fileutils 4.1.11 - en to da translation catalogue (400 entries)

en: invalid argument %s for %s
da: ugyldigt argument %s for %s

en: ambiguous argument %s for %s
da: tvetydigt argument %s for %s

en: Valid arguments are:
da: Gyldige argumenter er:

en: program error
da: programfejl

en: stack overflow
da: stakoverløb

en: write error
da: skrivefejl

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: regular empty file
da: almindelig tom fil

en: regular file
da: almindelig fil

en: directory
da: katalog

en: block special file
da: blok-specialfil

en: character special file
da: tegn-specialfil

en: symbolic link
da: symbolsk lænke

en: socket
da: sokkel

en: message queue
da: meddelelseskø

en: semaphore
da: semafor

en: shared memory object
da: delt hukommelse-objekt

en: weird file
da: mærkelig fil

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: tilvalget '%s' er tvetydigt

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget `--%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget `%c%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: flaget `%s' kræver et argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ulovligt flag -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt flag -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flaget kræver et argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: flaget `-W %s' er tvetydigt

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget `-W %s' tillader ikke et argument

en: block size
da: blokstørrelse

en: cannot create directory %s
da: kan ikke oprette kataloget %s

en: %s exists but is not a directory
da: %s eksisterer, men er ikke et katalog

en: cannot change owner and/or group of %s
da: kan ikke ændre ejer og/eller gruppe for %s

en: cannot chdir to directory %s
da: kan ikke skifte til kataloget %s

en: cannot change permissions of %s
da: kan ikke ændre rettigheder for '%s'

en: memory exhausted
da: hukommelse opbrugt

en: `
da: '

en: ^[yY]
da: ^[jJyY]

en: iconv function not usable
da: iconv-funktionen er ikke anvendelig

en: iconv function not available
da: iconv-funktionen ikke til stede

en: character out of range
da: tegn uden for område

en: cannot convert U+%04X to local character set
da: kan ikke konvertere U%04X til lokalt tegnsæt

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
da: kan ikke konvertere U%04X til lokalt tegnsæt: %s

en: invalid user
da: ugyldig bruger

en: invalid group
da: ugyldig gruppe

en: cannot get the login group of a numeric UID
da: kan ikke finde logind-gruppe for numerisk UID

en: cannot omit both user and group
da: kan ikke udelade både bruger og gruppe

en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Dette er frit programmel; se kildeteksten for betingelser for kopiering. 
    Der er INGEN garanti; ikke engang for SALGBARHED eller EGNETHED TIL NOGET 
    SÆRLIGT FORMÅL.

en: string comparison failed
da: strengsammenligning mislykkedes

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
da: Sæt LC_ALL='C' for at omgå problemet.

en: The strings compared were %s and %s.
da: Strengene der blev sammenlignet var %s og %s

en: cannot change to null group
da: kan ikke ændre til navnløs gruppe

en: invalid group name %s
da: ugyldigt gruppenavn %s

en: group number
da: gruppenummer

en: invalid group number %s
da: ugyldigt gruppenummer %s

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:   %s [FLAG]... GRUPPE FIL...
     eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Change the group membership of each FILE to GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
da: Ændr gruppemedlemskab af hver FIL til GRUPPE.
    
      -c, --changes           som verbose, men fortæl kun om ændringer
          --dereference       ændr referent for hver symbolsk lænke i stedet for
                              den synbolske lænke selv

en:   -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
da:   -h, --no-dereference    ændr symbolske lænker i stedet for refererede filer
                              (kun for systemer der kan ændre ejerskabet af
                              en symlænke)

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than the specified
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
da:   -f, --silent, --quiet   undertryk de fleste fejlmeldinger
          --reference=RFIL    brug RFIL's gruppe i stedet for at den angivne
                              GRUPPE-værdi
      -R, --recursive         ændr filer og kataloger rekursivt (inkl. underkataloger)
      -v, --verbose           vis en meddelelse for hver fil som behandles

en: 
    Report bugs to <%s>.
da: 
    Rapportér fejl på engelsk til <%s>.

en: too few arguments
da: for få argumenter

en: failed to get attributes of %s
da: Kunne ikke hente attributter for %s

en: getting new attributes of %s
da: henter nye attributter for %s

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
da: tilstand for %s ændret til %04lo (%s)

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
da: kunne ikke ændre tilstand for %s til %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
da: tilstand for %s beholdt som %04lo (%s)

en: changing permissions of %s
da: ændrer tilladelser for %s

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:   %s [FLAG]... TILSTAND[,TILSTAND]... FIL...
     eller: %s [FLAG]... OKTAL_TILSTAND FIL...
     eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
da: Ændr tilstanden for hver FIL til TILSTAND.
    
      -c, --changes           som verbose, men siger kun noget ved ændringer
      -f, --silent, --quiet   undertryk de fleste fejlmeldinger
      -v, --verbose           giv en meddelelse for hver fil som behandles
          --reference=RFIL    brug RFIL's tilstand i stedet for TILSTAND-værdier
      -R, --recursive         ændr filer og kataloger rekursivt (med underkataloger)

en: 
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
da: 
    Hver TILSTAND skal være en eller flere af bogstaverne ugoa, ét af symbolerne +-=
    og én eller flere af bogstaverne rwxXstugo.

en: invalid character %s in mode string %s
da: ugyldigt tegn %s i tilstandsstreng %s

en: invalid mode string: %s
da: ugyldig tilstandsstreng %s

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
da: hverken symbolsk lænke %s eller referent er blevet ændret

en: changed ownership of %s to %s
da: ændrede ejer af %s til %s

en: changed group of %s to %s
da: ændrede gruppe %s til %s

en: failed to change ownership of %s to %s
da: kunne ikke ændre ejer af %s til %s

en: failed to change group of %s to %s
da: kunne ikke ændre gruppe %s til %s

en: ownership of %s retained as %s
da: ejer af %s beholdt som %s

en: group of %s retained as %s
da: gruppe %s beholdt som %s

en: changing ownership of %s
da: ændrer ejerskab for %s

en: changing group of %s
da: ændrer gruppe for %s

en: unable to restore permissions of %s
da: kan ikke genskabe tilladelser for %s

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... :GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:   %s [FLAG]... EJER[:[GRUPPE]] FIL...
     eller: %s [FLAG]... :GRUPPE FIL...
     eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
da: Ændr ejer og/eller gruppe til hver FIL til EJER og/eller GRUPPE.
    
      -c, --changes          som verbose, men rapportér kun når en ændring er gjort
          --dereference      foretag ændringerne på referenten af hver symbolsk
                             lænke i stedet for den symbolske lænke selv

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
da:       --from=AKTUELLE_EJER:AKTUELLE_GRUPPE
                             ændr kun ejer og/eller gruppe for hver fil, hvis
                             filens aktuelle ejer eller gruppe er lig dem angivet
                             her. Ejer eller gruppe kan udelades, i så fald er overensstemmelse
                             ikke krævet for den udeladte attribut.

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             the specified OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
da:   -f, --silent, --quiet  undertryk de fleste fejlmeldinger
          --reference=RFIL   brug ejer og gruppe af RFIL i stedet for at bruge
                             de angivne EJER:GRUPPE-værdier
      -R, --recursive        arbejd på filer og kataloger rekursivt
      -v, --verbose          vis oplysninger om hver eneste fil der behandles

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:'.  OWNER and GROUP may be numeric as well
    as symbolic.
da: 
    Ejer forbliver uændret hvis udeladt. Gruppe forbliver uændret dersom andet
    ikke er angivet, men bliver sat til det samme som logind-gruppen hvis det er
    angivet med et ':'. EJER og GRUPPE kan være numerisk eller symbolsk.

en: cannot access %s
da: kan ikke tilgå %s

en: cannot open %s for reading
da: kan ikke åbne %s til læsning

en: cannot fstat %s
da: kan ikke lave fstat() %s

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
da: overspringer fil %s, da den blev erstattet mens den blev kopieret

en: cannot remove %s
da: kan ikke slette %s

en: cannot create regular file %s
da: kan ikke oprette almindelig fil %s

en: reading %s
da: læser %s

en: cannot lseek %s
da: kan ikke lseek() %s

en: writing %s
da: skriver %s

en: closing %s
da: lukker %s

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
da: %s: overskriv %s, uden hensyn til tilstand %04lo?

en: %s: overwrite %s?
da: %s: overskriv %s?

en: cannot stat %s
da: kan ikke lave stat() %s

en: omitting directory %s
da: udelader katalog %s

en: warning: source file %s specified more than once
da: advarsel: kildefil %s er angivet mere end 1 gang

en: %s and %s are the same file
da: %s og %s er den samme fil

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
da: kan ikke overskrive ikke-katalog %s med katalog %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
da: vil ikke overskrive netop oprettet %s med %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
da: kan ikke overskrive katalog %s med andet end et katalog

en: cannot overwrite directory %s
da: kan ikke overskrive katalog %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
da: kan ikke flytte katalog oven på ikke-katalog: %s -> %s

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
da: sikkerhedskopi af %s vil overskrive kildefil;  %s er ikke flyttet

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
da: sikkerhedskopi af %s vil overskrive kildefil;  %s er ikke kopieret

en: cannot backup %s
da: kan ikke lave sikkerhedskopi %s

en:  (backup: %s)
da:  (sikkerhedskopi: %s)

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
da: kan ikke kopiere et katalog, %s, til sig selv, %s

en: will not create hard link %s to directory %s
da: vil ikke oprette hård lænke %s til katalog %s

en: cannot create hard link %s to %s
da: kan ikke oprette hård lænke %s til %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
da: kan ikke flytte %s til et underkatalog af sig selv, %s

en: cannot move %s to %s
da: kan ikke flytte %s til %s

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
da: flyt mellem enheder mislykkedes: %s til %s; kan ikke fjerne målet

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
da: kan ikke kopiere cyklisk symbolsk lænke %s

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
da: %s: kan kun lave relative symbolske lænker i aktuelle katalog

en: cannot create symbolic link %s to %s
da: kan ikke oprette symbolsk lænke %s til %s

en: cannot create link %s
da: kan ikke oprette lænken %s

en: cannot create fifo %s
da: kan ikke oprette fifo %s

en: cannot create special file %s
da: kan ikke oprette specialfil %s

en: cannot read symbolic link %s
da: kan ikke læse symbolsk lænke %s

en: cannot create symbolic link %s
da: kan ikke oprette symbolsk lænke %s

en: failed to preserve ownership for %s
da: kunne ikke bevare ejerskab for %s

en: %s has unknown file type
da: %s har ukendt filtype

en: preserving times for %s
da: beholder tider for %s

en: failed to preserve authorship for %s
da: kunne ikke bevare forfatterskab for %s

en: setting permissions for %s
da: sætter tilladelser for %s

en: cannot un-backup %s
da: kan ikke genoprette %s fra sikkerhedskopi

en: %s -> %s (unbackup)
da: %s -> %s (genopret sikkerhedskopi)

en: Torbjorn Granlund, David MacKenzie, and Jim Meyering
da: Torbjorn Granlund, David MacKenzie og Jim Meyering

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY SOURCE...
da: Brug:   %s [FLAG]... KILDE MÅL
     eller: %s [FLAG]... KILDE... KATALOG
     eller: %s [FLAG]... --target-directory=KATALOG KILDE...

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
da: Kopiér KILDE til MÅL eller en eller flere KILDEr til KATALOG.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
da: Obligatoriske argumenter til lange flag er også obligatoriske for korte flag.

en:   -a, --archive                same as -dpR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
da:   -a, --archive                ligesom -dpR
          --backup[=KONTROL]       lav sikkerhedskopi af hver eksisterende målfil
      -b                           ligesom --backup, men tager ikke noget argument
          --copy-contents          kopiér indholdet af specialfiler når rekursiv
      -d                           det samme som --no-dereference --preserve=link

en:       --no-dereference         never follow symbolic links
      -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
da:       --no-dereference         følg aldrig symbolske henvisninger
      -f, --force                  hvis en eksisterende målfil ikke kan åbnes, så
                                   fjern den og prøv igen
      -i, --interactive            bed om bekræftelse før overskrivning af filer
      -H                           følg kommandolinje symbolske henvisninger

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
      -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
da:   -l, --link                   lav lænker i stedet for at kopiere
      -L, --dereference            følg altid symbolske henvisninger
      -p                           det samme som --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[ATTR_LIST]    bevar filattributter om muligt (standard:
                                     'mode','ownership','timestamps'), om muligt
                                     yderligere attributter: 'links', 'all'

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                append source path to DIRECTORY
      -P                           same as `--no-dereference'
da:       --no-preserve=ATTR_LIST  bevar ikke de angivne attributter
          --parents                læg kildens søgesti til KATALOG
      -P                           det samme som '--no-dereference'

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
da:   -R, -r, --recursive          kopiér kataloger rekursivt
          --remove-destination     fjern hver eksisterende målfil før forsøg på at
                                     åbne den (sammenlign med --force)

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
da:       --reply={yes,no,query}   angiv hvorledes forespørgsel om eksisterende målfil
                                     skal behandles
          --sparse=WHEN            bestem oprettelsen af tynde filer
          --strip-trailing-slashes  fjern eventuelle skråstreger i slutningen af 
                                   hvert KILDE-argument

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
da:   -s, --symbolic-link          lav symbolske lænker i stedet for kopiering
      -S, --suffix=ENDELSE         tilsidesæt den sædvanlige sikkerhedskopi-endelse
          --target-directory=KATALOG  flyt alle KILDE-argumenter til KATALOG

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
da:   -u, --update                 kopiér kun hvis KILDEfilen er nyere end
                                     målfilen, eller når målfilen ikke findes
      -v, --verbose                forklar hvad der sker
      -x, --one-file-system        bliv på dette filsystem

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
da: 
    Normalt bliver KILDEfiler med huller opdaget ved hjælp af en enkel heuristik,
    og den korresponderende MÅLfil bliver også lavet med huller. Det er den
    opførsel som er givet med --sparse=auto. Angiv --sparse=always for at
    oprette en MÅLfil med huller i, dersom KILDEfilen indeholder en tilstrækkelig
    lang sekvens med nul-tegn.
    Brug --sparse=never for at hindre oprettelse af filer med huller.

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
da: Suffikset for sikkerhedskopiering er '~', med mindre andet er angivet med
    --suffix eller SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Versionskontrolmetoden kan vælges med
    --backup flaget eller vha. miljøvariabelen VERSION_CONTROL. Gyldige værdier er:

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
da:   none, off       lav aldrig sikkerhedskopier (selvom --backup er givet)
      numbered, t     lav nummererede sikkerhedskopier
      existing, nil   nummererede, dersom nummererede sikkerhedskopier eksisterer,
                      ellers enkle sikkerhedskopier
      simple, never   lav altid enkle sikkerhedskopier

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
da: 
    Som et specialtilfælde laver cp en sikkerhedskopi af KILDE når flagene for
    force og backup er givet, og KILDE og MÅL er samme navn for en eksisterende,
    regulær fil.

en: failed to preserve times for %s
da: kunne ikke beholde tider for %s

en: failed to preserve permissions for %s
da: kunne ikke beholde tilladelser for %s

en: cannot make directory %s
da: kan ikke oprette katalog '%s'

en: missing file arguments
da: manglende filargumenter

en: missing destination file
da: manglende målfil

en: accessing %s
da: tilgår %s

en: %s: specified target is not a directory
da: %s: angivet mål er ikke et katalog

en: copying multiple files, but last argument %s is not a directory
da: kopierer flere filer, men sidste argument, %s, er ikke et katalog

en: when preserving paths, the destination must be a directory
da: når søgestier beholdes, skal målet være et katalog

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
da: advarsel: --version-control (-V) er forældet;  understøttelse for det
    vil blive fjernet i en fremtidig udgave.  Brug --backup=%s i stedet.

en: symbolic links are not supported on this system
da: symbolske lænker er ikke understøttet på dette system

en: cannot make both hard and symbolic links
da: kan ikke lave både hårde og symbolske lænker

en: backup type
da: type af sikkerhedskopi

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
da: Udskriv kommandoer for at sætte miljøvariablen LS_COLORS.
    
    Bestem ud-format:
      -b, --sh, --bourne-shell    udskriv Bourne shell-kode for at sætte LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        udskriv C skal-kode for at sætte LS_COLORS
      -p, --print-data-base       udskriv den interne database

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
da: 
    Hvis FIL er angivet, læs den for at bestemme hvilke farver der skal bruges til
    hvilke filtyper og endelser. Ellers bliver en foroversat database brugt.
    For detaljer om formatet af disse filer kør 'dircolors --print-database'.

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
da: %s:%lu: ugyldig linje;  mangler symbol nummer to

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
da: %s:%lu: kender ikke nøgleordet %s

en: <internal>
da: <intern>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
da: flagene for at udskrive dircolors' interne database og
    for at vælge en skal-syntaks udelukker hinanden.

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
da: flaget for at udskrive dircolors' interne database til uddata
    tillader ikke argumenter

en: too many arguments
da: for mange argumenter

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
da: ingen SHELL-miljøvariabel, og ingen skal-type angivet med flag

en: standard input
da: standard inddata

en: Paul Rubin, David MacKenzie, and Stuart Kemp
da: Paul Rubin, David MacKenzie og Stuart Kemp

en: Usage: %s [OPTION]...
da: Brug: %s [FLAG]...

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
da: Kopiér en fil med konvertering og formatering som angivet.
    
      bs=BYTE         tving ibs=BYTE og obs=BYTE
      cbs=BYTE        konvertér BYTE byte ad gangen
      conv=NØGLEORD   konvertér filen vha. en liste med kommaadskilte nøgleord
      count=BLOKKE    kopiér kun BLOKKE indblokke
      ibs=BYTE        læs BYTE byte ad gangen

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
da:   if=FIL          læs fra FIL i stedet for stdin
      obs=BYTE        skriv BYTE byte ad gangen
      of=FIL          skriv til FIL i stedet for stdout
      seek=BLOKKE     udelad BLOKKE blokke med obs-størrelse fra
                      begyndelsen af uddata
      skip=BLOKKE     udelad BLOKKE blokke med ibs-størrelse fra
                      begyndelsen af inddata

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
da: 
    BLOKKE og BYTE kan have følgende multiplikative suffikser:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1.000.000, M 1.048.576,
    GD 1.000.000.000, G 1.073.741.824, og så videre for T, P, E, Z og Y.
    Hvert NØGLEORD kan være:

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
da:   ascii     fra EBCDIC til ASCII
      ebcdic    fra ASCII til EBCDIC
      ibm       fra ASCII til alterneret EBCDIC
      block     udfyld felter afsluttet med linjeskift med mellemrum til
                cbs-størrelse
      unblock   erstat mellemrum med linjeskift i blokke med størrelse
                som givet i cbs
      lcase     lav store bogstaver om til små

en:   notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                  with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
da:   notrunc   afkort ikke uddatafilen
      ucase     lav små bogstaver om til store
      swab      ombyt hvert par af byte i inddata
      noerror   fortsæt efter læsefejl
      sync      udfyld hver inddatablok med null-tegn indtil ibs-størrelse;
                 ved brug med block eller unblock - udfyld med blanke i stedet
                 for med nul-tegn

en: %s+%s records in
da: %s+%s blokke ind

en: %s+%s records out
da: %s+%s blokke ud

en: truncated record
da: afkortet blok

en: truncated records
da: afkortede blokke

en: closing input file %s
da: lukker inddatafil %s

en: closing output file %s
da: lukker uddatafil %s

en: writing to %s
da: skriver til %s

en: invalid conversion: %s
da: ugyldig konvertering %s

en: unrecognized option %s
da: ukendt flag %s

en: unrecognized option %s=%s
da: ukendt flag %s=%s

en: invalid number %s
da: ugyldigt nummer %s

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
da: kun én konvertering i {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
da: advarsel: omgår lseek kernefejl for fil (%s)
      med mt_type=0x%0lx -- se <sys/mtio.h> for listen af typer

en: opening %s
da: åbner %s

en: file offset out of range
da: filposition uden for rækkevidde

en: advancing past %s bytes in output file %s
da: passerer forbi %s byte i uddatafil %s

en: standard output
da: standard uddata

en: Filesystem
da: Filsystem

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
da:     Inoder   IBrugt  IFri  IBrug%%

en:      Size   Used  Avail Use%%
da:     Størr  Brugt   Tilb Brug%%

en:     Size  Used Avail Use%%
da:    Størr Brugt  Tilb Brug%%

en:  %4d-blocks      Used Available Capacity
da:  %4d-blokke     Brugt   Tilbage Kapacitet

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
da:  %4s-blokke     Brugt   Tilbage Brug%%

en:  Mounted on
da:  Monteret på

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]...

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
da: Vis information om filsystemet som FIL ligger på eller normalt alle filsystemer.

en:   -a, --all             include filesystems having 0 blocks
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
da:   -a, --all             medtag filsystemer med 0 blokke
      -B, --block-size=STR  brug blokke på STR byte
      -h, --human-readable  skriv størrelser på en form der er læselig for
                            mennesker (f.eks. 1K 234M 2G)
      -H, --si              det samme, men brug 1000 som basis, ikke 1024

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local filesystems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
da:   -i, --inodes          skriv inodeinformation i stedet for blok-forbrug
      -k, --kilobytes       ligesom --block-size=1024
      -l, --local           begræns til lokale filsystemer
          --no-sync         kør ikke sync før hentning af information (standard)

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
da:   -P, --portability     brug POSIX-format for uddata
          --sync            kør sync før hentning af brugsinformation
      -t, --type=TYPE       vis kun filsystemer af typen TYPE
      -T, --print-type      vis filsystemtype
      -x, --exclude-type=TYPE  vis kun filsystemer som ikke er af typen TYPE
      -v                    (ignoreret)

en: 
    SIZE may be (or may be an integer optionally followed by) one of following:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
da: 
    STØRRELSE kan være (eller kan være et heltal muligvis fulgt af) en af de følgende:
    kB 1000, K 1024, MB 1.000.000 og M 1.048.576, og så videre for G, T, P, E, Z og Y.

en: file system type %s both selected and excluded
da: filsystem af typen %s er både valgt og udeladt

en: Warning:
da: Advarsel:

en: %scannot read table of mounted filesystems
da: %s kan ikke læse tabellen over monterede filsystemer

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
da: Opsummerer diskforbrug for hver FIL, rekursivt for kataloger.

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
da:   -a, --all             medtag filer, ikke kun kataloger
          --block-size=STØR brug blokke på STØR byte
      -b, --bytes           skriv størrelse i byte
      -c, --total           vis totalsum
      -D, --dereference-args  følg søgestier når de er symbolske lænker

en:   -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
da:   -h, --human-readable  skriv størrelser i et format der er læseligt for
                            mennesker (f.eks. 1K 234M 2G)
      -H, --si              det samme, men brug 1000 som basis, ikke 1024
      -k, --kilobytes       ligesom --block-size=1024
      -l, --count-links     tæl størrelsen med flere gange for hårde lænker

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
da:   -L, --dereference     følg alle symbolske lænker
      -S, --separate-dirs   medtag ikke størrelsen på underkataloger
      -s, --summarize       vis kun sum for hvert argument

en:   -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PATTERN Exclude files that match PATTERN.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
da:   -x, --one-file-system  udelad kataloger på andre filsystemer
      -X FIL, --exclude-from=FIL  udelad filer som svarer til et hvilket som
                            helst mønster i FIL.
          --exclude=MØN     udelad filer som svarer til MØN
          --max-depth=N     vis kun totalsum for et katalog (eller fil, med --all)
                            hvis der er N eller færre niveauer under kommandolinje-
                            argumentet;  --max-depth=0 er det samme som
                            --summarize

en: cannot change to `..' from directory %s
da: kan ikke gå til '..' fra kataloget %s

en: cannot change to directory %s
da: kan ikke gå til kataloget %s

en: total
da: totalt

en: invalid maximum depth %s
da: ugyldig maksimumsdybde %s

en: cannot both summarize and show all entries
da: kan ikke både summere og vise alle størrelser

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
da: advarsel: summering er det samme som at bruge --max-depth=0

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
da: advarsel: summering er i konflikt med --max-depth=%d

en: the strip option may not be used when installing a directory
da: strip-flaget kan ikke bruges ved installering af et katalog

en: invalid mode %s
da: ugyldig tilstand %s

en: creating directory %s
da: opretter katalog %s

en: installing multiple files, but last argument, %s is not a directory
da: installerer flere filer, men sidste argument, %s, er ikke et katalog

en: %s is a directory
da: %s er et katalog

en: cannot obtain time stamps for %s
da: kan ikke få tidsstempler for %s

en: cannot set time stamps for %s
da: kan ikke sætte tidsstempel for %s

en: fork system call failed
da: systemkaldet fork() mislykkedes

en: cannot run strip
da: kan ikke køre "strip"

en: strip failed
da: strip mislykkedes

en: invalid user %s
da: ugyldig bruger %s

en: invalid group %s
da: ugyldig gruppe %s

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
da: Brug:   %s [FLAG]... KILDE MÅL                (1. format)
     eller: %s [FLAG]... KILDE... KATALOG         (2. format)
     eller: %s -d [FLAG]... KATALOG...            (3. format)

en: In the first two formats, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the third format, create all components of the given DIRECTORY(ies).
da: De to første formater kopierer KILDE til MÅL eller en eller flere KILDEr
    til KATALOG, samtidig med at tilstand og ejer/gruppe angives. Det tredje
    format opretter KATALOGer samt alle disses komponenter.

en:       --backup[=CONTROL] make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
da:       --backup[=KONTROL]  opret sikkerhedskopi før sletning
      -b                     som--backup, men accepterer ikke et argument
      -c                     (ignoreret)
      -d, --directory        behandl alle argumenter som katalognavne, opret alle
                               komponenter i de angivne kataloger.

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST;  useful in the 1st format
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
da:   -D                     opret alle indledende komponenter af MÅL undtagen den
                             sidste, kopiér derefter KILDE til MÅL; nyttigt med
                             det første format.
      -g, --group=GRUPPE     vælg gruppeejerskab, i stedet for processens
                             nuværende gruppe
      -m, --mode=TILSTAND    vælg tilstand (ligesom chmod), i stedet for rwxr-xr-x
      -o, --owner=EJER       vælg ejerskabsrettigheder (kun superbruger)

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables, only for 1st and 2nd formats
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
da:   -p, --preserve-timestamps   brug samme læse/ændringstider på MÅL-filerne
                             som der er på KILDE-filerne.
      -s, --strip            fjern symboltabeller, kun for 1. og 2. format
      -S, --suffix=SUFFIKS   tilsidesæt det sædvanlige sikkerhedskopi-suffiks
      -v, --verbose          skriv navnet på hvert katalog når det bliver oprettet

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
da: 
    Suffikset for sikkerhedskopiering er '~', med mindre andet er angivet med
    --suffix eller SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Versionskontrolmetoden kan vælges med
    --backup flaget eller vha. miljøvariabelen VERSION_CONTROL. Gyldige værdier er:

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
da: Brug: %s FIL1 FIL2
       eller:   %s FLAG

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
da: Kald funktionen link for at oprette en lænke som hedder FIL2 til en
    eksisterende FIL1.

en: cannot create link %s to %s
da: kan ikke oprette lænke %s til %s

en: Mike Parker and David MacKenzie
da: Mike Parker og David MacKenzie

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
da: %s: advarsel: at lave en hård lænke til en symbolsk lænke er ikke portabelt

en: %s: hard link not allowed for directory
da: %s: hårde lænker er ikke tilladt for kataloger

en: %s: cannot overwrite directory
da: %s: kan ikke overskrive katalog

en: %s: replace %s?
da: %s: overskriv %s?

en: %s: File exists
da: %s: Filen eksisterer

en: create symbolic link %s to %s
da: opret symbolsk lænke %s til %s

en: create hard link %s to %s
da: opret hård lænke %s til %s

en: creating symbolic link %s to %s
da: opret symbolsk lænke %s til %s

en: creating hard link %s to %s
da: opret hård lænke %s til %s

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY TARGET...
da: Brug:   %s [FLAG]... MÅL [LÆNKENAVN]
     eller: %s [FLAG]... MÅL... KATALOG
     eller: %s [FLAG]... --target-directory=KATALOG MÅL...

en: Create a link to the specified TARGET with optional LINK_NAME.
    If LINK_NAME is omitted, a link with the same basename as the TARGET is
    created in the current directory.  When using the second form with more
    than one TARGET, the last argument must be a directory;  create links
    in DIRECTORY to each TARGET.  Create hard links by default, symbolic
    links with --symbolic.  When creating hard links, each TARGET must exist.
da: Opret en lænke til det angivne MÅL med et valgfrit LÆNKENAVN. Hvis
    LÆNKENAVN er udeladt, vil en lænke med samme basisnavn som MÅL blive
    oprettet i det aktuelle katalog. Hvis du bruger det andet format med mere end
    et mål, skal det sidste argument være et katalog; opret lænker i KATALOG til
    hvert MÅL. Opret hårde lænker som standard, symbolske lænker med --symbolic.
    Når du opretter hårde lænker, skal hvert MÅL eksistere.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         hard link directories (super-user only)
      -f, --force                 remove existing destination files
da:       --backup[=CONTROL]       lav sikkerhedskopi af hver eksisterende
                                   destinationsfil
      -b                           ligesom --backup, men tager ikke noget argument
      -d, -F, --directory          lav hårde lænker for kataloger (kun superbruger)
      -f, --force                  fjern eksisterende destinationsfiler

en:   -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
da:   -n, --no-dereference         behandl destination som er en symbolsk lænke
                                   til et katalog som om den er en normal fil
      -i, --interactive            bekræft før sletning af destinationer
      -s, --symbolic               lav symbolske lænker i stedet for hårde lænker

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -v, --verbose               print name of each file before linking
da:   -S, --suffix=SUFFIKS         tilsidesæt det sædvanlige sikkerhedskopi-suffiks
          --target-directory=KATALOG  angiv det KATALOG som lænkerne skal oprettes i
      -v, --verbose                skriv navnet på hver fil før lænkning

en: missing file argument
da: manglende filargument

en: %s: specified target directory is not a directory
da: %s: angivet målkatalog er ikke et katalog

en: when making multiple links, last argument must be a directory
da: ved oprettelse af flere lænker skal sidste argument være et katalog

en: Richard Stallman and David MacKenzie
da: Richard Stallman og David MacKenzie

en: %b %e  %Y
da: %e %b  %Y

en: %b %e %H:%M
da: %e %b %H:%M

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
da: ignorerer ugyldig værdi af miljøvariabelen QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
da: ignorerer ugyldig længde i miljøvariabelen COLUMNS: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
da: ignorerer ugyldig tab-størrelse i miljøvariabelen TABSIZE: %s

en: invalid line width: %s
da: ugyldig linjelængde: %s

en: invalid tab size: %s
da: ugyldig tab-størrelse: %s

en: invalid time style format %s
da: ugyldigt tidspunktsformat %s

en: unrecognized prefix: %s
da: ukendt præfiks: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
da: uforståelig værdi i miljøvariabelen LS_COLORS

en: cannot determine device and inode of %s
da: kan ikke bestemme enhed og inode for %s

en: not listing already-listed directory: %s
da: lister ikke allerede listet katalog: %s

en: cannot compare file names %s and %s
da: kan ikke sammenligne filnavnene %s og %s

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
da: Vis information om FILer (nuværende katalog med mindre andet er angivet).
    Sortér filerne alfabetisk hvis ingen af flagene -cftuSUX eller --sort
    er givet.

en:   -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
da:   -a, --all                  skjul ikke filer som starter med .
      -A, --almost-all           vis ikke . og ..
          --author               udskriv forfatteren for hver fil
      -b, --escape               skriv oktale koder for ikke-grafiske tegn

en:       --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
da:       --block-size=STØR      brug blokke på STØR byte
      -B, --ignore-backups       vis ikke filer som ender på ~
      -c                         med -lt: sortér efter, og vis, ctime (sidste
                                  ændring af filstatusinformation)
                                  med -l: vis ctime og sortér efter navn
                                  ellers: sortér efter ctime

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
da:   -C                         vis filer i kolonner
          --color[=NÅR]          angiv om du vil bruge farver for at skelne
                                  mellem filtyper.  NÅR kan være 'never',
                                  'always' eller 'auto'.
      -d, --directory            vis kataloger uden at vise indholdet
      -D, --dired                lav uddata for Emacs' dired-tilstand

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
da:   -f                         sortér ikke, brug -aU, brug ikke -lst
      -F, --classify             tilføj et bogstav (*/=@|) for at vise filtype
          --format=ORD           across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                  single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            ligesom -l --time-style=full-iso

en:   -g                         like -l, but do not list owner
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -H, --dereference-command-line  follow symbolic links on the command line
da:   -g                         som -l, men list ikke ejer
      -G, --no-group             medtag ikke gruppeinformation
      -h, --human-readable       skriv størrelser i et format der kan læses af
                                   mennesker (f.eks. 1K 234M 2G)
          --si                   det samme, men brug 1000 som basis, ikke 1024
      -H  --dereference-command-line følg symbolske lænker på kommandolinjen

en:       --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k                         like --block-size=1K
da:       --indicator-style=ORD  tilføj indikator med stilen ORD til elementer:
                                   none (standard), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                vis indeksnummer for hver fil
      -I, --ignore=MØNSTER       vis ikke filer som stemmer overens med
                                   skal-MØNSTER
      -k, --kilobytes            ligesom --block-size=1024

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
da:   -l                         brug langt listeformat
      -L, --dereference          vis filer som peges på af symbolske lænker
      -m                         brug hele skærmbredden med en liste adskilt af
                                   kommaer

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric UIDs and GIDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
da:   -n, --numeric-uid-gid      ligesom -l, men skriv UID og GID med tal
      -N, --literal              skriv rå filnavne (behandl ikke fx kontroltegn
                                   anderledes)
      -o                         ligesom -l, men list ikke gruppeinformation
      -p  --file-type            tilføj indikator (/=@|) for filtype

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
da:   -q, --hide-control-chars   skriv ? i stedet for ikke-grafiske tegn
          --show-control-chars   vis ikke-grafiske tegn som de er (standard med
                                   mindre programmet er 'ls' og uddata er en
                                   terminal)
      -Q, --quote-name           sæt filnavne i gåseøjne
          --quoting-style=ORD    brug anførselsstil ORD for filnavn:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c
                                   eller escape

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
da:   -r, --reverse              sortér i baglæns rækkefølge
      -R, --recursive            vis underkataloger rekursivt
      -s, --size                 skriv blokstørrelse for hver fil

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
da:   -S                         sortér efter filstørrelse
          --sort=ORD             extension -X, none -U, size -S, time -t
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=ORD             vis tid som ORD i stedet for ændringstidspunkt:
                                   atime, access, use, ctime eller status; brug
                                   angivet tid som sorteringsnøgle hvis --sort=tid

en:       --time-style=STYLE     show times using style STYLE:
                                   full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT
                                 FORMAT is interpreted like `date'; if FORMAT is
                                 FORMAT1<newline>FORMAT2, FORMAT1 applies to
                                 non-recent files and FORMAT2 to recent files;
                                 if STYLE is prefixed with `posix-', STYLE
                                 takes effect only outside the POSIX locale
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
da:       --time-style=STIL      vis tidspunkter med stilen STIL
                                 full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT
                                 FORMAT fortolkes som 'date'; hvis FORMAT er
                                 FORMAT1<linjeskift>FORMAT2, gælder FORMAT1 for
                                 ældre filer, og FORMAT2 for nyere filer
                                 hvis STIL har et foranstillet `posix-', vil STIL
                                 kun have effekt udenfor POSIX localet
      -t                         sortér efter ændringstidspunkt
      -T, --tabsize=KOLONNER     brug KOLONNER som tabulatorlængde i stedet for 8

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
da:   -u                         med -lt: sortér efter, og vis, læsningstid
                                   med -l: vis læsningstid og sortér efter navn
                                   ellers: sortér efter læsningstid
      -U                         sortér ikke; vis filer som de ligger i kataloget
      -v                         sortér efter version

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
da:   -w, --width=KOLONNER       brug som skærmbredde i stedet for nuværende værdi
      -x                         vis filer som linjer i stedet for kolonner
      -X                         sortér alfabetisk efter filendelse
      -1                         vis én fil pr linje

en: 
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
da: 
    Normalt bruges farver ikke til at skelne mellem filtyper. Det svarer til 
    at bruge --color=none. At bruge --color-flaget uden det valgfri argument
    NÅR svarer til at bruge --color=always. Med --color=auto bruges farvekoder
    kun hvis standard uddata er forbundet med en terminal (tty).

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
da: Brug: %s [FLAG] KATALOG...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
da: Opret KATALOG(erne), dersom de ikke allerede eksisterer.

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
da:   -m, --mode=RETTIGHEDER sæt rettigheder (som chmod), ikke rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents          opret forældrekataloger om nødvendigt
      -v, --verbose          skriv en besked for hvert katalog som oprettes

en: created directory %s
da: oprettede katalog %s

en: cannot set permissions of directory %s
da: kan ikke sætte rettigheder for kataloget %s

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
da: Brug: %s [FLAG] NAVN...

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
da: Opret navngivne datakanaler (FIFO-er) med angivne NAVNe.

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
da:   -m, --mode=TILSTAND  sæt rettighedstilstand (ligesom chmod), ikke a=rw - umask

en: fifo files not supported
da: fifo-filer er ikke understøttet

en: invalid mode
da: ugyldig tilstand

en: cannot set permissions of fifo %s
da: kan ikke sætte rettigheder for fifo %s

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
da: Brug: %s [FLAG]... NAVN TYPE [STØRRE MINDRE]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
da: Opret specialfilen NAVN med den angivne TYPE.

en: 
    MAJOR MINOR are forbidden for TYPE p, mandatory otherwise.  TYPE may be:
    
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
da: 
    STØRRE MINDRE er ikke tilladt for TYPE p, men er nødvendig ellers. TYPE kan være:
    
      b      opret en blok-specialfil (bufret) 
      c, u   opret en tegn-specialfil (ubufret) 
      p      opret en FIFO

en: wrong number of arguments
da: forkert antal argumenter

en: block special files not supported
da: blok-specialfiler er ikke understøttet

en: character special files not supported
da: tegn-specialfiler er ikke understøttet

en: when creating special files, major and minor device
    numbers must be specified
da: ved oprettelse af specialfiler skal større og mindre
    enhedsnumre angives

en: invalid major device number %s
da: ugyldigt større enhedsnummer %s

en: invalid minor device number %s
da: ugyldigt mindre enhedsnummer %s

en: invalid device %s %s
da: ugyldig enhed %s %s

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
da: større- og mindre-nummer kan ikke angives for fifo-filer

en: cannot set permissions of %s
da: kan ikke sætte rettigheder for %s

en: Mike Parker, David MacKenzie, and Jim Meyering
da: Mike Parker, David MacKenzie og Jim Meyering

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
da: Omdøb KILDE til MÅL eller flyt KILDE(r) til KATALOG.

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
                                     equivalent to --reply=yes
      -i, --interactive            prompt before overwrite
                                     equivalent to --reply=query
da:       --backup[=KONTROL]       lav sikkerhedskopi af hver eksisterende målfil
      -b                           ligesom --backup, men tager ikke noget argument
      -f, --force                  overskriv eksisterende filer uden bekræftelse
      -i, --interactive            bekræft før overskrivning af filer
                                     det samme som --reply=query

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
da:       --reply={yes,no,query}   angiv hvorledes forespørgsel om eksisterende målfil
                                     skal behandles
          --strip-trailing-slashes  fjern evt. skråstreger i slutningen af 
                                   hvert MÅL-argument
      -S, --suffix=ENDELSE         tilsidesæt den sædvanlige sikkerhedskopi-endelse

en:       --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
da:       --target-directory=KATALOG  flyt alle MÅL-argumenter til KATALOG
      -u, --update                 kopiér kun hvis KILDEfilen er nyere end
                                     målfilen, eller når målfilen ikke findes
      -v, --verbose                forklar hvad der sker

en: specified target, %s is not a directory
da: angivet mål, %s, er ikke et katalog

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
da: ved flytning af flere filer skal sidste argument være et katalog

en: cannot chdir from %s to ..
da: kan ikke skifte katalog fra %s til ..

en: cannot lstat `.' in %s
da: kan ikke lstat() '.' i %s

en: %s changed dev/ino
da: %s ændrede dev/ino

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
da: ADVARSEL: Cirkulær katalogstruktur.
    Dette betyder næsten helt sikkert at du har et beskadiget filsystem.
    FORTÆL DET TIL DIN SYSTEMADMINISTRATOR.
    Følgende katalog er en del af cirklen:
      %s

en: cannot lstat %s
da: kan ikke lave lstat() %s

en: %s: descend into write-protected directory %s?
da: %s: gå ned i skrivebeskyttet katalog %s?

en: %s: descend into directory %s?
da: %s: gå ned i kataloget %s?

en: %s: remove write-protected %s %s?
da: %s: slet skrivebeskyttet %s %s?

en: %s: remove %s %s?
da: %s: slet %s %s?

en: removed %s
da: slettede %s

en: removed directory: %s
da: slettede katalog, %s

en: cannot remove directory %s
da: kan ikke slette katalog %s

en: cannot open directory %s
da: kan ikke åbne katalog %s

en: cannot chdir from %s to %s
da: kan ikke skifte katalog fra %s til %s

en: cannot remove `.' or `..'
da: kan ikke slette '.' eller '..'

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
da: Brug: %s [FLAG]... FIL...

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink FILE, even if it is a non-empty directory
                              (super-user only)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
da: Slet (unlink) FILer.
    
      -d, --directory       slet kataloger selv om de ikke er tomme (kun superbruger)
      -f, --force           ignorér ikke-eksisterende filer, ingen bekræftelse
      -i, --interactive     bed om bekræftelse før sletning af filer
      -r, -R, --recursive   slet indhold af kataloger rekursivt
      -v, --verbose         forklar hvad der sker

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
da: 
    For at fjerne en fil hvis navn begynder med et '-', for eksempel '-foo',
    kan du bruge en af disse kommandoer:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
da: 
    Bemærk at hvis du bruger 'rm' til at fjerne en fil, er det normalt muligt at
    genskabe indholdet af denne fil. Hvis du ønsker større sikkerhed for at indholdet
    virkelig ikke kan genskabes, så overvej at bruge 'shred'.

en: removing directory, %s
da: sletter katalog, %s

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
da: Brug: %s [FLAG]... KATALOG...

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
da: Slet KATALOGer, hvis de er tomme.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignorér alle fejl som udelukkende skyldes at kataloget ikke
                      er tomt

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY, then try to remove each directory
                      component of that path name.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
da:   -p, --parents   slet KATALOG, prøv dernæst at fjerne hvert katalog-element i
                      hele stinavnet. F.eks. 'rmdir -p a/b/c' virker ligesom
                      'rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   vis meddelelse for hvert katalog som behandles

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
da: Brug: %s [FLAG]... FIL...

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
da: Overskiv de angivne FILER gentagne gange, for at gøre det sværere for
    selv meget dyrt rednings-maskinel at genskabe data.

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
da:   -f, --force    ændr om nødvendigt rettigheder for at tillade skrivning
      -n, --iterations=N  Overskriv N gange i stedet for det normale (%d)
      -s, --size=N   makulér dette antal byte (endelser som k, M, G accepteret)

en:   -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
      -              shred standard output
da:   -u, --remove   afkort og fjern fil efter overskrivningen
      -v, --verbose  vis fremskridt
      -x, --exact    rund ikke filstørrelser op til den næste fulde blok
      -z, --zero     tilføj til slut en overskrivning med nul-tegn for at skjule makulering
      -              standard uddata for 'shred'

en: 
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
da: 
    Slet FILER hvis --remove er angivet. Det normale er at ikke fjerne filerne
    fordi det er almindeligt at behandle enhedsfiler som /dev/hda,
    og disse filer bør normalt ikke fjernes. Ved behandling af almindelige filer
    bruger de fleste --remove-valgmuligheden.

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the filesystem overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern filesystem designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of filesystems on which shred is
    not effective:
da: PAS PÅ: Bemærk at 'shred' bygger på en meget vigtig antagelse:
    at filsystemet overskriver data på stedet. Dette er den traditionelle
    måde at gøre ting, men mange moderne filsystemsdesign opfylder ikke denne
    antagelse. Det følgende er eksempler på filsystemer hvor 'shred' ikke er
    effektiv:

en: * log-structured or journaled filesystems, such as those supplied with
      AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * filesystems that write redundant data and carry on even if some writes
      fail, such as RAID-based filesystems
    
    * filesystems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
da: * log-strukturerede eller journaliserende filsystemer, såsom dem der leveres
      med AIX, Solaris (og JFS, ReiserFS, XFS, Ext3 osv.)
    
    * filsystemer som skriver redundante data og fortsætter selv om nogle skrivninger
      mislykkes, såsom RAID-baserede filsystemer
    
    * filsystemer som laver øjebliksbilleder, såsom Network Appliances' NFS server

en: * filesystems that cache in temporary locations, such as NFS
      version 3 clients
    
    * compressed filesystems
    
    In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
da: * filsystemer der mellemlagrer på midlertidige steder, såsom NFS version 3-klienter
    
    * komprimerede filsystemer
    
    Derudover kan sikkerhedskopier af filsystemer og eksterne spejlinger indeholde
    kopier af filen, som ikke kan fjernes, og som vil tillade genskabelse senere af
    en makuleret fil.

en: %s: cannot rewind
da: %s: kan ikke spole tilbage

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
da: %s: gennemløb %lu/%lu (%s)...

en: %s: error writing at offset %s
da: %s: fejl ved skrivning fra position %s

en: %s: file too large
da: %s: filen er for stor

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
da: %s: gennemløb %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
da: %s: gennemløb %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: invalid file type
da: %s: ugyldig filtype

en: %s: file has negative size
da: %s: fil har negativ størrelse

en: %s: error truncating
da: %s: fejl ved afkortning

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
da: %s: kan ikke makulere beskriver for fil, der kun kan tilføjes til

en: %s: removing
da: %s: sletter

en: %s: renamed to %s
da: %s: omdøbt til %s

en: %s: removed
da: %s: slettet

en: %s: cannot remove
da: %s: kan ikke slette

en: %s: invalid number of passes
da: %s: ugyldigt antal gennemløb

en: %s: invalid file size
da: %s: ugyldig filstørrelse

en: cannot read file system information for %s
da: kan ikke læse filsystemsinformation for %s

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
da: Brug: %s [FLAG]... FIL...

en: Display file or filesystem status.
    
      -f, --filesystem      display filesystem status instead of file status
      -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default
      -L, --dereference     follow links
      -t, --terse           print the information in terse form
da: Vis fil eller filsystems status.
    
      -f, --filesystem      vis filsystemstatus i stedet for filstatus
      -c  --format=FORMAT   brug det angivne FORMAT i stedet for det normale
      -l, --dereference     følg lænker
      -t, --terse           udskriv informationen i sammentrængt form

en: 
    The valid format sequences for files (without --filesystem):
    
      %A - Access rights in human readable form
      %a - Access rights in octal
      %b - Number of blocks allocated
da: 
    De gyldige formatsekvenser for filer (uden --filesystem):
    
      %A - Adgangrettigheder i format læsbart for mennesker
      %a - Adgangrettigheder oktalt
      %b - Antal brugte blokke

en:   %D - Device number in hex
      %d - Device number in decimal
      %F - File type
      %f - raw mode in hex
      %G - Group name of owner
      %g - Group ID of owner
da:   %D - Enhedsnummer heksadecimalt
      %d - Enhedsnummer decimalt
      %F - Filtype
      %f - rå tilstand heksadecimalt
      %G - Gruppenavn på ejer
      %g - Gruppe-id på ejer

en:   %h - Number of hard links
      %i - Inode number
      %N - Quoted File name with dereference if symbolic link
      %n - File name
      %o - IO block size
      %s - Total size, in bytes
      %T - Minor device type in hex
      %t - Major device type in hex
da:   %h - Antal hårde lænker
      %i - Inode-nummer
      %N - Citeret filnavn, derefereret hvis symbolsk lænke
      %n - Filnavn
      %o - IO-blokstørrelse
      %s - Total størrelse, i byte
      %T - Nedre enhedsnummer heksadecimalt
      %t - Øvre enhedsnummer heksadecimalt

en:   %U - User name of owner
      %u - User ID of owner
      %X - Time of last access as seconds since Epoch
      %x - Time of last access
      %Y - Time of last modification as seconds since Epoch
      %y - Time of last modification
      %Z - Time of last change as seconds since Epoch
      %z - Time of last change
da:   %U - Brugernavn på ejer
      %u - Brugerid på ejer
      %X - Seneste adgangtidspunkt i sekunder siden Epoken
      %x - Seneste adgangtidspunkt
      %Y - Seneste modificeringstidspunkt i sekunder siden Epoken
      %y - Seneste modificeringstidspunkt
      %Z - Seneste ændringstidspunkt i sekunder siden Epoken
      %z - Seneste ændringstidspunkt

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a - Free blocks available to non-superuser
      %b - Total data blocks in file system
      %c - Total file nodes in file system
      %d - Free file nodes in file system
      %f - Free blocks in file system
da: Gyldige formatsekvenser for filsystemer:
    
      %a - Frie blokke tilgængelige for ikke-superbrugere
      %b - Totalt antal datablokke i filsystem
      %c - Totalt antal filnoder i filsystem
      %d - Frie filnoder i filsystem
      %f - Frie blokke i filsystem

en:   %i - File System id in hex
      %l - Maximum length of filenames
      %n - File name
      %s - Optimal transfer block size
      %T - Type in human readable form
      %t - Type in hex
da:   %i - Filsystemid heksadecimalt
      %l - Makslængde på filnavn
      %n - Filnavn
      %s - Optimal overføringsblokstørrelse
      %T - Type i format læsbart for mennesker
      %t - Type heksadecimalt

en: Usage: %s [OPTION]
da: Brug: %s [FLAG]

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
da: Gem ændrede blokke til disk, opdatér superblokken.

en: ignoring all arguments
da: ignorerer alle argumenter

en:       --help     display this help and exit
da:       --help              vis denne hjælpetekst og afslut

en:       --version  output version information and exit
da:       --version           vis programversion og afslut

en: creating %s
da: opretter %s

en: setting times of %s
da: sætter tider for %s

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
da: Opdatér læsnings- og ændringstider for FIL(er) til nuværende tid og dato.

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
da:   -a                     ændr kun læsningstidspunkt
      -c                     opret ikke nogen filer
      -d, --date=STRENG      læs STRENG og brug det i stedet for nuværende klokkeslæt
      -f                     (ignoreret)
      -m                     ændr kun ændringstidspunkt

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            set time given by WORD: access atime use (same as -a)
                               modify mtime (same as -m)
da:   -r, --reference=FIL    brug denne fils tider i stedet for nuværende
                               klokkeslæt
      -t STAMP               brug MMDDttmm[[HH]ÅÅ][.ss] i stedet for nuværende
                               klokkeslæt
          --time=ORD         ORD er tidsformat: access, atime, use (ligesom -a)
                               mtime, modify (ligesom -m)

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
da: 
    Bemærk at -d og -t flagene tager forskellige tidspunkts- og dato-formater.

en: invalid date format %s
da: ugyldigt datoformat %s

en: cannot specify times from more than one source
da: kan ikke angive klokkeslæt fra mere end én kilde

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'
da: advarsel: `touch %s' er forældet; brug `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'

en: file arguments missing
da: manglende filargumenter

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
da: Brug:     %s FIL
      eller:  %s FLAG

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
da: Kald funktionen unlink for at fjerne angivet FIL.

en: cannot unlink %s
da: kan ikke unlink() %s
