %s: File exists
ro: %s: Fişierul există

en: create symbolic link %s to %s
ro: crează legătura simbolică %s înspre %s

en: create hard link %s to %s
ro: crează legătura hard %s spre %s

en: creating symbolic link %s to %s
ro: crează legătura simbolică %s spre %s

en: creating hard link %s to %s
ro: crează legătura hard %s spre %s

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY TARGET...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... ŢINTĂ [NUME_LEGĂTURĂ]
      or:  %s [OPŢIUNE]... ŢINTĂ... DIRECTOR
      or:  %s [OPŢIUNE]... --target-directory=DIRECTOR ŢINTĂ...

en: Create a link to the specified TARGET with optional LINK_NAME.
    If LINK_NAME is omitted, a link with the same basename as the TARGET is
    created in the current directory.  When using the second form with more
    than one TARGET, the last argument must be a directory;  create links
    in DIRECTORY to each TARGET.  Create hard links by default, symbolic
    links with --symbolic.  When creating hard links, each TARGET must exist.
ro: Crează o legătură către ŢINTA specificată cu NUME_LEGĂTURĂ opţional.
    Dacă NUME_LEGĂTURĂ este omis, o legătură cu acelaşi nume de bază ca
    ŢINTA este creat în directorul curent.  Dacă se foloseşte a doua formă cu mai
    mult de o ŢINTĂ, ultimul argument trebuie să fie un director;  crează legături
    în DIRECTOR spre fiecare ŢINTĂ.  Crează implicit legături hard, legături
    simbolice cu --symbolic.  Când se crează legături hard, fiecare ŢINTĂ
    trebuie să existe.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         hard link directories (super-user only)
      -f, --force                 remove existing destination files
ro:       --backup[=CONTROL]      crează un backup al fiecărui fişier destinaţieexistent
      -b                          asemenea lui --backup dar nu acceptă argumente
      -d, -F, --directory         directoare legături hard (doar pentru super-user)
      -f, --force                 şterge fişierele destinaţie existente

en:   -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
ro:   -n, --no-dereference        tratează destinaţia ca o legătură simbolică la un
                                    director ca şi cum ar fi fişier normal
      -i, --interactive           întreabă dacă se şterg destinaţiile
      -s, --symbolic              crează legături simbolice în loc de legături hard

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -v, --verbose               print name of each file before linking
ro:   -S, --suffix=SUFIX         suprascrie sufixul obişnuit de backup
          --target-directory=DIRECTOR  specifică directorul în care să creeze
                                    legăturile
      -v, --verbose               afişează numele fiecărui fişier înainte de a face legătura

en: missing file argument
ro: lipseşte argumentul fişierului

en: %s: specified target directory is not a directory
ro: %s: ţinta specificată nu este un director

en: when making multiple links, last argument must be a directory
ro: când se crează legături multiple, ultimul argument trebuie să fie un director

en: Richard Stallman and David MacKenzie
ro: Richard Stallman şi David MacKenzie

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
ro: se ignoră valoarea invalidă a variabilei de mediu QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
ro: se ignoră lăţimea invalidă din variabila de mediu COLUMNS: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
ro: se ignoră mărimea invalidă din variabila de mediu TABSIZE: %s

en: invalid line width: %s
ro: lungime de linie invalidă: %s

en: invalid tab size: %s
ro: mărime tab invalidă: %s

en: invalid time style format %s
ro: stil format de timp  %s invalid

en: unrecognized prefix: %s
ro: prefix necunoscut: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
ro: valoare neanalizabilă(unparsable) pentru variabila de mediu LS_COLORS

en: cannot determine device and inode of %s
ro: nu se poate determina device-ul şi inode-ul lui %s

en: not listing already-listed directory: %s
ro: nu se mai listează directorul deja listat: %s

en: cannot compare file names %s and %s
ro: nu se pot compara numele de fişiere %s şi %s

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
ro: Listează informaţii despre FIŞIERe (implicit directorul curent).
    Sortează intrările alfabetic dacă opţiunea nu este nici una din -cftuSUX
    sau --sort.

en:   -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
ro:   -a, --all                  nu ascunde intrările care încep cu .
      -A, --almost-all           nu listează . şi .. care sunt uzuale
          --author               afişează autorul fiecărui fişier
      -b, --escape               afişează escape-uri octate pentru caracterele nongrafice

en:       --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
ro:       --block-size=MĂRIME      foloseşte blocuri de MĂRIME-octeţi
      -B, --ignore-backups       nu lista intrările sugerate care se termină cu ~
      -c                         cu -lt: sortează după şi afişează ctime (dataultimei
                                   modificări ale informaţiei stării fişierului)
                                   cu -l: afişează ctime şi sortează după nume
                                   în caz contrar: sortează după ctime

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
ro:   -C                         listează intrările după coloane
          --color[=CÂND]         controlează cazul în care culoarea este folosită pentrudistingerea tipului
                                   fişierelor.  CÂND poate fi `never', `always', sau `auto'
      -d, --directory            listează intrările directoarelor în locul conţinutului
      -D, --dired                generează outputul făcut pentru modul dired Emacs

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
ro:   -f                         nu sortează, activează -aU, dezactivează -lst
      -F, --classify             adaugă indicator (unul din */=@|) intrărilor
          --format=CUVÂNT          în jurul lui -x, virgule -m, orizontal -x, lung -l,
                                   o-coloană -1, detaliat -l, vertical -C
          --full-time            asemenea lui -l --time-style=full-iso

en:   -g                         like -l, but do not list owner
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -H, --dereference-command-line  follow symbolic links on the command line
ro:   -g                         asemenea lui -l, dar nu listează ownerul
      -G, --no-group             inhibă afişarea informaţiilor despre grup
      -h, --human-readable  afişează mărimile în format uşor citibil (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   idem, dar se folosesc puteri ale lui 1000 nu ale lui 1024
      -H, --dereference-command-line  urmăreşte legăturile simbolice din linia de
    comandă

en:       --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k                         like --block-size=1K
ro:       --indicator-style=CUVÂNT adaugă indicatorul cu stil CUVÂNT la numeleintrărilor:
                                   none (implicit), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                afişează numărul de index al fiecărui fişier
      -I, --ignore=TIPAR       nu listează intrările sugerate care se potrivesc TIPARului shellului
      -k                         lla fel ca --block-size=1K

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
ro:   -l                         foloseşte format de listare lung
      -L, --dereference          când se afişează informaţii despre fişier pentru o
                                   legătură simbolică, afişează informaţii despre legăturile
                                   referenţiate mai degrabă decât legătura în sine
      -m                         umple pe lăţime cu o listă de intrări separate prin virgulă

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric UIDs and GIDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
ro:   -n, --numeric-uid-gid      asemenea lui -l, dar afişează UIDuri şi GIDuri numerice
      -N, --literal              afişează numele brute ale intrărilor (nu le tratează e.g. controleazăl
                                   special caracterele)
      -o                         asemenea lui -l, dar nu listează informaţii despre grup
      -p, --file-type            adaugă indicator (unul din /=@|) intrărilor

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
ro:   -q, --hide-control-chars   afişează ? în locul caracterelor non-grafice
          --show-control-chars   afişează caracterele non-grafice cum-sunt (implicitt
                                 cu excepţia când programul este `ls' şi output-ul este unterminal)
      -Q, --quote-name           închide numele intrării în ghilimele duble
          --quoting-style=CUVÂNT   foloseşte stilul de citare CUVÂNT pentru numele
                                   intrărilor:literal, locale, shell, shell-always, c, escape

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
ro:   -r, --reverse              inversează ordinea în sortare
      -R, --recursive            listează recursiv subdirectoarele
      -s, --size                 tipăreşte mărimea fiecărui fişier, în blocuri

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
ro:   -S                         sortează după mărimea fişierului
          --sort=CUVÂNT            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=CUVÂNT            afişează data în forma CUVÂNT în loc de datamodificării:
                                   atime, access, use, ctime or status; foloseşte
                                   data specificată drept cheie de sortare dacă este precizat
    --sort=time

en:       --time-style=STYLE     show times using style STYLE:
                                   full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT
                                 FORMAT is interpreted like `date'; if FORMAT is
                                 FORMAT1<newline>FORMAT2, FORMAT1 applies to
                                 non-recent files and FORMAT2 to recent files;
                                 if STYLE is prefixed with `posix-', STYLE
                                 takes effect only outside the POSIX locale
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
ro:       --time-style=STIL     afişează datele folosind stilul STIL:
                                   full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT
                                 FORMAT este interpretat ca `date'; dacă FORMATul este
                                 FORMAT1<newline>FORMAT2, FORMAT1 se aplică
                                 fişierelor non-recente şi FORMAT2 fişierelor recente;
                                 dacă STIL este prefixat cu `posix-', STIL
                                 are efect numai în afara localizării POSIX
      -t                         sortează după data modificării
      -T, --tabsize=COL         presupune oprirea tab-ului la fiecare COL în loc de 8

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
ro:   -u                         cu -lt: sortează după, şi afişează data accesării
                                   cu -l: afişează data accesării şi sortează după nume
                                   altfel: sortează după data accesării
      -U                         nu sortează; listează intrările în ordinea directoarelor
      -v                         sortează după versiune

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
ro:   -w, --width=COL           presupune lăţimea ecranului în locul valorii curente
      -x                         listează intrările după linii în locul coloanelor
      -X                         sortează alfabetic după extensia intrării
      -1                         listează un fişier pe linie

en: 
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
ro: 
    Implicit, culoarea nu este folosită pentru a diferenţia tipurile de fişiere.  Aceasta
    este echivalentă cu folosirea lui --color=none.  Folosirea opţiunea --color fără
    argumentul opţional CÂND este echivalentă cu folosirea lui --color=always.
    Cu --color=auto, codurile culorilor sunt afişate doar dacă ieşirea(output)
    standard este conectată la un terminal (tty).

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE] DIRECTOR...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
ro: Crează DIRECTOR(oarele), dacă nu există deja.

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
ro:   -m, --mode=MOD   setează modul de permisiuni (ca la chmod), nu umaskul  rwxrwxrwx -
      -p, --parents     fără erori dacă există, crează directoare părinte unde e necesar
      -v, --verbose     afişează câte un mesaj pentru fiecare director creat

en: created directory %s
ro: s-a creat directorul %s

en: cannot set permissions of directory %s
ro: nu se pot seta permisiunile directorului %s

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE] NUME...

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
ro: Crează legături(pipes) numite (FIFOuri) cu NUMEle specificat(e).

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
ro:   -m, --mode=MOD   setează modul de permisiuni (ca la chmod), nu umaskul =rw

en: fifo files not supported
ro: fişierele fifo nu sunt suportate

en: invalid mode
ro: mod invalid

en: cannot set permissions of fifo %s
ro: nu se pot seta permisiunile fifo %s

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... NUME TIP [MAJOR MINOR]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
ro: Crează fişierul special NUME de TIPul dat.

en: 
    MAJOR MINOR are forbidden for TYPE p, mandatory otherwise.  TYPE may be:
    
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
ro: 
    MAJOR MINOR sunt interzise pentru TIPE p, obligatorii în caz contrar.
      TIP poate fi:
    
      b      crează un fişier special bloc (buffered)
      c, u   crează un fişier special caracter (unbuffered)
      p      crează un FIFO

en: wrong number of arguments
ro: număr invalid de argumente

en: block special files not supported
ro: fişierele speciale bloc nu sunt suportate

en: character special files not supported
ro: fişierele speciale caracter nu sunt suportate

en: when creating special files, major and minor device
    numbers must be specified
ro: când se crează fişiere speciale, numerele dispozitivului(device) major şi minor trebuie specificate

en: invalid major device number %s
ro: număr major device invalid %s

en: invalid minor device number %s
ro: număr minor device invalid %s

en: invalid device %s %s
ro: device invalid %s %s

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
ro: numerele de dispozitiv(device) major şi minor nu pot fi specificate pentru fişierele fifo

en: cannot set permissions of %s
ro: nu se pot seta permisiunile lui %s

en: Mike Parker, David MacKenzie, and Jim Meyering
ro: Mike Parker, David MacKenzie, şi Jim Meyering

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
ro: Redenumeşte SURSĂ în DEST, sau mută SURSĂ(ele) în DIRECTOR.

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
                                     equivalent to --reply=yes
      -i, --interactive            prompt before overwrite
                                     equivalent to --reply=query
ro:       --backup[=CONTROL]       crează un backup al fiecărui fişier destinaţie existent
      -b                           la fel ca --backup dar nu acceptă argumente
      -f, --force                  nu întreabă înainte de a suprascrie
                                     echivalent cu --reply=yes
      -i, --interactive            întreabă înainte de a suprascrie
                                     echivalent cu --reply=query

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
ro:       --reply={yes,no,query}   specifică tipul de comportare la întrebarea despre
                                     fişier destinaţie existent
          --strip-trailing-slashes şterge orice slash de final din fiecare argument
                                     SURSĂ
      -S, --suffix=SUFIX          înlocuieşte sufixul de backup uzual

en:       --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
ro:       --target-directory=DIRECTOR  mută toate argumentele SURSElor în DIRECTOR
      -u, --update                 mută doar dacă fişierul SURSĂ este mai nou
                                     decât fişierul destinaţie sau dacă
                                     fişierul destinaţie lipseşte
      -v, --verbose                explică ce se întâmplă

en: specified target, %s is not a directory
ro: ţinta specificată, %s nu este director

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
ro: când se mută fişiere multiple, ultimul argument trebuie să fie un director

en: cannot chdir from %s to ..
ro: nu se poate face chdir din %s în ..

en: cannot lstat `.' in %s
ro: nu se poate face lstat `.' în %s

en: %s changed dev/ino
ro: %s a schimbat dev/ino

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
ro: AVERTISMENT: Structură circulară de directoare.
    Aceasta înseamnă aproape sigur că aveţi un sistem de fişiere corupt.
    NOTIFICAŢI MANAGERULVOSTRU  DE SISTEM.
    Următorul director este parte din ciclu:
      %s

en: cannot lstat %s
ro: nu se poate face lstat %s

en: %s: descend into write-protected directory %s?
ro: %s: coborâre în directorul %s protejat la scriere?

en: %s: descend into directory %s?
ro: %s: coborâre în directorul %s?

en: %s: remove write-protected %s %s?
ro: %s: ştergere %s %s protejat la scriere?

en: %s: remove %s %s?
ro: %s: ştergere %s %s?

en: removed %s
ro: s-a şters %s

en: removed directory: %s
ro: director şters: %s

en: cannot remove directory %s
ro: nu se poate şterge directorul %s

en: cannot open directory %s
ro: nu se poate deschide directorul %s

en: cannot chdir from %s to %s
ro: nu se poate face chdir din %s în %s

en: cannot remove `.' or `..'
ro: nu se poate şterge `.' sau `..'

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... FIŞIER...

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink FILE, even if it is a non-empty directory
                              (super-user only)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
ro: Şterge (unlink) FIŞIER(ele).
    
      -d, --directory       unlink FIŞIER, chiar dacă nu este un director gol
                              (doar pentru super-user)
      -f, --force           ignoră fişierele inexistente, nu întreabă niciodată
      -i, --interactive     întreabă înainte de fiecare ştergere
      -r, -R, --recursive   şterge recursiv conţinuturile directoarelor
      -v, --verbose         explică ce se întâmplă

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
ro: 
    Pentru a şterge un fişier al cărui nume începe cu  `-', de exemplu `-foo',
    folosiţi una din aceste comenzi:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
ro: 
    Luaţi aminte că dacă folosiţi rm pentru a şterge un fişier, este posibil de obicei să
    recuperaţi conţinutul acelui fişier.  Dacă doriţi să fiţi mai siguri de
    nerecuperabilitatea conţinutului fişierului, folosiţi shred.

en: removing directory, %s
ro: se şterge directorul, %s

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... DIRECTOR...

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
ro: Şterge DIRECTOR(oarele),dacă sunt goale.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignoră fiecare eroare dacă e numai din cauză ca e director
                      care nu este gol

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY, then try to remove each directory
                      component of that path name.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
ro:   -p, --parents   şterge DIRECTOR,apoi încearcă ştergerea fiecărui componentă
                      de director a acelui nume de cale.  E.g., `rmdir -p a/b/c' e
                      similară cu `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   afişează un diagnostic pentru fiecare director procesat

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
ro: Folosire: %s [OPŢIUNI] FIŞIER [...]

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
ro: Suprascrie FIŞIERul(ele) în mod repetat, pentru a face ca datele să
    nu poată fi recuperate nici măcar de hardware foarte scump de recuperare.

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
ro:   -f, --force    schimbă permisiunile dacă este necesar, pentru a permite scrierea
      -n, --iterations=N  Suprascrie de N or în loc de impicit (%d)
      -s, --size=N   shred atâţia octeţi (se acceptă sufixe ca K, M, G)

en:   -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
      -              shred standard output
ro:   -u, --remove   trunchiază şi şterge fişierul după suprascriere
      -v, --verbose  afişează progresul
      -x, --exact    nu face rotunjirea mărimii fişierelor la următorul bloc plin
      -z, --zero     adaugă o suprascriere finală cu zero-uri pentru a acunde shreddingul
      -              shred pe ieşirea(output) standard

en: 
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
ro: 
    Şterge FIŞIER(ele) dacă este specificat --remove (-u).  Implicit este să nu
    şteargă fişierele deoarece este obişnuit să operezi pe fişiere device precum
    /dev/hda, şi acele fişiere de obicei nu ar trebui şterse.  Când se operează pe
     fişiere regulate cei mai mulţi folosesc opţiunea --remove.

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the filesystem overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern filesystem designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of filesystems on which shred is
    not effective:
ro: AVERTISMENT: Luaţi aminte ca shred se bazează pe o presupunere foarte
    importantă: aceea că sistemul de fişiere suprascrie datele în loc.  Acesta este
    modul tradiţional de a face lucrurile, dar multe sisteme de fişiere moderne nu
    satisfac această presupunere.  Următoarele sunt exemple de fişiere pe care
    shred nu are nici un efect:

en: * log-structured or journaled filesystems, such as those supplied with
      AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * filesystems that write redundant data and carry on even if some writes
      fail, such as RAID-based filesystems
    
    * filesystems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
ro: sistemele de fişiere * log-structurate sau jurnalizate, precum cele care vin cu
      AIX şi Solaris (şi JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    toate(*) sistemele de fişiere care scriu date redundante şi trec mai departe chiar dacă
     eşuează scrierea, precum sistemele de fişiere bazate pe RAID
    
    toate(*) sistemele de fişiere care fac snapshot-uri, precum Network Appliance's
    NFS server

en: * filesystems that cache in temporary locations, such as NFS
      version 3 clients
    
    * compressed filesystems
    
    In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
ro: toate(*) sistemele de fişiere care fac cache în locaţii temporare, precum clienţii
    NFS versiunea 3
    
    toate(*) sistemele de fişiere compresate
    
    În plus, backup-urile sistemelor de fişiere şi mirrorurile remote pot conţine
    copii ale fişierelor care nu pot fi şterse, şi care pot permite ca un fişier
    şters prin shred să fie recuperat mai târziu.

en: %s: cannot rewind
ro: %s: nu se poate face întoarcere(rewind)

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
ro: %s: trecere %lu/%lu (%s)...

en: %s: error writing at offset %s
ro: %s: eroare în scrierea la offset-ul %s

en: %s: file too large
ro: %s: fişier prea mare

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
ro: %s: trecere %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
ro: %s: trecere %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: invalid file type
ro: %s: tip de fişier invalid

en: %s: file has negative size
ro: %s: fişierul are mărime negativă

en: %s: error truncating
ro: %s: eroare în trunchiere

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
ro: %s:nu se poate elimina descriptorul de fişier append-only

en: %s: removing
ro: %s: ştergere

en: %s: renamed to %s
ro: %s: redenumit în %s

en: %s: removed
ro: %s: şters

en: %s: cannot remove
ro: %s: nu se poate şterge

en: %s: invalid number of passes
ro: %s: număr invalid de treceri

en: %s: invalid file size
ro: %s: mărime de fişier invalidă

en: cannot read file system information for %s
ro: nu se poate citi informaţia despre sistemul de fişiere pentru %s

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE] FIŞIER...

en: Display file or filesystem status.
    
      -f, --filesystem      display filesystem status instead of file status
      -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default
      -L, --dereference     follow links
      -t, --terse           print the information in terse form
ro: Afişează starea fişierului sau sistemului de fişiere.
    
      -f, --filesystem      afişează starea sistemului de fişiere în locul fişierului
      -c  --format=FORMAT   foloseşte FORMATul specificat în locul celui implicit
      -L, --dereference     urmează legăturile
      -t, --terse           afişează informaţiile în formă concisă

en: 
    The valid format sequences for files (without --filesystem):
    
      %A - Access rights in human readable form
      %a - Access rights in octal
      %b - Number of blocks allocated
ro: 
    Secvenţele de format valide pentru fişiere (fără --filesystem):
    
      %A - Accesare drepturi în formă uşor de citit
      %a - Accesare drepturi în octal
      %b - Număr de blocuri alocate

en:   %D - Device number in hex
      %d - Device number in decimal
      %F - File type
      %f - raw mode in hex
      %G - Group name of owner
      %g - Group ID of owner
ro:   %D - Număr device în hex
      %d - Număr device în zecimal
      %F - Tip fişier
      %f - mod brut în hex
      %G - nume grup al owner-ului
      %g - ID grup al owner-ului

en:   %h - Number of hard links
      %i - Inode number
      %N - Quoted File name with dereference if symbolic link
      %n - File name
      %o - IO block size
      %s - Total size, in bytes
      %T - Minor device type in hex
      %t - Major device type in hex
ro:   %h - Număr de legături hard
      %i - număr inode
      %N - nume fişier cu ghilimele(quoted) cu dereferinţă dacă este legătură simbolică
      %n - Nume fişier
      %o - mărime bloc IO
      %s - Mărime totală, în octeţi
      %T - Tip device minor în hex
      %t - Tip device major în hex

en:   %U - User name of owner
      %u - User ID of owner
      %X - Time of last access as seconds since Epoch
      %x - Time of last access
      %Y - Time of last modification as seconds since Epoch
      %y - Time of last modification
      %Z - Time of last change as seconds since Epoch
      %z - Time of last change
ro:   %U - Nume utilizator al owner-ului
      %u - User ID al owner-ului
      %X - Data ultimei accesări în secunde de la Epoch
      %x - Data ultimei accesări
      %Y - Data ultimei modificări în secunde de la Epoch
      %y - Data ultimei modificări
      %Z - Data ultimei schimbări în secunde de la Epoch
      %z - Data ultimei schimbări

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a - Free blocks available to non-superuser
      %b - Total data blocks in file system
      %c - Total file nodes in file system
      %d - Free file nodes in file system
      %f - Free blocks in file system
ro: Secvenţe de format valide pentru sistemele de fişiere:
    
      %a - Blocuri libere disponibile non-superuser
      %b - Blocuri de date totale în sistemul de fişiere
      %c - Noduri de fişiere totale în sistemul de fişiere
      %d - Noduri de fişiere libere în sistemul de fişiere
      %f - Blocuri libere în sistemul de fişiere

en:   %i - File System id in hex
      %l - Maximum length of filenames
      %n - File name
      %s - Optimal transfer block size
      %T - Type in human readable form
      %t - Type in hex
ro:   %i - ID sistem de fişiere în hex
      %l - Lungime maximă a numelor de fişiere
      %n - Nume fişier
      %s - Mărime opţimă de transfer al blocului
      %T - Tip în formă uşoară de citit
      %t - Tip în hex

en: Usage: %s [OPTION]
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
ro: Forţează scrierea blocurilor schimbate pe disk, updatează superblocul.

en: ignoring all arguments
ro: ignoră toate argumentele

en:       --help     display this help and exit
ro:       --help     afişează acest ajutor şi iese

en:       --version  output version information and exit
ro:       --version  afişează informaţii despre versiune şi iese

en: creating %s
ro: crează %s

en: setting times of %s
ro: setează datele lui %s

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
ro: Aduce la zi(Update) datele de accesare şi modificare ale fiecărui FIŞIER folosind
    data curentă.

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
ro:   -a                     schimbă doar data accesării
      -c, --no-create        nu crează nici un fişier
      -d, --date=ŞIR      analizează(parse) ŞIRul şi îl foloseşte în locul datei curente
      -f                     (ignorat)
      -m                     schimbă doar data modificării

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            set time given by WORD: access atime use (same as -a)
                               modify mtime (same as -m)
ro:   -r, --reference=FIŞIER   foloseşte data acestui fişier în locul datei curente
      -t MARCAJ               foloseşte [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] în loc de data curentă
      --time=CUVÂNT            setează data dată de CUVÂNT: access atime use (precum -a)
                               modify mtime (precum -m)

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
ro: 
    Luaţi aminte că opţiunile -d şi -d acceptă formate de dată-timp diferite.

en: invalid date format %s
ro: format de dată invalid %s

en: cannot specify times from more than one source
ro: nu se pot specifica datele din mai mult de o sursă

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'
ro: avertisment: `touch %s' nu se mai foloseşte; folosiţi `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'

en: file arguments missing
ro: lipsesc argumentele fişierelor

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
ro: Folosire: %s FIŞIER
      sau:  %s OPŢIUNE

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
ro: Apelează funcţia de unlink pentru a şterge FIŞIERul specificat.

en: cannot unlink %s
ro: nu se poate delink-ui %s
