hello 2.1.91 - en to sr translation catalogue (27 entries)

en: Too many arguments
sr: Исувише аргумената

en: Try `%s --help' for more information.
sr: Пробајте „%s --help“ за подробније објашњење.

note: TRANSLATORS: --help output 1 no-wrap
en: GNU hello, THE greeting printing program.
sr: ГНУ hello, ЧУВЕНИ програм за исписивање поздрава.

note: TRANSLATORS: --help output 2 no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈА]...

note: TRANSLATORS: --help output 3 : options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
sr:   -h, --help          прикажи ово објашњење и заврши
      -v, --version       прикажи верзију и заврши

note: TRANSLATORS: --help output 4 : options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
sr:   -t, --traditional       користи традиционалан поздравни облик
      -n, --next-generation   користи нови поздравни облик
      -g, --greeting=ТЕКСТ    користи ТЕКСТ за поздравну поруку

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application. Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
sr: Пријавите грешке на адресу <%s>.
    Поруке у вези превода шаљите на адресу <gnu@prevod.org>.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License: GNU GPL v2+ <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software.  There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sr: Ауторска права (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Лиценца: GNU GPL v2+ <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>
    Ово је слободни софтвер.  Без ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ, колико је законом дозвољено.

en: hello, world
sr: поздрав свима

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
sr: +----------------+
    | Поздрав свима! |
    +----------------+

en: Hello, world!
sr: Поздрав свима!

en: Unknown system error
sr: Непозната системска грешка

en: %s: option `%s' is ambiguous
sr: %s: опција „%s“ је двосмислена

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sr: %s: опција „--%s“ не допушта аргумент

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sr: %s: опција „%c%s“ не допушта аргумент

en: %s: option `%s' requires an argument
sr: %s: опција „%s“ захтева аргумент

en: %s: unrecognized option `--%s'
sr: %s: непозната опција „--%s“

en: %s: unrecognized option `%c%s'
sr: %s: непозната опција „%c%s“

en: %s: illegal option -- %c
sr: %s: недозвољена опција -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sr: %s: неисправна опција -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
sr: %s: опција захтева аргумент -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sr: %s: опција „-W %s“ је двосмислена

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sr: %s: опција „-W %s“ не дозвољава аргумент

en: write error
sr: грешка записа

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
sr: „

en: '
sr: “

en: memory exhausted
sr: меморија исцрпљена
