hello 2.8 - en to sl translation catalogue (31 entries)

en: %s: extra operand: %s
sl: %s: dodatni operand: %s

en: Try `%s --help' for more information.
sl: Za več podatkov poskusite '%s --help'

en: hello, world
sl: pozdravljen, svet

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
sl: +--------------------+
    | Pozdravljen, svet! |
    +--------------------+

en: Hello, world!
sl: Pozdravljen, svet!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
sl: Uporaba: %s [MOŽNOST] ...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
sl: Izpiše prijazen, prilagodljiv pozdrav.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
sl:   -h, --help          prikaže to pomoč
      -v, --version       prikaže različico programa

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
sl:   -t, --traditional         uporabi običajno obliko pozdrava
      -n, --next-generation     uporabi novo generacijo oblike pozdrava
      -g, --greeting=BESEDILO   uporabi BESEDILO kot pozdrav

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
sl: Napake v programu sporočite na: <%s>
    Napake v prevodu sporočite na: <klemen.kosir@gmx.com>

en: Report %s bugs to: %s
sl: Napake v programu %s sporočite na: <%s>
    Napake v prevodu sporočite na: <klemen.kosir@gmx.com>

en: %s home page: <%s>
sl: Domača stran %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
sl: Domača stran %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
sl: Splošna pomoč pri uporabi programske opreme GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sl: Avtorske pravice (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Dovoljenje GPLv3+: GNU GPL različice 3 ali kasnejše <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    To je prosta programska oprema; lahko jo spreminjate in/ali razširjate.
    Ta programska oprema NIMA GARANCIJE, do z zakonom dovoljene meje.

en: Unknown system error
sl: Neznana sistemska napaka

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
sl: %s: možnost '%s' je dvoumna; možnosti:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
sl: %s: možnost '--%s' ne dovoljuje argumenta

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
sl: %s: možnost '%c%s' ne dovoljuje argumenta

en: %s: option '--%s' requires an argument
sl: %s: možnost '--%s' zahteva argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
sl: %s: neprepoznana možnost '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
sl: %s: neprepoznana možnost '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
sl: %s: neveljavna možnost -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sl: %s: možnost zahteva argument -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
sl: %s: možnost '-W %s' je dvoumna

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
sl: %s: možnost '-W %s' ne dovoljuje argumenta

en: %s: option '-W %s' requires an argument
sl: %s: možnost '-W %s' zahteva argument

en: write error
sl: napaka med pisanjem

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
sl: "

en: '
sl: "

en: memory exhausted
sl: zmanjkalo je pomnilnika
