hello 2.3.91 - en to sl translation catalogue (15 entries)

en: %s: extra operand: %s
sl: %s: dodatni operand: %s

en: Try `%s --help' for more information.
sl: Poskusite »%s --help« za izčrpnejša navodila.

en: hello, world
sl: zdravo, svet

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
sl: +---------------+
    | Zdravo, svet! |
    +---------------+

en: Hello, world!
sl: Zdravo, svet!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
sl: Uporaba: %s [IZBIRA]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
sl: Izpiše prijazen, nastavljiv pozdrav.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
sl:   -h, --help          ta navodila
      -v, --version       verzija programa

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
sl:   -t, --traditional       tradicionalna oblika pozdrava
      -n, --next-generation   nova generacija oblike pozdrava
      -g, --greeting=POZDRAV  uporabi POZDRAV kot pozdravno besedilo

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sl: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    GPLv3+: GNU GPL, 3. izdaja ali poznejša <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>
    To je prosto programje; lahko ga redistribuirate in/ali spreminjate.
    Za izdelek ni NOBENEGA JAMSTVA, do z zakonom dovoljene meje.

en: Unknown system error
sl: Neznana sistemska napaka

en: write error
sl: napaka pri pisanju

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
sl: »

en: '
sl: «

en: memory exhausted
sl: zmanjkalo pomnilnika
