tar 1.29 - en to nb_NO translation catalogue (580 entries)

en: invalid argument %s for %s
nb_NO: %s er et ugyldig argument for %s

en: ambiguous argument %s for %s
nb_NO: %s er et flertydig argument for %s

en: Valid arguments are:
nb_NO: Følgende argumenter er gyldige:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
nb_NO: ARGP_HELP_FMT: verdien av %s er lik eller lavere enn %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
nb_NO: %.*s: parameteret ARGP_HELP_FMT må ha en verdi

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
nb_NO: %.*s: parameteret ARGP_HELP_FMT må være positivt

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
nb_NO: %.*s: Ukjent «ARGP_HELP_FMT»-parameter

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
nb_NO: Søppel i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
nb_NO: Argumenter som er obligatoriske eller valgfrie for lange valg er også henholdsvis obligatoriske eller valgfrie for tilsvarende korte valgnavn.

en: Usage:
nb_NO: Bruk:

en:   or:
nb_NO:   eller:

en:  [OPTION...]
nb_NO:  [VALG …]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
nb_NO: Prøv «%s --help» eller «%s --usage» for mer informasjon.

en: Report bugs to %s.
nb_NO: Rapporter programfeil til %s.

en: Unknown system error
nb_NO: Ukjent systemfeil

en: give this help list
nb_NO: vis denne hjelpeteksten

en: give a short usage message
nb_NO: vis en kort bruksanvisning

en: NAME
nb_NO: NAVN

en: set the program name
nb_NO: endre programnavn

en: SECS
nb_NO: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
nb_NO: heng i valgt antall SEKunder (standard: 3600)

en: print program version
nb_NO: skriv ut programversjon

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
nb_NO: (PROGRAMFEIL) Ingen versjon er kjent.

en: %s: Too many arguments
nb_NO: %s: For mange argumenter

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
nb_NO: (PROGRAMFEIL) Valget burde blitt gjenkjent.

en: write error
nb_NO: skrivefeil

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
nb_NO: %s: valget «%s» er flertydig, og kan bety følgende:

en: %s: option '%s' is ambiguous
nb_NO: %s: valget «%s» er flertydig

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
nb_NO: %s: valget «--%s» tillater ikke argumenter

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
nb_NO: %s: valget «%c%s» tillater ikke argumenter

en: %s: option '--%s' requires an argument
nb_NO: %s: valget «--%s» krever et argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
nb_NO: %s: «--%s» er et ukjent valg

en: %s: unrecognized option '%c%s'
nb_NO: %s: «%c%s» er et ukjent valg

en: %s: invalid option -- '%c'
nb_NO: %s: -- «%c» er et ukjent valg

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nb_NO: %s: valget -- «%c» krever et argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
nb_NO: %s: valget «-W %s» er flertydig

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
nb_NO: %s: valget «-W %s» tillater ikke argumenter

en: %s: option '-W %s' requires an argument
nb_NO: %s: valget «-W %s» krever et argument

en: memory exhausted
nb_NO: minnet er fullt

en: unable to record current working directory
nb_NO: klarte ikke å huske gjeldende arbeidsmappe

en: failed to return to initial working directory
nb_NO: klarte ikke å gå tilbake til opprinnelig arbeidsmappe

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
nb_NO: «

en: '
nb_NO: »

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
nb_NO: ^[jJ]

en: Packaged by %s (%s)
nb_NO: Pakket av %s (%s)

en: Packaged by %s
nb_NO: Pakket av %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
nb_NO: ©

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nb_NO: 
    Lisens GPLv3+: GNU GPL versjon 3 eller senere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Dette er fri programvare. Du står fritt til å endre og dele den videre.
    Det stilles INGEN GARANTI, i den grad dette tillates innenfor gjeldende lovverk.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
nb_NO: Skrevet av %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
nb_NO: Skrevet av %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s and %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
nb_NO: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s og andre.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
nb_NO: 
    Rapporter programfeil til: %s
    Rapporter oversettelsesfeil til <i18n-nb@lister.ping.uio.no>

en: Report %s bugs to: %s
nb_NO: Rapporter programfeil i %s til: %s

en: %s home page: <%s>
nb_NO: Nettside for %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
nb_NO: Nettside for %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
nb_NO: Generell hjelp til bruk av GNU-programvare: <http://www.gnu.org/gethelp/>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
nb_NO: %s: Klarte ikke å utføre %s

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
nb_NO: %s: Advarsel: klarte ikke å utføre %s

en: %s: Cannot change mode to %s
nb_NO: %s: Klarte ikke å endre modus til %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
nb_NO: %s: Klarte ikke å endre eierskap til uid %lu, gid %lu

en: %s: Cannot hard link to %s
nb_NO: %s: Klarte ikke å lage hard lenke til %s

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
nb_NO[0]: %s: Lesefeil ved byte %s under lesing av %lu byte
nb_NO[1]: %s: Lesefeil ved byte %s under lesing av %lu byte

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
nb_NO[0]: %s: Advarsel: lesefeil ved byte %s under lesing av %lu byte
nb_NO[1]: %s: Advarsel: lesefeil ved byte %s under lesing av %lu byte

en: %s: Cannot seek to %s
nb_NO: %s: Klarte ikke å søke til %s

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
nb_NO: %s: Advarsel: klarte ikke å søke til %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
nb_NO: %s: Klarte ikke å lage symbolisk lenke til %s

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
nb_NO[0]: %s: Skrev bare %lu av %lu byte
nb_NO[1]: %s: Skrev bare %lu av %lu byte

en: Removing leading `%s' from member names
nb_NO: Fjerner ledende «%s» fra medlemsnavn

en: Removing leading `%s' from hard link targets
nb_NO: Fjerner ledende «%s» fra hardlenke-mål

en: Substituting `.' for empty member name
nb_NO: Erstatter tomt medlemsnavn med «.»

en: Substituting `.' for empty hard link target
nb_NO: Erstatter tomt hardlenke-mål med «.»

en: exec/tcp: Service not available
nb_NO: exec/tcp: tjenesten er ikke tilgjengelig

en: stdin
nb_NO: standard innkanal

en: stdout
nb_NO: standard utkanal

en: Cannot connect to %s: resolve failed
nb_NO: Klarte ikke å koble til %s. Navnoppslag mislyktes

en: Cannot redirect files for remote shell
nb_NO: Klarte ikke å videresende filer til eksternt skall

en: Cannot execute remote shell
nb_NO: Klarte ikke å kjøre eksternt skall

en: Seek direction out of range
nb_NO: Søkeretning er utenfor tillatt rekkevidde

en: Invalid seek direction
nb_NO: Ugyldig søkeretning

en: Invalid seek offset
nb_NO: Ugyldig søkeforskyvning

en: Seek offset out of range
nb_NO: Søkeforskyvning er utenfor tillatt rekkevidde

en: Invalid byte count
nb_NO: Ugyldig antall byte

en: Byte count out of range
nb_NO: Opptelling av byte er utenfor tillatt rekkevidde

en: Premature eof
nb_NO: For tidlig slutt på fil

en: Invalid operation code
nb_NO: Ugyldig handlingskode

en: Operation not supported
nb_NO: Handlinga støttes ikke

en: Unexpected arguments
nb_NO: Uventede argumenter

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
nb_NO: Styr en båndstasjon, og godta kommandoer fra eksterne prosesser

en: NUMBER
nb_NO: NUMMER

en: set debug level
nb_NO: endre feilsøkningsnivå

en: FILE
nb_NO: FIL

en: set debug output file name
nb_NO: endre navn på feilsøkingsfil

en: cannot open %s
nb_NO: klarte ikke å åpne %s

en: too many arguments
nb_NO: for mange argumenter

en: Garbage command
nb_NO: Ugyldig kommando

en: This does not look like a tar archive
nb_NO: Dette ser ikke ut som et tar-arkiv

en: Total bytes read
nb_NO: Antall leste byte

en: Total bytes written
nb_NO: Antall skrevne byte

en: Total bytes deleted
nb_NO: Antall slettede byte

en: (pipe)
nb_NO: (datarør)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
nb_NO: Nekter å lese arkivinnhold fra terminal (glemte du «-f»?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
nb_NO: Nekter å sende arkivinnhold til terminal (glemte du «-f»?)

en: Invalid value for record_size
nb_NO: Ugyldig verdi for «record_size»

en: No archive name given
nb_NO: Arkivnavn mangler

en: Cannot verify stdin/stdout archive
nb_NO: Klarte ikke å kontrollere stdin-/stdout-arkiv

en: Archive is compressed. Use %s option
nb_NO: Arkivet er komprimert. Bruk valget %s

en: Cannot update compressed archives
nb_NO: Komprimerte arkiver kan ikke oppdateres

en: At beginning of tape, quitting now
nb_NO: Nådde begynnelsen av båndet. Avslutter nå

en: Too many errors, quitting
nb_NO: Det har oppstått for mange feil. Avslutter

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
nb_NO[0]: Registerstørrelse = %lu blokk
nb_NO[1]: Registerstørrelse = %lu blokker

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
nb_NO[0]: Ujustert blokk (%lu byte) i arkivet
nb_NO[1]: Ujustert blokk (%lu byte) i arkivet

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
nb_NO: Klarte ikke å gå tilbake i arkivfila. Den kan være uleselig uten «-i»

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
nb_NO: rmtlseek stoppet ikke på en registergrense

en: %s: contains invalid volume number
nb_NO: %s: inneholder ugyldig volumnummer

en: Volume number overflow
nb_NO: Alle mulige volumnumre er oppbrukt

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
nb_NO: Klargjør volum #%d for %s og trykk Enter:

en: EOF where user reply was expected
nb_NO: EOF der svar fra bruker skulle vært

en: WARNING: Archive is incomplete
nb_NO: ADVARSEL: Arkivet er ufullstendig

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
nb_NO:  n navn        Gi nytt filnavn til etterfølgende volum
     q             Avbryt tar
     y eller linjeskift  Fortsett handling

en:  !             Spawn a subshell
nb_NO:  !             Start et underskall

en:  ?             Print this list
nb_NO:  ?             Skriv ut denne lista

en: No new volume; exiting.
nb_NO: Intet nytt volum. Avslutter.

en: File name not specified. Try again.
nb_NO: Filnavn mangler. Prøv på nytt.

en: Invalid input. Type ? for help.
nb_NO: Ugyldig inndata. Skriv «?» for for hjelp.

en: %s command failed
nb_NO: %s kommando mislyktes

en: %s is not continued on this volume
nb_NO: %s fortsetter ikke i dette volumet

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
nb_NO: %s fortsetter kanskje på dette volumet. Hodet inneholder avkortet navn

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
nb_NO: %s er feil størrelse (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
nb_NO: Dette volumet er ute av sekvens (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
nb_NO: Arkiv ikke navngitt for å passe med %s

en: Volume %s does not match %s
nb_NO: Volumet «%s» stemmer ikke overens med «%s»

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
nb_NO: %s: filnavnet er for langt tid å lagres i et GNU-multivolum-hode, og blir derfor avkortet

en: write did not end on a block boundary
nb_NO: skriving endte ikke ved en blokkgrense

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
nb_NO[0]: Klarte bare å lese %lu av %lu byte
nb_NO[1]: Klarte bare å lese %lu av %lu byte

en: Contents differ
nb_NO: Innholdet er ulikt

en: Unexpected EOF in archive
nb_NO: Uventet slutt på fil i arkivet

en: File type differs
nb_NO: Filtypen er ulik

en: Mode differs
nb_NO: Modus er ulik

en: Uid differs
nb_NO: Uid er ulik

en: Gid differs
nb_NO: Gid er ulik

en: Mod time differs
nb_NO: Endringstiden er ulik

en: Size differs
nb_NO: Størrelsen er ulik

en: Not linked to %s
nb_NO: Ikke lenket til %s

en: Symlink differs
nb_NO: Symbolsk lenke er ulik

en: Device number differs
nb_NO: Enhetsnummer avviker

en: Verify
nb_NO: Kontroller

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
nb_NO: %s: Ukjent filtype «%c», diffet som vanlig fil

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
nb_NO: Arkivet inneholder filnavn med ledende prefikser fjernet.

en: Archive contains transformed file names.
nb_NO: Arkivet inneholder forvandlede filnavn.

en: Verification may fail to locate original files.
nb_NO: Verifikasjon kan mislykkes i å finne originalfilene.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
nb_NO[0]: KONTROLLFEIL: fant %d ugyldig arkivhode
nb_NO[1]: KONTROLLFEIL: fant %d ugyldige arkivhoder

en: A lone zero block at %s
nb_NO: Enslig null-blokk ved %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
nb_NO: %s: inneholder en buffermappetag %s; %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
nb_NO: verdien %s er utenfor %s rekkevidde %s..%s. Erstatter %s

en: value %s out of %s range %s..%s
nb_NO: verdien %s er utenfor %s rekkevidde %s..%s

en: Generating negative octal headers
nb_NO: Lager negative oktalhoder

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
nb_NO: %s: filnavnet er for langt (maks %d), og fila ble ikke dumpet

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
nb_NO: %s: filnavnet er for langt og/eller splittet, og fila ble ikke dumpet

en: %s: link name is too long; not dumped
nb_NO: %s: lenkenavnet er for langt, og fila ble ikke dumpet

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
nb_NO[0]: %s: Fila krympet med %s byte. Fyller ut med nuller
nb_NO[1]: %s: Fila krympet med %s byte. Fyller ut med nuller

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
nb_NO: %s: fila er på et annet filsystem, og ble derfor ikke dumpet

en: contents not dumped
nb_NO: innholdet ble ikke dumpet

en: %s: Unknown file type; file ignored
nb_NO: %s: Ukjent filtype. Fila ignoreres

en: Missing links to %s.
nb_NO: Mangler lenker til %s.

en: %s: file is unchanged; not dumped
nb_NO: %s: fila er uendret, og ble ikke dumpet

en: %s: file is the archive; not dumped
nb_NO: %s: fila er selve arkivet, og ble ikke dumpet

en: directory not dumped
nb_NO: mappe ble ikke dumpet

en: %s: file changed as we read it
nb_NO: %s: fil endret mens vi leste den

en: %s: socket ignored
nb_NO: %s: sokkel ignorert

en: %s: door ignored
nb_NO: %s: dør ignorert

en: Skipping to next header
nb_NO: Hopper til neste startseksjon

en: Deleting non-header from archive
nb_NO: Tar bort ikke-hodedata fra arkivet

en: %s: implausibly old time stamp %s
nb_NO: %s: usansynlig gammelt tidsstempel %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
nb_NO: %s: tidsstempel %s er %s sekunder i fremtiden

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
nb_NO: %s: Uventet inkonsekvens ved opprettelse av mappe

en: %s: skipping existing file
nb_NO: %s: hopper over eksisterende fil

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
nb_NO: %s: Mappe fikk nytt navn før status kunne hentes

en: Extracting contiguous files as regular files
nb_NO: Ekstraherer sammenhengende filer som vanlige filer

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
nb_NO: Forsøker å pakke ut symbolske lenker som harde lenker

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
nb_NO: %s: Klarte ikke å pakke ut -- fila fortsettes fra et annet volum

en: Unexpected long name header
nb_NO: Uventet langt navnehode

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
nb_NO: %s: Ukjent filtype «%c», pakket ut som vanlig fil

en: Current %s is newer or same age
nb_NO: Gjeldende %s er nyere eller samme alder

en: %s: Was unable to backup this file
nb_NO: %s: Klarte ikke å lage sikkerhetskopi av denne fila

en: Cannot rename %s to %s
nb_NO: Klarte ikke å endre navn på %s til %s

en: %s: Directory has been renamed from %s
nb_NO: %s: Mappa har endret navn fra %s

en: %s: Directory is new
nb_NO: %s: Mappa er ny

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
nb_NO: %s: mappa er på et annet filsystem, og ble ikke dumpet

en: %s: Directory has been renamed
nb_NO: %s: Mappa har endret navn

en: Invalid time stamp
nb_NO: ugyldig tidsstempel

en: Invalid modification time
nb_NO: Ugyldig endringstid

en: Invalid modification time (nanoseconds)
nb_NO: ugyldig endringstid (nanosekunder)

en: Invalid device number
nb_NO: ugyldig enhetsnummer

en: Invalid inode number
nb_NO: ugyldig inodenummer

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
nb_NO: %s: byte %s: %s %.*s… for lang

en: Unexpected EOF in snapshot file
nb_NO: Uventet filslutt i øyeblikksbildefil

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
nb_NO: %s: byte %s: %s %s etterfulgt av ugyldig byte 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
nb_NO: %s: byte %s: (gyldig rekkevidde: %s..%s)
    	%s %s

en: Missing record terminator
nb_NO: Registeravslutning mangler

en: Bad incremental file format
nb_NO: Ugyldig inkrementelt filformat

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
nb_NO: Inkrementell formatversjon %<PRIuMAX> støttes ikke

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
nb_NO: Feilformatert dumpmappe: forventet «%c» men fant %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
nb_NO: Feilformatert dumpmappe: «X» duplisert

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
nb_NO: Feilformatert dumpmappe: tomt navn i «R»

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
nb_NO: Feilutformet dumpmappe. «T» kommer ikke etter «R»

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
nb_NO: Feilformatert dumpmappe: tomt navn i «T»

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
nb_NO: Feilformatert dumpmappe: forventet «%c» men fant enden av data

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
nb_NO: Feilformatert dumpmappe: «X» aldri brukt

en: Cannot create temporary directory using template %s
nb_NO: Klarte ikke å opprette midlertidig mappe ved bruk av mal %s

en: %s: Not purging directory: unable to stat
nb_NO: %s: Tømmer ikke mappa: ute av stand til stat

en: %s: directory is on a different device: not purging
nb_NO: %s: mappa er på en annen enhet: tømmer ikke

en: %s: Deleting %s
nb_NO: %s: Sletter %s

en: %s: Cannot remove
nb_NO: %s: Klarte ikke å fjerne

en: %s: Omitting
nb_NO: %s: Utelater

en: block %s: ** Block of NULs **
nb_NO: blokk %s: ** Blokk med NUL-er **

en: block %s: ** End of File **
nb_NO: blokk %s: ** Slutt på fil **

en: block %s:
nb_NO: blokk %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
nb_NO: Blankt hvor numerisk %s-verdi forventes

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
nb_NO: Arkivoktalverdi %.*s er ut av %s rekkevidde; forutsatt toerkomplement

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
nb_NO: Arkivets oktalverdi %.*s er utenfor %s rekkevidde

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
nb_NO: Arkivet inneholder foreldede base-64-hoder

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
nb_NO: Arkiv-signert base-64-streng %s er utenfor %s-rekkevidde

en: Archive base-256 value is out of %s range
nb_NO: Arkivets base-256-verdi er utenfor %s-rekkevidde

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
nb_NO: Arkivet inneholder %.*s hvor numerisk %s-verdi forventes

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
nb_NO: Arkivverdi %s er utenfor %s-intervallet %s..%s

en:  link to %s
nb_NO:  lenke til %s

en:  unknown file type %s
nb_NO:  ukjent filtype %s

en: --Long Link--
nb_NO: --Lang lenke--

en: --Long Name--
nb_NO: --Langt navn--

en: --Volume Header--
nb_NO: --Volumhode--

en: --Continued at byte %s--
nb_NO: --Fortsatte ved byte %s--

en: Creating directory:
nb_NO: Lager mappe:

en: Renaming %s to %s
nb_NO: Endrer navn på %s til %s

en: %s: Cannot rename to %s
nb_NO: %s: Klarte ikke å endre navn til %s

en: Renaming %s back to %s
nb_NO: Endrer navn %s tilbake til %s

en: %s: File removed before we read it
nb_NO: %s: Fila ble fjernet før programmet rakk å lese den

en: child process
nb_NO: underprosess

en: interprocess channel
nb_NO: mellomprosesskanal

en: Local file name selection:
nb_NO: Lokalt filvalg:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
nb_NO: legg oppgitt FIL til arkivet (nyttig hvis navnet starter med en bindestrek)

en: DIR
nb_NO: MAP

en: change to directory DIR
nb_NO: bytt til mappa MAP

en: get names to extract or create from FILE
nb_NO: få navn å pakke ut eller opprette fra FIL

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
nb_NO: -T les null-adskilte navn, og slår av «-C»

en: disable the effect of the previous --null option
nb_NO: deaktiverer effekten til foregående --null-valg

en: unquote input file or member names (default)
nb_NO: avsitér inndatafil eller medlemsnavn (standard)

en: do not unquote input file or member names
nb_NO: ikke avsitér inndatafil eller medlemsnavn

en: -T reads file names verbatim (no option handling)
nb_NO: -T les filnavn nøyaktig slik de er (ingen valghåndtering)

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
nb_NO: -T behandle filnavn som begynner med bindestrek som valg (standard)

en: PATTERN
nb_NO: MØNSTER

en: exclude files, given as a PATTERN
nb_NO: ekskludere filer, gitt som et MØNSTER

en: exclude patterns listed in FILE
nb_NO: ekskluder mønster listet i FIL

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
nb_NO: ekskluder innholdet av mapper som inneholder CACHEDIR.TAG, med unntak av selve tagg-fila

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
nb_NO: ekskluder alt under mapper som inneholder CACHEDIR.TAG

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
nb_NO: ekskluder mapper som inneholder CACHEDIR.TAG

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
nb_NO: ekskluder innholdet av mapper som inneholder FIL, med unntak av selve FIL-en

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
nb_NO: lese ekskluder mønstre for hver mappe fra FIL, hvis den finnes

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
nb_NO: lese ekskluder mønstre for hver mappe fra FIL og dens undermapper, hvis den finnes

en: exclude everything under directories containing FILE
nb_NO: ekskluder alt under mapper som inneholder FIL

en: exclude directories containing FILE
nb_NO: ekskluder mapper som inneholder FIL

en: exclude version control system directories
nb_NO: ekskluder versjonskontrollsystemmapper

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
nb_NO: les ekskluder mønstre fra VCS-ignorere filer

en: exclude backup and lock files
nb_NO: ekskluder sikkerhetskopi- og låsefiler

en: recurse into directories (default)
nb_NO: gå rekursivt ned i mapper (standard)

en: avoid descending automatically in directories
nb_NO: unngå automatisk nedstigning i mapper

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
nb_NO: valg for filnavntreff (påvirker både ekskluder- og inkludermønstre):

en: patterns match file name start
nb_NO: mønstre passer med filnavnstart

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
nb_NO: mønstre passer etter «/» (standard for ekskludering)

en: ignore case
nb_NO: ignorer bokstavstørrelse

en: case sensitive matching (default)
nb_NO: match forskjell på små og store bokstaver (standard)

en: use wildcards (default for exclusion)
nb_NO: bruk jokertegn (standard for ekskludering)

en: verbatim string matching
nb_NO: ordrett strengsammenligning

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
nb_NO: jokertegn samsvarer «/» (standard for ekskludering)

en: wildcards do not match '/'
nb_NO: jokertegn samsvarer ikke «/»

en: command line
nb_NO: kommandolinje

en: %s: file list requested from %s already read from %s
nb_NO: %s: filliste forespurt fra %s allerede lest fra %s

en: cannot split string '%s': %s
nb_NO: Klarte ikke å splitte strengen «%s». %s

en: %s: file name read contains nul character
nb_NO: %s: lest filnavn inneholder nulltegn

en: Pattern matching characters used in file names
nb_NO: Mønster samsvarer med tegn som brukes i filnavn

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
nb_NO: Bruk --wildcards for å aktivere mønstergjenkjenning, eller --no-wildcards for å undertrykke denne advarselen

en: %s: Not found in archive
nb_NO: %s: Finnes ikke i arkivet

en: %s: Required occurrence not found in archive
nb_NO: %s: Obligatorisk forekomst finnes ikke i arkivet

en: Archive label mismatch
nb_NO: Arkivetikett samsvarer ikke

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
nb_NO: Valget «-C» kan ikke brukes i fillista i kombinasjon med «--listed-incremental»

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
nb_NO: Kun ett -C-valg er tillatt med --listed-incremental

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
nb_NO: Valgene «-%s» og «-%s» vil begge ha standard inn

en: %s: Invalid archive format
nb_NO: %s: Ugyldig arkivformat

en: GNU features wanted on incompatible archive format
nb_NO: GNU-funksjoner forsøkt på inkompatibelt arkiv-format

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
nb_NO: Ukjent siteringsstil «%s». Prøv «%s  --quoting-style=help» for å få en liste.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
nb_NO: GNU «tar» lagrer mange filer sammen til et enkelt bånd eller diskarkiv, og kan gjenopprette individuelle filer fra arkivet.
    
    Eksempler:
      tar -cf arkiv.tar foo bar  # Lag arkiv.tar fra filene foo og bar.
      tar -tvf arkiv.tar         # List alle filer i arkiv.tar detaljert.
      tar -xf arkiv.tar          # Pakk ut alle filer fra arkiv.tar.

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
nb_NO: Suffikset for sikkerhetskopiering er «~», med mindre det er satt med --suffix
    eller SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Versjonskontroll kan settes med --backup eller
    VERSION_CONTROL.  Gyldige verdier er:
    
      none, off       aldri lag sikkerhetskopier
      t, numbered     lag nummererte sikkerhetskopier
      nil, existing   nummererte, dersom nummererte sikkerhetskopier eksisterer,
                      ellers enkle
      never, simple   lag enkle sikkerhetskopier

en: Main operation mode:
nb_NO: Hoveddriftsmodus:

en: list the contents of an archive
nb_NO: list innholdet i et arkiv

en: extract files from an archive
nb_NO: pakk ut filer fra et arkiv

en: create a new archive
nb_NO: opprett et nytt arkiv

en: find differences between archive and file system
nb_NO: finn forskjeller mellom arkiv og filsystemet

en: append files to the end of an archive
nb_NO: tilføy filer på slutten av et arkiv

en: only append files newer than copy in archive
nb_NO: bare tilføy filer som er nyere enn kopiene i arkivet

en: append tar files to an archive
nb_NO: tilføy tar-filer i et arkiv

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
nb_NO: slett fra arkivet (ikke på magnetbånd!)

en: test the archive volume label and exit
nb_NO: test arkivvolumnavnet og avslutt

en: Operation modifiers:
nb_NO: operasjonsmodifikatorer:

en: handle sparse files efficiently
nb_NO: håndtere filer med huller effektivt

en: technique to detect holes
nb_NO: teknikk for å finne hull

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
nb_NO: angi versjonen av filer med hull-format til å bruke (impliserer --sparse)

en: handle old GNU-format incremental backup
nb_NO: håndter gammel GNU-format inkrementell backup

en: handle new GNU-format incremental backup
nb_NO: håndter nytt GNU-format inkrementell backup

en: dump level for created listed-incremental archive
nb_NO: dumpe-nivå for opprettet «listed-incremental»-arkiv

en: do not exit with nonzero on unreadable files
nb_NO: ikke avslutt med ikke-null på uleselig filer

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
nb_NO: bare behandle NUMMER-forekomsten av hver fil i arkivet. Dette alternativet er bare tillatt i kombinasjon med en delkommando («--delete», «--diff», «--extract» eller «--list»), og når en liste over filer sendes enten fra kommandolinja eller via valget «-T». Standardverdi av NUMMER er 1.

en: archive is seekable
nb_NO: arkivet er søkbart

en: archive is not seekable
nb_NO: arkivet er ikke søkbart

en: do not check device numbers when creating incremental archives
nb_NO: ikke kontroller enhetsnummer når du lager inkrementelle arkiver

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
nb_NO: kontroller enhetsnummer når du lager inkrementelle arkiver (standard)

en: Overwrite control:
nb_NO: Overskrivingskontroll:

en: attempt to verify the archive after writing it
nb_NO: forsøk å kontrollere arkivet etter å ha lagret det

en: remove files after adding them to the archive
nb_NO: fjern filer etter å ha lagt dem til i arkivet

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
nb_NO: behandle filer som finnes allerede som feil, og ikke erstatt dem

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
nb_NO: hopp over filer som allerede finnes allerede ved utpakking, uten advarsel

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
nb_NO: ikke erstatt filer som finnes allerede og er nyere enn tilsvarende arkivert fil

en: overwrite existing files when extracting
nb_NO: overskriv filer som finnes allerede ved utpakking

en: remove each file prior to extracting over it
nb_NO: fjern alle filer som finnes allerede før arkivet pakkes ut

en: empty hierarchies prior to extracting directory
nb_NO: tøm hierarkier før utpakking av mappe

en: preserve metadata of existing directories
nb_NO: behold metadata for mapper som finnes allerede

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
nb_NO: overskriv metadata for mapper som finnes allerede (standard)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
nb_NO: behold symbolske mappelenker ved utpakking

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
nb_NO: lag en undermappe for å unngå utpakking av løse filer

en: Select output stream:
nb_NO: Velg utdatastrøm:

en: extract files to standard output
nb_NO: pakk ut filer til standardutdata

en: COMMAND
nb_NO: KOMMANDO

en: pipe extracted files to another program
nb_NO: kanaliser utpakkede filer til et annet program

en: ignore exit codes of children
nb_NO: ignorer avslutningskoder fra underprosesser

en: treat non-zero exit codes of children as error
nb_NO: behandle avslutningskoder fra underprosesser som feil hvis de ikke er null

en: Handling of file attributes:
nb_NO: Håndtering av filattributter:

en: force NAME as owner for added files
nb_NO: tving NAVN som eier av tilføyde filer

en: force NAME as group for added files
nb_NO: tving NAVN som gruppetilhørighet for tilføyde filer

en: use FILE to map file owner UIDs and names
nb_NO: bruk valgt FIL for å tilknytte fileiers UID og navn

en: use FILE to map file owner GIDs and names
nb_NO: bruk valgt FIL for å tilknytte fileiers GID og navn

en: DATE-OR-FILE
nb_NO: DATO-ELLER-FIL

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
nb_NO: endre endringstidspunkt for nye filer fra DATO-ELLER-FIL

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
nb_NO: bare endre tid når fila er nyere enn det som er valgt med «--mtime»

en: CHANGES
nb_NO: ENDRINGER

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
nb_NO: tving (symbolsk) modusENDRINGER for nye filer

en: METHOD
nb_NO: METODE

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
nb_NO: behold tilgangstider for dumpede filer, enten ved å gjenopprette tidene etter å ha lest dem (METHOD='replace'; standard), eller ved å ikke velge tider i det hele tatt (METHOD='system')

en: don't extract file modified time
nb_NO: ikke pakk ut endringstidspunkt for filer

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
nb_NO: prøv å pakke ut filer med samme eierskap som finnes i arkivet (standard for superbruker)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
nb_NO: pakk ut filer som deg selv (standard for vanlige brukere)

en: always use numbers for user/group names
nb_NO: bruk alltid tall som bruker- og gruppenavn

en: extract information about file permissions (default for superuser)
nb_NO: pakk ut informasjon om filrettigheter (standard for superbruker)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
nb_NO: bruk brukerens umask ved utpakking av tillatelser fra arkivet (standard for vanlige brukere)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
nb_NO: medlemsargumenter står i samme rekkefølge filer i arkivet

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
nb_NO: utsett endring av endringstidspunkt og tillatelser til utpakkede mapper til utpakkinga er ferdig

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
nb_NO: avbryt effekten av «--delay-directory-restore»-valget

en: ORDER
nb_NO: REKKEFØLGE

en: directory sorting order: none (default) or name
nb_NO: mappe-sorteringsrekkefølge: ingen (standard) eller navn

en: Handling of extended file attributes:
nb_NO: Håndtering av utvidede filattributter:

en: Enable extended attributes support
nb_NO: Slå på utvidet attributtstøtte

en: Disable extended attributes support
nb_NO: Slå av utvidet attributtstøtte

en: MASK
nb_NO: MASKE

en: specify the include pattern for xattr keys
nb_NO: angi inkludermønster for xattr-verdier

en: specify the exclude pattern for xattr keys
nb_NO: angi eksludermønster for xattr-verdier

en: Enable the SELinux context support
nb_NO: Slå på støtte for SELinux-kontekst

en: Disable the SELinux context support
nb_NO: Slå av støtte for SELinux-kontekst

en: Enable the POSIX ACLs support
nb_NO: Slå på POSIX ACL-støtte

en: Disable the POSIX ACLs support
nb_NO: Slå av POSIX ACL-støtte

en: Device selection and switching:
nb_NO: Enhetsvalg og veksling:

en: ARCHIVE
nb_NO: ARKIV

en: use archive file or device ARCHIVE
nb_NO: bruk arkivfil eller enhet ARKIV

en: archive file is local even if it has a colon
nb_NO: Arkivfil er lokal selv om den har et kolon

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
nb_NO: bruk oppgitt rmt-KOMMANDO i stedet for rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
nb_NO: bruk KOMMANDO i stedet for rsh

en: specify drive and density
nb_NO: angi enhet og tetthet

en: create/list/extract multi-volume archive
nb_NO: opprette/list/pakk ut multivolumarkiv

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
nb_NO: bytt bånd etter å ha skrevet TALL x 1024 byte

en: run script at end of each tape (implies -M)
nb_NO: kjør skript ved slutten av hvert bånd (impliserer -M)

en: use/update the volume number in FILE
nb_NO: bruk/oppdater volumnummeret i FIL

en: Device blocking:
nb_NO: Blokkhåndtering:

en: BLOCKS
nb_NO: BLOKKER

en: BLOCKS x 512 bytes per record
nb_NO: BLOKKER x 512 byte pr register

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
nb_NO: NUMMER byte per register, multiplum av 512

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
nb_NO: ignorere nullede blokker i arkiv (betyr filslutt)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
nb_NO: Omblokker ved lesning (for 4.2BSD-rør)

en: Archive format selection:
nb_NO: Arkivformatvalg:

en: create archive of the given format
nb_NO: opprett arkiv av det angitte format

en: FORMAT is one of the following:
nb_NO: FORMAT er ett av følgende:

en: old V7 tar format
nb_NO: gammelt V7 tar-format

en: GNU format as per tar <= 1.12
nb_NO: GNU-format i henhold til tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
nb_NO: GNU tar 1.13.x-format

en: same as pax
nb_NO: samme som pax

en: same as --format=v7
nb_NO: samme som --format=v7

en: same as --format=posix
nb_NO: samme som --format=posix

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
nb_NO: Nøkkelord[[:]=verdi][,nøkkelord[[:]=verdi]]…

en: control pax keywords
nb_NO: angi pax-søkeord

en: TEXT
nb_NO: TEKST

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
nb_NO: opprette et arkiv med volum navn TEKST; ved liste/utpakkingstid, bruke TEKST som et søkemønster («globbing») for volumnavn

en: Compression options:
nb_NO: Kompresjonsvalg

en: use archive suffix to determine the compression program
nb_NO: bruk arkivsuffikset til å bestemme komprimeringsprogrammet

en: do not use archive suffix to determine the compression program
nb_NO: ikke bruk arkivsuffikset til å bestemme komprimeringsprogrammet

en: filter through PROG (must accept -d)
nb_NO: filtrér gjennom PROGRAM (må akseptere -d)

en: Local file selection:
nb_NO: Lokalt filvalg:

en: stay in local file system when creating archive
nb_NO: bli i lokale filsystem når du oppretter arkiv

en: don't strip leading '/'s from file names
nb_NO: ikke fjern ledende «/» fra filnavn

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
nb_NO: Følg symbolske lenker; arkiver og dump filene de peker til

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
nb_NO: følg harde lenker; arkiver og dump filene de refererer til

en: MEMBER-NAME
nb_NO: MEDLEMS-NAVN

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
nb_NO: begynn med medlem MEDLEMSNAVN ved lesing av arkivet

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
nb_NO: bare lagre filer som er nyere enn DATO-ELLER-FIL

en: DATE
nb_NO: DATO

en: compare date and time when data changed only
nb_NO: sammenlign dato og tid kun ved dataendringer

en: CONTROL
nb_NO: KONTROLL

en: backup before removal, choose version CONTROL
nb_NO: sikkerhetskopi før sletting, velg versjonskontroll

en: STRING
nb_NO: STRENG

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
nb_NO: sikkerhetskopi før sletting, overstyr vanlig suffiks («~» med mindre overstyrt av miljøvariabelen SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: File name transformations:
nb_NO: Filnavnforvandlinger:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
nb_NO: fjern NUMMER antall innledende komponenter fra filnavn ved utpakking

en: EXPRESSION
nb_NO: UTTRYKK

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
nb_NO: bruk sed erstatnings-UTTRYKK for å forvandle filnavn

en: Informative output:
nb_NO: Informativ utdata:

en: verbosely list files processed
nb_NO: vis navn på alle filer som behandles

en: KEYWORD
nb_NO: NØKKELORD

en: warning control
nb_NO: advarselskontroll

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
nb_NO: vis framdriftsmeldinger hver ANTALL register (standard 10)

en: ACTION
nb_NO: HANDLING

en: execute ACTION on each checkpoint
nb_NO: utfør HANDLING på hvert sjekkpunkt

en: print a message if not all links are dumped
nb_NO: skriv ut en melding hvis ikke alle lenker ble dumpet

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
nb_NO: skriv totalt antall byte etter behandlingen av arkivet. Med et argument - skriv totalt antall byte når dette signalet er levert. Tillatte signaler er: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 og SIGUSR2; navnene uten SIG-prefikset er også akseptert

en: print file modification times in UTC
nb_NO: vis endringstidspunkt som UTC

en: print file time to its full resolution
nb_NO: vis full oppløsning på filtider

en: send verbose output to FILE
nb_NO: send detaljert utdata til FIL

en: show block number within archive with each message
nb_NO: vis blokknummer i arkiv med hver melding

en: ask for confirmation for every action
nb_NO: be om bekreftelse for hver handling

en: show tar defaults
nb_NO: vis tar-standarder

en: show valid ranges for snapshot-file fields
nb_NO: vis gyldige verdiområder for øyeblikksbildefilfelt

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
nb_NO: ved listing eller utpakking, vis hver mappe som ikke samsvarer med søkekriteriene

en: show file or archive names after transformation
nb_NO: Vis fil eller arkivnavn etter forvandling

en: STYLE
nb_NO: STIL

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
nb_NO: angi siteringsstil; se nedenfor for gyldige STIL-verdier

en: additionally quote characters from STRING
nb_NO: i tillegg sitér fra STRENG

en: disable quoting for characters from STRING
nb_NO: deaktiver sitering av tegn fra STRENG

en: Compatibility options:
nb_NO: Kompatibilitetsvalg:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
nb_NO: ved opprettelse, samme som --old-archive. ved utpakking, samme som  --no-same-owner

en: Other options:
nb_NO: Andre valg:

en: disable use of some potentially harmful options
nb_NO: deaktiver bruk av noen potensielt skadelige valg

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
nb_NO: «%s» kan ikke brukes sammen med «%s»

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
nb_NO: Du kan ikke angi flere enn ett av valgene «-Acdtrux», «--delete» og  «--test-label» samtidig

en: Conflicting compression options
nb_NO: Konflikt i kompresjonsflagg

en: Unknown signal name: %s
nb_NO: Ukjent signalnavn: %s

en: Date sample file not found
nb_NO: Fant ikke dato-eksempelfil

en: Substituting %s for unknown date format %s
nb_NO: Erstatter %s for ukjent datoformat %s

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
nb_NO: Valg %s: Behandler dato «%s» som «%s»

en: filter the archive through %s
nb_NO: filtrer arkivet gjennom  %s

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
nb_NO: Gyldige argumenter for valget --quoting-style er:

en: 
    *This* tar defaults to:
nb_NO: 
    *Denne* tar standardiserer til:

en: Invalid owner or group ID
nb_NO: Ugyldig eier eller gruppe-ID

en: Invalid blocking factor
nb_NO: Ugyldig blokkeringsfaktor

en: Invalid tape length
nb_NO: Ugyldig tapelengde

en: Invalid incremental level value
nb_NO: Ugyldig inkrementell nivåverdi

en: More than one threshold date
nb_NO: Mer enn én grense-dato

en: Invalid sparse version value
nb_NO: Ugyldig version for filer med huller

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
nb_NO: --atime-preserve=«system» støttes ikke på denne platformen

en: --checkpoint value is not an integer
nb_NO: --checkpoint-verdien er ikke et heltall

en: Invalid mode given on option
nb_NO: Ugyldig modus gitt i flagg

en: Invalid number
nb_NO: Ugyldig nummer

en: Invalid record size
nb_NO: Ugyldig registerstørrelse

en: Record size must be a multiple of %d.
nb_NO: Blokkstørrelse må vÃ¦re delbart på %d.

en: Invalid number of elements
nb_NO:  Ugyldig antall elementer

en: Only one --to-command option allowed
nb_NO: Kun ett «--to-command»-alternativ tillatt

en: Malformed density argument: %s
nb_NO: Feilformatert tetthetsargument: %s

en: Unknown density: '%c'
nb_NO: Ukjent tetthet «%c»

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
nb_NO: Valgene «-[0-7][lmh]» støttes ikke av *denne* implementasjonen av tar

en: %s:%lu: location of the error
nb_NO: %s:%lu: plassering av feilen

en: error parsing %s
nb_NO: feil under tolkning av %s

en: [FILE]...
nb_NO: [FIL] …

en: non-option arguments in %s
nb_NO: %s inneholder argumenter som ikke er valg

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
nb_NO: klarte ikke å dele opp «TAR_OPTIONS»: %s

en: Old option '%c' requires an argument.
nb_NO: Gammelt valg «%c» behøver et argument.

en: --occurrence is meaningless without a file list
nb_NO: --occurrence er meningsløs uten en filliste

en: Multiple archive files require '-M' option
nb_NO: Ved flere arkivfiler behøves «-M»-valget

en: --level is meaningless without --listed-incremental
nb_NO: --lever er meningsløs uten --listed-incremental

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
nb_NO[0]: %s: Volumetikett er for lang (grensen er %lu byte)
nb_NO[1]: %s: Volumetikett er for lang (grensen er %lu byte)

en: Cannot verify multi-volume archives
nb_NO: Arkiv som går over flere volum kan ikke kontrolleres

en: Cannot verify compressed archives
nb_NO: Komprimerte arkiver kan ikke kontrolleres

en: Cannot use multi-volume compressed archives
nb_NO: Komprimerte arkiver som går over flere volum kan ikke brukes

en: Cannot concatenate compressed archives
nb_NO: Klarte ikke å sette sammen komprimerte arkiver

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
nb_NO: «--clamp-mtime» krever at du oppgir en dato med «--mtime»

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
nb_NO: valget «--pax-option kan bare brukes på POSIX-arkiver

en: --acls can be used only on POSIX archives
nb_NO: valget «--acls» kan bare brukes på POSIX-arkiver

en: --selinux can be used only on POSIX archives
nb_NO: valget «--selinux» kan bare brukes på POSIX-arkiver

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
nb_NO: valget «--xattrs» kan bare brukes på POSIX-arkiver

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
nb_NO: Klarte ikke å finne navn på toppnivå-mappe. Velg det manuelt med --one-top-level=MAP

en: Volume length cannot be less than record size
nb_NO: Volum kan ikke være kortere enn registerstørrelse

en: Cowardly refusing to create an empty archive
nb_NO: Programmet nekter på feigt vis å lage et tomt arkiv

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
nb_NO: Valgene «-Aru» kan ikke brukes i kombinasjon med «-f -»

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
nb_NO: Du må velge ett av «-Acdtrux», «--delete» eller «--test-label»

en: Exiting with failure status due to previous errors
nb_NO: Avslutter med feilkode på grunn av tidligere feil

en: directory sorting order: none (default), name or inode
nb_NO: mappesorteringsrekkefølge: none (standard), name eller inode

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
nb_NO[0]: %s: Fila krympet med %s byte
nb_NO[1]: %s: Fila krympet med %s byte

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
nb_NO: Nøkkelordet %s er ukjent eller støttes ikke

en: Time stamp is out of allowed range
nb_NO: Tidsstempelet er utenfor tillatt rekkevidde

en: Pattern %s cannot be used
nb_NO: Mønsteret %s kan ikke brukes

en: Keyword %s cannot be overridden
nb_NO: Nøkkelordet %s kan ikke overstyres

en: Malformed extended header: missing length
nb_NO: Feilformatert utvidet hode: lengde mangler

en: Extended header length %*s is out of range
nb_NO: Utvidet header lengde %*s er utenfor rekkevidde

en: Malformed extended header: missing blank after length
nb_NO: Utvidet hode er feilformatert: blanktegn mangler etter lengde

en: Malformed extended header: missing equal sign
nb_NO: Utvidet hode er feilformatert: likhetstegn mangler

en: Malformed extended header: missing newline
nb_NO: Utvidet hode er feilformatert: linjeskift mangler

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
nb_NO: Ignorerer ukjent nøkkelord for utvidet hode («%s»)

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
nb_NO: Dette paret med nøkkelord og verdi er for langt (nøkkelord=%s, lengde=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
nb_NO: Utvidet hode %s=%s er utenfor rekkevidde %s..%s

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
nb_NO: Feilformatert utvidet hode: ugyldig %s=%s

en: Malformed extended header: excess %s=%s
nb_NO: Feilformatert utvidet hode: overflødig %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
nb_NO: Feilformatert utvidet hode: ugyldig %s: skilletegnet %c er uventet

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
nb_NO: Feilformatert utvidet hode: ugyldig %s: merkelig antall verdier

en: %s: not a valid timeout
nb_NO: %s er et ugyldig tidsavbrudd

en: %s: unknown checkpoint action
nb_NO: %s: ukjent sjekkpunkt handling

en: write
nb_NO: skrive

en: read
nb_NO: lese

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
nb_NO: Skriver kontrollpunkt %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
nb_NO: Leser kontrollpunkt %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
nb_NO: genfile manipulerer datafiler for GNU paxutils-testpakke.
    VALG er:

en: File creation options:
nb_NO: Filopprettingsvalg

en: SIZE
nb_NO: størrelse

en: Create file of the given SIZE
nb_NO: Opprett fil av angitt STØRRELSE

en: Write to file NAME, instead of standard output
nb_NO: Skriv til fil NAVN i stedet for standardutdata

en: Read file names from FILE
nb_NO: Les filnavn fra FIL

en: -T reads null-terminated names
nb_NO: -T leser null-terminerte navn

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
nb_NO: Fyll fila med valgt MØNSTER. MØNSTER er enten «default» (standard) eller «zeros» (nuller)

en: Size of a block for sparse file
nb_NO: Størrelse på en blokk for filer med huller

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
nb_NO: Lag fil med huller. Resten av kommandolinja gir filkartet

en: OFFSET
nb_NO: FORSKYVNING

en: Seek to the given offset before writing data
nb_NO: Søke til den angitte forskyvning før skriving av data

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
nb_NO: Ikke vis ukritiske feilmeldinger

en: File statistics options:
nb_NO: Filstatistiske valg:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
nb_NO: Skriv ut innholdet i «struct stat» for hvert angitt fil. Standardformatet er:

en: Synchronous execution options:
nb_NO: Synkronkjøringsvalg:

en: OPTION
nb_NO: VALG

en: Execute ARGS. Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
nb_NO: Kjør ARG. Nyttig i kombinasjon med «--checkpoint og enten «--cut», «--append», «--touch» eller «--unlink»

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
nb_NO: Utfør angitt handling (se nedenfor) ved oppnådd sjekkpunktANTALL

en: Set date for next --touch option
nb_NO: Angi dato for neste --touch-valg

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
nb_NO: Vis utførte sjekkpunkter og avsluttstatusen til KOMMANDO

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
nb_NO: Synkronkjøringshandlinger. Disse utføres når sjekkpunktnummer angitt av  --checkpoint-valget er nådd.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
nb_NO: Forkort FIL til størrelsen valgt ved forrige «--length» (eller 0 hvis det ikke er valgt)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
nb_NO: Legg valgt STØRRELSE (i byte) til en FIL. STØRRELSE bestemmes av forrige «--length».

en: Update the access and modification times of FILE
nb_NO: Oppdater tilgangs- og endringstidspunkt for FIL

en: Execute COMMAND
nb_NO: Kjør valgt KOMMANDO

en: Unlink FILE
nb_NO: Fjern FIL-lenke

en: Invalid size: %s
nb_NO: %s er en ugyldig størrelse

en: Number out of allowed range: %s
nb_NO: %s er utenfor tillatt rekkevidde

en: Negative size: %s
nb_NO: Negativ størrelse: %s

en: stat(%s) failed
nb_NO: stat(%s) mislyktes

en: requested file length %lu, actual %lu
nb_NO: forespurt fillengde: %lu . Virkelig: %lu

en: created file is not sparse
nb_NO: opprettet fil har ikke huller

en: Error parsing number near `%s'
nb_NO: feil ved analyse av tall ved «%s»

en: Unknown date format
nb_NO: Ukjent datoformat

en: [ARGS...]
nb_NO: [ARG…]

en: cannot open `%s'
nb_NO: klarte ikke å åpne «%s»

en: cannot seek
nb_NO: klarte ikke å søke

en: file name contains null character
nb_NO: filnavn inneholder null-tegn

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
nb_NO: filer med huller kan ikke sendes til standardutdata. Bruk valget «--file»

en: incorrect mask (near `%s')
nb_NO: ugyldig maske (ved «%s»)

en: Unknown field `%s'
nb_NO: Feltet «%s» er ukjent

en: cannot set time on `%s'
nb_NO: Klarte ikke å endre tid på «%s»

en: cannot truncate `%s'
nb_NO: Klarte ikke å avkorte «%s»

en: command failed: %s
nb_NO: kommando mislyktes: %s

en: cannot unlink `%s'
nb_NO: Klarte ikke å fjerne lenke til «%s»

en: Command exited successfully
nb_NO: Kommandoen avsluttet uten problemer

en: Command failed with status %d
nb_NO: Kommandoen mislyktes med status %d

en: Command terminated on signal %d
nb_NO: Kommandoen avsluttet med signal %d

en: Command stopped on signal %d
nb_NO: Kommandoen stoppet med signal %d

en: Command dumped core
nb_NO: Kommandoen dumpet kjernen

en: Command terminated
nb_NO: Kommandoen avsluttet

en: --stat requires file names
nb_NO: valget «--stat» krever filnavn
