fileutils 4.1.11 - en to pl translation catalogue (396 entries)

en: invalid argument %s for %s
pl: błędny argument %s opcji %s

en: ambiguous argument %s for %s
pl: niejednoznaczny argument %s opcji %s

en: Valid arguments are:
pl: Poprawne argumenty to:

en: program error
pl: błąd programu

en: stack overflow
pl: przepełnienie stosu

en: write error
pl: błąd zapisu

en: Unknown system error
pl: nieznany błąd systemu

en: regular empty file
pl: pusty zwykły plik

en: regular file
pl: zwykły plik

en: directory
pl: katalog

en: block special file
pl: plik specjalny urządzenia blokowego

en: character special file
pl: plik specjalny urządzenia znakowego

en: symbolic link
pl: dowiązanie symboliczne %s

en: socket
pl: gniazdo

en: message queue
pl: kolejka komunikatów

en: semaphore
pl: semafor

en: shared memory object
pl: blok pamięci wspólnej

en: weird file
pl: dziwny plik

en: %s: option `%s' is ambiguous
pl: %s: opcja `%s' jest niejednoznaczna

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja `--%s' nie może miec argumentu

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja `%c%s' nie może mieć argumentu

en: %s: option `%s' requires an argument
pl: %s: opcja `%s' musi miec argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
pl: %s: nierozpoznana opcja `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
pl: %s: nierozpoznana opcja `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
pl: %s: nielegalna opcja -- %c

en: %s: invalid option -- %c
pl: %s: błędna opcja -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
pl: %s: opcja wymaga argumentu -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
pl: %s: opcja `-W %s' jest niejednoznaczna

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja `-W %s' nie moze miec argumentu

en: block size
pl: rozmiar bloku

en: cannot create directory %s
pl: nie można utworzyć katalogu %s

en: %s exists but is not a directory
pl: %s istnieje, ale nie jest katalogiem

en: cannot change owner and/or group of %s
pl: nie można zmienić właściciela i/lub grupy %s

en: cannot chdir to directory %s
pl: nie można przejść do katalogu %s

en: cannot change permissions of %s
pl: nie można ustawic uprawnień katalogu %s

en: memory exhausted
pl: brak pamięci

en: iconv function not usable
pl: funkcja iconv nie może byc użyta

en: iconv function not available
pl: funkcja iconv jest niedostępna

en: character out of range
pl: znak spoza zakresu

en: cannot convert U+%04X to local character set
pl: nie można zamienić znaku U+%04X na kodowanie lokalne

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
pl: nie można zamienić znaku U+%04X na kodowanie lokalne: %s

en: invalid user
pl: błędny użytkownik

en: invalid group
pl: błędna grupa

en: cannot get the login group of a numeric UID
pl: Nie można ustalić grupy identyfikatora numerycznego UID

en: cannot omit both user and group
pl: nie można pominąć użytkownika i grupy równocześnie

en: Written by %s.
pl: Napisany przez %s.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
pl: Ten program jest darmowy; warunki kopiowania są opisane w źródłach.
    Autorzy nie dają ŻADNYCH gwarancji, w tym również gwarancji PRZYDATNOŚCI
    DO SPRZEDAŻY LUB DO KONKRETNYCH CELÓW.

en: string comparison failed
pl: nie udało się porównać łańcuchów

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
pl: Ustaw LC_ALL='C', aby ominąć ten problem

en: The strings compared were %s and %s.
pl: Porównywano łańcuchy %s i %s.

en: cannot change to null group
pl: nie można zmienić grupy na pustą

en: invalid group name %s
pl: błędna nazwa grupy %s

en: group number
pl: numer grupy

en: invalid group number %s
pl: błędny numer grupy %s

en: Try `%s --help' for more information.
pl: Użyj `%s --help' dla uzyskania informacji.

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
pl: Składnia: %s [OPCJA]... GRUPA PLIK...
         lub: %s [OPCJA]... --reference=RPLIK PLIK...

en: Change the group membership of each FILE to GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
pl: Zmiana przynależności grupowej poszczególnych PLIKów na GRUPĘ.
    
      -c, --changes          jak verbose, ale sygnalizuje tylko gdy zaszła zmiana
          --dereference      zmiany mają dotyczyć plików wskazywanych przez
                             dowiązanie symboliczne, a nie samych dowiązań

en:   -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
pl:   -h, --no-dereference   operuj na dowiązaniach symbolicznych zamiast na
                             wskazywanych plikach (tylko dla systemów, które
                             umożliwiają zmianę właściciela dowiązania)

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than the specified
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
pl:   -f, --silent, --quiet  wyłącza większość komunikatów o błędach
          --reference=RPLIK  użycie grupy pliku RPLIK zamiast GRUPY
      -R, --recursive        zmiany rekurencyjne
      -v, --verbose          wypisywanie informacji o każdym przetwarzanym pliku

en: 
    Report bugs to <%s>.
pl: 
    Raporty o błędach wysyłaj do %s.

en: too few arguments
pl: za mało argumentów

en: failed to get attributes of %s
pl: nie powiodło się pobranie uprawnień %s

en: getting new attributes of %s
pl: pobranie nowych atrybutów %s

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
pl: uprawnienia %s zmienione na %04lo (%s)

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
pl: nie udało się zmienić uprawnień %s na %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
pl: uprawnienia %s zachowane jako %04lo (%s)

en: changing permissions of %s
pl: zmiana uprawnień %s

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
pl: Składnia: %s [OPCJA]... UPRAWN[,UPRAWN]... PLIK...
         lub:  %s [OPCJA]... UPRAWN_ÓSEMKOWE PLIK...
         lub:  %s [OPCJA]... --reference=RPLIK PLIK...

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
pl: Zmienia uprawnienia każdego PLIKU do UPRAWN.
    
      -c, --changes           jak verbose, ale informowanie tylko gdy zaszła zmiana
      -f, --silent, --quiet   wyłączenie większości komunikatów o błędach
      -v, --verbose           wypisanie informacji o każdym przetwarzanym pliku
          --reference=PLIKR   użycie uprawnień pliku PLIKR zamiast wartości UPRAWN
      -R, --recursive         rekurencyjne zmiany uprawnień dla plików i katalogów

en: 
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
pl: 
    Każde uprawnienie jest oznaczane jedną z liter ugoa, jednym z symboli +-=
    i jedną lub więcej z liter rwxXstugo.

en: invalid character %s in mode string %s
pl: błędny znak %s w opisie uprawnień %s

en: invalid mode string: %s
pl: zły opis uprawnień %s

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
pl: nie zostało zmienione ani łącze symboliczne %s ani wskazywany plik

en: changed ownership of %s to %s
pl: właściciel %s zmieniony na %s

en: changed group of %s to %s
pl: grupa %s zmieniona na %s

en: failed to change ownership of %s to %s
pl: nie udało się zmienić właściciela %s na %s

en: failed to change group of %s to %s
pl: nie udało się zmienić grupy z %s na %s

en: ownership of %s retained as %s
pl: właściciel %s zachowany jako %s

en: group of %s retained as %s
pl: grupa %s zachowana jako %s

en: changing ownership of %s
pl: zmiana własciciela %s

en: changing group of %s
pl: zmiana grupy %s

en: unable to restore permissions of %s
pl: nie można przywrócić uprawnień %s

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... :GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
pl: Składnia: %s [OPCJA]... WŁAŚCICIEL[:GRUPA]... PLIK...
         lub: %s [OPCJA]... :GRUPA PLIK...
         lub: %s [OPTION]... --reference=RPLIK PLIK...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
pl: Zmiana właściciela i/lub grupy każdego PLIKU na WŁAŚCICIELA i/lub GRUPĘ.
    
      -c, --changes          jak verbose, ale sygnalizuje tylko gdy zaszła zmiana
          --dereference      zmiany mają dotyczyć plików wskazywanych przez
                               dowiązanie symboliczne, a nie samych dowiązań

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
pl:       --from=BIEŻĄCY_WŁAŚC:BIEŻĄCA_GRUPA
                             zmiana właściciela i/lub grupy poszczególnych plików,
                               jeżeli bieżący właściciel i/lub grupa są takie jak
                               podane. Zarówno BIEŻĄCY_WŁAŚC, jak i BIEŻĄCA_GRUPA
                               mogą zostać pominięte, co oznacza nie sprawdzanie
                               pominiętego atrybutu.

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             the specified OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
pl:   -f, --silent, --quiet  wyłączenie większości komunikatów o błędach
          --reference=PLIKP  użycie właściciela i grupy PLIKP zamiast podanych
                             wartości WŁAŚCICIEL:GRUPA
      -R, --recursive        rekurencyjne zmiany plików i katalogów
      -v, --verbose          wypisanie informacji o każdym przetwarzanym pliku

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:'.  OWNER and GROUP may be numeric as well
    as symbolic.
pl: 
    Właściciel nie będzie zmieniony, jeżeli nie został podany. Grupa nie będzie
    zmieniona, jeżeli nie została podana; będzie zmieniona na grupę główną, jeżeli
    został użyty `:'. WŁAŚCICIEL i GRUPA mogą być podane zarówno numerycznie jak
    symbolicznie.

en: cannot access %s
pl: brak dostępu do %s

en: cannot open %s for reading
pl: nie można otworzyć %s do czytania

en: cannot fstat %s
pl: nie można wykonać fstat na %s

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
pl: pominięcie pliku %s, gdyż został on podmieniony podczas kopiowania

en: cannot remove %s
pl: nie można usunąć %s

en: cannot create regular file %s
pl: nie można utworzyć zwykłego pliku %s

en: reading %s
pl: czytanie %s

en: cannot lseek %s
pl: nie można wykonać lseek na %s

en: writing %s
pl: zapisanie %s

en: closing %s
pl: zamknięcie %s

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
pl: %s: zamazanie %s, obejść uprawnienia %04lo?

en: %s: overwrite %s?
pl: %s: zamazać %s?

en: cannot stat %s
pl: nie można wykonać stat na %s

en: omitting directory %s
pl: pominięty katalog %s

en: warning: source file %s specified more than once
pl: uwaga: plik źródłowy %s podano więcej niż raz

en: %s and %s are the same file
pl: %s i %s to ten sam plik

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
pl: nie można zamazać nie-katalogu %s katalogiem %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
pl: nie można zamazać właśnie utworzonego %s przez %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
pl: nie można zamazać katalogu %s nie-katalogiem

en: cannot overwrite directory %s
pl: nie można zamazać katalogu %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
pl: nie można przenieść katalogu do nie-katalogu: %s -> %s

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
pl: utworzenie kopii zapasowej %s zniszczyłoby żródło;  %s nie został przeniesiony

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
pl: utworzenie kopii zapasowej %s zniszczyłoby żródło;  %s nie został skopiowany

en: cannot backup %s
pl: nie można utworzyć kopii zapasowej %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
pl: nie można skopiować katalogu %s do niego samego %s

en: will not create hard link %s to directory %s
pl: nie można utworzyć łącza %s do katalogu %s

en: cannot create hard link %s to %s
pl: nie można utworzyć łącza %s do %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
pl: nie można przenieść katalogu %s do niego samego %s

en: cannot move %s to %s
pl: nie można przenieść %s do %s

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
pl: nieudane przeniesienie między urządzeniami: %s do %s; usunięcie celu niemożliwe

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
pl: nie można skopiować cyklicznego dowiązania symbolicznego %s

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
pl: %s: można zrobić tylko względne dowiązanie symboliczne w bieżącym katalogu

en: cannot create symbolic link %s to %s
pl: nie można utworzyć dowiązania symbolicznego %s do %s

en: cannot create link %s
pl: nie można utworzyć dowiązania %s

en: cannot create fifo %s
pl: nie można utworzyć fifo %s

en: cannot create special file %s
pl: nie można utworzyć pliku specjalnego %s

en: cannot read symbolic link %s
pl: nie można odczytac dowiązania symbolicznego %s

en: cannot create symbolic link %s
pl: nie można utworzyć dowiązania symbolicznego %s

en: failed to preserve ownership for %s
pl: nie można zachować własności %s

en: %s has unknown file type
pl: %s to nieznany typ pliku

en: preserving times for %s
pl: zachowanie czasu %s

en: failed to preserve authorship for %s
pl: nie można zachować autorstwa %s

en: setting permissions for %s
pl: ustawienie uprawnień %s

en: cannot un-backup %s
pl: nie można przywrócić kopii zapasowej %s

en: %s -> %s (unbackup)
pl: %s -> %s (przywrócenie kopii zapasowej)

en: Torbjorn Granlund, David MacKenzie, and Jim Meyering
pl: Torbjorna Granlunda, Davida MacKenzie i Jima Meyeringa

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY SOURCE...
pl: Składnia: %s [OPCJA]... ŹRÓDŁO CEL
        albo: %s [OPCJA]... ŹRÓDŁO... KATALOG
        albo: %s [OPCJA]... --target-directory=KATALOG ŹRÓDŁO...

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
pl: Kopiowanie ŹRÓDŁA do CELu lub wielu ŹRÓDEŁ do KATALOGu.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
pl: Argumenty obowiązkowe dla opcji długich są również obowiązkowe dla opcji
    krótkich.

en:   -a, --archive                same as -dpR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
pl:   -a, --archive                to samo co -dpR
          --backup[=TRYB]          robienie kopii zapasowej każdego pliku
                                     docelowego
      -b                           jak --backup, ale bez podawania argumentu
          --copy-contents          kopiowanie zawartości pliku specjalnego w
                                     przypadku rekursji
      -d                           to samo co --no-dereference --preserve=link

en:       --no-dereference         never follow symbolic links
      -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
pl:       --no-dereference         bez rozwiązywania dowiązań symbolicznych
      -f, --force                  kasowanie istniejących plików docelowych gdy
                                     nie dają się otworzyć i ponowna próba
      -i, --interactive            pytanie przez nadpisaniem
      -H                           rozwiązywanie dowiązań symbolicznych podanych
                                     jako argument

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
      -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
pl:   -l, --link                   dowiązywanie plików zamiast kopiowania
      -L, --dereference            rozwiązywanie wszystkich dowiązań symbolicznych
      -p                           to samo co --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=LISTA_ATR]   zachowanie podanych atrybutów (domyślnie:
                                     tryb,własność,czasy), gdu to możliwe
                                     dodatkowe atrybuty: links (dowiązania),
                                     all (wszystkie)

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                append source path to DIRECTORY
      -P                           same as `--no-dereference'
pl:       --parents                dodanie ścieżki źródłowej do KATALOGu
      -P                           na razie to samo co `--parents'; wkrótce zmieni
                                     się na `--no-dereference' dla zgodności z
                                     z normą POSIX

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
pl:   -R, -r, --recursive          rekurencyjne kopiowanie katalogów
         --remove-destination      usunięcie każdego istniejącego pliku docelowego
                                     bez próby jego otwarcia (w odróżnieniu od
                                     --force)

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
pl:       --reply={yes,no,query}   określenie jak obsługiwać pytania w przypadku
                                     istnienia pliku docelowego
          --sparse=GDY             sterowanie tworzeniem plików rzadkich
          --strip-trailing-slashes skasowanie ewentualnych końcowych ukośników z
                                     nazw argumentów ŹRÓDŁOWYCH

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
pl:   -s, --symbolic-link          dowiązywanie symboliczne zamiast kopiowania
      -S, --suffix=ROZSZERZENIE    zmiana domyślnego rozszerz. kopii zapasowej
          --target-directory=KATALOG  przeniesienie wszystkich ŹRÓDEŁ do KATALOGU

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
pl:   -u, --update                 kopiowanie tylko gdy plik ŹRÓDŁOwy jest nowszy
                                     niż plik docelowy oraz gdy plik docelowy
                                     nie istnieje
      -v, --verbose                wyjaśnianie co się dzieje
      -x, --one-file-system        pozostanie w jednym systemie plików

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
pl: 
    Domyślnie pliki rzadkie są wykrywane prostą heurystyką i odpowiedni
    plik CEL jest tworzony też jako rzadki. Takie zachowanie jest wybierane
    przez --sparse=auto. Podaj --sparse=always (zawsze) żeby utworzyć rzadki
    plik CEL zawsze gdy plik ŹRÓDŁOWY zawiera wystarczająco długą sekwencję
    zerowych bajtów.
    Użyj --sparse=never (nigdy) żeby zakazać tworzenia plików rzadkich.

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
pl: Rozszerzenie nazwy kopii zapasowej to `~', jeżeli nie jest ustawione inaczej
    przez --suffix albo SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Sterowanie wersjami może być
    ustawione przez opcję --backup albo przez zmienną środowiska VERSION_CONTROL.
    Jej możliwe wartości to:

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
pl:   none, off       nigdy nie są tworzone kopie zapasowe (nawet gdy jest podana
                      opcja --backup)
      numbered, t     tworzenie numerowanych kopii zapasowych
      existing, nil   numerowane jeżeli takie już istnieja, jeżeli nie - proste
      simple, never   tworzenie zawsze prostych kopii zapasowych

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
pl: 
    W przypadku specjalnym cp robi kopię zapasową ŹRÓDŁA jeżeli są podane
    opcje force i backup, a ŹRÓDŁO i CEL są tą samą nazwą istniejącego pliku
    zwykłego

en: failed to preserve times for %s
pl: nie można zachować czasów %s

en: failed to preserve permissions for %s
pl: nie można zachować uprawnień %s

en: cannot make directory %s
pl: nie można utworzyć katalogu %s

en: missing file arguments
pl: brakujące argumenty plikowe

en: missing destination file
pl: brakujący plik docelowy

en: accessing %s
pl: dostęp do %s

en: %s: specified target is not a directory
pl: %s: podany cel nie jest katalogiem

en: copying multiple files, but last argument %s is not a directory
pl: kopiowanie wielu plików, ostatni argument %s nie jest katalogiem

en: when preserving paths, the destination must be a directory
pl: jeżeli są zachowane ścieżki, ostatni argument musi być katalogiem

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
pl: uwaga: opcja --version-control (-V) jest przestarzała i zostanie usunięta
    w jednej z nastepnych wersji. Używaj --backup=%s .

en: symbolic links are not supported on this system
pl: ten system nie pozwala tworzyć dowiązań symbolicznych

en: cannot make both hard and symbolic links
pl: nie można zrobić dowiązania symbolicznego i zwykłego równocześnie

en: backup type
pl: rodzaj kopii zapasowej

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
pl: Składnia: %s [OPCJA]... [PLIK]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
pl: Wypisanie poleceń ustawiających zmienną środowiskową LS_COLORS.
    
    Określenie formatu wyjściowego:
      -b, --sh, --bourne-shell    pisanie w kodzie powłoki Bourne'a
      -c, --csh, --c-shell        pisanie w kodzie powłoki C
      -p, --print-database        wypisanie wartości domyślnych

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
pl: 
    Jeżeli jest podany PLIK, jest czytany dla określenia jakie kolory są użyte
    z jakimi rozszereniami.  W przeciwnym wypadku użyta jest wkompilowana baza
    danych.  Szczegóły formatu tyh plików można zobaczyć przez
    `dircolors --print-database'.

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
pl: %s:%lu: błędna linia;  brakuje drugiego tokena

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
pl: %s:%lu: nierozpoznane słowo kluczowe %s

en: <internal>
pl: <wewnętrzne>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
pl: opcje wypisujące wewnętrzną bazę danych dircolors oraz
    wybierające składnię powłoki wzajemnie się wyłączają

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
pl: z opcją wypisującą wewnętrzną bazę danych dircolors nie
    może być użyty żaden argument plikowy

en: too many arguments
pl: za dużo argumentów

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
pl: Brak zmiennej SHELL i opcji rodzaju powłoki

en: standard input
pl: standardowe wejście

en: Paul Rubin, David MacKenzie, and Stuart Kemp
pl: Paula Rubina, Davida MacKenzie i Stuarta Kempa

en: Usage: %s [OPTION]...
pl: Składnia: %s [OPCJA]...

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
pl: Kopiowanie pliku z przekształcaniem i formatowaniem zgodnie z opcjami.
    
      bs=BAJTÓW       wymuszenie ibs=BAJTÓW i obs=BAJTÓW
      cbs=BAJTÓW      przekształcenie tylu BAJTÓW naraz
      conv=SŁOWA_KL   przekształcenie pliku wg listy słów kluczowych
                        oddzielonych przecinkami
      count=BLOKÓW    skopiowanie tylko tyle BLOKÓW z wejścia
      ibs=BAJTÓW      czytanie tylu BAJTÓW naraz

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
pl:   if=PLIK         czytanie z PLIKu zamiast ze stdandardowego wejścia
      obs=BAJTÓW      zapisanie tylu BAJTÓW naraz
      of=PLIK         zapisanie do PLIKu zamiast na standardowe wyjście
      seek=BLOKÓW     przeskoczenie tylu BLOKÓW o rozmiarze ibs na wyjściu
      skip=BLOKÓW     przeskoczenie tylu BLOKÓW o rozmiarze ibs na wejściu

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
pl: 
    BLOKI i BAJTY mogą mieć następujące przyrostki mnożące:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, itd. dla T, P, E, Z, Y.
    Każde SŁOWO_KL może być jednym z:

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
pl:   ascii     z EBCDIC do ASCII
      ebcdic    z ASCII do EBCDIC
      ibm       z ASCII do zmienionego EBCDIC
      block     wyrównanie rekordów zakończonych znakami nowej linii spacjami
                  do rozmiaru cbs
      unblock   zamiana końcowych spacji w rekordach o rozmiarze cbs na znak
                  nowej linii
      lcase     zamiana wielkich liter na małe

en:   notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                  with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
pl:   notrunc   bez skracania pliku wyjściowego
      ucase     zamiana małych liter na wielkie
      swab      zamiana każdej pary podanych na wejście bajtów
      noerror   kontynuowanie mimo błędów czytania
      sync      dopełnienie każdego bloku wejściowego znakami NUL do rozmiaru ibs;
                  gdy łącznie z block lub unblock, dopełnianie spacjami zamiast
                  NULi

en: %s+%s records in
pl: %s+%s rekordów wczytanych

en: %s+%s records out
pl: %s+%s rekordów zapisanych

en: truncated record
pl: obcięty rekord

en: truncated records
pl: obcięte rekordy

en: closing input file %s
pl: zamknięcie pliku wejściowego %s

en: closing output file %s
pl: zamknięcie pliku wyjściowego %s

en: writing to %s
pl: zapis do %s

en: invalid conversion: %s
pl: nieprawidłowe przekształcenie: %s

en: unrecognized option %s
pl: nierozpoznana opcja %s

en: unrecognized option %s=%s
pl: nieropoznana opcja %s=%s

en: invalid number %s
pl: nieprawidłowa liczba %s

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
pl: tylko po jednym przekształceniu ze zbiorów {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
pl: uwaga: obchodzenie błędu funkcji lseek w jądrze dla pliku (%s)
      o mt_type=0x%0lx -- lista typów znajduje się w <sys/mtio.h>

en: opening %s
pl: otwarcie %s

en: file offset out of range
pl: pozycja w pliku poza zakresem

en: advancing past %s bytes in output file %s
pl: przesunięcie o %s bajtów w pliku wyjściowym %s

en: standard output
pl: standardowe wyjście

en: Filesystem
pl: System plików

en:    Type
pl:   typ

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
pl:    inody  użyteI  wolneI %%uż.I

en:      Size   Used  Avail Use%%
pl:    rozm. użyte dost. %%uż.

en:     Size  Used Avail Use%%
pl:  rozm. użyte dost. %%uż.

en:  %4d-blocks      Used Available Capacity
pl:   bl.%4dB     użyte dostępne pojemność

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
pl:   bl.%4sB     użyte dostępne  %%uż.

en:  Mounted on
pl:  zamont. na

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
pl: Składnia: %s [OPCJA]... [PLIK]...

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
pl: Wypisuje informacje o systemie plików, na którym znajdują się poszczególne
    PLIKi, lub (domyślnie) o wszystkich systemach plików.

en:   -a, --all             include filesystems having 0 blocks
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
pl:   -a, --all             również systemy plików mające 0 bloków
      -B  --block-size=ROZM użycie bloków o podanym ROZMiarze
      -h, --human-readable  rozmiary w formacie dla ludzi (np. 1K 234M 2G)
      -H, --si              podobnie, ale z użyciem potęg 1000, nie 1024

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local filesystems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
pl:   -i, --inodes          wypisanie informację o i-węzłach zamiast o blokach
      -k                    jak --block-size=1K
      -l, --local           tylko informacje o lokalnych systemach plików
          --no-sync         bez wołania sync przed pobraniem informacji (domyślnie)

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
pl:   -P, --portability     użycie formatu zgodnego z normą POSIX
          --sync            wywołanie sync przed pobraniem informacji
      -t, --type=TYP        pokazanie tylko systemów plików tego TYPu
      -T, --print-type      wypisanie typów systemów plików
      -x, --exclude-type=TYP   pokazanie tylko systemów plików typu innego niż
                            TYP
      -v                    (ignorowane)

en: 
    SIZE may be (or may be an integer optionally followed by) one of following:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
pl: 
    ROZM może być jednym z (lub liczbą całkowitą, po której następuje jedno z):
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576, i podobnie dla G, T, P, E, Z, Y.

en: file system type %s both selected and excluded
pl: typ systemu plików %s równocześnie wybrany i wykluczony

en: Warning:
pl: Uwaga:

en: %scannot read table of mounted filesystems
pl: %snie można przeczytać tablicy zamontowanych systemów plików

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
pl: Sumuje zużycie dysku przez poszczególne PLIKi, dla katalogów rekurencyjnie.

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
pl:   -a, --all             podanie podliczenia dla plików, nie samych katalogów
          --block-size=ROZM użycie bloków o podanym ROZMiarze
      -b, --bytes           wypisanie rozmiarów w bajtach
      -c, --total           wypisanie podsumowania całości
      -D, --dereference-args  rozwijanie SCIEŻKI jeżeli dowiązania symboliczne

en:   -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
pl:   -h, --human-readable  rozmiary w formacie dla ludzi (np. 1K 234M 2G)
      -H, --si              podobnie, ale z użyciem potęg 1000, nie 1024
      -k                    jak przy --block-size=1K
      -l, --count-links     liczenie rozmiaru wielokrotnie jeżeli plik ma
                              zwykłe dowiązania

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
pl:   -L, --dereference     rozwinięcie wszystkich dowiązań symbolicznych
      -S, --separate-dirs   bez uwzględniania rozmiarów katalogów
      -s, --summarize       wypisanie tylko podsumowań dla każdego argumentu

en:   -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PATTERN Exclude files that match PATTERN.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
pl:   -x, --one-file-system  ominięcie katalogów znajdujących się w innych
                               systemach plików
      -X PLIK, --exclude-from=PLIK  pominięcie plików pasujących do wzorców w PLIKU
          --exclude=WZORZEC pominięcie plików pasujących do WZORCA
          --max-depth=N     wypisanie podsumowania dla katalogu (lub pliku - przy
                              --all) tylko jeżeli znajduje się on N lub mniej
                              poziomów poniżej podanego jako argument polecenia;
                              --max-depth=0 oznacza to samo, co --summarize

en: cannot change to `..' from directory %s
pl: nie można przejść do `..' z katalogu %s

en: cannot change to directory %s
pl: nie można przejść do katalogu %s

en: total
pl: razem

en: invalid maximum depth %s
pl: błędna maksymalna głębokość %s

en: cannot both summarize and show all entries
pl: nie można równocześnie tylko podsumować i wypisać wszystkich danych

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
pl: ostrzeżenie: --summarizie jest tym samym co --max-depth=0

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
pl: ostrzeżenie: --summarize nie może być użyte rezem z --max-depth=%d

en: the strip option may not be used when installing a directory
pl: opcja strip nie może być użyta przy instalacji katalogu

en: invalid mode %s
pl: błędne uprawnienia %s

en: creating directory %s
pl: utworzenie katalogu %s

en: installing multiple files, but last argument, %s is not a directory
pl: próba instalowania wielu plików gdy ostatni argument %s nie jest katalogiem

en: %s is a directory
pl: %s jest katalogiem

en: cannot obtain time stamps for %s
pl: nie można odczytać czasu %s

en: cannot set time stamps for %s
pl: nie można zapisać czasu `%s'

en: fork system call failed
pl: wywołanie funkcji systemowej fork nie powiodło się

en: cannot run strip
pl: nie można uruchomić strip

en: strip failed
pl: zawiodło wywołanie strip

en: invalid user %s
pl: błędny użytkownik %s

en: invalid group %s
pl: błędna grupa %s

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
pl: Składnia: %s [OPCJA]... ŹRÓDŁO CEL            (format 1-szy)
        albo: %s [OPCJA]... ŹRÓDŁO... KATALOG     (format 2-gi)
        albo: %s -d [OPCJA]... KATALOG...         (format 3-ci)

en: In the first two formats, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the third format, create all components of the given DIRECTORY(ies).
pl: W pierwszych dwóch formatach kopiowane jest ŹRÓDŁO do CELu lub wiele ŹRÓDEŁ
    do istniejącego KATALOGu i ustawiane są uprawnienia oraz właściciel/grupa. W
    trzecim formacie tworzone są wszystkie katalogi składowe danego KATALOGu(ów).

en:       --backup[=CONTROL] make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
pl:       --backup[=TRYB] robienie kopii zapasowej każdego pliku docelowego
      -b                  jak --backup, ale bez podawania argumentu
      -c                  (ignorowane)
      -d, --directory     traktowanie wszystkich argumentów jak nazw katalogów;
                            tworzenie wszystkich składników podanych katalogów

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST;  useful in the 1st format
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
pl:   -D                  tworzenie wszystkich części składowych CELu, oprócz
                            ostatniej, potem skopiowanie ŹRÓDŁA do CELu; przydatne
                            w formacie 1
      -g, --group=GRUPA   ustawienie przynależności do GRUPY zamiast do bieżącej
                            grupy procesu
      -m, --mode=UPRAWNIENIA  ustawienie uprawnień (jak w chmod) zamiast rwxr-xr-x
      -o, --owner=WŁAŚCICIEL  ustawienie WŁAŚCICIELa (tylko super-user)

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables, only for 1st and 2nd formats
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
pl:   -p, --preserve-timestamps   ustawienie plikom docelowym czasów dostępu i
                            modyfikacji, jak w odpowiednich plikach ŹRÓDŁOWYCH
      -s, --strip         skasowanie tablicy symboli, tylko w 1 i 2 formacie
      -S, --suffix=ROZSZERZ zmiana domyślnego rozszerzenia kopii zapasowej
      -v, --verbose       wypisanie nazwy każdego tworzonego katalogu

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
pl: 
    Rozszerzenie nazwy kopii zapasowej to `~', jeżeli nie jest ustawione inaczej
    przez --suffix albo SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Sterowanie wersjami może być
    ustawione przez opcję --backup albo przez zmienną środowiska VERSION_CONTROL.
    Jej możliwe wartości to:

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
pl: Składnia: %s PLIK1 PLIK2
        lub:  %s OPCJA

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
pl: Wywołanie funkcji link w celu utworzenia dowiązania o nazwie PLIK2 do
    istniejącego pliku PLIK1.

en: cannot create link %s to %s
pl: nie można utworzyć dowiązania %s do %s

en: Mike Parker and David MacKenzie
pl: Mike'a Parkera i Davida MacKenzie

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
pl: %s: uwaga: zrobienie zwykłego dowiązania do symbolicznego nie jest przenośne

en: %s: hard link not allowed for directory
pl: %s: dowiązanie zwykłe do katalogu nie jest dozwolone

en: %s: cannot overwrite directory
pl: %s: nie można zamazać katalogu

en: %s: replace %s?
pl: %s: zastąpić %s?

en: %s: File exists
pl: %s: Plik istnieje

en: create symbolic link %s to %s
pl: tworzenie dowiązania symbolicznego %s do %s

en: create hard link %s to %s
pl: tworzenie dowiązania %s do %s

en: creating symbolic link %s to %s
pl: tworzenie dowiązania symbolicznego %s do %s

en: creating hard link %s to %s
pl: tworzenie dowiązania %s do %s

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY TARGET...
pl: Usage: %s [OPCJA]... ŹRÓDŁO [NAZWA_DOWIĄZ]
     albo: %s [OPCJA]... ŹRÓDŁO... KATALOG
     albo: %s [OPCJA]... --target-directory=KATALOG CEL...

en: Create a link to the specified TARGET with optional LINK_NAME.
    If LINK_NAME is omitted, a link with the same basename as the TARGET is
    created in the current directory.  When using the second form with more
    than one TARGET, the last argument must be a directory;  create links
    in DIRECTORY to each TARGET.  Create hard links by default, symbolic
    links with --symbolic.  When creating hard links, each TARGET must exist.
pl: Utworzenie dowiązania do podanego CELu z opcjonalna nazwą NAZWA_DOWIĄZ. Gdy
    nazwa NAZWA_DOWIĄZ jest pominięta, tworzone jest dowiązanie o nazwie takiej
    jak CEL w bieżącym katalogu. W przypadku użucia drugiej formy z więcej niż
    jednym CELem, ostatni argument musi byc katalogiem; w KATALOGU będą utworzone
    dowiązania do każdego CELu. Domyślnie tworzone są zwykłe dowiązania, a
    symboliczne w przypadku użycia --symbolic. Przy tworzeniu zwykłych dowiązań
    każdy CEL musi istnieć.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         hard link directories (super-user only)
      -f, --force                 remove existing destination files
pl:       --backup[=TRYB]         robienie kopii zapasowej każdego pliku
                                    docelowego
      -b                          jak --backup, ale bez podawania argumentu
      -d, -F, --directory         dowiązanie zwykłe katalogów (tylko super-user)
      -f, --force                 skasowanie istniejących plików docelowych bez
                                    pytania

en:   -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
pl:   -n, --no-dereference        jeżeli CEL jest dowiązaniem symbolicznym do
                                    katalogu, traktowany jest jak zwykły plik
      -i, --interactive           pytanie czy usunąć CELe
      -s, --symbolic              tworzenie dowiązań symbolicznych zamiast zwykłych

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -v, --verbose               print name of each file before linking
pl:   -S, --suffix=ROZSZERZ       zmiana domyślnego rozszerzenia kopii zapasowej
          --target-directory=KATALOG  podanie katalogu, w którym mają być
                                    tworzone dowiązania
      -v, --verbose               wypisanie nazw plików przed dowiązaniem

en: missing file argument
pl: brakujący argument plikowy

en: %s: specified target directory is not a directory
pl: %s: podany katalog docelowy nie jest katalogiem

en: when making multiple links, last argument must be a directory
pl: kiedy tworzonych jest wiele dowiązań, ostatni argument musi być katalogiem

en: Richard Stallman and David MacKenzie
pl: Richarda Stallmana i Davida MacKenzie

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
pl: ignoruję błędną wartość zmiennej środowiska QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
pl: ignoruję błędną długość w zmiennej środowiskowej COLUMNS: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
pl: ignoruję błędny rozmiar tab-a w zmiennej środowiska TABSIZE: %s

en: invalid line width: %s
pl: błędna długość linii: %s

en: invalid tab size: %s
pl: błędny rozmiar tab-a: %s

en: invalid time style format %s
pl: błędny format czasu %s

en: unrecognized prefix: %s
pl: nierozpoznany przedrostek: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
pl: niezrozumiała wartość zmiennej środowiska LS_COLORS

en: cannot determine device and inode of %s
pl: nie można określić urządzenia i i-węzła %s

en: not listing already-listed directory: %s
pl: nie wypisuję już wypisanego katalogu: %s

en: cannot compare file names %s and %s
pl: nie można porównać nazw plików %s i %s

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
pl: Wypisanie informacji o PLIKACH (domyślnie w katalogu bieżącym). Sortowanie
    alfabetyczne, jeżeli nie jest podana żadna z opcji -cftuSUX ani --sort.

en:   -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
pl:   -a, --all                  bez ukrywania plików zaczynających się od .
      -A, --almost-all           bez pokazania . ani ..
          --author               wypisanie autorów poszczególnych plików
      -b, --escape               wypisanie znaków niegraficznych ósemkowo

en:       --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
pl:       --block-size=ROZMIAR   użycie bloków o podanym w bajtach ROZMIARze
      -B, --ignore-backups       bez pokazania plików kończących się na ~
      -c                         z -lt: sortowanie wg i wypisanie ctime (czasu
                                   ostatniej modyfikacji stanu pliku)
                                   z -l: wypisanie ctime i sortowanie wg nazw
                                   w przeciwnym przypadku: sortowanie wg ctime

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
pl:   -C                         wypisanie plików w kolumnach
          --color[=GDY]          sterowanie użycia kolorów rozróżniających typy
                                   plików. GDY może być `never', `always' albo
                                   `auto'
      -d, --directory            pokazanie katalogów zamiast ich zawartości
      -D, --dired                dane wyjściowe dla trybu dired Emacsa

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
pl:   -f                         bez sortowania, włączenie -aU, wyłączenie -lst
      -F, --classify             dopisanie znaków (jeden z */=@|) wskazujących
                                   rodzaje poszczególnych plików
          --format=SŁOWO         across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            jak -l --time-style=full-iso

en:   -g                         like -l, but do not list owner
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -H, --dereference-command-line  follow symbolic links on the command line
pl:   -g                         jak -l, ale nie wypisywanie właściciela
      -G, --no-group             bez pokazania informacji o grupach
      -h, --human-readable       rozmiary w formacie dla ludzi (np. 1K 234M 2G)
          --si                   podobnie, ale z użyciem potęg 1000, nie 1024
      -H, --dereference-command-line  rozwiązywanie dowiązań symbolicznych
                                   podanych jako argument

en:       --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k                         like --block-size=1K
pl:       --indicator-style=SŁOWO  wskazywanie typów plików w stylu SŁOWO:
                                   none (domyślnie), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                pokazywanie numeru i-węzła każdego pliku
      -I, --ignore=WZORZEC       bez pokazywania plików pasujących do WZORCA
                                   powłoki
      -k, --kilobytes            jak --block-size=1024

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
pl:   -l                         użycie długiego formatu wyjściowego
      -L, --dereference          przy pokazywaniu informacji o dowiązaniach
                                   symbolicznych, pokazanie informacj o pliku
                                   wskazywanym przez dowiązanie zamiast informacji
                                   o dowiązaniu
      -m                         pisanie do pełnej szerokości, oddzielanie
                                   przecinkami

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric UIDs and GIDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
pl:   -n, --numeric-uid-gid      jak -l, ale pokazanie liczbowych UIDów i GIDów
      -N, --literal              wypisanie nazwy dokładnie (nie traktowanie
                                   specjalnie m.in. znaków sterujących)
      -o                         jak -l, ale bez informacji o grupach
      -p, --file-type            dopisanie znaku wskazującego rodzaj pliku (jeden
                                   z /=@|)

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
pl:   -q, --hide-control-chars   pisanie `?' zamiast znaków sterujących
          --show-control-chars   pokazanie znaków niedrukowalnych (domyślne,
                                   chyba że program nazywa się `ls' i pisze na
                                   terminalu)
      -Q, --quote-name           ujęcie nazwy w cudzysłowy
          --quoting-style=SŁOWO  zabezpieczenie znaków specjalnych w stylu SŁOWO:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
pl:   -r, --reverse              odwrotny porządek sortowania
      -R, --recursive            rekurencyjne listowanie podkatalogów
      -s, --size                 wypisanie rozmiarów poszczególnych plików
                                   w blokach

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
pl:   -S                         sortowanie według rozmiarów plików
          --sort=SŁOWO           sortowanie wg: extension -X (rozszerzenia), none
                                   -U (wcale), size -S (rozmiaru), time -t
                                   (czasu), version -v (wersji), status -c
                                   (czasu zm. inf. o pliku), atime -u, access -u,
                                   use -u (czasu ostatniego dostępu)
          --time=SŁOWO           pokazanie czasu innego niż czas modyfikacji,
                                   określonego SŁOWEM: atime, access, use, ctime
                                   albo status; użycie podanego czasu do
                                   sortowania gdy --sort=time

en:       --time-style=STYLE     show times using style STYLE:
                                   full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT
                                 FORMAT is interpreted like `date'; if FORMAT is
                                 FORMAT1<newline>FORMAT2, FORMAT1 applies to
                                 non-recent files and FORMAT2 to recent files;
                                 if STYLE is prefixed with `posix-', STYLE
                                 takes effect only outside the POSIX locale
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
pl:       --time-style=STYL      wypisanie czasów w stylu STYL:
                                   full-iso, iso, locale, posix-iso, +FORMAT
                                 FORMAT jest interpretowany jak prez `date'; gdy
                                 FORMAT ma postać FORMAT1<nowywiersz>FORMAT2,
                                 FORMAT1 dotyczy nie-nowych plików, a FORMAT2
                                 - nowych plików; jeśli STYL jest poprzedzony
                                 przez `posix-', działa on tylko poza zgodnym
                                 z POSIX locale  -t                         sortowanie wg czasu modyfikacji
      -T, --tabsize=KOLUMNY      TAB co tyle KOLUMN, zamiast co 8

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
pl:   -u                         z -lt: sortowanie wg i wypisanie czasu
                                   ostatniego dostępu; z -l: wypisanie czasu
                                   dostępu i sortowanie wg nazw; w przeciwnym
                                   przypadku: sortowanie wg czasu dostępu
      -U                         bez sortowania; wypisanie w oryginalnym porządku
      -v                         sortowanie wg wersji

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
pl:   -w, --width=KOLUMNA        szerokość ekranu zamiast wartości bieżącej
      -x                         wypisanie nazw w kolejnych wierszach, zamiast
                                   w kolumnach
      -X                         sortowanie alfabetyczne wg rozszerzeń
      -1                         listowanie po jednym pliku w wierszu

en: 
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
pl: 
    Domyślnie, kolory nie są używane do rozróżniania typów plików. Jest to
    równoważne użyciu --color=none. Użycie opcji --color bez opcjonalnego
    argumentu GDY jest równoważne użyciu --color=always. Z --color=auto kody
    kolorów są wypisywane tylko gdy standardowe wyjście jest przyłączone do
    terminala (tty).

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
pl: Składnia: %s [OPCJA] KATALOG...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
pl: Utworzenie KATALOGU(ów), jeżeli jeszcze nie istnieją.

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
pl:   -m, --mode=UPRAWN ustawienie uprawnień (jak w chmod), nie rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     nie ma błędu gdy istnieje, utworzenie katalogów nadrz.
      -v, --verbose     wypisanie komunikatu o każdym utworzonym katalogu

en: created directory %s
pl: utworzony katalog %s

en: cannot set permissions of directory %s
pl: nie można ustawic uprawnień katalogu %s

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
pl: Składnia: %s [OPCJA] NAZWA...

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
pl: Tworzenie nazwanych potoków (pipes, FIFOs) o podanych NAZWAch.

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
pl:   -m, --mode=UPRAWN ustawienie uprawnień (jak w chmod), nie  a=rw - umask

en: fifo files not supported
pl: pliki fifo nie są obsługiwane przez ten system

en: invalid mode
pl: nieprawidłowe uprawnienia

en: cannot set permissions of fifo %s
pl: nie można ustawić uprawnień fifo %s

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
pl: Składnia: %s [OPCJA]... NAZWA TYP [WIĘKSZY MNIEJSZY]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
pl: Utworzenie pliku specjalnego o podanej NAZWIE i TYPie.

en: 
    MAJOR MINOR are forbidden for TYPE p, mandatory otherwise.  TYPE may be:
    
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
pl: 
    WIĘKSZY i MNIEJSZY są zabronione dla TYPu p, obowiązkowe dla innych. TYP to:
    
      b      utworzenie specjalnego pliku blokowego (buforowanego)
      c, u   utworzenie specjalnego pliku znakowego (niebuforowanego)
      p      utworzenie FIFO

en: wrong number of arguments
pl: niewłaściwa ilość argumentów

en: block special files not supported
pl: specjalne pliki blokowe nie znane w tym systemie

en: character special files not supported
pl: specjalne pliki znakowe nie znane w tym systemie

en: when creating special files, major and minor device
    numbers must be specified
pl: przy tworzeniu plików specjalnych muszą być podane numery urządzenia:
    większy i mniejszy

en: invalid major device number %s
pl: błędny większy numer urządzenia %s

en: invalid minor device number %s
pl: błędny mniejszy numer urządzenia %s

en: invalid device %s %s
pl: błędne urządzenie %s %s

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
pl: większy i mniejszy numer urządzenia nie może być podany dla fifo

en: cannot set permissions of %s
pl: nie można ustawic uprawnień %s

en: Mike Parker, David MacKenzie, and Jim Meyering
pl: Mike'a Parkera, Davida MacKenzie i Jima Meyeringa

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
pl: Przemianowanie ŹRÓDŁA na CEL albo przeniesienie jednego lub wiele ŹRÓDEŁ
    do KATALOGu.

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
                                     equivalent to --reply=yes
      -i, --interactive            prompt before overwrite
                                     equivalent to --reply=query
pl:       --backup[=TRYB]          robienie kopii zapasowej każdego pliku
                                     docelowego
      -b                           jak --backup, ale bez agrumentu
      -f, --force                  skasowanie istniejących celów bez pytania
                                     równoważne --reply=yes
      -i, --interactive            pytanie przez zamazaniem
                                     równoważne --reply=query

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
pl:       --reply={yes,no,query}   określenie jak obsługiwać pytania w przypadku
                                     istnienia pliku docelowego
          --strip-trailing-slashes skasowanie ewentualnych końcowych ukośników z
                                     nazw argumentów ŹRÓDŁOWYCH
      -S, --suffix=ROZSZERZ        zmiana domyślnego rozszerzenia kopii zapasowej

en:       --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
pl:       --target-directory=KATALOG  przeniesienie wszystkich argumentów
                                     ŹRÓDŁOWYCH do KATALOGU
      -u, --update                 przenoszenie tylko plików ŹRÓDŁOWYCH nowszych
                                     niż plik docelowy oraz gdy plik docelowy
                                     nie istnieje
      -v, --verbose                wyjaśnianie co się dzieje

en: specified target, %s is not a directory
pl: podany cel %s nie jest katalogiem

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
pl: gdy przenoszonych jest wiele plików, ostatni argument musi być katalogiem

en: cannot chdir from %s to ..
pl: nie mogę przejść z katalogu %s do ..

en: cannot lstat `.' in %s
pl: nie można lstat `.' w %s

en: %s changed dev/ino
pl: %s zmieniono dev/ino

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
pl: UWAGA: Cykliczna struktura katalogów.
    Prawie na pewno oznacza to, że system plików jest uszkodzony.
    ZAWIADOM ADMINISTRATORA SYSTEMU.
    Następujący katalog jest częścią zapętlenia:
      %s

en: cannot lstat %s
pl: nie można wykonać lstat na %s

en: %s: descend into write-protected directory %s?
pl: %s: usunąć zawartość zabezpieczonego przez zapisem katalogu %s?

en: %s: descend into directory %s?
pl: %s: wejść do podkatalogu %s?

en: %s: remove write-protected %s %s?
pl: %s: usunąć zabezpieczony przez zapisem %s %s?

en: %s: remove %s %s?
pl: %s: usunąć %s %s?

en: removed %s
pl: usunięto %s

en: removed directory: %s
pl: usunięto katalog %s

en: cannot remove directory %s
pl: nie można usunąć katalogu %s

en: cannot open directory %s
pl: nie można otworzyć katalogu %s

en: cannot chdir from %s to %s
pl: nie można przejść z katalogu %s do %s

en: cannot remove `.' or `..'
pl: nie można usunąć `.' lub `..'

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
pl: Składnia: %s [OPCJA]... PLIK...

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink FILE, even if it is a non-empty directory
                              (super-user only)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
pl: Usuwanie (unlink) PLIKU(ów).
    
      -d, --directory       usunięcie katalogu, nawet niepustego (tylko super-user)
      -f, --force           zignorowanie nieistniejących plików bez pytania
      -i, --interactive     pytanie przed każdym usunięciem pliku
      -r, -R, --recursive   rekurencyjne usuwanie zawartości katalogów
      -v, --verbose         wyjaśnianie co się dzieje

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
pl: 
    Żeby usunąc plik z nazwą zaczynająca się od `-', np. `-foo', użyj jednego
    poleceń:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
pl: 
    Zauważ, że po użyciu rm do usunięcia pliku zazwyczaj można odtworzyć zawartość
    tego pliku. Gdy istnieje potrzeba pewniejszego zagwarantowania, że zawartość
    pliku jest rzeczywiście nie do odtworzenia, należy rozważyć użycie shred.

en: removing directory, %s
pl: usuwam katalog `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
pl: Składnia: %s [OPCJA]... KATALOG...

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
pl: Usunięcie KATALOGU(ów), jeżeli są puste.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      zignorowanie każdego błędu wynikającego tylko z tego, że
                      katalog jest niepusty

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY, then try to remove each directory
                      component of that path name.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
pl:   -p, --parents   usunięcie KATALOGU, potem próba usunięcia każdego katalogu
                      nadrzędnego tej ścieżki. Np,. `rmdir -p a/b/c jest podobne
                      do `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   informacja diagnostyczna o każdym przetworzonym
                      katalogu

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
pl: Składnia: %s [OPCJA]... PLIK [...]

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
pl: Wielokrotne zamazanie podanego PLIKU w celu utrudnienia odzyskania jego
    zawartości nawet przy użyciu drogich urządzeń do odzyskiwania danych.

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
pl:   -f, --force    zmiana uprawnień w razie potrzeby, żeby pozwolić na zapis
      -n, --iterations=N  zamazanie N razy zamiast domyślnych %d
      -s, --size=N   zamazanie tylu bajtów (można używać przyrostków takich, jak
                       K, M, G)

en:   -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
      -              shred standard output
pl:   -u, --remove   skrócenie i skasowanie pliku po zamazaniu
      -v, --verbose  pokazywanie postępu zamazywania
      -x, --exact    bez zaokrąglania rozmiarów plików w górę do pełnych bloków
      -z, --zero     dodatkowe zamazanie zerami, aby ukryć zamazywanie
      -              zamazanie standardowego wyjścia

en: 
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
pl: 
    Jeżeli podana jest opcja --remove (-u) PLIK(i) jest/są kasowany(e). Domyślnie
    PLIK nie jest kasowany, ponieważ często operacje dotyczą plików urządzeń, jak
    /dev/hda, a takie pliki zwykle nie powinny być usuwane. Przy zamazywaniu
    zwykłych plików zwykle używa się opcji --remove.

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the filesystem overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern filesystem designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of filesystems on which shred is
    not effective:
pl: UWAGA: Należy pamiętać, że shred opiera sie na ważnym założeniu: że system
    plików zamazuje dane w tym samym miejscu. Tak dzieje się tradycyjnie, ale
    wiele nowoczesnych systemów plików nie spęlnia tego założenia. Z następującymi
    przykładowymi systemami plików shred nie działa:

en: * log-structured or journaled filesystems, such as those supplied with
      AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * filesystems that write redundant data and carry on even if some writes
      fail, such as RAID-based filesystems
    
    * filesystems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
pl: * opartymi na logowaniu i journalingu, jak używane w AIXie i Solarisie (oraz
      JFS, ReiserFS, XFS, Ext3 itp.)
    
    * takimi, które zapisują dane nadmiarowo i kontynuują pracę, nawet jeżeli nie
      udadzą się niektóre operacje zapisu, jak systemy plików oparte na RAID
    
    * które zapisują stan chwilowy, jak serwer NFS Network Appliance

en: * filesystems that cache in temporary locations, such as NFS
      version 3 clients
    
    * compressed filesystems
    
    In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
pl: * używającymi cache'a o tymczasowej lokalizacji, jak klient wersji 3 NFS
    
    * kompresowanymi
    
    Ponadto, kopie zapasowe (backupy) i zdalne mirrory mogą zawierać nieusuwalne
    kopie plików, które umożliwią późniejsze odtworzenie zamazanych plików.

en: %s: cannot rewind
pl: %s: nie można przejść na początek

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
pl: %s: przebieg %lu/%lu (%s)...

en: %s: error writing at offset %s
pl: %s: błąd zapisu na pozycji %s

en: %s: file too large
pl: %s: za duży plik

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
pl: %s: przebieg %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
pl: %s: przebieg %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: invalid file type
pl: %s: nieprawidłowy typ pliku

en: %s: file has negative size
pl: %s: plik ma ujemny rozmiar

en: %s: error truncating
pl: %s: błąd obcinania pliku

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
pl: %s: nie można zamazywać pliku tylko do dopisywania

en: %s: removing
pl: %s: usuwam

en: %s: renamed to %s
pl: %s: zmiana nazwy na %s

en: %s: removed
pl: %s: skasowany

en: %s: cannot remove
pl: %s: nie można skasować pliku

en: %s: invalid number of passes
pl: %s: błędna liczba przebiegów

en: %s: invalid file size
pl: %s: nieprawidłowy rozmiar pliku

en: cannot read file system information for %s
pl: nie można odczytać informacji o systemie plików %s

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
pl: Składnia: %s [OPCJA] PLIK...

en: Display file or filesystem status.
    
      -f, --filesystem      display filesystem status instead of file status
      -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default
      -L, --dereference     follow links
      -t, --terse           print the information in terse form
pl: Podanie informacji o stanie pliku lub systemu plików.
    
      -f, --filesystem      wypisanie stanu systemu plików zamiast satnu pliku
      -c  --format=FORMAT   użycie podanego FORMATu zamiast domyślnego
      -L, --dereference     rozwiązywania dowiązań symbolicznych
      -t, --terse           wypisanie informacji w postaci zwięzłej

en: 
    The valid format sequences for files (without --filesystem):
    
      %A - Access rights in human readable form
      %a - Access rights in octal
      %b - Number of blocks allocated
pl: 
    Poprawne napisy formatujące dla plików (bez --filesystem):
    
      %A - prawa dostępu w postaci dla ludzi
      %a - prawa dostępu, ósemkowo
      %b - liczba przydzielonych bloków

en:   %D - Device number in hex
      %d - Device number in decimal
      %F - File type
      %f - raw mode in hex
      %G - Group name of owner
      %g - Group ID of owner
pl:   %D - numer urządzenia, szesnastkowo
      %d - numer urządzenia, dziesiętnie
      %F - typ pliku
      %f - tryb danych surowych, szesnastkowo
      %G - nazwa grupy będącej właścicielem
      %g - identyfikator grupy będącej właścicielem

en:   %h - Number of hard links
      %i - Inode number
      %N - Quoted File name with dereference if symbolic link
      %n - File name
      %o - IO block size
      %s - Total size, in bytes
      %T - Minor device type in hex
      %t - Major device type in hex
pl:   %h - liczba zwykłych dowiązań
      %i - numer i-węzła
      %N - nazwa pliku w cudzysłowach, gdy dowiązanie symboliczne, to rozwiązane
      %n - nazwa pliku
      %o - rozmiar bloku we/wy
      %s - łączny rozmiar, w bajtach
      %T - mniejszy numer urządzenia, szesnastkowo
      %t - większy numer urządzenia, szesnastkowo

en:   %U - User name of owner
      %u - User ID of owner
      %X - Time of last access as seconds since Epoch
      %x - Time of last access
      %Y - Time of last modification as seconds since Epoch
      %y - Time of last modification
      %Z - Time of last change as seconds since Epoch
      %z - Time of last change
pl:   %U - nazwa użytkownika będącego właścicielem
      %u - identyfikator użytkownika będącego właścicielem
      %X - czas ostatniego dostępu w sekundach, liczony od Epoch
      %x - czas ostatniego dostępu
      %Y - czas ostatniej modyfikacji w sekundach, liczony od Epoch
      %y - czas ostatniej modyfikacji
      %Z - czas ostatniej zmiany stanu pliku w sekundach, liczony od Epoch
      %z - czas ostatniej zmiany stanu pliku

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a - Free blocks available to non-superuser
      %b - Total data blocks in file system
      %c - Total file nodes in file system
      %d - Free file nodes in file system
      %f - Free blocks in file system
pl: Poprawne napisy formatujące dla systemów plików:
    
      %a - liczba dostępnych dla nie-superusera wolnych bloków
      %b - łączna liczba bloków z danymi w systemie plików
      %c - łączna liczba węzłów w systemie plików
      %d - liczba wolnych węzłów w systemie plików
      %f - liczba wolnych bloków w systemie plików

en:   %i - File System id in hex
      %l - Maximum length of filenames
      %n - File name
      %s - Optimal transfer block size
      %T - Type in human readable form
      %t - Type in hex
pl:   %i - identyfikator systemu plików, szenastkowo
      %l - maksymalna długość nazw plików
      %n - nazwa pliku
      %s - optymalny rozmiar bloku przy transmisji
      %T - typ systemu plików w postaci dla ludzi
      %t - typ systemu plików, szenastkowo

en: Usage: %s [OPTION]
pl: Składnia: %s [OPCJA]

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
pl: Wymuszenie zapisu zmodyfikowanych bloków na dysku, aktualizacja superbloku.

en: ignoring all arguments
pl: ignoruję wszystkie argumenty

en:       --help     display this help and exit
pl:       --help     wypisanie tego opisu i zakończenie

en:       --version  output version information and exit
pl:       --version  wypisanie informacji o wersji i zakończenie

en: creating %s
pl: utworzenie %s

en: setting times of %s
pl: ustawienie czasu %s

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
pl: Aktualizacja czasu dostępu lub modyfikacji każdego PLIKu do czasu bieżącego.

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
pl:   -a                     zmiana tylko czasu dostępu
      -c, --no-create        bez tworzenia plików
      -d, --date=ŁAŃCUCH     użycie ŁAŃCUCHA znaków zamiast czasu bieżącego
      -f                     (ignorowane)
      -m                     zmiana tylko czasu modyfikacji

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            set time given by WORD: access atime use (same as -a)
                               modify mtime (same as -m)
pl:   -r, --reference=PLIK   użycie czasu tego PLIKu zamiast czasu bieżącego
      -t CZAS                użycie [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] zamiast czasu bieżącego
      --time=SŁOWO           ustawienie czasu wg SŁOWA: access atime use (czas
                               dostępu, to samo co -a), modify mtime (czas
                               modyfikacji, to samo co -m)

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
pl: 
    Zauważ, że opcje -d i -t wymagają różnych formatów czasu/daty.

en: invalid date format %s
pl: błędny format daty %s

en: cannot specify times from more than one source
pl: nie możesz podać czasu z więcej niż jednego źródła

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'
pl: uwaga: `touch %s' jest przestarzałe; używaj `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'

en: file arguments missing
pl: brakujący argument plikowy

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
pl: Składnia: %s PLIK
        lub:  %s OPCJA

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
pl: Wywołuje funkcję unlink aby usunąć podany PLIK.

en: cannot unlink %s
pl: nie można skasować %s
