fileutils 4.0-b6 - en to no translation catalogue (183 entries)

en: ^[yY]
no: ^[jJyY]

en: cannot create directory `%s'
no: kan ikke opprette filkatalogen «%s»

en: `%s' exists but is not a directory
no: «%s» eksisterer, men er ikke en filkatalog

en: group of %s changed to %s
no: gruppe til %s endret til %s

en: failed to change group of %s to %s
no: klarte ikke å endre gruppen til %s til %s

en: group of %s retained as %s
no: gruppe til %s beholdt som %s

en: can not change to null group
no: kan ikke endre til navnløs gruppe

en: invalid group name `%s'
no: ugyldig gruppenavn «%s»

en: group number
no: gruppenummer

en: invalid group number `%s'
no: ugyldig gruppenummer «%s»

en: you are not a member of group `%s'
no: du er ikke medlem av gruppen «%s»

en: %s: invalid group number
no: %s: ugyldig gruppenummer

en: virtual memory exhausted
no: virtuelt minne oppbrukt

en: Try `%s --help' for more information.
no: Prøv «%s --help» for mer informasjon.

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
no: Bruk:   %s [FLAGG]... GRUPPE FIL...
     eller: %s [FLAGG]... --reference=RFIL FIL...

en: Change the group membership of each FILE to GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems with lchown system call)
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group instead of using a GROUP value
      -R, --recursive        change files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
no: Endre gruppen til hver FIL til GRUPPE.
    
      -c, --changes           som verbose, men rapporter bare ved endringer
      -h, --no-dereference    endre symbolske linker istedet for refererte filer
                                (kun for systemer med systemkallet «lchown»)
      -f, --silent, --quiet   undertrykk de fleste feilmeldingene
          --reference=RFIL    bruke RFIL sin gruppe istedenfor å bruke en
                              GRUPPE-verdi
      -R, --recursive         endre filer og filkataloger rekursivt
      -v, --verbose           gi en diagnostikk for hver fil som behandles
          --help              vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version           vis programversjon og avslutt

en: 
    Report bugs to <bug-fileutils@gnu.org>.
no: 
    Rapporter feil til <bug-fileutils@gnu.org>.

en: too few arguments
no: for få argumenter

en: --no-dereference (-h) is not supported on this system
no: --no-dereference (-h) er ikke støttet på dette systemet

en: invalid mode
no: ugyldig beskyttelse

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
no: verken symbolsk link %s eller referant har blitt endret

en: owner of %s changed to
no: eier av %s endret til

en: failed to change owner of %s to
no: klarte ikke å endre eier av %s til

en: owner of %s retained as
no: eier av %s beholdt som

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[.[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... .GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
no: Bruk:   %s [FLAGG]... EIER[.[GRUPPE]] FIL...
     eller: %s [FLAGG]... .GRUPPE FIL...
     eller: %s [FLAGG]... --reference=RFIL FIL...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    
      -c, --changes          be verbose whenever change occurs
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use the owner and group of RFILE instead of using
                             explicit OWNER.GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          explain what is being done
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
    
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a period.  A colon may replace the period.
no: Endre eier og/eller gruppe til hver FIL til EIER og/eller GRUPPE.
    
      -c, --changes          rapporter alle endringer
          --dereference      foreta endringene på referenten av hver symbolsk
                             link isteden for den sombolske linken selv
      -h, --no-dereference   endre symbolske linker istedet for refererte filer
                             (kun for systemer med systemkallet «lchown»)
      -f, --silent, --quiet  undertrykk de fleste feilmeldingene
          --reference=RFIL   bruk eier og gruppe til RFIL isteden for å bruke
                             eksplisitte EIER.GRUPPE-verdier
      -R, --recursive        endre filer og filkataloger rekursivt
      -v, --verbose          fortell hva som skjer
          --help             vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version          vis programversjon og avslutt
    
    Eier forblir uendret dersom utelatt.  Gruppen forblir uendret dersom den
    ikke er spesifiert, men blir satt til login-gruppen dersom den er implisert
    med et punktum.  Punktumet kan byttes ut med et kolon.

en: `%s' and `%s' are the same file
no: «%s» og «%s» er samme fil

en: cannot create regular file `%s'
no: kan ikke opprette vanlig fil «%s»

en: %s: omitting directory
no: %s: hopper over filkatalog

en: %s: cannot overwrite directory with non-directory
no: %s: kan ikke overskrive filkatalog med annet enn filkatalog

en: %s: overwrite `%s'?
no: %s: overskrive «%s»?

en: %s: cannot overwrite directory
no: %s: kan ikke overskrive filkatalog

en: backing up `%s' would destroy source;  `%s' not moved
no: sikkerhetskopiering av «%s» vil overskrive kildefil.  «%s» er ikke flyttet

en: backing up `%s' would destroy source;  `%s' not copied
no: sikkerhetskopiering av «%s» vil overskrive kildefil.  «%s» er ikke kopiert

en: cannot backup `%s'
no: kan ikke gjøre sikkerhetskopi av «%s»

en: cannot remove old link to `%s'
no: kan ikke slette gammel link til «%s»

en: %s: cannot copy cyclic symbolic link
no: %s: kan ikke kopiere syklisk symbolsk link

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
no: %s: kan bare lage relative symbolske linker i aktiv filkatalog

en: cannot create link `%s'
no: kan ikke opprette linken «%s»

en: cannot create fifo `%s'
no: kan ikke opprette fifo «%s»

en: cannot create special file `%s'
no: kan ikke opprette spesiell fil «%s»

en: cannot read symbolic link `%s'
no: kan ikke lese symbolsk link «%s»

en: cannot create symbolic link `%s'
no: kan ikke opprette symbolsk link «%s»

en: preserving ownership for %s
no: bevarer eierrettigheter for %s

en: %s: unknown file type
no: %s: ukjent filtype

en: preserving times for %s
no: bevarer tider for %s

en: setting permissions for %s
no: setter beskyttelse for %s

en: preserving permissions for %s
no: bevarer beskyttelse for %s

en: restoring permissions of %s
no: gjenoppretter beskyttelse for %s

en: cannot un-backup `%s'
no: kan ikke ta tilbake sikkerhetskopi av «%s»

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
no: Bruk:   %s [FLAGG]... KILDE MÅL
     eller: %s [FLAGG]... KILDE... FILKATALOG

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
    
      -a, --archive                same as -dpR
      -b, --backup                 make backup before removal
      -d, --no-dereference         preserve links
      -f, --force                  remove existing destinations, never prompt
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -l, --link                   link files instead of copying
      -p, --preserve               preserve file attributes if possible
      -P, --parents                append source path to DIRECTORY
      -r                           copy recursively, non-directories as files
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
      -R, --recursive              copy directories recursively
      -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -V, --version-control=WORD   override the usual version control
      -x, --one-file-system        stay on this file system
          --help                   display this help and exit
          --version                output version information and exit
    
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
no: Kopier KILDE til MÅL, eller en eller flere KILDE(r) til FILKATALOG.
    
      -a, --archive                samme som -dpR
      -b, --backup                 lag sikkerhetskopi før sletting
      -d, --no-dereference         bevar linker
      -f, --force                  slett eksisterende filer uten bekreftelse
      -i, --interactive            be om bekreftelse før overskriving av filer
      -l, --link                   lag linker istedet for å kopiere
      -p, --preserve               forsøk å beholde filattributter
      -P, --parents                legg kildens søkesti til FILKATALOG
      -r                           kopier rekursivt, alt utenom filkataloger
                                     kopieres som filer
          --sparse=NÅR             kontroller oppretting av filer med hull
      -R, --recursive              kopier filkataloger rekursivt
      -s, --symbolic-link          lag symbolske linker istedet for å kopiere
      -S, --suffix=SUFFIKS         overstyr det vanlige sikkerhetskopi-suffikset
      -u, --update                 kopier bare eldre eller helt nye filer
      -v, --verbose                forklar hva som skjer
      -V, --version-control=ORD    overstyr den vanlige versjonskontrollen
      -x, --one-file-system        kopier bare filer fra dette filsystemet
          --help                   vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version                vis programversjon og avslutt
    
    Normalt blir kildefiler med hull oppdaget ved hjelp av en enkel heuristikk,
    og målfilen blir også laget med hull.  Dette er oppførselen som er gitt med
    --sparse=auto.  Spesifiser --sparse=always for å opprette en målfil med
    hull i, dersom kildefilen inneholder en tilstrekkelig lang sekvens med
    null-tegn.  Bruk --sparse=never for å hindre oppretting av filer med hull.

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
no: 
    Som et spesialtilfelle, gjør cp en sikkerhetskopi av KILDE når flaggene for
    force og backup er gitt, og KILDE og MÅL er samme navn for en eksisterende,
    vanlig fil.

en: cannot make directory `%s'
no: kan ikke opprette filkatalogen «%s»

en: missing file arguments
no: mangler filargumenter

en: missing destination file
no: mangler målfil

en: when preserving paths, last argument must be a directory
no: når søkestien skal beholdes, må siste argument være en filkatalog

en: copying multiple files, but last argument (%s) is not a directory
no: kopierer flere filer, men siste argument (%s) er ikke en filkatalog

en: symbolic links are not supported on this system
no: symbolske linker er ikke støttet på dette systemet

en: cannot make both hard and symbolic links
no: kan ikke lage både harde og symbolske linker

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
no: Bruk: %s [FLAGG]... [FIL]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
no: Skriv ut kommandoer for å sette miljøvariabelen LS_COLORS.
    
    Bestem ut-format:
      -b, --sh, --bourne-shell    skriv ut Bourne shell-kode for å sette LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        skriv ut C shell-kode for å sette LS_COLORS
      -p, --print-data-base       skriv ut den interne databasen
          --help                  vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version               vis programversjon og avslutt

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
no: %s:%lu: ugyldig linje;  mangler det andre symbolet

en: %s:%lu: unrecognized keyword `%s'
no: %s:%lu: kjenner ikke nøkkelordet «%s»

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
no: flaggene for å skrive ut den interne databasen til dircolor og for å
    velge et shell-syntaks utelukker hverandre.

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
no: flagget for å skrive ut den interne databasen til dircolor tar
    ikke argumenter

en: too many arguments
no: for mange argumenter

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
no: ingen SHELL-miljøvariabel, og ingen shell-type spesifisert med flagg

en: standard input
no: standard innkanal

en: Usage: %s [OPTION]...
no: Bruk: %s [FLAGG]...

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
      if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1,000,000, M 1,048,576,
    GD 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
    
      ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size
no: Kopier en fil, med konvertering og formattering som spesifisert.
    
      bs=BYTES        tving ibs=BYTES og obs=BYTES
      cbs=BYTES       konverter BYTES bytes om gangen
      conv=NØKKELORD  konverter filen vha. en liste med kommaseparerte nøkkelord
      count=BLOKKER   kopier bare BLOKKER innblokker
      ibs=BYTES       les BYTES bytes om gangen
      if=FIL          les fra FIL istedet for stdin
      obs=BYTES       skriv BYTES bytes om gangen
      of=FIL          skriv til FIL istedet for stdout, ikke kutt filen
      seek=BLOKKER    hopp over BLOKKER blokker med størrelse obs fra
                      begynnelsen av utdata
      skip=BLOKKER    hopp over BLOKKER blokkermed størrelse ibs fra
                      begynnelsen av inndata
          --help      vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version   vis programversjon og avslutt
    
    BYTES kan ha suffiks: xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1.000.000,
    M 1.048.576, GD 1.000.000.000, G 1.073.741.824, og så videre for T, P, E,
    Z og Y.
    Hvert NØKKELORD kan være:
      ascii     fra EBCDIC til ASCII
      ebcdic    fra ASCII til EBCDIC
      ibm       fra ASCII til alternert EBCDIC
      block     fyll ut felter terminert med linjeskift med mellomrom til
                størrelse gitt i cbs
      unblock   bytt ut mellomrom med linjeskift i blokker med størrelse
                som gitt i cbs
      lcase     gjør om store bokstaver til små
      notrunc   ikke forkort utfilen
      ucase     gjør om små bokstaver til store
      swab      bytt om hvert par av bytes i inndata
      noerror   forsett etter lesefeil
      sync      fyll ut hver inndata-blokk med null-tegn til størrelse gitt i ibs

en: %s+%s records in
no: %s+%s blokker inn

en: %s+%s records out
no: %s+%s blokker ut

en: truncated record
no: forkortet blokk

en: truncated records
no: forkortede blokker

en: %s: invalid conversion
no: %s: ugyldig konvertering

en: unrecognized option `%s'
no: ukjent flagg «%s»

en: unrecognized option `%s=%s'
no: ukjent flagg «%s=%s»

en: invalid number `%s'
no: ugyldig nummer «%s»

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
no: kun én konvertering fra {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}

en: file offset out of range
no: filposisjon ute av rekkevidde

en: standard output
no: standard utkanal

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
no: Bruk: %s [FLAGG]... [FIL]...

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
    
      -a, --all             include filesystems having 0 blocks
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --local           limit listing to local filesystems
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
      -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
no: Vis informasjon om filsystemet som FIL ligger på, eller alle filsystemer.
    
      -a, --all             ta med filsystemer med 0 blokker
          --block-size=STØR bruke blokker på STØR bytes
      -h, --human-readable  skriv størrelser på en form lesbar for mennesker
                            (f.eks. 1K 234M 2G)
      -H, --si              det samme, men bruk 1000 som base, ikke 1024
      -i, --inodes          skriv inodeinformasjon istedet for blokk-forbruk
      -k, --kilobytes       bruk 1024-byte blokker
      -m, --megabytes       bruk 1024K-byte blokker
          --no-sync         ikke kjør sync før henting av informasjon (forvalgt)
      -P, --portability     bruk POSIX-format på utdata
          --sync            kjør sync før henting av informasjon
      -t, --type=TYPE       list filsystemer av type TYPE
      -T, --print-type      skriv ut typen på filsystemet
      -x, --exclude-type=TYPE  list filsystemer som ikke er av type TYPE
      -v                    (ignorert)
          --help            vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version         vis programversjon og avslutt

en: file system type `%s' both selected and excluded
no: filsystem av type «%s» er både valgt og ekskludert

en: cannot read table of mounted filesystems
no: kan ikke lese tabellen over monterte filsystemer

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
    
      -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
      -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PAT     Exclude files that match PAT.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
no: Summer diskforbruk for hver FIL, rekursivt for filkataloger.
    
      -a, --all             ta med filer, ikke bare filkataloger
          --block-size=STØR bruk blokker på STØR bytes
      -b, --bytes           skriv størrelse i bytes
      -c, --total           skriv ut totalsum
      -D, --dereference-args  følg søkestier når de er symbolske linker
      -h, --human-readable  skriv størrelser på en form lesbar for mennesker
                            (f.eks. 1K 234M 2G)
      -H, --si              det samme, men bruk 1000 som base, ikke 1024
      -k, --kilobytes       bruk 1024-byte blokker
      -l, --count-links     regn med størrelsen flere ganger for harde linker
      -L, --dereference     følg symbolske linker
      -m, --megabytes       bruk 1024K-byte blokker
      -S, --separate-dirs   ta ikke med størrelsen på underkataloger
      -s, --summarize       vis bare sum for hvert argument
      -x, --one-file-system  ta ikke med filkataloger på andre filsystem
      -X FIL, --exclude-from=FIL  Eksluder filer som svarer til et hvilket som
                            helst mønster i FIL.
          --exclude=MØN     eksluder filer som svarer til MØN.
          --max-depth=N     skriv totalen for en katalog (eller fil med --all)
                            bare hvis det er N eller færre nivå under kommandoen.
          --help            vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version         vis programversjon og avslutt

en: cannot change to directory %s
no: kan ikke gå til filkatalogen %s

en: cannot change to `..' from directory %s
no: kan ikke gå til «..» fra filkatalogen %s

en: current directory
no: aktiv filkatalog

en: starting directory
no: startfilkatalog

en: total
no: totalt

en: invalid maximum depth `%s'
no: ugyldig maksiumunivå «%s»

en: cannot both summarize and show all entries
no: kan ikke vise alle størrelser og bare vise summer samtidig.

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
no: advarsel: summering er det samme som å bruke --max-depth=0

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
no: advarsel: summering er i konflikt med --max-depth=%d

en: the strip option may not be used when installing a directory
no: strip-flagget kan ikke brukes ved installering av en filkatalog

en: invalid mode `%s'
no: ugyldig beskyttelse «%s»

en: installing multiple files, but last argument (%s) is not a directory
no: installerer flere filer, men siste argument (%s) er ikke en filkatalog

en: creating directory `%s'
no: oppretter filkatalog «%s»

en: `%s' is a directory
no: «%s» er en filkatalog

en: cannot run strip
no: kan ikke kjøre «strip»

en: invalid user `%s'
no: ugyldig bruker «%s»

en: invalid group `%s'
no: ugyldig gruppe «%s»

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
no: Bruk:   %s [FLAGG]... KILDE MÅL             (1. format)
     eller: %s [FLAGG]... KILDE... FILKATALOG   (2. format)
     eller: %s -d [FLAGG]... FILKATALOG...      (3. format)

en: In the first two formats, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the third format, create all components of the given DIRECTORY(ies).
    
      -b, --backup        make backup before removal
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
      -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST;  useful in the 1st format
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
      -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables, only for 1st and 2nd formats
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
          --verbose       print the name of each directory as it is created
      -V, --version-control=WORD   override the usual version control
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
no: De to første formatene kopierer KILDE til MÅL eller en eller flere KILDE(r)
    til FILKATALOG, samtidig som beskyttelser og eier/gruppe settes.  Det
    tredje formatet oppretter FILKATALOG(er) samt eventuelle foreldrekataloger.
    
      -b, --backup           gjør sikkerhetskopi før sletting
      -c                     (ignorert)
      -d, --directory        opprett filkataloger, inklusive foreldrekataloger.
      -D                     opprett alle ledende komponentene av MÅL utenom den
                             siste, kopier deretter KILDE til MÅL; nyttig for det
                             første formatet.
      -g, --group=GRUPPE     sett gruppe, istedet for prosessens nåværende gruppe
      -m, --mode=BESKYTTELSE sett beskyttelse (som chmod), istedet for 0644
      -o, --owner=EIER       sett eier (kun super-user)
      -p, --preserve-timestamps   sett aksess/endringstider på mål-filene som
                             tilsvarer KILDE-filene.
      -s, --strip            ta bort symboltabeller, kun format 1 og 2
      -S, --suffix=SUFFIKS   overstyr det vanlige sikkerhetskopi-suffikset
          --verbose          skriv navnet på hver katalog når det blir opprettet
      -V, --version-control=ORD  overstyr den vanlige versjonskontrollen
          --help             vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version          vis programversjon og avslutt

en: %s: hard link not allowed for directory
no: %s: hard link er ikke tillatt for filkataloger

en: %s: replace `%s'?
no: %s: overskrive «%s»?

en: %s: File exists
no: %s: Fil eksisterer

en: cannot remove `%s'
no: kan ikke slette «%s»

en: create %s %s to %s
no: opprette %s %s til %s

en: cannot create %s `%s' to `%s'
no: kan ikke opprette %s «%s» til «%s»

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
no: Bruk:   %s [FLAGG]... MÅL [LINKNAVN]
     eller: %s [FLAGG]... MÅL... FILKATALOG

en: Create a link to the specified TARGET with optional LINK_NAME.  If there is
    more than one TARGET, the last argument must be a directory;  create links
    in DIRECTORY to each TARGET.  Create hard links by default, symbolic links
    with --symbolic.  When creating hard links, each TARGET must exist.
    
      -b, --backup                make a backup of each existing destination file
      -d, -F, --directory         hard link directories (super-user only)
      -f, --force                 remove existing destination files
      -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
      -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -v, --verbose               print name of each file before linking
      -V, --version-control=WORD  override the usual version control
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
no: Opprett en link til det spesifiserte MÅLer med eventuelt LINKNAVN.  Hvis det
    er mer enn ett MÅL, må det siste argumentet være en katalog;  lag linker
    i KATALOG til hvert MÅL.  Forvalgt er å lage harde linker, symbolske linker
    med --symbolic.  Når det opprettes harde linker må hvert MÅL eksistere.
    
      -b, --backup                 gjør sikkerhetskopi av slettede filer
      -d, -F, --directory          lag harde linker for filkataloger
                                   (kun super-user)
      -f, --force                  slett eksisterende mål
      -n, --no-dereference         behandle mål som er en symbolsk link som om
                                     det skulle være en normal fil
      -i, --interactive            be om bekreftelse før sletting av filer
      -s, --symbolic               lag symbolske linker istedet for harde linker
      -S, --suffix=SUFFIKS         overstyr det vanlige sikkerhetskopi-suffikset
      -v, --verbose                skriv navnet på hver fil før linking
      -V, --version-control=ORD    overstyr den vanlige versjonskontrollen
          --help                   vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version                vis programversjon og avslutt

en: missing file argument
no: mangler filargument

en: symbolic link
no: symbolsk link

en: when making multiple links, last argument must be a directory
no: ved oppretting av flere linker, må siste argument være en filkatalog

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
no: ignorerer ugyldig lengde i miljøvariabelen COLUMNS: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
no: ignorerer ugyldig tab-størrelse i miljøvariabelen TABSIZE: %s

en: invalid line width: %s
no: ugyldig linjelengde: %s

en: invalid tab size: %s
no: ugyldig tab-størrelse: %s

en: unrecognized prefix: %s
no: ukjent prefiks: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
no: ubegripelig verdi i miljøvariabelen LS_COLORS

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
    
      -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
          --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         sort by change time; with -l: show ctime
      -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
      -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            list both full date and full time
no: List informasjon om FILer (aktiv filkatalog om ikke annet spesifiseres).
    Sorter filene alfabetisk om ingen av flaggene -cftuSUX eller --sort gis.
    
      -a, --all                  ikke gjem filer som starter med .
      -A, --almost-all           ikke vis . og ..
      -b, --escape               skriv oktale koder for ikke-grafiske tegn
          --block-size=STØRRELSE use blokker på STØRRELSE bytes
      -B, --ignore-backups       ikke vis filer som slutter med ~
      -c                         sorter på endringsdato; med -l: vis endringsdato
      -C                         list filer i kolonner
          --color[=NÅR]          kontroller om farge skal brukes for å skille
                                   filtyper.  NÅR kan være «never», «always»,
                                   eller «auto».
      -d, --directory            list filkataloger istedet for innholdet
      -D, --dired                generer utdata for Emacs' dired-modus
      -f                         ikke sorter, slå på -aU, slå av -lst
      -F, --classify             legg til en bokstav (en av */=@|) for filtypen
          --format=ORD           across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            list full dato og klokkeslett

en:   -g                         (ignored)
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
          --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k, --kilobytes            like --block-size=1024
      -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          list entries pointed to by symbolic links
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
      -n, --numeric-uid-gid      list numeric UIDs and GIDs instead of names
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         use long listing format without group info
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
      -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, shell, shell-always, c, escape
      -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
no:   -g                         (ignorert)
      -G, --no-group             ta ikke med gruppe i listingen
      -h, --human-readable       skriv størrelser i et format lesbart av mennesker
                                 (f.eks. 1K 234M 2G)
      -H, --si                   det sammen, men bruk 1000 som base, ikke 1024
          --indicator-style=ORD  legg til indikator med stil ORD til elementer:
                                 none (forvalgt), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                list indeksnummeret for hver fil
      -I, --ignore=MØNSTER       vis ikke filer som stemmer overens med
                                 shell-MØNSTERet
      -k, --kilobytes            bruk 1024 blokker, på tross av POSIXLY_CORRECT
      -l                         bruk langt listeformat
      -L, --dereference          vis filer som pekes på av symbolske linker
      -m                         skriv full skjermbredde med kommaseparering
      -n, --numeric-uid-gid      skriv UID og GID med tall istedet for navn
      -N, --literal              skriv ut alle tegn (inklusive kontrolltegn)
      -o                         bruk langt listeformat uten gruppeinformasjon
      -p                         legg til en bokstav for filtypen
      -q, --hide-control-chars   skriv ? istedet for ikke-grafiske tegn
          --show-control-chars   vis kontrolltegn som de er (forvalgt)
      -Q, --quote-name           sett filnavn i gåseøyne
          --quoting-style=ORD    bruk beskyttelsesstil ORD for filnavn:
                                   literal, shell, shell-always, c eller escape
      -r, --reverse              sorter baklengs
      -R, --recursive            list underkataloger rekursivt
      -s, --size                 skriv blokkstørrelse for hver fil

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
      -u                         sort by last access time; with -l: show atime
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
      -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
no:   -S                         sorter etter filstørrelse
          --sort=ORD             ctime -c, extension -X, none -U, size -S,
                                   status -c, time -t
          --time=ORD             atime -u, access -u, use -u
      -t                         sorter på modifiseringstid, med -l: vis
                                   modifiseringstid
      -T, --tabsize=KOLONNER     sett tabulatorstørrelse til KOLONNER
                                   (8 er forvalgt)
      -u                         sorter på tilgangstid, med -l: vis tilgangstid
      -U                         ikke sorter, list filer slik de ligger i katalogen
      -v                         sorter på versjon
      -w, --width=KOLONNER       sett skjermbredde til KOLONNER
      -x                         list filer i rader istedet for kolonner
      -X                         sorter alfabetisk på fil-ekstensjon
      -1                         list én fil per linje
          --help                 vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version              vis programversjon og avslutt
    
    Normalt brukes ikke farge for å skille mellom filtyper.  Det er ekvivalent
    med å bruke --color=none.  Flagget --color uten argumenter er ekvivalent
    med --color=always.  Med --color=auto blir fargekoder skrevet ut kun dersom
    standard utkanal er koblet til en terminal (tty).

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
no: Bruk: %s [FLAGG] FILKATALOG...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
          --verbose     print a message for each created directory
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
no: Opprett FILKATALOG(ene), dersom de ikke allerede eksisterer.
    
      -m, --mode=BESKYTTELSE sett beskyttelse (som chmod), ikke rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents          opprett foreldrekataloger som nødvendig
          --verbose          skriv en melding for hver filkatalog som opprettes
          --help             vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version          vis programversjon og avslutt

note: --verbose
en: created directory `%s'
no: opprettet filkatalog «%s»

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
no: Bruk: %s [FLAGG] NAVN...

en: fifo files not supported
no: fifo-filer er ikke støttet

en: cannot make fifo `%s'
no: kan ikke lage fifo-fil «%s»

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
no: Bruk: %s [FLAGG]... NAVN TYPE [MAJOR MINOR]

en: wrong number of arguments
no: feil antall argumenter

en: block special files not supported
no: blokk-spesiell fil er ikke støttet

en: when creating block special files, major and minor device
    numbers must be specified
no: ved oppretting av blokk-spesielle filer, må major og minor enhetsnummer
    spesifiseres

en: invalid major device number `%s'
no: ugyldig major enhetsnummer «%s»

en: invalid minor device number `%s'
no: ugyldig minor enhetsnummer «%s»

en: character special files not supported
no: tegn-spesielle filer er ikke støttet

en: when creating character special files, major and minor device
    numbers must be specified
no: ved oppretting av tegn spesielle filer, må major og minor enhetsnummer
    spesifiseres

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
no: major- og minor-nummer kan ikke angis for fifo-filer

en: cannot move `%s' to a subdirectory of itself, `%s'
no: kan ikke flytte «%s» til en underkatalog av seg selv, «%s»

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
    
      -b, --backup                 make backup before removal
      -f, --force                  remove existing destinations, never prompt
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -u, --update                 move only older or brand new non-directories
      -v, --verbose                explain what is being done
      -V, --version-control=WORD   override the usual version control
          --help                   display this help and exit
          --version                output version information and exit
no: Endre navn på KILDE til MÅL, eller flytt KILDE(r) til FILKATALOG.
    
      -b, --backup                 gjør sikkerhetskopi før sletting
      -f, --force                  slett eksisterende filer uten bekreftelse
      -i, --interactive            be om bekreftelse før overskriving av filer
      -S, --suffix=SUFFIKS         overstyr det vanlige sikkerhetskopi-suffikset
      -u, --update                 flytt bare eldre eller helt nye filer
      -v, --verbose                forklar hva som skjer
      -V, --version-control=ORD    overstyr den vanlige versjonskontrollen
          --help                   vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version                vis programversjon og avslutt

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
no: ved flytting av flere filer, må siste argument være en filkatalog

en: Usage: %s [OPTION]... EXISTING_DIR NEW_DIR
no: Bruk: %s [FLAGG]... EKSISTERENDE_FILKATALOG NY_FILKATALOG

en: Rename EXISTING_DIR to NEW_DIR.
    
       --help      display this help and exit
       --version   output version information and exit
no: Endre navn på EKSISTERENDE_FILKATALOG til NY_FILKATALOG.
    
       --help      vis denne hjelpeteksten og avslutt
       --version   vis programversjon og avslutt

en: cannot get current directory
no: kunne ikke hente navnet på aktiv filkatalog

en: cannot rename `.' or `..'
no: kan ikke endre navn på «.» eller «..»

en: `%s' is not a directory
no: «%s» er ikke en filkatalog

en: cannot write to `%s'
no: kan ikke skrive til «%s»

en: `%s' is an ancestor of `%s'
no: «%s» er en forgjenger av «%s»

en: cannot link `%s' to `%s'
no: kan ikke linke «%s» til «%s»

en: cannot unlink `%s'
no: kan ikke slette «%s»

en: %s: remove write-protected directory `%s'?
no: %s: slette skrivebeskyttet filkatalog «%s»?

en: %s: remove write-protected file `%s'?
no: %s: slette skrive-beskyttet fil «%s»?

en: %s: remove directory `%s'?
no: %s: slette filkatalog «%s»?

en: %s: remove `%s'?
no: %s: slette «%s»?

en: removing %s
no: sletter %s

en: %s: is a directory
no: %s: er en filkatalog

en: %s: directory `%s' is write protected; descend into it anyway?
no: %s: katalog «%s» er skrivebskyttet; gå inn i den likevel?

en: %s: descend into directory `%s'?
no: %s: gå inn i filkatalog «%s»?

en: removing all entries of directory %s
no: fjerner alt i filkatalog «%s»

en: cannot change back to directory %s via `..'
no: kan ikke gå tilbake til filkatalogen %s via «..»

en: %s: remove directory `%s'%s?
no: %s: slette filkatalog «%s»%s?

en:  (might be nonempty)
no:  (er kanskje ikke tom)

en: removing the directory itself: %s
no: sletter katalogen selv: %s

en: cannot remove current directory `%s'
no: kan ikke slette aktiv filkatalog «%s»

en: cannot remove directory `%s'
no: kan ikke slette filkatalogen «%s»

en: cannot remove `.' or `..'
no: kan ikke slette «.» eller «..»

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following two directories have the same inode number:
no: ADVARSEL: Sirkulær katalogstruktur.
    Dette betyr nesten helt sikkert at du har et skadet filsystem.
    MELD IFRA TIL DIN SYSTEMADMININISTRATOR.
    Følgende to kataloger har samme inode-nummer:

en: continue?
no: fortsette?

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
no: Bruk: %s [FLAGG]... FIL...

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink directory, even if non-empty (super-user only)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
no: Slett FIL(er).
    
      -d, --directory       slett filkataloger, selv om de ikke er tomme
                              (kun super-user)
      -f, --force           ignorer filer som ikke eksisterer, ingen bekreftelse
      -i, --interactive     be om bekreftelse før sletting av filer
      -r, -R, --recursive   slett innholdet av filkataloger rekursivt
      -v, --verbose         forklar hva som skjer
          --help            vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version         vis programversjon og avslutt

en: removing directory, %s
no: slettes filkatalog, %s

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
no: Bruk: %s [FLAGG]... FILKATALOG...

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because the
                      directory is non-empty
      -p, --parents   remove explicit parent directories if being emptied
          --verbose   output a diagnostic for every directory processed
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
no: Slett FILKATALOG(er), dersom de er tomme.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignorer alle feil som enbart skyldes at katalogen ikke
                      er tom
      -p, --parents   slett gitte foreldrekataloger dersom de blir tomme
          --verbose   skriv ut diagnostikk for hver katalog som behandles
          --help      vis denne hjelpeteksten og avslutt
          --version   vis programversjon og avslutt

en: Usage: %s [OPTION]
no: Bruk: %s [FLAGG]

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
no: Lagre endrede blokker til disk, oppdater superblokken.
    
      --help      vis denne hjelpeteksten og avslutt
      --version   vis programversjon og avslutt

en: ignoring all arguments
no: ignorerer alle argumenter

en:   or : %s [-acm] MMDDhhmm[YY] FILE... (obsolescent)
no:   eller: %s [-acm] MMDDttmm[ÅÅ] FIL... (avleggs)

en: invalid date format `%s'
no: ugyldig datoformat «%s»

en: cannot specify times from more than one source
no: kan ikke ta klokkeslett fra mer enn én kilde

en: file arguments missing
no: mangler filargumenter
