gnulib 3.0.0.6062.a6b16 - en to pt translation catalogue (97 entries)

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
pt: ARGP_HELP_FMT: valor %s é menos que ou igual a %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
pt: %.*s: ARGP_HELP_FMT parâmetro requer um valor

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
pt: %.*s: ARGP_HELP_FMT parâmetro deve ser positivo

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
pt: %.*s: ARGP_HELP_FMT parâmetro desconhecido

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
pt: Lixo em ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
pt: Os argumentos obrigatórios ou opcionais para as opções longas são também obrigatórios ou opcionais para qualquer opção curta correspondente.

en: Usage:
pt: Utilização:

en:   or:
pt:   ou:

en:  [OPTION...]
pt:  [OPÇÃO...]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
pt: Tente '%s --help' ou '%s --usage' para mais informação.

en: Report bugs to %s.
pt: Reporte bugs para %s.

en: Unknown system error
pt: Erro de sistema desconhecido

en: give this help list
pt: dá esta lista de ajuda

en: give a short usage message
pt: dá uma mensagem curta de utilização

en: NAME
pt: NOME

en: set the program name
pt: define o nome do programa

en: SECS
pt: SEGS

en: hang for SECS seconds (default 3600)
pt: pára por SEGS segundos (predefinição 3600)

en: print program version
pt: escreve a versão do programa

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
pt: (ERRO DO PROGRAMA) Nenhuma versão conhecida!?

en: %s: Too many arguments
pt: %s: Demasiados argumentos

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
pt: (ERRO DO PROGRAMA) A opção deveria ter sido reconhecida!?

en: program error
pt: erro de programa

en: write error
pt: erro de escrita

en: System error
pt: Erro de sistema

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
pt: %s: opção '%s' é ambígua; possibilidades:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
pt: %s: opção '--%s' não permite um argumento

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
pt: %s: opção '%c%s' não permite um argumento

en: %s: option '--%s' requires an argument
pt: %s: opção '--%s' requer um argumento

en: %s: unrecognized option '--%s'
pt: %s: opção não reconhecida '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
pt: %s: opção não reconhecida '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
pt: %s: opção inválida -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pt: %s: opção requer um argumento -- %c

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
pt: %s: opção '-W %s' é ambígua

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
pt: %s: opção '-W %s' não permite um argumento

en: %s: option '-W %s' requires an argument
pt: %s: opção '-W %s' requer um argumento

en: memory exhausted
pt: memória esgotada

en: unable to record current working directory
pt: incapaz de registar o directório de trabalho actual

en: failed to return to initial working directory
pt: falha ao regressar ao directório de trabalho inicial

en: Success
pt: Com sucesso

en: No match
pt: Nenhuma equivalência

en: Invalid regular expression
pt: Expressão regular inválida

en: Invalid collation character
pt: Caractere de colação inválido

en: Invalid character class name
pt: Nome de classe de caracteres inválido

en: Trailing backslash
pt: Backslash de arrasto

en: Invalid back reference
pt: Referência de retorno inválida

en: Unmatched [ or [^
pt: [ ou [^ não equivalente

en: Unmatched ( or \(
pt: ( ou \( não equivalente

en: Unmatched \{
pt: \{ não equivalente

en: Invalid content of \{\}
pt: Conteúdo de \{\} inválido

en: Invalid range end
pt: Final de alcance inválido

en: Memory exhausted
pt: Memória esgotada

en: Invalid preceding regular expression
pt: Expressão regular precedente inválida

en: Premature end of regular expression
pt: Final prematuro da expressão regular

en: Regular expression too big
pt: Expressão regular muito grande

en: Unmatched ) or \)
pt: ) ou \) não emparelhado

en: No previous regular expression
pt: Nenhuma expressão regular prévia

en: Hangup
pt: Pendurar

en: Interrupt
pt: Interromper

en: Quit
pt: Sair

en: Illegal instruction
pt: Instrução ilegal

en: Trace/breakpoint trap
pt: Acompanhar/armadilha de ponto de ruptura

en: Aborted
pt: Abortado

en: Floating point exception
pt: Excepção de vírgula flutuante

en: Killed
pt: Morto

en: Bus error
pt: Erro do bus

en: Segmentation fault
pt: Falha de segmentação

en: Broken pipe
pt: Pipe quebrado

en: Alarm clock
pt: Despertador

en: Terminated
pt: Terminado

en: Urgent I/O condition
pt: Condição I/O urgente

en: Stopped (signal)
pt: Parado (sinal)

en: Stopped
pt: Parado

en: Continued
pt: Continuado

en: Child exited
pt: Processo filho terminado

en: Stopped (tty input)
pt: Parado (entrada tty)

en: Stopped (tty output)
pt: Parado (saída tty)

en: I/O possible
pt: Possível I/O

en: CPU time limit exceeded
pt: Limite de tempo de CPU excedido

en: File size limit exceeded
pt: Limite de tamanho de ficheiro excedido

en: Virtual timer expired
pt: Temporizador virtual expirado

en: Profiling timer expired
pt: Temporizador de perfil expirado

en: Window changed
pt: Janela alterada

en: User defined signal 1
pt: Sinal 1 definido pelo utilizador

en: User defined signal 2
pt: Sinal 2 definido pelo utilizador

en: EMT trap
pt: Armadilha EMT

en: Bad system call
pt: Má chamada do sistema

en: Stack fault
pt: Falha do Stack

en: Information request
pt: Requisito de informação

en: Power failure
pt: Falha de energia

en: Resource lost
pt: Recurso perdido

en: Real-time signal %d
pt: Sinal de tempo real %d

en: Unknown signal %d
pt: Sinal desconhecido %d

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
pt: 
    Reporte problemas para: %s

en: Report %s bugs to: %s
pt: Reporte problemas com %s para: %s

en: unknown stream
pt: fluxo desconhecido
