tar 1.30 - en to pl translation catalogue (586 entries)

en: invalid argument %s for %s
pl: błędny argument %s opcji %s

en: ambiguous argument %s for %s
pl: niejednoznaczny argument %s opcji %s

en: Valid arguments are:
pl: Prawidłowe argumenty to:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
pl: ARGP_HELP_FMT: wartość %s jest mniejsza lub równa %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
pl: %.*s: Parametr ARGP_HELP_FMT wymaga podania wartości

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
pl: %.*s: Nieznany parametr ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
pl: Śmieci w ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
pl: Argumenty obowiązkowe lub opcjonalne dla opcji długich są również obowiązkowe lub opcjonalne również dla odpowiadających im opcji krótkich.

en: Usage:
pl: Składnia:

en:   or:
pl:   albo:

en:  [OPTION...]
pl: [OPCJE...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
pl: Użyj „%s --help” albo „%s --usage” żeby otrzymać więcej informacji.

en: Report bugs to %s.
pl: Raporty o błędach należy wysyłać do %s .

en: Unknown system error
pl: Nieznany błąd systemu

en: give this help list
pl: wyświetlenie tego opisu

en: give a short usage message
pl: krótka informacja o opcjach

en: NAME
pl: NAZWA

en: set the program name
pl: ustawienie nazwy programu

en: SECS
pl: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
pl: poczekaj SEK sekund (domyślnie 3600)

en: print program version
pl: informacja o wersji programu

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
pl: (BŁĄD PROGRAMU) Nieznana wersja!?

en: %s: Too many arguments
pl: %s: Za dużo argumentów

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
pl: (BŁĄD PROGRAMU) Opcja powinna była być rozpoznana!?

en: write error
pl: błąd zapisu

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
pl: %s: opcja „%s%s” jest niejednoznaczna

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
pl: %s: opcja „%s%s” jest niejednoznaczna; możliwości:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
pl: %s: nierozpoznana opcja „%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja „%s%s” nie może mieć argumentu

en: %s: option '%s%s' requires an argument
pl: %s: opcja „%s%s” wymaga argumentu

en: %s: invalid option -- '%c'
pl: %s: błędna opcja -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pl: %s: opcja wymaga argumentu -- „%c”

en: memory exhausted
pl: brak pamięci

en: unable to record current working directory
pl: nie udało się zapisać bieżącego katalogu

en: failed to return to initial working directory
pl: nie udało się powrócić do początkowego katalogu bieżącego

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
pl: „

en: '
pl: ”

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
pl: ^[TtYy].*

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
pl: ^[nN].*

en: Packaged by %s (%s)
pl: Pakowane przez %s (%s)

en: Packaged by %s
pl: Pakowane przez %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
pl: ©

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <https://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pl: 
    Licencja GPLv3+: GNU GPL wersja 3 albo późniejsza https://gnu.org/licenses/gpl.html
    To jest wolne oprogramowanie: możesz je modyfikować i rozpowszechniać.
    Autorzy NIE DAJĄ GWARANCJI w granicach dozwolonych prawem.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
pl: Napisany przez %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
pl: Napisany przez %s i %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
pl: Napisany przez %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
pl: Napisany przez %s, %s, %s i
    %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pl: Napisany przez %s, %s, %s,
    %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
pl: Napisany przez %s, %s, %s,
    %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
pl: Napisany przez %s, %s, %s,
    %s, %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
pl: Napisany przez %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s i
    %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pl: Napisany przez %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
pl: Napisany przez %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s i innych.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
pl: 
    O błędach programu poinformuj %s
    O błędach tłumaczenia poinformuj translation-team-pl@lists.sourceforge.net

en: Report %s bugs to: %s
pl: Raporty o błędach %s należy wysyłać do %s

en: %s home page: <%s>
pl: Strona domowa %s: %s

en: %s home page: <https://www.gnu.org/software/%s/>
pl: Strona domowa %s: https://www.gnu.org/software/%s/

en: General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>
pl: Informacje o używaniu oprogramowania GNU: https://www.gnu.org/gethelp/

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
pl: %s: Nie można %s

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
pl: %s: Uwaga: Nie można %s

en: %s: Cannot change mode to %s
pl: %s: Nie można zmienić uprawnień na %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
pl: %s: Nie można zmienić właściciela na uid %lu, gid %lu

en: %s: Cannot hard link to %s
pl: %s: Nie można utworzyć łącza do %s

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
pl[0]: %s: Błąd czytania, bajt %s, przy czytaniu %lu bajtu
pl[1]: %s: Błąd czytania, bajt %s, przy czytaniu %lu bajtów
pl[2]: %s: Błąd czytania, bajt %s, przy czytaniu %lu bajtów

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
pl[0]: %s: Uwaga: Błąd czytania, bajt %s, przy czytaniu %lu bajtu
pl[1]: %s: Uwaga: Błąd czytania, bajt %s, przy czytaniu %lu bajtów
pl[2]: %s: Uwaga: Błąd czytania, bajt %s, przy czytaniu %lu bajtów

en: %s: Cannot seek to %s
pl: %s: Nie można ustawić pozycji %s

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
pl: %s: Uwaga: Nie można ustawić wskaźnika na %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
pl: %s: Nie można było utworzyć łącza symbolicznego do %s

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
pl[0]: %s: Można było zapisać tylko %lu z %lu bajtu
pl[1]: %s: Można było zapisać tylko %lu z %lu bajtów
pl[2]: %s: Można było zapisać tylko %lu z %lu bajtów

en: Removing leading `%s' from member names
pl: Usunięcie początkowego „%s” z nazw plików w archiwum

en: Removing leading `%s' from hard link targets
pl: Usunięcie początkowego „%s” z nazw plików wskazywanych przez łącza zwykłe

en: Substituting `.' for empty member name
pl: Podstawienie „.” zamiast pustej nazwy pliku w archiwum

en: Substituting `.' for empty hard link target
pl: Podstawienie „.” zamiast pustej nazwy wskazywanej przez łącze zwykłe

en: exec/tcp: Service not available
pl: exec/tcp: Usługa niedostępna

en: Cannot connect to %s: resolve failed
pl: Nie można połączyć się z %s: nie udało się przetłumaczyć nazwy na adres

en: Cannot redirect files for remote shell
pl: Nie można przekierować plików do zdalnej powłoki

en: Cannot execute remote shell
pl: Nie można uruchomić zdalnej powłoki

en: Seek direction out of range
pl: Sposób ustawiania pozycji w pliku spoza zakresu

en: Invalid seek direction
pl: Błędny kierunek przesuwania wskaźnika pozycji

en: Invalid seek offset
pl: Błędne przesunięcie wskaźnika pozycji

en: Seek offset out of range
pl: Pozycja w pliku poza zakresem

en: Invalid byte count
pl: Błędna liczba bajtów

en: Byte count out of range
pl: Liczba bajtów poza zakresem

en: Premature eof
pl: Przedwczesny EOF

en: Invalid operation code
pl: Błędny kod operacji

en: Operation not supported
pl: Operacja nie przewidziana

en: Unexpected arguments
pl: Nieoczekiwany argumenty

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
pl: Posługiwanie się napędem taśmowym, przyjmowanie poleceń od zdalnego procesu

en: NUMBER
pl: LICZBA

en: set debug level
pl: ustawienie poziomu wypisywania informacji diagnostycznych

en: FILE
pl: PLIK

en: set debug output file name
pl: plik do zapisywania informacji diagnostycznych

en: cannot open %s
pl: nie udało się otworzyć %s

en: too many arguments
pl: za dużo argumentów

en: Garbage command
pl: Bezsensowna komenda

en: This does not look like a tar archive
pl: To nie wygląda jak archiwum tar

en: Total bytes read
pl: Liczba przeczytanych bajtów

en: Total bytes written
pl: Licza zapisanych bajtów

en: Total bytes deleted
pl: Liczba skasowanych bajtów

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
pl: Odmowa czytania zawartości archiwumn z terminala (brakująca opcja -f?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
pl: Odmowa pisania zawartości archiwumn do terminala (brakująca opcja -f?)

en: Invalid value for record_size
pl: Błędna wartość record_size

en: No archive name given
pl: Nie podana nazwa archiwum

en: Cannot verify stdin/stdout archive
pl: Nie można zweryfikować archiwum z/do stdin/stdout

en: Archive is compressed. Use %s option
pl: Archiwum jest skompresowane. Należy użyć opcji %s

en: Cannot update compressed archives
pl: Nie można uaktualnić archiwum skompresowanego

en: At beginning of tape, quitting now
pl: Na początku taśmy, teraz kończę

en: Too many errors, quitting
pl: Za dużo błędów, kończę

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
pl[0]: Rozmiar rekordu = %lu blok
pl[1]: Rozmiar rekordu = %lu bloki
pl[2]: Rozmiar rekordu = %lu bloków

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
pl[0]: Nierówny blok (%lu bajt) w archiwum
pl[1]: Nierówny blok (%lu bajty) w archiwum
pl[2]: Nierówny blok (%lu bajtów) w archiwum

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
pl: Nie można się cofnąć w pliku archiwum; może nie być czytelny bez -i

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
pl: rmtlseek nie zatrzymał się na granicy rekordów

en: %s: contains invalid volume number
pl: %s: zawiera błędny numer części

en: Volume number overflow
pl: Przepełnienie numeru części

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
pl: Przygotuj część numer %d dla %s i naciśnij return:

en: EOF where user reply was expected
pl: EOF kiedy była oczekiwana odpowiedź użytkownika

en: WARNING: Archive is incomplete
pl: UWAGA: Archiwum jest niekompletne

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
pl:  n nazwa       Podanie nowej nazwy dla następnej (i kolejnych) części
     q             Zakończenie programu tar
     y albo Enter  Kontynuacja

en:  !             Spawn a subshell
pl:  !             Uruchomienie powłoki

en:  ?             Print this list
pl:  ?             Wypisanie tej listy

en: No new volume; exiting.
pl: Brak nowej części; zakończenie pracy.

en: File name not specified. Try again.
pl: Brak nazwy pliku. Spróbuj jeszcze raz.

en: Invalid input. Type ? for help.
pl: Błędne dane wejściowe. Wciśnij ? żeby przeczytać informacje pomocnicze

en: %s command failed
pl: %s polecenie zwróciło błąd

en: %s is not continued on this volume
pl: %s nie jest kontynuowany w tej części

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
pl: %s prawdopodobnie jest kontynuowany w tej części: nagłówek zawiera skróconą nazwę

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
pl: %s to zły rozmiar (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
pl: Ta część nie jest w kolejności (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
pl: Etykieta archiwum nie pasuje do %s

en: Volume %s does not match %s
pl: Część %s nie pasuje do %s

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
pl: %s: nazwa pliku jest za długa do zapisania w nagłówku wieloczęściowego archiwum GNU, zostanie skrócona

en: write did not end on a block boundary
pl: zapis nie zakończył się na granicy bloków

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
pl[0]: Można było przeczytać tylko %lu z %lu bajtu
pl[1]: Można było przeczytać tylko %lu z %lu bajtów
pl[2]: Można było przeczytać tylko %lu z %lu bajtów

en: Contents differ
pl: Zawartości się różnią

en: Unexpected EOF in archive
pl: Nieoczekiwany EOF w archiwum

en: File type differs
pl: Różne typy plików

en: Mode differs
pl: Uprawnienia się różnią

en: Uid differs
pl: Uid się różni

en: Gid differs
pl: Gid się różni

en: Mod time differs
pl: Czas modyfikacji się różni

en: Size differs
pl: Rozmiar się różni

en: Not linked to %s
pl: Nie dołączony do %s

en: Symlink differs
pl: Łącze symboliczne się różni

en: Device number differs
pl: Różnią się numery urządzeń

en: Verify
pl: Sprawdzanie

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
pl: %s: Nieznany typ pliku „%c”, porównywany jako zwykły plik

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
pl: Archiwum zawiera nazwy plików bez początkowych elementów ścieżek.

en: Archive contains transformed file names.
pl: Archiwum zawiera zmienione nazwy plików.

en: Verification may fail to locate original files.
pl: Podczas weryfikacji mogą nie być znalezione pliki lokalne

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
pl[0]: BŁĄD WERYFIKACJI: wykryto %d błędny nagłówek
pl[1]: BŁĄD WERYFIKACJI: wykryto %d błędne nagłówki
pl[2]: BŁĄD WERYFIKACJI: wykryto %d błędnych nagłówków

en: A lone zero block at %s
pl: Samotny blok zerowy przy %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
pl: %s: zawiera znacznik katalogu pamięci podręcznej %s; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
pl: wartość %s z %s poza zakresem %s..%s; podstawione %s

en: value %s out of %s range %s..%s
pl: wartość %s z %s poza zakresem %s..%s

en: Generating negative octal headers
pl: Tworzenie ujemnych nagłówków ósemkowych

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
pl: %s: nazwa pliku jest za długa (powyżej %d); nie została zapisana

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
pl: %s: nazwa pliku jest za długa (nie może być podzielona); nie została zapisana

en: %s: link name is too long; not dumped
pl: %s: nazwa łącza jest za długa; nie została zapisana

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
pl[0]: %s: Plik skurczył się o %s bajt; jest dopełniany zerami
pl[1]: %s: Plik skurczył się o %s bajty; jest dopełniany zerami
pl[2]: %s: Plik skurczył się o %s bajtów; jest dopełniany zerami

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
pl: %s: plik w innym systemie plików; nie został zapisany

en: contents not dumped
pl: zawartość nie została zapisana

en: %s: Unknown file type; file ignored
pl: %s: Nieznany typ pliku; plik zignorowany

en: Missing links to %s.
pl: Brakujące łącza do %s.

en: %s: file is unchanged; not dumped
pl: %s: plik jest niezmieniony; nie został zapisany

en: %s: file is the archive; not dumped
pl: %s: plik jest w tym archiwum; nie został zapisany

en: directory not dumped
pl: katalog nie został zapisany

en: %s: file changed as we read it
pl: %s: plik zmienił się w trakcie czytania

en: %s: socket ignored
pl: %s: zignorowane gniazdo z nazwą

en: %s: door ignored
pl: %s: zignorowany plik door

en: Skipping to next header
pl: Przeskoczenie do następnego nagłówka

en: Deleting non-header from archive
pl: Kasowanie z archiwum nie-nagłówka

en: %s: implausibly old time stamp %s
pl: %s: niemożliwie stara data %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
pl: %s: znacznik czasowy %s jest przesunięty o %s s w przyszłość

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
pl: %s: Nieoczekiwana niespójność przy zakładaniu katalogu

en: %s: skipping existing file
pl: %s: pominięcie istniejącego pliku

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
pl: %s: Katalog zmienił nazwę zanim można było odtworzyć jego status

en: Extracting contiguous files as regular files
pl: Odtwarzanie plików ciągłych (nie sparse) jako zwykłych

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
pl: Próba odtworzenia łącza symbolicznego jako zwykłego

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
pl: %s: Nie można odtworzyć -- plik jest kontynuowany z innej części

en: Unexpected long name header
pl: Niespodziewany nagłówek z długą nazwą

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
pl: %s: Nieznany typ pliku „%c”, odtworzony jako plik zwykły

en: Current %s is newer or same age
pl: Aktualny %s jest nowszy albo w tym samym wieku

en: %s: Member name contains '..'
pl: %s: nazwa elementu zawiera „..”

en: %s: Was unable to backup this file
pl: %s: Nie można było zrobić kopii zapasowej tego pliku

en: Cannot rename %s to %s
pl: Nie można przemianować %s na %s

en: %s: Directory has been renamed from %s
pl: %s: Nazwa katalogu została zmieniona z %s

en: %s: Directory is new
pl: %s: Katalog jest nowy

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
pl: %s: katalog w innym systemie plików; nie został zapisany

en: %s: Directory has been renamed
pl: %s: Nazwa katalogu została zmieniona

en: Invalid time stamp
pl: Błędny czas pliku

en: Invalid modification time
pl: Błędny czas modyfikacji

en: Invalid modification time (nanoseconds)
pl: Błędny czas modyfikacji (nanosekundy)

en: Invalid device number
pl: Błędny numer urządzenia

en: Invalid inode number
pl: Błędny numer inodu

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
pl: %s: bajt %s: %s %.*s… - za długie

en: Unexpected EOF in snapshot file
pl: Nieoczekiwany EOF w pliku migawkowym

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
pl: %s: bajt %s: %s %s po którym jest błędny bat 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
pl: %s: bajt %s: (dozwolony zakres %s..%s)
    	%s %s

en: %s: byte %s: %s %s
pl: %s: bajt %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s
pl: %s: bajt %s: %s

en: Missing record terminator
pl: Brakujące zakończenie rekordu

en: Bad incremental file format
pl: Zły format pliku przyrostowego

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
pl: Nie obsługiwana wersja formatu przyrostowego: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
pl: Zły format katalogu zrzutów: oczekiwano „%c”, znaleziono %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
pl: Zły format katalogu zrzutów: powtórzone „X”

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
pl: Zły format katalogu zrzutów: pusta nazwa w „R”

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
pl: Zły format katalogu zrzutów: „T” nie jest poprzedzone przez „R”

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
pl: Zły format katalogu zrzutów: pusta nazwa w „T”

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
pl: Zły format katalogu zrzutów: oczekiwano „%c”, znaleziono koniec danych

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
pl: Zły format katalogu zrzutów: nigdy nie użyte „X”

en: Cannot create temporary directory using template %s
pl: Nie można utworzyć katalogu tymczasowego przy użyciu wzorca %s

en: %s: Not purging directory: unable to stat
pl: %s: Bez skasowania katalogu: nie można odczytać stanu

en: %s: directory is on a different device: not purging
pl: %s: katalog na innym urządzeniu: bez skasowania

en: %s: Deleting %s
pl: %s: Usunięcie %s

en: %s: Cannot remove
pl: %s: Nie można usunąć

en: %s: Omitting
pl: %s: Pominięty

en: block %s: ** Block of NULs **
pl: blok %s: ** Blok zer **

en: block %s: ** End of File **
pl: blok: %s: ** Koniec pliku **

en: block %s:
pl: blok %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
pl: Odstępy w nagłówku zamiast spodziewanej wartości numerycznej %s

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
pl: Wartość ósemkowa %.*s w archiwum jest spoza zakresu %s; będzie traktowana jak uzupełnienie dwójkowe

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
pl: Wartość ósemkowa %.*s w archiwum jest spoza zakresu %s

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
pl: Archiwum zawiera przestarzałe nagłówki base64

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
pl: W archiwum jest łańcuch base64 %s spoza zakresu %s

en: Archive base-256 value is out of %s range
pl: Wartość base256 w archiwum jest spoza zakresu %s

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
pl: Archiwum zawiera %.*s tam gdzie oczekiwana była liczba %s

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
pl: Wartość %s w archiwum jest spoza zakresu %s %s..%s

en:  link to %s
pl:  łącze do %s

en:  unknown file type %s
pl:  nieznany typ pliku %s

en: --Long Link--
pl: --Długie łącze--

en: --Long Name--
pl: --Długa nazwa--

en: --Volume Header--
pl: --Nagłówek części--

en: --Continued at byte %s--
pl: --Kontynuacja od bajtu %s--

en: Creating directory:
pl: Tworzony jest katalog:

en: Renaming %s to %s
pl: Nazwa %s zmieniona na %s

en: %s: Cannot rename to %s
pl: %s: Nie można przemianować na %s

en: Renaming %s back to %s
pl: Nazwa zmieniona z %s z powrotem na %s

en: %s: File removed before we read it
pl: %s: Plik usunięty zanim został przeczytany

en: child process
pl: proces potomny

en: interprocess channel
pl: kanał między procesami

en: Local file name selection:
pl: Wybór lokalnej nazwy pliku:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
pl: dodanie podanego PLIKU do archiwum (przydatne jeżeli jego nazwa startuje od myślnika)

en: DIR
pl: KATALOG

en: change to directory DIR
pl: przejście do KATALOGU

en: get names to extract or create from FILE
pl: nazwy plików do rozpakowania lub spakowania z PLIKU

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
pl: -T czyta nazwy zakończone zerem, włącza --verbatim-files-from

en: disable the effect of the previous --null option
pl: wyłączenie efektu użycia opcji --null

en: unquote input file or member names (default)
pl: usunięcie znaków cytowania z nazwy pliku wejściowego lub plików w archiwum (domyślnie)

en: do not unquote input file or member names
pl: bez usuwania znaków cytowania z nazwy pliku wejściowego lub plików w archiwum

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
pl: z opcją -T - czytanie nazw plików dosłownie (bez uwzględniania sekwencji sterujących ani opcji)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
pl: z opcją -T - traktowanie nazw plików zaczynających się od myślnika jako opcji (domyślnie)

en: PATTERN
pl: WZORZEC

en: exclude files, given as a PATTERN
pl: wykluczenie nazw pasujących do WZORCA

en: exclude patterns listed in FILE
pl: wykluczenie nazw pasujących do wzorców w PLIKU

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
pl: wykluczenie katalogów zawierających znacznik pamięci podręcznej CACHEDIR.TAG, oprócz samych plików znacznika

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
pl: wykluczenie katalogów zawierających CACHEDIR.TAG i ich podkatalogów

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
pl: wykluczenie katalogów zawierających CACHEDIR.TAG

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
pl: wykluczenie katalogów zawierających PLIK, ale nie samego PLIKU

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
pl: czytanie wzorców pomijania dla każdego katalogu z PLIKU, jeżeli istnieje

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
pl: czytanie wzorców pomijania dla każdego katalogu i jego podkatalogów z PLIKU, jeżeli istnieje

en: exclude everything under directories containing FILE
pl: wykluczenie katalogów zawierających PLIK i ich podkatalogów

en: exclude directories containing FILE
pl: wykluczenie katalogów zawierających PLIK

en: exclude version control system directories
pl: wykluczenie katalogów systemu administrowania wersjami

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
pl: czytanie wzorców pomijania z analogicznych plików systemów zarządzania wersjami (VCS)

en: exclude backup and lock files
pl: wykluczenie plików kopii zapasowych i rezerwacji zasobów

en: recurse into directories (default)
pl: zagłębianie się w podkatalogi (domyślnie)

en: avoid descending automatically in directories
pl: bez automatycznego zagłębiania się w katalogi

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
pl: Opcje filtracji nazw plików (dotyczą zarówno wzorców wykluczania jak włączania):

en: patterns match file name start
pl: nazwy porównywane od początków nazw plików

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
pl: wzorce odnoszą się do nazw po każdym „/” (domyślnie)

en: ignore case
pl: traktowanie tak samo małych i wielkich liter

en: case sensitive matching (default)
pl: odróżnianie małych i wielkich liter (domyślnie)

en: use wildcards (default for exclusion)
pl: używanie wildcards (domyślnie dla wykluczania)

en: verbatim string matching
pl: dosłowne porównywanie napisów

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
pl: wildcards są porównywane z „/” (domyślnie dla wykluczania)

en: wildcards do not match '/'
pl: wildcards nie są porównywane z „/”

en: The following options were used after any non-optional arguments in archive create or update mode.  These options are positional and affect only arguments that follow them.  Please, rearrange them properly.
pl: Następujące opcje zostały użyte po nieopcjonalnych argumentach w trybie tworzenia albo aktualizacji archiwum. Te opcje wpływają tylko na argumenty, które następują po nich. Proszę je odpowiednio uporządkować.

en: -C %s has no effect
pl: opcja -C %s nie odniosła skutku

en: --%s %s has no effect
pl: opcja --%s %s nie odniosła skutku

en: --%s has no effect
pl: opcja --%s nie odniosła skutku

en: command line
pl: linia polecenia

en: %s: file list requested from %s already read from %s
pl: %s: lista plików żądana z %s już przeczytana z %s

en: cannot split string '%s': %s
pl: nie można podzielić napisu „%s”: %s

en: %s: file name read contains nul character
pl: %s: przeczytana nazwa pliku zawiera znak NUL

en: Pattern matching characters used in file names
pl: W nazwach plików użyto znaków dopasowania wzorców

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
pl: Użyj --wildcards aby włączyć porównywanie wzorców albo --no-wildcards żeby wyłączyć to ostrzeżenie

en: %s: Not found in archive
pl: %s: Nie znalazłem w archiwum

en: %s: Required occurrence not found in archive
pl: %s: Brak podanego wystąpienia pliku w archiwum

en: Archive label mismatch
pl: Nie pasująca etykieta archiwum

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
pl: Nie jest dozwolone używanie opcji -C wewnątrz listy plików razem z --listed-incremental

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
pl: Z --listed-incremental można użyć tylko jednej opcji -C

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
pl: Opcje „%s” i „%s” obie chcą dostępu do standardowego wejścia

en: %s: Invalid archive format
pl: %s: Błędny format archiwum

en: GNU features wanted on incompatible archive format
pl: Próba użycia rozszerzeń GNU z niekompatybilnym formatem archiwum

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
pl: Nieznany styl cytowania „%s”. Użyj „%s --quoting-style=help” żeby zobaczyć listę.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
pl: tar GNU zapisuje wiele plików razem na na jednej taśmie lub archiwum dyskowym i może odzyskać poszczególne pliki z archiwum.
    
    Przykłady:
      tar -cf archive.tar foo bar  # utworzenie archive.tar z plików foo i bar.
      tar -tvf archive.tar         # wypisanie szczegółowe plików w archive.tar.
      tar -xf archive.tar          # rozpakowanie plików z archive.tar.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
pl: Przyrostek kopii zapasowej to „~”, jeżeli nie został zmieniony przez --suffix
    lub SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Sposób zarządzania wersjami może być zmieniony przez
    --backup lub VERSION_CONTROL, możliwe wartości:
    
      none, off       bez kopii zapasowych
      t, numbered     zrobienie numerowanych kopii zapasowych
      nil, existing   numerowane jeżeli takie już są, w przeciwnym wypadku proste
      never, simple   proste kopie zapasowe

en: Main operation mode:
pl: Podstawowe tryby działania:

en: list the contents of an archive
pl: wypisanie zawartości archiwum

en: extract files from an archive
pl: rozpakowanie plików z archiwum

en: create a new archive
pl: utworzenie nowego archiwum

en: find differences between archive and file system
pl: sprawdzenie różnic między archiwum i plikami na dysku

en: append files to the end of an archive
pl: dołączenie plików na końcu archiwum

en: only append files newer than copy in archive
pl: dołączenie tylko plików nowszych niż kopie w archiwum

en: append tar files to an archive
pl: dołączenie plików tar do archiwum

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
pl: skasowanie plików z archiwum (nie na taśmie!)

en: test the archive volume label and exit
pl: przetestowanie etykiety archiwum i wyjście

en: Operation modifiers:
pl: Modyfikatory działania:

en: handle sparse files efficiently
pl: efektywne przetwarzanie plików rzadkich

en: TYPE
pl: TYP

en: technique to detect holes
pl: technika wykrywania dziur

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
pl: ustawienie wersji używanego formatu plików rzadkich (włącza --sparse)

en: handle old GNU-format incremental backup
pl: backup przyrostowy w starym formacie GNU

en: handle new GNU-format incremental backup
pl: backup przyrostowy w nowym formacie GNU

en: dump level for created listed-incremental archive
pl: numer poziomu tworzonej albo oglądanej przyrostowej kopii zapasowej

en: do not exit with nonzero on unreadable files
pl: bez zakończenia błędem jeżeli niedostępne pliki

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
pl: przetwarzanie tylko co LICZBA wystąpienie każdego pliku w archiwum. Opcja działa tylko razem z --delete, --diff, --extract albo --list oraz gdy lista plików jest podana w linii poleceń albo przez opcję -T. LICZBA domyślnie wynosi 1.

en: archive is seekable
pl: archiwum o swobodnym dostępie

en: archive is not seekable
pl: archiwum bez swobodnego dostępu

en: do not check device numbers when creating incremental archives
pl: bez sprawdzania numerów urządzeń przy tworzeniu archiwów przyrostowych

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
pl: ze sprawdzaniem numerów urządzeń przy tworzeniu archiwów przyrostowych

en: Overwrite control:
pl: Sterowanie zamazywaniem

en: attempt to verify the archive after writing it
pl: próba weryfikacji archiwum po zapisaniu

en: remove files after adding them to the archive
pl: usunięcie plików po dodaniu do archiwum

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
pl: bez zamazania istniejących plików rozpakowanymi, uznawanie prób zamazania za błąd

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
pl: bez zamazania istniejących plików rozpakowanymi, pomijanie ich bez komunikatu

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
pl: bez zastępowania istniejących plików, które są nowsze niż ich kopie w archiwum

en: overwrite existing files when extracting
pl: nadpisywanie istniejących plików

en: remove each file prior to extracting over it
pl: usunięcie każdego pliku przed zamazaniem go rozpakowanym plikiem

en: empty hierarchies prior to extracting directory
pl: opróżnianie starych katalogów przed rozpakowaniem kopii z archiwum

en: preserve metadata of existing directories
pl: zachowanie metadanych istniejących katalogów

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
pl: nadpisywanie metadanych istniejących katalogów przy rozpakowywaniu (domyslnie)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
pl: zachowanie istniejących łącz symbolicznych przez rozpakowywaniu

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
pl: tworzenie katalogu dla uniknięcia utraty rozpakowywanych plików

en: Select output stream:
pl: Wybór strumienia wyjściowego

en: extract files to standard output
pl: rozpakowanie plików na standardowe wyjście

en: COMMAND
pl: POLECENIE

en: pipe extracted files to another program
pl: przekazanie rozpakowywanych plików do innego programu

en: ignore exit codes of children
pl: zignorowanie kodów wyjścia procesów potomnych

en: treat non-zero exit codes of children as error
pl: traktowanie niezerowych kodów wyjściowych procesów potomnych jako błędu

en: Handling of file attributes:
pl: Przetwarzanie atrybutów plików:

en: force NAME as owner for added files
pl: nadanie właściciela NAZWA dodanym plikom

en: force NAME as group for added files
pl: nadanie grupy NAZWA dodanym plikom

en: use FILE to map file owner UIDs and names
pl: użycie PLIKU do konwersji identyfikatorów i nazw właścicieli plików

en: use FILE to map file owner GIDs and names
pl: użycie PLIKU do konwersji identyfikatorów i nazw grup właścicieli plików

en: DATE-OR-FILE
pl: DATA_ALBO_PLIK

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
pl: ustawianie czasu modyfikacji dodanych plików z DATA_ALBO_PLIK

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
pl: ustawienie czasu tylko jeżeli czas pliku jest późniejszy od podanego opcją --mtime

en: CHANGES
pl: ZMIANY

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
pl: ZMIANA uprawnień dodanych plików (podanych symbolicznie)

en: METHOD
pl: METODA

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
pl: zachowanie czasów dostępu archiwizowanych plików przez ich odtworzenie po czytaniu (METODA='replace'; domyślnie) albo przez nieustawianie czasu (METODA='system')

en: don't extract file modified time
pl: bez odtworzenia czasu modyfikacji rozpakowanego pliku

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
pl: staranie się o odtworzenie właścicieli plików według zapisu w archiwum (domyślnie dla superusera)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
pl: rozpakowanie plików jako własności rozpakowującego (domyślnie dla zwykłych użytkowników)

en: always use numbers for user/group names
pl: używanie numerów, nie nazw użytkowników/grup

en: extract information about file permissions (default for superuser)
pl: odtworzenie informacji o uprawnieniach plików (domyślnie dla superusera)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
pl: użycie umask użytkownika przy odtwarzaniu uprawnień z archiwum (domyślnie dla zwykłych użytkowników)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
pl: nazwy plików do rozpakowania z archiwum są podane w takim porządku w jakim są w archiwum

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
pl: ustawianie czasów zmian i uprawnień odtworzonych katalogów opóźnione do końca rozpakowywania

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
pl: wyłączenie efektu opcji --delay-directory-restore

en: ORDER
pl: KOLEJNOŚĆ

en: directory sorting order: none (default), name or inode
pl: kolejność sortowania katalogów: none (żadna, domyślnie), name (nazwa) albo inode

en: directory sorting order: none (default) or name
pl: kolejność sortowania katalogów: none (żadna, domyślnie) albo name (nazwa)

en: Handling of extended file attributes:
pl: Przetwarzanie roszerzonych atrybutów plików:

en: Enable extended attributes support
pl: Włączenie przetwarzania rozszerzonych atrybutów plików

en: Disable extended attributes support
pl: Wyłączenie przetwarzania rozszerzonych atrybutów plików

en: MASK
pl: MASKA

en: specify the include pattern for xattr keys
pl: wzorzec uwzględniania kluczy xattr

en: specify the exclude pattern for xattr keys
pl: wzorzec pomijania kluczy xattr

en: Enable the SELinux context support
pl: Włączenie przetwarzania kontekstu SELinuxa

en: Disable the SELinux context support
pl: Wyłączenie przetwarzania kontekstu SELinuxa

en: Enable the POSIX ACLs support
pl: Włączenie przetwarzania ACL w standardzie POSIX

en: Disable the POSIX ACLs support
pl: Wyłączenie przetwarzania ACL w standardzie POSIX

en: Device selection and switching:
pl: Wybór i przełączanie urządzeń:

en: ARCHIVE
pl: ARCHIWUM

en: use archive file or device ARCHIVE
pl: użycie pliku lub urządzenia ARCHIWUM

en: archive file is local even if it has a colon
pl: plik archiwum lokalny, nawet jeżeli ma dwukropek

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
pl: użyj POLECENIA zamiast /etc/rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
pl: użyj POLECENIA zamiast rsh

en: specify drive and density
pl: podanie napędu i gęstości

en: create/list/extract multi-volume archive
pl: tworzenie/wypisanie/rozpakowanie archiwum wieloczęściowego

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
pl: zmiana taśmy po zapisaniu LICZBA x 1024 bajtów

en: run script at end of each tape (implies -M)
pl: uruchomienie skryptu na końcu taśmy (włącza -M)

en: use/update the volume number in FILE
pl: użycie/uaktualnienie numeru części w PLIKU

en: Device blocking:
pl: Parametry bloków:

en: BLOCKS
pl: BLOKI

en: BLOCKS x 512 bytes per record
pl: BLOKI x 512 bajtów na rekord

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
pl: LICZBA bajtów w rekordzie, wielokrotność 512

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
pl: ignorowanie wyzerowanych bloków w archiwum (oznacza EOF)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
pl: podzielenie na bloki przy odczycie (dla pipe 4.2BSD)

en: Archive format selection:
pl: Wybór formatu archiwum:

en: create archive of the given format
pl: utworzenie archiwum w danym formacie.

en: FORMAT is one of the following:
pl: FORMAT może być jednym z następujących:

en: old V7 tar format
pl: stary format tara z V7

en: GNU format as per tar <= 1.12
pl: format GNU dla tara <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
pl: format tara GNU 1.13

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
pl: format POSIX 1003.1-1988 (ustar)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
pl: format POSIX 1003.1-2001 (pax)

en: same as pax
pl: to samo co pax

en: same as --format=v7
pl: to samo co --format=v7

en: same as --format=posix
pl: to samo co --format=posix

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
pl: słowo_kluczowe[[:]=wartość][,słowo_kluczowe[[:]=wartość]]...

en: control pax keywords
pl: ustawianie słów kluczowych formatu pax

en: TEXT
pl: TEKST

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
pl: utworzenie archiwum z nazwą wolumenu TEKST. Przy wypisywaniu/rozpakowaniu TEKST będzie użyty jako wzorzec dopasowania dla nazwy

en: Compression options:
pl: Opcje kompresji

en: use archive suffix to determine the compression program
pl: użycie przyrostka nazwy archiwum do ustalenia programu kompresującego

en: do not use archive suffix to determine the compression program
pl: bez używania przyrostka nazwy archiwum do wyznaczenia programu kompresującego

en: PROG
pl: PROGRAM

en: filter through PROG (must accept -d)
pl: filtrowanie przez PROGRAM (akceptujący -d)

en: Local file selection:
pl: Wybór plików lokalnych:

en: stay in local file system when creating archive
pl: pozostanie w jednym systemie plików

en: don't strip leading '/'s from file names
pl: bez usuwania początkowego „/” z nazw plików

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
pl: archiwizacja plików, na które wskazują łącza symboliczne

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
pl: archiwizacja plików, na które wskazują łącza zwykłe

en: MEMBER-NAME
pl: NAZWA-PLIKU

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
pl: zaczęcie od pliku NAZWA-PLIKU w czasie czytania archiwum

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
pl: zapisanie tylko plików nowszych niż DATA albo data PLIKU

en: DATE
pl: DATA

en: compare date and time when data changed only
pl: porównywanie daty i czasu tylko dla zmienionych danych

en: CONTROL
pl: TRYB

en: backup before removal, choose version CONTROL
pl: kopia zapasowa przed usunięciem, wybranie TRYBU zarządzania wersjami

en: STRING
pl: NAPIS

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
pl: kopia zapasowa przed usunięciem, zmiana domyślnego przyrostka („~”, jeżeli nie zmieniony przez zmienną środowiska SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: File name transformations:
pl: Zmiany nazwy plików:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
pl: ucięcie przed rozpakowaniem LICZBY początkowych elementów ścieżki z nazw plików

en: EXPRESSION
pl: WYRAŻENIE

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
pl: użycie WYRAŻENIA zamiany sed-a do przekształcenia nazw plików

en: Informative output:
pl: Informacje:

en: verbosely list files processed
pl: wypisywanie szczegółów o przetwarzanych plikach

en: KEYWORD
pl: SŁOWO KLUCZOWE

en: warning control
pl: sterowanie ostrzeżeniami

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
pl: wypisywanie co ILE rekordów informacji o przetwarzaniu (domyslnie co 10)

en: ACTION
pl: AKCJA

en: execute ACTION on each checkpoint
pl: wykonanie AKCJI przy każdym punkcie kontrolnym

en: print a message if not all links are dumped
pl: wypisanie komunikatu jeżeli nie wszytkie łącza zostały zapisane

en: SIGNAL
pl: SYGNAŁ

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
pl: wypisanie całkowitej liczby bajtów po przetworzeniu archiwum; z argumentem - wypisanie całkowitej liczby bajtów kiedy zostanie wysłany SYGNAŁ; Dozwolone sygnały: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 i SIGUSR2; nazwy bez prefiksu SIG są też akceptowane

en: print file modification times in UTC
pl: wypisanie czasów modyfikacji plików w UTC

en: print file time to its full resolution
pl: wypisanie czasu pliku z pełną dokładnością

en: send verbose output to FILE
pl: zapisanie dokładnych informacji w PLIKU

en: show block number within archive with each message
pl: pokazanie przy każdym komunikacie numeru bloku w archiwum

en: ask for confirmation for every action
pl: proszenie o potwierdzenie każdego działania

en: show tar defaults
pl: wypisanie domyślnych ustawień tar-a

en: show valid ranges for snapshot-file fields
pl: pokazanie zakresów dozwolonych wartości pól danych kopii przyrostowej

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
pl: wypisywanie każdego katalogu nie pasującego do kryteriów szukania przy wypisywaniu albo rozpakowywaniu archiwum

en: show file or archive names after transformation
pl: pokazanie nazw plików albo archiwów po przeszktałceniu

en: STYLE
pl: STYL

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
pl: ustawienie stylu ujmowania nazw w cudzysłowy; poniżej dozwolone wartości STYLU

en: additionally quote characters from STRING
pl: dodatkowe ujmowanie w znaki cytowania znaków z ŁAŃCUCHA

en: disable quoting for characters from STRING
pl: wyłączenie ujmowania w znaki cytowania znaków z ŁAŃCUCHA

en: Compatibility options:
pl: Opcje kompatybilności:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
pl: przy tworzeniu: to samo co --old-archive przy odtwarzaniu: to co --no-same-owner

en: Other options:
pl: Inne opcje:

en: disable use of some potentially harmful options
pl: wyłączenie używania potencjalnie szkodliwych opcji

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
pl: opcja „%s” nie może być użyta z opcją „%s”

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
pl: Nie można podać więcej niż jednej opcji z „-Acdtrux”, „--delete” albo „--test-label”

en: Conflicting compression options
pl: Niezgodne opcje kompresji

en: Unknown signal name: %s
pl: Nieznana nazwa sygnału: %s

en: Date sample file not found
pl: Nie znaleziono pliku z datą

en: Substituting %s for unknown date format %s
pl: Postawienie %s w miejscu nieznanego formatu daty %s

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
pl: Opcja %s: Potraktowanie daty „%s” jako %s

en: filter the archive through %s
pl: filtrowanie archiwum przez %s

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
pl: Prawidłowe argumenty dla opcji --quoting-style:

en: 
    *This* tar defaults to:
pl: 
    *Ten* tar ma domyślne parametry:

en: Invalid owner or group ID
pl: Błędny identyfikator właściciela lub grupy

en: Invalid blocking factor
pl: Błędny współczynnik łączenia w bloki

en: Invalid tape length
pl: Błędna długość taśmy

en: Invalid incremental level value
pl: Błędny numer poziomu przyrostowej kopii zapasowej

en: More than one threshold date
pl: Więcej niż jedna data graniczna

en: Invalid sparse version value
pl: Błędna wartość wersji plików rzadkich

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
pl: ten system nie pozwala na użycie --atime-preserve='system'

en: --checkpoint value is not an integer
pl: wartość --checkpoint nie jest liczbą całkowitą

en: Invalid mode given on option
pl: Błędne uprawnienia podane w opcji

en: Invalid number
pl: Błędny numer

en: Invalid record size
pl: Błędna wielkość rekordu

en: Record size must be a multiple of %d.
pl: Rozmiar rekordu musi być wielokrotnością %d

en: Invalid number of elements
pl: Błędna ilość elementów

en: Only one --to-command option allowed
pl: Wolno użyć tylko jednej opcji polecenia --to-command

en: Malformed density argument: %s
pl: Błędna specyfikacja gęstości: %s

en: Unknown density: '%c'
pl: Nieznana gęstość: „%c”

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
pl: Opcje „-[0-7][lmh]” nie są dostępne w *tym* tarze

en: %s:%lu: location of the error
pl: %s:%lu: lokalizacja błędu

en: error parsing %s
pl: błąd przetwarzania %s

en: [FILE]...
pl: [PLIK]...

en: non-option arguments in %s
pl: argumenty nie będące opcjami w %s

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
pl: nie można rozdzielić TAR_OPTIONS: %s

en: Old option '%c' requires an argument.
pl: Stara opcja „%c” wymaga argumentu.

en: --occurrence is meaningless without a file list
pl: --occurrence nie ma znaczenia bez listy plików

en: Multiple archive files require '-M' option
pl: Archiwum składające się z wielu plików wymaga opcji „-M”

en: --level is meaningless without --listed-incremental
pl: opcja --level nic nie znaczy bez użycia --listed-incremental

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
pl[0]: %s: Za długa etykieta części (może mieć do %lu bajtu)
pl[1]: %s: Za długa etykieta części (może mieć do %lu bajtów)
pl[2]: %s: Za długa etykieta części (może mieć do %lu bajtów)

en: Cannot verify multi-volume archives
pl: Nie można zweryfikować archiwum wieloczęściowego

en: Cannot verify compressed archives
pl: Nie można zweryfikować archiwum skompresowanego

en: Cannot use multi-volume compressed archives
pl: Nie można używać wieloczęściowego archiwum skompresowanego

en: Cannot concatenate compressed archives
pl: Nie można połączyć skompresowanych archiwów

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
pl: --clamp-mtime wymaga podania daty przy pomocy --mtime

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
pl: Opcja --pax-option może być użyta tylko do archiwów POSIX-owych

en: --acls can be used only on POSIX archives
pl: Opcja --acls może być użyta tylko do archiwów POSIX-owych

en: --selinux can be used only on POSIX archives
pl: Opcja --selinux może być użyta tylko do archiwów POSIX-owych

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
pl: Opcja --xattrs może być użyta tylko do archiwów POSIX-owych

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
pl: Nie udało się wydedukować głównego katalogu; proszę ustawić go wprost opcją --one-top-level=KATALOG

en: Volume length cannot be less than record size
pl: Długość części nie może być mniejsza od wielkości rekordu

en: Cowardly refusing to create an empty archive
pl: Tchórzliwie odmawiam utworzenia pustego archiwum

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
pl: Opcje „-Aru” są niekompatybilne z „-f -”

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
pl: Trzeba podać jedną z opcji „-Acdtrux”, „--delete” albo „--test-label”

en: Exiting with failure status due to previous errors
pl: Zakończenie w stanie błędu z powodu uprzednich błędów

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
pl[0]: %s: Plik skurczył się o %s bajt
pl[1]: %s: Plik skurczył się o %s bajty
pl[2]: %s: Plik skurczył się o %s bajtów

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
pl: Słowo kluczowe %s jest nieznane albo jeszcze nie zaimplementowane

en: Time stamp is out of allowed range
pl: Czas spoza dozwolonego zakresu

en: Pattern %s cannot be used
pl: Nie może być użyty wzorzec %s

en: Keyword %s cannot be overridden
pl: Słowo kluczowe %s nie może być zastąpione

en: Malformed extended header: missing length
pl: Błędny nagłówek rozszerzony: brakuje długości

en: Extended header length %*s is out of range
pl: Długośc nagłówka rozszerzonego %*s jest poza zakresem

en: Malformed extended header: missing blank after length
pl: Błędny nagłówek rozszerzony: brakuje odstępu po długości

en: Malformed extended header: missing equal sign
pl: Błędny nagłówek rozszerzony: brakuje znaku równości

en: Malformed extended header: missing newline
pl: Błędny nagłówek rozszerzony: brakuje znaku mowej linii

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
pl: Zignorowane nieznane słowo kluczowe nagłówka rozszerzonego „%s”

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
pl: Wygenerowana para słowo kluczowe/wartość jest za długa (słowo kluczowe=%s, długość=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
pl: Nagłówek rozszerzony - %s=%s jest poza zakresem %s..%s

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
pl: Błędny nagłówek rozszerzony: błędny %s=%s

en: Malformed extended header: excess %s=%s
pl: Błędny nagłówek rozszerzony: nadmiarowe %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
pl: Błędny nagłówek rozszerzony: błędny %s: niespodziewany ogranicznik %c

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
pl: Błędny nagłówek rozszerzony: błędny %s: nieparzysta liczba wartości

en: %s: not a valid timeout
pl: %s: błędna specyfikacja ograniczenia czasu

en: %s: unknown checkpoint action
pl: %s: nieznana akcja przy punkcie kontrolnym

en: write
pl: zapis

en: read
pl: odczyt

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
pl: Punkt kontrolny zapisu %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
pl: Punkt kontrolny odczytu %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
pl: genfile służy do operacji na plikach w ramach zestawu testów GNU paxutils.
    OPCJE:

en: File creation options:
pl: Opcje tworzenia plików:

en: SIZE
pl: ROZMIAR

en: Create file of the given SIZE
pl: Utworzenie pliku o podanym ROZMIARZE

en: Write to file NAME, instead of standard output
pl: Pisanie na pliku NAZWA zamiast na standardowe wyjście

en: Read file names from FILE
pl: Czytanie nazw plików z PLIKU

en: -T reads null-terminated names
pl: -T czyta nazwy zakończone zerem

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
pl: Wypełnienie pliku podanym WZORCEM. WZORZEC to „default” albo „zeros”

en: Size of a block for sparse file
pl: Rozmiar bloku pliku rzadkiego

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
pl: Utworzenie pliku rzadkiego. Reszta argumentów określa mapę pliku.

en: OFFSET
pl: POZYCJA

en: Seek to the given offset before writing data
pl: Ustawienie pozycji zapisu przez zapisem danych

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
pl: Pominięcie nie-krytycznych komunikatów diagnostycznych

en: File statistics options:
pl: Opcje statystyki plików

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
pl: Wypisanie zawartości  struct stat  dla każdego podanego pliku. Domyślny FORMAT:

en: Synchronous execution options:
pl: Opcje równoczesnego wykonywania:

en: OPTION
pl: OPCJA

en: Execute ARGS. Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
pl: Wykonanie ARGUMENTÓW. Przydatne z --checkpoint i jednym z --cut, --append, --touch albo --unlink

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
pl: Wykonanie podanej akcji (zobacz niżej) po napotkaniu punktu kontrolnego NUMER

en: Set date for next --touch option
pl: Ustaw datę następnej opcji --touch

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
pl: Wypisanie wykonanych punktów kontrolnych i kodu wyjścia POLECENIA

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
pl: Akcje równoczesnego wykonania. Są podejmowane po osiągnięciu punktu kontrolnego o numerze podanym przez opcję --checkpoint

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
pl: Obcięcie PLIKU do rozmiaru podanego przez poprzednia opcję --length (albo 0, jeżeli nie został podany)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
pl: Dodanie ROZMIAR bajtów do PLIKU. ROZMIAR jak podany przez poprzednią opcję --length.

en: Update the access and modification times of FILE
pl: Uaktualnienie czasów dostepu i modyfikacji PLIKU

en: Execute COMMAND
pl: Wykonanie POLECENIA

en: Delete FILE
pl: Skasowanie PLIKU

en: Invalid size: %s
pl: Błędny rozmiar: %s

en: Number out of allowed range: %s
pl: Liczba spoza dozwolonego zakresu: %s

en: Negative size: %s
pl: Ujemny rozmiar: %s

en: stat(%s) failed
pl: błąd stat(%s)

en: requested file length %lu, actual %lu
pl: żądana długość pliku %lu, faktyczna %lu

en: created file is not sparse
pl: utworzony plik nie jest rzadki

en: Error parsing number near `%s'
pl: Błąd przetwarzania liczby blisko „%s”

en: Unknown date format
pl: Nieznany format daty

en: [ARGS...]
pl: [ARGUMENTY...]

en: cannot open `%s'
pl: nie udało się otworzyć „%s”

en: cannot seek
pl: nie udało się ustawić pozycji

en: file name contains null character
pl: nazwa pliku zawiera znak NUL

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
pl: nie udało się utworzyć pliku rzadkiego na standardowym wyjściu, użyj opcji --file

en: incorrect mask (near `%s')
pl: nieprawidłowa maska (koło „%s”)

en: Unknown field `%s'
pl:  Nieznane pole „%s”

en: cannot set time on `%s'
pl: nie udało się ustawić czasu na „%s”

en: cannot truncate `%s'
pl: nie udało się skrócić „%s”

en: command failed: %s
pl: polecenie zwróciło błąd: %s

en: cannot stat `%s'
pl: nie udało się odczytać stanu „%s”

en: cannot remove directory `%s'
pl: nie udało się usunąć katalogu „%s”

en: cannot unlink `%s'
pl: nie udało się usunąć „%s”

en: Command exited successfully
pl: Polecenie zakończyło się poprawnie

en: Command failed with status %d
pl: Polecenie zakończyło się niepoprawnie z kodem %d

en: Command terminated on signal %d
pl: Polecenie zostało zakończone sygnałem %d

en: Command stopped on signal %d
pl: Polecenie zostało zatrzymane sygnałem %d

en: Command dumped core
pl: Został zapisany obraz pamięci (core dump) polecenia

en: Command terminated
pl: Polecenie zakończone

en: --stat requires file names
pl: --stat wymaga podania nazwy pliku
