util-linux-ng 2.18-rc2 - en to pl translation catalogue (2092 entries)

en: set read-only
pl: ustawienie tylko do odczytu

en: set read-write
pl: ustawienie do odczytu i zapisu

en: get read-only
pl: pobranie flagi tylko do odczytu

en: get logical block (sector) size
pl: pobranie rozmiaru bloku (sektora) logicznego

en: get physical block (sector) size
pl: pobranie rozmiaru bloku (sektora) fizycznego

en: get minimum I/O size
pl: pobranie minimalnego rozmiaru we/wy

en: get optimal I/O size
pl: pobranie optymalnego rozmiaru we/wy

en: get alignment offset
pl: pobranie wyrównania

en: get max sectors per request
pl: pobranie maksymalnej lizcby sektorów na żądanie

en: get blocksize
pl: pobranie rozmiaru bloku

en: set blocksize
pl: ustawienie rozmiaru bloku

en: get 32-bit sector count
pl: pobranie 32-bitowej liczby sektorów

en: get size in bytes
pl: pobranie rozmiaru w bajtach

en: set readahead
pl: ustawienie odczytu z wyprzedzeniem

en: get readahead
pl: pobranie ustawienia odczytu z wyprzedzeniem

en: set filesystem readahead
pl: ustawienie odczytu z wyprzedzeniem dla systemu plików

en: get filesystem readahead
pl: pobranie ustawienia odczytu z wyprzedzeniem dla systemu plików

en: flush buffers
pl: opróżnienie buforów

en: reread partition table
pl: ponowne odczytanie tablicy partycji

en: Usage:
pl: Składnia:

en:   %s --report [devices]
pl:   %s --report [urządzenia]

en:   %s [-v|-q] commands devices
pl:   %s [-v|-q] polecenia urządzenia

en: Available commands:
pl: Dostępne polecenia:

en: get size in 512-byte sectors
pl: pobranie rozmiaru w sektorach 512-bajtowych

en: %s: Unknown command: %s
pl: %s: Nieznane polecenie: %s

en: %s requires an argument
pl: %s wymaga argumentu

en: %s failed.
pl: %s nie powiodło się.

en: %s succeeded.
pl: %s powiodło się.

en: %s: cannot open %s
pl: %s: nie można otworzyć %s

en: %s: ioctl error on %s
pl: %s: błąd ioctl na %s

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec            Size   Device
pl: RO    RA   SSZ   BSZ   PoczSektor         Rozmiar Urządzenie

en: usage:
pl: Składnia:

en: 	NOTE: elvtune only works with 2.4 kernels
pl: 	:UWAGA: elvtune działa tylko z jądrami 2.4

en: parse error
pl: błąd składni

en: missing blockdevice, use -h for help
pl: brak urządzenia blokowego, -h wyświetli pomoc

en: 
    elvtune is only useful on older kernels;
    for 2.6 use IO scheduler sysfs tunables instead..
pl: 
    elvtune jest użyteczny tylko ze starszymi jądrami;
    dla jąder 2.6 należy użyć ustawień sysfs planisty I/O.

en: Formatting ...
pl: Formatowanie...

en: done
pl: zakończone

en: Verifying ...
pl: Weryfikacja...

en: Read:
pl: Odczyt:

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
pl: Problem odczytu cylindra %d, oczekiwano %d, odczytano %d

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
pl: błędne dane na cylindrze %d
    Kontynuacja...

en: usage: %s [ -n ] device
pl: Składnia: %s [ -n ] urządzenie

en: %s: not a block device
pl: %s: nie jest to urządzenie blokowe

en: Could not determine current format type
pl: Nie można określić rodzaju aktualnego formatu

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
pl: %sstronne, %d ścieżek, %d sekt./ścieżkę. Łączna pojemność %d kB.

en: Double
pl: Dwu

en: Single
pl: Jedno

en: usage: %s [-hv] [-x dir] file
     -h         print this help
     -x dir     extract into dir
     -v         be more verbose
     file       file to test
pl: Składnia: %s [-hv] [-x katalog] plik
     -h          wyświetlenie tego opisu
     -x katalog  rozpakowanie do katalogu
     -v          większa liczba komunikatów
     plik        plik do sprawdzenia

en: stat failed: %s
pl: stat nie powiodło się: %s

en: open failed: %s
pl: otwarcie nie powiodło się: %s

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
pl: ioctl nie powiodło się: nie można określić rozmiaru urządzenia: %s

en: not a block device or file: %s
pl: nie jest to urządzenie blokowe ani plik: %s

en: file length too short
pl: długość pliku zbyt mała

en: read failed: %s
pl: odczyt nie powiódł się: %s

en: superblock magic not found
pl: nie znaleziono liczby magicznej superbloku

en: unsupported filesystem features
pl: nieobsługiwane cechy systemu plików

en: superblock size (%d) too small
pl: rozmiar superbloku (%d) zbyt mały

en: zero file count
pl: zerowa liczba plików

en: warning: file extends past end of filesystem
pl: uwaga: plik wychodzi poza koniec systemu plików

en: warning: old cramfs format
pl: uwaga: stary format cramfs

en: unable to test CRC: old cramfs format
pl: nie można sprawdzić CRC: stary format cramfs

en: malloc failed
pl: malloc nie powiodło się

en: crc error
pl: błąd CRC

en: root inode is not directory
pl: główny i-węzeł nie jest katalogiem

en: bad root offset (%lu)
pl: błędny offset głównego katalogu (%lu)

en: data block too large
pl: blok danych zbyt duży

en: decompression error %p(%d): %s
pl: błąd dekompresji %p(%d): %s

en:   hole at %ld (%zd)
pl:   dziura pod %ld (%zd)

en:   uncompressing block at %ld to %ld (%ld)
pl:   dekompresja bloku pod %ld do %ld (%ld)

en: non-block (%ld) bytes
pl: nie blok (%ld bajtów)

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
pl: błędny rozmiar (%ld vs %ld bajtów)

en: write failed: %s
pl: zapis nie powiódł się: %s

en: lchown failed: %s
pl: lchown nie powiodło się: %s

en: chown failed: %s
pl: chown nie powiodło się: %s

en: utime failed: %s
pl: utime nie powiodło się: %s

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
pl: i-węzeł katalogu ma zerowy offset i niezerowy rozmiar: %s

en: mkdir failed: %s
pl: mkdir nie powiodło się: %s

en: filename length is zero
pl: zerowa długość nazwy pliku

en: bad filename length
pl: błędna długość nazwy pliku

en: bad inode offset
pl: błędny offset i-węzła

en: file inode has zero offset and non-zero size
pl: i-węzeł pliku ma zerowy offset i niezerowy rozmiar

en: file inode has zero size and non-zero offset
pl: i-węzeł pliku ma zerowy rozmiar i niezerowy offset

en: symbolic link has zero offset
pl: dowiązanie symboliczne ma zerowy offset

en: symbolic link has zero size
pl: dowiązanie symboliczne ma zerowy rozmiar

en: size error in symlink: %s
pl: błąd rozmiaru dowiązania symbolicznego: %s

en: symlink failed: %s
pl: symlink nie powiodło się: %s

en: special file has non-zero offset: %s
pl: plik specjalny ma niezerowy offset: %s

en: fifo has non-zero size: %s
pl: fifo ma niezerowy rozmiar: %s

en: socket has non-zero size: %s
pl: gniazdo ma niezerowy rozmiar: %s

en: bogus mode: %s (%o)
pl: błędny tryb: %s (%o)

en: mknod failed: %s
pl: mknod nie powiodło się: %s

en: directory data start (%ld) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%ld)
pl: początek danych katalogu (%ld) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%ld)

en: directory data end (%ld) != file data start (%ld)
pl: koniec danych katalogu (%ld) != początek danych pliku (%ld)

en: invalid file data offset
pl: niepoprawny offset danych pliku

en: failed to allocate outbuffer
pl: nie udało się przydzielić bufora wyjściowego

en: compiled without -x support
pl: skompilowano bez obsługi -x

en: Usage: %s [-larvsmf] /dev/name
pl: Użycie: %s [-larvsmf] /dev/name

en: %s is mounted.
pl: %s jest zamontowane.

en: Do you really want to continue
pl: Czy na pewno chcesz kontynuować

en: check aborted.
pl: sprawdzanie przerwane.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
pl: Strefa nr < FIRSTZONE w pliku `%s'.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
pl: Strefa nr >= ZONES w pliku `%s'.

en: Remove block
pl: Usunąć blok

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
pl: Błąd odczytu: nie udało się ustawić na blok w pliku '%s'

en: Read error: bad block in file '%s'
pl: Błąd odczytu: wadliwy blok w pliku '%s'

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
pl: Błąd wewnętrzny: próba zapisu wadliwego bloku
    Żądanie zapisu zignorowane

en: seek failed in write_block
pl: przemieszczenie nie powiodło się we write_block

en: Write error: bad block in file '%s'
pl: Błąd zapisu: wadliwy blok w pliku '%s'

en: seek failed in write_super_block
pl: przemieszczenie nie powiodło się we write_super_block

en: unable to write super-block
pl: nie udało się zapisać superbloku

en: Unable to write inode map
pl: Nie można zapisać mapy i-węzłów

en: Unable to write zone map
pl: Nie można zapisać mapy stref

en: Unable to write inodes
pl: Nie można zapisać i-węzłów

en: seek failed
pl: przemieszczenie nie powiodło się

en: unable to alloc buffer for superblock
pl: nie udało się przydzielić bufora dla superbloku

en: unable to read super block
pl: nie można odczytac superbloku

en: bad magic number in super-block
pl: błędna liczba magiczna w superbloku

en: Only 1k blocks/zones supported
pl: Wspierane są tylko bloki/strefy 1k

en: bad s_imap_blocks field in super-block
pl: błędne pole s_imap_blocks w superbloku

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
pl: błędne pole s_zmap_blocks w superbloku

en: Unable to allocate buffer for inode map
pl: Nie można przydzielić bufora dla mapy i-węzłów

en: Unable to allocate buffer for zone map
pl: Nie można przydzielić bufora dla mapy stref

en: Unable to allocate buffer for inodes
pl: Nie można przydzielić bufora dla i-węzłów

en: Unable to allocate buffer for inode count
pl: Nie można przydzielić bufora dla licznika i-węzłów

en: Unable to allocate buffer for zone count
pl: Nie można przydzielić bufora dla licznika stref

en: Unable to read inode map
pl: Nie można odczytać mapy i-węzłów

en: Unable to read zone map
pl: Nie można odczytać mapy stref

en: Unable to read inodes
pl: Nie można odczytać i-węzłów

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
pl: Uwaga: Firstzone != Norm_firstzone

en: %ld inodes
pl: %ld i-węzłów

en: %ld blocks
pl: %ld bloków

en: Filesystem state=%d
pl: Stan systemu plików=%d

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
pl: I-węzeł %d oznaczono jako nieużywany ale jest on używany przez plik '%s'

en: Mark in use
pl: Znacznik w użyciu

en: The file `%s' has mode %05o
pl: Plik `%s' ma tryb %05o

en: Warning: inode count too big.
pl: Uwaga: liczba i-węzłów za duża.

en: root inode isn't a directory
pl: główny i-węzeł nie jest katalogiem

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
pl: Blok był wcześniej użyty. Obecnie w pliku `%s'.

en: Clear
pl: Wyczyścić

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
pl: Blok %d w pliku `%s' jest oznaczony jako nieużywany.

en: Correct
pl: Naprawić

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
pl: Katalog '%s' zawiera błędny numer i-węzła dla pliku '%.*s'.

en:  Remove
pl:  Usunąć

en: %s: bad directory: '.' isn't first
pl: %s: błędny katalog: '.' nie jest na początku

en: %s: bad directory: '..' isn't second
pl: %s: błędny katalog: '..' nie jest na drugiej pozycji

en: internal error
pl: błąd wewnętrzny

en: %s: bad directory: size < 32
pl: %s: błędny katalog: rozmiar < 32

en: seek failed in bad_zone
pl: przemieszczenie nie powiodło się w bad_zone

en: Inode %d mode not cleared.
pl: Tryb i-węzła %d nie wyczyszczony.

en: Inode %d not used, marked used in the bitmap.
pl: I-węzeł %d jest nieużywany, a zaznaczony jako używany w mapie bitowej.

en: Inode %d used, marked unused in the bitmap.
pl: I-węzeł %d jest używany, a zaznaczony jako nieużywany w mapie bitowej.

en: Set
pl: Ustawić

en: Inode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
pl: I-węzeł %d (tryb = %07o), i_nlinks=%d, obliczono=%d.

en: Set i_nlinks to count
pl: Ustawienie i_nlinks na liczbę obliczoną

en: Zone %d: marked in use, no file uses it.
pl: Strefa %d: zaznaczona jako używana, a żaden plik jej nie używa.

en: Unmark
pl: Odznaczyć

en: Zone %d: in use, counted=%d
pl: Strefa %d: używana, naliczono=%d

en: Zone %d: not in use, counted=%d
pl: Strefa %d: nie używana, naliczono=%d

en: bad inode size
pl: błędny rozmiar i-węzła

en: bad v2 inode size
pl: błędny rozmiar i-węzła v2

en: need terminal for interactive repairs
pl: do interakcyjnej naprawy potrzebny jest terminal

en: unable to open '%s': %s
pl: nie można otworzyć '%s': %s

en: %s is clean, no check.
pl: %s jest czysty, bez sprawdzania.

en: Forcing filesystem check on %s.
pl: Wymuszenie sprawdzanie systemu plików na %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
pl: System plików %s nie jest czysty, wymaga sprawdzenia.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
pl: 
    %6ld używanych i-węzłów (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
pl: %6ld używanych stref (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
pl: 
    %6d zwykłych plików
    %6d katalogów
    %6d plików urządzeń znakowych
    %6d plików urządzeń blokowych
    %6d dowiązań
    %6d dowiązań symbolicznych
    ------
    %6d plików

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
pl: ---------------------------
    ZMODYFIKOWANO SYSTEM PLIKÓW
    ---------------------------

en: %s: failed to open: %s
pl: %s: nie udało się otworzyć: %s

en: %s: seek error on %s
pl: %s: błąd przemieszczania na %s

en: %s: read error on %s
pl: %s: błąd odczytu na %s

en: sector count: %d, sector size: %d
pl: liczba sektorów: %d, rozmiar sektora: %d

en: %s: option parse error
pl: %s: błąd składni opcji

en: Usage: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image
pl: Składnia: %s [-x] [-d <liczba>>] obraz-iso9660

en: Usage: %s [-v] [-N nr-of-inodes] [-V volume-name]
           [-F fsname] device [block-count]
pl: Składnia: %s [-v] [-N liczba-i-węzłów] [-V nazwa woluminu]
              [-F nazwa-systemu-plików] urządzenie [liczba-bloków]

en: volume name too long
pl: nazwa woluminu za długa

en: fsname name too long
pl: nazwa systemu plików za długa

en: cannot stat device %s
pl: nie można wykonać stat na urządzeniu %s

en: %s is not a block special device
pl: %s nie jest specjalnym urządzeniem blokowym

en: cannot open %s
pl: nie można otworzyć %s

en: cannot get size of %s
pl: nie można pobrać rozmiaru %s

en: blocks argument too large, max is %llu
pl: argument liczba-bloków za duży, maksimum to %llu

en: too many inodes - max is 512
pl: za dużo i-węzłów - maksimum to 512

en: not enough space, need at least %llu blocks
pl: za mało miejsca, potrzeba co najmniej %llu bloków

en: Device: %s
pl: Urządzenie: %s

en: Volume: <%-6s>
pl: Wolumin: <%-6s>

en: FSname: <%-6s>
pl: NazwaFS: <%-6s>

en: BlockSize: %d
pl: RozmiarBloku: %d

en: Inodes: %d (in 1 block)
pl: I-węzłów: %d (w 1 bloku)

en: Inodes: %d (in %lld blocks)
pl: I-węzłów: %d (w %lld blokach)

en: Blocks: %lld
pl: Bloków: %lld

en: Inode end: %d, Data end: %d
pl: Koniec i-węzłów: %d, Koniec danych: %d

en: error writing superblock
pl: błąd zapisu superbloku

en: error writing root inode
pl: błąd zapisu głównego i-węzła

en: error writing inode
pl: błąd zapisu i-węzła

en: seek error
pl: błąd przemieszczania

en: error writing . entry
pl: błąd zapisu wpisu '.'

en: error writing .. entry
pl: błąd zapisu wpisu '..'

en: error closing %s
pl: błąd zamykania %s

en: Usage: mkfs [-V] [-t fstype] [fs-options] device [size]
pl: Składnia: mkfs [-V] [-t typfs] [opcje-fs] urządzenie [rozmiar]

en: %s: Out of memory!
pl: %s: Zabrakło pamięci!

en: usage: %s [-h] [-v] [-b blksize] [-e edition] [-N endian] [-i file] [-n name] dirname outfile
     -h         print this help
     -v         be verbose
     -E         make all warnings errors (non-zero exit status)
     -b blksize use this blocksize, must equal page size
     -e edition set edition number (part of fsid)
     -N endian  set cramfs endianness (big|little|host), default host
     -i file    insert a file image into the filesystem (requires >= 2.4.0)
     -n name    set name of cramfs filesystem
     -p         pad by %d bytes for boot code
     -s         sort directory entries (old option, ignored)
     -z         make explicit holes (requires >= 2.3.39)
     dirname    root of the filesystem to be compressed
     outfile    output file
pl: Składnia: %s [-h] [-v] [-b rozmbloku] [-e edycja] [-N endian] [-i plik] [-n nazwa] katalog plikwy
     -h            wyświetlenie tego opisu
     -v            większa liczba komunikatów
     -E            uczynienie wszystkich ostrzeżeń błędami (niezerowy kod wyjścia)
     -b rozmbloku  użycie tego rozmiaru bloku, musi być równy rozmiarowi strony
     -e edycja     ustawienie numeru edycji (część fsida)
     -N endian     kolejność bajtów w słowie (big|little|host), domyślnie host
     -i plik       wstawienie obrazu pliku do systemu plików (wymaga >= 2.4.0)
     -n nazwa      ustawienie nazwy systemu plików cramfs
     -p            wyrównanie do %d bajtów dla kodu rozruchowego
     -s            sortowanie wpisów w katalogu (stara opcja, ignorowana)
     -z            tworzenie jawnych dziur (wymaga >= 2.3.39)
     katalog       główny katalog systemu plików do kompresji
     plikwy        plik wyjściowy

en: Very long (%zu bytes) filename `%s' found.
     Please increase MAX_INPUT_NAMELEN in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
pl: Znaleziono bardzo długą nazwę pliku (%zu bajtów) `%s'.
     Proszę zwiększyć MAX_INPUT_NAMELEN w mkcramfs.c i przekompilować. Zakończenie.

en: filesystem too big.  Exiting.
pl: system plików za duży. Zakończenie.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
pl: AŁAAA: blok "skompresowany" do 2*długość bloku (%ld)

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
pl: %6.2f%% (%+ld bajtów)	%s

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
pl: uwaga: szacowany wymagany rozmiar (górna granica) to %lldMB, ale maksymalny rozmiar obrazu to %uMB. Program może zginąć przedwcześnie.

en: ROM image map
pl: Mapa obrazu ROM

en: Including: %s
pl: Dołączanie: %s

en: Directory data: %zd bytes
pl: Dane katalogu: %zd bajtów

en: Everything: %zd kilobytes
pl: Łącznie: %zd kilobajtów

en: Super block: %zd bytes
pl: Superblock: %zd bajtów

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
pl: przydzielono za mało miejsca na obraz ROM (przydzielono %lld, użyto %zu)

en: ROM image
pl: obraz ROM

en: ROM image write failed (%zd %zd)
pl: błąd zapisu obrazu ROM (%zd %zd)

en: warning: filenames truncated to 255 bytes.
pl: uwaga: nazwy plików skrócone do 255 bajtów.

en: warning: files were skipped due to errors.
pl: uwaga: pominięto pliki z powodu błędów.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
pl: uwaga: zmniejszono rozmiary plików do %luMB (minus 1 bajt).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
pl: uwaga: uidy skrócone do %u bitów (może to rzutować na bezpieczeństwo).

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
pl: uwaga: gidy skrócone do %u bitów (może to rzutować na bezpieczeństwo).

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
pl: UWAGA: numery urządzeń skrócone do %u bitów. Prawie na pewno oznacza to, że
    któreś pliku urządzeń będą niewłaściwe.

en: Usage: %s [-c | -l filename] [-nXX] [-iXX] /dev/name [blocks]
pl: Składnia: %s [-c | -l plik] [-nXX] [-iXX] /dev/nazwa [bloki]

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
pl: %s jest zamontowany; odmowa utworzenia tam systemu plików!

en: seek to boot block failed in write_tables
pl: przemieszczenie na blok rozruchowy nie powiodło się we write_tables

en: unable to clear boot sector
pl: nie udało się wyczyścić sektora rozruchowego

en: seek failed in write_tables
pl: przemieszczenie nie powiodło się we write_tables

en: unable to write inode map
pl: nie udało się zapisać mapy i-węzłów

en: unable to write zone map
pl: nie udało się zapisać mapy stref

en: unable to write inodes
pl: nie udało się zapisać i-węzłów

en: write failed in write_block
pl: zapis nie powiódł się we write_block

en: too many bad blocks
pl: za dużo wadliwych bloków

en: not enough good blocks
pl: za mało dobrych bloków

en: unable to allocate buffers for maps
pl: nie udało się przydzielić buforów dla map

en: unable to allocate buffer for inodes
pl: nie udało się przydzielić bufora dla i-węzłów

en: seek failed during testing of blocks
pl: przemieszczenie nie powiodło się podczas sprawdzania bloków

en: Weird values in do_check: probably bugs
pl: Dziwna wartość w do_check: prawdopodobnie błędy

en: seek failed in check_blocks
pl: przemieszczenie nie powiodło się w check_blocks

en: bad blocks before data-area: cannot make fs
pl: wadliwe bloki przed obszarem danych: nie można utworzyć systemu plików

en: %d bad blocks
pl: %d wadliwych bloków

en: one bad block
pl: jeden wadliwy blok

en: can't open file of bad blocks
pl: nie można otworzyć pliku z wadliwymi blokami

en: badblock number input error on line %d
pl: błędny numer wadliwego bloku w linii %d

en: cannot read badblocks file
pl: nie można odczytać pliku wadliwych bloków

en: strtol error: number of blocks not specified
pl: błąd strtol: nie podano liczby bloków

en: unable to stat %s
pl: nie można wykonać stat na %s

en: unable to open %s
pl: nie można otworzyć %s

en: cannot determine sector size for %s
pl: nie można określić rozmiaru sektora dla %s

en: block size smaller than physical sector size of %s
pl: rozmiar bloku mniejszy niż rozmiar fizycznego sektora na %s

en: cannot determine size of %s
pl: nie można określić rozmiaru %s

en: will not try to make filesystem on '%s'
pl: odmowa utworzenia systemu plików na '%s'

en: number of blocks too small
pl: liczba bloków zbyt mała

en: Bad user-specified page size %d
pl: Błędny podany przez użytkownika rozmiar strony %d

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
pl: Użycie podanego przez użytkownika rozmiaru strony %d zamiast systemowego %d

en: %s: calloc() failed: %s
pl: %s: calloc() nie powiodło się: %s

en: Bad swap header size, no label written.
pl: Błędny rozmiar nagłówka obszaru wymiany, nie zapisano etykiety.

en: Label was truncated.
pl: Etykieta została skrócona.

en: no label,
pl: brak etykiety,

en: no uuid
pl: brak uuida

en: Usage: %s [-c] [-pPAGESZ] [-L label] [-U UUID] /dev/name [blocks]
pl: Składnia: %s [-c] [-pROZMSTRONY] [-L etykieta] [-U UUID] /dev/nazwa [bloki]

en: too many bad pages
pl: za dużo wadliwych stron

en: Out of memory
pl: Brak pamięci

en: one bad page
pl: jedna wadliwa strona

en: %lu bad pages
pl: %lu wadliwych stron

en: unable to rewind swap-device
pl: nie udało się przewinąć urządzenia swapa

en: unable to alloc new libblkid probe
pl: nie udało się przydzielić nowej sondy libblkid

en: unable to assign device to libblkid probe
pl: nie udało się przypisać urządzenia do sondy libblkid

en: unable to erase bootbits sectors
pl: nie udało się usunąć sektorów rozruchowych

en: %s: %s: warning: don't erase bootbits sectors
pl: %s: %s: uwaga: nie usunięto sektorów rozruchowych

en:         (%s partition table detected).
pl:         (wykryto tablicę partycji %s).

en:         on whole disk.
pl:         na całym dysku.

en:         (compiled without libblkid).
pl:         (zbudowano bez libblkid).

en: %1$s: warning: ignore -U (UUIDs are unsupported by %1$s)
pl: %1$s: uwaga: zignorowano -U (UUID-y nie są obsługiwane przez %1$s)

en: %s: does not support swapspace version %d.
pl: %s: brak obsługi obszaru wymiany w wersji %d.

en: error: UUID parsing failed
pl: błąd: analiza UUID-a nie powiodła się

en: %s: error: Nowhere to set up swap on?
pl: %s: błąd: Nie ma gdzie utworzyć obszaru wymiany?

en: %s: error: size %llu KiB is larger than device size %llu KiB
pl: %s: błąd: rozmiar %llu KiB jest większy niż rozmiar urządzenia %llu KiB

en: %s: error: swap area needs to be at least %ld KiB
pl: %s: błąd: obszar wymiany musi mieć przynajmniej %ld KiB

en: %s: warning: truncating swap area to %llu KiB
pl: %s: uwaga: zmniejszono rozmiar wymiany do %llu KiB

en: %s: error: will not try to make swapdevice on '%s'
pl: %s: błąd: odmowa utworzenia obszaru wymiany na '%s'

en: %s: error: %s is mounted; will not make swapspace.
pl: %s: błąd: %s jest zamontowany; odmowa utworzenia obszaru wymiany.

en: Unable to set up swap-space: unreadable
pl: Nie udało się utworzyć obszaru wymiany: nieczytelny

en: Setting up swapspace version 1, size = %llu KiB
pl: Tworzenie obszaru wymiany w wersji 1, rozmiar = %llu KiB

en: %s: %s: unable to write signature page: %s
pl: %s: %s: nie udało się zapisać strony sygnatury: %s

en: fsync failed
pl: fsync nie powiódł się

en: %s: %s: unable to obtain selinux file label: %s
pl: %s: %s: nie udało się uzyskać etykiety pliku SELinuksa: %s

en: unable to matchpathcon()
pl: matchpathcon() nie powiodło się

en: unable to create new selinux context
pl: nie udało się utworzyc nowego kontekstu SELinuksa

en: couldn't compute selinux context
pl: nie udało się wyliczyć kontekstu SELinuksa

en: %s: unable to relabel %s to %s: %s
pl: %s: nie udało się przeetykietować %s na %s: %s

en: Usage:
      %s
pl: Składnia:
      %s

en: Device '%s' is control raw dev (use raw<N> where <N> is greater than zero)
pl: Urządzenie '%s' jest sterującym urządzeniem surowym (należy użyć raw<N>, gdzie <N> jest większe od zera)

en: Cannot locate block device '%s' (%s)
pl: Nie można zlokalizować urządzenia blokowego '%s' (%s)

en: Device '%s' is not a block dev
pl: Urządzenie '%s' nie jest urządzeniem blokowym

en: Cannot open master raw device '
pl: Nie można utworzyć głównego urządzenia surowego '

en: Cannot locate raw device '%s' (%s)
pl: Nie można zlokalizować urządzenia surowego '%s' (%s)

en: Raw device '%s' is not a character dev
pl: Urządzenie surowe '%s' nie jest urządzeniem znakowym

en: Device '%s' is not a raw dev
pl: Urządzenie '%s' nie jest urządzeniem surowym

en: Error querying raw device (%s)
pl: Błąd odpytywania urządzenia surowego (%s)

en: raw%d:	bound to major %d, minor %d
pl: raw%d:	przypisano do urządzenia major %d, minor %d

en: Error setting raw device (%s)
pl: Błąd ustawiania urządzenia surowego (%s)

en: %s: unable to probe device
pl: %s: nie udało się sprawdzić urządzenia

en: %s: ambivalent probing result, use wipefs(8)
pl: %s: niejednoznaczny wynik próby, proszę użyć wipefs(8)

en: %s: not a valid swap partition
pl: %s: nie jest poprawną partycją wymiany

en: %s: unsupported swap version '%s'
pl: %s: nieobsługiwana wersja obszaru wymiany '%s'

en: %s: failed to open
pl: %s: nie udało się otworzyć

en: failed to parse UUID: %s
pl: nie udało się przeanalizować UUID-a: %s

en: %s: failed to seek to swap UUID
pl: %s: nie udało się zmienić położenia na UUID obszaru wymiany

en: %s: failed to write UUID
pl: %s: nie udało się zapisać UUID-a

en: %s: failed to seek to swap label
pl: %s: nie udało się zmienić położenia na etykietę obszaru wymiany

en: label is too long. Truncating it to '%s'
pl: etykieta jest zbyt długa. Obcięto do '%s'

en: %s: failed to write label
pl: %s: nie udało się zapisać etykiety

en: Usage: %s [options] <device>
    
    Options:
pl: Składnia: %s [opcje] <urządzenie>
    
    Opcje:

en:  -h, --help          this help
     -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
pl:  -h, --help              ten opis
     -L, --label <etykieta>  określenie nowej etykiety
     -U, --uuid <uuid>       określenie nowego UUID-a

en: 
    For more information see swaplabel(8).
pl: 
    Więcej informacji w swaplabel(8).

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
pl: zignorowano -U (UUID-y nie są obsługiwane przez)

en: Unusable
pl: Bezużyteczne

en: Free Space
pl: Wolne miejsce

en: Disk has been changed.
pl: Dysk został zmieniony.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
pl: Należy zrestartować system, aby zapewnić poprawne uaktualnienie tablicy partycji.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
pl: 
    UWAGA: jeśli zostały utworzone lub zmodyfikowane
    jakiekolwiek partycje DOS 6.x, proszę poszukać
    dodatkowych informacji w manualu do cfdiska.

en: FATAL ERROR
pl: BŁĄD KRYTYCZNY

en: Press any key to exit cfdisk
pl: Proszę nacisnąć dowolny klawisz, aby zakończyć cfdisk

en: Cannot seek on disk drive
pl: Nie udało przemieścić się po dysku

en: Cannot read disk drive
pl: Nie udało się odczytać dysku

en: Cannot write disk drive
pl: Nie udało się zapisać dysku

en: Too many partitions
pl: Zbyt dużo partycji

en: Partition begins before sector 0
pl: Partycja zaczyna się przed sektorem 0

en: Partition ends before sector 0
pl: Partycja kończy się przed sektorem 0

en: Partition begins after end-of-disk
pl: Partycja zaczyna się za końcem dysku

en: Partition ends after end-of-disk
pl: Partycja kończy się za końcem dysku

en: Partition ends in the final partial cylinder
pl: Partycja kończy się na ostatnim, częściowym cylindrze

en: logical partitions not in disk order
pl: Partycje logiczne nie są w kolejności na dysku

en: logical partitions overlap
pl: Partycje logiczne zachodzą na siebie

en: enlarged logical partitions overlap
pl: Powiększone partycje logiczne zachodzą na siebie

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
pl: !!!! Błąd wewnętrzny przy tworzeniu partycji logicznej bez rozszerzonej !!!!

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
pl: Nie można tu utworzyć napędu logicznego - powstałyby dwie partycje rozszerzone

en: Menu item too long. Menu may look odd.
pl: Za długa pozycja w menu, może wyglądać dziwnie.

en: Menu without direction. Defaulting to horizontal.
pl: Menu bez kierunku, przyjęcie domyślnego poziomego.

en: Illegal key
pl: Niedozwolony klawisz

en: Press a key to continue
pl: Proszę nacisnąć klawisz, aby kontynuować

en: Primary
pl: Główna

en: Create a new primary partition
pl: Utworzenie nowe partycji głównej

en: Logical
pl: Logiczna

en: Create a new logical partition
pl: Utworzenie nowej partycji logicznej

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Don't create a partition
pl: Bez tworzenia partycji

en: !!! Internal error !!!
pl: !!! Błąd wewnętrzny !!!

en: Size (in MB):
pl: Rozmiar (w MB):

en: Beginning
pl: Początek

en: Add partition at beginning of free space
pl: Dodanie partycji na początku wolnego miejsca

en: End
pl: Koniec

en: Add partition at end of free space
pl: Dodanie partycji na końcu wolnego miejsca

en: No room to create the extended partition
pl: Brak miejsca na utworzenie partycji rozszerzonej

en: No partition table.
pl: Brak tablicy partycji.

en: No partition table. Starting with zero table.
pl: Brak tablicy partycji. Rozpoczęcie od pustej tablicy.

en: Bad signature on partition table
pl: Błędna sygnatura tablicy partycji

en: Unknown partition table type
pl: Nieznany typ tablicy partycji

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
pl: Czy zacząć od pustej tablicy [t/N] ?

en: You specified more cylinders than fit on disk
pl: Podano więcej cylindrów niż mieści się na dysku

en: Cannot open disk drive
pl: Nie można otworzyć urządzenia dysku

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
pl: Otwarto dysk w trybie tylko do odczytu - brak prawa zapisu

en: Warning!!  Unsupported GPT (GUID Partition Table) detected. Use GNU Parted.
pl: Uwaga! Wykryto nieobsługiwaną tablicę GPT (GUID Partition Table). Należy użyć GNU Parteda.

en: Cannot get disk size
pl: Nie można pobrać rozmiaru dysku

en: Bad primary partition
pl: Błędna partycja główna

en: Bad logical partition
pl: Błędna partycja logiczna

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
pl: Uwaga! To może zniszczyć dane na dysku!

en: Are you sure you want to write the partition table to disk? (yes or no):
pl: Czy na pewno zapisać na dysk tablicę partycji? (tak lub nie):

en: no
pl: nie

en: Did not write partition table to disk
pl: Nie zapisano tablicy partycji

en: yes
pl: tak

en: Please enter `yes' or `no'
pl: Proszę wpisać "tak" lub "nie"

en: Writing partition table to disk...
pl: Zapisywanie tablicy partycji na dysku...

en: Wrote partition table to disk
pl: Zapisano tablicę partycji

en: Wrote partition table, but re-read table failed.  Run partprobe(8), kpartx(8) or reboot to update table.
pl: Zapisano tablicę partycji, ale ponowny odczyt nie powiódł się. Proszę uruchomić partprobe(8), kpartx(8) lub zrestartować system, aby uaktualnić tablicę.

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
pl: Żadna z głównych partycji nie jest zaznaczona jako rozruchowa. DOS-owy MBR tego nie uruchomi.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
pl: Więcej niż jedna główna partycja jest zaznaczona jako rozruchowa. DOS-owy MBR tego nie uruchomi.

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
pl: Proszę wprowadzić nazwę pliku lub wcisnąć RETURN, aby wyświetlić na ekranie:

en: Cannot open file '%s'
pl: Nie można otworzyć pliku '%s'

en: Disk Drive: %s
pl: Urządzenie dysku: %s

en: Sector 0:
pl: Sektor 0:

en: Sector %d:
pl: Sektor %d:

en:    None
pl:    Brak

en:    Pri/Log
pl:    Gł./Log.

en:    Primary
pl:    Główna

en:    Logical
pl:    Logiczna

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Boot
pl: Rozruch

en: None
pl: Brak

en: Partition Table for %s
pl: Tablica partycji dla %s

en:                First       Last
pl:               Pierwszy    Ostatni

en:  # Type       Sector      Sector   Offset    Length   Filesystem Type (ID) Flag
pl:  # Typ        sektor      sektor    Offset   Długość    ID systemu plików   Flaga

en: -- ------- ----------- ----------- ------ ----------- -------------------- ----
pl: -- -------- ----------- ----------- ------ ----------- -------------------- ------

en:          ---Starting----      ----Ending-----    Start     Number of
pl:          --Początkowe---      ----Końcowe----   Pierwszy   Liczba

en:  # Flags Head Sect  Cyl   ID  Head Sect  Cyl     Sector    Sectors
pl:  # Flagi Głow.Sekt. Cyl.  ID  Głow.Sekt. Cyl.    Sektor    sektorów

en: Raw
pl: Surowy

en: Print the table using raw data format
pl: Wypisanie tablicy w surowym formacie danych

en: Sectors
pl: Sektory

en: Print the table ordered by sectors
pl: Wypisanie tablicy w kolejności sektorów

en: Table
pl: Tablica

en: Just print the partition table
pl: Zwykłe wypisanie tablicy partycji

en: Don't print the table
pl: Bez wypisywania tablicy

en: Help Screen for cfdisk
pl: Ekran pomocy dla cfdiska

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
pl: To jest cfdisk - oparty na curses program do partycjonowania dysku,

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
pl: pozwalający tworzyć, usuwać i modyfikować partycje na twardym

en: disk drive.
pl: dysku.

en: Copyright (C) 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb
pl: Copyright (C) 1994-1999 Kevin E. Martin i aeb

en: Command      Meaning
pl: Polecenie    Znaczenie

en: -------      -------
pl: ---------    ---------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
pl:   b          Przełączenie flagi rozruchu dla bieżącej partycji

en:   d          Delete the current partition
pl:   d          Usunięcie bieżącej partycji

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
pl:   g          Zmiana parametrów cylindrów, głowic i sektorów na ścieżce

en:              WARNING: This option should only be used by people who
pl:              UWAGA: ta opcja powinna być używana tylko przez osoby

en:              know what they are doing.
pl:              wiedzące co robią.

en:   h          Print this screen
pl:   h          Wyświetlenie tego ekranu

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
pl:   m          Zmaksymalizowanie wykorzystania dysku przez bieżącą partycję

en:              Note: This may make the partition incompatible with
pl:              Uwaga: może to spowodować niekompatybilność partycji

en:              DOS, OS/2, ...
pl:              z DOS-em, OS/2 itp.

en:   n          Create new partition from free space
pl:   n          Utworzenie nowej partycji na wolnym miejscu

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
pl:   p          Wypisanie tablicy partycji na ekranie lub do pliku

en:              There are several different formats for the partition
pl:              Można wybrać jeden z kilku różnych formatów listy

en:              that you can choose from:
pl:              partycji:

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
pl:                 r - surowe dane (w takiej postaci, jak na dysku)

en:                 s - Table ordered by sectors
pl:                 s - tablica w kolejności sektorów

en:                 t - Table in raw format
pl:                 t - tablica w formacie surowym

en:   q          Quit program without writing partition table
pl:   q          Zakończenie programu bez zapisu tablicy partycji

en:   t          Change the filesystem type
pl:   t          Zmiana typu systemu plików

en:   u          Change units of the partition size display
pl:   u          Zmiana jednostek wyświetlania rozmiaru partycji

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
pl:              Przełącza między MB, sektorami i cylindrami

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
pl:   W          Zapis tablicy partycji na dysk (musi być wielkie W)

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
pl:              Ponieważ może to zniszczyć dane na dysku, należy

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
pl:              potwierdzić lub anulować zapis wpisując "tak" lub

en:              `no'
pl:              "nie"

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
pl: Góra         Przesunięcie kursora na poprzednią partycję

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
pl: Dół          Przesunięcie kursora na następną partycję

en: CTRL-L       Redraws the screen
pl: Ctrl-L       Odrysowanie ekranu

en:   ?          Print this screen
pl:   ?          Wyświetlenie tego ekranu

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
pl: Uwaga: wszystkie polecenia mogą być uruchomione wielkimi lub małymi

en: case letters (except for Writes).
pl: literami (z wyjątkiem zapisu - W).

en: Cylinders
pl: Cylindry

en: Change cylinder geometry
pl: Zmiana liczby cylindrów

en: Heads
pl: Głowice

en: Change head geometry
pl: Zmiana liczby głowic

en: Change sector geometry
pl: Zmiana liczby sektorów

en: Done
pl: Koniec

en: Done with changing geometry
pl: Zakończenie zmian w geometrii

en: Enter the number of cylinders:
pl: Liczba cylindrów:

en: Illegal cylinders value
pl: Niedozwolona liczba cylindrów

en: Enter the number of heads:
pl: Liczba głowic:

en: Illegal heads value
pl: Niedozwolona liczba głowic

en: Enter the number of sectors per track:
pl: Liczba sektorów na ścieżce:

en: Illegal sectors value
pl: Niedozwolona liczba sektorów

en: Enter filesystem type:
pl: Typ systemu plików:

en: Cannot change FS Type to empty
pl: Nie można zmienić typu systemu plików na pusty

en: Cannot change FS Type to extended
pl: Nie można zmienić typu systemu plików na partycję rozszerzoną

en: Unk(%02X)
pl: ???(%02X)

en: , NC
pl: , NK

en: NC
pl: NK

en: Pri/Log
pl: Gł/Log

en: Unknown (%02X)
pl: Nieznany (%02X)

en: Disk Drive: %s
pl: Urządzenie: %s

en: Size: %lld bytes, %lld MB
pl: Rozmiar: %lld bajtów, %lld MB

en: Size: %lld bytes, %lld.%lld GB
pl: Rozmiar: %lld bajtów, %lld.%lld GB

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %lld
pl: Głowic: %d   Sektorów na ścieżce: %d   Cylindrów: %lld

en: Name
pl: Nazwa

en: Flags
pl: Flagi

en: Part Type
pl: Typ partycji

en: FS Type
pl: System plików

en: [Label]
pl: [Etykieta]

en:     Sectors
pl:     Sektorów

en:   Cylinders
pl:   Cylindrów

en:   Size (MB)
pl:   Rozmiar (MB)

en:   Size (GB)
pl:   Rozmiar (GB)

en: Bootable
pl: Rozruch

en: Toggle bootable flag of the current partition
pl: Przełączenie flagi rozruchu dla bieżącej partycji

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete the current partition
pl: Usunięcie bieżącej partycji

en: Geometry
pl: Geometria

en: Change disk geometry (experts only)
pl: Zmiana geometrii dysku (tylko dla ekspertów)

en: Help
pl: Pomoc

en: Print help screen
pl: Wyświetlenie ekranu pomocy

en: Maximize
pl: Maksymalizuj

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
pl: Zmaksymalizowanie wykorzystania dysku przez bieżącą partycję (tylko dla ekspertów)

en: New
pl: Nowa

en: Create new partition from free space
pl: Utworzenie nowej partycji na wolnym miejscu

en: Print
pl: Wypisz

en: Print partition table to the screen or to a file
pl: Wypisanie tablicy partycji na ekranie lub do pliku

en: Quit
pl: Zakończ

en: Quit program without writing partition table
pl: Zakończenie programu bez zapisu tablicy partycji

en: Type
pl: Typ

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
pl: Zmiana typu systemu plików (DOS, Linux, OS/2 itd.)

en: Units
pl: Jednostki

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
pl: Zmiana jednostek wyświetlania rozmiaru partycji (MB, sekt., cyl.)

en: Write
pl: Zapisz

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
pl: Zapis tablicy partycji na dysk (może to zniszczyć dane)

en: Cannot make this partition bootable
pl: Nie można uczynić tej partycji rozruchową

en: Cannot delete an empty partition
pl: Nie można usunąć pustej partycji

en: Cannot maximize this partition
pl: Nie można zmaksymalizować tej partycji

en: This partition is unusable
pl: Ta partycja jest bezużyteczna

en: This partition is already in use
pl: Ta partycja już jest używana

en: Cannot change the type of an empty partition
pl: Nie można zmienić typu pustej partycji

en: No more partitions
pl: Nie ma więcej partycji

en: Illegal command
pl: Niedozwolone polecenie

en: Copyright (C) 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb
pl: Copyright (C) 1994-2002 Kevin E. Martin i aeb

en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
pl: 
    Składnia:
    Wypisanie wersji:
            %s -v
    Wypisanie tablicy partycji:
            %s -P {r|s|t} [opcje] urządzenie
    Użycie interaktywne:
            %s [opcje] urządzenie
    
    Opcje:
    -a: użycie strzałki zamiast podświetlenia;
    -z: rozpoczęcie od pustej tablicy partycji zamiast odczytu jej z dysku;
    -c C -h H -s S: wymuszenie innej liczby cylindrów, głowic i sektorów na
                    ścieżce niż przyjęta przez jądro.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
pl: 
    	Na tym dysku istnieje poprawna etykieta typu AIX.
    	Niestety Linux nie obecnie nie potrafi obsłużyć
    	takich dysków. Tym niemniej kilka uwag:
    	1. fdisk zniszczy jej zawartość przy zapisie.
    	2. Należy się upewnić, że ten dysk NIE pozostaje
    	   aktywną częścią żadnej grupy wolumenów
    	   (w przeciwnym wypadku można usunąć także
    	    zawartość innych dysków, jeśli nie mają kopii).
    	3. Przed usuwaniem tego wolumenu fizycznego należy
         się upewnić, że dysk logiczny został usunięty
         pod AIX-em (w przeciwnym wypadku można zostać
         AIXpertem).

en: 
    BSD label for device: %s
pl: 
    Etykieta BSD dla urządzenia: %s

en: Command action
pl: Polecenie

en:    d   delete a BSD partition
pl:    d   usunięcie partycji BSD

en:    e   edit drive data
pl:    e   edycja danych urządzenia

en:    i   install bootstrap
pl:    i   zainstalowanie kodu rozruchowego

en:    l   list known filesystem types
pl:    l   wypisanie znanych typów systemów plików

en:    m   print this menu
pl:    m   wyświetlenie tego menu

en:    n   add a new BSD partition
pl:    n   dodanie nowej partycji BSD

en:    p   print BSD partition table
pl:    p   wypisanie tablicy partycji BSD

en:    q   quit without saving changes
pl:    q   zakończenie bez zapisywania zmian

en:    r   return to main menu
pl:    r   powrót do głównego menu

en:    s   show complete disklabel
pl:    s   pokazanie całej etykiety dysku

en:    t   change a partition's filesystem id
pl:    t   zmiana ID systemu plików partycji

en:    u   change units (cylinders/sectors)
pl:    u   zmiana jednostek (cylindry/sektory)

en:    w   write disklabel to disk
pl:    w   zapisanie etykiety na dysk

en:    x   link BSD partition to non-BSD partition
pl:    x   połączenie partycji BSD z partycją nie-BSD

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
pl: Partycja %s ma niepoprawny sektor początkowy 0.

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
pl: Odczyt etykiety dysku %s w sektorze %d.

en: There is no *BSD partition on %s.
pl: Na %s nie ma partycji *BSD.

en: BSD disklabel command (m for help):
pl: Polecenie dla etykiety dysku BSD (m wyświetla pomoc):

en: First %s
pl: Pierwszy %s

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
pl: Ostatni %s albo +rozmiar, +rozmiarM lub +rozmiarK

en: type: %s
pl: typ: %s

en: type: %d
pl: typ: %d

en: disk: %.*s
pl: dysk: %.*s

en: label: %.*s
pl: etykieta: %.*s

en: flags:
pl: flagi

en:  removable
pl:  wyjmowalny

en:  ecc
pl:  ECC

en:  badsect
pl:  wadliwe

en: bytes/sector: %ld
pl: bajtów/sektor: %ld

en: sectors/track: %ld
pl: sektorów/ścieżkę: %ld

en: tracks/cylinder: %ld
pl: ścieżek/cylinder: %ld

en: sectors/cylinder: %ld
pl: sektorów/cylinder: %ld

en: cylinders: %ld
pl: cylindrów: %ld

en: rpm: %d
pl: obr./min: %d

en: interleave: %d
pl: przeplot: %d

en: trackskew: %d
pl: przesunięcie dla ścieżki: %d

en: cylinderskew: %d
pl: przesunięcie dla cylindra: %d

en: headswitch: %ld		# milliseconds
pl: zmiana głowicy: %ld		# milisekund

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
pl: zmiana ścieżki: %ld		# milisekund

en: drivedata:
pl: dane urządzenia:

en: 
    %d partitions:
pl: 
    %d partycji:

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
pl: #       początek    koniec   rozmiar  typ FS   [r.fr. r.blk.  c/g]

en: Writing disklabel to %s.
pl: Zapis etykiety dysku na %s.

en: %s contains no disklabel.
pl: %s nie zawiera etykiety dysku.

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
pl: Utworzyć etykietę dysku? (y/n)

en: bytes/sector
pl: bajtów/sektor

en: sectors/track
pl: sektorów/ścieżkę

en: tracks/cylinder
pl: ścieżek/cylinder

en: cylinders
pl: cylindrów

en: sectors/cylinder
pl: sektorów/cylinder

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
pl: Musi być <= sektorów/ścieżkę * ścieżek/cylinder (domyślnie).

en: rpm
pl: obr./min

en: interleave
pl: przeplot

en: trackskew
pl: przesunięcie dla ścieżki

en: cylinderskew
pl: przesunięcie dla cylindra

en: headswitch
pl: zmiana głowicy

en: track-to-track seek
pl: zmiana ścieżki

en: Bootstrap: %sboot -> boot%s (%s):
pl: Kod rozruchowy: %sboot -> boot%s (%s):

en: Bootstrap overlaps with disk label!
pl: Kod rozruchowy zachodzi na etykietę dysku!

en: Bootstrap installed on %s.
pl: Zainstalowano kod rozruchowy na %s.

en: Partition (a-%c):
pl: Partycja (a-%c):

en: The maximum number of partitions has been created
pl: Utworzono już maksymalną liczbę partycji

en: This partition already exists.
pl: Ta partycja już istnieje.

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
pl: Uwaga: za dużo partycji (%d, maksimum to %d).

en: 
    Syncing disks.
pl: 
    Synchronizacja dysków.

en: Usage:
     fdisk [options] <disk>    change partition table
     fdisk [options] -l <disk> list partition table(s)
     fdisk -s <partition>      give partition size(s) in blocks
    
    Options:
     -b <size>             sector size (512, 1024, 2048 or 4096)
     -c[=<mode>]           compatible mode: 'dos' or 'nondos' (default)
     -h                    print this help text
     -u[=<unit>]           dysplay units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
     -v                    print program version
     -C <number>           specify the number of cylinders
     -H <number>           specify the number of heads
     -S <number>           specify the number of sectors per track
pl: Składnia:
     fdisk [opcje] <dysk>     zmiana tablicy partycji
     fdisk [opcje] -l <dysk>  wypisanie tablic(y) partycji
     fdisk -s <partycja>      podanie rozmiaru partycji w blokach
    
    Opcje:
     -b <rozmiar>             rozmiar bloku (512, 1024, 2048 lub 4096)
     -c[=<tryb>]              tryb kompatybilności: 'dos' lub 'nondos' (domyślny)
     -h                       wyświetlenie opisu
     -u[=<jednostka>]         jednostki wyśw.: 'cylinders' lub 'sectors' (domyślne)
     -v                       wyświetlenie wersji
     -C <liczba>              podanie liczby cylindrów
     -H <liczba>              podanie liczby głowic
     -S <liczba>              podanie liczby sektorów na ścieżce

en: Unable to open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: Unable to read %s
pl: Nie można odczytać %s

en: Unable to seek on %s
pl: Nie można zmienić pozycji na %s

en: Unable to write %s
pl: Nie można zapisać %s

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
pl: ioctl BLKGETSIZE nie powiódł się na %s

en: Unable to allocate any more memory
pl: Nie można przydzielić więcej pamięci

en: Fatal error
pl: Błąd krytyczny

en:    a   toggle a read only flag
pl:    a   zmiana flagi tylko do odczytu

en:    b   edit bsd disklabel
pl:    b   modyfikacja etykiety dysku BSD

en:    c   toggle the mountable flag
pl:    c   zmiana flagi montowalności

en:    d   delete a partition
pl:    d   usunięcie partycji

en:    l   list known partition types
pl:    l   wypisanie znanych typów partycji

en:    n   add a new partition
pl:    n   dodanie nowej partycji

en:    o   create a new empty DOS partition table
pl:    o   utworzenie nowej, pustej DOS-owej tablicy partycji

en:    p   print the partition table
pl:    p   wypisanie tablicy partycji

en:    s   create a new empty Sun disklabel
pl:    s   utworzenie nowej, pustej etykiety dysku Suna

en:    t   change a partition's system id
pl:    t   zmiana ID systemu partycji

en:    u   change display/entry units
pl:    u   zmiana jednostek wyświetlania/wprowadzania

en:    v   verify the partition table
pl:    v   weryfikacja tablicy partycji

en:    w   write table to disk and exit
pl:    w   zapis tablicy partycji na dysk i zakończenie

en:    x   extra functionality (experts only)
pl:    x   dodatkowe funkcje (tylko dla ekspertów)

en:    a   select bootable partition
pl:    a   wybór partycji rozruchowej

en:    b   edit bootfile entry
pl:    b   edycja wpisu pliku rozruchowego

en:    c   select sgi swap partition
pl:    c   wybór partycji wymiany SGI

en:    a   toggle a bootable flag
pl:    a   zmiana flagi rozruchu

en:    c   toggle the dos compatibility flag
pl:    c   zmiana flagi kompatybilności z DOS-em

en:    a   change number of alternate cylinders
pl:    a   zmiana liczby zmiennych cylindrów

en:    c   change number of cylinders
pl:    c   zmiana liczby cylindrów

en:    d   print the raw data in the partition table
pl:    d   wypisanie surowych danych tablicy partycji

en:    e   change number of extra sectors per cylinder
pl:    e   zmiana liczby dodatkowych sektorów na cylinder

en:    h   change number of heads
pl:    h   zmiana liczby głowic

en:    i   change interleave factor
pl:    i   zmiana współczynnika przeplotu

en:    o   change rotation speed (rpm)
pl:    o   zmiana prędkości obrotowej (obr./min)

en:    s   change number of sectors/track
pl:    s   zmiana liczby sektorów na ścieżkę

en:    y   change number of physical cylinders
pl:    y   zmiana liczby fizycznych cylindrów

en:    b   move beginning of data in a partition
pl:    b   przesunięcie początku danych na partycji

en:    e   list extended partitions
pl:    e   wypisanie partycji rozszerzonych

en:    g   create an IRIX (SGI) partition table
pl:    g   utworzenie tablicy partycji typu IRIX (SGI)

en:    f   fix partition order
pl:    f   poprawienie kolejności partycji

en:    i   change the disk identifier
pl:    i   zmiana identyfikatora dysku

en: You must set
pl: Trzeba wprowadzić liczbę

en: heads
pl: głowic

en: sectors
pl: sektorów

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
pl: %s%s.
    Można to zrobić z poziomu menu funkcji dodatkowych.

en:  and
pl:  oraz

en: 
    WARNING: The size of this disk is %d.%d TB (%llu bytes).
    DOS partition table format can not be used on drives for volumes
    larger than (%llu bytes) for %d-byte sectors. Use parted(1) and GUID 
    partition table format (GPT).
pl: 
    UWAGA: rozmiar tego dysku to %d.%d TB (%llu bajtów).
    DOS-owy format tablicy partycji nie może być używany dla dysków
    na wolumenach większych niż %llu bajtów dla %d-bajtowych sektorów.
    Należy użyć parted(1)a i formatu tablicy partycji GUID (GPT).

en: 
    The device presents a logical sector size that is smaller than
    the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal
    I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
pl: 
    Urządzenie przedstawia logiczny rozmiar sektora mniejszy od rozmiaru
    fizycznego. Zaleca się wyrównanie do granicy sektora fizycznego
    (lub optymalnego dla we/wy), w przeciwnym wypadku może to wpłynąć
    na wydajność.

en: 
    WARNING: DOS-compatible mode is deprecated. It's strongly recommended to
             switch off the mode (with command 'c').
pl: 
    UWAGA: tryb kompatybilności z DOS-em jest przestarzały. Zdecydowanie
           zaleca się wyłączyć ten tryb (polecenie 'c').

en: 
    WARNING: cylinders as display units are deprecated. Use command 'u' to
             change units to sectors.
pl: 
    UWAGA: cylindry jako jednostki wyświetlania są przestarzałe. Lepiej
           użyć polecenia 'u', aby zmienić jednostki na sektory.

en: Bad offset in primary extended partition
pl: Błędny offset w głównej partycji rozszerzonej

en: Warning: omitting partitions after #%d.
    They will be deleted if you save this partition table.
pl: Uwaga: pominięto partycje po #%d.
    Będą usunięte, jeśli tablica partycji zostanie zapisana.

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
pl: Uwaga: nadmiarowy wskaźnik łączący w tablicy partycji %d

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
pl: Uwaga: zignorowano nadmiarowe dane w tablicy partycji %d

en: omitting empty partition (%d)
pl: pominięto pustą partycję (%d)

en: Disk identifier: 0x%08x
pl: Identyfikator dysku: 0x%08x

en: New disk identifier (current 0x%08x):
pl: Nowy identyfikator dysku (bieżący 0x%08x):

en: Building a new DOS disklabel with disk identifier 0x%08x.
    Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    After that, of course, the previous content won't be recoverable.
pl: Tworzenie nowej etykiety dysku typu DOS z identyfikatorem dysku 0x%08x.
    Zmiany pozostaną tylko w pamięci do chwili ich zapisania.
    Potem, oczywiście, poprzednia zawartość będzie nie do odzyskania.

en: Note: sector size is %d (not %d)
pl: Uwaga: rozmiar sektora to %d (nie %d)

en: You will not be able to write the partition table.
pl: Nie będzie można zapisać tablicy partycji.

en: This disk has both DOS and BSD magic.
    Give the 'b' command to go to BSD mode.
pl: Ten dysk ma znaczniki magiczne zarówno DOS-a, jak i BSD.
    Polecenie 'b' przełączy w tryb BSD.

en: Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
pl: Urządzenie nie zawiera poprawnej DOS-owej tablicy partycji ani etykiety dysku Sun, SGI ani OSF

en: Internal error
pl: Błąd wewnętrzny

en: Ignoring extra extended partition %d
pl: Zignorowano nadmiarową partycję rozszerzoną %d

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
pl: Uwaga: niepoprawna flaga 0x%04x tablicy partycji %d będzie poprawiona przy zapisie (w)

en: 
    got EOF thrice - exiting..
pl: 
    trzy razy otrzymano EOF - zakończenie...

en: Hex code (type L to list codes):
pl: Kod szesnastkowy (L wyświetla listę):

en: %s (%u-%u, default %u):
pl: %s (%u-%u, domyślnie %u):

en: Unsupported suffix: '%s'.
pl: Nieobsługiwany przyrostek: '%s'.

en: Supported: 10^N: KB (KiloByte), MB (MegaByte), GB (GigaByte)
                2^N: K  (KibiByte), M  (MebiByte), G  (GibiByte)
pl: Obsługiwane: 10^N: KB (kilobajty), MB (megabajty), GB (gigabajty)
                  2^N: K  (kibibajty), M  (mebibajty), G  (gibibajty)

en: Using default value %u
pl: Przyjęto wartość domyślną %u

en: Value out of range.
pl: Wartość spoza zakresu.

en: Partition number
pl: Numer partycji

en: Warning: partition %d has empty type
pl: Uwaga: partycja %d ma pusty typ

en: Selected partition %d
pl: Wybrano partycję %d

en: No partition is defined yet!
pl: Nie zdefiniowano jeszcze partycji!

en: All primary partitions have been defined already!
pl: Wszystkie główne partycje zostały już zdefiniowane!

en: sector
pl: sektor

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!)
pl: Zmiana jednostek wyświetlania/wprowadzania na cylindry (PRZESTARZAŁE!)

en: Changing display/entry units to sectors
pl: Zmiana jednostek wyświetlania/wprowadzania na sektory

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
pl: UWAGA: partycja %d jest partycją rozszerzoną

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
pl: Flaga kompatybilności z DOS-em jest ustawiona (PRZESTARZAŁE!)

en: DOS Compatibility flag is not set
pl: Flaga kompatybilności z DOS-em nie jest ustawiona

en: Partition %d does not exist yet!
pl: Partycja %d jeszcze nie istnieje!

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
pl: Typ 0 oznacza wolne miejsce dla wielu systemów
    (ale nie Linuksa). Posiadanie partycji typu 0
    jest raczej niemądre. Można usunąć partycję przy
    użyciu polecenia `d'.

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
pl: Nie można zmienić istniejącej partycji na rozszerzoną ani odwrotnie.
    Należy ją najpierw usunąć.

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
pl: Najlepiej pozostawić partycję 3 jako cały dysk (5),
    ponieważ tego oczekuje SunOS/Solaris i nawet Linux to lubi.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0),
    and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
pl: Najpepiej pozostawić partycję 9 jako nagłówek wolumenu (0),
    a partycję 11 jako cały wolumen (6), ponieważ tego oczekuje IRIX.

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
pl: Zmieniono typ systemu partycji %d na %x (%s)

en: System type of partition %d is unchanged: %x (%s)
pl: Typ systemu partycji %d nie został zmieniony: %x (%s)

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
pl: Partycja %d ma różne początki fizyczy i logiczny (nie jest linuksowa?):

en:      phys=(%d, %d, %d)
pl:  fizyczny=(%d, %d, %d)

en: logical=(%d, %d, %d)
pl: logiczny=(%d, %d, %d)

en: Partition %d has different physical/logical endings:
pl: Partycja %d ma różne końce fizyczny i logiczny:

en: Partition %i does not start on cylinder boundary:
pl: Partycja %i nie zaczyna się na granicy cylindra:

en: should be (%d, %d, 1)
pl: powinno być (%d, %d, 1)

en: Partition %i does not end on cylinder boundary.
pl: Partycja %i nie kończy się na granicy cylindra.

en: should be (%d, %d, %d)
pl: powinno być (%d, %d, %d)

en: Partition %i does not start on physical sector boundary.
pl: Partycja %i nie zaczyna się na granicy bloku fizycznego.

en: 
    Disk %s: %ld MB, %lld bytes
pl: 
    Dysk %s: %ld MB, bajtów: %lld

en: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld bytes
pl: 
    Dysk %s: %ld.%ld GB, bajtów: %lld

en: %d heads, %llu sectors/track, %d cylinders
pl: głowic: %d, sektorów/ścieżkę: %llu, cylindrów: %d

en: , total %llu sectors
pl: , w sumie sektorów: %llu

en: Units = %s of %d * %d = %d bytes
pl: Jednostka = %s, czyli %d * %d = %d bajtów

en: Sector size (logical/physical): %u bytes / %lu bytes
pl: Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: %u / %lu

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
pl: Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: %lu / %lu

en: Alignment offset: %lu bytes
pl: Offset wyrównania w bajtach: %lu

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
pl: Nie ma nic do zrobienia, kolejność już jest prawidłowa.

en: Done.
pl: Zakończone.

en: This doesn't look like a partition table
    Probably you selected the wrong device.
pl: Nie wygląda to na tablicę partycji
    Prawdopodobnie wybrano niewłaściwe urządzenie.

en: %*s Boot      Start         End      Blocks   Id  System
pl: %*s Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System

en: Device
pl: Urządzenie

en: 
    Partition table entries are not in disk order
pl: 
    Wpisy w tablicy partycji nie są w tej kolejności, co na dysku

en: 
    Disk %s: %d heads, %llu sectors, %d cylinders
pl: 
    Dysk %s: głowic: %d, sektorów: %llu, cylindrów: %d

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl     Start      Size ID
pl: Nr Fl  Gł Sekt Cyl  Gł Sekt Cyl     Początek   Rozm ID

en: Warning: partition %d contains sector 0
pl: Uwaga: partycja %d zawiera sektor 0

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
pl: Partycja %d: głowica %d większa niż maksymalna %d

en: Partition %d: sector %d greater than maximum %llu
pl: Partycja %d: sektor %d większy niż maksymalny %llu

en: Partitions %d: cylinder %d greater than maximum %d
pl: Partycja %d: cylinder %d większy niż maksymalny %d

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
pl: Partycja %d: poprzednia liczba sektorów %d nie zgadza się z całkowitą %d

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
pl: Uwaga: błędny początek danych dla partycji %d

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
pl: Uwaga: partycja %d zachodzi na partycję %d.

en: Warning: partition %d is empty
pl: Uwaga: partycja %d jest pusta

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
pl: Partycja logiczna %d nie zawiera się w pełni w partycji %d

en: Total allocated sectors %llu greater than the maximum %llu
pl: Całkowita liczba przydzielonych sektorów %llu jest większa niż maksymalna %llu

en: Remaining %lld unallocated %d-byte sectors
pl: Pozostało %lld nieprzydzielonych sektorów %d-bajtowych

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
pl: Partycja %d jest już zdefiniowana. Należy ją usunąć przed ponownym dodaniem.

en: Sector %llu is already allocated
pl: Sektor %llu jest już przydzielony

en: No free sectors available
pl: Nie ma już wolnych sektorów

en: Last %1$s, +%2$s or +size{K,M,G}
pl: Ostatni %1$s, +%2$s lub +rozmiar{K,M,G}

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
pl: 	Niestety ta wersja fdiska nie obsługuje etykiet dysku typu AIX.
    	Aby dodać DOS-owe partycje, należy najpierw utworzyć
    	pustą DOS-ową tablicę partycji (poleceniem o).
    	UWAGA: zniszczy to obecną zawartość dysku.

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle Mac disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
pl: 	Niestety ta wersja fdiska nie obsługuje etykiet dysku typu Mac.
    	Aby dodać DOS-owe partycje, należy najpierw utworzyć
    	pustą DOS-ową tablicę partycji (poleceniem o).
    	UWAGA: zniszczy to obecną zawartość dysku.

en: You must delete some partition and add an extended partition first
pl: Najpierw trzeba usunąć jakąś partycję i dodać partycję rozszerzoną

en: All logical partitions are in use
pl: Wszystkie partycje logiczne są wykorzystane

en: Adding a primary partition
pl: Dodanie partycji głównej

en: Command action
       %s
       p   primary partition (1-4)
pl: Polecenie
       %s
       p   partycja główna (1-4)

en: l   logical (5 or over)
pl: l   partycja logiczna (5 wzwyż)

en: e   extended
pl: e   partycja rozszerzona

en: Invalid partition number for type `%c'
pl: Niepoprawny numer partycji dla typu `%c'

en: The partition table has been altered!
pl: Tablica partycji została zmodyfikowana!

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
pl: Wywoływanie ioctl() w celu ponownego odczytu tablicy partycji.

en: 
    WARNING: Re-reading the partition table failed with error %d: %s.
    The kernel still uses the old table. The new table will be used at
    the next reboot or after you run partprobe(8) or kpartx(8)
pl: 
    UWAGA: ponowny odczyt tablicy partycji zakończył się błędem %d: %s.
    Jądro nadal używa starej tablicy. Nowa tablica będzie używana po
    następnym restarcie systemu albo po uruchomieniu partprobe(8) lub kpartx(8)

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
pl: 
    UWAGA: Jeśli zostały utworzone lub zmodyfikowane partycje DOS-a 6.x,
    proszę zobaczyć dodatkowe informacje w manualu do fdiska.

en: 
    Error closing file
pl: 
    Błąd podczas zamykania pliku

en: Syncing disks.
pl: Synchronizacja dysków.

en: Partition %d has no data area
pl: Partycja %d nie ma obszaru danych

en: New beginning of data
pl: Nowy początek danych

en: Expert command (m for help):
pl: Polecenie eksperta (m wyświetla pomoc):

en: Number of cylinders
pl: Liczba cylindrów

en: Number of heads
pl: Liczba głowic

en: Number of sectors
pl: Liczba sektorów

en: Warning: setting sector offset for DOS compatiblity
pl: Uwaga: ustawianie offsetu sektora dla kompatybilności z DOS-em

en: 
    WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '%s'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
pl: 
    UWAGA: Na '%s' wykryto tablicę partycji GPT (GUID Partition Table)! fdisk nie obsługuje GPT. Należy użyć GNU Parteda.

en: Disk %s doesn't contain a valid partition table
pl: Dysk %s nie zawiera poprawnej tablicy partycji

en: Cannot open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: cannot open %s
pl: nie można otworzyć %s

en: %c: unknown command
pl: %c: nieznane polecenie

en: This kernel finds the sector size itself - -b option ignored
pl: Jądro samo rozpoznaje rozmiar sektora - opcja -b zignorowana

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
pl: Uwaga: opcja -b (rozmiar sektora) powinna być używana z określonym urządzeniem

en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
pl: Na %s wykryto etykietę dysku OSF/1, wejście w tryb etykiety dysku

en: Command (m for help):
pl: Polecenie (m wyświetla pomoc):

en: 
    The current boot file is: %s
pl: 
    Obecny plik rozruchowy to: %s

en: Please enter the name of the new boot file:
pl: Proszę wpisać nazwę nowego pliku rozruchowego:

en: Boot file unchanged
pl: Plik rozruchowy pozostał bez zmian

en: 
    	Sorry, no experts menu for SGI partition tables available.
pl: 
    	Niestety menu eksperta dla tablicy partycji SGI nie jest dostępne.

en: 
    	There is a valid Mac label on this disk.
    	Unfortunately fdisk(1) cannot handle these disks.
    	Use either pdisk or parted to modify the partition table.
    	Nevertheless some advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
pl: 
    	Na tym dysku istnieje poprawna etykieta typu Mac.
    	Niestety Linux nie obecnie nie potrafi obsłużyć
    	takich dysków. Tym niemniej kilka uwag:
    	1. fdisk zniszczy jej zawartość przy zapisie.
    	2. Należy się upewnić, że ten dysk NIE pozostaje
    	   aktywną częścią żadnej grupy wolumenów
    	   (w przeciwnym wypadku można usunąć także
    	    zawartość innych dysków, jeśli nie mają kopii).

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
pl: Zgodnie z wytycznymi MIPS Computer Systems, Inc etykieta nie może zawierać więcej niż 512 bajtów

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
pl: Wykryto etykietę dysku SGI z błędną sumą kontrolną.

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %llu sectors
    %d cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * %d bytes
pl: 
    Dysk %s (etykieta dysku SGI): głowic: %d, sektorów: %llu
    cylindrów: %d, fizycznych cylindrów: %d
    dodatkowych sektorów/cylinder: %d, przeplot %d:1
    %s
    Jednostka = %s, czyli %d * %d bajtów

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %llu sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * %d bytes
pl: 
    Dysk %s (etykieta dysku SGI): głowic: %d, sektorów: %llu, cylindrów: %d
    Jednostka: %s, czyli %d * %d bajtów

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
pl: ----- partycje -----
    Pt# %*s  Info     Początek   Koniec Sektorów ID  System

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
pl: ----- Rozruch -----
    Plik rozruchu: %s
    ----- Wpisy katalogu -----

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
pl: %2d: %-10s sektor%5u rozmiar%8u

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
pl: 
    Niepoprawny plik rozruchowy!
    	Plik rozruchowy musi być bezwzględną, niepustą ścieżką,
    	np. "/unix" lub "/unix.save".

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
pl: 
    	Nazwa pliku rozruchowego zbyt długa: maksimum to 16 bajtów.

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
pl: 
    	Plik rozruchowy musi mieć pełną ścieżkę.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
pl: 
    	Uwaga: program nie sprawdza istnienia pliku rozruchowego.
    	Domyślny dla SGI to "/unix" oraz "unix.save" dla kopii zapasowej.

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
pl: 
    	Plik rozruchowy zmieniony na "%s".

en: More than one entire disk entry present.
pl: Istnieje więcej niż jeden wpis dla całego dysku.

en: No partitions defined
pl: Nie zdefiniowano żadnej partycji

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
pl: IRIX lubi gdy partycja 11 pokrywa cały dysk.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
pl: Partycja całego dysku powinna zaczynać się od bloku 0,
    a nie bloku dysku %d.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
pl: Partycja całego dysku ma rozmiar tylko %d bloków dysku,
    podczas gdy dysk ma %d bloków.

en: One Partition (#11) should cover the entire disk.
pl: Jedna partycja (#11) powinna pokrywać cały dysk.

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
pl: Partycja %d nie zaczyna się na granicy cylindra.

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
pl: Partycja %d nie kończy się na granicy cylindra.

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
pl: Partycje %d i %d zachodzą na siebie %d sektorami.

en: Unused gap of %8u sectors - sectors %8u-%u
pl: Nieużywany odstęp %8u sektorów - sektory %8u-%u

en: 
    The boot partition does not exist.
pl: 
    Partycja rozruchowa nie istnieje.

en: 
    The swap partition does not exist.
pl: 
    Partycja wymiany nie istnieje.

en: 
    The swap partition has no swap type.
pl: 
    Partycja wymiany nie jest typu swap.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
pl: 	Wybrano niestandardową nazwę pliku rozruchowego.

en: Sorry You may change the Tag of non-empty partitions.
pl: Można zmienić znacznik tylko dla niepustych partycji.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
pl: Zdecydowanie zaleca się, aby partycja pod offsetem 0 była typu
    "SGI volhdr"; system IRIX polega na tym przy odczycie z katalogu
    samodzielnych narzędzi, takich jak sash i fx. Jedynie sekcja całego
    dysku "SGI volume" może być niezgodna z tym zaleceniem.
    Proszę wpisać TAK, jeśli na pewno ta partycja ma być oznaczona inaczej.

en: YES
pl: TAK

en: Do You know, You got a partition overlap on the disk?
pl: Na tym dysku partycje zachodzą na siebie.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
pl: Próba automatycznego wygenerowania wpisy dla całego dysku.

en: The entire disk is already covered with partitions.
pl: Cały dysk jest już pokryty partycjami.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
pl: Na tym dysku partycje zachodzą na siebie. Najpierw trzeba to poprawić!

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
pl: Zdecydowanie zaleca się, aby partycja jedenasta
    pokrywała cały dysk i była typu `SGI volume'

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
pl: Na tym dysku partycje będą zachodziły na siebie. Najpierw trzeba to poprawić!

en:  Last %s
pl:  Ostatni %s

en: Building a new SGI disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content will be unrecoverably lost.
pl: Tworzenie nowej etykiety dysku SGI. Zmiany pozostaną tylko w pamięci
    do chwili ich zapisania. Potem, oczywiście, poprzednia zawartość
    będzie nie do odzyskania.

en: Warning:  BLKGETSIZE ioctl failed on %s.  Using geometry cylinder value of %d.
    This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
pl: Uwaga: ioctl BLKGETSIZE na %s nie powiódł się. Przyjęto liczbę cylindrów %d.
    Ta wartość może być ucięta dla urządzeń > 33.8GB.

en: Trying to keep parameters of partition %d.
pl: Próba zachowania parametrów partycji %d.

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
pl: ID=%02x	POCZĄTEK=%d	DŁUGOŚĆ=%d

en: Unassigned
pl: Bez przydziału

en: Whole disk
pl: Cały dysk

en: Linux raid autodetect
pl: Linux RAID autodetect

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
pl: Wykryto etykietę dysku Suna z błędną sumą kontrolną.
    Prawdopodobnie będzie trzeba ustawić wszystkie wartości,
    tzn. głowice, sektory, cylindry i partycje albo wymusić
    utworzenie nowej etykiety (polecenie s w menu głównym)

en: Detected sun disklabel with wrong version [0x%08x].
pl: Wykryto etykietę dysku Suna z błędną wersją [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong sanity [0x%08x].
pl: Wykryto etykietę dysku Suna z błędnym znacznikiem poprawności [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong num_partitions [%u].
pl: Wykryto etykietę dysku Suna z błędną liczbą partycji [%u].

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
pl: Uwaga: Błędne wartości muszą być poprawione, co nastąpi przy zapisie (w)

en: Building a new sun disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
pl: Tworzenie nowej etykiety dysku Suna. Zmiany pozostaną tylko w pamięci
    do chwili ich zapisania. Potem, oczywiście, poprzednia zawartość będzie
    nie do odzyskania.

en: Sectors/track
pl: Sektorów/ścieżkę

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
pl: Partycja %d nie kończy się na granicy cylindra

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
pl: Partycja %d zachodzi na inne w sektorach %d-%d

en: Unused gap - sectors 0-%d
pl: Nieużywany odstęp - sektory 0-%d

en: Unused gap - sectors %d-%d
pl: Nieużywany odstęp - sektory %d-%d

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
pl: Inne partycje już pokrywają cały dysk.
    Najpierw trzeba coś usunąć/zmniejszyć.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk
    and is of type `Whole disk'
pl: Zdecydowanie zaleca się, aby trzecia partycja pokrywała cały dysk
    i była typu `Cały dysk'

en: Sector %d is already allocated
pl: Sektor %d jest już przydzielony

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
pl: Nie pokryto całego dysku trzecią partycją, ale wartość %d %s
    pokrywa inną partycję. Wpis został zmieniony na %d %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
pl: Aby zachować kompatybilność z SunOS-em/Solarisem, najlepiej pozostawić
    tę partycję jako cały dysk (5), zaczynającą się od 0, o %u sektorach

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
pl: Zdecydowanie zaleca się, aby partycja pod offsetem 0 była
    typu UFS, EXT2FS lub SunOS swap. Umieszczenie tutaj partycji
    wymiany Linuksa może zniszczyć tablicę partycji i blok
    rozruchowy. Proszę wpisać TA, jeśli na pewno ta partycja ma
    mieć typ 82 (Linux swap):

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %u heads, %llu sectors, %d rpm
    %u cylinders, %d alternate cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    Label ID: %s
    Volume ID: %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
pl: 
    Dysk %s (etykieta dysku Suna): głowic: %u, sektorów: %llu, rpm: %d
    cylindrów: %u, zmiennych cylindrów: %d, fizycznych cylindrów: %d
    dodatkowych sektorów/cylinder: %d, przeplot: %d:1
    ID etykiety: %s
    ID wolumenu: %s
    Jednostka: %s, czyli %d * 512 bajtów

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %u heads, %llu sectors, %u cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
pl: 
    Dysk %s (etykieta dysku Suna): głowic: %u, sektorów: %llu, cylindrów: %u
    Jednostka: %s, czyli %d * 512 bajtów

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
pl: %*s Flaga   Początek    Koniec Bloków   Id  System

en: Number of alternate cylinders
pl: Liczba zmiennych cylindrów

en: Extra sectors per cylinder
pl: Dodatkowych sektorów na cylinder

en: Interleave factor
pl: Współczynnik przeplotu

en: Rotation speed (rpm)
pl: Prędkość obrotowa (rpm)

en: Number of physical cylinders
pl: Liczba fizycznych cylindrów

en: Empty
pl: Brak

en: Extended
pl: Rozszerzona

en: AIX bootable
pl: AIX startowa

en: W95 Ext'd (LBA)
pl: W95 Rozsz. (LBA)

en: Hidden FAT12
pl: Ukryta FAT12

en: Hidden FAT16 <32M
pl: Ukryta FAT16 <32M

en: Hidden FAT16
pl: Ukryta FAT16

en: Hidden HPFS/NTFS
pl: Ukryta HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT32
pl: Ukryta W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
pl: Ukryta W95 FAT32 (LBA)

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
pl: Ukryta W95 FAT16 (LBA)

en: QNX4.x 2nd part
pl: QNX4.x part. 2.

en: QNX4.x 3rd part
pl: QNX4.x part. 3.

en: GNU HURD or SysV
pl: GNU HURD lub SysV

en: Old Minix
pl: Stary Minix

en: Minix / old Linux
pl: Minix / stary Linux

en: OS/2 hidden C: drive
pl: OS/2 ukryty dysk C:

en: Linux extended
pl: Linux ext

en: Boot Wizard hidden
pl: Ukryta Boot Wizard

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
pl: błąd przemieszczania na %s - nie można przesunąć na %lu

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
pl: błąd przemieszczania: żądano 0x%08x%08x, otrzymano 0x%08x%08x

en: out of memory - giving up
pl: brak pamięci - poddaję się

en: read error on %s - cannot read sector %lu
pl: błąd odczytu na %s - nie można odczytać sektora %lu

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
pl: BŁĄD: sektor %lu nie zawiera sygnatury MSDOS

en: write error on %s - cannot write sector %lu
pl: błąd zapisu na %s - nie można zapisać sektora %lu

en: cannot open partition sector save file (%s)
pl: nie można otworzyć pliku zapisu sektora partycji (%s)

en: write error on %s
pl: błąd zapisu na %s

en: cannot stat partition restore file (%s)
pl: nie można wykonać stat na pliku odtwarzania partycji (%s)

en: partition restore file has wrong size - not restoring
pl: plik odtwarzania partycji ma błędny rozmiar - bez odtwarzania

en: out of memory?
pl: brak pamięci?

en: cannot open partition restore file (%s)
pl: nie można otworzyć pliku odtwarzania partycji (%s)

en: error reading %s
pl: błąd odczytu %s

en: cannot open device %s for writing
pl: nie można otworzyć urządzenia %s do zapisu

en: error writing sector %lu on %s
pl: błąd zapisu sektora %lu na %s

en: Disk %s: cannot get geometry
pl: Dysk %s: nie można pobrać geometrii

en: Disk %s: cannot get size
pl: Dysk %s: nie można pobrać rozmiaru

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
pl: Uwaga: początek=%lu - wygląda to na partycję, a nie cały dysk.
    Używanie na niej fdiska prawdopodobnie nic nie da.
    [Jeśli naprawdę o to chodzi - proszę użyć opcji --force]

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
pl: Uwaga: HDIO_GETGEO twierdzi, że liczba głowic to %lu

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
pl: Uwaga: HDIO_GETGEO twierdzi, że liczba sektorów to %lu

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
pl: Uwaga: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO twierdzi, że liczba cylindrów to %lu

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
pl: Uwaga: mało prawdopodobna liczba sektorów (%lu) - zwykle są najwyżej 63
    Spowoduje to problemy z każdym oprogoramowaniem używającym adresowania C/H/S.

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
pl: 
    Dysk %s: cylindrów: %lu, głowic: %lu, sektorów na ścieżce: %lu

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
pl: %s dla partycji %s ma niemożliwą liczbę głowic: %lu (powinna być 0-%lu)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
pl: %s dla partycji %s ma niemożliwą liczbę sektorów: %lu (powinna być 1-%lu)

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
pl: %s dla partycji %s ma niemożliwą liczbę cylindrów: %lu (powinna być 0-%lu)

en: Id  Name
pl: Id  Nazwa

en: Re-reading the partition table ...
pl: Ponowny odczyt tablicy partycji...

en: The command to re-read the partition table failed.
    Run partprobe(8), kpartx(8) or reboot your system now,
    before using mkfs
pl: Polecenie ponownego odczytu tablicy partycji nie powiodło się.
    Przed mkfs należy uruchomić partprobe(8), kpartx(8) lub
    zrestartować system.

en: Error closing %s
pl: Błąd zamykania %s

en: %s: no such partition
pl: %s: nie ma takiej partycji

en: unrecognized format - using sectors
pl: nierozpoznany format - użycie sektorów

en: unimplemented format - using %s
pl: format niezaimplementowany - użycie %s

en: Units = cylinders of %lu bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
pl: Jednostka = cylindry, czyli %lu bajtów, bloki 1024-bajtowe liczone od %d

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
pl:   Urządz.Rozr. Początek Koniec #cyl.    #bloków   Id  System

en: Units = sectors of 512 bytes, counting from %d
pl: Jednostka = sektory 512-bajtowe, liczone od %d

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
pl:   Urządz. Rozruch Początek   Koniec #sektorów Id  System

en: Units = blocks of 1024 bytes, counting from %d
pl: Jednostka = bloki 1024-bajtowe, liczone od %d

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
pl:   Urządz.Rozruch Początek    Koniec #bloków   Id  System

en: Units = mebibytes of 1048576 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
pl: Jednostka = mebibajty (1048576 bajtów), bloki 1024-bajtowe, liczone od %d

en:    Device Boot Start   End    MiB    #blocks   Id  System
pl:   Urządz.Rozr. Pocz.   Koniec MiB    #bloków   Id  System

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
pl: 		początek: (c,h,s) oczekiwane (%ld,%ld,%ld), otrzymano (%ld,%ld,%ld)

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
pl: 		end: (c,h,s) oczekiwane (%ld,%ld,%ld), otrzymano (%ld,%ld,%ld)

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
pl: partycja kończy się na cylindrze %ld, za końcem dysku

en: No partitions found
pl: Nie znaleziono żadnej partycji

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
pl: Uwaga: tablica partycji wygląda, jakby została utworzona
      dla C/H/S=*/%ld/%ld (zamiast %ld/%ld/%ld).
    Dla tego listingu założono tę geometrię.

en: no partition table present.
pl: tablica partycji nie istnieje.

en: strange, only %d partitions defined.
pl: dziwne, zdefiniowano tylko %d partycji.

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
pl: Uwaga: partycja %s ma rozmiar 0, ale nie jest zaznaczona jako pusta

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
pl: Uwaga: partycja %s ma rozmiar 0, a jest rozruchowa

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
pl: Uwaga: partycja %s ma rozmiar 0 i niezerowy początek

en: Warning: partition %s
pl: Uwaga: partycja %s

en: is not contained in partition %s
pl: nie zawiera się w partycji %s

en: Warning: partitions %s
pl: Uwaga: partycje %s

en: and %s overlap
pl: i %s zachodzą na siebie

en: Warning: partition %s contains part of the partition table (sector %lu),
    and will destroy it when filled
pl: Uwaga: partycja %s zawiera część tablicy partycji (sektor %lu)
    i zostanie zniszczona po jej wypełnieniu

en: Warning: partition %s starts at sector 0
pl: Uwaga: partycja %s zaczyna się od sektora 0

en: Warning: partition %s extends past end of disk
pl: Uwaga: partycja %s wystaje za koniec dysku

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
pl: Spośród partycji głównych najwyżej jedna może być rozszerzona
     (jednakże nie jest to problemem pod Linuksem)

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
pl: Uwaga: partycja %s nie zaczyna się na granicy cylindra

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
pl: Uwaga: partycja %s nie kończy się na granicy cylindra

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
pl: Uwaga: więcej niż jedna główna partycja jest zaznaczona jako rozruchowa
    (aktywna). Dla LILO nie ma to znaczenia, ale DOS-owy MBR nie uruchomi
    systemu z tego dysku.

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
pl: Uwaga: zwykle można uruchomić system tylko z partycji głównych.
    LILO nie bierze pod uwagę flagi rozruchu.

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
pl: Uwaga: żadna partycja główna nie jest zaznaczona jako rozruchowa (aktywna).
    Nie ma to znaczenia dla LILO, ale DOS-owy MBR nie uruchomi systemu z tego
    dysku.

en: start
pl: początek

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
pl: partycja %s: początek: (c,h,s) oczekiwane (%ld,%ld,%ld), otrzymano (%ld,%ld,%ld)

en: end
pl: koniec

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
pl: partycja %s: koniec: (c,h,s) oczekiwane (%ld,%ld,%ld), otrzymano (%ld,%ld,%ld)

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
pl: partycja %s kończy się na cylindrze %ld, za końcem dysku

en: Warning: shifted start of the extd partition from %ld to %ld
    (For listing purposes only. Do not change its contents.)
pl: Uwaga: przesunięto początek partycji rozszezronej z %ld na %ld
    (tylko na potrzeby listy - bez zmiany zawartości).

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
pl: Uwaga: partycja rozszerzona nie zaczyna się na granicy cylindra.
    DOS i Linux inaczej zinterpretują jej zawartość.

en: too many partitions - ignoring those past nr (%d)
pl: zbyt dużo partycji - zignorowano przekraczające nr %d

en: tree of partitions?
pl: drzewo partycji?

en: detected Disk Manager - unable to handle that
pl: wykryto Disk Manager - program nie może tego obsłużyć

en: DM6 signature found - giving up
pl: wykryto sygnaturę DM6 - poddaję się

en: strange..., an extended partition of size 0?
pl: dziwne... partycja rozszerzona rozmiaru 0?

en: strange..., a BSD partition of size 0?
pl: dziwne... partycja BSD rozmiaru 0?

en:  %s: unrecognized partition table type
pl:  %s: nierozpoznany typ tablicy partycji

en: -n flag was given: Nothing changed
pl: podano flagę -n: bez zmian

en: Failed saving the old sectors - aborting
pl: Nie udało się zapisać starych sektorów - przerwano

en: Failed writing the partition on %s
pl: Nie udało się zapisać partycji na %s

en: long or incomplete input line - quitting
pl: długa lub niekompletna linia na wejściu - zakończenie

en: input error: `=' expected after %s field
pl: błąd wejścia: oczekiwano `=' po polu %s

en: input error: unexpected character %c after %s field
pl: błąd wejścia: oczekiwano znaku %c po polu %s

en: unrecognized input: %s
pl: nierozpoznane wejście: %s

en: number too big
pl: liczba zbyt duża

en: trailing junk after number
pl: końcowe śmieci po liczbie

en: no room for partition descriptor
pl: brak miejsca na deskryptor partycji

en: cannot build surrounding extended partition
pl: nie można zbudować otaczającej partycji rozszerzonej

en: too many input fields
pl: zbyt dużo pól wejściowych

en: No room for more
pl: Brak miejsca na więcej

en: Illegal type
pl: Niedozwolony typ

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
pl: Uwaga: podany rozmiar (%lu) przekracza maksymalny dopuszczalny (%lu)

en: Warning: empty partition
pl: Uwaga: pusta partycja

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
pl: Uwaga: błędny początek partycji (najbliższy %lu)

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
pl: nierozpoznana flaga rozruchu - proszę wybrać - lub *

en: partial c,h,s specification?
pl: częściowa specyfikacja c,h,s?

en: Extended partition not where expected
pl: Partycja rozszerzona nie tam, gdzie jej oczekiwano

en: bad input
pl: błędne wejście

en: too many partitions
pl: zbyt dużo partycji

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
pl: Wejście jest w następującej postaci (puste pola oznaczają wartość domyślną):
    <początek> <rozmiar> <typ [E,S,L,X,hex]> <rozruch [-,*> <c,h,s> <c,h,s>
    Zwykle trzeba podać tylko <początek> i <rozmiar> (oraz ewentualnie <typ>).

en: Usage: %s [options] device ...
pl: Składnia: %s [opcje] urządzenie...

en: device: something like /dev/hda or /dev/sda
pl: urządzenie: coś w stylu /dev/hda lub /dev/sda

en: useful options:
pl: przydatne opcje:

en:     -s [or --show-size]: list size of a partition
pl:     -s [lub --show-size]: wypisanie rozmiaru partycji

en:     -c [or --id]:        print or change partition Id
pl:     -c [lub --id]:        wypisanie lub zmiana ID partycji

en:     -l [or --list]:      list partitions of each device
pl:     -l [lub --list]:      wypisanie partycji z każdego urządzenia

en:     -d [or --dump]:      idem, but in a format suitable for later input
pl:     -d [lub --dump]:      jw., ale w formacie odpowiednim dla wejścia

en:     -i [or --increment]: number cylinders etc. from 1 instead of from 0
pl:     -i [lub --increment]: liczba cylindrów itp. od 1 zamiast od 0

en:     -uS, -uB, -uC, -uM:  accept/report in units of sectors/blocks/cylinders/MB
pl:     -uS, -uB, -uC, -uM:   operowanie na jednostkach: sektor/blok/cylinder/MB

en:     -T [or --list-types]:list the known partition types
pl:     -T [lub --list-types]: wypisanie znanych typów partycji

en:     -D [or --DOS]:       for DOS-compatibility: waste a little space
pl:     -D [lub --DOS]:       kompatybilność z DOS-em: marnowanie odrobiny miejsca

en:     -R [or --re-read]:   make kernel reread partition table
pl:     -R [lub --re-read]:   wymuszenie odczytu tablicy partycji przez jądro

en:     -N# :                change only the partition with number #
pl:     -N# :                 zmiana tylko partycji o numerze #

en:     -n :                 do not actually write to disk
pl:     -n :                  nie zapisywanie niczego na dysk

en:     -O file :            save the sectors that will be overwritten to file
pl:     -O plik :             zapis do pliku sektorów przed ich nadpisaniem

en:     -I file :            restore these sectors again
pl:     -I plik :             odtworzenie tych sektorów

en:     -v [or --version]:   print version
pl:     -v [lub --version]:   wypisanie wersji

en:     -? [or --help]:      print this message
pl:     -? [lub --help]:      wypisanie tej informacji

en: dangerous options:
pl: niebezpieczne opcje:

en:     -g [or --show-geometry]: print the kernel's idea of the geometry
pl:     -g [lub --show-geometry]: wypisanie informacji jądra o geometrii

en:     -G [or --show-pt-geometry]: print geometry guessed from the partition table
pl:     -G [lub --show-pt-geometry]: wypisanie geometrii odgadniętej z tabl. part.

en:     -x [or --show-extended]: also list extended partitions on output
                                 or expect descriptors for them on input
pl:     -x [lub --show-extended]: wypisywanie także partycji rozszerzonych
                                  lub oczekiwanie ich deskryptorów na wejściu

en:     -L  [or --Linux]:      do not complain about things irrelevant for Linux
pl:     -L  [lub --Linux]:     pominięcie ostrzeżeń bez znaczenia dla Linuksa

en:     -q  [or --quiet]:      suppress warning messages
pl:     -q  [lub --quiet]:     pominięcie ostrzeżeń

en:     You can override the detected geometry using:
pl:     Można wymusić inną geometrię przy użyciu:

en:     -C# [or --cylinders #]:set the number of cylinders to use
pl:     -C# [lub --cylinders #]: ustawienie liczby cylindrów

en:     -H# [or --heads #]:    set the number of heads to use
pl:     -H# [lub --heads #]:   ustawienie liczby głowic

en:     -S# [or --sectors #]:  set the number of sectors to use
pl:     -S# [lub --sectors #]: ustawienie liczby sektorów

en: You can disable all consistency checking with:
pl: Można wyłączyć sprawdzanie spójności przy użyciu opcji:

en:     -f  [or --force]:      do what I say, even if it is stupid
pl:     -f  [lub --force]:     wykonywanie wszystkich, nawet głupich poleceń

en: Usage:
pl: Składnia:

en: %s device		 list active partitions on device
pl: %s urządzenie		 wypisanie aktywnych partycji na urządzeniu

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
pl: %s urządzenie n1 n2 ... uaktywnienie partycji n1 ..., wyłączenie reszty

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
pl: %s -An urządzenie	 uaktywnienie partycji n, wyłączenie pozostałych

en: 
    WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '%s'! The util sfdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
pl: 
    UWAGA: na '%s' wykryto tablicę partycji GPT (GUID Partition Table)! Narzędzie sfdisk nie obsługuje GPT. Należy użyć GNU Parteda.

en: Use the --force flag to overrule this check.
pl: Aby wyłączyć ten test, należy użyć flagi --force.

en: no command?
pl: brak polecenia?

en: total: %llu blocks
pl: razem: %llu bloków

en: usage: sfdisk --print-id device partition-number
pl: składnia: sfdisk --print-id urządzenie numer-partycji

en: usage: sfdisk --change-id device partition-number Id
pl: składnia: sfdisk --change-id urządzenie numer-partycji ID

en: usage: sfdisk --id device partition-number [Id]
pl: składnia: sfdisk --id urządzenie numer-partycji [ID]

en: can specify only one device (except with -l or -s)
pl: można określić tylko jedno urządzenie (chyba że z -l lub -s)

en: cannot open %s read-write
pl: nie można otworzyć %s do odczytu i zapisu

en: cannot open %s for reading
pl: nie można otworzyć %s do odczytu

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
pl: %s: cylindrów: %ld, głowic: %ld, sektorów na ścieżce: %ld

en: Cannot get size of %s
pl: Nie można pobrać rozmiaru %s

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
pl: błędny bajt ruzruchu: 0x%x zamiast 0x80

en: Done
pl: Gotowe

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
pl: Na dysku są %d aktywne partycje główne. Nie ma to znaczenia dla LILO,
    ale DOS-owy MBR potrafi uruchomić dysk tylko z jedną aktywną partycją.

en: partition %s has id %x and is not hidden
pl: partycja %s ma ID %x i nie jest ukryta

en: Bad Id %lx
pl: Błędny ID %lx

en: This disk is currently in use.
pl: Ten dysk jest aktualnie używany.

en: Fatal error: cannot find %s
pl: Błąd krytyczny: nie można odnaleźć %s

en: Warning: %s is not a block device
pl: Uwaga: %s nie jest urządzeniem blokowym

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
pl: Sprawdzanie czy nikt nie używa teraz tego dysku...

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
pl: 
    Ten dysk jest aktualnie używany - repartycjonowanie jest raczej złym pomysłem.
    Proszę odmontować wszystkie systemy plików oraz wyłączyć partycje wymiany
    z tego dysku.
    Aby pominąć ten test, można użyć flagi --no-reread.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
pl: Można użyć flagi --force, aby pominąć wszystkie testy.

en: Old situation:
pl: Stara sytuacja:

en: Partition %d does not exist, cannot change it
pl: Partycja %d nie istnieje, nie można jej zmienić

en: New situation:
pl: Nowa sytuacja:

en: I don't like these partitions - nothing changed.
    (If you really want this, use the --force option.)
pl: Nie podobają mi się te partycje - nie zmieniono
    (jeśli na pewno tak mają wyglądać - proszę użyć opcji --force).

en: I don't like this - probably you should answer No
pl: Nie podoba mi się to - prawdopodobnie należy odpowiedzieć Nie

en: Are you satisfied with this? [ynq]
pl: Czy te zmiany są satysfakcjonujące? [ynq]

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
pl: Czy zapisać zmiany na dysk [ynq]

en: 
    sfdisk: premature end of input
pl: 
    sfdisk: przedwczesny koniec wejścia

en: Quitting - nothing changed
pl: Wyjście - bez zmian

en: Please answer one of y,n,q
pl: Proszę odpowiedzieć jednym z y,n,q

en: Successfully wrote the new partition table
pl: Zapisano nową tablicę partycji

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
pl: Jeśli utworzono lub zmieniono partycję typu DOS, np. /dev/foo7, należy
    użyć dd(1), aby wyzerować pierwsze 512 bajtów:
    dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (więcej w fdisk(8))

en: WARNING: couldn't open %s: %s
pl: UWAGA: nie udało się otworzyć %s: %s

en: WARNING: bad format on line %d of %s
pl: UWAGA: błędny format w linii %d z %s

en: WARNING: Your /etc/fstab does not contain the fsck passno
    	field.  I will kludge around things for you, but you
    	should fix your /etc/fstab file as soon as you can.
pl: UWAGA: plik /etc/fstab nie zawiera pola fsck passno.
    	Tym razem to obejdę, ale plik należałoby naprawić
    	jak najszybciej.

en: fsck: %s: not found
pl: fsck: %s: nie znaleziono

en: %s: wait: No more child process?!?
pl: %s: wait: Brak procesu potomnego?!

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
pl: Uwaga... %s dla urządzenia %s zakończone sygnałem %d.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
pl: %s %s: status to %x, to nie powinno się nigdy zdarzyć.

en: Finished with %s (exit status %d)
pl: Zakończono %s (kod wyjścia %d)

en: %s: Error %d while executing fsck.%s for %s
pl: %s: Błąd %d podczas wywoływania fsck.%s dla %s

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
pl: Albo wszystkie, albo żaden z typów przekazanych opcji -t musi być
    poprzedzony 'no' lub '!'.

en: Couldn't allocate memory for filesystem types
pl: Nie można przydzielić pamięci dla typów systemów plików

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
pl: %s: pominięto błędną linię w /etc/fstab: montowanie typu bind z niezerowym numerem przebiegu fsck

en: %s: skipping nonexistent device
pl: %s: pominięto nieistniejące urządzenie

en: fsck: cannot check %s: fsck.%s not found
pl: fsck: nie można sprawdzić %s: nie znaleziono fsck.%s

en: Checking all file systems.
pl: Sprawdzanie wszystkich systemów plików.

en: --waiting-- (pass %d)
pl: --oczekiwanie-- (przebieg %d)

en: Usage: fsck [-AMNPRTV] [ -C [ fd ] ] [-t fstype] [fs-options] [filesys ...]
pl: Składnia: fsck [-AMNPRTV] [ -C [ fd ] ] [-t typfs] [opcje-fs] [system-plików ...]

en: %s: too many devices
pl: %s: za dużo urządzeń

en: Couldn't open %s: %s
pl: Nie można otworzyć %s: %s

en: Is /proc mounted?
pl: Czy /proc jest zamontowany?

en: Must be root to scan for matching filesystems: %s
pl: Trzeba być rootem, aby znaleźć pasujące systemy plików: %s

en: Couldn't find matching filesystem: %s
pl: Nie udało się odnaleźć pasującego systemu plików: %s

en: %s: too many arguments
pl: %s: zbyt dużo argumentów

en: fsck from %s
pl: fsck z pakietu %s

en: %s: Unable to allocate memory for fsck_path
pl: %s: Nie można przydzielić pamięci dla fsck_path

en: Try `getopt --help' for more information.
pl: Polecenie `getopt --help' pozwoli uzyskać więcej informacji.

en: empty long option after -l or --long argument
pl: pusta opcja długa po opcji -l lub --long

en: unknown shell after -s or --shell argument
pl: nieznana powłoka po opcji -s lub --shell

en: Usage: getopt optstring parameters
pl: Składnia: getopt optstring parametry

en:        getopt [options] [--] optstring parameters
pl:        getopt [opcje] [--] optstring parametry

en:        getopt [options] -o|--options optstring [options] [--]
pl:        getopt [opcje] -o|--options optstring [opcje] [--]

en:               parameters
pl:               parametry

en:   -a, --alternative            Allow long options starting with single -
pl:   -a, --alternative            Zezwolenie na długie opcje z jednym - na początku

en:   -h, --help                   This small usage guide
pl:   -h, --help                   Ten krótki opis użycia

en:   -l, --longoptions=longopts   Long options to be recognized
pl:   -l, --longoptions=opcje      Długie opcje, jakie mają być rozpoznawane

en:   -n, --name=progname          The name under which errors are reported
pl:   -n, --name=program           Nazwa z jaką mają być zgłaszane błędy

en:   -o, --options=optstring      Short options to be recognized
pl:   -o, --options=optstring      Krótkie opcje, jakie mają być rozpoznawane

en:   -q, --quiet                  Disable error reporting by getopt(3)
pl:   -q, --quiet                  Wyłączenie komunikatów błędów z getopt(3)

en:   -Q, --quiet-output           No normal output
pl:   -Q, --quiet-output           Bez standardowego wyjścia

en:   -s, --shell=shell            Set shell quoting conventions
pl:   -s, --shell=powłoka          Ustawienie konwencji cytowania powłoki

en:   -T, --test                   Test for getopt(1) version
pl:   -T, --test                   Sprawdzenie wersji getopt(1)

en:   -u, --unqote                 Do not quote the output
pl:   -u, --unquote                Bez cytowania wyjścia

en:   -V, --version                Output version information
pl:   -V, --version                Wypisanie informacji o wersji

en: missing optstring argument
pl: brak parametru optstring

en: getopt (enhanced) 1.1.4
pl: getopt (rozszerzony) 1.1.4

en: internal error, contact the author.
pl: błąd wewnętrzny, proszę skontaktować się autorem.

en: booted from MILO
pl: uruchomiono z MILO

en: Ruffian BCD clock
pl: Zegar Ruffian BCD

en: clockport adjusted to 0x%x
pl: clockport zmieniony na 0x%x

en: funky TOY!
pl: dobra ZABAWKA!

en: %s: atomic %s failed for 1000 iterations!
pl: %s: atomowe %s nie powiodło się dla 1000 iteracji!

en: cmos_read(): write to control address %X failed: %s
pl: cmos_read(): zapis pod adres sterujący %X nie powiódł się: %s

en: cmos_read(): read data address %X failed: %s
pl: cmos_read(): odczyt danych spod adresu %X nie powiódł się: %s

en: cmos_write(): write to control address %X failed: %s
pl: cmos_write(): zapis pod adres sterujący %X nie powiódł się: %s

en: cmos_write(): write to data address %X failed: %s
pl: cmos_write(): zapis danych pod adres %X nie powiódł się: %s

en: Cannot open /dev/port: %s
pl: Nie można otworzyć /dev/port: %s

en: I failed to get permission because I didn't try.
pl: Nie udało się uzyskać uprawnień, ponieważ tego nie próbowano.

en: %s is unable to get I/O port access:  the iopl(3) call failed.
pl: %s nie może uzyskać dostępu do portów we/wy: wywołanie iopl(3) nie powiodło się.

en: Probably you need root privileges.
pl: Prawdopodobnie wymagane są uprawnienia administratora.

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
pl: Przyjęto, że zegar sprzętowy przechowuje czas %s.

en: local
pl: lokalny

en: %s: Warning: unrecognized third line in adjtime file
pl: %s: Uwaga: nierozpoznana trzecia linia w pliku adjtime

en: (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
pl: (Oczekiwano: `UTC', `LOCAL' lub nic).

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
pl: Ostatnia korekta niedokładności wykonana %ld sekund po 1969

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
pl: Ostatnia kalibracja wykonana %ld sekund po 1969

en: Hardware clock is on %s time
pl: Zegar sprzętowy przechowuje czas %s

en: unknown
pl: nieznany

en: Waiting for clock tick...
pl: Oczekiwanie na przeskok zegara...

en: ...synchronization failed
pl: ...synchronizacja nie powiodła się

en: ...got clock tick
pl: ...wyłapano przeskok zegara

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
pl: Błędne wartości w zegarze sprzętowym: %4d-%.2d-%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
pl: Czas zegara sprzętowego: %4d-%.2d-%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekund po 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
pl: Czas odczytany z zegara sprzętowego: %4d-%.2d-%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
pl: Ustawianie zegara sprzętowego na %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekund od 1969

en: Clock not changed - testing only.
pl: Zegar nie zmieniony - to tylko test.

en: Time elapsed since reference time has been %.6f seconds.
    Delaying further to reach the new time.
pl: Czas miniony od wzorcowego to %.6f sekund.
    Dalsze oczekiwanie w celu osiągnięcia nowego czasu.

en: The Hardware Clock registers contain values that are either invalid (e.g. 50th day of month) or beyond the range we can handle (e.g. Year 2095).
pl: Rejestry zegara sprzętowego zawierają wartości nieprawidłowe (np. 50. dzień miesiąca) lub spoza zakresu, który ten program może obsłużyć (np. rok 2095).

en: %s  %.6f seconds
pl: %s  %.6f sekund

en: No --date option specified.
pl: Nie podano opcji --date.

en: --date argument too long
pl: Parametr --date zbyt długi

en: The value of the --date option is not a valid date.
    In particular, it contains quotation marks.
pl: Wartość opcji --date nie jest poprawną datą.
    W szczególności zawiera znaki cytowania.

en: Issuing date command: %s
pl: Wywoływanie polecenia date: %s

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
pl: Nie udało się uruchomić programu 'date' powłoką /bin/sh. popen() nie powiodło się

en: response from date command = %s
pl: odpowiedź z polecenia date = %s

en: The date command issued by %s returned unexpected results.
    The command was:
      %s
    The response was:
      %s
pl: Polecenie date wywołane przez %s zwróciło nieoczekiwany wynik.
    Wykonane polecenie:
      %s
    Otrzymana odpowiedź:
      %s

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
pl: Polecenie date wywołane przez %s zwróciło coś innego niż liczba całkowita, gdzie oczekiwano skonwertowanego czasu.
    Wykonane polecenie:
      %s
    Otrzymana odpowiedź:
      %s

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
pl: łańcuch date %s równy jest %ld sekund od 1969.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot set the System Time from it.
pl: Zegar sprzętowy nie zawiera prawidłowego czasu, więc nie można z niego ustawić czasu systemowego.

en: Calling settimeofday:
pl: Wywoływanie settimeofday:

en: Not setting system clock because running in test mode.
pl: Bez ustawiania zegara systemowego - tryb testowy.

en: Must be superuser to set system clock.
pl: Do ustawienia zegara systemowego trzeba być superużytkownikiem.

en: settimeofday() failed
pl: settimeofday() nie powiodło się

en: Current system time: %ld = %s
pl: Aktualny czas systemowy: %ld = %s

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
pl: Bez zmiany współczynnika korekty, ponieważ zegar sprzętowy poprzednio zawierał śmieci.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
pl: Bez zmiany współczynnika korekty, ponieważ czas ostatniej kalibracji jest zerowy,
    więc historia jest błędna i trzeba ponownie zacząć kalibrację.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
pl: Bez zmiany współczynnika korekty, ponieważ nie minął dzień od poprzedniej kalibracji.

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
pl: Zegar zboczył o %.1f sekund przez ostatnie %d sekund mimo współczynnika korekty %f sekund/dzień.
    Zmiana współczynnika korekty o %f sekund/dzień

en: Time since last adjustment is %d seconds
pl: Czas od ostatniej korekty to %d sekund

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
pl: Wymagane wstawienie %d sekund i przesunięcie czasu wzorcowego %.6f sekund wstecz

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
pl: Bez uaktualniania pliku adjtime - tryb testowy.

en: Would have written the following to %s:
    %s
pl: Zapisanoby następujące dane do %s:
    %s

en: Could not open file with the clock adjustment parameters in it (%s) for writing
pl: Nie udało się otworzyć pliku z parametrami korekty zegara (%s) do zapisu

en: Could not update file with the clock adjustment parameters (%s) in it
pl: Nie udało się uaktualnić pliku z parametrami korekty zegara (%s)

en: Drift adjustment parameters not updated.
pl: Parametry korekty zegara nie zostały zapisane.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot adjust it.
pl: Zegar sprzętowy nie zawiera prawidłowego czasu, więc nie można go skorygować.

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
pl: Bez ustawiania zegara, ponieważ czas ostatniej poprawki jest zerowy, więc historia jest błędna.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
pl: Wymagana korekta jest mniejsza niż jedna sekunda - bez ustawiania zegara.

en: Using %s.
pl: Używany interfejs: %s.

en: No usable clock interface found.
pl: Nie znaleziono użytecznego interfejsu zegara.

en: Unable to set system clock.
pl: Nie udało się ustawić zegara systemowego.

en: At %ld seconds after 1969, RTC is predicted to read %ld seconds after 1969.
pl: W %ld sekund po 1969 przewiduje się odczyt %ld sekund po 1969.

en: The kernel keeps an epoch value for the Hardware Clock only on an Alpha machine.
    This copy of hwclock was built for a machine other than Alpha
    (and thus is presumably not running on an Alpha now).  No action taken.
pl: Jądro przechowuje wartość epoch dla zegara sprzętowego wyłącznie dla maszyn Alpha.
    Ta kopia hwclocka została zbudowana dla innej maszyny (więc raczej nie
    działa teraz na maszynie Alpha). Zaniechano działania.

en: Unable to get the epoch value from the kernel.
pl: Nie udało się uzyskać wartości epoch z jądra.

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
pl: Jądro przyjmuje wartość epoch %lu

en: To set the epoch value, you must use the 'epoch' option to tell to what value to set it.
pl: Aby ustawić wartość epoch, należy użyć opcji 'epoch' w celu przekazania wartości.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
pl: Bez ustawiania wartości epoch na %d - tryb testowy.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
pl: Nie udało się ustawić wartości epoch w jądrze.

en: %s from %s
pl: %s z pakietu %s

en: hwclock - query and set the hardware clock (RTC)
    
    Usage: hwclock [function] [options...]
    
    Functions:
      -h | --help         show this help
      -r | --show         read hardware clock and print result
           --set          set the rtc to the time given with --date
      -s | --hctosys      set the system time from the hardware clock
      -w | --systohc      set the hardware clock to the current system time
           --systz        set the system time based on the current timezone
           --adjust       adjust the rtc to account for systematic drift since
                          the clock was last set or adjusted
           --getepoch     print out the kernel's hardware clock epoch value
           --setepoch     set the kernel's hardware clock epoch value to the 
                          value given with --epoch
           --predict      predict rtc reading at time given with --date
      -v | --version      print out the version of hwclock to stdout
    
    Options: 
      -u | --utc          the hardware clock is kept in UTC
           --localtime    the hardware clock is kept in local time
      -f | --rtc=path     special /dev/... file to use instead of default
           --directisa    access the ISA bus directly instead of %s
           --badyear      ignore rtc's year because the bios is broken
           --date         specifies the time to which to set the hardware clock
           --epoch=year   specifies the year which is the beginning of the 
                          hardware clock's epoch value
           --noadjfile    do not access /etc/adjtime. Requires the use of
                          either --utc or --localtime
           --adjfile=path specifies the path to the adjust file (default is
                          /etc/adjtime)
           --test         do everything except actually updating the hardware
                          clock or anything else
      -D | --debug        debug mode
pl: hwclock - odczytywanie i ustawianie zegara sprzętowego (RTC)
    
    Składnia: hwclock [funkcja] [opcje...]
    
    Funkcje:
      -h | --help         wyświetlenie tego opisu
      -r | --show         odczyt zegara sprzętowego i wypisanie wyniku
           --set          ustawienie RTC na czas podany przy użyciu --date
      -s | --hctosys      ustawienie czasu systemowego wg zegara sprzętowego
      -w | --systohc      ustawienie zegara sprzętowego wg czasu systemowego
           --systz        ustawienie czasu systemowego w oparciu o bieżącą strefę
                          czasową
           --adjust       korekta RTC pod kątem błędu systematycznego od czasu
                          ostatniego ustawiania lub korygowania zegara
           --getepoch     wypisanie wartości epoch zegara sprzętowego w jądrze
           --setepoch     ustawienie wartości epoch zegara sprzętowego w jądrze
                          na wartość podaną przy użyciu opcji --epoch
           --predict      przewidzenie odczytu RTC o czasie podanym przez --date
      -v | --version      wypisanie informacji o wersji hwclocka na standardowe
                          wyjście
    
    Opcje:
      -u | --utc          zegar sprzętowy przechowuje czas w UTC
           --localtime    zegar sprzętowy przechowuje czas lokalny
      -f | --rtc=ścieżka  plik specjalny /dev/... do użycia zamiast domyślnego
           --directisa    bezpośredni dostęp do szyny ISA zamiast %s
           --badyear      zignorowanie roku RTC ze względu na wadliwy BIOS
           --date         określenie czasu do ustawienia zegara sprzętowego
           --epoch=rok    określenie roku, od którego rozpoczyna się wartość
                          epoch zegara sprzętowego
           --noadjfile    pominięcie użycia pliku /etc/adjtime. Wymaga podania
                          --utc lub --localtime
           --adjfile=plik określenie ścieżki do pliku korekty (domyślna to
                          /etc/adjtime)
           --test         wykonanie wszystkiego oprócz właściwego uaktualniania
                          zegara sprzętowego czy czegokolwiek innego
      -D | --debug        tryb diagnostyczny

en:   -J|--jensen, -A|--arc, -S|--srm, -F|--funky-toy
           tell hwclock the type of alpha you have (see hwclock(8))
pl:   -J|--jensen, -A|--arc, -S|--srm, -F|--funky-toy
           określenie rodzaju Alphy na potrzeby hwclocka (szczegóły w man hwclock(8))

en: %s: Unable to connect to audit system
pl: %s: Nie można połączyć się z systemem audytu

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
pl: %s nie przyjmuje argumentów nie będących opcjimi. Podano %d.

en: You have specified multiple functions.
    You can only perform one function at a time.
pl: Podano wiele funkcji.
    Jednorazowo można wykonać tylko jedną.

en: %s: The --utc and --localtime options are mutually exclusive.  You specified both.
pl: %s: Opcje --utc i --localtime wykluczają się wzajemnie. Podano obie.

en: %s: The --adjust and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
pl: %s: Opcje --adjust i --noadjfile wykluczają się wzajemnie. Podano obie.

en: %s: The --adjfile and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
pl: %s: Opcje --adjfile i --noadjfile wykluczają się wzajemnie. Podano obie.

en: %s: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
pl: %s: W przypadku użycia --noadjfile trzeba podać --utc lub --localtime

en: No usable set-to time.  Cannot set clock.
pl: Brak zdatnego do użycia czasu do ustawienia. Nie można ustawić zegara.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock.
pl: Niestety tylko superużytkownik może zmienić zegar sprzętowy.

en: Sorry, only the superuser can change the System Clock.
pl: Niestety tylko superużytkownik może zmienić zegar systemowy.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock epoch in the kernel.
pl: Niestety tylko superużytkownik może zmienić wartość epoch zegara sprzętowego w jądrze.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
pl: Nie można uzyskać dostępu do zegara sprzętowego żadną znaną metodą.

en: Use the --debug option to see the details of our search for an access method.
pl: Proszę użyć opcji --debug, aby zobaczyć szczegóły poszukiwania metody dostępu.

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
pl: Oczekiwanie w pętli na zmianę czasu z KDGHWCLK

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
pl: nie powiódł się ioctl KDGHWCLK do odczytu czasu

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
pl: nie powiódł się ioctl KDGHWCLK do odczytu czasu w pętli

en: Timed out waiting for time change.
pl: Przekroczono limit czasu oczekiwania na zmianę czasu.

en: ioctl() failed to read time from %s
pl: nie powiódł się ioctl() do odczytu czasu z %s

en: ioctl KDSHWCLK failed
pl: ioctl KDSHWCLK nie powiódł się

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
pl: Nie można otworzyć /dev/tty1 ani /dev/vc/1

en: KDGHWCLK ioctl failed
pl: ioctl KDGHWCLK nie powiódł się

en: open() of %s failed
pl: nie powiodło się open() dla %s

en: ioctl() to %s to read the time failed.
pl: nie powiódł się ioctl() na %s do odczytu czasu.

en: Waiting in loop for time from %s to change
pl: Oczekiwanie w pętli na zmianę czasu z %s

en: %s does not have interrupt functions.
pl: %s nie ma funkcji przerwań.

en: read() to %s to wait for clock tick failed
pl: nie powiodło się read() na %s w celu oczekiwania na przeskok zegara

en: select() to %s to wait for clock tick failed
pl: nie powiódł się select() na %s w celu oczekiwania na przeskok zegara

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
pl: select() na %s w celu oczekiwania na przeskok zegara przekroczył limit czasu

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
pl: nie powiódł się ioctl() na %s w celu wyłączenia przerwań uaktualnień

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
pl: nieoczekiwanie nie powiódł się ioctl() na %s w celu włączenia przerwańa uaktualnień

en: ioctl() to %s to set the time failed.
pl: nie powiódł się ioctl() na %s w celu ustawienia czasu

en: ioctl(%s) was successful.
pl: ioctl(%s) powiódł się.

en: Open of %s failed
pl: Otwarcie %s nie powiodło się

en: To manipulate the epoch value in the kernel, we must access the Linux 'rtc' device driver via the device special file %s.  This file does not exist on this system.
pl: Aby zmienić wartość epoch w jądrze, trzeba dostać się do linuksowego sterownika urządzenia 'rtc' poprzez plik urządzenia specjalnego %s. Ten plik nie istnieje w tym systemie.

en: Unable to open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
pl: nie powiódł się ioctl(RTC_EPOCH_READ) na %s

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
pl: odczytano wartość epoch %ld z %s przy użyciu ioctl-a RTC_EPOCH_READ.

en: The epoch value may not be less than 1900.  You requested %ld
pl: Wartość epoch nie może być mniejsza niż 1900. Żądano %ld

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
pl: ustawianie wartości epoch na %ld przy użyciu ioctl-a RTC_EPOCH_SET na %s.

en: The kernel device driver for %s does not have the RTC_EPOCH_SET ioctl.
pl: Sterownik urządzenia w jądrze dla %s nie ma ioctl-a RTC_EPOCH_SET.

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
pl: nie powiódł się ioctl(RTC_EPOCH_SET) na %s

en: %s: can't exec %s: %m
pl: %s: nie można wywołać %s: %m

en: can't malloc initstring
pl: nie można wykonać malloc dla łańcucha inicjującego

en: bad timeout value: %s
pl: błędna wartość limitu czasu: %s

en: bad speed: %s
pl: błędna szybkość: %s

en: too many alternate speeds
pl: zbyt dużo zamiennych szybkości

en: /dev: chdir() failed: %m
pl: /dev: chdir() nie powiodło się: %m

en: /dev/%s: not a character device
pl: /dev/%s: to nie jest urządzenie znakowe

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
pl: /dev/%s: nie można otworzyć jako standardowe wejście: %m

en: %s: not open for read/write
pl: %s: nie jest otwarte do odczytu i zapisu

en: %s: dup problem: %m
pl: %s: problem z dup: %m

en: user
pl: użytkownik

en: users
pl: użytkowników

en: %s: input overrun
pl: %s: przepełnienie wejścia

en: Usage: %s [-8hiLmUw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] baud_rate,... line [termtype]
    or	[-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] line baud_rate,... [termtype]
pl: Składnia: %s [-8hiLmUw] [-l program_login] [-t limit_czasu] [-I łańcuch_inicjujący] [-H host] liczba_bodów,... [typ_terminala]
    lub	[-hiLmw] [-l program_login] [-t limit_czasu] [-I łańcuch_inicjujący] [-H host] linia liczba_bodów,... [typ_terminala]

en: login: memory low, login may fail
pl: login: mało pamięci, logowanie może się nie udać

en: can't malloc for ttyclass
pl: nie można wykonać malloc dla ttyclass

en: can't malloc for grplist
pl: nie można wykonać malloc dla grplist

en: Login on %s from %s denied by default.
pl: Logowanie na %s z %s domyślnie zabronione.

en: Login on %s from %s denied.
pl: Logowanie na %s z %s zabronione.

en: %s: you (user %d) don't exist.
pl: %s: Ty (użytkownik %d) nie istniejesz.

en: %s: user "%s" does not exist.
pl: %s: użytkownik "%s" nie istnieje.

en: %s: can only change local entries; use yp%s instead.
pl: %s: tym narzędziem można zmienić tylko wpisy lokalne; proszę użyć yp%s.

en: Unknown user context
pl: Nieznany kontekst użytkownika

en: %s: %s is not authorized to change the finger info of %s
pl: %s: %s nie jest autoryzowany do zmiany informacji finger użytkownika %s

en: %s: Can't set default context for /etc/passwd
pl: %s: Nie można ustawić domyślnego kontekstu dla /etc/passwd

en: Changing finger information for %s.
pl: Zmiana informacji finger dla %s.

en: %s: PAM failure, aborting: %s
pl: %s: niepowodzenie PAM, przerwano: %s

en: Password:
pl: Hasło:

en: Incorrect password.
pl: Hasło nieprawidłowe.

en: Finger information not changed.
pl: Informacje finger nie zostały zmienione.

en: Usage: %s [ -f full-name ] [ -o office ]
pl: Składnia: %s [ -f pełna-nazwa ] [ -o pokój ]

en: [ -p office-phone ]
    	[ -h home-phone ]
pl: [ -p telefon-biurowy ]
    	[ -h telefon-domowy ]

en: Office
pl: Biuro

en: Office Phone
pl: Tel. biurowy

en: Home Phone
pl: Tel. domowy

en: 
    Aborted.
pl: 
    Przerwano.

en: field is too long.
pl: pole zbyt długie.

en: '%c' is not allowed.
pl: '%c' nie jest dozwolony.

en: Control characters are not allowed.
pl: Znaki sterujące nie są dozwolone.

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
pl: Informacje finger *NIE* zostały zmienione. Proszę spróbować później.

en: Finger information changed.
pl: Informacje finger zmienione.

en: %s: %s is not authorized to change the shell of %s
pl: %s: %s nie jest autoryzowany do zmiany powłoki %s

en: %s: Running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
pl: %s: Bieżący UID nie zgadza się z UID-em użytkownika, którego dotyczy zmiana; zmiana zabroniona

en: %s: Your shell is not in /etc/shells, shell change denied
pl: %s: Powłoka nie jest w /etc/shells, zmiana zabroniona

en: Changing shell for %s.
pl: Zmiana powłoki dla %s.

en: New shell
pl: Nowa powłoka

en: Shell not changed.
pl: Powłoka nie została zmieniona.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
pl: Powłoka *NIE* została zmieniona. Proszę spróbować później.

en: Shell changed.
pl: Powłoka zmieniona.

en: Usage: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ username ]
pl: Składnia: %s [ -s powłoka ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ użytkownik ]

en: %s: shell must be a full path name.
pl: %s: powłoka musi być podana pełną ścieżką.

en: %s: "%s" does not exist.
pl: %s: "%s" nie istnieje.

en: %s: "%s" is not executable.
pl: %s: "%s" nie jest wykonywalny.

en: %s: '%c' is not allowed.
pl: %s: '%c' nie jest dozwolony.

en: %s: Control characters are not allowed.
pl: %s: Znaki sterujące nie są dozwolone.

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells.
pl: Uwaga: "%s" nie występuje w /etc/shells.

en: %s: "%s" is not listed in /etc/shells.
pl: %s: "%s" nie występuje w /etc/shells.

en: %s: Use -l option to see list.
pl: %s: Opcja -l pokaże listę.

en: Use %s -l to see list.
pl: Polecenie %s -l pokaże listę.

en: No known shells.
pl: Brak znanych powłok.

en: Failed to open %s for reading, exiting.
pl: Nie udało się otworzyć %s do odczytu, zakończenie.

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
pl: Składnia: last [-#] [-f plik] [-t tty] [-h host] [użytkownik ...]

en:   still logged in
pl:   nadal zalogowany

en: 
    wtmp begins %s
pl: 
    wtmp zaczyna się %s

en: last: malloc failure.
pl: last: malloc nie powiodło się.

en: last: gethostname
pl: last gethostname

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
pl: 
    przerwano %10.10s %5.5s

en: FATAL: can't reopen tty: %s
pl: BŁĄD KRYTYCZNY: nie można ponownie otworzyć tty: %s

en: FATAL: %s is not a terminal
pl: BŁĄD KRYTYCZNY: %s nie jest terminalem

en: FATAL: bad tty
pl: BŁĄD KRYTYCZNY: błędny tty

en: login: -h for super-user only.
pl: login: -h jest tylko dla superużytkownika.

en: usage: login [-fp] [username]
pl: Składnia: login [-fp] [użytkownik]

en: Couldn't initialize PAM: %s
pl: Nie udało się zainicjować PAM: %s

en: FAILED LOGIN %d FROM %s FOR %s, %s
pl: BŁĘDNE LOGOWANIE %d. Z %s NA KONTO %s, %s

en: Login incorrect
pl: Niepoprawne logowanie

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d) FROM %s FOR %s, %s
pl: ZBYT DUŻO PRÓB LOGOWANIA (%d) Z %s NA KONTO %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
pl: NIEUDANA SESJA LOGOWANIA Z %s NA KONTO %s, %s

en: 
    Login incorrect
pl: 
    Niepoprawne logowanie

en: 
    Session setup problem, abort.
pl: 
    Problem z ustanowieniem sesji, przerwano.

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
pl: PUSTA nazwa użytkownika w %s:%d. Przerwano.

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
pl: Niepoprawna nazwa użytkownika "%s" w %s:%d. Przerwano.

en: login: Out of memory
pl: login: brak pamięci

en: Illegal username
pl: Niedozwolona nazwa użytkownika

en: %s login refused on this terminal.
pl: Logowanie na konto %s z tego terminala nie jest dozwolone.

en: LOGIN %s REFUSED FROM %s ON TTY %s
pl: LOGOWANIE NA KONTO %s ZABRONIONE Z %s NA TTY %s

en: LOGIN %s REFUSED ON TTY %s
pl: LOGOWANIE %s ZABRONIONE NA TTY %s

en: Login incorrect
pl: Niepoprawne logowanie

en: DIALUP AT %s BY %s
pl: WDZWONIENIE NA %s PRZEZ %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
pl: LOGOWANIE NA ROOTA NA %s Z %s

en: ROOT LOGIN ON %s
pl: LOGOWANIE NA ROOTA NA %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
pl: LOGOWANIE NA %s NA KONTO %s Z %s

en: LOGIN ON %s BY %s
pl: LOGOWANIE NA %s NA KONTO %s

en: You have new mail.
pl: Jest nowa poczta.

en: You have mail.
pl: Jest poczta.

en: login: failure forking: %s
pl: login: niepowodzenie fork: %s

en: TIOCSCTTY failed: %m
pl: TIOCSCTTY nie powiodło się: %m

en: setuid() failed
pl: setuid() nie powiodło się

en: No directory %s!
pl: Brak katalogu %s!

en: Logging in with home = "/".
pl: Logowanie z katalogiem domowym = "/".

en: login: no memory for shell script.
pl: login: brak pamięci dla skryptu powłoki.

en: login: couldn't exec shell script: %s.
pl: login: nie udało się uruchomić skryptu powłoki: %s.

en: login: no shell: %s.
pl: login: brak powłoki: %s.

en: login name much too long.
pl: nazwa użytkownika zbyt długa.

en: NAME too long
pl: NAZWA zbyt długa

en: login names may not start with '-'.
pl: nazwy użytkowników nie mogą się zaczynać od '-'.

en: too many bare linefeeds.
pl: zbyt dużo pustych linii.

en: EXCESSIVE linefeeds
pl: NADMIAROWE końce linii

en: Login timed out after %d seconds
pl: Przekroczony limit czasu logowania (sekund: %d)

en: Last login: %.*s
pl: Ostatnie logowanie: %.*s

en: from %.*s
pl: z %.*s

en: on %.*s
pl: na %.*s

en: LOGIN FAILURE FROM %s, %s
pl: BŁĘDNE LOGOWANIE Z %s, %s

en: LOGIN FAILURE ON %s, %s
pl: BŁĘDNE LOGOWANIE NA %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES FROM %s, %s
pl: %d BŁĘDNYCH LOGOWAŃ Z %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES ON %s, %s
pl: %d BŁĘDNYCH LOGOWAŃ NA %s, %s

en: is y
pl: jest włączone (y)

en: is n
pl: jest wyłąćzone (n)

en: usage: mesg [y | n]
pl: Składnia: mesg [y | n]

en: newgrp: Who are you?
pl: newgrp: kim jesteś?

en: newgrp: No such group.
pl: newgrp: nie ma takiej grupy.

en: newgrp: Permission denied
pl: newgrp: brak uprawnień

en: No shell
pl: Brak powłoki

en: Usage: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+mins]
pl: Składnia: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+minut]

en: Shutdown process aborted
pl: Proces wyłączania przerwany

en: %s: Only root can shut a system down.
pl: %s: Tylko root może wyłączyć system.

en: That must be tomorrow, can't you wait till then?
pl: To musi być jutro, nie zaczekać do tego czasu?

en: for maintenance; bounce, bounce
pl: w celu konserwacji

en: The system is being shut down within 5 minutes
pl: System wyłączy się w ciągu 5 minut

en: Login is therefore prohibited.
pl: Logowanie nie jest więc dozwolone.

en: rebooted by %s: %s
pl: zrestartowany przez użytkownika %s: %s

en: halted by %s: %s
pl: zatrzymany przez użytkownika %s: %s

en: 
    Why am I still alive after reboot?
pl: 
    Czemu nadal żyję po restarcie?

en: 
    Now you can turn off the power...
pl: 
    Teraz można wyłączyć zasilanie...

en: Calling kernel power-off facility...
pl: Wywoływanie funkcji wyłączenia zasilania w jądrze...

en: Error powering off	%s
pl: Błąd wyłączania zasilania	%s

en: Executing the program "%s" ...
pl: Uruchamianie programu "%s"...

en: Error executing	%s
pl: Błąd uruchamiania	%s

en: URGENT: broadcast message from %s:
pl: PILNE: zbiorowy komunikat od użytkownika %s:

en: System going down in %d hours %d minutes
pl: System wyłączy się za %d godzin i %d minut

en: System going down in 1 hour %d minutes
pl: System wyłączy się za godzinę i %d minut

en: System going down in %d minutes
pl: System wyłączy się za %d minut

en: System going down in 1 minute
pl: System wyłączy się za minutę

en: System going down IMMEDIATELY!
pl: System wyłączy się ZARAZ!

en: Cannot fork for swapoff. Shrug!
pl: Nie można wykonać fork dla swapoff. Ehh...

en: Cannot exec swapoff, hoping umount will do the trick.
pl: Nie można wykonać swapoff, być może umount to zrobi.

en: Cannot fork for umount, trying manually.
pl: Nie można wykonać fork dla umount, próba zrobienia tego ręcznie.

en: Cannot exec %s, trying umount.
pl: Nie można uruchomić %s, próba uruchomienia umount.

en: Cannot exec umount, giving up on umount.
pl: Nie można uruchomić umount, pominięcie odmontowywania.

en: Unmounting any remaining filesystems...
pl: Odmontowywanie wszystkich pozostałych systemów plików...

en: shutdown: Couldn't umount %s: %s
pl: shutdown: nie udało się odmontować %s: %s

en: Booting to single user mode.
pl: Uruchamianie w trybie jednoużytkownikowym.

en: exec of single user shell failed
pl: uruchomienie powłoki trybu jednoużytkownikowego nie powiodło się

en: fork of single user shell failed
pl: wykonanie fork dla powłoki trybu jednoużytkownikowego nie powiodło się

en: error opening fifo
pl: błąd podczas otwierania fifo

en: error setting close-on-exec on /dev/initctl
pl: błąd podczas ustawiania flagi close-on-exec na /dev/initctl

en: error running finalprog
pl: błąd uruchamiania procesu finalprog

en: error forking finalprog
pl: błąd podczas wykonywania fork dla procesu finalprog

en: 
    Wrong password.
pl: 
    Błędne hasło.

en: lstat of path failed
pl: lstat ścieżki nie powiodło się

en: stat of path failed
pl: stat ścieżki nie powiodło się

en: open of directory failed
pl: otwarcie katalogu nie powiodło się

en: respawning: "%s" too fast: quenching entry
pl: zbyt szybkie odradzanie się "%s": wytłumienie wpisu

en: fork failed
pl: fork nie powiodło się

en: exec failed
pl: exec nie powiodło się

en: cannot open inittab
pl: nie można otworzyć pliku inittab

en: no TERM or cannot stat tty
pl: brak TERM lub nie można wykonać stat na tty

en: error at stopping service "%s"
pl: błąd zatrzymywania usługi "%s"

en: Stopped service: %s
pl: Zatrzymano usługę: %s

en: error at starting service "%s"
pl: błąd uruchamiania usługi "%s"

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
pl: zbyt dużo iov (trzeba zmienić kod w wall/ttymsg.c)

en: excessively long line arg
pl: zbyt długi argument

en: cannot fork
pl: nie można wykonać fork

en: %s: BAD ERROR
pl: %s: ZŁY BŁĄD

en: %s: the password file is busy.
pl: %s: plik haseł jest zajęty.

en: %s: the group file is busy.
pl: %s: plik grup jest zajęty.

en: %s: the %s file is busy (%s present)
pl: %s: plik %s jest zajęty (istnieje %s

en: %s: can't link %s: %s
pl: %s: nie można dowiązać %s: %s

en: %s: Can't get context for %s
pl: %s: nie można uzyskać kontekstu dla %s

en: %s: Can't set context for %s
pl: %s: nie można ustawić kontekstu dla %s

en: %s: can't unlock %s: %s (your changes are still in %s)
pl: %s: nie można odblokować %s: %s (zmiany są nadal w %s)

en: %s: Cannot fork
pl: %s: nie można wykonać fork

en: %s: %s unchanged
pl: %s: %s niezmieniony

en: %s: no changes made
pl: %s: nie wykonano zmian

en: You are using shadow groups on this system.
pl: W tym systemie używane są grupy ukryte (shadow).

en: You are using shadow passwords on this system.
pl: W tym systemie używane są hasła ukryte (shadow).

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
pl: Czy modyfikować teraz %s [y/n]?

en: usage: %s [file]
pl: Składnia: %s [plik]

en: %s: can't open temporary file.
pl: %s: nie można otworzyć pliku tymczasowego.

en: Broadcast Message from %s@%s
pl: Zbiorowy komunikat od użytkownika %s@%s

en: %s: will not read %s - use stdin.
pl: %s: odmowa czytania %s - użyte będzie standardowe wejście.

en: %s: can't read %s.
pl: %s: nie można odczytać %s.

en: %s: can't stat temporary file.
pl: %s: nie można wykonać stat na pliku tymczasowym.

en: %s: can't read temporary file.
pl: %s: nie można odczytać pliku tymczasowego.

en: illegal day value: use 1-%d
pl: niedozwolona wartość dnia: dopuszczalne to 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
pl: niedozwolona wartość miesiąca: dopuszczalne to 1-12

en: illegal year value: use 1-9999
pl: niedozwolona wartość roku: dopuszczalne to 1-9999

en: usage: cal [-13smjyV] [[[day] month] year]
pl: Składnia: cal [-13smjyV] [[[dzień] miesiąc] rok]

en: usage: %s [+format] [day month year]
pl: Składnia: %s [+format] [dzień miesiąc rok]

en: St. Tib's Day
pl: Dzień Świętego Tiba

en: Usage: %s LABEL=<label>|UUID=<uuid>
pl: Składnia: %s LABEL=<etykieta>|UUID=<uuid>

en: unable to resolve '%s'
pl: nie można odnaleźć '%s'

en: unknown column: %s
pl: nieznana kolumna: %s

en: failed to add line to output
pl: nie udało się dodać linii do wyjścia

en: failed to initialize libmount tab
pl: nie udało się zainicjować tablicy libmount

en: can't read: %s
pl: nie można odczytać: %s

en: %s: parse error: %s
pl: %s: błąd analizy: %s

en: 
    Usage:
     %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <mountpoint>]
pl: 
    Składnia:
     %1$s [opcje]
     %1$s [opcje] <urządzenie> | <punkt_montowania>
     %1$s [opcje] <urządzenie> <punkt_montowania>
     %1$s [opcje] [--source <urządzenie>] [--target <punkt_montowania>]

en: 
    Options:
     -s, --fstab            search in static table of filesystems
     -m, --mtab             search in table of mounted filesystems
     -k, --kernel           search in kernel table of mounted 
                            filesystems (default)
    
     -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
     -d, --direction <word> search direction - 'forward' or 'backward'
     -e, --evaluate         print all TAGs (LABEL/UUID) evaluated
     -f, --first-only       print the first found filesystem only
     -h, --help             print this help
     -i, --invert           invert sense of matching
     -l, --list             use list format ouput
     -n, --noheadings       don't print headings
     -u, --notruncate       don't truncate text in columns
     -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
     -o, --output <list>    output columns
     -r, --raw              use raw format output
     -a, --ascii            use ascii chars for tree formatting
     -t, --types <list>     limit the set of filesystem by FS types
     -S, --source <string>  device, LABEL= or UUID=device
     -T, --target <string>  mountpoint
pl: 
    Opcje:
     -s, --fstab            szukanie w statycznej tablicy systemów plików
     -m, --mtab             szukanie w tablicy zamontowanych systemów plików
     -k, --kernel           szukanie w tablicy zamontowanych systemów plików
                            w jądrze (domyślne)
    
     -c, --canonicalize     wypisywanie ścieżek w postaci kanonicznej
     -d, --direction <typ>  kierunek wyszukiwania - 'przód' lub 'tył'
     -e, --evaluate         wypisanie wszystkich znanych znaczników (LABEL/UUID)
     -f, --first-only       wypisanie tylko pierwszego znalezionego systemu plików
     -h, --help             wyświetlenie tego opisu
     -i, --invert           odwrócenie dopasowania
     -l, --list             wyjście w postaci listy
     -n, --noheadings       bez wypisywania nagłówków
     -u, --notruncate       bez skracania tekstu w kolumnach
     -O, --options <lista>  ograniczenie zbioru systemów plików wg opcji mounta
     -o, --output <lista>   wypisywanie kolumn
     -r, --raw              wyjście w postaci surowej
     -a, --ascii            użycie znaków ASCII do formatowania drzewa
     -t, --types <lista>    ograniczenie zbioru systemów plików wg typu FS
     -S, --source <łańcuch> urządzenie, LABEL= lub UUID=urządzenie
     -T, --target <łańcuch> punkt montowania

en: 
    For more information see findmnt(1).
pl: 
    Więcej informacji w findmnt(1).

en: options are mutually exclusive
pl: opcje wykluczają się wzajemnie

en: unknown direction '%s'
pl: nieznany kierunek '%s'

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
pl: opcji --target i --source nie można używać jednocześnie z elementem polecenia, który nie jest opcją

en: failed to initialize libmount iterator
pl: nie udało się zainicjować iteratora libmount

en: failed to initialize libmount cache
pl: nie udało się zainicjować pamięci podręcznej libmount

en: failed to initialize output table
pl: nie udało się zainicjować tabeli wyjściowej

en: failed to initialize output column
pl: nie udało się zainicjować kolumny wyjściowej

en: %s: unknown signal %s
pl: %s: nieznany sygnał %s

en: %s: can't find process "%s"
pl: %s: nie znaleziono procese "%s"

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
pl: %s: nieznany sygnał %s; poprawne sygnały:

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
pl: Składnia: %s [ -s sygnał | -p ] [ -a ] PID ...

en:        %s -l [ signal ]
pl:           %s -l [ sygnał ]

en: logger: openlog: pathname too long
pl: logger: openlog: ścieżka zbyt długa

en: logger: unknown facility name: %s.
pl: logger: nieznana nazwa kategorii: %s.

en: logger: unknown priority name: %s.
pl: logger: nieznana nazwa priorytetu: %s.

en: usage: logger [-is] [-f file] [-p pri] [-t tag] [-u socket] [ message ... ]
pl: Składnia: logger [-is] [-f plik] [-p priorytet] [-t znacznik] [-u gniazdo] [ komunikat ... ]

en: usage: look [-dfa] [-t char] string [file]
pl: Składnia: look [-dfa] [-t znak] łańcuch [plik]

en: Could not open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: Got %d bytes from %s
pl: Odebrano %d bajtów od %s

en: out of memory?
pl: brak pamięci?

en: failed to read symlink: %s
pl: nie udało się odczytać dowiązania symbolicznego: %s

en: could not stat '%s'
pl: nie udało się wykonać stat na '%s'

en: 
    Usage: %s [options] pathname [pathname ...]
pl: 
    Składnia: %s [opcje] ścieżka [ścieżka ...]

en: 
    Options:
pl: 
    Opcje:

en:  -h, --help          displays this help text
     -x, --mountpoints   show mount point directories with a 'D'
     -m, --modes         show the mode bits of each file
     -o, --owners        show owner and group name of each file
     -l, --long          use a long listing format (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    don't follow symlinks
     -v, --vertical      vertical align of modes and owners
pl:  -h, --help          wyświetlenie tego opisu
     -x, --mountpoints   wypisanie katalogów punktów montowania z 'D'
     -m, --modes         wypisanie bitów uprawnień każdego pliku
     -o, --owners        wypisanie właściciela i grupy każdego pliku
     -l, --long          użycie długiego formatu listy (-m -o -v)
     -n, --nosymlinks    bez podążania za dowiązaniami symbolicznymi
     -v, --vertical      pionowe wyrównanie uprawnień i właścicieli

en: 
    For more information see namei(1).
pl: 
    Więcej informacji w namei(1).

en: failed to stat: %s
pl: nie udało się wykonać stat: %s

en: %s: exceeded limit of symlinks
pl: %s: przekroczono limit dowiązań symbolicznych

en: %s: out of memory
pl: %s: brak pamięci

en: %s: renaming %s to %s failed: %s
pl: %s: zmiana nazwy %s na %s nie powiodła się: %s

en: call: %s from to files...
pl: Składnia: %s z na pliki...

en: Warning: `%s' is a link.
    Use `%s [options] %s' if you really want to use it.
    Script not started.
pl: Uwaga: `%s' jest dowiązaniem.
    Proszę użyć `%s [opcje] %s', jeżeli naprawdę ma by użyty.
    Skrypt nie uruchomiony.

en: usage: script [-a] [-e] [-f] [-q] [-t] [file]
pl: Składnia: script [-a] [-e] [-f] [-q] [-t] [plik]

en: Script started, file is %s
pl: Skrypt uruchomiony, plik to %s

en: %s: write error %d: %s
pl: %s: błąd zapisu %d: %s

en: Script started on %s
pl: Skrypt uruchomiony %s

en: %s: write error: %s
pl: %s: błąd zapisu: %s

en: %s: cannot write script file, error: %s
pl: %s: nie można zapisać pliku skryptu, błąd: %s

en: 
    Script done on %s
pl: 
    Skrypt wykonany %s

en: Script done, file is %s
pl: Skrypt wykonany, plik to %s

en: openpty failed
pl: openpty nie powiodło się

en: Out of pty's
pl: Brak wolnych pty

en: %s <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]
pl: %s <plik_czasów> [<skrypt> [<dzielnik>]]

en: expected a number, but got '%s'
pl: oczekiwano liczby, otrzymano '%s'

en: divisor '%s'
pl: dzielnik '%s'

en: write to stdout failed
pl: zapis na standardowe wyjście nie powiódł się

en: unexpected end of file on %s
pl: nieoczekiwany koniec pliku %s

en: failed to read typescript file %s
pl: nie udało się odczytać pliku skryptu %s

en: cannot open timing file %s
pl: nie można pliku czasów %s

en: cannot open typescript file %s
pl: nie można otworzyć pliku skryptu %s

en: failed to read timing file %s
pl: nie udało się odczytać pliku czasów %s

en: timings file %s: %lu: unexpected format
pl: plik czasów %s: %lu: nieoczekiwany format

en: %s: Argument error, usage
pl: %s: Błąd argumentu, składnia

en:   [ -term terminal_name ]
pl:   [ -term nazwa_terminala ]

en:   [ -standout [ attr ] ]
pl:   [ -standout [ atr ] ]

en:   [ -dump   [1-NR_CONSOLES] ]
pl:   [ -dump   [1-LICZBA_KONSOL] ]

en:   [ -append [1-NR_CONSOLES] ]
pl:   [ -append [1-LICZBA_KONSOL] ]

en:   [ -file dumpfilename ]
pl:   [ -file plik_zrzutu ]

en:   [ -bfreq freqnumber ]
pl:   [ -bfreq częstotliwość ]

en: cannot force blank
pl: nie można wymusić wygaszenia

en: cannot force unblank
pl: nie można wymusić braku wygaszenia

en: cannot get blank status
pl: nie można odczytać stanu wygaszenia

en: cannot (un)set powersave mode
pl: nie można włączyć/wyłączyć trybu oszczędzania energii

en: klogctl error: %s
pl: błąd klogctl: %s

en: Error writing screendump
pl: Błąd zapisu zrzutu ekranu

en: Couldn't read %s
pl: Nie można odczytać %s

en: %s: $TERM is not defined.
pl: %s: nie zdefiniowano $TERM.

en: Usage: %s [-d] [-p pidfile] [-s socketpath] [-T timeout]
pl: Składnia: %s [-d] [-p plik_pid] [-s gniazdo] [-T limit_czasu]

en:        %s [-r|t] [-n num] [-s socketpath]
pl:           %s [-r|t] [-n liczba] [-s gniazdo]

en: bad arguments
pl: błędne argumenty

en: write
pl: zapis

en: read count
pl: odczytany rozmiar

en: bad response length
pl: błędna długość odpowiedzi

en: Failed to open/create %s: %s
pl: Nie udało się otworzyć/utworzyć %s: %s

en: Failed to lock %s: %s
pl: Nie udało się zablokować %s: %s

en: uuidd daemon already running at pid %s
pl: demon uuidd już działa z pidem %s

en: Couldn't create unix stream socket: %s
pl: Nie udało się utworzyć gniazda uniksowego: %s

en: Couldn't bind unix socket %s: %s
pl: Nie udało się dowiązać gniazda uniksowego %s: %s

en: Couldn't listen on unix socket %s: %s
pl: Nie udało się uruchomić nasłuchiwania na gnieździe uniksowym %s: %s

en: Error reading from client, len = %d
pl: Błąd odczytu od klienta, długość = %d

en: operation %d, incoming num = %d
pl: operacja %d, odebrana liczba = %d

en: operation %d
pl: operacja %d

en: Generated time UUID: %s
pl: Wygenerowany UUID czasowy: %s

en: Generated random UUID: %s
pl: Wygenerowany UUID losowy: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
pl: Wygenerowany UUID czasowy %s i %d kolejnych

en: Generated %d UUIDs:
pl: Wygenerowane UUID-y w liczbie %d:

en: Invalid operation %d
pl: Nieprawidłowa operacja %d

en: Bad number: %s
pl: Błędna liczba: %s

en: Error calling uuidd daemon (%s): %s
pl: Błąd wywołania demona uuidd (%s): %s

en: %s and subsequent %d UUIDs
pl: %s i kolejne UUID-y w liczbie %d

en: List of UUIDs:
pl: Lista UUID-ów:

en: Unexpected reply length from server %d
pl: Nieoczekiwana długość odpowiedzi od serwera %d

en: Couldn't kill uuidd running at pid %d: %s
pl: Nie udało się zabić uuidd działającego z pidem %d: %s

en: Killed uuidd running at pid %d
pl: Zabito uuidd działającego z pidem %d

en: Usage: %s [-r] [-t]
pl: Składnia: %s [-r] [-t]

en: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dir ... -f ] name...
pl: whereis [ -sbmu ] [ -SBM katalog ... -f ] nazwa...

en: calloc failed
pl: calloc nie powiodło się

en: strdup failed
pl: strdup nie powiodło się

en: error: %s: probing initialization failed
pl: błąd: %s: inicjalizacja próbowania nie powiodła się

en: WARNING: %s: appears to contain '%s' partition table
pl: UWAGA: %s: wydaje się zawierać tablicę partycji '%s'

en: no magic string found at offset 0x%jx -- ignored
pl: nie znaleziono łańcucha magicznego pod offsetem 0x%jx - zignorowano

en: %s: failed to seek to offset 0x%jx
pl: %s: nie udało się zmienić położenia na 0x%jx

en: %s: write failed
pl: zapis nie powiódł się: %s

en: %zd bytes [
pl: %zd bajtów [

en: ] erased at offset 0x%jx (%s)
pl: ] usunięto pod offsetem 0x%jx (%s)

en: %s: open failed
pl: %s: nie udało się otworzyć

en: invalid offset value '%s' specified
pl: podano błędną wartość offsetu '%s'

en:  -a, --all           wipe all magic strings (BE CAREFUL!)
     -h, --help          show this help text
     -n, --no-act        do everything except the actual write() call
     -o, --offset <num>  offset to erase, in bytes
     -p, --parsable      print out in parsable instead of printable format
pl:  -a, --all           usunięcie wszystkich łańcuchów magicznych (OSTROŻNIE!)
     -h, --help          wyświetlenie tego opisu
     -n, --no-act        wszystko poza właściwymi operacjami zapisu
     -o, --offset <n>    offset do usunięcia w bajtach
     -p, --parsable      wyjście w formacie do przetworzenia

en: 
    For more information see wipefs(8).
pl: 
    Więcej informacji w wipefs(8).

en: --offset and --all are mutually exclusive
pl: --offset i --all wykluczają się wzajemnie

en: write: can't find your tty's name
pl: write: nie znaleziono nazwy tty

en: write: you have write permission turned off.
pl: write: prawo zapisu jest wyłączone.

en: write: %s is not logged in on %s.
pl: write: użytkownik %s nie jest zalogowany na %s.

en: write: %s has messages disabled on %s
pl: write: %s ma wyłączone komunikaty na %s

en: usage: write user [tty]
pl: Składnia: write użytkownik [tty]

en: write: %s is not logged in
pl: write: użytkownik %s nie jest zalogowany

en: write: %s has messages disabled
pl: write: %s ma wyłączone komunikaty

en: write: %s is logged in more than once; writing to %s
pl: write: użytkownik %s jest zalogowany więcej niż raz; napisano na %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
pl: Komunikat od %s@%s (jako %s) na %s o %s...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
pl: Komunikat od %s@%s na %s o %s...

en: warning: error reading %s: %s
pl: uwaga: błąd odczytu %s: %s

en: warning: can't open %s: %s
pl: uwaga: nie możńa otworzyć %s: %s

en: mount: could not open %s - using %s instead
pl: mount: nie udało się otworzyć %s - użycie %s

en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
pl: nie można utworzyć pliku blokady %s: %s (opcja -n pominie to)

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
pl: nie można dowiązać pliku blokady %s: %s (opcja -n pominie to)

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
pl: nie można otworzyć pliku blokady %s: %s (opcja -n pominie to)

en: Can't lock lock file %s: %s
pl: Nie można zablokować pliku blokady %s: %s

en: can't lock lock file %s: %s
pl: nie można zablokować pliku blokady %s: %s

en: timed out
pl: upłynął limit czasu

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
pl: Nie można utworzyć dowiązania %s
    Być może pozostał nieaktualny plik blokady?

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
pl: nie można otworzyć %s (%s) - nie uaktualniono pliku mtab

en: error writing %s: %s
pl: błąd zapisu %s: %s

en: error changing mode of %s: %s
pl: błąd podczas zmiany uprawnień pliku %s: %s

en: error changing owner of %s: %s
pl: błąd podczas zmiany właściciela pliku %s: %s

en: can't rename %s to %s: %s
pl: nie można zmienić nazwy %s na %s: %s

en: loop: can't set capacity on device %s: %s
pl: loop: nie można ustawić pojemności urządzenia %s: %s

en: , sizelimit %<PRIu64>
pl: , limit rozmiaru %<PRIu64>

en: , encryption %s (type %<PRIu32>)
pl: , szyfrowanie %s (typ %<PRIu32>)

en: , encryption type %d
pl: , typ szyfrowania %d

en: loop: can't get info on device %s: %s
pl: loop: nie można uzyskać informacji o urządzeniu %s: %s

en: loop: can't open device %s: %s
pl: loop: nie można otworzyć urządzenia %s: %s

en: %s: /dev directory does not exist.
pl: %s: katalog /dev nie istnieje.

en: %s: no permission to look at /dev/loop%s<N>
pl: %s: brak uprawnień do sprawdzenia /dev/loop%s<N>

en: %s: could not find any free loop device
pl: %s: nie udało się odnaleźć żadnego wolnego urządzenia loop

en: %s: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know
           about the loop device? (If so, recompile or `modprobe loop'.)
pl: %s: Nie udało się odnaleźć żadnego urządzenia loop. Może to jądro
           nie obsługuje urządzeń loop? (jeśli tak, należy je zrekompilować,
           lub wykonać `modprobe loop'.)

en: Out of memory while reading passphrase
pl: Brak pamięci podczas odczytu hasła

en: warning: %s is already associated with %s
pl: uwaga: %s jest już związany z %s

en: warning: %s: is write-protected, using read-only.
pl: uwaga: %s: zabezpieczony przed zapisem, użycie trybu tylko do odczytu

en: Couldn't lock into memory, exiting.
pl: Nie udało się zablokować w pamięci, zakończenie.

en: ioctl LOOP_SET_FD failed: %s
pl: ioctl LOOP_SET_FD nie powiódł się: %s

en: set_loop(%s,%s,%llu,%llu): success
pl: set_loop(%s,%s,%llu,%llu): sukces

en: del_loop(%s): success
pl: del_loop(%s): sukces

en: loop: can't delete device %s: %s
pl: loop: nie można usunąć urządzenia %s: %s

en: This mount was compiled without loop support. Please recompile.
pl: Ten program mount został skompilowany bez obsługi urządzeń loop. Proszę przekompilować.

en: 
    Usage:
     %1$s loop_device                             give info
     %1$s -a | --all                              list all used
     %1$s -d | --detach <loopdev> [<loopdev> ...] delete
     %1$s -f | --find                             find unused
     %1$s -c | --set-capacity <loopdev>           resize
     %1$s -j | --associated <file> [-o <num>]     list all associated with <file>
     %1$s [ options ] {-f|--find|loopdev} <file>  setup
pl: 
    Składnia:
     %1$s urządzenie_loop                         podanie informacji
     %1$s -a | --all                              lista wszystkich używanych
     %1$s -d | --detach <urządz.> [<urządz.> ...] usunięcie
     %1$s -f | --find                             znalezienie nieużywanego
     %1$s -c | --set-capacity <urządz.>           zmiana rozmiaru
     %1$s -j | --associated <plik> [-o <num>]     lista powiązanych z <plikiem>
     %1$s [ opcje ] {-f|--find|urządz.} <plik>    konfiguracja

en: 
    Options:
     -e | --encryption <type> enable data encryption with specified <name/num>
     -h | --help              this help
     -o | --offset <num>      start at offset <num> into file
          --sizelimit <num>   loop limited to only <num> bytes of the file
     -p | --pass-fd <num>     read passphrase from file descriptor <num>
     -r | --read-only         setup read-only loop device
          --show              print device name (with -f <file>)
     -v | --verbose           verbose mode
pl: 
    Opcje:
     -e | --encryption <typ>  włączenie szyfrowania danych o <nazwie/numerze>
     -h | --help              ten opis
     -o | --offset <num>      rozpoczęcie od offsetu <num> w pliku
          --sizelimit <num>   ograniczenie do najwyżej <num> bajtów pliku
     -p | --pass-fd <num>     odczyt hasła z deskryptora <num>
     -r | --read-only         ustawienie urządzenia loop tylko do odczytu
          --show              wypisanie nazwy urządzenia (z -f <plik>)
     -v | --verbose           tryb ze szczegółowymi informacjami

en: %s: invalid offset '%s' specified
pl: %s: podano błędną wartość offsetu '%s'

en: %s: invalid sizelimit '%s' specified
pl: %s: podano błędny limit rozmiaru '%s'

en: Loop device is %s
pl: Urządzenie loop: %s

en: stolen loop=%s...trying again
pl: ukradziony loop=%s... ponowna próba

en: %s: %s: device is busy
pl: %s: %s: urządzenie jest zajęte

en: No loop support was available at compile time. Please recompile.
pl: Brak obsługi urządzeń loop w trakcie kompilacji. Proszę przekompilować.

en: 
    mount: warning: /etc/mtab is not writable (e.g. read-only filesystem).
           It's possible that information reported by mount(8) is not
           up to date. For actual information about system mount points
           check the /proc/mounts file.
pl: 
    mount: uwaga: pliku /etc/mtab nie można zapisywać (np. system plików
           jest tylko do odczytu). Możliwe, że informacje zgłaszane przez
           mount(8) nie są aktualne. Właściwe informacje o punktach
           montowania można znaleźć w pliku /proc/mounts.

en: mount: improperly quoted option string '%s'
pl: mount: niewłaściwie zacytowany łańcuch opcji '%s'

en: mount: translated %s '%s' to '%s'
pl: mount: przetłumaczono %s '%s' na '%s'

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
pl: mount: według mtaba %s jest już zamontowany w %s

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
pl: mount: według mtaba %s jest zamontowany w %s

en: mount: can't open %s for writing: %s
pl: mount: nie można otworzyć %s do zapisu: %s

en: mount: error writing %s: %s
pl: mount: błąd zapisu %s: %s

en: mount: error changing mode of %s: %s
pl: mount: błąd podczas zmiany uprawnień %s: %s

en: mount: cannot set group id: %s
pl: mount: nie można ustawić identyfikatora grupy: %s

en: mount: cannot set user id: %s
pl: mount: nie można ustawić identyfikatora użytkownika: %s

en: mount: cannot fork: %s
pl: mount: nie można wykonać fork: %s

en: Trying %s
pl: Próbowanie %s

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
pl: mount: nie podano typu systemu plików dla %s

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
pl:        Będą sprawdzane wszystkie typy wymienione w %s i %s

en:        and it looks like this is swapspace
pl:        i wygląda to na przestrzeń wymiany

en:        I will try type %s
pl:        Będzie sprawdzany typ %s

en: %s looks like swapspace - not mounted
pl: %s wygląda na przestrzeń wymiany - nie zamontowano

en: mount: %s: more filesystems detected. This should not happen,
           use -t <type> to explicitly specify the filesystem type or
           use wipefs(8) to clean up the device.
pl: mount: %s: wykryto więcej systemów plików. To nie powinno się zdarzyć,
           proszę użyć -t <typ>, aby określić samemu typ systemu plików
           lub użyć wipefs(8), aby wyczyścić urządzenie.

en: mount failed
pl: montowanie nie powiodło się

en: mount: only root can mount %s on %s
pl: mount: tylko root może zamontować %s w %s

en: mount: loop device specified twice
pl: mount: urządzenie loop podano dwukrotnie

en: mount: type specified twice
pl: mount: typ podano dwukrotnie

en: mount: skipping the setup of a loop device
pl: mount: pominięto tworzenie urządzenia loop

en: mount: invalid offset '%s' specified
pl: mount: podano błędną wartość offsetu '%s'

en: mount: invalid sizelimit '%s' specified
pl: mount: podano błędny limit rozmiaru '%s'

en: mount: according to mtab %s is already mounted on %s as loop
pl: mount: według mtaba %s jest już zamontowany w %s jako loop

en: mount: going to use the loop device %s
pl: mount: zostanie użyte urządzenie loop %s

en: mount: stolen loop=%s ...trying again
pl: mount: loop=%s skradziony... ponowna próba

en: mount: stolen loop=%s
pl: mount: loop=%s skradziony

en: mount: failed setting up loop device
pl: mount: nie udało się utworzyć urządzenia loop

en: mount: setup loop device successfully
pl: mount: utworzono urządzenie loop

en: mount: no %s found - creating it..
pl: mount: nie znaleziono %s - tworzenie...

en: mount: can't open %s: %s
pl: mount: nie można otworzyć %s: %s

en: mount: argument to -p or --pass-fd must be a number
pl: mount: argument dla opcji -p lub --pass-fd musi być liczbą

en: mount: cannot open %s for setting speed
pl: mount: nie można otworzyć %s w celu ustawienia prędkości

en: mount: cannot set speed: %s
pl: mount: nie można ustawić prędkości: %s

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
pl: mount: według mtaba %s jest już zamontowany w %s

en: mount: warning: %s seems to be mounted read-write.
pl: mount: uwaga: %s wygląda na zamontowany do odczytu i zapisu.

en: mount: warning: %s seems to be mounted read-only.
pl: mount: uwaga: %s wygląda na zamontowany tylko do odczytu.

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
pl: mount: nie udało się określić typu systemu plików, a żaden nie został podany

en: mount: you must specify the filesystem type
pl: mount: trzeba określić system plików

en: mount: mount failed
pl: mount: montowanie nie powiodło się

en: mount: mount point %s is not a directory
pl: mount: punkt montowania %s nie jest katalogiem

en: mount: permission denied
pl: mount: brak uprawnień

en: mount: must be superuser to use mount
pl: mount: do używania mounta trzeba być superużytkownikiem

en: mount: %s is busy
pl: mount: %s jest zajęty

en: mount: proc already mounted
pl: mount: proc jest już zamontowany

en: mount: %s already mounted or %s busy
pl: mount: %s jest już zamontowany lub %s jest zajęty

en: mount: mount point %s does not exist
pl: mount: punkt montowania %s nie istnieje

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
pl: mount: punkt montowania %s jest dowiązaniem symbolicznym donikąd

en: mount: special device %s does not exist
pl: mount: urządzenie specjalne %s nie istnieje

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
pl: mount: urządzenie specjalne %s nie istnieje
           (przedrostek ścieżki nie jest katalogiem)

en: mount: %s not mounted already, or bad option
pl: mount: %s nie jest jeszcze zamontowany, albo podano złą opcję

en: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s,
           missing codepage or helper program, or other error
pl: mount: niewłaściwy typ systemu plików, błędna opcja, błędny superblok na %s,
           brak strony kodowej lub programu pomocniczego albo jeszcze inny błąd

en:        (for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might
           need a /sbin/mount.<type> helper program)
pl:        (dla niektórych systemów plików (np. nfs, cifs) może
           być potrzebny program pomocniczy /sbin/mount.<typ>)

en:        (could this be the IDE device where you in fact use
           ide-scsi so that sr0 or sda or so is needed?)
pl:        (być może to urządzenie IDE, które wykorzystuje ide-scsi,
           więc powinno być użyte sr0, sda lub podobne?)

en:        (aren't you trying to mount an extended partition,
           instead of some logical partition inside?)
pl:        (czy to nie próba zamontowania partycji rozszerzonej
           zamiast leżącej na niej partycji logicznej?)

en:        In some cases useful info is found in syslog - try
           dmesg | tail  or so
pl:        W niektórych przypadkach przydatne informacje można
           znaleźć w logu systemowym (np. dmesg | tail)

en: mount table full
pl: tablica montowania pełna

en: mount: %s: can't read superblock
pl: mount: %s: nie można odczytać superbloku

en: mount: %s: unknown device
pl: mount: %s: nieznane urządzenie

en: mount: unknown filesystem type '%s'
pl: mount: nieznany typ systemu plików '%s'

en: mount: probably you meant %s
pl: mount: zapewne chodziło o %s

en: mount: maybe you meant 'iso9660'?
pl: mount: może chodziło o 'iso9660'?

en: mount: maybe you meant 'vfat'?
pl: mount: może chodziło o 'vfat'?

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
pl: mount: %s ma błędny numer urządzenia albo typ systemu plików %s nie jest obsługiwany

en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
pl: mount: %s nie jest urządzeniem blokowym, a stat nie udaje się?

en: mount: the kernel does not recognize %s as a block device
           (maybe `modprobe driver'?)
pl: mount: jądro nie rozpoznaje %s jako urządzenia blokowego
           (może `modprobe sterownik'?)

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
pl: mount: %s nie jest urządzeniem blokowym (miało być `-o loop'?)

en: mount: %s is not a block device
pl: mount: %s nie jest urządzeniem blokowym

en: mount: %s is not a valid block device
pl: mount: %s nie jest poprawnym urządzeniem blokowym

en: block device
pl: urządzenie blokowe

en: mount: cannot mount %s%s read-only
pl: mount: %s%s nie może być zamontowane tylko do odczytu

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
pl: mount: %s%s jest zabezpieczone przed zapisem, ale podano flagę `-w'

en: mount: cannot remount %s%s read-write, is write-protected
pl: mount: %s%s nie może być przemontowane do odczytu i zapisu - zabezpieczone przed zapisem

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
pl: mount: %s%s jest zabezpieczone przed zapisem, montowanie tylko do odczytu

en: mount: no medium found on %s
pl: mount: brak nośnika w %s

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted an file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
pl: mount: %s nie zawiera etykiet SELinuksa.
           W systemie z SELinuksem podmontowano system plików obsługujący
           etykiety, ale ich nie zawierający. Najprawdopodobniej aplikacje
           będą generować komunikaty AVC i nie będą mogły dostać się do tego
           systemu plików. Więcej szczegółów w restorecon(8) i mount(8).

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
pl: mount: nie podano typu - przyjęto nfs ze względu na dwukropek

en: mount: no type was given - I'll assume cifs because of the // prefix
pl: mount: nie podano typu - przyjęto cifs ze względu na prefiks //

en: mount: %s already mounted on %s
pl: mount: %s jest już zamontowany w %s

en: Usage: mount -V                 : print version
           mount -h                 : print this help
           mount                    : list mounted filesystems
           mount -l                 : idem, including volume labels
    So far the informational part. Next the mounting.
    The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.
    Details found in /etc/fstab may be omitted.
           mount -a [-t|-O] ...     : mount all stuff from /etc/fstab
           mount device             : mount device at the known place
           mount directory          : mount known device here
           mount -t type dev dir    : ordinary mount command
    Note that one does not really mount a device, one mounts
    a filesystem (of the given type) found on the device.
    One can also mount an already visible directory tree elsewhere:
           mount --bind olddir newdir
    or move a subtree:
           mount --move olddir newdir
    One can change the type of mount containing the directory dir:
           mount --make-shared dir
           mount --make-slave dir
           mount --make-private dir
           mount --make-unbindable dir
    One can change the type of all the mounts in a mount subtree
    containing the directory dir:
           mount --make-rshared dir
           mount --make-rslave dir
           mount --make-rprivate dir
           mount --make-runbindable dir
    A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,
    or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .
    Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p passwdfd].
    For many more details, say  man 8 mount .
pl: Składnia: mount -V              : wyświetlenie wersji
              mount -h              : wyświetlenie tego opisu
              mount                 : lista zamontowanych systemów plików
              mount -l              : jw. wraz z etykietami wolumenów
    Powyżej część informacyjna. Teraz montowanie.
    Polecenie to `mount [-t typ_fs] coś gdzieś'.
    Szczegóły obecne w /etc/fstab można pominąć.
              mount -a [-t|-O] ...  : zamontowanie wszystkiego z /etc/fstab
              mount urządzenie      : zamontowanie urządzenia w znanym miejscu
              mount katalog         : zamontowanie tutaj znanego urządzenia
              mount -t typ urz kat  : zwykłe polecenie mount
    Uwaga: właściwie nie montuje się urządzenia, ale system plików
    (podanego typu), który znajduje się na urządzeniu.
    Można także zamontować już widoczne drzewo katalogów w innym miejscu:
              mount --bind stary_katalog nowy_katalog
    lub przenieść poddrzewo:
              mount --move stary_katalog nowy_katalog
    Można zmienić rodzaj montowania dla podanego katalogu:
              mount --make-shared katalog
              mount --make-slave katalog
              mount --make-private katalog
              mount --make-unbindable katalog
    Można zmienić rodzaj wszystkich montowań w poddrzewie zawierającym
    podany katalog:
              mount --make-rshared katalog
              mount --make-rslave katalog
              mount --make-rprivate katalog
              mount --make-runbindable katalog
    Urządzenie może być podane przy użyciu nazwy, np. /dev/hda1 lub /dev/cdrom,
    przy użyciu etykiety (-L etykieta) albo przy użyciu UUID-a (-U uuid).
    Inne opcje: [-nfFrsvw] [-o opcje] [-p fdhasła].
    Dużo więcej szczegółów znajduje się w `man 8 mount'.

en: mount: only root can do that (effective UID is %u)
pl: mount: tylko root może to zrobić (efektywny UID to %u)

en: mount: only root can do that
pl: mount: tylko root może to zrobić

en: nothing was mounted
pl: nic nie było zamontowane

en: mount: no such partition found
pl: mount: nie znaleziono takiej partycji

en: mount: can't find %s in %s or %s
pl: mount: nie znaleziono %s w %s ani %s

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
pl: [mntent]: uwaga: brak znaku końca linii na końcu pliku %s

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
pl: [mntent]: linia %d w %s jest błędna%s

en: ; rest of file ignored
pl: ; reszta pliku zignorowana

en: bug in xstrndup call
pl: błąd w wywołaniu xstrndup

en: not enough memory
pl: brak pamięci

en: The <special> parameter:
     {-L label | LABEL=label}             LABEL of device to be used
     {-U uuid  | UUID=uuid}               UUID of device to be used
     <device>                             name of device to be used
     <file>                               name of file to be used
pl: Parametr <spec>:
     {-L etykieta | LABEL=etykieta}       ETYKIETA urządzenia do użycia
     {-U uuid     | UUID=uuid}            UUID urządzenia do użycia
     <urządzenie>                         nazwa urządzenia do użycia
     <plik>                               nazwa pliku do użycia

en: 
    Usage:
     %1$s -a [-e] [-v] [-f]             enable all swaps from /etc/fstab
     %1$s [-p priority] [-v] [-f] <special>  enable given swap
     %1$s -s                            display swap usage summary
     %1$s -h                            display help
     %1$s -V                            display version
pl: 
    Składnia:
     %1$s -a [-e] [-v] [-f]             włączenie wszystkic swapów z /etc/fstab
     %1$s [-p priorytet] [-v] [-f] <spec>  włączenie podanego swapa
     %1$s -s                            informacja o wykorzystaniu swapa
     %1$s -h                            wyświetlenie tego opisu
     %1$s -V                            wyświetlenie informacji o wersji

en: 
    Usage:
     %1$s -a [-v]                      disable all swaps
     %1$s [-v] <special>               disable given swap
     %1$s -h                           display help
     %1$s -V                           display version
pl: 
    Składnia:
     %1$s -a [-v]                      wyłączenie wszystkich swapów
     %1$s [-v] <spec>                  wyłączenie podanego swapu
     %1$s -h                           wyświetlenie tego opisu
     %1$s -V                           wyświetlenie informacji o wersji

en: %s: unexpected file format
pl: %s: nieoczekiwany format pliku

en: %s: reinitializing the swap.
pl: %s: ponowna inicjalizacja swapa.

en: fork failed
pl: wywołanie fork nie powiodło się

en: execv failed
pl: wywołanie execv nie powiodło się

en: waitpid failed
pl: wywołanie waitpid nie powiodło się

en: %s: lseek failed
pl: %s: lseek nie powiódł się

en: %s: write signature failed
pl: %s: zapis sygnatury nie powiódł się

en: %s: found swap signature: version %d, page-size %d, %s byte order
pl: %s: znaleziono sygnaturę swapa: wersja %d, rozmiar strony %d, %s kolejność bajtów

en: different
pl: inna

en: same
pl: taka sama

en: %s: stat failed
pl: %s: stat nie powiódł się

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
pl: %s: niebezpieczne uprawnienia %04o, powinno być %04o.

en: %s: skipping - it appears to have holes.
pl: %s: pominięto - wydaje się mieć dziury.

en: %s: get size failed
pl: %s: odczyt rozmiaru nie powiódł się

en: %s: read swap header failed
pl: %s: odczyt nagłówka swapa nie powiódł się

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
pl: %s: last_page 0x%08llx wynosi więcej niż rozmiar przestrzeni wymiany

en: %s: swap format pagesize does not match.
pl: %s: rozmiar strony formatu swapa nie zgadza się.

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
pl: %s: rozmiar strony formatu swapa nie zgadza się (--fixpgsz pozwali to przeinicjować).

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
pl: %s: wykryto dane programowego wstrzymania. Ponowny zapis sygnatury swapa.

en: %s on %s
pl: %s na %s

en: %s: swapon failed
pl: %s: swapon nie powiodło się

en: cannot find the device for %s
pl: nie można odnaleźć urządzenia dla %s

en: Not superuser.
pl: Trzeba być superużytkownikiem.

en: %s: swapoff failed
pl: %s: swapoff nie powiodło się

en: '%s' is unsupported program name (must be 'swapon' or 'swapoff').
pl: '%s' nie jest obsługiwaną nazwą programu (musi być 'swapon' lub 'swapoff').

en: umount: compiled without support for -f
pl: umount: skompilowano bez obsługi -f

en: umount: cannot set group id: %s
pl: umount: nie można ustawić identyfikatora grupy: %s

en: umount: cannot set user id: %s
pl: umount: nie można ustawić identyfikatora użytkownika: %s

en: umount: cannot fork: %s
pl: umount: nie można wykonać fork: %s

en: umount: %s: invalid block device
pl: umount: %s: nieprawidłowe urządzenie blokowe

en: umount: %s: not mounted
pl: umount: %s: nie jest zamontowane

en: umount: %s: can't write superblock
pl: umount: %s: nie można zapisać superbloku

en: umount: %s: device is busy.
            (In some cases useful info about processes that use
             the device is found by lsof(8) or fuser(1))
pl: umount: %s: urządzenie jest zajęte.
            (w niektórych przypadkach informacje o procesach korzystających
             z urządzenia można znaleźć przy pomocy lsof(8) lub fuser(1))

en: umount: %s: not found
pl: umount: %s: nie znaleziono

en: umount: %s: must be superuser to umount
pl: umount: %s: trzeba być superużytkownikiem, żeby odmontować

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
pl: umount: %s: urządzenia blokowe nie są dozwolone w systemie plików

en: no umount2, trying umount...
pl: brak umount2, próba wykonania umount...

en: umount: %s busy - remounted read-only
pl: umount: %s jest zajęty - przemontowano tylko do odczytu

en: umount: could not remount %s read-only
pl: umount: nie udało się przemontować %s tylko do odczytu

en: %s has been unmounted
pl: %s został odmontowany

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
pl: umount: nie można odnaleźć listy systemów plików do odmontowania

en: Usage: umount -h | -V
           umount -a [-d] [-f] [-r] [-n] [-v] [-t vfstypes] [-O opts]
           umount [-d] [-f] [-r] [-n] [-v] special | node...
pl: Składnia: umount -h | -V
              umount -a [-d] [-f] [-r] [-n] [-v] [-t typyvfs] [-O opcje]
              umount [-d] [-f] [-r] [-n] [-v] spec | urządzenie...

en: device %s is associated with %s
pl: urządzenie %s jest powiązane z %s

en: device %s is not associated with %s
pl: urządzenie %s nie jest powiązane z %s

en: Cannot unmount ""
pl: Nie można odmontować ""

en: Trying to unmount %s
pl: Próba odmontowania %s

en: umount: confused when analyzing mtab
pl: umount: zaskoczony przy analizie mtaba

en: umount: cannot unmount %s -- %s is mounted over it on the same point
pl: umount: nie można odmontować %s - %s jest zamontowany na wierzchu w tym samym miejscu

en: Could not find %s in mtab
pl: Nie udało się odnaleźć %s w mtabie

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
pl: umount: %s nie jest zamontowany (wg mtaba)

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
pl: umount: zdaje się, że %s jest zamontowany wiele razy

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
pl: umount: %s nie jest w fstabie (do odmontowania trzeba być rootem)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
pl: umount: montowanie %s nie zgadza się z fstabem

en: umount: only %s can unmount %s from %s
pl: umount: tylko %s może odmontować %s z %s

en: umount: only root can do that
pl: umount: tylko root może to zrobić

en: 
    chrt - manipulate real-time attributes of a process
    
    Set policy:
      chrt [options] <policy> <priority> {<pid> | <command> [<arg> ...]}
    
    Get policy:
      chrt [options] {<pid> | <command> [<arg> ...]}
pl: 
    chrt - zmiana atrybutów czasu rzeczywistego (real-time) procesu
    
    Ustawianie polityki:
      chrt [opcje] <polityka> <priorytet> {<pid> | <polecenie> [<arg> ...]}
    
    Odczyt polityki:
      chrt [opcje] {<pid> | <polecenie> [<arg> ...]}

en: 
    Scheduling policies:
      -b | --batch         set policy to SCHED_BATCH
      -f | --fifo          set policy to SCHED_FIFO
      -i | --idle          set policy to SCHED_IDLE
      -o | --other         set policy to SCHED_OTHER
      -r | --rr            set policy to SCHED_RR (default)
pl: 
    Polityki szeregowania:
      -b | --batch         ustawienie polityki na SCHED_BATCH
      -f | --fifo          ustawienie polityki na SCHED_FIFO
      -i | --idle          ustawienie polityki na SCHED_IDLE
      -o | --other         ustawienie polityki na SCHED_OTHER
      -r | --rr            ustawienie polityki na SCHED_RR (domyślna)

en: 
    Scheduling flags:
      -R | --reset-on-fork set SCHED_RESET_ON_FORK for FIFO or RR
pl: 
    Flagi szeregowania:
      -R | --reset-on-fork ustawienie SCHED_RESET_ON_FORK dla FIFO lub RR

en: 
    Options:
      -h | --help          display this help
      -m | --max           show min and max valid priorities
      -p | --pid           operate on existing given pid
      -v | --verbose       display status information
      -V | --version       output version information
pl: 
    Opcje:
      -h | --help          wyświetlenie tego opisu
      -m | --max           pokazanie minimalnego i maksymalnego priorytetu
      -p | --pid           operowanie na istniejącym, podanym pidzie
      -v | --verbose       wyświetlanie informacji o stanie
      -V | --version       wyświetlenie informacji o wersji

en: failed to get pid %d's policy
pl: nie udało się odczytać polityki dla pidu %d

en: pid %d's new scheduling policy:
pl: nowa polityka szeregowania pidu %d:

en: pid %d's current scheduling policy:
pl: aktualna polityka szeregowania dla pidu %d:

en: unknown
pl: nieznana

en: failed to get pid %d's attributes
pl: nie udało się odczytać atrybutów pidu %d

en: pid %d's new scheduling priority: %d
pl: nowy priorytet szeregowania dla pidu %d: %d

en: pid %d's current scheduling priority: %d
pl: aktualny priorytet szeregowania dla pidu %d: %d

en: SCHED_%s min/max priority	: %d/%d
pl: Minimalny/maksymalny priorytet dla SCHED_%s: %d/%d

en: SCHED_%s not supported?
pl: Polityka SCHED_%s nie jest obsługiwana?

en: failed to parse pid
pl: niezrozumiały pid

en: failed to parse priority
pl: niezrozumiały priorytet

en: SCHED_RESET_ON_FORK flag is suppoted for SCHED_FIFO and SCHED_RR policies only
pl: flaga SCHED_RESET_ON_FORK jest obsługiwana tylko dla polityk SCHED_FIFO i SCHED_RR

en: failed to set pid %d's policy
pl: nie udało się ustawić polityki dla pidu %d

en: failed to execute %s
pl: nie udało się uruchomić %s

en: ioprio_get failed
pl: ioprio_get nie powiodło się

en: ioprio_set failed
pl: ioprio_set nie powiodło się

en: 
    ionice - sets or gets process io scheduling class and priority.
    
    Usage:
      ionice [ options ] -p <pid> [<pid> ...]
      ionice [ options ] <command> [<arg> ...]
    
    Options:
      -n <classdata>      class data (0-7, lower being higher prio)
      -c <class>          scheduling class
                          0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
      -t                  ignore failures
      -h                  this help
pl: 
    ionice - ustawianie lub odczyt klasy i priorytetu szeregowania we/wy.
    
    Składnia:
      ionice [ opcje ] -p <pid> [<pid> ...]
      ionice [ opcje ] <polecenie> [<arg> ...]
    
    Opcje:
      -n <dane_klasy>     dane klasy (0-7, mniejsza liczba to wyższy priorytet)
      -c <klasa>          klasa szeregowania
                          0: brak, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
      -t                  ignorowanie niepowodzeń
      -h                  ten opis

en: cannot parse number '%s'
pl: niezrozumiała liczba '%s'

en: ignoring given class data for none class
pl: zignorowano podane dane klasy dla braku klasy

en: ignoring given class data for idle class
pl: zignorowano podane dane klasy dla klasy idle

en: bad prio class %d
pl: błędna klasa priorytetu %d

en: executing %s failed
pl: uruchomienie %s nie powiodło się

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
pl: Składnia: %s [opcje] [maska | lista-cpu] [pid|polecenie [arg...]]

en: Options:
     -p, --pid               operate on existing given pid
     -c, --cpu-list          display and specify cpus in list format
     -h, --help              display this help
     -V, --version           output version information
pl: Opcje:
     -p, --pid               operowanie na podanym, istniejącym pidzie
     -c, --cpu-list          wypisanie i określenie CPU w postaci listy
     -h, --help              wyświetlenie tego opisu
     -V, --version           wyświetlenie informacji o wersji

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
pl: Domyślne zachowanie to uruchomienie nowego polecenia:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    Można też uzyskać maskę dla istniejącego zadania:
        %1$s -p 700
    Lub ustawić ją:
        %1$s -p 03 700
    Można użyć formatu listy oddzielonej przecinkami zamiast maski:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Przedziały w formacie listy mogą mieć argument kroku:
        np. 0-31:2 odpowiada masce 0x55555555

en: 
    For more information see taskset(1).
pl: 
    Więcej informacji w taskset(1).

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
pl: nie można określić NR_CPUS; przerwano

en: cpuset_alloc failed
pl: cpuset_alloc nie powiodło się

en: failed to get pid %d's affinity
pl: nie udało się uzyskać przypisań dla pidu %d

en: pid %d's current affinity list: %s
pl: aktualna lista przypisań dla pidu %d: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
pl: aktualna maska przypisań dla pidu %d: %s

en: failed to parse %s %s
pl: nie udało się przeanalizować %s %s

en: CPU list
pl: listy CPU

en: CPU mask
pl: maski CPU

en: failed to set pid %d's affinity
pl: nie udało się ustawić przypisań dla pidu %d

en: pid %d's new affinity list: %s
pl: Nowa lista przypisań dla pidu %d: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
pl: Nowa maska przypisań dla pidu %d: %s

en: parse error at lines:
pl: błąd składni w liniach:

en: parse error at line:
pl: błąd składni w linii:

en:  and %d.
pl:  oraz %d.

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behaviour.
pl: Aby zmienić zachowanie Ctrl-Alt-Del, trzeba być rootem.

en: Usage: ctrlaltdel hard|soft
pl: Składnia ctrlaltdel hard|soft

en: File %s, For threshold value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
pl: Plik %s, wartość progowa %lu, maksymalna liczba znaków w kolejce %d,
    maksymalny transfer w znakach/sekundę wyniósł %f

en: File %s, For threshold value %lu and timrout value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
pl: Plik %s, wartość progowa %lu, limit czasu %lu, maksymalna liczba znaków w kolejce %d,
    maksymalny transfer w znakakach/sekundę wyniósł %f

en: Invalid interval value: %s
pl: Błędna wartość okresu: %s

en: Invalid set value: %s
pl: Błędna ustawiana wartość progowa: %s

en: Invalid default value: %s
pl: Błędna wartość domyślna: %s

en: Invalid set time value: %s
pl: Błędna ustawiana wartość czasu: %s

en: Invalid default time value: %s
pl: Błędna domyślna wartość czasu: %s

en: Usage: %s [-q [-i interval]] ([-s value]|[-S value]) ([-t value]|[-T value]) [-g|-G] file [file...]
pl: Składnia: %s [-q [-i okres]] ([-s wartość]|[-S wartość]) ([-t wartość]|[-T wartość]) [-g|-G] plik [plik...]

en: Can't open %s: %s
pl: Nie można otworzyć %s: %s

en: Can't set %s to threshold %d: %s
pl: Nie można ustawić %s na wartość progową %d: %s

en: Can't set %s to time threshold %d: %s
pl: Nie można ustawić %s na wartość progową czasu %d: %s

en: Can't get threshold for %s: %s
pl: Nie można odczytać wartości progowej dla %s: %s

en: Can't get timeout for %s: %s
pl: Nie można odczytać limitu czasu dla %s: %s

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
pl: %s: bieżąca wartość progowa %ld, bieżący limit czasu %ld

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
pl: %s: domyślna wartość progowa %ld, domyślny limit czasu %ld

en: Can't set signal handler
pl: Nie można ustawić procedury obsługi sygnału

en: gettimeofday failed
pl: gettimeofday nie powiodło się

en: Can't issue CYGETMON on %s: %s
pl: Nie można wykonać CYGETMON na %s: %s

en: %s: %lu ints, %lu/%lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
pl: %s: %lu przerw., %lu/%lu znaków; fifo: próg %lu, limit %lu, maks. %lu, teraz %lu

en:    %f int/sec; %f rec, %f send (char/sec)
pl:    %f przerwań/sekundę; odbiór %f, wysyłanie %f (znaków/sekundę)

en: %s: %lu ints, %lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
pl: %s: %lu przerw., %lu znaków; fifo: próg %lu, limit %lu, maks. %lu, teraz %lu

en:    %f int/sec; %f rec (char/sec)
pl:    %f przerwań/sekundę; odbiór %f (znaków/sekundę)

en: Usage: %s [-c] [-n level] [-r] [-s bufsize]
pl: Składnia: %s [-c] [-n poziom] [-r] [-s rozm_bufora]

en: Usage: %s [options] <filename>
    
    Options:
pl: Składnia: %s [opcje] <nazwa_pliku>
    
    Opcje:

en:  -h, --help          this help
     -n, --keep-size     don't modify the length of the file
     -o, --offset <num>  offset of the allocation, in bytes
     -l, --length <num>  length of the allocation, in bytes
pl:  -h, --help          ten opis
     -n, --keep-size     bez modyfikowania długości pliku
     -o, --offset <ile>  offset przydziału w bajtach
     -l, --length <ile>  długość przydziału w bajtach

en: 
    For more information see fallocate(1).
pl: 
    Więcej informacji można znaleźć w fallocate(1).

en: no length argument specified
pl: nie podano argumentu długości

en: invalid length value specified
pl: podano błędną wartość długości

en: invalid offset value specified
pl: podano błędną wartość offsetu

en: no filename specified.
pl: nie podano nazwy pliku.

en: unexpected number of arguments
pl: nieoczekiwana liczba argumentów

en: keep size mode (-n option) unsupported
pl: tryb utrzymywania rozmiaru (opcja -n) nie jest obsługiwany

en: %s: fallocate failed
pl: %s: fallocate nie powiodło się

en: Usage: %1$s [-sxun][-w #] fd#
           %1$s [-sxon][-w #] file [-c] command...
           %1$s [-sxon][-w #] directory [-c] command...
      -s  --shared     Get a shared lock
      -x  --exclusive  Get an exclusive lock
      -u  --unlock     Remove a lock
      -n  --nonblock   Fail rather than wait
      -w  --timeout    Wait for a limited amount of time
      -o  --close      Close file descriptor before running command
      -c  --command    Run a single command string through the shell
      -h  --help       Display this text
      -V  --version    Display version
pl: Składnia: %1$s [-sxun][-w #] fd#
              %1$s [-sxon][-w #] plik [-c] polecenie...
              %1$s [-sxon][-w #] katalog [-c] polecenie...
      -s  --shared     Uzyskanie współdzielonej blokady
      -x  --exclusive  Uzyskanie wyłącznej blokady
      -u  --unlock     Usunięcie blokady
      -n  --nonblock   Niepowodzenie zamiast oczekiwania
      -w  --timeout    Oczekiwanie przez ograniczony czas
      -o  --close      Zamknięcie deskryptora pliku przed uruchomieniem polecenia
      -c  --command    Uruchomienie pojedynczego polecenia w powłoce
      -h  --help       Wyświetlenie tego opisu
      -V  --version    Wyświetlenie informacji o wersji

en: %s: %s requires exactly one command argument
pl: %s: %s wymaga dokładnie jednego argumentu będącego poleceniem

en: %s: cannot open lock file %s: %s
pl: %s: nie można otworzyć pliku blokady %s: %s

en: %s: bad number: %s
pl: %s: błędna liczba: %s

en: %s: requires file descriptor, file or directory
pl: %s: wymaga deskryptora pliku, pliku lub katalogu

en: %s: fork failed: %s
pl: %s: wywołanie fork nie powiodło się: %s

en: Usage: %s [options] <mount point>
    
    Options:
pl: Składnia: %s [opcje] <punkt_montowania>
    
    Opcje:

en:  -h, --help          this help
     -f, --freeze        freeze the filesystem
     -u, --unfreeze      unfreeze the filesystem
pl:  -h, --help          ten opis
     -f, --freeze        zamrożenie systemu plików
     -u, --unfreeze      odmrożenie systemu plików

en: 
    For more information see fsfreeze(8).
pl: 
    Więcej informacji w fsfreeze(8).

en: no action specified
pl: nie określono akcji

en: no filename specified
pl: nie podano nazwy pliku

en: %s: fstat failed
pl: %s: fstat nie powiodło się

en: %s: is not a directory
pl: %s: nie jest katalogiem

en: %s: freeze failed
pl: %s: zamrożenie nie powiodło się

en: %s: unfreeze failed
pl: %s: odmrożenie nie powiodło się

en: 
    Usage: %s [options]
pl: 
    Składnia: %s [opcje]

en:   -M <size>     create shared memory segment of size <size>
      -S <nsems>    create semaphore array with <nsems> elements
      -Q            create message queue
      -p <mode>     permission for the resource (default is 0644)
pl:   -M <rozmiar>  utworzenie segmentu pamięci dzielonej o danym rozmiarze
      -S <lsem>     utworzenie tablicy semaforów o <lsem> elementach
      -Q            utworzenie kolejki komunikatów
      -p <tryb>     uprawnienia dla zasobu (domyślnie 0644)

en: 
    For more information see ipcmk(1).
pl: 
    Więcej informacji można znaleźć w ipcmk(1).

en: create share memory failed
pl: tworzenie pamięci dzielonej nie powiodło się

en: Shared memory id: %d
pl: Identyfikator pamięci dzielonej: %d

en: create message queue failed
pl: tworzenie kolejki komunikatów nie powiodło się

en: Message queue id: %d
pl: Identyfikator kolejki komunikatów: %d

en: create semaphore failed
pl: tworzenie semaforów nie powiodło się

en: Semaphore id: %d
pl: Identyfikator tablicy semaforów: %d

en: invalid id: %s
pl: błędny identyfikator: %s

en: cannot remove id %s (%s)
pl: nie można usunąć identyfikatora %s (%s)

en: deprecated usage: %s {shm | msg | sem} id ...
pl: przestarzała składnia: %s {shm | msg | sem} id ...

en: unknown resource type: %s
pl: nieznany rodzaj zasobu: %s

en: resource(s) deleted
pl: zasoby usunięte

en: usage: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
              [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]
pl: Składnia: %s [ [-q id_msg] [-m id_shm] [-s id_sem]
                 [-Q klucz_msg] [-M klucz_shm] [-S klucz_sem] ... ]

en: %s: illegal option -- %c
pl: %s: niedozwolona opcja - %c

en: %s: illegal key (%s)
pl: %s: niedozwolony klucz (%s)

en: permission denied for key
pl: brak uprawnień do tego klucza

en: already removed key
pl: klucz już usunięty

en: invalid key
pl: błędny klucz

en: unknown error in key
pl: nieznany błąd w kluczu

en: permission denied for id
pl: brak uprawnień do tego identyfikatora

en: invalid id
pl: błędny identyfikator

en: already removed id
pl: identyfikator już usunięty

en: unknown error in id
pl: nieznany błąd w identyfikatorze

en: %s: unknown argument: %s
pl: %s: nieznany argument: %s

en: Usage: %1$s [-asmq] [-t|-c|-l|-u|-p]
           %1$s [-s|-m|-q] -i id
           %1$s -h for help
pl: Składnia: %1$s [-asmq] [-t|-c|-l|-u|-p]
              %1$s [-s|-m|-q] -i id
              %1$s -h wyświetla opis

en: Usage: %1$s [resource]... [output-format]
           %1$s [resource] -i id
pl: Składnia: %1$s [zasób]... [format-wyjściowy]
              %1$s [zasób] -i id

en: Provide information on IPC facilities for which you have read access.
pl: Udostępnianie informacji o obiektach IPC, do których ma się prawo odczytu.

en:     -h      display this help
        -i id   print details on resource identified by id
pl:     -h      wyświetlenie tego opisu
        -i id   wypisanie szczegółów na temat zasobu o podanym identyfikatorze

en: Resource options:
        -m      shared memory segments
        -q      message queues
        -s      semaphores
        -a      all (default)
pl: Opcje zasobów:
        -m      segmenty pamięci dzielonej
        -q      kolejki komunikatów
        -s      semafory
        -a      wszystko (domyślne)

en: Output format:
        -t      time
        -p      pid
        -c      creator
        -l      limits
        -u      summary
pl: Format wyjściowy:
        -t      czas
        -p      pid
        -c      twórca
        -l      limity
        -u      podsumowanie

en: kernel not configured for shared memory
pl: jądro nie zostało zkonfigurowane do obsługi pamięci dzielonej

en: ------ Shared Memory Limits --------
pl: ------ Limity pamięci dzielonej ----

en: max number of segments = %lu
pl: maksymalna liczba segmentów = %lu

en: max seg size (kbytes) = %lu
pl: maksymalny rozmiar segmentu (kB) = %lu

en: max total shared memory (kbytes) = %llu
pl: maksymalny rozmiar całej pamięci dzielonej (kB) = %llu

en: min seg size (bytes) = %lu
pl: minimalny rozmiar segmentu (B) = %lu

en: ------ Shared Memory Status --------
pl: ------ Stan pamięci dzielonej ------

en: segments allocated %d
pl: segmentów przydzielonych: %d

en: pages allocated %ld
pl: stron przydzielonych:  %ld

en: pages resident  %ld
pl: stron w pamięci:       %ld

en: pages swapped   %ld
pl: stron w pliku wymiany: %ld

en: Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
pl: Wydajność wymiany: %ld prób	 %ld z sukcesem

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
pl: ------ Twórcy/właściciele pamięci dzielonej ---------

en: shmid
pl: id_shm

en: perms
pl: uprawn.

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
pl: ------ Czas dołączania/odłączania/zmian pam.dziel. -----

en: owner
pl: właściciel

en: attached
pl: podłączenie

en: detached
pl: odłączenie

en: changed
pl: zmiana

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
pl: ------ PID twórcy/ost.op. na pamięci dziel. ------

en: ------ Shared Memory Segments --------
pl: ------ Segmenty pamięci dzielonej ----

en: key
pl: klucz

en: bytes
pl: bajtów

en: nattch
pl: podłączeń

en: status
pl: stan

en: Not set
pl: Nie ustawiono

en: locked
pl: blok.

en: kernel not configured for semaphores
pl: jądro nie zostało zkonfigurowane do obsługi semaforów

en: ------ Semaphore Limits --------
pl: ------ Limity semaforów --------

en: max number of arrays = %d
pl: maksymalna liczba tablic = %d

en: max semaphores per array = %d
pl: maksymalna liczba semaforów w tablicy = %d

en: max semaphores system wide = %d
pl: maksymalna liczba semaforów w systemie = %d

en: max ops per semop call = %d
pl: maksymalna liczba operacji na sem. w wywołaniu = %d

en: semaphore max value = %d
pl: maksymalna wartość semafora = %d

en: ------ Semaphore Status --------
pl: ------ Stan semaforów ----------

en: used arrays = %d
pl: tablic używanych: %d

en: allocated semaphores = %d
pl: semaforów przydzielonych: %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
pl: ------ Twórcy/właściciele tablic semaforów -----

en: semid
pl: id_sem

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
pl: ------ Czasy operacji/zmian semaforów ----------

en: last-op
pl: ost.op.

en: last-changed
pl: ost.zmiana

en: ------ Semaphore Arrays --------
pl: ------ Tablice semaforów -------

en: nsems
pl: lsem

en: kernel not configured for message queues
pl: jądro nie zostało skonfigurowane do obsługi kolejek komunikatów

en: ------ Messages Limits --------
pl: ------ Limity komunikatów ------

en: max queues system wide = %d
pl: maksymalna liczba kolejek w systemie = %d

en: max size of message (bytes) = %d
pl: maksymalny rozmiar komunikatu (B) = %d

en: default max size of queue (bytes) = %d
pl: domyślny maksymalny rozmiar kolejki (B) = %d

en: ------ Messages Status --------
pl: ------ Stan komunikatów --------

en: allocated queues = %d
pl: kolejki przydzielone: %d

en: used headers = %d
pl: używane nagłówki: %d

en: used space = %d bytes
pl: używane miejsce: %d B

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
pl: ----- Twórcy/właściciele kolejek komunikatów -

en: msqid
pl: id_msq

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
pl: ------ Kolejki komunikatów: czas odb./wys./zmiany ---

en: send
pl: wysłanie

en: recv
pl: odbiór

en: change
pl: zmiana

en: ------ Message Queues PIDs --------
pl: ------ Kolejki komunikatów: PID-y -

en: ------ Message Queues --------
pl: ------ Kolejki komunikatów ---

en: used-bytes
pl: bajtów

en: messages
pl: komunikatów

en: shmctl failed
pl: shmctl nie powiodło się

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
pl: 
    Identyfikator segmentu pamięci dzielonej (shmid)=%d

en: mode=%#o	access_perms=%#o
pl: tryb=%#o	prawa_dostępu=%#o

en: bytes=%ld	lpid=%d	cpid=%d	nattch=%ld
pl: bajtów=%ld	lpid=%d	cpid=%d	podłączeń=%ld

en: att_time=%-26.24s
pl: czas_podł=%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
pl: czas_odł=%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
pl: czas_zmiany=%-26.24s

en: msgctl failed
pl: msgctl nie powiodło się

en: 
    Message Queue msqid=%d
pl: 
    Identyfikator kolejki komunikatów (msqid)=%d

en: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d	mode=%#o
pl: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d	tryb=%#o

en: cbytes=%ld	qbytes=%ld	qnum=%ld	lspid=%d	lrpid=%d
pl: bajtów=%ld	maxbajtów=%ld	lkom=%ld	lspid=%d	lrpid=%d

en: send_time=%-26.24s
pl: czas_wysłania=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
pl: czas_odbioru=%-26.24s

en: semctl failed
pl: semctl nie powiodło się

en: 
    Semaphore Array semid=%d
pl: 
    Identyfikator tablicy semaforów (semid)=%d

en: mode=%#o, access_perms=%#o
pl: tryb=%#o, uprawnienia=%#o

en: nsems = %ld
pl: lsem = %ld

en: semnum
pl: n.sem.

en: value
pl: wartość

en: ncount
pl: oczek.n.

en: zcount
pl: oczek.z.

en: invalid iflag: %s
pl: błędna flaga: %s

en: 
    Usage: %s [ -dhV78neo12 ] [ -s <speed> ] [ -i [-]<iflag> ] <ldisc> <device>
pl: 
    Składnia: %s [-dhV78neo12 ] [-s <szybkość> ] [ -i [-]<flaga> ] <dyscl> <urządzenie>

en: 
    Known <ldisc> names:
pl: 
    Znane nazwy <dyscl>:

en: 
    Known <iflag> names:
pl: 
    Znane nazwy <flag>:

en: invalid speed: %s
pl: błędna szybkość: %s

en: ldattach from %s
pl: ldattach z pakietu %s

en: invalid option
pl: błędna opcja

en: invalid line discipline: %s
pl: błędna dyscyplina linii: %s

en: %s is not a serial line
pl: %s nie jest interfejsem szeregowym

en: cannot get terminal attributes for %s
pl: nie można pobrać atrybutów terminala dla %s

en: speed %d unsupported
pl: szybkość %d nie jest obsługiwana

en: cannot set terminal attributes for %s
pl: nie można ustawić atrybutów terminala dla %s

en: cannot set line discipline
pl: nie można ustawić dyscypliny linii

en: cannot daemonize
pl: nie można stać się demonem

en: none
pl: brak

en: full
pl: pełna

en: error: cannot open %s
pl: błąd: nie można otworzyć %s

en: failed to read: %s
pl: nie udało się odczytać: %s

en: parse error: %s
pl: błąd składni: %s

en: error: strdup failed
pl: błąd: strdup nie powiódł się

en: failed to callocate cpu set
pl: nie udało się wykonać calloc dla zbioru CPU

en: failed to parse CPU mask %s
pl: błąd składni maski CPU %s

en: error: uname failed
pl: błąd: uname nie powiodło się

en: error: calloc failed
pl: błąd: calloc nie powiódł się

en: # The following is the parsable format, which can be fed to other
    # programs. Each different item in every column has an unique ID
    # starting from zero.
    # CPU,Core,Socket,Node
pl: # Poniżej lista w formacie łatwym do przetworzenia przez inne programy.
    # Każdy inny element w każdej kolumnie ma unikalny identyfikator
    # z numeracją zaczynającą od zera.
    # CPU,rdzeń,gniazdo,węzeł

en: Architecture:
pl: Architektura:

en: CPU op-mode(s):
pl: Tryb(y) pracy CPU:

en: Thread(s) per core:
pl: Wątków na rdzeń:

en: Core(s) per socket:
pl: Rdzeni na gniazdo:

en: CPU socket(s):
pl: Gniazd CPU:

en: NUMA node(s):
pl: Węzłów NUMA:

en: Vendor ID:
pl: ID producenta:

en: CPU family:
pl: Rodzina CPU:

en: Stepping:
pl: Wersja:

en: Virtualization:
pl: Wirtualizacja:

en: Hypervisor vendor:
pl: Producent hiperwizora:

en: Virtualization type:
pl: Typ wirtualizacji:

en: %s cache:
pl: Cache %s:

en: NUMA node%d CPU(s):
pl: Procesory węzła NUMA %d:

en: Usage: %s [option]
pl: Składnia: %s [opcja]

en: CPU architecture information helper
    
      -h, --help     usage information
      -p, --parse    print out in parsable instead of printable format.
      -s, --sysroot  use the directory as a new system root.
pl: Narzędzie informujące o architekturze CPU
    
      -h, --help     informacja o sposobie użycia
      -p, --parse    wypisanie danych w formacie do przetworzenia programowego
      -s, --sysroot  użycie katalogu jako nowego drzewa systemowego

en: out of memory
pl: brak pamięci

en: %s: Usage: "%s [options]
    	 -m <mapfile>  (defaults: "%s" and
    				  "%s")
    	 -p <pro-file> (default: "%s")
    	 -M <mult>     set the profiling multiplier to <mult>
    	 -i            print only info about the sampling step
    	 -v            print verbose data
    	 -a            print all symbols, even if count is 0
    	 -b            print individual histogram-bin counts
    	 -s            print individual counters within functions
    	 -r            reset all the counters (root only)
    	 -n            disable byte order auto-detection
    	 -V            print version and exit
pl: %s: Składnia: "%s [opcje]
    	 -m <plik_mapy>  (domyślnie: "%s" i
    				     "%s")
    	 -p <profil>     (domyślny: "%s")
    	 -M <mnożnik>    ustawienie mnożnika profilującego
    	 -i              wypisanie tylko informacji o kroku próbkowania
    	 -v              szczegółowe wypisywanie danych
    	 -a              wypisanie wszystkich symboli, nawet z zerami
    	 -b              wypisanie liczników dla poszczególnych histogramów
    	 -s              wypisanie liczników wewn. poszczególnych funkcji
    	 -r              wyzerowanie liczników (tylko dla roota)
    	 -n              wyłączenie wykrywania kolejności bajtów
    	 -V              wypisanie informacji o wersji i zakończenie

en: readprofile: error writing %s: %s
pl: readprofile: błąd zapisu %s: %s

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
pl: Przyjęto odwróconą kolejnośc bajtów. Opcja -n wymusi natywną kolejność.

en: Sampling_step: %i
pl: Krok próbkowania: %i

en: %s: %s(%i): wrong map line
pl: %s: %s(%i): błędna linia mapy

en: %s: can't find "_stext" in %s
pl: %s: nie znaleziono "_stext" w %s

en: %s: profile address out of range. Wrong map file?
pl: %s: adres profilu spoza zakresu. Błędny plik mapy?

en: total
pl: razem

en: 
    Usage:
     renice [-n] priority [-p|--pid] pid  [... pid]
     renice [-n] priority  -g|--pgrp pgrp [... pgrp]
     renice [-n] priority  -u|--user user [... user]
     renice -h | --help
     renice -v | --version
pl: 
    Składnia:
     renice [-n] priorytet [-p|--pid] pid        [... pid]
     renice [-n] priorytet  -g|--pgrp grupap     [... grupap]
     renice [-n] priorytet  -u|--user użytkownik [... użytkownik]

en: renice from %s
pl: renice z pakietu %s

en: renice: %s: unknown user
pl: renice: %s: nieznany użytkownik

en: renice: %s: bad value
pl: renice: %s: błędna wartość

en: %d: old priority %d, new priority %d
pl: %d: stary priorytet %d, nowy priorytet %d

en: usage: %s [options]
        -d | --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
        -n | --dry-run            does everything, but suspend
        -l | --local              RTC uses local timezone
        -m | --mode               standby|mem|... sleep mode
        -s | --seconds <seconds>  seconds to sleep
        -t | --time <time_t>      time to wake
        -u | --utc                RTC uses UTC
        -v | --verbose            verbose messages
        -V | --version            show version
pl: Składnia: %s [opcje]
        -d | --device <urządzenie>  wybór urządzenia RTC (rtc0|rtc1|...)
        -n | --dry-run              wykonanie wszystkiego poza uśpieniem
        -l | --local                RTC używa lokalnej strefy czasowej
        -m | --mode                 tryb snu standby|mem|...
        -s | --seconds <sekundy>    liczba sekund snu
        -t | --time <time_t>        czas pobudki
        -u | --utc                  RTC używa UTC
        -v | --verbose              szczegółowe komunikaty
        -V | --version              wyświetlenie wersji

en: read rtc time
pl: odczyt czasu RTC

en: read system time
pl: odczyt czasu systemowego

en: convert rtc time
pl: przeliczanie czasu RTC

en: set rtc alarm
pl: ustawianie alarmu RTC

en: enable rtc alarm
pl: włączanie alarmu RTC

en: set rtc wake alarm
pl: ustawianie budzika RTC

en: %s: unrecognized suspend state '%s'
pl: %s: nieznany stan uśpienia '%s'

en: %s: illegal interval %s seconds
pl: %s: niedozwolony przedział %s s

en: %s: illegal time_t value %s
pl: %s: niedozwolona wartość time_t %s

en: %s: version %s
pl: %s: wersja %s

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
pl: %s: założono, że RTC używa UTC...

en: Using UTC time.
pl: Użycie czasu UTC.

en: Using local time.
pl: Użycie czasu lokalnego.

en: %s: must provide wake time
pl: %s: trzeba podać czas pobudki

en: malloc() failed
pl: malloc() nie powiódł się

en: %s: %s not enabled for wakeup events
pl: %s: %s nie ma włączonych zdarzeń budzenia

en: alarm %ld, sys_time %ld, rtc_time %ld, seconds %u
pl: alarm %ld, sys_time %ld, rtc_time %ld, sekund: %u

en: %s: time doesn't go backward to %s
pl: %s: czas nie biegnie wstecz do %s

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
pl: %s: pobudka z trybu "%s" przy użyciu %s w chwili %s

en: suspend mode: no; leaving
pl: tryb uśpienia: brak; opuszczanie

en: suspend mode: off; executing %s
pl: tryb uśpienia: wyłączenie; wywoływanie %s

en: %s: unable to execute %s: %s
pl: %s: nie udało się wywołać %s: %s

en: suspend mode: on; reading rtc
pl: tryb uśpienia: włączony; odczytywanie RTC

en: rtc read
pl: odczyt RTC

en: suspend mode: disable; disabling alarm
pl: tryb uśpienia: wyłączony; wyłączanie budzika

en: suspend mode: %s; suspending system
pl: tryb uśpienia: %s; usypianie systemu

en: disable rtc alarm interrupt
pl: wyłączanie przerwania pobudki RTC

en: Switching on %s.
pl: Włączanie %s.

en: Usage: %s%s [options] [program [program arguments]]
    
    Options:
pl: Składnia: %s%s [opcje] [program [program argumenty]]
    
    Opcje:

en:  -h, --help               displays this help text
     -v, --verbose            says what options are being switched on
     -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
     -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
     -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
     -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
     -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
     -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
     -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
     -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
     -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
     -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
         --4gb                ignored (for backward compatibility only)
pl:  -h, --help               wyświetlenie tego opisu
     -v, --verbose            szczegółowa informacja o włączanych opcjach
     -R, --addr-no-randomize  wyłączenie losowości wirtualnej przestrzeni adresowej
     -F, --fdpic-funcptrs     wskaźniki funkcji wskazujące na deskryptory
     -Z, --mmap-page-zero     włączenie MMAP_PAGE_ZERO
     -L, --addr-compat-layout zmiany w sposobie przydzielania pamięci wirtualnej
     -X, --read-implies-exec  włączenie READ_IMPLIES_EXEC
     -B, --32bit              włączenie ADDR_LIMIT_32BIT
     -I, --short-inode        włączenie SHORT_INODE
     -S, --whole-seconds      włączenie WHOLE_SECONDS
     -T, --sticky-timeouts    włączenie STICKY_TIMEOUTS
     -3, --3gb                ograniczenie przestrzeni adresowej do maksimum 3 GB
         --4gb                ignorowane (tylko dla kompatybilności wstecznej)

en: 
    For more information see setarch(8).
pl: 
    Więcej informacji można znaleźć w setarch(8).

en: %s: %s
    Try `%s --help' for more information.
pl: %s: %s
    `%s --help' wyświetli więcej informacji.

en: %s: Unrecognized architecture
pl: %s: Nieznana architektura

en: Not enough arguments
pl: Za mało argumentów

en: Failed to set personality to %s
pl: Nie udało się ustawić osobowości na %s

en: usage: %s program [arg ...]
pl: Składnia: %s program [argument ...]

en: Usage: %s <device> [ -i <IRQ> | -t <TIME> | -c <CHARS> | -w <WAIT> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]
pl: Składnia: %s <urządzenie> [ -i <IRQ> | -t <CZAS> | -c <ZNAKI> | -w <OCZEKIW> |
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s |
              -T [on|off] ]

en: malloc error
pl: błąd malloca

en: %s: bad value
pl: %s: błędna wartość

en: %s: %s not an lp device.
pl: %s: %s nie jest urządzeniem lp.

en: LPGETSTATUS error
pl: błąd LPGETSTATUS

en: %s status is %d
pl: Stan drukarki %s: %d

en: , busy
pl: , zajęta

en: , ready
pl: , gotowa

en: , out of paper
pl: , brak papieru

en: , on-line
pl: , włączona

en: , error
pl: , błąd

en: tunelp: ioctl failed
pl: tunelp: ioctl nie powiódł się

en: LPGETIRQ error
pl: błąd LPGETIRQ

en: %s using IRQ %d
pl: %s używa IRQ %d

en: %s using polling
pl: %s używa odpytywania

en: Usage: %s [options] <program> [args...]
pl: Składnia: %s [opcje] <program> [argumenty...]

en: Run program with some namespaces unshared from parent
    
      -h, --help        usage information (this)
      -m, --mount       unshare mounts namespace
      -u, --uts         unshare UTS namespace (hostname etc)
      -i, --ipc         unshare System V IPC namespace
      -n, --net         unshare network namespace
pl: Uruchomienie programu z częścią przestrzeni nazw odosobnionych od rodzica
    
      -h, --help        opis użycia (czyli ten tekst)
      -m, --mount       oddzielenie przestrzeni montowania
      -u, --uts         oddzielenie przestrzeni UTS (nazwa hosta itp.)
      -i, --ipc         oddzielenie przestrzeni SysV IPC
      -n, --net         oddzielenie przestrzeni sieciowej

en: 
    For more information see unshare(1).
pl: 
    Więcej informacji można znaleźć w unshare(1).

en: unshare failed
pl: unshare nie powiodło się

en: cannot set group id
pl: nie można ustawić identyfikatora grupy

en: cannot set user id
pl: nie można ustawić identyfikatora użytkownika

en: exec %s failed
pl: exec %s nie powiodło się

en: col: bad -l argument %s.
pl: col: błędny argument -l %s.

en: usage: col [-bfpx] [-l nline]
pl: Składnia: col [-bfpx] [-l liczba_linii]

en: col: write error.
pl: col: błąd zapisu.

en: col: warning: can't back up %s.
pl: col: uwaga: nie można cofnąć %s.

en: past first line
pl: po pierwszej linii

en: -- line already flushed
pl: - linia już zapisana

en: usage: %s [ - ] [ -2 ] [ file ... ]
pl: Składnia: %s [ - ] [ -2 ] [ plik ... ]

en: line too long
pl: linia zbyt długa

en: usage: column [-tx] [-c columns] [file ...]
pl: Składnia: column [-tx] [-c kolumny] [plik ...]

en: hexdump: bad length value.
pl: hexdump: błędna wartość długości.

en: hexdump: bad skip value.
pl: hexdump: błędna wartość pominięcia.

en: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmt_file] [-n length] [-s skip] [file ...]
pl: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f plik_fmt] [-n długość] [-s pomin] [plik ...]

en: usage: %s [-dflpcsu] [+linenum | +/pattern] name1 name2 ...
pl: Składnia: %s [-dflpcsu] [+linii | +/wzorzec] nazwa1 nazwa2 ...

en: failed to initialize line buffer
pl: nie udało się zainicjować bufora linii

en: %s: unknown option "-%c"
pl: %s: nieznana opcja "-%c"

en: 
    *** %s: directory ***
pl: 
    *** %s: katalog ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
pl: 
    ******** %s: Nie jest plikiem tekstowym ********

en: [Use q or Q to quit]
pl: [Klawisz q lub Q kończy]

en: --More--
pl: --Więcej--

en: (Next file: %s)
pl: (Następny plik: %s)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
pl: [Spacja kontynuuje, 'q' kończy.]

en: ...back %d pages
pl: ...wstecz stron: %d

en: ...back 1 page
pl: ...wstecz 1 stronę

en: ...skipping one line
pl: ...pomijanie jednej linii

en: ...skipping %d lines
pl: ...pomijanie linii: %d

en: 
    ***Back***
pl: 
    ***Wstecz***

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
pl: 
    Większość poleceń opcjonalnie może być poprzedzona liczbą całkowitą k (domyślna
    w nawiasach).
    Gwiazdka (*) oznacza argument, który staje się nową wartością domyślną.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
pl: <spacja>               Wyświetlenie następnych k linii tekstu [rozmiar ekranu]
    z                      Wyświetlenie następnych k linii tekstu [rozmiar ekranu]*
    <return>               Wyświetlenie następnych k linii tekstu [1]*
    d lub Ctrl-D           Przewinięcie k linii [rozmiar przewijania, pocz. 11]*
    q, Q lub <przerwanie>  Zakończenie more
    s                      Przewinięcie o k linii tekstu w przód [1]
    f                      Przewinięcie o k ekranów tekstu w przód [1]
    b lub Ctrl-B           Przewinięcie o k ekranów tekstu w tył [1]
    '                      Przejście do miejsca rozpoczęcia poprz. wyszukiwania
    =                      Wyświetlenie bieżącego numeru linii
    /<wyrażenie regularne> Szukanie k. wystąpienia wyrażenia regularnego [1]
    n                      Szukanie k. wystąpienia ostatniego wyr. regularnego [1]
    !<polec> lub :!<polec> Wykonanie <polecenia> w podpowłoce
    v                      Uruchomienie /usr/bin/vi na bieżącej linii
    Ctrl-L                 Odrysowanie ekranu
    :n                     Przejście do k. następnego pliku [1]
    :p                     Przejście do k. poprzedniego pliku [1]
    :f                     Wyświetlenie bieżącej nazwy pliku i numeru linii
    .                      Powtórzenie poprzedniego polecenia

en: [Press 'h' for instructions.]
pl: [Klawisz 'h' wyświetla opis.]

en: "%s" line %d
pl: "%s" linia %d

en: [Not a file] line %d
pl: [Nie plik] linia %d

en:   Overflow
pl:   Przepełnienie

en: ...skipping
pl: ...pomijanie

en: Regular expression botch
pl: Spartaczone wyrażenie regularne

en: 
    Pattern not found
pl: 
    Nie znaleziono wzorca

en: Pattern not found
pl: Nie znaleziono wzorca

en: can't fork
pl: nie można wykonać fork

en: 
    ...Skipping
pl: 
    ...Przewijanie

en: ...Skipping to file
pl: ...Przejście do pliku

en: ...Skipping back to file
pl: ...Przejście wstecz do pliku

en: Line too long
pl: Linia zbyt długa

en: No previous command to substitute for
pl: Brak poprzedniego polecenia do podstawienia

en: od: od(1) has been deprecated for hexdump(1).
pl: od: od(1) jest przestarzałe i zastąpione przez hexdump(1).

en: od: hexdump(1) compatibility doesn't support the -%c option%s
pl: od: kompatybilność z hexdump(1) nie obejmuje opcji -%c%s

en: ; see strings(1).
pl: ; p. strings(1).

en: hexdump: can't read %s.
pl: hexdump: nie można odczytać %s.

en: hexdump: line too long.
pl: hexdump: linia zbyt długa.

en: hexdump: byte count with multiple conversion characters.
pl: hexdump: liczba bajtów z wieloma znakami konwersji.

en: hexdump: bad byte count for conversion character %s.
pl: hexdump: błędna liczba bajtów dla znaku konwersji %s.

en: hexdump: %%s requires a precision or a byte count.
pl: hexdump: %%s wymaga podania precyzji lub liczby bajtów.

en: hexdump: bad format {%s}
pl: hexdump: błędny format {%s}

en: hexdump: bad conversion character %%%s.
pl: hexdump: błędny znak konwersji %%%s.

en: All rights reserved.
    -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
pl: Wszelkie prawa zastrzeżone.
    -------------------------------------------------------
      h                       ten ekran
      q lub Q                 zakończenie programu
      <nowa linia>            następna strona
      f                       przewinięcie strony w przód
      d lub ^D                następne pół strony
      l                       następna linia
      $                       ostatnia strona
      /wyr_reg/               szukanie wyrażenia regularnego w przód
      ?wyr_reg? lub ^wyr_reg^ szukanie wyrażenia regularnego w tył
      . lub ^L                przerysowanie ekranu
      w lub z                 ustawienie rozmiaru strony i przejście na następną
      s nazwa_pliku           zapisanie bieżącego pliku pod podaną nazwą
      !polecenie              wywołanie polecenia w powłoce
      p                       przejście do poprzedniego pliku
      n                       przejście do następnego pliku
    
    Wiele poleceń przyjmuje liczby poprzedzające, np.:
    +1<nowa linia> (następna strona); -1<nowa linia> (poprzednia strona);
    1<nowa linia> (pierwsza strona).
    
    Więcej informacji można znaleźć w pg(1).
    -------------------------------------------------------

en: Out of memory
pl: Brak pamięci

en: %s: Usage: %s [-number] [-p string] [-cefnrs] [+line] [+/pattern/] [files]
pl: %s: Składnia: %s [-liczba] [-p łańcuch] [-cefnrs] [+linia] [+/wzorzec/] [pliki]

en: %s: option requires an argument -- %s
pl: %s: opcja musi mieć argument -- %s

en: %s: illegal option -- %s
pl: %s: błędna opcja -- %s

en: ...skipping forward
pl: ...przewijanie w przód

en: ...skipping backward
pl: ...przewijanie w tył

en: No next file
pl: Brak następnego pliku

en: No previous file
pl: Brak poprzedniego pliku

en: %s: Read error from %s file
pl: %s: Błąd odczytu z pliku %s

en: %s: Unexpected EOF in %s file
pl: %s: Nieoczekiwany EOF w pliku %s

en: %s: Unknown error in %s file
pl: %s: Nieznany błąd w pliku %s

en: %s: Cannot create tempfile
pl: %s: Nie można utworzyć pliku tymczasowego

en: RE error:
pl: Błąd wyrażenia regularnego:

en: No remembered search string
pl: Brak zapamiętanego szukanego łańcucha

en: Cannot open
pl: Nie można otworzyć

en: saved
pl: zapisano

en: : !command not allowed in rflag mode.
pl: : !polecenie nie jest dozwolone w trybie z opcją -r.

en: fork() failed, try again later
pl: fork() nie powiódł się, proszę spróbować później

en: (Next file:
pl: (Następny plik:

en: unable to allocate bufferspace
pl: nie można przydzielić bufora

en: usage: rev [file ...]
pl: Składnia: rev [plik ...]

en: cannot open "%s" for read
pl: nie można otworzyć "%s" do odczytu

en: cannot stat "%s"
pl: nie można wykonać stat na "%s"

en: incomplete write to "%s" (written %zd, expected %zd)
pl: niepełny zapis do "%s" (zapisano %zd, oczekiwano %zd)

en: %s: cannot add inotify watch (limit of inotify watches was reached).
pl: %s: nie można dodać obserwatora inotify (osiągnięto limit obserwatorów).

en: %s: cannot add inotify watch.
pl: %s: nie można dodać obserwatora inotify.

en: %s: cannot read inotify events
pl: %s: nie można odczytać zdarzeń inotify

en: invalid number of lines
pl: błędna liczba linii

en: usage: tailf [-n N | -N] logfile
pl: Składnia: tailf [-n N | -N] plik_logu

en: usage: %s [ -i ] [ -tTerm ] file...
pl: Składnia: %s [ -i ] [ -tTerminal ] plik...

en: trouble reading terminfo
pl: problem z odczytem terminfo

en: Unknown escape sequence in input: %o, %o
pl: Nieznana sekwencja specjalna na wejściu: %o, %o

en: Unable to allocate buffer.
pl: Nie można przydzielić bufora.

en: Input line too long.
pl: Linia wejściowa zbyt długa.

en: Out of memory when growing buffer.
pl: Brak pamięci przy powiększaniu bufora.
