GNU xboard 4.7.2 - en to pl translation catalogue (576 entries)

en: %s in settings file
pl: %s w pliku konfiguracyjnym

en: Bad integer value %s
pl: Błędna wartość całkowita %s

en: Unrecognized argument %s
pl: Nieznany parametr %s

en: No value provided for argument %s
pl: Brak wartości parametru %s

en: Incomplete \ escape in value for %s
pl: Niepełna sekwencja specjalna \ w wartości dla %s

en: Failed to open indirection file %s
pl: Nie udało się otworzyć pliku pośredniego %s

en: Unrecognized boolean argument value %s
pl: Nieznana wartość parametru logicznego %s

note: TRANSLATORS: "first" is the first of possible two chess engines. It is inserted into strings such as "%s engine" / "%s chess program" / "%s machine" - all meaning the same thing
en: first
pl: 1.

note: TRANSLATORS: "second" is the second of possible two chess engines. It is inserted into strings such as "%s engine" / "%s chess program" / "%s machine" - all meaning the same thing
en: second
pl: 2.

en: protocol version %d not supported
pl: nieobsługiwana wersja %d protokołu

en: You did not specify the engine executable
pl: Nie podano pliku wykonywalnego silnika

en: bad timeControl option %s
pl: zła opcja timeControl %s

en: bad searchTime option %s
pl: zła opcja searchTime %s

en: Variant %s supported only in ICS mode
pl: Wariant %s jest obsługiwany tylko w trybie ICS

en: Unknown variant name %s
pl: Nieznana nazwa wariantu %s

en: Starting chess program
pl: Uruchamianie silnika szachowego

en: Bad game file
pl: Nieprawidłowy plik gry

en: Bad position file
pl: Nieprawidłowy plik pozycji

en: Pick new game
pl: Wybierz nową grę

en: All games in tourney '%s' are already played or playing
pl: Wszystkie gry w turnieju "%s" zostały już rozegrane lub są w toku

en: Can't have a match with no chess programs
pl: Konieczny jest wybór silnika szachowego

en: Could not open comm port %s
pl: Nie można otworzyć portu szeregowego %s

en: Could not connect to host %s, port %s
pl: Nie można się połączyć z hostem %s, port %s

en: Unknown initialMode %s
pl: Nieznany initialMode %s

en: AnalyzeFile mode requires a game file
pl: Tryb AnalyzeFile wymaga pliku gry

en: Analysis mode requires a chess engine
pl: Tryb analizy wymaga silnika szachowego

en: Analysis mode does not work with ICS mode
pl: Tryb analizy nie działa w trybie ICS

en: MachineWhite mode requires a chess engine
pl: Tryb MachineWhite wymaga silnika szachowego

en: MachineWhite mode does not work with ICS mode
pl: Tryb MachineWhite nie działa w trybie ICS

en: MachineBlack mode requires a chess engine
pl: Tryb MachineBlack wymaga silnika szachowego

en: MachineBlack mode does not work with ICS mode
pl: Tryb MachineBlack nie działa w trybie ICS

en: TwoMachines mode requires a chess engine
pl: Tryb TwoMachines wymaga silnika szachowego

en: TwoMachines mode does not work with ICS mode
pl: Tryb TwoMachines nie działa w trybie ICS

en: Training mode requires a game file
pl: Tryb treningu wymaga pliku gry

en: Error writing to ICS
pl: Błąd zapisu do ICS

en: Error reading from keyboard
pl: Błąd odczytu z klawiatury

en: Got end of file from keyboard
pl: Wprowadzono EOF z klawiatury

en: Unknown wild type %d
pl: Nieznany typ wild %d

en: Error writing to display
pl: Błąd zapisu do ekranu

note: TRANSLATORS: to 'kibitz' is to send a message to all players and the game observers
en: your opponent kibitzes: %s
pl: przeciwnik doradza: %s

en: Error gathering move list: two headers
pl: Błąd podczas tworzenia listy ruchów: dwa nagłówki

en: Error gathering move list: nested
pl: Błąd podczas tworzenia listy ruchów: zagnieżdżona lista

en: Illegal move (rejected by ICS)
pl: Niedozwolony ruch (odrzucony przez ICS)

en: Connection closed by ICS
pl: Połączenie zamknięte przez ICS

en: Error reading from ICS
pl: Błąd odczytu z ICS

en: Failed to parse board string:
    "%s"
pl: Nie udało się przetworzyć ciągu znaków szachownicy:
    "%s"

en: Game too long; increase MAX_MOVES and recompile
pl: Gra jest za długa; należy zwiększyć wartość MAX_MOVES i skompilować ponownie

en: Error gathering move list: extra board
pl: Błąd podczas tworzenia listy ruchów: dodatkowa szachownica

en: Couldn't parse move "%s" from ICS
pl: Nie można przetworzyć ruchu "%s" z ICS

en: say Internal error; bad moveType %d (%d,%d-%d,%d)
pl: Błąd wewnętrzny; nieprawidłowy moveType %d (%d,%d-%d,%d)

en: You cannot do this while you are playing or observing
pl: Nie można tego zrobić w czasie gry ani podczas obserwacji

en: Recompile to support this BOARD_RANKS or BOARD_FILES!
pl: Należy skompilować ponownie, aby włączyć obsługę BOARD_RANKS lub BOARD_FILES!

en: You are playing Black
pl: Grasz czarnymi

en: You are playing White
pl: Grasz białymi

en: It is White's turn
pl: Ruch należy do białych

en: It is Black's turn
pl: Ruch należy do czarnych

en: Displayed position is not current
pl: Wyświetlona pozycja nie jest aktualna

en: Illegal move
pl: Niedozwolony ruch

en: End of game
pl: Koniec gry

en: Incorrect move
pl: Nieprawidłowy ruch

en: Pull pawn backwards to under-promote
pl: Należy przeciągnąć pionek w tył, aby dokonać słabej promocji

en: Swiss tourney finished
pl: Zakończono turniej w systemie szwajcarskim

en: Invalid pairing from pairing engine
pl: Nieprawidłowe kojarzenie par

en: Illegal move "%s" from %s machine
pl: Niedozwolony ruch "%s" dokonany przez %s silnik

en: Bad FEN received from engine
pl: Nieprawidłowa notacja FEN otrzymana z silnika

en: %s does not support analysis
pl: %s nie obsługuje analizy

en: Illegal move "%s" (rejected by %s chess program)
pl: Niedozwolony ruch "%s" (odrzucony przez %s silnik szachowy)

en: Failed to start %s chess program %s on %s: %s
pl: Nie udało się uruchomić %s silnika szachowego %s na %s: %s

en: Hint: %s
pl: Wskazówka: %s

en: Illegal hint move "%s"
    from %s chess program
pl: %2$s silnik szachowy zasugerował
    niedozwolony ruch "%1$s"

en: Machine accepts your draw offer
pl: Silnik przyjmuje propozycję remisu

note: TRANSLATORS: PV = principal variation, the variation the chess engine thinks is the best for everyone
en: failed writing PV
pl: nie udało się zapisać PV

en: Ambiguous move in ICS output: "%s"
pl: Niejednoznaczny ruch na wyjściu ICS: "%s"

en: Illegal move in ICS output: "%s"
pl: Niedozwolony ruch na wyjściu ICS: "%s"

en: Gap in move list
pl: Luka na liście ruchów

en: Variant %s not supported by %s
pl: Odmiana %s nie jest obsługiwana przez %s

en: Startup failure on '%s'
pl: Błąd uruchamiania w "%s"

en: Waiting for first chess program
pl: Oczekiwanie na pierwszy silnik szachowy

en: Waiting for second chess program
pl: Oczekiwanie na drugi silnik szachowy

en: Could not write on tourney file
pl: Nieudany zapis do pliku turnieju

en: You cannot replace an engine while it is engaged!
    Terminate its game first.
pl: Nie można zastąpić silnika w trakcie jego pracy!
    Należy zakończyć najpierw jego grę.

en: No engine with the name you gave is installed
pl: Silnik o podanej nazwie nie jest zainstalowany

en: First change an engine by editing the participants list
    of the Tournament Options dialog
pl: Należy najpierw zmienić silnik, edytując listę uczestników
    w oknie dialogowym Opcji turnieju.

en: You can only change one engine at the time
pl: Można jednocześnie modyfikować tylko jeden silnik

en: No engine %s is installed
pl: Silnik %s nie jest zainstalowany

en: You must supply a tournament file,
    for storing the tourney progress
pl: Należy dostarczyć plik turnieju,
    żeby móc zapisać jego przebieg

en: Not enough participants
pl: Za mało uczestników

en: Bad tournament file
pl: Nieprawidłowy plik turnieju

en: Waiting for other game(s)
pl: Oczekiwanie na pozostałe gry

en: No pairing engine specified
pl: Nie określono silnika do kojarzenia par

en: Match %s vs. %s: final score %d-%d-%d
pl: Mecz %s vs. %s: ostateczny wynik %d-%d-%d

en: Illegal move: %d.%s%s
pl: Niedozwolony ruch: %d.%s%s

en: Ambiguous move: %d.%s%s
pl: Niejednoznaczny ruch: %d.%s%s

en: Can't open "%s"
pl: Nie można otworzyć "%s"

en: Cannot build game list
pl: Nie można utworzyć listy gier

en: No more games in this message
pl: Nie ma więcej gier w tej wiadomości

en: No game has been loaded yet
pl: Nie wczytano jeszcze żadnej gry

en: Can't back up any further
pl: Dalsze cofanie jest niemożliwe

en: Game number out of range
pl: Numer gry jest poza zakresem

en: Can't seek on game file
pl: Niemożliwe przemieszczanie w pliku gry

en: Game not found in file
pl: Nie znaleziono gry w pliku

en: Bad FEN position in file
pl: Nieprawidłowa pozycja FEN w pliku

en: No moves in game
pl: Brak ruchów w grze

en: No position has been loaded yet
pl: Nie wczytano jeszcze żadnej pozycji

en: Can't seek on position file
pl: Niemożliwe przemieszczanie w pliku pozycji

en: Position not found in file
pl: Nie znaleziono pozycji w pliku

en: Black to play
pl: Czarne do gry

en: White to play
pl: Białe do gry

en: Waiting for access to save file
pl: Oczekiwanie na dostęp, aby zapisać plik

en: Saving game
pl: Zapisywanie gry

en: Bad Seek
pl: Nieprawidłowe szukanie

en: Saving position
pl: Zapisywanie pozycji

en: You have edited the game history.
    Use Reload Same Game and make your move again.
pl: Zmodyfikowano historię gry.
    Należy wybrać Wczytaj grę ponownie i wykonać ruch jeszcze raz.

en: You have entered too many moves.
    Back up to the correct position and try again.
pl: Wprowadzono za dużo ruchów.
    Proszę cofnąć do prawidłowej pozycji i spróbować ponownie.

en: Displayed position is not current.
    Step forward to the correct position and try again.
pl: Wyświetlona pozycja nie jest aktualna.
    Proszę przejść do przodu do prawidłowej pozycji i spróbować ponownie.

en: You have not made a move yet
pl: Jeszcze nie wykonano ruchu

en: The cmail message is not loaded.
    Use Reload CMail Message and make your move again.
pl: Nie wczytano wiadomości cmail.
    Należy wybrać Wczytaj wiadomość cmail ponownie i wykonać ruch jeszcze raz.

en: No unfinished games
pl: Brak niedokończonych gier

en: You have already mailed a move.
    Wait until a move arrives from your opponent.
    To resend the same move, type
    "cmail -remail -game %s"
    on the command line.
pl: Wysłano już ruch.
    Należy poczekać na nadejście ruchu od przeciwnika.
    Aby wysłać ruch ponownie, należy wpisać
    "cmail -remail -game %s"
    w wierszu poleceń.

en: Failed to invoke cmail
pl: Nie udało się wywołać cmail

en: Waiting for reply from opponent
pl: Oczekiwanie na odpowiedź od przeciwnika

en: Still need to make move for game
pl: Wciąż trzeba wykonać ruch w grze

en: Still need to make moves for both games
pl: Wciąż trzeba wykonać ruch w obu grach

en: Still need to make moves for all %d games
pl: Wciąż trzeba wykonać ruch we wszystkich grach %d

en: Still need to make a move for game %s
pl: Wciąż trzeba wykonać ruch w grze %s

en: No unfinished games
pl: Brak niedokończonych gier

en: Ready to send mail
pl: Gotowy do wysłania wiadomości

en: Still need to make moves for games %s
pl: Wciąż trzeba wykonać ruch w grach %s

en: Edit comment
pl: Edytuj komentarz

en: Edit comment on %d.%s%s
pl: Edytowanie komentarza do %d.%s%s

en: You are not observing a game
pl: Gra nie jest obserwowana

en: It is not White's turn
pl: Ruch nie należy do białych

en: It is not Black's turn
pl: Ruch nie należy do czarnych

en: Starting %s chess program
pl: Uruchamianie %s silnika szachowego

en: Training mode off
pl: Tryb treningu wył.

en: Training mode on
pl: Tryb treningu wł.

en: Already at end of game
pl: Zakończono już grę

en: Warning: You are still playing a game
pl: Ostrzeżenie: Nie zakończono jeszcze gry

en: Warning: You are still observing a game
pl: Ostrzeżenie: Nie zakończono obserwacji gry

en: Warning: You are still examining a game
pl: Ostrzeżenie: Nie zakończono badania gry

en: Click clock to clear board
pl: Kliknij zegar, aby wyczyścić szachownicę

en: Close ICS engine analyze...
pl: Zamknij analizę silnika ICS...

en: That square is occupied
pl: To pole jest zajęte

en: There is no pending offer on this move
pl: Brak oczekującej propozycji tego ruchu

en: Your opponent is not out of time
pl: Przeciwnik nie przekroczył limitu czasu

en: You must make your move before offering a draw
pl: Przed zaproponowaniem remisu należy wykonać ruch

en: You are not examining a game
pl: Żadna gra nie jest badana

en: You can't revert while pausing
pl: Nie można cofać podczas pauzy

en: It is your turn
pl: Ruch należy do ciebie

en: No hint available
pl: Brak wskazówek

en: Game list not loaded or empty
pl: Nie wczytano listy gier lub jest ona pusta

en: Book file exists! Try again for overwrite.
pl: Plik książki już istnieje! Należy spróbować ponownie, aby nadpisać.

en: Error writing to %s chess program
pl: Błąd zapisu do %s silnika szachowego

en: %s program exits in draw position (%s)
pl: %s silnik znajduje się w martwej pozycji (%s)

en: Error: %s chess program (%s) exited unexpectedly
pl: Błąd: %s silnik szachowy (%s) zakończył nieoczekiwanie pracę

en: Error reading from %s chess program (%s)
pl: Błąd odczytu z %s silnika szachowego (%s)

en: %s engine has too many options
pl: %s silnik ma za dużo opcji

en: Displayed move is not current
pl: Wyświetlony ruch nie jest aktualny

en: Could not parse move
pl: Nie można przetworzyć ruchu

en: Both flags fell
pl: Spadły obie chorągiewki

en: White's flag fell
pl: Spadła chorągiewka białych

en: Black's flag fell
pl: Spadła chorągiewka czarnych

en: Clock adjustment not allowed in auto-flag mode
pl: Nie można nastawiać zegara w trybie automatycznej chorągiewki

en: Bad FEN position in clipboard
pl: Nieprawidłowa pozycja FEN w schowku

en: Polyglot book not valid
pl: Nieprawidłowa książka polyglot

en: Book Fault
pl: Błąd książki

en: Hash keys are different
pl: Klucze hash nie są takie same

en: Could not create book
pl: Nie można utworzyć książki

en: Tournament file:
pl: Plik turnieju:

en: Sync after round
pl: Synchronizacja po rundzie

en: Sync after cycle
pl: Synchronizacja po cyklu

en: Tourney participants:
pl: Uczestnicy turnieju:

en: Select Engine:
pl: Wybór silnika:

en: Tourney type (0 = round-robin, 1 = gauntlet):
pl: Typ turnieju (0 = system-kołowy, 1 = system-gauntlet):

en: Number of tourney cycles (or Swiss rounds):
pl: Liczba cykli turnieju (lub rund szwajcarskich)

en: Default Number of Games in Match (or Pairing):
pl: Domyślna liczba gier podczas meczu (lub na parę)

en: Pause between Match Games (msec):
pl: Pauza między grami meczowymi (ms):

en: Save Tourney Games on:
pl: Zapisuj gry turnieju do:

en: Game File with Opening Lines:
pl: Plik gry z wierszami otwierającymi:

en: Game Number (-1 or -2 = Auto-Increment):
pl: Numer gry (-1 lub -2 = przyrost automatyczny):

en: File with Start Positions:
pl: Plik z pozycjami startowymi:

en: Position Number (-1 or -2 = Auto-Increment):
pl: Numer pozycji (-1 lub -2 = przyrost automatyczny):

en: Rewind Index after this many Games (0 = never):
pl: Przewiń indeks wstecz po liczbie gier równej (0 = nigdy):

en: Disable own engine books by default
pl: Wyłącz domyślnie własne książki silnika

en: Time Control
pl: Kontrola czasu

en: General Options
pl: Opcje ogólne

en: Replace Engine
pl: Zastąp silnik

en: Upgrade Engine
pl: Aktualizuj silnik

en: Clone Tourney
pl: Skopiuj turniej

en: First you must specify an existing tourney file to clone
pl: Należy najpierw określić istniejący plik turnieju do skopiowania

en: # no engines are installed
pl: # nie zainstalowano żadnych silników

en: Absolute Analysis Scores
pl: Wyniki absolutnej analizy

en: Almost Always Queen (Detour Under-Promote)
pl: Prawie zawsze hetman (okrężna słaba promocja)

en: Animate Dragging
pl: Animowane przesuwanie

en: Animate Moving
pl: Animowany ruch

en: Auto Flag
pl: Automatyczna chorągiewka

en: Auto Flip View
pl: Autoodwracanie szachownicy

en: Blindfold
pl: Niewidzialne bierki

note: TRANSLATORS: the drop menu is used to drop a piece, e.g. during bughouse or editing a position
en: Drop Menu
pl: Rozwijane menu

en: Enable Variation Trees
pl: Włącz drzewo alternatywnych ruchów

en: Hide Thinking from Human
pl: Ukryj myślenie przed graczem

en: Highlight Last Move
pl: Podświetl ostatni ruch

en: Highlight with Arrow
pl: Podświetl kursorem

en: One-Click Moving
pl: Ruch jednym kliknięciem

en: Periodic Updates (in Analysis Mode)
pl: Częste aktualizacje (w trybie analizy)

en: Play Move(s) of Clicked PV (Analysis)
pl: Odtwórz ruch(y) PV (analiza)

en: Ponder Next Move
pl: Myślenie nad następnym ruchem

en: Popup Exit Messages
pl: Pytaj przed wyjściem

en: Popup Move Errors
pl: Błędy ruchu w oknie podręcznym

en: Scores in Move List
pl: Wyniki na liście ruchów

en: Show Coordinates
pl: Wyświetlanie współrzędnych

en: Show Target Squares
pl: Wyświetlanie możliwych ruchów

en: Sticky Windows
pl: Przyklejanie okien

en: Test Legality
pl: Blokowanie niedozwolonych ruchów

en: Top-Level Dialogs
pl: Okna dialogowe najwyższego poziomu

en: Flash Moves (0 = no flashing):
pl: Migający ruch (0 = brak migania):

en: Flash Rate (high = fast):
pl: Szybkość migania (wysoka = szybka):

en: Animation Speed (high = slow):
pl: Szybkość animacji (wysoka = wolna):

en: Zoom factor in Evaluation Graph:
pl: Współczynnik powiększenia na Wykresie wyników

en: FRC
pl: szachy losowe (960)

en: 3-checks
pl: do 3 szachów

en: atomic
pl: atomowe

en: two kings
pl: dwa króle

en: Board size ( -1 = default for selected variant):
pl: Rozmiar szachownicy (-1 = domyślny dla wybranego wariantu):

en: Number of Board Ranks:
pl: Liczba rzędów szachownicy:

en: Number of Board Files:
pl: Liczba kolumn szachownicy:

en: Holdings Size:
pl: Rozmiar rezerwy:

en: Great Shatranj (10x8)
pl: wielki szatrandż (10x8)

en: Capablanca (10x8)
pl: szachy Capablanki (10x8)

en: CRC (10x8)
pl: losowe szachy Capablanki (10x8)

en: give-away
pl: antyszachy (give-away)

en: losers
pl: antyszachy (losers)

en: shogi (9x9)
pl: shōgi (9x9)

en: Warning: second engine (%s) does not support this!
pl: Ostrzeżenie: drugi silnik (%s) nie obsługuje tego!

en: New Variant
pl: Nowa odmiana

en: Maximum Number of CPUs per Engine:
pl: Maksymalna liczba rdzeni na silnik:

en: Polygot Directory:
pl: Katalog książki polyglot:

en: Hash-Table Size (MB):
pl: Rozmiary tablicy mieszającej (MB)

en: EGTB Cache Size (MB):
pl: Rozmiar pamięci podręcznej dla EGTB (MB):

en: Use GUI Book
pl: Używanie książki GUI

en: Opening-Book Filename:
pl: Nazwa pliku książki otwarć:

en: Book Depth (moves):
pl: Pojemność książki (w ruchach):

en: Book Variety (0) vs. Strength (100):
pl: Różnorodność (0) książki a siła (100):

en: Engine #1 Has Own Book
pl: Silnik #1 ma własną książkę

en: Engine #2 Has Own Book
pl: Silnik #2 ma własną książkę

en: Common Engine Settings
pl: Wspólne ustawienia silników

en: Detect all Mates
pl: Wykrywanie wszystkich matów i patów

en: Verify Engine Result Claims
pl: Weryfikowanie żądań silnika o wynik

en: Draw if Insufficient Mating Material
pl: Remis w przypadku niewystarczającego materiału matowego

en: Adjudicate Trivial Draws (3-Move Delay)
pl: Rozstrzyganie zgodnych remisów (3-ruchowe opóźnienie)

en: N-Move Rule:
pl: Liczba ruchów przed remisem:

en: N-fold Repeats:
pl: Liczba powtórzeń ruchu:

en: Draw after N Moves Total:
pl: Remis po całkowitej liczbie ruchów:

en: Win / Loss Threshold:
pl: Próg zwycięstwa / przegranej

en: Negate Score of Engine #1
pl: Negacja wyniku silnika #1

en: Negate Score of Engine #2
pl: Negacja wyniku silnika #2

en: Adjudicate non-ICS Games
pl: Rozstrzyganie gier spoza ICS

en: Auto-Kibitz
pl: Autodoradzanie

en: Auto-Comment
pl: Autokomentowanie

en: Auto-Observe
pl: Autoobserwacja

en: Auto-Raise Board
pl: Autowysuwanie szachownicy

en: Auto-Create Logon Script
pl: Autotworzenie skryptu logowania

en: Background Observe while Playing
pl: Obserwacja w tle podczas gry

en: Dual Board for Background-Observed Game
pl: Podwójna szachownica podczas obserwacji w tle

en: Get Move List
pl: Pobieranie listy ruchów

en: Quiet Play
pl: Cicha gra

en: Seek Graph
pl: Wykres gier

en: Auto-Refresh Seek Graph
pl: Autoodświeżanie wykresu gier

en: Auto-InputBox PopUp
pl: Podręczne okno poleceń

en: Premove for White
pl: Premove dla białych

en: First White Move:
pl: Pierwszy ruch białych:

en: Premove for Black
pl: Premove dla czarnych

en: First Black Move:
pl: Pierwszy ruch czarnych

en: Alarm Time (msec):
pl: Czas alarmu (ms):

en: Colorize Messages
pl: Kolorowanie wiadomości

en: Shout Text Colors:
pl: Kolory tekstu wiadomości shout

en: S-Shout Text Colors:
pl: Kolory tekstu wiadomości S-Shout:

en: Channel #1 Text Colors:
pl: Kolory tekstu kanału #1:

en: Other Channel Text Colors:
pl: Kolory tekstu pozostałych kanałów

en: Kibitz Text Colors:
pl: Kolory tekstu porad:

en: Tell Text Colors:
pl: Kolory tekstu wiadomości tell:

en: Challenge Text Colors:
pl: Kolory tekstu wyzwania:

en: Request Text Colors:
pl: Kolory tekstu prośby:

en: Seek Text Colors:
pl: Kolory tekstu propozycji gier:

en: ICS Options
pl: Opcje ICS

en: Exact position match
pl: Ścisłe dopasowanie pozycji

en: Shown position is subset
pl: Wyświetlona pozycja jest podzbiorem

en: Same material with exactly same Pawn chain
pl: Ten sam materiał z dokładnie takim samym szeregiem pionków

en: Same material
pl: Ten sam materiał

en: Material range (top board half optional)
pl: Zasięg materiału (opcjonalnie górna połowa szachownicy)

en: Material difference (optional stuff balanced)
pl: Różnica materiału (zbalansowany materiał dodatkowy)

en: Auto-Display Tags
pl: Autowyświetlanie znaczników

en: Auto-Display Comment
pl: Autowyświetlanie komentarzy

en: Auto-Play speed of loaded games
    (0 = instant, -1 = off):
pl: Szybkość rozgrywki wczytywanych gier
    (0 = natychmiastowa, -1 = wył.):

en: Seconds per Move:
pl: Liczba sekund na ruch:

en: 
    options to use in game-viewer mode:
pl: 
    opcje do użycia w trybie game-viewer:

en: 
    Thresholds for position filtering in game list:
pl: 
    Próg filtrowania pozycji na liście gier:

en: Elo of strongest player at least:
pl: Najmniejsza liczba punktów elo najsilniejszego gracza:

en: Elo of weakest player at least:
pl: Najmniejsza liczba punktów elo najsłabszego gracza:

en: No games before year:
pl: Pominięcie gier sprzed roku:

en: Minimum nr consecutive positions:
pl: Minimum kolejnych pozycji:

en: Search mode:
pl: Tryb wyszukiwania:

en: Also match reversed colors
pl: Dopasowanie odwrotnych kolorów

en: Also match left-right flipped position
pl: Dopasowanie pozycji z prawej i lewej strony

en: Load Game Options
pl: Opcje wczytywania gry

en: Auto-Save Games
pl: Autozapis gier

en: Own Games Only
pl: Tylko własne gry

en: Save Games on File:
pl: Zapisywanie gier do pliku:

en: Save Final Positions on File:
pl: Zapisywanie końcowych pozycji do pliku:

en: PGN Event Header:
pl: Nazwa turnieju w zapisie PGN:

en: Old Save Style (as opposed to PGN)
pl: Stary styl zapisu (zamiast PGN)

en: Include Number Tag in tourney PGN
pl: Umieść znacznik Number w zapisie PGN turnieju

en: Save Score/Depth Info in PGN
pl: Zapisywanie informacji o wyniku/głębokości do PGN

en: Save Out-of-Book Info in PGN
pl: Zapisywanie informacji spoza książki do PGN

en: Save Game Options
pl: Opcje zapisu gry

en: No Sound
pl: Bez dźwięku

en: Default Beep
pl: Domyślny sygnał

en: Above WAV File
pl: Powyższy plik WAV

en: Car Horn
pl: Klakson

en: Cymbal
pl: Talerz

en: Ding
pl: Bim

en: Penalty
pl: Karny

en: Phone
pl: Telefon

en: Pop
pl: Wystrzał

en: Slap
pl: Plaśnięcie

en: Wood Thunk
pl: Stuknięcie drewna

en: User File
pl: Własny plik

en: User WAV File:
pl: Własny plik WAV:

en: Sound Program:
pl: Odtwarzacz:

en: Try-Out Sound:
pl: Sprawdź dźwięk:

en: Play
pl: Odtwórz

en: Move:
pl: Ruch:

en: Win:
pl: Wygrana:

en: Lose:
pl: Przegrana:

en: Draw:
pl: Remis:

en: Unfinished:
pl: Niedokończenie:

en: Challenge:
pl: Wyzwanie:

en: Sounds Directory:
pl: Katalog z dźwiękami:

en: Channel:
pl: Kanał:

en: Channel 1:
pl: Kanał 1:

en: Kibitz:
pl: Porada:

en: Request:
pl: Prośba:

en: Seek:
pl: Wyszukanie gry:

en: Sound Options
pl: Opcje dźwięków

en: White Piece Color:
pl: Kolor białych bierek:

note: TRANSLATORS: G = single letter for the color green
en: G
pl: R

en: Black Piece Color:
pl: Kolor czarnych bierek:

en: Light Square Color:
pl: Kolor jasnych pól:

en: Dark Square Color:
pl: Kolor ciemnych pól:

en: Highlight Color:
pl: Kolor podświetlenia:

en: Premove Highlight Color:
pl: Kolor podświetlenia ruchu premove:

en: Flip Pieces Shogi Style        (Colored buttons restore default)
pl: Odwrócone bierki w odmianie shogi        (Kolorowe przyciski przywracają ustawienia domyślne)

en: Mono Mode
pl: Tryb mono

en: Use Board Textures
pl: Użycie tekstur szachownicy

en: Light-Squares Texture File:
pl: Plik tekstury jasnych pól:

en: Dark-Squares Texture File:
pl: Plik tekstury ciemnych pól:

en: Use external piece bitmaps with their own colors
pl: Użycie bitmap bierek z własnymi kolorami

en: Directory with Pieces Images:
pl: Katalog obrazów bierek:

en: Board Options
pl: Opcje szachownicy

en: ICS text menu
pl: Menu tekstowe ICS

en: clear
pl: wyczyść

en: save changes
pl: zapisz zmiany

en: Edit book
pl: Edytuj książkę

en: Tags
pl: Znaczniki

en: ICS input box
pl: Okno poleceń ICS

en: Type a move
pl: Proszę wpisać ruch

en: Engine has no options
pl: Brak opcji silnika

en: Engine Settings
pl: Ustawienia silnika

en: Select engine from list:
pl: Wybór silnika z listy:

en: or specify one below:
pl: lub określenie go poniżej:

en: Nickname (optional):
pl: Pseudonim (opcjonalnie):

en: Use nickname in PGN player tags of engine-engine games
pl: Używanie pseudonimu w znacznikach gracza w zapisie PGN gier typu silnik vs. silnik

en: Engine Directory:
pl: Katalog silnika:

en: Engine Command:
pl: Polecenie silnika:

en: (Directory will be derived from engine path when empty)
pl: (Jeśli pole pozostanie puste, ścieżka pliku wykonywalnego silnika wyznaczy katalog)

en: WB protocol v1 (do not wait for engine features)
pl: Protokół WB v1 (szybsze wczytywanie funkcji silnika)

en: Must not use GUI book
pl: Nieużywanie książki GUI

en: Add this engine to the list
pl: Dodanie silnika do listy

en: Force current variant with this engine
pl: Wymuszenie bieżącej odmiany na danym silniku

en: Load first engine
pl: Wczytaj pierwszy silnik

en: Load second engine
pl: Wczytaj drugi silnik

en: shuffle
pl: losowe rozstawienie

en: Start-position number:
pl: Numer pozycji początkowej:

en: randomize
pl: losuj

en: pick fixed
pl: wybierz liczbę

en: New Shuffle Game
pl: Nowa gra losowa

en: classical
pl: klasyczny

en: incremental
pl: przyrostowy

en: fixed max
pl: stały maksymalny czas

en: Moves per session:
pl: Liczba ruchów na sesję:

en: Initial time (min):
pl: Czas początkowy (min):

en: Increment or max (sec/move):
pl: Przyrost lub maksymalny czas (sekund/ruch):

en: Time-Odds factors:
pl: Dzielniki czasu:

en: Engine #1
pl: Silnik #1

en: Engine #2 / Human
pl: Silnik #2 / człowiek

en: Unused
pl: Nieużywane

en: Error writing to chess program
pl: Błąd zapisu do silnika szachowego

en: Cancel
pl: Anuluj

en: King
pl: Król

en: Captain
pl: Kapitan

en: Lieutenant
pl: Porucznik

en: General
pl: Generał

en: Warlord
pl: Gubernator

en: Knight
pl: Skoczek

en: Bishop
pl: Goniec

en: Rook
pl: Wieża

en: Archbishop
pl: Arcybiskup

en: Chancellor
pl: Kanclerz

en: Queen
pl: Hetman

en: Defer
pl: Odłóż

en: Promote
pl: Promuj

en: Chat partner:
pl: Partner do rozmowy:

en: factory
pl: domyślne

en: up
pl: do góry

en: down
pl: na dół

en: No tag selected
pl: Nie zaznaczono żadnego znacznika

en: Game-list options
pl: Opcje listy gier

en: Error
pl: Błąd

en: Fatal Error
pl: Błąd krytyczny

en: Exiting
pl: Wychodzenie

en: Information
pl: Informacje

en: Note
pl: Uwaga

en: White
pl: Białe

en: Pawn
pl: Pionek

en: Elephant
pl: Słoń

en: Cannon
pl: Armata

en: Demote
pl: Zdegraduj

en: Empty square
pl: Puste pole

en: Clear board
pl: Wyczyść szachownicę

en: Black
pl: Czarne

en: Directories:
pl: Katalogi:

en: Files:
pl: Pliki:

en: by name
pl: wg nazwy

en: by type
pl: wg typu

en: Filename:
pl: Nazwa pliku:

en: New directory
pl: Nowy katalog

en: File type:
pl: Typ pliku:

en: Contents of
pl: Zawartość

en:   next page
pl:   następna strona

en: FIRST TYPE DIRECTORY NAME HERE
pl: NAJPIERW NALEŻY TU WPISAĆ NAZWĘ KATALOGU

en: TRY ANOTHER NAME
pl: PROSZĘ SPRÓBOWAĆ INNĄ NAZWĘ

en: Engine Output
pl: Komunikaty silnika

en: %s (%d reversible ply) | %s (%d reversible plies)
pl[0]: %s (%d odwracalny półruch)
pl[1]: %s (%d odwracalne półruchy)
pl[2]: %s (%d odwracalnych półruchów)

en: Reading game file (%d)
pl: Czytanie pliku gry (%d)

en: %s: can't cd to CHESSDIR:
pl: %s: nie można wejść do CHESSDIR:

en: Failed to open file '%s'
pl: Nie udało się otworzyć pliku "%s"

en: Recompile with larger BOARD_RANKS or BOARD_FILES to support this size
pl: Należy skompilować ponownie z większą wartością dla BOARD_RANKS lub BOARD_FILES, aby obsługiwać ten rozmiar

en: %s: bad boardSize syntax %s
pl: %s: błędna składnia boardSize %s

en: %s: unrecognized boardSize name %s
pl: %s: nieznana nazwa boardSize %s

en: %s: too few colors available; trying monochrome mode
pl: %s: za mało dostępnych kolorów; próba użycia trybu monochromatycznego

en: Unable to create font set for %s.
pl: Nie można utworzyć zestawu czcionek dla %s.

en: %s: no fonts match pattern %s
pl: %s: żadna czcionka nie pasuje do wzoru %s

en: Can't open temp file
pl: Nie można otworzyć pliku temp

en: Failed to open file
pl: Nie udało się otworzyć pliku

en: Load game file name?
pl: Wczytać nazwę pliku gry?

en: Load position file name?
pl: Wczytać nazwę pliku pozycji?

en: Save game file name?
pl: Zapisać nazwę pliku gry?

en: Save position file name?
pl: Zapisać nazwę pliku pozycji?

en:  (with Zippy code)
pl:  (z kodem Zippy)

en: About XBoard
pl: O programie XBoard

en: New Game
pl: Nowa gra

en: Load Game
pl: Wczytaj grę

en: Load Position
pl: Wczytaj pozycję

en: Next Position
pl: Następna pozycja

en: Prev Position
pl: Poprzednia pozycja

en: Save Game
pl: Zapisz grę

en: Save Position
pl: Zapisz pozycję

en: Save Games as Book
pl: Zapisz gry w postaci książki

en: Mail Move
pl: Ruch mailowy

en: Reload CMail Message
pl: Wczytaj wiadomość CMail ponownie

en: Quit
pl: Wyjście

en: Copy Game
pl: Skopiuj grę

en: Copy Position
pl: Skopiuj pozycję

en: Copy Game List
pl: Skopiuj listę gier

en: Paste Game
pl: Wklej grę

en: Paste Position
pl: Wklej pozycję

en: Edit Game
pl: Edytuj grę

en: Edit Position
pl: Edytuj pozycję

en: Edit Tags
pl: Edytuj znaczniki

en: Edit Comment
pl: Edytuj komentarz

en: Edit Book
pl: Edytuj książkę

en: Revert
pl: Cofnij

en: Annotate
pl: Dodaj jako komentarz

en: Truncate Game
pl: Porzuć grę

en: Backward
pl: Do tyłu

en: Forward
pl: Do przodu

en: Back to Start
pl: Na początek

en: Forward to End
pl: Na koniec

en: Flip View
pl: Odwróć widok

en: Move History
pl: Historia ruchów

en: Evaluation Graph
pl: Wykres wyników

en: Game List
pl: Lista gier

en: Comments
pl: Komentarze

en: ICS Input Box
pl: Okno poleceń ICS

en: Board...
pl: Szachownica...

en: Game List Tags...
pl: Znaczniki listy gier...

en: Machine White
pl: Silnik białe

en: Machine Black
pl: Silnik czarne

en: Two Machines
pl: Silnik vs. silnik

en: Analysis Mode
pl: Tryb analizy

en: Analyze Game
pl: Analizuj grę

en: Training
pl: Trening

en: ICS Client
pl: Klient ICS

en: Machine Match
pl: Mecz silników

en: Pause
pl: Pauza

en: Accept
pl: Akceptuj

en: Decline
pl: Odrzuć

en: Rematch
pl: Ponowny mecz

en: Call Flag
pl: Reklamuj przekroczenie czasu

en: Draw
pl: Remis

en: Adjourn
pl: Przerwa

en: Abort
pl: Zaniechanie gry

en: Resign
pl: Poddaj partię

en: Stop Observing
pl: Przerwij obserwację

en: Stop Examining
pl: Przerwij badanie

en: Upload to Examine
pl: Wyślij do zbadania

en: Adjudicate to White
pl: Rozstrzygnij na korzyść białych

en: Adjudicate to Black
pl: Rozstrzygnij na korzyść czarnych

en: Adjudicate Draw
pl: Ogłoś remis

en: Hint
pl: Wskazówka

en: Book
pl: Książka

en: Move Now
pl: Wykonaj ruch

en: Retract Move
pl: Cofnij ruch

en: Always Queen
pl: Zawsze hetman

en: Flash Moves
pl: Miganie po ruchu

en: Highlight Dragging
pl: Podświetlenie podczas przeciągania

en: Highlight With Arrow
pl: Podświetlenie kursorem

en: Move Sound
pl: Dźwięk ruchu

en: Periodic Updates
pl: Częste aktualizacje

en: Popup Exit Message
pl: Pytaj przed wyjściem

en: Show Coords
pl: Wyświetlanie współrzędnych

en: Hide Thinking
pl: Ukrywanie myślenia

en: Save Settings Now
pl: Zapisz ustawienia

en: Save Settings on Exit
pl: Zapisz ustawienia przy wyjściu

en: Info XBoard
pl: O programie

en: Man XBoard
pl: Dokumentacja XBoard

en: XBoard Home Page
pl: Strona domowa

en: On-line User Guide
pl: Przewodnik online

en: Development News
pl: Aktualności o postępach

en: e-Mail Bug Report
pl: Raporty o błędach (e-mail)

en: File
pl: Plik

en: Edit
pl: Edytuj

en: View
pl: Widok

en: Mode
pl: Tryb

en: Action
pl: Działanie

en: Engine
pl: Silnik

en: Options
pl: Opcje

en: Help
pl: Pomoc

en: engine name
pl: nazwa silnika

note: TRANSLATORS: noun, as in "the move Nf3"
en: move
pl: ruch

en: Engine output
pl: Komunikaty silnika

en: Mismatch of STRIDE in nengineoutput.c
    Change and recompile!
pl: Niezgodność STRIDE w nengineoutput.c
    Należy zmienić i skompilować ponownie!

en: Evaluation graph
pl: Wykres wyników

en: Eval
pl: Wyniki

en: find position
pl: znajdź pozycję

en: narrow
pl: zawęź

en: thresholds
pl: progi

en: tags
pl: znaczniki

en: next
pl: następny

en: close
pl: zamknij

en: No game selected
pl: Nie zaznaczono żadnej gry

en: Can't go forward any further
pl: Dalej nie można

en: Scanning through games (%d)
pl: Przeszukiwanie gier (%d)

en: previous page
pl: poprzednia strona

en: next page
pl: następna strona

en: no games matched your request
pl: żadna gra nie spełnia podanych kryteriów

en: %s - %d/%d games (%d-%d-%d)
pl: %s - %d/%d gier (%d-%d-%d)

en: There is no game list
pl: Nie ma listy gier

en: Move list
pl: Lista ruchów

en: %s: unrecognized color %s
pl: %s: nieznany kolor %s

en: %s: can't parse color names; disabling colorization
pl: %s: nie można przetworzyć nazw kolorów: wyłączenie kolorów

en: ERROR: Unknown user %s (in path %s)
pl: BŁĄD: Nieznany użytkownik %s (w ścieżce %s)

en: Socket support is not configured in
pl: Nie skonfigurowano obsługi portu w

en: internal rcmd not implemented for Unix
pl: polecenie wewnętrzne rcmd nie zostało zaimplementowane w Uniksie

en: white pixel = 0x%lx, black pixel = 0x%lx
pl: biały piksel = 0x%lx, czarny piksel = 0x%lx

en: browse
pl: przeglądaj
